ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Απορία προς αλλόθρησκους
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 01:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Manag θέλω να σε ρωτήσω κάτι και σε παρακαλώ μην το πάρεις στραβά.
Αλήθεια πιστεύεις ότι ο άνθρωπος χρειάζεται πνευματικό και εξομολόγηση?
Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι καταθέτεις τα εσώψυχά σου στο ΣΩΣΤΟ άνθρωπο?(επ'αυτού να πω ότι γνωρίζω τη θέση της εκκλησίας:δεν εξομολογείσαι στον ιερέα καθε αυτόν αλλά στο πνεύμα του Θεού που τον εμπνέει τη στιγμή της εξομολόγησης-και ερωτώ ξανά: μα είναι ΄δικαιολογία αυτή??????).
Αυτός ο άνθρωπος θα μπορούσε να είναι δεκάκις πιο αμαρτωλός από σένα και δεν το απλοποιώ αυτό που λέω-η αμαρτία νομίζω δεν έχει μονάδα μέτρησης.Αλλά με ποια λογική μπορώ εγώ να πάω να μιλήσω σε έναν άνθρωπο που ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να είναι σε χειρότερο πνευματικό στάδιο από μένα?
Επίσης δε θεωρείς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τον τρόπο με τον οποίο βαπτίζονται τα μωρά,βλέποντας μπροστά τους έναν γενειοφόρο , τρομακτικό τύπο και καμμια πενηνταριά άγνωστες φάτσες γύρω του? Σκέψου μόνο τον αντίκτυπο που έχει αυτή η εικόνα στη μετέπειτα ζωή του.Ειλικρινά δε θέλω να παρακολουθώ βαπτίσεις γιατί θλίβομαι όταν βλέπω τρομοκρατημένα μωρά.Δε θα 'πρεπε ο άνθρωπος να επιλέγει μόνος του τη στιγμή και τον τρόπο της βάπτισής του?
Όσο για τον Καρτζαφέρη που τόσο συχνά βλέπω να μνημονεύεται εδώ,έχω να πω ότι είναι από τους πιο έξυπνους ανθρώπους που βλέπω στην πολιτική. Πρόσφατα συνόδευσε τον πατριάρχη στην Κούβα για την ανέγερση της πρώτης Ορθόδοξης εκκλησίας στο άντρο του κομμουνισμού κι αυτός αντί να κάτσει εκεί,πετάχτηκε στη διπλανή Τζαμάικα και στην εκπομπή που έκανε όταν γύρισε πίσω στην Ελλάδα περιέγραψε με πολύ γλαφυρό τρόπο τις γυναίκες του νησιού,την ωραία ζωή κλπ. Στην εκπομπή του δε αναλύει όλα τα καλά της Ορθοδοξίας και του Ελληνισμού(!!!!!???)αλλά στο μουσικό μέρος βάζει πάντα...Αγγλοαμερικάνικη μουσική.Αν αυτός ο άνθρωπος δεν δουλεύει ψιλό γαζί τους πάντες , πείτε μου ποιος το κάνει.Και τη ζωή του κάνει και την επιρροή του εξασκεί και στην επικαιρότητα βρίσκεται. Μην ασχολείστε λοιπόν και πολύ μαζί του διότι αυτός το έπιασε το νόημα...Εμείς τι κάνουμε είναι το θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 02:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΠΤΙΖΟΥΝ?

...και να κηδεύονται και να κηδεύονται (στο χωριό της μητέρας μου τουλάχιστον έτσι έγινε σε κάποια περίπτωση)


quote:
Μηπως καταβαθως οι «επικρητες» νοιαζονται τελικα πολυ περισσοτερο απο τους εκπροσωπους και τους πιστους;


Κάτι ξέρει... κάτι ξέρει...

Αγαπητέ alexeyev1970,

δεν ξέρω τί θα σου απαντήσει ο MANAG, αλλά επί τη ευκαιρία να επισημάνουμε τα εξής:

αυτό το οποίο ισχυρίζεται η εκκλησία δεν είναι εξωπραγματικό. Κανονικά οι ιερείς γι' αυτό είναι ιερείς. Υποτίθεται ότι το χρίσμα τους αναγνωρίζει κάποιες εσωτερικές ικανότητες και μία αυτοεξέλιξη διαφορετική των υπολοίπων.

Τώρα το αν αυτό υφίσταται πια, χωράει πολλήήή συζήτηση!

Πάντως η ορθοδοξία έχει εδραιώσει το χώρο της 2000 χρόνια τώρα στα λεπτότερα πεδία και όποιος θελήσει να αναπτύξει την επαφή, είναι εύκολο. Το κακό για μένα είναι ότι εσωτερικά οι φερόμενοι ως πιστοί ή οι λειτουργοί της ενεργούν από κεκτημένη ταχύτητα και όχι συνειδητά. Ελάχιστες οι εξαιρέσεις, ίσα να συντηρείται η κατάσταση.

Ας μην ξεχνάμε ότι στις ΗΠΑ δε γίνεται σχεδόν καμία επιλογή υποψηφίων ιερέων και μιλάω για όλες τις πίστεις και τις θρησκείες κι όχι ιδιαίτερα για την ορθοδοξία. Εκτός από τις μεγαλουπόλεις όπου υπάρχει επίσημη εκπροσώπηση από την κάθε μητρική εκκλησία, στην υπόλοιπη χώρα γίνεται ιερέας σχεδόν όποιος θέλει, γυναίκες - άνδρες, θεωρείται επάγγελμα σαν όλα τα άλλα και γι' αυτό σπανίως οι ιερείς ντύνονται διαφορετικά από τους υπολοίπους και το κυριότερο, μπορείς να το κάνεις ως επάγγελμα σχεδόν εποχιακά!!!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 02:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Επίσης δε θεωρείς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τον τρόπο με τον οποίο βαπτίζονται τα μωρά,βλέποντας μπροστά τους έναν γενειοφόρο , τρομακτικό τύπο και καμμια πενηνταριά άγνωστες φάτσες γύρω του? Σκέψου μόνο τον αντίκτυπο που έχει αυτή η εικόνα στη μετέπειτα ζωή του.Ειλικρινά δε θέλω να παρακολουθώ βαπτίσεις γιατί θλίβομαι όταν βλέπω τρομοκρατημένα μωρά.Δε θα 'πρεπε ο άνθρωπος να επιλέγει μόνος του τη στιγμή και τον τρόπο της βάπτισής του"

ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟΝ ALEXEY!!!


Αγαπητή Zadok

Δεν νομίζεις ότι ένας πρωτόγονος όταν έβλεπε ένα διαστημόπλοιο
να απογειώνεται και αγγέλους να μπαίνουν μέσα σ' αυτό,
θα ζωγράφιζε την Υπέροχη εικόνα που έχεις κάθε φορά στα σχόλιά σου?

Αν εσύ ήθελες

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 12:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα δεν είναι εξωπραγματικό αυτό που υποστηρίζει η εκκλησία γιατί το ίδιο συμβαίνει με όλες τις "παλαιές" θρησκείες,όπου ο πιστός δεν λατρεύει το φορέα αλλά τη φώτιση που αυτός υποτίθεται ότι φέρει μαζί του(το "υποτίθεται" δεν είναι ειρωνικό αλλά προς χάριν διαλόγου). Η Πυθία έκανε το ίδιο στο μαντείο των Δελφών και κανείς δεν τολμούσε να αμφισβητήσει τα λόγια της κι αυτό διότι δεν ήταν δικά της (τα λόγια) αλλά θεόσταλτα.Το ίδιο αποδέχεται και η Ορθοδοξία για την εξομολόγηση,όπου ο πιστός εναποθέτει τις αγωνίες του στο ένδυμα,στο ράσο ή όπως αλλιώς λέγεται. Αλλά το ερώτημά μου είναι το ΠΩΣ θα επιλέξει κάποιος τον πνευματικό του και με ποια κριτήρια. Μπορεί να δεχτεί τις συμβουλές κάποιου φίλου του ή να πάει σε κάποιον που είναι ήδη γνωστός για την καλωσύνη του και την τάση του να προσφέρει βοήθεια. Πόσοι τέτοιοι άνθρωποι υπάρχουν όμως,όχι μόνο μέσα στην Ελληνική Ορθόδοξη εκκλησία αλλά και στις υπόλοιπες εκκλησίες του κόσμου? Δυστυχώς τα γεγονότα έρχονται να επιβεβαιώσουν για την ύπαρξη ανήθικων ατόμων που κάνουν την αγιοσύνη επάγγελμα και παίζουν με τις φοβίες του κόσμου και άρα είναι οι πλέον ακατάλληλοι να δεχτούν εξομολογήσεις. Υπάρχουν και παπάδες στον Ελληνικό χώρο που όντως είναι πάρα πολύ καλοί άνθρωποι και είναι έτοιμοι να θυσιαστούν για το συνάνθρωπό τους κι αυτό δε συμβαίνει-κατά τη γνώμη μου-επειδή είναι αποκλειστικά Ορθόδοξοι αλλά επειδή απλά είναι άνθρωποι απλοί και φωτισμένοι.Δε νομίζω όμως ότι αυτό αποτελεί εγγύση για την επιλογή τους ως πνευματικών.
Περιμένω την απάντηση του αγαπητού Manag διότι σαν άνθρωπος που έχει διαβάσει και ζήσει πολύ περισσότερα πράγματα από μένα , θα έχει κάτι για να με διαφωτίσει.
Για τη βάπτιση πάντως είμαι απόλυτος και πιστεύω ότι θα έπρεπε να αποτελεί επιλογή του καθενός σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία όπου οι απόψεις του για το δρόμο που θα διαβεί θα είναι πιο κατασταλαγμένες. Όμως για να συμβεί αυτό θα πρέπει να καταρριφτεί ένα τεράστιο ταμπού που λέει ότι το αβάφτιστο παιδί πάει στην κόλαση και βασανίζεται αιώνια. Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τόσο παράλογο? Πόσες αμαρτίες μπορεί να έχει ένα βρέφος? Και πόσο κακός μπορεί να γίνει ο Θεός ώστε να τιμωρήσει αιώνια ένα παιδάκι το οποίο ο ίδιος δημιούργησε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 15:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ alexeyev1970,

quote:
...το αβάφτιστο παιδί πάει στην κόλαση και βασανίζεται αιώνια

Το "μπούρδες" είναι πολύ λίγο!!! Άγνοια, τσαρλατανισμός και φτηνό εμπόριο λέγεται αυτό, αλλά...

Αγαπητή Izaura,


πιστεύεις ότι οι άγγελοι χρειάζονται διαστημόπλοια;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 20:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>πιστεύεις ότι οι άγγελοι χρειάζονται διαστημόπλοια;

Nαι, αν μιλάμε για ανθρώπους με πτητικές μηχανές.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 22:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, συγγνώμη, πιστεύεις ότι οι άγγελοι είναι άνθρωποι;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 22:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άγγελοι=αγγελιαφόροι=οντότητες=άνθρωποι με πτητικές μηχανές,σύντομα θα είμαστε και εμείς "άγγελοι"=Ελοχείμ

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 00:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Izaura,

σεβαστή η άποψή σου, αλλά δε την υποστηρίζω προσωπικά.

Έχω άλλη αντίληψη και είμαι πιστή σ' αυτή.

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 15:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΓΓΕΛΛΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΕΞΩΤΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ?

ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΥΛΗ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΜΕ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΥΛΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΘΕΙΚΟ,ΑΓΓΕΛΙΚΟ,ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ...

Π.Χ ΕΝΑ ΟΝ (ΜΕ ΥΛΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ) ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟΚΡΥΨΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΠΤΙΚΟ ΦΑΣΜΑ,ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ..

ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΑΘΟΡΥΒΕΣ ΠΤΗΤΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ,Η ΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΟ,Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ..ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ ?
ΤΙ ΛΕΤΕ?
ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΘΕΣΗ,ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΑΓΓΕΛΙΚΩΝ ΕΜΦΑΝΙΣΕΩΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ Η ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 19:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ beyond,

μήπως θα 'πρεπε ν' ανοιχθεί άλλο τόπικ γι' αυτό το θέμα;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 07:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΣΤΑ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 00:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι στα θεοι ΟΥΦΟ θα το πάμε και δεν μ'αρέσει.

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

smoker
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 19:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους smoker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ποετ ξεκολα...... μονο αυτο εχω να πω εσυ πιγενε να παντρευτεις με 11000 αν θεσ σου δινω εγω 20 και κρατα τα ρεστα αλλου αυτα ευχαριστω

χαλαρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Path_Of_blood
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 14:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Path_Of_blood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ,ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΘΕΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ,ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΣ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ.ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΙΟ.ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ "ΣΩΣΤΕΣ" Η΄ "ΛΑΘΟΣ" ΑΠΟΨΕΙΣ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΗΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΥΠΕΡ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ.ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΗΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΥΠΟΚΡΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΑΤΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΤΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ.
ΜΕΡΙΚΟΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΕ ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΝ ΠΑΓΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ("12ΘΕΟΝ")ΠΡΙΝ ΕΠΙΤΕΘΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy