ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 08:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Γύρω στο 335 έδειξε τον απέραντο σεβασμό του στους συνέλληνες του που τον είχαν εκλέξει και αρχηγό τους στην Κόρινθο...εκστράτευσε στη Θήβα έφαγε 6.000 λαού , έκαψε όλα τα κτίρια και άφησε μόνο το σπίτι του Πίνδαρου...
Επίσης τον Κλείτο τον κολητό του, ποιός τον σκότωσε ?

και τελικά ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΝΟΜΑΣΕ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΜΕΓΑ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 15:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring

Απαντήσεις στην διεύθυνση:
quote:
http://www.ehs.pvt.k12.ca.us/ehs/projects/9798/AnCiv6/Greece/acsheri

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 18:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Γύρω στο 335 έδειξε τον απέραντο σεβασμό του στους συνέλληνες του που τον είχαν εκλέξει και αρχηγό τους στην Κόρινθο...

Συνέλληνες φίλε ΑΙΟΝ;
Πώς νόμιζα εγώ ότι ήταν Γιαπωνέζος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 08:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
δεν το κατάλαβα αυτό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 08:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Η Ελλάς προσδιόριζε ένα χώρο,μια κουλτούρα και μια γλώσσα. Απο κεί και πέρα υπήρχαν φυλές... Ιωνες,Αχαιοί,Κρήτες,Δωριείς,Θράκες.
Φαντάσου κάτι σαν Η.Π.Α. ένα πράγμα...με τη διαφορά οτι οι δικοί μας ενώνονταν μόνο όταν την έπεφτε κανας Πέρσης...
Οταν δεν την έπεφτε κανας Πέρσης την έπεφτε ο ένας στον άλλο...

ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΜΟΥ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ???????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 16:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
"Και τι σκατά προσέφερε στην ανθρωπότητα αυτός ο Μέγας ? Αλήθεια τι προσέφερε ? τι νέο ? τι όμορφο και τι αρμονικό... ?
Επιτέλους θέλω κάτι που να δικαιολογεί αυτό το ΜΕΓΑΣ ...κάτι που να με πείθει...γιατι το οτι πήγε μέχρι την Ινδία δε μου λέει τίποτα..."

ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 08:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
χαχαχα... ποιον εκπολίτησε ? τους Πέρσες,τους Αιγύπτιους ή τους Ινδους ?


Γνωρίζεις έστω και λίγο για τον Περσικό και τον Αιγυπτιακό πολιτισμό?Σου μοιάζαν για απολίτιστοι ολοι αυτοί?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 08:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Θα μου πεί κανείς που ήταν οι πολιτισμένοι "Ελληνες" Μακεδόνες όταν γινόταν η μάχη του Μαραθώνα ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 09:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
αντε βρε συνέλληνες ...θα μου απαντήσει κανείς σε όλα αυτά που ρωτάω ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 16:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
Battle of Marathon by Brian Palmer

The Battle of Marathon 490 BC during the Persian Greek Wars. King Darious I of Persia sent his son in law Mardonius to invade Greece in 492 BC. The Persian Forces conquered Thrace and Macedonia before their fleet was devastated by a storm. Mardonius was forced to return to Asia. A second Persian invasion force crossed the Aegean sea. After conquering Eretria, the Persian Army under Datis (15,000 strong) landed near Marathon. (Marathon is 24 miles northeast of Athens.) General Miltiades, general in the Greek army gathered a force of 10,000 Athenians and 1,000 Plataean citizen Soldiers.

On the 12th September 490 BC, Miltiades arranged his Greek Hoplites )Infantry) in a long line across the 2 mile plain of Marathon. Then the Greek's charged the Persian Lines. the Centre of the Hoplite force was pushed back but the Flanks, broke through the Persian Forces and encircled the Persian Centre. Datis Persian army was routed and returned to Asia. The Greek losses was 192 men compared to the Persian losses of 6,400. This was the first major assault from the Asian Powers against Europe and is considered the first major decisive battles of the world.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 11:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
και τι μας λέει εδώ ο ποιητής ?
Την πρώτη φορά που δοκίμασαν οι Πέρσες κατέκτησαν Μακεδονία και Θράκη αφού όμως ο στόλος τους καταστράφηκε απο την καταιγίδα ο Μαρδονιος αναγκάστηκε ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ !!!
Μετά ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ο Δάτης ήρθε και κατέκτησε την Ερετρια με απώτερο σκοπό να την πέσει στην Αθήνα.... ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΑ ?
Ελα ντε... άντε θα σας πώ εγώ όταν έχω λίγο χρόνο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 12:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης
ΑΙΟΝ, προσωπικά δε θεωρώ δείγμα πολιτισμού τις ασέβειες προς το ανθρώπινο σώμα των Περσών και των Ινδών. Φαντάζομαι στο πλήθος γνώσεων που κατέχεις, θα κατέχεις και την καταγωγή των τατού και των σκουλαρικιών.

Όσον αφορά τους Αιγύπτιους, διάβασε μυθολογία για να μάθεις ποιός έχτισε τις πυραμίδες.

Πού ήταν στο Μαραθώνα και τη Σαλαμίνα; Πού ήταν οι Αθηναίοι στις Θερμοπύλες; Διάβασε να μάθεις πάλι για το ΣΚΟΤΕΙΝΟ ρόλο των ΜΑΝΤΕΙΩΝ. Γνωρίζεις ότι τις Θερμοπύλες τις γνωρίζουμε επειδή ο Λεωνίδας παράκουσε τον <<χρησμό>>;

Τον Πλάτωνα, τον Σωκράτη και τον Πυθαγόρα τους γνωρίζεις χάρη στις βιβλιοθήκες των Αλεξανδρειών που έχτισε ο Μ. Αλέξανδρος.

Dagon, γνωρίζεις πόσα επιστημονικά δεδομένα καταγράφησαν από τους επιστήμονες του Αλεξάνδρου; Προσέφερε ΓΝΩΣΗ και ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ σε όσους πήγε.

Και τώρα αρχίζω εγώ τις ερωτήσεις.

Απαρίθμησέ μου μερικούς αρχαίους Αιγύπτιους (μαθηματικούς, φιλόσοφους, αστρονόμους) που προσέφεραν στον κόσμο. Μόλις το καταφέρεις αυτό, βρες μου και μερικούς Πέρσες και Ινδούς.

Γιατί αυτοί σήμερα τον υμνούν στις παραδόσεις τους, και εσείς, όντες οι εσωτερικοί (και χειρότεροι) εχθροί τον εξυβρίζετε; Τι σκοπό εξυπηρετείτε και ποιών υποτελείς είστε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 16:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
-"...ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ..."

ΚΑΝΕ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙς ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ +ΦΥΓΕΙς...ΙΣΩς ΣΕ ΑΚΟΥΣΟΥΝ..-


ΦΩς!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fear
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 02:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fear  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fear  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος fear
AION ο steelspring σου απάντησε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ξανά ρώτας που ηταν οι Μακεδόνες στη μάχη του μαραθώνα.
Όσο για αυτό που ρωτάς ποιούς εκπολίτισε τους Πέρσες οι τους Αιγύπτιους αφου είχαν είδη πόλιτισμό δεν σου είπε κανείς οτι ηταν απολίτιστοι απλός τους έφερε το ελληνικό πολιτισμό και την ελληνική γλώσσα που έγινε και διεθνής.
Ένα δειγμα αγάπης και σεβασμού που είχαν οι λαοί στο Μέγα Αλέξανδρο ειναι οτι οι Αυγύπτιοι ιεροίς τον ονόμασαν φαραώ.
Επίσης τις περιοχές που κατελαβε ο Μεγας Αλέξανδρο οι περισότερες ηταν υπο την Περσική κατοχή και βασικα μπορούμε να πούμε ότι τίς "ελευθέρώσε" αφου πριν καταπιεζόντουσαν απο τους Πέρσες.
Φιλικά Fear


Θαρσείν χρή ταχ΄ αύριον έσετ΄ άμεινον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 16:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos
2.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΙ ΗΘΟΣ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος , «ο Μέγιστος των Ελλήνων» , εφόσον αυτοανακηρύχθηκε Θεός (συνέπεια
Εθνισμού) ζητούσε να συμπεριληφθεί το όνομά του στους Ολύμπιους θεούς. Ζητούσε μάλιστα από
τους συντρόφους του αλλά και από άλλους Έλληνες να το προσκυνούν , όπως ανάλογα έκαναν οι
Ασιάτες. Αυτό ερχόταν σε αντίθεση με τα πιστεύω της Ελλάδας για την προσωπικότητα των
ελευθέρων πολιτών (δηλαδή αδύνατο το προσκύνημα ανθρώπου από άλλο άνθρωπο) με συνέπεια
να μην δέχονται αρκετοί Έλληνες να τον προσκυνήσουν. Ο Μ. Αλέξανδρος σκότωσε αρκετούς από
τους γνωστούς του μέχρι να κατορθώσει να το επιβάλει αυτό. Μια φορά ο εκ Μακεδονίας αφηχθείς
Κάσανδρος βλέποντας τους Ασιάτες να προσκυνούν τον Αλέξανδρο, γέλασε και είπε : «ατε δη
τεθραμμένος ελληνικώς κα τιούτο πρότερον μηδέν εωρακώς» και κτυπήθηκε με ορμή από τον
Αλέξανδρο. Αυτή η νοοτροπία του Αλέξανδρου έφερε μεγάλη δυσαρέσκεια στο στράτευμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 09:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Ηταν θέμα "εκπολιτισμού"...χοχοχοχο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 01:58:03  Εμφάνιση Προφίλ
’, ρε ΑΙΟΝ με τόσες "μάπες" που έχεις φάει ΔΕΝ λές να καταλάβεις τίποτα πιά?

Η αμπελοφιλοσοφία πάει και'ρχεται, αλλά στα ιστορικά τα θέματα κάτσε παιδί μου πρώτα και μελέτα, και μετά άνοιξε το το ρημάδι!

Ο Ευθύμης σου (και τον πνευματικό σου αδερφό μαζί) έτριψε στα μούτρα την απάντηση, ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΥΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΠΗΡΕΣ ΤΙ ΕΙΠΩΘΗΚΕ!

Το ξέρουμε ότι έχεις (έχετε) πρόβλημα σοβαρό με την Ελληνική ιστορία, αλλά κράτα τουλάχιστον τα προσχήματα προκειμένου να αποφεύγεις την διακράτηση του γραφικού προφίλ.

Τί να κάνουμε, μόλις ανοίξει κανένα topic με τους ήρωες του Ισραήλ τότε περίμενε να ξεσαλώσεις. Ηρέμησε γιατί θα πάθεις και τίποτα απο το κανάλι που τραβάς!

Shalom τέκνο του....(απάντηση αυτοπροσδιορισμού περιμένω) Αβραάμ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 08:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Δεν ήθελα να ξαναγράψω σε αυτό το τόπικ μιας και δεν υπάρχει νόημα να μιλάω με πορωμένα "εθνίκια" που η χαμηλή αυτοεκτίμηση τους τους οδήγησε να υποταχτούν στην ιδέα του εθνικισμού και παρουσιάζουν την ιστορία όπως την διδάχτηκαν στο δημοτικό...
Ο ένας μου γράφει τι έγινε το 492 ενώ τον ρωτάω ξεκάθαρα τι έγινε το 490 ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΘΝΙΚΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ!!!
ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΗΓΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΚΑΝΑΝ ΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΤΟ 490 π.χ. ? ετσι ερευνάμε την ιστορία αγαπητά μου εθνίκια !! ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ 490 ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ όχι τι έγινε το 492!!!

Επίσης ο όρος "ΕΚΠΟΛΙΤΙΖΩ" σημαίνει οτι φέρνω τον Ελληνικό πολιτισμό σε κάποιους που ήδη έχουν δικό τους πολιτισμό? ή οτι φέρνω τον πολιτισμό (γενικά και αόριστα) σε κάποιους που δεν έχουν ?

Λοιπόν επειδή έχετε βαρέσει ΕΘΝΟΜΠΙΕΛΑ δεν γίνεται να συζητάμε άλλο μαζί.
Εσύ χριστοφοβηκέ εβραιοφάγε ζβάμπε πήγαινε να δείς αν έρχομαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 11:20:37  Εμφάνιση Προφίλ
AION....AION, τέκνο των Εβραίων! (πάντα μεταφορικά, για να μήν σε αδικήσω!)

Όταν η αλεπού δέν τα φτάνει.....


Και πρόσεχε...ΜΗΝ ΣΚΙΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΤΣΟΝ!


Shalom!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 16:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΗΓΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΚΑΝΑΝ ΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΤΟ 490 π.χ.

Eψαχναν να σε βρούν για να σε *****.


Έγιναν τροποποιήσεις από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 17:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ελα ρε Ζαμπούνι θεέ !!!!
το ξέρει ο βασιλιάς σου οτι λές τέτοιες κακιές λεξούλες ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 17:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Δεν μου λές. Μπάς και σε εχω παρεξηγήσει.

Αρχίζεις και με προβληματίζεις. Απο τη μία μου δίνεις την εντύπωση του ψυχασθενή και απο την αλλη σε ορισμένα σε παραδέχομαι.

Αναγκάζομαι να σου μιλάω ετσι μπας και καταλάβεις και συμμορφωθείς.
Απο την απάντηση που θα δώσεις θα εξαρτηθεί αν θα λάβω μέρος στη συζήτηση. Σκέψουτο.
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 17:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Ryche xaireta allzaro

φιλε μου...
κατανοω την αγανακτηση σου μα θα σου πω το εξης:
οταν εκφραζομαστε ετσι η ψυχη μας δονειται μαλλον
στην χαμηλη τεταρτη διασταση...μην βιαζεις
λοιπον την ψυχουλα σου καθως και τα ματακια μας...
θα ηθελα να σου πω οτι δεν συμφωνω με την ανθελληνικη
σταση του Αιων (κατα την αποψη μου) μα δεν μπορω να συμφωνησω να σε βλεπω
να κανεις
αυτο που λεει
και η αγαπητη
Ατμα
ΧΑΜΗΛΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ

ΠΑΩ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΕΣΩ ΣΤΗΝ ΔΡΟΥΖΑ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 19:51:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πού ήταν στο Μαραθώνα και τη Σαλαμίνα; Πού ήταν οι Αθηναίοι στις Θερμοπύλες; Διάβασε να μάθεις πάλι για το ΣΚΟΤΕΙΝΟ ρόλο των ΜΑΝΤΕΙΩΝ. Γνωρίζεις ότι τις Θερμοπύλες τις γνωρίζουμε επειδή ο Λεωνίδας παράκουσε τον <<χρησμό>>;


EΥΘΗΜΗ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ...
ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΤΩΡΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ;
ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΜΕΓΑΛΟ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 08:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Πάμε σε άλλο θέμα τώρα, πιο αγαπημένο μιας και ΥΠΕΡΑΓΑΠΩ τον σπαρτιατικό τρόπο (σε αντίθεση με τους σκυθομακεδόνες) σε πολλά θέματα.
Απο που μαθαίνουμε λοιπόν οτι ο Λεώ παράκουσε τον χρησμό ?
ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΡΗΣΜΟ ΠΑΡΑΚΟΥΣΕ ?
Γίνεται ποτε Σπαρτιάτης να παρακούσει χρησμό ?
Για ν'ακούσω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 12:24:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πάμε σε άλλο θέμα τώρα, πιο αγαπημένο μιας και ΥΠΕΡΑΓΑΠΩ τον σπαρτιατικό τρόπο (σε αντίθεση με τους σκυθομακεδόνες) σε πολλά θέματα.
Απο που μαθαίνουμε λοιπόν οτι ο Λεώ παράκουσε τον χρησμό ?
ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΡΗΣΜΟ ΠΑΡΑΚΟΥΣΕ ?
Γίνεται ποτε Σπαρτιάτης να παρακούσει χρησμό ?
Για ν'ακούσω...



ΝΑΙ,ΦΙΛΕ ΑΙΟΝ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΓΑΠΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΒΙΩΣΗΣ ΤΟΥΣ,ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΦΥΛΑ(ΕΛΛΗΝΙΚΑ).
ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙΣ ΩΣ ΕΡΩΤΗΜΑ,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΑΟΡΙΣΤΟ.ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...(ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ...)
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 18:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
Κατ αρχήν εδώ Ο ΑΙΟΝ πάει να μας πεί δύο πράγματα.
Αν κατάλαβα καλά το πρώτο είναι η αμφισβύτηση της ελληνικότητας των Μακεδόνων.
Οι ιστοσελίδες που παραθέτω είναι αρκετά διαφωτιστικές.
http://www.cc.ece.ntua.gr/~conster/PageData/mac_ant_pre_hel.htm
http://www.cc.ece.ntua.gr/~conster/PageData/anc_historiographers.htm

Το δεύτερο είναι η στάση των Μακεδόνων κατα την μάχη του Μαραθώνα.

Τι στάση να είχαν τάχα οι Μακεδόνες όταν απο το 513 μέχρι το 479 πχ
ήταν υπο την Περσική κυριαρχία/κατοχή ;
Το Ίδιο δεν ίσχυε και με την Ιωνία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 19:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
σε αντίθεση με τους σκυθομακεδόνες

Σκυθομακεδόνες??

Τι αλλο θα ακούσουμε??
Που ήταν οι Σπαρτιάτες οταν ο Αλέξανδρος εκστράτευσε εναντίον της Περσίας??
Καθάριζαν κρεμμύδια για να φτιάξουν μέλανα ζωμό ή εθαβαν τα παιδιά τους επειδή ήταν σαν τον ΑΙΟΝ, απροσάρμοστα, και ψυχανώμαλα.
Μου αρέσει ΑΙΟΝ που τους συμπαθείς κιόλας.
ΠΛΗΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΩΝ ήταν το μήνυμα του στρατηλάτη. ΠΛΗΝ.

Πού ήταν λοιπόν οταν ο Αλέξανδρος εφυγε με μια χούφτα στρατιώτες και τους σκοτεινούς μηχανισμούς της μάνας του καθώς και των υπολοίπων Ελλήνων.
Εκτός του οτι ειχε να αντιμετωπίσει εκείνον τον ΚΟΛΟΣΣΟ την Περσία
φαντάσου σήμερα να προσπαθήσει να χτυπήσει κάποιος τις ΗΠΑ,
εκτός αυτού λοιπόν ειχε να αντιμετωπίσει και ολους εκείνους τους χαμένους και τους λέω χαμένους με ολη την σημασία της λέξεως.
Γνωρίζετε την ιστορία να μην λέω πολλά.
Εκείνο που θέλω να πώ είναι ενα. Κοιτάξτε το χάρτη της εκστρατείας.
Οι στρατιώτες αυτοί δεν ήταν συνηθισμένοι στρατιώτες άντεχαν στην πείνα στη δίψα στη ζέστη στον πόνο στις κακουχίες.
Πώς άντεξαν και εφθασαν εκεί??
Και αν δεν έφθαναν. ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΛΛΑΔΑ ΣΗΜΕΡΑ???
Oχι.
ALLZZARO

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 20:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Γειάσας και πάλι.

Δεν ολοκλήρωσα.

Δεν υπήρχε περίπτωση οι Μακεδόνες να πετύχουν??
Και το ήξεραν??
Απορώ πως το αποφάσισαν.
Ηταν χαμένοι απο χέρι.
Αν οι Πέρσες τους αντιμετώπιζαν στο Στενό του Βοσπόρου πιθανόν να είχαν χάσει.
Στο Γρανικό ο Αλέξανδρος γλύτωσε απο θαύμα.
Στην Ισσό , ήταν θέμα πρώτα απο ολα τύχης.
Απορώ ήταν τόσο χαζός ο Δαρείος να στατοπεδεύσει στην στενή πεδιάδα?
Τόσους στρατηγούς είχε?? Πώς το αποφάσισαν??
Ο Αλέξανδρος οταν το πληροφορήθηκε δεν το πίστευε μέχρι που πήγε με πλοίο γύρω γύρω για να δει και να το πιστέψει.
Η μάχη στα Γαυγάμηλα>
Τι να σας πώ. Δρεπανοφόρα οχήματα. Ελέφαντες. Στρατός, στρατός να δείτε. Απορώ πως πολέμησαν και δεν τράπηκαν σε φυγή.
Πάλι τυχεροί ήταν.
Δεν λέω οτι δεν είχαν στρατηγική. Κάθε αλλο.
Αλλά τόσος στρατός.

Ποιοί ειναι αυτοί λοιπόν που θα αμφισβητήσουν τον στρατηλάτη αυτόν
και θα τον ονομάσουν Σκυθομακεδόνα οταν προσπάθησε να ενώσει την Ελλάδα.
Ποιοί είναι αυτή που θα τον χαρακτηρίσουν σφαγέα.
Με λουλούδια ή με λουκούμια θα τους αντιμετώπιζε??
Ποιοί είναι αυτοί που θα αμφισβητήσουν την πατριωτικότητα του παππού του Μέγα Αλεξάνδρου, τον Αλέξανδρο οταν προτίμησε να βοηθήσει τους Ελληνες ενω ήταν με το μέρος των Περσών.
Φαίνεται καθάρα οτι δεν φοβόταν τους Πέρσες.
Τους Ελληνες φοβόταν.
Μετά απο ολα αυτά τί θέλατε να κάνει ο Αλέξανδρος.
Σάλεψε το μυαλό του. Λίγα ακόμα και θα ανακάλυπτε την κιντρινη φυλή.
Τιμή και δόξα στον μεγάλο και ενδοξο στρατηλάτη.
Του οφείλουμε το ζείν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 20:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Γύρω στο 335 έδειξε τον απέραντο σεβασμό του στους συνέλληνες του που τον είχαν εκλέξει και αρχηγό τους στην Κόρινθο...εκστράτευσε στη Θήβα έφαγε 6.000 λαού , έκαψε όλα τα κτίρια και άφησε μόνο το σπίτι του Πίνδαρου...
Επίσης τον Κλείτο τον κολητό του, ποιός τον σκότωσε ?
και τελικά ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΝΟΜΑΣΕ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΜΕΓΑ ?

Μα το λές και μόνοσου. Τον εξέλεξαν αρχηγό και μόλις έμαθαν το πέθανε τον πρόδωσαν.
Τι ήθελες να τους κάνει? Τους έσφαξε. Αν δεν τους έσφαζε θα τον είχαν προδώσει στην εκστρατεία του.
Επειδή τον φοβόντουσαν δεν τον πρόδωσαν.

Να ονομάζαμε Μέγα τον Θεμιστοκλέα. Μέγας Θεμιστοκλέας.
Ποιός μπορεί να μου πεί τι σκεφτόταν στην πραγματικότητα οταν είπε στον Ξέρξη να επιτεθεί στη Σαλαμίνα.
Τον Αλέξανδρο δεν τον ονόμασαν Μέγα οι Ελληνες της Ασίας.
Αυτοί οι Ελληνες που δεν ζούν πιά εκεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy