ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΑΝΑΘΕΜΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 03:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας επαναλάβουμε την ερώτηση στους φίλους συνομιλητές που πιστεύουν ότι ο χριστιανισμός και η ορθοδοξία τους κάνει καλούς κι' αγαθούς.
Άν οι . . . αντίθετοι τέλoς πάντων με τη χριστιανική θρησκεία μαζεύονταν κάπου και φώναζαν: Ανάθεμα σας χριστιανοί . . . ανάθεμα και στη θρησκεία σας . . . ανάθεμα και στον τάδε σας και στην τάδε σας . . . ανάθεμα και στον έτσι σας και στην έτσι σας . . . πως θα νιώθατε;
ΠΕΣΤΕ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΠΩΣ ΘΑ ΝΙΩΘΑΤΕ. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

Όχι δεν είμαι σαδιστής. Εγώ σταναχωριέμαι παραπάνω από εσάς τώρα που σας βάζω σε δύσκολη θέση. Ούτε προσπαθώ να ταπεινώσω κανένα. Με ψευδώνυμα είμαστε όλοι μας εδώ πέρα. Όποιος δεν το αντέχει μπορεί να εξαφανιστεί και να μην τον γυρέψει, ούτε να τον αναγνωρίσει κανένας μέσα στο δρόμο. Οι απαντήσεις μπορούν να θεωρηθούν σαν μια καλή ανώνυμη δημοσκόπηση στο άν οι χριστιανοί πιστεύουν στ' αλήθεια στη μετάνοια, ταπεινότητα, αγάπη, ευσέβεια, ειλικρίνια κλπ κλπ. Άν έχουν εκείνες τις αρετές που υποστηρίζουν ότι απέκτησαν από την πίστη τους στο χριστό τους. Η ορθοδοξία δεν είναι θρησκεία. Είναι βίωμα και ένωση με το θείον . . . ξέρω 'γω πως το λένε. Ιδού η Ρόδος. Απαντήστε χριστιανοί. Ελεύθερος

Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να με ρίξουν αναθέματα 3.000 διαφορετικές θρησκείες που υπάρχουν ή τέλος πάντων όσες υπάρχουν ή υπήρξαν ή θα υπάρξουν. Διατίθεμαι και ελεύθερα και αχρεωστήτως.

"Χριστος ημας εξηγόρασεν εκ της κατάρας του νόμου γενόμενος υπερ ημων κατάρα, οτι γέγραπται, Επικατάρατος πας ο κρεμάμενος επι ξύλου" (Γαλ.3:13)

"Τις ημας χωρίσει απο της αγάπης του Χριστου; θλιψις η στενοχωρία η διωγμος η λιμος η γυμνότης η κίνδυνος η μάχαιρα; καθως γέγραπται οτι Ενεκεν σου θανατούμεθα ολην την ημέραν, ελογίσθημεν ως πρόβατα σφαγης. αλλ' εν τούτοις πασιν υπερνικωμεν δια του αγαπήσαντος ημας.
πέπεισμαι γαρ οτι ουτε θάνατος ουτε ζωη ουτε αγγελοι ουτε αρχαι ουτε ενεστωτα ουτε μέλλοντα ουτε δυνάμεις ουτε υψωμα ουτε βάθος ουτε τις κτίσις ετέρα δυνήσεται ημας χωρίσαι απο της αγάπης του θεου της εν Χριστω Ιησου τω Κυρίω ημων."(Ρωμ.8:35-39)

"Ηυχόμην γαρ ανάθεμα ειναι αυτος εγω απο του Χριστου υπερ των αδελφων μου"(Ρωμ.9:3)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 16:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ με τη σειρά μου τους συνομιλητές.

Θα 'θελα να θέσω τη συζήτηση σε μια διαφορετική διάσταση, που αν θέλετε, αφορά όλες τις συζητήσεις.

Διαβάζοντας, βλέπει κάποιος ανθρώπους να επιτίθενται στους συνανθρώπους τους. Όχι, δεν το παίζω ηθικοδιδάσκαλος, μιας και εγώ έχω πράξει έτσι, απλά επιθυμώ να το αναφέρω.

Δεν υποδεικνύουμε στον συνομιλητή μας το σωστό, τονίζοντας το λάθος ΤΟΥ με το ύφος του ΥΠΕΡΟΠΤΗ. Και αυτό επειδή:

1ον. Εξυψώνουμε τον εγωισμό μας.
2ον. Έρεθίζουμε τον εγωισμό του.
2ον. Το υπεροπτικό ύφος παρουσιάζει την αδυναμία μας.
3ον. Ο συνδυασμός των 3 παραπάνω ωθεί αυτόν στην αντίδραση -> φαύλο κύκλο -> ατέρμονη συζήτηση.

Με λίγα λόγια θεωρώ ότι η απάντηση πχ στην ερώτηση που περιμένετε και τόσο επίμονα ζητάτε, υπηρετεί τα παραπάνω. Κάποιος περισσότερο γνώστης του αντιπάλου δέους, θα μπορούσε να έθετε και εσάς σε αυτήν τη θέση.

Προσωπικά έχω παρατηρήσει τη διαφορά στις διδάγματα που συναντάμε στους λόγους του Πλάτωνα πχ, με τις ανάλογες "διδαχές" του Ζαχαρία, του Ιεζεκιήλ, και άλλων (...), λυπάμαι όμως που σαν Έλληνες σήμερα δίνουμε αξία στους τελευταίους παίζοντας το παιχνίδι του "με έβρισες - θα σε βρίσω, με απειλείς - σε απειλώ, ΜΕ ΘΕΩΡΕΙΣ ΕΧΡΟ ΣΟΥ - ΣΕ ΘΕΩΡΩ ΕΧΘΡΟ ΜΟΥ". Το οφθαλμόν αντί οφθαλμού δεν είναι χαρακτηριστικό της ηθικής που δήθεν υπερασπιζόμαστε. Πνιγμένες στις προσωπικές αντωνυμίες είναι αυτές οι φράσεις αν παρατηρήσατε..

Αμφβάλλω αν ο Σωκράτης θα χαιρόταν για το πώς υπεραμυνόμαστε της Ελληνικής ηθικής..

Συνεπώς, αν όντως ζητάμε αποτέλεσμα, σημασία δεν έχει να τους δείξουμε περιγελώντας με ύφος σοφιστικέ το λάθος των λόγων του Ζαχαρία, αλλά να τους παρουσιάσουμε το σωστό των λόγων του Πλάτωνα, και προ παντός όχι μέσα από τη σύγκριση.

Ας σεβαστούμε την προσωπική τους εσωτερική κρίση.

Στη δυσφήμιση, το "δυς" είναι υποκειμενικό, ενώ το "φήμιση" αντικειμενικό. Πράγμα που σημαίνει ότι άλλα υποκείμενα μπορεί να το δουν σαν "ευ". Διαφωνείς με όσα προωθεί ένα έντυπο, ένα CD, ένας -ισμός, οτιδήποτε. Τελείς σιγή ιχθύος περί αυτού και παρουσιάζεις τη δική σου οπτική ανεξάρτητα.

Είναι σα να προσπαθείς να τερματίσεις πρώτος γκρινιάζοντας με τη φυσική κατάσταση του αντιπάλου σου, αντί να βελτιώνεις τη δική σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 19:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

Είσαι σίγουρος φίλτατε για τον ξεκάθαρο Λόγο και την ερμηνεία των λεγομένων του Ιησού? Είπε πραγματικά ο ίδιος όσα του προσάπτουνε?

Έχουνε τα λόγια «Του» ενιαίο μήνυμα ή περιέχουνε το στοιχείο της αμφισημίας?

Για εξήγησε μου τα παρακάτω.

Στο «Κατά Ματθαίον Ε’,44 διαβάζουμε:

« Εγώ δε σας λέγω , αγαπάτε τους εχθρούς σας, εύχεσθε προς τον Θεόν αγαθά δι’εκείνους οι οποίοι σας καταρώνται, ευεργετείτε εκείνους που σας μισούν, και προσεύχεσθε υπέρ εκείνων οι οποίοι σας μεταχειρίζονται υβριστικώς και περιφρονητικώς και σας καταδιώκουν αδίκως, ακόμη και όταν ο διωγμός των αυτός σας γίνεται δια τα θρησκευτικάς σας πεποιθήσεις»

Θα έλεγα ότι το συγκεκριμένο εδάφιο ταυτίζεται απόλυτα με τα όσα και εσύ λες. Είναι όμως πραγματικά έτσι?

Στην συνέχεια λοιπόν διαβάζουμε:

«Αληθώς σας λέγω, ότι κατά την ημέραν της κρίσεως θα είναι περισσότερον επιεικής η τιμωρία δι’εκείνους που έζησαν εις την χώραν των Σοδόμων και των Γομόρρων, παρα δια την πόλιν εκείνην που δεν εδέχθη τους απεσταλμένους μου» (κεφ.Ε’,15)

Τι ισχύει επομένως φίλτατε Poet? Η διγλωσσία αυτή είναι ο Λόγος του Ιησού? Είναι τόσο διφορούμενος ο Λόγος «Του»?

Διότι, ενώ λέει από την μία «καλώς ποιείτε τοις μισούσιν υμάς» και μάλιστα να αγαπάτε και να ευεργετείτε ΥΠΕΡ των όσων σας διώκουνε, λίγο παρακάτω ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ με κακότητα και μοχθηρία για την ΣΚΛΗΡΟΤΑΤΗ ΤΙΜΩΡΙΑ όσων κακομοίρηδων κάνουνε το «λάθος» και….δεν δεχθούνε τους μαθητές Του!!

Που κολλάει λοιπόν η διάχυτη αγάπη του πρώτου εδαφίου με την μισανθρωπιά που αποπνέει το δεύτερο?

Μήπως τελικά θα πρέπει να μελετήσουμε με πιο κριτική ματιά και αντίληψη την «Αγία Γραφή», ώστε να ξεκαθαρίσουμε τι εστί ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 22:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευθύμη,
μάλλον δεν παρακολούθησες τη ροή της συζήτησης.
Ρωτήσαμε τους υποστηριχτές της ορθοδοξίας: Αφού λέτε ότι η θρησκεία σας είναι θρησκεία αγάπης, τότε γιατί αναθεματίζετε; Είναι η αναθεματισμοί έκφραση αγάπης;
Απάντηση: Οι αναθεματισμοί δεν είναι τίποτε κακό κλπ κλπ.
Ερώτηση: Άν σας αναθεμάτιζαν και σας κάποιοι, θα σας άρεσε;
Μουγκάθηκαν όλοι. Απάντησε μόνο ο μετριοπαθέστερος όλων, o poet. Δεν θα τον ένοιαζε λέει. Έλα όμως που σε άλλα τόπικ διαμαρτύρεται όταν κριτικάρουμε πρόσωπα και γεγονότα της θρησκείας του. Φαντάσου να τους αναθεματίζαμε κι' όλας.
Τι λες εσύ για τα πιο πάνω;

Πιστεύω να γνωρίζεις το παραμύθι με τις . . . αλληγορίες. Όταν τους ρωτάμε πως γίνεται ο θεός τάχα της αγάπης να διατάσσει ολόκληρες γενοκτονίες, αυτοί συνεχίζουν τον ύπνο του δικαίου, επαναπαυόμενοι ότι τάχα όλα αυτά είναι αλληγορικά και κάτι άλλο σημαίνουν, μην τα παίρνετε κυριολεκτικά. Έλα όμως που υπάρχουν και οι αναθεματισμοί στον καιρό μας, και ξέρουμε σίγουρα ότι τους εννοούν. Εδώ δεν μπορούν να μας πουν ότι είναι αλληγορία. Ούτε να μας πουλήσουν αγάπη. Το να στέλλει κάποιος όποιονδήποτε στο ανάθεμα, σημαίνει ότι του εύχεται να πάθει το χειρότερο κακό. Που είναι λοιπόν η αγάπη τους; Στους ομοιδεάτες τους; Αμ τέτοια έχουν και οι σατανιστές μεταξύ τους. Προσπαθούμε λοιπόν να τους κάνουμε να δούν επί τέλους την πλάνη, στην οποία πιστεύουμε ότι έχουν πέσει. Ή αγαπάς ή αναθεματίζεις κύριε. Και τα δυό δεν γίνεται. Και μια θρησκελια αν εκδηλώνει και τα δύο, αυτοαναιρείται.

Συμφωνώ ότι το υπεροπτικό ύφος φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα. Το έχω αναφέρει πολλές φορές. Μακάρι να τα καταφέρνω να το αποφεύγω κι' όλας.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 17:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Ελεύθερε,είναι προτιμότερο να σωπαίνεις κάποιες φορές από το επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια και να γίνεσαι κουραστικός.

Όποιος έχει διάθεση να καταλάβει καταλαβαίνει και μία φορά να του απαντήσεις.Όποιος δεν έχει καμία διάθεση να καταλάβει,όσες φορές και να του απαντήσεις δεν θα βλέπει καμία απάντηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 17:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερε
Απάντησα μόνο όσον αφορά εμένα προσωπικά ότι εγώ δεν θα είχα πρόβλημα αν με αναθεμάτιζε ο οποιοσδήποτε.

Περί των αναθεμάτων της Ζ' Οικουμενικής Συνόδου, επειδή δεν το κατέχω καλά το θέμα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, σεβόμενος τον εαυτό μου και τους συνομιλητές μου. Πρέπει να διερευνήσω περισσότερο διότι δεν είμαι ούτε ερμηνευτής των γραφών ούτε τέρας μορφώσεως και γνώσεων. Απλά επιφυλάσσομαι να απαντήσω και νομίζω αυτό θα έκανε ο κάθε εχέφρων. Εξ'άλλου έχουμε πάμπολα δείγματα διαστρέβλωσης των λόγων της Αγίας Γραφής και αυθαίρετης ερμηνείας από τους αρχαιολάτρες που δεν αρκεί μιά προσωπική ερμηνεία, αλλά διασταύρωση των πληροφοριών και των στοιχείων.

Πάντως εκτός των άλλων, και τις δουλειές μας έχουμε, αλλά και μπαίνουν διαρκώς καινούργια θέματα, όπως για παράδειγμα το αμέσως επόμενο μήνυμα του Schwabe που και αυτό χρήζει συζήτησης.

Απλά επιφυλάσσομαι και τίποτα παραπάνω. Τουλάχιστον δεν προσπαθώ να εντυπωσιάσω όπως κάποιοι άλλοι. Ελπίζω κάποια στιγμή η συζήτηση να μετεξελιχτεί σε δημιουργική και όχι να είναι απλά μιά αρένα. Εξ' άλλου όποτε καταλαβαίνω τέτοια διάθεση, αποφεύγω να απαντήσω, δεν υπάρχει νόημα. Αν ο κάθε ένας που μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία δεν διατίθεται για αναζήτηση τότε το esoterica μάλλον exoterica θα καταντήσει.

Αλλά και εσύ δεν χρησιμοποιείς ύφος κατάλληλο για διάλογο. Γράφεις "τους ρωτάμε" ποιούς εννοείς; Μπας και φαντάζεσαι ότι είμαι σε καμμιά οργάνωση, ή παράταξη; Έπειτα χρησιμοποιείς πληθυντικό πρόσωπο. Εκπροσωπείς κάποια ομάδα, κάποια παράταξη, τι; Είμαστε οι μεν και οι δέ; Σε παρακαλώ πες το μου αν είναι έτσι γιατί δεν το κατάλαβα. Εγώ μιλάω μόνο αφ'εαυτού μου, λέω προσωπικές μου απόψεις και εμπειρίες, δεν εκπροσωπώ την εκκλησία.

Αν έχεις διάθεση για ειλικρινή συζήτηση απόδειξέ το με τον τρόπο σου.

Κάνεις επίσης ένα άλλο λάθος, λες ότι πειράζομαι όταν κριτικάρονται άτομα της θρησκείας μου. Μάλλον δεν με παρατήρησες καλά φαίνεται. Θυμάσαι το Δαβίδ που πριν από κάνα μήνα έμπαινε και μπινελίκωνε; Θυμάσαι τη στάση μου; Δεν υπερασπίζομαι μόνο τα άτομα της θρησκείας μου φίλε μου, υπερασπίζομαι όποιον μειώνεται ή υβρίζεται. Για τα λοιπά εδώ είμαστε (πληθυντικός της ευγενείας).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 22:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet, δεν ανήκω πουθενά. Όταν λέω "τους ρωτάμε" εννοώ ότι απάντηση στην ερώτηση μου, σας ζήτησαν κι' άλλοι. Κι' όταν λέω "σας" εννοώ τον καθένα ξεχωριστά που υποστηρίζει τη χριστιανική θρησκεία κλπ.

Δεν μιλάμε για οικουμενικές συνόδους Poet. Μιλάμε για τους αναθεματισμούς που εκφωνούνται κάθε χρόνο, την Κυριακή της ορθοδοξίας.
Όταν αναθεματίζουν οι χριστιανοί ομοθυμαδόν, φταίω εγώ που ρωτάω: Μα αυτή είναι η χριστιανική αγάπη;
Και μην ψάξεις ψύλλους στ' άχυρα φίλε μου. Είναι απλούστατο. Δεν επιτρέπεται να αναθεματίζει κανένας κανένα. Ο αναθεματισμός είναι έκφραση μίσους και πρέπει να σταματήσει. Και στο κάτω κάτω άλλο είναι να βρίζουν μερικοί κακοήθεις άνθρωποι του περιθωρίου, και άλλο να βρίζουν επίσημοι ιεράρχες ντυμένοι μέχρι τα νύχια με πανάκριβα χρυσοποίκιλτα . . . . . φορέματα και . . . . κολιέ

Εσύ τι λες ρε scorpina για όλα αυτά; Συμφωνείς με τους αναθεματισμούς;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 00:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

Λες:

«Εξ'άλλου έχουμε πάμπολα δείγματα διαστρέβλωσης των λόγων της Αγίας Γραφής και αυθαίρετης ερμηνείας από τους αρχαιολάτρες που δεν αρκεί μιά προσωπική ερμηνεία, αλλά διασταύρωση των πληροφοριών και των στοιχείων.
Πάντως εκτός των άλλων, και τις δουλειές μας έχουμε, αλλά και μπαίνουν διαρκώς καινούργια θέματα, όπως για παράδειγμα το αμέσως επόμενο μήνυμα του Schwabe που και αυτό χρήζει συζήτησης.»


Κατ’αρχάς να σημειώσουμε φίλτατε Poet ότι η μομφή που προσάπτεις έτσι γενικά και αόριστα περί «διαστρέβλωσης των αρχαιολατρών», είναι κομματάκι προσβλητική για έναν μεγάλο αριθμό των συμμετεχόντων του forum.
Οι όποιες διαστρεβλώσεις, και εάν, έχουνε γίνει, θα πρέπει να αναζητηθούνε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ εντός του Χριστιανισμού.

Εάν δεν υπήρχανε αυτές οι ΑΠΕΙΡΕΣ ερμηνείες («διαστρεβλώσεις») τότε δεν θα υπήρχανε και οι αντίστοιχες πολυάριθμες ομάδες του Χριστιανισμού. Βλέπεις, εάν ρωτήσουμε έναν Kαθολικό, θα μας μιλήσει για την ΑΙΡΕΣΗ της Ορθοδοξίας ΚΑΙ ΟΧΙ του δικού του κατεστημένου….

Ας είμαστε λίγο πιο συγκρατημένοι λοιπόν όταν απευθυνόμαστε απλά σε ανθρώπους που ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝΕ και ΕΡΕΥΝΟΥΝΕ.

Κατά τα άλλα, θα περιμένω την εξήγηση σου στο ερώτημα μου ως προς την εξόχως αντιφατική στάση που παρουσιάζουνε οι «Ευαγγελιστές», πριν προχωρήσουμε σε περαιτέρω σπαζοκεφαλιές.

Να΄σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 14:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,

πάντως για να σας βοηθήσω στην καταδίκη αυτού του ‘κειμένου’ αναθεματισμών να σας πω ότι το Σάββατο το βράδυ στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα, ο Χ.Ο. και θεολόγος κύριος Μουστάκης τους τα είπε και για να αποσύρουν αυτούς τους αναθεματισμούς, και για τον "μέγα Θεοδόσιο", και για τις κατεστραμμένους αρχαίους ναούς πάνω στους οποίους έκτισαν εκκλησίες Χριστιανικής Αγάπης (τρομάρα τους) και για πολλά άλλα ακόμη. Είπε ότι η επίσημη εκκλησία οφείλει να ζητήσει και συγγνώμη για όσα έκανε.
Ο Καλόπουλος όμως ζήτησε να επανορθώσει.

Μόνο κάτι κολλημένοι εδώ δεν θέλουν να καταδικάσουν τέτοιες ενέργειες. Είναι λυπηρό άτομα σήμερα να μην έχουν κρίση και άποψη. Και αυτά τα άτομα θα πάνε να ψηφίσουν σε λίγες μέρες.
Με την ευκαιρία, ρωτήσατε τον Χριστόδουλο τι να ψηφίστε στις εκλογές μήπως και ψηφίστε λάθος κόμμα η άτομα?
Πρέπει να μείνετε προσκολλημένοι στην πάγια και τυφλή υπακοή στον ‘ποιμένα’.

Μην σας κατηγορήσουν ότι αρχίσατε να ερευνάτε. Η ύπαρξη και μόνο σκεπτόμενων ανθρώπων μπορεί να προκαλέσει την απομάκρυνσή σας από τον Θείο Δρόμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 16:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα τα τελευταια γραφομενα σου, pete, δεν τον γλυτωνεις τον ΑΦΟΡΙΣΜΟ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pandokratoras
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 21:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pandokratoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"anathemase" schwabe pou amfisbiteis to katastimeno
"anathemase"pete pou tous patas sto adinamo simeio tous

kai EPITELOUS "ANATHEMA" se olous tous ugueis skeptomenous anthropous

Sas parakalo tha mou eksigisei kaneis apo pou pou aporeei tosoi AGAPH

SAS PARAKALO

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 22:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα πράγματα είναι λιγότερο πολύπλοκα από όσο φαντάζουν.
Είναι γενικός κανόνας ότι όσο απομακρυνόμαστε από την ίδρυση μίας θρησκείας τόσο αυτή διαστρεβλώνεται.
Είναι επίσης ιστορικά αποδεδειγμένο ότι Όταν το παρόν είναι γκρίζο και το μέλλον δυσοίωνο, υπάρχει πάντα πισωγύρισμα που συνοδεύεται σχεδόν πάντα με αναβίωση ενός ΥΠΕΡΜΕΤΡΟΥ Εθνικισμού και πατριωτισμού.
Στο δια ταύτα τώρα Ο σημερινός Χριστιανισμός δεν έχει καμία σχέση με αυτά που λέγεται ότι δίδαξε ο Ιησούς, ο οποίος έδιωξε τους έμπορους από την εκκλησία. Οι εμπορευόμενοι όμως έγιναν πιο έξυπνοι και φόρεσαν ράσα…
Για να είμαστε βέβαια ακριβοδίκαιοι και η Ελληνική θρησκεία πέρασε διάφορα στάδια. Ο εκφυλισμός της αρχαιοελληνική θρησκείας είχε ήδη αρχίσει από την εποχή του Πλάτωνα και επιδεινώθηκε μετά τον πελοποννησιακό πόλεμο όταν οι κατεστραμμένες από τον εμφύλιο πόλεμο θεώρησαν ότι οι Θεοί δεν τους προστάτευαν πλέον…
Βλέπετε όλες τις θρησκείες όλα αρχίζουν μ' ένα Θεό (ή ους) που δεν αντέχει τη μοναξιά Του και τελειώνουν μ' ένα Θεό που δεν αντέχει τη συντροφιά μας….

Ετσι Έφτασαν λοιπόν (γύρω στο 3ο αιώνα π.χ αν θυμάμαι καλά ) οι Αθηναίοι να επιτρέψουν στον Δημήτριο τον πολιορκητή να μετατρέψει τον ναό της Ακροπόλεως σε κρεβατοκάμαρα για τις παλλακίδες του....

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 10/02/2004 22:17:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 08:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,

Δεν γνωρίζω αν θα με αφορίσουν η θα με κατηγορήσουν για κάτι άλλο.

Αυτό που δυστυχώς βλέπω είναι την ανυπαρξία έστω και της παραμικρής αυτόνομης σκέψης.
Δεν με ενδιαφέρει τι πιστεύει ο καθένας. Δικαίωμά του.
Να καθυβρίζει όμως, και μάλιστα με τέτοιο τρόπο ΔΕΝ είναι δικαίωμά του.

Πίστευα ότι στην Ελλάδα, οι Έλληνες (συγγνώμη οι ‘Ρωμιοί’) σκέφτονται ελεύθερα.. Δυστυχώς έκανα λάθος.

Φίλοι μου Ρωμιοί,
μαθαίνω ότι ο μεγάλος ‘ποιμένας’ συστήνει τύπους σαν τον Παπαθεμελή. Είναι ο ίδιος ποιμένας που μαζί με άλλους συστήνανε «Ελλάδα Ελλήνων Χριστιανών». Είναι οι ίδιοι που πήγαιναν σε Μακρόνησους και ΔΕΝ έβλεπαν από την αγάπη τους τίποτα. Ούτε άκουγαν ανθρώπους να βογκούν από βασανιστήρια.
Είναι οι ίδιοι που ευλόγησαν και όρκισαν ότι κακό για τον τόπο μας.

Αλήθεια ΔΕΝ έχετε ακούσει τίποτα για τα παραπάνω – και όχι μόνο? Δεν τα ζήσατε η δεν σας τα είπαν οι γονείς σας? Ζήτησε συγγνώμη ποτέ κανείς από αυτούς? Ο μεγάλος ‘ποιμένας’ δήλωσε σε συνέντευξη ότι δεν ‘ήξερε΄ για την χούντα γιατί διάβαζε με αγάπη. Τον πιστεύετε?

Γιατί λοιπόν κωφεύετε? Γιατί δεν λέτε την άποψή σας ΕΛΕΥΘΕΡΑ?
Τι φοβάστε? Χύθηκε πολύ αίμα για να είμαστε ελεύθεροι.
Τι θέλετε να μας πείτε, ότι τζάμπα και άδικα έγινε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 15:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΛΑΝ ΝΑΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ...

Α Ν Α Θ Ε Μ Α Κ Α Ι Τ Ρ Ι Σ Α Ν Α Θ Ε Μ Α



Αφορισμός των Επαναστατών της Μολδοβλαχίας

Του Μιχάλη Μιχαήλ

Από την Χαραυγή της 24ης Μαρτίου 2002

Η Επανάσταση του 1821 αποτελεί σημείο αναφοράς για τον ελληνισμό, γιατί μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς, για πρώτη φορά, ανάπνεαν τον αέρα της ελευθερίας εδάφη της Ελλάδας. Ανάμεσα στα πολλά που έχουν γραφτεί, κυριαρχεί το στοιχείο ότι εμπνευστής και στήριγμα του αγώνα εκείνου ήταν η Εκκλησία, η οποία μάλιστα, παρέδωσε και ιερομάρτυρες όπως τον Πατριάρχη Γρηγόριο τον Ε‹.

Ελάχιστοι όμως γνωρίζουν ότι η επίσημη Εκκλησία διά εγκυκλίων αφόρισε δύο φορές τους [πάντα] ελεύθερους Σουλιώτες, αφόρισε τον επαναστάτη Θεόδωρο Κολοκοτρώνη (όπως ο ίδιος καταγράφει στα απομνημονεύματα του, καθώς επίσης τον Αλέξανδρο Υψηλάντη και Μιχαήλ Σούτσο, γιατί τόλμησαν να επαναστατήσουν κατά της μεγάλης ευεργέτιδος Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

Το παρακάτω έγγραφο είναι το κείμενο του αφορισμού των Αλεξάνδρου Υψηλάντη και Μιχαήλ Σούτσου ονομαστικά. Πρέπει να σημειωθεί ότι υπογράφεται από τον Γρηγόριο τον Ε‹και άλλους αξιωματούχους της Εκκλησίας και η γνησιότητα του δεν αμφισβητείται, παρά μόνο λέγεται ότι εγράφη κατόπιν πιέσεως των Οθωμανών. Η πορεία όμως του ανώτερου κλήρου κατά τη διάρκεια της επανάστασης διαψεύδει αυτό τον ισχυρισμό.

Αξιοπρόσεκτο πάντως είναι το γεγονός ότι το αφοριστικό αυτό έγγραφο υπεγράφη πάνω στην Αγία Τράπεζα ώστε να προκαλεί στους πιστούς πραγματική φρίκη. Ακολουθεί αυτούσιο το έγγραφο με μόνη παρέμβαση την υπογράμμιση σημαντικών σημείων που πρέπει να προσέξει ο αναγνώστης.


"Γρηγόριος ελέω Θεού αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης"

"Οι τω καθ' ημάς αγιωτάτω, πατριαρχικώ, αποστολικώ και οικουμενικώ θρόνω υποκείμενοι ιερώτατοι μητροπολίται και υπέρτιμοι και θεοφιλέστατοι αρχιεπίσκοποι τε και επίσκοποι, εν αγίω Πνεύματι αγαπητοί αδελφοί και συλλειτουργοί, και εντιμότατοι κληρικοί της καθ' ημάς του Χριστού μεγάλης εκκλησίας και εκάστης επαρχίας ευλαβέστατοι ιερείς και οσιότατοι ιερομόναχοι, οι ψάλλοντες εν ταις εκκλησίαις της Πόλεως, του Γαλατά και όλου του Καταστένου και απανταχού, και λοιποί απαξάπαντες ευλογημένοι Χριστιανοί, τέκνα εν Κυρίω ημών αγαπητά, χάρις είη υμήν και ειρήνη παρά Θεού, παρ' ημών δε ευχή, ευλογία και συγχώρεσις!

Η πρώτη βάσις της ηθικής, ότι είναι η προς τους ευεργετούντας ευγνωμοσύνη είναι ηλίου λαμπρότερον Π και όστις ευεργετούμενος αχαριστεί είναι ο κάκιστος των ανθρώπων.

Αυτήν την κακίαν βλέπομεν πολλαχού στηλιτευομένην και παρά των ιερών γραφών και παρ' αυτού του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού ασυγχώρητον, καθώς έχομεν το παράδειγμα του Ιούδα. Όταν δε η αχαριστία ήναι συνωδευμένη και με πνεύμα κακοποιόν και αποστατικόν εναντίον την κοινής ημών ευεργέτιδος και τροφού, κραταιάς και αηττήτου βασιλείας, τότε εμφαίνει και τρόπον αντίθεον, επειδή ουκ έστι, φησί, βασιλεία και εξουσία ειμή υπό "Θεού τεταγμένη" όθεν και πας ο αντιττατόμενος αυτή τή θεόθεν εφ' ημάς τεταγμένη κραταιά βασιλεία, τη του Θεού διαταγή ανθέστηκε. Και τα δύο ταύτα ουσιώδη και βάσιμα ηθικά και θρησκευτικά χρέη κατεπάτησαν με απαραδειγμάτιστον θρασύτατα και αλαζονείαν ο, τε προδιορισθείς της Μολδαυίας ηγεμών ως μη ώφειλε, Μιχαήλ, και ο του γνωστού αγνώμονος και φυγάδος Υψηλάντου αγνώμων υιός Αλέξανδρος Υψηλάντης.

Εις όλους τους ομογενείς μας είναι γνωστά τα άπειρα ελέη, όσα η αένναος της εφ' ημάς τεταγμένης κραταίας βασιλείας πηγή εξέχεεν εις τον κακόβουλον αυτόν Μιχαήλ, από μικρού και ευτελούς τον ανύψωσεν εις βαθμούς και μεγαλεία, από αδόξου και ασήμου τον προήγαγεν εις δόξας και τιμάς, τον επλούτισε, τον περιέθαλψε, τέλος πάντων τον ετίμησε και με τον λαμπρότατον της ηγεμονίας αυτής θρόνον και τον κατέστησεν άρχοντα λαών.

Αυτός όμως, φύσει κακόβουλος ων, εφάνη τέρας έμψυχον αχαριστίας και συνεφώνησε μετά του Αλεξάνδρου Υψηλάντου, υιού του δραπέτου και φυγάδος εκείνου Υψηλάντου, όστις παραλαβών μερικούς ομοίους του βοηθούς ετόλμησε να έλθη αίφνης εις την Μολδαυίαν, και αμφότεροι απονενοημένοι επίσης, αλαζόνες και δοξομανείς, ή μάλλον ειπείν, ματαιόφρονες, εκήρυξαν του γένους ελευθερίαν και με την φωνήν αυτήν εφείλκυσαν πολλούς των εκεί κακοήθεις και ανοήτους, διασπείραντες και αποστόλους εις διάφορα μέρη δια να εξαπατήσωσι και να εφελκύσωσιν εις τον ίδιον της απωλείας κρημνόν και άλλους πολλούς των ομογενών μας.

Διά να δυνηθώσι δε τρόπον τινά να ενθαρρύνωσι τους ακούοντας μετεχειρίσθησαν και το όνομα της Ρωσσικής Δυνάμεως,
προβαλλόμενοι, ότι και αυτή είναι σύμφωνος με τους στοχασμούς και τα κινήματά των πρόβλημα διόλου ψευδές και ανύπαρκτον, και μόνον της ιδικής των κακοβουλίας και ματαιοφροσύνης γέννημά τε και αποκύημα επειδή,
εν ω το τοιούτον είναι αδύνατον ηθικώς και πολλής προξένον μομφής εις την ρωσσικήν αυτοκρατορίαν,
και ο ίδιος ενταύθα εξοχώτατος πρέσβυς αυτής έδωκεν έγγραφον πληροφορίαν, ότι ουδεμίαν ή είδησιν ή μετοχήν έχει το ρωσσικόν κράτος εις αυτήν την υπόθεσιν,
καταμεμφόμενον μάλιστα και αποτροπιαζόμενον του πράγματος της βδελυρίαν και προσεπιπλέον η αυτού εξοχότης ειδοποίησεν εξ επαγγέλματος τα διατρέχοντα, υπομνήσας το βασίλειον κράτος, ότι ανάγκη πάσα να φροντίση ευθύς εξ αρχής τον αποσκορακισμόν και την διάλυσιν των τοιούτων κακών
και τόσον εκ της ειδοποιήσεως τάυτης, όσον και από τα έγγραφα, τα οποία επιάσθησαν από μέρους των μουχαφίσιδων των βασιλικών σερχατίων, και από άλλους πιστούς ομογενείς επαρρησιάσθησαν, έγεινε γνωστή εις το πολυχρόνιον κράτος η ρίζα και η βάσις όλου αυτού του κακοήθους σχεδίου.

Με τοιαύτας ραδιουργίας εσχημάτισαν την ολεθρίαν σκηνήν οι δύο ούτοι και οι τούτων συμπράκτορες φιλελεύθεροι, μάλλον δε μισελεύθεροι, και επεχείρησαν εις έργον μιαρόν,
θεοστυγές και ασύνετον,
θέλοντες να διαταράξωσι την άνεσιν και ησυχίαν των ομογενών μας πιστών ραγιάδων της κραταιάς βασιλείας, την οποίαν απολαμβάνουσιν υπό την αμφιλαφή αυτής σκιάν με τόσα ελευθερίας προνόμια,
όσα δεν απολαμβάνει άλλο έθνος υποτελές και υποκείμενον,
ζώντες ανενόχλητοι με τας γυναίκας και τα τέκνα των, με τας περιουσίας και καταστάσεις, και με την ύπαρξιν της τιμής των, και κατ' εξοχήν με τα προνόμια της θρησκείας, ήτις διεφυλάχθη και διατηρείται ασκανδάλιστος μέχρι της σήμερον επί ψυχική ημών σωτηρία.

Αντί λοιπόν φιλελευθέρων εφάνησαν μισελεύθεροι, και αντί φιλογενών και φιλοθρήσκων εφάνησαν μισογενείς, μισόθρησκοι και αντίθεοι, διοργανίζοντες, φευ, οι ασυνείδητοι με τα απονενοημένα κινήματά των την αγανάκτησιν της ευμενούς κραταιάς βασιλείας εναντίον των ομογενών μας υπηκόων της, και σπέυδοντες να επιφέρωσι κοινόν και γενικόν τον όλεθρον εναντίον παντός του γένους.

Και αγκαλά είναι γνωστόν, ότι, όσοι είναι κατηρτισμένοι τω όντι εις την ευσέβειαν, όσοι νουνεχείς και τίμιοι και των ιερών κανόνων και θείων νόμων ακριβείς φύλακες δεν θέλουν δώσει ευηκοιαν εις τας ψευδολογίας των αχρείων εκείνων και κακόβουλων
επειδή όμως είν' ενδεχόμενον να σηνηρπάσθησάν τινές και παρασυρθώσι και άλλοι, διά τούτο προκαταλαμβάνοντες εκ προνοίας εκκλησιαστικής υπαγορεύομεν πάσιν υμίν τα σωτήρια,
και γράφοντες μετά των περί ημας ιερωτάτων συναδελφών, του μακαριωτάτου πατριάρχου των Ιεροσολύμων, των εκλαμπροτάτων και περιφανεστάτων προυχόντων του γένους,
των τιμιωτάτων πραγματευτών,
των αφ' εκάστου ρουφετίου προκριτωτέρων και όλων των εν τη βασιλευούση ορθοδόξων μελών εκάστης τάξεως και εκάστου βαθμού, συμβουλεύομεν και παραινούμεν και εντελλόμεθα και παραγγέλλομεν πάσιν υμίν τοις κατά τόπον αρχιερεύσι, τοις ηγουμένοις των ιερών μοναστηρίων,
τοις ιερεύσι των εκκλησιών, τοις πνευματικοίς πατράσι των ενοριών, τοις προεστώσι και ευκαταστάτοις των κωμοπόλεων και χωρίων, και πάσιν απλώς τοις κατά τόπον προκρίτοις
να διακηρύξετε την απάτην των ειρημένων κακοποιών και κακοβούλων ανθρώπων,
και να τους αποδείξετε και να τους στηλιτεύσετε πανταχού ως κοινούς λυμεώνας και ματαιόφρονας,
και να προσέχετε όσον το δυνατόν εις τας απάτας αυτών και ραδιουργίας,
γινώσκοντες, ότι η μόνη απόδειξις της αθωότητος των είναι να εμφανίσωσιν όσα γράμματα λάβωσι τυχόν εις χείρας περί της αυτής υποθέσεως,
ή ειδήσεις μάθωσι,
και να παρρησιάσωσιν οι μεν ενταύθα εν βασιλευούση προς ημάς, οι δ' εν τοις έξω μέρεσιν εις τους κατά τόπον αρχιερείς και τους διοριζομένους παρ' ημών εκκλησιαστικούς εξάρχους και τους βασιλικούς εξουσιαστάς και διοικητάς,
δηλοποιούντες και παραδίδοντες και εκείνους τους απλουστέρους, όσοι ήθελαν φωραθή ότι ενεργούν ανοίκεια του ρεαγιαδιακού χαρακτήρος καθότι οι τοιούτοι διαταράττουσι την γενικήν ησυχίαν,
και κατακρημνίζουσι τους αδυνάτους και αθώους ομογενείς μας εις της απωλείας το βάραθρον.

Και τόσον υμείς οι αρχιερείς, οι μοναστηριακοί, οι ιερωμένοι, και οι προεστώτες και ευκατάστατοι και πρόκριτοι εκάστου τόπου με την άγρυπνον προσοχήν σας,
όσον και οι λοιποί εκάστης τάξεως και βαθμού άνθρωποι με τας εκ μέρους σας αδιαλείπτους συμβουλάς και νουθεσίας, και κατά τας πατρικάς και προνοητικάς εκκλησιαστικάς ημών οδηγίας και παραινέσεις να γενήτε εδραίοι και αμετακίνητοι επί του κέντρου του ρεαγιαλικίου, και εξ όλης ψυχής και καρδίας σας να διαφυλλάττετε την πίστιν
και κάθε υποταγήν και ευπείθειαν εις αυτήν την θεόθεν εφ' ημάς τεταγμένην κραταιάν και αήττητον βασιλείαν,
και να αποδεικνύετε εντελώς με όλα τα πραγματικά της ειλικρινείας σημεία
καθότι η μετ' ευχαριστίας και ειλικρινείας υποταγή
χαρακτηρίζει και την προς Θεόν αγάπην και πίστιν,
και την προς τας θείας αυτού εντολάς και τας υπαγορεύσεις των θείων νόμων και ιερών κανόνων υπακοήν, και την ευγνωμοσύνην της καρδίας ημών διά τ' άπειρα ελέη, οπού απολαμβάνομεν παρά της βασιλικής φιλανθρωπίας.

Επειδή δε προς τοις άλλοις εγένετο γνωστόν, ότι οι το σατανικόν της δημεγερσίας φρόνημα επινοήσαντες, και εταιρίαν τοιαύτην συστησάμενοι προς αλλήλους συνεδέθησαν και με τον δεσμόν του όρκου, γινωσκέτωσαν, ότι ο όρκος αυτός είναι όρκος απάτης, είναι αδιάκριτος, και όμοιος με τον όρκον του Ηρώδου, όστις, διά να μη φανή παραβάτης του όρκου του, απεκεφάλισεν Ιωάννην τον βαπτιστήν.

Αν ήθελεν αθετήσει τον παράλογον όρκον του,
τον οποίον επενόησεν η άλογος επιθυμία του,
έζη βέβαια τότε ο θείος πρόδρομος
ώστε ενός απλού όρκου επιμονή έφερε τον θάνατον του προδρόμου.

Η επιμονή άρα του όρκου εις διατήρησιν των υποσχεθέντων παρά της φατρίας αυτής, πραγματευομένης ουσιωδώς την απώλειαν ενός ολοκλήρου γένους, πόσον είναι ολεθρία και θεομίσητος είναι φανερόν
εξ εναντίας, η αθέτησις του όρκου αυτού, απαλλάττουσα το γένος εκ των επερχομένων απαραμυθήτων δεινών, είναι θεοφιλής και σωτηριώδης.

Διά τούτο τη χάριτι του παναγίου Πνεύματος έχει η εκκλησία αυτόν διαλελυμένον, και αποδέχεται και συγχωρεί εκ καρδίας τους μετανοούντας και επιστρέφοντας, και την προτέραν απάτην ομολογούντας, και το πιστόν ρεαγιαλίκι αυτών εναγκαλιζομένους ειλικρινώς.

Ταύτα αμέσως να κοινολογήσετε εις όλους του γνωστούς σας, και να κατασταθήτε όλοι προσεκτικώτεροι, ανατρέποντες και διαλύοντες ως αραχνιώδη υφάσματα, όσα η απάτη και η κακοβουλία των πρωταιτίων εκείνων καθ' οιονδήτινα τρόπον συνέπλεξε.

Επειδή, εάν, ο μη γένοιτο, δεν ήθελε καθαρισθή η θανατηφόρος αύτη λύμη, και φωραθώσί τινες τολμώντες εις επιχειρήματα εναντία των καθηκόντων του ρεαγιαλικίου, κοντά οπού οι τοιούτοι έχουσι να παιδευθώσι χωρίς ελέους και οικτιρμών
(μη γένοιτο, Χριστέ βασιλεύ!)
αμέσως θέλει εξαφθή η δικαία οργή του κράτους του καθ' ημών, και ο θυμός τής εκδικήσεως γενικός των εχλιϊσλάμιδων,
και θέλουν εκχυθή τόσων αθώων αίματα αδίκως και παραλόγως,
καθώς αποκριματίστως ταύτα πάντα διεσάλπισεν η κραταιά και αήττητος βασιλεία διά του εκδοθέντος και επ' ακροάσει κοινή ημών αναγνωσθέντος υψηλού βασιλικού προσκυνητού ορισμού.

Εκείνους δε τους ασεβείς πρωταιτίους και απονενοημένους φυγάδας και αποστάτας ολεθρίους να τους μισήτε και να τους αποστρέφεσθε και διανοία και λόγω, καθότι και η εκκλησία και το γένος τους έχει μεμισημένους, και επισωρέυει κατ' αυτών τας παλαμναιοτάτας και φρικωδεστάτας αράς
ως μέλη σεσηπότα, τους έχει αποκεκομμένους της καθαράς και υγιαινούσης χριστιανικής ολομελείας
ως παραβάται δε των θείων νόμων και κανονικών διατάξεων, ως καταφρονηταί του ιερού χρήματος της προς τους ευεργέτας ευγνωμοσύνης και ευχαριστίας, ως εναντίοι ηθικών και πολιτικών όρων,
ως την απώλειαν των αθώων και ανευθύνων ομογενών μας ασυνειδήτως τεκταινόμενοι,

αφωρισμένοι υπάρχειεν και κατηραμένοι και ασυγχώρητοι,

και μετά θάνατον άλυτοι,

και τω αιωνίω υπόδικοι αναθέματι,

και αυτοί, και όσοι τοις ίχνεσιν αυτών κατηκολούθησαν του λοιπού, αν μη θελήσωσιν εννοήσαι την αρπαγήν και απάτην, και επιστραφήναί τε και βαδίσαι την ευθείαν της σωτηρίας οδόν, αν δεν αναλάβωσιν, ό εστι, τον εντελή χαρακτήρα του ρεαγιαδικού αυτών επαγγέλματος.

Τα αυτά δε και κατά της αρχιερωσύνης σας και ιερωσύνης σας επανατείνομεν,
εαν μη βαδίσετε, εις όσα εν Πνέυματι αγίω αποφαινόμεθα δια του παρόντος εκκλησιαστικώς,
εαν δεν δείξετε εν έργω την επιμέλειάν σας και προθυμίαν εις την διάλυσιν των σκευωριών, εις την αναστολήν των καταχρήσεων και αταξιών, εις την επιστροφήν των πλανηθέντων, εις την άμεσον και έμμεσον καταδρομήν και εκδίκησιν των επιμενόντων εις τα αποστατικά φρονήματα, εαν δεν συμφωνήσετε τη εκκλησία του Θεού,
και,
εν ενί λόγω, εαν καθ' οιονδήτινα τρόπον δολιευθήτε και κατενεχθήτε κατά της κοινής ημών ευεργέτιδος κραταιάς βασιλείας, έχομεν υμάς αργούς πάσης ιεροπραξίας,
και τη δύναμει του πανάγιου Πνέυματος εκπτώτους του βαθμού της αρχιεροσύνης και ιερωσύνης και το πυρί της γεέννης ενόχους,
ως την κοινήν του γένους απώλειαν προτιμήσαντας.

Ούτω τοίνυν γινώσκοντες, ανανήψατε προς Θεού και ποιήσατε καθώς γράφομεν εκκλησιαστικώς και γενικώς παρακελευόμεθα, και μη άλλως εξ αποφάσεως, ότι περιμένομεν κατά τάχος την αισίαν των γραφομένων αποπεράτωσιν, ίνα και η του θεού χάρις και το άπειρον έλεος είη μετά πάντων υμών.

αωκά(1821) εν μηνί μαρτίω.

Υπεγράφη συνοδικώς επάνωθεν του ιερού θυσιαστηρίου παρά της ημών μετριότητος και της μακαριότητός του και πάντων των συναδέλφων αγίων αρχιερέων.

Ο πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως αποφαίνεται.

Ο Ιεροσολύμων Πολύκαρπος συναποφαίνεται.

Ο καισαρίας Ιωαννίκιος.

Ο Νικομηδείας Αθανάσιος.

Ο Δέρκων Γρηγόριος.

Ο Αδριανουπόλεως Δωρόθεος.

Ο Βιζύης Ιερεμίας.

Ο Σίφνου Καλλίνικος.

Ο Ηρακλείας Μελέτιος.

Ο Νικαίας Μακάριος.

Ο Θεσσαλονίκης Ιωσήφ.

Ο Βερροίας Ζαχαρίας.

Ο Δυδιμοτοίχου Καλλίνικος.

Ο Βάρνης Φιλόθεος.

Ο Ρέοντος Διονύσιος.

Ο Κυζίκου Κωνστάντιος.

Ο Χαλκηδόνας Γρηγόριος.

Ο Τουρνόβου Ιωαννίκιος.

Ο Πισειδίας Αθανάσιος.

Ο Δρύστας Άνθιμος.

Ο Σωζοπόλεως Παΐσιος.

Ο Φαναρίου και Φερσάλων Δαμασκηνός.

Ο Ναυπάκτου και Άρτης Άνθιμος Γ.


Αχαριστοι !!!!!!!
Θελαν ναναι ελευθεροι !!!
Α Ν Θ Ε Μ Α !!! !!! !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hraklis
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 23:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hraklis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΘΕΛΑΝ ΝΑΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ...

Α Ν Α Θ Ε Μ Α Κ Α Ι Τ Ρ Ι Σ Α Ν Α Θ Ε Μ Α



Αφορισμός των Επαναστατών της Μολδοβλαχίας

Του Μιχάλη Μιχαήλ

Από την Χαραυγή της 24ης Μαρτίου 2002

Η Επανάσταση του 1821 αποτελεί σημείο αναφοράς για τον ελληνισμό, γιατί μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς, για πρώτη φορά, ανάπνεαν τον αέρα της ελευθερίας εδάφη της Ελλάδας. Ανάμεσα στα πολλά που έχουν γραφτεί, κυριαρχεί το στοιχείο ότι εμπνευστής και στήριγμα του αγώνα εκείνου ήταν η Εκκλησία, η οποία μάλιστα, παρέδωσε και ιερομάρτυρες όπως τον Πατριάρχη Γρηγόριο τον Ε‹.

Ελάχιστοι όμως γνωρίζουν ότι η επίσημη Εκκλησία διά εγκυκλίων αφόρισε δύο φορές τους [πάντα] ελεύθερους Σουλιώτες, αφόρισε τον επαναστάτη Θεόδωρο Κολοκοτρώνη (όπως ο ίδιος καταγράφει στα απομνημονεύματα του, καθώς επίσης τον Αλέξανδρο Υψηλάντη και Μιχαήλ Σούτσο, γιατί τόλμησαν να επαναστατήσουν κατά της μεγάλης ευεργέτιδος Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

Το παρακάτω έγγραφο είναι το κείμενο του αφορισμού των Αλεξάνδρου Υψηλάντη και Μιχαήλ Σούτσου ονομαστικά. Πρέπει να σημειωθεί ότι υπογράφεται από τον Γρηγόριο τον Ε‹και άλλους αξιωματούχους της Εκκλησίας και η γνησιότητα του δεν αμφισβητείται, παρά μόνο λέγεται ότι εγράφη κατόπιν πιέσεως των Οθωμανών. Η πορεία όμως του ανώτερου κλήρου κατά τη διάρκεια της επανάστασης διαψεύδει αυτό τον ισχυρισμό.

Αξιοπρόσεκτο πάντως είναι το γεγονός ότι το αφοριστικό αυτό έγγραφο υπεγράφη πάνω στην Αγία Τράπεζα ώστε να προκαλεί στους πιστούς πραγματική φρίκη. Ακολουθεί αυτούσιο το έγγραφο με μόνη παρέμβαση την υπογράμμιση σημαντικών σημείων που πρέπει να προσέξει ο αναγνώστης.


"Γρηγόριος ελέω Θεού αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης"

"Οι τω καθ' ημάς αγιωτάτω, πατριαρχικώ, αποστολικώ και οικουμενικώ θρόνω υποκείμενοι ιερώτατοι μητροπολίται και υπέρτιμοι και θεοφιλέστατοι αρχιεπίσκοποι τε και επίσκοποι, εν αγίω Πνεύματι αγαπητοί αδελφοί και συλλειτουργοί, και εντιμότατοι κληρικοί της καθ' ημάς του Χριστού μεγάλης εκκλησίας και εκάστης επαρχίας ευλαβέστατοι ιερείς και οσιότατοι ιερομόναχοι, οι ψάλλοντες εν ταις εκκλησίαις της Πόλεως, του Γαλατά και όλου του Καταστένου και απανταχού, και λοιποί απαξάπαντες ευλογημένοι Χριστιανοί, τέκνα εν Κυρίω ημών αγαπητά, χάρις είη υμήν και ειρήνη παρά Θεού, παρ' ημών δε ευχή, ευλογία και συγχώρεσις!

Η πρώτη βάσις της ηθικής, ότι είναι η προς τους ευεργετούντας ευγνωμοσύνη είναι ηλίου λαμπρότερον Π και όστις ευεργετούμενος αχαριστεί είναι ο κάκιστος των ανθρώπων.

Αυτήν την κακίαν βλέπομεν πολλαχού στηλιτευομένην και παρά των ιερών γραφών και παρ' αυτού του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού ασυγχώρητον, καθώς έχομεν το παράδειγμα του Ιούδα. Όταν δε η αχαριστία ήναι συνωδευμένη και με πνεύμα κακοποιόν και αποστατικόν εναντίον την κοινής ημών ευεργέτιδος και τροφού, κραταιάς και αηττήτου βασιλείας, τότε εμφαίνει και τρόπον αντίθεον, επειδή ουκ έστι, φησί, βασιλεία και εξουσία ειμή υπό "Θεού τεταγμένη" όθεν και πας ο αντιττατόμενος αυτή τή θεόθεν εφ' ημάς τεταγμένη κραταιά βασιλεία, τη του Θεού διαταγή ανθέστηκε. Και τα δύο ταύτα ουσιώδη και βάσιμα ηθικά και θρησκευτικά χρέη κατεπάτησαν με απαραδειγμάτιστον θρασύτατα και αλαζονείαν ο, τε προδιορισθείς της Μολδαυίας ηγεμών ως μη ώφειλε, Μιχαήλ, και ο του γνωστού αγνώμονος και φυγάδος Υψηλάντου αγνώμων υιός Αλέξανδρος Υψηλάντης.

Εις όλους τους ομογενείς μας είναι γνωστά τα άπειρα ελέη, όσα η αένναος της εφ' ημάς τεταγμένης κραταίας βασιλείας πηγή εξέχεεν εις τον κακόβουλον αυτόν Μιχαήλ, από μικρού και ευτελούς τον ανύψωσεν εις βαθμούς και μεγαλεία, από αδόξου και ασήμου τον προήγαγεν εις δόξας και τιμάς, τον επλούτισε, τον περιέθαλψε, τέλος πάντων τον ετίμησε και με τον λαμπρότατον της ηγεμονίας αυτής θρόνον και τον κατέστησεν άρχοντα λαών.

Αυτός όμως, φύσει κακόβουλος ων, εφάνη τέρας έμψυχον αχαριστίας και συνεφώνησε μετά του Αλεξάνδρου Υψηλάντου, υιού του δραπέτου και φυγάδος εκείνου Υψηλάντου, όστις παραλαβών μερικούς ομοίους του βοηθούς ετόλμησε να έλθη αίφνης εις την Μολδαυίαν, και αμφότεροι απονενοημένοι επίσης, αλαζόνες και δοξομανείς, ή μάλλον ειπείν, ματαιόφρονες, εκήρυξαν του γένους ελευθερίαν και με την φωνήν αυτήν εφείλκυσαν πολλούς των εκεί κακοήθεις και ανοήτους, διασπείραντες και αποστόλους εις διάφορα μέρη δια να εξαπατήσωσι και να εφελκύσωσιν εις τον ίδιον της απωλείας κρημνόν και άλλους πολλούς των ομογενών μας.

Διά να δυνηθώσι δε τρόπον τινά να ενθαρρύνωσι τους ακούοντας μετεχειρίσθησαν και το όνομα της Ρωσσικής Δυνάμεως,
προβαλλόμενοι, ότι και αυτή είναι σύμφωνος με τους στοχασμούς και τα κινήματά των πρόβλημα διόλου ψευδές και ανύπαρκτον, και μόνον της ιδικής των κακοβουλίας και ματαιοφροσύνης γέννημά τε και αποκύημα επειδή,
εν ω το τοιούτον είναι αδύνατον ηθικώς και πολλής προξένον μομφής εις την ρωσσικήν αυτοκρατορίαν,
και ο ίδιος ενταύθα εξοχώτατος πρέσβυς αυτής έδωκεν έγγραφον πληροφορίαν, ότι ουδεμίαν ή είδησιν ή μετοχήν έχει το ρωσσικόν κράτος εις αυτήν την υπόθεσιν,
καταμεμφόμενον μάλιστα και αποτροπιαζόμενον του πράγματος της βδελυρίαν και προσεπιπλέον η αυτού εξοχότης ειδοποίησεν εξ επαγγέλματος τα διατρέχοντα, υπομνήσας το βασίλειον κράτος, ότι ανάγκη πάσα να φροντίση ευθύς εξ αρχής τον αποσκορακισμόν και την διάλυσιν των τοιούτων κακών
και τόσον εκ της ειδοποιήσεως τάυτης, όσον και από τα έγγραφα, τα οποία επιάσθησαν από μέρους των μουχαφίσιδων των βασιλικών σερχατίων, και από άλλους πιστούς ομογενείς επαρρησιάσθησαν, έγεινε γνωστή εις το πολυχρόνιον κράτος η ρίζα και η βάσις όλου αυτού του κακοήθους σχεδίου.

Με τοιαύτας ραδιουργίας εσχημάτισαν την ολεθρίαν σκηνήν οι δύο ούτοι και οι τούτων συμπράκτορες φιλελεύθεροι, μάλλον δε μισελεύθεροι, και επεχείρησαν εις έργον μιαρόν,
θεοστυγές και ασύνετον,
θέλοντες να διαταράξωσι την άνεσιν και ησυχίαν των ομογενών μας πιστών ραγιάδων της κραταιάς βασιλείας, την οποίαν απολαμβάνουσιν υπό την αμφιλαφή αυτής σκιάν με τόσα ελευθερίας προνόμια,
όσα δεν απολαμβάνει άλλο έθνος υποτελές και υποκείμενον,
ζώντες ανενόχλητοι με τας γυναίκας και τα τέκνα των, με τας περιουσίας και καταστάσεις, και με την ύπαρξιν της τιμής των, και κατ' εξοχήν με τα προνόμια της θρησκείας, ήτις διεφυλάχθη και διατηρείται ασκανδάλιστος μέχρι της σήμερον επί ψυχική ημών σωτηρία.

Αντί λοιπόν φιλελευθέρων εφάνησαν μισελεύθεροι, και αντί φιλογενών και φιλοθρήσκων εφάνησαν μισογενείς, μισόθρησκοι και αντίθεοι, διοργανίζοντες, φευ, οι ασυνείδητοι με τα απονενοημένα κινήματά των την αγανάκτησιν της ευμενούς κραταιάς βασιλείας εναντίον των ομογενών μας υπηκόων της, και σπέυδοντες να επιφέρωσι κοινόν και γενικόν τον όλεθρον εναντίον παντός του γένους.

Και αγκαλά είναι γνωστόν, ότι, όσοι είναι κατηρτισμένοι τω όντι εις την ευσέβειαν, όσοι νουνεχείς και τίμιοι και των ιερών κανόνων και θείων νόμων ακριβείς φύλακες δεν θέλουν δώσει ευηκοιαν εις τας ψευδολογίας των αχρείων εκείνων και κακόβουλων
επειδή όμως είν' ενδεχόμενον να σηνηρπάσθησάν τινές και παρασυρθώσι και άλλοι, διά τούτο προκαταλαμβάνοντες εκ προνοίας εκκλησιαστικής υπαγορεύομεν πάσιν υμίν τα σωτήρια,
και γράφοντες μετά των περί ημας ιερωτάτων συναδελφών, του μακαριωτάτου πατριάρχου των Ιεροσολύμων, των εκλαμπροτάτων και περιφανεστάτων προυχόντων του γένους,
των τιμιωτάτων πραγματευτών,
των αφ' εκάστου ρουφετίου προκριτωτέρων και όλων των εν τη βασιλευούση ορθοδόξων μελών εκάστης τάξεως και εκάστου βαθμού, συμβουλεύομεν και παραινούμεν και εντελλόμεθα και παραγγέλλομεν πάσιν υμίν τοις κατά τόπον αρχιερεύσι, τοις ηγουμένοις των ιερών μοναστηρίων,
τοις ιερεύσι των εκκλησιών, τοις πνευματικοίς πατράσι των ενοριών, τοις προεστώσι και ευκαταστάτοις των κωμοπόλεων και χωρίων, και πάσιν απλώς τοις κατά τόπον προκρίτοις
να διακηρύξετε την απάτην των ειρημένων κακοποιών και κακοβούλων ανθρώπων,
και να τους αποδείξετε και να τους στηλιτεύσετε πανταχού ως κοινούς λυμεώνας και ματαιόφρονας,
και να προσέχετε όσον το δυνατόν εις τας απάτας αυτών και ραδιουργίας,
γινώσκοντες, ότι η μόνη απόδειξις της αθωότητος των είναι να εμφανίσωσιν όσα γράμματα λάβωσι τυχόν εις χείρας περί της αυτής υποθέσεως,
ή ειδήσεις μάθωσι,
και να παρρησιάσωσιν οι μεν ενταύθα εν βασιλευούση προς ημάς, οι δ' εν τοις έξω μέρεσιν εις τους κατά τόπον αρχιερείς και τους διοριζομένους παρ' ημών εκκλησιαστικούς εξάρχους και τους βασιλικούς εξουσιαστάς και διοικητάς,
δηλοποιούντες και παραδίδοντες και εκείνους τους απλουστέρους, όσοι ήθελαν φωραθή ότι ενεργούν ανοίκεια του ρεαγιαδιακού χαρακτήρος καθότι οι τοιούτοι διαταράττουσι την γενικήν ησυχίαν,
και κατακρημνίζουσι τους αδυνάτους και αθώους ομογενείς μας εις της απωλείας το βάραθρον.

Και τόσον υμείς οι αρχιερείς, οι μοναστηριακοί, οι ιερωμένοι, και οι προεστώτες και ευκατάστατοι και πρόκριτοι εκάστου τόπου με την άγρυπνον προσοχήν σας,
όσον και οι λοιποί εκάστης τάξεως και βαθμού άνθρωποι με τας εκ μέρους σας αδιαλείπτους συμβουλάς και νουθεσίας, και κατά τας πατρικάς και προνοητικάς εκκλησιαστικάς ημών οδηγίας και παραινέσεις να γενήτε εδραίοι και αμετακίνητοι επί του κέντρου του ρεαγιαλικίου, και εξ όλης ψυχής και καρδίας σας να διαφυλλάττετε την πίστιν
και κάθε υποταγήν και ευπείθειαν εις αυτήν την θεόθεν εφ' ημάς τεταγμένην κραταιάν και αήττητον βασιλείαν,
και να αποδεικνύετε εντελώς με όλα τα πραγματικά της ειλικρινείας σημεία
καθότι η μετ' ευχαριστίας και ειλικρινείας υποταγή
χαρακτηρίζει και την προς Θεόν αγάπην και πίστιν,
και την προς τας θείας αυτού εντολάς και τας υπαγορεύσεις των θείων νόμων και ιερών κανόνων υπακοήν, και την ευγνωμοσύνην της καρδίας ημών διά τ' άπειρα ελέη, οπού απολαμβάνομεν παρά της βασιλικής φιλανθρωπίας.

Επειδή δε προς τοις άλλοις εγένετο γνωστόν, ότι οι το σατανικόν της δημεγερσίας φρόνημα επινοήσαντες, και εταιρίαν τοιαύτην συστησάμενοι προς αλλήλους συνεδέθησαν και με τον δεσμόν του όρκου, γινωσκέτωσαν, ότι ο όρκος αυτός είναι όρκος απάτης, είναι αδιάκριτος, και όμοιος με τον όρκον του Ηρώδου, όστις, διά να μη φανή παραβάτης του όρκου του, απεκεφάλισεν Ιωάννην τον βαπτιστήν.

Αν ήθελεν αθετήσει τον παράλογον όρκον του,
τον οποίον επενόησεν η άλογος επιθυμία του,
έζη βέβαια τότε ο θείος πρόδρομος
ώστε ενός απλού όρκου επιμονή έφερε τον θάνατον του προδρόμου.

Η επιμονή άρα του όρκου εις διατήρησιν των υποσχεθέντων παρά της φατρίας αυτής, πραγματευομένης ουσιωδώς την απώλειαν ενός ολοκλήρου γένους, πόσον είναι ολεθρία και θεομίσητος είναι φανερόν
εξ εναντίας, η αθέτησις του όρκου αυτού, απαλλάττουσα το γένος εκ των επερχομένων απαραμυθήτων δεινών, είναι θεοφιλής και σωτηριώδης.

Διά τούτο τη χάριτι του παναγίου Πνεύματος έχει η εκκλησία αυτόν διαλελυμένον, και αποδέχεται και συγχωρεί εκ καρδίας τους μετανοούντας και επιστρέφοντας, και την προτέραν απάτην ομολογούντας, και το πιστόν ρεαγιαλίκι αυτών εναγκαλιζομένους ειλικρινώς.

Ταύτα αμέσως να κοινολογήσετε εις όλους του γνωστούς σας, και να κατασταθήτε όλοι προσεκτικώτεροι, ανατρέποντες και διαλύοντες ως αραχνιώδη υφάσματα, όσα η απάτη και η κακοβουλία των πρωταιτίων εκείνων καθ' οιονδήτινα τρόπον συνέπλεξε.

Επειδή, εάν, ο μη γένοιτο, δεν ήθελε καθαρισθή η θανατηφόρος αύτη λύμη, και φωραθώσί τινες τολμώντες εις επιχειρήματα εναντία των καθηκόντων του ρεαγιαλικίου, κοντά οπού οι τοιούτοι έχουσι να παιδευθώσι χωρίς ελέους και οικτιρμών
(μη γένοιτο, Χριστέ βασιλεύ!)
αμέσως θέλει εξαφθή η δικαία οργή του κράτους του καθ' ημών, και ο θυμός τής εκδικήσεως γενικός των εχλιϊσλάμιδων,
και θέλουν εκχυθή τόσων αθώων αίματα αδίκως και παραλόγως,
καθώς αποκριματίστως ταύτα πάντα διεσάλπισεν η κραταιά και αήττητος βασιλεία διά του εκδοθέντος και επ' ακροάσει κοινή ημών αναγνωσθέντος υψηλού βασιλικού προσκυνητού ορισμού.

Εκείνους δε τους ασεβείς πρωταιτίους και απονενοημένους φυγάδας και αποστάτας ολεθρίους να τους μισήτε και να τους αποστρέφεσθε και διανοία και λόγω, καθότι και η εκκλησία και το γένος τους έχει μεμισημένους, και επισωρέυει κατ' αυτών τας παλαμναιοτάτας και φρικωδεστάτας αράς
ως μέλη σεσηπότα, τους έχει αποκεκομμένους της καθαράς και υγιαινούσης χριστιανικής ολομελείας
ως παραβάται δε των θείων νόμων και κανονικών διατάξεων, ως καταφρονηταί του ιερού χρήματος της προς τους ευεργέτας ευγνωμοσύνης και ευχαριστίας, ως εναντίοι ηθικών και πολιτικών όρων,
ως την απώλειαν των αθώων και ανευθύνων ομογενών μας ασυνειδήτως τεκταινόμενοι,

αφωρισμένοι υπάρχειεν και κατηραμένοι και ασυγχώρητοι,

και μετά θάνατον άλυτοι,

και τω αιωνίω υπόδικοι αναθέματι,

και αυτοί, και όσοι τοις ίχνεσιν αυτών κατηκολούθησαν του λοιπού, αν μη θελήσωσιν εννοήσαι την αρπαγήν και απάτην, και επιστραφήναί τε και βαδίσαι την ευθείαν της σωτηρίας οδόν, αν δεν αναλάβωσιν, ό εστι, τον εντελή χαρακτήρα του ρεαγιαδικού αυτών επαγγέλματος.

Τα αυτά δε και κατά της αρχιερωσύνης σας και ιερωσύνης σας επανατείνομεν,
εαν μη βαδίσετε, εις όσα εν Πνέυματι αγίω αποφαινόμεθα δια του παρόντος εκκλησιαστικώς,
εαν δεν δείξετε εν έργω την επιμέλειάν σας και προθυμίαν εις την διάλυσιν των σκευωριών, εις την αναστολήν των καταχρήσεων και αταξιών, εις την επιστροφήν των πλανηθέντων, εις την άμεσον και έμμεσον καταδρομήν και εκδίκησιν των επιμενόντων εις τα αποστατικά φρονήματα, εαν δεν συμφωνήσετε τη εκκλησία του Θεού,
και,
εν ενί λόγω, εαν καθ' οιονδήτινα τρόπον δολιευθήτε και κατενεχθήτε κατά της κοινής ημών ευεργέτιδος κραταιάς βασιλείας, έχομεν υμάς αργούς πάσης ιεροπραξίας,
και τη δύναμει του πανάγιου Πνέυματος εκπτώτους του βαθμού της αρχιεροσύνης και ιερωσύνης και το πυρί της γεέννης ενόχους,
ως την κοινήν του γένους απώλειαν προτιμήσαντας.

Ούτω τοίνυν γινώσκοντες, ανανήψατε προς Θεού και ποιήσατε καθώς γράφομεν εκκλησιαστικώς και γενικώς παρακελευόμεθα, και μη άλλως εξ αποφάσεως, ότι περιμένομεν κατά τάχος την αισίαν των γραφομένων αποπεράτωσιν, ίνα και η του θεού χάρις και το άπειρον έλεος είη μετά πάντων υμών.

αωκά(1821) εν μηνί μαρτίω.

Υπεγράφη συνοδικώς επάνωθεν του ιερού θυσιαστηρίου παρά της ημών μετριότητος και της μακαριότητός του και πάντων των συναδέλφων αγίων αρχιερέων.

Ο πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως αποφαίνεται.

Ο Ιεροσολύμων Πολύκαρπος συναποφαίνεται.

Ο καισαρίας Ιωαννίκιος.

Ο Νικομηδείας Αθανάσιος.

Ο Δέρκων Γρηγόριος.

Ο Αδριανουπόλεως Δωρόθεος.

Ο Βιζύης Ιερεμίας.

Ο Σίφνου Καλλίνικος.

Ο Ηρακλείας Μελέτιος.

Ο Νικαίας Μακάριος.

Ο Θεσσαλονίκης Ιωσήφ.

Ο Βερροίας Ζαχαρίας.

Ο Δυδιμοτοίχου Καλλίνικος.

Ο Βάρνης Φιλόθεος.

Ο Ρέοντος Διονύσιος.

Ο Κυζίκου Κωνστάντιος.

Ο Χαλκηδόνας Γρηγόριος.

Ο Τουρνόβου Ιωαννίκιος.

Ο Πισειδίας Αθανάσιος.

Ο Δρύστας Άνθιμος.

Ο Σωζοπόλεως Παΐσιος.

Ο Φαναρίου και Φερσάλων Δαμασκηνός.

Ο Ναυπάκτου και Άρτης Άνθιμος Γ.


Αχαριστοι !!!!!!!
Θελαν ναναι ελευθεροι !!!
Α Ν Θ Ε Μ Α !!! !!! !!!



http://www.geocities.com/anonymos_apologitis/gr/ethnic.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hraklis
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 23:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hraklis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα αναθέματα αφορούν μόνο τους πιστούς της Εκκλησίας οι οποίοι αποβάλλονται από το πλήρωμα όταν πιστεύουν σε όλους τους φιλοσόφους ή τους μύθους. Δεν είναι δυνατόν να πιστεύεις στον Χριστό και ταυτόχρονα να πιστεύεις σε όλους τους φιλοσόφους οι οποίοι μεταξύ τους διαφωνούν. Θα ήσουν παράλογος. Η εκκλησία λέει

«Τοις τα ελληνικά δεξιούσι μαθήματα και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις, αλλά και ταις ματαίαις αυτών δόξαις επομένεις και ως αληθέσι πιστεύουσιν [...] ανάθεμα»

συνεπώς δέχεται να τα μελετάμε αλλά όχι και να τα πιστεύουμε ως πιστοί ειδάλως γινόμαστε παράλογοι.


Η ύπαρξη αυτών των αναθεμάτων στην Εκκλησία την Ορθοδοξη δυκνείει την μελέτη της φιλοσοφίας από τους Ορθοδόξους , διότι δεν μπορείς να αφορίζεις (αποπέμπεις από το πλήρωμα των ανθρωπων της Εκκλησίας) κάποιον για κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις (μελετάς). Οι αφορισμοί αποδυκνείουν την άμεση σχέση μελέτης της ελληνικής φιλοσοφίας από τους Ορθοδόξους.


Οι δε αρχαίοι παγανιστές δεν υα πήγαιναν πίσω


«η γη των νά μήν παράγη καρπούς, αι γυναικές των νά γεννουσι τέρατα, νά εξαφανισθωσιν αυτοί τε, η πόλις των καί η φυλή των καί αι πρός τούς θεούς θυσίαι των νά μήν γίνωνται δεκταί»

Κατάρα κατά των παραβατών του όρκου των αμφικτιονιών

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 00:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
3. Τοις τα Ελληνικά διεξιούσι μαθήματα, και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις, αλλά και ταις δόξαις αυτών ταις ματαίας επομένοις, και ως αληθέσι πιστεύουσι, και ούτως αυταίς ως το βέβαιον εχούσας εγκειμένοις ώστε και ετέρους ποτε μεν λάθρα, ποτέ δε νοερώς ενάγειν αυταίς και διδάσκειν ανενδοιάστως ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

Γι'αυτό και φρόντιζαν σαν καλοί Χριστιανοί και για να μας προφυλάξουν από την αμαρτία να ξύνουν όλα αυτά τα σατανικά κείμενα όπου τα εύρισκαν όπως τον κώδικα του Αρχιμήδη με τα υπερμοντέρνα μαθηματικά που ανακαλύφθηκε πρόσφατα και για να τα εξαγνίσουν να γραφουν απο πάνω τους τροπάρια , ή να τα καίνε .
Και μαξί με αυτά πολές φορές και αυτούς που τα δίδασκαν .
Όταν κορυφαίοι θεολόγοι μας υποστηρίζουν οτι πρέπει επιτέλους να απαλειφθούν από την λειτουγία αυτά τα κατάπτυστα κείμενα της ντροπής που καθυβρίζουν το Έθνος και τον πολιτισμό μας , υπάρχουν τόσο φανατικοί που με σοφιστίες υποστηρίξουν το αντίθετο ; Και θέλουν να λέγονται Έλληνες ; Ελεος !!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 02:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hraklis,

Λες:
«Τα αναθέματα αφορούν μόνο τους πιστούς της Εκκλησίας οι οποίοι αποβάλλονται από το πλήρωμα όταν πιστεύουν σε όλους τους φιλοσόφους ή τους μύθους. Δεν είναι δυνατόν να πιστεύεις στον Χριστό και ταυτόχρονα να πιστεύεις σε όλους τους φιλοσόφους οι οποίοι μεταξύ τους διαφωνούν. Θα ήσουν παράλογος. Η εκκλησία λέει
«Τοις τα ελληνικά δεξιούσι μαθήματα και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις, αλλά και ταις ματαίαις αυτών δόξαις επομένεις και ως αληθέσι πιστεύουσιν [...] ανάθεμα»


Είσαι σίγουρος φίλτατε ότι ΜΟΝΟ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ διαφωνούν μεταξύ τους? Και ΠΟΥ εντοπίζεται το «ανάθεμα» της διαφωνίας? Μήπως ξεχνάς ότι η ΔΙΑΦΩΝΙΑ και η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ γέννησαν όλα αυτά τα αγαθά που σήμερα απολαμβάνεις?
Αλλά, ακόμα και έτσι, η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ και η ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑ δεν κρύβεται. Απόλαυσε λοιπόν την φυσική εξέλιξη αυτών των «προειδοποιήσεων» που…απευθύνονταν τάχα προς τους πιστούς!

« Αιτήσαι δει τους θρησκευτικωτάτους Βασιλείς, ώστε τα εγκαταλείματα των ειδώλων τα κατά πάσαν την Αφρικήν, κελεύσαι παντελώς ανακοπήναι. Και γαρ εν πολλοίς τόποις παραθαλασσίοις και διάφοροις κτήσεσιν ακμάζει έτι της πλάνης η αδικία, ίνα παραγγελθώσι και αυτά απαληφθείναι και οι ναοί αυτών οι εν τοις αγροίς και εν αποκεκρυμμένοις τόποις, χωρίς τινός ευκοσμίας καθεστώτες, παντί τρόπω κελευσθώσι καταστραφήναι!» (Πηδάλιο, σελ 497, Καρθαγ.Κανών 67)

Μήπως πρέπει κάποτε να αρχίσουμε να βλέπουμε την αλήθεια ΚΑΤΑΜΑΤΑ και να είμαστε πιο ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ?

Λες:
«Η ύπαρξη αυτών των αναθεμάτων στην Εκκλησία την Ορθοδοξη δυκνείει την μελέτη της φιλοσοφίας από τους Ορθοδόξους , διότι δεν μπορείς να αφορίζεις (αποπέμπεις από το πλήρωμα των ανθρωπων της Εκκλησίας) κάποιον για κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις (μελετάς). Οι αφορισμοί αποδυκνείουν την άμεση σχέση μελέτης της ελληνικής φιλοσοφίας από τους Ορθοδόξους.»

Νομίζω ότι η ΕΝΤΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΑΩΝ ΚΑΙ ΑΓΑΛΜΑΤΩΝ από την παραπάνω «Σύνοδο των Πατέρων της Εκκλησίας του Χριστού» αποδεικνύει την…μοναδική και πραγματική «σχέση» και "μελέτη" της Ορθοδοξίας με την Ελληνική κοσμοθεώρηση!!!

Τα σχόλια περιττεύουνε.

Και μιάς και επικαλείσαι τον (δήθεν) διφορούμενο Λόγο των Ελλήνων φιλοσόφων ως….αιτία (!) στο να μην πιστεύεις στα όσα έχουνε αυτοί γράψει, σε αντίθεση προφανώς με τον ξεκάθαρο Λόγο του Ιησού, δώσε μου σε παρακαλώ την εξήγηση σου στα παρακάτω δυο εδάφια του «Ευαγγελίου»:

Στο «Κατά Ματθαίον» (κεφ. Ι’ 5) διαβάζουμε τα όσα λέγονται ως προς το «έργον και την εξουσία των μαθητών Του»:

« Τούτους τους δώδεκα απέστειλεν ο Ιησούς παραγγείλας αυτοίς λέγων. είς οδόν εθνών μη απέλθητε και είς πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθετε »

Διαβάζοντας λοιπόν τα όσα πιστά μας μεταφέρει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος για τα λόγια του Ιησού στους μαθητές του, βλέπουμε την ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΝΤΟΛΗ («μη απέλθητε..») ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ διάδοσης του κηρύγματος Του στους εθνικούς, με μία ιδιαίτερη έμφαση της απαγόρευσης ως προς τους Σαμαρείτες (!).

Στο «Κατά Μάρκον» όμως, και συγκεκριμένα στο κεφ. ΙΓ’10, όπου αυτή τη φορά εξηγεί ο ίδιος ο Ιησούς πως θα πρέπει να έχουνε όλοι ακούσει έστω και μία φορά τον Λόγο του, ώστε να μην προφασίζονται κατά την ημέρα της κρίσεως πως δήθεν δεν άκουσαν το κήρυγμα Του (!!), δίδει την εξής ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ στους μαθητές «Του»:

« Και είς πάντα τα έθνη δεί πρώτον κηρυχθήναι το ευαγγέλιον» (κεφ. ΙΓ’ 10)

Σε αυτή την σύγκριση των Λόγων «Του», ΤΙ ισχύει άραγε?

Θα πρέπει να αποφύγουνε να κηρύξουνε «είς οδόν εθνών» το ευαγγέλιο ή θα πρέπει να διαδοθεί τελικά το ευαγγέλιο «είς πάντα τα έθνη»?

Και ορισμένες ΛΟΓΙΚΕΣ ερωτήσεις:

1) Για ποιο λόγο αποκλείονται τα «έθνη» και οι Σαμαρείτες από την διδασκαλία?
2) Τι θα γίνει εάν κατά την «ημέρα της κρίσεως» κάποιος άμοιρος ΟΝΤΩΣ δεν άκουσε το κήρυγμα των μαθητών Του, και άρα ΔΕΝ προφασίζεται?
3) Μήπως η εξήγηση δίνεται ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ («Ματθαίος» Ι’ 6) όταν εξηγεί τα μέλλοντα λέγοντας «Πηγαίνετε δε καλύτερα είς τα χαμένα πρόβατα, που κατάγονται από το γένος του Ισραήλ»?


Θα αναμένω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 02:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πίστεψε στους Θεούς για να σωθείς διότι έρχεται αμείλικτη η τιμωρία των Θεών κατά των ασεβών. Σε καταλαβαίνω φίλε ναζωραίε. Η Αληθινή Θρησκεία έχει υποχρεώσεις και δικαιώματα. Τιμωρεί τους απίστους και επιβραβεύει τους πιστούς.

Νοιώθεις εξωργισμένος με αυτούς που σε υποδούλωσαν στο εσταυρωμένο Κτήνος. Έτσι νοιώθω και εγώ, η οργή σου είναι δικαιολογημένη. Πρέπει να είμαστε εξωργισμένοι με τους εχθρούς του Ελληνισμού. Να τους πολεμήσουμε. Ξέρω ότι δεν είσαι σαν τους άλλους ναζωραίους που θέλουν να δολοφονήσουν μικρά παιδιά και να τους πιούν το αίμα.

Ξέρω ότι δεν είσαι σαν τους ναζωραίους που καίνε βιβλιοθήκες, Ναούς και ανθρώπους. Εσύ αγαπάς την Ελλάδα, τους Θεούς και τους Έλληνες. Μην αφήνεις λοιπόν να σε εξοργίζουν οι εχθροί του Ελληνισμού. Μην σε παρασύρουν στο σκότος. Μην σε παρασύρουν στο να προδίδεις την Ελλάδα, στο να καταστρέφεις τους τάφους των Ελλήνων, διότι σε εξαπατούν για να σε παρασύρουν στον θάνατο και την καταστροφή.

Μπορείς, αν θέλεις, να γίνεις Έλλην και θα το αποδείξεις με την αγάπη σου για τον Ελληνικό Πολιτισμό και την Ελληνική Θρησκεία, η οποία βάλλεται πανταχόθεν από τους εχθρούς του Ελληνισμού. Ο Ελληνισμός και η Ελληνική Θρησκεία σε καλούν να τους υπερασπίσεις. Στηρίζονται σε σένα. Δεν είσαι σαν αυτούς τους πράκτορες του σιωνισμού που λένε ότι «ο χριστιανισμός είναι η συνέχεια του Ελληνισμού», ούτε σαν αυτούς τους μισέλληνες που λένε ότι «ο χριστιανισμός έσωσε τον Ελληνισμό». Οι εχθροί της Ελλάδος λένε ότι το καταραμένο βυζάντιο έσωσε τον Ελληνισμό, πρέπει να τους πολεμήσουμε μαζί φίλε ναζωραίε.

Εάν αρνηθείς να διαδώσεις την Ελληνική Θρησκεία θα μας κάνεις να πιστέψουμε ότι η αποστασία σου από τους Θεούς, το μεγαλύτερο έγκλημα, ήταν εκ προθέσεως, ενώ ξέρουμε ότι ήταν εκ πλάνης. Αν ομολογήσεις την Αλήθεια θα σώσεις την ψυχή σου. Δεν είναι άλλωστε μεγάλο πράγμα, συμβαίνει συνέχεια. Πλανήθηκες, ενώ προσπαθούσες να βρεις συναισθηματικό καταφύγιο για σένα και την οικογένειά σου. Δεν είσαι κακός άνθρωπος επειδή ψάχνεις να βρεις τον Θεό. Οι Θεοί ξέρουν ότι δεν ήθελες να βλάψεις κανέναν. Είσαι εξωργισμένος επειδή σου βίασαν την ψυχή οι αγύρτες ναζωραίοι παπάδες. Σου μόλυναν την ψυχή με σιχαμερές ιδέες. Γι’ αυτό είσαι εξωργισμένος. Γιατί κατάλαβες ότι οι ναζωραίοι παπάδες σε βιάζουν, σε δολοφονούν με ψυχολογικά βασανιστήρια. Οι ναζωραίοι παπάδες είναι γραφικοί νοσταλγοί του σκοτεινού βυζαντινού μεσαίωνος.

Ξέρω ναζωραίε ότι δεν αγνοείς το ύψος της θεοσέβειας και της φιλοσοφίας των Ελλήνων Προγόνων, ούτε αγνοείς το πόσο μισούσαν τον χριστιανισμό οι Έλληνες Πρόγονοι. Έδωσαν και την ζωή τους ακόμα για να μπορούμε εμείς σήμερα να αποκαλούμεθα Έλληνες. Θανατώθηκαν στην πυρά με φρικιαστικά βασανιστήρια από καθάρματα της συμμορίας από την ναζαρέτ και δεν αλλαξοπίστησαν. Ούτε και εσύ θα αλλαξοπιστήσεις, παρά τις απειλές και την βία των αγυρτών παπάδων υποστηρίζεις τον Ελληνισμό και την Ελληνική Θρησκεία. Και στο βάθος της ψυχής σου λατρεύεις τους Θεούς, γιατί δεν μπορεί να είσαι άθεος, ούτε μισέλλην όπως οι ναζωραίοι παπάδες.

Αυτοί προσπαθούν να επαναφέρουν την παλαιά πλάνη για έναν περιτμημένο αγύρτη από την ναζαρέτ που η νοσηρά τους φαντασία τον αναγάγει σε θεό. Ουδείς ποτέ ανεγνώρισε τέτοιους αγύρτες ως θεούς και ήδη από τα πρώτα χρόνια της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας οι περισσότεροι νεοφώτιστοι ναζωραίοι ανεγνώρισαν την πλάνη τους και επέστρεψαν στον ίσιο δρόμο της Αληθείας και της Δικαιοσύνης. Όλοι οι μορφωμένοι ναζωραίοι αναγνωρίζουν την πλάνη τους και το ανόητον του μύθου περί Τζεσουά. Και διαδίδουν τις Αλήθειες και τα Δόγματα της Ελληνικής Θρησκείας.

Ένα θέαμα ευχάριστο στους Θεούς είναι να βλέπουν τα τέκνα Τους στεφανωμένα με την δόξα των Αθανάτων, με τον στέφανο της Νίκης κατά των απίστων. Ας έχουμε φίλε ναζωραίε εμπιστοσύνη στους Θεούς. Ας αφιερώσουμε την ζωή μας στους Αθανάτους Θεούς. Με όλη μας την δύναμη να ακολουθήσουμε τους Θεούς, να υπακούσουμε στις προσταγές Των. Σε σένα απομένει να διαλέξεις την Σωτηρία στην ζεστή αγκαλιά των Θεών ή τον αιώνιο θάνατο από την Οργή των Θεών. Δεν υπάρχει χώρος για αμφιβολία ποιά επιλογή είναι η καλύτερη, ούτε πρέπει να συγκρίνεις την Αιωνία Γαλήνη με την αιωνία καταστροφή.

Η Ιστορία έχει λάβει την πορεία της και δεν γυρίζει πίσω. Δεν γυρίζει πίσω ο Ελληνισμός και η ανθρωπότητα στην βυζαντινή πανούκλα. Ο Ελληνισμός είναι άρρηκτα δεμένος με την Ελληνική Θρησκεία, με τους Πατρώους Θεούς και κανείς αγύρτης από την ναζαρέτ δεν μπορεί να σπάσει αυτό τον Ιερό Δεσμό. Η Ελληνική Θρησκεία είναι τροφός και πνεύμονας του Ελληνικού Έθνους.

Αναζήτησε φίλε ναζωραίε την αλήθεια και τον πλούτο γνώσεως μέσα στην Ιερά Ελληνική Γραμματεία και θα δεις μετά πόσο αποκρουστική θα φαίνεται η παραθρησκεία της αιρέσεως από την ναζαρέτ.

Οι Θεοί κατανοούν τις ανησυχίες σου. Οι πιστοί κατανοούν την ανησυχία σου για τον Ελληνικό Πολιτισμό, συμπαρατάσσονται μαζί σου στην αναστήλωση των Ιερών Ελληνικών Ναών. Μαζί θα πολεμήσουμε τους εχθρούς του Ελληνισμού και της Ελληνικής Θρησκείας. Μαζί θα κατατροπώσουμε τους εχθρούς του Ελληνισμού που διαδίδουν ότι τάχα «ο χριστιανισμός είναι η συνέχεια του Ελληνισμού». Μαζί θα τσακίσουμε τους εχθρούς της Πατρώας Θρησκείας και θα υπερασπιστούμε το Αρχαίο Ελληνικό ΄Εθος. Ω άπιστοι ναζωραίοι! βαπτισθείτε στα Ιερά Ύδατα του Ελληνισμού για να εξαγνισθείτε από το μίασμα του ιουδαιοχριστιανισμού, για να σωθείτε από την Θεϊκή Οργή.

Μερικές φορές ναζωραίε απειλείς τους Έλληνες. Αυτό που κάνεις δεν είναι σπουδαίο πράγμα, συμβαίνει συνεχώς. Το ίδιο έκανε και ένας συγγενής μου. Απειλούσε τους Έλληνες, απλά το έκανε γιατί μισούσε τον εαυτό του. Στην πραγματικότητα δεν θέλεις να βλάψεις κανέναν, δεν είσαι κακός άνθρωπος επειδή θέλεις να προστατεύσεις τον Ελληνικό Πολιτισμό. Κανείς δεν πρόκειται να σε κατηγορήσει για τα φρικιαστικά εγκλήματα του χριστιανισμού. Φταίνε οι άσχημες συνθήκες ζωής και ίσως η φτώχεια, γι’ αυτό παρασύρθηκες. Τί φταίς εσύ αν οι ηγέτες των ναζωραίων είναι ανθρωπόμορφα κτήνη;

Πριν δύο μήνες είχα επικοινωνία μ’ έναν ναζωραίο που ήθελε να εξομολογηθεί τις αμαρτίες του όπως εσύ. Μου ζήτησε να μην του υπενθυμίζω τα ιστορικά γεγονότα, ήταν έτοιμος να μετανοήσει. Όλοι οι καλοί ναζωραίοι μετανοούν για τα εγκλήματα της ψευδοθρησκείας των και επανέρχονται στην μόνη Αληθινή Θρησκεία.

Ξέρουμε ότι προσπαθείς να υπερασπιστείς τον Ελληνισμό. Προσπαθείς να κρατήσεις τους εχθρούς της Ελλάδος μακριά. Όμως ο ψευτοθεός των ναζωραίων δεν βοηθά σε αυτό τον σκοπό τους Έλληνες. Αυτός παρότρυνε τους ναζωραίους σε αποτρόπαια εγκλήματα όχι εσύ. Τώρα λοιπόν μην κάνεις χειρότερα τα πράγματα με το να είσαι αναληθής προς τον εαυτό σου. Αν δεν πεις όλη την αλήθεια στον εαυτό και τους συγγενείς σου, και ξέρουμε πόσο αγαπάς την αλήθεια, τότε αυτό θα σημαίνει ότι τα αμαρτήματά σου ήταν εσκεμμένα. Ενώ ξέρουμε ότι δεν ήταν. Οι άλλοι ομοϊδεάτες σου έχουν ήδη ομολογήσει όλα τα εγκλήματα τους εναντίον της Ανθρωπότητος και του Ελληνισμού.

Οι Έλληνες θέλουν να βοηθήσουν όλους τους ναζωραίους να απελευθερωθούν από τα δεσμά του Κτήνους. Θέλουν να βοηθήσουν να απομακρυνθεί η χριστιανική πανούκλα από τους ναζωραίους και να θεραπευθεί η άρρωστη ψυχή τους. Η στάση του ναζωραίου που αρνείται να θεραπευθεί κάνει κακό πρώτα στον ίδιο και έπειτα στην ανθρωπότητα.

Η συμβολή της Ελληνικής Θρησκείας στην επιβίωση του Έθνους δεν αμφισβητείται. Όμως η ύποπτη στάση σου ναζωραίε κάνει κακό στο Ελληνικό Έθνος. Σχοινοβατείς πάνω από την άβυσσο του Θανάτου. Πολέμησε μαζί με τους άλλους ναζωραίους όχι για την καταστροφή σου αλλά για την Πίστη, τους Θεούς, την Πατρίδα και την Ελληνική Θρησκεία.

Είναι η ώρα να ξεχάσεις τα παραμύθια για τον αγύρτη από την ναζαρέτ. Ναζωραίε ενώσου με τους Έλληνες κάτω από την σημαία του Ελληνισμού και της Πατρώας Θρησκείας, αλλιώς σε περιμένει ο Αιώνιος Θάνατος. Η στάση σου προκαλεί την δυσφορία στον Ελληνικό λαό. Διχάζει το Έθνος. Ναζωραίε παραχαράσσεις την Ελληνική ιστορία για να οικειοποιηθείς την δόξα της Ελληνικής Θρησκείας. Όταν κάποιοι μιλούν για «ελληνο-χριστιανικό» πολιτισμό ανοίγουν πληγές στο Εθνικό μας κορμό. Αχρηστεύουν την σπονδυλική στήλη του Έθνους. Καταστρέφουν τον Ελληνισμό.

Οποιαδήποτε αμφισβήτηση του σωτηρίου ρόλου της Ελληνικής Θρησκείας μονάχα όσους κινούνται εθνικώς επιζήμια θα εξυπηρετούσε.

Έχω φίλους που έχουν τα ίδια προβλήματα με σένα επειδή το περιβάλλον τους δεν τους έδωσε την απαραίτητη βοήθεια, προσοχή και καθοδήγηση. Είναι δύσκολο να μεγαλώνεις σε έναν κόσμο πλημμυρισμένο από το ψεύδος και την απάτη. Ξέρουμε ότι είναι δύσκολο για σένα, ξέρουμε ότι προσπάθησες σκληρά να ξεφύγεις από την παγίδα του χριστιανισμού αλλά γλύστρησες όπως τόσα άλλα παιδιά. Αλλά δεν πρέπει να παρατήσεις την προσπάθεια να απελευθερωθείς από την σκλαβιά του εσταυρωμένου Κτήνους. Όλοι όσοι προσπάθησαν τα κατάφεραν, άρα μπορείς και εσύ.

Πρέπει να σκοτώσεις τον χριστιανό που έχεις μέσα σου, σε καταδυναστεύει. Στρέψε τα όπλα σου προς τον Τζεσουά και πυροβόλησέ τον. Τιμώρησε τον για όλα τα εγκλήματα κατά του Ελληνικού Πολιτισμού και της Ανθρωπότητος. Απόβαλλε από μέσα σου την ειδωλολατρεία. Πέταξε στην φωτιά τα είδωλα του Κτήνους και αγκάλιασε τους Θεούς. Πρέπει να μισείς την ειδωλολατρεία του Τζεσουά διότι οι Θεοί θα εκβάλλουν με Οργή από την Γη την ειδωλολατρεία του ραββίνου Τζεσουά.

Η λατρεία του Κτήνους απαγορεύεται από τους Θεούς. Ευλόγησε στο Όνομα των Θεών ώστε να κατεδαφίζεις τα είδωλα του Κτήνους και κήρυττε τον Θείο Λόγο. Γιατί να μην ξέρει το Κτήνος ότι το κάνεις για χάρη των Θεών; Το να ευλογείσαι από τα όργανα του Κτήνους σημαίνει ότι θα σε μισούν οι Θεοί.

Ο Παντοκράτωρ Ζευς τιμωρεί από αγάπη, όχι από κακία. Σου παραχωρεί το δικαίωμα να τιμωρηθείς ώστε να συνετιστείς. Όταν παρουσιαστείς στον Άδη θα δώσεις λόγο και θα υποστείς τις συνέπειες των πράξεων σου. Θα κατηγορηθείς διότι εγκληματείς κατά των Θεών, των Ελλήνων και του Ελληνισμού. Διότι φέρνεις το σκότος, δολοφονείς τις ψυχές των Ελλήνων. Δεν αποδίδεις ως οφείλεις τιμές στους Θεούς. Και τότε ο Μέγας Κριτής Ραδάμανθυς θα σου απαγγείλει με αγάπη και οίκτο την ετυμηγορία του που θα είναι το αιώνιο σκότος όπου θα βασανίζεσαι η ψυχή σου.

Ζήτα λοιπόν από τον Ύπατο των Θεών βοήθεια, όπως ζήτησαν βοήθεια και τόσοι άλλοι πλανεμένοι, ώστε να συνεχίσεις την πορεία σου γινόμενος από άδικος δίκαιος. Από εχθρός φίλος των Ελλήνων. Από ειδωλολάτρης άνθρωπος. Από δούλος ελεύθερος.


ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 02:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ τις δοξασμένες ημέρες που οι Έλληνες ισοπέδωσαν τα εκμαυλιστήρια των ναζωραίων. Οι Πρόγονοί μας θεωρούσαν ότι οι εικόνες και ο διάκοσμός ήταν φορείς κακών πνευμάτων και γι' αυτό ακόμα και στις περιπτώσεις που δεν μπορούσαν να καταστρέψουν τελείως το εκμαυλιστήριο, φρόντιζαν τουλάχιστον να σπάσουν μέρος του διάκοσμου και να αφαιρέσουν το ιερό του χαρακτήρα χαράσσοντας σε διάφορα σημεία το κηρύκειον, την κουκουβάγια και άλλα Ελληνικά Σύμβολα. Η Ιερά Παράδοση των Ελλήνων πάντα είχε ως βασικό στοιχείο όσα εκμαυλιστήρια δεν μπορούσε να καταστρέψει να τα εξαγνίζει μετατρέποντάς τα σε Ελληνικούς Ναούς. Έτσι τα έσωζαν από την καταστροφή και τα σεβόντουσαν

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 02:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιωάννη Ιταλός, έζησε τον 11ο αιώνα μ.α.χ.χ. Μαθήτευσε κοντά στον Μιχαήλ Ψελλό. Επέμενε δημοσίως στην διδασκαλία της Ελληνικής Κοσμοαντιλήψεως και μάλιστα στα χρόνια του μισέλληνος Αλεξίου Κομνηνού!! Διώκεται από τον Κομνηνό και τους παπάδες και του ζητείται να παρασταθεί μπροστά σε «εκκλησιαστικό δικαστήριο» αλλά και εκεί διεκήρυξε δημοσίως τις Ελληνικές απόψεις του. Οι βυζαντινοί συνόψισαν τις απόψεις του Ιταλού σε ένδεκα κεφάλαια και τα έστειλαν στον βασιλέα. Ο Κομνηνός διέταξε τον Ιταλό να αναθεματίσει αυτά τα κεφάλαια. Η απήχηση των απόψεων του Ιταλού τρόμαξε την αίρεση των ναζωραίων.

Από τότε γίνεται τακτική ανάγνωση του συνοδικού, γνωστού πλέον ως «τα του Ιταλού κεφάλαια» όπου αρχές και λαός ανανεώνουν όρκο πίστεως στην αίρεση των ναζωραίων και αποτάσσουν την Ελληνική Κοσμοαντίληψη!!! Αυτό το οικτρό θέαμα συμβαίνει κάθε χρόνο την «κυριακή της ορθοδοξίας» όπου η αίρεση των ναζωραίων υποχρεώνει τις αρχές και τον λαό να αναθεματίζουν τον Ελληνικό τρόπο σκέψεως κάτι που προσβάλλει βάναυσα την Εθνική μας ταυτότητα.

Δίδουμε στην νεοελληνική τους επτά αναθεματισμούς που ψάλλουν τα ρασοφορεμένα ανθρωποειδή της αιρέσεως των ναζωραίων.

Ανάθεμα σε όσους δηλώνουν μεν ότι είναι ευσεβείς, αλλά εισάγουν αναιδώς ή μάλλον ανευλαβώς , στην ορθόδοξον και καθολική εκκλησία τα ασεβή δόγματα των Ελλήνων περί ανθρωπίνων ψυχών και ουρανού και γής και των άλλων δημιουργημάτων.

Ανάθεμα σε όσους προτιμούν την βλακώδη υποτιθέμενη σοφία των φιλοσόφων και ακολουθούν τους διδασκάλους των, και δέχονται τας μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών ή και ότι αυταί χάνονται ομοίως με τα άλογα ζώα και εκμηδενίζονται, και διά τούτων αρνούνται την ανάστασιν και την κρίσιν και την τελικήν ανταπόδοσιν όσων έχει ζήσει ο καθείς.

Ανάθεμα σε όσους λέγουν ότι οι σοφοί των Ελλήνων και πρώτοι των αιρεσιαρχών-οι οποίοι αναθεματίσθησαν από τας επτά αγίας και καθολικάς συνόδους και από όλους τους πατέρες που έλαμψαν δια την ορθοδοξίαν των, ως ξένοι προς την καθολικήν εκκλησίαν λόγω του ψευδούς και ρυπαρού περιεχομένου των λόγων των-είναι ανώτεροι κατά πολύ, και εδώ και εις την μέλλουσαν κρίσιν, από τους ευσεβείς μεν και ορθοδόξους άνδρας, που όμως έκαμαν κάποιο παράπτωμα λόγω ανθρωπίνου πάθους ή αγνοίας.

Ανάθεμα σε αυτούς οι οποίοι αναλύουν τα Ελληνικά μαθήματα και δεν τα διδάσκονται μόνον δια γλωσσικήν εκπαίδευσιν, αλλ’ ακολουθούν και τας ματαίας θεωρίας των και τας πιστεύουν ως αληθείς και τας ασπάζονται ωσάν να περιείχον κάτι το βέβαιον, ώστε και άλλους ανθρώπους άλλοτε κρυφίως, άλλοτε δε φανερώς, να εισάγουν εις αυτάς και να τας διαδίδουν αδιστάκτως.

Ανάθεμα σε όσους μεταβάλλουν αυτοβούλως, όπως τας διαφόρους μυθολογίας, και την ιδικήν μας διδασκαλίαν περί δημιουργίας, και δέχονται τας Πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς, και λέγουν ότι η ύλη, ούσα αυθύπαρκτος, μορφοποιείται υπό των ιδεών, και φανερώς αναιρούν το αυτεξούσιον του δημιουργού ο οποίος από του μή όντος ωδήγησε τα πάντα εις την ύπαρξιν, και ως ποιητής επιβάλλει εις όλα αρχήν και τέλος εξουσιαστικώς και δεσποτικώς.

Ανάθεμα σε όσους αποδέχονται και διδάσκουν τους ματαίους και Ελληνικούς λόγους ότι προϋπάρχουν αι ψυχαί και ότι δεν παρήχθησαν τα πάντα εκ του μή όντος, και ότι υπάρχει τέλος της κολάσεως ή αποκατάστασις πάλιν της δημιουργίας και των ανθρωπίνων πραγμάτων, και δια τοιούτων λόγων εισηγούνται την κατάλυσιν και το πρόσκαιρον της βασιλείας των ουρανών, η οποία, όπως δίδαξε και παρέδωσε ο ίδιος ο χριστός και θεός μας, είναι αιωνία και ακατάλυτος-και δια της παλαιάς και της καινής διαθήκης ολοκλήρου εμάθαμε εμείς ότι και η κόλασις είναι ατελεύτητος και η βασιλεία αιώνιος-εις αυτούς λοιπόν, οι οποίοι δια των τοιούτων λόγων και τους εαυτούς των καταστρέφουν και γίνονται πρόξενοι αιωνίας καταδίκης δι’ άλλους, ανάθεμα.

Εις εκείνα τα Ελληνικά και ετερόδοξα δόγματα και διδάγματα τα οποία εισήχθησαν αντιθέτως προς την χριστιανικήν και ορθόδοξον πίστιν υπό του Ιωάννου Ιταλού και των μαθητών του που έχουν μολυνθή από την μολυσματική του νόσον, και είναι ενάντια προς την καθολικήν και άψογον πίστιν των ορθοδόξων, ανάθεμα.

Οιοσδήποτε Έλλην παρευρεθεί σε χριστιανικό εκμαυλιστήριο και ψάλλει μαζί με τους ρασοφορεμένους αλήτες «ανάθεμα» κατά της Ελληνικής Σοφίας είναι ένας στυγερός εγκληματίας. Ένας εχθρός του Ελληνισμού και του αξίζει ο θάνατος. Όσο υπάρχουν ναζωραίοι κατακτητές που δολοφονούν τις ψυχές του Ελληνικού λαού τόσο θα γεννώνται Έλληνες που θα εξοντώνουν χωρίς έλεος τους εχθρούς του Ελληνισμού.

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 08:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Ελληνικό πνεύμα τί είναι ;

Κτήμα των Αρχαιοπλήκτων σκοταδιστών δαιμονολάγνων;
Κτήμα των καπιλευομένων την Ελληνική παιδεία και την Ελληνική Φιλοσοφία;

Διαστρεβλωτές, λες και δεν γνωρίζετε πως και πόσοι φιλόσοφοι διώχτηκαν και εμπαίχτηκαν από τα "Ελληνικά", (ειδωλολατρικά), ιερατεία για το "Ελληνικό τους πνεύμα" που σήμερα θέλετε να καπηλευτείτε.

Με ποιό Ελληνικό πνεύμα είσαστε, με αυτό που πίστευε στα είδωλα ή με αυτό που αμφισβήτησε τα είδωλα.

Άιντε να σας δώ, ψευδεπίγραφοι ταμπελάκηδες.

Απαντήστε πρώτα στον εαυτό σας.

Βγάλτε την τσίμπλα απ'τα μάτια.

Πατριδοκάπηλοι, το Ελληνικό πνέυμα δεν γίνεται κτήμα σατανολατρούντων γιατί το Ελληνικό πνεύμα οδηγεί προς το φώς και το φως είναι ένα, είναι το "φώς του Χριστού" του αληθινού Θεού, που κυνηγήθηκε και κυνηγιέται τόσο από τους Εβραίους, όσο και από τους "Ελληνες" (ειδωλολάτρες)

Βρε άμα δεν υπήρχε Βυζάντιο όλοι λατινικά θα μιλούσαμε!!!!

Ξυπνήστε!!!!

Απαρνηθείτε την πλάνη των δαιμόνων που τάχει κάνει όλα έναν αχταρμά μέσα στο μυαλό σας. Σε λίγο δεν θα βλέπετε ούτε τη μύτη σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 10:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου,

ΔΕΝ θα ασχοληθώ με το τι είναι το Ελληνικό Πνεύμα.

Θα σου πω ότι ανήκει σε όλους τους Έλληνες αλλά και σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο. Να μάθεις να σέβεσαι την πολιτιστική κληρονομιά σου. Την σέβεται και την διαβάζει όλος ο πλανήτης.
Μόνο το παπαδαριό και οι ποιμένες σου την πολέμησαν τόσο σκληρά.

Το Ελληνικό Πνεύμα που έχει κάνει την Ελλάδα γνωστή στον κόσμο προϋπήρχε του δόγματος στο οποίο προφανώς πιστεύεις.
Διαβάζουμε και θαυμάζουμε αυτό το μοναδικό πολιτισμό των πρόγονων μας, και είμαστε ΠΕΡΙΦΑΝΟΙ για αυτούς.

ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΙΦΑΝΟΣ, ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

Αν είσαι τότε να καταδικάσεις τους αναθεματισμούς.
Αν δεν είσαι τότε να αποκηρύξεις δημόσια την πολιτιστική κληρονομιά σου. Να μας πεις πια κληρονομιά αποδέχεσαι.

Μας λες και τεμπέληδες. Δεν ξέρω γιατί. Δεν το αιτιολογείς.

Το Ελληνικό πνεύμα ΔΕΝ οδηγεί σε κανένα Χριστό. Αυτό είναι αυθαίρετο. Το Ελληνικό πνεύμα δεν θα μπορούσε ποτέ να οδηγεί εκεί. Αν οδηγούσε εκεί τότε γιατί οι αναθεματισμοί και ο πόλεμος εναντίον του?

Μας αναφέρεις ότι οι Έλληνες ήταν ειδωλολάτρες.
Σε παρακαλώ να μας δώσεις το ορισμό του λήμματος ‘ειδωλολάτρης’.

Όσο για το ‘Βυζάντιο’ να σου πω ότι απλά είσαι ανιστόρητος. Μπες στο Internet site του μεγάλου ποιμένα και αρχι-παπά να δεις ότι είναι Πατριάρχης Νέας Ρώμης.
Πες μου το Βυζάντιο που βρήκες.

Επιτέλους,
Θα μπορέσει κάποιος να μιλήσει επί της ουσίας?

Καταδικάζετε αυτά τα κείμενα, ΝΑΙ η ΟΧΙ?

Αν ΟΧΙ μπορείτε να μας πείτε τους λόγους?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 10:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Ελληνικό πνεύμα τί είναι;

>Κτήμα των Αρχαιοπλήκτων σκοταδιστών δαιμονολάγνων;
Οι πιο σκοταδιστικές εταιρείες που υπάρχουν στον κόσμο είναι η καθολική εκκλησία,η Αμερικανική εβραιοελεγχόμενη κυβέρνηση,η ορθόδοξη εκκλησία και οι φανατικοί μουσουλμάνοι.
Αυτές οι "εταιρείες" οφείλονται για τη δυστυχία και την πιθανή καταστροφή της ανθρωπότητας,από πυρηνικό πόλεμο,όπως προβλέπει ο Γιαχβέ στην Αποκάλυψη του Ιωάννη.
Αν διαφωνείς απόδειξέ μου το.

>Διαστρεβλωτές, λες και δεν γνωρίζετε πως και πόσοι φιλόσοφοι >διώχτηκαν και εμπαίχτηκαν από τα "Ελληνικά", (ειδωλολατρικά), >ιερατεία για το "Ελληνικό τους πνεύμα" που σήμερα θέλετε να >καπηλευτείτε.

Τα δις ανθρώπων που θυσιάστηκαν για το τίποτα,λόγω των μονοθειστικών θρησκειών?
Ο αριθμός των νεκρών από τους "αγιασμένους" πόλεμους δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο.

>Με ποιό Ελληνικό πνεύμα είσαστε, με αυτό που πίστευε στα είδωλα ή με >αυτό που αμφισβήτησε τα είδωλα.

Με αυτό που πιστεύει στα είδωλα,δηλαδή την εκκλησία(εικόνες,κτίρια,διαμάντια,κρασί,μαύρα ρούχα,μοναστήρια και άλλα άχρηστα ιδρύματα για την ανθρωπότητα...) δεν είμαι.Με τη γνώση και την απάλλαξη μας από το σκοταδισμό με τη βοήθεια της επιστήμης είμαι.

>Άιντε να σας δώ, ψευδεπίγραφοι ταμπελάκηδες.

Δεν ξέρω τι σημαίνει "ταμπελάκης" αλλά από το ύφος σου καταλαμβαίνω
ότι στην ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ σου προσπάθεια να ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙΣ ότι λες την αλήθεια ειρωνεύεσαι και "βρίζεις" λόγω του ότι σε γεμίζει ως άνθρωπο να υποτιμάς τους ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΣΟΥ...

>Απαντήστε πρώτα στον εαυτό σας.

Σου απάντησα ποιο πάνω.

>Βγάλτε την τσίμπλα απ'τα μάτια.

Αν αναφέρεσαι προς τους "ΠΑΠΑΔΕΣ",τον Μπους και τον ΠΑΠΑ τότε συμφωνούμε!

>Πατριδοκάπηλοι

Πατρίδα μου ο κόσμος όλος.Ο πλανήτης γη!!!!!

>, το Ελληνικό πνέυμα δεν γίνεται κτήμα σατανολατρούντων γιατί το >Ελληνικό πνεύμα οδηγεί προς το φώς και το φως είναι ένα, είναι >το "φώς του Χριστού" του αληθινού Θεού, που κυνηγήθηκε και >κυνηγιέται τόσο από τους Εβραίους, όσο και από τους "Ελληνες"

Δεν υπάρχει το τέρας που λέγεται σατανάς,ούτε άγιος Βασίλης...
Το φως του Χριστού είναι η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΥΗΜΕΡΙΑ όχι "ευλογημλενοι πόλεμοι.

>Βρε άμα δεν υπήρχε Βυζάντιο όλοι λατινικά θα μιλούσαμε!!!!

Μιλώ εβραικά και ελληνικά ως μητρικές μου γλώσσες,καθώς και Αγγλικά,
Γαλλικά,Ιταλικά,Ισπανικά...Το Βυζάντιο νικήθηκε από τους Οθωμανούς...
Γιατί σας αρέσει η παρελθοντολογία?
Θέλετε να ζείτε στο Μεσαίωνα?
Τότε πηγαίνετε στο Αφγανιστάν.

>Ξυπνήστε!!!!

Μόλις ξύπνησα μετά από μια ωραία παρτίδα σεξ που είχα με μια Ρουμάνα
μπορώ να πω ότι ξύπνησα πολύ ωραία!

>Απαρνηθείτε την πλάνη των δαιμόνων που τάχει κάνει όλα έναν αχταρμά >μέσα στο μυαλό σας. Σε λίγο δεν θα βλέπετε ούτε τη μύτη σας.

Είσαι ιερέας?Ο τελευταίος ιερέας που μίλησα ήταν ομοφυλόφιλος.
Όχι ότι είμαι εναντίον των ομοφυλόφιλων...Δεν είμαι σεξιστής!
Προσπάθησε να με εξομολογήσει,αλλά τελικά τον εξομολόγησα εγώ


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 11:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

Λες:
«Το Ελληνικό πνεύμα τί είναι ;
Κτήμα των Αρχαιοπλήκτων σκοταδιστών δαιμονολάγνων;
Κτήμα των καπιλευομένων την Ελληνική παιδεία και την Ελληνική Φιλοσοφία;»

Σε ΠΟΙΟΥΣ απευθύνεσαι φίλτατε Poet? Επειδή ΟΛΟΙ οι σχολιαστές του forum έχουνε και κάποιο «όνομα» καλά θα κάνεις να κατονομάζεις. Το προσπερνώ και περιμένω μια διευκρίνιση….

Λες:
«Διαστρεβλωτές, λες και δεν γνωρίζετε πως και πόσοι φιλόσοφοι διώχτηκαν και εμπαίχτηκαν από τα "Ελληνικά", (ειδωλολατρικά), ιερατεία για το "Ελληνικό τους πνεύμα" που σήμερα θέλετε να καπηλευτείτε.»

Και αυτό ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ? Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ, η ΘΕΟΜΑΧΙΑ, Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ, Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, είναι ουσιαστικά συστατικά εκείνων των γόνιμων καιρών. Οι μισαλλόδοξοι αλλά και τα λάθη, είναι επίσης αναπόσπαστο κομμάτι αυτών των διεργασιών του ΕΛΕΥΘΕΡΑ σκεπτόμενου ανθρώπου. Κανείς δεν αρνείται τα λάθη, παρά μαθαίνει από αυτά.

Όλα τα αυτά όμως, είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ σε μία φρενοβλαβή «εξ αποκαλύψεως» αποδοχή Λόγων και θεσφάτων παραδοχών. Ποιος «καπηλεύεται» λοιπόν, ο οικοδεσπότης ή ο φιλοξενούμενος??

Λες:
«Με ποιό Ελληνικό πνεύμα είσαστε, με αυτό που πίστευε στα είδωλα ή με αυτό που αμφισβήτησε τα είδωλα.»

Ας «απαντήσει» ο Ηράκλειτος: «ΚΟΣΜΟΝ ΤΟΝΔΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΝ ΑΠΑΝΤΩΝ, ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΠΟΙΗΣΕΝ ΑΛΛ’ΗΝ ΜΕΝ ΚΑΙ ΕΣΤΙ ΚΑΙ ΕΣΤΑΙ ΠΥΡ ΑΙΖΩΟΝ ΑΠΤΟΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΒΕΝΝΥΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ».

Οι λαϊκισμοί και οι υπεραπλουστεύσεις δεν θα σε βοηθήσουνε φίλτατε!

Λες:
«Άιντε να σας δώ, ψευδεπίγραφοι ταμπελάκηδες.
Απαντήστε πρώτα στον εαυτό σας.
Βγάλτε την τσίμπλα απ'τα μάτια.»

Μήπως πρέπει λοιπόν να απαντήσεις πρώτα στον εαυτό σου????

Λες:
«Πατριδοκάπηλοι, το Ελληνικό πνέυμα δεν γίνεται κτήμα σατανολατρούντων γιατί το Ελληνικό πνεύμα οδηγεί προς το φώς και το φως είναι ένα, είναι το "φώς του Χριστού" του αληθινού Θεού, που κυνηγήθηκε και κυνηγιέται τόσο από τους Εβραίους, όσο και από τους "Ελληνες" (ειδωλολάτρες)»

Πατριδοκάπηλοι, και μάλιστα μπόλικοι, υπήρξαν ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ σε άλλα «μαγαζιά». Και τα γνωρίζεις!

Οι όποιοι ακραίοι διαξιφισμοί δεν μπορούνε να χαρακτηριστούνε ως «πατριδοκάπηλοι», διότι διαχρονικά την συναισθηματική φόρτιση του λαού με ψευδεπίγραφα εθνικά «συμφέροντα» την εκμεταλλεύτηκαν με απίστευτη χυδαιότητα οι εκφραστές του εβραιοχριστιανισμού.
Πρόσφατα ακόμα βγάλανε τα (δήθεν) λάβαρα στους δρόμους ΚΑΠΗΛΕΥΟΜΕΝΟΙ τα συναισθήματα του λαού για την επίτευξη των μισαλλόδοξων τους απόψεων. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΔΟΚΑΠΗΛΙΑ ΦΙΛΤΑΤΕ!!

Λες:
«Βρε άμα δεν υπήρχε Βυζάντιο όλοι λατινικά θα μιλούσαμε!!!!»

Λες και μία (έμμεση) αλήθεια! Ποιος αφαίρεσε τα Ελληνικά φίλτατε? Μήπως οι θρησκόληπτοι εβραιολάγνοι αυτοκράτορες? Μήπως από τότε που έκατσε ο καισαροπαπισμός στον θρόνο ξεκίνησε Ο ΔΙΩΓΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ?

Το ότι ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ την λογοδυναμική Ελληνική γλώσσα ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! Απλά την ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ, πλην όμως ΚΑΚΟΠΟΙΩΝΤΑΣ τις έννοιες και την απόδοση τους, «εισφέροντας» με την ιουδαιογεννή παιδεία τους την ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ των αρχικών εννοιών (π.χ. «δαίμονες» )
Και κάτι ακόμα: πάψτε να ΚΑΠΗΛΕΥΕΣΤΕ κάθε λέξη και έννοια! Βυζάντιο ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΝ ΤΟΤΕ ΕΚΕΙΝΗ Η ΜΑΥΡΙΛΑ. Ανατολική ΡΩΜΑΪΚΗ αυτοκρατορία, Κωνσταντινούπολή ή Νέα Ρώμη. Έλεος πιά!

Ακόμα φίλτατε Poet: σου έθεσα ένα απίστευτα απλό ερώτημα λίγο παραπάνω σε σχέση με την διδασκαλία "Του", αλλά ακόμα δεν είδα την απάντηση σου. Μήπως θα πρέπει να αρχίσεις να μελετάς τα μυθεύματα και τους ιδιοτελείς σκοπούς των γραφιάδων….με άλλα «μάτια»?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 21:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανερχόμενος στο θέμα του ερωτήματος που έθεσα ως προς το ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ με το "Κατα Ματθαίον", θα'θελα να επαναλάβω ότι είναι ευπρόσδεκτη και η παρατήρηση/επεξήγηση άλλων μελών.

Αυτό βέβαια εννοείτε θα μου πείτε, αλλά...απλά το υπενθυμίζω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Konstantinos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 21:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantinos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους συμμετέχοντες. Ίσως να μην είμαι ο ειδικότερος πάνω στο θέμα ίσως να πώ κάτι εσφαλμένο λόγο των περιορισμένων γνώσεων μου, θα ήθελα να ζητήσω από όλους συγνώμη αν κάτι από τα παρακάτω γραφόμενα τους ενοχλήσει.

Θα ήθελα να αρχίσω από το βασικό θεμα της συζήτησης το οποίο είναι το ανάθεμα κατά των Ελλήνων. Όπως γνωρίζουμε όταν αναθεματίζεται κάποιος, θεωρείται καταραμένος κατά κάποιον τρόπο. Οτάν κάποιος αναθεματιζόταν, δεν επιτρεπόταν σε κανένα να τον πλησιάσει. Άρα όπως πολλοί συνομιλιτές ανέφεραν προ εμού ο αναθεματισμός κάποιου είναι καθαρά ένδειξη μίσους, πράγμα ανεπίτρεπτο για μια θρησκεία που παρουσιάζεται ως θρησκεία αγάπης.
Κάτι που προκάλεσε την έντονη δυσαρέσκεια μου, είναι η συνεχόμενη χρήση της λέξης "ειδωλολάτρης" από τους υποστηρικτές της Χριστιανικής άποψης καθέ φορά που αναφέρονται συνήθως σε κάποιον μη Χριστιανό/Εθνικό κτλ. Πως είναι άραγε ο λαός που αναζητούσε το θεό μεσά από τη λογική, τη σκέψη και τη φιλοσοφία να έπεφτε στο επίπεδο να λατρεύει κομμάτια πέτρας ως θεούς. Όπως αντιλαμβάνεστε ο ισχυρισμός αυτός απέχει κατά πολύ από την αλήθεια. Αν κάνεις καλοσκεφτεί το θέμα περί ειδωλολατρείας, άνετα οι περισσότεροι σύγχρονοι χριστιανοι θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν έτσι, ως εικονολάτρες. Βέβαια κάποιοι θα βιάστουν να πουν ότι λατρεύουν το πρόσωπο το οποίο παριστάνει η εικόνα, όμως αυτό έρχεται σε αντίθεση με την συμπεριφορά πολλών σύχρονων Χριστιανών, οι οποίοι σπεύδουν να κάνουν τάματα σε κάποια <<θαυματουργή>> εικόνα, όταν αυτή τίθεται σε προσκύνημα. Από την άλλη πλευρά κάποιοι εθνικοί, όπως έκανε ο ΚΕΛΣΟΣ, ανέφεραν πως και οι ίδιοι πίστευαν στο πρόσωπο το οποίο απεικόνιζε το άγαλμα και οχι στο ίδιο το αγαλμα.
Όσον αφορά την ελληνικότητα του βυζαντίου, το βυζάντιο είναι τόσο ελληνικό όσο είναι Έλληνες οι περισσότεροι κάτοικοι της σημερινής Ελλάδως δηλαδή σχεδόν καθόλου. Επιπλέον γνωρίζει κανείς πως οι περισσότεροι Έλληνες εκχριστιανίστηκαν? γιατί κανείς δεν το αναφέρει; Η μήπως είναι ψέματα ότι αν κάποιος δεν ήταν χριστιανός δεν είχε δικαίωμα να αποκτησεί κάποια θέση στη διοίκηση του Βυζαντίου.
Ζητώ συγνώμη αν κάποια από τα λεγόμενα μου έθιξαν κάποιον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 00:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Konstantino , αν και δηλώνεις ότι οι γνώσεις σου στο συγκεκριμένο θέμα είναι περιορισμένες , εν τούτοις οι διαπιστώσεις που κάνεις είναι σωστότατες .
Σε ένα σημείο μόνο πέφτεις λίγο έξω . Επισκέψου την παρακάτω διεύθυνση και τότε θα διαπιστώσης ότι το λιγότερο που θα μπορούσαν να πάθουν οι μή χριστιανοί θα ήταν να μην προσληφθούν στο δημόσιο .

http://www.ysee.gr/html/loves.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 11:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιουστινιανού νομοκανόνας 6.3-Β1, 1, 19: "Προστάττομεν δημεύεσθαι τε καί καθάπαξ μή μετέχειν της ημετέρας πολιτείας..ταύτα τοίνυν επί τοίς άλιτηρίοις Έλλησι τε καί Μανιχαίοις"

Τα σχόλια ας τα κάνει ο καθένας μόνος του

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Konstantinos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 00:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantinos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe Θα ήθελα σε παρακαλώ αν μπορουσές εσύ η κάποιος άλλος χρήστης να μου υποδείξει σε ποιό ακριβώς σημειό μπορώ να βρώ το εν λόγο ανάθεμα.

Θα είμαι πάντα εδώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy