ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περι Αρχαιολατρειας...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 20:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το κείμενο που αναφέρεις φίλε Πλωτίνε είναι γραμμένο με φοβερή μαεστρία από έναν αδιαμφισβήτητα έξυπνο,διαβασμένο άνθρωπο που σίγουρα γνωρίζει από προπαγάνδα.Καταρχάς το πρώτο λάθος που κάνει είναι να τους θεωρεί όλους νεοπαγανιστές και δεύτερον να γράφει ένα κείμενο το οποίο έχει αποκλειστικό σκοπό να χτυπήσει αυτόν τον χώρο.Επίσης πολλά από αυτά που καταγγέλει ότι υποστηρίζουν οι εθνικοί-νεοπαγανιστές-ρατσιστές είναι πράγματα τα οποία σήμερα δεν τα λένε μόνο αυτοί που λέει αλλά και αριστεροί,στελέχη διαφόρων μη δεξιών κομμάτων και καταξιωμένοι άνθρωποι ανεξαρτήτως πολιτικής πεπειθήσεως.Το να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι είναι παλιό κόλπο.Πολλά από τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί καταρίπτονται εύκολα.Άλλα επιχειρήματα διατυπώνονται στηριγμένα σε κάποιες βάσεις που είναι από μόνες τους λάθος.Παρατήρησα ακόμα ότι δεν αποφεύγει τους χαρακτηρισμούς,προωθόντας έτσι τον σκοπό του.Ο άνθρωπος αυτός πρασπαθεί να δικαιολογήσει πράγματα που σίγουρα δεν δικαιολογούνται(πχ Παλαιά Διαθήκη).Το μεγαλύτερο δε λάθος του είναι να επικρίνει το επιστημονικό περιοδικό "Δαυλός" που αμερόληπτα φιλοξενεί απόψεις πολλών ανθρώπων όπως αυτών που ανέφερα παραπάνω.Βέβαια πρέπει να αναγνωρίσω ότι σε κάποια από αυτά που λέει έχει όντως δίκιο.Πάντως το σίγουρο είναι ότι γνωρίζει πως να χρησιμοποιεί τις ιστορικές πηγές απομονώνοντας τα στοιχεία που τον ενδιαφέρουν.
Δεν τα γράφω αυτά με την στενομυαλιά ενός φανατισμένου,δογματικού ανθρώπου αλλά με την ταπεινή μου κρίση που θεωρώ αντικειμενική.Οποιοδήποτε σημείο του κειμένου κρίνει κάποιος ότι πρέπει να συζητηθεί είμαι πρόθυμος να κάνω διάλογο μαζί του.
Τέλος,πρέπει να σε συγχαρώ για την κίνησή σου να παραθέσεις το κείμενο αυτό γιατί έτσι πρωοθείται η ελευθερία λόγου και υπάρχει πλουραλισμός απόψεων.Επίσης,έτσι καταργείται ή αντίληψη ότι όλοι οι χριστιανοί είναι δογματικοί και δεν έχουν επιχειρήματα.

DAGON ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΣΥΓΧΑΡΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ, ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΗ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ.
ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΣΤΗΜΕΝΟ ΕΞΥΠΝΟ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗ, ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ, ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙ, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΕΙΤΕ ΚΑΤΑΡΙΠΤΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΞΙΟΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΩΡΗΣΕΣ ΣΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΔΑΥΛΟ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΠΙΚΡΟΤΕΙΣ;;;;; ΜΗΠΩΣ Η ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΙΛΙΚΗ ΟΣΟ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ;;;;;;
ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΒΕΒΑΙΑ Η ΓΝΩΣΤΗ ΑΤΑΚΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΙΣΚΑΤΑΡΑΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ : Δεν τα γράφω αυτά με την στενομυαλιά ενός φανατισμένου,δογματικού ανθρώπου αλλά ...
ΚΑΛΑ ΜΗ ΖΟΡΙΖΕΣΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ.

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΟΛΕ : Επίσης,έτσι καταργείται ή αντίληψη ότι όλοι οι χριστιανοί είναι δογματικοί και δεν έχουν επιχειρήματα. *************.

ΤΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ. ΤΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ. ΤΙ ΟΡΘΑΝΟΙΚΤΟ ΠΝΕΥΜΑ. ΤΙ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΡΑ. ΤΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΣ ΟΡΓΑΣΜΟΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ : Επίσης,έτσι καταργείται ή αντίληψη ότι όλοι οι χριστιανοί είναι δογματικοί και δεν έχουν επιχειρήματα.
ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ. ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ. ΑΝΤΕ ΑΡΧΑΙΟΚΑΜΕΝΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΚΟΙ ΔΕΙΞΤΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΑΣ ΠΡΟΣΩΠΟ. ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΕΥΤΟΕΥΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΗΘΕΝ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΣΤΕ.
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ *********** ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΤΕ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΥ ΣΑΣ ΧΩΡΟΥΝ ΟΛΟΥΣ.


Έγιναν επεμβάσεις από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 22:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσο,

Όσον αφορά τον Μπαμπινιώτη,κάνεις το λάθος που δεν θα έκανε ποτέ κάποιος ορθολογιστής.Τα βλέπεις όλα άσπρο ή μαύρο.Ούτε εγώ συμφωνώ με αυτήν του την άποψη όπως και με πολλές άλλες απόψεις του που περιέχουν τα γλωσσολογικά του βιβλία.Το λεξικό του όμως είναι το πιο διαδεδομένο και για αυτό το λόγο το χρησιμοποίησα.Τί πάει να πει?Ότι επειδή σε μερικά πράγματα είναι λάθος,είναι και σε όλα λάθος?

Όσον αφορά τους 12.Έχεις δίκιο,δεν αντιλήφθηκα τι ήθελες να πεις.Ωστόσο έχω ξεκαθαρίσει την θέση μου.Δεν γνωρίζω ποιός θα λατρεύει τι,πως,και με ποιό τρόπο γιατί οι απόψεις διαφέρουν.Για εμένα προσωπικά δεν τίθεται ζήτημα λατρείας.

Όταν λέω "με την ορθόδοξη έννοια της λέξης" εννοώ "όχι όπως είναι γενικά αποδεκτό".Επειδή αντιλήφθηκα ότι είσαι γνώστης του έργου του Μανιά,θα γνωρίζεις ότι η ιερή αρχιτεκτονική είχε ως σκοπό της την επαφή του ανθρώπου με το θείο.Εγώ θεωρώ ότι ο αρχαίος μυστικισμός μπορεί να ανεβρεθεί και στον Όμηρο ακόμα.

Στο topic για τον Μέγα Αλέξανδρο αναφέρεις ότι η Μπλαβάτσκυ έχει πολύ περισσότερα στοιχεία από τον Ησίοδο.Δεν την θεωρείς ανώτερη λοιπόν?Δεν παραδέχεσαι ύστερα ότι η Μπλαβάτσκυ γνωρίζει καλά(και κάνει χρήση) την Καμπάλα τον εβραϊκό μυστικισμό?Δεν μπορώ καν να διανοηθώ ότι την θεωρείς ύψιστη μορφή διδασκάλου είτε είναι στον σύγχρονο κόσμο είτε όχι.Όσο για την καταγωγή της αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.Δεν νομίζω ότι διαστρεύλωσα την άποψή σου.Εγώ τουλάχιστον έτσι την εξέλαβα.

Διαφωνώ και πάλι σε αυτό που λες περί ορθολογισμού.

Εάν πιστεύεις ότι σε αδίκησα,σου ζητώ συγγνώμη.Μην απολογείσαι για το αν ανέβασες τους τόνους.Είναι ωραίο να γίνεται πιο έντονη η συζήτηση(αρκεί βέβαια να υπάρχουν επιχειρήματα).

Φίλε Στραβαετέ,

Σε ευχαριστώ για την πολύ καλή σου κριτική σχετικά με την κριτική μου για το κείμενο.Το ξέρω ότι είμαι άξιος ΕΛΛΗΝΑΣ και αισθάνομαι υπερήφανος.

Το ξέρω ότι το καταλάβατε ότι δεν είμαι φανατικός.Διστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο και για εσένα.

Όχι δεν έχω παρτίδες με τον ΔΑΥΛΟ.Το ότι είναι επιστημονικό περιοδικό δεν χρειάζεται συζήτηση.Βλέπεις άνθρωπέ μου,εμείς δεν είμαστε παράγκα.

"Αρχαιοκαμμένοι εσωτερίσκοι".ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!Άκου "αρχαιοκαμμένοι"!

Λες κάποιον "γελοίο".Αισθάνομαι δέος μπροστά σου.Μα τι ήθος!

Να είσαι σίγουρος ότι οι αετοί δεν έχουν ανάγκη από την κριτική των στραβαετών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 11:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας φίλοι....

Θα το ΞΑΝΑΠΩ για ΠΟΛΥΟΣΤΗ ΦΟΡΑ...
ΕΑΝ θωρείται ότι ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και πως ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ με τον απέναντί σας, ΕΧΕΙ ΚΑΛΟΣ...

ΕΑΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να το πράξετε με τις ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ & ΤΩΝ ΕΡΩΤΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ, θα ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ ΝΑ ΛΑΒΩ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ...

Μα καλά, τόσο δύσκολο είναι να ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΣΕΤΕ!!!!!!!
ΤΟΟΟΟΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΙΑ!!!!!!!!

Δεν καταλαβένετε ότι ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΤΕ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΒΡΙΖΕΙ, ΧΛΕΥΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ και προπαντώς ΑΔΥΝΑΤΙΖΕΙ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ, τίς όποιες θέσεις και απόψεις μπορεί να έχει...

Τόσο μα τόσο δύσκολο πράγμα είναι η ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ;;;;

Αυτά σας έχει διδάξει το αρχαιοελληνικό πνεύμα ή το χριστιανκό πνεύμα;;;
'Ετσι ΔΡΟΥΣΑΝ τα πρότυπά σας, ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ;;;;

ΕΤΣΙ δρούσαν, οι ΟΡΔΕΣ ΤΟΥ ΤΖΕΓΚΙΣ ΧΑΝ και να είστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι έχω αντιμετωπίσει ΠΟΛΛΑΚΙΣ και ΣΥΧΝΑΚΙΣ τους ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΩΝ ΟΡΔΩΝ...

Μη ΜΑΣ αναγκάσετε να ΣΑΣ αντιμετωπίσουμε με αυτόν τον τρόπο...
ΚΑΙ ξέρουμε ΚΑΙ μπορούμε...
Μην ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΣΤΕ την ανεκτικότητά μας...

Και τώρα επι του θέματος...
Φίλε Σταυραετέ...
Δε θα διαφωνίσω μαζί σου σε αυτά που λές για το περιοδικό "ΔΑΥΛΟΣ"...
Θα διαφωνίσω όμως με όλο μου το ΕΙΝΑΙ σε αυτό που λές και ανφέρεσαι για του ΕΣΩΤΕΡΙΣΚΟΥΣ κλπ κλπ...

Πρίν όμως σου εξηγήσω το ΛΟΓΟ που διαφωνώ, θα ήθελα να μου εξηγήσεις το ΤΙ ΕΝΝΟΗΣ με την έννοια "Εσωτεριστής"...
Πίθανά, αυτό που ΕΙΝΑΙ ο εσωτερισμός να ΜΗΝ το έχεις αντιληφθεί και να του αποδίσεις κάποιον άλλον ορισμό, οπότε ΕΧΩ ΛΑΘΟΣ που διαφωνώ μαζί σου...
Γι'αυτό λοιπόν, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ παρουσίασε τον ορισμό που δίνεις στον Εσωτερισμό καθώς ΚΑΙ στους Εσωτεριστές...

Φίλε Δάγωνα...
Με ρωτάς :

quote:
Τί πάει να πει? Ότι επειδή σε μερικά πράγματα είναι λάθος, είναι και σε όλα λάθος?

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ....
Δε σημαίνει πώς ΟΤΙ γράφει ένα βιβλίο
(και δή λεξικό) είναι και ΣΩΣΤΟ!!!!
Κάπου έγραψα για το χαρακτηριστικό των Ελλήνων φιλοσόφων, τη ΔΙΑΚΡΙΣΗ...

Οφείλουμε λοιπόν να μπορούμε να ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ, το ΥΨΙΣΤΟ ΑΓΑΘΟ κατα τη ταπεινή και ανάξια γνώμη μου...

Μην προσπαθείς λοιπόν να ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ την τοποθέτισή μου επάνω στην ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗ και κατα το πώς ΕΣΥ την παρουσιάζεις...
Είπα ΞΕΚΑΘΑΡΑ και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ, πώς :

quote:
Τι θέλω να σου πώ με αυτό που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ότι είναι η ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗ...
'Οτι με τον ΙΔΙΟ τρόπο ΚΑΘΕ παράδοση και έθιμο που έρχεται απο το ΠΑΡΕΛΘΟΝ στο οποίο είμαστε ΠΡΟΣΥΛΩΜΕΝΟΙ και του κάνουμε χρήση ΣΗΜΕΡΑ (τα κάλαντα π.χ) μας κάνει ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟΥΣ;;;;

'Ασε τα περί Μπαμπινιώτη και ας μείνουμε στη ΟΥΣΙΑ...

Στο θέμα της Γαιωδεσίας και του τριγωνισμού της Ελλάδας τώρα, που είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ένα πολύ μεγάλο θέμα κατα τη γνώμη μου πάντα...

Πράγματι ΜΠΟΡΕΙ, και αυτό να είναι όπως και ΑΛΛΑ που ακόμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ...
Θεωρώ πώς αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ το στοιχείο, το ΕΜΦΑΝΗ και ΓΝΩΣΤΟ, είναι και η ΑΙΤΙΑ που σήμερα μερικοί Αρχαιόπληκτοι Ελληνίζοντες, που θεωρούν το εαυτούλη τους "υπερασπιστή του Αρχαίου Κάλους", άνθρωποι ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ, φωνάζουν λέγοντας πώς οι χριστιανοί ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΝ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ...

Πράγματι, αυτό ΕΓΙΝΕ...
Είναι ΓΕΓΟΝΟΣ και μάλιστα ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΙΤΟ (τουλάχιστον απο μένα)...
Αλλά ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΕ, δε μάς λένε...
Απλά ΦΩΝΑΣΚΟΥΝ και ΟΧΛΑΓΩΓΟΥΝ χώρις να ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ (πράγμα που είναι χαρακτηριστικό του νεοέλληνα)...

Σίγουρα ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, μέσα απο το ΟΜΗΡΙΚΟ ΕΡΓΟ, ειδικά τους ΥΜΝΟΥΣ του Ομήρου μπορούμε να βρούμε ΑΦΘΟΝΑ στοιχεία που είναι ΧΡΗΣΙΜΑ στη Μυστικηστική μας Ανάβαση πρός το Θείο και τη Θέωση...

Στο τόπικ για τον Μέγα Αλέξανδρο, πράγματι αναφέρω ότι η Μπλαβάτσκυ έχει περισσότερα στοιχεία στο ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ...
Και αυτό είναι ΓΕΓΟΝΟΣ...

Μα καλά, ΞΕΧΝΑΣ ή ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ότι ο ΜΥΗΜΕΝΟΣ Ησίοδος ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ, του απαγορευόταν να μιλήσει στον ΑΜΥΗΤΟ δηλαδή, περισσότερα από όσα είχε ΗΔΗ πεί;;;;

Μα φίλε μου, η Μπλαβάτσκυ ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΣΤΡΙΑ ΤΟΥ ΗΣΙΟΔΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ...
Οι αναλύσεις που έχει κάνει, ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ίσως και επόμενο!!!!!
Ξαναλέω λοιπόν οτι ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ πως στο έργο, το ΤΙΤΑΝΙΟ ΕΡΓΟ της Ελένης Πετρόβνας Μπλαβάτσκυ οι αποκαλύψεις είναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ απο το έργο του Ησιόδου...
Αυτό όμως, σε ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ περίπτωση ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΕΙ ή ΚΑΤΑΣΤΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΞΙΑ τον μέγα Ησίοδο, που σίγουρα έχεις διαβάσει, αλλά εξίσου σίγουρα ΔΕΝ έχεις κατανοήσει φίλε μου...

Και καταλήγω σε αυτό το συμπέρασμα γιατί ΑΝ είχες κατανοήσει το Ησιόδιο έργο, θα είχες αντιληφθεί και το έργο της Μπλαβάτσκυ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ έχεις διβάσει το Ησιόδιο έργο, το κατάλαβες ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕΛΕΤΗΣΕΣ το έργο της Μπλαβάτσκυ, οπότε φίλε μου Δάγωνα ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΝΑ ΟΜΙΛΕΙΣ για κάτι που ΑΓΝΟΕΙΣ...

Λέγοντας όμως όσα λές ΚΑΙ για την τέχνη της Καμπαλά, διακρίνω ΞΑΝΑ μια ΑΓΝΟΙΑ επι του θέματος...
Βγάζεις ΚΑΙ ΕΣΥ σπυράκια φίλε μου στα εβραϊκά συστήματα;;;
Θεωρείς ΚΑΙ ΕΣΥ τους εβραίους μιάσματα;;;;
Προσωπικά ΑΔΙΑΦΟΡΩ για ΟΛΑ ΑΥΤΑ ειδικά όταν στερούντε ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ...
Εάν υπάρχουν στοιχεία, προκαλώ...
Είμαι ανοικτός στο να τα εξετάσουμε...

Για τους παπάδες και ευαγγέλια ΞΑΝΑ λέω αδιαφορώ...
Αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΛΕΣ ΑΣΧΕΤΑ, ΑΝΑΛΗΘΗ και ΑΝΑΚΡΙΒΗ πράγματα στο θέμα, ειδικά όταν για ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΥ λές πώς είναι εβραία η Μπλαβάτσκυ...
Από ΟΠΟΙΑ ΦΥΛΗ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ, αυτό δεν μπορέι να αλλάξει το ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ και προπαντώς στην ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ...
Φυσικά προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει το ΑΝ ήταν ή ΟΧΙ, αλλά λέγοντας ΑΝΑΚΡΙΒΙΕΣ, χάνεις την όποια αξιοπιστία ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ φίλε μου...
Δηλαδή σε ότι λές, θα υπάρχει ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟΣ μεγάλος για το ΠΩΣ το λές & ΓΙΑΤΙ το λές και αυτό δεν είναι καλό σε μιά συζήτηση, να σε θεωρούν οι άλλοι ότι μεροληπτής και μάλιστα με ΨΕΥΔΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....

Και μιάς και λές ότι δε σε πείθω για τον ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ, πράγμα που μου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΑΦΟΡΩ γιατί ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ, περιμένω να ακούσω ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ για τον Ορθολογισμό καθώς και με ποιόν τρόπο θεωρείς ότι ΑΥΤΟΣ είναι το δείγμα της Αρχαίας Σκέψης, η παρακαταθήκη απο τους προγόνους μας....!!!!!!!!

Αν δε κάνω λάθος, στον Μέγα Αλέξανδρο λέω ΠΟΛΛΑ για τον Ορθολογισμό ΚΑΙ τον πατέρα της λογικής, τον Αριστοτέλη...
Ρίξε μια ΚΑΛΥΤΕΡΗ ματιά...

Εν αναμονή λοιπόν του διαλόγου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 14:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως θα έχεις διαπιστώσει Κέλσε,δεν συνηθίζω να χαρακτηρίζω τον απέναντί μου αλλά να μιλώ με επιχειρήματα.Στην περίπτωση του μέλους Σταυραετός έπραξα όπως άρμοζε σε ένα άτομο που συνέχεια κατηγορεί,χλευάζει,βρίζει χωρίς επιχείρηματα όσους δεν είναι σαν κι αυτόν.Παρά ταύτα δεν τον χλέβασα,έβρισα,κατηγόρησα αλλά αρνήθηκα να κάνω σοβαρό διάλογο μαζί του.Άσε λοιπόν τις απειλές και τις αοριστολογίες και διευκρίνησε ότι αναφέρεσαι μόνο σε αυτόν.

Ποιός είπε ότι ό,τι γράφει ένα λεξικό είναι σωστό?Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ορισμός της οπισθοδρόμισης ήταν σωστός.Μην πας λοιπόν να ξεγλυστρίσεις με τέτοια λεκτικά τεχνάσματα από το λάθος σου.Εσύ κατέκρινες όλο το έργο του Μπαμπινιώτη και όχι τόν συγκεκριμένο ορισμό,και είναι αργά για να πάρεις πίσω αυτό που είπες.

Και επειδή βαρέθηκα να αποδεικνύω πως δεν είμαι ελέφαντας
Όχι Κέλσε,δεν θα κερδίσεις τις εντυπώσεις με το να με βάλλεις στο ίδιο καζάνι με αυτούς που θεωρούν τους Εβραίους μιάσματα.Το γνωστό χριστιανικό κόλπο να τα ισοπεδώνουμε όλα και να τα φέρνουμε στα μέτρα μας.Μήπως όμως εσύ είσαι εβραιόφιλος?Η φυλή που θαυμάζεις δεν προσέφερε τίποτα όχι μόνο στον εσωτερισμό αλλά ούτε και στον πολιτισμό γενικότερα.Ποιές μεγάλες προσωπικότητες είχαν?Που διέπρεψαν?Στην εγκαθίδρυση του σκοταδισμού?Αδιαφορείς γιατί τάχα δεν υπάρχουν στοιχεία ε?Μείνε στην αδιαφορία σου όσο θέλεις-άλλωστε αυτό κάνετε πάντα,την αλήθεια όμως δεν την αλλάζεις.

Μήπως χτυπήσαμε φλέβα?Μήπως είναι ρουά?Για αυτό το λόγο γυρνάς σε αυτή τη τακτική που χρησιμοποιείς?

Ώστε δεν διαφωνείς με το μέλος Σταυραετό σχετικά με τον Δαυλό?Δηλαδή σε τι δεν διαφωνείς?Στο ότι έχω φιλικές σχέσεις μαζί τους?Πονάει ο ΔΑΥΛΟΣ ε?Επειδή τον υποστηρίζω είμαι και φίλος τους?Άλλοι έχουν παράγκες,το ξανάπα.

Βαρέθηκα να εξηγώ την θέση μου για τον ορθολογισμό.Ήμουν σαφής.

Ναι,ξέρω το έργο του Ησιόδου.Όσο για την Μπλαβάτσκυ δεν σέβομαι ανθρώπους που αποδέχονται γελοιότητες τύπου Καμπάλα άρα δεν σέβομαι και αυτήν.

Ώρα να απαντήσεις και εσύ σε κάποια πράγματα

-Γιατί λοιπόν πιστεύεις ότι οι χριστιανοί κατέστρεψαν αρχαία?

-Αποδέχεσαι την Καμπάλα?

-Ο ΔΑΥΛΟΣ δεν είναι επιστημονικό περιοδικό?

-Πιστεύεις ότι εδώ μέσα υπάρχουν "αρχαιοκαμένοι"?

Εάν τα υπονοούμενα που αφήνεις για άλλα μέτρα που μπορούν να παρθούν,αφορούν κλείδωμα του topic τότε ναι,πέσαμε μέσα,η αλήθεια πονάει.Δεν πιστεύω ότι έχει ξεφύγει το θέμα,ούτε ότι έχουν παρεκτραπεί οι ομιλητές.Εάν γίνει κάτι τέτοιο,αποδεικνύεται η θεωρία μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 15:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτείνω λοιπόν να το διαβάσουν όλοι όσοι τους απασχολεί το θέμα.

http://www.geocities.com/porta_aurea/arhaioplixia.html


Διάβασα ένα μεγάλο μέρος του και στο σημείο που αναφέρει:

quote:
-Οι νεοπαγανιστές διαστρευλώνουν την ιστορία λέγοντας ότι οι Έλληνες έγιναν Χριστιανοί δια της βίας, κάνοντας λόγο για διατάγματα του Θεοδοσίου και του Ιουστινιανού, ενώ είναι γνωστό ότι διώξεις έγιναν στην Μέση Ανατολή, ότι οι αρχαίοι ναοί της αρχαίας Ελλάδας είχαν την καλλίτερη μεταχείρηση από οποιαδήποτε άλλη περιοχή

θα αντιπαραβάλω μια καθαρά ιστορική μαρτυρία

quote:
Από τα μέσα του 5ου αιώνα, μετά τα διατάγματα του Θεοδοσίου του Β΄ κατά των Εθνικών (437 μ.Χ.), άρχισε η μετατροπή ειδωλολατρικών ναών σε χριστιανικούς, ενώ παράλληλα ανεγέρθηκαν νέοι χριστιανικοί ναοί (έχουν εντοπιστεί 22 συνολικά). Στην Ακρόπολη μετατράπηκαν σε χριστιανικούς ναούς ο Παρθενώνας (ως ναός της Παρθένου Μαρίας) και το Ερεχθείο, ενώ ανάμεσα σ' αυτούς, στη θέση του ναού της Πολιάδος Αθηνάς, ιδρύθηκε ο ναός της Αγίας Τριάδας και στα Προπύλαια διασκευάστηκε σε χριστιανικό ναό (ίσως των Αρχαγγέλων) η νότια πτέρυγα του οικοδομήματος. Ως τόποι χριστιανικής λατρείας χρησίμευσαν και τα σπήλαια της Ακρόπολης: το σπήλαιο του Πάνος (Άγιος Αθανάσιος), η Κλεψύδρα (Άγιοι Απόστολοι στα Μάρμαρα) και το σπήλαιο στο χορηγικό μνημείο του Θρασύλλου (Παναγία η Σπηλιώτισσα). Στα μέσα του 5ου αιώνα ιδρύθηκε η βασιλική του Διονυσιακού θεάτρου και η βασιλική του Ασκληπιείου προς τιμή των Αγίων Αναργύρων, ενώ πάνω από το Ωδείο του Ηρώδη του Αττικού, φέρεται ότι υπήρχε βασιλική του Αγίου Ανδρέα. Μέσα στην κεντρική περιοχή της Αθήνας, που περιέκλειε το υστερορρωμαϊκό τείχος, μετασκευάζεται σε βασιλική το λεγόμενο Αγορανομείο και σε βαπτιστήριο το Ωρολόγιο του Κυρρήστου. Εξάλλου, μέσα στον χώρο της Βιβλιοθήκης του Αδριανού χτίστηκε στις αρχές του 5ου αιώνα ο τετράκογχος ναός της Μεγάλης Παναγίας, που υπήρξε πιθανότατα ο καθεδρικός ναός της Αθήνας και που μετατράπηκε σε μικρότερη τρίκλιτη βασιλική στις αρχές του 6ου αιώνα. Πολλοί επίσης χριστιανικοί ναοί ιδρύθηκαν και στον ευρύτερο χώρο της Αθήνας. Στον λόφο του Αγοραίου Κολωνού ο ναός του Ηφαίστου διασκευάστηκε σε χριστιανικό ναό αφιερωμένο στον Άγιο Γεώργιο. Κάτω από τον Άρειο Πάγο υπήρχε παλαιοχριστιανικός ναός αφιερωμένος πιθανότατα στη μνήμη του Αγίου Διονυσίου του Αρεοπαγίτη - όπως και ο γειτονικός μεταγενέστερος ναός (του 17ου αιώνα), που τα ερείπια του διακρίνονται στην περιοχή - ενώ στο σπήλαιο του λόφου των Νυμφών ιδρύθηκε ο ναός της Αγίας Μαρίνας. Βόρεια της αρχαίας Αγοράς υπήρχε παλαιοχριστιανικός ναός κάτω από τον σημερινό ναό του Αγίου Φιλίππου, καθώς και στη θέση όπου άλλοτε υπήρχε ο ναός της Αγίας Θέκλας και ένας τρίτος ακόμη βορειότερα, στην οδό Ευριπίδου, στη θέση όπου υπάρχει ο μικρός ναός του Αγίου Ιωάννη στην Κολώνα. Ανατολικά της Ακρόπολης υπήρχαν πέντε παλαιοχριστιανικοί ναοί: στη θέση του μεταγενέστερου ναού της Αγίας Αικατερίνης, στη θέση του ναού της Σωτείρας του Λυκοδήμου, η βασιλική του Εθνικού Κήπου, η τρίκλιτη βασιλική στη βόρεια πλευρά του Ολυμπιείου (αφιερωμένη πιθανότατα στον Άγιο Νικόλαο) και ο ναός που υπήρχε νότια του Ολυμπιείου. Τέλος, ο ναός της Δήμητρας και της Κόρης, κοντά στη νότια όχθη του Ιλισού, μετατρέπεται σε ναό της Παναγίας με την επωνυμία Παναγία στην Πέτρα. Στις περιπτώσεις μετατροπής των αρχαίων ναών και ιερών σε χριστιανικούς ναούς παρατηρείται η τάση διατήρησης του παραδοσιακού λατρευτικού χαρακτήρα του χώρου με τη μεταλλαγή της ειδωλολατρικής αφιέρωσης σε αντίστοιχη χριστιανική: ο Παρθενώνας (ναός της Παρθένου Αθηνάς) γίνεται ναός της Παρθένου Μαρίας, στα Προπύλαια διαμορφώνεται ναός των φρουρών Αρχαγγέλων, στο Ασκληπιείο ανεγείρεται ναός των Αγίων Αναργύρων και η εκεί αρχαία ιερή κρήνη γίνεται αποδεκτή ως άγιασμα, ενώ γύρω από τον ναό της Δήμητρας και της Κόρης (που η λατρεία τους συνδέεται με το πρόβλημα του θανάτου) δημιουργείται χριστιανικό κοιμητήριο.

πηγή: http://www.weblab.gr/ek/AthensArchae/page137.htm


να επισημάνω επίσης ότι κατά την τουρκοκρατία αρκετοί από τους παραπάνω ναούς μετατράπηκαν σε μουσουλμανικούς



gnothe seauton
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 17:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΑΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να το πράξετε με τις ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ & ΤΩΝ ΕΡΩΤΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ, θα ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ ΝΑ ΛΑΒΩ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ...

Δηλαδή τι μέτρα θα λάβεις για εμάς που διαφωνούμε μαζί σου; Θα μας κάνεις βασανιστήρια στα μπουντρούμια του esoterica;
Κέλσο νομίζω πως σε έχει βαρέσει η ζέστη στο κεφάλι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 19:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Φίλε Δάγωνα...
ΟΧΙ δεν απευθήνθηκα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ στο Σταυραετό, ΑΠΕΥΘΗΝΘΗΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ που πιθανά να έχουν όρεξη για να κάνουν ΚΑΙ αυτό το τόπικ μαντάρα...

Εάν, λέω ΕΑΝ το θελήσεις, ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ θα με βρείς εμπρός σου ΚΑΙ εσύ αλλά και ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ...

Μιλάς και λές πως παραθέτεις ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...
Συγγνώμη, αλλά ΝΟΜΙΖΕΙΣ πώς έτσι είναι τα πράγματα...
Μέχρι τώρα μια ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΑ μόνο βλέπω, με έντονα ορθολογιστικό τρόπο...
Αυτό ΜΟΝΟ επιχείρημα δε μπορεί να θεωρηθεί...

Παρατήρησε τι γράφεις :

quote:
Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ορισμός της οπισθοδρόμισης ήταν σωστός.

Απο ΠΟΥ και ως ΠΟΥ ήταν σωστό αυτό που είπες φίλε μου;;;
σε ρώτησα κάτι ΞΕΚΑΘΑΡΑ και αντ'αυτού λές ότι θέλεις, εκτός απο αυτό που σε ρωτάω...
quote:
Τι θέλω να σου πώ με αυτό που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ότι είναι η ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗ...
'Οτι με τον ΙΔΙΟ τρόπο ΚΑΘΕ παράδοση και έθιμο που έρχεται απο το ΠΑΡΕΛΘΟΝ στο οποίο είμαστε ΠΡΟΣΥΛΩΜΕΝΟΙ και του κάνουμε χρήση ΣΗΜΕΡΑ (τα κάλαντα π.χ) μας κάνει ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟΥΣ;;;;

Αντε να δούμε ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ακόμα....

Περί εντυπώσεων φίλε μου Δάγωνα, σου παραθέτω το δικό σου απόσπασμα :

quote:
Το γνωστό χριστιανικό κόλπο να τα ισοπεδώνουμε όλα και να τα φέρνουμε στα μέτρα μας.
Μήπως όμως εσύ είσαι εβραιόφιλος?
Η φυλή που θαυμάζεις δεν προσέφερε τίποτα όχι μόνο στον εσωτερισμό αλλά ούτε και στον πολιτισμό γενικότερα.
Ποιές μεγάλες προσωπικότητες είχαν?
Που διέπρεψαν?
Στην εγκαθίδρυση του σκοταδισμού?
Αδιαφορείς γιατί τάχα δεν υπάρχουν στοιχεία ε?
Μείνε στην αδιαφορία σου όσο θέλεις-άλλωστε αυτό κάνετε πάντα,την αλήθεια όμως δεν την αλλάζεις.

Εάν έχεις επιχειρήματα φίλε μου, χρησημοποίησε τα και ΜΗΝ χρησημοποιείς απλές φωτοβολίδες και να τρέφεις την αυταπάτη ότι φωτίζεσαι απο κάποιον 'Ηλιο...
Ελεος...
Τόσο εθελοτυφλοτισμός ποιά;;;;

Και σε ΠΟΙΟΥΣ αναφέρεσαι;;;
Γιατί λές "αυτό κάνετε"...
Μιλάς ΜΟΝΟ σε μένα ή θεωρείς ότι απαυθήνεσαι σε ΠΟΛΛΟΥΣ;;;;
Ξεκαθάρισέ τα μέσα σου και έλα να τα ξαναπούμε φίλε μου...

Λές πώς :

quote:
Βαρέθηκα να εξηγώ την θέση μου για τον ορθολογισμό. Ήμουν σαφής.

ΕΑΝ είχες αναφέρει την άποψή σου, κάνε ένα απλό copy/paste και δείξε την...
Αλλά ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ, γιατί απλά ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ...


Τό πόσο ΜΗ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΙ φαίνεται απο τη κάτωθι ΔΙΚΗ ΣΟΥ θέση ως πρός τα πρώσωπα, αλλά και ως πρός τα πράγματα :

quote:
Όσο για την Μπλαβάτσκυ δεν σέβομαι ανθρώπους που αποδέχονται γελοιότητες τύπου Καμπάλα άρα δεν σέβομαι και αυτήν.

Αχ πόσο ευχάριστο είναι να συζητάω μαζί σου!!!!!
πόσο ΚΑΛΑ και ΣΤΕΡΕΑ στηρίζεις την "επιχειρηματολογία σου"...
Μπράβο φίλε μου, έτσι θα έρθει ΞΑΝΑ η ΑΘΑΝΑΤΗ Αρχαιοελληνική Σκέψη στο προσκήνιο;;;;
Με αυτή τη τακτική;;;
Χωρίς να ΞΕΡΟΥΜΕ όχι απλά μιλάμε, αλλά ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ανθρώπους μαζί με το όποιο έργο έκαναν γαι την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ!!!!

Βρήκες ΠΟΛΛΟΥΣ αρχαίους έλληνες να συμπεριφέρονται ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ;;;
Η μηδαμινότης μου θυμάται μόνο έναν, που έκαψε το Ομακοείο του Πυθαγόρα στον Κρότονα της Κάτω Ιταλίας...
Α! και έναν ακόμη εκείνον που έκψε τις κεφαλές απο τις Ερμαίες στήλες των Αθηνών...
Τους γνωρίζεις;;;


Εχεις πάρει μια "φόρα" και ΜΑΛΛΟΝ δεν καταλαβένεις ΤΙ ΛΕΣ φίλε μου...
Κάνε και λίγο κράτει...
"Δέκα μέτρα, ένα κόβε" λέει μια σοφή παροιμία του λαού μας καθώς ότι ΠΟΤΕ "δεν πρέπει να προτρέχει η γλώσσα του νοώς"...
Στο λέω, γιατί πρόσεξε τι γράφεις πρός εμένα :

quote:
Ώστε δεν διαφωνείς με το μέλος Σταυραετό σχετικά με τον Δαυλό?
Δηλαδή σε τι δεν διαφωνείς?
Στο ότι έχω φιλικές σχέσεις μαζί τους?
Πονάει ο ΔΑΥΛΟΣ ε?
Επειδή τον υποστηρίζω είμαι και φίλος τους?
Άλλοι έχουν παράγκες,το ξανάπα.

Φίλε Δάγωνα ρωτάς εμένα για το ΑΝ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ, με το περιοδικό Δαυλός;;;;
Και που ξέρω με ποιούς έχεις φιλικές σχέσεις;;;

Το μόνο που "πονάει" είναι κοιλιά μου όταν διαβάζω ορισμένα άρθρα απο το Δαυλό...
Με "πονάει" απο τα γέλια και απο τα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΦΑΝΗ πορίσματα που παρουσιάζει!!!!
Ναι το περιοδικό είναι ΟΝΤΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ-ΦΑΝΕΣ...

'Ωρα λοιπόν να απαντήσω και στις ερωτήσεις σου φίλε μου...
-Γιατί λοιπόν πιστεύεις ότι οι χριστιανοί κατέστρεψαν αρχαία?
Γιατί ήθελαν να χτίσουν τους δικούς τους...
Προφανές δεν είναι!!!!
Πρόσεξε το απόσπασμα που παραθέτει το μέλος Κώστας...
Είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ λοιπόν...
-Αποδέχεσαι την Καμπάλα?
Φυσικά!!! ΚΑΙ την αποδέχομαι ΚΑΙ την εξασκώ!!!
-Ο ΔΑΥΛΟΣ δεν είναι επιστημονικό περιοδικό?
Νομίζω πώς ΗΔΗ απάντησα στη παραπάνω ερώτηση...
-Πιστεύεις ότι εδώ μέσα υπάρχουν "αρχαιοκαμένοι"?
Φυσικά και υπάρχουν, άκου ερώτηση!!!!!

Τις θεωρίες ΣΟΥ φίλε μου τις σέβομαι, αλλά δε τις ασπάζομαι...
Το ΑΝ και ΠΟΤΕ κλειδώνει ένα τόπικ, αυτό ΔΕΝ είναι κάτι που σε αφορά, αλλα ΝΑΙ, εξαρτάτε ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ καθώς και απο ΟΛΑ τα μέλη...

Ας προσέξουμε λοιπόν ΟΛΟΙ ΜΑΣ λοιπόν...
Τα ακούς λυκοπρόσωπε...
Δε περίμενα απο εσένα να συμφωνίσεις μαζί μου...
Απεναντίας μάλιστα, αλλά τις όποιες διαφωνίες σου, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ να τις ακούσω, αλλιώς ΠΑΛΙ με σένα θα γελάνε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 20:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να είσαι σίγουρος ότι οι αετοί δεν έχουν ανάγκη από την κριτική των στραβαετών.

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΑΝΤΟΧΗ ΤΗΣ ΨΕΥΤΟΕΥΓΕΝΕΙΑΣ ΣΟΥ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΨΕΥΤΟΗΘΟΣ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΣΕΒΑΣΤΗΚΕΣ. ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕΒΑΣΤΗΚΕΣ ΤΟ NICK ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΕΥΓΕΝΕΙΣ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 21:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κώστα σε προτρέπω να το διαβάσεις όλο το κείμενο. Απο την άλλη για να υπάρχει και ο αντίλογος...

http://www.mythologia.8m.com/dioxis.html

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 21:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
........ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ............

Παρότι είπα ότι δεν σέβομαι άτομα που αποδέχονται(πόσο μάλλον που χρησιμοποιούν) κείμενα τύπου Καμπάλα,προσαρμόζομαι και συνεχίζω γιατί διασκεδάζω αφάνταστα.

Κέλσε,

Καταρχάς δεν πρόκειται να πέσω στην παγίδα να ρίξω το επίπεδο γιατί έτσι θα στιγματιστεί η μειονότητα που έχει τις ίδιες απόψεις με μένα.Οπότε "το topic δεν πρόκειται να γίνει μαντάρα"από εμένα τουλάχιστον.Δεν πρόκειται όμως να λέω αυτά που εσύ θες να ακούς.Συνεχίζουμε...

Αρχίζω από αυτό που έχει την μέγιστη σημασία για εμένα.Ώστε οι απειλές σου όντως αφορούσαν κλείδωμα του topic "αν κι αυτό δεν είναι κάτι που με αφορά".Ωστε κρίνεις πως δεν με αφορά.Μπορεί να είναι κι έτσι.Το γιατί εκφράζεις αυτήν την απειλή δεν μας το ξεκαθαρίζεις.Εγώ όμως έχοντας γνωρίσει πολλά άτομα σαν κι εσένα έχω την απάντηση.Μπορείς να αρχίσεις την σταυροφορία σου ελεύθερα.Έτσι!Απείλησε!Λογόκρινε!Κλείδωσε το θέμα!Θα γίνεις το ζωντανό παράδειγμα και θα αποκομίσουμε κι ένα συμπέρασμα ΓΙΑΤΙ ΔΙΩΚΕΤΑΙ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ.Δώσε μας τροφή!

Από την μία συμφωνείς με τον Σταυραετό για το ότι έχω φιλική σχέση με τον Δαυλό κι από την άλλη το καταπίνεις σαν να μην τρέχει τίποτα?
Σε πονά η αλήθεια φίλε μου?Επιστημονικοφανής ο Δαυλός ε?Ο Δαυλός είναι η άμμος στα γρανάζια του συστήματος που εκπροσωπείς και θα δηλώνει παντα παρόν.

Αποδέχεσαι και τους "αρχαιοκαμένους".Μάλιστα.Εγώ πάντως εδώ βλέπω μόνο καμπαλο-καημένους.

Γκρεμίζανε για να χτίσουν τα δικά τους.Τώρα είσαι φιλαλήθης στο έπακρο.

Το αν κατακρίνω ανθρώπους χωρίς να επιχειρηματολογώ πήγαινε στο "ΕΙΝΑΙ Η Π.ΔΙΑΘΗΚΗ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΗ?" και θα το διαπιστώσεις.

Όσον αφορά την οπισθοδρόμιση γίνε πιο σαφής.Ποιό είναι το ζητούμενο?

Ξέρεις ποιά είναι η γνώμη μου για τον ορθολογισμό.Που βρίσκεται στην αρχαία σκέψη?Μόνος σου ανέφερες τον Αριστοτέλη.Θες να σου αναφέρω κι άλλους?Θες να σου πω γενικότερα πως είχε γίνει τρόπος ζωής στην Αρχαία Ελλάδα?

Πάντως πολύ θα ήθελα να μάθω εσύ τι θεωρείς ότι έχει προσφέρει ο εκλεκτός,αγαπημένος σου λαός στον πολιτισμό.Την Καμπάλα?

Ούτε σέβομαι αυτά που πιστεύεις ούτε τα ασπάζομαι.Ωστόσο δεν σε θίγω.

ΥΓ.Το λάθος που έκανες με τον Μπαμπινιώτη δεν λες να το παραδεχθείς.Με ξαναρωτάς για την οπισθοδρόμιση.Βλέπουμε ότι δεν είσαι απόλυτος και ότι παραδέχεσαι τα λάθη σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 10:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ
ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ
ΜΕ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ,ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ,ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 12:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταυραετέ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την κριτική όταν αυτή βρίσκεται σε πολιτισμένα πλαίσια.Πού είναι τα επιχειρήματά σου?Στους "αρχαιοκαμένους εσωτερίσκους",στους "γελοίους",στην "ψευτοηθική" και στην "ψευτοευγένεια"?Είδαμε τι στάση κρατάς και στους μη αρχαιοκαμένους.
Ψευτοηθική και ψευτοευγένεια είναι να μην βρίζεις όσους δεν είναι σαν εσένα?Είσαι χαρακτηριστικό παράδειγμα ανθρώπου που το τίποτά του το έχει κάνει σημαία.Μιλάς μόνο για να μιλάς.
Τα επιχειρήματά σου βέβαια είναι τόσο ισχυρά που είναι ικάνα να πείσουν τον Κέλσο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 15:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΟΚΑΛΥΨΑ;;;
ΤΗΝ ΨΕΥΤΟΕΥΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΣ ΤΗΝ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΤΟ ΓΕΛΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΝ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΑΝΗΚΕΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΗΘΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ.
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ ΠΛΑΙΣΙΑ;;;;;; ΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΙΣ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ;;; ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ. ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΚΑΜΟΙΑΑΑΑΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ;;;;

quote:
Παρότι είπα ότι δεν σέβομαι άτομα που αποδέχονται(πόσο μάλλον που χρησιμοποιούν) κείμενα τύπου Καμπάλα,προσαρμόζομαι και συνεχίζω γιατί διασκεδάζω αφάνταστα.

ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ Ή ΣΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕΙ;; ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΛΟΓΟ, ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ;;;; ΑΣΕ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΕΣ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙΓΕΣΑΙ.

quote:
Είσαι χαρακτηριστικό παράδειγμα ανθρώπου που το τίποτά του το έχει κάνει σημαία.Μιλάς μόνο για να μιλάς.

ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΑΓΩΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ. ΚΑΤΙ ΒΛΟΓΙΟΚΟΜΜΕΝΑ ΤΥΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΛΑΣΣΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΙΛΑΝΕ ΑΥΤΟΞΕΦΤΙΛΙΖΟΝΤΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ.


quote:
Ούτε σέβομαι αυτά που πιστεύεις ούτε τα ασπάζομαι.Ωστόσο δεν σε θίγω.


ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΣΕΒΕΣΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΘΙΓΕΙΣ;;;;;; ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΝΑ *********;;;;

Έγιναν επεμβάσεις από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 15:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα επιχειρήματά σου βέβαια είναι τόσο ισχυρά που είναι ικάνα να πείσουν τον Κέλσο.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΩΡΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΧΑΜΕΡΠΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΝΩ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΗΜΗ (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ) ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ. ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΑΠΟΚΤΑΣ ΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΣΟΥ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ. ΟΛΑ ΥΠΟ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 22:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας...

Θα ήθελα να μοιραστώ ΜΑΖΙ ΣΑΣ (ειδικά με τα μέλη Δάγων & Σταυραετό) κάποιες σκέψεις μου, αλλά συνάμα ΚΑΙ απορίες μου που μου γεννιόνται απο την ανάγνωση των μηνυμάτων, στο ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ που έχει τίτλο "Περί Αρχαιολατρείας"...

Λοιπόν, ξεκινά ένα θέμα ο φίλος Αλάστις με μια ΓΕΝΙΚΗ απορία στο ΓΙΑΤΙ "χτυπάνε" την αρχαιολατρία, ΣΗΜΕΡΑ...

Ξεκινάνε και δίνοντε απαντήσεις ΕΠΙ του θέματος και ΞΑΦΝΙΚΑ όταν, (και αυτό είναι κρίση καθαρά υποκειμενική) τελειώνουν τα "υποτιθέμενα επιχειρήματα" αρχίζουν οι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ σε μέλη που διαφοροποιούνται απο τις απόψεις των άλλων...

Γιατί γίνεται αυτό φίλοι μου;;;;
Σε τι θα κερδίσει ο ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΑ στο παρόν θέμα;;;;
Θεωρώ πώς ΤΙΠΟΤΑ και πάλι ΤΙΠΟΤΑ...

Λοιπόν, ΕΑΝ υπάρχουν ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΤΕΘΟΥΝ ΜΕ ΚΟΣΜΙΟ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ, ας γίνει...
ΕΑΝ ΔΕΝ υπάρχουν και δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ, είναι μάλιστα το σύνηθες φαινόμενο σε αυτά τα θέματα όταν ΑΚΟΥΜΕ ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ απο δεξιά και αριστερά, τα οποία ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ, με αποτέλεσμα να μας ΑΠΑΝΤΟΥΝ οι άλλοι και εμείς να λέμε "άλλα ντ' άλλα τα μεγάλα", ΑΦΟΥ ΑΓΝΟΟΥΜΕ περί τίνος ομιλούμε...

Θέλω να πιστεύω ότι επιχειρήματα ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
Και ομολογώ ότι ΑΥΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ - ΔΙΑΒΑΣΩ....
Αλλά επι ματαίο φαίνεται...!!!!!

Το να ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΟΥΜΕ τη συζήτηση σε άλλα θέματα όπως η Καμπάλα, δείχνει το πόσο λίγος είναι αυτός που το επιχειρεί...
Συμφωνώ λοιπόν με το φίλο Πάνα που λέει :

quote:
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΟ.

Φίλε Δάγωνα, χαίρομαι που σε διασκεδάζω¨"...
Είναι ΤΙΜΗ για μένα να μου αποδίδεις τον "τίτλο" του ΨΥΧΑΓΩΓΟΥ...
Και ομιλώ πάντα κατα τα Αρχαιοελληνικά Πρότυπα Μυστηριακής Γνώσης, που με το πέρασμα των καιρών, μεταλαμπάδευσαν στη χριστιανική θρησκεία...
Ετσι λοιπόν, ως ΨΥΧΑΓΩΓΟΣ, δηλαδή εκείνος που ΑΓΕΙ τη ΨΥΧΗ πρός τα Θεία, σου λέω πώς κάνεις ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ που δεν ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΣΩΣΤΑ τα γραφώμενα των άλλων μελών, με προφανές το παρόν αποτέλεσμα...
Την παρανόηση και φυσικά τον χαρακτηρισμό που είναι ΟΛΟΤΕΛΑ λάθος...

Μάθε λοιπόν να ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΛΑ και σε ΒΑΘΟΣ το τι γράφει ο καθένας μας...
Δε το κάνουμε ΟΥΤΕ για επίδειξη, ΟΥΤΕ για αυτοπροβολή...
ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ στα forums του Εsoterica.gr το κάνουμε γιατί ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ, πρωτίστως...
Προσωπικά ΔΕΝ ΘΕΛΩ ούτε και να πείσω κανέναν, για αυτά που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΕΦΑΡΜΟΖΩ, ΜΕΛΕΤΩ και ειδικά στα συμπεράσματα που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ καταλήγω...

Αλλά ΩΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ οφείλω να τηρήσω κάποιες ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ και κάποιους ΚΑΝΟΝΕΣ και πίστεψέ με φίλε μου ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ...
Μη βιάζεσαι λοιπόν να μιλήσεις όπως ο 'Ηλιος κάνεις ΣΥΝΕΧΩΣ και με ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ μάλιστα ότι ΑΠΕΙΛΩ πώς θα κλειδώσω το θέμα....!!!!
Και επειδή ο Σταυραετός ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ σε αυτό που σου γράφει :

quote:
ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ, ΛΕΣ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ "ΚΑΙΓΕΣΑΙ".

Και βάζοντας εισαγωγικά στο ΚΑΙΓΕΣΑΙ θέλω να σου πώ, πώς ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, είναι ΠΑΝΤΕΛΏΣ ΛΑΘΟΣ και κατ' επέκταση, ΨΕΥΔΗ...
Απλά λοιπόν σου επιστώ τη προσοχή στο να ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ αυτά που γράφει ο άλλος και ΟΧΙ αυτά που ΕΣΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ να διαβάσεις...

Γιατί σε ΠΡΟΚΑΛΩ ΑΝΟΙΚΤΑ πλέον να μου πείς που έγραψα ότι ΘΑ ΚΛΕΙΔΩΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ;;;;
ΠΟΥ φίλε μου, ΠΟΥ;;;;;

Μην λοιπόν κάνεις χαρούλες "διασκεδάζοντας", με εικόνες που ΜΟΝΟ στο μυαλό σου ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
Αυτό λέγεται ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΞΙΑ...
Και δεν θα αναφερώμουν ΚΑΝ σε αυτό, αλλά ΕΣΥ το έθεσες ως το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ :

quote:
Αρχίζω από αυτό που έχει την μέγιστη σημασία για εμένα.


Και τώρα η συζήτηση σε μία έννοια που είναι η ΠΛΕΟΝ βασική στο θέμα της Αρχαιολατρίας, η ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗ...
quote:

Δάγων: Η επιστροφή στην αρχαία θρησκεία μας είναι πνευματική άνοδος και όχι οπισθοδρόμηση.

Κέλσος: Γράφεις φίλε μου Δαγών, ότι η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ δεν είναι ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗ!!!!
και αυτό θα ήθελα να μου το αναπτύξεις, γιατί ΟΠΩΣ και να έχει το πράγμα όταν ΓΥΡΝΑΣ ΠΙΣΩ, ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ, κάνει ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗ...

Δάγων: 2)Περι οπισθοδρόμισης> Πώς γίνεται όταν το παλιό είναι ανώτερο από το τωρινό η επιστροφή σε αυτό να είναι οπισθοδρόμηση? Η λέξη "οπισθοδρόμηση" αφορά την επιστροφή σε κάτι ξεπερασμένο. Δεν θεωρώ το ΑΘΑΝΑΤΟ παρελθόν της Ελλάδας ξεπερασμένο.

Κέλσος: 2) Σε ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ περίπτωση το ΑΘΑΝΑΤΟ δεν μπορεί να ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ!!!
'Οποιος λοιπόν ομιλεί περί ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟΥ & ΑΘΑΝΑΤΟΥ Ελληνικού Πνεύματος (αν είναι ποτέ δυνατόν!!!), απλά ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙ ΝΑ ΟΜΙΛΕΙ...

Δάγων: 1)Οπισθοδρόμηση= η προσήλωση σε παλαιές και ξεπερασμένες αντιλήψεις και κοινωνικές πρακτικές(λεξικό Γ.Μπαμπινιώτη). Τα λογοπαίγνια αντί των επιχειρημάτων υποδηλώνουν άτομο που "δεν γνωρίζει τίποτα περί να ομιλεί".

Κέλσος: Τι θέλω να σου πώ με αυτό που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ότι είναι η ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗ...
'Οτι με τον ΙΔΙΟ τρόπο ΚΑΘΕ παράδοση και έθιμο που έρχεται απο το ΠΑΡΕΛΘΟΝ στο οποίο είμαστε ΠΡΟΣΗΛΩΜΕΝΟΙ και του κάνουμε χρήση ΣΗΜΕΡΑ (τα κάλαντα π.χ) μας κάνει ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟΥΣ;;;;

Δάγων (για την οπισθοδρόμηση!!!): Όσον αφορά τον Μπαμπινιώτη, κάνεις το λάθος που δεν θα έκανε ποτέ κάποιος ορθολογιστής. Τα βλέπεις όλα άσπρο ή μαύρο. Ούτε εγώ συμφωνώ με αυτήν του την άποψη όπως και με πολλές άλλες απόψεις του που περιέχουν τα γλωσσολογικά του βιβλία. Το λεξικό του όμως είναι το πιο διαδεδομένο και για αυτό το λόγο το χρησιμοποίησα. Τί πάει να πει? Ότι επειδή σε μερικά πράγματα είναι λάθος, είναι και σε όλα λάθος?

Κέλσος: Φίλε Δάγωνα...
Με ρωτάς :
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τί πάει να πει? Ότι επειδή σε μερικά πράγματα είναι λάθος, είναι και σε όλα λάθος?
--------------------------------------------------------------------------------
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ....
Δε σημαίνει πώς ΟΤΙ γράφει ένα βιβλίο (και δή λεξικό) είναι και ΣΩΣΤΟ!!!!
Κάπου έγραψα για το χαρακτηριστικό των Ελλήνων φιλοσόφων, τη ΔΙΑΚΡΙΣΗ...

Οφείλουμε λοιπόν να μπορούμε να ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ, το ΥΨΙΣΤΟ ΑΓΑΘΟ κατα τη ταπεινή και ανάξια γνώμη μου...

Μην προσπαθείς λοιπόν να ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ την τοποθέτηση μου επάνω στην ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗ και κατα το πώς ΕΣΥ την παρουσιάζεις...
Είπα ΞΕΚΑΘΑΡΑ και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ, πώς :
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τι θέλω να σου πώ με αυτό που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ότι είναι η ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗ...
'Οτι με τον ΙΔΙΟ τρόπο ΚΑΘΕ παράδοση και έθιμο που έρχεται απο το ΠΑΡΕΛΘΟΝ στο οποίο είμαστε ΠΡΟΣΗΛΩΜΕΝΟΙ και του κάνουμε χρήση ΣΗΜΕΡΑ (τα κάλαντα π.χ) μας κάνει ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟΥΣ;;;;
--------------------------------------------------------------------------------
'Ασε τα περί Μπαμπινιώτη και ας μείνουμε στη ΟΥΣΙΑ...

Δάγων (για την οπισθοδρόμιση!!!): Ποιός είπε ότι ό,τι γράφει ένα λεξικό είναι σωστό?Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ορισμός της οπισθοδρόμισης ήταν σωστός.Μην πας λοιπόν να ξεγλυστρίσεις με τέτοια λεκτικά τεχνάσματα από το λάθος σου.Εσύ κατέκρινες όλο το έργο του Μπαμπινιώτη και όχι τόν συγκεκριμένο ορισμό,και είναι αργά για να πάρεις πίσω αυτό που είπες.

Κέλσος: Παρατήρησε τι γράφεις :
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ορισμός της οπισθοδρόμησης ήταν σωστός.
--------------------------------------------------------------------------------
Απο ΠΟΥ και ως ΠΟΥ ήταν σωστό αυτό που είπες φίλε μου;;;
σε ρώτησα κάτι ΞΕΚΑΘΑΡΑ και αντ' αυτού λές ότι θέλεις, εκτός απο αυτό που σε ρωτάω...
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τι θέλω να σου πώ με αυτό που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ότι είναι η ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗ...
'Οτι με τον ΙΔΙΟ τρόπο ΚΑΘΕ παράδοση και έθιμο που έρχεται απο το ΠΑΡΕΛΘΟΝ στο οποίο είμαστε ΠΡΟΣΗΛΩΜΕΝΟΙ και του κάνουμε χρήση ΣΗΜΕΡΑ (τα κάλαντα π.χ) μας κάνει ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟΥΣ;;;;
--------------------------------------------------------------------------------
Αντε να δούμε ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ακόμα....


Φίλε μου Δάγωνα, αποφάσισα να σου παραθέσω ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ των ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ μηνυμάτων με τη ΒΑΣΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ (για το παρόν θέμα της Αρχαιολατρίας), της ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗΣ...
Το κάνω ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να δείς και ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ότι σε ΤΙΠΟΤΑ δεν απάντησες που σε ρώτησα...
Αντιθέτως ΚΡΥΦΤΗΚΕΣ πίσω απο μιά ετοιμολογία του Μπαμπινιώτη και επι της ΟΥΣΙΑ ΤΙΠΟΤΑ...

'Οχι τίποτα άλλο, αλλά ανέφερες ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, τα οποία επίσης ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ σου είπα ότι ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ...

Παρατήρησε και επιτέλους ας κάνουμε μια συζήτηση ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...

Κλείνοντας, αφού πρώτα ζητήσω συγγνώμη απο τα υπόλοιπα μέλη για την κουραστική (πλέον) αντιπαράθεση (η οποία και στερείτε ΟΥΣΙΑΣ), θα παρακαλέω το μέλος ΣΤΑΥΡΑΕΤΟ, να μην δώσει συνέχεια στα όποια λεγόμενα-γραφώμενα του Δάγωνα, αν και πιστεύω ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ για να δώσει συνέχεια...

Σας παρακαλώ λοιπόν, ας ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ, χωρίς στείρες αντιπαραθέσεις...

Φίλος πρός ΟΛΟΥΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 12:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρότι έχω πολλές ενστάσεις για κάποια πράγματα που ακούστηκαν-σε προσωπικό επίπεδο,συμφωνώ ότι το θέμα μας δεν είναι αυτό και προχωρώ παρακάτω για να διευκολυνθεί και να αποκομίσει κάποιο συμπέρασμα και ο απλός αναγνώστης.

-Πάντως επειδή οι πρόθυμοι παρεξηγητές μου ΦΑΝΤΑΖΟΝΤΑΙ πράγματα,διευκρινίζω ότι με αυτό που είπα για την Καμπάλα δεν απέκλισα τον διάλογο αλλά ισχυρίστηκα ότι δεν μπορεί να γίνει σοβαρός και αποικοδομητικός διάλογος όταν οι δύο συνομιλητές δεν έχουν κάποιες κοινές βάσεις.-

Επί της ουσίας

Όπως αντιλαμβάνεσαι κι εσύ Κέλσο το θέμα της οπισθοδρόμισης είναι ιδιαίτερα σημαντικό.Βέβαια αυτό αφορά μόνο τους ανθρώπους που αγαπάνε αυτήν την ιδέα-δήλαδή την αρχαία θρησκεία και ότι αυτή κρύβει,και δεν έχει μεγάλη σχέση με το θέμα μας που αφορά την περιθωριοποίηση-λογοκρισία-εκδίωξη αυτών των ατόμων.

Επαναλαμβάνω αυτό που είπα στην αρχή.ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΤΟΤΕ Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗ ΑΛΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΟΔΟΣ.Αυτή είναι η θέση μου για το ζήτημα.

Οπισθοδρόμιση είναι η προσήλωση σε παλαιές και ξεπερασμένες αντιλήψεις
και κοινωνικές τεχνικές.Εσύ μου φέρνεις ως παράδειγμα τα κάλαντα και γενικότερα τα έθιμα και τις παραδόσεις που κάνουμε χρήση τους σήμερα και με ρωτάς εάν αυτά μας κάνουν οπισθοδρομικούς.Το φαντασιόπληκτο μυαλό μου δεν μπορεί να συλλάβει τον σκοπό της ερώτησης,ωστόσο σου απαντώ.Όχι,τα έθιμα και οι παραδόσεις δεν μας κάνουν οπισθοδρομικούς.Δεν φαντάζομαι να κατατάσεις τις παραδόσεις στις παλαιές αντιλήψεις και τις κοινωνικές τεχνικές.

Τα έθιμα και οι παραδόσεις είναι τα στοιχεία αυτά που προσδίδουν την έθνική ενότητα-ταυτότητα ενός κράτους.Δεν είναι η επιστροφή σε κάτι παλαιό αλλά η διατήρηση κάτι παλαιού και δοκιμασμένου .Είναι τα πολιτιστικά-ηθικά-κοινωνικά στοιχεία του παρελθόντος που διαβιβάστηκαν σε μας από γενιά σε γενιά.Είναι τα στοιχεία αυτά που χαρακτηρίζουν την πορεία μας ανά τους αιώνες.Είναι τα στοιχεία αυτά που μας κάνουν Έλληνες αλλά και ανθρώπους μίας οργανωμένης κοινωνίας με τα δικά της χαρακτηριστικά.Δεν πιστεύω ότι η οπισθοδρόμιση αφορά την παράδοση.Θα μπορούσε να πει κανείς ότι η χρήση της γλώσσας,του έναρθρου λόγου είναι οπισθοδρόμιση επειδή χρησιμοποιούνταν στο παρελθόν?Κάτι ανάλογο ισχύει και με την παράδοση.(Βέβαια υπάρχουν πολλοί αφελείς ή προδοτικά και σκόπιμα αφελείς που λένε ότι η χρήση της καθαρεύουσας είναι οπισθοδρόμιση.Σαν προοδευτικοί που είμαστε είδαμε που καταντήσαμε την γλώσσα μας).

Το ζήτημα παραμένει

Άσχετα ποιά μορφή θα έχει το δωδεκάθεο,άσχετα με ποιό τρόπο(ειρηνικό) θα επικρατήσει,άσχετα ποιά είδωλα θα λατρεύουν οι 12θεϊστές και σε τι ακατανόναστους βωμούς θα κάνουν τις ακατανόμαστες αιματηρές θυσίες τους,θα πρέπει επιτέλους οι αρνητές πολιτισμού να μας δώσουν μία απάντηση

ΓΙΑΤΙ ΧΤΥΠΑΤΕ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ?


ΟΥΔΕΝ ΚΡΥΠΤΟΝ ΥΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 14:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΑΥΡΑΕΤΕ, το τελευταίο σου μήνυμα διεγράφει τελείως. Αλλιώς θα φαινόταν απλώς όπως η σημαία των ΗΠΑ, με τόσα αστεράκια που θα είχε!

Αν δεν σου αρέσουν οι Διαχειριστές, η νοοτροπία τους και η λογική τους, μπορείς να "στολίσεις" με την παρουσία σου και τις "σκέψεις" σου κάποιο άλλο forum που να ταιριάζει καλύτερα στον χαρακτήρα που έχεις.

Οι "τραμπουκισμοί" σου, τα σεξουαλικά σου απωθημένα και οι πρωτότυπές σου ιδέες περί δικαιοσύνης είναι νομίζω απαραίτητα σε τόσα άλλα forums που συναντώ καθημερινά.

Τι κάθεσαι; Ακόμη εδώ; Τους λείπεις !


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 14:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Μέλος ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΣ "κλειδώθηκε" από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ.

Και θα ξανακλειδωθεί με όσα ονόματα κι αν ξαναμπεί μέχρι να μάθει να υπακούει στους κανόνες συζητήσεων αυτού του forum.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 15:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sak-attack ....


εγώ πάντως δεν είδα κανέναν να χτυπάει το Δωδεκάθεο.
Αν ενοείτε το παπαδαριό που μαζεύτηκε στην Θεσσαλονίκη τότε και μόνο που ασχολείστε μαζί τους κάνετε χαζομάρα.
Τα ψωμιά τους είναι πολύ λίγα. Αν μία και μόνο μία οργάνωση απο αυτές που βάλαν στον κατάλογο των αιρέσεων πάει στο Ευρωπαικό Δικαστήριο τότε ...έχετε γειά παπαδαρέοι... ειδικά με το νέο Ευρωσύνταγμα.
Είδατε όμως καμια άλλη οργάνωση απο αυτές που κατηγορούνται (και πολύ πιο σκληρά απο σας) να ασχολείται με τα παπαδάκια ?
ΕΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΡΑ-ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ !!!!!
Δεν έχει πια καμία δύναμη το παπαδαριό. Δεν μπορούν να εμποδίσουν τίποτα. Θα δείτε οτι σε λίγο θα αλλάξουν και τα βιβλία στα σχολεία και δεν θα λένε τις μα!@#@ίες για Αβρααμ και Νωε.
Αντιθέτως...απο την άλλη πλευρά...
Με μεγάλη , τεράστια χαρά έχω παρακαλουθήσει τα τελευταία χρόνια ΟΡΓΑΣΜΟ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΕΩΝ στα βιβλία των αρχαίων συγγραφέων.
Αυτό και μόνο λέει πολλά .... Κάποτε για να βρούμε Αριστοτέλη "φτύναμε" αίμα. Τώρα τουλάχιστον τρεις εκδοτικοί βγάζουν Αριστοτέλη.
Το πρόβλημα όμως με πολλούς απο εσάς είναι οτι δεν έχετε καμία σχέση με αυτά που λέτε οτι πρεσβεύετε. Ψάχνετε ανύπαρκτους εχθρούς στους Εβραίους και τους Χριστιανούς....
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΠΑΨΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟΥΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥΣ ΣΑΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΑΟΚΤΖΗΔΕΣ !!!!! χιχιχχιι....
Διαφωνεί κανένας ?

ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΤΑΤΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΑΓΝΟΙ ...μόνο το μαύρο σας το χάλι ...

και δεν μιλάω προσωπικά σε όσους συμμετέχουν στη συζήτηση αλλά στους φανατίλες Ελληναράδες ( ξέρουν αυτοί πιοι είναι...)


Edited by - AION on 01/07/2003 15:24:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 17:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή πιο "κάτω" δεν έχει για τον ΣΤΑΥΡΑΕΤΟ, ως φυσική κατάληξη διαγράφεται.

Έχει νέο όνομα τώρα που του πάει περισσότερο.

Το n/a.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 01:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΗΣ";;
ΩΣ "ΑΡΧΑΙΟ" ΤΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΜΕ;; ΚΑΙ ΤΙ ΩΣ "ΑΘΑΝΑΤΟ";;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_NemoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 21:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητοι φιλοι τα πραγματα ηδη παιρνουν σιγα-σιγα τον δρομο τους.
Οι εβραιοχριστιανοι με τους εβραιοχριστιανους
οι αρχαιοθρησκοι με τους αρχαιοθρησκους
οι πιστοι με τους πιστους
και οι ερευνητες με τους ερευνητες,
οι Σταυραετοι με τους ΕΟΝ και τους 'Κελσους'και τους Μεταλληνους,
και αλλοι με τους Τσαγκρινους και τους Μπεξηδες και τους Χατζοπουλους.
Ειναι θεμα προσωπικης επιλογης.
Οταν τωρα οι Ιουδαιοπληκτοι ενοχλουν
θα τα ακουν,ολο και πιο δυνατα οσο περνα ο καιρος.
Κι ας εχουν την εξουσια και τα χρηματα...
οπως καθε καλος και πιστος εβραιοχριστιανος...
ασχετα αν ο Ιησους,ειπε τα τελειως αντιθετα...
κι ερριξε και κατι μπινελικια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 10:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να ας πάρουμε για παράδειγμα εσένα χέλιο ...
Πιστεύει οτι σε κυνηγάει κανείς ?
Πιστεύεις οτι δεν μπορείς να λές ελεύθερα την γνώμη σου?
Να κάνεις κύρηγμα ενάντια των Εβραιοχριστιανών σου ?
Να πάς να προσκυνάς στην Ακρόπολη ?
Να εκδόσεις κάποιο σύγγραμμα ?
Στο απαγορεύει κανείς ?
Σου απαγορεύει κανείς να γράψεις στην ταυτότητα σου "Αρχαιοελληνιστής" ?
Τώρα το αν πήγες σε ένα συνέδριο "εκτός έδρας" και σου βάλαν χέρι...αυτό δεν λέει τίποτα... το συνεδριο ήταν δικό τους και αυτοί θέλαν να πούν το ποίημα τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 12:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου...

Τελικά ο ΣΚΟΠΟΣ και ο ΣΤΟΧΟΣ του 'Ηλιου, αλλά και ΚΑΘΕ "'Ηλιου" που ΝΟΜΙΖΕΙ πώς με τον τρόπο που ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ, "προασπίζει" και "προάγει" το Αρχαιόπληκτο Ιδεώδες, ΦΑΝΕΡΩΘΗΚΕ....

Θέλει να ΔΙΑΡΕΣΕΙ σε "καλούς" και "κακούς" τους ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!!!!
Και φυσικά ΠΟΙΟΣ απο εκείνους που κρατούν το μαχαίρι και ΔΙΑΙΡΟΥΝ, κατατάσει τον εαυτούλη του στουτς "κακούς";;;;
ΚΑΝΕΙΣ φίλοι μου, ΚΑΝΕΙΣ...

Πάντα οι ΑΛΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ...
"Εγώ" ΠΟΤΕ και για ΤΙΠΟΤΑ...

Οκ, σε καταλάβαμε φίλε 'Ηλιε...
Μπράβο που θεωρείς ως ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ για να πάει εμπρός αυτό το ΕΘΝΟΣ, την ΔΙΑΡΕΣΗ ΤΟΥ!!!!
Ακολουθής ΚΑΙ ΕΣΥ την πάγια αλλά ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΑΤΗ ΤΑΚΤΙΚΗ των φίλων σου των ΑΓΓΛΩΝ, το ΔΙΑΙΡΕΙ & ΒΑΣΙΛΕΥΕ...

Απο τη μεριά μου, ως ΑΝΑΞΙΟΣ ΚΑΙ ΜΗΔΑΜΗΝΟΣ εβραιοχριστινοβουδδιστής, θα "πολεμίσω" κάθε Ηλιάκο σαν και εσένα (σου είπα είσαι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ για τη περίσταση, αλλά ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΔΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ), που θέλει τη ΔΙΧΟΝΙΑ και την ΑΛΛΗΛΟΦΑΓΟΜΑΡΑ μέσα στο ΕΘΝΟΣ που ΣΗΜΕΡΑ το Κάρμα με έφερε να ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ το "ΣΚΟΠΟ"...

Και ο ΣΚΟΠΟΣ, φίλε μου, είναι η ΕΝΩΣΗ και ΟΧΙ η ΔΙΑΡΕΣΗ, πολλώ δε μάλλον η ΔΙΑΡΕΣΗ ΣΕ "ΚΑΛΟΥΣ & ΚΑΚΟΥΣ"...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 19:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

ΕΠΙΜΕΝΩ !!!

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΗΣ";;
ΩΣ "ΑΡΧΑΙΟ" ΤΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΜΕ;; ΚΑΙ ΤΙ ΩΣ "ΑΘΑΝΑΤΟ";;

ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΩ!!

ΥΠΑΡΧΟΥΝ "ΝΕΟΛΑΤΡΕΣ";;
ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟΙ;;;

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ!!

ΑΛΛΑΧ= ΘΕΟΣ
JHVH= Ο ΩΝ, ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ - ΕΙΝΑΙ-ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ. Ο ΕΣΑΕΙ.
ΔΙΑΣ, ΖΕΥΣ= ΟΥΡΑΝΙΟΣ, ΦΩΣ.

ΒΛΕΠΕΤΕ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ "ΘΕΟΙ";;
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ;;

ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ "ΚΟΛΛΑΝΕ" ΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ "ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ" ΚΑΙ "12ΘΕΪΣΤΕΣ";;

ΑΝ ΝΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΟΥΣΙΩΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΚΟΣΜΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ.
ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΟΣΜΙΚΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ.
ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΤΕ :ΠΟΛΙΤΙΚΗ!!!
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΟΥ ESOTΕRICA.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 00:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κέλσο,
αρχίζω από εσένα.Ξαναδιαβάζοντας τα προηγούμενα έκανα κάποιες παρατηρήσεις.Καταρχάς,όπως θα πρόσεξες κι εσύ,η στάση μου απέναντί σου ήταν μάλλον παθητική αφού έμπαινα στο παιχνίδι να απαντώ σε όλες τις ερωτήσεις σου.Κι αυτό όχι για λόγους "ψευτοευγένειας" αλλά για λόγους καθαρά προσωπικής επικοινωνιακής πολιτικής.Καλά όλα αυτά.Έχω όμως μία απορία:ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΩΦΕΛΗΣΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ?Ενδιαφέρονταν ο απλός αναγνώστης να μάθει την γνώμη μου για την οπισθοδρόμιση,τον ορθολογισμό,τον μυστικισμό κλπ. όταν το θέμα μας είναι άλλο?Θα ήταν ενδιαφέρον μόνο αν εκπροσωπούσα τους δωδεκαθεϊστες(την πλειοψηφία τους),αλλά εγώ όπως έχω ξαναπει έχω τις δικές μου απόψεις.Γιατί λοιπόν να καταναλώσουμε τόσο χώρο και χρόνο για αυτά?Γιατί να γυρίσουμε το θέμα σε προσωπικό επίπεδο?Αυτά δεν στα λέω με εχθρική διάθεση αλλά εκφράζω την απορία μου για ποιόν λόγο(σκόπιμο ή μη) γύρισες το θέμα εκεί.Περιμένω απάντησή σου.

-Όσο για το παρασιτικό πτηνό που ήταν εντελώς εκτός τόπου και χρόνου τι να πει κανείς?Αυτός κι αν συνέβαλλε στην ομαλή ροή του θέματος!Ωστόσο,επειδή δεν μου αρέσει να λέω πράγματα τα οποία δεν είναι σε θέση ο άλλος να αντικρούσει το κόβω εδώ.-

Φίλε ΑΙΟΝ,
Παρότι απευθείνεσαι στον Ήλιο,απαντώ

-Πιστεύεις ότι σε κυνηγάει κανείς?

Το ανθελληνικό μου κράτος,οι σκοταδιστές,οι αμαθείς και φυσικά η σιωνιστική λαίλαπα που δεν διώκει μόνο τους ελληνοκεντριστές(αρχαιολάγνους κατ΄εσέ) αλλά κάθε ελεύθερα σκεπτόμενο άνθρωπο και όποιον δεν εξυπηρετεί τους σκοπούς της.Όλα αυτά βέβαια είναι γνωστά πράγματα και υπάρχουν ένα σωρό αποδείξεις προς όποια αντίδρασή σου.

-Πιστεύεις ότι δεν μπορείς να λες ελεύθερα την γνώμη σου?

Τα ΜΜΕ σιωνοκρατούμενα,η εξουσία προδοτική και πουλημένη,ο κόσμος αμαθής και θύμα της προπαγάνδας.Ε λοιπόν ΟΧΙ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΩ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.Είδαμε πως επιτρέπουν στον Πλεύρη να λέει την γνώμη του.Κόβωντάς τον.

-Να κάνεις κύρηγμα εναντίον των εβραιοχριστιανών σου?

Τί να σχολιάσω σε αυτό?

-Να πάς να προσκυνάς στην Ακρόπολη?

Ποιά Ακρόπολη?Αυτή που μέχρι πριν λίγα χρόνια είχε μνημείο αφιερωμένο στους Εβραίους του Ολοκαυτώματος?Αυτήν που δήθεν γίνονται έργα και μεγάλο μέρος της δεν μπορείς να το επισκεφτείς?Αλήθεια τί έργα γίνονται γνωρίζει κανείς?Έργα μπαζώματος στοών και καταστροφής κολωνών
με την πρόφαση της συντήρησης?Ποιά Ακρόπολη?Την Ακρόπολη που η μισή βρίσκεται σε μουσεία του εξωτερικού?

-Να εκδόσεις κάποιο σύγγραμμα?

Τί σύγγραμμα?Έρχονται οι Ε και τα συναφή?Τέτοια άνετα.Από τα σοβαρά όμως,το καλό μας κράτος δεν μας επιτρέπει.Πάρε παράδειγμα τον Πουλιανό.Επιστήμονας από τους καλύτερους και διώκεται γιατί απέδειξε αυτά που δεν ήθελαν.

-Σου απαγορεύει κανείς να γράψεις στην ταυτότητα σου "Αρχαιοελληνιστής"?

Ποιός μπορεί να ορίσει ξεκάθαρα τί είναι "αρχαιοελληνιστής"?Αλλά και να γίνονταν θα το έβαζε κανείς στην ταυτότητά του?Θα έβρισκε δουλειά αυτός ο άνθρωπος?Θα είχε ίση μεταχείριση?

Όσο για τον ΠΑΟΚ δεν νομίζω.Μάλλον Εθνική Ελλάδος θα είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 08:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοίτα φίλε dagon ...έχω βαρεθεί να ακούω για σιωνιστές και εβραίους που κυνηγάν ντε και καλά τον ελληνισμό...
Εχει καταντήσει κουραστικό.
Δεν υπάρχει ούτε ένα ξεκάθαρο στοιχείο που να αποδυκνύει κάτι τέτοιο.
Τα έχουμε ξαναπεί... μέχρι και η επιστολή του Κίσσινγκερ ήταν μούφα....
Οπως και σε όλα τα κράτη έτσι και στο δικό μας,την οικονομία,την πληροφόρηση,την εξουσία την ρυθμίζουν οι παγκόσμιοι παράγοντες μέσα απο τους ομίλους που έχουν συνθέσει( πχ. ΔΝΤ) οι οποίοι δεν ανήκουν σε συγκεκριμένο εθνος. Τι εθνικότητα είπαμε έχει ο αρχηγός της ΣΙΑ ?
Αυτό είναι σε όλους γνωστό πια...δεν έχει να κάνει μόνο με Σιωνιστές και Εβραίους ...έχει να κάνει με το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα.
Πιστεύω οτι υπάρχει Σιωνισμός και οτι κινεί νήματα αλλά όχι οτι έχουν βάλει και όλο τον πλανήτη στο "βρακί" τους και φταίνει αυτοί επειδή εμείς είμαστε οι άρχοντες της απάτης , της οκνηρίας,της ρεμούλας και του ωχαδερφισμού....


Εγώ δεν είδα να διώκεται κανείς εκτός απο τις αρκουδιές κάποιων παραεκκλησιαστικών οργανώσεων που την είχαν πέσει σε βιβλιοπωλεία αλλά αυτό ίσα - ίσα καλό σας έκανε.... να είσαι σίγουρος για αυτό...
Έχει δικαστεί κανείς επειδή έγραψε για τον Ελληνισμό ?
Εδώ δεν έχουν βάλει στο τρελάδικο τους τύπους απο την ΟΕΑ και τους αφήνουν να κυκλοφορούν ελεύθεροι....
Βλέπω να κυκλοφορούν ελεύθερα χιλιάδες γραπτά χωρίς να υπάρχει λογοκρισία. Για τον Πουλιανό που λές δεν γνωρίζω τι έχει γίνει αλλά θα το ψάξω.

Δεν μπορώ πάντως να συζητάω με τέτοιους όρους σε μια χώρα που εχει περίοπτη θέση στον κατάλογο της διαφθοράς...να λέμε οτι φταίνε οι άλλοι για τα χάλια μας...
Μου φαίνεται παιδιάστικο...
Εχεις ρατσιστικές και μισσαλόδοξες τάσεις για έναν συγκεκριμένο λαό και δυστυχώς θεωρώ οτι απέχεις πολύ απο την Ελληνική κοσμοθέαση (όπως την έχω αντιληφθεί εγώ φυσικά...)
Ελπίζω να κατανοήσεις τις θέσεις μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 13:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΙΟΝ,
οι πολιτικές σου πεποιθήσεις-που έχω αντιληφθεί ποιές είναι από άλλα post σου,δεν σε αφήνουν να δεις πέρα από ένα ορισμένο σημείο.Ξεπέρνα λοιπόν την προκατάληψή σου και κρίνε τα στοιχεία αντικειμενικά.Το τροπάρι του ρατσισμού είναι η εύκολη λύση.Δεν νομίζω να είπα τίποτα για τον λαό τους,ούτε για το χρώμα του δέρματός τους,ούτε για τις μύτες τους.Μίλησα για τα αφεντικά τους.Ξέρω ότι αυτά ακούγονται κοινότυπα και γραφικά όμως έτσι είναι.Θα αλλάξουμε την αλήθεια επειδή δεν μας αρέσει?
Δεν κυνηγάω ανεμόμυλους ούτε αόρατους εχθρούς και πάνω απ΄όλα δεν συνηθίζω να ρίχνω τις ευθύνες στους άλλους.Εάν έριχνα τις ευθύνες μόνο στους άλλους δεν θα έλεγα ανθελληνικό το κράτος.Δεν ευθείνονται μόνο οι άλλοι για τα χάλια μας.Ευθείνονται και οι πουλημένοι πολιτικοί μας και η άγνοιά μας και η παθητικότητά μας ως λαός.Όχι ότι αν αλλάζαμε κυβέρνηση θα άλλαζε η κατάσταση.Τα ίδια θα ήμασταν.
Και επί της ουσίας
Μία μέθοδος για να ελέξουν τον κόσμο είναι η δημιουργία μίας μόδας.Η ΟΕΑ είναι μία μόδα.Όλα αυτά περί εξωγηίνων Θεών από τον Σείριο είναι μία μόδα.Ο κόσμος θέλει να ακούει τέτοια πράγματα.Δεν εννοώ φυσικά ότι αυτοί οι τρελοί κρύβουν από πίσω τους Σιωνιστές,συνομωσίες κλπ.Όμως παρά όλη την αστειότητα των κειμένων τους,τα κείμενά τους δημοσιεύονται σε διάφορα περιοδικά.Κι εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι.Τα ΜΜΕ ρίχνουν τέτοιες μόδες κατά καιρούς για να χτυπήσουν τον ορθολογισμό και να ΄χουμε να ασχολούμαστε και να ξεχνάμε τα προβλήματά μας.Και όποιος βλέπει πιο βαθιά,μπορεί να διακρίνει ότι η κίνηση αυτή ορισμένων ΜΜΕ είναι σκόπιμη και πέρα απ΄όλα τα άλλα έχει ως σκοπό να στιγματίσει τους σοβαρούς ελληνοκεντριστές και να χτυπήσει τον ορθολογισμό των δικών τους περιοδικών,της δικιάς τους ιδεολογίας.
Λες ότι όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με Σιωνιστές αλλά με το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα.Μα ποιός κινεί τα νήματα στο παγκόσμιο οικονομικό σύστημα φίλε μου?Πενήντα οικογένειες.Τί καταγωγής?Βρες το μόνος σου.Συμφωνώ απόλυτα ότι οι νεοέλληνες είμαστε άρχοντες της απάτης,του "δεν βαριέσαι?",του "η γυναίκα του γείτονα είναι καλύτερη απ΄την δικιά μου",του "το αμάξι του γείτονα είναι καλύτερο απ΄το δικό μου" και πάει λέγοντας.Φυσικά ευθεινόμαστε και εμείς.Όχι όμως όσο ευθείνονται οι προδότες που μας κυβερνούν.Πρέπει να ξέρεις ότι ένας λαός συμπεριφέρεται όπως τον μάθουν να συμπεριφέρεται.Όλα είναι θέμα συνήθειας.Μας έμαθαν να σκύβουμε το κεφάλι.Μας έμαθαν να είμαστε κακομοίρηδες.Μας έμαθαν να είμαστε έτσι.

Υ.Γ.Η επιστολή του Κίσσινγκερ παίζει αν ήταν μούφα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 14:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2.000 λόγια = 2 εικόνες

http://homepage.mac.com/cparada/GML/Gibbon.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 15:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι να σου πώ ρε σύ dagon...δεν κατέχω την ΑΛΗΘΕΙΑ αλλά φέρω κάποια κομμάτια της .
Το να τα ρίχνεις όλα σε έναν λέγεται ευθυνοφοβία και θα σού πω κάτι που έχω ξαναπεί...
Αν εμείς οι Ελληνες είμαστε τόσο κορόιδα που κάποιοι μας κάνουν οτι θέλουν Ε ΤΟΤΕ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ...
Μπορείς να μας αποδίξεις οτι οι κυβερνώντες αυτής της χώρας είναι ή ήταν Σιωνιστές όπως πολλοί λέτε ?
Με στοιχεία όμως όχι με θεωρίες ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy