ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ελευθερία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 17:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα παιδια:)

παρακολουθω τις σκεψεις σας ,τα μονοπατια που ακολουθειτε για την κατανοηση της ελευθεριας.

το υλικο μονοπατι ,που περιοριζει τις κινησεις στον χωρο και τον χρονο

και το αυλο,αιθεριο μονοπατι του πνευματος και της ψυχης ,που προσπαθουμε μορφη να δινουμε.

η ελευθερια ισως δεν βρισκεται ουτε στο ενα μονοπατι,ουτε στο αλλο,μα ισως ουτε και ενδιαμεσα.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gwb
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 21:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gwb  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

χμ... είπα πιο πάνω οτι θα ήθελα να δούμε τον Ανθρωπο σαν ολοκληρωμένη πνευματική υπόσταση και όχι "ενταγμένο" στα γήινα πλαίσια...
Φαίνεται πως πρέπει να τα ζωγραφίζω κιόλας...


Σε απαντηση προς το ερωτημα σου σχετικα με την ελευθερια, πιστευω στην απελευθερωση της ψυχης απο κομπλεξ , φοβους , και χιλια δυο πραγματα τα οποια εχουν διαμορφωσει τον τροπο σκεψης μας και αυτα ειναι πιστευω που βαραινουν την ψυχη του ανθρωπου. Αλλα με την λογικη και κατανο`ωντας τις καταστασεις που διαμορφωσαν την σκεψη μας ισως να βρουμε την αιτια των προβληματων που αντιμετωπιζει καθενας απο εμας προσωπικα. Εμενα με εχει βοηθησει αρκετα εως παρα πολυ αυτ`η η μεθοδος η οποια προυποθετει παρατηρητικοτητα τοσο ως προς τις αντιδρασεις και την συμπεριφορ`α μας αλλα και οσο ως προς την ''τροφη'' και τα προτυπα που μας πασσαρουν σαν ''in '' `η ''cool '' π. χ τα ριαλιτυ , το ευκολο χρημα πατωντας επι πτωματων για να μην πω για τα αναποδογυρισμενα πενταλφα που βρισκονται τοποθετημενα καπου '' τυχαια '' στο σκηνικο διαφημιστικο μηνυματων, ταινι`ων , εκπομπ`ων κ.τ.λ.και που υποσυνε`ιδητα ξυπνανε και ενισχ`υουν τα ζωωδη ενστικτα και απο `ελλογα `οντα να κατανταμε εξαιτιας των υποβολ`ων τους σε αγελλες ζωων που απλα δουλευουν, καταναλ`ωνουν , πεθαινουν.Και ετσι ξεχνουν οτι αυτο που κινει και δινει ζω`η στο σωμα τους και στην `υλη εν γενει ειναι το πνευμα, η ουσια απο την οποια ειναι φτιαγμενα τα παντα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 10:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Αγαπητέ "gwb" ένα πράγμα θα προσθέσω μόνο...

Το να βλέπεις και να ακούς αυτά που μας δείχνουν οι άλλοι, βλέπε τηλεόραση,διαφημίσεις στους δρόμους,ραδιόφωνο είναι και αυτό ένα είδος ελευθερίας που έχουμε δώσει εμείς σε αυτούς (εννοώ τα Μέσα Μαζικής Ενόχλησης στο στομάχι! ΜΜΕ).
Είναι ελεύθεροι λοιπόν να μας δείχνουν ότι θέλουν και εμείς ελεύθεροι να τα βλέπουμε...ή όχι?

Ελευθερία...

Βλέπε...άκου...μίλα...νιώσε...ζήσε...και άσε τους άλλους να ζήσουν και αυτοί!

Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

+ κύβος +
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 11:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζήσε !!! Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να ζεις, να μπορείς να βιώσεις ότι εσύ επιλέγεις και στο τέλος της πορείας σου να νιώθεις γεμάτος, να κοιτάξεις πίσω σου και να πεις "ΕΖΗΣΑ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 11:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!

Ως άνθρωπος όχι ως άλογο ων!

Η ζωή είναι ωραία...

Ακόμη και εάν δεν έχω porse.
Ακόμη και εάν δεν έχω βίλα στην Εκάλη.
Ακόμη και εάν δεν είμαι πλούσιος.

Είμαι χαρούμενος που ξυπνάω το πρωί και χαμογελάω γιατί μπορώ να σταθώ στα πόδια μου και είμαι υγιής!

Φιλιά Ελπίδα... Να ξέρεις πως είσαι μία από τις αδυναμίες μου στα forum. Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Να προσέχεις τον εαυτό σου!

Να είστε ΟΛΟΙ καλά.

Είναι όλα όμορφα!

Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

+ κύβος +
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 11:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cube,

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, να σαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 12:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να το κάνουμε πιο τέλειο το συμπέρασμα φίλε cube ?
"H ζωή είναι ωραία όταν ατενίζεις την ελευθερία" ή ακόμα πιο τέλειο "η ζωή είναι ωραία όταν είσαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ"

θα συμφωνήσω οτι η Ελπίδα έχει πολύ μεστό λόγο...αποτελεί πραγματική Ελπίδα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 12:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε την ελευθερία μέσα από την αριθμοσοφία...

Προσέξτε πόσο ταιριάζει η λέξη!!!

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ = 824
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΟΣ = 824
ΠΡΟΣΔΕΜΕΝΟΣ = 824

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ = ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΟΣ
και
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ = ΠΡΟΣΔΕΜΕΝΟΣ

Σε κάνει να αναρωτιέσαι...χμμμ...ας το σκεφτούμε λίγο...

Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

+ κύβος +
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 12:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΟΝ γλυκομίλητε και συμπαθέστατε συνομιλητή.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΣΤΟΝ ΝΟΥ...
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΥΑΛΑ...
οπως λένε..!

Ελεύθερη σκέψη!

Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

+ κύβος +
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 13:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά οι πράξεις του ανθρώπου είναι προκαθορισμένες από το θείο ή απορρέουν από την ευθύνη του ίδιου ?

Άλλοι πιστεύουν ότι όλα είναι προκαθορισμένα, επομένως και ο άνθρωπος θα πράξει όπως ορίζει το πεπρωμένο του, ενώ άλλοι υποστηρίζουν ότι ο άνθρωπος είναι ελεύθερος και έχει όλη την ευθύνη για τις πράξεις του.

Κατά την δική μου άποψη το πνεύμα είναι αυτό που μας κατευθύνει σε έναν αγώνα, που είναι ο δρόμος της συνεχούς τελειοποίησης, είναι ο δρόμος που οδηγεί στην ελευθερία.

Αιον θα ήθελα να ευχαριστήσω και εσένα για τα καλά σου λόγια και το πιστεύω σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 13:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίδα...

Σου έχει δείξει τον δρόμο...το μόνο που μένει είναι να τον διαβείς!

Οτι και εάν βρεθεί σε αυτό τον δρόμο είναι απλώς δοκιμασία...θα το προσπεράσεις και θα συνεχίσεις!

Δεν πιστεύω στο πεπρωμένο...εγώ θα φύγειν όσο και εάν είναι δύνατο! (χιούμορ)

Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

+ κύβος +
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 13:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά οι πράξεις του ανθρώπου είναι προκαθορισμένες από το θείο ή απορρέουν από την ευθύνη του ίδιου ?

Άλλοι πιστεύουν ότι όλα είναι προκαθορισμένα, επομένως και ο άνθρωπος θα πράξει όπως ορίζει το πεπρωμένο του, ενώ άλλοι υποστηρίζουν ότι ο άνθρωπος είναι ελεύθερος και έχει όλη την ευθύνη για τις πράξεις του.

Κατά την δική μου άποψη το πνεύμα είναι αυτό που μας κατευθύνει σε έναν αγώνα, που είναι ο δρόμος της συνεχούς τελειοποίησης, είναι ο δρόμος που οδηγεί στην ελευθερία.



Eλπίδα με τα ερωτήματα που θέτεις πως να μην ακούς καλά λόγια ?
Ποιο εύστοχο και βαθύ ερώτημα για κάποιον που πιστεύει στην ύπαρξη του πνεύματος δεν υπάρχει!
Είναι όλα προκαθορισμένα μιας και το πνεύμα είναι έξω απο το χωρόχρονο? Μιας και το πνεύμα είναι η ΟΥΣΙΑ ?
Απάντηση δεν μπορώ να δώσω ... χρειάζεται πολύ φώτηση για να απαντήσεις κάτι τέτοιο, χρειάζεται πολύ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και δεν την διαθέτω ακόμα...
Υποψιάζομαι όμως οτι πάει κάπως έτσι...
"Επέλεξα και προσπαθώ να καταδείξω...στην ύλη"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 14:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οτι και εάν βρεθεί σε αυτό τον δρόμο είναι απλώς δοκιμασία...θα το προσπεράσεις και θα συνεχίσεις!

Θα το προσπεράσουμε έτσι απλά? Ή μήπως θα πρέπει να κατανοήσουμε καλά τη γνώση που θα έχουμε πάρει μέσα από την εκάστοτε δοκιμασία?

«το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον» τι έχετε να πείτε για αυτό?
Νομίζω ότι ερχόμαστε σε αυτή τη ζωή με κάποιο σκοπό για να τελέσουμε ένα έργο να πάρουμε και να προσφέρουμε.

quote:
"Επέλεξα και προσπαθώ να καταδείξω...στην ύλη"

Κάπου εδώ βρίσκεται και το κλειδί στο να καταφέρουμε πέρα από το να καταδείξουμε την ύλη να την διαχωρίσουμε επίσης, να δουλεύουμε για το πνεύμα και συνεπώς να την λειτουργούμε πιο σωστά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 14:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον» τι έχετε να πείτε για αυτό?

Αριθμοσοφία!!!

το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον = 3444
ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΩ = 3444

Τι εννοεί ο ποιητής?

Χαρίστε μου τις σκέψεις σας..!

Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

+ κύβος +
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
loukoulos
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 21:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους loukoulos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Ζήσε !!! Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να ζεις, να μπορείς να βιώσεις ότι εσύ επιλέγεις και στο τέλος της πορείας σου να νιώθεις γεμάτος, να κοιτάξεις πίσω σου και να πεις "ΕΖΗΣΑ"

ΡΕ ΕΛΠΙΔΑ ΜΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ.

Κατά την δική μου άποψη το πνεύμα[ΤΟΥ ΠΟΘΟΥ] είναι αυτό που μας κατευθύνει σε έναν αγώνα[ΠΑΘΟΥΣ], που είναι ο δρόμος της συνεχούς τελειοποίησης[ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΥΤΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ], είναι ο δρόμος που οδηγεί στην ελευθερία[ΤΗΣ ΗΔΟΝΗΣ].
ΦΟΒΕΡΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 23:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι είναι η ΗΔΟΝΗ και πια η Ελευθερία της ?
Τι πάει να πεί το "πνεύμα του πόθου" ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 03:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ Η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ ΔΙΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ....

Π.Χ. ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΝΑΠΗΡΟ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΚΟΣΜΟΣ.....
1)ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ...
2)ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ
ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΑΥΤΟ? ΟΤΙ Ο ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΣΥΝΤΕΛΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΟΝΤΑ ΩΣΤΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΛΩ ΤΟΥΣ....
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΣΤΗΝ ΟΜΟΙΟΓΕΝΕΙΑ.!
ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ....ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΙΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΧΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΤΟΥ....
Η ΙΔΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ, Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΘΟΓΓΟΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΟΧΙ ΑΠΛΩΣ ΧΡΩΜΑΤΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΔΙΑΠΟΤΙΖΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.Η ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΩΝ!
ΤΑ ΗΘΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΘΙΜΑ ΤΩΝ ΛΑΩΝ , Η ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ, Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ, Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΑΔΙΑΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΔΩ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΠΛΗΣΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΩΝ ΑΛΛΑΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ..
ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΠΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΤΕ....ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΔΙΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ... ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ , ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΕΛΦΙΝΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΣΑΝ ΔΕΛΦΙΝΙ , ΓΙΑΤΙ Η ΓΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΓΑΤΑ, ΓΙΑΤΙ Η ΜΥΓΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΣ ΧΙΛΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ,ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΕΡΑΙΕΣ ΤΗΣ ..........Κ.Λ.Π.
ΤΙ ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ? Ο ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΛΟ ... Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΥΤΑΡΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΗΣ ΑΜΥΒΑΔΑΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ!
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ? ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ? ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΛΟ?
ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΥΝΘΕΣΩ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ , ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ...ΘΑ ΚΑΤΕΛΕΙΓΑ ΣΤΟ ΕΞΗΣ:
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ:
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΣ, ΝΑ ΕΧΩ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.... ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΛΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΠΟΤΙΖΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ), ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ(ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΟΣ.

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΕΙΞΕΙ ΣΤΟ ΑΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΕΟ,ΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΟΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ...ΑΥΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ..... ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΝΑ ΝΑ ΑΝΤΙΛΕΙΦΘΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΤΟ ΑΛΛΟ,ΑΠΟΛΥΤΑ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΑΛΛΟΥ...... ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΕΙΦΘΟΥΜΕ ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΝΙΩΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΜΕ....

ΑΜΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΤΣΙ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΠΟΙΗΤΙΚΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΠΩΣ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ , ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟΝ "ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ" ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ "ΑΛΛΟΥΣ" (ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ) ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΣΗ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΟΥ ΛΑΘΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΛΟΪΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΜΟΥ, ΑΠΛΩΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 14:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...file thoth.............otan dimosiopoieis kati pros anagnwsi,prepei na matheis na dexesai k epikriseis.........o kathenas mas exei na pei mia "exypnada".........nomizw oti mes s ola t alla pou exei na prosferei to esoterica,einai kai i dynatotita na mou matheis kati,kai na sou mathw kati.........ekmetaleysou ayti ti dynatotita........oxi mono esy vevaia...oloi mas

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 15:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
agapitoi filoi...........gia alli mia fora sas vlepw na xanestai stis lexeis k stis ennoies...........toulaxiston elpizw,otan kleinete to p.c. sas,na prospathite na kanete ta logia praxi........kata ti gnwmi mou to pio periektiko gramma s ayto to forum,einai tou Augoustou.....................sygnwmi an akougomai epikritikos,alla nomizw oti xanete tin ousia.....

quote:
...file thoth.............otan dimosiopoieis kati pros anagnwsi,prepei na matheis na dexesai k epikriseis.........o kathenas mas exei na pei mia "exypnada".........nomizw oti mes s ola t alla pou exei na prosferei to esoterica,einai kai i dynatotita na mou matheis kati,kai na sou mathw kati.........ekmetaleysou ayti ti dynatotita........oxi mono esy vevaia...oloi mas

Μα Dimidny γιατί το γράφεις αυτό;

Αυτό κάναμε στον μεταξύ μας διάλογο.

Σου έδωσα την δυνατότητα να μάθεις ότι δείχνεις αλαζόνας και προσβλητικός ως προς τα υπόλοιπα μέλη, τα οποία χωρίς καν να τα ξέρεις και να τα έχεις δει τι κάνουν στην ζωή τους, τα χαρακτηρίζεις συλλήβδην ως θεωρητικά άτομα που "ελπίζεις" (υποκριτικά) να κάνουν και πράξη τα λόγια τους (ενώ εσύ μάλλον εξαιρείσαι της κριτικής!)

Και εσύ μου έδωσες την δυνατότητα να μάθω ότι "στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα".

Τέλος επεισοδίου. Έχεις απόλυτο δίκιο. Δώσαμε την δυνατότητα να αλληλογνωριστούμε.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 15:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
THE EMERALD TABLETS ΟF ΤΗΟΤΗ: 9.The Key to Freedom of Space


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 10:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
to poios einai allazonas k ypokritis fainetai...........telos epeisodiou file thoth.....an theleis to kouventiazoume diexodikotera k apo konta....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 10:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
to poios einai allazonas k ypokritis fainetai...........telos epeisodiou file thoth.....an theleis to kouventiazoume diexodikotera k apo konta....

Να το συζητήσουμε από κοντά;;; Ωραίο χιούμορ έχεις ρε Dimindy. Εγώ ήδη μετανιώνω που σου αφιέρωσα και τόσο χρόνο για να σου γράψω εδώ !!! Ο χρόνος μου, Dimindy, είναι πολύτιμος και δεν διακινδυνεύω να τον χάσω σε άσκοπες κι άρα άχρηστες συζητήσεις.

Το μήνυμα το πήρες. Ότι δεν πρέπει να υποτιμάς τους συνομιλητές σου.

Αυτό μου φτάνει.

Τώρα για το θέμα της αλαζονείας, δεν περίμενα να πεις και τίποτε άλλο.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 13:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλοι πιστεύουν ότι όλα είναι προκαθορισμένα, επομένως και ο άνθρωπος θα πράξει όπως ορίζει το πεπρωμένο του, ενώ άλλοι υποστηρίζουν ότι ο άνθρωπος είναι ελεύθερος και έχει όλη την ευθύνη για τις πράξεις του.


Κατα την γνώμη μου ισχύουν και τα δύο. Η ψυχη μας εχει προκαθορίσει τα μαθηματα που πρεπει να λαβει απο αυτο το περασμα της...το ποτε ομως θα περασει τις δοκιμασιες για να λαβει την γνωση που χρειαζεται ειναι στην ελευθερη βουληση του καθε ανθρωπου. Ο καθενας μας συνειδητα θα δημουργησει με τις πραξεις του καταστασεις - για τις οποιες σαφως και ειναι υπευθυνος- μεσα απο τις οποιες το ασυνειδητο μας θα παρει τις πληροφοριες που εχει επιλεξει να παρει.

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα!

Καλη σας μερα

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 10:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ Μάρα.
Σήμερα έπεσε στα χέρια μου ένα χαρτί του Ελληνικού Στρατού και περιεργάστηκα το σήμα.
Απο πάνω έχει σαν "λογότυπο" το ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΟ ΕΥΨΥΧΟΝ.
Ελευθερο το εύψυχον ...τι όμορφο που ακούγεται ε ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 14:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΡΕ ΕΛΠΙΔΑ ΜΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ.

loukoulos πες μου σε παρακαλώ από πού σε αντέγραψα γιατί εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο.

quote:
Κατά την δική μου άποψη το πνεύμα[ΤΟΥ ΠΟΘΟΥ] είναι αυτό που μας κατευθύνει σε έναν αγώνα[ΠΑΘΟΥΣ], που είναι ο δρόμος της συνεχούς τελειοποίησης[ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΥΤΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ], είναι ο δρόμος που οδηγεί στην ελευθερία[ΤΗΣ ΗΔΟΝΗΣ].

Οι δρόμοι είναι πολλοί και αυτό που είναι σημαντικό είναι να βρούμε το σωστό δρόμο αυτόν που όπως προείπε ο loukoulos θα μας οδηγήσει στην ελευθερία.

quote:
Κατα την γνώμη μου ισχύουν και τα δύο……..

Καλή μου Μάρα και εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου και τα δύο έχουν άρρηκτη σχέση μεταξύ τους και τα δύο συμβάλλουν στην πορεία μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Myrrh
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 11:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Myrrh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth δεν σε πολεμώ άλλωστε συμφωνώ με τα πιο πολλά λεγόμενα σου απλά σκέψεις κάνω.Το ότι εσύ είσαι στο 2% αυτό δεν λύνει το πρόβλημα.Μακάρι να ήταν όλοι στο 2% θέλω όμως να καταλάβεις ότι η πλειοψηφία περνά δύσκολες ώρες ξέρω ότι ψάχνεις την αλήθεια αυτή ψάχνω και εγώ όταν όμως μου έτυχε να ζήσω αυτά που γράφω με μια οικογένεια που πιστεύω ότι είναι αρκετές πλέων τότε η μόνοι βοήθεια ήταν να τους δώσω κάποια χρήματα και να βοηθήσω να βρει δουλεία κάποιος από την οικογένεια.Δεν μπορούσα τότε να μιλήσω για τίποτα άλλο [δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις ]τώρα που είναι καλύτερα έχουμε πει διάφορα που τα βρίσκουν ενδιαφέροντα στον γιο τους που είναι 17 χρόνο έκανα Δώρο ένα τόμο από προσωκρατικούς.
Για να μη ξεφύγω από το θέμα περί ελευθέριας είναι σίγουρα όπως τα λες πόσοι όμως το βλέπουν έτσι,πόσοι καλύτερα μπορούν σε ένα σύστημα δολοφονικό να το δουν έτσι.Εγώ Μιλώ λοιπόν για τους άλλους όταν λέω ότι η ελευθέρια νοείτε πρώτα οικονομική,είναι η βάση του 98%πρόσεξε δεν λέω η ελευθέρια είναι οικονομική[η λέξη κλειδί ελευθέρια-ευτυχία είναι τελείως προσωπική] ,λέω νοείτε πρώτα οικονομική και εφόσον κάποιος έχει λύση όχι το οικονομικό σε επίπεδα πλουτισμού αλλά έντιμου βίου μπορεί να έχει προβληματισμούς πέρα της ύλης,δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τα λεγόμενα μου.Για αυτούς που ενώ περνούν δύσκολες ώρες μπορούν και φιλοσοφούν τι ζωή ,ναιιιιιιι έχουν ξεφύγει είναι ήρωες, η άγιοι ,η σαμάνοι πες το όπως θέλεις αλλά είναι τραγικά λίγοι .


Επιστημονικά περί ελευθέριας.

Ο δικτυωτός εγκέφαλος είναι ένα φίλτρο όλων των ερεθισμάτων που δέχεται ο εγκέφαλος μας.Επιστήμονες έχουν βρει ότι από τα χρώματα το κόκκινο είναι αυτό που δεν φιλτράρετε καθόλου αλλά περνά κατευθείαν στο υποσυνείδητο μας και από ήχους ο ρυθμός ταμ-ταμ επαναλαμβανόμενος ρυθμικός ήχος δηλαδή.
Προσέξτε τώρα τι έχουν κάνει οι πολυεθνικές.
Ολοι έχετε δει τη διαφήμιση της κοκ σολ [για λόγους ασφάλειας μου δεν αναφέρω όλο το όνομα] τα λόγια είναι ρυθμικά επαναλαμβανόμενα .....πιες κοκ σολ και εσύ με ρυθμό ταμ ταμ.
Προσέξτε μια άλλη διαφήμιση μίας άλλης πολυεθνικής του νέκ καφέ .Πιες και εσύ νέκ καφέ φραπέ[ρυθμός ταμ τάμ] .Οσο για το κόκκινο χρώμα και μόνο τα τσιγάρα καλμπορο τα λένε όλα.


Πιστεύετε ότι είστε ακόμα ελεύθεροι να αποφασίζετε εσείς.


Καλησπέρα,

Παρεμβαίνω κάπως "άτσαλα" στην συζήτηση αν και την παρακολουθώ από την αρχή της. Νομίζω πως υπάρχει ουσία στις λέξεις που εκφράζει ο φίλος loukoulos, πραγματικά πόσο ελεύθεροι είμαστε στις αποφάσεις που θεωρούμε δικές μας, ολοκληρωτικά δικές μας?

Δεν έχω κάποια απάντηση απλά ενισχύω μέσω της συνολικότερης αντίληψης μου τον προβληματισμό.. Τελικά σε ένα κοινωνικό περιβάλλον που από τη στιγμή της βιολογικής μας "έλευσης" μας τροφοδοτεί ακατάπαυστα με ερεθίσματα που τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια της ζωής μας, δεν είμαστε σε θέση να επεξεργαστούμε κριτικά, πόσο διατηρούμε την αυθεντικότητα ούτε καν των πράξεων, των ίδιων των σκέψεων μας? Και όχι μόνο, στην πορεία του βίου μας , ως ενήλικες, διατηρούμε έντονη την ανάγκη της κοινωνικής αποδοχής, ανάγκη που πηγάζει σαφώς από την ανθρώπινη φύση μας, αλλά διαστρεβλώνεται σε τυφλή, άκριτη αποδοχή των κοινωνικών συνθηκών υπό τις οποίες "ανθίζουμε" γιατί το επικρατές κοινωνικό σύστημα (εδώ και αιώνες) δεν ευλογεί την ποιοτική διαφοροποίηση.
Αγαπητέ Thoth, σαφώς στο σημείο αυτό θα μου πεις ότι ο καθένας καλείται να διαδραματίσει το ρόλο του και μέσα από την προσωπική του στάση να αφήσει και ένα ευρύτερο κοινωνικό στίγμα..Υπάρχει ένα ωραίο Ινδικό κείμενο:

"Με την πνοή του ίδιου ανέμου
τον ένα πλοίο τραβάει για την ανατολή
και το άλλο για τη δύση, γιατί η θέση των πανιών
και όχι το μελτέμι,
καθορίζει το καθενός τη ρότα"

Ωστόσο αναρωτιέμαι, από το λυκαυγές της ανθρώπινης ιστορίας, η πορεία προς τον υλικό πλουτισμό δεν έχει ανακοπεί ούτε για μια στιγμή, αντιθέτως το "σύστημα" ενισχύει ολοένα και περισσότερο τους μηχανισμούς ελέγχου και χειρισμού των πολιτών αυτού του κόσμου, αντιμετωπίζοντας τους ως επικερδείς μονάδες "παραγωγής" (energy units) σε όλα τα επίπεδα δραστηριοποίησης (παραγωγή, πολιτισμός, εκπαίδευση). Ένας σοφός Δάσκαλος είχε πει πως μοναδικό πεδίο αυθεντικής έκφρασης του ανθρωπίνου όντος αποτελεί η Τέχνη..

Τελευταία αρχίζω να το αμφισβητώ και αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 01:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΙΟΝ...
ΜΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΙΩΤΙΚΑ?

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ
ΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ...
ΟΛΕΣ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ
ΜΑ ΑΝ ΤΙΣ ΧΑΣΩ...
ΠΩΣ ΘΑ ΝΙΩΣΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ?

Η ΜΟΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΙΩΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ΚΑΤ ΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΥ...
ΣΚΕΨΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
ΚΟΡΜΙ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟ
Η'
ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ
ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΑΠΛΑ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΛΙ ΤΟΥ...
ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ
ΞΕΓΕΛΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ
ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ...

ΚΑΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ.....

ΕΝΑΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΧΑΝΕΙ
ΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 10:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας!

ryche αναφερεις:

quote:
ΣΚΕΨΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
ΚΟΡΜΙ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟ
Η'
ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ
ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΑΠΛΑ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΛΙ ΤΟΥ...
ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ
ΞΕΓΕΛΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ
ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ...

Ειχα γραψει σε προηγουμενο τοπικ με παρομοιο θεμα:

Αν το εξετασουμε ομως θα δουμε οτι και η σκεψη εχει τα δικα της ορια. Οποιος βρεθηκε απο ενα μικρο κλουβι σε ενα μεγαλυτερο θα νοιωσει ελευθερος - ουσιαστικα ειναι ομως? Το ιδιο και η σκεψη - οσο την τροφοδοτουμε με γνωση, με βιωματα μας, της δινουμε την ωθηση να δρα ολο και πιο ελευθερη. Ας προβληματιστουμε ομως... μηπως η ψευδαισθηση - η ιδια η ιδεα - οτι η σκεψη μας ειναι ελευθερη τελικα ειναι το ιδιο της το κλουβι που απλα το μεγαλωνουμε λιγο λιγο??

Τελικα υπαρχει η ελευθερια της σκεψης, ή η ιδια η σκεψη μας προκαλει την ψευδαισθηση της ελευθεριας?

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 18:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΑ

ΜΑΛΛΟΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΛΗ ΜΟΥ....

ΓΙΑΤΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ
ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ...Η ΟΧΙ...

ΕΝΑΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΧΑΝΕΙ
ΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 05:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια παρενθεση/σχετικα με την θρησκευτικη ελευθερια...

http://www.jesusportal.org/magazine/article10-1.htm


φως!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy