ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Είναι τόσο δύσκολο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 21:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Alati13

Alati13...

Άραγε είναι τοσο δύσκολο…………………………να φύγεις για διακοπές και να μας αφήσεις στην ησυχία μας????

Ναί!

Alati13...

ΚΑΙ φυσικά για να μην ξεχνιόμαστε πρέπει να πω ότι για εμένα οι χειρότεροι εξακολουθούν να είναι αυτοί ΟΙ ΓΕΛΑΣΤΟΥΛΗΔΕΣ. Οι επίγνωσεις τους είναι οι εξής.
1/ δεν διαφωνώ ποτέ και με κανέναν.
2/ ακόμα και αν διαφωνώ δεν πρέπει να ΔΕΙΧΝΩ ΟΤΙ διαφωνώ ποτέ και με κανέναν.
3/ όλοι μας λίγο πολύ έχουμε δίκιο.
4/ Α/ η γνώμη σου είναι ανάλογη του ατόμου που συζητάς.
4/ Β/ οι γνώμες μπορούν να είναι ισάριθμες με τους συνομιλητές σου.
5/ ΑΝ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΣΟΥ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΝ , ΕΣΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΦΕΡΕΙΣ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ.

Ανέφερα κάποια στιγμή σε προηγούμενη απάντησή μου μετά την ανάγνωση μηνύματος του αλατιού! σχετικά με αυτούς τους γελαστούλιδες όπως εύστοχα τους χαρακτηρίζει,
Ότι ο γελαστούλης θα μπορούσε να είναι και άνθρωπος του νούμερο οκτώ.

Δεν νομίζω ότι μπορώ να σχολιάσω κάτι σε αυτά που ανέφερε ο Alati13. Με βρίσκουν σύμφωνο τα λόγια του, η περιγραφές του. Νομίζω τα λένε όλα.


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορ των Forums

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 24/07/2003 21:28:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 21:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά βρε παιδιά το τόπικ δεν διαβάζεται... Φαντάζομαι οφείλεται στις πολλές τελίτσες του alati13... Αν με διαβάζεις φίλε μου μπες στο παραπάνω μήνυμά σου με τις τελίτσες και σβήσε μερικές, και γω αμέσως μετά θα εξαφανίσω το παρόν post.

...και πάλι συγγνώμη που παρενέβην στην πολύ όμορφη συζήτησή σας, αλλά μου ήταν δύσκολο να την παρακολουθήσω σήμερα ρολάροντας δεξιά-αριστερά το ποντίκι!

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στον ΘΑΝΑΤΟ


Πω! Με πρόλαβε ο ΕΧΕ και αλλάξαμε σελίδα! Το post μου φυσικά αφορά τη σελίδα 2 του τόπικ...


Edited by - ananasss on 24/07/2003 21:10:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 21:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε Traveller!

Traveller...

ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΙ ΩΣ ΤΑΛΑΝΤΟ ΤΑ ΙΣΧΥΡΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ (Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ). ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΛΟΙΠΟΝ Η ΠΡΟΣΗΛΩΣΗ ΤΟΥ "ΠΛΗΘΟΥΣ" ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟΥΝΤΑ - MULTIPLE ΑΠΑΝΤΗΤΗ (ΔΙΟΤΙ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΟΥ), ΕΛΛΕΙΨΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΟΣ ΑΝΤΙΛΟΓΟΥ (ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΣΟΥ).

Από τα λεγόμενά σου, στάθηκα περισσότερο στην παραπάνω δήλωσή σου. Και την παρέθεσα (επανέλαβα) σε περίπτωση που κάποιος δεν την ανέγνωσε.

Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό. Το να υπάρχει αντίλογος. Από την σύγκρουση κάτι γενάτε. Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι έχουν ανεπτυγμένη την τεχνική του λόγου μα αντί να την χρησιμοποιήσουν δημιουργικά, απλά υπνωτίζουν μιλώντας, χρησιμοποιώντας τον ανακυκλωμένο λόγο, γνωρίζοντας καλά τι κάνουν και σε τι αποσκοπούν.Πρώτα από όλα, στο εγώ τους.

Σχετικά αναφέρθηκε και η! (νομίζω) Lencolas!

Lencolas...

ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ(ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΓΙΑΥΤΟ),ΣΟΥ ΑΝΑΛΥΟΥΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΣΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΓΕΥΟΥΝΕ ΤΑ ΠΛΗΘΗ! ΟΜΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΞΕΡΑΝΕ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΟΥΣΑΝΕ! ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΓΑΤΟΥΛΑ ΤΟ ΝΑ ΠΕΙΣ 2-3 ΕΞΥΠΝΑ ΓΙΑ ΓΙΝΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΥΚΟΛΟ, Η ΟΥΣΙΑ ΟΜΩΣ ΑΠΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.
ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΟΤΙ Η ΣΟΦΙΑ-ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ-ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΦΑΜΦΑΡΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ "ΠΑΡΛΑΠΙΠΕΣ"!

Silverwolf...

Το μόνο που χρειάζεται για να συνεχιστεί η αμάθεια είναι να σιωπούν οι άνθρωποι που έχουν γνώση.

Αυτό γίνετε κατά την γνώμη μου καλή μου Silverwolf, διότι εκείνοι που έχουν γνώσεις σιωπούν, όχι επειδή κρατούν την γνώση για τον εαυτό τους, μα γιατί θλίβονται βλέποντας και ακούγοντας τον λανθασμένο τρόπο που αυτή χρησιμοποιείτε.

Είναι πιστεύω και αυτός ένας από τους λόγους που σιωπούν.

Δεν πιστεύω ότι η γνώση μεταδίδετε η διδάσκετε. Απλά το μόνο που ας πούμε,
Διδάσκετε, η καλύτερα, υποδεικνύετε, είναι ο τρόπος του να μάθεις το πώς να γνωρίζεις.


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορ των ForumsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 23:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notis_29...
"Αναρωτιέμαι, πόσοι από εμάς έχουμε μπει στον κόπο να παρατηρήσουμε την ζωή μας εκ του μακρόθεν;"
Μιας και τα παραδείγματα σου είναι "κατακριτέας ανθρώπινης νοοτροπίας", οι περισσότεροι αυτό πράττουν, αλλά εμείς, οι λίγοι, οι σοφοί, που είμαστε μέσα στον χορό;

Έχουμε δει άραγε τον εαυτό μας αν πηγαίνει ρυθμικά με την μουσική ή αν χοροπηδάμε σαν μαϊμούδες; (Προς αποφυγήν παρεξήγησης, μιλάω γενικά για ”εμάς” και όχι για σένα φίλε μου.)
Κάπως έτσι το έθεσα το ερώτημα .
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ...
«Μα θεώρησα το παράδειγμα αυτό με τον χορό, ως την εναρμόνιση με την ζωή μας και το όλο (δεν μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά) . Εννοούσα ότι από την στιγμή που είσαι μέσα στον χορό, εναρμονίζεσαι. Όταν όμως είσαι εκτός προβληματίζεσαι και δεν βλέπεις τίποτα. Πώς μπορείς να παρατηρήσεις το όλο; Μόνο να το αισθανθείς μπορείς. Και αυτό επιτυγχάνεται με την συμμετοχή στον χορό.»

Μα φίλε μου μιλάμε μεταφορικά βασιζόμενοι πάνω στο πολύ καλό παράδειγμα που ανάφερες. Εγώ απλός απάντησα στην “υποψία σου”, πως έθεσα την ερώτηση.
Και βάση της απάντηση σου, που έχω παραθέσει ποιο πάνω, θα ήθελα να σου κάνω εγώ μια ερώτηση τώρα. Πιστεύεις πως όσοι συμμετέχουν στο χορό εναρμονίζονται, πως θα μπορούσαν όλοι να πουν το ίδιο για το τι είναι χορός; Μήπως τελικά είναι καλύτερα να ξέρεις ότι ζεις στο σκοτάδι από ότι να νομίζεις ότι ζεις στο φως;
Μήπως εμείς η λίγοι είμαστε περσότεροι από τους περισσότερους που πράττουν λάθος;
Τώρα όσο αφορά το 2) με το τραπέζι και το ποτήρι έχεις απόλυτο δίκιο, και ορθός με διορθώνεις, απλός επειδή στη πραγματικότητα συμβαίνει πολλοί να ξεκινούν το θέμα ποτήρι αναλύοντας πρώτα το τραπέζι όπως και το παράδειγμα μου, έκανα αυτό το σχολιασμό προς αποφυγήν παρεξήγησης.
Ελπίζω να μη με κατατάσσεις σε αυτήν την κατηγορία. Και να διαβάσεις και το δεύτερο επεισόδιο του παραδείγματος αγαπητέ Μέγα Συντονιστή και Κλειδοκράτορ των Forums.


Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 00:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notis_29...

Πιστεύεις πως όσοι συμμετέχουν στο χορό εναρμονίζονται, πως θα μπορούσαν όλοι να πουν το ίδιο για το τι είναι χορός;

Χαίρομαι ιδιαίτερα με τον τρόπο που κάνεις διάλογο. Υπάρχει νόημα, αιτία και σκοπός στα ερωτήματα που θέτεις.

Θεωρώ δεδομένο το γεγονός της εναρμόνισης, μιας και έδωσα εξ αρχής αυτόν τον συμβολισμό στον χορό. Συνεπώς ο χορός είναι η ίδια η εναρμόνιση σύμφωνα με το παράδειγμά μου.
Για το εάν μπορούν όσοι συμμετέχουν στον χορό, (έχουν δηλαδή εναρμονιστεί, ταυτιστεί με το ‘όλο’ ) να αντιληφθούν το ίδιο, δεν μπορώ να απαντήσω. Εάν ήμουν σε θέση να απαντήσω θα ήμουν κάτι σαν….θεός. Κρίνοντας όμως από τον περίγυρό μου, υποθέτω ότι κατ’ουσίαν θα πρέπει να αντιλαμβάνονται το ίδιο στοιχείο, το οποίο με τον λόγο δεν περιγράφετε. Εάν προσπαθήσω να το περιγράψω, θα έχω πράξει κάτι, για το οποίο είμαι αντίθετος. Την ανουσιολογία.

Notis_29...

Μήπως τελικά είναι καλύτερα να ξέρεις ότι ζεις στο σκοτάδι από ότι να νομίζεις ότι ζεις στο φως;

Εάν αφαιρέσω το ‘Μήπως’ και το ‘ερωτηματικό’ από την φράση της ερώτησής σου, θα εμφανιστεί τούτη εδώ η πρόταση……(που θα είναι και η απάντησή μου)

‘‘τελικά είναι καλύτερα να ξέρεις ότι ζεις στο σκοτάδι από ότι να νομίζεις ότι ζεις στο φως’’

Είναι η επίγνωση του ποιος είσαι και προς τα πού κινείσαι. Δεν νομίζω ότι ένας σώφρον και υγιείς νους θα επέλεγε το αντίθετο. Εκτός και αν πρόκειται για εθελοντή προς την τύφλωση. Το θέμα όμως είναι εάν έχουμε αυτήν την δυνατότητα. Αλλά και αυτό είναι μία άλλη συζήτηση – παράμετρος.

Notis_29...

Μήπως εμείς η λίγοι είμαστε περσότεροι από τους περισσότερους που πράττουν λάθος;

Κοίτα γύρο σου, τι βλέπεις; Μάλλον ‘είμαστε’ (εάν βέβαια υποτεθεί ότι εμείς πράττουμε το σωστό) οι λίγοι.


Ευχαριστώ που συμμετέχεις τόσο άμεσα και ενεργά.
(αυτό δεν σημαίνει ότι υποτιμώ τους υπόλοιπους συνομιλητές, εάν είναι δυνατόν.)


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορ των ForumsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 00:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TO ΝΟΥΜΕΡΟ 8 ΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ.
ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 8 ΤΗΣ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ...
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΕΛΙ ΓΑΛΑ..ΕΙΝΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ..
ΠΑΡΚΟΛΟΥΘΩ,ΔΙΑΒΑΖΩ,ΔΕΝ ΕΠΕΜΒΑΙΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΑ. ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΙ. ΜΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΙ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ Ο ΑΔΙΑΒΛΗΤΟΣ ΚΑΘΑΡΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΙΔΙΟΤΕΛΗ "ΜΩΥΣΗ" ΠΕΡΝΟΝΤΑ;Σ ΓΙΑ ΟΔΗΓΟ ΤΟΥ 10 ΑΠΛΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ. ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?
ΟΛΟΙ ΤΑ ΘΕΩΡΗΣΑΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.ΟΛΑ. ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΔΙΟΡΘΣΗ. ΟΛΟΙ ΠΕΣΑΜΕ ΣΑΝ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ "ΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ" ΜΗ ΧΟΡΕΥΤΕΣ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ.
ΓΙΝΑΜΕ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑΜΕ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΟΘΗΣΑΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΟΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ. ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΓΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΤΡΑΔΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑΣΗΚΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΑΝ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ( ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΣΟΤΙΚΗ ΜΑ ΟΧΙ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ) ΑΠΛΩΣΑΜΕ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟ-ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ..
ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΟΡΕΥΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΤΟΝ ΠΝΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΟΜΑ. ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΣΤΗΗ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΜΕΝΥ ΤΟΥ ΚΑΘΑΡΙΑ ΜΟΡΦΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ. ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΟΡΕΥΟΥΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΣΗΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΟΡΟ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΟΡΕΨΟΥΝ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ...
ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΩΣ ΑΛΛΟΤΕ ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΕΙ, ΣΟΦΡΩΝΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΥΤΟ. ΓΙΑΤΙ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΔΙΚΙΑ ΜΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΜΑΣ. ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΤΟΥΣς.ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΘΗΤΗ ΤΟΥΣ,ΣΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΜΗ-ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ? ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΗΝ ΦΩΤΙΣΗΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΩΝ ΧΟΡΟ ΜΕΤΑΞΥ ΓΝΩΡΙΜΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΕ ΚΟΙΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ? ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΣ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ? ΟΧΙ...
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΡΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ,ΖΗΛΩΤΕΣ...
ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΚΑΤΑΝΟΩ (ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ) ΚΑΙ ΕΝΣΤΕΡΝΙΖΟΜΑΙ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΠΙΚΡΕΝΕΣΘΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ. ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΗΡΘΕ..ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΑΓΚΑΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ 8 ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΟΠΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΟΧΙ ΤΟ ΟΡΘΟΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΠΕΧΕΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΟΡΟ.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΖΕΙ ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ. ΟΛΟΙ ΕΚ ΤΟΥ ΜΑΚΡΟΘΕΝ. ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΣΕΡΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΧΟΡΟ? ΑΥΤΑΠΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΚΑΙ ΑΝ ΠΟΤΕ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΧΟΡΟ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΠΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΑ. ΠΑΡΑΤΗΡΩ-ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΜΑΙ-ΚΑΤΑΝΟΩ-ΠΡΑΤΩ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο "ΘΕΟΣ" ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ ΑΛΛΑΚΑΙ Ο "ΔΙΑΒΟΛΟΣ"....ΠΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ..
ΓΙΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΣΤΑΝ. ΜΟΝΟ H SILVERWOLF AΠΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΕ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΣΤΗ ΜΑΚΡΟΝΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΞΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΕΣΧΗ ΤΟΥ ΚΚΕ... ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ..ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΛΩΣ ΑΠΕΧΕΙ....
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΑΦΗΣΑΜΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΝΟΗΣΟΥΝ..ΟΛΑ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΑΜΕ.
ΠΡΟΣ ΧΑΡΑ ΜΕΡΙΚΩΝ Η' ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ. ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΚΟΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΓΔΑΣΚΑΛΟΥ..
ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΜΥΣΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΙΝΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΧΟΡΕΥΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ..ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΔΕΙΔΑΧΘΕΙΣ. ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΘΑ ΝΙΚΟΥΣΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΕΛΕΙ Ο "ΘΕΟΣ" ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΜΑΣ ΟΧΙ ΑΛΛΟΥ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..


If man is 5
then the devil is 6
if the devil is 6
then god is 7
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 01:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μάγε, ο διάλογος συνεχίζετε και εξελίσσετε, όλα θέλουν τον χρόνο τους. Δεν έπρεπε κατά την γνώμη μου να βιαστείς να γράψεις αυτό το μήνυμα, είναι αρκετά νωρίς πιστεύω για κάποιο ασφαλές συμπέρασμα.

Στο παρόν topic υπάρχει ένας σκοπός, που η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και τόσο εμφανής. Τα συμπεράσματα θα βγουν και το 8 θα είναι το αποτέλεσμα. Μα όχι ακόμα.

Δεν θα προσπαθήσω να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, πόσο μάλλον άλλα μέλη. Είσαι άνθρωπος και πρέπει να έχεις γνώμη μάγε. Σωστά πράττεις και μας κρίνεις. Όλους εμάς.
Προσπάθησε όμως να αντιληφθείς εν πορεία ποιος ο σκοπός αυτού του διαλόγου.

Αναφέρθηκες σε δογματισμό. Δεν υπάρχουν εντολές σε αυτόν τον διάλογο, μόνο παραδείγματα, που πατάμε επάνω τους, ίσος επειδή έκανε κάποιος την αρχή και ανέφερε ένα εκ των 9 παραδειγμάτων ως βάση προς συζήτηση. Μέσα από αυτά, εάν προσέξεις καλύτερα, θα δεις να ξεπετάγονται παράμετροι τέτοιου ύφους, που μόνο δογματικό χαρακτήρα δεν έχουν.

Και σκέψου και την άλλη εκδοχή φίλε Μάγε.

Εάν το topic αυτό είχε εξελιχθεί σε δογματικό, δεν θα βρισκόμασταν δύο τρία άτομα να συζητάμε αλλά, 103 άτομα.

Γιατί νομίζεις ότι ελάχιστα μέλη συμμετέχουν; Τόσο βαρετό θέμα είναι; Δεν νομίζω.
Απλά, είναι δύσκολο και πονάει. Και όσο προχωράμε γίνετε αφόρητα επίπονο για ορισμένους που το αποφεύγουν.(αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι όσοι δεν γράφουν εδώ, δυσανασχετούν με το θέμα. Ας μην παρεξηγηθώ. )

Μπες στον διάλογο! Πάρε θέση. Η συμμετοχή σου θα μπορούσε να είχε αλλάξει την ροή.
Ίσος προς τον δρόμο που επιθυμούσες και ίσος να ήταν και συντομότερος από αυτόν που ακολουθούμε αυτήν την στιγμή.

Εν πορεία λοιπόν.

Σ’ευχαριστώ για την παρέμβαση σου αυτή.


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορ των Forums

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 25/07/2003 02:20:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 08:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο φίλε μου Ανανά. Είσαι φοβερός. Έριξα τέτοιο γέλιο όταν διάβασα το μήνυμα σου και κατάλαβα ότι για όλη αυτήν την ταλαιπωρία ήμουν υπεύθυνος εγώ….
Μα φαντάσου τι άσχετος που είμαι …. Διάβαζα το θέμα και πηγαινοερχόμουν με το ποντίκι , και έλεγα

«μα τι συμβαίνει ρε γμτ …πως έχει γίνει έτσι αυτό το θέμα??? Κάποιος έγραψε ένα μήνυμα που ήταν πιο ΠΛΑΤΥ!!!!»

ΑΚΟΥ ΠΙΟ ΠΛΑΤΥ!!!! ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΤΥ ΜΗΝΥΜΑ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ.

Τέλος πάντων για να μην χαλάσω την ροή του θέματος θέλω να ζητήσω συγνώμη για την ταλαιπωρία ,
Και να ευχαριστήσω τον φίλο μου τον Ανανά που κατάλαβε την ΓΚΑΦΑ μου και μου το είπε.
Φίλε Ανανά μην σβήσεις το μήνυμα σου. άστο να υπάρχει να γελάμε με την Γκάφα μου.

Εξάλλου είναι και ένα καλό παράδειγμα για αυτό που συζητάμε. Ο Ανανάς είχε την γνώση και μας την έδωσε απλόχερα και μας βοήθησε. Αλλά το θέμα είναι το ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ.

Α/ μας χάρισε την γνώση του ΧΩΡΙΣ να το παίξει ΞΕΡΟΛΑΣ.
Β/ Μου έδειξε το λάθος μου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΜΕΙΩΣΕΙ, ΚΟΡΟΪΔΕΨΕΙ , ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΕΙ.

ΜΑΚΑΡΙ ΟΣΟΙ «ΓΝΩΡΙΖΑΝ» ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΝ ΕΤΣΙ!!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 17:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΟΙ. ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΡΑΜΗΝΕΙ ΩΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΤΟΠΙΚ. ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΝ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ. ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ. ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΩΡΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ (ΕΜΕΝΑ) ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΤΗΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΣΟΥ ΑΔΙΑΜΦΗΣΒΗΤΗΤΕΣ.
ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΞΑΝΑ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΙΣΩΣ ΟΙ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ...ΝΑ ΒΡΙΣΚΩ ΤΑ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΩ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ..
ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΕΛΙΠΨΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΑΠΛΩΣ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΕΜΒΩ ΣΕ ΕΝΑ ΗΡΕΜΟ ΠΟΤΑΜΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΠΟΡΕΙΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΓΡΙΨΑΝ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...


If man is 5
then the devil is 6
if the devil is 6
then god is 7
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 18:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εξάλλου είναι και ένα καλό παράδειγμα για αυτό που συζητάμε. Ο Ανανάς είχε την γνώση και μας την έδωσε απλόχερα και μας βοήθησε. Αλλά το θέμα είναι το ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ.

Α/ μας χάρισε την γνώση του ΧΩΡΙΣ να το παίξει ΞΕΡΟΛΑΣ.
Β/ Μου έδειξε το λάθος μου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΜΕΙΩΣΕΙ, ΚΟΡΟΪΔΕΨΕΙ , ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΕΙ.

ΜΑΚΑΡΙ ΟΣΟΙ «ΓΝΩΡΙΖΑΝ» ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΝ ΕΤΣΙ!!!


ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥ ΑΛΑΤΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΣ!ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!

ΜΑΓΕ..

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ,ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟΙ(ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΤΑΣΩ ΑΚΟΜΗ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ,ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ!ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 8 ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ... ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ..)ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΙ ΔΑΣΚΛΑΟΙ ΑΥΤΩΝ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ.ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΠΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΠΑΛΑΙΩΝ ΜΕΛΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.
ΕΧΩ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ.ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΑΖΕΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΑ ΤΟ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΓΕΥΟΜΑΙ,ΕΙΧΕ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΝΑ ΜΑΚΡΥ ΜΟΝΟΛΟΓΟ, ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝΕ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ!
ΕΛΕΓΕ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΛΕΓΕ!ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΥΓΕΙΗΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΑΝ ΘΕΟ!ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΑΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕ,ΜΕ ΑΓΝΟΟΥΣΕ!ΕΛΕΓΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΣΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ,ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ?
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΕΙΣ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΙΣΤΗΣ,ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ,ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑ ΑΣΧΗΜΑ!ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΦΑΜΦΑΡΟΛΟΓΟΥΝΕ ΑΣΥΣΤΟΛΟΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ(ΑΣΤΕΙΑΚΙ )...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΕΛΑ ΣΟΥ...

ΠΡΟΣ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ...

Σχετικά αναφέρθηκε και η! (νομίζω) Lencolas!
ΚΑΛΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ η ΕΙΜΑΙ... ΚΑΙ ΤΙ η !!
(ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΣΤΕΙΑΚΙΑ ΜΟΥ)

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 00:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτο επεισόδιο παραδείγματος
quote:
Εάν είχες την τύχη ή την ατυχία να με γνωρίσεις στο μακρινό παρελθόν (όχι προ Χριστού, μετά. Ας πούμε μια ντουζίνα χρόνια πριν, από τώρα), θα γνώριζες έναν άνθρωπο άθεο ως προς τον χριστιανισμό, τόσο πολύ φανατισμένο με κάποιες ιδέες και αντιλήψεις, που με έκαναν να ζω στο δικό μου κόσμο.
Δεν μπορούσα να καταλάβω ότι ήμουν φανατισμένος, πίστευα πως ήμουν ορθολογιστής.
Πίστευα μόνο σε ότι έβλεπα.
Πίστευα στον εαυτό μου. ΕΓΩ. (η κακές συνήθειες δύσκολα κόβονται)
Πίστευα ότι η γη γυρίζει γύρο από τον ήλιο. (αυτό ακόμη το πιστεύω)
Δεν μπορούσα όμως να *πιστέψω , σε καμία περίπτωση, έναν “εβραιοχριστιανό” (αυτό το έκλεψα από τον ήλιος).
Για να μη σε κουράζω όμως περσότερο, η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει (άρε!! τι είπα πάλι ο μεγάλος. Αν και παλιό καλό Ε) έτσι ένα βίωμα που είχα έφερε τα πάνω, κάτω.
Έγινα χριστιανός (όχι εβραιοχριστιανός)

*πιστέψω = να δεχτώ απόψεις του, πάνω σε θέματα θρησκείας.
(τι μπορείς να πεις φίλε μου για το αστεράκι; Μήπως σε έχω στείλει;)


φίλε μου ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ και όσοι φίλοι διαβάσατε το παράδειγμα που έγραψα ποιο πάνω (διότι ως παράδειγμα το αναφέρω) δεν είμαι εκτός θέματος μη φρικάρετε. Να σημειώσω επίσης ότι η ιστοριούλα είναι αληθινή, και συνεχίζεται για όσους θέλουν να μπουν στον κόπο.



δεύτερο επεισόδιο παραδείγματος

Τον πρώτο καιρό μετά την αλλαγή από άθεος (ως προς τον χριστιανισμό) σε χριστιανός, βρισκόμουν σε μια κατάσταση διφορούμενη. Από την μια το πολύ δυνατό βίωμα που είχα και από την άλλη όλα αυτά που πίστευα για τον χριστιανισμό.
Αυτό με οδήγησε στο να αρχίσω να ερευνώ και την άλλη πλευρά που μέχρι τότε θεωρούσα άσκοπο να ασχοληθώ με αυτή, διότι είχα την εντύπωση ότι γνώριζα πως είναι αδύνατον να πετάξει ο γάιδαρος. (πως τα λέω έτσι ωραία ρε γμτ)
Άρχισα λοιπόν να μελετάω, να ρωτάω, να συμμετέχω σε κάποιες οργανώσεις μέχρι και να κάνω ταξίδια από την μια μεριά της Ελλάδας στην άλλη για μια και μόνο πληροφορία και πολλά άλλα. (Όλα τα έχω κάνει στη ζωή μου. Μα ποιος είμαι τέλος πάντων)
Για να μη σε κουράζω όμως περσότερο, η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει (κάτι συμβαίνει εδώ!! αυτό κάπου το έχω ξανακούσει) συνάντησα τον παλιό μου εαυτό.

φίλε μου ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ και όσοι φίλοι διαβάσατε το παράδειγμα που έγραψα ποιο πάνω (διότι ως παράδειγμα το αναφέρω) δεν είμαι εκτός θέματος μη φρικάρετε.
Να σημειώσω επίσης ότι η ιστοριούλα είναι αληθινή, και συνεχίζεται για όσους θέλουν να μπουν στον κόπο.

Υ.Γ θα τελείωνα το παράδειγμα σε αυτό το επεισόδιο, αλλά μιας και τα θεμέλια είναι φρέσκα ακόμη, θα αφήσω το τραπέζι να δεχτεί πάνω του το ποτήρι στο επόμενο και τελευταίο επεισόδιο. (φίλε μου σε είχα στείλει με το αστεράκι, αλλά τώρα με το υστερόγραφο σε έχω αποτελειώσει)

“1) Ο άνθρωπος εκείνος που διαβάζει, μελετά, διαβάζει, μελετά… τον λόγο και την σκέψη άλλον, μα αδυνατεί να εκφέρει δικό του λόγο και άποψη, αποτέλεσμα της επεξεργασίας! των μελετών του. Κατά συνέπεια μιλά κατά αποκλειστικότητα με παραδείγματα και υποθέσεις άλλον, που αβίαστα υιοθετεί. “

Κι εδώ μια ερώτηση φίλε μου, διότι νομίζω πως υπάρχει ένα λαθάκι
Μήπως διαβάζουμε δίχως να μελετάμε για να υιοθετήσουμε αβίαστα, παραδείγματα και υποθέσεις ή ακόμη και για να απορρίψουμε τον λόγο και την σκέψη άλλων;


Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 09:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΑΓΕ,

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ "ΦΕΡΟΜΕΝΟ" ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

quote:
(QUOTE1. ΣΧΟΛΙΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ "ΑΝ" ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ)

Posted - 24/07/2003 : 13:04:48
--------------------------------------------------------------------------------
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ "ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ?"


ΑΝ ΝΑ ΑΦΟΡΙΖΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ
ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΑΦΟΡΙΣΜΟ ΣΚΟΠΟ ΣΟΥ

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ
ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ
ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ

ΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΤΑΠΕΙΝΟΣ
ΔΙΧΩΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑΠΕΙΝΩΝΕΣΑΙ


quote:
(QUOTE 2. ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ, ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΕΛΣΟΥ)

Πόσο ΑΞΙΑ έχει
η συμβουλή σε έναν
ΑΝΟΗΤΟ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης


ΜΑΓΕ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ, ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΜΑΣ ΝΑ "ΕΠΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ" ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ. Η ΚΑΘΕ ΘΕΣΗ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ. ΑΝ Ο ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ Π.Χ. ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙ ΣΑΝ ΓΕΓΟΝΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑ.

ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΝΤΑΩ. Ε, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ.

ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΚΑΤΑΛΑΒΕ !

ΦΙΛΙΚΑ,

TRAVELLER

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 21:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου

Βασικα θα ήθελα να τονίσω το γεγονός ότι αυτοί οι συγκεκριμενου τύπου άνθρωποι θα υπάρχουν όσο υπάρχουν αυτοί οι οποίοι θα δημαγωγούνται και θα έχουν την νοοτροπία "ακολουθα τον δάσκαλο".όσο οι "σοφοί" ρήτορες θα βλέπουν μπροστά τους ένα κοινό έτοιμο να εντυπωσιαστεί και να ακούσει απροβληματιστο τόσο αυτοί θα συνεχίζουν ...
την ευθύνη δεν την έχει μόνο ο ομιλών αλλα το ακροατήριο.
πραγματικα έχω την περιέργεια για το ποιά θα ήταν η αντίδραση του εν λόγω κυριου που ανφέρεις στο παράδειγμα σου εξεμβροτε αν τον διέκοπτες και του έλεγες ορθα κοφτα στα μούτρα όλα όσα μας είπες ...
βέβαια καταλαβαίνω πως τέτοιους ανθρωπους δεν είναι δυνατόν να τους πείσεις έτσι εύκολα μια και το "εγώ" τους είναι ψηλα , αλλα τουλάχιστον πολλοί από αυτούς θα σταματούσαν να μιλούσαν σε μια τετοια περίπτωση και θα έφευγαν(τάχα προσβεβλημενοι ).
μήπως θα ήταν καλύτερα λοιπόν από το απλώς να τον καταδικάζουμε εσωτερικα έναν τέτοιν άνθρωπο να αντιδρουμε σε όσα λέει και έτσι κάποιοι του λάχιστον από το "ακροατήριο" να καταλάβαίνουνν και να βλέπουν το ποιόν του ανθρώπου αυτού ?
κατα τη γνωμη μου , με το να μένουμε παθητικοί ,έχουμε και εμείς μερίδιο της ευθύνης ...


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 23:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι μου
Σας ενημερώνω πως την Κυριακή το απόγευμα 3 Αυγούστου θα δημοσιεύσω το τρίτο και τελευταίο επεισόδιο του παραδείγματος, ένα επεισόδιο με πολλά πρωτοποριακά “ΕΦΦΕ”. Έτσι θα ολοκληρωθεί η τριλογία της ιστορίας.
Δεν θέλω να σας πω τίποτε τώρα, για να μην σας κάνω χαλάστρα, αλλά μπορώ να πω πώς από ΚΑΘΑΡΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ σκοπιάς, το επεισόδιο θίγει από ΟΛΑ ΤΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΡΕΥΜΑΤΑ στοιχεία...
Από την Υπέροχη Ελληνική Μυθολογία...
Από την Σκανδιναβική Μυθολογία...
Από την Εβραϊκή Μυθολογία...
Από την Θεοσοφία...
Από τον Τεκτονισμό...
Από την Πυθαγόρεια Αριθμοσοφία...
Από τον Βουδισμό...
Από τον Γνωστικισμό...
Aπο την Ιερή Επιστήμη του Γιόγκα...
Και από ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ στοιχεία!!!!
Αντοχή να έχεις και ΧΡΟΝΟ για να τα "ρουφάς"....


Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 16:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΘΑ ΘΥΜΙΣΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ TOPICS, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΚΑΙΡΑ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ, ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ, ΑΣ ΜΗΝ ΝΟΗΘΕΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ, ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ESOTERICA - ΑΛΛΟΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ - ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ! ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟ 2ο ΜΕΡΟΣ ΤΟΥΣ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΑΜΥΗΤΟΥΣ". (ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΙ )


quote:
«θα απευθύνω τους λόγους μου προς εκείνους, προς τους οποίους είναι θεμιτόν να ομιλήσω. Αλλά εις τους αμύητους, εις όλους ομαδικώς, κλείσατε τας θύρας»
Ορφέας

ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ
"Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν”. Λόγοι, ΙΧ, 4
“Τις συζητήσεις με τους πολλούς να τις αποφεύγεις. Δεν θέλω να τους αποφεύγεις από φθόνο, αλλά διότι από τους πολλούς θα θεωρηθείς γελοίος. Και αυτά τα λόγια έχουν ελάχιστους ακροατές και σύντομα ούτε λίγους θα έχουν. Έχουν κάτι ιδιαίτερο μέσα τους αυτά τα λόγια, τους κακούς τους παρορμούν μάλλον προς την κακία, γι’ αυτό πρέπει να αποφεύγει κανείς τους πολλούς, επειδή αυτοί δεν αντιλαμβάνονται την αρετή των λόγω αυτών..


ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΕΙ, Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΑΤΤΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ. ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΟΥ, ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΤΑΓΕΣ.

ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΣ

TRAVELLER
(ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ, ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΟΥ ΝΟΥ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 17:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έρριψα την ασπίδα μου.
Παρέμεινα και θα παραμείνω σιωπηλός λόγο διακοπών (και όχι μόνον).
Σας χαιρετώ προσωρινά. (Μάλλον από Σεπτέμβρη θα τα ξαναπούμε……)


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορας των Forums Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Aκρίτας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 00:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Aκρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές οι γνώμες σας, και από διαφορετική ματιά κάθε φορά σωστές.
Εγώ υιοθετώ την γνώμη του Πλατωνα.
“…οταν ζητάμε γνώμη για αρχιτεκτονική ή κάποια άλλη τέχνη λίγοι έχουν δικαίωμα να ομιλούν, και αυτοί δεν ανέχονται να δίνουν συμβουλές άλλοι άσχετοι της τέχνης τους.
Όταν όμως συζητάμε για πολιτική, (και φιλοσοφία προσθέτω εγώ) είναι εύλογο να ανέχονται τον καθένα ,αφού σε όλους αρμόζει να μετέχουν σε αυτήν την αρετή…..”

Ανέχονται…… λέξη κλειδί για αυτό που συζητάμε.


Επίσης υιοθετώ και την γνώμη του Silverwolf:

quote:


Είναι δύσκολο να μην εντυπωσιαστεί κανείς από τα εντυπωσιακά λόγια και τις μεγάλες ιδέες του κάθε "παρλαπίπα" όταν δεν υπάρχει αντίλογος.
Δεν είναι υποχρέωση κάποιου που αντιλαμβάνεται την κενότητα των λόγων του άλλου να αντιμιλήσει; Δεν χρειάζεται να το παίξει φιλόσοφος ή παντογνώστης. Απλά να συζητήσει. Να φάνει ότι υπάρχουν και άλλες απόψεις. Και τα υπόλοιπα ας τα αφήσει στην κριτική σκέψη.

Kριτική σκέψη........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 01:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ!!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!

ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟ "ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑ" ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΚΑΠΟΙΟΥ.
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ "ΠΑΡΛΑ". ΤΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ;;
ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ "ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑΤΟΣ".
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΕΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΩΡΑΙΟ ΚΙ ΑΣ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ ΜΕΤΑ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΟ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΕΤΑΞΙ. ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ ΕΞΥΜΝΟΥΝ ΩΣ ΤΕΛΕΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ "ΦΑΙΝΕΤΑΙ" ΚΑΙ "ΕΙΝΑΙ" ΩΡΑΙΟ.

Η ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ. ΟΜΩΣ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΣΥΝΘΕΤΟΥ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΑΠΕΡΙΤΤΟΥ.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 22:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο Odysseus_nemo, αλά δεν αναφερθήκαμε, (προσωπικά τουλάχιστον) στο περιτύλιγμα μίας ουσίας. Αλά στο περιτύλιγμα του κενού. Ένα κάλυμμα, που δεν εσωκλείει η δεν προστατεύει, απολύτως τίποτα.


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορας των Forums Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 05:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους πάντες, εύχομαι να 'στε όλοι καλά.

Είμαι καινουριος στα forums, και να σας πω την αλήθεια αν και χρονια χρήστης του internet είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum.
Ο λόγος είναι οτι σ' όλα τα φόρουμ που έχω μπει το μόνο που βλέπω είναι άτομα να τρώγονται μεταξύ τους, είτε "με το γάντι", είτε με μπινελίκια και σχεδόν πάντα χωρις να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος.

Στα forums του esoterica έχω διαβάσει κι εγώ απαντήσεις που δε βγάζουν νόημα (ή τουλάχιστον εγώ δε μπορώ να βγάλω). Μερικές φορές μπορει κι εγώ να μη βγάζω νοημα για καποιους άλλους.

Επίσης καποια άτομα μην έχοντας την υπομονή ή τί να απαντήσουν κανουν ερωτήσεις του τύπου: "έχεις παει φαντάρος;" ή "ποσο χρονω είσαι;". Για μένα αυτου του τύπου η ειρωνία είναι απαράδεκτη και το μόνο όπλο είναι η αδιαφορία, γιατί αλλιώς τους δίνεις τροφή να συνεχίσουν.

Γιατί αν μη τι άλλο, έχουμε την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ επιλογής, και για τους πρώτους και για τους δεύτερους, να μην τους απαντήσουμε, νομίζω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 18:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα κι από μένα σε όλους. Επίσης καινουργιο μέλος σ'αυτήν εδώ την εντυπωσιακά μεγάλη ομάδα.. Μπαίνω σιγουρα με το τρακ του πρωτοεμφανιζόμενου και με μια εντελώς ίσως χαζή ερώτηση.. Σ'αυτό εδώ το θέμα διάβασα όλων των ειδών απαντήσεις αλλά ειλικρινά για κάποιον που πρωτομπαίνει βλέπω κάτι που μοιάζει ενδιαφέρον αλλά θέλει και μια σύνοψη γιατί μοιάζει σαν να έχει χάσει το δρόμο του δηλαδή ένα συμμάζεμα για να μπορέσουμε κι εμείς να ακολουθήσουμε αντάξια! Υπάρχει κάποιος που να ξαναβάλει και τους πιο νέους στο νόημα?
Σας χαιρετώ όλους και περιμένω να συνεχίσω μαζί σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 19:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους μα, ιδιαίτερα στο νέο μέλος no name!

Ειλικρινά τιμή μου που επέλεξες το συγκεκριμένο θέμα ως εναρκτήρια οδό προς τα εσώτερα των forums.
Η αλήθεια είναι πως συμμερίζομαι την άποψή σου σχετικά με το (με δικό μου χαρακτηρισμό) ‘πλάτιασμα’ του θέματος. Η αλήθεια είναι ότι αφέθηκε λιγάκι στην διάθεση των αναρριχόμενων φυτών και την σκόνη του χρόνου. Μεσολάβησε και το καλοκαίρι. Ας κάνω (κάνουμε, όσοι ενδιαφερόμενοι.) λοιπόν ένα…. ‘Update’

Οφείλετε και σε εμένα βέβαια μιας και είμαι ο δημιουργός του, άρα και ο επίτιμος συντονιστής του και εκτός αυτού είναι ίσος το αγαπημένο μου θέμα σε ολόκληρα τα forums. Ας του φερθώ λοιπόν σαν παιδί μου.


Θα επιστρέψω συνοψίζοντας και διευκολύνοντάς σε no name και όποιον άλλο επιθυμεί να κατανοήσει την ‘φιλοσοφία’ του παρόντος topic. Ευελπιστώ ότι θα τα καταφέρω.

Επανέρχομαι…….. (πάω να περάσω τους τελευταίους drivers….για το topic)


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορας των Forums Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 21:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι μάλλον δύσκολο για τις προδιαγραφές μας ως "ζώα κοινωνικά και νοήμονα".Αυτοί που περιγράφεις ώς χαζούς και ηλίθιους είναι άνθρωποι με ανασφάλιες στον σχηματισμό των οποίων συνετέλεσαν και η κοινωνικοποίηση αλλά και η νόηση τους.Εφόσον ο λόγος είναι
επι-κοινωνία άρα είναι αίσθηση οτι συνυπάρχω και γίνομαι αποδεκτός ανταλλάσοντας μπόλικο λόγο ουσιαστικά ισχυροποιώ αυτήν την αίσθηση.
Ομοίως και το ακροατήριο αγκαλιάζει τα λόγια του δασκάλου καθώς νιώθει οτι ο δάσκαλος τα ετοίμασε γι αυτούς άρα οτι τους νοιάζεται και τους προσέχει.Έχουμε λοιπόν ένα δούναι και λαβείν αποδοχής και τελικά η ποιότητα και η ποσότητα του λόγου έχουν να κάνουν με την ποιότητα και του ομιλητή και του ακρωατηρίου και του ιδαίτερου τρόπου με τον οποίο αλληλεπιδρούν.
Δεν είναι τυχαίο που αυτοί που λένε ελάχιστα ώς και καθόλου συνηθίζουν να ζούν απομονωμένοι (εξάλειψη παράγοντα κοινωνικότητας) και σταματούν να σκέφτονται(νοητική σιγή).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 21:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να θυμήσω από ένα παλιό βιβλίο ένα πολύ μικρό απόσπασμα..
" Υπάρχουν ανάμεσά σας εκείνοι που αναζητούν τον ομιλητικό επειδή φοβούνται να μείνουν μόνοι.
Υπάρχουν εκείνοι που μιλούν, και χωρίς γνώση ή προηγούμενη σκέψη, φανερώνουν μια αλήθεια που κι οι ίδιοι δεν καταλαβαίνουν
Και υπάρχουν εκείνοι που έχουν την αλήθεια μέσα τους, αλλά δεν την εκφράζουν με λέξεις. Στα στήθη των ανθρώπων αυτών κατοικεί το πνεύμα μέσα στη ρυθμική σιωπή.."
Θέλει πολύ σιγανά βήματα ο χειρισμός των μυστικών της υπάρξης και πάνω από όλα έναν απόλυτο σεβασμό.
Υπάρχει ένα οριακό σημείο που είναι πολύ πιο όμορφο κάποιος να καταλάβει και ας σωπάσει παρά να εξηγεί χωρίς να καταλαβαίνει.
Εγώ πιστεύω πάντα στο καλοπροαίρετο φοβάμαι όμως το άσκοπο.
Περιμένω με αγωνία την σύνοψη από συντονιστή μας και τον ευχαριστώ που μου έδωσε θα θάρρος να σας ενοχλήσω λιγάκι κι εγώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 03:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...μπορει να μην εχεις ονομα....
μα γραφεις ομορφα...
καλως ηρθες εσωτερικα...

οταν γνωριζεις....οι αλλοι(που δεν γνωριζουν)
αρεσκονται στο διασυρμο σου....
απλωσου/δωσε τους αυτο που θελουν..

"δωστε στο λαο....νεο αιμα στην αρενα..."

αρον αρον σταυρωσον αυτ-ον(/-ην)

ΥΓ.ΠΡΟΣ ΜΕΓΑ ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡΑ...(((-_*))))
..αναπολω τη σιωπη μου....Εχε...καμμια φορα...
μα τιποτα δε μου δειχνει οτι πρεπει να επιστρεψω.
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ-ΘΑ ΓΙΝΕΙ.
ΦΩΣ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 14:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν μέρη στην ελλάδα μακρυά από τα κοσμοπολίτικα νησιά ανυποψίαστα που δεν έχουν φτάσει ακόμα οι ορδές και που ο παππούς επειδή έτσι το βρήκε το καφενεδάκι του το ονομάζει "παρα θιν αλώς" και το ταβερνάκι στη πλατεία "αέναον" κι αν τον ρωτήσεις γιατί θα σου πει ε αφού είναι στη παραλία παιδάκι μου.. ενώ αν ρωτήσεις χιλιάδες άλλους δεν θα ξέρουν να σου πουν.
Ολοι εδώ μεσα ψάχνουμε για τη γνώση αλλά τελικά αυτή η γνώση αποκτιέται που? Θυμόμαστε άραγε ο καθένας μας που ήταν ο πρώτος σπόρος?
Επειδή με καλωσορίσατε το no name δεν είναι κάποιο είδος μυστικοπάθειας είναι γιατί προσπάθησα χρόνια να βρω ένα όνομα που να μου αρέσει ίσως δεν τα κατάφερα ακόμα!
Πάντως κατάγομαι από μια περίεργη περιοχή κάπου στη κάτω Ιταλία αυτό που ονομάζουμε ελληνόφωνα χωριά.
Το σύνθετο μπορείς να το σπάσεις σε απλά κομμάτια?
Το απλό άραγε μπορείς να το συνθέσεις?
Καλως σας βρήκα!
ΣΗΜΕΙΩΣΗ = Επειδή είμαι φρέσκια αυτό το ξανάγραψα αλλά μάλλον το έσβησα και το ξανάγραψα το πολύ πολύ να λαβετε δύο λιγάκι διαφοροποιημένα σχόλια (Τα λάθη του πρωτάρη)!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 02:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να κάνω μία ανακεφαλαίωση όσον αφορά αυτό το θέμα. Τι ακριβός δηλαδή συζητάμε. Για τους καινούριους της παρέας αλά και για τους παλαιοτέρους που πιθανώς αποστασιοποιημένοι, να μην παρακολούθησαν την εξέλιξη του θέματος.

‘Ο άνθρωπος και η φύση του σε αντιπαλότητα. Ορισμένα παραδείγματα’

(Ουσιαστικά θεωρώ ότι περί αυτού πρόκειται.)

Από την στιγμή που ο άνθρωπος αναζητά την ‘αλήθεια’ οπουδήποτε αλλού εκτός από τον ίδιο του τον εαυτό. Αισθάνεται την ανάγκη της επιβεβαίωσης για το αν η λεγόμενη πνευματική ή εσωτερική πορεία του είναι η σωστή η όχι μέσο κάποιου παράγοντα εκτός του ιδίου, εν παραδείγματι στο πρόσωπο ενός ουδέτερου δασκάλου, στους κόλπους μίας θρησκείας, στην ομάδα ενός φιλοσοφικού ρεύματος, σε διάφορους συνδυασμούς των προηγούμενον παραδειγμάτων ή σε υποδιαιρέσεις αυτών.

Από την στιγμή που ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να εκφράζετε μέσο κενής γλώσσας, στερούμενης περιεχομένου, θυσιάζοντας με περισσή ευχαρίστηση και ηδονή τα ίσος μοναδικά ή πιο σημαντικά ανθρώπινα μέσα, τον λόγο και την σκέψη του, στον βωμό του εντυπωσιασμού, της αυτοπροβολής και γενικά του ‘Εγώ’ του. Χρησιμοποιεί λέξεις κλειδιά με έννοιες που δεν αποδεικνύονται, υποθετικά σαφώς, μα με τέτοιο τρόπο που δίνει την εντύπωση πως χαρτογραφεί το αόρατο. (αν και αυτό πράττει ουσιαστικά)
Συμπερασματικά ουτο - ποιεί

Από την στιγμή που ένας άνθρωπος βλέπει το πρόσωπο της φύσης μόνο σε ένα δάσος, αλλά όχι σε μία γλάστρα με αγριάδα. Δηλαδή αρέσκετε στα πολλά, ακόμα και σε αυτό το επίπεδο. Άρα, λανθάνουσα προσέγγιση της έννοιας ‘Φύση’. Συνεπώς, μη κατανόηση του ιδίου, του εαυτού του. (άλλο ένα παράδειγμα)

Από την στιγμή που ο άνθρωπος δεν βιώνει! Τίποτα. Επειδή συνεχώς μιλά. Προσπαθεί να εξιχνιάσει και να αποκωδικοποιήσει αυτό που μόνον όταν ήταν παιδί βίωνε.

Από την στιγμή που όλα αυτά συμβαίνουν, θεωρώ πως ο άνθρωπος δεν θα δει και δεν θα μάθει τίποτα περισσότερο από αυτά, που εκ των προτέρων έχει υποθέσει!


(θα παρακαλέσω, να μην μείνουμε στα παραπάνω, μα να προστεθεί και η δική σας σκέψη.) Ο λόγος μου ήταν απλός εναρκτήρια οδός για διάλογο και όχι δηλώσεις για σχολιασμό.


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορας των Forums Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 03:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα λείψω, η συζήτηση όμως συνεχίζετε.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 15:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και συγχωρέστε με που μπαίνω έτσι βίαια στο forum αλλά μου έχουνε τσακίσει τα νεύρα. Και πρέπει να ηρεμήσω και εγώ κάπου...

Ναι λοιπόν είναι ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ δύσκολο τελικά!

Είναι δύσκολο για τους ανθρώπους να θεωρήσουν ότι αυτός που τους μιλάει είναι ένας απλός συνομιλητής. Είναι δύσκολο αδέρφια μου. Είναι δύσκολο.

Μα δεν ζητάω τίποτα, μιλάω με τα πιο γλυκά λόγια, δεν έχω βρίσει κανέναν όπως κάποιοι άλλοι...προσπαθώ. Δηλαδή πρέπει να κριθώ από ανθρώπους που δεν ξέρω. Δεν είναι εύκολο να κρίνεσαι αλλά να σε κρίνουν άγνωστοι είναι ακόμη πιο δύσκολο.

Τι εννοώ αγαπητοί αναγνώστες...

Σε κάποιο σημείο συζητήσεως σε άλλο forum είπα ότι δεν είμαι ρατσιστής, αφού αναφέρθηκα σε παράδειγμα με λαούς.
Και ΠΡΟΣΟΧΗ το είπα για να μην παρεξηγηθώ.
Ε λοιπόν αυτό ήταν... σταμάτησε το θέμα και συζητάμε τώρα για το εάν είμαι ρατσιστής ή όχι. Ημαρτον και έλεος που λέει και ένας τύπος.

************************************************************

Δηλαδή τους λέω ότι δεν είμαι κάτι για να μην το νομίσουν και υποθέτουν το αντίθετο.
Εάν δεν το πώ θα υποθέσουν ότι είμαι κάτι χωρίς να νομίσουν το αντίθετο!
**************************************************************

Πως σας φαίνεται το παραπάνω?

Μετα τιμής Κύβος.
Να είστε καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 16:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ένα πράγμα έχω καταλάβει.......
όσο πιο πολύ μιλάς τόσο πιο δύσκολο είναι να κατανοήσει
ο άλλος τι θες να πεις...
Αποφεύγω να μιλάω για "σοβαρά" θέματα....
Αποφεύγω γενικότερα να "παίρνω τον εαυτό μου στα σοβαρά"...
Προτιμώ τη σιωπή...
Προτιμώ να δείχνω τι νοιώθω, όχι με λόγια, αλλά με πράξεις...
Σε μια συζήτηση μιλάω πιο πολύ με τα μάτια..
Θα μου πεις... "έτσι καταλαβαίνουν;"
ΟΧΙ! Αλλά τουλάχιστον δεν μπαίνω στο τριπάκι του να εξηγώ κ να εξηγώ
κ στο τέλος μέσα σε όλες αυτές τις κουβέντες να χάνω την αρχή....
να χάνω κ μένα αργότερα...
Προτιμώ τη σιωπή..
Προτιμώ να αφουγκράζομαι...εμένα....
Πότε-πότε κ τους άλλους.....
Αλλά είμαι κ γω μια από αυτούς....
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ....

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy