ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΚΑΤΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 17:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε steelspring,

Αδίκως προσπαθείς να εξηγήσεις τη σημασία της Φυλής σε μερικούς. Κάποιοι προσπαθούν
να μας πουν – εδώ και καιρό - ότι δεν... υφίστανται διαφορές των φυλών ! Φυσικά, μια τέτοια διατύπωση τους κατατάσσει πολύ κάτω του τελευταίου κτηνοτρόφου ή και κάποιου άλλου αδογμάτιστου απλού αγραμμάτου ανθρώπου του λαού, ο οποίος δεν θα πίστευε τέτοιους γελοίους ισχυρισμούς! Και μάλιστα σε μια εποχή που οι δογματικοί μύθοι των περιβαλλοντιστών ( απαραίτητοι για την ιδεολογικοπολιτική στήριξη του φαύλου Συστήματος ) έχουν μέχρι τέτοιο βαθμό καταρριφθεί, που κι ο πλέον ακραίος κληρονομιστής δεν θα αποτολμούσε να υποστηρίξει μεχρι προ τινος! «Βλάξ άνθρωπος επί παντί επτόησθαι φιλεί» - Σπεύδουν να μας... διαφωτίσουν με τα ζοφερά σκοτάδια τους και φαίνεται ότι βιάζονται πολύ να μας κάνουν πιθήκους...
Σημεία της Σκοτεινής Εποχής όπου τόσοι και τόσοι ανθυπο-μέτριοι υπέρμετρα αυθαδιάζουν!

Απλώς, μια προτροπή προς τους νεοφώτιστους ερμηνευτές του «ελληνισμού» μας: Ας αντιληφθούν ότι πολύ πιό ιερά από τα χώματά μας, είναι το Αίμα μας. Αν αλλοιωθεί αυτό, τότε έχουμε απωλέσει δια παντώς την Ουσία μας, τον εαυτό μας – δηλ. την Πατρίδα μας! Γιατί ΠΑΤΡΙΔΑ πρώτ’ απ’ όλα είναι η ΦΥΛΗ μας!

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 28/03/2004 17:16:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 17:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε steelspring,

Αδίκως προσπαθείς να εξηγήσεις τη σημασία της Φυλής σε μερικούς. Κάποιοι προσπαθούν
να μας πουν – εδώ και καιρό - ότι δεν... υφίστανται διαφορές των φυλών ! Φυσικά, μια τέτοια διατύπωση τους κατατάσσει πολύ κάτω του τελευταίου κτηνοτρόφου ή και κάποιου άλλου αδογμάτιστου απλού αγραμμάτου ανθρώπου του λαού, ο οποίος δεν θα πίστευε τέτοιους γελοίους ισχυρισμούς!


Ή πολύ πάνω, όχι-και-τόσο-αγαπητέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 18:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Καί ο πλέον απλοικότερος κτηνοτρόφος κατανοεί πολυ καλά την ένοια της ράτσας τουλάχιστον για το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει.
Ξέρει πολύ καλά τι ράτσα πρέπει να είναι τα ζώα του για να είναι παραγωγικά. Καί οπωσδήποτε τι ράτσα θα είναι τα σκυλιά του για να είναι καλοί φύλακες.
Όλος ο κόσμος κατανοεί την ένοια της ράτσας για κάθε έμβιο όν , παρόλα αυτά πολλοί αδυνατούν να το ατιστοιχίσουν στον άνθρωπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 19:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν έχω αντίρρηση να τα πιστέψω όλα αυτά (εκτός από αυτό για τους Η/Υ που επειδή γνωρίζω το αντικείμενο μου φαίνεται βλακώδες)..

Ώστε είναι το αντικείμενό σου ε; Και σου φαίνεται βλακώδες ε;

Και μετά αναρωτιόμαστε στο Πανεπιστήμιο για το χαμηλό επίπεδο των φοιτητών μας!

Παιδί μου, άντε να διαβάσεις λιγάκι να πάρεις το πτυχίο σου, που αν μου έλεγες εμένα αυτό, ποτέ δεν θα το έπαιρνες. Άντε να μάθεις κανένα χρήσιμο πραγματάκι, που δήθεν ασχολείσαι κιόλας με αυτά.

Εδώ υπάρχουν διδακτορικά σε όλο τον κόσμο που ασχολούνται με αυτά τα θέματα κι εσένα σου φαίνονται και βλακώδη.

athakandr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 19:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορείς φίλε athakandr;;
Όταν εγώ λέω (πολλές φορές) ότι ξεχάσαμε την επιστήμη και υοθετήσαμε την επιστημοφανή πολιτική δεοντολογία , με λένε συνομωσιολόγο.
Δεν ξέρω τι ακόμα θα θυσιαστεί στο βωμό τού θεού της μετριολατρείας.
Η προκρούστεια τεχνική δίνει και παίρνει. Ότι είναι κοντό το ξεχειλώνουμε και ότι εξέχει κόβεται.
"Μέτριος μετρίω αεί πελάζει"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 19:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αντίληψη που έχει ο καθένας για την πατρίδα είναι υποκειμενική, αν ανατρέξουμε σε καιρούς τους οποίους αξιωνόμαστε ότι μας ανήκουν θα δούμε μία αλήθεια διαφορετική.
Τα φύλα τα οποία εγκαταστάθηκαν, στον Ελλαδικό χώρο αποτελούσαν μία μικρογραφία του σημερινού παγκόσμιου χάρτη. Διέφεραν πολιτισμικά και βιολογικά το ένα από το άλλο, και δεν θα μπορούσε να ήταν αλλιώς, άλλωστε αυτός ο διαχωρισμός γινόταν φρασεολογικά Δωριείς, Ίωνες, κτλ.
Οι πόλεις – κράτη είναι ένας όρος που χρησιμοποιήθηκε για να δείξει την διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων του τότε με το σήμερα. Σε καμία περίπτωση δεν θα γινόταν δεκτό να δεχθεί ένας Σπαρτιάτης ότι το γενεαλογικό του δέντρο προκύπτει βιολογικά από το ΔΝΑ ενός Ίωνα και το αντίστροφο.
1. Η μη αποδοχή ενός τέτοιου επιχειρήματος (ότι υπάρχει κοινή καταγωγή) από μία μερίδα ανθρώπων, ανάγει αυτόματα τη μερίδα αυτή σε μία ξεχωριστή φυλή;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 20:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δεν έχω αντίρρηση να τα πιστέψω όλα αυτά (εκτός από αυτό για τους Η/Υ που επειδή γνωρίζω το αντικείμενο μου φαίνεται βλακώδες)..

Ώστε είναι το αντικείμενό σου ε; Και σου φαίνεται βλακώδες ε;

Και μετά αναρωτιόμαστε στο Πανεπιστήμιο για το χαμηλό επίπεδο των φοιτητών μας!

Παιδί μου, άντε να διαβάσεις λιγάκι να πάρεις το πτυχίο σου, που αν μου έλεγες εμένα αυτό, ποτέ δεν θα το έπαιρνες. Άντε να μάθεις κανένα χρήσιμο πραγματάκι, που δήθεν ασχολείσαι κιόλας με αυτά.

Εδώ υπάρχουν διδακτορικά σε όλο τον κόσμο που ασχολούνται με αυτά τα θέματα κι εσένα σου φαίνονται και βλακώδη.

athakandr



To πτυχίο ΗΜΜΥ (με ειδίκευση στο hardware και τον προγραμματισμό συστήματος) το πήρα πριν από 2 χρόνια και kάνω διδακτορικό. Έχω γράψει εκατοντάδες χιλιάδες γραμμές κώδικα σε πλατφόρμες από embedded συστήματα μέχρι παράλληλους υπερυπολογιστές. Τυχαίνει να ξέρω πέντε πράγματα παραπάνω από εσένα για τον τρόπο που λειτουργούν οι υπολογιστές και για τα τεράστια προβλήματα που αντιμετωπίζουν στην κατανόηση οποιασδήποτε φυσικής γλώσσας. Επιπλέον έχω φάει το μισό Ιντερνετ και την αναφορά του Bill Gates στην αρχαία ελληνική και τα κομπιούτερ την έχω ανακαλύψει μόνο σε ελληνικά εθνικιστικά site, παρέα με αναφορές στους ιπτάμενους δίσκους που έφεραν τους προγόνους μας 1.000.000 χρόνια πριν από την Ανδρομέδα. Δεν είναι καθόλου τυχαίο άλλωστε ότι ακόμα και το παράδειγμα που επικαλείται η αναφορά (οράω+θάλαμος=οφθαλμός) είναι ΚΑΙ λανθασμένο ΚΑΙ δεν αποδεικνύει αυτό που ισχυρίζεται ο αρχαιογκαγκά εμπνευστής της. Δε δέχομαι από κανέναν ΗΛΙΘΙΟ να μου κάνει υποδείξεις πάνω στο αντικείμενό μου και δε δέχομαι από κανένα αγράμματο εθνικιστάκι να κρίνει το επίπεδο των ελληνικών πανεπιστημίων. Και αυτή είναι η τελευταία μου κουβέντα πάνω στο θέμα. Σου συνιστώ να προσέχεις τα λόγια σου γιατί μπορεί στο μικρό αυτιστικό κύκλο των ηλιθίων που πιστεύουν ό,τι κι εσύ να είσαι βασιλιάς, αλλά σε εκείνο το πράγμα που λέγεται πραγματικότητα και σας χτυπά ενοχλητικά την πόρτα κάθε πέντε λεπτά δεν είσαι παρά ένας καραγκιόζης. Και αν δεν με παραπέμψεις ΑΜΕΣΩΣ στη σελίδα που φιλοξενεί την πρωτότυπη δήλωση του Gates είσαι και ένας ελεεινός συκοφάντης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 21:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

To πτυχίο ΗΜΜΥ (με ειδίκευση στο hardware και τον προγραμματισμό συστήματος) το πήρα πριν από 2 χρόνια και kάνω διδακτορικό. Έχω γράψει εκατοντάδες χιλιάδες γραμμές κώδικα σε πλατφόρμες από embedded συστήματα μέχρι παράλληλους υπερυπολογιστές. Τυχαίνει να ξέρω πέντε πράγματα παραπάνω από εσένα για τον τρόπο που λειτουργούν οι υπολογιστές και για τα τεράστια προβλήματα που αντιμετωπίζουν στην κατανόηση οποιασδήποτε φυσικής γλώσσας. Επιπλέον έχω φάει το μισό Ιντερνετ και την αναφορά του Bill Gates στην αρχαία ελληνική ..

Δε δέχομαι από κανέναν ΗΛΙΘΙΟ να μου κάνει υποδείξεις πάνω στο αντικείμενό μου και δε δέχομαι από κανένα αγράμματο εθνικιστάκι να κρίνει το επίπεδο των ελληνικών πανεπιστημίων.


Ρε γελειοδέστατο άτομο, επειδή εγώ έχω τελειώσει το διαδακτορικό μου σε αυτά τα θέματα μετά από επίπονη διαδικασία και με 2 Master σε αυτά τα θέματα και έχω και δημοσιευμένες εργασίες, σκατά ξέρεις παραπάνω.

Άντε τελείωσε πρώτα με το καλό το PhD σου, κάνε και λίγη έρευνα, γύφτε της Πολυτεχνικής Σχολής και μετά έλα να μιλήσουμε. Καράγυφτε!

Όσο για τις κοτσάνες που λες, εγώ μίλησα επί της ουσίας. Βέβαια το ξέρω το σκατοεπίπεδο του Πολυτεχνείου όσο αφορά τα Computer Sciences. Σκατοηλεκτρολόγοι είστε!

Πως ρε γύφτο, μπορεί κανείς να κάνει Information Mgmt εκτός εάν προσδώει σημασιολογία στους όρους; Οπως στην τηλεφωνία και στο Internet ρε γύφτουλα, η διευθυνσιοδότηση δεν είναι flat αλλά έχει και σημασιολογία για να γίνει το routing, έτσι και για το Indexing το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει σημασιολογία στους όρους. Και για το λόγο αυτό χρειάζεται μία γλώσσα που να βασίζεται στα μαθηματικά, ρε καράγυφτε.

Και η γλώσσα αυτή είναι τα αρχαία ελληνικά. Γι το λόγο αυτό ισχύει αυτόπου λέμε για τα Αρχαία Ελληνικά στο Computing. Κατάλαβες μικρούλη;

Αντε γειά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 21:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

To πτυχίο ΗΜΜΥ (με ειδίκευση στο hardware και τον προγραμματισμό συστήματος) το πήρα πριν από 2 χρόνια και kάνω διδακτορικό. Έχω γράψει εκατοντάδες χιλιάδες γραμμές κώδικα σε πλατφόρμες από embedded συστήματα μέχρι παράλληλους υπερυπολογιστές. Τυχαίνει να ξέρω πέντε πράγματα παραπάνω από εσένα για τον τρόπο που λειτουργούν οι υπολογιστές και για τα τεράστια προβλήματα που αντιμετωπίζουν στην κατανόηση οποιασδήποτε φυσικής γλώσσας. Επιπλέον έχω φάει το μισό Ιντερνετ και την αναφορά του Bill Gates στην αρχαία ελληνική ..

Δε δέχομαι από κανέναν ΗΛΙΘΙΟ να μου κάνει υποδείξεις πάνω στο αντικείμενό μου και δε δέχομαι από κανένα αγράμματο εθνικιστάκι να κρίνει το επίπεδο των ελληνικών πανεπιστημίων.


Ρε γελειοδέστατο άτομο, επειδή εγώ έχω τελειώσει το διαδακτορικό μου σε αυτά τα θέματα μετά από επίπονη διαδικασία και με 2 Master σε αυτά τα θέματα και έχω και δημοσιευμένες εργασίες, σκατά ξέρεις παραπάνω.

Άντε τελείωσε πρώτα με το καλό το PhD σου, κάνε και λίγη έρευνα, γύφτε της Πολυτεχνικής Σχολής και μετά έλα να μιλήσουμε. Καράγυφτε!

Όσο για τις κοτσάνες που λες, εγώ μίλησα επί της ουσίας. Βέβαια το ξέρω το σκατοεπίπεδο του Πολυτεχνείου όσο αφορά τα Computer Sciences. Σκατοηλεκτρολόγοι είστε!

Πως ρε γύφτο, μπορεί κανείς να κάνει Information Mgmt εκτός εάν προσδώει σημασιολογία στους όρους; Οπως στην τηλεφωνία και στο Internet ρε γύφτουλα, η διευθυνσιοδότηση δεν είναι flat αλλά έχει και σημασιολογία για να γίνει το routing, έτσι και για το Indexing το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει σημασιολογία στους όρους. Και για το λόγο αυτό χρειάζεται μία γλώσσα που να βασίζεται στα μαθηματικά, ρε καράγυφτε.

Και η γλώσσα αυτή είναι τα αρχαία ελληνικά. Γι το λόγο αυτό ισχύει αυτόπου λέμε για τα Αρχαία Ελληνικά στο Computing. Κατάλαβες μικρούλη;

Αντε γειά!



Κατάλαβα, πήγαμε Αγγλία γιατί δε μπορέσαμε να γράψουμε τίποτα και μετά με τα μέσα μας γίναμε και καλά καθηγητές. Δε χρειάζεται να σου πω ότι οι ΗΜΜΥ αισθάνονται βαθύτατη περιφρόνηση για τους πληροφορικάριους. Το ήξερα ότι θα έλεγες το ηλιθιότατο "η ελληνική είναι η μόνη γλώσσα στην οποία το σημαίνον αντιστοιχεί στο σημαινόμενο" και "η μόνη που βασίζεται στα μαθηματικά". Και τα δύο είναι βλακείες και ανυπόστατα. Και βέβαια κουβέντα για την αυθεντική δήλωση του Gates. Δεν περίμενα τίποτα καλύτερο από έναν πληροφορικάριο σπουδαγμένο με τις λίρες του μπαμπα. Να πας αλλού να πουλήσεις μαγκιά, εγώ φτωχέ εθνικιστάκο είμαι μηχανικός και δεν ψαρώνω άμα ακούσω Indexing και flat.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 21:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατάλαβα, πήγαμε Αγγλία γιατί δε μπορέσαμε να γράψουμε τίποτα και μετά με τα μέσα μας γίναμε και καλά καθηγητές. Δε χρειάζεται να σου πω ότι οι ΗΜΜΥ αισθάνονται βαθύτατη περιφρόνηση για τους πληροφορικάριους. Το ήξερα ότι θα έλεγες το ηλιθιότατο "η ελληνική είναι η μόνη γλώσσα στην οποία το σημαίνον αντιστοιχεί στο σημαινόμενο" και "η μόνη που βασίζεται στα μαθηματικά". Και τα δύο είναι βλακείες και ανυπόστατα. Και βέβαια κουβέντα για την αυθεντική δήλωση του Gates. Δεν περίμενα τίποτα καλύτερο από έναν πληροφορικάριο σπουδαγμένο με τις λίρες του μπαμπα. Να πας αλλού να πουλήσεις μαγκιά, εγώ φτωχέ εθνικιστάκο είμαι μηχανικός και δεν ψαρώνω άμα ακούσω Indexing και flat.

Ρε πανίβλακα, δεν έχω πάει στην Αγγλία, ούτε έχω σπουδάσει με τις λίρες του μπαμπά, αλλά με δάνεια και υποτροφίες στην Ελλάδα. Και αυτό ήταν επιλογή μου, ρε βλάχο που το παίζεις και υπεράνω.

Τι με νοιάζει ο Gates ρε άσχετε, έχει σημασία αν το είπε ή όχι;

Άντε διάβασε λιγάκι και μετά έλα και μίλα μου.

Ρε χαλβά, δεν είναι τίποτα ανυπόστατο, απλά εσύ είσαι χαλβάς.

Ρε καραάσχετε, διαβάζεις καθόλου, ασχολήσε καθόλου με την επιστήμη σου, ή κάθεσαι και λες λαλακίες;

athakandr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 21:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν υπήρχαν βιολογικές και πολιτισμικές διαφορές τέτοιες που να αιτιολογούν σοβαρό διαχωρισμό .
Ο Ξενοφώντας κάνει λόγο για ¨" Ελληνικά Έθνη" .
Διαχωρισμός δηλαδή σε έθνη μέν , Ελληνικά δε. Κάτι που επεσήμαινε την κοινή Ελληνική συνείδηση.
Αυτή η συνείδηση ήταν ίσως ισχυρότερη μεταξύ Σπαρτιατών πχ και χαλαρώτερη μεταξύ Σπαρτιατών και Κορινθίων .
Σαφώς όμως πάντα υπήρχε η Ελληνικότητα σαν κρίκος που τους συνέδεε όλους άσχετα άν είχαν άλλες προστριβές μεταξύ τους.
Το ξέρουμε όμως πολύ καλά ότι οι προστριβές αυτές , δεν ήταν προστριβές μεταξύ αλλογλώσσων και αλλοδόξων.
Η έννοια της Ελληνικότητας φανερώνεται και απο τους Ολυμπιακούς Αγώνες που αφορούσαν μόνον τους Έλληνες .
Όπως ξέρουμε , η εκεχειρία ίσχυε μόνο για τους Έλληνες (οπως και η συμμετοχή στους αγώνες) . δηλαδή ίσχυε για τους Αθηναίους , Σπαρτιάτες, Φωκαείς , Βοιωτούς , Μακεδόνες, κλπ , Ποτέ όμως για τους Γαλάτες ή τους Γερμανούς ή τους Πέρσες.
Οι Πέρσες αντιμετωπίστηκαν ως ξένοι εισβολέίς στην Ελληνική γή απο όλες τις Ελληνικές "φυλές" απο κοινού. Ως μή Έλληνες.

quote:
1. Η μη αποδοχή ενός τέτοιου επιχειρήματος (ότι υπάρχει κοινή καταγωγή) από μία μερίδα ανθρώπων, ανάγει αυτόματα τη μερίδα αυτή σε μία ξεχωριστή φυλή;

Δεν μπορεί να αυτοπροσδιοριστεί κάποιος ως "Μη Έλληνας" έτσι απλά .
Εφόσον δεν προσδιορίζει τι είναι ( Γερμανός , Κινέζος κλπ) πως μπορεί να γίνει πιστευτός ;
Βέβαια άν το 500 πχ αν εμφανιζόταν κάποιοι που ισχυριζόταν ότι δεν υπάρχει κοινή καταγωγή για τους Έλληνες , στην καλύτερη περίπτωση θα τους ανέλυαν το γενεαλογικό δέντρο της οικογένειάς τους όλοι οι συγγενείς και οι γείτονες . Σε μιά σκληρότερη περίπτωση θα τους ξαναστέλνανε στο σχολείο. Η Ελλάδα ήταν χώρα των Ελλήνων. όπως άλλωστε υπήρχε η χώρα τω Αιγυπτίων , των Σκυθών και των Κελτών.
Δεν υπήρχε "Χώρα Ανθρώπων". Δύσκολα οι πρόγονοί μας υπέπεπταν σε σφάλματα γενικόλογης ορολογίας.Το ότι όλες οι χώρες ήταν χώρες ανθρώπων ήταν αυτονόητο.
Τώρα άν κάποιος ισχυριζόταν ότι οι έλληνες δεν είναι αυτό που πιστεύουν ότι είναι, μάλλον το μέλλον του δεν θα προδιαγραφόταν και τόσο ρόδινο. Ο Ελληνικός πολιτισμός δεν στηρίχτηκε ποτέ στην ασάφεια , στα λάθη και την αοριστία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 21:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να μάθεις και κάτι, ασχετίλα.. Γιατί ξέρω τι άσχετοι είστε οι μηχανικοί.

Όταν λέμε ότι η διευθυνσιοδότηση στα δίκτυα δεν είναι flat και ότι υπάρχει σημασιολογία, εννοούμε ότι αν πάρεις έναν αριθμό τηλ. ή Internet μπορείς και κάνεις δρομολόγηση (βρίσκεις δηλ. τη διαδρομή) άσχετε. Βέπεις το 210 άρα Αθήνα, μετά βλεέπις το 82 (για παράδειγμα) άρα κέντρο, μετά το άλλο πρόθεμα κλπ. Άρα οι αριθμοδότηση δεν είναι τυχαία, αλλά έχει και πληροφορίκα δρομολόγησης. Το ίδιο και στο Internet.

Ιδανικά λοιπόν στα Λειτουργικά Συστήματα, τα αρχεία πρέπει να αποθηκεύονται με βάση κάποια σημασιολογικά δεδομένα των ονομάτων τους και των όρων τους και όχι με τον σημερινό τρόπο, που αν θέλεις να βρεις κάτι, σου επιστρέφει χιλάδες αποτελέσματα.

Άρα χρειάζεται μια τυπική γλώσσα. Τα Αγγλικά πάντως δεν είναι σίγουρα αυτή η γλώσσα. Αν εσύ είσχαι φωστήρας και ξέρεις κάποια άλλη γλώσσα εκτός από τα Αρχαία Ελληνικά, πες το και σε μας. Καραάσχετο άτομο, που το παίζεις και έξυπνος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

m2153
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 21:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους m2153  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε πανίβλακα, δεν έχω πάει στην Αγγλία, ούτε έχω σπουδάσει με τις λίρες του μπαμπά, αλλά με δάνεια και υποτροφίες στην Ελλάδα. Και αυτό ήταν επιλογή μου, ρε βλάχο που το παίζεις και υπεράνω.

Τι με νοιάζει ο Gates ρε άσχετε, έχει σημασία αν το είπε ή όχι;

Άντε διάβασε λιγάκι και μετά έλα και μίλα μου.

Ρε χαλβά, δεν είναι τίποτα ανυπόστατο, απλά εσύ είσαι χαλβάς.

Ρε καραάσχετε, διαβάζεις καθόλου, ασχολήσε καθόλου με την επιστήμη σου, ή κάθεσαι και λες λαλακίες;

athakandr



Καλησπέρα,

δε μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα μπορεί να έχει ένα ον με τους γύφτουσ ή τους βλάχους. Καποιος μου είπε ότι και οι βλάχοι είναι Έλληνες, έκανε λάθος; Εγώ πάντως που παρακολουθώ τη συζήτηση, δε βλέπω τί σχέση έχει ο Μπιλ με το θέμα αλλά αν δεν κάνω λάθος, ο λόγος που δε θα έδινες στο φίλο μας πτυχίο είναι ότι τόλμησε να αμφισβητήσει ότι απ΄το στόμα του Γκεητς βγήκε η άποψη ότι στο μέλλον θα προγραμματίζουμε στα Αρχαία!! (;;;)

Και εσύ, που μπήκες λυσσασμένα μέσα στην έως τότε ήρεμη συζήτηση, το μόνο που κάνεις είναι να εκφράζεσαι ρατσιστικά...για να σοβαρευτούμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 22:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα,

δε μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα μπορεί να έχει ένα ον με τους γύφτουσ ή τους βλάχους. Καποιος μου είπε ότι και οι βλάχοι είναι Έλληνες, έκανε λάθος; Εγώ πάντως που παρακολουθώ τη συζήτηση, δε βλέπω τί σχέση έχει ο Μπιλ με το θέμα αλλά αν δεν κάνω λάθος, ο λόγος που δε θα έδινες στο φίλο μας πτυχίο είναι ότι τόλμησε να αμφισβητήσει ότι απ΄το στόμα του Γκεητς βγήκε η άποψη ότι στο μέλλον θα προγραμματίζουμε στα Αρχαία!! (;;;)

Και εσύ, που μπήκες λυσσασμένα μέσα στην έως τότε ήρεμη συζήτηση, το μόνο που κάνεις είναι να εκφράζεσαι ρατσιστικά...για να σοβαρευτούμε!


Τι είναι τούτο πάλι; Βλάχος είναι και κοινωνικός προσδιορισμός.

Άντε παιδί μου κι εσύ να παίξεις με τίποτα παιχνίδια, που υποστηρίζεις τα σκουπίδια.

Και δεν θα υποδείξεις εσύ, ακόμα δεν βγήκες από το αυγό σου, για σοβαρότητα και ήπιο κλίμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 22:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για να μάθεις και κάτι, ασχετίλα.. Γιατί ξέρω τι άσχετοι είστε οι μηχανικοί.

Προς υπόλοιπους: έτσι λένε συνέχεια οι πληροφορικάριοι. Δε φανταζόμουν βέβαια ότι υπάρχει και κάποιος που να το πιστεύει.

quote:

Όταν λέμε ότι η διευθυνσιοδότηση στα δίκτυα δεν είναι flat και ότι υπάρχει σημασιολογία, εννοούμε ότι αν πάρεις έναν αριθμό τηλ. ή Internet μπορείς και κάνεις δρομολόγηση (βρίσκεις δηλ. τη διαδρομή) άσχετε. Βέπεις το 210 άρα Αθήνα, μετά βλεέπις το 82 (για παράδειγμα) άρα κέντρο, μετά το άλλο πρόθεμα κλπ. Άρα οι αριθμοδότηση δεν είναι τυχαία, αλλά έχει και πληροφορίκα δρομολόγησης. Το ίδιο και στο Internet.

Ιδανικά λοιπόν στα Λειτουργικά Συστήματα, τα αρχεία πρέπει να αποθηκεύονται με βάση κάποια σημασιολογικά δεδομένα των ονομάτων τους και των όρων τους και όχι με τον σημερινό τρόπο, που αν θέλεις να βρεις κάτι, σου επιστρέφει χιλάδες αποτελέσματα.


Μ' αρέσει που παρά το ότι σου εξήγησα ότι δεν ψαρώνω, εξακολουθείς να μου λες με περισπούδαστο ύφος πράγματα που διδάχθηκα στο 4ο έτος και θεωρούσα αυτονόητα.

quote:

Άρα χρειάζεται μια τυπική γλώσσα. Τα Αγγλικά πάντως δεν είναι σίγουρα αυτή η γλώσσα. Αν εσύ είσχαι φωστήρας και ξέρεις κάποια άλλη γλώσσα εκτός από τα Αρχαία Ελληνικά, πες το και σε μας. Καραάσχετο άτομο, που το παίζεις και έξυπνος!

Hochdeutche. Και με πολύ πιο απλούς κανόνες συναίρεσης κατά την παραγωγή των σύνθετων λέξεων. Να μου αφιερώσεις την επόμενη δημοσίευσή σου.

Και μετά το ευχάριστο διάλλειμα:

Ο λόγος που τα πήρες στο κρανίο ήταν ότι αμφισβήτησα το υπαρκτό της πολύ συγκεκριμένης δήλωσης του Gates ("ότι η επόμενη γενιά των υπολογιστών θα είναι βασισμένη στην ελληνική γλώσσα" και συγκεκριμένα, προσθέτω εγώ που έχω ξαναέρθει αντιμέτωπος με τη δήλωση σε πιο "πλήρη" μορφή της ο προγραμματισμός της επόμενης γενιάς), με βάση τα όσα ξέρω. Παρατηρώ ότι εστιάσαμε μάλλον υπερβολικά στο πόσα ξέρω, και σαφώς λιγότερο στο αν αυτό που είπα (ότι ο Gates δεν είπε τέτοιο πράγμα) ήταν σωστό. Δεν το νομίζεις λίγο άδικο να μην έπαιρνα πτυχίο ενώ είπα κάτι σωστό; Για πες λοιπόν, πού είναι αυτή η περίφημη δήλωση; Άντε, τι τα πήρες τα δύο μάστερ; Ψώνισε από σβέρκο το ελληνικό δημόσιο (δηλαδή εγώ) άραγε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 22:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jankούλη δεν θα ξανασχοληθώ μαζί σου, γιατί είσαι άσχετος παιδάκι μου.

Αν καταφέρεις και τελειώσεις το δοδακτορικό σου, αν και ξέρω τι διδακτορικά βγαίνουν από το Πολυτεχνείο και τι κατάσταση επικρατεί εκεί μέσα, και αν κάνεις και καμία δημοσίευση της έρευνας σου, τότε να τα πούμε, πιο ισότιμα.

Μέχρι τότε όμως, δεν έχω καμία διάθεση να συνομιλώ μαζί σου.


ΥΓ. Όσο για την ειρωνία, θα σου απαντήσω. Είσαι πολύ μικρούλης ακόμα για να ειρωνεύεσαι. Καταλαβαίνω βέβαια, ότι έχουν εισχωρήσει στο χώρο της παιδείας, πολλά κατακάθια, που δεν σέβονται τίποτα και χλευάζουν τα πάντα, κυρίως γιατί έχει επικράτήσει ένα σύστημα αναξιοκρατείας και εισόδου των πάντων.

Το σύστημα αυτό διαχέεται και σε ανώτερα επίπεδα και κάνουν διδακτορικά άτομα, δίχως να έχουν περάσει από εξετάσεις, απλά επειδή τους δέχεται ένας (γνωστός) καθηγητής. Ούτε κοιτάει κανείς, τι βαθμό έχουν, ούτε ότι δεν έχουν Master (γιατί υποτίθεται στο Πολυτεχνείο είναι 5 έτη).

Έχω δει και έχω δει τέτοια παιδάκια σαν εσένα, που ούτε να διαβάζουν έχουν μάθει. Που να κάνουν και έρευνα. Εδώ δεν καταλαβαίνουν καν το πρόβλημα.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 23:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μήν δημιουργώ "διαπληκτισμούς" σε αυτό το τοπικ και στενοχωρώ την φίλη Simori, την οποία εκτιμώ ιδιαίτερα,

και για να μην χαλάω το τοπικ του eldymion77/ellinas με μακροσκελή post,

και γιατί βαρέθηκα να κάνω αστειάκια για το Ku Klux Klan, μπας και κάποια μέλη πάρουν πρέφα και ηρεμήσουν, παραθέτω μια εκτενή τοποθέτηση μου στο θέμα εδω, ΜΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ, "'Ητοι - πως οι Άριοι Ινδο-Ευρωπαίοι γίναν Αρχαίοι Έλληνες μέσα σε ένα μόνο βράδυ"

Πέραν τούτου, δεν έχω τίποτα άλλο να πω.

======

Φίλε Junk95,

Κάνεις μεγάλο λάθος. Το δυαδικό σύστημα θα αντικατασταθεί σύντομα από το πολύ ανώτερο δωδεκαδικό, και η προφητεία του Bill Gates θα αποδειχθει αληθινή!

Αν και δεν είμαι ειδικός (πότε εμπόδισε αυτό κανέναν άλλον;;) ετοιμάζω εργασία επι του θέματος που θα τα αποκαλύψει όλα. Αναμείνετε εις τας οθώνας σας...

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

m2153
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 23:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους m2153  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Καλησπέρα,

δε μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα μπορεί να έχει ένα ον με τους γύφτουσ ή τους βλάχους. Καποιος μου είπε ότι και οι βλάχοι είναι Έλληνες, έκανε λάθος; Εγώ πάντως που παρακολουθώ τη συζήτηση, δε βλέπω τί σχέση έχει ο Μπιλ με το θέμα αλλά αν δεν κάνω λάθος, ο λόγος που δε θα έδινες στο φίλο μας πτυχίο είναι ότι τόλμησε να αμφισβητήσει ότι απ΄το στόμα του Γκεητς βγήκε η άποψη ότι στο μέλλον θα προγραμματίζουμε στα Αρχαία!! (;;;)

Και εσύ, που μπήκες λυσσασμένα μέσα στην έως τότε ήρεμη συζήτηση, το μόνο που κάνεις είναι να εκφράζεσαι ρατσιστικά...για να σοβαρευτούμε!


Τι είναι τούτο πάλι; Βλάχος είναι και κοινωνικός προσδιορισμός.

Άντε παιδί μου κι εσύ να παίξεις με τίποτα παιχνίδια, που υποστηρίζεις τα σκουπίδια.

Και δεν θα υποδείξεις εσύ, ακόμα δεν βγήκες από το αυγό σου, για σοβαρότητα και ήπιο κλίμα.





Επανήλθα. Κοίταξε να δεις,γνωρίζω τί έκανες και να σου πω την αλήθεια αν μετά από μάστερ και 'επίπονο' διδακτορικό βγήκε κάτι σαν εσένα τότε θα πρέπει να αρχίσουμε όλοι να ανησυχούμε για το εκπαιδευτικό σύστημα στο εξωτερικό. Και επειδή τις γνώσεις σου τις έχω κυριολεκτικά καταχωρήσει στα πιο απόκρυφα του σώματος σού λέω αυτό: η μόνη διαφορά μας είναι ότι εσύ δεν έχεις γνώση της άγνοιάς σου. Μα πραγματικά τι θαρρείς πως είσαι βρε ταλαίπωρε;

Οσο για παιχνίδι,σου'χω ένα δυσκολούτσικο που έπαιξα μία φορά μικρή :Δοκίμασε να κλίνεις τα παθητικά ρήματα με σωστή ορθογραφία (ουδέν σχόλιον)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 00:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι μπορώ να πω ότι η αυτοδιάθεση του καθενός, την οποία εκφράζεις και εσύ, μπορεί πολύ εύκολα, να καταρρίψει οποιοδήποτε σκέψη για μία αμιγώς Ελληνική φυλή.
Αν δεν υπήρχαν βιολογικές και πολιτισμικές διαφορές τέτοιες που να αιτιολογούν σοβαρό διαχωρισμό, τότε η άρνηση του οποιοδήποτε να αποδειχθεί την κοινή καταγωγή (και δεν αναφέρομαι σε επίπεδο ιδεών, αλλά σε βιολογικό επίπεδο) θεωρώντας έμμεσα το εαυτό του κάτι το ξεχωριστό, δείχνει απλά ότι, ή ισχύει αυτό που ανέφερε ο eldymion77 για κάτι το διαφορετικό και όχι το ανώτερο ή ότι οι Σπαρτιάτες ήταν ρατσιστές έναντι των άλλων Ελλήνων, δημιουργώντας για αυτόν τον λόγο μία πολύ κλειστή κοινωνία, που πολιτισμικά (και αυτό δεν χρειάζεται ούτε καν απόδειξη) διέφερε κατά μεγάλο βαθμό από αυτής των Αθηνών


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 00:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Jankούλη δεν θα ξανασχοληθώ μαζί σου, γιατί είσαι άσχετος παιδάκι μου.

Αν καταφέρεις και τελειώσεις το δοδακτορικό σου, αν και ξέρω τι διδακτορικά βγαίνουν από το Πολυτεχνείο και τι κατάσταση επικρατεί εκεί μέσα, και αν κάνεις και καμία δημοσίευση της έρευνας σου, τότε να τα πούμε, πιο ισότιμα.

Μέχρι τότε όμως, δεν έχω καμία διάθεση να συνομιλώ μαζί σου.


ΥΓ. Όσο για την ειρωνία, θα σου απαντήσω. Είσαι πολύ μικρούλης ακόμα για να ειρωνεύεσαι. Καταλαβαίνω βέβαια, ότι έχουν εισχωρήσει στο χώρο της παιδείας, πολλά κατακάθια, που δεν σέβονται τίποτα και χλευάζουν τα πάντα, κυρίως γιατί έχει επικράτήσει ένα σύστημα αναξιοκρατείας και εισόδου των πάντων.

Το σύστημα αυτό διαχέεται και σε ανώτερα επίπεδα και κάνουν διδακτορικά άτομα, δίχως να έχουν περάσει από εξετάσεις, απλά επειδή τους δέχεται ένας (γνωστός) καθηγητής. Ούτε κοιτάει κανείς, τι βαθμό έχουν, ούτε ότι δεν έχουν Master (γιατί υποτίθεται στο Πολυτεχνείο είναι 5 έτη).

Έχω δει και έχω δει τέτοια παιδάκια σαν εσένα, που ούτε να διαβάζουν έχουν μάθει. Που να κάνουν και έρευνα. Εδώ δεν καταλαβαίνουν καν το πρόβλημα.

ath.



Με δυο λόγια: όσο και αν έψαξες να βρεις την περίφημη ατάκα του Gates για την οποία εσύ ο αξιοκράτης δε θα μου έδινες πτυχίο, δε βρήκες απολύτως ΤΙΠΟΤΑ, αλλά δεν πρόκειται να το παραδεχθείς ποτέ. Να σε χαίρονται οι φορολογούμενοι που σε σπούδασαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 00:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kynikos
1.Μου αρέσει που κοπανάς συνέχεια το "Ινδοευρωπαίοι" λες και θα τσιμπήσει κανένας και αρχίσει να τσακώνεται.
Σου καλοάρεσε ο όρος φαίνεται και μας τον φέρνεις εκ νέου παρόλο που κατα κόρον έχει απαντηθεί.
Μόνο που δεν μας εξήγησες αυτή τη φορά τι νόημα δίνεις στον όρο.
Γεωγραφικό , φυλετικό, ή πολιτισμικό ;

2.Το να ανοίγεις δεύτερο παρεμφερές τόπικ είναι μιά τεχνική που αγαπάς μεσα στο φόρουμ και την έχεις εφαρμόσει πλειστάκις στο παρελθόν με την ελπίδα ότι θα καταφέρεις να αραιώσεις το πυκνό διάλυμα του ενός.
Δεν πιστεύω αυτό να είναι μέρος της "αντισωματικής" πολιτικής που σου είπε ο Θώθ.Που άλλωστε τον θεωρώ ανοιχτόμυαλο άνθρωπο.

3. Για λόγους λοιπόν τουλάχιστον οικονομίας , άν έχεις κάτι φέρτο εδω μέσα να το εξετάσουμε και μή μας στέλνεις απο δω κι`απο κεί ταλαιπωρώντας τα ποντίκια μας και τη σύνδεσή μας .
4. Αν πιστεύεις ότι κάποιοι εδω μέσα λενε κάποια πράγματα κινούμενοι και αποσκοπούντες στην μισαλλοδοξία και το μίσος καλό θα κάνεις να μήν ετοιμάσεις καμμιά εργασία γιατί θα είναι άνευ στόχου καί νοήματος.
Η ταμπελοκόλληση έχει και κάποια όρια. Προσπάθησε να μήν τα περάσεις πάλι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 00:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακαρι μερικοι απο εσας να μην γινετε ποτε αφεντικα ,ο θεος να σωζει αυτον που διαφωνει με εσας .Σας καταριεμαι να ειστε παντοτε υπαλληλοι ....
Μαθετε να συζητατε ,αντρας απο το ινερνετ μπορει να γινει ο καθενας ,σοβαρευτειτε λοιπον και μην πραθετετε πτυχια μαλλον απογοητευετε τους υπολοιπους.

Edited by - Perseus on 29/03/2004 01:02:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 01:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fokaias
Ακριβώς το αντίθετο εννοούσα .
Αν δείς πιό προσεκτικά θα καταλάβεις ότι εννοούσα πώς το να αυτοπροσδιοριστεί κάποιος (αν αυτό εννοείς με το "Αυτοδιάθεση")
όπως ήθελε , δεν ήταν και τόσο εύκολο να κλονίσει έναν πολιτισμό και ένα σύστημα ιδεών και αξιών. Πολύ δε περισσότερο την πεποίθηση της καταγωγής .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 01:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H m2153 λέει:

quote:

...........
...........

Από που πετάχτηκες εσύ;

Το στοματάκι σου είναι πολύ μεγάλο και βρώμικο για κοριτσάκι και ζέχει. Μην ασχολείσαι μαζί μου γιατί (δεν με ξέρεις κατ' αρχήν) και γιατί δεν είσαι τίποτα παραπάνω από ένα σκατό που την είδε ξαφνικά ότι μπορεί να πει μια μαλακία και να νομίσει πως κάτι λέει.

Τις προσωπικές κριτικές αυτού του είδους που κάνεις (επείδη είπα δύο πράγματα γιατί θεώρησα από την πλευρά μου ότι απευθύνομαι σε σοβαρά άτομα) βάλτες εκεί που ξέρεις.

Εγώ δεν ασχολήθηκα μαζί σου. Αυτά για τα πτυχία ήταν στο πλαίσιο μιας άλλης συζήτησης και δεν είχαν τον σκοπό που προσέδωσαν κάτι κομπλεξικά ζώα σαν εσένα.

Όσο για σένα καταλαβαίνει κανείς πολύ εύκολα ποια σχολή έχεις τελειώσει. Τη σχολή του φούτσου!

Όσο για το παιχνίδι που μου έχεις, συσχέτισέ το με τα απόκρυφα του σώματός σου (που αναφέρεις) και θα βγει ένα καλό παιχνίδι και για σένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 02:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Και για να μάθεις και κάτι, ασχετίλα.. Γιατί ξέρω τι άσχετοι είστε οι μηχανικοί.

Προς υπόλοιπους: έτσι λένε συνέχεια οι πληροφορικάριοι. Δε φανταζόμουν βέβαια ότι υπάρχει και κάποιος που να το πιστεύει.


Σκουπιδι95, μαλλον εισαι εκτος κοσμου!
Ολοι ετσι λενε για τους μηχανικους...
Βασικα σας εχουν χεσ..νους οι προγραμματιστες.

Τι ειναι ο μηχανικος? Ενας ηλεκτρολογος ειναι με "ειδικευση" τπτ αλλο. Αντε γιατι νομιζετε οτι κατεχετε και απο υπολογιστες κιολας!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 15:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Steelspring
Αν και μου είναι πολύ εύκολο να απαντήσω, θα σταματήσω. Το μόνο που θα σου πω είναι ότι σ’ αυτές τις σκέψεις με οδήγησε ο δικός σου τρόπος σκέψης. Το να χρησιμοποιείς όρους τους οποίους δεν μπορείς να χειριστείς, περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσουν παρά θα λύσουν.
Δεν υπάρχει ανώτερη και κατώτερη φυλή με κριτήριο τη βιολογική δομή του ανθρώπου.
Ο ρατσισμός είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο, και τίποτα παραπάνω.
Βάση αυτών που αναφέρεσαι ανωτερότητα σημαίνει και πρόβλεψη, αν είχαν προβλέψει ότι η διαμάχη μεταξύ τους θα οδηγούσε την Ελλάδα από την ακμή στο μεταίχμιο της καταστροφής, τότε πολύ απλά το σήμερον δεν θα συζητούσαμε για τέτοια θέματα (κοίταξε λίγο πιο πάνω απο αυτά που γράφω και θα καταλάβεις).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 17:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Θέμα αυτό τιτλοφορείται "ΚΑΤΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ", παρολαυτά τελευταία "φιλο"ξενεί κατά κόρον ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ αντεγκλίσεις!!

Κάποιοι όπως φαίνεται το καταλαβαίνουν αυτό, κάποιοι άλλοι όμως, δεν έχουν πάρει "είδηση" και συνεχίζουν ακάθεκτοι...

Δίνεται διωρία μίας ημέρας στο Θέμα να επανέλθει σε Φυσιολογικά - και προπάντως δημιουργικά - πλαίσια διαλεκτικής και αισθητικής.

Πέρα από αυτό, μεταφέρεται στο Forum Απόψεις, Προτάσεις κ.ά. καθώς σαφώς δεν ταιριάζει στο .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. όπου υπήρχε έως τώρα. Επιφυλασσόμεθα για περαιτέρω μετακίνησή του, στα πλαίσια της Καινούργιας(και ελπίζουμε καλύτερης και λειτουργικότερης) Θεματικής Οργάνωσης των Forums που ετοιμάζεται.

athakandr, τελευταία προειδοποίηση!! Δεν νομίζω πως μπορούμε να ανεχτούμε τα Υποτιμητικά σου Σχόλια προς άλλα Μέλη των Forums!

Σχετικές, αλλά όχι ανάλογες, προειδοποιήσεις φυσικά ισχύουν και για όλα τα Μέλη που έχουν εμπλακεί σε... παρεκτροπές.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 19:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Fokaias είπες:
quote:
Η αντίληψη που έχει ο καθένας για την πατρίδα είναι υποκειμενική

Θα σου αποδείξω ότι εγώ κατανοώ απόλυτα τους όρους που χρησιμοποιώ.
Αν δεχτούμε αυτό που λές , τότε θα καταλήξουμε να πούμε ότι ο Λεωνίδας είχε την προσωπική του άποψη για την πατρίδα αλλά καί ο Εφιάλτης επίσης την δική του.
Σήμερα δηλαδή θα έπρεπε να στηθεί και το άγαλμα του Εφιάλτη δίπλα στου Λεωνίδα με κουκούλα και το δάχτυλο στραμένο προς τις θέσεις των συμπατριωτών του.
Δεν σου ζήτησα να ασπαστείς τις απόψεις μου αλλά αυτο που είπα είναι απότοκο της δικιάς σου θέσης .
Δεν φαντάζομαι βέβαια να υπονοούσες κάτι τέτοιο αλλά δεν φαίνεται πουθενά να αποκλείεται βάσει των λεγομένων σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 00:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Καί ο πλέον απλοικότερος κτηνοτρόφος κατανοεί πολυ καλά την ένοια της ράτσας τουλάχιστον για το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει.
Ξέρει πολύ καλά τι ράτσα πρέπει να είναι τα ζώα του για να είναι παραγωγικά. Καί οπωσδήποτε τι ράτσα θα είναι τα σκυλιά του για να είναι καλοί φύλακες.
Όλος ο κόσμος κατανοεί την ένοια της ράτσας για κάθε έμβιο όν , παρόλα αυτά πολλοί αδυνατούν να το ατιστοιχίσουν στον άνθρωπο.



Δηλαδή για τους ρατσιστές τα ζωώδη ένστικτα και η ανθρώπινη διάννοια είναι στο ίδιο επίπεδο; Δεν έχετε καταλάβει ότι πολιτισμός είναι η υπέρβαση των ενστίκτων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 00:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή για τους ρατσιστές τα ζωώδη ένστικτα και η ανθρώπινη διάννοια είναι στο ίδιο επίπεδο;

Στην περίπτωση των κεφαλοκυνηγών του Βόρνεο η ανθρώπινη διάνοια και τα ζωώδη ένστικτα είναι στο ίδιο επίπεδο , με πιθανή επικράτηση του ενστίκτου μάλιστα.

Άλλες φυλές όμως παρουσιάστηκαν πιό εξελιγμένες διανοητικά και παρήγαγαν πολιτισμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy