ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 16:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλησπερα. Ελειπα αρκετο καιρο για διακοπες.
T-SEEKER δεν ειμαι σπιτι μου για να σου πω τα βιβλια αλλα οταν βρεθω παλι αθηνα θα στα γραψω.
Αν τα θυμαται κανεις ασ βοηθησει.

Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2004, 23:07:24  Εμφάνιση Προφίλ
Κώστα,

Μας έλειψες.

Αν και είχα καιρό να διαβάσω τοποθετήσεις σου, περίμενα την επιστροφή σου.

Να είσαι καλά.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pasxalis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 18:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pasxalis
KALHMERA FYLOI MOU DIAVAZODAS TO TOPIC MOU GENITHIKA DIAFORES APORIES.
KATARXHN ASTRIKH PROVOLH EINAI TO IDIO ME TO NA VGENEIS APO TO SOMA SOU KAI TA TAXIDEUEIS SE FYSIKA MEROI POU EXEIS PAEI?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 19:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΣΧΑΛΗ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΕΣΩ-ΤΕΡΙΚΑ.
ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡ. ΠΡ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ Ή ΟΧΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΣΤΡ. ΚΟΣΜΟΥ.
ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΣΤΡ. ΠΡΟΒΟΛΗ ΜΕΡΟΣ 2ο ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pasxalis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 19:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pasxalis
EUXARISTO POLU GRETEL GIA TIN APADISH, FYSIKA KAI THA DIAVASO TA TOPIC POU PROANEFES.

EUXARISTO KAI PALY

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 22:59:31  Εμφάνιση Προφίλ
gretel,

Έχεις διαβάσει κάτι ενδιαφέρον, τώρα τελευταία, για την αστρική προβολή;

Το θέμα έχει κάπως ατονίσει, φυσικό είναι βέβαια, καθώς, πέραν της θεωρίας, χρειάζονται και πρακτικές εμπειρίες.
Πράγμα που μου λείπει...

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 00:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΛΟΓΩ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΣΤΕΦΑΝΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 05:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Πως ξεχωρίζεται η ασυνείδητη Α.Π με όταν πετάς σε ένα όνειρο;
Όσα διάβασα στην αρχή του 3ου μπορεί να είναι απλά φαντασία στο
όνειρο ενώ στην αστρική προβολή όπως ακριβώς τα αναφέρει η Gretel
αν δεν κάνω λάθος...

Ευχαριστώ...

Πίστευε και μή...ΕΡΕΕΥΝΑ!


Edited by - ALOS on 01/09/2004 05:14:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 17:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ Α.Π. ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΨΕΥΤΙΚΟ Η ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΧΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Α.Π ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ.

Η ΤΡΙΤΗ ΗΤΑΝ Η ΠΟΙΟ ΕΝΤΟΝΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ.

ΠΡΙΝ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΞΑΠΛΩΝΑ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΝΩ ΚΑΙ ΟΔΕΥΩ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΥΠΝΟ.
ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΝΟΙΩΘΩ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΦΑΣΗ ΥΠΝΟΥ ΞΥΠΝΙΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

ΕΝΩ ΑΚΟΥΓΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΒΕΡΑΝΤΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ, ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ "ΥΦΗ" ΤΟΥ ΟΡΓΑΣΜΟΥ.ΚΑΘΩΣ ΔΟΝΙΖΟΜΟΥΝ ΕΠΕΦΤΑ ΜΕ ΙΛΛΙΓΙΩΔΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΣΕ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΑ "ΕΚΕΙ".ΕΠΙΣΗΣ Η ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΠΤΩΣΗ ΜΟΥ (ΣΑΝ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΑΣΑΝΣΕΡ.ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΝΟΙΩΘΑ)ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΛΑΓΙΩΣ.ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΑΝΣΕΡ ΜΕ ΕΒΓΑΛΕ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΠΟΥ.

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΑΙΒΕΙ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΘΕΙΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ/ΑΣΤΡΙΚΟ/ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΕΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΩ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΣΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΗΣ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΕΞΕΛΕΓΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ "ΕΚΕΙ".


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΑΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΝΕΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 19:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Μακάρι να μήν έχω παρερμηνευτεί αλλα δεν λέω οτι η αστρική
προβολή είναι ψέμα αλλα πώς διαχωρίζουμε την αστρική προβολή
απο ένα κανονικό όνειρο ώστε όλα όσα αναφέρει η gretel στην
αρχή να μήν είναι του ονείρου παραμύθια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2004, 13:02:04  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Αγαπητέ BRAINSTORM. Η εμπειρία σου ήταν πολύ καλή. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να νιώθεις "την ενδιάμεση φάση ύπνου και ξύπνιου".

Ως προς τις ανεξέλεγκτες σκέψεις σου, σωστά διερωτάσαι, αλλά για να βρεθείς συνειδητά και πολύ ώρα στο αστρικό, αυτές θα πρέπει να εκλείψουν πρώτα από το φυσικό κόσμο.


Αγαπητέ ALOS. Πολύ απλά στη συνειδητή αστρική προβολή είσαι εκεί και τα βιώνεις όλα και όταν ξυπνήσεις τα θυμάσαι, ενώ στο όνειρο συνήθως είναι προβολές (ανεξέλεγκτες σκέψεις) του νου σου, δεν έχεις έλεγχο του ονείρου σου και θυμάσαι από λίγα πράγματα έως καθόλου, όταν ξυπνήσεις.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2004, 18:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Άμα θυμόμαστε πλήρως τα όνειρά μας είμαστε σε συνειδητή
αστρική προβολή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2004, 22:25:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άμα θυμόμαστε πλήρως τα όνειρά μας είμαστε σε συνειδητή
αστρική προβολή;
ALOS, το να θυμόμαστε τα όνειρά μας σημαίνει ότι το αστρικό σώμα και ο σύνδεσμός του με το φυσικό είναι σε καλή κατάσταση.

Όμως, συνειδητή αστρική προβολή είναι να κοιμηθεί το σώμα, χωρίς να κοιμηθεί ο νους.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2004, 01:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Να κοιμηθεί το σώμα και όχι ο νούς. Ο νούς έτσι και αλλιώς δεν
κοιμάται ποτέ. Το σώμα όμως ξεκουράζεται και "επαναφορτίζει" όταν
πάμε να κοιμηθούμε. Έχω την εντύπωση οτι μπορεί να μακρυγορήσουμε
εδώ αλλα επειδή ΠΙΣΤΕΥΩ στην αστρική προβολή θα ήθελα να σε ρωτήσω
πώς είναι δυνατόν να καταλάβω οτι το αστρικό μου σώμα είναι αυτό
απο το οποίο λαμβάνω εικόνες και όχι "προβολές (ανεξέλεγκτες σκέψεις)
του νου" όπως είπες αφού ο νούς μου είτε παράγει εικόνες ανεξέλεγκτα
είτε του μεταφέρονται μέσω του αστρικού. Ποιά είναι δηλαδή η
διαφορά που μπορούμε να δούμε όλοι σε μια συνειδητή/ασυνείδητη
Α.Π σε σχέση με το όνειρο ώστε να ξέρουμε οτι τελικά είχαμε μια τέτοια
εμπειρία και όχι όνειρο αφού πολές φορές νοιώθουμε οτι πέφτουμε απο
κάποιο μέρος και τρανταζόμαστε. Είναι αυτό δείγμα Α.Π;

Ελπίζω να μήν τα έχω κάνει τόσο σαλάτα και να μήν έχω κουράσει,
ελπίζοντας ταυτόχρονα οτι μπορεί οι απορίες μου να βοηθήσουν στην
κατανόηση πολλών τί μπορεί να γίνεται...

ευχαριστώ...

Πίστευε και μή........ΕΡΕΕΕΕΥΝΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2004, 16:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑΓΑΠΗΤΕ ΑLOS ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΡΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΞΥΠΝΑΜΕ ΠΡΙΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΤΟΜΑ.

ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΗ Α.Π. ΕΙΤΕ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.

Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ Α.Π. ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ "ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ", ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ.

ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΕΦΤΕΙ ΣΕ ΒΑΘΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΕΚΡΟ ΕΝΩ ΕΣΥ ΠΕΤΑΣ ΣΤΟΝ ΑΣΤΡ. ΚΟΣΜΟ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2004, 18:13:56  Εμφάνιση Προφίλ
ALOS, όπως σωστά επισήμανε και η gretel, στη συνειδητή αστρική προβολή έχεις έλεγχο της κατάστασης, ενώ στην ασυνείδητη α.π. παρασύρεσαι από τις σκέψεις σου.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2004, 20:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
*****************************************************
Άρα ΚΑΘΕ βράδυ είμαστε σε Ασυνείδητη Αστρική Προβολή!
στην οποία παρασυρόμαστε απο τις σκέψεις μας.
*****************************************************
Αυτό κι άν είναι κάτι που δεν το ξέρουν πολλοί...

1) Στην Α.Π ο εγκέφαλος είναι σε κατάσταση Α και πόσο αναγκαίο
είναι αυτό;
2) Πώς πετυχαίνεται η ύπνωση του ΣΩΜΑΤΟΣ σε συνειδητή κατάσταση
όταν αυτή συνδέεται αναγκαστικά με τον εγκέφαλο;

ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ....
σε εμπειρία μου που προσπαθούσα να ανοίξω τα μάτια μου ή να
κινηθώ τίποτα δεν γινόταν...Και ομολογώ ψιλοτρόμαξα γιατί
κοιμόμουνα και στον ύπνο μου είδα οτι ΞΥΠΝΗΣΑ αλλα ήμουν
ακόμα σε "ύπνο"....

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 15:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΨΙΛΟΤΡΟΜΑΞΑ" ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Α.Π. ΦΙΛΕ ΑLOS.

O ΦΟΒΟΣ ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΜΕ ΠΙΣΩ ΜΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΤΡΑΝΤΑΓΜΑ, Ή ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΔΟΝΗΣΕΙΣ. ΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΞΥΠΝΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, Ή Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΟΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ΒΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΗΣ Α.Π.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 21:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Gretel στην συγκεκριμένη εμπειρία μόλις είδα οτι ξύπνησα άρχισα
να πετάω έξω απο το σπίτι μου.....Εκείνη τη στιγμή είπα...Μα αφού
ξύπνησα πώς γίνεται να πετάω ακόμα; Και λέω αμάν λές να πέθανα;
Μα αφού το σκέφτομαι ακόμα δεν πέθανα! Και προσπαθούσα να ξυπνήσω
Έλα που τα μάτια δεν άνοιγαν!!! ΕΚΕΙ "ψιλοτρόμαξα"
Τις 9/10 φορές που είμαι σε όνειρο και εξετάζω την περίπτωση του
κινδύνου εκτός οτι ΞΕΡΩ οτι είμαι σε όνειρο αρκετές φορές φτιάχνω
και τις περιστάσεις για την συνέχεια του ονείρου.

Αλλα ακόμα αναρωτιέμαι για τις ερωτήσεις που έθεσα πιο πάνω.

Eυχαριστώ για την βοήθεια...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2004, 12:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΛΟΣ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ Α.Π. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ΒΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΟΥ, ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ.

Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΝΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΚΥΜΑΤΑ Α ΟΠΩΣ ΣΤΗ ΒΑΘΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΗ, ΓΙΑΤΙ Α.Π. ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΜΕΤΑΞΥ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΞΥΠΝΙΟΥ. ΟΤΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 12:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER
Θα ήθελα να παραθέσω κι εγω μια εμπειρία που είχα πρόσφατα...
βασικα ξεκίνησε ως προσπαθεια για απόκτηση συνειδητότητας στο ονείρεμα αλλα όπως συνήθως συμβαίνει καθε "τέτοιου είδους " προσπαθεια έχει και παραπλευρα αποτελεσματα.
Ηταν πρωί , ήμουν ήδη ξύπνιος για περίπου 1 ωρα και αποφάσισα να χαλαρώσω ( κατι σαν ημιδιαλογισμός , αν μπορω να το περιγράψω έτσι) για περίπου μια ώρα... σε ένα σημείο λοιπόν αποκοιμήθηκα και είδα ένα παρα πολύ σύντομο όνειρο . Καθως έβλεπα το όνειρο είχα αυτο που ονομάζεται ψευδή αφύπνιση αλλα μετά απο ελάχιστο χρόνο ξύπνησα πλεον πραγματικα . Μόνο που ενω ήμουν στο στάδιο ημιξυπνήματος ένιωσα κάποια στιγμή όλο μου το σωμα ακινητοποιημένο , ένα τρομερό μουδιασμα , αδυναναμία να κουνηθώ και άκουγα ένα είδος βουητού στα αυτιά μου... αμέσως τρόμαξα! ( είχα νιώσει το ίδιο πριν πολύ καιρό ) με αποτέλεσμα να καταβάλω τεραστιες προσπαθειες για να σταματήσει αυτο . τελικα τα καταφερα... όμως το μετάνιωσα και τις επόμενες μερες προσπαθησα να έχω ξανα την ίδια εμπερια , με επιτυχία τελικα . Αύτό μου συνέβη άλλες δυό φορες και παντα στις πρωινες ώρες ( δοκίμασα και το μεσημερι και απλα αποκοιμήθηκα ) και μαλιστα μία απο τις άλλες δύο φορες μου φανηκε πως ανασήκωσα το κεφάλι μου . Ομως επειδή καταλαβαίνω ότι δεν πρέπει να βιαζομαστε καθε φορα μετα απο μερικα δευτερόλεπτα προσπαθούσα να βγω απο αυτην την κατάσταση . Εκτός απο αυτο συνηδητοποιώ πως σιγά σιγά το αίσθημα του φόβου φεύγει , είναι θέμα εμπειριών . Αυτο όμως που με προβληματίζει και γιαυτό δεν είμαι σίγουρος αν κατατάσσονται αυτες μου οι εμπειρίες στην κατασταση προ-αστρικής προβολής είναι ότι δεν ένιωθα ελαφρύς , καθε άλλο... μου φαινόταν πως ασκούνταν τρομερή πίεση σε όλο μου το σώμα , πως όλο μου το σώμα σφιγγόταν απο κατι. τί νομίζεται?

[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 14:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless
Καλησπέρα Treasure Seeker

Ελπιζω να τα πηγες τέλεια στο σχολείο και να περασες οπου ήθελες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 15:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑΓΑΠΗΤΕ Τ-SEEKER ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ-ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ. ΑΡΧΙΚΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑ ΜΟΛΥΒΙ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΗΣ ΒΑΘΙΑΣ ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ, ΜΕΤΑ ΣΑ ΠΑΡΑΛΥΤΟ, ΜΕΤΑ "ΕΛΑΦΡΑΙΝΕΙΣ". ΒΟΥΗΤΟ, ΔΟΝΗΣΕΙΣ, ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ, ΣΚΙΕΣ, ΑΝΑΣΗΚΩΜΑ ΚΕΦΑΛΙΟΥ -ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΑΙΩΡΗΣΗ- ΕΙΝΑΙ "ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΚΑ" ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΦΟΒΟ.

ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΤΟΠΙΚ Α.Π. 2ο ΜΕΡΟΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΤΕΤΑΙ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 16:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear
Έχω πολλά να μάθω πριν προσπαθήσω να κάνω ΑΠ για ουσιαστικό λόγο , για αυτό η γνώσεις μου για το θέμα είναι ελάχιστες , θα ήθελα να επισημάνω μόνο ότι είχα 2-3 προ αστρικές εμπειρίες χωρίς να έχω προσπαθήσει κάτι , ήρθαν από μόνες τους , αλλά αυτό όπως και τα συνειδητά όνειρα συνέβησαν μόνο όταν το στομάχι μου ήταν σχεδόν άδειο, και σχεδόν πάντα μεσημέρι λίγο μετά τις 15:00. Έχει κάποιος κάτι ανάλογο να μας πει? Γιατί συμβαίνει αυτό ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

abused
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 19:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους abused
Γεια σας :) Έχω διαβάσει αρκετά για την Α.Π. και δυστυχώς ή ευτιχώς ακόμα και πριν διαβάσω είχα πολλές φορές "πετάξει". Όταν όμως ενημερώθηκα για τις "επικύνδηνες" πλευρές του θέματος κάθε φορά που μου συμβαίνει οι σκέψεις για τις άσχημες πτυχές μου έρχονται στο μυαλό.. και επειδή ξέρω πως η σκέψη είναι το πιο δυνατό όργανο στον αστρικό κόσμο απο φόβο τα παρατησα. Έκτοτε μου συμβαίνει πολλές φορές χωρίς να το θελήσω να μου έρχονται τα πρώτα στάδια Α.Π... σχεδόν μια φορά την βδομάδα.. χωρίς να κοιμάμαι με οποιαδήποτε τέτοια σκέψη ή οτιδήποτε άλλο.. μου έρχεται. Μήπως ξέρετε το γιατί; ευχαριστώ :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 12:17:50  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ/ή abused, λες
quote:
Όταν όμως ενημερώθηκα για τις "επικύνδηνες" πλευρές του θέματος κάθε φορά που μου συμβαίνει οι σκέψεις για τις άσχημες πτυχές μου έρχονται στο μυαλό.. και επειδή ξέρω πως η σκέψη είναι το πιο δυνατό όργανο στον αστρικό κόσμο απο φόβο τα παρατησα.
Θέλεις να μας πεις ποιες είναι αυτές οι "επικίνδυνες" πλευρές της Α.Π. και πώς ενημερώθηκες;

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

abused
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 16:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους abused
Όταν αναφέρω την άσχημη πλευρά ενοώ τόσο τις κατώτερες οντότητες που αναφέρεται οτί υπάρχουν εκεί (δεν νιώθω αρκετά δυνατός να τις αντιμετωπίσω) όσο και τις διάφορες άσχημες εμπιρίες τόσο προσωπικές όσο και άλλες που διάβασα και΄εδώ στο forum αλλά και άκουσα απο γνωστούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 17:33:44  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε abused, λες
quote:
Όταν αναφέρω την άσχημη πλευρά ενοώ τόσο τις κατώτερες οντότητες που αναφέρεται οτί υπάρχουν εκεί (δεν νιώθω αρκετά δυνατός να τις αντιμετωπίσω)
Χωρίς παρεξήγηση, τις φοβάσαι, χωρίς να τις έχεις δει;;;

Πίστεψέ με, φίλε μου, αυτές οι οντότητες, που αναφέρεις, δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν από αυτές που υπάρχουν εδώ, γύρω μας, καλυμμένες με το προσωπείο της "ομορφιάς" και του "ενδιαφέροντος" για το πλησίον.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

abused
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 18:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους abused
Αυτό ακριβώς λέω πως.. ίσως μερικοί άνθροποι σαν και μένα να αποζητούν την ουσία.. το "είναι" αλλά να μη είναι έτοιμοι να ξεφύγουν απο το "φαίνεσθαι".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 15:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Γεια σε όλους. Είναι πολλά που μου αρέσουν σε αυτό που γίνεται εδώ στο esoterica και ιδιαίτερα στα forums, γι΄ αυτό και αποφάσισα να εγγραφώ. Πρόθεσή μου είναι να έχω θετική κατά το δυνατόν συμμετοχή στα τεκταινόμενα. Ξέρω ότι θα ωφεληθώ και ελπίζω να ωφελήσω ή τουλάχιστον ότι δεν θα βλάψω…

Σχετικά με το θέμα της αστρικής προβολής είναι κάτι για το οποίο τυχαίνει να έχω (νομίζω) απλά, κάποια «γεύση» τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο. Αυτό με έχει κάνει να ενδιαφερθώ κατά καιρούς για σχετική βιβλιογραφία. Το πιο ίσως ενδιαφέρον και πρακτικό βιβλίο που έχω βρει είναι το Astral Dynamics του Robert Bruce. Υπάρχει και ο σχετικός τόπος http:\\www.astralpulse.com με πολλές πληροφορίες και downloads.

Επειδή φυλλομετρώντας τις σχετικές σελίδες του topic (πολύ βιαστικά είναι αλήθεια λόγω πίεσης χρόνου και άρα πολύ πιθανό να μου έχει διαφύγει) δεν βρήκα αναφορά σε αυτό , θεώρησα σκόπιμο να το επισημάνω. Αν μη τι άλλο ο άνθρωπος φαίνεται ότι έχει γνώση από προσωπική εμπειρία και σε πολλά από τα ερωτήματα που έχουν διατυπωθεί εδώ δίνει ενδιαφέρουσες απαντήσεις (χωρίς πάντως να γνωρίζω αν είναι «οι απαντήσεις»).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy