ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τον Μάρτιο του 2019 θα εμφανιστεί ο Αντίχριστος!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2019, 15:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημόσια τελετή μαύρης μαγείας:

https://www.youtube.com/watch?v=MJeiVBwZ0uw

Όσο για τα σχόλια στο Πενταπόσταγμα Ηλία, δυστυχώς όλοι αυτοί ψηφίζουν (τετριμμένο) και επίσης δυστυχώς θα το διαπιστώσουμε στις προσεχείς εκλογές.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2019, 20:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PY8AGORAS
Ο ΧΟ και ο Βασιλάκης είναι απο τις περιπτώσεις, που λέει και ο "Αγιος" Αμβρόσιος, που θες να πάρεις το όπλο...
(και να το γεμίσεις αλάτι)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2019, 04:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

PY8AGORAS
Ο ΧΟ και ο Βασιλάκης είναι απο τις περιπτώσεις, που λέει και ο "Αγιος" Αμβρόσιος, που θες να πάρεις το όπλο...
(και να το γεμίσεις αλάτι)



Παιδιά,εγω σας λεω την αληθεια,δηλαδη πως εχουν τα πραγματα....Δεν ειναι ετσι οπως τα παρουσιαζουν οι ''σημερινοι'' επιστημονες...Ειναι ετσι οπως τα περιγραφει ο Λογος του Θεου....Γιατι ειναι διαχρονικος,και ισχυει για ΠΑΝΤΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2019, 06:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS

Ο ΧΟ και ο Βασιλάκης είναι απο τις περιπτώσεις, που λέει και ο "Αγιος" Αμβρόσιος, που θες να πάρεις το όπλο...
(και να το γεμίσεις αλάτι)



Κάπως έτσι...Αν και μεταξύ "Αγίων" θα προτιμούσα τον αείμνηστο "Αγιο" Πρεβέζης...είχε πιο πολύ γούστο από τον Αμβρόσιο.

Πάντως, η αλήθεια με δαύτους, τον Γιαλαντζή και τον ντενεκέ, είναι ότι αρχικά έως ενός σημείου είχανε ας πούμε και λίγη πλάκα.

Δηλαδή, λέγανε τις π@παρίτσες τους, γινότανε λίγος τζερτζελές, και αυτό ήταν όλο.
Αλλά αυτό δεν μπορεί να το κάνεις στο διηνεκές. Παύει να είναι πλάκα και καταντάει κουραστικό και ανόητο. Ξεπερνά και τα όρια της βλακείας και του κολλήματος.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2019, 13:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις ποιο είναι το τραγικό;
οτι υπάρχουν τόσοι πολλοί γιαλαντζί και Βασιλάκηδες, που δεν πάει το μυαλο μας!
Αν κάνεις μια βόλτα σε διάφορα site που επιτρέπουν σχόλια, θα φρίξεις!
Απο το πρόσφατο θέμα της συμφωνίας, Ελληνοτουρκικά, μέχρι οποιοδήποτε θέμα επικαιρότητας και μη...
Η κατάσταση του μέσου Ελληνα πολίτη είναι τραγική και δυστυχώς μη αναστρέψιμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2019, 07:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πήγα να διαβάσω μια είδηση και με πιάσανε τα γέλια:

https://www.newsbomb.gr/kosmos/story/954713/sygklonistiki-anakalypsi-ellinida-ereynitria-lynei-ena-apo-ta-megalytera-mystiria-olon-ton-epoxon

Γιαλαντζή, νομίζω δεν τα λένε καλά... 80, 90, 100, 150 χιλιάδες χρόνια (σε νουμερο: 150.000) έως και 180 ή 190 χιλιάδες χρόνια,
κάτι παλιά μας ξαδερφάκια, Νεαντερτάληδες, χομοσάπιενς και Ντενισοβες, κάνανε πάρτι και όργια μέσα στα σπήλαια.

Μπα...μόνο 7μιση χιλιάδες χρονάκια θα ήταν, αφού πριν δεν υπήρχε ούτε Γη ούτε Σύμπαν, έτσι δεν είναι???


quote:
Ξέρεις ποιο είναι το τραγικό;
οτι υπάρχουν τόσοι πολλοί γιαλαντζί και Βασιλάκηδες, που δεν πάει το μυαλο μας!
Αν κάνεις μια βόλτα σε διάφορα site που επιτρέπουν σχόλια, θα φρίξεις!
Απο το πρόσφατο θέμα της συμφωνίας, Ελληνοτουρκικά, μέχρι οποιοδήποτε θέμα επικαιρότητας και μη...
Η κατάσταση του μέσου Ελληνα πολίτη είναι τραγική και δυστυχώς μη αναστρέψιμη.

Το φαινόμενο είναι παγκόσμιο Αιθέρα δυστυχώς.
Δεν είμαι κάν σίγουρος αν οι Βασιλάκηδες και οι Γιαλαντζήδες είναι οι χειρότερες περιπτώσεις.
Σε Αμέρικα και άλλους 'δυτικούς' και δήθεν 'ανεπτυγμένους' να δεις τι γίνεται.

Σε παγκόσμιο επίπεδο ισχύει αυτό που έλεγε ο συγχωρεμένος ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ περί 90% και 95% του παγκόσμιου πληθυσμού. Ο κόσμος κολυμπάει σε πελάγη άγνοιας, βλακείας, κομπογιαννιτισμού, μ@λακίας και ανοησίας....
και κοντά σε αυτά, βάλε και το μίσος, το φανατισμό και την ξεροκεφαλιά και έχεις το εκρηκτικό κοκτέηλ!

Άστα να πάνε!



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2019, 15:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ Πυθαγορα,βαλε το μυαλο σου να δουλεψει λιγο:
Βρηκε η ερευνητρια ενα οστο δαχτυλου κοριτσιου σε ενα σπηλαιο και το χρονολογει στα 100.000 (100 χιλιαδες) χρονια πριν...Ωραια,και εγω το χρονολογω στο 1 εκατομμυριο χρονια,πριν!
Μαλακια εχω πει και εγω,μαλακια και η ερευνητρια!
Ποιος θα με ελεγξει;Ποιος θα την ελεγξει;
Εγω σου λεω οτι υπηρχαν ελεφαντες που πετουσαν στον ουρανο,1 δισεκατομμυριο χρονια πριν!Ερευνητης ΕΙΜΑΙ και ΕΓΩ!
Θα με πιστεψεις;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2019, 16:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ''ολη'' ιδεα,ηταν πολυ παλια:
Επρεπε με ''καθε'΄' τροπο,να ''αμφισβητηθει'' οτι ο Αδαμ ήταν ο πρώτος άνθρωπος που κατοικησε την Γη,πριν επταμησι χιλιαδες χρονια περιπου....Και αυτο,για να χτυπηθουν οι Γραφες,που ανεφεραν αυτο....
Και δωστου ''νεατερνταλ'',δωστου ''χομοσαπιενς'',δωστου ''ντενισοβες''...
Λέγοντας,λοιπον,οι ''επιστημονες'':''Να,κοιταχτε,οι Χ.Ο μας λενε ψεμματα,υπηρχαν και ανθρωποι ΠΡΙΝ τον Αδαμ,αρα ολη η θρησκεια που πιστευουν ειναι ενα ΨΕΜΜΑ,μια ΑΠΑΤΗ,μια ΚΟΡΟΙΔΙΑ'',ο Χριστος ''ουδεποτε'' υπηρξε σαν ιστορικο προσωπο,δεν υπαρχει ''αμαρτια'',η αμαρτια ειναι εφευρεση των παπαδων,δεν υπαρχει ζωη μετα το θανατο,δεν,δεν,δεν,σας λενε ψεμματα οι χριστιανοι,ειναι πλανοι,ειναι απατεωνες,Θεος δεν υπαρχει,δεν εχουμε ιστορικες αποδειξεις για την υπαρξη τους,μην πιστευετε την Εκκλησια,ουτε τους Αγιους,ειναι παραμυθατζηδες ολοι τους.....ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ:Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2019, 21:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χ.Ο, τελικά είσαι όντως μετρ του τρολλαρίσματος. Δεν έχω δει άνθρωπο να παριστάνει τόσο πετυχημένα τον χαζό και να προκαλεί τόσο όσο χρειάζεται ώστε να μην περνάει ποτέ τα όρια, παρ'ολο που τα πλησιάζει επικίνδυνα. Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση να πιστεύεις έστω κι ένα κόμμα απ'όσα έχεις γράψει τόσα χρόνια!

Αφήνω βέβαια και μια μικρή πιθανότητα -έτσι γιατί δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα- να τα εννοείς όλα αυτά. Ειλικρινά δεν μπορώ να πω ποιο απ'τα δύο είναι το χειρότερο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2019, 03:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χ.Ο, τελικά είσαι όντως μετρ του τρολλαρίσματος. Δεν έχω δει άνθρωπο να παριστάνει τόσο πετυχημένα τον χαζό και να προκαλεί τόσο όσο χρειάζεται ώστε να μην περνάει ποτέ τα όρια, παρ'ολο που τα πλησιάζει επικίνδυνα. Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση να πιστεύεις έστω κι ένα κόμμα απ'όσα έχεις γράψει τόσα χρόνια!

Αφήνω βέβαια και μια μικρή πιθανότητα -έτσι γιατί δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα- να τα εννοείς όλα αυτά. Ειλικρινά δεν μπορώ να πω ποιο απ'τα δύο είναι το χειρότερο...



ilia1990,
γιατί,τι απ'οτι λεω,σου ''μοιαζει'' για τρολαρισμα;
Εχω μαθει στην ζωη μου να πορευομαι ΠΑΝΤΑ με την λογικη!
Αυτο μου εχει ''στοιχησει'',ξερεις....
Εν ετει 2019,θα πρεπει να αντιμετωπισεις ''παραλογους'' ανθρωπους,γιατι δυστυχως οι ανθρωποι εχουν ''ξεφυγει'' απο αυτο που λέμε ''κανονικοτητα''....Θα εχεις γνωστους,εχω γνωστους....
Το βλεπουμε καθημερινα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2019, 09:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ilia1990,
γιατί,τι απ'οτι λεω,σου ''μοιαζει'' για τρολαρισμα;



Για να'μαι ειλικρινής, τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι όντως τα σημάδια για την έλευση του Αντι είναι πολλά. Επίσης, η "επιστήμη" πολεμάει στ'αλήθεια την ορθοδοξία και προσπαθεί να βγάλει τρελούς και γραφικούς τους ελάχιστους εναπομείναντες γνήσιους Χριστιανούς. Όμως, εκτός από εσάς τους λίγους που γνωρίζετε την αλήθεια, υπάρχουν και οι άλλοι "λίγοι", αυτοί που ξέρουν και κοροϊδεύουν αυτά που λένε άνθρωποι όπως εσύ, γιατί στην ουσία είναι όργανα του Άντι και προσπαθούν να "κλέψουν" οσες περισσότερες ψυχές μπορούν. Μέχρι και σ'αυτό το φόρουμ το βλέπεις, με τί λύσσα πολεμούν άτομα σαν κι εσένα, τον Ελ, τον vassilis_1. Για όλους αυτούς και για κάποιους άλλους, ακονίζεται εδω και χρόνια η "δίστομος ρομφαία" του Κυρίου...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2019, 11:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα ομολογησω οτι εχω αγορασει ενα μεγαλο καζανι και κανω ζεστα μπανια εκει μέσα, χειμώνα-καλοκαιρι. Να προετοιμαζομαι δηλαδη...

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2019, 21:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχω μαθει στην ζωη μου να πορευομαι ΠΑΝΤΑ με την λογικη!

Για δώσε μας και τον ορισμό της "λογικής"
(Γιατί ολο καινούργια πραγματα ανακαλύπτουμε τελευταια)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2019, 04:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ilia1990,
γιατί,τι απ'οτι λεω,σου ''μοιαζει'' για τρολαρισμα;



Για να'μαι ειλικρινής, τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι όντως τα σημάδια για την έλευση του Αντι είναι πολλά. Επίσης, η "επιστήμη" πολεμάει στ'αλήθεια την ορθοδοξία και προσπαθεί να βγάλει τρελούς και γραφικούς τους ελάχιστους εναπομείναντες γνήσιους Χριστιανούς. Όμως, εκτός από εσάς τους λίγους που γνωρίζετε την αλήθεια, υπάρχουν και οι άλλοι "λίγοι", αυτοί που ξέρουν και κοροϊδεύουν αυτά που λένε άνθρωποι όπως εσύ, γιατί στην ουσία είναι όργανα του Άντι και προσπαθούν να "κλέψουν" οσες περισσότερες ψυχές μπορούν. Μέχρι και σ'αυτό το φόρουμ το βλέπεις, με τί λύσσα πολεμούν άτομα σαν κι εσένα, τον Ελ, τον vassilis_1. Για όλους αυτούς και για κάποιους άλλους, ακονίζεται εδω και χρόνια η "δίστομος ρομφαία" του Κυρίου...




Οχι,δεν λεω τοσο ''τραβηγμενα'' πραγματα,οπως οργανα του Αντί και τετοια,αυτες ειναι ''τραβηγμενες απο τα μαλλια'' αποψεις,αυτο που συμβαινει ειναι οτι ο κοσμος εχει χασει τον ''βηματισμο'' του...Δεν φταιει,ομως,ο κοσμος,φταινε οι συνθηκες που αντιμετωπιζει καθημερινα....Η ελευση του ''Αντιδιου''(οπως το λεει ο Πυθαγορας) απλως ερχεται να ''επισφραγισει'' την κατρακυλα αυτη,που ειναι γενικευμενη σε ολα τα μηκη και πλατη της γης....Τι να πρωτοπεις,αραγε;Ο ενας ανθρωπος,σκοτωνει,δολοφονει τον αλλο,ο αλλος βιαζει μικρα παιδια,ο αλλος κλεβει,ο αλλος σοδομει,ο αλλος ριχνει βομβες,ο αλλος τρομοκρατικα χτυπηματα,θεριζει ανθρωπους,ο αλλος βασανιζει,ο αλλος,κλπ,κλπ....Αυτο λεω μονο,οτι επειδη ο πλανητης εχει γινει ''ζουγκλα'' (και χειροτερος απο ζουγκλα) εχει φτασει ο καιρος της συντελειας.....Και δεν φαινεται να αντιστρεφεται αυτο....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2019, 05:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εχω μαθει στην ζωη μου να πορευομαι ΠΑΝΤΑ με την λογικη!

Για δώσε μας και τον ορισμό της "λογικής"
(Γιατί ολο καινούργια πραγματα ανακαλύπτουμε τελευταια)



Ο ορισμος της ''λογικης'' ειναι αυτο που λεει η λεξη:ΛΟΓΙΚΗ!
Τι παραπανω θελεις να σου πω,Αιθερα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2019, 20:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλα σου τονίζω οτι πρέπει να προσέχεις πάρα πολυ,
και μην αρχίσεις τα ίδια με "άλλους".
Έχεις κάθε δικαίωμα να λες τη γνώμη και την άποψη σου,
σε καμιά περίπτωση ομως δεν θα δεχθούμε
επιστήμη και "επιστήμη"
λογική και "λογική".

Την επιστήμη και την λογική, καλό είναι να την αφήσετε στην άκρη
αφού δεν μπορειτε να αντιληφθείτε αυτές τις έννοιες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2019, 03:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απλα σου τονίζω οτι πρέπει να προσέχεις πάρα πολυ,
και μην αρχίσεις τα ίδια με "άλλους".
Έχεις κάθε δικαίωμα να λες τη γνώμη και την άποψη σου,
σε καμιά περίπτωση ομως δεν θα δεχθούμε
επιστήμη και "επιστήμη"
λογική και "λογική".

Την επιστήμη και την λογική, καλό είναι να την αφήσετε στην άκρη
αφού δεν μπορειτε να αντιληφθείτε αυτές τις έννοιες...



Aitherovamon,
ποιοι ειναι αυτοι οι ''αλλοι'';Και γιατι με ''συγχεετε'' με αυτους τους αλλους;Τι σχεση εχω εγω με τους ''αλλους'';;;Καμία!!!
Οσον αφορα ''επιστημη'' και ''λογικη'',ειναι δυο εννοιες,που αν χρησιμοποιηθουν σωστα,προαγουν οφελη,αν ομως οχι,προαγουν σκοταδισμο και μισαλλοδοξια....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2019, 08:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οσον αφορα ''επιστημη'' και ''λογικη'',ειναι δυο εννοιες,που αν χρησιμοποιηθουν σωστα,προαγουν οφελη,αν ομως οχι,προαγουν σκοταδισμο και μισαλλοδοξια....





Χ.Ο, επειδή με ρώτησες τί απ'αυτά που λες μου φαίνεται για τρολάρισμα, αυτή ακριβώς η πρότασή σου είναι ο ορισμός της τρολιάς. Λες ότι η επιστήμη προάγει τον σκοταδισμό και τη μισαλλοδοξία, δύο αρνητικά χαρακτηριστικά που αποδίδονται διαχρονικά στην θρησκεία!

Ξέχασες μόνο να γράψεις ότι η μόνη απάντηση στον σκοταδισμό της επιστήμης είναι η αντικειμενικότητα και η ψύχραιμη θεώρηση των πραγμάτων που προάγει ο Χριστιανισμός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2019, 14:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σημειώσω ότι οι τύποι αυτοί, μάλλον όλες οι αποχρώσεις του γκρι, από κάτι σοβαροφανείς ημιπαράφρονες, ναζίδια με προβιά εθνικιστή έως και δραπέτες του ΘΨΠ, ευδοκίμησαν εδώ, γιατί εκτός από την πολιτική φιλοξενίας* της ιστοσελίδας, συνεργήσαμε όλοι εμείς.

Είτε κάποιοι σοβαροί χρήστες με πάθος για διαδικτυακή κουβέντα και ηλεκτρονικές συμβουλές που νόμιζαν πως θα νουθετήσουν τύπους σαν τον παραπάνω, έως κάποιοι άλλοι χρήστες που έβγαζαν το άχτι τους επάνω τους. Και φυσικά όλες οι ενδιάμεσες απόψεις, που σε κάποια από αυτές θα ανήκω κι εγώ.

* ακόμα και για αυτό ήμασταν εμείς οι υπεύθυνοι. Εδώ δεν χωράει το δεν ήξερες δεν ρώταγες. Και ήξερες και είχες ρωτήσει. Όταν διαπίστωνες τι είδους προβληματικοί τύποι κυκλοφορούν στον χώρο και εσύ πήγαινες και άνοιγες κουβεντούλα μαζί τους, μην πω πως τα ψιλο-τακίμιαζες κιόλας, μετά δεν χωράνε κλάψες και δικαιολογίες.

Απλά τώρα, αφήνεις τη φυσική πορεία των πραγμάτων να εξελιχθεί. Αν είναι δυνατόν ενημερώνεις και όποιον αφελή περαστικό μπορείς, για τι σόι λάσπες και σκ.. θα πατήσει κυκλοφορώντας σε μέρη σαν κι αυτό.


Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2019, 20:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Οσον αφορα ''επιστημη'' και ''λογικη'',ειναι δυο εννοιες,που αν χρησιμοποιηθουν σωστα,προαγουν οφελη,αν ομως οχι,προαγουν σκοταδισμο και μισαλλοδοξια....





Χ.Ο, επειδή με ρώτησες τί απ'αυτά που λες μου φαίνεται για τρολάρισμα, αυτή ακριβώς η πρότασή σου είναι ο ορισμός της τρολιάς. Λες ότι η επιστήμη προάγει τον σκοταδισμό και τη μισαλλοδοξία, δύο αρνητικά χαρακτηριστικά που αποδίδονται διαχρονικά στην θρησκεία!

Ξέχασες μόνο να γράψεις ότι η μόνη απάντηση στον σκοταδισμό της επιστήμης είναι η αντικειμενικότητα και η ψύχραιμη θεώρηση των πραγμάτων που προάγει ο Χριστιανισμός



ilia1990,
δεν θα το προσεξες καλα,φαινεται.Δεν ειπα οτι η επιστημη και η λογικη προαγουν σκοταδισμο και μισαλλοδοξια,ειπα οτι ΑΝ ΔΕΝ χρησιμοποιηθουν ΣΩΣΤΑ,προαγουν αυτα!Αν χρησιμοποιηθουν με ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ,προαγουν οφελη για τον ανθρωπο και την κοινωνια!Ειναι οπως το παραδειγμα με το μαχαιρι:Αναλογως,το ΠΩΣ θα το χρησιμοποιησεις,ειναι χρησιμοτατο εργαλειο για να κοβεις σαλατες (παραδειγματος χαρη) αλλα με το ιδιο εργαλειο μπορεις και να επιτεθεις σε συνανθρωπο σου!Αρα,η ΚΑΚΗ ΧΡΗΣΗ ειναι αυτη που καυτηριαζεται απο μενα,και οχι οι εννοιες ''επιστημη'' και ''λογικη'' απο μόνες τους...
Οσον αφορα τον Χριστιανισμο,θα μπορουσε καλλιστα να χαρακτηριστει ως η ''θρησκεια της λογικης''!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2019, 23:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να γράψω κι εγώ κάποιες σκέψεις, με αφορμή αυτά που έγραψε ο Heretic:
Η αλήθεια είναι ότι κανένα "φυσιολογικό" μέλος δεν κάθεται να σκεφτεί σοβαρά το γιατί συμμετέχει σε ένα φόρουμ, οτιδήποτε θεματολογία κι αν έχει αυτό. Ακριβώς γι'αυτό τον λόγο, η συμμετοχή των τρολ/σπάμμερ κτλ είναι περισσότερο συνειδητή σε σχέση με τους υπόλοιπους. Έρχονται ξεκάθαρα για να διαφημίσουν την πραμάτεια τους (vassilis_1,Χ.Ο), να κάνουν πολιτική προπαγάνδα (Ι.Π,Πύρινος), να "ψαρέψουν" άτομα για να εκπληρώσουν τις άρρωστες φαντασιώσεις τους και άλλα πολλά.

Όμως, όλοι οι άλλοι, οι "φυσιολογικοί" ή καλύτερα όσοι δεν χαρκτηρίζονται σαν τρολ, γιατί συμμετέχουμε; Ένας προφανής λόγος είναι ότι στα φόρουμ μπορείς να βρεις άτομα που να έχετε κοινά, αρκετά πιο εύκολα απ'ότι στην καθημερινή ζωή ή στην ξεφτίλα που ακούει στο όνομα "Μέσα κοινωνικής δικτύωσης".

Αλλά και πάλι, δεν είναι αυτός ο λόγος. Κι αυτό γιατί γρηγορα μπορείς να συνειδητοποιήσεις πως η πλειοψηφία των μελών στα φόρα είναι προβληματικές περιπτώσεις ή στην καλυτερη, αργόσχολοι που δεν έχουν τι να κάνουν. Άρα, τι μένει; Μάλλον οι κόντρες και οι διενέξεις με "εύκολους" αντιπάλους που θρέφουν το "εγώ" μας και μας κάνουν να αισθανόμαστε έξυπνοι ή έστω εξυπνότεροι απ'τους άλλους, γιατί ταυτίζουμε τον Μ.Ο των καθημερινών ανθρώπων με αυτόν των μελών στα φόρα.

Αυτά τα έγραψα περισσότερο γιατί ένα παρόμοιας θεματολογίας φόρουμ στο οποίο είμαι μέλος, το metafysiko.gr, είναι μάλλον στα προθυρα του κλεισίματος και αργά ή γρήγορα, το ιδιο θα συμβεί κι εδώ. Πραγματικά δεν το λέω με καμία κακία, αλλά η "φυσική πορεία των πραγμάτων" που είπε και ο heretic, αυτό δείχνει.

Και καταλήγω σε αυτό: Όλοι όσοι συνεχίζουμε να συμμετέχουμε σε κάτι που δεν τραβάει, σε κάτι που μαζεύεται κάθε λογής τρελός, είμαστε όλοι τρολ και πρέπει, επιτέλους, να ψάξουμε να βρούμε το γιατί δεν φεύγουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2019, 15:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon,
σβήσε εντελως το νημα αυτο,χωρις να το θελω,με τις αποψεις μου,σκανδαλιζω τους αλλους....Σβησε το εντελως....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2019, 21:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην φοβασαι δεν σκανδαλίζονται αυτοί
Θα πάρω πάνω μου την αμαρτία

Άλλωστε τι ψυχή έχει ένας μήνας ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2019, 02:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην φοβασαι δεν σκανδαλίζονται αυτοί
Θα πάρω πάνω μου την αμαρτία

Άλλωστε τι ψυχή έχει ένας μήνας ...



Καλύτερα σβηστο,και επανερχομαι σε ενα μηνα εγω....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2019, 09:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλύτερα σβηστο,και επανερχομαι σε ενα μηνα εγω....

Eπανέρχεσαι ως τί?

Θα ντυθείς ...Αντίδι στις Απόκριες?

quote:
Μην φοβασαι δεν σκανδαλίζονται αυτοί
Θα πάρω πάνω μου την αμαρτία

Άλλωστε τι ψυχή έχει ένας μήνας ...


Μέγα το έλεός σου Αιθέρα!


quote:
Θα ήθελα να γράψω κι εγώ κάποιες σκέψεις, με αφορμή αυτά που έγραψε ο Heretic:
Η αλήθεια είναι ότι κανένα "φυσιολογικό" μέλος δεν κάθεται να σκεφτεί σοβαρά το γιατί συμμετέχει σε ένα φόρουμ, οτιδήποτε θεματολογία κι αν έχει αυτό. Ακριβώς γι'αυτό τον λόγο, η συμμετοχή των τρολ/σπάμμερ κτλ είναι περισσότερο συνειδητή σε σχέση με τους υπόλοιπους. Έρχονται ξεκάθαρα για να διαφημίσουν την πραμάτεια τους (vassilis_1,Χ.Ο), να κάνουν πολιτική προπαγάνδα (Ι.Π,Πύρινος), να "ψαρέψουν" άτομα για να εκπληρώσουν τις άρρωστες φαντασιώσεις τους και άλλα πολλά.
Όμως, όλοι οι άλλοι, οι "φυσιολογικοί" ή καλύτερα όσοι δεν χαρκτηρίζονται σαν τρολ, γιατί συμμετέχουμε; Ένας προφανής λόγος είναι ότι στα φόρουμ μπορείς να βρεις άτομα που να έχετε κοινά, αρκετά πιο εύκολα απ'ότι στην καθημερινή ζωή ή στην ξεφτίλα που ακούει στο όνομα "Μέσα κοινωνικής δικτύωσης".

Αλλά και πάλι, δεν είναι αυτός ο λόγος. Κι αυτό γιατί γρηγορα μπορείς να συνειδητοποιήσεις πως η πλειοψηφία των μελών στα φόρα είναι προβληματικές περιπτώσεις ή στην καλυτερη, αργόσχολοι που δεν έχουν τι να κάνουν. Άρα, τι μένει; Μάλλον οι κόντρες και οι διενέξεις με "εύκολους" αντιπάλους που θρέφουν το "εγώ" μας και μας κάνουν να αισθανόμαστε έξυπνοι ή έστω εξυπνότεροι απ'τους άλλους, γιατί ταυτίζουμε τον Μ.Ο των καθημερινών ανθρώπων με αυτόν των μελών στα φόρα.

Αυτά τα έγραψα περισσότερο γιατί ένα παρόμοιας θεματολογίας φόρουμ στο οποίο είμαι μέλος, το metafysiko.gr, είναι μάλλον στα προθυρα του κλεισίματος και αργά ή γρήγορα, το ιδιο θα συμβεί κι εδώ. Πραγματικά δεν το λέω με καμία κακία, αλλά η "φυσική πορεία των πραγμάτων" που είπε και ο heretic, αυτό δείχνει.

Και καταλήγω σε αυτό: Όλοι όσοι συνεχίζουμε να συμμετέχουμε σε κάτι που δεν τραβάει, σε κάτι που μαζεύεται κάθε λογής τρελός, είμαστε όλοι τρολ και πρέπει, επιτέλους, να ψάξουμε να βρούμε το γιατί δεν φεύγουμε...


Σε πολλά έχεις δίκιο εδώ, αλλά τα συμπεράσματα ενδέχεται να είναι ελαφρώς διαφορετικά.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2019, 17:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλως,βλεπω οτι το ολο το πραγμα,ειναι αχρειαστο,αν ειναι να ερθει,θε να ρθεί,αλλιως θα προσπερασει....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2019, 06:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλως,βλεπω οτι το ολο το πραγμα,ειναι αχρειαστο,αν ειναι να ερθει,θε να ρθεί,αλλιως θα προσπερασει....

Γιαλαντζή....

μη μου στεναχωριέσαι! Αφού σε τρώει ο κwλος σου για καζούρα.
Κάτσε εδώ να τα λέμε μέχρι το Μάρτη.
Αντίδια δεν θα δούμε, αλλά μπορεί να δούμε εκλογές και λοιπά ενδιαφέροντα....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2019, 03:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγορα,
αυτο που κανουν οι πολιτικοι,ειναι θεατρο,ο ενας φευγει απο την κυβερνηση,ο αλλος ερχεται,ο αλλος διαγραφεται,και παει λεγοντας...Λες και εχει ορεξη ο λαος για αυτα τα πραγματα...Θεατρο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2019, 06:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Απλως,βλεπω οτι το ολο το πραγμα,ειναι αχρειαστο,αν ειναι να ερθει,θε να ρθεί,αλλιως θα προσπερασει....

Γιαλαντζή....

μη μου στεναχωριέσαι! Αφού σε τρώει ο κwλος σου για καζούρα.
Κάτσε εδώ να τα λέμε μέχρι το Μάρτη.
Αντίδια δεν θα δούμε, αλλά μπορεί να δούμε εκλογές και λοιπά ενδιαφέροντα....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


Ας μείνει μέχρι το Μάη, να δει και το πρωτάθλημα του Π.Α.Ο.Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2019, 12:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας μείνει μέχρι το Μάη, να δει και το πρωτάθλημα του Π.Α.Ο.Κ

Aυτό το βλέπει από τώρα, δε χρειάζεται να περιμένει ως το Μάιο!

quote:
Πυθαγορα,
αυτο που κανουν οι πολιτικοι,ειναι θεατρο,ο ενας φευγει απο την κυβερνηση,ο αλλος ερχεται,ο αλλος διαγραφεται,και παει λεγοντας...Λες και εχει ορεξη ο λαος για αυτα τα πραγματα...Θεατρο!

το δικό σου το Τρόλινγκ πού το βάζεις τότε?
Δεν είναι θέατρο κι αυτό? Αντίδια, Μύδια και Αρχ@#$@!δια?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy