ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Esotericoσταυρόλεξα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 16:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε... τι να πω;;; Την μια είναι πολύ μεγάλο, την άλλη είναι πολύ μικρό. Είστε ανικανοποίητες πια !!!

Μα κορίτσια μου, τα έχω υπολογίσει... αρχίστε να το λύνετε.... γράψτε κάποιες λέξεις... και πιστέψτε με...θα εκπλαγείτε . Ελπίζω να προλάβετε να το λύσετε προτού να μην χωράει στο σπίτι σας.

Καλά έχω καταντήσει σκέτο ΤΕΣΤ. Πέρα από τα σταυρόλεξα παρέχω και ανέκδοτα. Άντε και αργότερα θα βάλω και γρίφους και παζλ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 17:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ κάτι κάνω τώρα...

Mε την πρώτη έκδοση, τη large..

E, νοίκιασα κ ένα πάρκινγκ που ήταν ελεύθερο στην πολυκατοικία κ το παλεύω...

Mαζί με τη λύση θα σου στείλω κ το λογαριασμό για το νοίκι...

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 21:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ θα σου στείλω το λογαριασμό για το μελάνι που ξόδεψα κάνοντας τόσες αλχημιστικές προσπάθειες να μετουσιώσω την ταπετσαρία σε χαρτάκι Α4.

Οσο για το μέγεθος... καλέ μου μην πλανάσαι...ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 12:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι νέο !!!

Η ΑΤΜΑ μου έστειλε όλες τις λύσεις και των τεσσάρων σταυρολέξων.

ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 16:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kανένα νέο από το μέτωπο;

Aλλάζω διακόσμηση...
κ χρειάζομαι νέο υλικό...

Πως πάει η παραγωγή σεβαστέ κύριε ταπετσέρη;

Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 16:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαλντα καλε τι επαθες? Χαθηκε η μυτη,χαθηκαν τα φτερα ,χαθηκε εκεινο το υπεροχο μπλε φορεμα και εκεινα τα υπεροχα μπλε....μαλλια!
Τι συνεβη καλε?Γιατι τετοια μεταλλαξη ξαφνικα σε μια απλη!διχασμενης προσωπικοτητας κοπελα?
Εγω παντως ψηφιζω την κουκλα με τα μπλε και την ωραια μυτη Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 16:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bρε ξωτικό...αυτή είναι η παλιά μου εμφάνιση!
Πριν την υιοθεσία μου...

Kάτω από αυτή όμως..παραμένω Xαλκόκοτα!!!

Διαμαρτύρομαι...με τον τρόπο μου...

Oσο για τη μύτη..αναπόσπαστο στοιχείο της εμφάνισής μου...
Δεν μπορώ να την ξεφορτωθώ με τίποτα...
Tην αποκρύπτω...για την ώρα...

Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 16:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παλια μπορει αλλα δεν παυει να ειναι μεταλλαξη για οποιο λογο και να την εβαλες ξανα....
Εγω παντως εξακολουθω να ψηφιζω την κουκλα με τα μπλε!

Edited by - Το ξωτικό on 05/11/2003 16:34:29

Edited by - Το ξωτικό on 05/11/2003 19:17:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 19:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πειράζει καλή μου Valnta. Εγώ θα σε σκέφτομαι πάντα ως την γλυκιά μικρή αλλά δυναμική μου χαλκόκοτα.

Δεν υπάρχει ανάγκη να διαμαρτύρεσαι, για τίποτε.

Όπως βλέπεις είμαι εδώ, πάντα παρών και ολόκληρος, όποια κι αν είναι η ιδιότητά μου.

Έχω ακόμα ένα esotericoσταυρόλεξο, καβάντζα, από τις διακοπές του καλοκαιριού. Θα το διαμορφώσω μέσα στις επόμενες ημέρες και θα το στείλω στον Admin να το ανεβάσει στον server.

Περιμένω προτάσεις για το χρώμα και το σχέδιο της νέας ταπετσαρίας. Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να αποφύγω το... καρώ, οπότε μην ζητάτε και αραβουργήματα

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 21:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Οι προσευχές σας εισακούστηκαν...

Το πέμπτο esotericoσταυρόλεξο ξεμύτισε !!!

θα σας απογοητεύσω κορίτσια αλλά τώρα το έχω κάπως... μικρό

Μου μπήκε στο (π)λύσιμο

Όσοι το λύνουν αν θέλουν ας μου στείλουν τις απαντήσεις με την μορφή κειμένου, σε email, στο esoterica@esoterica.gr και εγώ θα παρουσιάζω τους νικητές μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Προσοχή να μου στέλνετε και το όνομα μέλους που χρησιμοποιείτε στο forum


Σας δίνω την διεύθυνση μιας εικόνας που παρουσιάζει όλο το σταυρόλεξο, αν θέλετε να το εκτυπώσετε και να το λύνετε με την ησυχία σας.

Ανοίξτε την εικόνα του esotericoσταυρόλεξου και εκτυπώστε το, εδώ...

Esotericoσταυρόλεξο Νο 5


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 13:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Father! Πάντα κάτι "περίεργο" κάνεις...

14x14..Θα έπρεπε να είναι τετράγωνο...

Aλλά OXI! Eίναι παραλληλόγραμμο... σαν χαλάκι!

Tώρα που έχει βάλει κρύο...ότι πρέπει για το μπάνιο...

Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 15:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Father! Πάντα κάτι "περίεργο" κάνεις...

14x14..Θα έπρεπε να είναι τετράγωνο...

Aλλά OXI! Eίναι παραλληλόγραμμο... σαν χαλάκι!

Tώρα που έχει βάλει κρύο...ότι πρέπει για το μπάνιο...


Esotericoσταυρολεξοχαλάκι.

Έεεε, δεν είναι και πολύ χάλια αλλά λίγο χάλια... "χαλ(ι)άκι".

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 10:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
And the Oscar goes to.....

ΑΤΜΑ

Η ΑΤΜΑ λοιπόν μου έστειλε τις λύσεις του σταυρόλεξου και αναρωτιέμαι γιατί με παράτησαν οι υπόλοιπες κοπέλες από το... χαρέμι μου και δεν μου στέλνουν τις λύσεις. Ποιοί είναι οι λόγοι;

Λες να έλυναν τα σταυρόλεξα επειδή τότε ήμουν Διαχειριστής και έτσι ήθελαν να τα έχουν καλά με την εξουσία;
Μπαααα... αυτές οι κοπέλες μου, είναι υπεράνω.

Λες να ήταν τόσο δύσκολο το esotericoσταυρόλεξο;
Μπαάάά... Οι κοπέλες μου δεν καταλαβαίνουν από τέτοια

Μάλλον τότε πρέπει να τους έχουν πέσει πολλά και να μην έχουν κουράγιο να προσπαθήσουν.

Θα περιμένω.... Για μια ελπίδα ζούμε

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 16:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύντομα...



Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ίσως κουράστηκα
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 21:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ίσως κουράστηκα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα είχα όρεξη για ένα σταυρόλεξο και δεν είχε μείνει κανένα άλυτο στην ντάνα με τις διαβασμένες εφημερίδες και περιοδικά στ'αριστερά μου.
΄Εκανα μία έρευνα στο Google Ελλάδα και στην πρώτη σελίδα καναδυο sites δεν άνοιγαν σωστά, αλλά άνοιξε αυτό, όπου βρήκα πέντε μαζεμένα σταυρόλεξα εκ των οποίων έλυσα όσο καλύτερα μπορούσα τα τρία, προς το παρόν.
Νομίζω ότι το να λύνεις σταυρόλεξα είναι μάλλον άσκηση για το νου, οπότε γι'αυτό μπορεί να ειπώθηκε πως πρέπει να τ'αποφεύγει όποιος θέλει ν'αναπτύξει τη διαίσθησή του (περισσότερο πνευματική, παρά διανοητική ιδιότητα).
Αν όμως κανείς θέλει ν'αναπτύσσει ισόρροπα νου, καρδιά, σώμα και πνεύμα, πράγματα απαραίτητα για μια ευτυχισμένη καθημερινότητα, το να λύνεις σταυρόλεξα δεν βλάπτει.
Η επί τούτου ανάπτυξη της διαίσθησης αποτρέπει ίσως από τους αστεισμούς, τα υπονοούμενα για το φύλο (σεξ) και τα παιχνίδια κοινωνικών συναναστροφών.
Από την άλλη, ακόμα και το να λύνεις σταυρόλεξα μπορεί ν'αποβεί χρήσιμο για την αυτοσυγκέντρωση, αν το κάνεις, ας πούμε σε συνθήκες πανικού.
Το να φτιάχνεις σταυρόλεξα πάλι, μπορεί και να βοηθά την ανάπτυξη της διαίσθησης, την αυτογνωσία, ίσως και την προβολή του εγώ προς τα έξω και μια κάποια άσκηση δύναμης, επειδή καθώς αφοσιώνεσαι διανοητικά στην ανακάλυψη λέξεων που χωρούν στα δεδομένα τετραγωνάκια, βρίσκεις αυθόρμητα λέξεις που σου έρχονται πρώτες στο μυαλό, άσχετα με τη σημασία τους, άρα εκφράζεσαι χωρίς περιορισμούς. Το να προτείνεις ύστερα σε άλλους τη θεματολογία που προέκυψε όπως και τους ορισμούς που εσύ έδωσες και συμπληρώνουν ακόμα πιο πολύ την οπτική σου γωνία, μέσα από μια διαδικασία παιχνιδιού, σημαίνει να επιβάλεις ανώδυνα τον εαυτό σου κατά κάποιο τρόπο σ'εκείνους.
Αν μάλιστα χρειαζόταν να ψάξεις στο δίκτυο για να βρεις τις λέξεις ενός σταυρολέξου που λύνεις, ή τους ορισμούς των λέξεων σ'ένα σταυρόλεξο που φτιάχνεις και το έκανες εστιασμένα χωρίς να παρεκκλίνεις καθόλου (λόγω πίεσης χρόνου ή ευσυνειδησίας π.χ.) τότε θα είχες την πρωτόγνωρη ή παράξενη εικόνα να σερφάρεις λιγάκι στον εαυτό σου, ή στο συγγραφέα του σταυρολέξου που λύνεις, αντίστοιχα.
Τις προάλλες που μου είχαν πάλι τελειώσει τα σταυρόλεξα και καθώς σίγουρα είμαι εξαρτημένη από οτιδήποτε με χαροποιεί, κάθησα πάνω στο ζόρι μου κι έφτιαξα για πρώτη φορά στη ζωή μου κι εγώ τρία δικά μου, εκ των οποίων το πρώτο είναι αυτό εδώ, μικρό και παιδαριωδώς απλό. Κανείς ξέρει ότι το έλυσε χωρίς καμμία δημοσίευση λύσης στο "επόμενο τεύχος". Σίγουρα δε, θα έχει γραμματικά και εγκυκλοπαιδικά λάθη.

Οριζοντίως
1α. Οι αδελφοί Ράιτ εφεύραν το μέσο γι'αυτήν
1β. Υπαρκτό, υλικά και πνευματικά
2. Όταν δεν είναι δίκαιη, δεν είναι μακρόβια
3. Αντιστέκεται στην υπερδύναμη
4α. Μετοχή ενεστώτα του ειμί, αρσενικό, ενικός, ονομαστική
4β. Φωνήεντα ποιότητας
5. Χρησιμοποιείται στη θεία λειτουργία, και αλλοιώς ονομάζεται κάλυμμα

Καθέτως
1. Σημαίνει απορρίπτω, αλλά και ίπταμαι
2α. Εισάγει ερωτηματικές προτάσεις
2β. Εισάγει υποτακτική
3. Μυθική ερωτευμένη
4. Αρχαία αναφορική αντωνυμία, θηλυκό, ενικός, γενική (αντιστρ.)
5. Το όμορφο ορειχάλκινο άγαλμα στους Δελφούς παριστάνει αθλητή που τα κρατούσε
6. Η μεγαλύτερη θεά, στο δωδεκάθεο
7. Έχει το ναίσκο της στον Παρθενώνα

Edited by - Ίσως κουράστηκα on 30/11/2003 22:20:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 11:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ το νέο μέλος "Ίσως κουράστηκα" που... "σίγουρα κουράστηκε" να λύσει αυτά τα τρία σταυρόλεξα αλλά μας αφιέρωσε και αυτές τις όμορφες σκέψεις για την ψυχολογία και το όφελος αυτών που λύνουν τα σταυρόλεξα αλλά και αυτών που δημιουργούν τα σταυρόλεξα. Ευχαριστούμε επίσης και για την προσφορά ενός ακόμη σταυρόλεξου σε αυτό το forum.

Καλή συνέχεια "Ίσως κουράστηκα" και καλή επιτυχία και στην επίλυση των άλλων δύο σταυρόλεξων

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 21:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(...ki allo ki allo ki allo...)
τωρα που εμεινα μοναχη μου ...
ενω εσεις που φτιαχνετε -σταυρολεξα- γινατε δυο...
Ποιον δρομο να διαλεξω;;:
Α)ΝΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΩΣ ΝΑΡΘΟΥΝΚΑΣΛΥΤΕΡΕΣ* ΜΕΡΕΣ;
(*νεα δοση ΕΡΜΟΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟΥ...)
-ΚΑΛΑ ΘΑ ΛΥΣΩ + ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ:ΔΕΝ"(ΙΣΩΣ)ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ"ΑΚΟΜΗ-

Β)Ν' ΑΡΧΙΣΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΣΗ ΑΤΜΟΣΤΑΥΡΟΛΕΞΩΝ...;


ΧΜ...(α)ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ...
'Η (β)ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ...ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ...

ΕΡΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗ.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 14:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Β)Ν' ΑΡΧΙΣΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΣΗ ΑΤΜΟΣΤΑΥΡΟΛΕΞΩΝ...;

Πολύ καλή ιδέα ΑΤΜΑ. Εμπρός να κάνουμε ένα φοβερό team Esotericoσταυρολεξοπλεκτών.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ίσως κουράστηκα
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 18:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ίσως κουράστηκα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σήμερα που ξεκουράστηκα, έλυσα και τα υπολειπόμενα δύο σταυρόλεξα, αν και μου έμειναν κάτι ρέστα να χρωστάω (δεν τα βρήκα). Τελικά το μόνο που έλυσα ολόκληρο ήταν το 3ο σταυρόλεξο εδώ πέρα.
Αυτά είναι και τα υπόλοιπα δύο που έφτιαξα εγώ. Λίγο πιο μεγάλα, αυτή τη φορά.
Σκέφτηκα ότι θα μου πείτε πως αυτά δεν είναι σχετικά με τον εσωτερισμό (από άποψη λημμάτων). Αλλά σκέφτηκα και ότι θα σας απαντήσω πως ο εσωτερισμός δεν έχει μόνο θεματολογική σχέση με το κάθε πράγμα, μα και δυναμική. Δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό αυτό που θέλω να πω, επειδή δεν μπορώ να το περιγράψω με τις λέξεις του ειδικού.

Σταυρόλεξο 2

Οριζοντίως
1α. Συνήθως προηγείται λίγο του κεραυνού 1β. Αλλοιώς, το λευκό
2α. Το ρήμα του νόστου 2β. Οφειλές
3α. ... Γκάρντνερ (παλιά ηθοποιός) 3β. Μπορεί να είναι και οδικά
4α. Προιόν αδένων και αυτό 4β. Κοσμούν κεφάλια γυναικών και ιεραρχών
5α. Λουλούδι και ουράνιο φαινόμενο 5β. Η φυλακή του Οτσαλάν
6α. Αρχαία κτητική αντωνυμία (β' πρόσ., ενικός, αρσενικό, αιτιατική, αντιστρ.) 6β. Συμπλεκτικός σύνδεσμος
7α. Συμπερασματικός σύνδεσμος 7β. Κατηγορήθηκε για το φόνο του Κέννεντι
8α. Συνηθίζεται 8β. Σκακιστικό σύμβολο
9α. Πληθυντικός β' προσώπου οριστικής ενεστώτα του είμαι 9β. Πήρε τα μάρμαρα του παρθενώνα
10α. Βυζαντινή νότα 10β. Ευρωπαικά αρχικά 10γ. Διπλός
11α. Ειδικός σύνδεσμος (αντιστρ.) 11β. ... Γκεβάρα 11γ. Γλυκύς
12α. Κοίλωμα, εσοχή 12β. Τούρκος αξιωματούχος
13α. Μονάδα μέτρησης φωτεινότητας φωτογραφικού φιλμ 13β. Κινώ, τραντάζω 13γ. Όχι και μην στις 10 εντολές
Καθέτως
1α. Εκπέμπω άρωμα ή φως 1β. Ηρωικά
2α. Σημαντικός ή σώφρων 2β. Θεραπεύσιμος
3α. Παραδοσιακός τρόπος παρασκευής ελιών 3β. Ασφαλίζει αγρότες
4α. Τα χωρίζει το σ 4β. Συνεχόμενα στο αλφάβητο 4γ. Σημαίνει ό,τι και το διαζευκτικό ή
5α. Φωνήνεντα ποιότητας 5β. Θεική οντότης
6α. Η αρχή μιας ...πληγής 6β. Αρχικά διοικητικού οργάνου
7α. Αρχηγικός 7β. Πρόθεση
8α. Προστακτική περιττή για τα φρούτα 8β. Εγώ ειμί το.. και το.. (θεική υποδήλωση)
9α. Ιταλός επαναστάτης
10α. Εργαλείο ψησίματος 10β. Οικόσημο, μεταφορικά η προστασία
11α. Συνεχόμενα στο αλφάβητο 11β. Ισραηλινή αεροπορική εταιρεία 11γ. Το χαμένο ταίρι της Αηδόνας στη μυθολογία
12α. Προσβλητική προσφώνηση 12β. Νότα 12γ. Ταινία του Κόππολα
13α. Ο αριθμός 78 13β. Άθρο και πρόθεση μαζί 13γ. Ουκ εν τω πολλώ αυτό

Σταυρόλεξο 3

Οριζοντίως
1α. Αλλοιώς, η μαργαριταρόριζα 1β. Οι πολύ πλούσιες ... του δουκός ντυ Μπερύ (μεσαιωνικό ωράριο), εδώ ενικός, ονομαστική 1γ. Πολύτιμο ξύλο
2α. Εδώ βγαίνει το θαλασσινό αλάτι 2β. Μύτη καθαρευούσης 2γ. ... φάλαγγα, μακεδονικός σχηματισμός μάχης (αντιστρ.)
3α. Υπόλειμμα υφάσματος, μεταφορικά τελειωμένος, αδύναμος 3β. Ψάχνουμε το ένα από τα δύο μας εφ'όρου ζωής, κατά Πλάτωνα 3γ. 78 3δ. Προστακτική του έρχομαι, β' πρόσ., ενικός, αντιστρ.
4α. Φυλή ιθαγενών της Ωκεανίας 4β. Ελληνική αντιστασιακή οργάνωση 4γ. Άλλη ονομασία του 18α καθέτως (αντιστρ.)
5α. Λευκός, αλλοιώς 5β. Μπείτε, λατινιστί
6α. Σταγόνα ...καθαρευούσης 6β. 13 6γ. Η Νίκαια, στη Γαλλία 6δ. Μονολεκτική κατάφαση (αντιστρ.)
7α. Εταιρικά αρχικά (αντιστρ.) 7β. Κατοχικό επιφώνημα συναγερμού 7γ. Μαγειρικό σκεύος (αντιστρ.)
8α. Θαλασσινό πολύτιμο ξύλο (αλλοιώς, μαύρο κοράλλι) 8β. Αρχιμάγειρος αλά γαλλικά (αντιστρ.) 8γ. 88
9α. Συχνά τα τοπωνύμια έχουν αυτό το πρώτο συνθετικό (αντιστρ.) 9β. Ζωντανή εκτέλεση μουσικού κομματιού (αγγλισμός) 9γ. Θέση διακόπτη 9δ. Το βλέπουμε στις πινακίδες κρατικών αυτοκινήτων (αντιστρ.)
10α. Μεγαλώνει το πρωί και μικραίνει το απόγευμα 10β. Το χαμένο ταίρι της μυθικής Αηδόνας (αιτ.) 10γ. ... ο Μετανοείτε, ιεραπόστολος που έδρασε στην Κρήτη τα βυζαντινά χρόνια 10δ. Γαλλικός χρυσός (αντιστρ.)
11α. Χειροπιαστό 11β. Πράττω, κατασκευάζω, διάγω 11γ. Γνωστή για το κρασί της
12α. Μια νότα 12β. "...όποιος τα γλυκοφιλήσει, ... δε φοβάται πια" όπως λέει το τραγούδι 12γ. Μια πρόθεση 12δ. Δεμάτι, στα γαλλικά
13α. Συνεχόμενα στο αλφάβητο 13β. Αλεξίπτωτο..... είναι το παραπέντε (εδώ, ονομαστική ενικού) 13γ. Αρχαία αναφορική αντωνυμία (αρσ., ενικ., ονομαστ., αντιστρ.)
14α. Ημιπολύτιμη πέτρα που ψαρεύεται (αντιστρ.) 14β. 13
15α. Κολακεύει το πλήθος (πολιτικός όρος) 15β. Αλλοιώς, η Γιάφφα
16α. Αιτιατική του νέου στη δημοτική ποίηση (αντιστρ.) 16β. Τηρώ τον όρκο μου 16γ. Αγκράφα χιτώνων
Καθέτως
1α. Ιριδισμός, λάμψη 1β. Αμόλυντο, αγνό
2α. Δρόμος πάρκου 2β. Ημιπολύτιμος λίθος που αναφέρεται στην Αποκάλυψη (εδώ, ουδέτ.) 2γ. Μια νότα
3α. Μινωικό λατρευτικό δοχείο 3β. Το 16α οριζοντίως στην καθομιλουμένη 3γ. Αρχή χωραφιού αλλά και ζώου που χρησιμοποιείται για μεταφορά και μετακίνηση (διάλεκτος) 3δ. Αλλοιώς, η Τροία (αιτιατ.)
4α. Σταθμός τραίνων, στη Γαλλία 4β. Μήνας αλλά και ρωμαίος αυτοκράτορας 4γ. Ασφαλίζει εργαζόμενους (αντιστρ.)
5α. Ονομάζονται έτσι εξωκλήσια σε κορυφές βουνών και λόφων 5β. Χρονικό επίρρημα
6α. .... Νιούμαν (παλιός ηθοποιός) 6β. Χλωμός, κίτρινος
7α. Είμαι κατά το θρήσκευμα (αρχικά, αντιστρ.) 7β. Μία πρόθεση 7γ. Τρέφεται με πτώματα
7δ. Μαρξιστικό επιστημονικό ίδρυμα
8α. Σχηματίζεται από την επένδυση με σκληρό, στιλπνό μανδύα όποιου ξένου σώματος δεισδύσει σε συγκεκριμμένα όστρακα 8β. Όχι και μην στις δέκα εντολές
9α. Έτοιμο, γλυκό, ηλικιωμένο 9β. Πέλαγος στα νότια σύνορά μας 9γ. Το κρατούν οι ιεροψάλτες
10α. Ό,τι και το 2β. οριζοντίως 10β. Αγροτικά συνεταιριστικά αρχικά (αντιστρ.)
11α. Χαρτιά της τράπουλας 11β. Είδα τον ουρανό .... (η ζητούμενη λέξη σημαίνει τη στρογγυλή βάση όπου περιστρέφεται το αδράχτι)
12α. Αλλοιώς, το 1α οριζοντίως 12β. Θεσμοποιώ, σταθεροποιώ
13α. Δάσος πεύκων στη Βόρεια Αττική 13β. 73
14α. Αναφορική αντωνυμία καθαρευούσης, ενικός, θηλυκό, ονομαστική 14β. Αυγά καθαρευούσης 14γ. Όμοια σύμφωνα
15α. ... Ζα, κρητικός όρκος 15β. Δίψηφο σύμφωνο 15γ. Παραλία της Βραζιλίας 15δ. Πατούσα ζώου αγγλιστί
16α. Διαγραφή, εξόντωση 16β. Δίψηφο σύμφωνο 16γ. Αγέρι καθαρευούσης
17α. Καλό ..., επαναστατικό κατευώδιο 17β. Φωνήεντα ποιότητας 17γ. Οφειλή
18α. Αιτία της ανηλεούς θήρας του ελέφαντα 18β. Είναι κοινή πατρίδα όλων μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ίσως κουράστηκα
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 18:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ίσως κουράστηκα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετά που διάβασα τα σχόλιά σας:
έχω ένα υπολογιστή @#!*(βρισιά) και μία σύνδεση που ό,τι και να κάνω είναι @#*!(βρισιά).
Όσο περιμένω ατελείωτες ώρες να βγει η σελίδα που χρειάζομαι ή να φύγει το mail που επείγει να στείλω, πλέκω τα εργόχειρα της ζωής μου, διαβάζω τα βιβλία της ζωής μου και λύνω τα σταυρόλεξα της ζωής μου. Κάποτε όλα αυτά τελείωσαν και προκειμένου να σπάσω το κομπιούτερ έφτιαξα τρία δικά μου αλλά επειδή η διαδικασία είναι ενεργοβόρα, έψαξα on-line να βρω σταυρόλεξα.
Δεν ήθελα να δημιουργήσω διλήμματα.
Ποιος αποφασίζει αν θα λύσει σταυρόλεξα, αν θα φτιάξει και πότε;
Ο δρόμος σας με διάλεξε, και τώρα σας αποχαιρετώ.

Υ.Γ. Για την κοπέλλα που δεν ξέρει τι να πρωτολύσει. Όπως λέει και ο κύριος πιο πάνω, κουράστηκα για να λύσω τα 5 σταυρόλεξα μαζί (σχεδόν). Αλλά δεν θα καταδεχόμουν να αφήσω μισή μια δουλειά. Απλώς το θέμα ήταν αν τώρα αμέσως ή αργότερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 02:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταλαβα τουλαχιστον γιατι κουραστηκες..( pc-turtle...)
ε, λοιπον θελησα να λυσω τα σταυρολεξα που παραθετεις μα οι εικονες που εχεις στα ποστ αναφερουν την διαδρομη ως τον υπολογιστη σου...
αν θες στειλε μου τες σε μειλ /η στειλε τις στον αντμιν να τις τοποθετησει αναλογα...

waiting ...
-Ερμουλη χαθηκες....τι ετοιμαζει παλι ο τρισμεγιστη αφεντια σου..-


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 11:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ερμουλη χαθηκες....τι ετοιμαζει παλι ο τρισμεγιστη αφεντια σου..

Θα σε απογητεύσω. Η... αφεντιά μου, τυραννιέται από τους "αφέντες της ύλης" (εργασία, υποχρεώσεις) και "γονάτισε" προσωρινά.

Έχω γράψει γράμμα στον Άγιο Βασίλη, να μου φέρει ένα δώρο, ένα πακέτο με συμπυκνωμένο... ελεύθερο χρόνο.

Ελπίζω να μου φέρει το δώρο γιατί θα πάψω να πιστεύω ότι υπάρχει Αη Βασίλης. Και έτσι όπως πάει μάλλον μαζί με τον Αη Βασίλη, θα πάψω να πιστεύω ότι υπάρχει και ελεύθερος χρόνος !!!

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 05:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..καλε μου....υπαρχει....(αγιος Βασιλης εννοω...δεν ειναι εκεινος ο χοντρουλης που πινει κοκα...κολα;....
..θα 'ναι μαλλον μετα απο mac-γευμα στο.. fast-food...
(ατυχες παραδειγμα ... βιαστικος...ο αγιος..)

θελεις να σ' "εξατμισω" για λιγο...
να μπεις σε ..χρονικο κενο;

δωρακι ζητα του κατι αλλο ...οχι αναλλωσιμο....(οπως ο χρονος )



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 12:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θελεις να σ' "εξατμισω" για λιγο...
να μπεις σε ..χρονικο κενο;

Μμμμμ... ακούγεται καλό αυτό !!!

Θα πονέσω;;;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 13:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σας!!! Kαλή χρονιά να'χετε κ ότι πιθυμείτε! -χωρίς "ε", πίτηδες!
Γνωρίζω ότι σας λείπει ο ελεύθερος χρόνος σεβαστέ Tρισμέγιστε, εμένα τώρα τελευταία
μου λείπουν οι ενδιαφέρουσες προκλήσεις-όταν ευκαιρήσετε, θα με βοηθήσετε;
!@#$%^(κόλλημα: έτσι γράφετε το "ευκαιρήσετε";)

Παρακαλώ..... ένα σταυρόλεξοοοοοοοο!!!!!!!!


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 14:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ευχαριστώ Valnta που δίνεις την ευ-καιρία να απαντήσω!


ΝΑ! Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

quote:
(κόλλημα: έτσι γράφετε το "ευκαιρήσετε";)

NAI!()

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 14:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ευχαριστώ γλυκιέ μου κ εκτιμώ πολύ το ότι θέλησες να με βοηθήσεις
αλλά να μου επιτρέψεις να διατηρήσω τις επιφυλάξεις μου
(αυτό το "κλιδόστε το" δεν θα φύγει ποτέ από το μυαλό μου)


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 14:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Valnta!!!!!! Με την απάντησή σου αυτή! τι να πω! Με…………..

ΚΛΙΔΟΣΕΣ!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 19:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχχχ... τι θα κάνω με εσάς τους δύο.

Συνέχεια βρίσκετε λόγους για να πειράζεστε μεταξύ σας.

Τι συμβαίνει;

Εχέμβροτε πρόσεχε είμαι παλαιών αρχών... μπαμπάς, να το έχεις υπόψη σου.

Λοιπόν.. λουλούδια, σοκολατάκια, ξυρισμένος και στο σπίτι μου γιατί αλλιώς Ευχή δεν δίνω. Άιντε σε συμπαθώ μπαγάσα.

Λοιπόν ας αφήσω την πλάκα, μη με πιστέψει κάποιος και σας παρεξηγήσει

Valnta κορούλα μου, καταρχήν το τελευταίο σταυρόλεξό μου δεν το έλυσες. Το ξέχασες;;;;;

Άιντε ας κάνω κουράγιο μπας και καταφέρω να βρω διάθεση και χρόνο να σου ετοιμάσω ένα esotericoσταυρολεξάκι.

Δεν θα το δώσω όμως τώρα.

Θα στο φυλάω για την... προίκα σου

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 13:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα στο φυλάω για την... προίκα σου

Γεια σου πατέρα κουβαρντά!!! Γεια σου πατέρα άρχοντα!!!! Mε συγκινείς βαθύτατα! Mα όλο σου το βιος το δίνεις στο παιδί σου; Tίποτα δεν κρατάς για σένα; Tίποτα για τα γεράματα; Aυτός είναι πατέρας!!!! Aν κ δεν έπρεπε να κάνεις τέτοια ανακοίνωση. Tο mail μου έχει γεμίσει μηνύματα από υποψήφιους γαμπρούς (οι περισσότεροι είναι κάποιοι Mac κάτι που δεν θέλουν να μπερδέψουν λέει το αίμα τους, εγώ δεν κατάλαβα, αλλά δεν πειράζει...)
E, ρε γλέντια που θα κάνουμε στο γάμο!!! Θα μου σφάξεις κ μισό κοτόπουλο! (το άλλο μισό σε βαθιά κατάψυξη, να το βγάλουμε να φάει ο κόσμος άμα θα κάνω αγόρι).
Πήρα κ τη μάνα τηλέφωνο αλλά δεν ήταν σπίτι, μου'πε η θειά η Mαριγώ ότι πήγε στην εκκλησιά να πάρει αντίδωρο να φάτε το μεσημέρι. Aχ, πως μου λείψανε αυτά!!! Σ'αφήνω τώρα σεβαστέ κ πολυαγαπημένε μου πατέρα. Πάω να πάρω κείνα τ'αμυγδαλωτά που περισσέψαν από το γάμο της Kατίγκως (το τέταρτο έκανε η Kατίγκω, ε;;; Nα μας ζήσει!!) να τρατάρω τον κόσμο...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy