ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το πείραμα της Φιλαδέλφειας..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Phantom II
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 04:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phantom II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αντιτορπιλικά τύπου "ΘΗΡΙΑ"

Λέων D-54 (1951-1992)



Πρώην USS ELDRIDGE DE173 ΑΝΤΙΤΟΡΠΙΛΙΚΟ ΣΥΝΟΔΕΙΑΣ

Διαστάσεις: 93,3 / 11,2 / 4,3 μέτρα
Εκτόπισμα: 1240 / 1900 τόν.
Ταχύτητα: 19 κόμβοι
Οπλισμός: 3 πυροβόλα 3 ιντσών/50, 6 (3 δίδυμα) πυροβόλα 40 χιλ./60, 14 (7 δίδυμα) πυροβόλα 20 χιλ., ΣΔΒ Mk 52, Hedgehog, βόμβες βάθους




--------------------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------------------

Ένα από τα τέσσερα που παραχωρήθηκαν στο πλαίσιο της αμερικανικής στρατιωτικής βοήθειας και αποτέλεσαν τα νεώτερα "Θηρία". Του ιδίου τύπου: ΙΕΡΑΞ, ΛΕΩΝ και ΠΑΝΘΗΡ. Έτος ναυπηγήσεως 1944. Παρελήφθη στις 15 Ιανουαρίου 1951 από τον Ανπχο Δ. Φοίφα. Από τα πιο χρήσιμα και δραστήρια πλοία του Ναυτικού. Χρησιμοποιήθηκε εντατικά για περιπολίες στο Ανατολικό Αιγαίο και τη Δωδεκάνησο, όπως και για την εκπαίδευση των Ν. Δοκίμων. Ανήκε στη δύναμη της Διοικήσεως Αντιτορπιλικών. Πρόκειται για το πλοίο που οι λάτρεις των έργων επιστημονικής φαντασίας το θέλουν να παίρνει μέρος στο αποκαλούμενο "πείραμα της Philadelpheia", ένα πείραμα που δεν έγινε μάλλον ποτέ, αφού από πουθενά δεν τεκμηριώνεται κάτι τέτοιο, αλλά και το ίδιο το πλοίο δεν είχε τις μυστηριώδεις ιδιότητες που θέλουν να του αποδίδουν. Παροπλίσθηκε στις 15 Νοεμβρίου 1992.


--------------------------------------------------------------------------------

http://www.hellenicnavy.gr/leon51_92.asp

Copyright © 2004 Ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό. Επικοινωνία: web_contact@hellenicnavy.gr.


Gia perissoteres plhrofories:

http://www.hellenicnavy.gr/oldShips.asp

______________
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Προλέγων
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 03:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Προλέγων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΙΡΑΜΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ = 1333
ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΧΘΡΟΣ = 1333
ΤΡΙΓΩΝΟ = 1333

ΠΕΙΡΑΜΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ = 1533
ΥΠΕΡΟΠΛΟΝ ΜΠΕΒΑΤΡΟΝ = 1533
Η ΑΧΕΡΟΥΣΙΑ ΛΙΜΝΗ = 1533
Η ΙΕΡΙΧΩ = 1533

ΠΟΛΕΜΙΚΟΝ ΠΛΟΙΟΝ ΛΕΩΝ = 1570
ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΟΙ ΔΙΑΥΛΟΙ = 1570
ΔΥΝΑΜΙΣ ΕΨΙΛΟΝ = 1570

ΠΕΙΡΑΜΑ ΣΤΗ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ = 1841
Η ΔΙΑΦΩΤΙΣΗ = 1841

ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ = 1903
ΤΟ ΥΠΕΡΟΠΛΟΝ ΜΠΕΒΑΤΡΟΝ = 1903
ΕΡΗΜΩΣΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ = 1903

ΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟΝ ΠΛΟΙΟΝ ΛΕΩΝ = 1940
ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΟΝ ΤΟΥΝΕΛ = 1940
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΩΝ ΗΠΑ = 1940

ΑΝΤΙΤΟΡΠΙΛΛΙΚΟ ΛΕΩΝ = 1966
Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝ = 1966

ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ = 2041
ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΙ = 2041


Έσεται Ήμαρ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Koutsouro
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 04:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Koutsouro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ειναι ασπρο και κραταει μαστιγειο........?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 09:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΟΤΙ ΔΕΡΝΕΙ.ΔΕΡΝΕΙ ΠΟΛΥ!!!
~ο

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΤΟΡΠΙΛΛΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ...ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ??ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΕΚΑΝΕ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ..ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ...

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΕΥΟΥΣΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ , ΝΑ ΒΖΑΖΕΙ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΔΛΔ
"ΔΥΝΑΜΙΝ" ΑΠ ΤΗΝ ΜΙΑ , "ΔΥΝΑΜΗ" ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ
"ΠΟΛΕΜΙΚΟΝ ΠΛΟΙΝ" ΑΠ ΤΗΝ ΜΙΑ ,"ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΠΛΟΙΟ" ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ
ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ,ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 13:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΕΙΡΑΜΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ = 1333
ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΧΘΡΟΣ = 1333 (Α)
ΤΡΙΓΩΝΟ = 1333

ΠΕΙΡΑΜΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ = 1533 (Β) (ΣΤ)
ΥΠΕΡΟΠΛΟΝ ΜΠΕΒΑΤΡΟΝ = 1533 (Β)
Η ΑΧΕΡΟΥΣΙΑ ΛΙΜΝΗ = 1533 (Β)
Η ΙΕΡΙΧΩ = 1533 (Β)

ΠΟΛΕΜΙΚΟΝ ΠΛΟΙΟΝ ΛΕΩΝ = 1570 (Ζ)
ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΟΙ ΔΙΑΥΛΟΙ = 1570
ΔΥΝΑΜΙΣ ΕΨΙΛΟΝ = 1570

ΠΕΙΡΑΜΑ ΣΤΗ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ = 1841 (Γ)
Η ΔΙΑΦΩΤΙΣΗ = 1841 (Γ)

ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ = 1903
ΤΟ ΥΠΕΡΟΠΛΟΝ ΜΠΕΒΑΤΡΟΝ = 1903
ΕΡΗΜΩΣΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ = 1903

ΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟΝ ΠΛΟΙΟΝ ΛΕΩΝ = 1940 (Δ) (Ζ)
ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΟΝ ΤΟΥΝΕΛ = 1940 (Δ)
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΩΝ ΗΠΑ = 1940 (Δ)

ΑΝΤΙΤΟΡΠΙΛΛΙΚΟ ΛΕΩΝ = 1966 (Ε)
Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝ = 1966 (Ε)

ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ = 2041 (ΣΤ)
ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΙ = 2041


Μιας και ξαναπιάσαμε το θέμα με τους λεξάριθμους, κάποιες ερωτήσεις:
(Στο quote υπάρχουν τα γράμματα που αναφέρονται σε κάθε απορία/ερώτηση)

(Α): Το σωστό δεν είναι ΜΕΓΑΣ ΕΧΘΡΟΣ;

(Β): Γιατί δεν έχουν άρθρο τα δύο πρώτα, όπως τα άλλα δύο;

(Γ): Δεν έπρεπε να είναι ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΙΣ ΤΗΝ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ;

(Δ): Το ίδιο με το Γ. Δεν έπρεπε να είναι ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΟΝ ΤΟΥΝΕΛ;

(Ε): Το αυτό: ΤΟ ΑΝΤΙΤΟΡΠΙΛΛΙΚΟΝ ΛΕΩΝ;

(ΣΤ): Γιατί στην μία είναι ΠΕΙΡΑΜΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ και στην άλλη ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΕΔΕΛΦΕΙΑΣ;

(Ζ): Όπως και στο (ΣΤ), γιατί την μία είναι ΠΟΛΕΜΙΚΟΝ ΠΛΟΙΟΝ ΛΕΩΝ και στην άλλη ΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟΝ ΠΛΟΙΟΝ ΛΕΩΝ;

Εεε... αυτά τα λίγα. Συγχωρέστε με αν φαίνονται αστείες οι ερωτήσεις μου, αλλά είναι απορίες που μου έχουν γεννηθεί κατά καιρούς, υπάρχουν κι άλλοι που τονίζουν αυτά τα... σφάλματα (αν μπορούμε να τα πούμε έτσι), αλλά απαντήσεις δεν βλέπω να δίνονται...

--
Στράτος. Ετσι απλά.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση των πραγμάτων, είναι να ζουν έκπτωτοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 03:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ρε Στρατο μεγαλεεε!!!! Πες τα βρε ανθρωπε, γιατι ο κυριος μονο να τα κανει τουρλου ξερει.... Αλλα κι αλλες φορες δεν εχει απαντησει στις ερωτησεις σαν τις δικες σου...
Με τη σειρα μου, θα κανω κι εγω μια διορθωση
Στο (Γ) γιατι δεν ειναι "ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΙΣ ΤΗΝ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΝ" με Ν στο τελος?
Οσο για τη λεξη "ΤΟΥΝΕΛ" (Δ), αν οντως ο κυριος θελει να μιλησει σωστα, ας πει "ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗΝ ΣΗΡΑΓΓΑΝ". Αλλα απο που κι ως που τουνελ.... Καλα κρασια λεω γω....

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 03:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝΤΙΤΟΡΠΙΛΛΙΚΟ ΛΕΩΝ = 1966

Ρωταω εγω η χαζη..... πως γραφεται το "αντιτορπιλικο"???? Με ενα "λ" η με δυο "λλ"?
Ρωταω. Επειδη η "τορπιλη" γραφεται με ενα "λ". Οχι τιποτα αλλο, αλλα με δυο "λλ" αλλαζουν τα νουμερα... Ε, ρωταω εγω.

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 08:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΠΡΟΛΕΓΩΝ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ,ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ(ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ..),π.χ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΛΥΣΗ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗΣ ΠΥΡΗΝΙΚΗΣ ΣΥΝΤΗΞΗΣ Η ΤΟΝ ΤΥΠΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΡΗΣ ΣΥΝΤΗΞΗΣ,Η ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΗΣ ΕΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΩΝ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 10:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΑΝΤΙΤΟΡΠΙΛΛΙΚΟ ΛΕΩΝ = 1966

Ρωταω εγω η χαζη..... πως γραφεται το "αντιτορπιλικο"???? Με ενα "λ" η με δυο "λλ"?
Ρωταω. Επειδη η "τορπιλη" γραφεται με ενα "λ". Οχι τιποτα αλλο, αλλα με δυο "λλ" αλλαζουν τα νουμερα... Ε, ρωταω εγω.

Κι όμως... όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, γράφεται με δύο λάμδα (ή "λου" κατά την δημοτική ), την ώρα που η τορπίλη γράφεται με ένα.

--
Στράτος. Ετσι απλά.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση των πραγμάτων, είναι να ζουν έκπτωτοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 11:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου ρε Στρατο μεγαλεεε!!!! Πες τα βρε ανθρωπε, γιατι ο κυριος μονο να τα κανει τουρλου ξερει.... Αλλα κι αλλες φορες δεν εχει απαντησει στις ερωτησεις σαν τις δικες σου...

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Δυστυχώς όμως, δεν βλέπω, ούτε απαντήσεις να παίρνουμε, αλλά ούτε και μυαλό να μπαίνει...

quote:
Με τη σειρα μου, θα κανω κι εγω μια διορθωση
Στο (Γ) γιατι δεν ειναι "ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΙΣ ΤΗΝ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΝ" με Ν στο τελος?
Οσο για τη λεξη "ΤΟΥΝΕΛ" (Δ), αν οντως ο κυριος θελει να μιλησει σωστα, ας πει "ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗΝ ΣΗΡΑΓΓΑΝ". Αλλα απο που κι ως που τουνελ.... Καλα κρασια λεω γω....

Άμα σου πω ότι αυτό με το τούνελ, το σκέφτηκα κι εγώ, θα το πιστέψεις; Αλλά μου ήρθε αφότου έκανα το post, και είπα, να αφήσω την χαρά και σε άλλους συνφορουμίτες και συνφορουμίτισσες..

--
Στράτος. Ετσι απλά.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση των πραγμάτων, είναι να ζουν έκπτωτοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 00:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι όμως... όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, γράφεται με δύο λάμδα (ή "λου" κατά την δημοτική ), την ώρα που η τορπίλη γράφεται με ένα.

Ενταξει, τοτε ο/η Phantom II το ειχε λαθος, μιας και το ειχα δει γραμμενο παραπανω με ενα "λου".

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chr001
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2007, 21:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chr001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Διάβασα για το πείραμα της Φιλαδέλφειας και έχω 2 απορίες
1)Οταν οι Αμερικάνοι έδωσαν το πλοίο στο ελληνικό ναυτικό το πλοίο είχε κάποι κουτιά που οι αμερικάνοι ήπαν να μήν τα ανοίξει κανείς;
2)Ζεί ακόμα κανείς απο αυτους που συμετήχαν στο πείραμα;

chr001Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy