ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 21:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αγαπητοί φίλοι

Κατ'αρχήν θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη σημερινή χαρά μου, επειδή σήμερα το πρωί μπήκε η τελεία στην τελευταία παράγραφο του βιβλίου μου, φέρνοντας σε πέρας μια δουλειά 7 μηνών που αποτελείται ήδη από 750 περίπου χειρόγραφες σελίδες.


Αγαπητέ macedon

Ειλικρινά θέλω να σε συγχαρώ για την ολοκλήρωση του βιβλίου σου. Θα επιθυμούσα εάν μπορούσες να μας δώσεις και μερικές πρόσθετες πληροφορίες γι'αυτό (π.χ. το θέμα που πραγματεύεσαι, τον τίτλο του βιβλίου και όποια άλλη πληροφορία θεωρείς ότι θα μας ενημέρωνε περισσότερο), φυσικά εάν δεν συντρέχουν λόγοι που δεν θα ήταν σκόπιμο να τα ανακοινώσεις αυτά από τώρα.

quote:
H GESTAPO (Genheim Staats Polizei - Μυστική Κρατική Αστυνομία) δεν χρησιμοποιήθηκε για την κατάληψη της εξουσίας από το Χίτλερ, γιατί δεν υπήρχε τότε και δημιουργήθηκε, αν θυμάμαι καλά, περίπου ένα χρόνο μετά την ανακήρυξη του Χίτλερ σε Φύρερ.

Το ίδιο ισχύει και για τα SS (Schutzstaffel-Τάγματα Αμύνης) που δημιουργήθηκαν μετά το 1933.

Αυτοί που έφεραν το κύριο βάρος του αγώνα πριν το 1933 και που είχαν πρωταγωνιστήσει τόσο στο "κίνημα τις μπυραρίας" όσο και στις σκληρές και καθημερινές σχεδόν οδομαχίες με τους κομμουνιστές τότε, ήταν τα "Τάγματα Εφόδου" (SA - Sturmabteilung)


Τα γνωρίζω αυτά και συμφωνώ βέβαια πως έτσι ακριβώς συνέβησαν. Αλλά κι εγώ αυτό εννοούσα, ότι συνέβησαν αυτά μετά την κατάληψη της εξουσίας από τον Χίτλερ.

Μάλλον η έκφρασή μου δεν ήταν πλήρης και γι'αυτό δεν απέδωσε σωστά αυτό που εννοούσα.

Στο μήνυμά μου έγραψα:

quote:
Αφού λοιπόν έγινε ο Χίτλερ , εκφραστής των απόψεων του λαού , κατέλαβε την εξουσία και υλοποίησε τις επιδιώξεις του χρησιμοποιώντας μεταξύ των (πολλών) άλλων και τα δύο εργαλεία : τα Ες – Ες και την Γκεστάπο .

Πράγματι θα αποτύπωνα σαφέστερα αυτό που εννοούσα αν έγραφα:

"Αφού λοιπόν έγινε ο Χίτλερ , εκφραστής των απόψεων του λαού , κατέλαβε την εξουσία και στη συνέχεια, (αφού ήδη είχε καταλάβει την εξουσία) υλοποίησε στα επόμενα χρόνια τις επιδιώξεις του χρησιμοποιώντας μεταξύ των (πολλών) άλλων και τα δύο εργαλεία : τα Ες – Ες και την Γκεστάπο" .

Πάντως, καλά έκανες και προσέθεσες αυτές τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες, διότι η ενημέρωση των αναγνωστών έγινε πληρέστερη.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 21:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αγαπητοί φίλοι

Κατ'αρχήν θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη σημερινή χαρά μου, επειδή σήμερα το πρωί μπήκε η τελεία στην τελευταία παράγραφο του βιβλίου μου, φέρνοντας σε πέρας μια δουλειά 7 μηνών που αποτελείται ήδη από 750 περίπου χειρόγραφες σελίδες.

Κατά δεύτερο, ετοιμάζω μια σειρά εισαγωγικών άρθρων στον εθνικισμό, για να δούμε μερικές βασικές αρχές πάνω στις οποίες μπορούμε να συζητήσουμε.

Κηφέα

quote:
Αφού λοιπόν έγινε ο Χίτλερ , εκφραστής των απόψεων του λαού , κατέλαβε την εξουσία και υλοποίησε τις επιδιώξεις του χρησιμοποιώντας μεταξύ των (πολλών) άλλων και τα δύο εργαλεία : τα Ες – Ες και την Γκεστάπο .

Μια μικρή διόρθωση μόνον, αν μου επιτρέπεις στην κατά τα άλλα ορθή, κατ'εμέ, τοποθέτησή σου.

H GESTAPO (Genheim Staats Polizei - Μυστική Κρατική Αστυνομία) δεν χρησιμοποιήθηκε για την κατάληψη της εξουσίας από το Χίτλερ, γιατί δεν υπήρχε τότε και δημιουργήθηκε, αν θυμάμαι καλά, περίπου ένα χρόνο μετά την ανακήρυξη του Χίτλερ σε Φύρερ.

Το ίδιο ισχύει και για τα SS (Schutzstaffel-Τάγματα Αμύνης) που δημιουργήθηκαν μετά το 1933.

Αυτοί που έφεραν το κύριο βάρος του αγώνα πριν το 1933 και που είχαν πρωταγωνιστήσει τόσο στο "κίνημα τις μπυραρίας" όσο και στις σκληρές και καθημερινές σχεδόν οδομαχίες με τους κομμουνιστές τότε, ήταν τα "Τάγματα Εφόδου" (SA - Sturmabteilung)

Εαρινός

quote:
Πρίν τον λαό και τον πολίτη προυπάρχει ο άνθρωπος ...!

Θεωρώ πως ο ακρογωνιαίος λίθος μιας κοινωνίας θα πρέπει να είναι η ρήση του Πρωταγόρα "Πάντων χρημάτων μέτρον εστίν άνθρωπος". Το ερώτημα είναι πώς επιτυγχάνεται όμως αυτό στην πράξη...


macedon


Κατ'αρχάς θα ήθελα να ευχηθώ με το καλό να "βγεί" στην κυκλοφορία το βιβλίο σου και να αναφέρω ότι με χαρά μου θα το διάβαζα , αρκεί να ήξερα τον τίτλο και τον συγγραφέα του!!!

Πάντων χρημάτων , μέτρον εστί άνθρωπος.

Ούτως ή άλλως κανένας άλλος δεν θα μπορούσε να είναι -εκ των πραγμάτων- ο κυρίως γνώστης και σκεφθείς την ανωτέρω ρήση ...ει μη μόνον ...ο σοφός άνθρωπος!

Βλέπεις αγαπητέ φίλε μου , πριν την σοφία ...και προυπόθεση για την ύπαρξή της αποτελεί η γνώση και ασφαλώς όχι η "στείρα γνώση" αλλα η γνώση που λυτρώνει και ελευθερώνει , ανοίγοντας πόρτες που ήταν κλειστές...ερμητικά κλειστές στα κελλάρια ...τα μουχλιασμένα κελλάρια της προκατάλλειψης και των ανεξέλεγκτων γονεικών προσταγών και εν συνεχεία το πέρασμα απο τα καυδιανά δίκρανα των κοινωνικών νομοτελειών!

Άνθρωπος...αδύναμος ...μα και σοφός!

Ναί φίλε μου αδύναμος, αδύναμος να επιδράσει στην φύση του απεμπολώντας κάθε δικαίωμα του να γνωρίσει την ομιλία και όχι την εκφορά του λόγου , την ψυχή και την δομή της υποταγμένης μα και ταυτόχρονα ανυπότακτης φύσης του!

Ο σοφός φέρει στην ζωή του την ηρεμία και την νηφαλιότητα εκ των έσω και δεν φέρεται εκτός του εαυτού!

Παρασύρομαι ακόμα και αυτή τη στιγμή να διολισθήσω σε σαθρές όπως και ευτελείς αξιολογήσεις αποτέλεσμα του συντονισμού μου , με κοινωνικούς όρους και αξιολογήσεις , διολισθαίνοντας στην βλακεία της πεζής επιβεβλημένης σκέψεως!

Προκατασκευασμένα πρότυπα ...κοινό κτήμα διαφόρων κοινωνικών ομάδων..
Κοινές ελλείψεις και αδυναμίες γίνονται διακριτά γνωρίσματα του ενός προς τον άλλο...αυτά τα γνωρίσματα αποκτούν μια κοινά αποδεκτή συλλογική ψυχή που εμπνέει και κατευθύνει αυτές τις ομάδες , προσδίδοντας νομιμοποίηση και δικαίωμα στην/ις όποιες αποφάσεις και ενεργειές τους...ανθρωπάκια , καμμιά σχέση με τον άνθρωπο και σ'αυτό που είναι προορισμένος να φθάσει!

Πιστεύω φίλε μου , ότι το μέτρο δεν το βάζει ο άνθρωπος , δεν μπορεί να το βάλει όσο και αν προσπαθήσει!

ΤΟ ΕΧΕΙ Η ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ..αναβλύζει εκ των έσω και περιβάλλει τον ίδιο και κάθε βήμα του!

Είναι αυτό που ορίζει το αυτεξούσιο (δεν εννοώ αυτό που ορίζεται απο την θρησκεία) και το μη - εκχωρούμενο διότι είναι αυτό που αναλαμβάνει υπεύθυνα τα του "οίκου του" μη εκχωρώντας τα σε άλλα χέρια , δηλώνοντας μια άλλη τοποθεσία εντός μας , με την ενέργεια αυτή το εκ των έξω εξουσιαζόμενο "εντός μας" που πρωτίστως εξουσιάζει και χειραγωγεί καθένα μας ...το μη -υπεύθυνο που "αενάως" εκχωρεί και δεν ποτέ δεν αναλαμβάνει...αλλά οφείλει να αναγνωρισθεί!

Ρωτάς , αν είναι εφικτό...!

Θα μπορούσα να σου πώ , πως ναί, είναι ...εσύ το βλέπεις όμως πουθενά???

Τίθενται προυποθέσεις για την εμφανισή του , αλλα δυστυχώς αυτές δεν εμφανίζονται πουθενά...!

Δές γύρω σου...ερημιά!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 22:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεύς

quote:
Θα επιθυμούσα εάν μπορούσες να μας δώσεις και μερικές πρόσθετες πληροφορίες γι'αυτό (π.χ. το θέμα που πραγματεύεσαι, τον τίτλο του βιβλίου και όποια άλλη πληροφορία θεωρείς ότι θα μας ενημέρωνε περισσότερο), φυσικά εάν δεν συντρέχουν λόγοι που δεν θα ήταν σκόπιμο να τα ανακοινώσεις αυτά από τώρα.

Πρόκειται για μια κειμενική και ιστορική κριτική των κανονικών ευαγγελίων, τόσο των ίδιων σαν ενότητες, όσο και των περιεχομένων τους.

Τον τίτλο ακόμη δεν τον αποφάσισα. Κάτι σαν την "Απάτη των ευαγγελίων" ή κάτι τέτοιο...

Εαρινός

quote:
με χαρά μου θα το διάβαζα , αρκεί να ήξερα τον τίτλο και τον συγγραφέα του!!!

Ε..χμμ... εγώ είμαι Αν πατήσεις πάνω στο nick μου θα δεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

quote:
Πιστεύω φίλε μου , ότι το μέτρο δεν το βάζει ο άνθρωπος , δεν μπορεί να το βάλει όσο και αν προσπαθήσει!

Οχι, αλλά ό,τι γίνεται θα πρέπει να έχει σαν μέτρο αυτόν και να γίνεται με βάση τι είναι ωφέλιμο γι'αυτόν. Ωφέλιμο, όχι αρεστό.

Ή, για να παραφράσω ένα νομικό θέσφατο, "οι θεωρίες βγήκαν για να εξυπηρετούν τον άνθρωπο και όχι ο άνθρωπος για να εξυπηρετεί τις θεωρίες."

quote:
Θα μπορούσα να σου πώ , πως ναί, είναι ...εσύ το βλέπεις όμως πουθενά?

Μα... ο σημερινός άνθρωπος δεν το θέλει... Επιλογή του είναι!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 12:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon: Οχι, αλλά ό,τι γίνεται θα πρέπει να έχει σαν μέτρο αυτόν και να γίνεται με βάση τι είναι ωφέλιμο γι'αυτόν. Ωφέλιμο, όχι αρεστό.

Ή, για να παραφράσω ένα νομικό θέσφατο, "οι θεωρίες βγήκαν για να εξυπηρετούν τον άνθρωπο και όχι ο άνθρωπος για να εξυπηρετεί τις θεωρίες."


Για τους σοφιστές η αρχή του σεβασμού των κανόνων αντικαταστάθηκε από την αρχή της καθολικής αμφισβήτησής τους , και το γεγονός είναι ότι στον πνευματικό κόσμο των σοφιστών , όπου πια τίποτα δεν γινόταν «κατ’αρχήν» (a priori) δεκτό , μόνο κριτήριο ακλόνητο έγινε η ανθρώπινη και συγκεκριμένη εμπειρία . Δεν υπολογίζονταν πια οι θεοί , οι παραδόσεις , οι μυθολογικές αναμνήσεις – οι εκτιμήσεις μας , οι εντυπώσεις μας , τα συμφέροντά μας αποτελούν από δω και εμπρός το μόνο σίγουρο κριτήριο . Γι’αυτό ο Πρωταγόρας έλεγε "Πάντων χρημάτων μέτρον εστίν άνθρωπος". Τα εξασκημένα πνεύματα δεν ήταν δύσκολο να διακρίνουν χοντρικά όσα , μέσα στις παραδόσεις και τους κανόνες της πολιτείας , αποτελούσαν καθαρή σύμβαση .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 14:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτο συνεβαινε τοτε κ προσωπικα πιστευω οτι οι σοφιστες ειχαν παρει τοσο σοβαρα το ρολο τους που στην τελικη το θεμα χανοταν κ εμενε μονο ο πιο σωστος κατ αυτους τροπος για να το καταρριψουν..σημερα ομως που ολα αυτα εχουν γινει ή μαλλον καλυτερα μετανομαστει σε marketing κ ολα διεπονται απο τον νομο των 4p τι γινεται?μηπως πια το κεντρο δεν ειναι απλα ο ανθρωπος αλλα ο καταναλωτης?μηπως γιαυτο κ θολωσαν ολες οι εννοιες κ ολοι οι ορισμοι?
ξεχασα πες μας αν θελεις κατι παραπανω macedon για το βιβλιο σου πραγματικα ενδιαφερομαι ..
d.k

Edited by - hunter1 on 04/11/2009 14:53:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 15:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κηφεύς

quote:
Θα επιθυμούσα εάν μπορούσες να μας δώσεις και μερικές πρόσθετες πληροφορίες γι'αυτό (π.χ. το θέμα που πραγματεύεσαι, τον τίτλο του βιβλίου και όποια άλλη πληροφορία θεωρείς ότι θα μας ενημέρωνε περισσότερο), φυσικά εάν δεν συντρέχουν λόγοι που δεν θα ήταν σκόπιμο να τα ανακοινώσεις αυτά από τώρα.

Πρόκειται για μια κειμενική και ιστορική κριτική των κανονικών ευαγγελίων, τόσο των ίδιων σαν ενότητες, όσο και των περιεχομένων τους.

Τον τίτλο ακόμη δεν τον αποφάσισα. Κάτι σαν την "Απάτη των ευαγγελίων" ή κάτι τέτοιο...

Εαρινός

quote:
με χαρά μου θα το διάβαζα , αρκεί να ήξερα τον τίτλο και τον συγγραφέα του!!!

Ε..χμμ... εγώ είμαι Αν πατήσεις πάνω στο nick μου θα δεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

quote:
Πιστεύω φίλε μου , ότι το μέτρο δεν το βάζει ο άνθρωπος , δεν μπορεί να το βάλει όσο και αν προσπαθήσει!

Οχι, αλλά ό,τι γίνεται θα πρέπει να έχει σαν μέτρο αυτόν και να γίνεται με βάση τι είναι ωφέλιμο γι'αυτόν. Ωφέλιμο, όχι αρεστό.

Ή, για να παραφράσω ένα νομικό θέσφατο, "οι θεωρίες βγήκαν για να εξυπηρετούν τον άνθρωπο και όχι ο άνθρωπος για να εξυπηρετεί τις θεωρίες."

quote:
Θα μπορούσα να σου πώ , πως ναί, είναι ...εσύ το βλέπεις όμως πουθενά?

Μα... ο σημερινός άνθρωπος δεν το θέλει... Επιλογή του είναι!

macedon


Κωνσταντίνε ,θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω -το τονίζω- ότι διαβάζω με ιδιαίτεη προσοχή , τα όσα καταθέτεις!

Και οφείλω να ομολογήσω ότι υπάρχουν στιγμές που οι δικές σου σκέψεις , δημιουργούν τις προυποθέσεις για για απαρχή δικών μου σκέψεων ..!

Όλα εμφανίζονται ως δική μας επιλογή και τα θέλω και τα δεν θέλω αλλα πρίν απο κάθε σκέψη-εκφορά-συμπεριφορά και ενέργεια , προυπάρχει η κατάσταση απο την οποία καθηλώνεται και μαστίζεται σε καθημερινή βάση κάθε υποκείμενο..!

Το όποιο θέλω , είναι άρρηκτα συνδεδεμμένο με κάποια ή και κάποιες ασυνείδητες επιθυμίες ή και φόβους ακόμα , οι οποίοι ανθούν επί τη βάσει εσωτερικευμένων και ανεπεξέργαστων γονεικών ή και κοινωνικών προσταγών..!

Η κάθε πίστη ή και φοβία , νοηματοδοτείται κυρίαρχα δια μέσου του μητρικού λόγου και στον οποίο αναπόφευκτα και αναπόδραστα το μικρό παιδί είναι εγκλωβισμένο και οροεξαρτάται ταυτόχρονα..!

Στο υποσυνειδητό του καταχωρούνται ή και απωθούνται ...επιβραβεύσεις ή επικρίσεις...χαμόγελο ή και απαξιωτικά βλέμματα..ενίσχυση ή αποθάρρυνση για διάφορες επιλογές του..κλπ!

Ένα μεγάλο θέλω διαμορφώνεται επί των γονεικών επιθυμιών που φαντάζουν , ως δικές μας!!!

Απο την άλλη μεριά θα πρέπει να επικεντρώσουμε την προσοχή μας σε θεμελιώδεις έννοιες και που με μεγάλη άνεση χρησιμοποιούμε , ενώ βασικά δεν έχουμε κατανοήσει λειτουργίες και ιδιοτητές τους..!

Αντίληψη!!!

Το τι νομίζουμε ότι βλέπουμε καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό απο την τάση μας να παρατηρούμε συγκεκριμένα πράγματα αντί για κάποια άλλα!

Θα μπορούσε ως αντίληψη να ορισθεί η κατανόηση των πληροφοριών που λαμβάνει ο εγκεφαλός μας απο το εξωτερικό περιβάλλον ...

Η ψυχολογική-συναισθηματική κατάσταση όμως επι της οποίας εδράζει το υποκείμενο διαδραματίζει κυρίρχο ρόλο στον τρόπο με τον οποίο αποδίδεται το σωστό , όπως και το καλό ή και ακόμη το λειτουργούν ή και συμφερότερο...!

Να σκεπτόμαστε λογικά , μας λένε...μόνο που η λογική , έτσι όπως θέλουν να την ορίσουν , ουσιαστικά δεν υπάρχει...δεν υπάρχει και δεν μπορεί να υπάρξει-έχω την αίσθηση- εκτός και αν με κάποιο τρόπο αλλάξουμε την δομή και καταστατικότητα του ανθρώπου..αλλα τότε θα πάψουμε να μιλάμε για ανθρώπινο είδος...κάτι άλλο θα είναι!

Γι'αυτό και επιμένω , ότι οι ηθικοί προστακτικοί κώδικες και νουθεσίες δεν αποδίδουν και δεν αποδίδουν διότι δεν αλλάζουν την εσωτερική κατάσταση του υποκειμένου!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 20:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη με λιγα λογια το μηλο κατω απο τη μηλια θα πεσει..ως ενα σημειο ομως..αυτο πιστευω οτι ισχυε καποτε οταν η μονη διασκεδαση ηταν η αφηγηγση παραμυθιων γυρω απο το τζακι..τωρα πια με την πρωτη συνειδητοποιηση της υπαρξης τους τα παιδια γεμιζουν αποριες απο τα συνεχομενα μυνηματα που λαμβανουν απο το περιβαλλον τους..η γιαγια πια εγινε dvd κ τηλεοραση..ναμην μιλησω για το διαδυκτιο που οι καινουργιοι αναλφαβητοι θα ειναι αυτοι που δεν γνωριζουν χρηση pc ..οποτε οι νεες γενιες αρχιζουν να αμφισβητουν κ να μην καταπινουν αμασητη γνωση..σαν συνεπεια οροι κ θεωριες καταρριπτονται πιο συχνα κ ολα μπαινουν υπο το πρισμα της αναθεωρησης..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 20:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hunter1:...σημερα ομως που ολα αυτα εχουν γινει ή μαλλον καλυτερα μετανομαστει σε marketing κ ολα διεπονται απο τον νομο των 4p τι γινεται?μηπως πια το κεντρο δεν ειναι απλα ο ανθρωπος αλλα ο καταναλωτης?μηπως γιαυτο κ θολωσαν ολες οι εννοιες κ ολοι οι ορισμοι?

Ας κάνομε λοιπόν μια μικρή παρέκβαση από το θέμα μας (που είναι "ο εθνικισμός") και ας δούμε τι γίνεται σήμερα παραμένοντας λίγο ακόμα στο δημοκρατικό μας καθεστώς και πιο συγκεκριμένα στις εκλογές :

Ας υποθέσουμε ότι ψηφίσαμε . Έληξαν οι εκλογές , οι μετοχές ανεβαίνουν και οι εκλεγέντες βουλευτές πηγαίνουν στη Βουλή για να συγκροτήσουν το κοινοβούλιο . Δεν υπάρχει τίποτε το περισσότερο άτοπο από τις εκπλήξεις που περιμένουν αυτούς τους εκλεκτούς μας κυρίους και κυρίες . Εξελέγησαν για την πολιτική τους δεινότητα , δηλαδή για την ικανότητα να πετυχαίνουν το χρίσμα του υποψήφιου , να αυτοδιαφημίζονται , να αποσπούν επευφημίες και τελικά να κερδίζουν την εκλογή . Και κατέχουν πράγματι την ικανότητα αυτή σε μεγάλο βαθμό ειδίκευσης .

Στην πραγματικότητα είναι (στην συντριπτική πλειοψηφία τους) δουλικοί τύποι , πειθήνιοι , ελαστικοί στην συνείδηση και απαλλαγμένοι από επικίνδυνη πρωτοτυπία ή ευφυΐα . Τίποτε δεν θα τους εμφάνιζε σαν περισσότερο ακατάλληλους για δημόσιο λειτούργημα (ή για την έντεχνη προσπέλασή του) όσον ένα οποιοδήποτε είδος ευφυΐας – και προ παντός ευφυΐας αληθινού πολιτικού ηγέτη .

Είναι φανερό ήδη , ότι φθάνει κανείς ευκολότερα στα ανώτατα δημόσια αξιώματα εάν αποκτήσει φήμη μετριότητας .

Τώρα αιφνιδίως , ο αντιπρόσωπός μας (δηλ. ο βουλευτής μας) βρίσκεται κυκλωμένος από προβλήματα ολωσδιόλου διαφορετικά από εκείνα που έλυσε κατά την πορεία του προς την εξουσία .

Εκείνα ήταν προβλήματα πολιτικά : υπομονής και πειθαρχίας στους κομματικούς ηγέτες της περιφέρειας και της περιοχής του . Υποχθόνιων επιρροών και μυστικών συνεννοήσεων εκφώνησης λόγων και διατύπωσης και ανασκευής κατηγοριών και καλλιέργειας της δημοτικότητας . Συγκέντρωσης συνδρομών και διάθεσης χρημάτων με προσοχή ώστε να μη προκληθεί επέμβαση του νόμου . Παροχής ευνοιών προς ισχυρούς και υποσχέσεων προς τους υπόλοιπους .

Αυτά όμως που αντιμετωπίζει στην Βουλή υπό μορφή χιλιάδων νομοσχεδίων είναι προβλήματα οικονομικά : αφορούν την γεωργία , τις πρώτες ύλες , τη βιομηχανία , την παραγωγή , τον ανταγωνισμό , τις μεταφορές , την ναυσιπλοΐα , τις αεροπορικές συγκοινωνίες , την διαιτησία , την διανομή των αγαθών και τις τραπεζιτικές εργασίες . Απαιτούν γνώση λεπτομερειών προσιτών μόνο σε ειδικούς και άκρως οχληρών για έναν άνθρωπο που σαν μόνη ειδικότητα έχει τις ραδιουργίες . Ο βουλευτής μας ζητάει καταφύγιο στην εφημερίδα του και ψηφίζει ό,τι του υποδείξουν οι άλλοι .

Όσο η διακυβέρνηση γίνεται περισσότερο περίπλοκη , οι αιρετοί άρχοντες γίνονται διαρκώς λιγότερο σπουδαίες προσωπικότητες .

Τα όργανα της εκτελεστικής εξουσίας «προσεταιρίζονται τα όργανα της νομοθετικής εξουσίας» , διότι η εκτελεστική εξουσία είναι πλαισιωμένη με επιτροπές ειδικών επί του εμπορίου , της οργάνωσης εργασίας , των διαπολιτειακών σχέσεων , του δημόσιου λογιστικού …

Σήμερα , οι εξ επαγγέλματος πολιτικοί είναι περισσότερο παρά ποτέ αφέντες μας . Η μετριότητα έχει νικήσει . Παντού , οι πνευματικές αξίες εγκατέλειψαν το προεκλογικό βήμα της δημοκρατίας , για ν’αποφύγουν να παρασυρθούν από τον επικίνδυνο χείμαρρό της . Οι μωροί κρατούν τα ηνία και καλπάζουν σύροντας πίσω τους την ανθρωπότητα .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 21:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]hunter1:


Οι μωροί κρατούν τα ηνία και καλπάζουν σύροντας πίσω τους την ανθρωπότητα .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Kαι η μωρή ανθρωπότητα συντηρεί και δίνει πνοή και υπόσταση ...όπως και διατηρεί,τους κατα δηλωσίν σου μωρούς , Κηφέα!!!

Αν ήταν διαφορετική -η ανθρωπότητα- δεν θα συρόταν φίλε μου..δεν θα νοηματοδοτούσε μωρούς ...!!!

Συμφωνώ με όσα είπες ...απλά υπάρχει το γεγονός και η αιτία του , τώρα ποιός έκανε ποιόν -το αυγό την κότα ή η κότα το αυγό- είναι θέμα κι'αυτό...!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 21:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεύς

Θα έλεγε κανείς πως την περιγραφή της κατάστασης των βουλευτών, όπως την παρουσιάζεις, την αντέγραψες από κάποιο εθνικιστικό εγχειρίδιο.

Οντως, αυτό ακριβώς το πρόβλημα παρουσιάζει η "δημοκρατία" και το σημαντικότερο είναι πως η ίδια η δημοκρατία αναγνωρίζει πως είναι ανίκανη να λύσει σοβαρά προβλήματα (ακριβώς επειδή λείπουν "οι ειδικοί" αλλά και για πολλούς άλλους λόγους) και για το λόγο αυτό προβλέπεται η αυτοκατάργησή της στο Σύνταγμα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 10:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός: Kαι η μωρή ανθρωπότητα συντηρεί και δίνει πνοή και υπόσταση ...όπως και διατηρεί,τους κατα δηλωσίν σου μωρούς , Κηφέα!!!

Αν ήταν διαφορετική -η ανθρωπότητα- δεν θα συρόταν φίλε μου..δεν θα νοηματοδοτούσε μωρούς ...!!!

Συμφωνώ με όσα είπες ...απλά υπάρχει το γεγονός και η αιτία του , τώρα ποιός έκανε ποιόν -το αυγό την κότα ή η κότα το αυγό- είναι θέμα κι'αυτό...!!!


quote:
macedon: Θα έλεγε κανείς πως την περιγραφή της κατάστασης των βουλευτών, όπως την παρουσιάζεις, την αντέγραψες από κάποιο εθνικιστικό εγχειρίδιο.

Οντως, αυτό ακριβώς το πρόβλημα παρουσιάζει η "δημοκρατία" και το σημαντικότερο είναι πως η ίδια η δημοκρατία αναγνωρίζει πως είναι ανίκανη να λύσει σοβαρά προβλήματα (ακριβώς επειδή λείπουν "οι ειδικοί" αλλά και για πολλούς άλλους λόγους) και για το λόγο αυτό προβλέπεται η αυτοκατάργησή της στο Σύνταγμα.


Ναι , είναι μονομερής άποψη αυτή , απλή κατηγορία ενάγοντος και όχι πλήρης ανάλυση .

Οι αντίρροπες αρετές της δημοκρατίας έχουν από μακρού τόσο πολύ εξαρθεί , ώστε να μη χρειάζονται κανένα εγκώμιο εδώ .

Είναι αλήθεια , ότι η καταπίεση της μειοψηφίας εκ μέρους της πλειοψηφίας είναι (με την λογική των αριθμών) προτιμότερη από την καταπίεση της πλειονότητας από τη μειονότητα .

Ότι η εκμηδένιση στην δημοκρατία της ψήφου των μορφωμένων δεν είναι χειρότερη από την υποταγή υπό καθεστώς αριστοκρατίας της νέας αξίας στην παλαιά ευγενή καταγωγή .

Ότι η δημοκρατία έχει εξυψώσει το φρόνημα και την υπερηφάνεια του απλού ανθρώπου κατά τον βαθμό που έχει συνθλίψει το πνεύμα και έχει αποστειρώσει την ευφυΐα του εξαιρετικού ατόμου .

Ότι ο κυρίαρχος ψηφοφόρος έχει τώρα συνείδηση ελεύθερου ανθρώπου , πράγμα που έως ένα βαθμό δημιουργεί θάρρος και χαρακτήρα .

Ότι δεν υπάρχουν πλέον ανάμεσά μας (ενσυνείδητοι) δουλοπάροικοι και ο καθένας μας γνωρίζει ότι δικαιούται να γίνει και πρόεδρος . Ίσως , να υπάρχουν μερικά πολιτεύματα χειρότερα της δημοκρατίας .

Αλλά , όσο περισσότερο την εξετάζουμε , τόσο περισσότερο μας εκπλήσσει η ανικανότητά της και η ανειλικρίνειά της . Αφού η πολιτική εξουσία δεν υπάρχει , παρά μόνο σαν στρατιωτική ή οικονομική ισχύς , η καθολική ψηφοφορία είναι μια δαπανηρή επίδειξη . Η δικτατορία μπορεί να διεκδικήσει ένα σημείο υπεροχής – είναι περισσότερο ειλικρινής . "Η απόλυτη εξουσία" , είπε ο Ναπολέων , "δεν έχει ανάγκη να ψεύδεται . Πράττει , χωρίς να λέγει τίποτε" .

Δημοκρατία χωρίς μόρφωση σημαίνει υποκρισία χωρίς όρια . Σημαίνει εκφυλισμό της πολιτικής σε πολιτικαντισμό . Σημαίνει πολυδάπανη συντήρηση , επιπλέον της πραγματικά άρχουσας τάξης , μιας μεγάλης παρασιτικής τάξης πολιτευτών , των οποίων έργο είναι να υπηρετούν τους κυβερνώντες και να εξαπατούν τους κυβερνώμενους .

Θα είμαστε άνθρωποι δειλοί , αν εξακολουθήσουμε να αποφεύγουμε , εθελοτυφλούντες , αυτή την οδυνηρή αφύπνιση από τα όνειρά μας . Εάν δεν μπορούμε να βρούμε μια θεραπεία της δημοκρατίας μας , η οποία θα την καθαρίσει από την βρωμιά της , και θα την απαλλάξει από την αμάθειά της.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 12:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη αντι να φοβουνται εν ολιγοις οι κυβερνησεις το λαο εχουμε φτασει σε σημειο να φοβαται ο λαος τις κυβερνησεις...λιγο οξυμωρο μου ακουγεται αυτο αν υποθεσουμε οτι υποτιθεται οτι ο λαος ειναι αυτος που τους εκλεγει..δηλαδη κ στη δημοκρατια εχει συμβει οτι κ στους υπολοιπους θεσμους εχει καταρευσει κ δεν το εχουμε παρει χαμπαρι κ αν ακομα το πηραμε προτιμαμε να καταφευγουμε σε πορειες κ διαμαρτυριες ή ακομα να αφηνουμε εστω κ ασυνειδητα γιατι συνειδητα κανεις δεν το αποδεχεται σε τρομοκρατες να "λυνουν" τα προβληματα μας..φανταζεστε να μπορουσε να γινει ενα οργανωμενο μπυκοταζ σε καποιες εκλογες?ειναι τολμηρη σκεψη?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 14:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμμιά φορά η Δημοκρατία μου θυμίζει κάτι που έχουν οι άνθρωποι ατα χέρια τους ή στην ζωή τους και δεν ξέρουν τι ακριβώς να το κάνουν και σε τι αυτό τους χρησιμεύει!

Έχει κάποιος ένα φίλο ας πούμε -έχει την αίσθηση , να το πώ καλύτερα- και στον φίλο βλέπει αυτά τα στοιχεία που του λείπουν και συνάμα αποτελούν και το κριτήριο , αυτής της επιλογής του..!

Εκείνο που δεν γνωρίζει όμως είναι ότι ο "φίλος" προφανώς έχει και κείνος τα δικά του κριτήρια και απαιτήσεις για την "παραγωγή" αυτής αυτής της σχέσεως και την αποδοτικότητά της...όπως και την υπόστασή της !

Και τελικά δεν γνωρίζει το αναπόδραστο...ότι θα πέσει θύμα των κριτηρίων του δυνητικού θα έλεγα φίλου , ο οποίος κατα κάποιο τρόπο μέλλεται να γίνει και ο καθρέπτης του συγκεκριμένου ατόμου...υποκειμενικοποιώντας τον στην φυσική του θέση...αυτή του ανυποκείμενου επί ενός πλαισίου , του οποίου ποτέ δεν είχε κατοχυρώσει δικαίωμα παρουσίας!

Την ελευθερία και το οτιδήποτε στην ζωή πρέπει ο καθένας να μπορεί να την διαχειρισθεί , διαφορετικά δεν έχει νόημα η κατακτησή της!

Πρέπει να δημιουργηθούν οι προυποθέσεις ενός υποκειμένου προκειμένου να φθάσει στο σημείο να ζητάει τα "εξυπακουόμενα" και όχι να τα θεωρεί a-priori δεδομένα , διότι η ελευθερία και οτιδήποτε όμορφο στην ζωή ανήκει σε κείνους που μπορούν να το υπηρετήσουν , να το νοηματοδοτήσουν , να του δώσουν υπόσταση... και όχι να υπηρετηθούν απο αυτό!

Πώς είναι δυνατόν να απολαύσεις οτιδήποτε που δεν έχει καταστεί ενεργό??

Η κάθε σχέση και πλαίσιο αναφοράς , απολαμβάνει του νοηματικού περιεχομένου της δυναμικής που αναπτύσσει κάποιος , όπως και του αντιληπτικού περιεχομένου της σκέψης του!

Πρέπει να δώσεις πνοή και υπόσταση σε κάτι , προκειμένου να εμφανίζεται ως ενεργό , μόνο ένας ενεργός θεσμός..νόμος...πολιτικοοικονομικό σύστημα μπορεί λειτουργήσει...

Αναφαίρετο δικαίωμα είναι του καθενός να έχει αυτοκίνητο πολλών κυβικών , το θέμα είναι ...έχει τα χρήματα να πληρώνει την ασφάλεια ..την βενζίνη...και την εν γένει συντηρησή του???

Αν δεν έχει , τι το θέλει??

Αφού δεν μπορεί να το κινήσει και κάθε τι που δεν κινείται δεν είναι αυτοκίνητο...είναι ακίνητο!!!

Και δώ -νομίζω- υπάρχει θέμα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 11:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περα απο ολα αυτα μηπως τα πραγματα ειναι πιο απλα αλλα ταυτοχρονα κ πιο δυσοιωνα?το χω ξαναδιατυπωσει..μηπως ο Ελληνας παρολη την ιστορικοτητα του κ την δυναμικη καταγωγη του εχει περασει στο υποσυνειδητο του ο ραγιας σαν ανιατη αρρωστια κ δεν μπορει να εκτιμησει το δωρο της δημοκρατιας?ή μηπως εχει μαθει μαζοχιστικα ομως να ειναι παντα ανταρτης σαν μικρο κακομαθημενο παιδι που δεν χανει ευκαιρια να γκρινιαξει αλλα ταυτοχρονα ο ιδιος δεν κανει τιποτα για να μην φτασει στο σημειο να γκρινιαξει?η τρομοκρατια παγκοσμια αποτελει πλεον πατριωτικο θεσμο?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 00:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hunter1: ...δηλαδη κ στη δημοκρατια εχει συμβει οτι κ στους υπολοιπους θεσμους εχει καταρευσει κ δεν το εχουμε παρει χαμπαρι κ αν ακομα το πηραμε προτιμαμε να καταφευγουμε σε πορειες κ διαμαρτυριες ή ακομα να αφηνουμε εστω κ ασυνειδητα γιατι συνειδητα κανεις δεν το αποδεχεται σε τρομοκρατες να "λυνουν" τα προβληματα μας...

quote:
Εαρινός: Την ελευθερία και το οτιδήποτε στην ζωή πρέπει ο καθένας να μπορεί να την διαχειρισθεί , διαφορετικά δεν έχει νόημα η κατακτησή της!

Πρέπει να δημιουργηθούν οι προυποθέσεις ενός υποκειμένου προκειμένου να φθάσει στο σημείο να ζητάει τα "εξυπακουόμενα" και όχι να τα θεωρεί a-priori δεδομένα , διότι η ελευθερία και οτιδήποτε όμορφο στην ζωή ανήκει σε κείνους που μπορούν να το υπηρετήσουν , να το νοηματοδοτήσουν , να του δώσουν υπόσταση... και όχι να υπηρετηθούν απο αυτό!

Πώς είναι δυνατόν να απολαύσεις οτιδήποτε που δεν έχει καταστεί ενεργό??

Η κάθε σχέση και πλαίσιο αναφοράς , απολαμβάνει του νοηματικού περιεχομένου της δυναμικής που αναπτύσσει κάποιος , όπως και του αντιληπτικού περιεχομένου της σκέψης του!

Πρέπει να δώσεις πνοή και υπόσταση σε κάτι , προκειμένου να εμφανίζεται ως ενεργό , μόνο ένας ενεργός θεσμός..νόμος...πολιτικοοικονομικό σύστημα μπορεί λειτουργήσει...


Τι πρέπει να κάνομε ;

Έ , λοιπόν , και αυτός ακόμη ο αγανακτισμένος μεταρρυθμιστής οφείλει να εννοήσει ότι πολύ λίγα μπορούν να γίνουν και τίποτε γρήγορα .

Το πλέον επιθυμητό πρόγραμμα θα ήταν μια χωρίς φειδώ διάθεση του εθνικού και του ιδιωτικού μας πλούτου για την παιδεία , τις εφευρέσεις και την επιστημονική έρευνα , ώστε να ανυψωθεί το πνευματικό μας επίπεδο . Σε τελευταία ανάλυση , δεν υπάρχει λύση άλλη πλην της παιδείας . Μέχρις ότου οι άνθρωποι μορφωθούν , οι μεγάλες πόλεις δεν θα πάψουν να δεινοπαθούν . Αλλά , εάν ο κόσμος δεν τα έκανε όλα αυτά αφού δεν πείσθηκε στα λόγια του Πλάτωνα , δεν φαίνεται να υπάρχει ελπίδα ότι θα τα κάνει επειδή θα πεισθεί στα δικά μας λόγια .

Η δεύτερη λύση θα ήταν να κληθούν στην αρχή οι καλύτερα καταρτισμένοι και ικανότεροι άνθρωποι της χώρας που θα εκλεγόντουσαν από κάθε επάγγελμα από τα μέλη του επαγγελματικού τους κλάδου , να συνέλθουν για να μελετήσουν το ζήτημα της αναθεώρησης του Συντάγματός μας , να εισηγηθούν νέες τροπολογίες στη λειτουργία της Βουλής και του καθεστώτος στην περιφέρεια και να υποστηρίξουν αυτές τις εισηγήσεις με το κύρος της ειδικότητάς τους και με το χρήμα των εκατομμυριούχων μας , το οποίο είναι πρόθυμος να διαθέσει κάθε οπαδός της μεταρρύθμισης .

Η τρίτη είναι η ακόλουθη : Το κακό της σύγχρονης δημοκρατίας βρίσκεται στον πολιτικαντισμό και στον τρόπο με τον οποίο ονομάζονται υποψήφιοι .

Αρχικά , δεν χωρεί αμφιβολία , ο κάθε άνθρωπος ήταν γιατρός του εαυτού του και η κάθε οικογένεια μεταχειριζόταν δικά της φάρμακα . Αφού όμως αυξήθηκαν οι ιατρικές γνώσεις και επίσης και τα φάρμακα , ήταν αδύνατο για τον μέσο άνθρωπο , ακόμη και για τον μονήρη άγαμο , να παρακολουθήσει τις προόδους της φαρμακοποιίας . Δημιουργήθηκε μια ειδική τάξη ατόμων , τα οποία διέθεταν όλο τον πολύτιμο χρόνο τους στην σπουδή της material medica – των ιατρικών γνώσεων – και έγιναν επαγγελματίες γιατροί . Για να προστατευθεί ο πληθυσμός από τους απαίδευτους πρακτικούς και από όσους είχαν πάθος των ερασιτεχνικών πειραματισμών , χορηγήθηκε επίσημος τίτλος και βαθμός σε εκείνους που είχαν συμπληρώσει την απαιτούμενη προετοιμασία . Η διαδικασία αυτή έχει φθάσει σήμερα σε σημείο , όπου αποτελεί παρανομία να ορίσει κανείς φάρμακα χωρίς ειδική εκπαίδευση και χωρίς ειδικό δίπλωμα αναγνωρισμένου ιδρύματος . Δεν επιτρέπουμε πλέον σε ανειδίκευτα άτομα να ασχολούνται με τις ατομικές παθήσεις ή να θέτουν σε κίνδυνο την ατομική μας ζωή . Απαιτούμε να προϋπάρχει κατάρτιση μιας ολόκληρης ζωής για να μας ορίσουν φάρμακα .

Αλλά , από εκείνους οι οποίοι ασχολούνται με τις παθήσεις μας συνολικά , οι οποίοι διακυβεύουν τα εκατομμύρια των ζωών μας στην ειρήνη και στον πόλεμο και διαχειρίζονται όλα μας τα αγαθά και όλες μας τις ελευθερίες , καμία ειδική προετοιμασία δεν απαιτούμε . Μας αρκεί εάν είναι φίλοι του αρχηγού , εάν είναι πιστοί στην οργάνωση , ωραίοι ή ευφραδείς , εάν μας σφίγγουν το χέρι , μας κτυπούν τον ώμο και φιλούν τα παιδιά μας και εάν είναι πλούσιοι σε υποσχέσεις όσο και μια μετεωρολογική υπηρεσία . Κατά τα άλλα , μπορεί να υπήρξαν κρεοπώλες ή κουρείς , επαρχιακοί δικηγόροι ή δημοσιογράφοι , επιχειρηματίες συσκευασίας χοιρινού κρέατος ή ιδιοκτήτες ταβέρνας . Αυτό είναι αδιάφορο . Εάν μάλιστα είχαν την πρόνοια να γεννηθούν σε παράγκα , γίνεται δεκτό ότι έχουν θείο προνόμιο να αναδειχθούν πρόεδροι ….

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 16:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε τελευταία ανάλυση , δεν υπάρχει λύση άλλη πλην της παιδείας . Μέχρις ότου οι άνθρωποι μορφωθούν , οι μεγάλες πόλεις δεν θα πάψουν να δεινοπαθούν .
------------------------------------------------------------------

Προσωπικά φίλε Κηφέα , πιστεύω ότι όλα όσα σήμερα παρουσιάζονται αποτελούν έργα των ανθρώπων και είναι άρρηκτα συνδεδεμμένα με την γενικότερη ψυχολογική κατάστασή τους...όπως και αντιληπτικό επιπεδό τους ..το οποίο συντηρείται μέσα απο το γενικότερα υιοθετημένο πλαίσιο διαπαιδαγώγησης . το οποίο κινείται και δραστηριοποιείται πέριξ και όχι εντός!

Είναι δυνατόν , εν έτει 2009 να γαλουχούνται οι νέοι άνθρωποι με ενοχοποιητικά σύνδρομα ...ευνουχίζοντάς τα κατακερματίζοντας την φύση τους???

Είναι δυνατόν , οι νέοι άνθρωποι με όρους και κανόνες που καθήλωσαν γενεές επι γενεών σε δυστυχία και τάσεις απομονωτισμού να προσεγγίσουν το σήμερα...με την παιδεία και την εκκλησία όπως εμφανίζονται??

Ποιός έχει κατοχυρώσει δικαίωμα ...ώστε να μπορεί -δικαιωματικά- να κάνει και να διαπαιδαγωγεί παιδιά???

Ποιός έχει κατοχυρώσει δικαίωμα να αυτο-αποκαλείται φίλος και ενήλικας??

Έχουμε λέει δημογραφικό πρόβλημα...δηλαδή το σύστημα αγκομαχάει και πρέπει να φέρουμε και άλλους δυστυχισμένους ανθρώπους σε τούτο τον κόσμο..προκειμένου να αντέξει!

Το πρόβλημα δεν εστιάζεται στην γνώση , έχουμε κάνει άλματα προόδου σ'αυτόν τον τομέα και μέλλεται να γίνουν μεγαλύτερα στο εγγύς μέλλον!

Επιδραστικότητα και ενσυναίσθηση δεν υπάρχουν φίλε και συνδίκτυε...!

Αλλά , εάν ο κόσμος δεν τα έκανε όλα αυτά αφού δεν πείσθηκε στα λόγια του Πλάτωνα , δεν φαίνεται να υπάρχει ελπίδα ότι θα τα κάνει επειδή θα πεισθεί στα δικά μας λόγια .

-----------------------------------------------------------------


Να είσαι σίγουρος γι'αυτό...απόλυτα σίγουρος!

Τα γλωσσικά μηνύματα φανέρωσαν την ενδειά τους , μέσα απο την ένδεια των υπηρετών διαφόρων πολιτικο-θρησκευτικών δογμάτων και κινημάτων ή θεωριών...

Τώρα πια δεν είναι τυχαία η ισχύς των εξωγλωσσικών μηνυμάτων(γλώσσα του σώματος)!

Υπάρχει βλέπεις μια αμετροέπεια λόγων και πράξεων...μόνο που το υποκείμενο άνθρωπος , ότι και να πεί , προδίδεται απο τα εξωγλωσσικά μηνύματα που εκπέμπει...

Τα μηνύματα του σώματος ...τα διαβάζει και ο πιο αδαής!!!

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


soul
[/quote]

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 16:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Σε τελευταία ανάλυση , δεν υπάρχει λύση άλλη πλην της παιδείας . Μέχρις ότου οι άνθρωποι μορφωθούν , οι μεγάλες πόλεις δεν θα πάψουν να δεινοπαθούν .
------------------------------------------------------------------

Προσωπικά φίλε Κηφέα , πιστεύω ότι όλα όσα σήμερα παρουσιάζονται αποτελούν έργα των ανθρώπων και είναι άρρηκτα συνδεδεμμένα με την γενικότερη ψυχολογική κατάστασή τους...όπως και αντιληπτικό επιπεδό τους ..το οποίο συντηρείται μέσα απο το γενικότερα υιοθετημένο πλαίσιο διαπαιδαγώγησης . το οποίο κινείται και δραστηριοποιείται πέριξ και όχι εντός!

Είναι δυνατόν , εν έτει 2009 να γαλουχούνται οι νέοι άνθρωποι με ενοχοποιητικά σύνδρομα ...ευνουχίζοντάς τα κατακερματίζοντας την φύση τους???

Είναι δυνατόν , οι νέοι άνθρωποι με όρους και κανόνες που καθήλωσαν γενεές επι γενεών σε δυστυχία και τάσεις απομονωτισμού να προσεγγίσουν το σήμερα...με την παιδεία και την εκκλησία όπως εμφανίζονται??

Ποιός έχει κατοχυρώσει δικαίωμα ...ώστε να μπορεί -δικαιωματικά- να κάνει και να διαπαιδαγωγεί παιδιά???

Ποιός έχει κατοχυρώσει δικαίωμα να αυτο-αποκαλείται φίλος και ενήλικας??

Έχουμε λέει δημογραφικό πρόβλημα...δηλαδή το σύστημα αγκομαχάει και πρέπει να φέρουμε και άλλους δυστυχισμένους ανθρώπους σε τούτο τον κόσμο..προκειμένου να αντέξει!

Το πρόβλημα δεν εστιάζεται στην γνώση , έχουμε κάνει άλματα προόδου σ'αυτόν τον τομέα και μέλλεται να γίνουν μεγαλύτερα στο εγγύς μέλλον!

Επιδραστικότητα και ενσυναίσθηση δεν υπάρχουν φίλε και συνδίκτυε...!

Αλλά , εάν ο κόσμος δεν τα έκανε όλα αυτά αφού δεν πείσθηκε στα λόγια του Πλάτωνα , δεν φαίνεται να υπάρχει ελπίδα ότι θα τα κάνει επειδή θα πεισθεί στα δικά μας λόγια .

-----------------------------------------------------------------


Να είσαι σίγουρος γι'αυτό...απόλυτα σίγουρος!

Τα γλωσσικά μηνύματα φανέρωσαν την ενδειά τους , μέσα απο την ένδεια των υπηρετών διαφόρων πολιτικο-θρησκευτικών δογμάτων και κινημάτων ή θεωριών...

Τώρα πια δεν είναι τυχαία η ισχύς των εξωγλωσσικών μηνυμάτων(γλώσσα του σώματος)!

Υπάρχει βλέπεις μια αμετροέπεια λόγων και πράξεων...μόνο που το υποκείμενο άνθρωπος , ότι και να πεί , προδίδεται απο τα εξωγλωσσικά μηνύματα που εκπέμπει...

Τα μηνύματα του σώματος ...τα διαβάζει και ο πιο αδαής!!!

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


soul


soul
[/quote]

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 21:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα δηλαδη το προβλημα για σας δεν ειναι η γνωση αλλα ποια γνωση..μηπως ομως κ το να κρινουμε με διαφορους τροπους το τι μας μαθαινουν μηπως λεω μηπως κανουμε απο μονοις μας φασιστικη λογοκρισια?τελικα μηπως ολες οι βιβλιοθηκες του κοσμου υπαρχουν για να προσαρμοσει ο καθενας την δικη του γνωση?ο καθενας μας αποτελει μοναδικη οντοτητα με μοναδικο DNA αλλα υπαρχουν κ κοινα στοιχεια αναμεσα στους ανθρωπους αυτη ομως η μοναδικοτητα μηπως δινει κ την καταλληλη ελευθερια στον ανθρωπο να επιλεξει τι θα πιστεψει κ απο που θα το πιστεψει..μου ελεγαν οι γονεις μου "δεν εχει σημασια τι σου λενε αλλα πιος στο λεει"μηπως αυτη η παιδιαστικη συμβουλη κρυβει την ουσια του θεματος?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 00:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τελικα δηλαδη το προβλημα για σας δεν ειναι η γνωση αλλα ποια γνωση..μηπως ομως κ το να κρινουμε με διαφορους τροπους το τι μας μαθαινουν μηπως λεω μηπως κανουμε απο μονοις μας φασιστικη λογοκρισια?τελικα μηπως ολες οι βιβλιοθηκες του κοσμου υπαρχουν για να προσαρμοσει ο καθενας την δικη του γνωση?ο καθενας μας αποτελει μοναδικη οντοτητα με μοναδικο DNA αλλα υπαρχουν κ κοινα στοιχεια αναμεσα στους ανθρωπους αυτη ομως η μοναδικοτητα μηπως δινει κ την καταλληλη ελευθερια στον ανθρωπο να επιλεξει τι θα πιστεψει κ απο που θα το πιστεψει..μου ελεγαν οι γονεις μου "δεν εχει σημασια τι σου λενε αλλα πιος στο λεει"μηπως αυτη η παιδιαστικη συμβουλη κρυβει την ουσια του θεματος?

d.k


Φίλη hunter , το τι θα επιλέξει ο καθένας και το πως θα πορευθεί στην ζωή του , είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενός και τα αποτελέσματά του στην ζωή , θα είναι αναπόφευκτα και η σκληρή αλήθεια για την ορθότητα ή όχι των επιλογών του!

Θα ήμουν ο τελευταίος που θα κινούμην κριτικά σε επιμέρους επιλογές κάθε ανθρώπου και μάλιστα όταν αυτές οι επιλογές προσφέρουν ευδαιμονία στην ζωή του!


Έχω ξαναπεί πάμπολες φορές , ότι δεν έχω απολύτως τίποτα εναντίον οποιασδήποτε θρησκείας , διότι είναι ή εμφανίζεται ως φορέας ηρεμίας σε πολλούς ανθρώπους που δεν μπορούν να διαχειρισθούν την ζωή και τις προκλήσεις που θεμελιακά θέτει....

Αλλά , είμαι προσωπικά ριζικά αντίθετος με την όποια ωφελιμότητά τους επί ανθρώπων με ελευθερο πνεύμα και ανοιχτούς ορίζοντες ...οι οποίοι είναι καλοί και ωφέλιμοι άνθρωποι εγγενώς και όχι κινούμενοι ιδιοτελώς απο εσωτερικές ανασφάλειες απωλείας του υποτιθεμενου παραδείσου!

Δεν με ενδιέφερε ο -δήθεν- καλός άνθρωπος ...ο οποίος είναι κατ'εντολήν καλός διότι αυτό επιτάσσει η "κοινωνία" και η όποια θρησκεία...αλλα ο εγγενώς και πηγαία καλός!

Προσωπικές θέσεις και αρχές..!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 00:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός : Ποιός έχει κατοχυρώσει δικαίωμα ...ώστε να μπορεί -δικαιωματικά- να κάνει και να διαπαιδαγωγεί παιδιά???
Ποιός έχει κατοχυρώσει δικαίωμα να αυτο-αποκαλείται φίλος και ενήλικας??
Έχουμε λέει δημογραφικό πρόβλημα...δηλαδή το σύστημα αγκομαχάει και πρέπει να φέρουμε και άλλους δυστυχισμένους ανθρώπους σε τούτο τον κόσμο..προκειμένου να αντέξει!
Το πρόβλημα δεν εστιάζεται στην γνώση , έχουμε κάνει άλματα προόδου σ'αυτόν τον τομέα και μέλλεται να γίνουν μεγαλύτερα στο εγγύς μέλλον!
Επιδραστικότητα και ενσυναίσθηση δεν υπάρχουν φίλε και συνδίκτυε...!

Ας φαντασθούμε , αγαπητέ Εαρινέ , μια εικόνα περισσότερο ευχάριστη . Ας υποθέσουμε , ότι τα Πανεπιστήμιά μας , που περιέχουν το σπέρμα μιας νέας Ελλάδας , προσέθεταν στις σχολές τους και μία Σχολή Πολιτικής Τέχνης . Μία σχολή όχι θεωρίας τόσο , όσο πρακτικής και συγκεκριμένης λεπτομερειακής κατάρτισης . Όχι σχολή για συζητήσεις περί πολιτικής ιστορίας ή «φιλοσοφίας του κράτους» ή περί μοναρχίας και αριστοκρατίας και δημοκρατίας και σοσιαλισμού και αταξικού κράτους και αναρχίας . Αλλά μια σχολή η οποία θα κατεβαίνει με τους φοιτητές της και θα μελετάει επί τόπου την διαχείριση των δημοτικών πραγμάτων . Μία σχολή , η οποία θα βλέπει τα προβλήματα μιας πόλης , όχι όπως ο τυχών πολιτευτής , όχι όπως ο οιοσδήποτε πιστός οπαδός του οιουδήποτε κόμματος , αλλά όπως θα τα έβλεπε ένας επιστήμονας ή ένα στέλεχος διοίκησης , ο οποίος με την πείρα και τις ικανότητές του έχει αναγάγει την διαχείριση των κοινών σε υψηλή τέχνη .

Εάν μια τέτοια εκπαίδευση ήταν τόσο καλά θεμελιωμένη και τόσο συνεπής επιστημονικά όσο και η εκπαίδευση σε μια ιατρική σχολή , θα προσείλκυε μόνον ανθρώπους με σοβαρή διάθεση και επιστημονική σκέψη . Θα τρόμαζε και θα έτρεπε σε φυγή τους κυρίους που αναρριχώνται τώρα στην εξουσία με την επιτηδειότητά τους να παραπλανούν .

Ελάχιστοι απόφοιτοι θα έβγαιναν από μια σχολή όπως αυτή , διότι θα επέμεναν να αποφοιτήσουν , αφού δεν θα ήταν βέβαιοι ότι θα έχουν έτοιμο διορισμό , με την αποπεράτωση των σπουδών τους , σε πολιτικές θέσεις . Αλλά η εξάπλωση του προγράμματος εκπαίδευσης στελεχών δημοτικής πολιτικής θα δημιουργούσε δυνατότητες απορρόφησης των αποφοίτων . Οι σχολές αυτές θα πλήθαιναν , όπως κάποτε συνέβη με τις ιατρικές σχολές . Και τα δοκιμασμένα στελέχη της δημοτικής διαχείρισης θα τους καλούσαν να επανδρώσουν το διδακτικό επιτελείο των σχολών .

Όλα αυτά μέσα στα όρια του δυνατού . Ακόμη και τώρα , τα Πανεπιστήμια παραδίδουν μαθήματα , τα οποία θα μπορούσαν να αποτελέσουν την βάση αυτών των σχολών . Αλλά το επόμενο βήμα στην προτεινόμενη θεραπεία της δημοκρατίας απαιτεί περισσότερη ακόμη φαντασία .

Ας υποθέσουμε ότι , ενώ οι σχολές πολιτικών στελεχών θα προπαρασκεύαζαν ανθρώπους για να μας κυβερνούσαν , άλλοι παράγοντες , με τον γραπτό και τον προφορικό λόγο , προπαρασκεύαζαν τον λαό με την καλλιέργεια της νεωτεριστικής ιδέας να απαιτεί μόρφωση από τους αφέντες του και να δίνει μισθούς ανάλογους με τις ικανότητες που απαιτεί μία σύγχρονη διαχείριση των κοινών .

Είναι ευνόητο , ότι θα μπορούσε να συγκροτηθεί ένα συμβουλευτικό σώμα , το οποίο θα υποδείκνυε στα πολιτικά κόμματα να μην ονομάζουν υποψήφιους για τα δημοτικά και δημόσια αξιώματα ανθρώπους στερούμενους αυτής της ειδικής εκπαίδευσης . Είναι και πάλι ευνόητο , ότι κάποτε ο θεσμός της ονομασίας των υποψήφιων κατά το Σύνταγμα θα εξέλειπε εντελώς και οι ειδικευμένοι πολιτικοί θα προσφερόντουσαν απ’ευθείας ως υποψήφιοι στις εκλογές . Η εκλογή του λαού θα περιοριζόταν σε αυτούς και θα ήταν απεριόριστη και αδέσμευτη να προκρίνει μεταξύ αυτών . Θα ήταν μια εκλογή ασύγκριτα ευρύτερη από την σημερινή . Και οιαδήποτε θα ήταν αυτή η εκλογή , θα ήταν υγιής και σωστή . Αυτή θα ήταν μια απόλυτα ουσιαστική δημοκρατία .

Ασφαλώς , αυτό το ταπεινό σχέδιο έχει τα ελαττώματά του . Τα οποία όμως πρέπει να παραβληθούν όχι με μία Ουτοπία , αλλά με το «στάτους κβο» .

Ήταν μερικές σκέψεις …..

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 00:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ macedon:

quote:
macedon , 03/11/2009 : Κατά δεύτερο, ετοιμάζω μια σειρά εισαγωγικών άρθρων στον εθνικισμό, για να δούμε μερικές βασικές αρχές πάνω στις οποίες μπορούμε να συζητήσουμε.

Επειδή το θέμα μας είναι ο «Εθνικισμός» , σου υπενθυμίζω την παραπάνω σου υπόσχεση .

Όποτε και αν μπορείς υλοποίησέ την .

Θα μας είναι πολύ χρήσιμο για να συνεχίσουμε τη συζήτηση που θα αφορά το κυρίως θέμα μας .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 01:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote] Εαρινός :

Ας φαντασθούμε , αγαπητέ Εαρινέ , μια εικόνα περισσότερο ευχάριστη . Ας υποθέσουμε , ότι τα Πανεπιστήμιά μας , που περιέχουν το σπέρμα μιας νέας Ελλάδας , προσέθεταν στις σχολές τους και μία Σχολή Πολιτικής Τέχνης . Μία σχολή όχι θεωρίας τόσο , όσο πρακτικής και συγκεκριμένης λεπτομερειακής κατάρτισης . Όχι σχολή για συζητήσεις περί πολιτικής ιστορίας ή «φιλοσοφίας του κράτους» ή περί μοναρχίας και αριστοκρατίας και δημοκρατίας και σοσιαλισμού και αταξικού κράτους και αναρχίας . Αλλά μια σχολή η οποία θα κατεβαίνει με τους φοιτητές της και θα μελετάει επί τόπου την διαχείριση των δημοτικών πραγμάτων . Μία σχολή , η οποία θα βλέπει τα προβλήματα μιας πόλης , όχι όπως ο τυχών πολιτευτής , όχι όπως ο οιοσδήποτε πιστός οπαδός του οιουδήποτε κόμματος , αλλά όπως θα τα έβλεπε ένας επιστήμονας ή ένα στέλεχος διοίκησης , ο οποίος με την πείρα και τις ικανότητές του έχει αναγάγει την διαχείριση των κοινών σε υψηλή τέχνη .

Εάν μια τέτοια εκπαίδευση ήταν τόσο καλά θεμελιωμένη και τόσο συνεπής επιστημονικά όσο και η εκπαίδευση σε μια ιατρική σχολή , θα προσείλκυε μόνον ανθρώπους με σοβαρή διάθεση και επιστημονική σκέψη . Θα τρόμαζε και θα έτρεπε σε φυγή τους κυρίους που αναρριχώνται τώρα στην εξουσία με την επιτηδειότητά τους να παραπλανούν .




Όμορφες σκέψεις φίλε Κηφέα..όμορφες και πολύ ρομαντικές , με την έννοια του ότι ...μόλις διάβασα την κατάθεση σου -σκέψεις σου- , αυτόματα έψαξα , να δώ αν και που υπάρχουν οι προυποθέσεις για να καρποφορήσει μια τέτοια σκέψη , αλλα προς μεγάλη μου απογοήτευση , πουθενά δεν τις βρήκα και ξέρεις γιατί???

-Διότι , δυστυχώς δεν υπάρχουν...

-Θα γίνω πολύ κακός , αν συνεχίσω και θα πώ ... πάρα πολύ άσχημα πράγματα!

Πάντως πολύ καλό για να είναι και να γίνει αληθινό , αυτό που κατέθεσες!

Ελπίζω να μην κατέθεσα , κάτι δεν είχες ήδη και σύ διαγνώσει..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 09:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς: Ας φαντασθούμε , αγαπητέ Εαρινέ , μια εικόνα περισσότερο ευχάριστη ...

quote:
Κηφεύς: Ασφαλώς , αυτό το ταπεινό σχέδιο έχει τα ελαττώματά του . Τα οποία όμως πρέπει να παραβληθούν όχι με μία Ουτοπία , αλλά με το «στάτους κβο» ... .

Αφού τα είπα αυτά που ισχυρίζεσαι με πιο ευγενικό τρόπο, εσύ γιατί μου το χαλάς ??

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 14:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κηφεύς: Ας φαντασθούμε , αγαπητέ Εαρινέ , μια εικόνα περισσότερο ευχάριστη ...

quote:
Κηφεύς: Ασφαλώς , αυτό το ταπεινό σχέδιο έχει τα ελαττώματά του . Τα οποία όμως πρέπει να παραβληθούν όχι με μία Ουτοπία , αλλά με το «στάτους κβο» ... .

Αφού τα είπα αυτά που ισχυρίζεσαι με πιο ευγενικό τρόπο, εσύ γιατί μου το χαλάς ??

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Υπερέβαλλα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 13:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Παραθέτω έναν ορισμό του εθνικισμού , τον οποίο αντέγραψα από το εγκυκλοπαιδικό λεξικό «ΗΛΙΟΣ» , ( μόνο που τον έχω διασκευάσει στην δημοτική ) :

Εθνικισμός καλείται η συνεχής και επίμονη προσπάθεια για την πραγματοποίηση του ανώτατου ορίου των ιδεωδών ενός έθνους και η τάση για επιβολή της έννοιας αυτού μέσα στα όριά του με την απόκρουση επιβουλής που προέρχεται από άλλο έθνος ή με την συγχώνευση σε ένα όλο των χωρισμένων μερών του ίδιου Έθνους .

Εθνικισμός επίσης είναι η εθνική συνείδηση που διέπεται από την εθνική αλληλεγγύη η οποία οφείλεται α) στην κοινότητα της γλώσσας , β) στην κοινότητα του αίματος , δηλαδή της καταγωγής , γ) στην κοινότητα των αναμνήσεων , που συνδέονται με την υπερνίκηση πολιτικών κινδύνων , δ) στην κοινότητα ηθών και παραδόσεων και ε) στην κοινότητα της θρησκευτικής επαγγελίας , καλλιεργεί τα κεκτημένα αυτά αγαθά με τον αποκλειστικό σκοπό της διατήρησης και ολοκλήρωσης της ακεραιότητάς τους.

Όταν ο εθνικισμός αποβλέπει σε εδαφική εξάπλωση και υποδούλωση άλλων λαών και σε απλή ακόμη οικονομική διείσδυση για την δημιουργία σφαιρών οικονομικής επιρροής , τότε λέγεται ιμπεριαλισμός .

Εάν θέλουμε μπορούμε να τον σχολιάσουμε .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 15:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί φίλοι

Παραθέτω έναν ορισμό του εθνικισμού , τον οποίο αντέγραψα από το εγκυκλοπαιδικό λεξικό «ΗΛΙΟΣ» , ( μόνο που τον έχω διασκευάσει στην δημοτική ) :

Εθνικισμός καλείται η συνεχής και επίμονη προσπάθεια για την πραγματοποίηση του ανώτατου ορίου των ιδεωδών ενός έθνους και η τάση για επιβολή της έννοιας αυτού μέσα στα όριά του με την απόκρουση επιβουλής που προέρχεται από άλλο έθνος ή με την συγχώνευση σε ένα όλο των χωρισμένων μερών του ίδιου Έθνους .

Εθνικισμός επίσης είναι η εθνική συνείδηση που διέπεται από την εθνική αλληλεγγύη η οποία οφείλεται α) στην κοινότητα της γλώσσας , β) στην κοινότητα του αίματος , δηλαδή της καταγωγής , γ) στην κοινότητα των αναμνήσεων , που συνδέονται με την υπερνίκηση πολιτικών κινδύνων , δ) στην κοινότητα ηθών και παραδόσεων και ε) στην κοινότητα της θρησκευτικής επαγγελίας , καλλιεργεί τα κεκτημένα αυτά αγαθά με τον αποκλειστικό σκοπό της διατήρησης και ολοκλήρωσης της ακεραιότητάς τους.

Όταν ο εθνικισμός αποβλέπει σε εδαφική εξάπλωση και υποδούλωση άλλων λαών και σε απλή ακόμη οικονομική διείσδυση για την δημιουργία σφαιρών οικονομικής επιρροής , τότε λέγεται ιμπεριαλισμός .

Εάν θέλουμε μπορούμε να τον σχολιάσουμε .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


σε μια χωρα δηλαδη που υπαρχει ανεξιθρησκεια κταυτοχρονα ως ενα σημειο συνορα ανοικτα ενας λαος καινουργιος που δημιοργειται κ αναπτυσσεται με συνδρομη ξενων δεν μπορει να μιλησει για εθνικισμο?οταν εξ ορισμου δεν υπαρχει κοινοτητα τι γινεται?ας θυμηθουμε αποικιες ..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 11:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hunter1: σε μια χωρα δηλαδη που υπαρχει ανεξιθρησκεια κταυτοχρονα ως ενα σημειο συνορα ανοικτα ενας λαος καινουργιος που δημιοργειται κ αναπτυσσεται με συνδρομη ξενων δεν μπορει να μιλησει για εθνικισμο?οταν εξ ορισμου δεν υπαρχει κοινοτητα τι γινεται?ας θυμηθουμε αποικιες ..

Απ'ότι φαίνεται, σύμφωνα με τον παραπάνω ορισμό, για μια χώρα όπως την περιγράφεις, δεν μπορούμε να μιλάμε για εθνικισμό.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 11:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε σύμφωνα με την ίδια πηγή (ΗΛΙΟΣ), τους ορισμούς του έθνους και του εθνισμού:

Έθνος καλείται το σύνολο ανθρώπων κοινής καταγωγής , κοινών παραδόσεων, κοινής Ιστορίας και κοινών ηθών και εθίμων .

Εθνισμός καλείται ο ψυχικός και πνευματικός σύνδεσμος του ανθρώπου με το Έθνος του , η αγάπη και η αφοσίωση του προς αυτό. Η γνήσια και ανιδιοτελής εκδήλωση του εθνικού συναισθήματος, που αποβλέπει στην καλλιέργεια και προαγωγή όλων των κοινωνικών και ανθρώπινων ιδανικών μέσα στα όρια μιας και της αυτής εθνότητας.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 12:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη η αμερικη δεν αποτελει ενα εθνος καθως κατα τη δημιουργια του κρατους υπηρχαν διαφορες φυλες που το συνεθεσαν οποτε ο εθνικισμος ειναι επικτητο προσον..και οι ελληνες που εκαναν αποικιες ηταν ιμπεριαλιστες...αφου δεν μπορουμε παλι βαση λεξικου να μιλησουμε για εθνικιστικες αποστολες πολιτισμου...δεν ξερω κατι δεν μου κολλαει εμενα..τι λετε εσεις?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 14:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hunter1:δηλαδη η αμερικη δεν αποτελει ενα εθνος καθως κατα τη δημιουργια του κρατους υπηρχαν διαφορες φυλες που το συνεθεσαν οποτε ο εθνικισμος ειναι επικτητο προσον..και οι ελληνες που εκαναν αποικιες ηταν ιμπεριαλιστες...αφου δεν μπορουμε παλι βαση λεξικου να μιλησουμε για εθνικιστικες αποστολες πολιτισμου...δεν ξερω κατι δεν μου κολλαει εμενα..τι λετε εσεις?

Τι δεν σου κολλάει ;

Αν δεχθούμε τους παραπάνω ορισμούς οι διαχωριστικές γραμμές μεταξύ εθνικισμού , ιμπεριαλισμού και εθνισμού , είναι δυσδιάκριτες . Γι’αυτό το όλο θέμα χρήζει περαιτέρω ανάλυσης .

Στις δυσδιάκριτες διαχωριστικές γραμμές θα μπορούσα , εκτός των παραπάνω ορισμών , να προσέθετα και τη δημοκρατία .
Δηλαδή, για να γίνω σαφέστερος, την ύπαρξη και εθνικιστικής δημοκρατίας .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy