ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 **** Π Ε Ν Τ Ε Λ Η ****
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 19:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα σε ολους και σε σενα jonniebegood.
Η εμπειρια σου που περιεγραψες στο τοπικ σου ειναι παρα πολυ παραξενη και εντυπωσιακη.
Σχετικα με την μαχη του Μαραθωνα και τα κατοπτρα βρηκα αποσπασμα απο το αρχαιο κειμενο του ΗΡΟΔΟΤΟΥ οπου αναφερετε οτι τελικα ηταν προδοσια και σταλθηκαν σηματα φωτος στα περσικα πλοια απο την κορυφη της ΠΕΝΤΕΛΗΣ απο μια επωνυμη οικογενεια που ειχε ελθει σε συμφωνια με τους περσες.
Το κατοπτρο δεν ηταν πολεμικη ασπιδα που αλλωστε δεν μπορουσε να κανει αυτην την δουλεια, αλλα στιλβωμενος χαλκινος δισκος καταλληλων διαστασεων που ειχε την ικανοτητα μεταδοσης τετοιων οπτικων σηματων.
Ο Ηροδοτος δεν παιρνει σαφη θεση οπως λεει αν η οικογενεια αυτη ηταν οντως οι προδοτες παρα μονο μεταφερει οτι ο ιδιος ακουσε .
Η οικογενεια αυτη αν θυμαμαι καλα θα το ξαναδω ομως ηταν οι
ΑΛΚΜΑΙΟΝΙΔΕΣ .
Με τον τροπο αυτο οι Περσες λαμβανοντας αυτο το οπτικο σημα ξεκινησαν για το Φαληρο με τα πλοια τους.
Ο Ηροδοτος δεν αναφερει χρηση κατοπτρων κατα την μαχη εναντια στον Περσικο στολο.
Αν θελετε περισσοτερες λεπτομερειες (αρχαιο κειμενο κ.λ.π) σε ενα επομενο μηνυμα.
Και δυο φωτο απο το ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΛΑΤΟΜΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΣΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΟ.
Καλη η προσπαθεια τους αλλα η πληγη παραμενει.



ΑΥΤΑ

http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/penteli/latomia1.jpg

http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/penteli/latomia2.jpg

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 13/03/2004 00:03:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 00:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φιλε Αιαντα, το μαρμαρο της Πεντελης ειναι απο τα καθαροτερα που υπαρχουν, και λογω της πυριτικης του φυσης, αποτελει ενα ειδος ημιαγωγου αναλογου με τα τσιπ.

αυτος ηταν και ο λογος (κατα πολλους) που χρησιμοποιηθηκε για την κατασκευη του Παρθενωνα απο τους Ελληνες - για να ενισχυσει την ενεργεια του λοφου της Ακροπολης.

εφοσον η Ακροπολη θεωρειτο ιερη, το μαρμαρο δεν εξορυχθηκε για να φτιαχτουν επαυλεις αλλα ναοι.


μην το θεωρεις "αχρηστο" το βουνο - η σπηλια του Νταβελη φιλοξενουσε ιερο αφιερωμενο στον Πανα.


οσο για το Μαραθωνα και τις καταστροφες που προκαλεσαν τα Ολυμπιακα εργα, καποιοι αντιδρασαμε, αλλα ειμαστα πολυ λιγοι δυστυχως.


φιλε Mandragoras, εγω συμφωνω μαζι σου στα περι κανναβης - θα ερθει η στιγμη που θα καταλαβουμε τα λαθη μας οι Ελληνες σε σχεση με την κανναβη.

παντως μην ξεχνατε οι υπολοιποι που αντιδρασατε αρνητικα με το θεμα της κανναβης, πως η απαγορευση υποκινειται απο τους Αμερικανους, και πριν το 1928 που ηταν νομιμη η καλλιεργεια του φυτου στη χωρα μας, αποκομιζαμε τεραστια κερδη απο την εξαγωγη υφασματων.

αν δεν υπαρχει ηδη σαν θεμα η κανναβη, λεω να το θεσω εγω.

φιλε Φωτογραφε, συνεχισε την καλη δουλεια με τις φωτογραφιες σου.


ναστε καλα ολοι

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 11:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω φιλε μου βεβαιως και θα συνεχισω κι αυτα ειναι μονο η αρχη.
Οι εικονες ειναι χιλιες λεξεις γι αυτο τις μοιραζομαι μαζι σας ετσι ειναι καλυτερα οποτε ο αναγνωστης μεσα απο εδω που δεν μπορει να φτασει στο μερος που αναφερομαστε βλεπει εστω μεσα απο τον ΗΥ για τι μιλαμε.
Δεν ειναι δυνατον να ανεβασω ολα αυτα που εχω εδω αλλα δεν εχει σημασια.
Σημασια εχει οτι τα πραγματα ηρεμησαν επιτελους και εδω και στο αλλο τοπικ κι αυτο ειναι κερδος για ολους μας.
Εγω απο εδω μια και ξεκινησα σε αυτο το τοπικ θα συνεχισω και αργοτερα θα περασω σε ολη την ΑΤΤΙΚΗ γιατι ολη η ΕΛΛΑΔΑ ειναι τοπος ΙΕΡΟΣ και με πολλα ενδιαφεροντα σημεια.
Και μια παρατηρηση η σπηλια του ΝΤΑΒΕΛΗ(ΑΜΩΜΩΝ) δεν αποτελουσε ιερο του ΠΑΝΑ δεν εχουν βρεθει ευρηματα που να μαρτυρουν κατι τετοιο αλλωστε πιο πανω απο την σπηλια βρεθηκε το ιερο του Πανος σε μια μικρη σπηλια που καταστραφηκε το 1952 απο τους λατομους της εποχης .
Αφου την εγδυσαν απο τα ευρηματα που υπηρχαν αθικτα επι 2500 χιλιαδες χρονια οι αρχαιολογοι, την δουλεια τελειωσαν οι λατομοι σημερα εχουν μεινει ελαχιστα πραγματα και καλα καλα δεν μπορεις να καταλαβεις οτι υπηρχε σπηλαιο εκει. Ποσο αξιζε το μαρμαρο που πηραν απο το λατρευτικο ιερο του ΠΑΝΑ σε σχεση με το ιδιο το σπηλαιο;
Ποιος μπορει να ξαναφτιαξει αυτο το ανεπαφο μεχρι το 1952 ιερο σπηλαιο;
ΚΑΝΕΙΣ
Μαρμαρο βρισκεις κι αλλου ομως

Σε ενα επομενο μηνυμα θα σας μεταφερω την περιγραφη της ανακαλυψης του ιερου σπηλαιου απο τον τυπο της εποχης του 1952.
ΑΥΤΑ


Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 11/03/2004 12:11:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 20:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι.

Φίλοι Rostar φωτογράφε και click όλα αυτά που λέτε καλά ακούγονται όμως πρέπει να τεκμηριωθούν περισσότερο - αναφέρομε στον Rostar. Το γεγονός ότι ο Λουντέμης αναφέρει αυτά τα παράδοξα για τη μάχη δε σημαίνει ότι πρέπει να θεωρήσουμε το βουνό αυτό ιερό και κοιτίδα του πολιτισμού, χωρίς να μελετήσουμε αρχαίους συγγραφείς. Αν ο Λουντέμης έχει παραπομπές σε αρχαία κείμενα τότε είναι δεκτά. Μόνο να μας βοηθήσετε γιατί δεν έχουμε όλοι το βιβλίο. Εγώ πάντως συμφωνώ με τον φωτογράφο και τον click και γενικά εμπιστεύομαι μόνο αρχαίους Έλληνες συγγραφείς.

Τελικά φίλε και όχι φίλη thoth συγνώμη, αλλά σε παρεξήγησα. Νόμιζα ότι το πρώτο σου μήνυμα ήταν άκρως ειρωνικό γι’ αυτό και ’γω απάντησα αναλόγως. Μιας και το ρώτησες όμως …. ούτε σοφός είμαι ούτε μάγκας ούτε τίποτα. Μια άποψη κατέθεσα εδώ στο φόρουμ, γιατί δεν ανέχομαι κάποιοι να μας ταΐζουν κουτόχορτο. Σ’ ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια, όπως βέβαια και τον φίλο –sonap-.

Φίλη Valnta αν διάβαζες προσεκτικά όλα μου τα μηνύματα θα έβλεπες ότι εγώ πρώτος μίλησα για δεντροφυτέψεις σε άλλα βουνά. Όχι όμως στην Πεντέλη εξαιτίας του μαρμάρου. Άλλωστε η κεντρική Πεντέλη ούτε έχει δάσος ούτε βλέπω να γίνεται κάτι στο μέλλον. Οι οικολογικές σου ευαισθησίες μη νομίζεις ότι είναι περισσότερες από τις δικές μου.

Φίλε Mandragora έτσι όπως κατέθεσες την άποψή σου χωρίς περαιτέρω διευκρινήσεις που αλλού να πάει το μυαλό μου εκτός από τα ναρκωτικά; Η άποψή σου τώρα που την διευκρίνισες είναι δεκτή…βλέπεις το δικό μου το μυαλό δεν είναι καθόλου κλειστό όπως εσύ λες. Μπορείς να αναπτύξεις περισσότερο τις απόψεις γι’ αυτό το θέμα ώστε να μάθουμε και εμείς. Σαν πρώτη παρατήρηση όμως, να σου πω ότι η καλλιέργεια ινδικής κάνναβης μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε απογυμνωμένο βουνό όπως για παράδειγμα ο Υμηττός. Ο τρόπος που σε απάντησα κατ’ αυτόν τον τρόπο οφείλεται και στο γεγονός ότι αμφισβήτησες με το χειρότερο τρόπο τις απόψεις μου και είπες ότι ένα τέτοιο επιχείρημα θα μπάζει από παντού όταν εφαρμοστεί στην πράξη. Δηλαδή σα να λες ότι γράφω χωρίς να σκεφτώ πρώτα. Όσο για τους καθαρούς Έλληνες…δεν εννοώ στο σώμα αλλά στην ψυχή. Και δεν είναι δικός μου όρος…..τον πρωτοείπε ο σημερινός πρωθυπουργός βρισκόμενος στην αντιπολίτευση ακόμα. Mandragora εγώ πάντως δε σε θεωρώ εχθρό μου όπως είπες.

jonniebegood το θέμα της καννάβεως και των υφασμάτων που έθεσες, τόσο εσύ όσο και ο Μandragoras με βρίσκει εν μέρει σύμφωνο. Πολλά θα μπορούσαμε να κάναμε σ’ αυτήν την χώρα αλλά μας κυβερνούν προδότες. Ειλικρινά δεν ήξερα ότι κάναμε εξαγωγές τέτοιων υφασμάτων…μπορείς αν θες, να μας αναφέρεις περισσότερα; Επίσης θα ήθελα να μας πεις αν γνωρίζεις σε ποια άλλα μέρη της ΕΕ ευδοκιμεί αυτό το δέντρο. Έχουμε το προνόμιο μόνο εμείς οι Έλληνες; Και αν θες πες μας τι γνωρίζεις για τις ιδιότητες του μαρμάρου ως ημιαγωγό. Κάτι ελάχιστα γνωρίζω και το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και σημαντικό. Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε αυτό αποτελεί μια δεύτερη προσέγγιση στο θέμα της αξιοποιήσεως της Πεντέλης.

Φωτογράφε, όσο αναφορά το τελευταίο σου μήνυμα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Θα ήμουν ο τελευταίος που θα υποστήριζα καταστροφή αρχαιοτήτων με σκοπό το κέρδος. Γράφεις : ¨μάρμαρο βρίσκεις παντού¨. Μάρμαρο σαν της Πεντέλης δε βρίσκεις πουθενά. Εξάλλου μιλάμε για εξαγωγές. Αλλά προς Θεού αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να λεηλατηθούν αρχαίοι ναοί. Μια γωνιά του βουνού μπορεί να μείνει ανέπαφη. Η δουλειά που κάνεις πάντως, σαν φωτογράφος και όχι μόνο είναι αξιέπαινη.

Λοιπόν, όταν μιλάω για μάρμαρα Πεντέλης εννοώ την ΚΕΝΤΡΙΚΗ Πεντέλη, όχι τα γύρω υψώματα-λόφοι που όντως έχουν δέντρα και προσφέρουν πολύτιμο οξυγόνο – γι’ αυτό άλλωστε ¨σκαρφάλωσαν¨ εκεί σπίτια. Κακά τα ψέματα ο κύριος όγκος της Πεντέλης είναι απογυμνωμένος, τα δε λατομία φτάνουν ήδη σε υψόμετρο 650 περίπου μέτρων -ξεκινώντας από τις ¨ρίζες¨ του βουνού-, αποτελειώνοντας έτσι την αισθητική εικόνα. Οι γύρω λόφοι συμφωνώ ότι θα πρέπει να μείνουν ανέπαφοι καθώς επίσης και να σταματήσει η περαιτέρω οικοπεδοποίηση-οικοδόμηση. Όσο για βουνά; Η Πάρνηθα δίπλα είναι. Αυτή μάλιστα.
Υπάρχουν τόσα άλλα βουνά να θαυμάσουμε, γιατί να κολλάμε στην Πεντέλη; Επειδή κάποιος θέλει να βγάλει βιβλίο; Εγώ πρέπει να σας πω ότι είμαι λάτρης του βουνού, αλλά δεν τρώω κουτόχορτο. Ξέρω πολύ καλά να αναγνωρίζω την αξία του κάθε βουνού. Προτείνω και σε σας τι ίδιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 00:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φιλε Αιαντα

αν και διαφωνησαμε για το μαρμαρο, με χαρα μου διαπιστωνω πως εισαι ανοιχτος στις κριτικες και τις εναλλακτικες λυσεις.


η κανναβη φιλε μου ειναι αγριοχορτο και φυτρωνει παντου.

την συνανταμε σε ολα τα μηκη και τα πλατη της γης, απο τη Σιβηρια μεχρι την Αυστραλια.

η Ελληνικη γη ομως δεν μπορουσε να μην παραγει κατι το διαφορετικο και αξιολογο - διαθεταμε μερικες απο τις καλυτερες ποικιλιες κανναβης μεχρι που οι αλβανοι εριξαν στην αγορα τα αμφιβολου προελευσεως "χορτα" τους.


μεχρι το 1928 η καλλιεργεια ηταν νομιμη και η Ελλαδα διεθετε πολλα εργοστασια επεξεργασιας της ινας και υφασματων.

ειμασταν η πρωτη σε εξαγωγες λινων χωρα στον κοσμο.


το 1928 ομως οι Αμερικανοι κατεταξαν αυθαιρετα το φυτο στα ναρκωτικα, και επεβαλλαν την απαγορευση του, αν και ο Ουασινγκτον ηταν καλλιεργητης κανναβης και η διακηρυξη της Ελευθεριας ειναι γραμμενη σε κανναβουροχαρτο (γι αυτο υπαρχει ακομη).

η Ελλαδα επαθε μεγαλη οικονομικη ζημια, και το 1936 ο Μεταξας αρχισε τις διωξεις των χρηστων με εξοριες και ισσοπεδωτικες φυλακισεις.

τα πλεονεκτηματα της κανναβης, περα απο την φαρμακολογια, ειναι σημαντικα:


ανθεκτικο χαρτι, που δεν χρειαζεται την ποσοτητα των χημικων που απαιτει το χαρτι απο ξυλοπολτο - φυσικα θα παψουν να κοβονται τα δεντρα για χαρτι.


πολυ καλης ποιοτητας υφασματα, απο χοντρες λινατσες μεχρι λεπτεπιλεπτα λινα.


ζωοτροφες πλουσιες σε πρωτεϊνες.


υποκαταστατα της σογιας, απο τους σπορους, που καποτε ετρωγαν οι ανθρωποι.


βιομαζα απο τα καταλοιπα, που μπορει να παραγει ενεργεια, και με ελαχιστη επεργασια μεθανολη για καυσιμο.

για τις φαρμακολογικες ερευνες και για τα ψυχοδηλωτικα αποτελεσματα της κανναβης σε παραπεμπω στο θεμα "χασις" που προσφατα εστειλα δυο κειμενα μου.


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=3&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1048

νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 12:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλη Valnta αν διάβαζες προσεκτικά όλα μου τα μηνύματα θα έβλεπες ότι εγώ πρώτος μίλησα για δεντροφυτέψεις σε άλλα βουνά. Όχι όμως στην Πεντέλη εξαιτίας του μαρμάρου. Άλλωστε η κεντρική Πεντέλη ούτε έχει δάσος ούτε βλέπω να γίνεται κάτι στο μέλλον. Οι οικολογικές σου ευαισθησίες μη νομίζεις ότι είναι περισσότερες από τις δικές μου.

Eπιτρέψτε μου να "δανειστώ" μια απάντηση που δώθηκε στο topic.asp?TOPIC_ID=3498&whichpage=2
(Όρος Πεντελικόν-μέρος 2ο) από τον (;) GKEMMA κ με εκφράζει απόλυτα....

[*** ‘Από το μάρμαρο που κατασκευάστηκε ο Παρθενώνας δεν υπάρχει λόγος να κατασκευάζονται και οι νεροχύτες’ ***

Αυτή τη φράση τη βρήκα στην εγκυκλοπαίδεια ΔΟΜΗ αρκετά παλιά έκδοση στο σημείο που αναφέρει στοιχεία σχετικά με την Πεντέλη… δεν σχολιάζω περισσότερο τη φράση αυτή… την αφήνω ως έχει… λέει πολλά…
Μαζί με το κείμενο υπάρχουν και τρεις φωτογραφίες της Πεντέλης όπως ήταν πριν τις πυρκαγιές που κατά προσωπική μου άποψη έβαλαν κάποιοι ‘ανεγκέφαλοι’ το ανεγκέφαλοι σε εισαγωγικά…για διάφορους λόγους… τι όμορφο καταπράσινο βουνό που ήταν…κρίμα… κρίμα… πραγματικό στολίδι (αν βέβαια κάνουμε πως δε βλέπουμε τα αλλοιωμένα σημεία της Πεντέλης από λατόμευση μαρμάρου )… αν και παραμένει ‘στολίδι’ ακόμα και καμένη ακόμα και τόσο πληγωμένη από τα λατομεία…]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 12:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΑΝΤΑ γεια σου και παλι
Συμφωνοι μαρμαρο σαν της Πεντελης δεν υπαρχει πουθενα αλλου αλλα ακριβως αυτος ηταν κι ο λογος που το σπηλαιο πηγε περιπατο.
Οταν ο αλλος βαζει φουρνελα πολυ λιγο τον ενδιαφερει να προστατεψει την φυσικη και αρχαια κληρονομια μας.
Και αυτο δεν συνεβη μονο στην ΠΕΝΤΕΛΗ και στεναχωριεμαι οτι εχει δοθει ολο το βαρος μονο σε αυτο το βουνο λες και ο ΥΜΗΤΤΟΣ ειναι καποιο τυχαιο βουναλακι χωρις ιστορια αρχαια ιερα και τοσα αλλα ενδιαφεροντα πραγματα.
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΦΟΥΡΝΕΛΟ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ Ο ΥΜΗΤΤΟΣ; ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΙΕΡΟ ΒΟΥΝΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
Απλα ο Μπαλανος και καθε μπαλανος δεν μιλησαν για τοσα πολλα παραξενα οπως στην ΠΕΝΤΕΛΗ.
Δεν ειναι το ΑΙΓΑΛΕΩ και το ΠΟΙΚΙΛΟ ΙΕΡΑ ; επειδη τα ξεσκισαν με την υλοτομια; Τι λεμε τωρα βουνα που η ιστορια τους χανεται στα βαθη του χρονου το ιερο του ΑΠΟΛΛΩΝΑ τυχαια εγινε εκει ;
Η Παρνηθα τι να πει κανεις οτι ειναι λιγοτερο ιερη απο τα αλλα βουνα μα ειναι δυνατον αυτα ειναι αδιανοητα.
Δεν λατρευοταν ο ΘΕΟΣ ΠΑΝ στην ΠΑΡΝΗΘΑ ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ ΣΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΑ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ και εγω δεν ξερω που αλλου ακομη εντος της ΑΤΤΙΚΗΣ .
Στο μονο που υπερεχει η ΠΕΝΤΕΛΗ ειναι το μαρμαρο της σε ιεροτητα οχι και ετσι οπως την καταντησαν καποιοι ουτε σε φυσικη ομορφια παρα μονο σε ελαχιστα σημεια.
Θα συμφωνησω μαζι σου σε κατι αν ο ΜΠΑΛΑΝΟΣ δεν ειχε γραψει το βιβλιο το ΑΙΝΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ και μετα δεν συνεχιζοταν μεσω εκπομπων η προβολη της ΠΕΝΤΕΛΗΣ συνεχως απο τα μεσα ενημερωσης σχετικα με τα παραξενα και τα μυστηρια της ειναι σχεδον σιγουρο οτι ουτε οι μισοι απο αυτους που ασχολουνται σημερα μαζι της δεν θα ασχολουνταν.
Εμενα μου αρεσει να ειμαι ειλικρινης και εγω η πρωτη αφορμη που με εκανε να επισκεπτομαι το βουνο αυτο ηταν ολες αυτες οι φημες.
Ετσι ειναι και για τους περισσοτερους να μην κρυβομαστε οι πιο πολλοι γι αυτο ανεβαινουν και ψαχνουν σε καθε γωνια του βουνου, η κρυφη ελπιδα των περισσοτερων ειναι μηπως εντοπισουν καποιο αγνωστο σπηλαιο καποια στοα που θα τους οδηγησει και εγω δεν ξερω που.
Καλα κανουν και εγω συνεχιζω το ψαξιμο.
ΘΑ ηθελα να σου πω και κατι ακομα, σε βλεπω να συνεχιζεις να ασχολεισε με το τι θα κανει καποιος αλλος ανθρωπος με τα στοιχεια που αναμφιβολα μαζεψε με κοπο και αφιερωνοντας πολυ χρονο.
Δεν νομιζω οτι πρεπει να συνεχιζεις να επιτιθεσαι δεν υπαρχει λογος δεν ξερω γιατι το κανεις.

Και για επιλογο 2 φωτογραφιες
ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΛΙΘΟΣΤΡΩΤΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΣΗΜΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ

ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ
ΑΡΧΑΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΜΕ ΙΧΝΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΑΜΑΞΕΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΤΑ ΛΙΝΚ


http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/penteli/lithostroto.jpg

http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/penteli/dromos.jpg

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 12/03/2004 23:57:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Beholder
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 23:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Beholder  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Beholder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά...Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να τις δώ.

Πρότιμότερο να τις βάζεται σε κάποιο χώρο που διατηρείτε σε κάποιο site και να δίνετε τα Links.

Ευχαριστώ

Αναζητώντας την αλήθειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 00:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε εχεις δικιο εβαλα και τα λινκ αλλα απο οτι βλεπω σημερα ειδικα η pathfinder σερνεται!!
Αλλες φορες κατεβαινουν μια χαρα .
Θα ηθελα να μου εδινε λινκ ο admin αλλα εχει πολυ ελαχιστο χρονο και δεν θελω να τον ενοχλω συνεχως αν μπορει ομως να παρει τις φωτο και να τις βαλει με δικα του λινκ εγω δεν εχω κανενα προβλημμα.
ΓΕΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΠΡΑΤΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 23:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΠΡΑΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALA LIPO ENA MINA APO TIN ELLADA KAI EXOUN ALAXEI POLLA .

SIMFONO APOLITOS ME TON AIANTA NA GINEI EXORIXI MARMAROU APO TIN PENTELI KAI TO OROS PENTELIKON NA GINEI KAMPOS PROIN PENTELIKOU.GIA 20 XRONIA DEN THA IPARXEI ANERGIA(META THA DOUME TI THA KANOUME.THA PIGENOUME KAI GIA SERF STO SXINIA XORIS NA PIZOUME STIN RIMADA TIN MARATHONOS.THA BLEPOUME KAI EVIA KAI THALASITSA MIAS KAI TORA MAS TO KRIBEI TO XEROBOYNI.
EPISEIS EXO MIA AKOMA PROTASEI THA TIN STILO ME EMAIL STON KOSTAKI NA RIXOUME KAI TON IMMITO TI SAPIO BOUNO EINAI AFTO OLO KEREES EINAI

SORRY GIA TOUS IPENIGMOUS ALLA ELPIZO NA EISAI ATHINAIOS KAI OXI APO TIN KOURKOUROUMELI I APO TIN PROTI SERON


LYPAME POLY

ΑΡΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΠΡΟΚΟΛΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 00:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι που όταν είναι να ψάξω για δουλειά, ανοίγω μια εφημεριδούλα και το πολύ σε μια εβδομαδούλα, πιάνω και πάλι δουλειά..??? Και ας βρέχομε κάτω από την βροχή πάνω στο μηχανάκι και ας οδηγάω πάνω σε χιόνια ή πάγους και ας είμαι υποχρεωμένους να οδηγάω μεταξύ ανθρώπων wanna be Soumagher...
Μα πραγματικά, απορώ με πολλούς ανθρώπους οι οποίοι επικαλούνται αυτό πια το φοβερό τέρας που λέγεται "Ανεργία" και που ποτέ πραγματικά δεν ένοιωσα τα χνώτα της να με αγγίζουν...
Ναι, δεν λέω, ανεργία υπάρχει, όμως αφορά θέσεις εργασίας για προέδρους, προϊστάμενους κλπ κλπ.
Για μένα Χ η επέμβαση σε οτιδήποτε που έχει να κάνει με το περιβάλλον για να βολέψουμε την τεμπέλικη αρχοντια μας.

Υ.Γ. 1 Η Αλβανία, η Αφρική θα πρέπει να είναι τελείως επίπεδες πια, μιας και "ρίξανε" κάθε βουνό που είχαν και μην έχοντας πια κάπου αλλού να επέμβουν για το πρόβλημα της δικής τους ανεργίας, ήρθανε στην Ελλάδα και εργάζονται σε κιτς και "δεν είναι για μένα" δουλειές.

Υ.Γ. 2 Αν και κακό, ναι η κλίκα είναι κάτι που δεν μπορεί να αποφευχθεί σε ένα forum.

Υ.Γ. 3 Τέλος πάντων, αίσχος.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AlexTheGreat
Νέο Μέλος

France
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 01:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AlexTheGreat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια, συντωνιστητε στο καναλι EXTRA 3 CHANNEL μίλαει για την Πεντελη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 02:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μολις τωρα τελειωσε η εκπομπη δεν την ειδα ολοκληρη τι επωθηκε στην αρχη;
Εδειξε το εκκλησακι της ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ στην κορυφη αυτο που εχω στο πρωτο μηνυμα σε φωτογραφια ενδιαφεροντα πραγματα ακουστηκαν.
Στην επομενη εκπομπη θα ασχοληθουν λεει με την σπηλια και τα εργα που εγιναν(παλι της κακομοιρας προβλεπωνα γινεται στο σπηλαιο).
Αυτος ο Για....ος πως γερασε ετσι ρε παιδια;
Το πιο ωραιο που ακουσα ηταν απο τον ηγουμενο της μονης ΠΕΝΤΕΛΗΣ οτι η κορυφη και το εκκλησακι ειναι ιδιοκτησια της μονης αμ τι νομιζατε ολος ο χωρος ειπε δεν παρακουσα.
Θα μιλησουν λεει και για τις στοες για να δω τι θα δειξη η καμερα και μετα τα λεμε!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 15:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αρχή λίγο πολύ είπαν ότι και αργότερα. Ένας από το ρεπορτάζ που ήταν ηλεκτρονικός αν κατάλαβα καλά δεν μπόρεσε να έρθει στην εκπομπή γιατί έτσουζαν τα μάτια του από την υπερβολική ραδιενέργεια. Ήταν βάση του ΝΑΤΟ μέχρι το ’60 αλλά τα μηχανήματα κατασκοπεύσεως λειτουργούσαν. Η ραδιενέργεια προέρχονταν από τις κεραίες-ραντάρ ή από κάτι μπαταρίες (;)… από τα υγρά τους δηλαδή. Βρήκαν και μια Ελληνική σημαία εκεί, πεταμένη.

Εντύπωση έκανε η παρέμβαση ενός ειδικού που μίλησε για τα μαγνητικά πεδία της περιοχής και για τις ιδιότητες του μαρμάρου-λατύπης. Κάτι δηλαδή σαν ημιαγωγός που ανέφερε και ο gonniebegood αλλά δεν μας εξήγησε παρακάτω. Εγώ κατάλαβα από την εκπομπή ότι η σκόνη είναι το αντίθετο από αυτό που περιγράφει ο gonniebegood. Οι Αμερικανοί μετέφεραν τόνους από αυτήν την σκόνη στην πατρίδα τους με μεταγωγικά αεροπλάνα. Έκαναν και πειράματα στην σπηλιά.

Αυτή η σκόνη πρέπει να έχει μεγάλη αξία για το μέλλον. Οι Αμερικάνοι το κατάλαβαν και κάνουν κουμάντο στην Πεντέλη. Εμείς;;;;;; Έχουμε τέτοιο θησαυρό και δεν είμαστε άξιοι να τον διαχειριστούμε. Είμαστε κράτος ή επαρχία της Αμερικής;;; Τα παραδώσαμε όλα στους Αμερικάνους. Ε ρε προδότες που μας κυβερνούν. Αλλά δεν φταιν αυτοί….φταίμε εμείς που πάμε σαν τα ζώα και τους ψηφίζουμε. Είμαστε για φτύσιμο. Έχουμε καταντήσει ο χειρότερος κοπρολαός της υφηλίου. Τέτοιο μαζοχισμό δεν έχω ξαναδεί. Τέσσερα χρόνια να τους βρίζουμε και μόλις έρθουν οι εκλογές πάμε και τους ψηφίζουμε σαν καθυστερημένοι. Αυτός ο λαός είναι άξιος για ότι και να πάθει. Καλά τους έκανε τους συνταξιούχους και τους τσάκισε στο ξύλο ο Σημίτης. Έπρεπε να τους ρίξει και άλλο αφού πάνε σαν τα βόδια και τον ψηφίζουν. Και τους αγρότες καλά τους έκανε και τους ξεφούσκωνε τα λάστιχα-από αυτούς το ΠΑΣΟΚ δεν έχασε ούτε ψήφο, σε αντίθεση με αυτό που περίμεναν όλοι, ακόμη και οι του ΠΑΣΟΚ. Μετά διαμαρτύρονται γιατί δεν έχουν τιμές στα προϊόντα τους. Δρεπάνι που τους χρειάζεται. Δουλεύουν δυο μήνες το χρόνο ενώ τον υπόλοιπο κοπροσκυλιάζουν στα καφενεία και χασκογελάνε σαν τα βούρλα. Μετά πάνε και ανεβάζουν τις τιμές στη λαϊκή προφασιζόμενοι το βαρύ Χειμώνα - λες και άλλες χρονιές δεν είχαμε Χειμώνα, κοπρόσκυλα του κερατά. Λοιπόν αυτές οι δύο κοινωνικές τάξεις είναι οι κατ’ εξοχήν προσκείμενες τάξεις στα δύο μεγάλα κόμματα. Είναι πρόβατα…τους βρίζουν αλλά μετά γυρνάνε στα μαντριά. Είναι οι κυρίως υπεύθυνοι για το κατάντημα αυτό της χώρας μας. (στην επαρχία που ζουν περισσότερο ηλικιωμένοι και αγρότες ο διπολισμός ήταν μεγαλύτερος από τα μεγάλα αστικά κέντρα) Οι σημερινοί κολόγεροι δεν ήταν αυτοί που μας χώρισαν από το ’50 ακόμα σε δεξιούς και αριστερούς; Αυτοί δε δημιούργησαν τον εμφύλιο; Όταν όλα τα ευρωπαϊκά κράτη μετά τον πόλεμο ξεκίνησαν την ανοικοδόμησή τους, εμείς συνεχίζαμε και καταστρεφόμασταν. Είχαμε σαν κράτος τις καλύτερες προϋποθέσεις για ανάπτυξη (ορυκτός πλούτος, πετρέλαια, γεωργία, κ.α.) αλλά μείναμε πίσω στην εκκίνηση με αποτέλεσμα σήμερα να είμαστε το ρεζίλι της Ευρώπης. Ντροπή και αίσχος.

Το άλλο κακό της Ελλάδος είναι οι Κρητικοί. Όλη η Ελλάδα (μετά την πασοκική λαίλαπα) μπλε….αυτοί εκεί πράσινοι. Στο διάολο να πάνε τα γουρούνια. Ή μάλλον οι κότες. Είναι τέτοια βλέπεται η θηλυπρέπειά τους που για ξεκάρφωμα το παίζουν και άντρες, δίνοντας τεράστια έμφαση σε αυτό. Ίσως για να το πιστέψουν και οι ίδιοι. Δεν είναι τυχαία άλλωστε και η παροιμία που λέει: ¨άλλος έχει τ’ όνομα κι άλλος τη χάρη¨ ή ¨αλλού τα κακαρίσματα κι αλλού γεννάν οι κότες¨. Δηλαδή αυτός που δεν έχει τη ¨χάρη¨ φροντίζει να δημιουργηθεί ένας μύθος -θετικός- γύρω από το όνομά του που φυσικά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα -για αντιπερισπασμό-. Αυτό κατόρθωσαν και οι Κρητικοί με μεγάλη θα έλεγα επιτυχία. Και μη ξεχνάμε ότι στη Κρήτη υπήρξε η μόνη κοινωνία στην αρχαία Ελλάδα που ήταν γυναικοκρατούμενη. Τόσο άντρες ήταν. Α χα χα χα χα . Κατά τ’ άλλα μόλις έρθουν εδώ στην Αθήνα όλο μαγκιά και φιγούρα είναι. Και να οι πανκρήτιοι και να οι σύλλογοι με τον Καζαντζάκη και να ότι εμείς είμαστε και κανείς άλλος …….. βρε ουστ από δω … άθεοι. Ακούς εκεί Καζαντζάκης. Το παίζεται και θρησκευόμενοι. Και παραδοσιακοί. Νεοταξίτες του κερατά. Νεοεποχίτες μέχρι εκεί που δεν παίρνει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 21:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γμτ! !@#$%^&---τι κρίμα που δεν μπορούμε
να βγάλουμε μάρμαρο κ από τους Κρητικούς...
Να γλυτώναμε κ από τη θηλυπρέπειά τους
(παρατηρώ Αίαντα..ότι εκτός από σένα όλοι
οι άλλοι είναι γυναικούλες --έμπαινε
άντρακλα να καθαρίσεις!!)
..να σώζαμε κ την Ελλάδα από την ανεργεία...
χμ..κ τον Καζαντζάκη..που τον πας??
ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ!!!!!!--νεομπουρδολογία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Beholder
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 23:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Beholder  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Beholder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To προβλημά μας είναι η κοντοφθαλμία μας και η "αδύναμη" μνήμη μας.
Και μυαλό δεν βάζουμε. Συμφωνώ ως επί το πλείστον με τον ΑΙΑΝΤΑ.

Αλλά....Ας πάμε πάλι στο θέμα μας.

Αναζητώντας την αλήθειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 23:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Valnta κόφτο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 00:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Valnta κόφτο

ΠΩ ΠΩ ΑΝΤΡΙΛΙΚΙ !!!
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ... ΞΕΚΑΡΦΩΜΑ ?????

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 01:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΑΕΙ ΣΥΝΝΕΦΟ!!!
(Όμως, παρακαλώ, μην εξανίστασθε - δεν αναφέρομαι σ'εσάς.)


Αναφορικά με τις εγκαταστάσεις των RADAR της κορυφής, και μια που είμαι ο άνθρωπος που -δυστυχώς- έφερε το θέμα περυσι στη δημοσιότητα (αλλά δίχως τα παρελκόμενα ευτράπελα επι προθέση). Νομίζω πως είναι χρήσιμο να επισημανθούν, αν μη τι άλλο, επιτέλους τα εξής:

Η χρονολογία ενάρξεως λειτουργίας του περίφημου F/S ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ τοποθετείται το 1952. Αντίθετα απ'ότι θεωρεί το ευρύ κοινό, οι εν λόγο εγκατατάσεις ουδεμία σχέση έχουν με σύστημα ραδιοεντοπισμού (ραντάρ). Στη πραγματικότητα επρόκειτο για σταθμό τηλεπικοινωνιών του ΝΑΤΟ, υπό τη κηδεμονία των Ελληνικών αρχών, με συστοιχίες κατόπτρων που σκόπευαν σε αντίστοιχα κέντρα σε Σμύρνη, Φρανκφούρτη και αλλού. -Γι αυτό άλλωστε και η συντομογραφία F/S στην επίσημη ονομασία, όπου δε σημαίνει παρά Frequency Station, η Σταθμός Συχνοτήτων επί το Ελληνικότερον. Η ραγδαία ανάπτυξη της δορυφορικής τεχνολογίας είχε ως αποτέλεσμα τη σταδιακή υπολειτουργία του, ενω η οριστική πλέον παύση λειτουργίας και εγατάλειψη της βάσης, προσδιορίζεται γύρω στο 98'/99'.

Έτσι, όσο αφορά το φουτουριστικό σκηνικό που αντικρίζει κανείς, με τα τεράστια "πιάτα" να δεσπόζουν στον ορίζοντα, δεν πρόκειται παρά για τηλεπικοινωνιακά κάτοπτρα παρωχημένης τεχνολογίας -και όχι ραντάρ- τα οποία έχουνε πάψει να λειτουργούν προ πολλού, όπως άλλωστε και το σύνολο των εγκαταστάσεων. -Αυτά, διότι κατά καιρούς, εκτός των άλλων, έχουν ακουστεί ατάκες όπως: Ωχ, τώρα που έπαυσαν τα Ραντάρ της Πεντέλης στα οποία βασίζονταν η αντιαεροπορική ομπρέλα της Αττικής, τι κάνουμε; -ή και ακόμη πιο κουφά πράματα...

Στον συγκεκριμένο χώρο, το μοναδικό πράμα που δουλεύει σήμερα εκτός των μηχανημάτων εντός -και υπό!- του εκκλησιδίου της Μεταμορφώσεως του Σωτήρα που ανήκουν στις Τηλεπικοινωνίες Στρατού, και είναι ανεξάρτητες της υπολοίπου βάσεως. Είναι μια νεότερη κατασκευή ενός πύργου ανάρτησης με σύγχρονους πομποδέκτες (ακαθόριστης αρχής) του οποίου οι ηλεκτρογεννήτριες εκμεταλλεύονται χώρους γραφείων του εγκατελειμμένου παλαιού διοικητηρίου για να στεγάζονται.
Μόνιμο προσωπικό φυσικά δεν θα δείτε πουθενά, αφού για τη λειτουργία των ανωτέρω δεν απαιτείται - αρκεί μια επίσκεψη ανά βδομάδα για έλεγχο καλής κατάστασης και ανεφοδιασμό. Ωστόσο ο χώρος δεν είναι δίχως κάποια επιτήρηση, αφού το τζιπάκι της αστυνομίας που περιπολεί στο βουνό τον έχει περιλάβει στη δικαιοδοσία του...

Τώρα, καλό θα είναι οι όποιες περιηγήσεις σας στο χώρο, να γίνονται με προσοχή. Καθώς οι μετασχηματιστές υψηλής τάσης που χρησιμοποιούσε ο γερασμένος τεχνολογικά εξοπλισμός της βάσης, παρουσιάζουν ύποπτες διαρροές υγρών στο περιβάλλον, -λόγο παλαιότητας κατασκευής το ενδεχόμενο να πρόκειται για κλοφέν είναι το μέγιστο (τα περί ου ο λόγος "υγρά μπαταρίας"). Ωστόσο, κάτι τέτοιο, ποτέ δεν εξακριβώθηκε.
Κάποια προσοχή θέλει επίσης και η επίσκεψη στις κεντρικές κτιριακές εγκαταστάσεις όπου στεγάζονται τα απομεινάρια των μηχανημάτων του παροπλισμένου ηλεκτρονικού εξοπλισμού.
Σε δωμάτιο του συγκεκριμένου χώρου, τον περασμένο Σεπτέμβρη είχαν εντοπιστεί κιβώτια που φέραν πάνω τους μεγάλες προειδοποιητικές ετικέτες του στρατού με το χαρακτηριστικό έμβλημα της ραδιενέργειας.
Σύμφώνα με την επίσημη έκθεση αναγραφής υλικού που βρίσκοταν ως όφειλε αναρτημένη πάνω τους, το περιεχόμενο τους αποτελείτο από λυχνίες Klystron UHF 1kw. Οι εν λόγο λυχνίες, οι οποίες δεν έχουν σχέση με αυτές που περιέχονταν κάποτε στις πρώτες τηλεοράσεις και τα ραδιόφωνα που θυμούνται οι παλαιότεροι, χρησιμοποιούνται σε εφαρμογές εκπομπής παλμών υψηλών συχνοτήτων εξαιρετικά μεγάλης ισχύος, -χρήση που τις καθιστά ραδιενεργές.
Αλλά μη τρελένεστε, δεν είναι οι... βόμβες του ΝΑΤΟ (κατά το παλιό εκείνο σύνθημα των δρόμων). -Και ο όποιος κίνδυνος (σύμφωνα και με τον Ν.Κατσαρό του Δημόκριτου) θα πρέπει να περιορίζεται μόνο στην παρατεταμένη χρονική διάρκεια παραμονής στο εν λόγο δωμάτιο ή την άμεση επαφή μαζί τους. Ωστόσο σε περίπτωση που παραμένουν ακόμα παρατημένες στο χώρο - ας φυλάτε τα ρούχα σας.
Εμένα, δυστυχώς, έπεσαν τα μαλλιά μου...

Χα! χα! - Πάντως, τον περασμένο Σεπτεμβρη και κατόπιν θορύβου που δημιουργήθηκε επί εδάφους σχετικών δημοσιεύσεων στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο, κλιμάκιο της Πολεμικής Αεροπορίας στην εποπτεία της οποίας υπάγεται η βάση, επισκέφτηκε το χώρο. Από ανθρώπους που βρέθηκαν αργότερα στο μέρος (όχι το wc) δεν εξακριβώθηκε αν τα ραδιενεργά υλικά παραμένουν η απομακρύνθηκαν, -διαπιστώθηκε όμως σκούπισμα και στοίβαγμα των άχρηστων αντικειμένων σε σωρούς. Αλλά - προφανώς θα τα'χουν πάρει.

Λοιπόν τώρα - Όσοι είχατε παρακολουθήσει το ζήτημα τότε, να ξέρετε πως όσα υστερικά είχαν αναφερθεί περί μόλυνσης του υδροφόρου ορίζοντα ολάκερης της Αττικής απ'το... κλοφέν των μετασχηματιστών της βάσης και άλλα ευτράπελα τινά, τα οποία διαπιστώνω έκπληκτος ότι συνεχίζονται μέχρι και σήμερα (η μαλακία που έλεγα στην αρχή...). Δεν ανήκουν παρά στη σφαίρα της ιδιόμορφα γλοιώδους πραγματικότητας των ΜΜΕ που "διορθώνουν" ρεπορτάζ και εξασκούνται στη κατά συρροήν επιστήμη της κατά το δοκούν κοπτοραπτικής σε στοιχεία και δήλώσεις. -Ακόμη και συναδέλφων! (αυτό έλειπε)

Και μη κάνει το λάθος κανείς να ρωτήσει... γιατί αυτό;
Καθώς στα πλαίσια της βρομοκοπούσας λειτουργείας τους (ναι, ακόμη και αυτού του "εγκυρου" ΒΗΜΑΤΟΣ - πόσο μάλλον των σκατοκάναλων, ή της αποκαλυπτικής "καπουτσίνο") σχήματα όπως αυτό της απλής ενημέρωσης κινούνται στη σφαίρα του παραλόγου!
Κοντολογίς το... να τσούζουν τα μάτια σου από τη ραδιενέργεια (!) που εκπεμπουν τα κατασκοπευτικά (!) μηχανήματα των Αμερικάνων, κάνει "γκέλα" και είναι πουληστερότερο...
Gege;;

Αναμενόμενο βέβαια!
Βλέπετε, οι κωλοτρυπίδες, εκ φύσεως δεν σέβονται τίποτα...


Φωτογράφε! Θα σου συνιστούσα να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός στην δημοσίευση φωτογραφιών από μέρη σαν και το εκκλησάκι...
Μπορεί βλέπεις να "ανήκει" στη Μονή Παντέλης αλλά παράλληλα είναι και εν δυνάμει στρατιωτικός χώρος. -Με όλα όσα αυτό συνεπάγεται.
Εγώ -παρόλο που έγινε της ψιλοπουτάνας στο πεντάγωνο- και λόγο της ιδιόμορφης κατάστασης που τότε δημιουργήθηκε καθώς το θέμα ανακινήθηκε από πολλούς, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Εσένα αν δεν διαθέτεις κι ως πρόφαση έστω κάποια δημοσιογραφική ιδιότητα. Αν πέσεις σε κανα ευθυνόφοβο μαλάκα που ψάχνει για εύσημα απ'τους ανωτέρους τους - θα σε τρέχουν για κατασκοπία και έκθεση στρατιωτικών μυστικών, κι άντε ξεμπέρδευε μετά (δεν είναι δύσκολο καθόλου να σε εντοπίσουν). Βέβαια είναι μάλλον απίθανο κάτι τέτοιο να συμβεί μέσα από αυτές τις σελίδες (κι ας διαβάζει το esoterica ειδικό κλιμάκιο της ΕΥΠ -για λόγους που δεν είναι επί του παρόντος). Δε τρέχει τίποτα, απλά έχε το μελλοντικά υπόψη σου.

Αν θές μου λες πια χρονική περίοδο επισκεφθηκες τη βάση και τι κατάσταση επικρατούσε, ενδεχομένως και σήμερα (και όποιος άλλος).

Την εκπομπή ομολογώ δεν την είδα. Απλά ξέρω (εκ πείρας πικρής) τι περίπου να περιμένω. Επιπλέον πληροφορίες για τυχόν οπτικό υλικό που έπαιξε στον αέρα αλλά και για τον παρουσιαστή / συντονιστή κτλ κτλ. καθώς και πότε θα φύγει το Νο 2 για τη σπηλιά (άλλο μπάχαλο εκεί) είναι χρήσιμες και ευπρόσδεκτες...
Α! και δεν θέλω να γράψω βιβλίο...

Βρέ Αία, βρε Αία! -Νομίζω παρεκτρέπεσαι...

Τι φρίκη είναι που σας πιάνει με τα γαμωπολιτικά δεν ξέρω!
Η πεταμένη σημαία είναι "καθαρή" άραγε;;

-Μην το ξεφτιλίζετε κι εδώ απ'την ανάποδη!

Αυτά!


___________________________________
Να μεγαλώνεις την κόλαση
όπου τη βρίσκεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 01:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΩ ΠΩ ΑΝΤΡΙΛΙΚΙ !!!
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ... ΞΕΚΑΡΦΩΜΑ ?????

Γιατί ρε φίλε με ξέρετε; Να αποδείξω τί δηλαδή σε έναν άνθρωπο που ούτε τον ξέρω ούτε με ξέρει; Λίγο μυαλό....

Λοιπόν, επί του θέματος έχετε να απαντήσετε τίποτα; Έχετε να πείτε κάτι; Τι θέλετε δηλαδή να το κάνουμε ¨Πεντελικόν μέρος1ο¨ εδώ μέσα; Να μπει λουκέτο θέλετε; Για κάντε μας τη χάρη. Λίγο ηρεμία δε βλάπτει.

Γενικά δε με πειράζει που επιτίθεστε σε ’μένα -δυστυχώς αυτά έχει η ανταλλαγή απόψεων- αλλά να κάνετε και μια αναφορά στο θέμα γιατί αλλιώς θα το καταντήσουμε σε ένα χώρο αντεγκλήσεων και μόνο, χωρίς καμιά ουσία και χωρίς κανένα ενδιαφέρον για συνέχεια και εποικοδομητικό διάλογο.

Λοιπόν μάγκες χαλαρά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 03:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίαντας
quote:
Κατά τ’ άλλα μόλις έρθουν εδώ στην Αθήνα όλο μαγκιά και φιγούρα είναι. Και να οι πανκρήτιοι και να οι σύλλογοι με τον Καζαντζάκη και να ότι εμείς είμαστε και κανείς άλλος …….. βρε ουστ από δω … άθεοι. Ακούς εκεί Καζαντζάκης. Το παίζεται και θρησκευόμενοι. Και παραδοσιακοί. Νεοταξίτες του κερατά. Νεοεποχίτες μέχρι εκεί που δεν παίρνει.

Αίαντας

quote:
Λοιπόν μάγκες χαλαρά!

Χαλαρέ… Αίαντα, μην προκαλείς με την συμπεριφορά σου, για να μην αντιμετωπίζεις ανάλογες αντιδράσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 11:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
. Είμαστε κράτος ή επαρχία της Αμερικής;;; Τα παραδώσαμε όλα στους Αμερικάνους. Ε ρε προδότες που μας κυβερνούν. Αλλά δεν φταιν αυτοί….φταίμε εμείς που πάμε σαν τα ζώα και τους ψηφίζουμε. Είμαστε για φτύσιμο. Έχουμε καταντήσει ο χειρότερος κοπρολαός της υφηλίου. Τέτοιο μαζοχισμό δεν έχω ξαναδεί. Τέσσερα χρόνια να τους βρίζουμε και μόλις έρθουν οι εκλογές πάμε και τους ψηφίζουμε σαν καθυστερημένοι. Αυτός ο λαός είναι άξιος για ότι και να πάθει. Καλά τους έκανε τους συνταξιούχους και τους τσάκισε στο ξύλο ο Σημίτης. Έπρεπε να τους ρίξει και άλλο αφού πάνε σαν τα βόδια και τον ψηφίζουν. Και τους αγρότες καλά τους έκανε και τους ξεφούσκωνε τα λάστιχα-από αυτούς το ΠΑΣΟΚ δεν έχασε ούτε ψήφο, σε αντίθεση με αυτό που περίμεναν όλοι, ακόμη και οι του ΠΑΣΟΚ. Μετά διαμαρτύρονται γιατί δεν έχουν τιμές στα προϊόντα τους. Δρεπάνι που τους χρειάζεται. Δουλεύουν δυο μήνες το χρόνο ενώ τον υπόλοιπο κοπροσκυλιάζουν στα καφενεία και χασκογελάνε σαν τα βούρλα. Μετά πάνε και ανεβάζουν τις τιμές στη λαϊκή προφασιζόμενοι το βαρύ Χειμώνα - λες και άλλες χρονιές δεν είχαμε Χειμώνα, κοπρόσκυλα του κερατά. Λοιπόν αυτές οι δύο κοινωνικές τάξεις είναι οι κατ’ εξοχήν προσκείμενες τάξεις στα δύο μεγάλα κόμματα. Είναι πρόβατα…τους βρίζουν αλλά μετά γυρνάνε στα μαντριά. Είναι οι κυρίως υπεύθυνοι για το κατάντημα αυτό της χώρας μας. (στην επαρχία που ζουν περισσότερο ηλικιωμένοι και αγρότες ο διπολισμός ήταν μεγαλύτερος από τα μεγάλα αστικά κέντρα) Οι σημερινοί κολόγεροι δεν ήταν αυτοί που μας χώρισαν από το ’50 ακόμα σε δεξιούς και αριστερούς; Αυτοί δε δημιούργησαν τον εμφύλιο; Όταν όλα τα ευρωπαϊκά κράτη μετά τον πόλεμο ξεκίνησαν την ανοικοδόμησή τους, εμείς συνεχίζαμε και καταστρεφόμασταν. Είχαμε σαν κράτος τις καλύτερες προϋποθέσεις για ανάπτυξη (ορυκτός πλούτος, πετρέλαια, γεωργία, κ.α.) αλλά μείναμε πίσω στην εκκίνηση με αποτέλεσμα σήμερα να είμαστε το ρεζίλι της Ευρώπης. Ντροπή και αίσχος.

Το άλλο κακό της Ελλάδος είναι οι Κρητικοί. Όλη η Ελλάδα (μετά την πασοκική λαίλαπα) μπλε….αυτοί εκεί πράσινοι. Στο διάολο να πάνε τα γουρούνια. Ή μάλλον οι κότες. Είναι τέτοια βλέπεται η θηλυπρέπειά τους που για ξεκάρφωμα το παίζουν και άντρες, δίνοντας τεράστια έμφαση σε αυτό. Ίσως για να το πιστέψουν και οι ίδιοι. Δεν είναι τυχαία άλλωστε και η παροιμία που λέει: ¨άλλος έχει τ’ όνομα κι άλλος τη χάρη¨ ή ¨αλλού τα κακαρίσματα κι αλλού γεννάν οι κότες¨. Δηλαδή αυτός που δεν έχει τη ¨χάρη¨ φροντίζει να δημιουργηθεί ένας μύθος -θετικός- γύρω από το όνομά του που φυσικά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα -για αντιπερισπασμό-. Αυτό κατόρθωσαν και οι Κρητικοί με μεγάλη θα έλεγα επιτυχία. Και μη ξεχνάμε ότι στη Κρήτη υπήρξε η μόνη κοινωνία στην αρχαία Ελλάδα που ήταν γυναικοκρατούμενη. Τόσο άντρες ήταν. Α χα χα χα χα . Κατά τ’ άλλα μόλις έρθουν εδώ στην Αθήνα όλο μαγκιά και φιγούρα είναι. Και να οι πανκρήτιοι και να οι σύλλογοι με τον Καζαντζάκη και να ότι εμείς είμαστε και κανείς άλλος …….. βρε ουστ από δω … άθεοι. Ακούς εκεί Καζαντζάκης. Το παίζεται και θρησκευόμενοι. Και παραδοσιακοί. Νεοταξίτες του κερατά. Νεοεποχίτες μέχρι εκεί που δεν παίρνει.


quote:
Λοιπόν, επί του θέματος έχετε να απαντήσετε τίποτα;

Ποιό είπαμε ότι είναι το θέμα;
Για να ξέρουμε κ τι να απαντήσουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 15:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Cernavus σε ευχαριστω για την συμβουλη θα το εχω υπ οψιν μου.
Οι πληροφοριες που μας παρεθεσες ηταν πολυ ενδιαφερουσες να σαι καλα.
Βλεπω οτι εκτος απο γνωσεις εχεις και αρκετο χιουμορ
Δεν περιμενω και πολλα πραγματα για τις στοες που ανακοινωσε ο Καρα... οτι θα μιλησουν στην επομενη εκπομπη.
Ποιος να μιλησει για τις στοες ο Γ........ος ας γελασω.
Αυτος οταν ειχε κανει μια εκδρομη στην σπηλια το περιοδικο που συνεργαζεται δεν ηξερε που βρισκεται η γνωστη παλαμη κοντα στην εισοδο αλλος του την εδειξε και την ειδε κι ο κοσμος που ειχε παει στην εκδρομη μαζι .

Ουτε κι εγω γραφω βιβλιο
ΑΥΤΑ

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 15/03/2004 15:44:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 17:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Cernavus, διάβασα με πολύ προσοχή τα όσα γράφεις και διαπίστωσα ότι έχεις μεγάλη πληροφόρηση επί του θέματος. Δεν ξέρω τι και ποιος είσαι αλλά απ’ ότι κατάλαβα εργάζεσαι ή στην πολεμική αεροπορία ή στην ΕΥΠ-πεντάγωνο. Τώρα αν είσαι γνώστης τέτοιας -ηλεκτρονικής- τεχνολογίας ή τα πληροφορήθηκες από εκεί μέσα όλα αυτά, δεν το ξέρω, εγώ πάντως θα σου κάνω κάποιες ερωτήσεις σα να απευθύνομε σε ειδικό. Ελπίζω να μας βοηθήσεις! Πάντως -παρεμπιπτόντως- αντί να μας λύσεις κάποιες απορίες από την συγκεκριμένη εκπομπή μας δημιούργησες ένα σωρό άλλες. Η συγκεκριμένη εκπομπή μιας και το ρώτησες ήταν του Σπύρου Καραντζαφέρη στο Extra 3. Τα πλάνα που έδειξε ήταν από το εκκλησάκι. Πιο τζιπάκι μου λες, ποια αστυνόμευση(;) …. οι άνθρωποι μπήκαν μέσα ανενόχλητοι και έκαναν ρεπορτάζ για μέρες, χωρίς να τους πειράξει κανείς. Μέσα στο εκκλησάκι που λες, είχαν κατασκευάσει ένα κλειστό χώρο, σαν κοντέινερ, αφήνοντας γύρω διαδρόμους. Μέσα εκεί είχαν τα μηχανήματα του στρατού που ανέφερες, αλλά για υπόγεια δεν έδειξε τίποτα. Έδειξε βέβαια και άλλα πλάνα πιο γενικά. Τώρα για το δεύτερο μέρος της εκπομπής, είναι το ερχόμενο Σάββατο στις 10:30 αν δε κάνω λάθος.

Λοιπόν, αναφέρεις για Σταθμό Τηλεπικοινωνιών του ΝΑΤΟ – Σταθμό Συχνοτήτων. Τι ακριβώς είναι αυτό; Αφορά τις επικοινωνίες της πολεμικής αεροπορίας (αεροσκάφη) ή την κατασκοπεία των ¨γήινων¨ επικοινωνιών όπως άφησαν να εννοηθεί από την εκπομπή; Και αν είναι το δεύτερο τότε τα κάτοπτρα τι ρόλο παίζουν αφού από το 1952 εώς και το 1990 περίπου οι επικοινωνίες ήταν μόνο ενσύρματες; Εκτός βέβαια από τους γνωστούς ασυρμάτους που χρησιμοποιούσε-χρησιμοποιεί η αστυνομία, αλλά δεν ξέρω τι νόημα θα είχε μια τέτοιου είδους παρακολούθηση από το ΝΑΤΟ; Αν είναι το πρώτο τότε γιατί να γίνει στην Πεντέλη και όχι για παράδειγμα στην Κρήτη; Αυτή η σκόπευση που λες στα αντίστοιχα κέντρα της Σμύρνης και της Φρανκφούρτης τι νόημα είχε. Και πώς γινόταν η σκόπευση στην Φρανκφούρτη το ’52. Υπήρχαν τότε δορυφόροι; Και αν υπήρχαν αργότερα τότε γιατί δε γινόταν απευθείας η επικοινωνία μέσω δορυφόρων, όπως γίνεται και σήμερα; Βλέπεις κάνω λίγο το ¨χαζό¨ για να πάρω πιο διευκρινιστικές απαντήσεις.

Οι εγκαταστάσεις στο εκκλησάκι είναι του Ελληνικού στρατού και είναι ανεξάρτητες των νατοϊκών, έτσι δεν είναι; Θα ήθελα να σε ρωτήσω, τι είδους τηλεπικοινωνίες του στρατού εξυπηρετούν αυτά τα μηχανήματα. Απ’ ότι είδα, ήταν ηλεκτρονικά μηχανήματα χωρίς κάτοπτρα εκεί γύρω, μόνο κάτι κεραίες -μικρές- στο εκκλησάκι υπήρχαν. Ήταν δηλαδή εγκαταστάσεις λήψεως σημάτων(;)… τι σημάτων και από ’πού; Το άλλο για τη νεότερη κατασκευή του πύργου; Πομποδέκτες ακαθόριστης αρχής;; Δηλαδή; Απορώ τι χρειάζονται όλες αυτές οι εγκαταστάσεις; Είμαστε διατεθειμένοι να τις χρησιμοποιήσουμε ποτέ; Τα στρατόπεδα στη Μακεδονία τα διαλύσαμε, όλα τα έχουμε παραδώσει στους Αμερικάνους, οι Τούρκοι κάνουν ότι θέλουν στο Αιγαίο…γιατί λοιπόν όλα αυτά;

quote:
Αναφορικά με τις εγκαταστάσεις των RADAR της κορυφής, και μια που είμαι ο άνθρωπος που -δυστυχώς- έφερε το θέμα περυσι στη δημοσιότητα (αλλά δίχως τα παρελκόμενα ευτράπελα επι προθέση). Νομίζω πως είναι χρήσιμο να επισημανθούν, αν μη τι άλλο, επιτέλους τα εξής:

Δηλαδή;;; Ποιος είσαι; Εγώ πάντως δεν θυμάμαι πέρυσι να είχε βγει κάτι σχετικό στη δημοσιότητα. Σε ποια εκπομπή έγινε; Αν θες δωσ’ μας τα φώτα σου….τι τελικά ακολούθησε – παρελκόμενα ευτράπελα.
quote:
(κι ας διαβάζει το esoterica ειδικό κλιμάκιο της ΕΥΠ -για λόγους που δεν είναι επί του παρόντος).

Φίλε, όλα δεκτά είναι και όλα επί του παρόντος….αλλοίμονο. Τι δυνατότητες εντοπισμού μας, έχει η ΕΥΠ μέσα από τις σελίδες του φόρουμ…αν δηλαδή συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Και κάτι τελευταίο….ξέρεις αν η θέση που διάλεξε το ΝΑΤΟ για τις εγκαταστάσεις του, έχει σχέση με τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία της Πεντέλης. Υπάρχουν όντως αυτά τα πεδία(;)…έχουν εξακριβωθεί επίσημα από επιστημονικές ομάδες; Εσύ γνωρίζεις κάτι παραπάνω, μέσω της ¨ιδιότητάς¨ σου;

Σ’ ευχαριστώ πολύ φίλε για τις πληροφορίες σου αλλά και για την τόλμη.

Να ‘σαι καλά….

quote:
Η πεταμένη σημαία είναι "καθαρή" άραγε;;

Είναι είναι.


Φωτογράφε γιατί γράφεις συνθηματικά;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΠΡΑΤΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 20:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΠΡΑΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
POPO TI EINAI AFTO TO EKLISAKI . TI EXEIS MESA TOU ; DILADI OTAN MILAO ME TIN GOMENA ME KATASKOPEUOUNE.
KALA O KARATZAFERIS EINAI TELIOS ALLOU. DYO ENISXITES SIMATOS KAI ENAS POMPOS DEKTIS TIPOU CB GIA TIN EPIKINONIA TIS DASOPIROSBESEIS TIS PENTELIS OPOS EIPE KAI O IGOUMENOS(ALLA OTI THELOYME AKOUME) ME AUTA TA MIXANIMATA THA MAS KANOYN EPITHESI OI AMERIKANOI KAI OI TOYRKOI H OI TROMOKRATES EEEEEEELLLLLEOOOOOOOS TI EINAI AFTA.

O DE TAXIARXOS TIS AEROPORIAS PRIN POSA XRONIA EIXE APOSTRATEUTEI H ITAN GIOTAS GRAFIAS. O KATHIGHTHS FYSIKIS EXEI EDRA STO PANEPISTIMIO;
MALLON SE KANA GIMNASIO DIDASKI KAI KRIMA TA PEDAKIA AN MATHENOYN APO AFTON POU DEN XERI TI EINAI FYSIKI.


KALA O KARATZAFERIS TIN EXEI O SUPER DUPER ****MAN TIS DIMOSIOGRAFIAS.

ΑΡΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΠΡΟΚΟΛΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 22:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα απλα και αυτονοητα τα κανουν χαρη της τηλεθεασης μερικοι ανεξηγητα μυστηρια.
Αυτο που εγινε στην κορφη της ΠΕΝΤΕΛΗΣ εχει γινει σε αλλα τρια τουλαχιστον ΑΤΤΙΚΑ βουνα, παροπλιστικαν οι βασεις γιατι τις ξεπερασε η τεχνολογια δεν ειχαν πλεον λογω υπαρξης.
Αυτο και μονο το οτι καταργηθηκε η Βαση της Πεντελης λεει πολλα.
Αν τυχον υπηρχαν περιεργα μαγνητικα τουνελ και κατι αλλα περιεργα περι συγκεντρωσης στην κορυφη της Πεντελης μαγνητικων διαυλων και κατι τετοια που ισχυριστηκε ενας που μιλησε τηλεφωνικα στην εκπομπη, τοτε θα ηταν η τελευταια βαση τηλεπικοινωνιων που θα εκλειναν.
Δεν εχει αποδειχτει τιποτα το μετρησιμο Αιαντα ολα ξεκινησαν βασικα απο ενα βιβλιο ενος ΚΑΡΑΜΕΣΙΝΗ που μιλησε για ηλεκτρομαγνητικο διαυλο που υπαρχει και τον χρησιμοποιουσαν για μεταδοση πληροφοριων, απο αυτην την αναφορα και επειτα εγινε χαμος στο ισωμα.
Απλα και μονο στο ακουσμα της λεξης ΠΕΝΤΕΛΗ η ΜΥΣΤΗΡΙΟ η ΠΑΡΑΞΕΝΟ η ΜΥΣΤΙΚΟ ειναι αρκετο για να προκαλεσει το ενδιαφερον του κοσμου και οι λογοι ειναι γνωστοι. Οι τηλεθεασεις εκτοξευονται, σημασια εχει ενα, ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ απλα αναμασηθηκαν ακομα μια φορα τα ιδια πραγματα.
Ας δουμε και την επομενη εκπομπη και μετα τα λεμε αν και παλι μια απο τα ιδια θα δουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Emerson
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 22:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν δυο μηνες περιπου που ειχα ανεβει μεχρι τα ρανταρ της Πεντελης στην πυλη ηταν καποιοι φανταροι και αξιωματικοι της αεροποριας. Τελικα τι γινεται εκει πανω? Ειναι εγκαταλειμενη η οχι η μοναδα αυτη?
Ευχαριστω


ΝΒΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 00:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Σχετικά με την σπηλιά και τα ισχύοντα περί αυτής θα βρήτε σε σχετική
μου αναφορά στο δυστυχώς κλειδωμένο πλέον topic "Όρος Πεντελικό" του
Davelis 666.Στο συγκεκριμένο topic με πολύ απλά λόγια αναφέρονται
ΟΛΑ τα αποτελέσματα μετρήσεων που κάναμε τον περασμένο χρόνο.
Επίσης κάπου διάβασα στο παρόν topic ότι οι λυχνίες KLystron χρησι-
μοποιούνται και στην τηλεόραση!!!!!!Λιγάκι φειδωλοί παρακαλώ στα λεγό-
μενα και ιδιαίτερα όταν τούτα δεν είναι αληθή.
Επίσης κάποιος φίλος αναφέρει για το πυρίτιο που εμπεριέχεται στο Πεν-
τελικό μάρμαρο και τις εκμαιευόμενες εξ αυτού ιδιότητες.ΠΡΟΣΟΧΗ το
πυρίτιο σαν στοιχείο του Πεντελικού μαρμάρου ΔΕΝ εμφανίζει ηλεκτρικές
ιδιότητες.Προκειμένου το πυρίτιο να χρησιμοποιηθεί σαν υλικό κατασκευής τρανζίστορς και
ολοκληρωμένων,γενικά,εξαρτημάτων υφίσταται μία εκπληκτική χημική-μηχα-
νική επεξεργασία.(Περιγραφή με πολύ απλά λόγια).Δυστυχώς ή ευτυχώς τέ-
τοιου είδους προσμίξεις ή μορφές πυριτίου ΔΕΝ υπάρχουν στην φύση.
Το πυρίτιο είτε σαν άμορφο είτε σαν μορφοποιημένο υλικό εμφανίζεται
ευρέως διαδεδομένο στην Φύση και συνιστά το 90% των πετρωμάτων.Ακόμη
και η άμμος της θαλάσσης είναι οξείδιο του πυριτίου δηλαδή χαλαζίας.
Επειδή το όλον θέμα περί πυριτίου είναι πού μεγάλης σημασίας,εξεταζό-
μενο με κβαντομηχανική ως επίσης και η κατασκευή των ηλεκτρονικών εξαρ
τημάτων εκ πυριτίου αποτελούν θέματα ειδικών αναλύσεων,είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ
να περιγραφούν και να αναλυθούν μέσα από τις σελίδες του φιλόξενου
forum μας.Απλά θα ήθελα,αν μου επιτρέπεται,να συστήσω στους αγαπητότα-
τους φίλους του topic να μη παρασύρονται από αναφορές ή περιγραφές
που δεν έχουν επιστημονική βάση.
Τα συστήματα FS που αναφέρει κάποιος άλλος φίλος ήταν μία μετεξελειγ-
μένη μορφή RADAR (ήδη απηρχαιωμένη) όπου χρησιμοποιήτο ξεχωριστή παρα-
βολική κεραία για την εκπομπή και ξεχωριστή για την λήψη.Επίσης σχετι-
κά με τα σύμβολα προειδοποίησης περί ραδιενεργού υλικού σε κιβώτια κλπ
θα ήθελα να αναφέρω ότι τα εξαρτήματα που χρησιμοποιούνται γενικώς στα
ηλεκτρονικά λόγω των χημικών προσμίξεων που περιέχουν θεωρούνται πολύ
επικίνδυνα για την υγεία.Ποσώς μάλλον στρατιωτικό υλικό που για λόγους
ποιότητας κατασκευάζεται με τις υψηλώτερες των προδιαγραφών.Επίσης σας
αναφέρω το εξής όταν εξασκηθεί τάση μεγαλύτερη των 25.000 volts έχουμε
έξαρση ή έκλυση ραδιενεργών σωματιδίων.(Παρατηρήστε την ένδειξη στην
Αγγλική που είναι σε ετικέτα κολλημένη στην πλάτη οθονών Sufficient
X-Ray protection).Όλες λοιπόν οι συσκευές που λειτουργούν με υπερυψηλή
τάση έχουν την ικανότητα παραγωγής ραδιενεργών σωματιδίων.Τα RADARS λειτουργούν με τάσεις αυτού του μεγέθους και μεγαλύτερες.Έτσι λοιπόν
καποια λυχνία Klystron που θα αλλάζετο έπρεπε υποχρωτικά να φυλαχθεί
προς απόσυρση σε κιβώτιο με ένδειξη "Ραδιενεργό υλικό".....και πολλά
πολλά άλλα τα οποία ΔΕΝ εμφανίζουν τίποτα το παράξενο ειδικά για μία
στρατιωτική εγκατάσταση.
Λόγος πολύς επίσης γίνεται για τις υφιστάμενες κεραίες πλέον των παρα-
βολικών κατόπτρων των RADARS.Τι το παράξενο???Σε γενικές γραμμές είναι
κεραίες και Radio-Links συγκεκριμένων εφαρμογών,είτε αυτές αποδίδονται
για χρήση της Αστυνομίας,της Δασοπυρόσβεσης,της ΕΛΠΑ,των DXr's κλπ.
Ομολογουμένως δεν βρίσκω κάτι το παράξενο.Τώρα εάν έχει γίνει κάποια
καταπάτηση και κατάχρηση του χώρου,επιτρέψατέ μου την έκφραση "Αυτό
είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο".
Όσο δε για τα τερατολογήματα,τις μπαρουφολογίες και τις κινδυνολογίες
που αναφέρθηκαν στην εκπομπή του Καρατζαφέρη....δεν μπορώ να πώ τίποτε
αλλά παρά "κρίμα-κρίμα-κρίμα".Αλλά βλέπετε αγαπητοί μου φίλοι,οι γραφι
κότατοι "συνήθεις ύποπτοι" έχουν καλά στημένη "μηχανή"(προς ίδιον όφελος"....και βρίσκονται παντού.Θλιβερά υποκείμενα που το μόνο που
κάνουν είναι να γεμίζουν (στην ουσία) τις τσεπούλες τους.Κατά την τα-
πεινή μου γνώμη και παρακαλώ να μη παρεξηγηθώ ή εκπομπή του περασμένου
Σαββάτου ήταν αθλιότητα και ...κάπου....χρειαζόταν και εισαγγελέας.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marihouanas
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 01:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marihouanas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια Σας Σύντροφοι.. Τείνω να συμφωνήσω με την άποψη του Μandragora. Να εχουμε παντως στο μυαλό μας πως αν κάτι αποφερει κέρδος (οπου και αν ειναι αυτο) υπάρχουν και οι κατάλληλοι για να το αξιοποιήσουν, (και θα το είχαν ήδη κάνει) γιατί ετσι λειτουργεί η καπιταλιστικη οικονομία. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι συζητάτε.. Λες και θα σας ρώταγαν. Το μόνο βέβαιο για το όρος πεντελικόν είναι οτι υπάρχουν σημεία με ισχυρά μαγνητικά πεδια και αν δεν κανω λάθος το Ε.Μ.Π. είχε κάνει μια σχετική ερευνα. Τελος προτείνω να διαβάσουμε ολοι την αναλυση του πετρου (τον οποιο και θα παρακαλουσα εαν εχει καποια πληροφόρηση για τα μαγνητικα πεδια της πεντέλης να στειλει σχετικο μηνυμα) για να μην αερολογουμε.
Αυτά για πρώτη φορά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 14:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με την σπηλιά και τα ισχύοντα περί αυτής θα βρήτε σε σχετική
μου αναφορά στο δυστυχώς κλειδωμένο πλέον topic "Όρος Πεντελικό" του
Davelis 666.


Σε ποια σελίδα;
quote:
Στο συγκεκριμένο topic με πολύ απλά λόγια αναφέρονται
ΟΛΑ τα αποτελέσματα μετρήσεων που κάναμε τον περασμένο χρόνο.


Ποιοι;;;;


Καλά ο Καραντζαφέρης πάντα παραλογίζονταν. Μάλιστα έλεγε ότι στις μεγάλες πόλεις γίνονται μαζικοί ψεκασμοί από αέρος. Οι υδρατμοί δηλαδή που αφήνουν πίσω τους όλα τα αεροσκάφη αυτός τους θεωρεί αέρια ψεκασμού. Δηλαδή ήμαρτον.

Εγώ ρε παιδιά απορώ γιατί όλοι οι γνωστοί αυτού του τόπου…πολιτικοί, δημοσιογράφοι κλπ να είναι τόσο ηλίθιοι. Πως αυτοί οι άχρηστοι άνθρωποι που δεν έχουν ίχνος μυαλού ανέβηκαν τα σκαλιά της κοινωνίας και έγιναν πρώτες μούρες. Εμείς γιατί τους θαυμάζουμε τους χειροκροτούμε και τελικά τους ψηφίζουμε; Γιατί ο λαός πάει και ποδοπατιέται στις συγκεντρώσεις τους. Μήπως είμαστε πιο ηλίθιοι απ’ αυτούς;;;;; Και δεν αναφέρομε μόνο στους πολιτικούς……αναφέρομε σε όλη αυτήν την ελίτ της τηλεοράσεως -δημοσιογράφους, παρουσιαστές, καλλιτέχνες κα- που υποτασσόμαστε μπροστά τους. Που μόλις τους δούμε στο δρόμο αντί να τους φτύσουμε τους γλύφουμε. Έξω, ξέρετε τι γιαούρτι πέφτει; Εμείς εδώ γιατί να είμαστε τόσο βαμμένος λαός;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy