ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ H ΠΡΟΣΕΥΧΗ ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 10:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Noμίζω ότι και τα δυό είναι το ίδιο πράγμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2011, 17:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ- Η ΥΨΗΛΗ ΤΕΧΝΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ «ΘΕΙΑΣ ΓΝΩΣΗΣ» ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ ΛΟΒΟΥ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ.
ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ.
ΓΝΩΘΙ Σ’ΑΥΤΟΝ
«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»
Μεταφραση.-«Δεν ειμαι δηλαδη ακομη ικανος,συμφωνα με την Δελφικη επιταγη,να γνωριζω τον εαυτο μου,και μου φαινεται ανοητο,ενώ αγνοω ακομη αυτό,ν’ασχολουμαι με άλλες υποθεσεις»
ΠΛΑΤΩΝ
ΦΑΙΔΡΟΣ 229,230 e

ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ
Το μυαλο του ανθρωπου είναι ικανο μιας ιδαιτερης προμελετημενης ενεργειας της θελησης,διαλογισμος,η επιτυχημενη εφαρμογη της οποιας εχει σαν αποτελεσμα την ανυψωση του σε ανωτερο επιπεδο συνειδητοτητας.Ενα βασιλειο προνομοιουχων,τετοιο που συχνα ονειρευεται καποιος,αλλα ποτε δεν θεωρησε πραγματικο.Παρ’ολο που ο καθενας μας κατεχει τον ιδαιτερο αυτόν μηχανισμο ,σχεδον κανεις,παρα μονο ορισμενα επιλεκτικα διαλεγμενα ατομα,από κάθε γενια,ανακαλυπτουν τον τροπο με τον οποιο μπορει να ενεργοποιηθει και ακομη λιγωτεροι από αυτους που εχουν κανει την ανακαλυψη στην πραξη,επιτυγχανουν την πνευματικη μεταμορφωση στον υψηλοτερο βαθμο της.Ειναι τετοια η πνευματικη αλλαγη και τοσο μεγαλη η αμοιβη που προσφερεται στον επιτυχοντα μυστη,ώστε ακομη και σημερα να θεωρειται το μεγαλυτερο μυστικο από την εμφανιση του ανθρωπου στη ΓΗ,το ΜΟΝΟ μυστικο,η ΠΗΓΗ ολων των γνωσεων και ολων των επιστημων στο συμπαν.
Το πιο μεγαλο μυστικο ολων των εποχων,αυτό για το οποιο αφ’ενός μεν δημιουργηθηκαν μυστικοι κωδικες και αλληγορικες εκφρασεις,χυθηκαν τονοι μελανης για την συγκαλυψη του,αφ’ετερου δε επινοηθηκαν μυστικες αδελφοτητες,ταγματα,εταιρειες,ιπποτες,μυστικοι οργανισμοι και θρησκειες για την εκμεταλλευση των ευεργετημα των του, είναι συγχρονως αυτό που,από τετοιες συμπεριφορες, οδηγησε διαχρονικα την ανθρωποτητα στην δυσκολη κατασταση που βρισκεται σημερα.
Ο Μεντης –Αθηνα είναι απολυτα σαφης,όταν μεσα από τα Ομηρικα Επη,μας ενημερωνει πως,η μυστικοτητα είναι λαθος επιλογη.Οι Ελληνες αθανατοι δεν τοποθετησαν τον Ε.Γ.Κ μεσα στον εγκεφαλο του ανδρα,και τον ιδιαιτερο μηχανισμο του διαλογισμου για να επικοινωνουμαι μαζι του, για να γινομαστε πλουσιωτεροι και να περναμε καλα σε αντιθεση με τους υπολοιπους συνανθρωπους μας που υποφερουν,το εκαναν για να μπορεσουμε,ολοι μαζι χωρις εξαιρεσεις,ν’ανακαλυψουμε τις λυσεις που θα σωσουν τον πλανητη απο τους κινδυνους που καιροφυλακτουν στην μελλοντικη πορεια του.Τωρα ξερουμε πως το ζητουμενο δεν είναι οι λιγοι, που κατι γνωριζουν,να περνανε καλα ,αλλα ολοι μαζι ν’ανακαλυψουμε το μυστικο της αθανατης ζωης και της μεταβασης μας στο γαλαξια.
Βασισμενος στην προτροπη του Μεντη-Αθηνα,πως ο διαλογισμος είναι κοινο αγαθο για ολους τους ανδρες του πλανητη και την σαφη εντολη του, πως το προβλημα του πλανητη είναι τοσο μεγαλο και τοσο περιπλοκο,ώστε πρεπει ν’ ασχοληθουν ολοι οι αριστοι του πλανητη για να λυθει,καταθετω εδώ,για πρωτη φορα σε παγκοσμιο επιπεδο ολες τις ειδικες πληροφοριες, που χρειαζεται οποιος επιθυμει να προσλαβει θεια γνωση από τα εγκεφαλικα κυτταρα του,όπως προκυπτουν από την αποκωδικοποιηση του Ομηρικου Επους ,ΟΔΥΣΣΕΙΑ.
Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ
Ο μηχανισμος προσληψης θειων πληροφοριων από τον γενετικο μας κωδικα τοποθετηθη κε στα μυαλα μας μετα από προταση του Μεντη-Αθηνα.Αποτελει ορο της συμφωνιας των Ελληνων Αθανατων με τους Εταιρους τους Αχαιους.Αυτο εγινε,οταν αποφασιστηκε από τους Αθανατους Ελληνες η αναβαθμιση του ημιαγριου ντοπιου ανδρα,
Κανονες διαλογισμου του υποψηφιου ανδρα-ηρωα.[μυστη]
Ολοι μπορουν να διαλογισθουν από [20] χρονων και πανω μεχρι την ηλικια που διαθετουν πνευματικη διαυγεια.Το χαρισμα της επαφης με τον θεο μεσα μας,για αντληση πληροφοριων,εχει δοθει σε ολους.
ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ
ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ
1.-Μονος σου.
2.-Καταλληλοτερος χρονος 06-00.
3.-Ντυμενος με ελαφρα ρουχα που δεν σφιγγουν κανενα σημειο του σωματος σου.Η θερμοκρασια του δωματιου πρεπει να είναι φυσιολογικη,ουτε κρυο ουτε ζεστη.Εαν αισθανεσαι πως κρυωνεις επιτρεπεται ελαφρυ σκεπασμα.Πρεπει να νιωθεις τελειως ανετα.
4.-Νηστικος.
5.-Το δωματιο μεσα στο οποιο θα διαλογισθεις να είναι «θεοσκοτεινο».
6.-Να μην υπαρχουν εσωτερικοι η εξωτερικοι θορυβοι κανενος ειδους.Να επικρατει απολυτη ησυχια. «Ταφικη» ησυχια.
7.-Ο προσανατολισμος του σωματος σου να είναι Βορρας-Νοτος.Βορρας το κεφαλι και Νοτος τα ποδια.Να εισαι δηλαδη ευθυγραμμισμενος με το μαγνητικο πεδιο του πλανητη.
Πνευματικη προετοιμασια του υποψηφιου ανδρα – ηρωα- [μυστη]
Πρωτα από όλα πρεπει να πιστεψεις πως όλα αυτά είναι αληθεια και τελειως ακινδυνα.Ο Μεντης/Αθηνα μας ενημερωνει πως ο διαλογισμος και η επαφη με τον γενετικο μας κωδικα είναι τελειως φυσιολογικη πραξη.Πως ο μηχανισμος αυτος δημιουργηθηκε από τον ιδιο και τοποθετηθηκε μεσα στο κρανιο μας γι’αυτόν ακριβως τον λογο.Δεν υπαρχει άλλη οδος,όπως λεει και ο ιδιος,για να δεις τον θεο μεσα σου.Η πιστη λοιπον και η αποδοχη πως εχεις διπλη υποσταση,την ανθρωπινη και μια θεικη που αγνοεις,είναι το πρωτο μεγαλο βημα για την γνωριμια σου με τον Γεννετικο σου Κωδικα.
Δευτερον πρεπει να αλλαξεις ότι μεχρι σημερα πιστευες πως ηταν αληθεια και να τα αντικαταστησεις με την νεα πραγματικοτητα.Ο νομος της ανταποδωτικοτητας , του γεννετικου σου κωδικα, ως προς το σκελος της υβρις-τιμωριας να σταματησει.Θα γινεις δηλαδη καλλιτερος πολιτης,χωρις αλαζονια και εγωκεντρισμο χωρις πραξεις βιας ,χωρις παρανομιες –ψεματα κάθε ειδους.Να αλλαξεις τα ενδιαφεροντα σου,να προτιμησεις να «γεμισει» το μυαλο σου με σκεψεις σωτηριας του πλανητη,σκεψεις πως θα γινουμε αθανατοι,σκεψεις για το που μπορει να βρισκεται το αστροπλοιο του Μενελαου ,σκεψεις για διαγαλαξιακα ταξιδια,για το που βρισκεται η αστροπυλη του ουρανιου ποταμου του Ηλιακου μας συστηματος.Διαβασε βιβλια,περιοδικα ,εφημεριδες, που αναφερονται σε τετοια θεματα,παρακολουθησε προγραμματα τηλεοπτικα με συναφη θεματα.Οσοι ασχοληθουν σοβαρα και ευελπιστουν να προσλαβουν θεια γνωση θα πρεπει να απεχουν και από ερωτικη δραστηριοτητα κάθε ειδους,τα δυο μαζι δεν ευδοκιμουν.
Εάν γνωριζεις μεθοδο διαλογισμου διαφορη από αυτην που περιγραφεται εδώ,καλο θα ηταν να την ξεχασεις και να ακολουθησεις τις οδηγιες του Μεντη/Αθηνα.
Τριτον και πολύ σημαντικο, «Μηδεν Αγαν θειον».Τιποτα το υπερβολικο στην πνευματικη σου προετοιμασια,η αλλαγη πρεπει να γινει «μονη» της σιγα- σιγα από μεσα σου,μονος θα καταλαβεις πως εφθασε η στιγμη.Τιποτα υπερβολικο και στην προσληψη θειας γνωσης,όχι ενθουσιασμοι και συνεχεις επαναληψεις,Ο Μεντης/Αθηνα προειδοποιει πως οποιος δεν τηρει τον κανονα κυνδυνευει η υγεια του.Γι’αυτό η συμβουλη του είναι ν’ασχοληθει ολος ο ανδρικος πληθυσμος του πλανητη ώστε η προσληψη των πληροφοριων να γινεται ανετα χωρις κινδυνους.Καθε πληροφορια που προσλαμβανουμε την μοιραζομαστε με ολους τους αλλους.Καποιος πρεπει να φροντισει για την καταχωρηση των πληροφοριων σε παγκοσμιο επιπεδο.
Άλλα ποιοτικα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει ο υποψηφιος ανδρας –ηρωας είναι.
Θαρρος-τολμη-[να μην φοβαται την διαδικασια]
Το οποιο αγχος εχεται αφηστε το εξω από τον χωρο του διαλογισμου.Οργισμενος δεν μπορειτε να διαλογισθειτε.
Υπομονη-επιμονη-[πολλες φορες αργει η επιτυχια η και η απαντηση,άλλες φορες όχι,περιμενω λοιπον χωρις αγχος,επιμενω όταν αποτυγχανω, δεν παραιτουμε με την πρωτη αποτυχια.]
Προσοχη –[προσεχω για την απαντηση,τις περισσοτερες φορες η απαντηση είναι αστραπιαια,σε τετοιο σημειο, ώστε προτου τελειωσεις να σκεπτεσαι την ερωτηση η απαντηση ηδη να σου εχει δοθει,αν δεν προσεχεις δεν την αντιλαμβανεσαι]
Πρεπει να το θελεις να συμβει σε υπερβολικο βαθμο.-
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΑΦΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΣΟΥ ΚΩΔΙΚΑ
Ο στιχος [α196] μας ενημερωνει για τον «θανατο» των αισθησεων.
Ου γαρ πω τεθνηκεν =1901[2]=ουδε τι ισασιν θανατον και κηρα –[δεν μπορω να πω πως πεθαινεις [στον διαλογισμο], διοτι άλλο ο «θανατος» του διαλογισμου και άλλο ο ολεθρος του πραγματικου θανατου.]
Όταν λοιπον ειμαι ετοιμος από κάθε αποψη για την διαδικασια,εχω προετοιμαστει πνευματικα,γνωριζω ποια είναι η ερωτηση που θα υποβαλω στον γενετικο μου κωδικα,κυριαρχει εδώ και αρκετο καιρο στις σκεψεις μου,αδημονω για να μαθω την απαντηση,τοτε,βρισκω τον καταλληλο χωρο με τις προδιαγραφες που ηδη περιγραψαμε ,[μονος-00.06-σκοτεινα –κ.λ.π] και ξεκινω με την διαδικασια,αρχικα πρεπει να σταματησω κάθε επαφη με τις οδους επικοινωνιας του μυαλου μου με τον εξωτερικο κοσμο,οι οδοι επικοινωνιας είναι οι αισθησεις μου και είναι [5+2 =7]
1.- οραση –[ειμαι σε «θεοσκοτεινο» δωματιο και εχω κλειστα και τα ματια μου.Η οραση είναι η σπουδαιοτερη οδος επικοινωνιας του μυαλου μας με τον «εξω» κοσμο.Στην σχετικη κλιμα αντιπροσωπευει [97 %]
2.-ακοη –[εχω φροντισει στο χωρο που θα διαλογιστω να μην ακουγονται καθολου ηχοι κάθε ειδους, «ταφικη σιωπη».Η ακοη είναι η δευτερη σπουδαιοτερη αισθηση μας,με αξιολογηση [93%].
3.-κινηση.-[τριτη σε σπουδαιοτητα,παρ’ολο που δεν θεωρειται αισθηση ,με αξιολογηση [74%]
4.-αφη-[τεταρτη σε σπουδαιοτητα ,οδος επικοινωνιας,είναι η αφη με αξιολογηση [70%].
5.-γευση.-[πεμπτη στον σχετικο πινακα σπουδαιοτητας με αξιολογηση [67%]
6.-οσμη.-[τελευται είναι η οσμη με βαθμο αξιολογησης [66%]
7.- είναι το πιο ενδιαφερον κομματι της διαδικασιας,δεν λογιζεται σαν αισθηση,προκειται για το σταματημα κάθε δραστηριοτητας στο μυαλο.Σταματημα της παραγωγης σκεψεων,ιδεων ,εικονων κ.ο.κ.Το ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ του μυαλου από κάθε σκεψη,ιδεα,εικονα.Μονο όταν συμβει και αυτό τα τρια μυαλα βρισκονται σε αρμονια και επιτρεπεται η επικοινωνια μεταξυ τους από το Μεσολοβιο.
Είναι [5+2] διοτι η [κινηση] και το σταματημα της δραστηριοτητας των μυαλων δεν λογιζονται για αισθησεις.
Στην συνεχεια χαλαρωνω.Ζητω δηλαδη αρχιζοντας από τους μυες του ποδιου μου να χαλαρωσουν και ανεβαινω σιγα –σιγα κανοντας το ιδιο για κάθε μυ του κορμιου μου οπου και αν βρισκεται.Η χαλαρωση πρεπει να είναι τετοια ώστε να μην αισθανομαι ότι εχω κορμι.Ειμαι ξαπλωμενος δηλαδη σε κρεββατι,δεν βλεπω,δεν ακουω,δεν κινουμαι,δεν μυριζω τιποτα,δεν γευομαι τιποτα,αυτό τον «θανατο» εννοουν όλα τα σχετικα βιβλια όταν αναφερονται στην συγκεκριμενη διαδικασια,ειμαι ετοιμος λοιπον για την πνευματικη μαχη του σταματηματος των δραστηριοτητων του μυαλου.
Σ’αυτή την φαση,υπαρχει ο «κινδυνος» να κοιμηθειται,κάθε αρχη εχει και τις δυσκολιες της.Φυσικα όλα αυτά για τον πρωταρη ακουγονται δυσκολα,όμως πιστεψε με δεν είναι.Μετα από[ 2-3] προσπαθειες,ακριβως επειδη είναι ενας μηχανισμος του μυαλου μας που ενεργοποιειται τελειως φυσιολογικα,διοτι ετσι είναι κατασκευασμενος να λειτουργει,δεν χρειαζεται καποιος να «ιδρωσει» για να το πετυχει.Οταν αποκτησεται λιγη εμπειρια,θα φθανεται στην φαση που σας περιεγραψα εως εδώ το πολύ σε [5] λεπτα της ωρας.
Εχουμε φθασει στο σημειο λοιπον,να σταματησουμε την εισοδο κάθε πληροφοριας που φθανει στα μυαλα μας από την συνηθισμενη οδο,της αισθησεις μας.Τωρα θα πρεπει να σταματησουμε τις πληροφοριες που παραγει ασυνειδητα το μυαλο μας,σκεψεις δηλαδη που εμφανιζονται από το πουθενα μεσα στο μυαλο μας.Το επιτυγχανουμαι αυτό διαταζοντας το μυαλο μας,όπως κανουμε απευθυνομενοι σε καποιον άλλο, ν’αδειασει από ολες αυτές τις σκεψεις και να επικεντρωθει σε μια μονο,αυτην που ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ μεσα στο μυαλο σας και για την απαντηση της οποιας ΑΔΗΜΟΝΕΙΤΕ και ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ τοσο πολύ.
Εάν όλα οσα σας εχω περιγραψει τα εχετε κανει σωστα, η απαντηση, όπως σας ανεφερα και πριν, θα εμφανισθει στην συνειδηση σας [το αριστερο μυαλο] τοσο γρηγορα που μπορει και να μην το καταλαβετε,εδώ χρειαζεται η ΠΡΟΣΟΧΗ,υπαρχει ο κινδυνος να δειτε την απαντηση σαν μια από τις σκεψεις που προσπαθειτε να διωξετε ώστε να καθαρισετε το μυαλο σας για την επαφη, ενώ θα προκειται για θεια γνωση που μολις ειχατε προσλαβει.
«Θανατος» και «Ανασταση»,περι αυτου προκειται,αυτή είναι η λεγομενη και Υψηλη Τεχνη. «Πεθαινεις» ,προσλαμβανεις θειες πληροφοριες και όταν «ξυπνας» οι πληροφοριες σε βοηθουν ν’ανεβεις σε ψηλοτερο πνευματικο επιπεδο.Οσοι μεσα στα αρχαια κειμενα,κατεβαινουν στον Αδη ,πεθαινουν δηλαδη,και κατοπιν γυριζουν πισω,είναι ανδρες –ηρωες ,είναι μυστες,γνωριζουν την Υψηλη τεχνη και ο Αδης δεν είναι τιποτα άλλο παρα η διαδικασια του διαλογισμου και ο «θανατος» των αισθησεων.
Δυστυχως όλα αυτά τα απλα πραγματα που μολις σας περιεγραψα και που επρεπε να είναι μερος της καθημερηνοτητας κάθε ανδρα του πλανητη,παντα συμφωνα με την Αθηνα,καποιοι διαχρονικα,από τους αρχαιους χρονους, περιεβαλαν με τον μανδυα του μυστηριου,κρατησαν τις γνωσεις που ειχαν μονο για τον εαυτο τους,επεβαλαν και την ποινη του θανατου,Αρχαιοι Αθηναιοι, σε οσους μιλουσαν για την διαδικασια,τα οφελη της κ.λπ.Μονο οι εκλεκτοι επρεπε να γνωριζουν και να οφελουνται.Το αποτελεσμα είναι πως εχουν περασει [3250] χρονια από την δημιουργια μας και ακομη αγνοουμε βασικα στοιχεια της ανθρωπινης ιστοριας, του πλανητη και του γαλαξια.Ακριβως επειδη ο μηχανισμος μεσα μας δεν λειτουργει,δεν τον βαζουμε να λειτουργησει,εχουμε αγνοια και ότι υπαρχει.Οσοι λιγοι γνωριζουν,το μονο που τους ενδιαφερει είναι να γινονται πλουσιωτεροι αυτοι και οι οικογενειες τους,αγνοωντας την δυστυχια που σιγουρα εχουν εισπραξει όλα αυτά τα χρονια από τα ανταποδωτικα εργα του γενετικου τους κωδικα.
ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΨΗΛΗ ΤΕΧΝΗ
Τα χρωματα είναι τρια[3].ΜΑΥΡΟ –ΛΕΥΚΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ οσα και τα σταδια.
Το μαυρο –συμβολιζει το πρωτο σταδιο οπου ο υποψηφιος ανδρας-ηρωας δεν γνωριζει τιποτα για την υπαρξη του αλλου του εαυτου,ουτε για την διαδικασια επικοινωνιας μαζι του,βρισκεται στην κυριολεξια στο «σκοταδι».Ο καθημερινος μας εαυτος,το αριστερο μυαλο.
Το μαυρο συμβολιζει επισης τον σκοτεινο Αδη,τον «θανατο» δηλαδη ολων των αισθησεων.
Το λευκο.-είναι το χρωμα που αντιπροσωπευει το δευτερο σταδιο ,οπου ο υποψηφιος ανδρας-ηρωας μαθαινει για όλα αυτά που εως τοτε του ηταν αγνωστα.Ειναι σαν μια νεα αρχη στη ζωη του.Σαν το ξεκινημα μιας καινουργιας ημερας,γι’αυτό αλληγορικα το συνανταμαι σαν την ,αυγη,το πρωτο φως της ημερας μετα το σκοταδι της νυχτας.
Το λευκο συμβολιζει επισης το εμποδιο που πρεπει να ξεπερασεις για να κανεις την επαφη,το ισχυρο Μεσολοβιο.
Το κοκκινο.- Είναι το χρωμα του τριτου σταδιου.Ειναι το σταδιο που ο ανδρας –ηρωας κανει την επαφη και βλεπει τον θεο μεσα του.Καλλιτερη περιγραφη των τριων χρωματων και των τριων σταδιων δεν υπαρχει,από αυτην που μας δινει η Αθηνα στον πρωτο στιχο της [Β] ραψωδιας της Οδυσσειας.Με την απλη περιγραφη της ανατολης του Ηλιου.
Στιχος [β1]
Ημος δ’ηριγενεια φανη ροδοδακτυλος Ηως=3380[5]
Ερμηνεια.-οταν φανηκε η γεννημενη το πρωι ροδοδακτυλη Ηω.
Δηλαδη –νυχτα [μαυρο]-ξημερωμα –[λευκο]-ανατολη του Ηλιου –[κοκκινο]
Ο αριθμος των γραμματων του στιχου είναι [33] και ο αριθμος των λεξεων [6] αριθμοι που δηλωνουν τον Ελληνικο Γενετικο κωδικα.
ΑΡΙΘΜΟΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
1.-Μια η μεθοδος αναλλοιωτη στους αιωνες διοτι ετσι κατασκευαστηκε από τους δημιουργους μας.Πρωτο σταδιο.
Μονος σου.Μια ερωτηση τη φορα.Μια η πηγη της γνωσης.Εν το παν.
2.-δευτερο σταδιο.Δυο τα μυαλα ,αριστερο και δεξι.Διπλη υποσταση .ανθρωπινη και θεικη
3.τριτο σταδιο η τρια σταδια- χρωματα [μαυρο-λευκο-κοκκινο]Τρια [3] μυαλα –[αριστερο –δεξι και Μεσολοβιο.Τρια δις γραμματα σε κάθε ελικα του Ε.Γ.Κ.
4.-τεσσερα τα σημεια του οριζοντα .Τεσσερα τα γραμματα του Ε.Γ.Κ.
5.- οι αισθησεις μας .
6-εξι δις τα γραμματα του Ε.Γ.Κ. Εξι ο αριθμος του ανθρωπου.
7.- οι αισθησεις που πρεπει να «πεθανουν».
8.- η Ελληνικη διπλη βιο-νανοελικα
9.- η ολοκληρωση της επαφης .Ο ανδρας –ηρωας.
Καλη και δημιουργικη εποχη του ΥΔΡΟΧΟΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panoun
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2016, 06:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΑΕ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΤΙ ΣΕΙΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ? ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΕΡΕΤΕΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ, ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ. ΚΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ ? Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΛΗΟΨΗΦΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ Η ΕΝΟΡΑΤΗΚΑ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. Ο ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ. ΟΤΑΝ ΔΙΑΛΟΓΙΖΕΣΕ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ Η ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΜΕΓΑΛΟ, Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΤΙΓΜΗΕΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ (ΑΠΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ). ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΝΟΡΑΤΙΚΑ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟΡΙΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΣΤΙΓΜΗΕΑ ΕΝΟΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΜΟΝΟ Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΟΥ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΠΡΟΣΦΩΡΑ, ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΑ, ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΑΡΕΤΩΝ, ΕΞΑΓΝΙΣΜΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΣΠΟΡΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΤΛ. ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ Ο ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ 2 ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ 2 ΠΟΔΙΑ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΕΣ ΨΥΧΕΣ. ΓΙΑΤΙ Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΘΑΝΑΤΗ , ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΘΥΜΩΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ. ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΛΟΥΠΙΑ. ΑΜΑ ΒΛΕΠΤΑΤΕ ΤΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΣΩΜΑ ΘΑ ΚΑΤΑΒΑΙΝΑΤΕ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΕΞΕΛΙΣΕΣΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ. ΜΗΝ ΚΟΛΑΤΕ ΣΕ ΚΑΛΟΥΠΙΑ. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΗΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΗΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΡΘΕΙ Ο ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΕΡΘΕΙ.

quote:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

Ας δούμε το θέμα λίγο εκ της αριθμοσοφίας...έχουμε 5 λέξεις ίσες.

1.ΠΡΟΣΕΥΧΗ = 1463
2.ΥΜΝΟΛΟΓΩ = 1463
3.ΕΝΣΚΗΠΤΩ = 1463
4.ΜΝΗΜΟΝΕΥΩ = 1463
5.ΞΕΚΟΥΡΑΖΩ = 1463

και μετάφραση της ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ = ΔΕΗΣΗ, ΕΥΧΗ, ΙΚΕΣΙΑ

Εχουμε άλλες 5 λέξεις ίσες.

1.ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ = 638
2.ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ = 638
3.ΑΛΑΦΡΑΔΑ = 638
4.ΛΥΣΗ = 638
5.ΚΡΙΤΗΣ = 638

και μετάφραση του ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ = ΔΙΑΛΟΓΗ, ΣΤΟΧΑΣΗ, ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ, ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ, ΔΙΑΝΟΗΜΑ, ΣΚΕΨΗ.

Επιτρέψτε μου να "παίξω" με τις λέξεις που προαναφέρω...

Αριθμοσοφικά...Η προσευχή υμνολογεί τον "Κύριο" και προσφέρει ξεκούραση. Ο διαλογισμός δεν ξεκουράζει?
Εγώ όταν διαλογίζομαι ξεκουράζομαι. Μετά νιώθω ξεκούραστος. Μερικές φορές ο διαλογισμός μου δίνει λύσεις,με βηθάει να κρίνω
κάποια πράγματα πιο ήρεμα.

Μεταφραστικά...Οταν προσεύχομαι αναφέρω κάποιες ευχές για όλο τον κόσμο και για εμένα. Ναι το ξέρω ότι είναι εγωιστικό να ζητάω
για εμένα αλλά αφού το κάνω να σας πω ψέμματα? Δεν είναι ο χαρακτήρας μου. Και ποιός από εσάς δεν έχει πεί βοήθα με "κύριε",
σε όποιον/α κύριο/α πιστεύει? Ολοι.
Οταν διαλογίζομαι λοιπόν σκέφτομαι...σκέφτομαι καθαρά και επικεντρώνω τις σκέψεις μου σε ένα θέμα που έχω για να βρώ λύση.
Διαλογή σκέψεων και λύσεων και στοχασμός.

Και καταλήγω τον ταπεινό στοχασμό ενός απλού ανθρώπου...
Γιατί όχι και διαλογισμός και προσευχή? Ναι και στα δύο. Και τα δύο τα χρειάζομαι. Σε άλλες περιπτώσεις χρησιμοποιήται το
ένα και σε άλλες το άλλο. Υπάρχει κάποιος που μου λέει πως δεν μπορώ να κάνω το ένα εάν κάνω και το άλλο.

Είμαι ελέυθερος να διαλογίζομαι και είμαι ελέυθερος να προσεύχομαι σε όποιο θεό αγαπώ.

Να είστε καλά.
Μετα τιμής Κύβος ο φιλικός.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy