ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΛΕΣΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 20:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΛΕΣΑΝΔΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρομαι που εισαι και παλι εδω!!!!!!!!
Καλη συνεχεια!

ΝΕΜΕΣΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 19:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ μου αρέσει το θέμα σου ΑΖΩΕΛ,
Το σκέφτομαι και εγώ πολύ καιρό το τι θα έκανα. Δεν θα ασχοληθώ με το αν θα έπρεπε ή όχι να αλλάξω κάτι ή αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο χωρίς καταστροφικές συνέπειες μιας και το θέμα σου είναι υποθετικό. Το σίγουρο λοιπόν είναι ότι δεν θα το σκεφτόμουν και πολύ το να αλλάξω κάτι, μιας και όπως είναι σήμερα ο κόσμος δεν είναι και πολύ του γούστου μου (όχι ότι ήταν και σε κάποιο ιδιαίτερο χρονικό σημείο της ιστορίας).
Θα ήθελα λοιπόν να μπορούσα να προειδοποιήσω τις Ελληνικές Πόλεις, ότι οι πόλεμοι μεταξύ τους (Πελοποννησιακός για παράδειγμα) θα ήταν η καταστροφή όλων τους.
Ίσως να έλεγα στον Μέγα Αλέξανδρο, για τον κατακερματισμό της αυτοκρατορίας του, μετά τον θάνατό του. Μια πιο μικρή και πιο ομοιογενής θα έφτανε. Αλλά βέβαια αυτός δεν ήταν φτιαγμένος για μικρά πράγματα. Και να προσέχει τον εαυτό του πιο πολύ.
Ίσως να έσκαγα μύτη στην Πόλη στις 29/5/1453 με μερικά ΑΚ47 και μετά να έβαζα φωτιά στην Βενετία που την έχω άχτι (ωχ, παρανοϊκός ακούγομαι).
Ή μπορεί απλά να έβαζα μερικές πετρούλες στην κούνια του Μωυσή στον Νείλο. :)

Μάλλον το πρώτο θα έκανα, αν και μου φαίνεται πως σε βάθος χρόνου δεν θα πετύχαινα και τίποτα, γιατί το μειονέκτημά μας είναι η φαγωμάρα μας. Οι Γερμανοί ας πούμε σαν λαός, μοιάζουν με το κρεβάτι του φακίρη. Όλα τα καρφιά είναι στο ίδιο ύψος. Αρκεί ένας που να ξεπερνά το ύψος, να τους δίνει εντολές και όλοι ακολουθούν. Οι Έλληνες όμως είναι σαν καρδιογράφημα. Κανένας μας δεν είναι ίδιος με τους άλλους. Ο καθένας μας είναι και ένας “αρχηγός”. Και η ιστορία έχει δείξει ότι όποτε βρεθεί κάποιος και καταφέρει να βάλει μια ισορροπία στις διαφορές μας, είναι ο ίδιος οργανωμένος, ξέρει τι θέλει και πώς να βάλει τους Έλληνες να κάνουν αυτό που πρέπει, τότε είμαστε ικανοί για απίστευτα πράγματα. Αυτό όμως δεν γίνεται συχνά και στις μέρες μας καθόλου. Τέλος πάντων, σταματάω γιατί ξέφυγα από το θέμα. Συγνώμη.

Να είστε καλά, stemix.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 12:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα. Ήθελα να το βάλω κι εγώ αλλά φαντάστηκα ότι θα υπάρχει.

1) Θα πήγαινα στην εποχή του Ιησού Χριστού για να δω κι εγώ τα θαύματα, τη διδασκαλία του, όσα έζησαν οι μαθητές, τις αγωνίες του. Θα έπαιρνα μαζί μου την κάμερά μου και θα έφερνα υλικό στους δύσπιστους.

2) Θα πήγαινα στο μέλλον για προσωπικούς μου λόγους.

Ταξίδι στο άγνωστο

Edited by - mystery flower on 10/12/2011 12:28:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 17:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αν ανακάλυπτες τελικά πως όλα αυτά που γνωρίζουμε για τον Χριστό, δεν είναι παρά ένας μύθος «δανεισμένος» από παλιές μεσσιανικές αναφορές και όχι μόνο, θα μας το έλεγες…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 12:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βεβαίως και θα το έλεγα.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 18:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' την άλλη εγώ δεν είμαι και τόσο βέβαιος

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 11:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω θα ήθελα πάρα πολύ να δω τον Σωκράτη απο κοντά και εαν μπορουσα να του πάρω μια λέξη, μια κουβέντα και ας μου λεγε κάτι σαν ''κανε περα μωρή μου πατάς τον χιτώνα!'' (σαν γκρούπι μιλάω)

γενικά όμως ενα ψιλοπέρασμα απο διαφορες εποχες θα ήταν τελειο και ας μην είχα δυνατοτητα να επεμβω παρα μόνο να παρακολουθώ! ειναι το απολυτο όνειρο!!!

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 12:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρώ ότι όλοι λέτε πώς θα γυρνούσατε πίσω να δείτε αυτο,εκείνο ,το άλλο!!

γιατί?

Δεν καίγομαι καθόλου για να δω το παρελθόν.Θα προτιμούσα να πάω στο μέλλον 50,100,1000 χρόνια να δω και να ζήσω το άγνωστο.

Να είμαι σαν τον αρχαίο,που ήλθε στην εποχή μας.

Πλάκα θα είχε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 13/12/2011 12:32:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 12:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν έχεις άδικο Νικομαχε, εαν μου δινόταν η ευκαιρία να πάω και εκει και να μην χρειάζεται να διαλέξω βεβαιως και θα πήγαινα! αλλά να σου πω την αλήθεια με τόσες αντικρουόμενες αλήθειες και τόσες φυσιογνωμίες που με εχουν μαγέψει δεν μπορώ παρα να κοιτώ πίσω ... το μέλλον υπάρχει άραγε;

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 13:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
evram
. το μέλλον υπάρχει άραγε

Υποχρεωτικά υπάρχει.
Επειδή το αμέσως επόμενο δισεκατομμυριοστό του δευτερολέπτου,είναι μέλλον !!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 13:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μ αρέσει αυτή η κουβέντα! και δεν μου λες, ποιο από όλα υπάρχει; υποτιθετε οτι κανουμε επιλογες και υπάρχουν διαφορετικά μέλλοντα που παίζουν ή μήπως ειναι όλα ''γραμμένα''?

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 15:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μ αρέσει αυτή η κουβέντα! και δεν μου λες, ποιο από όλα υπάρχει; υποτιθετε οτι κανουμε επιλογες και υπάρχουν διαφορετικά μέλλοντα που παίζουν ή μήπως ειναι όλα ''γραμμένα''?

όσο μπορείς


Αυτο διαπραγματεύεται σε άλλα θέματα στο esoterica και υπάρχει ήδη σχετική και πλούσια αρθρογραφία.

Εν πάσει περιπτώσει,εγω δεν είμαι οπαδός του ντετερμινισμού,οπότε για μένα υπάρχει ο παράγων τυχαιότητα ή επιλογή ή όπως αλλοιώς το θέτει ο οποιοσδήποτε παρατηρητής.

Αν με το " διαφορετικά μέλλοντα " ,εννοείς τα παράλληλα σύμπαντα,ίσως και να υπάρχουν αφού θεωρητικά προβλέπονται.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy