ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τα Ονοματα των 12 Θεων Του Ολυμπου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 23:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνα με τη μυθολογια..και τονιζω ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ηταν 12 οι θεοι.Πολυ ομορφα τους ανεφερε ο ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ.
Καλο ειναι να ξερουμε την μυθολογια μας..μα επισης ακομα καλυτερο ειναι να γνωριζουμε την πραγματικη ιστορια της αρχαιας ελλαδας..
Ενταξει καλα ειναι και τα παραμυθακια για τους 12 θεους...τα αντιστοιχω με τον αστεριξ και οβελιξ.. ουτοπικα οντα..για τον χαβαλε μαρεσει να τα διαβαζω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 23:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
E OXI KAI 12

ΟΙ ΩΚΕΑΝΙΔΕΣ ΕΙΤΑΝ 3000
ΟΙ ΠΟΤΑΜΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΣΟΙ
ΟΙ ΝΗΡΗΙΔΕΣ 52
ΠΑΝΑΣ,ΣΕΜΕΛΗ,ΠΛΟΥΤΟΣ,ΗΒΗ,ΚΙΡΚΗ,ΤΡΙΤΩΝ,ΙΡΙΣ..........
ΤΟΝ ΑΤΕΛΙΩΤΟ ΕΧΟΥΝ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 00:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σου έχω πει ότι ακόμη και μετά από τόσο καιρό, δεν είσαι σε θέση να διακρίνεις την διαφορά της αρχαιοφιλίας και του αρχαιόπληκτου. Ας είναι….

Στα υπόλοιπα γελοία που μου προσάπτεις, έχω εδώ και καιρό τοποθετηθεί ότι ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΝΤΡΙ ΔΕΝ ΕΠΙΚΡΟΤΩ, και ούτε και χαριεντίζομαι με κανέναν «Σωτήρα ψυχών». Σου φαίνεται δύσκολο να μην ανήκεις κάπου, αλλά για φαντάσου, υπάρχει και αυτό φίλτατε!!


Μωρέ έννοια σου και σας έχω πάρει χαμπάρι εσάς τους... <<νεοεθνικούς>>. Άθεοι δήθεν από την μια, βάλε και λίγη αρχαία ελλάδα για μόστρα, και λίγος Σπινόζα για το πρεστίζ του επιστήμονα, γενικότερα κάτι σε Καλόπουλος μίνι έκδοση.
Βλέπεις όμως αγαπητέ και άθεος και λάτρης του Δία κάπου χωλαίνει το πράγμα.
Θα πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα ότι δεν περνάει πια αυτή η μπογιά. Έχει γίνει πλέον αντιληπτό ότι το μόνο το οποίο πραγματικά είσαι είναι αντίπαλος του Χριστιανισμού, και απο εκεί και πέρα ψάχνεις υποκατάστατα και κάλυψη.
Σε στενοχωρώ που στο λέω, αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

quote:
WWalker, σε έχουνε πλέον πάρει πολλοί χαμπάρι. Γράφεις απλά για να αφήσεις τη χολή σου, απλά για να μειώσεις τα γραφόμενα.

Λυπάμαι που δεν σου βγαίνει, αλλά βλέπεις και αυτό, θέλει κάτι περισσότερο από έναν ορθόδοξο ζηλωτή…..


Εγώ αγαπητέ δεν γράφω ως... ορθόδοξος ζηλωτής (τι σχέση έχω εγώ με ορθόδοξο ζηλωτή ήθελα να 'ξερα), ως WWalker γράφω, και ως WWalker έχω το χρέος κάθε φορά που σε βλέπω να επιτελείς το... έργο σου να το επισημαίνω.
Τώρα αν εσύ πιστεύεις πως γράφω για να αφήσω την... χολή μου, τι να πω. Μαγκιά σου! Κάπως έτσι πιστεύεις πως η εξέλιξη θα μπορούσε να έγινε τυχαία με πιθανότητα κάπου 1 στο.... τετράκις εκαττομύριο.

Άντε γεια Schwabe!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 00:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe να γραφεις συχνα σε παρακαλω...γιατι μας φτιαχνεις το κεφι..
και κατι αλλο..μην το παρεις απανω σου μα....
Μου θυμιζεις τον ΦΩΣΚΟΛΟ ΕΝΑ ΠΡΑΜΑ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 12:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lancelot:
«Schwabe να γραφεις συχνα σε παρακαλω...γιατι μας φτιαχνεις το κεφι..»

Χαίρομαι φίλτατε. Μακάρι να μπορούσες και εσύ να μας προσφέρεις έστω και αυτή την συγκίνηση…..

Α και που είσαι, επειδή αυτή την ατάκα την πετάει κάθε τρεις και λίγο ο WWalker, φροντίστε να….μοιράσετε τις εξυπνάδες διότι καταντάτε……αντίλαλος!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 12:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Μωρέ έννοια σου και σας έχω πάρει χαμπάρι εσάς τους... <<νεοεθνικούς>>.»

Ε, πως αλλιώς!! Όποιος μελετάει τους…προφήτες, μάλλον……κολλάει «ικανότητες»!!

WWalker:
«Βλέπεις όμως αγαπητέ και άθεος και λάτρης του Δία κάπου χωλαίνει το πράγμα.»

Ξεκόλλα απ’τα στασίδια, και δεν «λατρεύω» κανέναν κερατά. Κοίτα εσύ την δικιά σου την λατρεία (μέρες που’ναι…) και λάβε υπ’όψιν σου ότι όσο θα σχολιάζετε άλλους τόσο θα τα ακούτε. Και τούτο για έναν λόγο: ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ «ΘΕΟ».

WWalker:
«Θα πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα ότι δεν περνάει πια αυτή η μπογιά.»

Και εσύ μάλλον καλά θα κάνεις να ακούς λιγότερο ράδιο…Χριστόδουλος!!!

WWalker:
«Σε στενοχωρώ που στο λέω, αλλά δεν γίνεται αλλιώς.»

Βρε λέγε ΟΤΙ ΤΡΑΒΑΕΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ! Με αφήνει αδιάφορο. Εδώ θα τα ακούτε χύμα και τσουβαλάτα. Το ότι δεν έχετε και τίποτα να πείτε, είναι γνωστό. Οπότε, λέγε ώσπου να….μαλλιάσει η γλώσσα σου!

WWalker:
«Εγώ αγαπητέ δεν γράφω ως... ορθόδοξος ζηλωτής (τι σχέση έχω εγώ με ορθόδοξο ζηλωτή ήθελα να 'ξερα), ως WWalker γράφω, και ως WWalker.»

Εσύ είσαι ακριβώς αυτό φίλτατε: ένας ΚΡΥΨΙΝΟΣ ζηλωτής με «επιστημονικό καπέλο». Μόνο που όπως το ράσο δεν κάνει τον παπά, έτσι και το «καπέλο» δεν…βγάζει λαγό!!

Αργείς να το πάρεις χαμπάρι, αλλά εδώ είμαστε μεγάλε!

WWalker:
«Τώρα αν εσύ πιστεύεις πως γράφω για να αφήσω την... χολή μου, τι να πω. Μαγκιά σου!»

Και ΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΝΕΙΣ??? Υπέδειξε μας τα σχόλια σου που υποστήριξαν τις άναρθρες κραυγές σου φίλτατε. ΠΟΥ είναι αυτά τα σχόλια??

Αντιθέτως, έχουμε ένα σωρό δήθεν εξυπνάδες και «ατάκες» που προσπαθείς να ξαμολήσεις, μόνο και μόνο για να μας δείξεις ότι να, «τα έχωσα στον Schwabe»!

Άσε WWalker, σε πήρανε πολλοί χαμπάρι φίλτατε. Ο κόσμος το έχει τούμπανο και’συ κρυφό καμάρι τρομάρα σου!!

Άντε, και τον νέο χρόνο ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 13:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe μηπως εισαι η ξεφωνημενη ερμοκρατις?Γιατι αυτα που λετε..μοιαζουν πολυ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 16:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lancelot:
«Schwabe μηπως εισαι η ξεφωνημενη ερμοκρατις?Γιατι αυτα που λετε..μοιαζουν πολυ..»

Καλά θα κάνεις να συμμαζευτείς λίγο φίλτατε. Για τα λίγα και επιπόλαιου περιεχόμενου post που έως τώρα έχεις κάνει σε διακρίνει μια μεγάλη αυθάδεια.

Δεν γνωρίζω καμία ή κανέναν Ερμοκράτη, ούτε και σχετίζομαι με οιονδήποτε τρόπο με τρίτους. Γράφω με αυτό το nick από τότε που ξεκίνησα και δεν έχω αλλά ούτε και προτίθεμαι να έχω κάποιο δεύτερο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOUBLAKOS
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 16:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOUBLAKOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe diabazo siga siga ayta pou les.ti malakies les?kala sta leei o WWalker.kopse thn proini malakia palioxekoliariiiiiiiiiiiiiiiiii poustara.gamw tous dwdeka theous sou kai to mouni pou tous petage brwmitsa

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
_____________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cthulhu
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 16:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cthulhu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Schwabe diabazo siga siga ayta pou les.ti malakies les?kala sta leei o WWalker.kopse thn proini malakia palioxekoliariiiiiiiiiiiiiiiiii poustara.gamw tous dwdeka theous sou kai to mouni pou tous petage brwmitsa

που νομιζεις οτι βρισκεσε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOUBLAKOS
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 17:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOUBLAKOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sto ghpedoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cthulhu
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 17:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cthulhu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

sto ghpedo

μαλλον τα μπερδεψες, εδω ειναι forum.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOUBLAKOS
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 17:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOUBLAKOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
me neyriase to atomo,de ksanabrizo,exeis dikioΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 18:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον Schwabe οταν μιλας για αυθαδεια 8α πρεπει να κοιτας πρωτα τον καθρεφτη..πιο απο τα λογια σου να πρωτοκοιταξω..ολα μεσα στην ειρωνεια και στην κακια ειναι.δεν ξανασχολουμε μαζι σου γιατι ειλικρινα δεν εχει νοημα..οπως λενε και πολλοι εδω..αναμασατε τα ιδια και τα ιδια..με διαστρεβλωσεις και καχεντρεχειες..
Να ημαστε καλα ολοι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 19:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lancelot:
«Λοιπον Schwabe οταν μιλας για αυθαδεια 8α πρεπει να κοιτας πρωτα τον καθρεφτη..πιο απο τα λογια σου να πρωτοκοιταξω.»

Να φροντίζεις να ΜΕΝΕΙΣ στο θέμα και να αποφεύγεις τους δήθεν λεονταρισμούς. Να είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι ο καθένας μπορεί να καταφερθεί επί προσωπικού.

Ωστόσο, εδώ μπορείς να δείξεις τα επιχειρήματα σου και στο γήπεδο τα υπόλοιπα.

lancelot:
«δεν ξανασχολουμε μαζι σου γιατι ειλικρινα δεν εχει νοημα..οπως λενε και πολλοι εδω..αναμασατε τα ιδια και τα ιδια..με διαστρεβλωσεις και καχεντρεχειες..»

Έχει δεν έχει νόημα, αυτό είναι…άλλου παπά ευαγγέλιο. Πήρες τις αποφάσεις σου λοιπόν. Άντε και καλή χρονιά σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 21:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε SOUBLAKOS,
καλωσήλθες στο φόρουμ.

Με το καλημέρα όμως καταφέρθηκες κατά του Σβάμπε με απαράδεκτους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς.
Θεωρώ απαραίτητο, να ζητήσεις συγνώμη από το Σβάμπε για το ατόπημά σου αυτό.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια, χωρίς περιττούς και άχρηστους παληκαρισμούς που δεν ωφελούν σε τίποτα.
Να είσαι καλά.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2006, 16:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Schwabe μηπως εισαι η ξεφωνημενη ερμοκρατις?Γιατι αυτα που λετε..μοιαζουν πολυ..

Αγαπητέ lancelot, νομίζεις πως είναι σωστή συμπεριφορά αυτή, η οποία προωθεί τον γόνιμο διάλογο μεταξύ 2 συζητητών?
Γιατί εγώ δεν το νομίζω...
Έχω παρατηρήσει κι άλλες αναφορές σου καθαρά στο πρόσωπο του Schwabe κι ειλικρινά, φίλε μου, δεν καταλαβαίνω μια τέτοια συμπεριφορά.
Είναι πολύ πιθανό 2 συζητητές να μην συμφωνήσουν οπότε συζητούν περαιτέρω.
Αν εσύ νομίζεις πως δε μπορεί να γίνει αυτό μεταξύ εσένα και του Schwabe, γιατί δεν σταματάς εδώ τον διάλογο μαζί του?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2006, 18:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Peronosporos:
«Και μιας και δεν ξέρεις περισσότερα από τον Κακριδή θα σου συνιστούσα να τα λάβεις πολύ σοβαρά υπόψιν σου.»
Και πάλι βιάζεσαι αγαπητέ. Μου είναι γνωστό το πεντάτομο έργο του Κακριδη, ωστόσο δεν είναι το μοναδικό στο είδος. Κατά τον ίδιο τρόπο, και μάλιστα με τον ίδιο τίτλο, μπορείς να βρεις και το έργο του P. Decharme όπως και αρκετών άλλων.
Ο Κακριδής δεν είναι και κανένας τυχαίος και δεν βιάζομαι, εσύ βιάζεσαι να τον αποκυρήξεις. Τελικά δεν μου είπες θα τον λάβεις υπόψιν σου
quote:
Οι κύριοι Θεοί ήσαν ευρέως αποδεκτοί ως δώδεκα (ο Δίας, η Ήρα, ο Ήφαιστος, η Αθηνά, ο Απόλλων, η Άρτεμις, ο Άρης, η Εστία, ο Ερμής κ.λ.π.) και παράλληλα υπάρχουνε και άλλοι Θεοί που αναπτύσσουνε δράσεις γύρω από αυτούς. Ο Διόνυσος και ο Άδης δεν ήταν μέρος των δώδεκα ούτως ή άλλως.
Άλλα λες εσύ και άλλα λέει ο υπερβόρειος, άμα έχεις δίκαιο γιατί δεν τον διορθώνεις. Από που και ως που λοιπόν είσαι αμερόληπτος. Καλά σε λέει αρχαιόπληκτο ο WWalker. Όπως είπα και παραπάνω ο Ηρακλής ΗΤΑΝ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΥ στην Μακεδονία..... Όπως και το αλφάβητο δεν ήταν ίδιο σε κάθε μέρος της Ελλάδας έτσι και το δωδεκάθεο δεν ήταν σταθερό.....
quote:
Πάμε να δούμε τον όρκο για να αντιληφθούμε καλύτερα την σημασία του, αλλά και για να καταλάβεις ότι ΔΕΝ ΕΔΙΝΑΝ ΟΡΚΟ στους Άγραυλο, Ενυάλιο, Αυξώ, Θαλλώ, Ηγεμόνη, αλλά επικαλούνταν τα τιμημένα ονόματα τους ΩΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ του όρκου που έδιδαν ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ.
Αυτό δεν προκύπτει ΠΟΥΘΕΝΑ από το κείμενο, εσύ το λές. Από το κείμενο φαίνονται οι μάρτυρες θεοί και μόνο. Και στην τελική γιατί δεν είναι μάρτυρες οι Δώδεκα θεοί και όχι οι συγκεκριμένοι.....
quote:
Οπότε, με «ενδείξεις» πολλά μπορούμε να υποθέσουμε.
Σε ενδείξεις στηρίζεται και η θεωρία της εξέλιξης καθώς και η ημερομηνία δημιουργίας της Γής. Σε εκείνα τα θέματα άλλα έλεγες και άλλα λες τώρα. ¨οταν σου λέγαμε τότε ότι είναι ενδείξεις σε αυτά που βασίζονται οι επιστήμονες, εσύ έλεγες ότι είναι γνώμη των επιστημόνων. Ε λοιπόν σε πληροφορώ ότι είναι κατηγορηματική γνώμη του Κακριδή αυτό που έγραψα και φαίνεται στις σελίδες 68-70 του δευτέρου τόμου. Ο Κακριδής λέει ότι ήρθε από την Αίγυπτο, ο Schwabe μπορεί να λέει ότι θέλει.....
quote:
Ενυάλιος - επίθετο του Άρη που σημαίνει φιλοπόλεμος.
Το ενυάλιος σημαίνει φονευτής και όχι φιλοπόλεμος πρώτον και αποδίδεται (εκτός από τον Άρη) και στον Δία. Εδώ πρόκειται φανερά για κάποιον άλλο θεό, ξεχωριστό από τον Άρη και τον Δία.
quote:
Λησμονείς ότι για παράδειγμα ένας που έντονα αμφισβήτησε την εγκυρότητα του έργου του Ηρόδοτου ήταν ο ίδιος ο Θουκυδίδης? Γιατί άραγε, έχεις αναρωτηθεί ποτέ σου??
Με αυτό το σκεπτικό μπορεί να αμφισβητηθεί οτιδήποτε έγραψε ο Ηρόδοτος όπως το μέγεθος των στρατευμάτων των περσών κτλ. Αφού ο ίδιος δεν ήταν παρόν στις περισσότερες μάχες....
quote:
Peronosporos:
«Αν θέλεις να κοντράρεις τον Κακριδή, πάρτον ένα τηλέφωνο και ασχολήσου, εμένα με καλύπτουν οι απόψεις του και τις θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ.»
Δεδομένα και θέσφατα δεν υπάρχουνε στην ιστορία, αλλά οφείλουμε να σεβόμαστε τα αρχαιολογικά ευρήματα και να ερευνούμε όλες τις πηγές. Όμως, ΔΕΔΟΜΕΝΗ είναι και η άποψη όχι του Κακριδη αλλά του Θουκυδίδη αγαπητέ…..
Και ποιός σου είπε ότι στην επιστήμη υπάρχουν δεδομένα ας πούμε όπως υποστήριζες για την ηλικία της γής και μάλλιασε η γλώσσα μας να σου πούμε ότι λες μαλακίες. Και ποιός σου είπε ότι με το σκεπτικό σου ο Θουκιδίδης δεν μπορεί να κάνει λάθος πχ. Είναι αλάνθαστος επειδή είναι ο Θουκιδίδης
Και όπως είπα: άν θέλεις να κοντραριστείς με τον Κακριδή πάρτον τηλέφωνο. Για μένα μπροστά στον Κακριδή δεν είσαι ΤΙΠΟΤΑ και δεν μετράει η άποψή σου. Ποιός είσαι εσύ και ποιός είναι ο Κακριδής..... (το λέω αυτό γιατί τις ίδιες μαλακίες μας έλεγες για την Ελληνική γεωλογική εταιρία και το ότι είναι η άποψή της είναι υπεράνω της δικής μας, έλα που γύρισε ομως ο τροχός και η άποψη του Κακριδή είναι υπεράνω της δικής σου....)
Να μην μπερδεύουμε τις βούρτσες με τις π**τσες
Άντε καλή χρονιά σε όλους και ευτυχισμένη.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2006, 20:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Μωρέ έννοια σου και σας έχω πάρει χαμπάρι εσάς τους... <<νεοεθνικούς>>.»

Ε, πως αλλιώς!! Όποιος μελετάει τους…προφήτες, μάλλον……κολλάει «ικανότητες»!!


Εσύ αγαπητέ που είσαι γνωστός αρχαιολάτρης, για πες μας, πως στα είπε η Πυθία και οι σύβιλλες μετά;

quote:
WWalker:
«Βλέπεις όμως αγαπητέ και άθεος και λάτρης του Δία κάπου χωλαίνει το πράγμα.»

Ξεκόλλα απ’τα στασίδια, και δεν «λατρεύω» κανέναν κερατά. Κοίτα εσύ την δικιά σου την λατρεία (μέρες που’ναι…) και λάβε υπ’όψιν σου ότι όσο θα σχολιάζετε άλλους τόσο θα τα ακούτε. Και τούτο για έναν λόγο: ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ «ΘΕΟ».


Α ναι ε; Σοβαρά;
Και εσύ αγαπητέ που δηλώνεις άθεος για να μην φας το χώμα του νεοπαγανιστή, την ώρα που είσαι μια χαρά αρχαιολάτρης, για πες μας, από που το κονόμισες το <<δικαίωμα να σχολιάζεις άλλους Θεούς>>;
Μήπως στο χορήγησε ο Δίας αγαπητέ;

quote:
WWalker:
«Θα πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα ότι δεν περνάει πια αυτή η μπογιά.»

Και εσύ μάλλον καλά θα κάνεις να ακούς λιγότερο ράδιο…Χριστόδουλος!!!


Energy FM ακούω. Τώρα αν αυτό σου κάνει για... ράδιο Χριστόδουλος, τι να πω μάλλον έχεις μπερδέψει την βούρτσα με την... τσατσάρα...

quote:
WWalker:
«Σε στενοχωρώ που στο λέω, αλλά δεν γίνεται αλλιώς.»

Βρε λέγε ΟΤΙ ΤΡΑΒΑΕΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ! Με αφήνει αδιάφορο. Εδώ θα τα ακούτε χύμα και τσουβαλάτα. Το ότι δεν έχετε και τίποτα να πείτε, είναι γνωστό. Οπότε, λέγε ώσπου να….μαλλιάσει η γλώσσα σου!


Και τι ακριβώς ακούμε αγαπητέ;
Λέω γιατί πολλά μπορεί να λέει ο κάθε πικραμένος σαν κι εσένα, αυτό απέχει πολύ όμως από τον σοβαρό λόγο.
Δυστυχώς αγαπητέ θα πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα πως με αερολογίες και βερμπαλισμούς εδώ μέσα για... (*τέλος πάντων*) θα σε περνάνε, όπως στα γράφουνε.

quote:
WWalker:
«Εγώ αγαπητέ δεν γράφω ως... ορθόδοξος ζηλωτής (τι σχέση έχω εγώ με ορθόδοξο ζηλωτή ήθελα να 'ξερα), ως WWalker γράφω, και ως WWalker.»

Εσύ είσαι ακριβώς αυτό φίλτατε: ένας ΚΡΥΨΙΝΟΣ ζηλωτής με «επιστημονικό καπέλο». Μόνο που όπως το ράσο δεν κάνει τον παπά, έτσι και το «καπέλο» δεν…βγάζει λαγό!!

Αργείς να το πάρεις χαμπάρι, αλλά εδώ είμαστε μεγάλε!


Ότι πεις μεγάλε!!!!
Ωρέ πάτησα μια... "νηστήσιμη" μαγειρίτσα παραμονές χριστουγέννων, κοτζαμάν ορθόδοξος <<ζηλωτής>>, αξέχαστη μου έμεινε!!!

Άλλο αγαπητέ το ότι διαμαρτύρομαι που μας λες ότι σου κατέβει εδώ μέσα, και άλλο να είμαι ορθόδοξος "ζηλωτής". Απλά τα πράγματα, και πάρε το και χαμπάρι.

quote:
WWalker:
«Τώρα αν εσύ πιστεύεις πως γράφω για να αφήσω την... χολή μου, τι να πω. Μαγκιά σου!»

Και ΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΝΕΙΣ??? Υπέδειξε μας τα σχόλια σου που υποστήριξαν τις άναρθρες κραυγές σου φίλτατε. ΠΟΥ είναι αυτά τα σχόλια??

Αντιθέτως, έχουμε ένα σωρό δήθεν εξυπνάδες και «ατάκες» που προσπαθείς να ξαμολήσεις, μόνο και μόνο για να μας δείξεις ότι να, «τα έχωσα στον Schwabe»!

Άσε WWalker, σε πήρανε πολλοί χαμπάρι φίλτατε. Ο κόσμος το έχει τούμπανο και’συ κρυφό καμάρι τρομάρα σου!!

Άντε, και τον νέο χρόνο ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ…..


Όπως λες αγαπητέ, έτσι συμπεριφέρεσαι και χειρότερα όταν δεν έχεις κάτι άλλο να πεις για να υποστηρίξεις τις αερολογίες σου και τα κούφια σου λόγια.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2006, 20:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos:
«Ο Κακριδής δεν είναι και κανένας τυχαίος και δεν βιάζομαι, εσύ βιάζεσαι να τον αποκυρήξεις.»

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Ωστόσο, τα θέσφατα θα πρέπει να τα αποφεύγουμε όταν υπάρχουν και άλλοι εγνωσμένου κύρους.

Peronosporos:
«Άλλα λες εσύ και άλλα λέει ο υπερβόρειος, άμα έχεις δίκαιο γιατί δεν τον διορθώνεις.»

Ο καθένας γράφει τις απόψεις του. Κάνουμε ΔΙΑΛΟΓΟ.

Peronosporos:
«Από που και ως που λοιπόν είσαι αμερόληπτος. Καλά σε λέει αρχαιόπληκτο ο WWalker.»

Θα μπορούσα πολύ εύκολα να σε αποκαλέσω χριστιανόπληκτο ή θρησκόληπτο. Καλό θα ήταν να μην παπαγαλίζεις το τι λέει ο καθένας αλλά να πείθεις με τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ σου.

Peronosporos:
«Όπως είπα και παραπάνω ο Ηρακλής ΗΤΑΝ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΥ στην Μακεδονία...»

Ο Ηρακλής, ο ονομαστότερος και αγαπητότερος ήρωας στην αρχαιότητα, υπήρξε για πολλές Πόλεις το σύμβολο της ανδρείας, της δύναμης και της ηθικής. Ημίθεος όντως, είναι επόμενο ενίοτε να απολάμβανε και τιμές. Στο τέλος του, τον πήρανε οι Θεοί στον Όλυμπο όπου και έγινε αθάνατος πια. Αυτά λέει η διήγηση.

Λατρεύτηκε σε όλη την Ελλάδα ως ευεργέτης της ανθρωπότητας, και σε πολλές Πόλεις της Ελλάδος τελούσαν εορτές προς τιμή του, όχι μόνο στην Μακεδονία, τα λεγόμενα Ηράκλεια.

Η πληροφορία που δίνεις φίλτατε είναι Η ΜΙΣΗ αλήθεια.

Peronosporos:
«Όπως και το αλφάβητο δεν ήταν ίδιο σε κάθε μέρος της Ελλάδας έτσι και το δωδεκάθεο δεν ήταν σταθερό.....»

Τι υπονοείς αγαπητέ Περονόσπορε? Μήπως θέλεις να μας φέρεις κάποια στοιχεία ή παραδείγματα?

Peronosporos:
«Αυτό δεν προκύπτει ΠΟΥΘΕΝΑ από το κείμενο, εσύ το λές. Από το κείμενο φαίνονται οι μάρτυρες θεοί και μόνο. Και στην τελική γιατί δεν είναι μάρτυρες οι Δώδεκα θεοί και όχι οι συγκεκριμένοι.....»

Αυτό που λέω προκύπτει εάν ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ το κείμενο του όρκου αγαπητέ! Ο όρκος επικαλείται ΩΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ τους Θεούς, και τούτο γίνεται διότι συγκεκριμένοι Θεοί ανταποκρίνονταν ορθότερα στον όρκο ενός στρατευμένου.

Όπως και σήμερα το κάθε σώμα (στρατός-αστυνομία-ναυτικό) έχει τον προστάτη του που εορτάζει και τιμά με εκδηλώσεις, ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ. Απλά, εκείνοι υπήρξαν πρώτοι.

Τόσο δύσκολο είναι να το αντιληφθείς?

Peronosporos:
«Σε ενδείξεις στηρίζεται και η θεωρία της εξέλιξης καθώς και η ημερομηνία δημιουργίας της Γής.»

Λάθος φίλτατε. Σε ΣΤΟΙΧΕΙΑ στηρίζεται.

Peronosporos:
«Ο Κακριδής λέει ότι ήρθε από την Αίγυπτο, ο Schwabe μπορεί να λέει ότι θέλει.....»

Είπαμε, ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ…..

Peronosporos:
«Το ενυάλιος σημαίνει φονευτής και όχι φιλοπόλεμος..»

Λάθος αγαπητέ. Άνοιξε για παράδειγμα το λεξικό Σουϊδα (10ος αιώνας) και θα δεις ότι σημαίνει ΠΟΛΕΜΙΚΟΣ. Σε σύνδεση δε με την ιδιότητα ενός Θεού, αποδίδεται ως ΦΙΛΟΠΟΛΕΜΟΣ.

Για ΥΠΕΔΕΙΞΕ μας παρακαλώ σε ΠΟΙΟ λεξικό βρήκες το «φονευτής»?? Μήπως σε κανέναν «Απολογητή»??

Peronosporos:
«Και ποιός σου είπε ότι στην επιστήμη υπάρχουν δεδομένα…… μάλλιασε η γλώσσα μας να σου πούμε ότι λες μαλακίες.»

Καλά θα κάνεις, για πολλοστή φορά το λέω, να προσέξεις την γλώσσα σου. Ως προς την ηλικία της γης, τα παράπονα σας ΣΤΑ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ.

Εάν αναλώνεσαι σε φαντασιόπληκτους δεν είναι πρόβλημα μου.

Peronosporos:
«Είναι αλάνθαστος επειδή είναι ο Θουκιδίδης»

Πάντως, δεν είναι Περονόσπορος…..

Peronosporos:
«Να μην μπερδεύουμε τις βούρτσες με τις π**τσες»

Ξεκίνα πρώτα από την αφεντιά σου φίλτατε διότι εδώ λαμβάνει χώρα το «φαινόμενο»……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2006, 21:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Εσύ αγαπητέ που είσαι γνωστός αρχαιολάτρης, για πες μας, πως στα είπε η Πυθία και οι σύβιλλες μετά;»

Εγώ δεν δήλωσα ΠΟΤΕ «πιστός» οιουδήποτε μαντριού. Αντιθέτως, ΕΣΥ βγήκες με «προφητείες» και «προφήτες παππούληδες»! Επομένως, ΛΑΘΟΣ ΠΟΡΤΑ!

WWalker:
«Α ναι ε; Σοβαρά;»

Απόλυτα.

WWalker:
«Μήπως στο χορήγησε ο Δίας αγαπητέ;»

Όσο και να χτυπιέσαι, ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΝΤΡΙ. Εάν συνέβαινε, τότε να είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι θα το έκανα. Δεν σκέφτονται φίλτατε όλοι όπως εσύ….

WWalker:
«Energy FM ακούω. Τώρα αν αυτό σου κάνει για... ράδιο Χριστόδουλος..»

Κατά έναν «παράξενο τρόπο», έχετε τις ίδιες ατάκες…….


WWalker:
«Και τι ακριβώς ακούμε αγαπητέ;»

Αυτά τα οποία σας κάνουνε να «πετιέστε» κύριε WWalker ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΟΡΘΩΝΕΤΕ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ ΑΝΤΙΛΟΓΟ.

WWalker:
«Δυστυχώς αγαπητέ θα πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα πως με αερολογίες και βερμπαλισμούς εδώ μέσα γιαθα σε περνάνε, όπως στα γράφουνε.»

Σου είπα, λέγε ότι θες, με αφήνει αδιάφορο. Η παρουσία σου εξαντλείται σε δήθεν «ατάκες» και τίποτα περισσότερο. Ωστόσο, και εφόσον έτσι έχει, ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΦΙΛΤΑΤΕ??

Εγώ πάντως, δεν θα το έκανα. ΕΑΝ ίσχυε αυτό που προβάλεις….

WWalker:
«Άλλο αγαπητέ το ότι διαμαρτύρομαι που μας λες ότι σου κατέβει εδώ μέσα, και άλλο να είμαι ορθόδοξος "ζηλωτής". Απλά τα πράγματα, και πάρε το και χαμπάρι.»

Ναι, ναι, ότι πεις φίλτατε. Εάν δεν ήσουν Νέο-ζηλωτής, τότε δεν θα αντιδρούσες και έτσι. Θα είχες άλλο λόγο, όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα. Βλέπεις, όσο και να το κρύψεις φίλτατε Η ΠΡΟΒΙΑ ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΙ ΤΟΝ ΛΥΚΟ.

Προσωπικά, με ικανοποίει η δράση σου διότι έχουμε έτσι ΟΛΕΣ τις εκφάνσεις της «μαχόμενης ορθοδοξίας»!!

Και όπως είπα, αυτόν τον χρόνο και με κανένα βιβλίο στα χέρια!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2006, 21:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Ωστόσο, τα θέσφατα θα πρέπει να τα αποφεύγουμε όταν υπάρχουν και άλλοι εγνωσμένου κύρους.
Και τί κάνουν διαφωνούν με τον Κακριδή Δεν νομίζω... Σιγά μην μας πείτε ότι είναι αυτόχθονη η δωδεκαθεϊκή θρησκεία.....
quote:
Ο καθένας γράφει τις απόψεις του. Κάνουμε ΔΙΑΛΟΓΟ.
Τότε γιατί διορθώνεις εμένα μόνο λεβέντη μου. Αν δεν είναι εμπάθεια αυτό τότε ή ηλίθιος είσαι ή σκόπιμα το κάνεις....

quote:
Θα μπορούσα πολύ εύκολα να σε αποκαλέσω χριστιανόπληκτο ή θρησκόληπτο.
Δεν είμαι χριστιανόπληκτος, είμαι θεοσεβούμενος άνθρωπος με την καλή έννοια.
quote:
Η πληροφορία που δίνεις φίλτατε είναι Η ΜΙΣΗ αλήθεια.
Δεν μου λές αν ήταν ή δεν ήταν. Τελικά ήταν στο δωδεκάθεο της Μακεδονίας ο Ηρακλής ή δεν ήταν Τα άλλα που αναφέρεις τα ξέρει και ο κουτσός Schwabe....
quote:
Τι υπονοείς αγαπητέ Περονόσπορε? Μήπως θέλεις να μας φέρεις κάποια στοιχεία ή παραδείγματα?
Το "λατινικό" αλφάβητο από που το πήραν οι ρωμαίοι
quote:
... γίνεται διότι συγκεκριμένοι Θεοί ανταποκρίνονταν ορθότερα στον όρκο ενός στρατευμένου.
Η Θαλλώ και η Αυξώ, η Ηγεμόνη και ο Άγραυλος έχουν τόση σχέση με τον πόλεμο όση έχεις εσύ με τις γκόμενες, δηλαδή καμμία απολύτως.....
quote:
Ενδείξεις, υπάρχουνε και από τον Αιγύπτιο ιερέα ο οποίος είπε στον Έλληνα επισκέπτη ότι ο πολιτισμός τους προέρχεται από χιλιάδες χρόνια πριν ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. Και γνωρίζεις θαρρώ τι εννοώ.
Ο παππούς της γιαγιάς, του κουνιάδου, του πρώτου ξαδέλφου του ανηψιού του Ναβουχονόσορα το λέει αυτό (Ξέρω αναφέρεσαι σε αυτά που εικάζουν ότι άκουσε ο Σόλωνας για την Ατλαντίδα, παρεπιπτόντως όσο υπάρχει η Ατλαντίδα άλλο τόσο είμαι ο νέος Αϊνστάιν, να μην σου πώ O batman...)
quote:
Peronosporos:
«Ο Κακριδής λέει ότι ήρθε από την Αίγυπτο, ο Schwabe μπορεί να λέει ότι θέλει.....»

Είπαμε, ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ…..


Ενδείξεις αλλά οφείλεις να τις δέχεσαι ως πάρα πολύ πιθανές, και σε βάρος των δικών σου απόψεων.....
quote:
αλά θα κάνεις, για πολλοστή φορά το λέω, να προσέξεις την γλώσσα σου.
Και εσύ κοίτα να διορθώσεις το επιτιμιτικό και απαξιωτικό ύφος σου προς τους συνομιλητές σου που τους οδηγεί στο να σου μιλάν έτσι, μέχρι τότε θσ σου μιλώ όπως σου αρμόζει....
quote:
Μήπως σε κανέναν «Απολογητή»
Μα καλά ποιός είναι αυτός ο Απολογητής που μας τα έχετε πρήξει δηλαδή, εγώ δεν τον ξέρω, θα έπρεπε
quote:
Peronosporos:
«Είναι αλάνθαστος επειδή είναι ο Θουκιδίδης»

Πάντως, δεν είναι Περονόσπορος…..


Ούτε Schwabe είναι φυσικά.

Και κάτι που έχω παρατηρήσει Schwabe, παλικάρι της φασολάδας, εσύ δεν συμμερίζεσαι το "εν οίδα ότι ουδέν είδα", γιατί προφανώς τα ξέρεις όλα. Αν κάνεις λάθος δηλαδή πώς θα το διαπιστώσεις με τα μυαλά που κουβαλάς Αν αποκλείεις το ενδεχόμενο να κάνεις λάθος ήδη εκτρέπεσαι από τα αρχαιοελληνικά πιστεύω...

Ά και Ο Κακριδής μετρά περισσότερο από εσένα, που στην τελική μπορεί να είσαι ο οποιοσδήποτε μπετατζής έχει διαβάσει αρχαιοελληνική γραμματεία... Τουλάχιστον αυτός τα λέει επώνυμα και έχει και τα πτυχία να βαρύνει την άποψή του....
Ά και αν έχει κάποιος άλλος συγγραφέας διαφορετική άποψη (ότι είναι αυτόχθονη η θρησκεία) δώσε μας αποσπάσματα από βιβλίο τους και το βιογραφικό τους να γελάσουμε λίγο.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 00:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos:
«Σιγά μην μας πείτε ότι είναι αυτόχθονη η δωδεκαθεϊκή θρησκεία.....»

Υπάρχουν ΚΑΙ για αυτή την άποψη ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ….

Peronosporos:
«Τότε γιατί διορθώνεις εμένα μόνο λεβέντη μου. Αν δεν είναι εμπάθεια αυτό τότε ή ηλίθιος είσαι ή σκόπιμα το κάνεις....»

Διότι για το Δωδεκάθεο πρέπει κάθε φορά να κοιτάμε +2500 χρόνια πίσω, ενίοτε με επισφάλεια όσον αφορά τις πηγές, ενώ στα θέματα του χριστιανισμού μπορούμε να μιλούμε ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΑ. Θέλει πολύ μυαλό?

Η θα πρέπει να είναι κανείς ηλίθιος για να μην το αντιλαμβάνεται??

Peronosporos:
«Δεν είμαι χριστιανόπληκτος, είμαι θεοσεβούμενος άνθρωπος με την καλή έννοια.»

Εσύ το λες. Το ίδιο συμβαίνει και με την αφεντιά μου: είμαι αρχαιόφιλος και τίποτα περισσότερο. Σεβάσου λοιπόν αυτό για να σεβαστώ αυτό που διατείνεσαι.

Peronosporos:
«Τελικά ήταν στο δωδεκάθεο της Μακεδονίας ο Ηρακλής ή δεν ήταν»

Δεν υπάρχει το «Δωδεκάθεο της Μακεδονίας». Ξεκόλλα. Στην αρχαιότητα δεν υπήρξε κάποια «αυστηρά Δωδεκάδα» αλλά η έννοια του Θείου ήταν στα χέρια της Πόλης-κράτους. Τα όρια του ποιος εφάρμοζε την ευρέως αποδεκτή Δωδεκάδα είναι ασαφή θα έλεγα. Το Δωδεκάθεο είχε μια ιδιαίτερη θέση στη συνείδηση του τότε ελληνικού κόσμου. Ένας ιερός όρκος ήταν το {μα τους δώδεκα θεούς του Ολύμπου}, όρκος που έδειχνε το σεβασμό για αυτές τις μορφές που όριζαν τη μοίρα του κόσμου και τη δική τους.

Βλέπεις, είχανε ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ οι άνθρωποι και όχι οδηγίες και ιερατικές φιλοδοξίες για τον «σωστό» και «κάλπικο» θεό.

Peronosporos:
«Το "λατινικό" αλφάβητο από που το πήραν οι ρωμαίοι»

Αδημονώ να μάθω! Από ΠΟΥ αγαπητέ??

Peronosporos:
«Η Θαλλώ και η Αυξώ, η Ηγεμόνη και ο Άγραυλος έχουν τόση σχέση με τον πόλεμο όση έχεις εσύ με τις γκόμενες, δηλαδή καμμία απολύτως.....»

Κακομοίρη Περονόσπορε, τόσα φαντάζεσαι, τόσα λες…..

Πάμε όμως να δούμε πόση σχέση είχε για παράδειγμα Η Άγλαυρος ή Άγραυλος (μην μπερδευτείς, το ίδιο είναι..) με τον όρκο, ώστε να μάθεις και κάτι σωστά.

Σύμφωνα με την παράδοση, γκρεμίστηκε από την Ακρόπολη για να σώσει τους συμπολίτες της από έναν πόλεμο που δεν έπαιρνε τέλος, υπακούοντας σε μια προφητεία. ΛΟΓΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΘΥΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ, δίδονταν ο όρκος των εφήβων Αθηναίων στο ιερό της, το οποίο βρίσκονταν μέσα σε μια σπηλιά στη βόρεια πλευρά της Ακρόπολης.

Εάν έχεις πάντως τόση σχέση με γκόμενες όσο και με αυτά που γράφεις…..τότε ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

Peronosporos:
«Ενδείξεις αλλά οφείλεις να τις δέχεσαι ως πάρα πολύ πιθανές, και σε βάρος των δικών σου απόψεων....»

Σαφέστατα και τις δέχομαι ως πιθανές, αλλά δεν βάζω την ταμπέλα του θεσφάτου.

Peronosporos:
«Και εσύ κοίτα να διορθώσεις το επιτιμιτικό και απαξιωτικό ύφος σου προς τους συνομιλητές σου που τους οδηγεί στο να σου μιλάν έτσι, μέχρι τότε θσ σου μιλώ όπως σου αρμόζει....»

Δεν σε βρίζω, αν και μπορώ πολύ εύκολα να το κάνω. Δεν είσαι ούτε η ορθοδοξία αυτοπροσώπως ούτε και είσαι σε θέση να παριστάνεις τον τιμητή της. Εάν δεν σε βολεύουν οι τοποθετήσεις που απευθύνονται ΟΧΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΑ αλλά σε θεσμούς και δοξασίες, ΤΟΤΕ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ.

Ελπίζω να μην χρειαστεί να σου μιλήσω και εγώ όπως θα «αρμόζει».


Peronosporos:
«Μα καλά ποιός είναι αυτός ο Απολογητής που μας τα έχετε πρήξει δηλαδή..»

Και πάλι: φρόντισε τους τρόπους σου.

Peronosporos:
«Και κάτι που έχω παρατηρήσει Schwabe, παλικάρι της φασολάδας, εσύ δεν συμμερίζεσαι το "εν οίδα ότι ουδέν είδα", γιατί προφανώς τα ξέρεις όλα.»

Καλά θα κάνεις για άτομα που δεν γνωρίζεις να μην τρως μεγάλη μπουκιά. Αυτό, ως συμβουλή, διότι αεριτζήδες σαν και την αφεντιά σου έχω δει ουκ ολίγους έως τώρα.

Δεν τα ξέρω λοιπόν όλα, και ούτε το υποστήριξα ποτέ, ΑΛΛΑ ΑΝΑΜΕΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΗΘΕΝ ΛΕΟΝΤΑΡΙΣΜΟΥΣ. Κατανοητό?

Peronosporos:
«Αν κάνεις λάθος δηλαδή πώς θα το διαπιστώσεις με τα μυαλά που κουβαλάς»

Εσύ κοίτα τα δικά σου τα μυαλά και φρόντισε να τα εμπλουτίζεις, και όσον αφορά εμένα ΣΥΖΗΤΩ και όποτε εμφανίζονται δεδομένα που ΚΑΘΟΛΙΚΑ ανατρέπουνε τα όσα ισχυρίζομαι τότε πολύ απλά διορθώνω.

ΕΣΥ γιατί αγχώνεσαι?

Peronosporos:
«Ά και Ο Κακριδής μετρά περισσότερο από εσένα, που στην τελική μπορεί να είσαι ο οποιοσδήποτε μπετατζής έχει διαβάσει αρχαιοελληνική γραμματεία..»

Μάλλον κρίνεις από την αφεντιά σου, κάτι θα ξέρεις από μπετό εσύ!!

Περονόσπορε ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 12:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τοκ-Τοκ...να τα πούμε;

Βοηθούντος του γνωστού γερμανού μνημοκλέπτη...

1. ΘΑΛΛΩ. Απ’ το «θάλλω» = ακμάζω, συνήθως για τη φύση, εξ ου και αειθαλές δένδρο κλπ.
2. ΑΥΞΩ. Απ’ το αυξάνω, μία απ’ τις χάριτες
3. ΗΓΕΜΟΝΗ. Δλδ «βασίλισσα», ένα απ’ τα επίθετα της Αρτέμιδας (ενίοτε και της Αφροδίτης).
4α. ΑΓΡΑΥΛΟΣ. Ενα απ’ τα επίθετα του Πανός. Εκ του «αγρός» και «αυλή», αυτός που κόβει βόλτες στα λιβάδια.
4β. ΑΓΛΑΥΡΟΣ. Κόρη του Κέκροπα, την τιμούσαν στην Αθήνα εν ακροπόλει όπως λέει ο schwabe.
Οθεν προκύπτει οτι άλλη η μία κι άλλη η άλλη.

Τώρα, όλαι μαζί, κάποια σχέση έχουν, δηλώνουν ιδιότητες (ακμή, αύξηση, ηγεμονία κλπ) καλές για ένα νέο παιδί και γι αυτό μάλλον αναφέρονται στον όρκο και όχι ως θεότητες στις οποίες ορκίζονταν οι παίδες (λέω εγώ τώρα...και όρκο δεν παίρνω).

Τέλος,
ΕΝΥΑΛΙΟΣ = πολεμικός & φονικός, είναι επίθετο, αν ο Pero ήθελε να πει φονικός αντί φονευτής έχει καλώς, αλλοιώς...
Η κυρία σχετίζεται και με την πολεμική θεά ΕΝΥΩ των ρωμαίων.
Ακόμη, υπάρχει και ως «Γραία» στη θεογονία του Ησίοδου.


Edited by - lamogio on 02/01/2006 12:21:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 12:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν ΚΑΙ για αυτή την άποψη ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ….
Ο διόνυσος πχ είναι ελληνική θεότητα έτσι Κολοκύθια ενδείξεις υπάρχουν....
quote:
Διότι για το Δωδεκάθεο πρέπει κάθε φορά να κοιτάμε +2500 χρόνια πίσω, ενίοτε με επισφάλεια όσον αφορά τις πηγές, ενώ στα θέματα του χριστιανισμού μπορούμε να μιλούμε ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΑ. Θέλει πολύ μυαλό?
Για τον χριστιανισμό κοιτάμε 2000+ χρόνια πίσω. Τα 500 χρόνια κάνουν την διαφορά δηλαδή Ποιά η διαφορά στην αξιοπιστία των πηγών δηλαδή
quote:
Δεν υπάρχει το «Δωδεκάθεο της Μακεδονίας». Ξεκόλλα. Στην αρχαιότητα δεν υπήρξε κάποια «αυστηρά Δωδεκάδα» αλλά η έννοια του Θείου ήταν στα χέρια της Πόλης-κράτους. Τα όρια του ποιος εφάρμοζε την ευρέως αποδεκτή Δωδεκάδα είναι ασαφή θα έλεγα. Το Δωδεκάθεο είχε μια ιδιαίτερη θέση στη συνείδηση του τότε ελληνικού κόσμου. Ένας ιερός όρκος ήταν το {μα τους δώδεκα θεούς του Ολύμπου}, όρκος που έδειχνε το σεβασμό για αυτές τις μορφές που όριζαν τη μοίρα του κόσμου και τη δική τους.
Δεν υπάρχει ευρέως παραδεκτή δωδεκάδα διότι δεν υπάρχει σταθερή δωδεκάδα, γργονός που δίνει μεγαλύτερη βάση στο γεγονός ότι οι 12 θεοί ΔΕΝ ήταν προκαθορισμένοι αλλά μια αόριστη έννοια....
quote:
Κακομοίρη Περονόσπορε, τόσα φαντάζεσαι, τόσα λες…..
Αυτό το ύφος των χιλίων καρδιναλίων είναι το επιτιμιτικό ύφος που δημιουργεί καυγάδες, απορώ γιατί δεν σου έχει γίνει ποτέ παρατήρηση για αυτό το ύφος από τους ρυθμιστές...
Δεν μου απάντησες όμως σε ποιόν δίνουν τον όρκο:
quote:
Αυτό δεν προκύπτει ΠΟΥΘΕΝΑ από το κείμενο, εσύ το λές. Από το κείμενο φαίνονται οι μάρτυρες θεοί και μόνο. Και στην τελική γιατί δεν είναι μάρτυρες οι Δώδεκα θεοί και όχι οι συγκεκριμένοι.....
Άσε τις υπεκφυγές και απάντα. Δεν ορκίζονται στην Άγλαυρο, ούτε στα όπλα, ούτε στην πόλη, στους μάρτυρες θεούς ορκίζονται (διότι ο μάρτυρας επισφραγίζει τον όρκο, "μάρτυράς μου ο θεός" λέμε, ουσιαστικά στον θεό ορκιζόμαστε).
quote:
Δεν σε βρίζω, αν και μπορώ πολύ εύκολα να το κάνω.
Το ειρωνικό ύφος που χρησιμοποιείς είναι ύπεραρκετό. Άμα βρίσεις κιόλας θα πέσεις στα βάραθρα της υπόληψης των ανθρώπων του φόρουμ. Ακόμα και τα νέα μέλη σε βρίζουν και σε λένε μασκότ του φόρουμ με τις βλακείες που γράφεις, και μάλιστα όχι το τί γράφεις αλλά το ΠΩΣ τα γράφεις, με μια πλήρη απαξίωση των συνομιλητών σου.
Θα σου θυμίσω κάτι που έγραψες στην απάντησή μου στον υπερβόρειο, χωρίς να έχουμε κάποια διένεξη στο θέμα και πετάγεσαι σαν φαλλός κυριολεκτικά και γράφεις το εξοργιστικό
quote:
Κατανοητό Περονόσπορε?
ΖΗΤΑ ΣΥΓΝΩΜΗ για αυτή τη φράση και θα αποσύρω και εγώ τις βρισιές μου. Εσύ ποιός νομίζεις ότι είσαι και χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις Το ότι ξέρεις τα όσα ξέρεις δεν σου δίνει κανένα δικαίωμα να εκφέρεσαι έτσι....
quote:
Δεν είσαι ούτε η ορθοδοξία αυτοπροσώπως ούτε και είσαι σε θέση να παριστάνεις τον τιμητή της.
Ούτε και εσύ είσαι αρχαίος Έλληνας και δεν είσαι σε θέση να παριστάνεις τον τιμητή της....
quote:
Εσύ κοίτα τα δικά σου τα μυαλά και φρόντισε να τα εμπλουτίζεις, και όσον αφορά εμένα ΣΥΖΗΤΩ και όποτε εμφανίζονται δεδομένα που ΚΑΘΟΛΙΚΑ ανατρέπουνε τα όσα ισχυρίζομαι τότε πολύ απλά διορθώνω.
Έχει συμβεί ποτέ αυτό ή το λές έτσι για πλάκα.. Προφανώς έτσι το γράφεις γαιτί παρόλες τις γνώσεις σου είσαι αυτό που ονομάζουμε "κλειστό μυαλό" δεν δέχεσαι ποτέ εξηγήσεις περα από την δική σου. Στα μαθηματικά πως τα πήγαινες με τέτοιο τρόπο σκέψης(δεν κάνω πλάκα πες μας για να επιβεβαιώσω)
quote:
Περονόσπορε ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ.
Το σοβαρέψου να το λές το πρωί που ξυπνάς στον καθρέφτη....
quote:
Καλά θα κάνεις για άτομα που δεν γνωρίζεις να μην τρως μεγάλη μπουκιά. Αυτό, ως συμβουλή, διότι αεριτζήδες σαν και την αφεντιά σου έχω δει ουκ ολίγους έως τώρα.
Εσύ με ξέρεις δηλαδή Εσύ δεν αναιρείς αυτά που γράφεις στην ίδια πρόταση
Και κάτι τελευταίο για να κλείσω, εσύ δεν ΣΥΖΗΤΑΣ όπως γράφεις, παραθέτεις απόψεις και αλοίμονο σε όποιον που θα τις αμφισβητήσει. Οι απόψεις σου είναι προέκταση του ανδρισμού σου δηλαδή για να καταλάβω. Άντε και κάνει λάθος ο συνομιλητής σου, και τί έγινε σε τελική ανάλυση, θα πρέπει να τον φάς ζωντανό γιατί τόλμησε να αμφισβητήσει τον μεγάλο Schwabe Αυτές είναι απαράδεκτες συμπεριφορές και δείχνουν αυταρχικό άτομο (φταίνε οι γονείς σου σίγουρα) το οποίο είναι μόνο του και δεν έχει ελαστικότητα σκέψης.
Πάνε δες κανένα ψυχολόγο φιλίκά στο λέω...


Edited by - Peronosporos on 02/01/2006 12:53:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 15:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos:
«Ο διόνυσος πχ είναι ελληνική θεότητα έτσι Κολοκύθια ενδείξεις υπάρχουν...»

Έχεις κάτι το ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ? Να ο δούμε επομένως!

Peronosporos:
«Για τον χριστιανισμό κοιτάμε 2000+ χρόνια πίσω. Τα 500 χρόνια κάνουν την διαφορά δηλαδή Ποιά η διαφορά στην αξιοπιστία των πηγών δηλαδή»

Τεράστια. Για τον χριστιανισμό δεν χρειάζεται να εικάζουμε πολλές φορές όσον αφορά λατρευτικό και δόγμα, ΚΑΘΩΣ ΟΛΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. Το ίδιο είναι??

Peronosporos:
«Δεν υπάρχει ευρέως παραδεκτή δωδεκάδα διότι δεν υπάρχει σταθερή δωδεκάδα....»

Υπάρχει και αναφορά όρκου. Σαφέστατα και υπήρχε η έννοια ετούτη.

Peronosporos:
«Αυτό το ύφος των χιλίων καρδιναλίων είναι το επιτιμιτικό ύφος που δημιουργεί καυγάδες...»

Φρόντισε να μην βρίζεις, και κανένα επιτιμητικό ύφος δεν θα σε ενοχλεί. Απλό είναι.

Peronosporos:
«Δεν ορκίζονται στην Άγλαυρο, ούτε στα όπλα, ούτε στην πόλη, στους μάρτυρες θεούς ορκίζονται (διότι ο μάρτυρας επισφραγίζει τον όρκο, "μάρτυράς μου ο θεός" λέμε, ουσιαστικά στον θεό ορκιζόμαστε).»

Ακριβώς! ΜΑΡΤΥΡΑΣ ο Θεός, ωστόσο ΤΟΝ ΟΡΚΟ τον απεύθυναν στην πιστή τήρηση των στρατιωτικών υποχρεώσεων. Εάν ήταν διαφορετικά τότε θα έδιναν όρκο ΓΙΑ τους Θεούς και δεν θα χρειαζόταν η επίκληση κανενός μάρτυρα.

Peronosporos:
«Το ειρωνικό ύφος που χρησιμοποιείς είναι ύπεραρκετό.»

Δεν «ειρωνεύομαι» κανέναν ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΠΡΩΤΟΣ. Και εάν έχει συμβεί με εσένα, που αυτό υπαινίσσεσαι, ΤΟΤΕ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗ. Αναμένω λοιπόν.

Peronosporos:
«Ακόμα και τα νέα μέλη σε βρίζουν και σε λένε μασκότ του φόρουμ με τις βλακείες που γράφεις..»

Κοίτα να δεις, εάν παραδειγματίζεσαι από το τι λέει ένας SOUBLAKOS, τότε μου είναι κατανοητή η στάση σου. Κοίτα μόνο μην του μοιάσεις φίλτατε!

Peronosporos:
«ΖΗΤΑ ΣΥΓΝΩΜΗ για αυτή τη φράση και θα αποσύρω και εγώ τις βρισιές μου.»

Το «κατανοητό» ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΥΒΡΗ. Επομένως, τζάμπα μην δημιουργείς θόρυβο αλλά σεβάσου το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι δεν σε έβρισε ΚΑΝΕΙΣ (έως τώρα..). Τέλος, δεν σου ζήτησε κανείς να «αποσύρεις» τις βρισιές σου αλλά να μην τις επαναλάβεις.

Peronosporos:
«Ούτε και εσύ είσαι αρχαίος Έλληνας και δεν είσαι σε θέση να παριστάνεις τον τιμητή της....»

Εγώ δεν έβρισα και γενικώς δεν «έβγαλα σπυριά» από τα γραφόμενα σου, αλλά εσύ το έκανες. Οπότε, μάλλον εσύ βγαίνεις ενοχλημένος τιμητής….

Peronosporos:
«Έχει συμβεί ποτέ αυτό ή το λές έτσι για πλάκα..»

Σαφέστατα και έγινε. Αλλά έγινε από μέλη με γνώσεις και όχι από σχολιασμούς τύπου διαδήλωσης! Ένα παράδειγμα είναι ο Πλωτίνος, του οποίου τις προτροπές αναγνώρισα και διόρθωσα.

Peronosporos:
«Στα μαθηματικά πως τα πήγαινες με τέτοιο τρόπο σκέψης (δεν κάνω πλάκα πες μας για να επιβεβαιώσω)»

Μάλλον θα σε απογοητεύσω φίλτατε! Δεδομένου ότι δουλειά μου είναι τα νούμερα, τα πάω άριστα. Όλοι χρειαζόμαστε βελτιώσεις βεβαίως, αλλά η ζωή συνεχίζεται.

Peronosporos:
«Το σοβαρέψου να το λές το πρωί που ξυπνάς στον καθρέφτη....»

Κάντο εσύ και βλέπουμε…

Peronosporos:
«Άντε και κάνει λάθος ο συνομιλητής σου, και τί έγινε σε τελική ανάλυση, θα πρέπει να τον φάς ζωντανό γιατί τόλμησε να αμφισβητήσει τον μεγάλο Schwabe»

Τυχαίνει φίλτατε τα γνωρίζω τα θέματα που εμπλέκομαι, και αυτό αποτελεί «ιερό κανόνα» στη ζωή μου. Ασχολούμαι μόνο με θέματα που γνωρίζω, αντιλαμβάνομαι και ερευνώ. Επίσης, έχω εμπιστοσύνη στις ικανότητες των συνεργατών ή διαφόρων φίλων εγνωσμένου κύρους και επιστημοσύνης στο χώρο τους.

Φυσικά, δεν διεκδικώ το αλάθητο ούτε και θεωρώ ότι υπάρχει κάτι σχετικό εφόσον δεν υπήρξαμε ΑΥΤΟΠΤΕΣ μάρτυρες. Από την άλλη, επιμένω στις θέσεις που διατυπώνω αναμένοντας ΙΣΧΥΡΑ στοιχεία που τουλάχιστον να κλονίζουνε αυτά που εγώ γνωρίζω ή έχω πρόσβαση.

Η ένταση πολλές φορές είναι αναπόφευκτη καθώς με κουράζουνε αυτοί που γράφουνε απλά για να «την πούνε» ή να αφήσουνε «διακριτικά» τη χολή τους.

Peronosporos:
«Αυτές είναι απαράδεκτες συμπεριφορές και δείχνουν αυταρχικό άτομο (φταίνε οι γονείς σου σίγουρα) το οποίο είναι μόνο του και δεν έχει ελαστικότητα σκέψης.»

Δεν γνωρίζεις, και άρα δεν έχει νόημα να σου εξηγώ.

Οι γονείς μου είναι οι καλύτεροι γονείς που θα μπορούσε άνθρωπος να επιθυμεί, και ακριβώς η έλλειψη αυταρχικότητας τους στοίχισε πολλά στη ζωή τους. Το γραφείο μου, το σπίτι μου, είναι συνεχώς γεμάτο αγαπητέ, και εάν ήξερες πόσοι φίλοι απολαμβάνουνε αυτές τις «κοκορομαχίες» τότε θα μίλαγες εντελώς διαφορετικά!

Όπως είπα, δεν ξέρεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 22:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Εσύ αγαπητέ που είσαι γνωστός αρχαιολάτρης, για πες μας, πως στα είπε η Πυθία και οι σύβιλλες μετά;»

Εγώ δεν δήλωσα ΠΟΤΕ «πιστός» οιουδήποτε μαντριού. Αντιθέτως, ΕΣΥ βγήκες με «προφητείες» και «προφήτες παππούληδες»! Επομένως, ΛΑΘΟΣ ΠΟΡΤΑ!


Όσο και να προσπαθείς να κρυφτείς αγαπητέ, τα καμώματά σου και οι φλογερές μάχες που δίνεις κάθε φορά μην τυχόν και καθήσει μύγα στο σπαθί των Ολυμπίων Θεών, σε συνδυασμό με το γνωστό πάθος σου να προβάλλεις τους υποτιθέμενους διωγμούς των εθνικών από τους Χριστιανούς, σε έχουν προδώσει.
Είναι σαφές και προφανές, και γι' αυτό οφείλεται η συμπεριφορά σου και τα λεγόμενά σου, ότι είσαι αρχαιολάτρης ολυμπιοπληκτος. Οπότε δεν χρειάζεται να κρύβεσαι πίσω από την πρόφαση του "άθεου" δήθεν.

quote:
WWalker:
«Μήπως στο χορήγησε ο Δίας αγαπητέ;»

Όσο και να χτυπιέσαι, ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΝΤΡΙ. Εάν συνέβαινε, τότε να είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι θα το έκανα. Δεν σκέφτονται φίλτατε όλοι όπως εσύ….


Έλα τώρα, μεταξύ μας ρε Schwabe!!!!
Είπαμε αγαπητέ, ο έρωτας κι ο βήχας δεν κρύβονται.

quote:
WWalker:
«Και τι ακριβώς ακούμε αγαπητέ;»

Αυτά τα οποία σας κάνουνε να «πετιέστε» κύριε WWalker ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΟΡΘΩΝΕΤΕ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ ΑΝΤΙΛΟΓΟ.


Καιρός πια να σταματήσεις να προπαγανδίζεις αγαπητέ. Πόσο μάλλον όταν αυτή την στιγμή είναι αρκετά τα μέλη στα οποία έχεις δημιουργήσει αντιπάθειες και ήδη μερικά σε έχουν στήσει στον τοίχο αφοπλίζοντας τα όσα ατεκμηρίωτα προπαγανδιστικά σχόλια έχεις να προσθέσεις καταστρέφοντας κάθε σοβαρή συζήτηση που διαδραματίζεται στο φόρουμ.

quote:
WWalker:
«Δυστυχώς αγαπητέ θα πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα πως με αερολογίες και βερμπαλισμούς εδώ μέσα γιαθα σε περνάνε, όπως στα γράφουνε.»

Σου είπα, λέγε ότι θες, με αφήνει αδιάφορο. Η παρουσία σου εξαντλείται σε δήθεν «ατάκες» και τίποτα περισσότερο. Ωστόσο, και εφόσον έτσι έχει, ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΦΙΛΤΑΤΕ??

Εγώ πάντως, δεν θα το έκανα. ΕΑΝ ίσχυε αυτό που προβάλεις….


Κατά κάποιον περίεργο και μαγικό τρόπο, η απάντηση που μου έδωσες σου ταιριάζει γάντι: η παρουσία σου είναι ακριβώς αυτά.

quote:
WWalker:
«Άλλο αγαπητέ το ότι διαμαρτύρομαι που μας λες ότι σου κατέβει εδώ μέσα, και άλλο να είμαι ορθόδοξος "ζηλωτής". Απλά τα πράγματα, και πάρε το και χαμπάρι.»

Ναι, ναι, ότι πεις φίλτατε. Εάν δεν ήσουν Νέο-ζηλωτής, τότε δεν θα αντιδρούσες και έτσι. Θα είχες άλλο λόγο, όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα. Βλέπεις, όσο και να το κρύψεις φίλτατε Η ΠΡΟΒΙΑ ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΙ ΤΟΝ ΛΥΚΟ.

Προσωπικά, με ικανοποίει η δράση σου διότι έχουμε έτσι ΟΛΕΣ τις εκφάνσεις της «μαχόμενης ορθοδοξίας»!!

Και όπως είπα, αυτόν τον χρόνο και με κανένα βιβλίο στα χέρια!!


Να σου πω κάτι ρε Schwabe? λίγο την νοιάζει την Ορθοδοξία για τις χαζομάρες σου, τόσο ώστε να αναθέσει σε <<ζηλωτές>>, <<απολογητές>> και άλλους τέτοιους που φαντασιώνεσαι να ασχοληθούν με τον ρηχό και ασόβαρο λόγο σου.
Όπως και να σου το πούνε αγαπητέ, εσύ πάλι έτσι θα το βλέπεις. Ένας απλός άνθρωπος είμαι που έχει αγανακτήσει προ πολλού για το μπλαζέ υφάκι σου και τις αυταπάτες ευγλωττίας που σε διακατέχουν, και τίποτα παραπέρα.

Αν έχεις φτάσει πια στο σημείο να βλέπεις ζηλωτές και... σταυροφόρους, τότε τι να σου πω πια!!! Έχεις χάσει κάθε επαφή με τον πραγματικό κόσμο!


Πάντως αγαπητέ όπως βλέπω και από τις απαντήσεις σου προς τον Περονόσπορο, είσαι ακριβώς όπως περιγράφω: ένας αδιάλλακτος προπαγανδιστής με αυταπάτες ευγλωττίας και μόρφωσης που όταν γράφει γελάει όλο το forum μαζί του αλλά συνεχίζει από... εγωισμό!

(ΠΣ: Ο ΣΟΥΒΛΑΚΟΣ μάλλον εξέφρασε πιο περιεκτικά τα παραπάνω).

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 11:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Όσο και να προσπαθείς να κρυφτείς αγαπητέ, τα καμώματά σου και οι φλογερές μάχες που δίνεις κάθε φορά μην τυχόν και καθήσει μύγα στο σπαθί των Ολυμπίων Θεών..»

Έχω πει ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ ότι δεν πρόκειται για «Θεούς» αλλά για ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ. Αυτό, ΠΩΣ σου φαίνεται? Ως……………«δήλωση πιστού»??

Απλά, όπως είπα, δεν ανέχομαι να βλέπω ως «τιμητές» τους εκφραστές ενός ΙΟΥΔΑΙΚΟΥ ΜΥΘΟΥ. Απλό είναι.

WWalker:
«Είναι σαφές και προφανές, και γι' αυτό οφείλεται η συμπεριφορά σου και τα λεγόμενά σου, ότι είσαι αρχαιολάτρης ολυμπιοπληκτος.»

Θα μπορούσα ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ να πω ότι ΕΣΥ, ως ΔΗΛΩΜΕΝΟΣ ΠΙΣΤΟΣ, είσαι εβραιόπληκτος. Ωστόσο, μάλλον δεν θα σου άρεζε μια τέτοια τοποθέτηση, έτσι δεν είναι? Κάνε μου λοιπόν τη χάρη με τις φαντασιώσεις σου, διότι ο μοναδικός λόγος είναι η έπαρση της «μοναδικότητας» και του «εξ αποκαλύψεως» παραμυθιού που τα’κούτε.

Βλέπω ότι σου φαίνεται «παράξενο» να μην ανήκει κάποιος σε μαντρί πάντως….

WWalker:
«Είπαμε αγαπητέ, ο έρωτας κι ο βήχας δεν κρύβονται.»

Η αλήθεια, για σένα λέγετε «έρωτας». Θρησκεία μου φίλτατε Η ΑΛΗΘΕΙΑ και τζάμπα μην ταλαιπωρείστε…

WWalker:
«Πόσο μάλλον όταν αυτή την στιγμή είναι αρκετά τα μέλη στα οποία έχεις δημιουργήσει αντιπάθειες και ήδη μερικά σε έχουν στήσει στον τοίχο αφοπλίζοντας τα όσα ατεκμηρίωτα προπαγανδιστικά σχόλια..»

Το είπα, ας το πω ξανά: δεν είμαι εδώ για να δημιουργώ «παρέες» και «αδελφούς» φίλτατε. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝΕ παρόμοιες «συμμαχίες». Το τι λένε τώρα οι εκάστοτε «ξινισμένοι», με αφήνει επίσης αδιάφορο εφόσον φέρονται ευπρεπώς. Κατά τα άλλα, δεν είδα καμία…….«αφόπλιση».

WWalker:
«Κατά κάποιον περίεργο και μαγικό τρόπο, η απάντηση που μου έδωσες σου ταιριάζει γάντι: η παρουσία σου είναι ακριβώς αυτά.»

Άσε τότε φίλτατε τα «δεν» και «δεν», διότι ο μοναδικός λόγος που εμφανίζεσαι είναι για να δημιουργείς ένταση και την εντύπωση ότι «του τα έχωσα». Κάτι καλύτερο δεν μπορείς άραγε να σκεφτείς ως αντίδραση??

WWalker:
«Να σου πω κάτι ρε Schwabe? λίγο την νοιάζει την Ορθοδοξία για τις χαζομάρες σου, τόσο ώστε να αναθέσει σε <<ζηλωτές>>, <<απολογητές>> και άλλους τέτοιους που φαντασιώνεσαι να ασχοληθούν με τον ρηχό..»

Καλά, καλά…..ΜΑΣ ΕΠΕΙΣΕΣ!!!! Όπου βλέπεις βρε να γράφω για χριστιανισμό πετάγεσαι σαν να….σε τσίμπησε μύγα!! Απλά, δεν θέλεις να το πεις για να κρύβεσαι κάτω από το πέπλο του «ανεξάρτητου επιστήμονα».

Παλιό το σενάριο αγαπητέ, παλιό….

WWalker:
«Αν έχεις φτάσει πια στο σημείο να βλέπεις ζηλωτές και... σταυροφόρους, τότε τι να σου πω πια!!! Έχεις χάσει κάθε επαφή με τον πραγματικό κόσμο!»

Ενώ ΕΣΥ, που «διαπίστωσες»…Ολύμπιους και αρχαιολάτρες, είσαι…..σε επαφή έ???

Άιντε άιντε τι κάνει ο θρησκευτικός ζήλος……

WWalker:
«(ΠΣ: Ο ΣΟΥΒΛΑΚΟΣ μάλλον εξέφρασε πιο περιεκτικά τα παραπάνω).»

Μα φυσικά! Και εσύ, πριν πάρεις κόκκινη κάρτα (εάν θυμάσαι..) για το «χρυσόστομο» στοματάκι σου, ΔΕΝ ΔΙΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΣΟΥΒΛΑΚΟ!!

Οπότε, κατανοητή η συμπάθεια.

Ο καιρός περνάει αγαπητέ, αλλά όχι και τα έργα μας…..

Άντε γεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 16:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Όσο και να προσπαθείς να κρυφτείς αγαπητέ, τα καμώματά σου και οι φλογερές μάχες που δίνεις κάθε φορά μην τυχόν και καθήσει μύγα στο σπαθί των Ολυμπίων Θεών..»

Έχω πει ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ ότι δεν πρόκειται για «Θεούς» αλλά για ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ. Αυτό, ΠΩΣ σου φαίνεται? Ως……………«δήλωση πιστού»??

Απλά, όπως είπα, δεν ανέχομαι να βλέπω ως «τιμητές» τους εκφραστές ενός ΙΟΥΔΑΙΚΟΥ ΜΥΘΟΥ. Απλό είναι.


Όσο και να προσπαθείς να τα μπαλώσεις πια αγαπητέ, επικαλούμενος δήθεν "μυθολογίες" και άλλα τέτοια, είναι πλέον εμφανέστατο πως το αντιχριστιανικό σου μένος δικαιολογείται μόνο από την απαράμιλλη αρχαιολατρεία σου.
Άλλο αγαπητέ να κοροιδεύεις τον εαυτό σου με αυθυποβολές, άλλο το να κοροιδεύεις τους άλλους.

quote:
WWalker:
«Είναι σαφές και προφανές, και γι' αυτό οφείλεται η συμπεριφορά σου και τα λεγόμενά σου, ότι είσαι αρχαιολάτρης ολυμπιοπληκτος.»

Θα μπορούσα ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ να πω ότι ΕΣΥ, ως ΔΗΛΩΜΕΝΟΣ ΠΙΣΤΟΣ, είσαι εβραιόπληκτος. Ωστόσο, μάλλον δεν θα σου άρεζε μια τέτοια τοποθέτηση, έτσι δεν είναι? Κάνε μου λοιπόν τη χάρη με τις φαντασιώσεις σου, διότι ο μοναδικός λόγος είναι η έπαρση της «μοναδικότητας» και του «εξ αποκαλύψεως» παραμυθιού που τα’κούτε.

Βλέπω ότι σου φαίνεται «παράξενο» να μην ανήκει κάποιος σε μαντρί πάντως….


Να σου πω κάτι ρε Schwabe? Δεν δικαιολογείσαι με τίποτα. Είναι γνωστές οι περί την αρχαία ελλάδα και το δωδεκάθεο τοποθετήσεις σου, και όσο κι αν προσπαθείς να το αντιστρέψεις, τώρα πια δεν γίνεται τίποτα.
Πόσο μάλλον όταν συνεχίζεις με την ίδια θέρμη να επιδεικνύεις χαρακτηριστικά αρχαιολάτρη.

quote:
WWalker:
«Είπαμε αγαπητέ, ο έρωτας κι ο βήχας δεν κρύβονται.»

Η αλήθεια, για σένα λέγετε «έρωτας». Θρησκεία μου φίλτατε Η ΑΛΗΘΕΙΑ και τζάμπα μην ταλαιπωρείστε…


Όσο κι αν προσπαθείς, δεν μου είναι καθόλου εύκολο να δεχθώ την δωδεκάθεη αλήθεια σου. Σεβαστή η απόφασή σου να στηρίζεις τον νεοπαγανισμό, αλλά ως εκεί.

quote:
WWalker:
«Πόσο μάλλον όταν αυτή την στιγμή είναι αρκετά τα μέλη στα οποία έχεις δημιουργήσει αντιπάθειες και ήδη μερικά σε έχουν στήσει στον τοίχο αφοπλίζοντας τα όσα ατεκμηρίωτα προπαγανδιστικά σχόλια..»

Το είπα, ας το πω ξανά: δεν είμαι εδώ για να δημιουργώ «παρέες» και «αδελφούς» φίλτατε. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝΕ παρόμοιες «συμμαχίες». Το τι λένε τώρα οι εκάστοτε «ξινισμένοι», με αφήνει επίσης αδιάφορο εφόσον φέρονται ευπρεπώς. Κατά τα άλλα, δεν είδα καμία…….«αφόπλιση».


Σε τα μας τώρα ρε Schwabe? Εσύ δεν είσαι που... περιφανεύεσαι κάθε τρεις και λίγο που σου στέλνουν "δήθεν" μηνύματα... συμπάθειας και σύμπνοιας διάφοροι αρχαιολάτρες;

quote:
WWalker:
«Κατά κάποιον περίεργο και μαγικό τρόπο, η απάντηση που μου έδωσες σου ταιριάζει γάντι: η παρουσία σου είναι ακριβώς αυτά.»

Άσε τότε φίλτατε τα «δεν» και «δεν», διότι ο μοναδικός λόγος που εμφανίζεσαι είναι για να δημιουργείς ένταση και την εντύπωση ότι «του τα έχωσα». Κάτι καλύτερο δεν μπορείς άραγε να σκεφτείς ως αντίδραση??


Για ακόμη μια φορά η προσπάθειά σου να αποπροσανατολίσεις και να προπαγανδίσεις πέφτει στο κενό αγαπητέ.
Θα πρέπει να προσπαθήσεις καλύτερα.

quote:
WWalker:
«Να σου πω κάτι ρε Schwabe? λίγο την νοιάζει την Ορθοδοξία για τις χαζομάρες σου, τόσο ώστε να αναθέσει σε <<ζηλωτές>>, <<απολογητές>> και άλλους τέτοιους που φαντασιώνεσαι να ασχοληθούν με τον ρηχό..»

Καλά, καλά…..ΜΑΣ ΕΠΕΙΣΕΣ!!!! Όπου βλέπεις βρε να γράφω για χριστιανισμό πετάγεσαι σαν να….σε τσίμπησε μύγα!! Απλά, δεν θέλεις να το πεις για να κρύβεσαι κάτω από το πέπλο του «ανεξάρτητου επιστήμονα».

Παλιό το σενάριο αγαπητέ, παλιό….


Δηλαδή αγαπητέ από που κι ως που όταν σε βλέπω να προπαγανδίζεις και να λασπολογείς με αερολογίες και άλλα τέτοια εις βάρος του χριστιανισμού, εγώ θα πρέπει να κάτσω να σε ακούω; Σαφώς και θα αντιδράσω, σαν χριστιανός που είμαι, μέχρι να το πάρεις χαμπάρι και να αφήσεις τις αρχαιολατρικές σου βλέψεις παράμερα.

quote:
WWalker:
«Αν έχεις φτάσει πια στο σημείο να βλέπεις ζηλωτές και... σταυροφόρους, τότε τι να σου πω πια!!! Έχεις χάσει κάθε επαφή με τον πραγματικό κόσμο!»

Ενώ ΕΣΥ, που «διαπίστωσες»…Ολύμπιους και αρχαιολάτρες, είσαι…..σε επαφή έ???

Άιντε άιντε τι κάνει ο θρησκευτικός ζήλος……


Ώρες ώρες μου δίνεις την εντύπωση πως έχεις χαζέψει εντελώς...

quote:
WWalker:
«(ΠΣ: Ο ΣΟΥΒΛΑΚΟΣ μάλλον εξέφρασε πιο περιεκτικά τα παραπάνω).»

Μα φυσικά! Και εσύ, πριν πάρεις κόκκινη κάρτα (εάν θυμάσαι..) για το «χρυσόστομο» στοματάκι σου, ΔΕΝ ΔΙΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΣΟΥΒΛΑΚΟ!!

Οπότε, κατανοητή η συμπάθεια.

Ο καιρός περνάει αγαπητέ, αλλά όχι και τα έργα μας…..

Άντε γεια!


Μάλλον τα έχεις μπερδέψει αγαπητέ για την... κόκκινη κάρτα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 16:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Όσο και να προσπαθείς να τα μπαλώσεις πια αγαπητέ, επικαλούμενος δήθεν "μυθολογίες"…»

Με κούρασες φίλτατε με την αυτιστική σου στάση. Σου είπα, είμαι αρχαιόφιλος αλλά όχι «λάτρης». Τόσο δύσκολο είναι να πιστέψεις ότι υπάρχουνε και άτομα που…λένε την αλήθεια??

WWalker:
«Πόσο μάλλον όταν συνεχίζεις με την ίδια θέρμη να επιδεικνύεις χαρακτηριστικά αρχαιολάτρη.»

Δεν υφίσταται αγαπητέ «θέρμη» αλλά όρεξη για να αναδειχθεί η αλήθεια. Αρκετά συκοφαντήθηκε η αρχαιότητα από τους τιμητές του Θείου. Χορτάσαμε!

WWalker:
«Εσύ δεν είσαι που... περιφανεύεσαι κάθε τρεις και λίγο που σου στέλνουν "δήθεν" μηνύματα... συμπάθειας και σύμπνοιας διάφοροι αρχαιολάτρες;»

Τον κακό σου τον καιρό!

ΠΟΤΕ είπα εγώ ότι δέχομαι «μηνύματα από αρχαιολάτρες» βρε αθεόφοβε? Είπα ότι τα πάω πολύ καλά με αρκετούς ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ αλλά και μέλη, μιας και σε προσωπικές επαφές υπάρχει πλήρη κατανόηση. ΑΛΛΟ αυτό και ΑΛΛΟ το παραμύθι που φαντάστηκες.

WWalker:
«Για ακόμη μια φορά η προσπάθειά σου να αποπροσανατολίσεις και να προπαγανδίσεις πέφτει στο κενό αγαπητέ.»

Για μια ακόμη φορά γράφεις «αν και τίποτα δεν σου αρέσει». Άντε να δούμε πότε θα συμβαδίζει η γραφή με την πράξη σε σένα….

WWalker:
«Σαφώς και θα αντιδράσω, σαν χριστιανός που είμαι, μέχρι να το πάρεις χαμπάρι και να αφήσεις τις αρχαιολατρικές σου βλέψεις παράμερα.»

Μα, αυτό λέμε! Με τη «θέρμη» ενός Νέο-ζηλωτή υπερασπίζεσαι τα συμφέροντα σου.

WWalker:
«Ώρες ώρες μου δίνεις την εντύπωση πως έχεις χαζέψει εντελώς...»

Ναι? Κάνε τότε την αυτοκριτική σου διότι η απάντηση μου ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!

WWalker:
«Μάλλον τα έχεις μπερδέψει αγαπητέ για την... κόκκινη κάρτα.»

Καθόλου φίλτατε. Ειδάλλως δεν θα συμφωνούσες. Πως λέει, «κύλισε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι!».

Άντε γεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy