ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Aναρχικοι ... δηλαδή?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 22:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σ' ωραίος ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 23:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κλείσουμε το θέμα με αισιοδοξία ...
αφιερωμένο σε αυτούς που ονειρεύονται ακόμα την ΟΥΤΟΠΙΑ ...

Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο
και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο
γιατί μια καινούρια αγάπη θα χύνεται σα μέλι
κι από ένα σημείο τής Γης αυτός ο ήλιος θ' ανατέλλει
πιο όμορφος από ποτέ / σα στρογγυλό χρυσάφι
θα λάμψει στο βλέμμα σου σα μεγάλο διαμάντι

Κι εγώ που κάνω όνειρα χωρίς να κοιμάμαι
περνάω μέσα από ένα κρύσταλλο χωρίς να φοβάμαι
γιατί τα όνειρα που κάνω όταν περπατώ στο δρόμο
είναι πιο έντιμα απ' αυτά που μας πλασάρει ο νόμος
ο νόμος μιας εταιρίας, ο νόμος μιας πολιτείας
Η χώρα μου είναι αποικία μιας πιο μεγάλης αποικίας

Χρώματα απ' τον πόλεμο μιας υδατογραφίας
χρώματα αγάπης και χρώματα βίας
Θάψε τις κούκλες κι όλα τα πλαστικά σου όπλα
μαχαίρια, πιστόλια, κάθε είδους κόλπα
Τα όνειρα της ζωής, μια θαμπή ανάμνηση
στριφογυρίζουν σα μόρια μιας μεγάλης περιπλάνησης
σα δαχτυλίδια του Κρόνου στέκονται πάνω απ' το κεφάλι
τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Είναι σα μαγνήτης που με κάνει να ονειρεύομαι
να μιλάω στα κτίρια, στα σύννεφα, ή να προσεύχομαι
Να 'χα μια θάλασσα έξω απ' το σπίτι μου
κι όποτε βρέχει να πετάω απ' το μπαλκόνι μου
κρατώντας το χέρι σου για πάντα
στις φραουλένιες πεδιάδες, στις γραμμικές κοιλάδες
Κι όπως συγκρούεται ένα αεροπλάνο στο μυαλό μου
να γίνει το σώμα σου ένα με το δικό μου
Πες μου, πες μου, τι σκέφτεσαι για μένα
όταν τα σώματά μας στέκουν σταυρωμένα
κι από ένα σημείο της Γης αυτός ο ήλιος ανατέλει
Κάποιος τότε σ' ένα στόχο σημαδεύει

Χρώματα απ' τον πόλεμο μιας υδατογραφίας
χρώματα αγάπης και χρώματα βίας
Θάψε τις κούκλες σου κι όλα τα πλαστικά όπλα
μαχαίρια, πιστόλια, κάθε είδους κόλπα
Τα όνειρα της ζωής, μια θαμπή ανάμνηση
στριφογυρίζουν σα μόρια μιας μεγάλης περιπλάνησης
σα δαχτυλίδια του Κρόνου στέκονται πάνω απ' το κεφάλι
τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο
και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο
Ίσως βρούμε ένα σπίτι για να μείνουμε
ένα τόπο να ζήσουμε και να πεθάνουμε
μιλώντας σε κάποιον που έχει πεθάνει
σε χιονισμένα τοπία, σε δέντρα από μελάνι
ή σε ανθρώπους που ψάχνουν μια κατεύθυνση
προς το θεό, μια άλλη χώρα, μια άγνωστη διεύθυνση
στην οθόνη ενός κομπιούτερ, στα όνειρα του σκύλου
στο ουράνιο τόξο, στην καρδιά ενός φίλου

Φύλαξε τις εικόνες κι όλα όσα πιστεύεις
στο βιβλίο των ματιών σου είναι όλα αυτά που θέλεις
Χρώματα απ' τον πόλεμο μιας υδατογραφίας
χρώματα αγάπης και χρώματα βίας
Θάψε τις κούκλες κι όλα τα πλαστικά σου όπλα
μαχαίρια, πιστόλια, κάθε είδους κόλπα
Τα όνειρα της ζωής, μια θαμπή ανάμνηση
στριφογυρίζουν σα μόρια μιας μεγάλης περιπλάνησης
σα δαχτυλίδια του Κρόνου στέκονται πάνω απ' το κεφάλι
τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Stereo Nova - Ένα κλεμμένο ποδήλατο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 02:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σύννεφα και Θάλασσες~10 Ιουνίου 1999
Ξεκίνησα να βγώ έξω απο το κεφάλι μου...
μα τότε ήρθε η φωνή απο μακριά και νοστάλγησε να πράξει όσα έζησα
Νοστάλγησε να δαμάσει όσα ονειρεύτηκα και να στριφοπλέξει τις στιγμές...
Πεπερασμένο τέλος στα όνειρα δεν δύναται να γίνει μαξιλάρι στο προσκεφάλι μου...
Καθώς οι ορίζοντες φωτίζουν τα άσπρα σύννεφα, μαβιά σκέλετα ξεμακραίνουν στις λέξεις
Και δυό λυπημένα πουλιά έχονται να πλέξουν τ' όνειρο, έρχονται να σιγήσουν τις στιγμές...
Ετερόκλειτος απο τις αισθήσεις και τα λόγια των άσεμνων φυγάδων που νυχτώνουν τις τύψεις μου,
αφουγκράζομαι τη θάλασσα της σελήνης και χτυπάω τα πανιά στην καρδιά μου,
τεντώνω τα σχοινιά στο μυαλό μου και φωνάζω..."ΑΛΑΡΓΑ"...
~The Electricity in my Head~Γρηγόρης

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 11:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΟΤΑΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΗΡΩΕΣ
ΓΚΡΕΜΙΖΟΝΤΑΙ, ΓΚΡΕΜΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΦΑΝΙΖΟΥΝ
ΚΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΞΑΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΙΠΟΤΑ
ΓΥΡΙΖΟΥΝΕ
ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΞΑΝΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ
ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΣΚΛΑΒΑ ΠΙΣΤΗ
ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ
ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΓΕΛΟΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΜΑΣ
ΠΩΣ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΑΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ
ΜΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΠΟΥΛΗΜΕΝΗ
ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΓΕΛΟΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΜΑΣ
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΕΜΕΝΗ
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΡΕΘΙΣΤΕΙ
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΑΠΑΤΗΜΕΝΗ.

Οι Ήρωες. Παυλιδης Παύλος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 11:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hallo my Brothers..

Tha ithela na parw thesh panw se auto to thema..

H ennoia ths anarxias katarxhn, einai kati poly outopiko.
Den ufistate anarxia! Einai mia thewria, enas tropos skepshs pou empodizei na deis thn pragmatikh alithia, ton pragmatiko fusikh nomo!
Yparxei pouthena sth Fush anarxia?? Pantou Yparxoun Arxes kai Taksh!!
Se oles tis omades zwwn uparxei ierarxia etsi wste na mporoun na epiviwsoun. Tpt den einai aneksarthto kai anarxo. Apo ton pio mikro organismo, to pio mikro kuttaro einai se taksh kai exei arxes etsi wste na sxhmatisei ton isto.. kai aftos me th seira tou na sxhmatisei to organo.. Mexri na ftasoume sto sympan pou oi planhtes gurnane gurw apo ton hlio. OLA EINAI SE TAKSH KAI SE ARXES.
Etsi kai o Anthrwpos.. Xreiazete Kapion me ikanothtes na ton kathodhgisei.
KAI FUSIKA DEN SHZHTAW GIA TOUS SHMERINOUS KATHODIGITES MAS.
EIPAME MILAME GIA ANTHRWPOUS KAI OXI GIA EVRAIKA SKOULIKIA!!


Victory or Valhalla

Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον Διαχειριστή THOTH.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 12:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 15:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ZHTW H ELLADA KAI H EYRWPH!!!
OI THEOI MAZI MAS:
EUROPE AWAKE NOW!!

Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 08:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΗΤΩ ΤΑ ΝΕΑ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 08:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΗΤΩ Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 19:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Θα ήθελα να παρακαλέσω να γίνουν σεβαστοί οι κανονισμοί εγγραφής του forum. Smart Alex, οι προσωπικές σου απόψεις είναι σεβαστές (αν και δεν με βρίσκουν σύμφωνο). Θα ήθελα όμως να αφήσεις κατά μέρος τους προσβλητικούς και υβριστικούς χαρακτηρισμούς για φυλές ή για θρησκείες.

Προς το παρόν απλώς διαγράμμισα την επίμαχη φράση. Από την επόμενη φορά θα την σβήνω.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 20:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ειναι αναρχια;

Προσοχη, η λεξη απο μονη της τεινει να δωσει λανθασμενους συνειρμους.
Αναρχεια – Α – απουσια – απων – απο καθε ειδους αρχη.

Τωρα, η γλωσσολογικη εξεταση του φαινομενου δεν αρκει. Περιοριζει και διαστρεβλωνει.

Η αναρχεια βασιζεται σε μια θεωρια οπου η κοινωνια μας λειτουργει με μικρες ομαδες
συνεργασιας μεταξυ ανθρωπων σε ισους ορους. ΔΕΝ υπαρχει πληρη απουσια αξιων και
συγκεκριμενων τροπων λειτουργιας.
Αυτο που δεν υπαρχει ειναι μια κεντρικη εξουσια.
Αυτο που δεν υπαρχει ειναι εκμεταλλευση απο ανθρωπο σε ανθρωπο.
Αυτο που δεν υπαρχει ειναι ρατσισμος καθε ειδους.
Αυτο που δεν υπαρχει ειναι βια για βια .Ναι, οσο, φαινεται περιεργο για πολλους
οι γνησιοι αναρχικοι δεν ειναι «λατρεις» τις βιας χωρις σκοπο.

Τωρα, εαν τα Μεσα Μαζικης Ενημερωσης και ο καθε «Εισαγγελατος» μας εχουν παρουσιασει τους αναρχικους σαν
βιαιους «αλητες» χωρις κανενα σκοπο που σπανε βιτρινες, αυτο ειναι αλλο παπα ευαγγελιο.
Κατι που δυστυχως εχει περασει σαν κυριαρχη αποψη στη κοινωνια μας.

Ποτε εχουμε δει ενα σοβαρο αφιερωμα για την θεωρια της αναρχικης σκεψης.
(Καντε ενα γκαλοπ στο ευρυτερο κοινο και αμφιβαλω αν θα ξερει πανω απο 2%
ποιος ειναι ο Μπακουνιν.)

Προσωπικα, δεν θυμαμαι κανενα τετοιο αφιερωμα.

Θα μου πειτε, αυτο που παρουζιαζουν τα Μ.Μ.Ε δεν ειναι η αληθεια.
Λαθος συμπερασμα.
Η αντιληψη ειναι η αληθεια.
Η αντιληψη του ανεκπαιδευτου κοσμου ειναι η αληθεια.

Κριμα, αλλα ετσι ειναι. Ποσες φορες μεσα στη συζητηση σας δεν εχω δει τις λεξεις
«σπανε βιτρινες» Αυτο εχει μεινει στο κοσμο περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο, ακομα
σε καποιους απο σας.

Απο τη γνησια αναρχικη θεωρια εχουμε φτασει στο «Αναρχικος = Αλητης» στη
Κοινωνια μας.

Το λεω εγω, παιδια, που δεν ειμαι αναρχικος. Οχι επειδη δεν πιστευω οτι μια αναρχικη
κοινωνια θα μπορουσε να ηταν καλη.
Αλλα επειδη δεν ειναι εφικτη.
Δεν γινεται.
Ο κοσμος εκει που εχει φθασει λειτουργει με κεντρικες εξουσιες , ακομα στο κοσμο
της παγκοσμιοποιησης –τεχνολογικα, χρηματοοικονομικα, κοινωνικα, πολιτισμικα-οι
μικρες κοινωνικες ομαδες δεν μπορουν να παραγουν μεγαλο εργο.Δυστυχως? Δυστυχως!

Ομως, χρειαζομαστε τη θεωρια του αναρχισμου στη κοινωνια μας για να βαλουμε ενα
φρενο και δεν «χρειαζομαστε» τη δυσφημιση της.Τεσσερις σπασμενες βιτρινες ειναι μακρια απο το αναρχισμο.

Κοντα στο αναρχιμο ειναι η ισοτητα και η συνεργασια και μονο σαν μια τετοια εναλλακτικη σκεψη την εχουμε αναγκη στην ουσιαστικη της μορφη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 21:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο τη γνησια αναρχικη θεωρια εχουμε φτασει στο «Αναρχικος = Αλητης» στη
Κοινωνια μας.


δεν ξέρω αν οφείλεται στην εικόνα των ΜΜΕ αλλα μήπως είναι ψέματα φίλε μου ότι ένα μεγάλο ποσοστό από αυτους που αυτοανακυρήσονται "αναρχικοί" είνια πράγματι αλήτες ? δεν είναι μ όνο θεμα ΜΜΕ αλλα έτσι δυστυχώς είνια η πραγματικότητα . δυστυχώς πράγματι "αναρχικοι" δεν είνια τίποτα άλλο από απλους αλήτες (που θα έπρεπε καποτε να παρουν ένα πολυ γερό μαθημα)

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 00:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ειναι αναρχικος ? Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αναρχικος περιγραφεται με αψογο τροπο στο μικρο (σε μεγεθος) αλλα τεραστιο (σε αξια) βιβλιο του Φερνάντο Πεσόα "Αναρχικός Τραπεζίτης".Η αποκτηση & αναγνωση του βιβλιου πραγματικα ηταν μια εμπειρια για μενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 02:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΔΥΣΝΟΗΤΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΧΙΑΣ.
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ
ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΕ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΥΠΟΥ ΚΑΨΙΜΑΤΟΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ
ΑΝΑΡΧΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΚΟΛΟΓΟΥΜΕ ΠΑΝΤΩΣ.ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.
ΤΩΡΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΧΙΑΣ ΟΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ
ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ Ο ΑΙΟΝ,ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΜΙΛΗΣΕΙ Ο ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ ΓΙ'ΑΥΤΗΝ.
ΙΣΩΣ ΠΑΛΙ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑΞΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ
ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ.ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 19:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή βλέπω ότι κάποιοι έχουν επηρεαστεί ιδιαίτερα από τα ΜΜΕ
(τα οποία έχουν κάθε λόγο να κατακρίνουν τους "αναρχικούς") καλό
θα ήταν να κοιτάμε κι άλλες πηγές. Αναρχικές εφημερίδες υπάρχουν,
όπως και βιβλία και ραδιοφωνικός σταθμός. Έχω την εντύπωση ότι οι
περισσότεροι σε αυτό το topic έχουν ασχοληθεί πολύ λίγο κι όχι σοβαρά
με την αναρχική ιδεολογία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 02:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή βλέπω ότι κάποιοι έχουν επηρεαστεί ιδιαίτερα από τα ΜΜΕ
(τα οποία έχουν κάθε λόγο να κατακρίνουν τους "αναρχικούς") καλό
θα ήταν να κοιτάμε κι άλλες πηγές. Αναρχικές εφημερίδες υπάρχουν,
όπως και βιβλία και ραδιοφωνικός σταθμός. Έχω την εντύπωση ότι οι
περισσότεροι σε αυτό το topic έχουν ασχοληθεί πολύ λίγο κι όχι σοβαρά
με την αναρχική ιδεολογία.

Συμφωνω σε αυτο.Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ αναφερεται επακριβως στο βιβλιο που αναφερω σε απαντηση μου λιγο παραπανω.Οι "αναρχικοι" (και καλα...) των ΜΜΕ ειναι αυτοι που θα φερουν τηλεθεαση στα αδηφαγα καναλια και τα σοου τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

soldier
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 09:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους soldier  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω δει αφιερώματα στην αναρχία, και συγκεκριμένα από μεγάλης κυκλοφορίας εφημερίδες κατά καιρούς... Που τα λένε όλα μάλιστα... Επίσης, πόσες και πόσες συνεντεύξεις του Νόαμ Τσόμσκι... Κι όμως, οι 8 στους 10 που δηλώνουν αναρχικοί, είναι παιδάκια που γουστάρουν να τα σπάνε. Και απόδειξη του ότι δεν είναι απλά σαματατζήδες είναι ότι αρκετοί και από αυτούς που τα ¨σπάνε¨είναι διαβασμένοι... Γνωρίζω αρκετούς αναρχικούς και σχεδόν όλοι έχουν αυτό το συνδυασμό. Μιλαώ πάντα για ηλικίες 20-30... Τώρα οι μεγαλύτεροι δεν ξέρω, προφανώς αφιερώνονται μόνο στο διάβασμα. Και στο κάτω κατω το σύστημα έχει φτιαχτεί. Το καπιταλιστικό σύστημα είναι έτσι όπως είναι, και για κάποιους είναι -ακόμα- πολύ δίκαιο. Οι διάφορες αριστερές ιδεολογίες-παρακλάδια και η αναρχία βάζουν το στόχο και ξεχνάνε το μέσο. Γιατί καλύτερα θα ήταν να σκεφόμασταν πώς θα ξεκινήσει μια επανάσταση και στην πορεία βλέπουμε που θα καταλήξει και τι σύστημα θα διαμορφωθεί... Γιατί με τα υπάρχοντα δεδομένα, ακόμα κι αν οι συνθήκες το φέρουν έτσι ώστε να γίνει κάποτε επανάσταση, το αμέσως επόμενο βήμα δε θα είναι η εξελιξη, αλλά ο αλληλοσπαραγμός για το τι θα εφαρμοστεί... Τι να πω, η αριστερά είναι γελοία, αν και πολλά από τα παιδιά και τους ανθρώπους που βρίσκονται σε αυτή είναι οι καλύτεροι άνθρωποι... Προφανώς γιατί υπερτονίζει το αγαθό της ισότητας και χτυπά κατευθείαν στο υποσυνείδητο των κάπως πιο ευαίσθητων ανθρώπων. Και με την παραπάνω πρότασή μου, για να μην παρεξηγηθώ, δεν απορρίπτω την επανάσταση ούτε την εξέλιξη της ανθρωπότητας σε κάποιο σύστημα πιο δίκαιο και πιο κοντά σε όλους τους ανθρώπους από ότι ο καπιταλισμός. Απλά, πολύ απλά, πιστεύω στην αέναη και συνεχή εξέλιξη των πραγμάτων... Αν π.χ. επικρατήσει καποια στιγμή κουμουνισμος, οι απανταχού κουμουνιστές θα είναι πάνω κάτω ικανοποιημένοι, γιατί να μη σκεφτόμαστε από τώρα ότι και αυτό δε θα είναι το τέρμα;... Γιατί να υπάρχει οροφή και κυρίως γιατί να υπάρχει στόχος... Ο κόσμος θα αντιδράσει όταν ώριμάσουν οι συνθήκες, και το σύστημα που θα δημιουργηθεί θα πρέπει να καλύπτει τις ανάγκες του και τα θέλω του, σύμφωνα με την ηθική και τα δεδομένα του πολιτισμού του από εκείνη τη στιγμή κι έπειτα... Γιατί να υπάρχει προσχεδιασμένο κοινωνικό σύστημα (κομμουνισμός΄κλπ) και να προσπαθήσουμε την επιβολή του, και να μη σκεφτούμε επιτόπου κάποια πράγματα, βγουν κάποιες απόψεις για τον τρόπο διάρθρωσης του οικονομικού-κοινωνικού συστήματος, και η δημοφιλέστερη να επικρατήσει...?



Keep the flame burning...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 17:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν ξέρω αν οφείλεται στην εικόνα των ΜΜΕ αλλα μήπως είναι ψέματα φίλε μου ότι ένα μεγάλο ποσοστό από αυτους που αυτοανακυρήσονται "αναρχικοί" είνια πράγματι αλήτες ? δεν είναι μ όνο θεμα ΜΜΕ αλλα έτσι δυστυχώς είνια η πραγματικότητα . δυστυχώς πράγματι "αναρχικοι" δεν είνια τίποτα άλλο από απλους αλήτες (που θα έπρεπε καποτε να παρουν ένα πολυ γερό μαθημα)

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"



Φιλε T-SEEKER το οτι αυτοανακυρησονται αναρχικοι αυτο δεν σημαινει οτι ειναι πραγματικα.Και ο Μπους αυτοανακηρυυσεται χριστιανος,εχει
καμια σχεση με το αληθινο πνευμα του χριστιανισμου τα εγκληματα που κανει,με αυτα που διδαξε ο Χριστος.
Φιλε μου οι αναρχικοι δεν σπανε βιτρινες.Αυτοι που σπανε βιτρινες
και μας το παιζουν αναρχικοι ειναι οι ιδιοι που θα τα σπανε και στα
γηπεδα του ποδοσφαιρου.Επιτελους ας μην παρασυρονται καποιοι απο
τα οργανα της Εξουσιας,τα Μ.Μ.Ε.Πριν λιγες μερες που γιορταζαμε την
επετειο του Πολυτεχνειου,το μονο που εδειξαν τα καναλια ηταν
τα επεισοδια λιγων ανεγκεφαλων και καθολου δεν εδειξαν αυτους
που διαδηλωναν ειρηνικα.

Και κατι ασχετο.Ειδα ενα ωραιο συνθημα των αναρχικων σε καποιο τοιχο
που εγραφε (και αυτο το αφιερωνω στους Καρατζαφερηδες και τους διαφορους Εθνικιστες):
"ΚΑΘΑΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΒΡΩΜΙΚΑ ΜΥΑΛΑ ΣΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 19:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το ζουμι της υποθεσης

αναρχικοι δεν ειναι οι πιτσιρικαδες που καινε αυτοκινητα απλα εχουν μπερδεψει την φιλοσοφια του πολιτευματος με την φιλοσοφια του γηπεδου δηλαδη οτι κανουν μετα τον αγωνα στο γηπεδο τα κανουν και εξω απο το πολυτεχνειο απλα αλλαζουν ονομασια "γνωστος αγνωστος και χουλιγκαν"

η αναρχια δεν προκειται να λειτουργησει σωστα (ουτε καν να ξεκινησει) αν το κοινωνικο συνολο δεν διαθετει μια στοιχειωδη ωριμοτητα

η αναρχια δεν ειναι ουτοπια ετσι την εκαναν αυτοι που ειδαν τα συμφεροντα τους να απειλουνται απο αυτην

επισης

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ?????????? ποια δημοκρατια? αυτοι που ψηφιστηκαν για να υπηρετουν τον λαο δεν ακουνε κανεναν παρα μονο το συμφερον τους αποφασιζουν και διατασουν

οταν καποιες εφημεριδες διανεμονται μεσο του αθηναικου τυπου και τυχαια φτανουν σε δυο τρια περιπτερα αρχιζεις να αναρωτιεσαι που ειναι η ελευθερια του τυπου

οταν σε πιασουν οι μπατσοι με την εφημεριδα Α και σε κανουν μαυρο στο ξυλο και σε τραβανε στα τμηματα αναρωτιεσαι ποιες ειναι οι ελευθεριες σου

παλιοτερα καποιος φιλος ηθελε να μεταφερει κατι με το αυτοκινητο του και βρηκε κατω μερικα φυλλα της Α τα πηρε και τα εβαλε στο πισω καθισμα του αυτοκινητου για να μην σχισει το καθισμα και περνωντας απο μπλοκο τον σταματησαν ειδαν την εφημεριδα και τον πηγαν μεσα με συντροφια σφαλιαρες και βρισιες και δηλωσε τυχερος που δεν του φορτωσαν το καψιμο του πολυτεχνειου

ετσι πολυ απλα ειμαστε ελευθεροι να κανουμε οτι μας λενε

και για να επιστρεψω παλι στα καταστροφικα επεισοδια
ειχε γεμισει η αθηνα καποια στιγμη με αφισες οπου εγραφαν οτι στο πολυτεχνειο θα γινει συζητηση με θεμα καποια πορεια που θα εκαναν οι αναρχικοι και η εισοδος ηταν ελευθερη φυσικα πηγα και εγω κανενας δεν με ρωτησε ποιος ειμαι και τι θελω εκει

στο τελος της συζητησης αναφεραν και τα "πυροτεχνηματα" και καποιοι ειπαν οτι αν τους προκαλεσουν θα τα κανουν ολα ροιδο

και την αλλη μερα ειδα απο την tv την φλεγομενη ρωμη

ως εδω καλα

ομως δεν μπορει να μην πηγε εκει καποιος απο την αστυνομια για να δει τι θα εκαναν την επομενη μερα και ποιοι θα ειχαν μαζι τους μπαρουτι

δεν εκαναν τιποτα ομως γιατι τους συμφερουν αυτες οι φασαριες γιατι καταστρεφουν την εικονα της αναρχιας και γιατι τα βλεματα στρεφονται αλλου και ετσι περνανε καποια αλλα θεματα απαρατηρητα

ξερετε ποσοι ασφαλιτες τρεχουν μαζι με τους αναρχικους και σπανε βιτρινες? απειροι

οταν ερχεται κατι που απειλει εξουσια και θρησκεια δεν ειναι φυσικο να θελουν να το καταστρεψουν?

ξερετε ποσοι αναρχικοι σκοτωθηκαν στον ισπανικο εμφυλιο για την ελευθερια? ανθρωποι σαν τον Μπακουνιν περασαν την ζωη τους πισω απο οδοφραγματα για να κανουν το ονειρο ενος καλυτερου κοσμου πραγματικοτητα

αν δεν ειχαμε συνορα,σημαιες και στρατο θα γινοντουσαν ολα αυτα τα φρικιαστικα πραγματα που βασανισαν τον πλανητη μας? ολο αυτο το αιμα για την εξουσια τι πιο ανοητο?


εχετε δει μια ταινια με τον χοντρο και τον λιγνο οπου με ενα σκαφος πανε σε ενα νησακι και δημιουργουν ενα κρατος χωρις νομους και αστυνομια? ολα δουλευαν περιφημα μεχρι που εφτασαν οι ανωριμες μαζες μιλαμε τωρα για ταινια με μεγαλο νοημα απο δυο χαρακτηρες που δεν συνηθιζαν να βγαζουν τετοιο υλικο

αναρχια = ουτοπια

δεν νομιζω και απαντω οπως παντα οι πιγκουινοι μας εβαλαν τα γυαλια

Δημοκρατια και Αναρχια δυο ελληνικες λεξεις που ακομα ταραζουν τα νερα



Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 21:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και ορισμενα συνθηματα:


"απεργουν τα προβατα και ζητουν καλυτερες συνθηκες σφαγης "

"κατω τα κομματα - ζητω οι τελειες "

"ο ρατσισμος ειναι ο πολιτισμος των ηλιθιων"

"οταν κλεινει η TV αρχιζει η ζωη"

"με τα αφεντικα ειμαστε μια οικογενεια - μας γ----ε τη μανα"

"η δουλεια δεν ειναι ντροπη - ειναι μ-----α"

"λευτερια στους φυλακισμενους τηλεθεατες "

"μονο τα ζωα φορανε γουνες"


"ο πολιτισμος τους σβηνει αμα τους κοπει το ρευμα "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 22:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε το ζήτμα πρώτα πρώτα, ιστορικά. Πριν από έναν αιώνα περίπου, το εργατικό κίνημα καπελώθηκε από τον Μαρξισμό και τη Σοσιαλδημοκρατία. Η αριστερά δηλητηρίαζε και δηλητηριάζει το εργατικό κίνημα με τον διεθνισμό και τον απεθνισμό! Την εποχή εκείνη, οι μόνοι αξιόλογοι αντίπαλοι του μαρξιστικού καπελώματος ήταν οι Αναρχικοί, με ηγέτη τους τον Μιχαήλ Μπακούνιν. Όμως, ακόμα κι οι Αναρχικοί απορροφήθηκαν από τους διεθνιστές και έτσι έπαψαν από τότε να είναι υπολογίσιμοι αντίπαλοι για τον Καπιταλισμό.

Ο Μάρξ έγραφε ότι « οι προλετάριοι δεν έχουν πατρίδα». Όμως και οι Καπιταλιστές το ίδιο λένε για τους εαυτούς τους ! Ο Μπακούνιν τόνισε ότι ο Καπιταλισμός είχε την τάση να επεκτείνεται και να κυριαρχεί σε παγκόσμια κλίμακα και ότι το σύγχρονο κράτος, ανεξάρτητα του πόσο «κόκκινο» μπορεί να είναι, θα έχει κι αυτό την τάση να γίνει «παγκόσμιο» («Κράτος και Αναρχία» 1873). Ο Μάρξ έβλεπε την αυξανόμενη διεθνοποίηση του Καπιταλισμού, σαν ένα βήμα προς την κατάργηση της Εθνικής Ταυτότητος. Γι αυτό και δεν την αποδοκιμάζει αυτή την ελέλιξη, αλλά την.... καλοσωρίζει κατά κάποιον τρόπο, ως ένα βήμα προς το «Παγκόσμιο Κράτος» (βλ. «Κομμουνιστικό Μανιφέστο» 1848).

Αυτό όμως που έχουμε σήμερα, τί είναι; Δεν είναι ένα ... «Παγκόσμιο» Καπιταλιστικό Κράτος κάτω από τη Σημαία της «Νέας Παγκόσμιας Τάξης»; Φυσικά, για να το καταπιούμε καλύτερα, συνοδεύεται και από διάφορα «ηθικολογικά» συνθήματα... όπως «Δημοκρατία», «Ειρήνη» κλπ κλπ... Και κάθε Έθνος που σηκώνει κεφάλι, όπως το Ιρακ, τιμωρείται από τις ΗΠΑ στο όνομα της... Δημοκρατίας.

Σε αντίθεση λοιπόν προς το Μαρξισμό και τον Καπιταλισμό της Αστικής Δημοκρατίας, ο Μπακούνιν υποστήριξε την Εθνικολαϊκή Κοινότητα ! Δηλαδή το Εθνικό Οργανικό Σύνολο. Η Αναρχική Κοινότητα θα βασιζόταν στην ελεύθερη φυσική συμβίωση... Ο Αναρχικός φιλόσοφος Κροπότκιν παρατήρησε στα διάφορα είδη , αυτό που ονομάζει «αμοιβαία αλληλοβοήθεια» και που βασίζεται στην οργανική συγγένεια. Στους ανθρώπους αυτό μεταφράζεται στην ομοιογενή εθνική κοινότητα. Η Εθνική Κοινότητα είναι ένας «φυσικός» θεσμός και δεν χρειάζεται τα τεχνητά δόγματα του καπιταλισμού και του μαρξισμού.

Γι αυτό και ο Μπακούνιν, το 1848, στην «Έκκληση προς τους Σλάβους», ζητούσε τη διάλυση των παλιών αυτοκρατοριών που τις αποτελούσαν διαφορετικά έθνη... Ζητούσε, οι απελευθερωμένοι Σλάβοι να τείνουν χέρι αλληλεγγύης προς όλους τους "αδελφούς της Σλαβικής Φυλής". Ζητούσε την πλήρη αυτονομία του κάθε Έθνους μέσα σε μια Ομόσπονδη Ευρώπη. Το 1873, ο Μπακούνιν προειδοποίησε τους «αδελφούς Σλάβους» να μην ενταχθούν στο Μαρξιστικό κίνημα, γιατί δεν ήταν εθνικό !!! Βλέπουμε λοιπόν, ότι αρχική ιδέα των Αναρχικών ήταν μια εθνική κοινότητα αλληλεγγύης.

Και ο Αναρχισμός και ο Εθνοκοινωνισμός αποτέλεσαν τις πιό επαναστατικές και προοδευτικές ιδεολογίες του 19ου αιώνα και συνέβαλλαν στη διάλυση των παλιών εκτρωμάτων και τεχνητών αυτοκρατοριών ( όπως της Αυστρουγγαρίας). Γι αυτό σε πολλά κείμενα του 19ου και των αρχών του 20ου αιώνος, οι όροι «Αναρχικός» και «Εθνικιστής» πολύ συχνά εναλλάσσονται όταν αναφέρονται σε συγκεκριμένα πρόσωπα. Για παράδειγμα, οι Σέρβοι πατριώτες που δολοφόνησαν τον Αρχιδούκα της Αυστρουγγαρίας στο Σεράγεβο το 1914, αναφέρονται στις εφημερίδες της εποχής άλλοτε ως «Σέρβοι εθνικιστές» κι άλλοτε ως «Σέρβοι αναρχικοί»! Αυτή η αντίληψη έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τα αντεθνικά δόγματα του Μαρξισμού και του Καπιταλισμού, τα οποία αντιμάχονται την εθνική ταυτότητα για χάρη τεχνητών και αφύσικων «κρατών».

Ο Μπακούνιν επίσης, απέρριψε την οικονομολογική ερμηνεία της Ιστορίας και της Κοινωνίας ( μέθοδο που χρησιμοποιούν και ο μαρξισμός και ο καπιταλισμός). Θα έλεγε κανείς ότι υιοθέτησε μια εθνική διαλεκτική...
Αναφέρει ότι ο Μάρξ κάνει το λάθος κι αναπτύσσει μια θεωρία, δίχως να λαμβάνει υπόψη του κι άλλους παράγοντες της ιστορικής εξέλιξης, όπως τον ιδιαίτερο χαρακτήρα κάθε φυλής, έθνους και λαού που είναι απολύτως ανεξάρτητα από τις οικονομικές συνθήκες...!

Σήμερα η Παγκοσμιοποίηση είναι γεγονός. Ο διεθνής καπιταλισμός και το πολιτικό του προσωπείο – η ασικοφιλελεύθερη δημοκρατία, θέλουν να καταργήσουν τα έθνη και τις διαφορετικότητες διότι θέλουν τους ανθρώπους απλές αναλώσιμες οικονομικές μονάδες. Ο μικροαστικός «αναρχισμός» της εποχής μας όμως, είναι πλήρως διαβρωμένος απ’ το Κράτος και παίζει το παιχνίδι της εξουσίας. Τα αστικά συμπλέγματικά ανθρωπάρια του κάθε indymedia δεν είναι δυνατόν να πιστεύουν ότι κάνουν κάποιον... «Αγώνα» ενάντια στον Καπιταλισμό!!!Τα «παιδάκια» με τα ρόπαλα και τις μολότωφ είναι μέρος του σάπιου συστήματος και τίποτε άλλο. Όταν μεγάλες εφημερίδες καταγγέλλουν, όταν βουλευτές κάνουν επερωτήσεις στη Βουλή και οι μηχανισμοί του κράτους σηκώνουν τα χέρια ψηλά και δεν κάνουν τίποτε, αυτό σημαίνει πολλά...
Το μαρξιστικό παρακράτος της χώρας μας, που έχει απλωθεί μέσα στους μηχανισμούς του κράτους, θέλει με κάθε τρόπο να συντηρεί έναν "μπαμπούλα". Έναν "μπαμπούλα" τόσο... «οργισμένο», που του δίνει ρεύμα και νερό παράνομα στις γιάφκες του, προκειμένου να έχει έδρα και οργανωτικό κέντρο των διαφόρων κάθε τόσο καταστροφών των Αθηνών, που γίνονται κάθε φορά χωρίς συλλήψεις!!! Και όποτε κατ' εξαίρεση έχουμε κάποια σύλληψη ή προφυλάκιση ακολουθεί η αποφυλάκιση, η αθώωση και το κουκούλωμα...
Σήμερα, οι αναρχικοί – που έχουν μπερδέψει Μάρξ, Λένιν Μπακούνιν, Μάο, Τσε, σ΄ έναν πραγματικό αχταρμά – παίζουν το παιχνίδι της «Παγκοσμιοποίησης» που κι αυτή σκοπεύει να καταστρέψει την ταυτότητα όλων των λαών και να έχει μόνο μια άμορφη μάζα καταναλωτών.

Πάντως συμφωνώ με τους λίγους πραγματικούς αναρχικούς στο ότι η Παγκοσμιοποίηση και ο Καπιταλισμός δεν εξανθρωπίζονται, ούτε διορθώνονται – μόνο καταστρέφονται !


Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 22/11/2003 22:47:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 02:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 18:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί είναι Αναρχία?

Ψάχνωντας ελάχιστα μέσα στο internet βρήκα το παρακάτω απόσπασμα:

<<Τη λέξη αναρχία την χρησιμοποιούν οι Κρατιστές για να περιγράψουν μια κατάσταση χάους και αταξίας, μια κατασταση εκτός ελέγχου. Έτσι ένας άνθρωπος απληροφόρητος επι του θέματος, μπορεί να νομίζει πως αναρχία σημαίνει χωρίς αρχές. ΛΑΘΟΣ! Η λέξη αναρχία προέρχεται απο το στερητικό “α” και τη λέξη “αρχή” που σημαίνει εξουσία. Έτσι λοιπόν μπορούμε να πούμε πως αναρχία σημαίνει “χωρίς εξουσία”. Η αναρχία είναι η θεωρία η οποία προτείνει μια κοινωνία απαλλαγμένη απο τα δεσμά της εξουσίας, μια κοινωνία όπου η κυρίαρχη ηθική αρχή είναι το να κάνεις στον άλλον ό,τι θα ήθελες να σου κάνει και αυτός υπο τις ίδιες περιστάσεις, μια κοινωνία με αλληλεγγύη και αλληλοβοήθεια που είναι αναγκαία για την επιβίωση και την εξέλιξη του ανθρώπου καθώς είναι κοινωνικό ον.

Σαν αναρχικοί αρνούμαστε το Κράτος, σαν κύριο εκπρόσωπο της εξουσίας και γιατι έχει δημιουργηθεί για να διασφαλίζει με νόμους, βία και προπαγάνδα τα συμφέροντα και την ιδιοκτησία των Καπιταλιστών. Αρνούμαστε την εξουσία ανθρώπου απο άνθρωπο και πιστεύουμε πως η μόνη εξουσία στην οποία ο άνθρωπος πρέπει να υποτάσεται είναι αυτή της φύσης, δηλαδή να ζει μαζί της αρμονικά γιατί δεν μπορεί να επιβιώσει ανεξάρτητα απο αυτή όντας κομμάτι της. Επιδιώκουμε μια κοινωνία με απόλυτη ελευθερία γιατι την θεωρούμε το μεγαλύτερο και πολυτιμότερο αγαθό. Θέλουμε μια κοινωνία με αυτοδιεύθυνση και άμεση δημοκρατία όπου κάθε κοινότητα θα είναι αυτόνομη και οι άνθρωποι θα συναποφασίζουν και θα αλληλοβοηθειούντε για να προοδεύουν υλικά και πνευματικά. Θέλουμε τα μέσα παραγωγής να ανήκουν στις κοινότητες και οι άνθρωποι να τα χρησιμοποιούν προς όφελος τους και όχι προς όφελος των αφεντικών. Δεν πιστεύουμε σε σύνορα και πατρίδες γιατί πιστεύουμε στην αδελφοσύνη όλων των αθρώπων. Τα σύνορα δημιουργήθηκαν στους αιώνες απο τους κεφαλαιοκράτες και τους κρατιστές για να χωρίσουν τις ιδιοκτησίες και την κυριαρχία τους. Εμείς θεωρούμε πατρίδα μας ολόκληρη τη γη γιατι πάνω σε αυτή ζούν όλοι οι άνθρωποι και έχουμε για ιστορία μας την ιστορία όλων των πολιτισμών γιατί τους θεωρούμε όλους ισάξιους και μας αρέσει να παίρνουμε θετικά απ’ όλους. Εφόσον οι μισθωτοί δούλοι όλης της γης έχουν τα ίδια συμφέροντα θα πρεπει να είναι αδελφομένοι για να τα ικανοποιήσουν. Τα Κράτη για να διχάζουν τους ανθρώπους ώστε να μην ξεσηκώνονται εναντίον τους και για να τους χρησιμοποιούν για τους πολέμους τους, θέτουν όλα σαν πρόσχημα την εθνική ενότητα, δηλαδη την συμφιλίωση εκμεταλευτών με τους εκμεταλευόμενούς τους λέγοντας οτι είναι ένα έθνος και πως έχουν εθνικούς εχθρούς να αντιμετωπίσουν. Έτσι αρνούμαστε τους ιμπεριαλιστικούς και τους εθνικούς πόλεμους και υποστηρίζουμε μόνο τον κοινωνικό-ταξικό πόλεμο. Θέλουμε την καταστροφή κάθε μορφή ιεραρχίας, κοινωνικών ανισοτήτων και όλων των τάξεων, θέλουμε δηλαδή πραγματική ισότητα και δίκαιη κατανομή του πλούτου. >>

Και συμπληρώνω: Γιατί πρέπει να μας διαποτίζουν πως η αναρχία είναι ουτοπία?
Τί αξία μπορεί να έχει μία ιδέα όταν αμέσως την προδικάζουν κάποιοι?
Η αναρχία υπερασπίζεται έναν τρόπο ζωής γιατί οραματίζεται τον άνθρωπο σαν ένα ελεύθερο όν, που σέβεται την ίδια την ζωή!!! Δεν επιδέχεται εξουσιαστές γιατί ο άνθρωπος χάνει την ατομικότητά του! Και τέλος να τονίσω πως ο μόνος λόγος που βλέπουμε την αναρχία ως ουτοπία είναι γιατί κάποιοι το θέλησαν να αντιλαμβανόμαστε μόνο το εκάστοτε καθεστός που ανήκει ο καθένας από εμάς, (γιατί άραγε?). Αν μπορέσουμε να ανοίξουμε τους ορίζοντές μας λικάκι θα δούμε πως απλά ζούμε σύμφωνα με κανόνες που θεμελίωσαν άλλοι! Αλλά να μην ξεχάσουμε πως οι κανόνες αυτοί δεν είναι χρυσοί, θα πρέπει να τους αλλάζουμε ή και να τους πετάμε όταν αυτοί δεν είναι πια λειτουργικοί, όταν αυτοί γίνονται στείροι!
Δεν χρειάζεται να είμαστε άγγελοι για να θελήσουμε να έχουμε ποιότητα στην ζωή μας!
Πρέπει όμως να αποτινάξουμε από επάνω μας κάποια δεσμά και αυτή την φορά δεν είναι των Τούρκων όπως μας έμαθαν και στο σχολείο!

Όχι στον φιλοτομαρισμό θα ήταν η τελευταία μου κουβέντα!!!!!!!


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 12:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραία
άντε όμως να πείσεις τα "χατζηνικολαίδικα" και "παπαχελόπληκτα" μυαλά του νεοέλληνα.
Ομως γιαυτό αγωνίζόμαστε βρε... για τον ΗΛΙΟ που θα γυρίσει και πάλι!
αλλά θέλει δουλειά πολύ.

Πατρίδα μου Η ΓΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tcefreP regnartS
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 15:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tcefreP regnartS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι πραγματικά που υπάρχει εδώ ένα τόσο σημαντικό θέμα, γιατί ως τώρα υπήρξα άτυχη στην επιλογή θεμάτων...
Το σημαντικότερο είναι να καταλάβουμε ότι η ιδεολογία της αναρχίας είναι φύσει αντίθετη με τη χρήση βίας και πρεσβεύει την σταδιακή εξέλιξη του ατόμου και της κοινωνίας προς έναν καλύτερο κόσμο (EVOLUTION, NOT REVOLUTION!)
Και ας μην ξεχνάμε πως στην Ελλάδα "είσαι ό,τι δηλώσεις"!Σίγουρα η βασική δεξαμενή των αυτοαποκαλούμενων "αναρχικών" είναι οι θαμώνες των γηπέδων(δείτε πώς αδειάζει το Πολυτεχνείο όταν υπάρχει ντέρμπυ!)και κάποιοι νεαροί που αναζητούν εκτόνωση(υπάρχει όρος γι αυτό το φαινόμενο, αλλά δεν τον θυμάμαι, urban...something).
ΟΜΩΣ...
"ΟΤΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΣ ΤΥΡΑΝΝΙΑΣ ΔΙΑΛΕΓΕΙ Η ΤΙΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ Η ΤΑ ΟΠΛΑ" (ΣΥΝΘΗΜΑ ΣΕ ΑΙΜΑΤΟΒΑΜΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ-ΣΦΑΓΗ ΤΟΥ '44 ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ)
Ε, δεν χρειάζεται ν'αναρωτηθούμε ο Ελληνικός λαός του σήμερα τί έχει διαλέξει...το μόνο δίλημμα είναι αν οι αλυσίδες θα είναι facadoro ή vildiridis!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tcefreP regnartS
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 15:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tcefreP regnartS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα θερμά μου συγχαρητήρια στον φίλο ΑΙΟΝ που βάζει τα πράγματα στη θέση τους ως προς τον εσωτερισμό.Υπάρχει βέβαια και ο κάτ' επίφασιν εσωτερισμός. Γιατί ορισμένοι πιστεύουν ότι επειδή ο Χίτλερ ήταν φασίστας και αποκρυφιστής, αυτά τα δύο πάνε πακέτο! Ναι, αλλά ο Χίτλερ ήταν πιθανόν και παράφρονας, οπότε...? (Βέβαια, ο ναζισμός ωχριά μπροστά στις "δημοκρατίες" του σήμερα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)Και βέβαια η δημοκρατία είναι η αποθέωση της μάζας, όπου κάθε μειοψηφία ή ιδιαιτερότητα συνθλίβεται κάτω απο τα βαριά βήματα του όχλου.
Τέλος, παραθέτω κάποια λόγια του Albert Camus που σχετίζονται με το θέμα:
"ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΓΕΝΩΝ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΩΝ, ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΤΟΥ ΖΩΟΥ, Ο ΠΑΒΛΟΦ(PAVLOV) ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ Ε Λ Ε Υ Θ Ε Ρ Ι Α Σ" (επειδή πολύς λόγος έγινε για τη φύση)

"Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ. ΚΑΛΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΙΝΑΙ Η ΥΓΙΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΗΣ ΑΔΙΚΙΑΣ" (περί δημοκρατίας ο λόγος)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 01:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aργησα να δω το θεμα, αλλα τελικα το ειδα. Ως αναρχικος ιδεολογικα θα ηθελα να πω ορισμενα πραγματα. Πρωτα απο ολα ακριβως οπως εθεσε ο ΑΙΟΝ η αναρχια ισουται με τη θεωση. Επισης ωσον αφορα το καψιμο της σημαιας, η ενεργεια αυτη ειναι σιγουρα υπερβολικη και κατακριτεα. Ομως η υπαρξη ξεχωριστων εθνων αποτελουσε ανεκαθεν τροχοπεδη για την εξελιξη της ανθρωποτητας, αφου αποτελουσε και αποτελει το εναυσμα για την εναρξη πολεμων. Στην παρουσα φαση της κοινωνιας οαναρχισμος ειναι πραγματικα μια ουτοπια, αλλα μια ουτοπια για την οποιαν αξιζει να παλευεις. Χρειαζονται πολλα χρονια πολιτευτικων αλλαγων και ωριμανσης της ανθρωποτητας για την εφαρμογη του αναρχισμου. Η βια δυστυχως ειναι απαραιτητη αλλα τα αθωα παρμπριζ και τα αθωα τζαμια των μεροκαματιαριδων μαναβηδων δεν εχουν καμμια σχεση. Το σωστο ειναι να πεσει και καμμια βομβα σε κανα Λευκο οικο, η να σκοτωθουν καμμια πενηνταρια κολωκαπιταλονια που πινουν το αιμα του απλου λαου. Επισης πραγματι η ιδια η θεωρια και φιλοσφια του Χριστου, ξεγυμνωμενη απο τα ανουσια θεολογικα της χαρακτηριστικα, μπορει να χαρακτηρισθει ως αναρχικη.
ΖΗΤΩ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΚΑΤΩ Η ΔΟΥΛΟΠΡΕΠΕΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 03:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aργησα να δω το θεμα, αλλα τελικα το ειδα. Ως αναρχικος ιδεολογικα θα ηθελα να πω ορισμενα πραγματα. Πρωτα απο ολα ακριβως οπως εθεσε ο ΑΙΟΝ η αναρχια ισουται με τη θεωση. Επισης ωσον αφορα το καψιμο της σημαιας, η ενεργεια αυτη ειναι σιγουρα υπερβολικη και κατακριτεα. Ομως η υπαρξη ξεχωριστων εθνων αποτελουσε ανεκαθεν τροχοπεδη για την εξελιξη της ανθρωποτητας, αφου αποτελουσε και αποτελει το εναυσμα για την εναρξη πολεμων. Στην παρουσα φαση της κοινωνιας οαναρχισμος ειναι πραγματικα μια ουτοπια, αλλα μια ουτοπια για την οποιαν αξιζει να παλευεις. Χρειαζονται πολλα χρονια πολιτευτικων αλλαγων και ωριμανσης της ανθρωποτητας για την εφαρμογη του αναρχισμου. Η βια δυστυχως ειναι απαραιτητη αλλα τα αθωα παρμπριζ και τα αθωα τζαμια των μεροκαματιαριδων μαναβηδων δεν εχουν καμμια σχεση. Το σωστο ειναι να πεσει και καμμια βομβα σε κανα Λευκο οικο, η να σκοτωθουν καμμια πενηνταρια κολωκαπιταλονια που πινουν το αιμα του απλου λαου. Επισης πραγματι η ιδια η θεωρια και φιλοσφια του Χριστου, ξεγυμνωμενη απο τα ανουσια θεολογικα της χαρακτηριστικα, μπορει να χαρακτηρισθει ως αναρχικη.
ΖΗΤΩ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΚΑΤΩ Η ΔΟΥΛΟΠΡΕΠΕΙΑ



Συμφωνω με τον φιλο Dr.Doom στο οτι αξιζεις να παλευεις για μια ουτοπια.Αν δεν ωριμασει η ανθρωποτητα δεν μπορει να γινει τιποτα.
Οσο ο ανθρωπος διψα για εξουσια και τη συσσωρευση πλουτου αδιαφορει για το πλησιον του και ειναι της λογικης Πατρις-Θρησκεια-Οικογενεια δεν μπορει να γινει τιποτα.Βαρεθηκα
να ακουω για παραδεισους,φτερωτους αγγελους και διαφορα τετοια.
Παραδεισοι δεν υπαρχουν,παραδεισος θα υπαρξει μονο οταν ανθρωποτητα ωριμασει πνευματικα και τοτε θα αυτοκαταργηθουν τα εθνη.Οπως ειπε και
καποιος αλλος οταν το αρνι κατσει με τον λυκο η βασιλεια των ουρανων
θα εχει ερθει.Συμφωνω στο οτι ο Χριστος ηταν επαναστατης και αναρχικος (και εγω δεν ειμαι θρησκος).Ο Χριστιανισμος ηταν επανασταση.Δυστυχως οταν βαλανε τα
χερακια τους τα διαφορα ιερατεια και οι παπαδες ο Χριστιανισμος μετατραπηκε σε συνταγμα εξουσιας.
Τοσα συστηματα δοκιμαστηκαν και απετυχαν.Οσο και καλα να ειναι
καποια συστηματα θα υπαρχουν κοινωνικες ανισοτητες,φτωχια,διαφθορα.Καιρος
δεν ειναι να αγωνιστει η ανθρωποτητα για κατι καλυτερο,εναν κοσμο οπου
δεν θα υπαρχουν φτωχοι και πλουσιοι,που θα υπαρχει δικαιοσυνη
και μη μου πει καποιος πως υπαρχει διοτι αν υπηρχε οι εγκληματιες
υπευθυνοι για την Ρικομεξ,το Σαμινα,οι Κοκαλαιοι,οι Βαρδινογιανηδες,οι διαφοροι νονοι της νυχτας και οι διαεφθαρμενοι
κρατικοι υπαλληλοι
θα ηταν στην φυλακη.Αλλα ποιος τολμαει απο τα λαμογια του Πασοκ
να τα βαλει με τους επιχειρηματιες που καταληστευουν το κοσμακι,κανενας.
Λυπαμαι που το λεω αλλα πιστευω πως η ανθρωποτητα δεν θα ωριμασει
ποτε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 00:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πρεπει ομως να μεινουμε απραγοι και απλως να περιμενουμε την ωρα μας να παμε στο ταφο, επειτα απο μια τοσο εξευτελιστικη ζωη. Σε αυτο τον αθλιο και ποταπο κοσμο το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι προσπαθεις με νυχια και με δοντια να αντιστεκεσαι στις λυσσαλεες ορδες των αιμοσταγων εξουσιαστων ακομα και αν χρειαστει να δωσεις τη ζωη σου, οπως ακριβως εκανε και ο Χριστος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 21:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχα, ολοι αντιχριστοι!!!
Ακους φιλε ΑΙΟΝ??? Μεχρι και εσυ!

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy