ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομοφυλοφιλία στην Αρχαία Ελλάδα - Μύθος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 15:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cottus

Χαίρομαι που διαφωνούμε γιατί ειδικά σήμερα δεν έχω τί να κάνω, διάολος δεν είμαι, παιδιά δεν έχω...οπότε γράφω τπτ να περνάει και η ώρα.

Για το α) σου:
Αν, λέω αν, δεν υπήρχε νόμος και μάλιστα αυστηρός για το βιασμό, τί λες οτι θα γινόταν; Εγώ λέω οτι τα θήλεα (και όχι μόνο) από 12 έως...ανάλογα το βίτσιο ετών θα κυκλοφορούσαν με ειδικά επεξεργασμένο τσίγκινο.
Οσο για το άλλο,τείνω να φοβάμαι να κυκλοφορήσω παρ’ οτι υπάρχουν αυστηροί νόμοι. Αν δεν υπήρχαν, πιθανότατα θα ζούσαμε (όσο μας επιτρεπόταν) σε χώρα άναρχη.

Για το βου):
Η αρχαία ηθική και κάθε ηθική δεν ήταν αυστηρή. Ηθη υπάρχουν χρηστά ή μη (άχρηστα;). Οταν υπάρχει κίνδυνος ή ροπή προς κατάπτωσή τους, αναγκαζόμαστε να πάρουμε μέτρα. Για να έρθω στα λόγια σου, υποθέτω οτι αν δεν υπήρχε ο αυστηρός που λες νόμος για τη λιποταξία και την προδοσία, ο Εφιάλτης θα ‘χε δικό του κλαμπ.
Οι νόμοι δεν έρχονται σε αντίφαση με τις πράξεις αλλά τις προλαμβάνουν όσο μπορούν και τις καταστέλλουν.

Τούτου δοθέντος που λέμε, δε θα υπήρχε ανάγκη θέσπισης νόμου (και δη αυστηρού) αν δεν υπήρχε αντικείμενο λέω εγώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 16:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ανάλογη μαρτηρία σχετικά με το πόσο παρεξηγημένο θέμα ήταν ο ψυχικός δωρικός έρωτας και οτι αυτος δεν είχε καμία σωματική σχέση καταθέτει και


...η επιγραφή στη Σαντορίνη, δίπλα στο ναό του Καρνείου Απόλλωνα:

"(ΤΟΝ ΔΕΙΝΑ) ΝΑΙ ΤΟΝ ΔΕΛΦΙΝΙΟΝ ΗΟ ΚΡΙΝΩΝ ΤΕ(Ι)ΔΕ ΩΙΦΕ ΒΑΘΥΚΛΕΟΣ ΑΔΕΛΦ(Ε)ΟΝ ΔΕ ΤΟΥ ΔΕΙΝΑ"

Που σημαίνει: "Μα τον Δελφίνιο Απόλλωνα, εδώ ο Κρίνων το έκανε με τον αδερφό του Βαθυκλέους".

(είμαι κακός)

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 23:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Cottus , Δικαίωμά σου να διαφωνής και να αναφέρεσαι σε νόμους που ίσχυσαν κατά καιρούς , όμως οι ερευνητές μας λένε άλλα , τα οποία και αντιγράφω .
Γιά παράδειγμα εις την Σπάρτη η σχέση του εραστή που λεγότανε εισπνήλας προς τον ερωμένο που λεγότανε αΐτας εθεωτείτο τόσο νόμιμη , ώστε ο εραστής να έχει την θέση του αναγνωρισμένου κηδεμόνα και ήταν υπεύθυνος απέναντι στην κοινωνία και την πολιτεία για τυχόν παρεκτροπές του .
Όσο γιά την Κρήτη ( Στράβων ο.483 ) , ο εραστής φιλήτωρ τρεις ημέρες νωρίτερα επήγαινε στους οικείους του εφήβου και τους προανήγγελλε την ελογή του για να κρίνουν αν επέτρεπαν αυτή τη σχέση . Το κριτήριο ήταν , όχι αν η σχέση αλλα αν ο εραστής ήταν αντάξιος του γιού τους .
Αν προτιμούσαν άλλον εραστή φρόντιζαν να ματαιώσουν την εικονική αρπαγή του εφήβου από τον εραστή του , έθιμο που μάλλον προέρχεται από τον μύθο της αρπαγής του Γανυμήδη από τον Δία .
Κατόπιν το ζευγάρι κατέφευγε στα βουνα , και εγεί επί δύο μήνες ο έφηβος διδασκότανε την χρήση των όπλων και την σκληραγωγία . Ύστερα γύριζαν και ο εραστής εχάριζε στον νέο την πρώτη του πανοπλία , ένα κύπελο και ένα βόδι που το θυσίαζε στόν Δία .
Ο νέος τότε ονομαζότανε κληνός και απολάμβανέ μεγάλες τιμές .
Η σχέση βέβαια εξακολουθούσε και αργότερα ιδιέτερα στους πολέμους , μεχρι ο νέος ενηλικιωθη και έλθη η σειρά του να γίνη φιλήτωρ κάποιου άλλου εφήβου .
Δεν υπήρχε μεγαλύτερη ντροπή για έναν νέο από του να μη βρεθή κανένας φιλήτωρ γι'αυτόν .
Όσο για τά αγγεία , φίλοι μου με τις επίμαχες παραστάσεις υπάρχουν , και σας ορκίζομαι ότι δεν τα έχω ζωγραφίσει εγώ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 23:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ φίλε Sesostris θα ξεκιωήσω με μια αντίφαση στα λεγομενά σου: είπες ότι η ερωτικη επαφή μεταξύ αντρών αποτελούσε την ολοκλήρωση της φιλίας και μεχρι της θανάτου αφοσίωσης και από την άλλη οτι βιάζαν Πέρσες
Και κάτι ακόμα , που την βρίσκεις φίλε Cottus την αντίφαση ;
Όταν κάνεις έρωτα με την αγαπημένη σου , ολοκληρώνετε και επισφραγίζετε τον έρωτά σας . Μή μου πης ότι συμβαίνει το ίδιο και στον βιασμό μιας γυναίκας ; Ερωτική πράξη και η μία και η άλλη , μόνο που η δεύτερη εξευτελιζει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 00:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τι γινόταν στην αρχαία Ελλάδα το μαθαίνουμε από συγγράμματα.
Τα συγγράμματα τα έγγραφαν όσοι ασχολούντο με το πνεύμα.
Τα συγγράμματα της αρχαίας ελλάδας δεν ήσαν του μπακάλη και του χασάπη .
Ο απλός λαός είχε τα πάθη του. Όπως όλοι οι λαοί.
Αυτό που ξεχωρίζει είναι ότι οι σοφοί είχαν άλλα πάθη, κάτι προσπάθησαν να μας διδάξουν, να μας παθιάσουν και μας με το πάθος τους, το πνεύμα.
-Ομορφο παιδί, λέει ο Σωκράτης σε νεαρό στο γυμναστήριο.
Πρόσεχε (γιατί είσαι νέος με όμορφο κορμί).
Γιατί και γω όταν ήμουν στρατιώτης στην Ποτίδαια , λέει και μου την έπεσε ο όμορφος ηγεμών Αλκιβιάδης(είχε χρυσά μαλλιά ως τη μέση) δεν πήγα στη σκηνή του.
Ολόκληρη κατήχηση κάνει ο άνθρωπος στο παιδί.
Βιβλίο ολόκληρο έγραψε ο Πλάτων για αυτό το θέμα.
Μερικοί δεν κοιτούν το βιβλίο αλλά κάποιο εδάφιο κάπου αλλού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 13:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lamogio οι τότε νόμοι δε μπορούν να μας δείξουν το μέγεθος ενός προβλήματος αλλά σαφέστατα μας δείχνουν την στάση της οργανωμένης κοινωνίας απέναντι στο κάθε ζήτημα.Και για τα συγκεκριμένα θέματα υπάρχει σαφέστατη στάση της κοινωνίας και ήταν αρνητική.
Φίλε μου, κανένας δεν αρνείται την ύπαρξη ομοφυλόφιλων ,όχι μόνο στην αρχαία Ελλάδα αλλα σε όλους τους χρόνους και κοινωνίες και πολιτισμούς.Σημασία λοιπ΄΄ον έχει κατα πόσο ήταν αποδεκτοί απο την εκάστοτε κοινωνία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 13:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε junk95 όσο και αν προσπάθησα δε μπόρεσα να καταλάβω τι εννοείς.Η φράση αυτή αποτελέι μέρος κάποιου κειμένου?ή είναι απλώς αυτή?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 14:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είνα γνωστό φίλε sesostris οι ερευνητές δεν τείνουν προς την ίδια κατεύθυνση όλοι,γιατί και οι δικές μου απόψεις βασίζονται σε ερευνητές (κυρίως 'Ελληνες και Γερμανούς)
Τώρα όσο αφορά τις έννοιες φιλήτωρ-κλήνος καιεισπνήλας-αίτας επιτρεψέ μου να διαφωνήσουμε για άλλη μια φορά:)))Δεν τεκμηριώνει σαρκικές σχέσεις.Πως άλλωστε να αποδείξει όταν η νομοθεσία της παιδεραστείας ήταν αυστηρή και κοινωνικά μη αποδεκτή?Και μάλιστα αναφέρεις ότι έπαιρναν και τη συγκατάθεση των γονιών, μήπως αναφέρεται στο προφανές? ότι δηλαδή ο ενήλικας διαπαιδαγωγούσε τον ανήλικο?(μην απατάσε από την λέξη εραστή)
Θέλω να προσθέσω ότι οι νόμοι που αναφέρω και που τους προσπερνάς,καθρευτίζουν την κοινωνία της εποχής.Δηλαδή κατά πόσο μια κοινωνία αποδεχόταν κάποια πράγματα ή όχι και πόσο αυστηρή ή ανοχές διέθετε.
Φίλε μου παραδέχομαι το λάθος μου που σημειώνεις στο δεύτερο κείμενό σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 15:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φίλε junk95 όσο και αν προσπάθησα δε μπόρεσα να καταλάβω τι εννοείς.Η φράση αυτή αποτελέι μέρος κάποιου κειμένου?ή είναι απλώς αυτή?

Η φράση αυτή είναι σκαλισμένη σε ένα βράχο, κοντά στο ναό του Απόλλωνα στη Σαντορίνη. Μαζί με καμία 100στή άλλες. Από αγόρια. Του 7ου-6ου αιώνα π.Χ. Η εκπαίδευση αυτών των αγοριών στη Θήρα γινόταν με το Σπαρτιατικό τελετουργικό.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=2086637&dopt=Abstract

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 16:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H πηγή σου junk95 δε μου λέει τίποτα. Μου στέλνεις ένα link που σε 4 γραμμές αναφέρει κάτι το οποίο δεν αποδεικνεί τίποτα,δεν αποτελεί επιστημονική έρευνα ,δεν είναι παρά μία δήλωση. Βασισμένο σε κάποιους Marrou και Dover . Αν εσένα αυτο σε καλύπτει πάω πάσο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 22:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Cottus πολύ φοβάμαι , ότι αντιμετωπίζεις το θέμα με σύγχρονα κριτήρια και αρνείσαι να αποδεχθής ένα γεγονός , ίσως από υπερβάλλοντα πατριωτισμό . Συγχέεις τον θεσμό της παιδεραστίας , όπως εξακολουθώ να την ονομάζω , στην αρχαία Ελλάδα για να την διαχωρίσω από την ομοφυλοφιλία σαν διαστροφή . Σε πληροφορώ λοιπόν ότι οι άνθρωποι αυτοί άσχετα από τις μεταξύ τους σχέσεις τις οποίες θεωρούσαν φυσιολογικές , κατά τα άλλα ήταν εντελώς ομαλοι και χωρις κανένα ίχνος θηλυπρέπειας . Με άλλα λόγια δεν ήταν κύναιδοι για να τους καταδικάσουν οι νόμοι , γι'αυτό μην το παίρνεις πατριωτικά το ζήτημα . Άλλωστε αυτά δεν συνέβαιναν μόνο στον Ελλαδικό χώρο , ανάλογες συνήθειες αναφέρονται τόσο στους γεμανικούς λαους όσο και στους Γαλάτες , συνήθειες που όπως είπαμε αναπτύχθηκαν λόγω ελείψεως γυναικών κατά τις μακρόχρονες εκστρατείες .
Το ίδιο φαινόμενο το συναντάμε και στούς Ναΐτες Ιππότες στις Σταυροφορίες .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 00:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου εγώ μπορεί και να κάνω λάθος, όντως από υπερβάλοντα πατριωτισμό.ΛΕΩ ΌΜΩΣ ΊΣΟΣ.
ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ -ΚΟΝΤΕΥΕΙΣ- ΑΝ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΙΑ -ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΘΕΣΜΟΣ-ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΧΩΡΙΖΕ ΣΕ ΝΟΜΙΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ.ΑΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΑΙΣΧΙΝΗ,ΤΟΝ ΛΥΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ,ΤΟΝ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑ ΣΤΟ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ, ΣΤΗΝ ΗΘΙΚΑ ΝΙΚΟΜΑΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΣΤΡΑΤΗΓΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΑΙΝΟΥ.
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΒΡΗ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΥΤΗ.
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΗΚΟΤΕΡΑ-ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΘΕΣΗ- ΕΝΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 15:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλος πάντων,προσπάθησα να ενημερώσω (όσους δεν γνώριζαν) την κοινωνικη αντίληψη του θέματος ηθική και νομική της εποχής εκείνης.Μόνο έτσι (λαμβάνοντας δηλαδή ,όλες τις παραμέτρους) θα μποούσαμε να καταλήξουμε σε ένα συμπέρασμα .Το να βασιζόμαστε στις λέξεις εραστήσ ερωμένος κλπ δεν αποτελεί τιποτα άλλο παρά να σκεφτόμαστε με σύγχρονα κριτήρια (ΦΙΛΕ SESOSTRIS). Με αυτή τη λογική σε όσα κείμενα ο πατέρας αναφέρεται ως ΑΓΑΠΗΤΙΚΟΣ του γιού του ,θα πρέπει να μιλάμε και για θεσμό της αιμομειξίας¨?¨Ελεος φίλε SESOSTRIS
εσύ πέφτεις στην στείρα αντίληψη ότι οι σύχγρονες έννοιες των λέξεων συμπίπτουν με τις αρχαίες.

και κλεινω το θέμα-εκ μέρους μου-τουλ.αχιστον με Ηράκλειτο¨:
10.Ίσως όμως η φύση να επιθυμεί τα αντίθετα και από αυτά να δηνιουργεί την αρμονία της και όχι από τα όμοια όπως ακριβώς ένωσε το αρσενικό με το θηλυκό και όχι το καθένα με το ομοφυλό του .Δημιούργησε την πρώτη αρμονική τάξη δια των αντιθέτων της και όχι δια των ομοίων τους.

Δεν καταλαβαίνω την αποξή σου SESOSTRIS και των ομοίων σου, ότι το σωστό είναι να απορίπτουμε τα στοιχεία και να υιοθετούμε παιχνίδια με τις λέξεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 04:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...η επιγραφή στη Σαντορίνη, δίπλα στο ναό του Καρνείου Απόλλωνα:

"(ΤΟΝ ΔΕΙΝΑ) ΝΑΙ ΤΟΝ ΔΕΛΦΙΝΙΟΝ ΗΟ ΚΡΙΝΩΝ ΤΕ(Ι)ΔΕ ΩΙΦΕ ΒΑΘΥΚΛΕΟΣ ΑΔΕΛΦ(Ε)ΟΝ ΔΕ ΤΟΥ ΔΕΙΝΑ"

Που σημαίνει: "Μα τον Δελφίνιο Απόλλωνα, εδώ ο Κρίνων το έκανε με τον αδερφό του Βαθυκλέους".

(είμαι κακός)



Είσαι πράγματι κακός.
Άσε τα ελληνικά γιατί δέν τα ξέρεις.
Ξέρεις ... καμμιά φορά .. ένας άντρας πόθησε κάποιον άλλον στη φυλή papua εκεί κάτω στην ^%$#@νησία.
Πές μας τώρα πόσοι Μήδοι εισβολείς εσφάγησαν στον Μαραθώνα .
Ξέρεις πόσοι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 10:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος πάντων,προσπάθησα να ενημερώσω (όσους δεν γνώριζαν) την κοινωνικη αντίληψη του θέματος ηθική και νομική της εποχής εκείνης.Μόνο έτσι (λαμβάνοντας δηλαδή ,όλες τις παραμέτρους) θα μποούσαμε να καταλήξουμε σε ένα συμπέρασμα .Το να βασιζόμαστε στις λέξεις εραστήσ ερωμένος κλπ δεν αποτελεί τιποτα άλλο παρά να σκεφτόμαστε με σύγχρονα κριτήρια (ΦΙΛΕ SESOSTRIS). Με αυτή τη λογική σε όσα κείμενα ο πατέρας αναφέρεται ως ΑΓΑΠΗΤΙΚΟΣ του γιού του ,θα πρέπει να μιλάμε και για θεσμό της αιμομειξίας¨?¨Ελεος φίλε SESOSTRIS
εσύ πέφτεις στην στείρα αντίληψη ότι οι σύχγρονες έννοιες των λέξεων συμπίπτουν με τις αρχαίες.

Σωστά φίλε Cottus
Aλίμονο άν σε κάθε μορφή Αγάπης κολλάγαμε δίπλα το ΣΕΞ!!
Τότε την τεράστια Αγάπη του Πατέρα προς τον Υιό και αντίστροφα τί θα την πούμε ΑΙΜΟΜΙΞΙΑ
Η Αγάπη προς κάποιον δάσκαλο, προς κάποιο είδαλμα μας, προς κάποιον ΕΥΕΡΓΕΤΗ προπαντώς είναι πάντα Σεξουαλική
Με την λογική αυτή όλα τα Ανδρόγυνα μετά απο κάποια ηλικία 50-60 ετών που δέν έχουν Σεξουαλικές Σχέσεις δέν υπάρχει Κανένας λόγος να συμβιώνουν ... αλλά εκ πείρας έχω παρατηρήσει Εγώ οτι το 90% των Διαζυγίων βγαίνουν σε μικρές ηλικίες!
Μήπως λοιπόν η Σεξουαλική Αγάπη δέν είναι και τόσο πολύ πραγματική?
Γιατί να μήν υπάρχει αντίστοιχα μιά τόσο δυνατή ΦΙΛΙΚΗ ΑΓΑΠΗ μεταξύ 2 Ανδρών και πρέπει να την βαπτίσουμε αμέσως Σεξουαλική?
Οπότε οι αντίστοιχες Αρχαίες αναφορές για πολύ δυνατές Αγάπες μεταξύ ηρώων ή Ανδρών δέν μπορούν να μας πείσουν οτι συνεπάγονται Σεξουαλικές επαφές!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 14:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sesostris
quote:
αντιμετωπίζεις το θέμα με σύγχρονα κριτήρια και αρνείσαι να αποδεχθής ένα γεγονός , ίσως από υπερβάλλοντα πατριωτισμό .
Να αγιάσει το στοματάκι σου!
Ο Δίας και οι Χάριτες πάντα να σ'έχουν καλά και να σε ευλογούν... Η Ἠρα και η Εστία πάντα μαζί σου...

Αν και συχνά διαφωνούμε εδώ μέσα, δεν έχεις ιδέα πόσο αναζωογονητικό και ευχάριστο είναι να βρίσκει κανείς έστω και έναν Αρχαιολάτρη που δεν έχει το κεφάλι χωμένο στην άμμο, για να μην πώ πουθενά αλλού.

Σε ευχαριστώ. Έδωσες παράταση ζωής στις ελπίδες μου για τους Ελληνοκεντρικούς.

think4allu:

quote:
Πές μας τώρα πόσοι Μήδοι εισβολείς εσφάγησαν στον Μαραθώνα .
Εκτός και αν θες να συζητήσεις πόσσοι Έλληνες στρατιώτες γ*μηθηκαν μεταξύ τους κατόπιν την νίκη του Μαραθώνα, είσαι εντελώς εκτός τόπικ!!

Τί πας να παριστάνεις δηλαδη; Σκοτώσαμε πολλούς Πέρσες, άρα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να υπήρχε ομοφυλοφιλία;;
Με τέτοια λογική βγάζεις την μέρα σου...

Τί να πούμε δηλαδή όταν λίγα χρόνια αρχότερα (αφού οι Μακεδώνες δέσποτες τα κάναν σαλάτα) βρίσκουμε τους Έλληνες να είναι ΥΠΟ ΤΗΝ ΗΓΕΣΙΑ του Πέρση Ποντιου βασηλιά Μιθριδάτη, και να μάχονται πλάι-πλάι με τους Πέρσες, ενάντιων των Ρωμαίων. Παρ΄ολα αυτά 100000 Έλληνες + Ασιάτες δεν μπόρεσαν να κάνουν καλά 15000 Ρωμαίους και συντίβθηκαν. Με τη λογική σου, λοιπόν, ήταν και γ*μω τις ξεσκισμέννες αδερφές, έτσι;;

Πάντως σε ένα πράγμα έχεις δίκιο. Οι νεαροί πολεμιστές κάποιων φιλών Παπούα είχαν σύστημα αρκετά όμοιο με την Σπάρτη, και για να μυηθούν σαν άνδρες και σαν πολεμιστές αποσύρονταν στα βουνα, όπου μαζί με την πολεμική εκπαίδευση, παίρναν πίπες στους "εκπαιδευτές" τους.

Πάντως μην ανυσηχείς, δεν χρειάζεται να αντιγράψεις όλα τα στοιχεία της του Σπαρτιάτικου πολιτισμου (εκτός κι αν θέλεις, φυσικά).
Έχεις, ξέρεις, και το δικαίωμα της επιλογής.

K.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 15:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυνικέ αν στην παράθεση στοιχείων έχεις να αντιπαρατάξεις χυδαιολόγιο παράτα τα. Υπάρχουν κάποιοι που έχουν θυσιάσει χρόνο και κόπο.( και από τις δύο πλευρές).
Δείξε τον ανάλογο σεβασμό ,δείξε την παιδεία σου.

Αν δε μπορείς να ασχοληθείς με κάτι άλλο, στέλνε sms το Fame story.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 16:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aλίμονο άν σε κάθε μορφή Αγάπης κολλάγαμε δίπλα το ΣΕΞ!!
Τότε την τεράστια Αγάπη του Πατέρα προς τον Υιό και αντίστροφα τί θα την πούμε ΑΙΜΟΜΙΞΙΑ
Η Αγάπη προς κάποιον δάσκαλο, προς κάποιο είδαλμα μας, προς κάποιον ΕΥΕΡΓΕΤΗ προπαντώς είναι πάντα Σεξουαλική
Με την λογική αυτή όλα τα Ανδρόγυνα μετά απο κάποια ηλικία 50-60 ετών που δέν έχουν Σεξουαλικές Σχέσεις δέν υπάρχει Κανένας λόγος να συμβιώνουν ... αλλά εκ πείρας έχω παρατηρήσει Εγώ οτι το 90% των Διαζυγίων βγαίνουν σε μικρές ηλικίες!
Μήπως λοιπόν η Σεξουαλική Αγάπη δέν είναι και τόσο πολύ πραγματική?
Γιατί να μήν υπάρχει αντίστοιχα μιά τόσο δυνατή ΦΙΛΙΚΗ ΑΓΑΠΗ μεταξύ 2 Ανδρών και πρέπει να την βαπτίσουμε αμέσως Σεξουαλική?
Οπότε οι αντίστοιχες Αρχαίες αναφορές για πολύ δυνατές Αγάπες μεταξύ ηρώων ή Ανδρών δέν μπορούν να μας πείσουν οτι συνεπάγονται Σεξουαλικές επαφές!

Χαρακτηριστικό ε΄΄ιναι το τμήμα του λόγου του Παυσανία, όπου πιστοποιεί την ύπαρξη 2 μορφών της Αφροδίτης.Της ουράνιας και της Πανδήμου.
Ο πάνδημος έρωτας είναι ο έρωτας που νιώθει όλος ο κόσμος , είναι ο έρωτας προς μια γυναίκα. Ο ουράνιος όμως είναι ο πνευματικός έρωτας, εκείνος που θα ανυψώσει πνευματικά τον άνθρωπο.

Μάλιστα , ο Παυσανίας αναφέρει για τους εραστές εκείνους που ακολουθούν και εφαρμόζουν τον πανδημο έρωτα στις σχέσεις τους με τους μαθητές τους ότι:
¨...έπρεπεν όμωσ και εις τους χυδαίους αυτούς εραστάς να επιβάλλωμεν δια της βίας τάυτην διαγωγήν , όπως και με τας γυναίκας, τας ελευθέρας τους εξαναγκάζομεν, όσον μας είναι δυνατόν, να μην συνάπτουν ερωτικά σχέσεις.Διότι αυτοί είναι που έχουν προκαλέσει δυσφήμισιν...¨
Γι αυτό και συνεχίζει ο Παυσανίας :
¨..Αφ'ετέρου όμως όταν οι πατεράδες προσλαμβάνουν εις εποπτεία των αγαπητικών παιδαγωγούς και δεν τους επιτρέπουν να έρχονται εις ομιλία με τους εραστάς των και αυτάς τας οδηγίας δίδουν εις τον παιδαγωγόν...¨
Μήπως διακρίνει κανεις σε κάποιο σημείο νύξεις για παιδεραστία? Παρ'όλα αυτά αναφέρεται ρητώς η λέξη ¨αγαπητικών¨ όπου εννοούνται οι υιοί των πατεράδων, οι μαθητές δηλαδή και η λέξη εραστάς με την οποία εννοούνται οι δάσκαλοι. Αλλά για το φόβο άνομων σχέσεων , ο πατέρας όριζε επιτηρητή που τον ονομάζει παιδαγωγό


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 16:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως σε ένα πράγμα έχεις δίκιο. Οι νεαροί πολεμιστές κάποιων φιλών Παπούα είχαν σύστημα αρκετά όμοιο με την Σπάρτη, και για να μυηθούν σαν άνδρες και σαν πολεμιστές αποσύρονταν στα βουνα, όπου μαζί με την πολεμική εκπαίδευση, παίρναν πίπες στους "εκπαιδευτές" τους.

Ισχύει. (βλ. "ΧΥ Το αντρικό χρωμόσωμα").

Που σημαίνει ότι πιθανόν αν τους άφηναν ήσυχους οι Δυτικοί για καμιά χιλιάδα χρόνια ακόμα, οι Παπούα να παρήγαγαν έναν κλασσικό πολιτισμό πρώτης τάξεως.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 17:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κυνικέ αν στην παράθεση στοιχείων έχεις να αντιπαρατάξεις χυδαιολόγιο παράτα τα.
Που τη είδες την χυδαιολογία, φίλε μου;;

Ή σε πείραξε που λέμε τη σκάφη σκάφη και τα ...σύκα ΣΥΚΑ;;

Αν η αλήθεια τόσο σε τσούζει, πάψε να το παίζεις οτι σου αρέσει ο Αριστοφάνης, και τράβα εσύ για το Fame Story...

K

Συγνωμή, δηλαδή που σε διακόπτω, δεν θα ήθελα να γίνεις Cottus interruptus εξ αιτίας μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 17:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H πηγή σου junk95 δε μου λέει τίποτα. Μου στέλνεις ένα link που σε 4 γραμμές αναφέρει κάτι το οποίο δεν αποδεικνεί τίποτα,δεν αποτελεί επιστημονική έρευνα ,δεν είναι παρά μία δήλωση. Βασισμένο σε κάποιους Marrou και Dover . Αν εσένα αυτο σε καλύπτει πάω πάσο



Sorry, είχα την εντύπωση πως το γεγονός ότι σου στέλνω λινκ στην PubMed θα υπονοούσε κάτα κάποιο τρόπο ότι πρόκειται για το abstract ενός peer-reviewed επιστημονικού άρθρου το οποίο με λίγο Googlισμα θα μπορούσες να εντοπίσεις εδώ:
http://www.ipce.info/library_3/files/thera.htm

και να δεις ότι το άρθρο έχει καμιά 15αριά αναφορές και εξάλλου στηρίζεται σε αρχαιολογικά ευρήματα.

Κ., να υποθέσω ότι εσύ τα έκανες όλα αυτά, γι' αυτό και η αναφορά στους Παπούα;

Anyway, πληροφοριακά το συμπέρασμα του άρθρου είναι ότι ναι, ενίοτε τουλάχιστον ο "έρωτας" και το "οίφω" = (κυριολεκτικά "πουτσίζω") είχαν την πολύ κυριολεκτική και σημερινή σημασία τους, αλλά όχι, αυτό δε θεωρούνταν κακό ή αφύσικο ή δυσσάρεστο.

Αυτό εμένα δε με προβληματίζει. Γιατί γνωρίζω ένα απλό γεγονός (που το επισημαίνει και το άρθρο):

Ότι στην πραγματικότητα από όλους τους πολιτισμούς που έχουν περάσει από τον πλανήτη, ο Χριστιανικός Δυτικός είναι ο μόνος που έχει τόσο περίεργες απόψεις για τη σεξουλαικότητα.

Μάταια ψάχνεις φίλε Cottus να βρεις επιβεβαίωση του πατριωτισμού σου και των ιδανικών σου στην αρχαιότητα. Ο πατριωτισμός σου και τα ιδανικά σου ορίζονται -όσο και αν δεν το θέλεις- κυρίως από τη σημερινή πραγματικότητα (και από 2000 χρόνια Χριστιανισμού, και από 700 χρόνια ξένης κατοχής και από την ανακάλυψη της Αμερικής κλπ κλπ). Η αρχαιότητα ήταν εντελώς άλλος κόσμος. Δε μας συνδέουν με αυτήν τίποτα ομοιότητες (παρά μόνο ελάχιστες και όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακές). Αντιθέτως, μας συνδέει μία αλυσίδα συνεχών διαφοροποιήσεων και αλλαγών. Πώς θα τις δεις αυτές σπαταλώντας το χρόνο σου για να βρεις αποσπάσματα που στην καλύτερη περίπτωση θα μπορούσαν να θεωρηθούν υπαινιγμοί για την ύπαρξη και μεταφορικής έννοιας του ρήματος "πουτσίζω";

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 01:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
junk95

Δεν ξέρω κατά πόσο σου φαίνεται λάθος , ανντλώ ιδανικά από τους προγόνους μας, αλλά μόνο αυτά.

Και δεν νομίζω ότι σε κάποια δηλωσή μου φάνηκε να έχω την αφελή πίστη ότι δημιουργώντας ένα καχέκτυπο θα πετύχουμε κάτι.Επίσης το να έχω μια άποψη, περί του συγκεκριμένου θέματος, δεν δίνει το δικαίωμα(απευθύνομαι σε όλους) να με διακοσμούν με το επίθετο του αρχαιολάτρη.
Ευτυχώς για μένα ¨ζω¨ στο σήμερα και ειλικρινά με ενδιαφέρουν περισσότερο τα σύγχρονα προβλήματα και η αντιμετώπισή τους, παρά η ονειροπόληση 2500 πριν.

Το θέμα όμως αναφέρεται για τότε και θα μιλώ για τους προγόνους μας,Αν αυτό με καθιστά αρχαιολάτρη τότε τους καθιστά όλους.

Και τέλος βρίσκω τον χρόνο να βρω αποσπάσματα, για διάφορα θέματα και ταυτόχρονα να παρακολουθώ την αλυσίδα των διαφοροποιή σεων.]

quote:
Μάταια ψάχνεις φίλε Cottus να βρεις επιβεβαίωση του πατριωτισμού σου και των ιδανικών σου στην αρχαιότητα. Ο πατριωτισμός σου και τα ιδανικά σου ορίζονται -όσο και αν δεν το θέλεις- κυρίως από τη σημερινή πραγματικότητα (και από 2000 χρόνια Χριστιανισμού, και από 700 χρόνια ξένης κατοχής και από την ανακάλυψη της Αμερικής κλπ κλπ). Η αρχαιότητα ήταν εντελώς άλλος κόσμος. Δε μας συνδέουν με αυτήν τίποτα ομοιότητες (παρά μόνο ελάχιστες και όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακές). Αντιθέτως, μας συνδέει μία αλυσίδα συνεχών διαφοροποιήσεων και αλλαγών. Πώς θα τις δεις αυτές σπαταλώντας το χρόνο σου για να βρεις αποσπάσματα που στην καλύτερη περίπτωση θα μπορούσαν να θεωρηθούν υπαινιγμοί για την ύπαρξη και μεταφορικής έννοιας του ρήματος "πουτσίζω";

ΣΑΜΠΩς ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΠΗΓΕΣ? ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ? ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ?

quote:
για να βρεις αποσπάσματα που στην καλύτερη περίπτωση θα μπορούσαν να θεωρηθούν υπαινιγμοί για την ύπαρξη και μεταφορικής έννοιας του ρήματος "πουτσίζω

Και τουλάχιστον από μέρους μου,τα αποσπάσματα που παρέθεσα δεν αφήνουν υ6παινιγμούς,είναι ξεκάθαρα.Προσπαθησα (και τα κατάφερα εν μέρη)να μιλώ μέσα από πηγές και να μην παραθέτω προσωπικές απόψεις-που συχνά παρεξηγούνται- και να περιγράψω την κοινωνική τοποθέτηση χωρίς να αρνηθώ την ύπαρξη κίναιδων.Η ύπαρξη των κίναιδων στάθηκε η αιτία για την συγγραφή της αντίστοιχης νομοθεσίας και την τοποθέτηση φιλοσόφων, στις οποίες δεν υπάρχουν υπαινιγμοί για κανένα ¨πούτσισμα¨.
Οι μεμονομένες περιπτώσεις αποδεικνείουν την ύπαρξη των νόμων και των τοποθετήσεων.Καπνός χωρίς φωτία δεν γίνεται.Αλλά ουδέποτε υπήρξε "θεσμός παιδεραστίας" κοινωνικά αποδεκτός.Απ την άλλη όμως για να γίνονται τόσες αναφορές σε κείμενα θα υπήρχαν περιπτώσεις που να μην συμβαδίζουν με το κοινό αίσθημα.


Όσο αφορά την υπερσύνδεση ,θα απαντήσω αφού την μελετήσω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 01:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που τη είδες την χυδαιολογία, φίλε μου;;

Ή σε πείραξε που λέμε τη σκάφη σκάφη και τα ...σύκα ΣΥΚΑ;;

Αν η αλήθεια τόσο σε τσούζει, πάψε να το παίζεις οτι σου αρέσει ο Αριστοφάνης, και τράβα εσύ για το Fame Story


α) ποτέ δεν ανέφερα ότι μου αρέσει ο Αριστοφάνης.Βγάζεις έυκολα συμπεράσματα (για να μην πω ότι βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα)από κάποιο είδος φανατισμού που δεν σε αφήνει να σκεφτείς καθαρά ή από τη βιάση να βρείς αντιλογία.

β) ειλικρινά πιστεύεις ότι η αντικειμενικότητα συνδέεται με η ανούσια λογοδιάροια? (μην πω χυδαιολογία, γιατί μάλλον σε ενοχλεί)

γ)αν θίχτηκες για το fame story,sorry αλλά όποιος έχει την μύγα να την αφήσει κάτω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 02:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Cottus , λυπάμαι που δεν γνωρίζω τον τρόπο να στείλω τις φωτογραφίες των αγγείων με τις επίμαχες παραστάσεις , που παριστάνουν νεαρούς εφήβους να χαϊδεύουν τα γεννητικά όργανα όργανα των εκπαιδευτών τους κλπ .
Δεν θα περίμενα βέβαια να σε πείσουν , γιατί απλούστατα δεν μπορεί κανένα επιχείρημα και τίποτα να σε μεταπείση , όπως δεν σε πείθουν οι ιστορικές αναφορές , για τον απλούστατο λόγο οτι εξακολουθείς να συγκρίνεις με σημερινά κριτήρια γεγονότα άλλων εποχών και να τα θεωρής ανήθικα , λησμονώντας ότι στο κάτω κάτω της γραφής η ηθική είναι καθαρά θέμα τόπου και χρόνου .
Επί παραδείγματι στην Τζιά τα πανάρχαια χρόνια υπήρχε η συνήθεια τους γέρους και ανήμπορους γονείς να τους αφήνουν να πεθάνουν από ασιτία , πράξη αποτρόπαια , την οποία όμως τότε την θεωρούσαν σωστή , υπάρχει μάλιστα και ο σχετικός μύθος για το πώς καταργήθηκε η συνήθεια αυτή .
Αυτή είναι φίλε μου και η τελευταία απάντηση μου στό θέμα , γιατί δεν έχει πιά κανένα νόημα , κατά την γνώμη μου , η αντιπαράθεση αυτή .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 03:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
β) ειλικρινά πιστεύεις ότι η αντικειμενικότητα συνδέεται με η ανούσια λογοδιάροια? (μην πω χυδαιολογία, γιατί μάλλον σε ενοχλεί)
Δεν με ενοχλέι, μείνε ήσυχος.

Απορρώ όμως, πως σε ένα τοπικ για την σεξουαλικότητα, ΔΕΝ φαίνεται να θεωρείς χυδαιολογία το «Πόσσους Μήδες σφάξαμε», ενω προφανώς σε ενοχλησε που είπα «πίπες», αντί για πεοθυλασμό...

Μου φαίνεται λίγο για σεμνοτυφία, ελπίζω να κάνω λάθος.

=======

Go Sesostris, go sesostris!!- you have a new fan.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 17:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ SESOSTIS

Μπορείς να μου στείλεις τις φωτογραφίες μέσω e-mail(μαζί με την έρευνα που να αναφέρεται σε αυτά).ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ και θα με ενδιέφερε πολύ.Αν κι αυτό σου είναι αδύνατο θα σε καθοδηγήσω εγώ.
Ελπίζω να μου tα στείλεις και να μην αποδειχτέι η τελευταία σου απάντηση κύκνειο άσμα εντυπωσιασμού.

quote:
Επί παραδείγματι στην Τζιά τα πανάρχαια χρόνια υπήρχε η συνήθεια τους γέρους και ανήμπορους γονείς να τους αφήνουν να πεθάνουν από ασιτία , πράξη αποτρόπαια , την οποία όμως τότε την θεωρούσαν σωστή , υπάρχει μάλιστα και ο σχετικός μύθος για το πώς καταργήθηκε η συνήθεια αυτή .

Δεν διαφψνούμε σε τέτοιες αναφορές .Θ α επαναλάβω κάποια πράγματα γιατί μάλλον δεν κατάφερα να γίνω αντιληπτός (παραδέχομαι τον άναρχο τρόπο γραφής μου)
Αυτή τη φορά με ένα παραλληλισμό :

(κατα Μάρκον ευαγγέλιο 14)-κατά τη σύλληψη του ραβίνου από ρωμαίους στρατιώτες. Μας περιγράφει λοιπόν το ευαγγέλιο για την φυγή ενός γυμνού άντρα , ο οποίος απ'ότι καταλαβαίνουμε ήταν μαζί με τον ραβίνο την ώρα της σύλληψης.Τώρα το τι έκανε ,ποιος ήταν και που πήγαινε μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε(υποθέσεις κάνουν και τα στοιχέια που έχετε παρουσιάσει)
Επίσης σε πάμπολες αναφορές τόσο ο ίδιος (ο ραββίνος) όσο και οι μαθητές του εκφράζουν την μεγάλη τους αγάπη του ενός προς τον άλλον

Πέρνοντας αυτές τις περιπτώσεις μεμονομένα θα έβγαινε συμπέρασμα ομοφθλοφιλικών σχέσεων μεταξύ του ραββίνου και των μαθητών του.Εξετάζοντας όλα όμως τα στοιχεία δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Η διαφορά όμως αυτών -κατά περίπτωση παρεξηγημένων παραδειγματων- είναι ότι στην προαναφερθήσα δεν αναφέρεται πουθενά στην καινή διαθήκη οι απόψεις και οι νόμοι περί ομοφυλοφιλίας ενώ στους προγόνους μας υπάρχουν πάμπολες αναφορές.

Και μη μου πει κανείς ότι εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν ομοφυλόφιλοι και γι'αυτό δεν αναφέρεται τίποτα


Καταλήγοντας , ναι μεν λαμβάνω υπόψη μου την ύπαρξη ομοφυλοφιλίας και παιδεραστίας στην αρχαία ελλάδα. αλλά όπως έχω ξναυποστηρίξει σημασία έχει πως αντιμετωπίζεται ΄πό ην οργανωμένη κοινωνία.

Και τέλος φίλε μου με κατηγορείς εν ολίγις για εθελοτυφλία.
Δεν ανέφερα πότε ένα απόσπασμα αυτό καθε αυτό για να επιβάλω καμία απόψη( άλλωστε εδώ δεν επιβάλουμε αλλά ανταλάσουμε).Οτι απόσπασμα ανέφερα ήταν συγκέκριμένης περιόδου (γιατί στη αρχή αναφέρθηκε πλύ το συμπόσιο του πλάτωνα)αντί αυτού ελαβα αντιεπιχείρήματα από ενα πολύ μεγαλύτερο εποχιακό έυρος(πράγμα που μπορώ να το΄κάνω κι εγώ)επίσης έλαβα αποσπάσματα σύγχρονων ερευνών ενω εγώ αποσπάσματα απο ομόχρονους φιλόσοφους.Παρέλλειψα να ανφερθώ σε μύθους εσκεμένα γιατί αυτό είναι από μόνο του ένα άλλο θέμα(αν και κάποιος αναφέρθηκε στο μύθο του Γανυμήδη σαν ιστορικό στοιχείο και όχι σαν μύθο,αυτό έγινε γιατί αγνούσε την ύπαρξη των χαρητίσιων θεοτήων Γανυμήδα και Γανυμήδη και την αληγορική διάσταση του μύθου)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 17:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ φαίνεται να θεωρείς χυδαιολογία το «Πόσσους Μήδες σφάξαμε»,

Πού; Στις Θερμοπύλες;
Ρε τι κακοί που είναι οι Έλληνες που σφάζουν αθώους ανθρώπους!!!!!!!
Και φαντάζομαι ότι εννοείς τους Μήδους .
Αυτούς που επι σειρά ετών λυσασμένα εισέβαλαν στην Ελλάδα ερημώνοντάς την.
Όταν επιτέλους ο Αλέξανδρος έδωσε ένα δυναμικό και θεαματικότατο τέλος σ`αυτή την ιστορία , οι Έλληνες βαφτίστηκαν σφαγείς!!!!!!!!!
Τρελλοκομείο το κάναμε εδώ μέσα μου φαίνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 01:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε τι κακοί που είναι οι Έλληνες που σφάζουν αθώους ανθρώπους!!!!!!!

Δεν είπα οτι ή Μήδοι ήταν αθώοι, ούτε οτι η Έλληνες δεν κάναν καλά που τους σφάξαν. Μια χαρά δουλειά κάναν, και έμεινε και στην ιστορία.

Βρε γ*μω την ασχετοσύνη σας, γ*μω, να βλέπετε ο,τι θέλετε στα γραπτά του άλλου. Άντε πάλι τα ίδια, παλιό-Παπούα μου. Τί έγινε; Καθυστέρησε το "φορτίο" και μείνατε ανήσυχοι;

Ή δεν έχετε βρεί ακόμα κανάν "εκπαιδευτή" να σας μυήσει, και φοβάστε μη μείνετε στο ράφι;

=====

Αυτό πού είπα, είναι οτι σε ένα τοπικ για τη σεξουαλικότητα, είναι ΧΥΔΑΙΟΛΟΓΙΑ αισχροτάτη, να αναφέρεις πόσους εχθρούς έσφαξαν, σαν αντεπιχείρημα που να αποδεικνύει οτι δεν είχαν ομοφυλλοφιλικό σεξ!

ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;

Μπράβο.

Οπότε με λίγο ακόμα εργασία θα καταλάβεις και το σχόλιό μου για τους Μιθριδατικούς πολέμους. Μόνο που θα χρειαστει να σε βοηθήσει κανας άλλος, γιατί εγώ δεν ασχολούμαι πλέον. Ψάξε βρές καναν εκπαιδευτή.

Κατα Χαλκοκονδύλη και Γ' Σεπτεμβρίου μεριά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 04:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos.
Μου φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις τίποτα.
quote:
Ή δεν έχετε βρεί ακόμα κανάν "εκπαιδευτή" να σας μυήσει, και φοβάστε μη μείνετε στο ράφι;



Σε ποιούς μιλάς Kynikos;
Η ομοφυλοφυλία είναι παλαιότερη κι`απο τον άνθρωπο.
Σε ποιούς απευθύνεσαι;
Τι εννοείς "εκπαιδευτή";
Σε ενοχλεί η ομοφυλοφυλία Kynikos;
Σε αφήνει αδιάφορο;
Δείχνεις κατανόηση στη ιδιαιτερότητα;
Ή μήπως σέ πιάσανε ευαισθησίες στην παραφθορά του "εραστή" και του "ερώμενου" στην στρατιωτική εκπαίδευση; (μίλια μακρυά απο σεξουαλική συμπεριφορά).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 15:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Αν σε παρηγορεί, στην πραγματικότητα ισχύει το ακριβώς αντίθετο.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy