ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΥΣΤΙΚΗ ΚΡΗΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Σθένελος
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 00:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σθένελος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

15ο.
35ο 17' 57, 10'' Ν
25ο 09' 33, 33'' Ε

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΕΞΕΠΛΗΞΕ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΑΠΟ
ΑΝΩΝΥΜΟ ΦΙΛΟ.

ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ...

ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ
(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΤΟΥ 2001).
ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΝΩΣΣΟ ΚΑΙ
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΥΛΗ ΑΠΑΝΑΝΤΙ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΝΩΣΣΟ.
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΑ 300 ΜΕΤΡΑ
ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΑΥΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ.

ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΛΕΥΚΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ???

Κε ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ..

ΕΠΙΔΗ ΕΙΜΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ ΟΤΑΝ ΤΟ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΝΑ
ΞΑΝΑΚΑΤΕΒΩ ΚΡΗΤΗ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
ΟΣΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ,
ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ..


Φίλε Γρηγοριανέ είμαι από το Ηράκλειο και μάλιστα μένω εκεί κοντά. Δεν έχω πάει στο σημείο που υπέδειξες, αλλά θα το επιχειρήσω τις επόμενες μέρες.
Εγώ θα σου δώσω ένα άλλο σημείο 500 μέτρα ανατολικότερα και έχει πρόσβαση από την ΒΙ.ΠΕ Ηρακλείου. Είναι ένας ορεινός όγκος όπου η κορυφή του είναι σχηματισμένη σαν καρδιά. Στην προέκταση της κορυφής της "καρδιάς" είναι ένα παλιό λατομείο το οποίο έχει σταματήσει εδώ και 20 περίπου χρόνια για άγνωστο λόγο. Πάντως στις περιοχές όπου τα μηχανήματα "έτρωγαν" το βράχο έχουν εμφανιστεί σπηλαιώσεις. Παλαιότερα όταν ήμουν μικρός στην περιοχή αυτή πριν δημιουργηθεί το λατομείο, η οικογένειά μου είχε ζώα και είχα δει και ο ίδιος άλλες μικρότερες σπηλιές, αλλά από φόβο δεν πήγα ποτέ βαθύτερα από το φως του ήλιου.

35ο 18'11.12 Ν, 25ο 10'44.59 Ε

Αν ποτέ κατέβεις Ηράκλειο και θέλεις βοήθεια για το συγκεκριμένο σημείο ευχαρίστως θα σε εξυπηρετούσα. Στείλε μου PM

...δε θρέφει η γη απ' τον άθρωπο αδυνατότερο άλλο, απ' όσα πάνω περπατούν στην πλάση κι ανασαίνουν. Θαρώ πως στη ζωή κακό ποτέ δε θα τον λάχει, όσο που να 'χει ανάκαρα και του βαστούν τα πόδια. Μα σαν του δώσουν οι Θεοί κακά στερνά και μαύρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparrow
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 03:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparrow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΡΗΤΗ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΤΟΝ G.BUSH ΤΟΝ ΠΡΕΣΒΥΤΕΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΤΑΝ ΤΗΝ ΝΤΙΑ,ΤΗΝ ΓΑΥΔΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΗΣΑΚΙΑ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ?ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΟΜΩΣ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 08:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Σθένελε, για τους Δροσουλίτες έχουν ειπωθεί πάρα πολλά κατά καιρούς, είτε αυτά είναι μια προσπάθεια επιστημονικής εξήγησης του φαινομένου είτε είναι αναφορές από ανθρώπους οι οποίοι υποστηρίζουν ότι τους είδαν.

Αν θυμάμαι καλά - αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος - εμφανίζονται κατά τις πρώτες ημέρες του Μαΐου στην περιοχή του Φραγκοκάστελλου.
Είχα επισκεφθεί το κάστρο και την όμορφη παραλία για μπάνιο αλλά είχα πάει τον Ιούλιο.
Νομίζω πάντως πως λέγεται ότι η αντανάκλαση θεωρείται πως αφορά καμηλιέρηδες της Λιβύης κι όχι της Αιγύπτου αν κι είχα ακούσει πριν χρόνια πως κι αυτή η θεωρία τίθεται υπό αμφισβήτηση εξαιτίας της διαφορετικής ενδυμασίας των καμηλιέρηδων και των Δροσουλιτών.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sparrow
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 14:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparrow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΓΡΗΓΟΡΙΑΝΕ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΠΑΡΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΕΤΕΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ,ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ.ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΣΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ ΗΤΑΝ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΑΝ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΤΩΝ Χ FILES,ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΒΙΑΣΕΙ ΣΤΟ ΤΥΜΠΑΚΙ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΕΚΙΟΥΡΙΤΑ ΠΟΥ ΕΤΡΕΧΕ ΑΛΑΦΡΩΝΙΣΜΕΝΟΣ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ Η ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ. ΑΠ'ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ 3 ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ Η ΑΝ ΟΛΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΦΑΡΣΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΠΙΟ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ,ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΕΣ ΝΗΣΙ ΜΑΣ. ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ,ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Η ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΒΟΛΙΚΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ 1912 ΗΤΑΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ 2012 ΑΝ ΕΒΓΑΙΝΕ Ο ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΙ ΦΟΒΙΕΣ ΜΑΣ ΑΛΗΘΙΝΕΣ? ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΖΑΜΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ. ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΜΕ ΝΕΑ ΘΕΜΑΤΑ.... ''KEEP WOLKING MY FRIENDS''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
περιηγητης
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 14:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους περιηγητης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συγκεκριμένη θεωρια με τους καμηλιέρηδες ή στρατιώτες, τίθεται υπο αμφισβητηση επειδή έχει αποδειχθεί οτι οι αντανακλάσεις δεν μπορούν να συμβούν σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 40 χιλιομέτρων.
Αν δεν κανω λάθος, κάπου εδώ μέσα το έχω διαβάσει

Edited by - περιηγητης on 01/07/2008 14:47:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

περιηγητης
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2008, 01:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους περιηγητης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γρηγοριανέ, αναφέρεις πολλές φορές το Όρος Βασιλικό και σίγουρα όχι χωρίς λόγο, αφού είναι πραγματικά μια περιοχή που χρίζει ιδιαίτερης προσοχής.

Βέβαια, εδώ στο Ηράκλειο, το συγκεκριμένο βουνό το γνωρίζουμε με το όνομα Στρούμπουλας, με υψόμετρο 798 μέτρα.

Στρούμπουλας όμως αναφέρεται και σε όλους τους σύγχρονους χάρτες. Αν γνωρίζεις αυτό το όνομα ως παλαιότερο παρακαλώ δώσε μου την πηγή σου, με ενδιαφέρει.

Στην κορυφή του βουνού υπάρχει το εκκλησάκι του Τιμίου Σταυρού και ένα Γερμανικό πολυβολείο. Είναι ζήτημα αν οι Γερμανοί έριξαν από το σημείο αυτό, έστω και μία φωτοβολίδα.
Η παλιά εθνική Ηρακλείου Ρεθύμνου, πού περνά από τα ριζά του βουνού δεν ελέγχεται σε κανένα σημείο από την κορυφή του βουνού και το Ηράκλειο είναι εκτός βολής.

Στην ευρύτερη περιοχή του Στούμπουλα, συμπεριλαμβάνεται το μοναστηριακό συγκρότημα που σήμερα ονομάζεται 40 εκκλησιές και καταστράφηκε επί Τουρκοκρατίας. Λέγεται ότι τότε στοίχειωσε ο τόπος.

Ήταν χτισμένο μέσα στο μικρό αλλά όμορφο και απόκρημνο φαράγγι που ξεκινά από την βόρεια ρίζα του Στρούμπουλα, φτάνει μέχρι την ανατολική του πλευρά και μετά κατευθύνεται ανατολικά, προς το Ηράκλειο.

Στο τελείωμα αυτού του φαραγγιού, που το μήκος του δεν ξεπερνά τα δύο χιλιόμετρα και λίγο πιο νότια, σε απόσταση περίπου 200 μέτρα βρίσκεται η λίμνη του Αλμυρού.

Ένα σημαντικότατο σημείο στην περιοχή που δεν έχει αναφερθεί ακόμα, είναι το Βουλισμένο αλώνι.
Πρόκειται για ένα τεράστιο κρατήρα, περίπου σε μέγεθος γηπέδου ποδοσφαίρου και με βάθος που κυμαίνεται από 20 έως 30 περίπου μέτρα. Το σχήμα του είναι σχεδόν τέλεια κυκλικό.

Βρίσκεται στην ανατολική πλευρά του Στρούμπουλα, ακριβώς στη ρίζα του και αμέσως νότια του φαραγγιού των 40 εκκλησιών.
Η πρόσβαση στο χώρο είναι πολύ εύκολη, αφού η παλιά εθνική Ηρακλείου Ρέθυμνου περνά από δίπλα του και μάλιστα υπάρχει και σχετική ταμπέλα.

Πρόκειται κατά κοινή ομολογία σχετικών με το θέμα ατόμων, για έναν ενεργειακά ισχυρό τόπο.

Το ενδιαφέρον όμως για το Βουλισμένο αλώνι δεν σταματάει εδώ. Επιστημονικές έρευνες αναφέρουν ότι πρόκειται για ΄΄δολίνη΄΄ που σχηματίστηκε από την κατάρρευση μέρους υπογείου σπηλαίου κατά την τεταρτογενή περίοδο.

Η λαϊκή παράδοση όμως, τοποθετεί το γεγονός σε πιο πρόσφατους χρόνους, δίνοντας μας ένα σχετικό θρύλο για το Βουλισμένο αλώνι καταγεγραμμένο στο βιβλίο του Βασίλη Χαρωνίτη ΄΄Η Κρήτη των θρύλων΄΄.

Edited by - περιηγητης on 02/07/2008 01:14:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σθένελος
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2008, 14:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σθένελος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στις 3 εκκλησιές είχα πάει πριν 7 χρόνια με 5 φίλους ακόμα. Άκουσα τους ήχους από τα κουδούνια των προβάτων και ομολογώ ότι ακούγονταν σαν να βρίσκονται μόλις λίγα μέτρα δίπλα μας, παρόλο ότι τα πρόβατα βρίσκονταν επάνω στο βουνό. ίσως ωφείλεται στη μορφολογία των γύρω λόφων και εξαιτίας αυτού να δημιουργείται τόσο έντονο ηχητικό φαινόμενο.

Για το όρος Στρούμπουλα δεν είχα ακούσει κάτι μέχρι που βρέθηκα στο forum. Από το google earth όντως φαίνεται τραπεζοειδής πυραμίδα και μόλις μου ήρθε στο μυαλό η εικόνα που βλέπω από το σπίτι μου, όταν κοιτάξω δυτικά (βρίσκομαι σε ψηλό σχετικά σημείο στους πρόποδες της ΒΙ.ΠΕ). Το όρος Στρούμπουλα ξεχωρίζει χαρακτηριστικά από τον υπόλοιπο ορεινό όγκο καθώς και τον Ψηλορείτη και αυτό διότι φαίνεται ακριβώς σαν πυραμίδα.

Το βουνό που κοιτώ τόσα χρόνια και μου φαίνεται σαν τεράστια πυραμίδα, δε γνώριζα ότι ίσως να κρύβει πολλά μυστικά, ώσπου βρέθηκα στο esoterica.

...δε θρέφει η γη απ' τον άθρωπο αδυνατότερο άλλο, απ' όσα πάνω περπατούν στην πλάση κι ανασαίνουν. Θαρώ πως στη ζωή κακό ποτέ δε θα τον λάχει, όσο που να 'χει ανάκαρα και του βαστούν τα πόδια. Μα σαν του δώσουν οι Θεοί κακά στερνά και μαύρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 19:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΚΑΙ ΙΔΙΕΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΘΕΝΕΛΟ, ΠΕΡΙΗΓΗΤΗ ΚΑΙ SPARROW.

ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΤΑΞΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕΩΝ.


ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΑΡΚΑΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ "ΕΤ ΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ ΕΓΩ" ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΟΥΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΦΙΛΟ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΩΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΥΤΙΚΑ ΤΗΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΜΑΙΝΑΛΟ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΛΕΓΕΤΑΙ).

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ....

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΩΡΑ ....

ΦΙΛΕ ΠΕΡΙΗΓΗΤΗ..
ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΗΝ ΒΙΠΕ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΙΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ.

Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΛΟΦΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΡΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΛΟΦΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΑΙΔΟΙΟΥ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΠΟΔΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΒΟΡΡΑ ΝΟΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΒΟΥΝΑ.

ΕΧΩ ΒΑΣΙΜΕΣ ΥΠΟΨΙΕΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ, 'Η ΜΗΤΕΡΑΣ ΘΕΑΣ Ή ΘΕΑΣ ΜΕ ΤΑ ΦΙΔΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΛΑΤΡΕΥΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΩΡΙΕΙΣ.

ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ

7ο.
35ο 03' 03, 38'' Ν
24ο 48' 26, 65'' Ε

ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΗΝ ΦΑΙΣΤΟ ΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ
ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΣΠΗΛΙΑΣ ΣΤΗΝ Β/ΒΔ
ΠΛΕΥΡΑ ΣΤΟ ΛΙΟΦΥΤΟ.


9ο.
35ο 02' 41, 59'' Ν
25ο 15' 38, 66'' Ε

ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΟΜΟΙΟ ΣΧΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΣ
ΦΑΙΣΤΟΥ.
ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΘΕΜΕΛΙΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ,
ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΑΡΧΑΙΟΥ ΙΕΡΟΥ ΚΑΙ ΥΠΑΡΞΗ ΜΟΝΟΛΙΘΩΝ
ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΗΞΗ ΤΗΣ.


ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΡΟΣΟΥΛΙΤΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΘΕΜΑ "ΜΚ ΔΡΟΣΟΥΛΙΤΕΣ" ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΩ ΕΚΕΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΑΣ ΣΧΟΛΙΑ.

ΠΑΡΠΙΠΤΟΝΤΩΣ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΔΙΑΡΚΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΡΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΕΤΟΣ ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ....

ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣ ΤΟΝ ΠΡΕΣΒΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΒΑΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΗΜΕΣ.


ΓΙΑ ΤΟ 2012 ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΦΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΠΙΑ ΑΝΟΙΚΤΑ...


ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΗΛΑΙΑ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΦΙΛΕ ΣΘΕΝΕΛΕ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΟΤΡΥΝΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΦΟ ΤΟΥ ΤΕΙ ΣΤΟΥΝ ΕΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΠΗΛΑΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΦΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΕΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΕΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟΥ.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΔΕ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΑ ΜΝΗΜΑΤΑ ΤΗΝ ΑΥΛΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΚΑΜΟΥΦΛΑΡΙΣΜΕΝΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΤΩΝ ΣΠΗΛΑΙΩΝ.

ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΣΠΗΛΑΙΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΑΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΦΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ-ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΤΙΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΟΠΟΥ ΣΚΑΦΤΗΚΕ ΣΕ ΒΑΘΟΣ Ο ΛΟΦΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΟΥΝ ΤΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ.
ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΟΜΕΝΟ ΣΤΑ ΚΑΘΕΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΛΟΦΟΥ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΝΗ
ΕΝΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΕΝΟ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΜΕ ΠΛΙΝΘΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΣΕ ΚΟΤΕΤΣΙ.
ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΕΜΕΝΑΝ ΤΡΙΓΥΡΩ ΣΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΔΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΑΝ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΑΚΟΥΓΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ ΕΚΕΙ...


ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΥΛΙΣΜΕΝΟ ΑΛΩΝΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΔΙΑΜΕΤΡΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΤΟΥ ΑΛΜΥΡΟΥ...

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΜΥΡΟ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΜΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΠΟ ΠΡΟΣΕΞΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΩΣ ΣΕΡΦΑΡΑ ΣΤΟ GOOGLE EARTH, ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΠΟΣΤΑΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΞΕΝΟ FabienJ ΜΕ ΤΙΤΛΟ Human face in mountain, Amoudara ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΣΤΙΣ 3 ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΜΥΡΟ.

ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΝΑ ΓΙΓΑΝΤΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΤΟΝ ΒΡΑΧΟ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΡΕΥΝΩ ΤΩΡΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟΝ ΓΙΟΥΧΤΑ.


ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΟΤΑΝ ΒΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ, ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΑΝΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ.

-----------------------------------------------
-----------------------------------------------
-----------------------------------------------

ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΟΤΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΤΟΥ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ ΤΗΣ ΓΟΡΤΥΝΑΣ (ΚΑΣΤΕΛΛΙ ΜΟΙΡΩΝ), ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ ΤΟΥ ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΥ, ΣΤΕΦΘΗΚΕ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.


ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟ ΜΟΙΡΩΝ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ Κο ΧΑΣΟΥΡΑΚΗ ΜΕ ΧΑΡΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΟΤΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΔΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΝΟΙΞΗΣ ΤΩΝ ΣΤΟΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΡΕΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΕΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
ΜΝΗΜΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΟΧΕΥΕΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΜΟΙΡΩΝ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ UNESCO ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΕΝΑΥΣΜΑ ΚΑΙ Η ΑΦΟΡΜΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΒΑΣΙΣΤΕΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Η ΣΥΝΘΗΚΗ ΤΗΣ ΟΤΤΑΒΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΠΛΙΣΜΟ ΝΑΡΚΩΝ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΕΠΑΛΑΙΩΜΕΝΩΝ ΕΚΡΗΚΤΙΚΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΣΤΕΛΙΩΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΑΦΘΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ. ΚΑΙ ΠΟΥ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΝΑΤΙΝΑΞΗΣ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΥΠΑΡΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΚΑΘΟΤΙ ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΕΡΓΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΠΡΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ.


ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΙΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ.....
..............................
.....................
.................
............
.......
....
..

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 20:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 17 ΗΜΕΡΕΣ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΚΡΗΤΗ ΓΙΑ ΕΠΙΤΟΠΙΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΙΞΗΣ ΤΟΥ.

ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΕ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ Ή ΜΕΣΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ MCMSGR@HOTMAIL.COM ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΕΡΟΣ Ή ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΧΡΙΖΟΥΝ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΔΩ.
ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΙΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΟΙ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ..

ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....
........................
...............
........
.....
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

svouraki
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2009, 00:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους svouraki  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος svouraki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε ολους.Κατα τυχη ειδα το Forum και μπορω να πω οτι μου αρεσει αρκετα και θα σας πω και εγω καποιες ιστοριες καποια αλλη στιγμη που θα εχω ωρα να σας τα διηγηθω.

Ακουω και βλεπω λιγα καταλαβαινω ΠΟΛΛΑ!!!

Edited by - svouraki on 07/01/2009 00:53:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

petros1961
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 13:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους petros1961  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΛΟΥΤΡΟ ΤΩΝ ΣΦΑΚΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ,


ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΛΟΥΤΡΟ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΝΕΙΡΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΕΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ!!1Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
svouraki
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 00:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους svouraki  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος svouraki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας ξανα σε ολους.Οπως σας ειχα γραψει ξερω καποια πραγματα που τα ειχα ζησει εγω ο ιδιος να σας πω για τις 40 εκκλησιες.Την εποχη του 1988 εως 1990 πηγα εκει τουλαχιστον 15 φορες με την παρεα μου.Στην αρχη πηγαμε εκει γιατι ακουσαμε οτι εμφανιζονται <ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ> και σαν περιεργη πιτσιρικαδες πηγαμε να δουμε.Οι παρεα ειμασταν παντα τουλαχιστον 10-12 παιδια και πηγαιναμε με τα μηχανακια μας και ολοι βλεπαμε τα ιδια περιεργα πραγματα.Οταν πηγαινα τοτε ο χωματοδρομος που υπηρχε πηγαινε μεχρι την πρωτη εκκλησια και απο εκει και μεσα επρεπε να πας με τα ποδια μεσα στο φαραγγι.Τοτε καθε τεταρτη στην εκκλησια υπηρχε ενας παππας και εκανε λειτουργια και τοσες φορες που ειχαμε παει μας ειχε μαθει και μας επιανε κουβεντα , και ετσι καποια στιγμη τον ρωτησαμε και μας ειπε την ιστορια που ξερω.Οταν πηγαιναμε εκει επρεπε να μην εχει φεγγαρι γιατι αλλιως δεν εβλεπες τιποτα,και τι ακριβως ειδα εγω; Ακριβως απεναντι απο το εκκλησακι υπαρχει μια πλαγια που δεν ειχε ουτε ενα μεγαλο δεντρο επανω,εκει λοιπον καποιες στιγμες βλεπαμε κατι σαν σκιες να τρεχουν πανω κατω αλαφιασμενες . Αυτο το πραγμα το βλεπαμε ολοι οσοι ειμασταν εκει και οσες φορες και αν πηγαμε εκει.Επισης καποια φορα ακριβως απεναντι προς το φαραγγι μεσα πανω απο την κορυφογραμμη ειδα κατι σαν φως σαν ενα κερι να αναβει και να το βλεπεις μεσα στο σκοταδι να προχωραει σαν καποιος να το κραταει και να περπαταει.Στην αρχη που το ειδα το ειπα στα αλλα παιδια και το ειδαν και αυτοι,αλλα επειδη εκεινο το βραδυ ειχε ξαστερια λεγαμε οτι ειναι καποιο αστερι που ειναι ποιο φωτεινο απο τα αλλα.Καθως ομως το παρακολουθουσαμε βλεπαμε οτι αυτο το φως προχωρουσε ακριβως πανω στην κορυφογραμμη και οτι δεν ηταν αστερι μεχρι που καποια στιγμη χαθηκε σαν να εσβησε.Οταν ρωτησαμε τον παπα τη ειναι αυτο που βλεπαμε μας ειχε πει οτι εκει υπηρχε μοναστηρι με 40 εκκλησιες αλλα την εποχη της τουρκοκρατιας πηγαν οι τουρκοι και ΕΣΦΑΞΑΝ ολους τους μοναχους και αυτο που βλεπαμε ειναι οι ψυχες των μοναχων που ετρεχαν για να ξεφυγουν.Επειδη εκεινη την εποχη ειχαν ακουστει διαφορα οτι το κανουν για διαφορους λογους για να τραβανε κοσμο εκει ειχαν μαζευτει μερικα ατομα και ειχαν παρει και οπλα μαζι αν ευρισκαν καποιο η κατι ειχαν σκοπο να κανουν φασαρια, βεβαια τσαμπα ψαξανε ολο το φαραγγι και τις πλαγιες.Ειχε ακουστει οτι οι σκιες που φαινοταν ειναι απο τα φωτα των αυτοκηνητων της εθνικης οδου πραγμα που δεν ισχυει γιατι τοτε δεν υπηρχε ο κομβος που τα αυτοκηνητα στριβουν απο το ΡΕΘΥΜΝΟ για να κατεβουν προς την ΑΜΜΟΥΔΑΡΑ ,τα φωτα τους δεν θα μπορουσαν να φωτιζουν προς το φαραγγι και τοσο μεσα.Παντος απο τοτε που ειδαμε το φως πανω στην κορυφογραμμη πηγαμε αρκετες φορες αλλα βλεπαμε μονο τις σκιες.
Τωρα για το βουλησμενω αλωνη απο οτι χω ακουσει απο τον πατερα μου που πιτσιρικας εκανε το βοηθο του βοσκου και γυριζαν εκει μεχρι και τα σαββατιανα μου ειπε οτι εκει υπηρχε ενα τεραστιο αλωνη ,γι"αυτο και το ονομα, και αυτος που το ειχε πηγε να αλωνεψει τη μερα του δεκαπενταυγουστου και τοτε το αλωνη βουλιαξε μαζι με αυτον και τα ζωα του.Εγω ειχα παει εκει 4 φορες και εχω κατεβει μεσα και εχω παει μεχρι απεναντι που ειχε 3 δεντρα και παλια ειχε μια και μια τρυπα σαν σπηλια και εχω ακουσει και μια ιστορια οτι απο εκει εβγαιναν καποια πλασματα που ανεβαιναν επανω στο δεντρο που ηταν μπροστα ,και αν καποιος δει το δεντρο ειναι σαν καποιος με νυχια να εχει χαρακωσει ολο το δεντρο.
Αυτα θυμαμαι τωρα που τα εχω δει εγω με τα ματια μου ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Βλεπω και ακουω λιγα καταλαβαινω πολλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 00:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ / ΚΡΗΤΗΣ.
ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ 14/03/09 Ο ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑΣ ΕΚΑΝΕ ΞΑΝΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ.

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΗΝ ΕΙΔΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΠΩΘΗΚΕ???
ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ???
ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΟΡΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΘΗΚΗΣ ΤΗΣ ΟΤΤΑΒΑ???
ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ???

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ....

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΚΑΙ ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
.
(ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΣΩ)...
..................
...........
.......
...
.


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 15:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας και απο μενα.εγω εχω ακουσει για κατι δροσουλιτες που βγαινουν σιγκρεγκιμενη εποχη(δεν θυμαμαι ποτε)και ειναι απο το βραδι εως την πρωτη αχτιδα φωτος του ηλιου.παραπανω δεν ξερω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bagos13
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2009, 01:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bagos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΑΣ ΒΡΙΚΑ!!! ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΑΚΛΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΣ 3 ΕΚΚΛΙΣΙΕΣ...ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΤΟΜΟ....ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΗΓΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΣΤΗΣ ΤΡΕΙΣ ΕΚΚΛΙΣΙΕΣ...Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΧΑΘΗΚΕ..ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΜΟΝΟ...ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΠΗΡΕ ΚΑΠΙΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΝ ΠΙΣΤΕΥΩ) ΑΛΛΗ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΙΓΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΦΑΓΑΝ ΛΥΚΟΙ...ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ...Η ΓΗΝΑΙΚΑ ΠΕΘΑΝΕ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΚΟ ΓΙΑΤΗ ΕΙΧΕ ΧΑΣΗ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΑΝΕ ΕΑΝ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΠΟΛΛΥ ΣΤΑ 40 ΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΝΕ (ΓΙΑΤΗ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΟΣΗ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ) ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝΕ ΤΑ ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ
ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ

ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΣ 3 ΕΚΚΛΙΣΙΕΣ ΚΑΛΥΝΗΧΤΑ :)

την εμπειρια θελω να δω...ασχετοσ εαν με τρομαξει

Edited by - bagos13 on 07/06/2009 01:49:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SL4Y3R
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2009, 16:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SL4Y3R  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια...
Με λενε κωστα και ειμαι απο το Ηρακλειο Κρητης...Εχω ακουσει πολλα παρα3ενα αλλα εχω δει λιγα. Ενα απο αυτα ειναι οι 3 εκκλησιες...Την πρωτη φορα που πηγα ελεγα συνεχεια 'Ο ιησους χριστος νικα κ ολα τα κακα σκορπα' απο μεσα μ..Δεν εγινε τπτ...την δευτερη φορα τ ειπα μονο στν αρχη μεχρι να περασουμε τα σπιτια των βοσκων..και οταν φευγαμε τρομαξα παρα πολυ επειδη ειδα κατι σαν σκια να κινητε πανω στο βουνο. Την τεταρτη η την πεμπτη φορα που πηγα δεν το ειπα καθολου. Και πραγματι φοβηθηκα παρα πολυ. Εκει που καθομασταν ωραια και καλα και καναμε τσιγαρο..ξαφνικα ακουσαμε κατι παραξενο..αλλα ξανα και ξανα ο ιδιος ηχος...ηταν πουλι..και εκει π ημασταν στον κοσμο μας..ακουγετε αυτο μετα απο πολυ ωρα σιγης..κ καπακι μετα απο αυτο ακουγεται κατι σαν στριγκλια γυναικας..Τοτε ηταν που χεστηκα πραγματικα και σορρυ για τν εκφραση...Ειμασταν 6 ατομα 2 Fly 100cc...δυο τριολες δλδ...εγω κα8ομουν στην σχαρα και ποσες φορες κοντεψα να πεσω...Ο οδηγος πηγενε σαν τρελος απο την τρομαρα του...και ειναι φυσικο...βγηκαμε ε3ω καναμε τσιγαρο κ μετα φυγαμε..και καναμε ποσο καιρο να 3αναπατησουμε..εγω απο τοτε εχω παει λιγες φορες..αλλα ειτε ηταν πανσελινος η κτ αλλο κ ελεγα να μν μπουμε κ δν εχω 3αναμπει μεσα...παντα κα8ομασταν στην δευτερη εκκλησια ...κατω απο την καγκελοπορτα...Α και το παιδι απο πανω τα ειχε κανει απανω του οταν ειχαμε παει μια φορα μαζι...Ε βαγγο? 8υμασαι το ΜΠΟΥΥΥΥΥΥΥ του αντωνη? χααχαχα..ελπιζω να μ καταλαβει...Γεια σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bagos13
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2009, 02:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bagos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε ση γτ ειχα δει 2 σκιες και τρεχαν απο τιν μια μερια στην αλλη....εσυ ειδεσ μια και χεστηκες ....εγω ειδα 2 που πηγενωερχοντουσαν...τα νευρα μου ειχαν τσιτοθη...εσυ τι θα εκανες ρε???
ειχα και τον μιχαλη που μου εσβηνε το μιχανακι και επρεπε να το βαζω στη στεκα να περνουν απο μπροστα οι σκοιες τρεχοντας να παιζουν τα νευρα μου για να το βαλω μπροστα και να φυγω...μια φορα ξεχασα τον μιχαλη και και με κυνιγουσε να ανεβη.... ξεχασες να πεις το δικο μου μοτερι ρε !!! kymco 90cc αφτα για τωρα :)

την εμπειρια θελω να δω...ασχετοσ εαν με τρομαξειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shastrin
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 20:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shastrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα. Δεν είμαι Κρητικός και όσα ξέρω για τη Μυστική Κρήτη είναι αυτά που κυκλοφορούν στον τύπο. Ήθελα να πω μόνο ότι αν ενδιαφέρεται κανείς για τα βιβλία του Evans, υπάρχουν στα site million books και abzu (ή etana, που είναι το ίδιο). Απλά πληκτρολογήστε Evans στο "ψαχτήρι". Άντε, γιατί έχουν καταντήσει...μυστικά βιβλία (εγώ τουλάχιστον ξέρω ανθρώπους που τα έψαχναν χρόνια).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bagos13
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2009, 23:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bagos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειδα κατι σαν φως σαν ενα κερι να αναβει και να το βλεπεις μεσα στο σκοταδι να προχωραει σαν καποιος να το κραταει και να περπαταει

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΦΤΟ ΤΟ ΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ 4 ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΕ "ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ" ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ/ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ Η ΑΦΤΟ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΛΕΣ...ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ--ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΣΤΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΙΜΗ !!

την εμπειρια θελω να δω...ασχετοσ εαν με τρομαξειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 10:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΧΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΑΣ ΒΡΙΚΑ!!! ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΑΚΛΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΣ 3 ΕΚΚΛΙΣΙΕΣ...ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΤΟΜΟ....ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΗΓΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΣΤΗΣ ΤΡΕΙΣ ΕΚΚΛΙΣΙΕΣ...Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΧΑΘΗΚΕ..ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΜΟΝΟ...ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΠΗΡΕ ΚΑΠΙΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΝ ΠΙΣΤΕΥΩ) ΑΛΛΗ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΙΓΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΦΑΓΑΝ ΛΥΚΟΙ...ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ...Η ΓΗΝΑΙΚΑ ΠΕΘΑΝΕ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΚΟ ΓΙΑΤΗ ΕΙΧΕ ΧΑΣΗ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΑΝΕ ΕΑΝ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΠΟΛΛΥ ΣΤΑ 40 ΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΝΕ (ΓΙΑΤΗ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΟΣΗ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ) ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝΕ ΤΑ ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ
ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ

ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΣ 3 ΕΚΚΛΙΣΙΕΣ ΚΑΛΥΝΗΧΤΑ :)

την εμπειρια θελω να δω...ασχετοσ εαν με τρομαξει

Edited by - bagos13 on 07/06/2009 01:49:28


Δίχως να γνωρίζω την περιοχή, αναρωτιέμαι αν τα «ουρλιαχτά» της άτυχης μητέρας θα μπορούσαν ενδεχομένως να αποδοθούν σε κάποιο ρεύμα αέρος το οποίο διασχίζοντας τον χώρο με συγκεκριμένη ταχύτητα (ένταση – γνωρίζεις αν το φαινόμενο παρουσιάζει φάσεις ύφεσης ή έντασης κτλ), διαθλάτε από το ανάγλυφο της περιοχής κατά τέτοιο τρόπο που θα μπορούσε να παρερμηνεύεται ως απόκοσμο «ουρλιαχτό» από τους ήδη υποβαλλόμενους (λόγο του θρύλου) επισκέπτες;

Edited by - XD on 02/01/2010 10:31:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bagos13
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2010, 20:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bagos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δίχως να γνωρίζω την περιοχή, αναρωτιέμαι αν τα «ουρλιαχτά» της άτυχης μητέρας θα μπορούσαν ενδεχομένως να αποδοθούν σε κάποιο ρεύμα αέρος το οποίο διασχίζοντας τον χώρο με συγκεκριμένη ταχύτητα (ένταση – γνωρίζεις αν το φαινόμενο παρουσιάζει φάσεις ύφεσης ή έντασης κτλ), διαθλάτε από το ανάγλυφο της περιοχής κατά τέτοιο τρόπο που θα μπορούσε να παρερμηνεύεται ως απόκοσμο «ουρλιαχτό» από τους ήδη υποβαλλόμενους (λόγο του θρύλου) επισκέπτες;

Edited by - XD on 02/01/2010 10:31:00


το μέρος εκεί είναι πολύ ανοιχτό και έχει πολλά δέντρα ....αμφιβάλω εαν ηταν ο αέρας γιατη ούτε τα πρωηνά που φυσά αλλες φορεσ λιγο και αλλες πιο πολλυ δεν ακουγετε τπτ παράξενο .... δεν ειμαι ειδικος αλλα πιστευω πως ξερω το μερος εκει αρκετα καλα

την εμπειρια θελω να δω...ασχετοσ εαν με τρομαξειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2010, 17:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δίχως να γνωρίζω την περιοχή, αναρωτιέμαι αν τα «ουρλιαχτά» της άτυχης μητέρας θα μπορούσαν ενδεχομένως να αποδοθούν σε κάποιο ρεύμα αέρος το οποίο διασχίζοντας τον χώρο με συγκεκριμένη ταχύτητα (ένταση – γνωρίζεις αν το φαινόμενο παρουσιάζει φάσεις ύφεσης ή έντασης κτλ), διαθλάτε από το ανάγλυφο της περιοχής κατά τέτοιο τρόπο που θα μπορούσε να παρερμηνεύεται ως απόκοσμο «ουρλιαχτό» από τους ήδη υποβαλλόμενους (λόγο του θρύλου) επισκέπτες;

Edited by - XD on 02/01/2010 10:31:00


το μέρος εκεί είναι πολύ ανοιχτό και έχει πολλά δέντρα ....αμφιβάλω εαν ηταν ο αέρας γιατη ούτε τα πρωηνά που φυσά αλλες φορεσ λιγο και αλλες πιο πολλυ δεν ακουγετε τπτ παράξενο .... δεν ειμαι ειδικος αλλα πιστευω πως ξερω το μερος εκει αρκετα καλα

την εμπειρια θελω να δω...ασχετοσ εαν με τρομαξει


Δεν έχω λόγο να αμφιβάλω, προτείνω μάλιστα όταν έχεις χρόνο, να δοκιμάσεις να καταγράψεις ηχητικά το φαινόμενο αναρτώντας εδώ αν θες τα όποια αποτελέσματα της μαγνητοφώνησης του ώστε ο καθένας μας ακούγοντας το να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.

Edited by - XD on 26/03/2010 17:47:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bagos13
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2010, 17:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bagos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν έχω λόγο να αμφιβάλω, προτείνω μάλιστα όταν έχεις χρόνο, να δοκιμάσεις να καταγράψεις ηχητικά το φαινόμενο αναρτώντας εδώ αν θες τα όποια αποτελέσματα της μαγνητοφώνησης του ώστε ο καθένας μας ακούγοντας το να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.

Edited by - XD on 26/03/2010 17:47:42


Το εχω σχεδιαση ειδη να το κανω αφτο το καλοκαιρη αλλα δεν ξερω που μπωρω να βρω εκεινο το μηχανιμα που μπορει να "πιαση" τιν φωνή τον πνευμάτον εαν δν βρω τελικα θα παρω απλοσ ενα digital voice recorder και θα παρω 2 φιλαρακια να παω για κανα 3-4 ωρω να δω εαν θα πιασω τπτ σορρυ για τα ορθωγραφικα αλλα εχω συνηθησει τα greeklish

την εμπειρια θελω να δω...ασχετοσ εαν με τρομαξειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 08:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειάζεται κάποιο ειδικό μηχάνημα, αμφιβάλλω μάλιστα αν υπάρχουν ειδικά μηχανήματα που μπορούν να καταγράψουν υπερφυσικές δραστηριότητες κτλ. Ένα μαγνητόφωνο (αναλογικό ή ψηφιακό) συνδεδεμένο (ή ενσωματωμένο) με ένα καλό μικρόφωνο αρκεί για να σχηματίσει ο μετέπειτα ακροατής κάποια γνώμη για το φαινόμενο.

Υ.Γ.
Για παράδειγμα, πριν μερικά χρόνια η γνωστή ομάδα Iranon είχε τοποθετήσει ένα απλό αυτόματο δημοσιογραφικό μαγνητοφωνάκι στην γνωστή σπηλιά του Νταβέλη στην Πεντέλη (http://www.iranon.gr/PENTELI/PENTELI7TEXT.htm) το οποίο κατέγραψε κάποια πράγματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bagos13
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 12:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bagos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν χρειάζεται κάποιο ειδικό μηχάνημα, αμφιβάλλω μάλιστα αν υπάρχουν ειδικά μηχανήματα που μπορούν να καταγράψουν υπερφυσικές δραστηριότητες κτλ. Ένα μαγνητόφωνο (αναλογικό ή ψηφιακό) συνδεδεμένο (ή ενσωματωμένο) με ένα καλό μικρόφωνο αρκεί για να σχηματίσει ο μετέπειτα ακροατής κάποια γνώμη για το φαινόμενο.

Υ.Γ.
Για παράδειγμα, πριν μερικά χρόνια η γνωστή ομάδα Iranon είχε τοποθετήσει ένα απλό αυτόματο δημοσιογραφικό μαγνητοφωνάκι στην γνωστή σπηλιά του Νταβέλη στην Πεντέλη (http://www.iranon.gr/PENTELI/PENTELI7TEXT.htm) το οποίο κατέγραψε κάποια πράγματα.


Α ναι??? τοτε ακομα καλυτερα ! κατσε πρωτα να μου φυγει το ανχως τον εξετασεων και μολις τελιωσω θα το κανονισο να παω ωποσδιποτε!!!!

την εμπειρια θελω να δω...ασχετοσ εαν με τρομαξειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bagos13
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 14:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bagos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενα εχω να πω ... χτες 1 μαϊου 2010 πηγαμε μια παρεα βολτα στης 3 εκκλισιες.... 4 ατομα ειχαν κατσει στιν πρωτη εκκλισια και εγω με ενα φιλο μου πηγαμε στην δευτερη εκκλισια στην προσπαθεια μου να τον πεισω εστο και στο ελαχιστο οτι υπαρχουν πνευματα....τιν ολη ιστορια την εχω ηχογραφιση μεσο του κινιτου μου...περασα την ηχογραφειση στον υπολογιστη και με λιγο πειραγμα τον hezt και birthrate εκανα μια καλη αναλυσι πανω στην ηχογραφειση... τα μισα που ειχα ακουση με τον φιλο μου τα εντοπισα!!!!!!! θελω λιγο ακομα χρονο να βαλω διαφορα φιλτρα για να δω εαν καταφερω να ακουσο τπτ καλυτερα ..!!! μετα το ανεβαζω στο youtube σας δινω το link και πειτε μου εαν το ακουσατε και εσεις!!! περιτο να σας το πω αλλα εκανα τον φιλο μου να πιστευη λιγο περισσοτερο σε αυτο το θεμα

την εμπειρια θελω να δω...ασχετοσ εαν με τρομαξειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bagos13
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 02:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bagos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καποια φορα ακριβως απεναντι προς το φαραγγι μεσα πανω απο την κορυφογραμμη ειδα κατι σαν φως σαν ενα κερι να αναβει και να το βλεπεις μεσα στο σκοταδι να προχωραει σαν καποιος να το κραταει και να περπαταει

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΦΤΟ ΤΟ ΧΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΓΩ!!!!!!!!!!!!!! ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΑ ΔΕΙ ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙΑ 5 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΤΟ ΠΟΛΛΥ....

την εμπειρια θελω να δω...ασχετοσ εαν με τρομαξειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bagos13
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2010, 21:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bagos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΔΕΣ!!!! ΣΜΡ 15/8/2010 ΠΙΓΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ 3 ΕΚΚΛΙΣΙΕΣ.... ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΗΧΟΓΡΑΦΙΣΙ....ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΥΡΛΙΑΧΤΟ!!!!! ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 5 ΗΧΟΓΡΑΦΙΣΕΙΣ!!!! ΤΗΑ ΤΗΣ ΦΤΙΑΧΩ ΣΕ ΩΙΔΕΟ ΚΑΙ ΤΗΑ ΤΙΣ ΑΝΕΒΑΣΩ ΣΤΟ YOUTUBE
ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΛΙΝΚ ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΡΕΜΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ Μ...

την εμπειρια θελω να δω...ασχετοσ εαν με τρομαξειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2010, 10:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, αναμένουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bagos13
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2010, 01:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bagos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΒΑΛΑ ΜΕΡΙΚΑ ΕΦΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΝ Μ ΑΦΕΡΕΣΟΥΝ ΤΟΝ ΗΧΟ....ΜΟΛΗΣ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ ΑΝΕΒΕΝΗ YOUTUBE ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΤΑΡΟ ΕΔΩ :) ΔΩΣΤΕ Μ ΜΙΑ ΜΕΡΟΥΛΑ ΑΚΟΜΑ :)

την εμπειρια θελω να δω...ασχετοσ εαν με τρομαξειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy