ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ινδοευρωπαιοι.Το μεγαλο ψεμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 13:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<...ότι αυτή την χώρα την κατοικούμε, όχι κατόπιν εκδιώξεως άλλων που κατοικούσαν εις αυτήν, ούτε κατόπιν καταλήψεως της ενώ ήταν έρημη από κατοίκους, ούτε κατόπιν εγκατάστεως μας σε αυτήν σαν ομάδα αποτελούμενη από διάφορα φύλα, αλλά αντιθέτως είναι τόσον ευγενές και γνήσιον το γένος μας, ώστε εις την χώραν αυτήν, η οποία μας εγέννησεν από τα σπλάχνα της, εις αυτήν εξακολουθητικώς άνευ διακοπής κατοικούμεν, διότι είμεθα αυτόχθονες>>. Ισοκράτους Λόγοι, Γ΄ Πανηγυρικός 24

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 13:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που εχει επιρεαστει ο ελληνικος πολιτισμος απο τους μογγολους και τουρκογυφτους που γραφεις?Αυτοι εμφανιστηκαν στην μεσογειο γυρω στα
800 χρονια.Μιλαμε για εναν πολιτισμο απο το 10000πχ το λιγοτερο(αναφερομαι στον ελληνικο).Αν εννοεις οτι εχει επιρεαστει τα τελευταια χρονια βλεπε:(τσιφτετελια και λοιπα ασματα) λογικο ειναι
αφου κατι ατομα σαν και εσενα που πιστευει στην θεωρια των ινδοευρωπαιων τοτε ολοι αυτοι ειναι αδελφια μας δεν πρεπει να σε πειραζει για οποιαδηποτε επιροη.Στις ερωτησεις που εχω κανει επανελειμενα το μονο που μπορεις να μας δειξεις ειναι καποιες φωτογραφιες και περιμενεις να πειστουμε για την αληθεια περι ινδοευρωπαιων.Οτι εχεις αναφερει στις προηγουμενες απαντησεις σου
εχει καταριφθει εκτος απο αερολογιες δεν εχεις δωσει σαφη στοιχεια
για την υποστηριξη της θεωριας. ΠΧ: ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

<<Όσον αφορά τα ιδιαίτερα φυσιογνωμικά – μορφολογικά χαρακτηριστικά, οι ανθρωπολογικές μελέτες παραθέτουν αφθονία στοιχείων, τόσο από ανθρωπομετρικές έρευνες, όσο κι από νεότερες γενετικές, όπου ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ Η ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΛΑΩΝ. ΜΙΑ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΑΙΜΑΤΟΣ. Σε απλούστατο επίπεδο, για παράδειγμα στις ομάδες Αίματος υπάρχει μια ανάλογη κατατομή, σ’ όλους τους Ευρωπαϊκούς Λαούς. Πχ Ομάδα Αίματος 0 περισσότερο από 45% , ομάδα Αίματος Α περισσότερο από 40%, ενώ Β σε ποσοστά που κυμαίνονται από 4-18% (ΑΒ το υπόλοιπο 1-2%).>>

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

<<ΟΜΑΔΑ 0 Είναι η ομάδα των κυνηγών δηλαδή αυτών που χρειάζονται αρκετή ζωική πρωτεΐνη .
Αποτελεί το 48% παγκόσμιος.

ΟΜΑΔΑ Α Είναι η ομάδα των γεωργών αυτών που αρκούνται στην φυτική πρωτεΐνη.
Αποτελεί 36% παγκοσμίως.

ΟΜΑΔΑ Β Είναι η ομάδα των κτηνοτροφών αυτών που αρκούνται στα γαλακτοκομικά.
Αποτελεί 14% παγκοσμίως.

ΟΜΑΔΑ ΑΒ Μικτή ομάδα των δυο προηγούμενων που δημιουργήθηκε τα τελευταία 400 χρόνια.
Αποτελεί το 2% παγκοσμίως

Όποτε είναι άτοπο ο συσχετισμός αίματος στην ευρωπη.Για απόδειξη τις εξάπλωσης των ινδορωσοευρωπαιων η όπως αλλιώς ονομαστούν στην πορεία>>

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ
<<Η ευρωπαϊκή Ιστορία μας βεβαιώνει επίσης για δυο χαρακτηριστικές μεταναστεύσεις των Ινδοευρωπαίων. Μια το 2.200 – 2.000 πΧ περίπου και η άλλη τον 6ο- 7ο αιώνα μ.Χ. Από την πρώτη προέρχονται οι κοινωνίες των Ιρανών και των Βεδών, η Χεττιτική Αυτοκρατορία, οι ιστορικοί πολιτισμοί των Ελλήνων και των Ρωμαίων, Κελτών, Γερμανών. Στη Δύση οι Ινδοευρωπαίοι εγκαθίστανται στη Γαλατία, την Ιβηρική. Την Αγγλία και τη Σκανδιναυία. Ανατολικά, οι ινδοευρωπαίοι έφτασαν στην Κίνα , όπου οι πρόσφατες Ξανθές Μούμιες το αποδεικνύουν περίτρανα. >>

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

<<1)Ανθρωπολογικώς,αρχαιολογικώς και γλωσσολογικώς δεν στέκει. Δεν υπάρχει κανένα σημαντικό εύρημα που να στηρίζει αυτή τη θεωρία. Αντίθετα υπάρχουν ευρήματα όπως το κρανίο του αρχάνθρωπου των Πετραλώνων που την καταρίπτουν. Η μόνη φυλή που υπάρχει στην Ευρώπη χιλιάδες χρόνια πριν είναι οι Αιγαίοι.

2)Ιστορικώς δεν στέκει. Η πορεία των λαών του Αιγαίου και των γύρω χωρών εξελίσσεται ομαλά από την παλαιολιθική εώς την κλασσική εποχή. Εάν είχε γίνει κάθοδος βορείων λαών το 2000πΧ. η εξελικτική πορεία των λαών του Αιγαίου θα είχε ανασταλεί.

3)Αγνοείται από την προφορική παράδοση και τα γραπτά κείμενα όλων των λαών.

4)Κλιματολογικώς δεν ευσταθεί, γιατί μέχρι το 4000 πΧ. το κλίμα της Β.Ευρώπης δεν είχε ομαλοποιηθεί και έτσι ήταν δύσκολο να δημιουργηθεί εκεί κάποιος πολιτισμός. Και όταν έλιωσαν οι πάγοι το φυσιολογικό θα ήταν να γίνουν μετακινήσεις από τα νότια στα βόρεια και όχι το αντίθετο.>>

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

<<Το να πιστεύουμε σήμερα ότι το κρανίο ενός σχεδόν πιθηκανθρώπου, που έζησε πριν 700.000 χρόνια, αποδεικνύει ότι οι σύγχρονοι Έλληνες κατάγονται από αυτόν, είναι μάλλον αντικείμενο ψυχιατρικής έρευνας και όχι σοβαρής απαντήσεως.>>

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

<<Εσυ δεχεσαι την καταγωγη του ανθρωπινου γενους απο την λουση που βρεθηκε στην αφρικη και ειναι ανθρωποειδες (χρονολογιας 2,000,000 ετων)και δεν δεχεσαι τον αρχανθρωπο των πετραλωνων.Βεβαια αν ειχε ανακαλυφθει εκτος ελλαδος μαζι με την φωτια και τα εργαλεια που ηταν διπλα του τοτε θα το δεχοσουν>>

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ
<<Η Λατρία της Μητέρας-Θεάς, οι μαγικές τελετουργίες, οι ανθρωποκτονίες, η Μητριαρχία ήσαν χαρακτηριστικά των αυτόχθονων προελληνικών λαών, χαρακτηριστικά που δεν έχουν καμία σχέση με την Λατρεία του Δωδεκαθέου, με την Πατριαρχική Αριστοκρατία και τον Ελληνικό Κόσμο.
Ακόμη θα πρέπει να προβληματιστούμε από το γεγονός ότι στα Ομηρικά έπη ΔΕΝ υπάρχει η λέξη θάλασσα, αλλά δυο λέξεις – αλμυρός πόντος (πέρασμα)! >>

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

<<Στην αρκαδια γινωνταν ανθρωποθυσιες προς τον λυκαιο Δια. (ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ)
Στην λευκαδα καθε χρονο εριχναν απο ενα ψηλο βραχο στην θαλασσα εναν ανθρωπο θυσια στον Απωλλονα.(ΣΤΡΑΒΩΝ)>>

<<"Από δ'ίκετο κύμα θαλάσσης ευρυπόροιο νήσον τ'Άιαίην..."(μ 2, δηλαδή Οδύσσεια μ 2)

"τησίν τε θαλάσσια έργα μέμηλεν..."(ε 67)>>


<<Κάπου αναφέρθηκε ότι δεν υπάρχει η λέξη θάλασσα στα ομηρικά έπη. Από ότι θυμάμαι τελευταία φορά που τα διάβασα κάτι πήρε το μάτι μου. Η οδύσσεια είναι ένα ναυτικό έπος υπάρχουν αποδείξεις για εμπόριο στην μεσόγειο από το 9000πχ
Αν εννοείς τις λέξεις mar ,mer ,mare,meer που έχουν ως ρίζα τον ινδοευρωπαϊκής mar που σημαίνει θάλασσα αλλά έχει ως ρίζα (h)αλς είναι λογικό γιατί δεν περιμέναμε να έρθουν αυτοί να μας πούνε πως λέγεται αυτό που μας περιβάλει >>


ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

<<Κατά τον Ινδοευροπαιολόγο καθηγητή Ward Goodenough, οι άνθρωποι των Kurgan, αντιπροσωπεύουν την αγροτική εξάπλωση ενός Ινδοευρωπαϊκού Πολιτισμού, Αρίων, που αφού κατέστρεψαν τον αρχαιοευρωπαϊκό πολιτισμό, διασκορπίστηκε προς τα νότια, διαδίδοντας τις τεχνικές της μεταλουργίας και απετέλεσε τους ΕΛΛΗΝΕΣ του Μυκηναϊκού Πολιτισμού.>>


ΑΠΑΝΤΗΣΗ

<<Υπάρχουνε αποδείξεις για κατεργασμένα μέταλλα από το 7000πχ αρκετά πριν κατεβούν οι ινδοευρωπαίοι και φέρουν μαζί τους την τέχνη της μεταλλουργίας.
Αφού δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις όπως απότομες αλλαγές στην γλώσσα στην αρχιτεκτονική στον πολιτισμό γενικότερα και δεν έχουμε κάτι που να τεκμηριώνει έλευση ξένων στον ελλαδικό χώρο γιατί να υπάρχει αυτή η έμμονη για τους ινδοευρωπαίους???? >>

ΔΩΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΕΡΙ ΥΠΑΡΞΗΣ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΩΝ!!!!!

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 16:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω πως εκείνο που κάνει μια φυλή δεν είναι το αίμα, τα γονίδια, αλλά η κουλτούρα.

Έτσι, οι σημερινοί Ρουμάνοι νιώθουν και μιλούν σαν παιδιά της Ρώμης, αν και ελάχιστη ήταν η επιμιξία των ρωμαίων στρατιωτών με γυναίκες της τότε Δακίας και παλαιότερα Σκυθίας.

Επίσης στη Μ. Ασία που αριθμούσε 30.000.000 ελληνοποιημένες ψυχές εισείλθαν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες τούρκοι. Η ισχύ τους δημιούργησε μετά από 5 μόλις αιώνες ένα συμπαγές τουρκικό στοιχείο που δεν έχει καμία σχέση με τα γονίδια.

Το ίδιο είναι γεγονός στον ελληνικό αποικισμό. Πόσοι τέλος πάντων έφυγαν με τα πλοιάρια της εποχής από την Ελλάδα; Πώς ο Τάραντας μπορούσε να αντιπαρατάξει στη Ρώμη, τρεις αιώνες μετά την ίδρυσή του, πάνω από 100.000 στρατό;

Γιατί να μην έγινε δηλαδή το ίδιο και με όλες τις μεταναστεύσεις; Μερικές χιλιάδες Ινδοευρωπαίοι, Άριοι, ή όπως αλλιώς θέλουμε να τους ονομάσουμε, έφεραν έναν άλλο τρόπο ζωής και δημιούργησαν τις φυλές που γνωρίζουμε από την ελληνική ιστορία, χρησιμοποιώντας και αφομοιώνοντας το ντόπιο στοιχείο. Όπως και με το ψωμί, χρειάζεται ελάχιστη μαγιά για να κάνει ζύμη τόνους από αλεύρι. Και αυτή η μαγιά δεν έχει και τόσους εδαφικούς περιορισμούς. Μπορεί να κινείται γεωγραφικά εντελώς διαφορετικά από οτι θα ήταν επιτρεπτό σε μεγάλες πληθυσμιακές μάζες.

Από τέτοιες υποθέσεις μαζικών μεταναστεύσεων βγάζουμε άλλα συμπεράσματα και μπερδευόμαστε.

Πάντως μια υπόθεση είναι και αυτή, χωρίς αποδείξεις, αλλά θα μπορούσε να σταθεί το ίδιο καλά με κάθε άλλη (που δεν έχει κι αυτή αποδείξεις).

Χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 18:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Wolffaced,

Εσύ αυτό κατάλαβες ; Τελικά, ο καθένας καταλαβαίνει αυτό που θέλει ή αυτό που η φύση του επιτρέπει.
Μόνο θα θυμίσω ότι όταν έγραφα για την Συνέχεια της Ελληνικης Φυλής και για την Εθνική μας ομοιογένεια – η οποία απειλείται από τις ορδές όλων αυτών των εγχρώμων μυρμηγκιών που κατακλύζουν τη Γή μας , όταν με στοιχεία της Γενετικής και της Βιολογίας υποστήριζα και υποστηρίζω τη Συνέχεια του ΑΡΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ, τότε άκουγα φωνές λυσσαλέας διαμαρτηρίας...Ότι « αυτά είναι ρατσιστικά», ότι «εμείς είμαστε πολίτες του Κόσμου», «ότι μπορεί να έχουμε και ξένο αίμα», «ότι δε μας ενδιαφέρει η καταγωγή, αλλά η Παιδεία» ( Μακάρι να είχαν τέτοια...), ότι «θέλω να κάνω τους Εβραίους σαπούνι» (!!!!!) και άλλες τέτοιες γελοιότητες – χαρακτηριστικά γνωρίσματα της ηλιθιότητος αυτών που τα έλεγαν. Τώρα, που φυσικά δεν είμαι υπερασπιστής του χθόνιου προελληνικού και σκοτεινού φυλετικού τύπου ( που γυφτίζει και ψυχικώς και καλλιτεχνικώς – όχι μόνο φαινοτυπικώς) , αλλά μόνο του αυθεντικού Ελληνικού εκείνου Προτύπου που κάποιοι μάχονται για να εξαφανιστεί εντελώς και να μείνει μόνο η οφιόψυχη οριενταλική μορφή της δραβιδικής εκείνης φυλετικής καρικατούρας που καμια σχέση δεν έχει με την ελληνικότητα , τώρα λοιπόν, δέχομαι και πάλι μαιναδικές ( σαν και την ψυχή τους) επικρίσεις! Φθονούν την άρια Ελληνικότητα. Είναι φυσικό να τη φθονούν μόνο όσοι δεν έχουν την ελπίδα να την έχουν. Για παράδειγμα, δεν έχω δεί κανέναν να διεκδικεί τον τίτλο του γνήσιου γύφτου.

Και ενώ δεν καταλαβαίνουν σίγουρα τίποτε από Φυσική Ανθρωπολογία, από Γενετική, αλλά και από την Ελληνική Γλώσσα, επιμένουν στις δήθεν αποδείξεις τους. Τρέμουν όμως να δουν την σκληρή πραγματικότητα. Δηλαδή να δούν έξω. Να δουν ίσως τα ίδια τους τα πρόσωπα. Αλλά πάλι, γι’ αυτό και ν’ αντιδρούν. Κι όταν μιλούν για «ελληνισμό» τον ευνουχίζουν. Δεν μπορούν να να υπερασπίσουν τον Ελληνισμό αυτοί οι οποίοι ταυτοχρόνως είναι αρνητές της Φυλετικής Πραγματικότητος. Κάποιοι είναι υπερήφανοι για την χθόνια προελληνική καταγωγή τους. Δικαίωμά τους και υποχρέωσή τους, αν θέλετε. Την ίδια όμως στιγμή είναι και οπαδοί νοσηρών και κατασκευασμένων «αντιρατσιστικών» ιδεολογημάτων!

Έχουν μια ψύχωση ενός δήθεν «ουμανισμού» απέναντι στην επιδιωκόμενη αυτοκατάργηση των Λευκών Εθνών ! Δεν λένε τίποτε για την πολυφυλετική προπαγάνδα της εκφυλισμένης διανόησης που έχει σαν στόχο την υπόσκαψη της φυλετικής ταυτότητος – ακόμα και στη βρεφική ηλικία ( μιγάδες και νέγρους «ήρωες» και κούκλες, παρουσιαστές παιδικών εκπομπών νέγροι) !!! Δεν λένε λέξη για τη φυλετική αλλοτρίωση που γίνεται και δεν κάνουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ όταν βλέπουν ότι μπροστά στα μάτια τους αποδυναμώνουν την άμυνα της ΦΥΛΗΣ μας απέναντι στην μετακίνηση του υπερπληθυσμού των αφρικανικών και ασιατικών φυλών του τρίτου κόσμου , που επελαύνουν ως «μετανάστες» και καταλαμβάνουν τη Γή μας, νοθεύουν το ΑΙΜΑ μας και καταλύουν τους Πολιτισμούς μας. Η πατρίδα μας – όπως και οι άλλες Ευρωπαϊκές Πατρίδες - άρχισε να κατακτάται από μια ακαθόριστη πανσπερμία λαών , και μετατρέπεται γρήγορα σε ένα κράτος ΜΙΓΑΔΩΝ ! Πού είναι όλοι αυτοί οι «ελληναράδες» αυτοχθονιστές ; Τί κάνουν ; Πώς δραστηριοποιούνται; Ποιές οι ενέργειές τους ; Ποιά τα έργα τους ; Ποιά η δράση τους; Ας σταματήσουν τον πνευματικό αυνανισμό με τους «Έλληνες» το 800.000 π.Χ.και ας μας πουν τί κάνουν για τους Έλληνες του 2000 μΧ...

Αυτη τη μαζική έλευση τόσων μεσανατολιτών μεταναστών δε φαλινεται να προκαλεί το αναμενόμενο σοκ στους «υπερ – πατριώτες» αυτοχθονιστές. Προφανώς, λόγω του εκγυφτισμού και των ιδίων από τον ορυμαγδό της ανατολίτικης υποκουλτούρας, που έχει καλύψει τα πάντα και έχει εν πολλοίς επικρατήσει στα γούστα και τις αισθητικές αντιλήψεις τους... Ίσως στα φυσιoγνωμικά χαρακτηριστικά των "μεταναστών", βλέπουν και δικά τους ψυχοσωματικά κοινά...

Τελικώς η δική τους ερμηνεία του «ελληνισμού» - που τη μαθαίνουν μέσα από τα «ελληνοκεντρικά» κιτς περιοδικα και τα βιβλία των «ερευνητών-συγγραφέων» ( που οι φυλετικοί τύποι όλων αυτών εξηγούν περίτρανα γιατί είναι οπαδοί τέτοιων αντιλήψεων) – αφελληνίζει τους Έλληνες και τους οδηγεί όχι στη ΔΡΑΣΗ , αλλά στην ΑΔΡΑΝΕΙΑ, στη ΝΩΘΡΟΤΗΤΑ και στον κομπλεξισμό. Είμαστε Έλληνες γιατί γεννηθήκαμε τέτοιοι και τίποτα δεν μπορεί να το αλλάξει. Το να ανήκεις σε μια Φυλή, ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα λογικής διεργασίας, αλλά προϊόν βιολογίας. Αγαπάμε την πατρίδα μας και τη Φυλή μας, γιατί έτσι μας επιτάσσει η Φύση μας. Ο πατριωτισμός ΔΕΝ είναι επομένως αποτέλεσμα κάποιου συμφέροντος ή "λογικό" συμπέρασμα, αλλά κατάσταση Ζωής! Είμαστε Έλληνες και Λευκοί και είμαστε μαζί τους, για τον ίδιο λόγο – όπως είχα πεί - που οι αετοί είναι με τους αετούς και οι λύκοι με τους λύκους κλπ. Αυτή την τόσο απλή και Φυσική ΑΛΗΘΕΙΑ, είναι πραγματικώς δύσκολο να την καταλάβουν άτομα κομπλεξικά για την καταγωγή τους...

Γωνία Camper - για έναν Λευκό είναι 80 μοίρες. Το ιδανικό δε του Λευκού Ανθρώπου είναι το άγαλμα του Θεού Απόλλωνα, όπου η γωνία Camper είναι 90 μοίρες!


Σε προηγούμενες αναφορές μου απέδειξα την βιολογική συνέχεια της Ελληνικής Φυλής. Τότε οι αυτοχθονιστές ήταν εναντίον της φυλετικής μας καθαρότητος. Το γεγονός παραμένει. Είμαστε Έλληνες και θέλουμε να παραμείνουμε τέτοιοι. Αποδείξεις φυλετικής καθαρότητος ας προσκομίσουν αυτοί που τις έχουν ανάγκη.

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 02/08/2003 18:39:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 17:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλωτίνε κατανοώ την οργή και το ξέσπασμά σου. Όμως, μερικές φορές, ο τρόπος που διεκδικούμε το δίκιο μας, μας φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση. Στην προσωπική μου ζωή το έχω πληρώσει με ένα χρόνο φυλακή, δεν μιλάω ακαδημαϊκά.

Για να έχει κάποιος ένα ύφος σαν αυτό που έχεις στο τόπικ αυτό, οφείλει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις, κατά τη γνώμη μου αυτονόητες. Θα σταθώ σε κάποια σημεία του άρθρου σου. Βέβαια, με αποσπάσματα είναι εύκολο να παραποιηθεί η αλήθεια αλλά το άρθρο σου βρίσκεται ολόκληρο ακριβώς από πάνω. Εγώ θα σταθώ σ' αυτά τα σημεία:

- Δεν μπορούν να να υπερασπίσουν τον Ελληνισμό αυτοί οι οποίοι ταυτοχρόνως είναι αρνητές της Φυλετικής Πραγματικότητος.

- Άραγε αυτοί που δέχονται την Φυλετική Πραγματικότητα είναι ικανοί να υπερασπίσουν τον Ελληνισμό; Κι αν είναι, θέλουν να το κάνουν;

Την απάντηση τη δίνεις παρακάτω:

- Πού είναι όλοι αυτοί οι «ελληναράδες» αυτοχθονιστές ; Τί κάνουν ; Πώς δραστηριοποιούνται; Ποιές οι ενέργειές τους ; Ποιά τα έργα τους ; Ποιά η δράση τους;

Μήπως αυτοί οι "ελληναράδες" έχουν σκορπίσει στους 4 ανέμους της διασποράς; Σπουδάζουν σε ξένα πανεπιστήμια; Εργάζονται στη BMW ή στην CocaCola; Δραστηριοποιούνται μέσα από καμπάνιες στυλ Michael Dukakis; Διαστρευλώνουν την προφορά τους για να φαίνεται πως ζουν στο εξωτερικό;

Εγώ "ελληναράς" δεν είμαι. Πανεύκολα θα μπορούσα να ήμουν στην Κύπρο και να έπλενα αυτοκίνητα βγάζοντας τα διπλά από αυτά που μου προσφέρει η "μαμά πατρίδα". Μένω όμως εδώ, μοιράζομαι τη μιζέρια των συμπατριωτών μου, γράφω σε ελληνική γλώσσα άρθρα και τα χαρίζω ανώνυμα στον τοπικό τύπο, τολμώ να κάνω επιστήμη στην ελληνική γλώσσα. Επειδή πιστεύω πως μια πατρίδα την κάνουν οι άνθρωποί της και όχι τα βράχια της.

Εργάστηκα μαζί με Ρουμάνους, Αλβανούς, Πακιστανούς και όλα αυτά τα αχαρακτήριστα όντα που προαναφέρεις και σου λέω υπεύθυνα πως είναι άνθρωποι το ίδιο καλοί με μας και πολλές φορές ακόμα πιο καλοί. Και περιμένουν από μας να τους δεχτούμε σαν Έλληνες και κάνουν για μέρες ολόκληρες μια ουρά για να πάρουν το μαγικό πράσινο χαρτάκι που τους επιτρέπει να μείνουν εδώ για άλλη μια χρονιά, ενώ εμείς που το έχουμε δώρο το πετάμε για μια καλύτερη ζωή.

Η συνέπεια λόγων και έργων φίλε μου Πλωτίνε είναι εκείνο που η ελληνική φιλοσοφία δίδαξε στον κόσμο και Έλληνας είναι στην καρδιά όποιος το τηρεί ή τουλάχιστον το θυμάται πότε-πότε.

Δεν θέλω να γίνω περισσότερο επιθετικός, αλλά θεωρώ πως το ύφος που άσκησες πάνω σε προηγούμενη εγγραφή είναι τόσο επιθετικό που ξεφεύγει από τα όρια της στοιχειώδους ανθρώπινης ευγένειας.

Δεν είμαι ο ιδιαίτερα ευ-γενής που θα κάνω υποδείξεις αλλά δεν ισχυρίζομαι πως είμαι κι όλας.

Φιλικά.

Belisarios

Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 17:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητώ συγνώμη από τον Πλωτίνο. Αναφέρομαι στον Παρμενίων.

Φιλικά. Belisarios.

Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 20:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρμενιων φωναζεις για τους λαθρομεταναστες που εχουν εισβαλει στη γη μας τη λες να εκαναν οι γηγενεις των πατριων εδαφων μας οταν και αν κατεβηκαν οι οπιοι ινδοευρωπαιοι??? εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα ολοι οι λευκοι ανοικουν στην καυκασια φυλη αλλα αυτη αποτελητε απο υποφυλες.Σε εχω ξανα ρωτησει εκτως απο τον ελληνικο πολιτισμο μπορεις να μου πεις για καποιον αλλο που μεγαλουργισε απο αυτους που υποτηθετε οτι<<επισκευτικαν>> οι ινδοευρωπαιοι???

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μουρσούλιος
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 00:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μουρσούλιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν να χαιρετίσω όλα τα μέλη του esoterica καθώς τούτο είναι το πρώτο μου post.

Λοιπόν, Παρμενίωνα θα ήθελα άν έχεις την καλοσύνη να μου κάνεις ορισμένες διευκρινήσεις.

Καταρχήν, από όσα ξέρω εγώ ο ταπεινός, η καυκάσια φυλή χωρίζεται σε τρείς κύριες υποφυλές. Την αλπική (μεσοκέφαλοι/τριχωτό σώμα), την μεσογειακή (μακρόστενο πρόσωπο, σκούρο δέρμα) και την νορδική (δολιχοκέφαλοι, ανοιχτόχρωμοι). Αν κάνω λάθος, σε παρακαλώ να με διορθώσεις.

Ο πληθισμός της Ελλάδας σήμερα αποτελείται κυρίως από απλικούς και μεσογειακούς αλλά και διναρικούς που δεν είναι ακριβώς υποφυλή αλλά ένα σταθεροποιημένο υβρίδιο των δύο πρώτων. Το νορδικό στοιχείο εντοπίζεται μόνο σε 4-6%.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου περιγράψεις τον φυλετικό τύπο των ινδοευρωπαίων αρίων εισβολέων; Εαν δεν ήταν αλπικοί ή μεσσογιακοί, τότε ήταν βόρειοι;

Επίσης αν υποθέσουμε ότι οι ινδοευροπαίοι ήταν μια συγκεκριμένη υποφιλή, τότε γιατί βλέπουμε τόσες φυλετικές διαφορές ανάμεσα στους "ινδοευρωπαικούς λαούς"; Γιατί για παράδειγμα οι Σουηδοί είναι πιο ανοιχτόχρωμοι από εμάς; Πάνω σε αυτό πιστεύω πως οι λαοί τις ευρώπης είναι κυρίως αυτόχθονες και έχουν προσαρμοστεί στο περιβάλλον τους (κρύο/ζέστη) ώστε να παρουσιάζουν διαφορές. Αν είχαμε κοινή Αρια ρίζα, και μάλιστα μόνο 4000 ετών οι διαφορές αυτές δεν θα ήταν εμφανείς, αφού οι πληθισμοί αυτοί δεν θα προλάβαιναν να παρουσιάσουν εξελικτικές μεταλάξεις προοθούμενες από το περιβάλλον τους.

Η γωνία του Camper που κολλάει; Αφού και οι μεσοανατολίτες και οι Αιγύπτιοι και οι Πακιστανοί που απεχθάνεσαι δεν εμφανίζουν προγναθισμό και πληρούν την ανθρωπομετρική προυπόθεση που τους εντάσει στη λευκή φυλή. Πιστεύω πως εδω βγήκες εκτός θέματος.

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σου.


Edited by - Μουρσούλιος on 04/08/2003 01:18:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 15:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
"Έτσι όμως, μπορούμε να εξιχνιάσουμε την αντιπαράθεση μεταξύ της Φωτεινής Αριο-Ελληνικής Αρχής από τη μια και της υποχθόνιας οριενταλικής και μογγολοασιατικής επιβουλής από την άλλη! Η Σύγκρουση αυτή καθίσταται ορατή (ακόμα και στις καλλιτεχνικές και πνευματικές εκφράσεις) – όπου οι χθόνιες , γυφτίζουσες και τουρκίζουσες τάσεις αποτελούν ένα καρκίνωμα για τον Ελληνισμό. Όλοι αυτοί που θολώνουν τα νερά και δησφημούν ανεπανόρθωτα την ελληνικότητά μας με τη γυφτοψυχή τους, ας πάνε εκεί που πραγματικώς επιθυμούν, μαζί με τα αθιγγανόκλαυστα ινδάλματά τους."

ΓΗΓΕΝΗΣ
"Που εχει επιρεαστει ο ελληνικος πολιτισμος απο τους μογγολους και τουρκογυφτους που γραφεις?Αυτοι εμφανιστηκαν στην μεσογειο γυρω στα
800 χρονια.Μιλαμε για εναν πολιτισμο απο το 10000πχ το λιγοτερο(αναφερομαι στον ελληνικο)."

Ένα από τα γνωστά παραμύθια των μισέλληνων ναζιστών(βλ.Χίτλερ) είναι ότι οι νεοέλληνες δεν είναι Έλληνες αλλά τουρκόγυφτοι. Είναι φυσικό βέβαια οι Βάνδαλοι να δείχνουν περίσσιο μίσος για τους Έλληνες, γιατί όταν οι Έλληνες είχαν πολιτισμό αυτοί περιφέρονταν και λεηλατούσαν μέχρι και στους Βυζαντινούς χρόνους. Για αυτό και κάθε βάρβαρη πράξη λέγεται "βανδαλισμός". Ο ίδιος ο Χίτλερ γνώριζε βέβαια την πολιτισμική κατωτερότητα της φυλής του, και για αυτό δεν έκανε ανασκαφές. Ήξερε ότι το μόνο πράγμα που θα έβρισκε ήταν κάποια ελάχιστα δήγματα της νεολιθικής εποχής και τίποτε άλλο, και η σύγκριση με τον ελληνικό πολιτισμό θα ήταν παντελώς αδύνατη.

Σήμερα λοιπόν, οι Γερμανοί ξανάρχονται(!), και μας λένε τουρκόγυφτους, αλβανούς, βούλγαρους κλπ. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι έχουμε κάποια συγγένεια ΜΟΝΟ με τους νότιους Αλβανούς αφού κατάγονται από τους Ιλλυριούς. Όλα τα άλλα όμως είναι καθαρά ανθελληνικές αμπελοφιλοσοφίες κατασκευασμένες από νοσηρούς εγκεφάλους.

ΓΙΑΤΙ ΤΑ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΣΤΙΚΕ Η ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ

Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει α)Έλληνας να έκανε παιδί με Τουρκάλα.
β)Ελληνίδα να έκανε παιδί με Τούρκο.

Η 1η περίπτωση δεν συνέβαινε.
Η 2η περίπτωση: Όταν κάποιος Τούρκος βίαζε Ελληνίδα, οι Έλληνες την θανάτωναν.
Όταν κάποιος Τούρκος έπαιρνε μία Ελληνίδα στο χαρέμι του, αμέσως αυτή αποκτούσε τούρκικη υπηκοότητα.

Είναι σαφές λοιπόν, ότι σε απειροελάχιστες περιπτώσεις υπήρξαν μιγάδες.
Είναι βέβαια αποδεδειγμένο ότι στην Τουρκία ζουν πάνω από 10.000.000 Έλληνες που έχουν τουρκική υπηκοότητα (από τον Αγώνα, το 1922 και την Κύπρο) απλώς επειδή ήταν μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα. Το κράτος μας φέρει τεράστια ευθύνη για αυτό.

Όλα αυτά επιβεβαιώνονται από την ιστορία, την γλώσσα και το DNA.
Δεν υπάρχει λόγος λοιπόν να ανοίγουμε καινούργια ζητήματα.
Ας ΑΠΑΝΤΑΜΕ στα παλαιότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 21:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περι τουρκογυφτον και επιροων απο αυτους εκανε ο παρμενιων μεσα στα τοσα αδυναμα στοιχεια που παραθετει.συμφωνω με αυτα που λες απολυτα dagon η ερωτηση εγηνε γιατι ηθελα να δω τη θα ελεγε ο παρμενιων.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 22:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παρμενιονα απο τις φωτογραφιες εσυ ποιος εισαι?

και κανεις δεν ειπε προερχομαστε απο τον αρχανθρωπο τον 700.000 πχ εμεις λεμε οτι ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΕΚΙΝΙΣΕΙ ΤΟ 14.000 ΠΧ (ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΙΣΕ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΡΘΕ Η ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΤΕΨΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΠΕΛΑΡΓΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΧΡΕΙΣΤΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΤΣΟΥΡΟΥΚΑΔΕΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΤΙ ***** ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΟΙ ***** ΚΑΙ ΑΝ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΚΙΝΕΖΟΙ ΑΡΕΙΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΘΩΣ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΡΕΙΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΟΙΩΤΗΤΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΑΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΣΚΟΤΩΝΑΝ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΕΙΟΥΣ ΟΙ ********

ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ ΠΟΥ ΒΟΗΘΙΣΕ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ******* ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ.

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΩΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΣΧΟΛΙΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΣΧΟΛΙΣΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΘΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΣ ΑΡΕΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΟΚΙΝΟΜΟΥΡΙΔΕΣ ΚΑΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΝΑ ΠΩΖΑΡΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΝΗΜΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.

dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)

Στο μήνυμα έγιναν τροποποιήσεις από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 12:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί όσο πρέπει με το θέμα, για να μπορώ να εκφέρω αποδεδειγμένες γνώσεις. Η άποψή μου περιττεύει συνεπώς.

Έχω όμως 2 απορίες και 1 παρατήρηση για τη συζήτηση μέχρι τώρα.

Γιατί οι Αρχαίοι Έλληνες δεν αναφέρονται κάπου για το θέμα αυτό;
Γιατί βάλλεται εμμέσως η μη οριακή και με μαθηματική αρμονία Ελληνική γλώσσα;

Ο Παρμενίωνας και κάποιοι άλλοι κάνουν ένα σοβαρό λάθος. Πιστεύουν ότι έχουν καταλήξει.

ΓΙΡΑΣΚΟΥΜΕ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΙ. Κάλό είναι να μην ενστερνιζόμαστε τις έρευνες, αλλά να τις έχουμε υπ'όψιν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 14:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρμενίωνα πάλι περί φυλετικής καθαρότητας μιλάς; Τα είπαμε αυτά φίλε μου. Βιολογική καθαρότητα δεν υφίσταται αυτή τη στιγμή πουθενά στον πλανήτη, ούτε υπήρξε ποτέ αμιγής φυλή, εκτός και αν πιστεύεις πως οι προϊστορικοί άνθρωποι δεν επικοινωνούσαν μεταξύ τους. Σε αυτή την περίπτωση είσαι αντιεπιστημονικός. Γνωρίζω ότι πιστεύεις στην ιδεολογία της φυλετικής καθαρότητας αλλά αυτό δε σημαίνει ότι υφίσταται αντικειμενική βάση στα λεγόμενά σου. Οι αποκαλούμενες φυλετικές δεξαμενές δεν υπήρξαν ποτέ αμιγείς και συνεπώς το καλύτερο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να στραφεί στην ανάδειξη του ελληνικού πολιτισμού και των αρχετύπων του.


Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 21:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενα ενδιαφερον θεμα που εμεινε αρκετο καιρο χωρις νεα μηνυματα.

καπου υπηρχαν και αλλα στοιχεια (σε αλλο τοπικ) αλλα οσο και αν εψαξα δυστηχως δεν το βρηκα (νομιζω κατι για την ελληνικη γλωσσα ηταν).

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fazylogic
Νέο Μέλος

United Kingdom
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 20:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fazylogic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους

Πραγματικά ένα πάρα πολύ ωραίο θέμα προς συζήτηση. Είναι ένα θέμα για το οποίο ήθελα να ακούσω απόψεις και ψάχνω στοιχεία αρκετό καιρό. Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να ισχυριστώ ότι το έχω μελετήσει,αλλά απο όσες πληροφορίες έχω μαζέψει μέχρι στιγμής,έχω συμπεράνει τα εξής:

Οι Έλληνες είχαν αρχίσει να κάνουν μεγάλα ταξίδια και είχαν ιδρύσει αποικίες γύρω απο τη Μεσόγειο (τουλάχιστον) αρκετές χιλιάδες χρόνια πριν την χρονολογία που αναφέρεται ως χρονολογία έλευσης των επικοιστών που αναφέρει ο σεβαστός Παρμενίων σε προηγούμενα posts. Είναι γεγονός ότι το ελληνικό πνεύμα (επιστήμες,τέχνες,φιλοσοφία κτλ) γνώρισε τη μεγαλύτερή του άνθιση κατά την τελευταία χιλιετία π.χ . Υπάρχουν βεβαίως αρχαία συγράμματα απο τα οποία φαίνεται να υπήρχε πολιτισμός αρκετά αναπτυγμένος και παλιότερα. Πώς άλλωστε θα μπορούσαν να πραγματοποιούν και τα ταξίδια που έκαναν.

Όπως πολύ εύστοχα σχολιάζει ο Μουρσουλιος

«Ο πληθισμός της Ελλάδας σήμερα αποτελείται κυρίως από απλικούς και μεσογειακούς αλλά και διναρικούς που δεν είναι ακριβώς υποφυλή αλλά ένα σταθεροποιημένο υβρίδιο των δύο πρώτων. Το νορδικό στοιχείο εντοπίζεται μόνο σε 4-6%.»

Το γεγονός και μόνο της ύπαρξης αυτού του έστω μικρού ποσοστού νορδικού τύπου, φανερώνει οτι κάποιοι κάποτε ήρθαν στον ελλαδικό χώρο, γιατί αποκλείεται να ήταν αυτόχθωνες, καθώς τα χαρακτηριστικά τους (ανοιχτόχρωμα μάτια,δέρμα,μαλλιά και φυσικά το σχήμα του κρανίου τους) ταιριάζουν με αυτά των βορειων.

Απο την άλλη το γεγονός οτι σήμερα αποτελούν ένα τόσο μικρό ποσοστό του πλυθησμού της χώρας, φανερώνει οτι αυτοί που ήρθαν ήταν πολύ λίγοι στον αριθμό για να κάνουν τη διαφορά και άρα δε μπορεί να θεωρούμαστε απόγονοί τους.

Συνεχίζει δε ο Μουρσουλιος και λέει:

«Επίσης αν υποθέσουμε ότι οι ινδοευροπαίοι ήταν μια συγκεκριμένη υποφιλή, τότε γιατί βλέπουμε τόσες φυλετικές διαφορές ανάμεσα στους "ινδοευρωπαικούς λαούς"; Γιατί για παράδειγμα οι Σουηδοί είναι πιο ανοιχτόχρωμοι από εμάς; Πάνω σε αυτό πιστεύω πως οι λαοί τις ευρώπης είναι κυρίως αυτόχθονες και έχουν προσαρμοστεί στο περιβάλλον τους (κρύο/ζέστη) ώστε να παρουσιάζουν διαφορές. Αν είχαμε κοινή Αρια ρίζα, και μάλιστα μόνο 4000 ετών οι διαφορές αυτές δεν θα ήταν εμφανείς, αφού οι πληθισμοί αυτοί δεν θα προλάβαιναν να παρουσιάσουν εξελικτικές μεταλάξεις προοθούμενες από το περιβάλλον τους.»

πιστεύω οτι αυτό και μόνο είναι ένα τεράστιο αγκάθι στην θεωρία περί Αριων.

Εγω θα προσθέσω εδω:

Γιατί, εφόσον όλοι οι λαοι της ευρώπης έχουμε κοινή Αρια ρίζα, μόνο ο ελληνικός πολιτισμός μεγαλούργησε σε όλους τους τομείς εκείνη την περίοδο;;;; εφόσον οι Αριοι επίκοισαν όλη την Ευρώπη, θα έπρεπε λογικά να διαδώσουν το φώς, όπως ισχυρίζεται ο Παρμενίων οτι έκαναν, σε όλους τους προ-Αριους κάτοικους της Ευρώπης. Αντίθετα, κοιτίδα του ευρωπαικού (αν όχι παγκόσμιου) πολιτισμού θεωρείται σήμερα η Ελλάδα.

Επιπλέον δε πρεπει να παραγνωρισουμε το γεγονός οτι πουθενά στα αρχαία συγγράμματα δε γίνεται λόγος για κάποια έλευση λαών απο βορά/ανατολή κτλ.Απεναντίας δε,συναντούμε αρκετές μαρτυρίες περι αυτοχθονίας των κατοίκων του ελλαδικού χώρου,όπως αναφέρεται και στο απόσπασμα που παραθέτει ο wolffaced απο έργο του Ισοκράτη, αλλά και αλλού.

Φυσικά το θέμα είναι τεράστιο και δεν μπορώ να επεκταθώ. Πιστεύω όμως οτι είναι πολύ ενδιαφέρον και αξίζει να δούμε και άλλες απόψεις πάνω σ’αυτό.

υγειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 19:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου fazylogic

Αν σε ενδιαφέρει, εντατική συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα διεξάγεται εδώ και δύο μήνες ΚΑΙ στο τοπικ Ινδοευρωπαίοι...που,πως και πότε. Βρήσκεται στο forum <<ΓΝΩΣΗ>>, οπου και ταιριάζει καλύτερα.

θα χρειαστείς εκτυπωτή (αν δεν θες να στραβωθείς) γιατι η συζήτηση είναι ήδη γύρω στις 100 τυπωμένες σελίδες.

Αν θές, μετέφερε και τα σημαντικά στοιχεία που παραθέτεις εδώ, και στο άλλο τοπικ, θα είναι ευπρόσδεκτα.

ΜΦΧ

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 20:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fazylogic,
quote:
εφόσον οι Αριοι επίκοισαν όλη την Ευρώπη, θα έπρεπε λογικά να διαδώσουν το φώς, όπως ισχυρίζεται ο Παρμενίων οτι έκαναν, σε όλους τους προ-Αριους κάτοικους της Ευρώπης.
Μιά μικρή παρένθεση.

Ο Χιτλερ προσπάθησε να καπηλεύτει την ΙΕ θεωρία, και να την διαστρευλώσει στα μέτρα του. Δεν τον κακίζουμε για αυτό, τι σόι δικτάτορας θα ήταν αν δεν είχε μερικές ζόρικες διαστρευλώσεις να παρουσιάσει;

Για αυτό και της απόψεις του Παρμενίωνα, που είναι δηλωμένος Χιτλερικός, να τις παίρνεις ανάλογα....

Οι Έλληνες ήταν ο τελεύταιος (ή ο προτελευταιος - εξαρτάται πώς βλέπεις τους Ρωμαιους) μεγάλος ΙΕ πολιτισμός, που τελίκα οδήγσε στον σημερινό πολιτισμό μέσα απο την Ευρώπη της Αναγένησης και του Διαφωτισμού.

Ο μεγαλύτερος προ-Ελληνικος πολιτισμός ήταν οι Περσες, και μην ξεχνας οτι η Περσέπολις του Δαρίου ήταν χτισμένη τουλάχιστον έναν αιώνα πριν τον Περικλή.

Οι Ελληνες πήραν τα πρωτεία απο τους Πέρσες οταν τους νίκησαν, και τότε ήκμασαν. Αργότερα, βεβαια τα χάσαν στους πιο δυτικούς Ρωμαίους και σία.

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 20:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ινδοευρωπαιοι.Το μεγαλο ψεμα .....

Δεν ειναι ψεμα, αληθεια ειναι !!! (χεχε)...

Χιντοευρωπαιοι
Σιντοευρωπαιοι...

Απλα διερευναται αν καταγονται απο τη Σιντικη (επαρχια των Σερρων)
η απο τη Σινδο, (πολιχνη της νεολιθικης εποχης, σημερινος ομωνυμος δημος του Ν. Θεσσαλονικης, διπλα στη Θεσσαλονικη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 12:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

<<...ότι αυτή την χώρα την κατοικούμε, όχι κατόπιν εκδιώξεως άλλων που κατοικούσαν εις αυτήν, ούτε κατόπιν καταλήψεως της ενώ ήταν έρημη από κατοίκους, ούτε κατόπιν εγκατάστεως μας σε αυτήν σαν ομάδα αποτελούμενη από διάφορα φύλα, αλλά αντιθέτως είναι τόσον ευγενές και γνήσιον το γένος μας, ώστε εις την χώραν αυτήν, η οποία μας εγέννησεν από τα σπλάχνα της, εις αυτήν εξακολουθητικώς άνευ διακοπής κατοικούμεν, διότι είμεθα αυτόχθονες>>. Ισοκράτους Λόγοι, Γ΄ Πανηγυρικός 24



Στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 13:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη νομίζετε πάντως ότι μόνο οι Έλληνες είναι κατά του ΙΕ "ψέμματος".
Έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια...

Ρίξτε και μια ματιά σε αυτό:

http://www.hinduismtoday.com/archives/1998/6/1998-6-22.shtml

Προσωπικά δε μπόρεσα να μη γελάσω: αν κάνεις μερικές αντικαταστάσεις στο κείμενο (π.χ. όπου Sanskrit->Greek) και το προσαρμόσεις λίγο στα ελληνικά δεδομένα (π.χ. να μην τα αποδίδεις όλα σε divine origin αλλά στα μοναδικά χαρακτηριστικά της πανάρχαιας και ανάδελφης φυλής μας) τα επιχειρήματα είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά των περισσότερων ντόπιων αντι-ΙΕ: "μα έχουμε την πιο τέλεια γλώσσα", "μα οι πρόγονοί μας δε θυμούνται τίποτα για εισβολές", "μα ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ έχουμε πολιτισμό εδώ και 15000 χρόνια", "δεν είναι και τόσες οι γλωσσολογικές ομοιότητες", "τα πράγματα είναι απλά: η μητρική γλώσσα του ανώτερου πολιτισμού μας πέρασε στους απολίτιστους γείτονες" κλπ., που ανάγονται τελικά στο υπέρτατο επιχείρημα: "αν μας γκρεμίσετε την Μεγάλη Ιδέα που έχουμε για τους προγόνους μας ίσως αναγκαστούμε να παραδεχθούμε τη δική μας Μικρότητα" (και δεν αναφέρομαι στα έθνη συλλογικά, αλλά στους προγονόπληκτους ατομικά.

Ίδια απλοϊκότητα, ίδιες αυθαίρετες παραδοχές, ίδιο σύμπλεγμα ανωτερότητας, ίδια άγνοια και υποτίμηση των άλλων πολιτισμών και βέβαια ο συγγραφέας είναι και εδώ παντελώς άσχετος με το υπό εξέταση θέμα, όπως οι δικοί μας αγρονόμοι-τοπογράφοι που βαφτίζουν την Euskara απόγονο της Ελληνικής. Απλώς οι Ινδοί λόγω πιο ήρεμης κοσμοαντίληψης δε σπεύδουν να δουν προαιώνιους εχθρούς και συνωμοσίες για πράγματα που μπορούν απλά να αποδοθούν σε καλοπροαίρετα σφάλματα.

Εγώ τώρα ποιον να πιστέψω; Τους Ινδούς ή τους Έλληνες προγονόπληκτους; Ή μήπως να πιστέψω την επιστημονική άποψη που και αν ακόμα δεν πετυχαίνει πάντα την αντικειμενικότητα, τουλάχιστον την αναζητά;


Edited by - junk95 on 19/03/2004 13:18:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 23:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Junk95
Το προβλημα ομως ειναι οτι αν οπου Sanskrit>Greek>βαλεις PIE εχουμε το ιδιο ακριβως αποτελεσμα ....
Αερολογιες χωρις καμμια αποδειξη ...αρα
Τουλαχιστον εμις και οι Ινδοι εχουμε και καποιο παρελθον δικαιολογουμαστε να λεμε και καμμια κουβεντα παραπανω.

Edited by - Perseus on 19/03/2004 23:59:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy