ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 ΒΙΟΕΝΕΡΓΕΙΑ - ΡΕΙΚΙ - ΙΩΧΡΟΥΝ ΠΥΡ Η JOHREI?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 23:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας,

Τι κάνετε;

Πραγματικά η ενέργεια του Ιώχρουν Πυρ είναι ιδιαίτερα δυνατή, και στο βιβλίο θα βρείτε ένα πάρα μα πάρα πολύ χρήσιμο εργαλείο, πως να καθαρρίζετε και να εξαγνίζετε με έναν πολύ ισχυρό τρόπο τους χώρους που θέλετε.

Επίσης όταν έκανα παλαιότερα θεραπείες με Ιώχρουν Πυρ χρησιμοποόύσα και την βοήθεια κρυστάλλων και είχα πάντα ένα φορητό σποτ με μοβ φως, ώστε να έρχονται οι δονήσεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Αλλά εντάξει αυτές οι μέθοδοι χρησιμοποιούνται ουσιαστικά για κανονική άσκηση επαγγέλματος με συστηματικές θεραπείες.

quote:
"Κι αν δεν μπορείς να κάνεις την ζωή σου όπως τη θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς:
μην την εξευτελίζεις

Τιρτεος πολύ ωραίο το μήνυμά σου!

Ευχαριστώ!

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tirteos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 14:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tirteos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφέα ευχαριστώ ! από τον Καβάφη το δανείστηκα!


"Κι αν δεν μπορείς να κάνεις την ζωή σου όπως τη θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς:
μην την εξευτελίζεις "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastor
Νέο Μέλος

Cyprus
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 17:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alastor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
Pyramid, Μορφεα, σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και θα κοιταξω οτι μου προτεινατε. Λυπαμαι για την καθυστερηση αλλα ειμαι καπως χαμενος τον τελευταιο καιρο.
Να'στε καλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ασημένιο Βέλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2005, 21:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ασημένιο Βέλος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας! Μια διευκρήνηση: Το Johrey είναι το ιωχρούν πυρ ή είναι το ίδιο ή διαφορετικές μορφές θεραπείας(γιατί κάπου μπερδεύτικα).
<ΤΟ ΙΕΡΟ ΙΟΧΡΟΥΝ ΠΕΔΙΟ> μπορώ να το παραγκείλω από την ιστοσελίδα του Πύρινου κόσμου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 02:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασημένιο Βέλος, το johrei και το ιώχρουν πυρ είναι τελείως διαφορετικές θεραπείες, το μόνο τους κοινό είναι ότι προέρχονται από την ίδια πηγή, το σύμπαν.
Μάλλον για να ακριβολογήσω, το ιώχρουν πυρ εστιάζεται στην θεραπεία του ανθρώπουν μέσα από την συγκεκριμένη ενέργεια του Αγίου Γερμανού και του Αρχάγγελου Ζακχιήλ.
Το johrei βλέπει την θεραπεία σαν μια δευτερεύουσα προτεραιότητα μιας και εστιάζει στην πνευματική εξέλιξη του ατόμου θεωρώντας οτι η θεραπεία είναι ένα απλό αποτέλεσμα αυτού.
Άρα αν το λέγαμε σωστά το ένα είναι μέθοδος θεραπείας και το άλλο είναι μέθοδος πνευματικής εξέλιξης.

Ευχαριστώ

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 11:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διάβασα στο ιντερνετ ότι κάποια κυρία ενώ χρησιμοποιούσε το ιώχρου πυρ, το παιδάκι της είδε ''μαύρα σύννεφα'' να μπαίνουν μέσα στο σπίτι της. Όταν δηλαδή χρησιμοποιούσε την θετική ενέργεια γινόταν πόλος έλξης αρνητικής, σαν μάχη για να εξουδετερωθεί το καλό. Αληθεύει αυτό? Το διάστημα που έκανα ψαλμούς για να γεμίσω ιώχρου πυρ ενώ γέμιζα ενέργεια μετά συνέβει κάτι πολύ κακό πάνω μου (ένας κολλητός μου-γείτονας στράφηκε με το μεγαλύτερο μίσος προς εμένα κάνοντάς μου αφόρητη την ζωή -ως και το αυτοκίνητό μου έξυσε με κλειδί!. Μπορεί να είναι η παραπάνω αιτία?
ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ασημένιο Βέλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 16:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ασημένιο Βέλος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Yiannaka θα ήθελα να ακούσω και γω την άποψη του Μορφέα σε αυτό που είπες αν και πιστεύω πως λίγα στο internet είναι αξιόπιστα, επιπλέον παιδάκι τα είδε...εντάξει τα παιδιά βλέπουν περισσότερα αλλά δεν είναι και τόσο αξιόπιστα...ίσως πάλι η γυναίκα να έκανε λάθος διαδηκασίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 02:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Υιάνακα, τι να πω, όσο καιρό ασχολούμουν μερ την Ιώχρουν Φλόγα, ουδέποτε άκουσα κάτι τέτοιο. Εξάλλου όταν ένας χώρος κατακλύζεται από θετική ενέργεια οι "άλλοι" δεν έχουν δύναμη να εισωρήσουν. Κανονικά εάν υπάρχει μια αρνητική ενέργεια στον χώρο θα έπρεπε να φύγει κι αυτή, γιατί αλλιώς αλίμονό μας αν κάθε φορά που κάναμε κάποια θεραπεία ή προσευχή να δεχόμαστε επιθέσεις. Οι επιθέσεις αυτές γίνονται όταν ένας άνθρωπος βρίσεκται σε καμπή, όταν είναι αδύναμος, αλλά όχι όταν είναι καλά και μάλιστα επικαλείτε και θετικές δονήσεις.

Πιστεύω οτι η δήλωση αυτή είτε είναι εναληθής ή όπως είπε και Ο Ασημένιος είναι φαντασία του παιδιού, η η γυναίκα έλεγε οτι έκανε Ιώχρουν Φλόγα και έκανε άλλα... Απο κει και πέρα το τι έγινε με τον γείτονα, είναι άλλο θέμα. Είχατε προηγούμενα με τον γείτονα; Η εν πάση περιπτώση μήπως υπήρχε κάποιος τελείως υλικός λόγος; Το θεωρώ το πιο πιθανό. Εάν βέβαια εσύ δεν αισθάνεσαι καλά κάνοντάς το αυτό , μην το κάνεις, γιατί και σε κάθε άνθρωπο οι διαφορετικές ενέργειες λειτουργούν διαφορετικά.


Ευχαριστώ

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 09:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tirteos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 20:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tirteos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφέα μήπως ξέρεις κάποιο κέντρο στη Βόρειο Ελλάδα που να σχετίζεται με Το Ιώχρουν Πυρ?η ερώτηση ισχύει φυσικά και για οποιονδήποτε γνωρίζει κάτι σχετικά!


"Κι αν δεν μπορείς να κάνεις την ζωή σου όπως τη θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς:
μην την εξευτελίζεις "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 00:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Τιρτέος, λοιπόν δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποιο Κέντρο που ασχολείται με την Ιώχρουν Φλόγα στην Βόρεια Ελλάδα, γνωρίζω απλά κάποιους ανθρώπους που ασχολούνται με αυτό, αλλά είναι πολύ περίεργοι τύποι και δεν είναι κατά την γνώμη μου άξιοι εμπιστοσύνης.

Βορειοελλαδίτης ε; Να ξέρεις πάντως οτι τώρα οι ενέργειες του Ελλάνιου χώρου στρέφονται προς την Βόρειο Ελλάδα πλέον.

Να είσαι καλά!

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 12:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"οι ενέργειες του Ελλάνιου χώρου..."
τι εννοείς Μορφέα?

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 23:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας, αγαπημένη μου γαλάζια σφαίρα, κάθε χώρα έχει τις δικές τις οντότητες που είναι οι προστάτες, καθοδηγητές κ.λ.π. Η Ελλάδα έχει ένα μίγμα οντοτήτων με πολύ αλλόκοτους χαρακτήρες, από τη μία είναι οι ενέργειες της αρχαίας Ελλάδας, και από την άλλη είναι οι ενέργειες της Χριστιανικής Ελλάδας. Αυτές οι οντότητες λέγεται οτι πρώτη φορά που συνεργάστηκαν μεταξύ τους ήταν μόνο το 2004, όπου πραγματικά η Ελλάδα πήγε πολύ μπροστά, Γιουροβίζιον, Ποδόσφαιρο, αλλά προπαντώς Ολυμπιακοί αγώνες. Όλες αυτές οι΄ενέργειες λοιπόν της Ελλάδας ήταν κυρίως εστιασμένες στην Αθήνα για την επίτευξη αυτού του μεγάλου έργου, των Ολυμπιακών αγώνων, που πνευματικά μιλώντας ήταν ένα τεράστιο επίτευγμα και κατόρθωμα. Αυτές οι ενέργειες λοιπόν τώρα στρέφονται προς την Βόρειο Ελλάδα γιατί είναι καιρός να αναπτυχθεί αυτό το κομμάτι αυτήν την ώρα. Αυτός είναι και ο λόγος που μέχρι τώρα η Θεσσαλονίκη ήταν πολύ φτωχή σε πνευματικές ομάδες κ.λ.π. Μόλις τα τελευταία 2 - 3 χρόνια άρχισε μια κινητοποίηση προς τα εκεί και τώρα φαίνεται οτι όλες οι ενέργειες έχουν εστιαστεί εκεί.

Ευχαριστώ

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tirteos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 21:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tirteos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αντε να δούμε κατι καλό και μεις οι Βορειοελλαδίτες!


"Κι αν δεν μπορείς να κάνεις την ζωή σου όπως τη θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς:
μην την εξευτελίζεις "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tirteos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 23:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tirteos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πάντως η θεσ/νίκη εγινε πρωτο θέμα!!στις ειδήσεις κάτι είναι κ αυτό! εστω και αρνητικά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 16:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πότε έγινε κάτι στις ειδήσεις και δεν το είδα; Και βέβαια πέραν της πλάκας ούτως η άλλως ένα μέρος μπορεί να γίνει επίκεντρο των διαφόρων ενεργειών με διάφορους τρόπους, ένας τρόπος είναι και η αρνητική διαφήμιση η οποία συνήθως είναι και η πιο αποτελεσματική.

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tirteos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 21:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tirteos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα Μορφέα! Τώρα τελευταία έγινε με τα τεκτενόμαινα στην πολιτική!! και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου με την αρνητική διαφήμιση! εχει καλύτερα αποτελέσματα !! αλλά γιατί όμως αρέσει σε όλλους να ασχολούνται με τα αρνητικά περισότερο και να δίνουν περισότερη σημασία?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 01:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ. τιρτέος πολύ καλή ερώτηση αυτή. Βαασικά αυτό οφείλεται στο συναίσθημα...
Ο άνθρωπος έχει την τάση να ξεχνάειτα επίθετα και να θυμάται μόνο τις ενέργειες. Δηλαδή για παράδειγμα ας πούμε οτι θες να διαφημίσεις ας πούμε το Ρέικι. Εάν το διαφημίσεις θετικά στην τηλεόραση θα βγουν άνθρωποι οι οποίοι θα πιστεύουν στο Ρέικι και θα μιλούν γι αυτό. Τότε θα βγει λοιπόν η εκκλησία και θα πει οτι είναι σατανικό και όλη αυτή η διαφήμιση θα χαθεί. Ο κόσμος θα το κοιτάξει αρνητικά οτι προσπαθείς να τους προσυλητήσεις.
Όταν όμως η εκκλησία για παράδειγμα βγει από μόνη της και κατηγορεί το Ρέικι χωρίς να το γνωρίζει πολύ κόσμος τι είναι το Ρέικι, τότε αυτοί που θα μιλάνε θα είναι παθιασμένοι σε αυτό που λένε και έτσι θα κάνουν πολύ μεγάλη εντύπωση στο κοινό το όνομα Ρέικι.
Μετά από κάποια χρόνια λοιπόν ο κόσμος θα θυμάται το Ρέικι αλλά δεν θυμάται τι έλεγ η εκκλησία για αυτό. Κάπως έτσι πάει το πράγμα...

Και βέβαια και μια πολύ σημαντική παράμετρος η΄οποία είναι κοινωνικής φύσεως, μας έχουν μάθει σήμερα να πιστεύουμε πολύ εύκολα στο αρνητικό και να μην πιστεύουμε στο θετικό. Πιστεύουμε πολύ πιο εύκολα για παράδειγμα οτι το 2012 θα έρθει η καταστροφή παρά ας πούμε οτι θα έρθει η δευτέρα παρουσία για παράδειγμα. Το θετικό το θεωρούμε απάτη και το αρνητικό αλήθεια.

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 12:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....σκέπτομαι ,και το λεω σοβάρά ότι εμεις σαν τόπος οχι μιά και δύο φορες γίναμε ρεζίλι ανα το πανελλήνιο.....κι όμως ξεχασμενοι πνευματικά ροκανίζουμε τον χρόνο.Που πηγαν οι δικοι μας Θεοί?Ερχονται και μαγεύονται απο την μορφια του τόπου και φεύγουν ξεχνώντας τον λογο της επίσκεψης...τι συμβάινει με αυτον τον τοπο,πο ακόμη και επσιτήμονες θεωρουν ότι χρήζει μελετης.Μια κοινωνία που ζέχνει,άνθρωποι που ψάχνεις να δεις αν εχουν ματιά....αφοσιωμένοι,βυθισμένοι,πνιγμένοι,χαμένοι.Σωστε με!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 13:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γαλάζια μου σφαίρα, είναι πάρα πολύ ωραίο αυτό που έγραψες και είναι μέσα από την ψυχή σου για αυτό δεν θα πω τίποτα παρά μόνο .... συνεχίζουμε...

Να είσαι καλά

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 12:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πές το καλε μου Μορφέα,Πες το!
Ξέρω πως καμια φορά με πιανει το απαιδιόδοξο αλλά δεν εμπεριέχει απογοήτευση απλά αγωνία και ανάγκη να ζητήσω ευθαρσώς βοήθεια και για μενα και για όποιον ίσως να μην ξερει να την ζητήσει.Ευχαριστω και πάλι που με ξεδιπλώνεις και αυτο με βοηθάει.Καλα να εισαι και συ και όλοι μας.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 16:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

herman
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 13:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους herman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά και χαρά σε όλους!Προσπάθησα να ασχοληθώ κι εγώ με ρέικι γιατί πολύ απλά μέσα από τα βιβλία από όπου και το ΄΄γνώρισα΄΄το ερωτεύτηκα!Μα δυστυχώς το χρηματικό του αντίτιμο ήταν απαγορευτικό για μένα.....Αυτό δεν είναι εκμετάλλευση;Από τη στιγμή που το ρέικι αυτό καθαυτό πρεσβεύει την συμπαντική αγάπη και την απρόσκοπτη προσφορά από άνθρωπο σε άνθρωπο,πώς είναι δυνατόν να αποτιμάται σε χρήμα;Δηλαδή η αγάπη πουλιέται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 14:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά Herman

quote:
Γειά και χαρά σε όλους!Προσπάθησα να ασχοληθώ κι εγώ με ρέικι γιατί πολύ απλά μέσα από τα βιβλία από όπου και το ΄΄γνώρισα΄΄το ερωτεύτηκα!Μα δυστυχώς το χρηματικό του αντίτιμο ήταν απαγορευτικό για μένα.....Αυτό δεν είναι εκμετάλλευση;Από τη στιγμή που το ρέικι αυτό καθαυτό πρεσβεύει την συμπαντική αγάπη και την απρόσκοπτη προσφορά από άνθρωπο σε άνθρωπο,πώς είναι δυνατόν να αποτιμάται σε χρήμα;Δηλαδή η αγάπη πουλιέται;

Θέτεις ένα πάρα πολύ πολύπλοκο θέμα επί τάπητος που σηκώνει πολύ συζήτηση. Πάντως αν θέλεις να πάρεις τον πρώτο βαθμό, από όσο γνωρίζω η τιμή της μύησης κειμέναται από 50 έως 150 ευρώ.

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

herman
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 19:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους herman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά και πάλι σήμερα για δεύτερη φορά.Καταρχήν θέλω να σ΄ευχαριστήσω πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σου...πραγματικά δεν περίμενα να μου απαντήσεις τόσο σύντομα.Αλήθεια σ΄ευχαριστώ!Κατά δεύτερον θα ήθελα να μου εξηγήσεις τί ακριβώς εννοείς όταν λες:το μέλλον σου καθορίζει το παρελθόν σου;Αν και όποτε μπορείς ,απάντησέ μου.
Να ΄σαι καλά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 02:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Ηερμαν,

Σε συγχαίρω και σου βγάζω το καπέλο, είσαι ο πρώτος άνθρωπος που με ρωτάει για την υπογραφή μου όσο καιρό την έχω...

Ακούγεται πολύ περίεργο, έως και ανάποδο ε;

Αυτή ήταν αρκιβώς η αίσθησή μου όταν μου το είπε ένας ανώνυμος, άγνωστος δάσκαλος, καθώς μιλούσαμε. Όταν μου το πέταξε αυτό, περιττό να πω οτι μπήκα σε αμηχανία, δεν μπορούσα να βγάλω λέξη. Το πρώτο πράγμα που του είπα ήταν... δηλαδή;


Τώρα μπορώ να πω οτι πραγματικά έχω συνειδητοποιήσει τι σημαίνει και πόσο αληθινή είναι αυτή η διατύπωση.

Ανάλογα με το τι σκέφτεται ένας άνθρωπος για το μέλλον του, τελικά θα προσπαθήσει να κάνει και τις ανάλογες πράξεις για να το πετύχει, οι οποίες βεβαια θα αποτελούν και το παρελθόν του.

Κάποια απλά παραδείγματα

Ένας άνθρωπος που θέλει να γίνει Γιατρός, ξέρεις ήδη οτι στο παρελθόν λοιπόν ενδιαφέρθηκε για την θεραπεία....

Ένας άνθρωπος που θέλει απαραιτήτως να αγοράσει το Carrefour, ξέρεις ήδη οτι στο παρελθόν έχει βγάλει χρήματα μα ανέντιμους τρόπους, ή εν πάση περιπτώσει οτι έχει κληρονομήσει από τους δικούς του, ή οτι κέρδισε το τζόκερ.

Ένας άνθρωπος που θέλει να γίνει πνευματικός δάσκαλος, ξέρεις ήδη οι στο παρελθόν έχει κάνει διαλογισμό, ότι έχει διαβάσει ή οτι είχε επικοινωνίες... κ.λ.π.

Αυτό λοιπόν που θέλεις για το μέλλον σου θα σε οδηγήσει στο να κάνεις κάποιες συγκεκριμένες πράξεις, οι πράξεις θα αποτελούν το παρελθόν σου. Τελικά λοιπόν το μέλλον σου είναι αυτό που καθόρισε το παρελθόν σου...

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι κατανοητό... αλλά έίναι ο καλύτερος τρόπος που μπορώ να το περιγράψω...

Να σαι καλά φίλε μου, για οτιδήποτε άλλο
νιώσε ελεύθερος...!

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 11:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....ξε΄ρεις γιατι χαίρομαι .....και αυτό ήθελα να σου πω..γιατι θεώρησα δεδομενο το τι εννοούσες και εκ του περισσου να σε ρωτήσω.Δεν το καταγραφω γαι να κοπμασω,δεν το καταγραφω για να μου πεις κα΄τι ,απλά γιατι καθε τι που με βοηθάει να σκεφτω ότι "κατανοώ"με κανει πιο δυνατή,μουδίνει ώθηση να συνεχίσω ετσι απλά όπως κανω εδω και καιρό γαιτι πιστεψτε με ειμαι πολυ μακριά απο το να έχω την δυνατότητα να βρεθώ αναμεσα σε ανθρωπους που θα μου έδιναν κατι παραπανω,που θα με βοηθησουν για κατι περισσοτερο...θαθελα πολυ να βρεθώ αναμεσα σε ανθρωπους που ασχολουνται συστηματικά με την πνευματικότητα.Μορφεα θελω να κανω Johrei αλλά...
Ευχαριστω να εστε καλα ολοι!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 11:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Καταγάλανη μου Σφαίρα, τι μου κάνεις;

Δεν πειράζει βρε Καταγάλανή μου σφαίρα, όλα έχουν τον λόγο τους, και δόξα τον θεό αυτό το σάιτ δίνει την ευκαιρία σε όλους που έχουν κοινό ενιδαφέρον, να μπορούν να μιλάνε, και να ανταλλάζουν απόψεις. Όσο για το Johrei, μην ανησυχείς, νομίζω οτι έχω κάποια καλά νέα, θα σου στείλω σε μαιλ.

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 15:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πως μπορώ να στείλω ιόχρου πυρ σε έναν άλλον από μακρυα?
ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 15:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πως μπορώ να στείλω ιόχρου πυρ σε έναν άλλον από μακρυα?
ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy