ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΨΥΧΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 12:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακατω παραθετω μερικα απο τα πιο περιεκτικα και αξιολογα sites στο internet που σε περιπτωση που δεν τα γνωριζετε ηδη,μπορειτε να τα επισκεφτειτε γιατι περιεχουν πολλες και σημαντικες πληροφοριες ,αν ενδιαφερεστε περισσοτερο για το φαινομενο των μεταθανατιων εμπειριων.

http://www.nderf.org/
http://www.near-death.com/
http://www.iands.org/
http://www.crystalinks.com/neardeath.html
http://www.aleroy.com/
http://www.mindspring.com/~scottr/end.html
http://www.beyondtheveil.net/
http://www.adcrf.org/

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 15:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτος απο τα links που παρεθεσα για πληριφοριες θα αναφερω και καποια βιβλια που με βοηθησαν να συγκεντρωσω σημαντικα στοιχεια απο πολυ γνωστους στο ειδος τους ερευνητες και παλι για οσους δεν τα γνωριζουν ακομα.
~RAYMOND MOODY---THE LIGHT BEYOND(στα ελληνικα <ΤΟ ΦΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ> εκδοσεις <διοπτρα>)

~Το πρωτο βιβλιο που καθιερωσε το MOODY σαν τον πρωτο επιστημονα που δημοσιευσε το φαινομενο με τον ορο<μεταθανατιες εμπειριες>
RAYMOND MOODY---LIFE AFTER LIFE(<Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ> εκδοσεις <ΜΠΟΥΚΟΥΜΑΝΗΣ>)
`~MIGENE GONZALEZ-WIPPLER--"WHAT HAPPENS AFTER DEATH">(<ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ> εκδοσεις <ΑΛΚΥΩΝ>)
~JESS WEISS-"THE VESTIBULE"(«ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ-ΟΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΣ»
εκδοσεις <διοπτρα>)
~ELIZABETH KUBLER-ROSS----“ON LIFE AFTER DEATH”>(<ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ> εκδοσεις<ΔΙΟΔΟΣ>)
~ELIZABETH KUBLER -ROSS---<ΘΑΝΑΤΟΣ ,ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ>εκδοσεις <Εσοπτρον>
~GLENN WILLISON&JUDITHN JOHNSTONE--"DISCOVERING YOUR PAST LIVES"((<ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ> εκδοσεις <ΔΙΟΠΤΡΑ>
~DION FORTUNE --"THROUGH THE GATES OF DEATH"(<ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ


LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 15:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι αποψεις και οι αντιληψεις για τις μεταθανατιες εμπειριες απο τα βαθη των αιωνων εως σημερα , απο την οπτικη του <ορθολογισμου>αλλα και του <μυστικισμου>παντα να συμπιπτουν στην ουσια περα απο τις φαινομενικες διαφοροποιησεις διαισθανομενοι ή εχοντας εμπειρια της μιας και μονης κοινης αληθειας.Ασχετα αλλα τοσο ..σχετικα...

---Ευρυπιδης:
<<Πως ξερουμε οτι οι ζωντανοι δεν ειναι νεκροι ,και νεκροι Ζωντανοι;>>(Το κεφαλαιο Ζ δικο μου)

---Δρ Κενεθ Ρινγκ(ψυχολογος,γνωστος ερευνητης των μεταθανατιων εμπειριων)
:<<Ποιο ειναι το βασικο μυνημα μιας μεταθανατιας εμπειριας;;-Οτι η αγαπη και η γνωση ειναι τα σημαντικοτερα πραγματα στον κοσμο.....Οι θρησκειες προσθεσαν στη συνεχεια το δογμα.>>
<<Οι μεταθανατιες εμπειριες με εχουν βοηθησει να καταλαβω πώς θα ειναι ο διαχωρισμος του σωματος και του πνευματος.Με εχουν πεισει οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΖΩΗ και πως ο θανατος ειναι κατι που βλεπουμε οταν κοιταζουμε απ'εξω.>>
<<Οι μελετες μου με διδαξαν επισης να μη φοβαμαι αυτο που θεωρουμε Τελος.Περιμενω με ενδιαφερον να δω ποια θα ειναι η περι πετεια που μας περιμενει στην αλλη ζωη.>>

---Και μια αποψη απο μια δυτικη θρησκεια ,το δογμα των Μορμονων,απο το <Μορμονικο περιοδικο των Διαλογων><<Το δογμα αυτο δεχεται οτι το πνευμα μπαινει στο σωμα με τη γεννηση και φευγει με το θανατο.Οριζει το θανατο σαν μια απλη αλλαγη απο μια κατασταση ή μια σφαιρα υπαρξης σε μια αλλη.>>
(Το αποσπασμα το επελεξα για τη γλαφηροτητα της περιγραφης απο μια θρησκευτικη σκοπια και για να μην παρεξηγηθω παλι ,να τονισω οτι δεν εχω καμια σχεση και δεν<ανηκω>σε κανενα θρησκευτικο δογμα,επομενως δεν υποστηριζω καμια θρησκεια στην πραξη , αλλα συμφωνω με την ουσια των ιδεων ολων των θρησκειων)
Το αποσπασμα εχει ως εξης :<<Θ α γυρισουμε και θα την κοιταξουμε(την κοιλαδα του θανατου)και θα σκεφτουμε οταν τη διασχισουμε:αυτο ειναι το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ολης μου της υπαρξης,γιατι περασα απο μια κατασταση λυπης ,θλιψης , πενθους ,συμφορας ,μιζεριας , πονου ,αγωνιας και απογοητευσης σε μια καταασταση υπαρξης οπου μπορω να απολαυσω τη ζωη στη μεγαλυτερη δυνατη εκταση που μπορει να γινει αυτο χωρις σωμα>> και......
...<<Εχουμε περισσοτερους φιλους πισω απο το πεπλο απ'οτι εδω, και αυτοι θα μας υποδεχτουν πιο χαρουμενα απ'οτι σας ειχαν υποδεχτει ποτε οι γονεις και οι φιλοι σας σε αυτον τον κοσμο ,και θα χαρειταε οταν τους σηναντησετε περισσοτερο απ'οτι χαρηκατε ποτέ βλεποντας ενα φιλο σε αυτη τη ζωη.>>..
Εδωσα τρια αποσπασματα προερχομενα απο τρεις διαφορετικες σκοπιες τη φιλοσοφικη,την επιστημονικη και τη θρησκευτικη που αλληλοσυμπληρωνουν το ενα το αλλο και δειχνουν στο βαθος τους το ενα κοινο συμπερασμα για το ιδιο θεμα.
Πιο κατανοητα τα συμπερασματα :

«ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΖΗΣΑΝ ΑΠΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΚΟΣΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΖΩΝΤΑΝΟΙ-ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΙΩΣ.
ΑΝ ΣΥΛΛΑΒΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΡΑΜΑ,ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΑΣ Η ΩΡΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ,ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΕΔΩ»
-JOEL.GOLDSMITH
και γενικοτερα:
“ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΙΑΣ ΤΟΥ,ΤΗΣ ΚΑΘΟΛΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟΥ ΤΟΥ,Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ,ΙΣΩΣ Η ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ»
-AMERICAN MEDICΑL JOURNAL


LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 19:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ.

ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΦΙΑ

Δε με ξερουν
οσοι νομιζουν
πως ειμαι μονο σαρκα και οστα
ενας περαστικος ταξιδιωτης
πανω στο διαστημοπλοιο της γης
που με γεννησε.
Γιατι ειμαι ΠΝΕΥΜΑ
αιωνιο,αφθαρτο,απεριοριστο απο χωρο και χρονο
και οταν η διαμονη μου εδω τελειωσει
οταν οι ρολοι μου εκπληρωθουν,
οι στοχοι μου πραγματοποιηθουν
θα αφησω τη διαστημικη στολη
που τη λεω<σωμα μου>
και θα προχωρησω σε αλλους χωρους,ρολους ,στοχους
μεσα στην αιωνια ζωη του οικου του Πατερα μας.
Γι'αυτο σκουπιστε τα δακρυα σας
μην κλαιτε τοσο πολυ για μενα-ή για τον εαυτο σας.
Αφηστε με ελευθερο
μεσα στην ΑΓΑΠΗ που μας τυλιγει ολους
και μας κανει ΕΝΑ ΑΙΩΝΙΑ!
Οι δρομοι μας θα συναντηθουν και παλι
Ο νους μας και η καρδια μας θ'αγγιξει
Η ψυχη μας θα φωναξει απο χαρα και γελιο
Καθως θα θυμομαστε τις ζωες που εχουμε ζησει
τους κοσμους που εχουμε δει
τους δρομους που εχουμε περπατησει
για να βρεθουμε ,επιτελους,
ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ!

(Σ.ΠΟΛΣΟΝ-ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΦΙΑ)

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 10:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ TOPIC ΑΥΤΟ ΣΥΝΔΡΑΜΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΤΗΣ ΟΥΡΑΝΤΙΑ ΟΠΟΥ ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ,ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΥΤΗΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΕΝΑΝ (ΦΥΛΑΚΑ)ΑΓΓΕΛΟ,ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΣΕ ΕΜΑΣ,ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ "ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ" ΑΠΟ ΚΟΣΜΟ ΣΕ ΚΟΣΜΟ ΚΑΘΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΣΟΜΑΣΤΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ(ΣΩΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ),ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ(ΑΝ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ).ΕΓΩ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΩΣΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ!!ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΦΗΖΕΙ ΑΠΟ ΖΩΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΩΝ ΕΙΔΩΝ ΑΛΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΜΑΘΗΤΕΥΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΟΥΜΕ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΗ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 19:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα μελος tpt.

Λες οτι θα μπορεσουμε να μαθητευσουμε και να εξελιχθουμε στις αλλες σφαιρες υπαρξης οταν απελευθερωθουμε απο την υλη.

Πως το ενοεις αυτο? Οταν πεθανουμε και ετσι δεν θα εχουμε το υλικο σωμα η ενοεις οταν πνευματικα συνειδητοποιησουμε την πλανη των υλικων αγαθων και οτι δεν εχουν αξια αλλα οτι εχει αξια μονο η αγαπη,καλοσυνη,συμπονοια.... (πνευματικη εξελιξη)

Σε ευχαριστω.

Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Edited by - Κωστας on 25/06/2004 19:47:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 16:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η <ΟΥΡΑΝΤΙΑ>αποτελει ενα πολυ σοφο ,γεματο βαθια νοηματα βιβλιο που προερχονται ειτε απο ενορατικα πνευματικα αλματα ,ειτε απο γνωσεις βιωματικων εμπειριων καποιων πολυ εξελιγμενων οντων.Σε πολλα σημεια υπαρχουν σημαντικες ομοιοτητες στις περιγραφες του βιβλιου και στα συμπερασματα που μπορει να βγαλει καποιος απο τα φιλτραρισμενα βασικα σημεια στις περιγραφες των μεταθανατιων εμπειριων.
Οσο υφισταται υλικο σωμα που λειτουργει σαν οργανο και μεσο εκπαιδευσης στον κοσμο της υλης δεν παυει να αποτελει ακομα και σε διαφοροποιημενες καταστασεις συνειδητοτητας εναν συνδεσμο με το υλικο επιπεδο .Επομενως -δεχομενοι οτι καθε επιπεδο εχει τη δικη του δονητικη συχνοτητα-ειναι φυση αδυνατο να προχωρησουμε εχοντας υλικο σωμα σε επιπεδα πολυ υψηλης δονητικης συχνοτητας -οπως θεωρουνται τα ανωτερα πνευματικα-γιατι κατι τετοιο θα κατεστρεφε το συγκεκριμενο σωμα που εχει αντοχες να λειτουργει στα πλαισια συγκεκριμενων συχνοτητων.
Οσον αφορα τα ατομα που βιωνουν μεταθανατιες εμπειριες ,οχι μονο αποσυρονται απο την υλικη ζωη αλλα εκτιμουν περισσοτερο την ομορφια και την αξια της και τη ζουν πιο εντονα καθως γνωριζουν πως οσο πιο βαθια ζουν τις εμπειριες τοσο πιο πολυ εκφραζουν την ευγνωμοσυνη τους στη σοφια της δημιουργιας καθως το υλικο επιπεδο δεν ειναι παρα ενα μεγαλο σχολειο .Πρεπει να αισθανεται μεγαλη ευγνωμοσυνη οποιος εχει τη δυνατοτητα να ερθει στον υλικο κοσμο για να εξελιχθει μεσω αυτου και οχι να αρνειται τις εμπειριες που αποτελουν μαθηματα.Θεωρω πως το υλικο περιβαλλον γυρω μας δεν ειναι πλανη αλλα η συγκεκριμενη εκδηλωση της δημιουργιας στα πλαισια του επιπεδου που καθοριζεται απο ενα φασμα δονητικων συχνοτητων,με αλλα λογια η μονη πραγματικοτητα που δεχομαστε σαν αντικειμενικη στο συγκεκριμενο επιπεδο.Ειναι η εδω πραγματικοτητα και αν την απαρνηθει καποιος και δεν εκμεταλευθει τα μεσα εξελιξης που του προσφερει ,κανει ενα πολυ σοβαρο οπισθωγυρισμα στην γενικη πορεια της προοδου του που συμπεριλαμβανει και τη βιωση της υλης.Με το να υπεκφευγει κανεις απο τις δοκιμασιες της υλης ,δεν δειχνει προοδο αλλα δειλια και ειναι ενδειξη πως εχει εκτραπει σημαντικα και δεν εχει κατανοησει την αποστολη του.Ειναι σαν να κολλαει στις λεπτομερειες και του διαφευγει η συνολικη εικονα.Η βιωση και οχι η αρνηση της υλης συμβαλλει στην ουσιαστικη πνευματικη εξελιξη στα πλαισια ολων των επιπεδων και δεν πρεπει να τη βλεπουμε αποσπασμενη στο συγκεκριμενο .Η εννοια που δινουμε εδω στην πνευματικη εξελιξη με τη στενη ,δογματικη αποψη της αρνησης της υλης ειναι η αληθινη πλανη που σε απομακρυνει απο αυτη.Με το να αρνεισαι το υλικο επιπεδο στο οποιο βρισκεσαι για καποιο λογο, δεν προχωρας σε πιο εξελιγμενα <πνευματικα>επιπεδα αλλα χανεις και αυτο.Ολα εχουν αξια και λογο υπαρξης στη δημιουργια και τιποτα δεν πρεπει να απορριπτεται σαν κατωτερο ειδικα οταν προκειται για κατι που δε γνωριζεις τη σημασια του.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 14:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα,.μετα απο καιρο.Σαν ονειρο που επαναλαμβανεται,και θα επαναλαμβανεται μοιαζει η συνεχεια αυτου του Topic,μαλλον οχι τυχαια,συνηφασμενη αρρηκτα με την σημειολογια του....

Οτι νεο,εχω να προσθεσω,ειναι μια ακομα αναφορα του θεματος,σε μια εκπομπη του Κ.Χαρδαβελα,που προβληθηκε το προηγουμενο Σαββατο νομιζω.Γνωστα οσα ειπωθηκαν εκει,με μια καινουργια προσθηκη απο την εμπειρια ενος γιατρου -καρδιολογου(νομιζω) .Αυτος(δε συγκρατησα τ ονομα του) μεταφεροντας την "εικονα" οπου ειχαν 3 ασθενεις του,σε ενδιαμεσα διαστηματα που τους "εχανε"...ειπε οτι αυτοι του περιεγραψαν καποιες "μαυρες δινες" στις οποιες στριφογυρνουσαν.... και μετα μια απεραντη σιωπη,ενω οταν επανερχονταν στη ζωη οι δινες αυτες ειχαν αντιστροφη ροη και κατεληγαν στην εικονα που αντικρυζαν μολις ανοιγαν τα ματια τους.Καμμια απο τις 3 περιπτωσεις,δε μιλησε για αλλες εικονες η αλλα συναισθηματα...

Κατα τ αλλα -οπως προειπα-γνωστα τα περισσοτερα απο οσα ειπωθηκαν εκει,με καταθεση πολλων εμπειριων,πολυ εντυπωσιακων πλειστες αυτων.Εγινε μια διακριση εγκεφαλικου και καρδιακου θανατου,με την σημειωση οτι ο πρωτος, καθυστερει την τελεση του,ενω εγινε αναφορα εκτενη, στο ποτε ακριβως εχουμε τον πραγματικο θανατο ενος ανθρωπου.
[Το συγκεκριμενο σημειο,ομολογω δε καταλαβα για ποιο λογο θεωρειται τοσο σημαντικο στην ανακαλυψη και την ερευνα του τι συμβαινει εκεινη την ωρα.Το οτι δε καταλαβα, ειναι πραγματικο και ειλικρινες και δηλωνει απλα αγνοια του θεματος.. ]

Αλλη αναφορα εγινε ,για την πιθανοτητα το ασυνειδητο του ανθρωπου ,να εφορμα εκεινες τις ωρες και να κατακλυζει με εικονες και συναισθηματα την αντιληψη που εχει αυτος που βιωνει την εμπειρια.Πολλες ενστασεις επ αυτου,στη συζητηση ,μιας και το ασυνειδητο οπως ειπωθηκε,δεν κρυβει μονο ευχαριστες εικονες,αλλα και πολλα "τερατα" εντελως αγνωστα μας ..

.Μηπως ομως κ αυτο (απορια δικη μου)εχει να κανει με εκεινο το περιφημο 4% που απ οτι εχει λεχτει (βλεπε προηγουμενες αναφορες) δεν παρουσιαζει ομορφες,αιθερικες καταστασεις με αναλογα συναισθηματα γαληνης ,χαρας κλπ.κλπ???,αλλα αντιθετα μεταφερει ενα σκηνικο τρομου και απολυτου πανικου και αγχους???Αυτο το 4% μ απασχολει πολυ.Ναι μεν η συντριπτικη πλειοψηφια αναφερει "ωραιες"καταστασεις,αλλα να που ενα ποσοστο μιλαει για τελειως αρνητικες εμπειριες....(Στην συγκεκριμενη εκπομπη παντως δεν αναφερθηκε αυτο το ποσοστο,ουτε καν η υπαρξη αλλων δυσαρεστων εμπειριων)
Η ακομα ακομα ,μηπως φαινεται οντως καποια ενωση μας με αυτο που αποκαλουμε ασυνειδητο η μεταφραση του οποιου σαν λεξη να εχει περισσοτερες απο μια εννοιολογικες εξηγησεις και προσεγγισεις???Μηπως υπαρχουν λεξεις που διαβαζονται σε πολλα επιπεδα και αναλογα το επιπεδο να υπαρχει και μια αλλη σημασια τους??
Οκ..χανομαι,.,η μοιαζει να χανομαι στη διαδρομη αυτη...
Αποσυρομαι ευγενικα..

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2006, 11:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα,και γεια χαρα,μετα απο εναν-και παραπανω- ολοκληρο χρονο.Οκ,ο χρονος ειδικα σ αυτο το topic,ειναι κατι σχετικο και ισως και το ζητουμενο με μια εννοια του.Αφορμη,να ξαναγραψω ,μια ειδηση που ψαρεψα στο In.gr,και αναφερεται στις ερευνες μιας ομαδας Αμερικανων επιστημονων του Ερευνητικου Ιδρυματος Μεταθανατιων Εμπειριων.Με λιγα λογια ,αυτοι υποστηριζουν οτι μετα απο ερευνες ,κατεληξαν να προτεινουν οτι αυτες οι εμπειριες,ειναι.." ίσως απλά όνειρα, τα οποία με κάποιο τρόπο κατάφεραν να εισβάλλουν στη φάση εγρήγορσης"..

Βεβαια δε καταλαβαινω πολλα,απο το αρθρο στο In.gr,οπως πχ αυτο που αναφερει ,οτι δηλδ..."οι άνθρωποι που είχαν τέτοιες εμπειρίες, όπως «εξωσωματικά» ταξίδια, εμφάνιση λαμπερών φώτων, φώτα, τούνελ, ή μια αίσθηση γαλήνης, στο 60% των περιπτώσεων είχαν ζήσει στην προηγούμενη ζωή τους τουλάχιστον ένα επεισόδιο κατά το οποίο τα όνειρα είχαν αναμιχθεί με την πραγματικότητα. Στην ομάδα ελέγχου, το ποσοστό τέτοιων μεταιχμιακών ονείρων ήταν μόλις 24%. "

Τι σημαινει δλδ,οτι..." το 60%ειχαν στη προηγουμενη ζωη τους ενα επισοδιο,κατα το οποιο τα ονειρα ειχαν αναμιχθει με την πραγματικοτητα??"Και πως αυτο(που δε καταλαβαινω τι σημαινει) συνδεεται με την εξαγωγη συμπερασματος??

Tελος παντων ,ολο τορ αρθρο ειναι εδω...
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=698473&lngDtrID=252,
για οποιον θελει φυσικα να του ριξει μια ματια...
Να στε ολοι καλα
*nNoe*

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LUI__XIV
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2006, 00:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LUI__XIV  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείτε να ρίξετε και μια ματιά εδώ για μια συγκλονιστική ιστορία…

1:htmlhttp://www.zoiforos.gr/logoizois/meta_thanato.htm
2:http://img.pathfinder.gr/clubs/files/60869/18.


«απάθεια εστί νέκρωσις ψυχής, και θάνατος ναός προ θανάτου του σώματος»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_Αννα_
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 23:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Αννα_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές ακόμη εμπειρίες στο βιβλίο "Το ΠΕΡΑΣΜΑ (ο Θανατος Δεν Ειναι το Τελος)του Jess Weiss από τις εκδόσεις Διόπτρα.Η αφιέρωση στην αρχή "Στην μητέρα μου που με είδε από το ΠΕΡΑΣΜΑ και τράβηξε το δρόμο της"μ'αγγίζει γιατί πιστεύω οτι είναι αλήθεια..

Και άλλη μια προσσέγγιση του Σεραφειμ Ρόουζ στο "Η Ψυχή μετά τον Θάνατο (Μεταθανάτιες εμπειρίες στο φως της Ορθόδοξης διδασκαλίας)"από τις εκδόσεις Μυριόβιβλος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΕΦΡΩΝΙΑ
Νέο Μέλος

Greece
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 18:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΕΦΡΩΝΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να σας περιγραψω και τη δικη μου εμπειρια.Συνεβει πριν 6 χρονια.Ημουν εγκυος οταν προεκυψε ενα προβλημα και επρεπε να μου παρουν τη μικρη γιατι κινδυνευα και εγω και η μικρη.Λιγο πριν μπω στο χειρουργειο γυρναω σε μια νοσοκομα και της λεω οτι θα πεθανω και οτι θα ηθελα να μιλησω με καποιο δικο μου εκεινη θεωρησε οτι το ελεγα απο το φοβο μου πραγμα που δεν συνεβαινε αντιθετα ημουν πολυ ηρεμη .Μπαινοντας στο χειρουργειο γυρνω και λεω στον αναισθησιολογο οτι εγω δεν προκειται να ξυπνησω.Καποια στιγμη και ενω την ιδια στιγμη ελεγαν στους δικου μου οτι με ειχαν χασει εχω την εντυπωση οτι εχω ξυπνησει δεν βλεπω τα πραγματα απο πανω αλλα απο το πλαι.Ακουω ανθρωπους να κλαινε και να λενε παει η κοπελα και τετοια προσπαθω να δω ποον κλαινε και συνειδητοποιω οτι ειναι για μενα ακουω διαλογους που εκ των υστερων τους διασταυρωνω και ηταν ετσι.Σε ανυποπτο χρονο εχω την αισθηση οτι ανεβαινω προς τα πανω και βρισκομαι σε ενα απεραντο γαλαζιο με μικρα καταλευκα συννεφακια δεξια και αριστερα.Δεν πονουσα αισθανομουν μια απεραντη γαληνη και ολα ηταν υπεροχα ξαφνικα αποκτω συνειδηση το τι μου συμβαινει και με πιανει ενα αγχος και μια αγωνια.Αυτο που σκεφτηκα εκεινη τη στιγμη ειναι οτι εγω θα πεθανω και η μανα μου θα κλαιει στο μνημα απο εκεινη τη στιγμη δεν θυμαμαι τιποτα.Οταν επανηλθα μου ειπαν οτι ενω ειχα φυγει και τα ειχαν παρατησει μολις πηγαν να φυγουν με ακουσαν να φωναζω θελω να ζησω πραγμα που εγω δεν θυμαμαι.


ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy