ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 12:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι σωστά τα λές Thoth. Μιλάμε για την εσωτερική διάσταση του Χριστού και όχι για την ιστορική πορεία του Χριστιανισμού. Ο serpentpan απλά γίνεται φορτικός απο την στιγμή που όλα τα θέματα τα γυρνάει σε ιστορική αντιπαράθεση.Είναι ανυπόφορο να θές να μιλήσεις για ιδέες και βιώματα και να καταλήγουμε πάντα στο οτι οι Χριστιανοί είναι τα τέρατα του πλανήτη και πρέπει να τους πάρουμε το κεφάλι επειδή ο τάδε επίσκοπος έκανε αυτό και ο δείνα το άλλο...Θα μπορούσα να αναφέρω όλες τις πηγές που εμπεριέχουν το νόημα και τον αποσυμβολισμό της χριστιανικής πίστης αλλά προσοχή ! δεν μπαίνω εδώ για να κάνω προσυλητισμό . Γνωρίζω πόσο ευαίσθητες είναι μερικές ισορροπίες και γιαυτό απλά ανταλάσω ιδέες.
Αλλά απο την άλλη φίλε thoth με εξοργίζει η ειρωνία και το "στυλάκι"...
Ελπίζω σε καλύτερες συζητήσεις αλλιώς το μόνο που έχω να κάνω είναι να παραμείνω απλός θεατής όπως είχα κάνει παλιότερα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 13:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ Φίλε Serpentpan

πιστεύω πως έχεις άδικο.

Και πως να το πω , μεροληπτείς λίγο και μάλιστα σε άτομα που έδειξαν έντονο "τραμπουκισμό", χλευασμό, υποτίμηση και άρνηση διαλόγου.

Σε εκείνο το "έρμο" το τόπικ γίναμε κομμάτια, μόνο γιατί άλλαξα "ύφος" (και όχι ήθος) μετά από συνεχόμενες προκλήσεις.

Και πήγε και "χαμένη" η προσπάθεια για να εμβαθύνουμε στην Νομοτέλεια της Αγάπης!

Τέλος πάντων. Δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση, μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 18:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη οι γνωστοι εβραιοχριστιανοι,ασχετοι επι παντος επιστητου,αφου βρηκαν την μονη,πληρη,απολυτη αληθεια,που θα σκοτωσει μερικες χιλιαδες γυναικοπαιδα στο Ιρακ,απο αγαπη,και χαλωντας με τις αρλουμπες και το μισος τους για καθε τι οχι εβραιοχριστιανικο,διαστρεβλωνοντας και χαλωντας το ωραιο θεμα και την ωραια ροη,που δημιουργησε o serpentpan,λογω βεβαια και συγγενους η επικτητης ανεγκεφαλιας,θα γραψω ισως για το τελος,κατι που εγραψε ενας σοβαρος συγγραφεας για τον Κ.κι ετσι να κλεισει ωραια το θεμα.
ΕΚΑΣ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΒΕΒΗΛΟΙ!
' Ο Κ.ειναι ισως ενα απο τα φωτεινοτερα πνευματα της εποχης μας,και καθε εποχης.
Εχει ιδιαιτερη εσωτερικοτητα και ευαισθησια.
Ειναι ο ανθρωπος που αντικρυσε τη ζωη και τα προβληματα της με εντελως καινουργιο τροπο.
Η σκεψη του ειναι απλη,καθαρη ,διαυγης.
Δεν χανεται μεσα σε θεωριες.Αντιμετωπιζει το καθε προβλημα καθαρα και ξαστερα,χωρις καμμια προκαταληψη,χωρις προσχηματισμενες ιδεες.
Προσπαθει να δειξει στον ανθρωπο οτι η δυστυχια που τον δερνει,προερχεται απο δεσμα που ο ιδιος εδεσε τον εαυτο του.ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ,ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΩΣΕΙ.
Βασικη του αποψη ειναι οτι ο ανθρωπος πρεπει να στραφει προς τα μεσα,και να δει τον εαυτο του οπως πραγματικα ειναι,κι οχι την ψευδαισθηση του οπως θαθελε να ειναι.
Γιατι αντικρυζοντας τον εαυτο του οπως ειναι,υπαρχει η ελπιδα να διαλυθει καθε αυταπατη και να βρεθει η ριζα του κακου.Γιατι μονον μεσα απο τον εαυτο μας,μπορουμε να εχουμε μια πληρη προσεγγιση στη ζωη,μια ολοκληρωμενη αντιληψη της αληθειας και πραγματικοτητας.
Καθε ξενη θεωρια ειναι αχρηστη και παραπλανητικη.
Καμμια πολιτικη η κοινωνικη επανασταση,δεν μπορει να μεταμορφωσει τον ανθρωπο.
Μονον η πληρης και βαθεια γνωση του εαυτου του,το πληρες 'γνωθι σεαυτον',θα φερει μια βαθεια εσωτερικη μεταμορφωση,και θα απελευθερωσει το ατομο απο τα εγωκεντρικα του κινητρα.
Ετσι η κοινωνια θα απελευθερωθειαπο την βια και την συγκρουση,κι αυτο θα γινει μονον οταν το ατομο απελευθερωθει απο την εσωτερικη του συγκρουση,και απο την ιδεα της χωριστικοτητος,με την οποια μεγαλωσε και η οποια το δεσμευει.
Η διδασκαλια του δεν ειναι ενα φιλοσοφικο συστημα,γιατι ειναι τελειως αντιθετος σε καθε μορφη συστηματοποιημενης σκεψης,και σε οποιονδηποτε δογματισμο,αλλα ειναι η προσπαθεια να βοηθησει τον καθενα να κανει την ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΝΟΗΜΟΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ,ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΞΕΤΑΣΤΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΩΝ ΑΠΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΙΣΤΕΩΝ,ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΞΙΩΝ,να ανακαλυψει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ,πως λειτουργει η νοημοσυνη,και να καταλαβει ποια ειναι τα ψυχολογικα αιτια που που τον εμποδιζουν να κατανοησει τον εαυτο του και την ζωη,δηλ.να καταλαβει την Αληθεια,ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ.
Και σαν κυριο εμποδιο δειχνει την πλανη της χωριστικοτητας του εγω,που διαχωριζει το ατομο απο το συνολο της Ζωης,και επομενως εμποδιζει την αντιληψη της Αληθειας και την πραγματοποιηση της πληροτητας και ευδαιμονιας.'
ΑΦΙΕΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΣΤΟ ΜΕΛΟΣ SERPENTPAN.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 02:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους...
Θα ήθελα ΠΟΛΥ να πιούμε ένα καφέ οι δυό μας φίλε Ηλιε και να μπου πείς, εκεί ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ αυτα που είπες για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ :
quote:
Επειδη οι γνωστοι εβραιοχριστιανοι, ασχετοι επι παντος επιστητου, αφου βρηκαν την μονη, πληρη, απολυτη αληθεια, που θα σκοτωσει μερικες χιλιαδες γυναικοπαιδα στο Ιρακ, απο αγαπη, και χαλωντας με τις αρλουμπες και το μισος τους για καθε τι οχι εβραιοχριστιανικο, διαστρεβλωνοντας και χαλωντας το ωραιο θεμα και την ωραια ροη, που δημιουργησε o serpentpan, λογω βεβαια και συγγενους η επικτητης ανεγκεφαλιας, θα γραψω ισως για το τελος, κατι που εγραψε ενας σοβαρος συγγραφεας για τον Κ. κι ετσι να κλεισει ωραια το θεμα.

Φυσικά θα μου πείς, ΔΥΣΤΥΧΟΣ αλλά δεν είμαι Αθήνα, αλλά η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ- ΠΡΟΚΛΗΣΗ έιναι ανοικτή για όποτε επισκευθής ΚΑΙ εσύ την Αθήνα με το Παρθενώνα της...

Απλά, καλό θα ήταν να ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ...
'Οχι να προσεχείς ΤΙ ΛΕΣ, αλλά ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ...
Τα γραπτά ως γνωστόν, ΜΕΝΟΥΝ και εκεί είσαι ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΗ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ...
Αυτό είναι που δεν ήθελε ο Σερπεντπαν στο θέμα της "ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ" που θέλησε να σβήσει τα γραφώμενά του και που όπως ο ΙΔΙΟΣ μας είπε ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ (και έτσι είναι, το συνυπογράφω και εγώ αυτό) ΜΑΛΩΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ...

quote:
Οχι δεν εγινε ποτε κατι τετοιο.Κουβεντα κανουμε,κι αν ειπωθει και κατι παραπανω,ας το παρει το ποταμι.

Εσύ γιατί όμως κόπτεσαι ΤΟΣΟ πολύ για τον φίλο σου;;;
Μάλιστα και σε κάποιο περιοδικό κάτι ελέχθηκε...
Μάλλον ΕΣΥ ήσουν ο αποστολέας της επιστολής....
Το όνομα όμως του Σερπεντπάν, το γράψανε ΛΑΘΟΣ, γμτ...

Τέλος πάντων, δεν μπορώ να κατανοήσω ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ;;;
Είσαι ΤΟΣΟ μα ΤΟΣΟ βεβαιος ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ;;;

Η Πρόσκληση-Πρόκληση ισχύει όποτε μπορέσεις...
Θέλω να σε δώ και να μου τα πείς ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ αυτά που αναφέρεις για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

Κέλσος ο Πιλάφας (δική σου η επιλογή!!!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 19:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιλαφοκελσο σε χαιρετω.
Μπορω να σου στειλω ,μια καλη συνταγη για πιλαφακι,να το φας να ηρεμησεις λιγο.
Δεν νομιζω οτι θαθελα να πιω καφε μαζι σου,εξ αλλου μπορει να ριξεις και τιποτα στον καφε μου.
Ποναει ακομη απο τον serpentpan,ετσι?Και θα ποναει για πολυ ακομα,επειδη ακριβως τα γραπτα μενουν,ολονων.
Το περιοδικο ειναι το καινουργιο ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ,και διαβασα κι εγω το γραμμα καποιου Ραφαηλιδη,για τον Κριναετο,και οπου αναφερει και το esoterica και τον serpentpan,μεταξυ αλλων.
Αντε παλι,ο ουροβορος σας εκανε διαφημιση,αμα δεν ητανε και τα γραφομενα του,δεν θα σας ηξερε ουτε ο θυρωρος της πολυκατοικιας σας.
Γιατι με συσχετιζεις με τον Ραφαηλιδη?
Χρησιμοποιησε το εκκρεμες για να βρεις την αληθεια,μιας και ο εβραιοχριστιανισμος,στην εκανε τη ζημια στον εγκεφαλο.
Και δεν τα εγραψα για ολους παρα μονον για τους εβραιοχριστιανους-like you-που το μονον που ξερουν ειναι να χαλανε την ροη ωραιων θεματων ,οπως αυτο.
Ηρεμησε.
Και φαε το πιλαφακι σου.By!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 01:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ 'Ηλιε σε ΠΛΗΡΗ ΔΥΣΗ και ΣΥΝΧΗΣΗ μαζί...
Τι έπαθες;;;;
ταράχτηκες που ΚΑΠΟΙΟΣ πιλάφας ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ σου ζητάει το λόγο για τα προσβλητικά λεγόμενά σου ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ;;;

Ετσι κάνετε εσείς οι Ελληναράδες;;;
Γιατί ΄"εμείς" οι Εβραιοχριστιανοί, οι Κρυπτοεβραίοι, οι Βουδιστοχριστιανοί, οι Κρυπτοβουδιστές, οι Τέκτονες οι Ροδόσταυροι, οι Αλχημιστές και τόόόόόόσοι άλλοι ακόμα, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ...

Εχουμε λόγο και το λέμε ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ...

Αλλά δεν μας είπες, έτσι φανατικά και σε βάθος διαμάζεις τα περιοδικά;;;;
Δε νομίζω να ανέφερα το 3ο μάτι, αλλά εσύ το είπες...
'Οσο για τη διαφήμηση μικ΄ρε καραγκίοζη του διαδυκτίου, ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ...
Αλλά να σου εξηγήσω εγώ γιατί έστειλες την επιστολή ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΕΝΟΣ να πείς και το site του Esoterica.gr...

Γιατί το Esoterica.gr είναι Ο ΜΟΝΟΣ ΧΩΡΟΣ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ...
Μόνο εδώ, σε εμάς μπορέσατε να πείτε τις απόψεις σας και να μην σας πάρουν με τις πέτρες, όπως έχω μάθει απο τα άλλα φόρα που μπαίνεται και στήνετε το θέατρο σκιών σας, καραγκιοζάκο μου....
Να γιατί το αναφέρατε το site...
Γιατί αλλιώς να ΑΥΤΟΠΡΟΒΛΗΘΗΤΕ δεν θα μπορούσατε...

ΑΥΤΟΠΡΟΒΟΛΗ... Η ΥΨΙΣΤΗ ΕΓΩΠΑΘΕΙΑ...

Χαζοβιόλη ηλιοπαρμένε, πιστευεις ότι έχουμε ανάγκη για τέτοια ελεινή διαφήμιση;;;
Τα κέιμενα σου ΟΛΑ σκέτη δυσφήμηση είναι όχι για το site, αλλά για την Ελλάδα που έχει κάτι τέτοια καραγκιοζάκια σαν και σένα και τη παρεούλα σου, καπηλεύεστε ΟΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 17:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυττα Κελσο,ολα ειναι καταγραμμενα,και απο αυτα φαινεται ποιος η ποια ειναι ο καθενας.
Ετσι ,απο εναν εβραιοχριστιανο σαν και σενα,που μονο σκοπο εχει να προωθει εβραιοχριστιανικες αποψεις,και να παραπλανα κοσμο,δεν περιμενα τιποτα καλυτερο.
Συγχαρητηρια και στο esoterica.gr,για τους αξιους συνεργατες του.
Καλα σε αποκαλεσε ο ουροβορος ψευτοκελσο,κατι ηξερε.
Και ποναει ακομα ψευτοκελσο,ε?Και θα ποναει για πολυ ακομη...
Οσον αφορα τα περιοδικα,καθε μηνα,διαβαζω και ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ,ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ και ΑΒΑΤΟΝ.Το STRANGE,ειναι για το επιπεδο σου,ειδικα τα εξωφυλλα του.
Τους χαρακτηρισμους στους ανταποδιδω,και επισης συνιστω στον Admin,οι συνεργατες του,να μην κανουν καταστροφικο εργο,οπως ο ψευδοκελσος,και να μην καταστρεφουν θεματα οπως αυτο,που δεν ειναι ικανοι να γραψουν κατι σωστο και ωφελιμο για ολους,αλλα γραφουν οπως ο ψευδοκελσος,με την ανοχη σας,κινουμενος μονον απο τα παθη του και την ψυχικη του ανισορροπια.
Με υγεια,και η λογοκρισια και ο εβραιοχριστιανοφασισμος,ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.
*Τα ατομα που υπαρχει προβλημα,δεν ειναι ολοι ψευτοκελσο,παλι ψευτιες λες,ειναι οι συγκεκριμενοι ΚΕΛΣΟΣ=ΕΟΝ=ΑΝΤΩΝΙΟΣ=ΦΩΤΙΟΣ,και γι'αυτους γραφω.
Εκτος κι αν ,αυτοι,ειναι ολο κι ολο το esoterica.gr.

Edited by - Helios on 22/03/2003 17:30:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 19:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτα ουσιαστικό έχεις να πείς μαριονέτα που ακούς στο όνομα Ηλιος;;;
Είσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ για να δίνεις συμβουλές στον Admin...
Το ΠΟΙΟΣ έιναι ΤΙ, ήμουν εκείνος που πρώτος το ΤΟΝΙΣΕ στον Σερπενταπαν και έτρεξε να σβήσει τα μηνύματά του για να ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΚΟΜΑ ΡΕΖΙΛΗ, στα μάτια εκείνων των φίλων του που τον παρακολουθούσαν...
ΑΤΥΧΗΣΕ όμως και η ΕΛΕΥΘΡΟΤΥΠΙΑ και η ΕΛΕΥΘΕΡΟΦΩΝΙΑ του Esoterica.gr είναι τέτοια που δεν κρύβει ΤΙΠΟΤΑ. Αντιθέτος ΑΠΟΓΥΜΝΩΝΕΙ τους γυμνοσάλιαγκες σαν και σένα που ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικό δεν έχουν να πούνε παρά με το ΦΑΙΔΡΟ, αλλά τι λέω, με το ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ, μόνο να κρύβοντε πίσω απο την ανωνυμία τους και να βρίζουν ξέρουν...

Λοιπόν η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣ ισχύει ακόμα...
'Οποτε αισθανθής ότι ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, έλα να τα πούμε πίνωντας ότι εσύ διαλέξεις...

Την καλησπέρα μου,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 21:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον ψευδοκελσο,αν σε βαλανε να βριζεις εδω,για 'να κανει τον κυκλο του το θεμα,και να κλειδωθει κι αυτο,οπως τοσα αλλα',λυπαμαι για το γενικο καταντημα.
Επισης λυπαμαι για την τυφλα σου και τα παθη σου,που αντι να κυτταξεις να κανεις κατι και γι'αυτα,διογκωθηκε ακομη περισσοτερο το ψευτο -εγω σου του φτασμενου εσωτεριστη,επειδη εγραψες 1288+1 φουσκες.
Για να εκτιμησεις τι εγραψε ο ουροβορος αλλα και ο καθενας εδωπερα,πρεπει να ηρεμησεις πρωτα,κανοντας ενα κρυο ντους.
Μετα να φας ενα πιατο πιλαφακι.
Μετα,επειδη μαλλον σπιτι σου δεν θαχει μεινει καθρεφτης ορθιος-με τον χαρακτηρα που φαινεται οτι εχεις-αγορασε εναν καινουργιο.
Και καθε πρωι,να αναρωτιεσαι για το ον που σε κυτταει απο τον καθρεφτη.
Παντως,οσο ασχημο ναναι αυτο που βλεπεις,μη σπασεις κι αλλον καθρεφτη-γιατι θα δουλευεις πλεον για τα τζαμαδικα-και θαναι ασχημο για τα οικονομικα σου.
Ειναι και πιθανον τελευταια σου σανιδα σωτηριας,πριν τον ψυχιατρο.
Προσπαθησε!
Ισως σε βοηθησει στην μονομανια σου με τα φιδια,μετα το χουνερι που επαθες,πριν σε φανε.
Κι αν ποναει,μη στενοχωριεσαι,θα περασει!
Ολα περνανε,και τα χουνερια και τα ρεζιλεματα και οι ρομπες και ολα.
Αρκει να δουλευει ο καθρεφτης...
Με υγεια.

Edited by - Helios on 31/03/2003 21:52:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 09:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να θυμίσω και γώ με τη σειρά μου σαν καλός Εβραιοβουδιστοτεκτονομασονοπροτεσταντοευαγγελιστοζωροαστροσουφοχριστιανός πως έχουν τα πράματα...
Ξεκινάμε απο αυτό το ξεκούδουνο μύνημα που πέταξε ο πάνσοφος ουροβόρος την ώρα που η ροή της συζήτησης ήταν μια χαρά...
quote:
Θα καταχραστω αγαπητοι συνομιλητες,λιγο χωρο,για να πω λιγα,σε καποιους εκτος του site...
...Φαινεται λοιπον οτι οσα χρονια κι αν περασουν,καποιοι δεν θα αλλαξουν,επιβεβαιωνοντας την ρηση του Γκουρτζιεφ,οτι το να αλλαξει το 'ειναι' η 'η ουσια' του ανθρωπου,ειναι το δυσκολωτερο πραγμα επι της ταλαιπωρης γης.
Δεν εχει λοιπον καμμια απολυτως σημασια,ποιος ειναι πισω απο το ονομα serpentpan,σε ποιες σχολες και οργανωσεις πηγε,γιατι γραφει και γιατι γραφει αυτα που γραφει.Σημασια εχει να βρουν ποιοι πραγματικα ειναι αυτοι οι ιδιοι,κι οχι ποιος ειμαι εγω.Αν ειναι κατι που μπορει να αξιζει ,ειναι η συζητηση που γινεται και μπορουν να συμμετασχουν αν θελουν,για κατι που θελουν να πουν η που εχουν αντιρρηση...
Το να κρινουν σαν γνησια παιδια Ανωτερων Θεων,η να μεταβαλλουν εαυτους σε ...παραρτημα της ΕΥΠ,δεν νομιζω να αξιζει τον χρονο και την ενεργεια τους...
και επισης η συγχυση του να θεωρειται το απλο κουτσομπολιο για εσωτερικη εργασια,ειναι,νομιζω που μετατρεψε τις Εσωτερικες Σχολες και Ταγματα,σε καφενεια,κομμωτηρια η club...και εκανε καποιους -μεταξυ αλλων-να φυγουν,ισως γιατι ειναι υπερβολικα αφελεις να πιστευουν ακομη στην αξια καποιων εσωτερικων ιδανικων...
Επισης εχω δωσει το e-mail μου,σε τοσο κοσμο που δεν ειχε PC η δεν ηξερε απο αυτα,για να παραλαμβανουν την αλληλογραφια τους,που ουτε το ECHELON πλεον δεν μπορει...
Παντα φιλικα προς πασα αδελφικη και αναδελφη ψυχη...

serpentpan



ο Κέλσος στην συνέχεια τον ρωτάει :
quote:
Φίλε Σερπεντπάν, μετα απο αρκετό καιρό χαίρομαι που σε ξαναβλέπω "ενεργό" μέσα απο τον παρόντα διαδυκτιακό τόπο.
Στο κείμενο που παρέθεσες, με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΥΜΦΩΝΟ, αλλά με παραξένεψε το γεγονός που αναφέρεις!!!

Υπάρχει κάτι που ΙΣΩΣ να "πρέπει" να μάθουμε και εμείς οι συντελεστές του site;;;
Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα πλήρως το έχει γίνει... καθώς επίσης και δεν κατάλαβα το τελευταίο μέρος που αναφέρεις ότι "έδωσες το e-mail σου σε ανθρώπους που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ υπολογιστή.... για να λαμβάνουν την αλληλογραφία τους... ;;;;;

Τι ακριβώς θέλεις να μας πείς;;;

Πάντα φίλος,

Κέλσος


και ο ουροβόρος απαντάει ...

quote:
Φιλε Κελσο,πολλες φορες ατομα που χρειαζεται να γινουν συνδρομητες οπουδηποτε,χρειαζονται e-mail,που δεν εχουν.Αλλοι θελουν να στειλουν καπου καποια εργασια η γραμμα,και επισης δεν εχουν υπολογιστη.Δινουν λοιπον σε διαφορες λιστες το αληθινο τους ονομα και το δικο μου e-mail,με αποτελεσμα να 'φαινεται'το serpentpan,σχετιζομενο με πολλα ονοματα,σε τυχον περιεργως αναζητουντες.Οτι εχω να πω λεγεται ευθεως και κατευθειαν.Ετσι, μαλλον, τα μυστηρια βρισκονται και περιμενουν αλλου...

serpentpan


τρία πουλάκια κάθονταν δλδ...
Στη συνέχεια η κουβέντα συνεχίζεται με τις απόψεις και τις γνώσεις του καθενός (και όντως μιλάμε για πολύ ποιοτική και γόνιμη κουβέντα), ο ορουβόρος δεν λέει καμιά σοφία όπως ισχυρίζεται ο Helios αφού ο ίδιος λέει
quote:
Thoth ,τα συγχαρητηρια ανηκουν στον Μελισσαροπουλο,εγω απλα το αντεγραψα.Κι αυτο γιατι αποτελει ,κατα την γνωμη μου,το καλυτερο βιβλιο εισαγωγης στην θεοσοφια,

για να ξέρουμε και τι λέμε...

Η κουβέντα συνεχίζεται ωσπου ο Πλάτων προτρέπει τον serpentpan να μη μαλώνει με τον Φώτιο ...ο serpentpan απαντάει :

quote:
Φιλε Πλατωνα,καλα αυτα που λεμε εδω,και που μου συστησες να συμφιλιωθω με τον Φωτιο.Πιστευεις οτι πραγματικα εχω μαλλωσει με τον Φωτιο η τον Κελσο,παλιοτερα?
Οχι δεν εγινε ποτε κατι τετοιο.Κουβεντα κανουμε,κι αν ειπωθει και κατι παραπανω,ας το παρει το ποταμι.
Αν εβλεπες στιγμες-στιγμες,σε βιντεοσκοπημενες ομιλιες του Κ.,το πως φωναζε στον συνομιλητη του...
Διαβασε ομως λιγο στην συζητηση για τον Χριστιανισμο,και τα τελευταια 'οργισμενα'λογια του Φωτιου.
Πιστευω οτι δειχνουν πολλα,εξ ισου και με την αναγνωση μιας ομιλιας του Κ.
Στο κατω-κατω οι 'Εθνικοι'ηταν παντα 'εκφυλοι','ανηθικοι',οργιλοι',χωρις τιποτε δικο τους που να τους αξιζει,και τους πρεπει καθε τιμωρια και καθε λογης αφανισμος επι γης,ανω και κατω αυτης...

serpentpan


εδώ που κολάνε οι εθνικοί με τον Κρισναμούρτι και το Φώτιο αυτό δεν το κατάλαβα ακόμα... τέλος πάντων ο Φώτης μπαίνει και λέει :
quote:
Σας χαιρετώ

ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και ανταπωδίδω την Αγάπη και την Φιλία που προσφέρετε!

Ζητώ συγννώμη αν σε πίκρανα με τα λόγια μου Φίλε Serpentpan, ήμουν σε ..."αυτοάμυνα"

Όμορφος ο διαλογός σας.

Θα μου επιτρέψετε, όπου μπορώ, να προσθέτω συνέχως για την...Αγάπη

Υπάρχουν, χάρτες και...Χάρτες, που βοηθούν για τον Δρόμο.

Μπορεί βέβαια κάποιος να γίνει ο Δρόμος.
Δύσκολο, σχεδόν αδύνατον.

Αν όμως κάποιος γίνει ο Δρόμος, η Γέφυρα, το χαλί για να πατάμε, έχει "ανάγκη" να τελείωσει τον Δρόμο;

Ή Τελειώνεται μέσα στο Δρόμο;

Με Αγάπη, Φώτης.


Απάντηση που ΤΙΜΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ !!!!
...και μετά ΣΕ ΑΣΧΕΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟΝΟ ,ΧΡΟΝΟ,ΤΟΠΟ,ΤΡΟΠΟ Ο ΠΑΝΣΟΦΟΣ Serpentpan στέλνει την κουβέντα στον ΓΑΜΟ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΜΕ ΤΟ ΕΞΕΙΣ ΓΕΛΟΙΟ ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ..ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ POST
quote:
To ερωτημα λοιπον που ξεπροβαλλει απο την γωνια,σαν τον Λεβιαθαν η τον Κθουλου,αργοκουνωντας την γυαλιστερη ουρα του ειναι,
1.Ηταν ο Κ.χριστιανος η κρυπτοχριστιανος?
2.Ηταν ο Κ.μακρυνος εκσυχρονιστικος αποηχος του Ιησου,και αρα ισως περιττος ,μιας και ηταν 'κοινος θνητος',που 'ανησυχησε' τα εβραιοχριστιανικα ιερατεια,αφου αλλος 'Μεσσιας'δεν μπορει να υπαρξει!
Τωρα αν η επανενσαρκωση των Βουδδισατβικων Αβαταρα,αποτελει για τους Ανατολικους 'ιθαγενεις',κυκλικο Κοσμικο Νομο,και αρα κατι ΦΥΣΙΚΟ,και οχι οπως θελησαν Παπυς,Σταινερ,Χαιντελ και οι λοιποι,κατι το μοναδικο,πρωτοφαντο για 'την ευλογημενη'Λευκη φυλη,τους εκλεκτους των εκλεκτων,με Ιερο,Εκλεκτο,και Αξιο Λαο τον Εβραικο ,με την κουλτουρα και την εσωτερικη-εξωτερικη του δοξασια,(μπορει τωρα ισως κανεις να δει ποιοι ειναι οι πραγματικοι ρατσιστες),αυτο 'δεν βολευει'για την κοινωνικο-οικονομικο-πολιτισμικη υποδουλωση-ισοπεδωση των μη χριστιανικων λαων(που βλεπουμε να συμβαινει σημερα).
Γιατι αν ο Χριστος ειναι και Οσιρις και Σινταρτα και Κρισνα,πως θα τους ΑΦΑΝΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ GOYIM?
3.Και αν δεν ηταν ο Κ. χριστιανος,πως θα κανουμε την αγαπη του να φανει χριστιανικη,κυρια οχι για την αληθεια,αλλα για να ικανοποιησουμε τον Εγωισμο της υπεροχης της προσωπικης μας πιστης και και της ενδομυχης φοβιας μας μηπως ο Ουρανος στειλει κανεναν Ανωτερο απο τον Χριστο της φαντασιας και της πιστης μας,αυτον που μας κρατα απο το αδιεξοδο της καθημερινης μας ζωης,που γινεται υποφερτα ανεκτη,απο τις ψευδαισθησεις της μορφινης που λεγεται δηθεν χριστιανικη αγαπη.
4.Φιλε Πλατωνα ,γιατι ο Κ. φιλησε το χωμα στην Ακροπολη,οταν την πρωτοεπισκεφτηκε?

serpentpan


Χρησιμοποιεί όπως αυτός θέλει το πρόσωπο του Κρισναμούρτι Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΔΕΧΘΕΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΣΑΝ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΑΣΚΑΛΟ για να περάσει τις δικές του αρχαιολιγούρικες αρλούμπες (απο αυτές που διδάχτηκε στην Ν.Α. και σε άλλα ιδρύματα παράλητων...).
θυμίζω οτι το θέμα ήταν ο Κρισναμούρτι ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ Ο ΠΑΝΣΟΦΟΣ ΓΚΙΟΖΑΚΟΣ δεν μας το είπε ακόμα...
Φυσικά μετά απο αυτήν την παρεμβολή του το θέμα έγινε ... σαλάτα ...
Εγώ του είπα
quote:
το ερώτημα που ξεπροβάλλει απειλητικά είναι: ποσα κιλά.... άστο δεν το λέω θα με διαγράψουν άμα το πώ και δεν θέλω.
Βλέπω serpentpan είσαι γενικώς αυθεντία επι παντώς επιστητού...μπορείς όμως να μην χαλάς όλα τα θέματα προκαλώντας όσους πιστεύουν στο Χριστό? Τι πρέπει να κάνουμε για να γίνει αυτό ? Θές να σου πούμε όλοι αύριο οτι γινόμαστε "μουσουλμάνοι"? αν αυτό σε βοηθήσει εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνω...

Σχετικά με τον Κρισναμούρτι πιστεύω οτι έκανε μια πορεία μέγιστης προσφοράς. Κατέδειξε την αγάπη, για την οποία και συνεχώς μιλούσε,ώς την ενέργεια που θα βοηθήσει τον άνθρωπο να απελευθερωθεί απο φοβίες (ακούς serpentpan ?) πάθη και κατεστημένα.Κατέδειξε τον άνθρωπο που απελευθερώνεται απο τον περιορισμό του Εγώ του και πετάει ελεύθερος σαν αετός προς την πνευματικότητα, προς το Ένα Εγώ , προς τον θεό δηλαδή... Κατά τη γνώμη μου το βιβλίο του "το πέταγμα του αετού" αποτελεί εγχειρίδιο απελευθέρωσης που δεν πρέπει να λείπει απο κανέναν αναζητητή.


και αυτός απάντησε
quote:
Φαινεται αγαπητοι συντελεστες του esoterica,οτι τα ατομα του ειδους του ΕΟΝ,και της πιστης τους,που κραδασμικα τους ταιριαζει,και που κατα περιεργο τροπο ειναι ο χριστιανισμος,βρισκουν 'ασυλια',ενω αλλοι ,μη χριστιανοι οπως η Εκατη,που χρησιμοποιουν,για διαφορους λογους,μεθοδους οπως του ΕΟΝ,αυτοι σταδιακα εξωθουνται σε απομακρυνση.Βεβαια ειναι ελευθερα ατομα να πραξουν οτι νομιζουν.
Μηπως ομως το site,μεροληπτει,εστω ελαφρα υπερ των χριστιανικων αποψεων η ας πουμε των πρεβευοντων τον χριστιανικο Εσωτερισμο?
Δεν θα συζητησω με ατομα σαν τον ΕΟΝ,γνησιους γονιδιακους απογονους του καθε Πετρου Αναγνωστη και Εφιαλτη,γιατι δεν προκειται να βγει τιποτε.Μονον του ευχομαι και παλι,οπως και οταν 'συζητουσε'στο topic για την Μπλαβατσκυ,η νυχτα να μην ειναι πολυ βαθεια και πολυ μακρα.
Και οταν Thoth, κρινεις την Εκατη,κρινε και το επιπεδο του ΕΟΝ,για να υπαρχει δικαιοσυνη.
Δεν θελω να γραφω πλεον για τετοια,σε ενα topic,σαν του Κ.και απο αυτα που ειπωθηκαν,μπορει κανεις να καταλαβει αν η αγαπη σαν λειτουργια,οπως την εννοει ο Κ.,ειναι το ιδιο πραγμα με την αποκαλουμενη χριστιανικη αγαπη,οπως και τι περιπου εννοουσε για τον ανθρωπο ο Κ.,και επισης για το ποιος ειναι και τι,πισω απο τα ψευδωνυμα των μελων της συζητησης.

serpentpan


ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ,ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ εμ...τη στάση του ήθελα να πώ...
ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΟΣ ΑΛΛΟΥ!!!! Και ο ουροβόρος μέγας πάνσοφος απαντάει για γονιδια , λέει οτι είμαι ευνοούμενος και αρχίζεις να θυμίζεις ΜΠΕΜΠΗ !!!!!
Ο thoth ενώ τον έχει προσβάλλει οτι μεροληπτεί του απαντά :

quote:
Γεια σας.

Φίλε Serpentpan, νομίζω ότι με αδικείς. Όταν κάποιος δίνει το πρώτο δείγμα ότι πάει να ξεφύγει από τα πλαίσια της ευγένειας και αρχίζει να παραβιάζει τους κανονισμούς στέλνω πάντα ένα σαφές προειδοποιητικό μήνυμα ότι κάνει... κάρμα και ότι πρέπει να ξαναγυρίσει στο... ντάρμα των κανονισμών του forum Αυτό έκανα και στον ΕΟΝ πριν λίγες ημέρες και παραδέχτηκε και ο ίδιος ότι είχα δίκαιο, ζητώντας, προς τιμήν του, συγνώμη. Ελπίζοντας να είναι ειλικρινής δεν έδωσα συνέχεια στο θέμα. Ο Admin βέβαια έκανε και αυτός την δική του παρέμβαση εδώ που σημαίνει ότι ο EON πρέπει να προσέχει ακόμη περισσότερο. Όταν κάναμε στην Εκάτη την ίδια παρατήρηση, σχεδόν μας απαίτησε να της ζητήσουμε και συγνώμη που επιχειρήσαμε κάτι τέτοιο. Όσο και να θέλεις να συγκρίνεις τις περιπτώσεις, δεν συγκρίνονται (τουλάχιστον προς το παρόν).

Τώρα για το θέμα της μεροληπτικότητας, δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν είμαι... ελέφαντας . Νομίζω ότι αν κάποιος παρατηρήσει την πορεία μου, την θεματολογία των topics που ανοίγω, τις απαντήσεις στα μηνύματα των άλλων θα βγάλει τα δικά του συμπεράσματα που κατά την δική μου κρίση σίγουρα δεν θα είναι ότι προπαγανδίζω τον χριστιανισμό. Οι προσωπικές μου αγάπες είναι ο Πυθαγορισμός και ο Νεοπλατωνισμός καθώς και η Ινδική μεταφυσική αλλά ως εσωτεριστής παρατηρώ ότι υπήρξαν και υπάρχουν εσωτερικές ομάδες που βλέπουν πίσω από τις χριστιανικές Γραφές και ανακαλύπτουν έναν εσωτερικό Χριστό, ως σύμβολο του στοιχείου Βούδδι στον άνθρωπο. Νομίζω κι ότι η Μπλαβάτσκυ το αποδέχεται αυτό ως γεγονός όταν μιλάει για τους αρχαίους Γνωστικούς.

Με βάση αυτήν μου την παρατήρηση νομίζω ότι υπάρχει και μπορεί να υπάρχει εσωτερικός Χριστιανισμός και ότι δεν πρέπει να κάψουμε τα χλωρά (π.χ. Ροδοσταυρισμός, Arcane κ.α.) μαζί με τα ξερά. Εξάλλου αν παρατήρησες καλά, σε αυτό το forum η αναλογία μεταξύ αυτών που αποδέχονται τον χριστιανισμό και αυτών που τον απορρίπτουν είναι δυσανάλογη υπέρ των δεύτερων. Δεν νομίζω ότι εσκεμμένα διώχνουμε τους Εθνικούς. Εξάλλου και η Λ.Κ. που είναι η πρώτη και μοναδική που της αφαιρείται το δικαίωμα να στείλει μηνύματα ήταν χριστιανικής προέλευσης και φιλοσοφίας και αυτή τότε μας κατηγόρησε ότι πολεμάμε τον Λόγο του Χριστού και την αποκάλυψή του...

Λέει ο Χριστός ότι αν κάποιος σε χτυπάει από το ένα μάγουλο εσύ πρέπει να γυρνάς και το άλλο. Εμάς τώρα που μας χτυπάνε ταυτόχρονα και τα δύο... μάγουλά μας τι πρέπει να κάνουμε;


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"


εγώ απανταω ...

quote:
ναι σωστά τα λές Thoth. Μιλάμε για την εσωτερική διάσταση του Χριστού και όχι για την ιστορική πορεία του Χριστιανισμού. Ο serpentpan απλά γίνεται φορτικός απο την στιγμή που όλα τα θέματα τα γυρνάει σε ιστορική αντιπαράθεση.Είναι ανυπόφορο να θές να μιλήσεις για ιδέες και βιώματα και να καταλήγουμε πάντα στο οτι οι Χριστιανοί είναι τα τέρατα του πλανήτη και πρέπει να τους πάρουμε το κεφάλι επειδή ο τάδε επίσκοπος έκανε αυτό και ο δείνα το άλλο...Θα μπορούσα να αναφέρω όλες τις πηγές που εμπεριέχουν το νόημα και τον αποσυμβολισμό της χριστιανικής πίστης αλλά προσοχή ! δεν μπαίνω εδώ για να κάνω προσυλητισμό . Γνωρίζω πόσο ευαίσθητες είναι μερικές ισορροπίες και γιαυτό απλά ανταλάσω ιδέες.
Αλλά απο την άλλη φίλε thoth με εξοργίζει η ειρωνία και το "στυλάκι"...
Ελπίζω σε καλύτερες συζητήσεις αλλιώς το μόνο που έχω να κάνω είναι να παραμείνω απλός θεατής όπως είχα κάνει παλιότερα...

ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟΥ ΒΓΗΚΕ.
Ηelie απο όλα αυτά που διάβασες απο τα copy paste ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ESOTERICA ΠΡΟΩΘΕΙ ΤΙΣ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ?????????????????????????????????????
Εγώ απλά είπα να μην μπλέξουμε τα θέματα με τον χριστιανισμό ,ο Φώτιος μπήκε απλά για να πεί οτι δεν κρατάει κακίες , ο κακομοίρης ο Αντώνιος ούτε καν συμμετείχε , ο Κέλσος δεν πήρε μέρος στη διαμάχη ...

άντε ...ελπίζω να ξεκολήσεις τώρα...

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 10:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρησιμοποιεί όπως αυτός θέλει το πρόσωπο του Κρισναμούρτι Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΔΕΧΘΕΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΣΑΝ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΑΣΚΑΛΟ για να περάσει τις δικές του αρχαιολιγούρικες αρλούμπες (απο αυτές που διδάχτηκε στην Ν.Α. και σε άλλα ιδρύματα παράλητων...).
θυμίζω οτι το θέμα ήταν ο Κρισναμούρτι ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ Ο ΠΑΝΣΟΦΟΣ ΓΚΙΟΖΑΚΟΣ δεν μας το είπε ακόμα...

ΕοΝ, σε παρακαλω δυο διευκρινησεις!

1. Που το διαβασες πως ο Κρισναμουρτι θεωρησε τον Χριστο σαν το μεγαλυτερο δασκαλο ???

2. Τις Αρχαιολιγουρικες αρλουμπες τις γνωρισες?

Σε παρακαλω ΓΕΓΟΝΟΤΑ. Ταδε βιβλιο...μιλησε για το Χριστο...Και εδω ειναι οι αρχαιολιγουρικες αρλουμπες του...

Ετσι, για να βαλουμε μια ταξη σε οτι συζηταμε..



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 10:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα δεν έχω τα βιβλία μαζί μου θα προσπαθήσω να το κάνω απο το σπίτι αν και λίγο δύσκολο.
Τι ώρα είναι στην Ιταλία ? Νύφτηκες για πρωί ?
ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΟΛΙΓΟΥΡΙΚΕΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ ΤΟΥ SERPENTPAN ΕΝΝΟΩ και νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο....
ο Κρισναμούρτι μόνο αρλούμπες δεν έλεγε...

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 11:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε μην παραπονιέσαι, ..Δεν είναι και τόσο ξεκαθαρα όπως τα έγραψες...

Απλά, τυχαίνει να εχω διάβασει αρκετα βιβλία,….

Παντως, κάνε μου την καλοσύνη αν θέλεις και πες μου!….

Είμαι περίεργος…. πως και δεν το διάβασα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 11:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστος και ΤΖΙΝΤΙ!!!Παναγιτσα μου!!!!!!!!!!!!!!!
ποσο εσωτεριστες ειναι οι ανθρωποι που προβαλλουν το υπερφιαλο εγω τους,καθε που η ευκαιρια εμφανιζεταιθυμηθειτε:ο χριστος ειπε οτι τα σταφυλια(γνωσεις)θα μετατραπουν ειτε σε ξυδι(επαρση)ειτε σε κρασι(ΓΝΩΣΗ)
εχω την αποψη οτι ο Κ. εννοησε την αγαπη ως απορροια της ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ της σκεψης..Δεν ειπε κατι διαφορετικο απ τους ΥΙΟΥΣ του αορατου(οσους γνωρισαμε και οσους ερχονται)!!!απλουστατα,θυμισε πως ο χρονος,δημιουργει ΕΓΩ...Η ΑΧΡΟΝΗ διαδικασια εσωτερικευσης(διαλογισμος)οδηγει σε γνωση=αγαπη(βιβλ:ΣΤΗ ΣΙΓΗ ΤΟΥ ΝΟΥ,Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΑΡΚΤΟ,ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ)
ΚΑΙ...ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!1Σταματηστε τη φτηνεια δαυτη..ανθρωποι ερχονται,σας διαβαζουν και......ΦΕΥΓΟΥΝ!!!
Ενω τους χρειαζομαστε,ολες τις ψυχες χρειαζομαστε..

ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 11:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι εννοείς budha ?

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 11:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξεχασα το επισης πολυ σημαντικο μηνυμα του κ. insight!!!!!!!Αμεση γνωση χωρις τη συμμετοχη του εγκεφαλου,οσοι το βιωνουν,ξερουν την αισθηση

ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 11:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βουδας.... μην μας βαζεις δυσκολα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 11:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομιζω ημουν σαφεστατοςφιλε εον..
αντι να κολλαμε καθε τι που μαθαινουμε,σ αυτο που μας βολευει,ασ δουμε ολιστικα τα θεματα..Υιοι του θεου(απολυτα προσωπικο ΒΙΩΜΑ,με μορφη insight),ηταν και ο ερμης ο τρισμεγιστος και ο κρισνα,και ο βουδας και last but not least,o Χριστος..Ο μυθος του συνολου των διδασκαλιων τους,ειναι Η γνωση

ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 11:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξερεις τι κατανοησα,φιλε πλατωνα???Ο καθενας κραταει(απο μια διδασκαλια)αυτο που εχει αναγκη τη στιγμη εκεινη...(
αυτο που εγω κρατησα απ τον τζιντι,ηταν ο υπεροχος τροπος που κατακεραυνωσε τη συνειδητη σκεψη(επιπεδο β)και ανεδειξε το insight ως αναγκη,ως ατραπο στην κατανοηση

ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 12:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε budha το συγκεκριμένο θέμα φιλοξένησε συγκεκριμένες απόψεις , είχε συγκεκριμένη ροή και δεν θεωρώ σωστό να έρχεσαι στο τέλος και να γίνεσαι τιμιτής μιας κατάστασης στην οποία δεν συμμετείχες όπως έκανες και σε άλλο τόπικ.
Για να σου ξεκαθαρίσω το τοπίο με τον χρήστη serpentpan υπήρχε μια διαμάχη απο ένα άλλο topic την οποία θεώρησε σκόπιμο να την μεταφέρει εδώ και έγινε αυτό που έγινε.
Το να έρχεσαι και σύ στο τέλος για να υποδίξεις ποιο είναι το σωστό χέρω πολύ αλλά άργησες. Ολοι ξέρουμε ποια είναι η σωστή κίνηση ενός εσωτεριστή. Αλλά τι να κάνουμε που μερικοί αναγκαζόμαστε να δαγκώνουμε μερικούς που προσπαθούν να επιβάλλουν ηλιθιότατες απόψεις με γελοία επιχειρήματα.
Εγώ αναγνωρίζω οτι έχω την τάση να τραβάω στα άκρα μερικά πράματα.
Δεν βλέπω όμως πουθενά κάποιον εγωισμό. Αντιθέτως βλέπω εγωισμό σε εσένα που έρχεσαι να πείς μια γενικότητα άσχετη με το θέμα προς όλους αυτούς που κάθησαν και ασχολήθηκαν και μάλωσαν και τσαντίστηκαν και έψαξαν για να γίνει αυτή η συζήτηση.Ναι δεν διαφωνώ υπάρχει το εγώ μας στα πάντα αλλά είναι ξεκάθαρο το ποιός έχει διάθεση επιβολής.
Αν όλοι πετάγαμε ένα ρητό, μια διδασκαλία και μια εξυπνακίστικη ατάκα τότε δεν βλέπω το νόημα ύπαρξης ενος χώρου ανταλλαγής απόψεων...
Οσο για τα υπερφίαλα Εγώ θα το δεχτώ αν μου εξηγήσεις τι σε έκανε να παρέμβεις στο τέλος του θέματος και να πείς αυτά που είπες.
Μήπως θέλησες και σύ να μας βάλεις στον ίσιο δρόμο απο τον οποίο ξεφύγαμε ?

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 13:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ειχες διαβασει ολο το τοπικ,θαξερες οτι εχω εκφρασει αποψη και νωριτερα.....οπως και ναχει,χαιρομαι για την αυτογνωσια σου!!για τον εγωισμο που δεν βλεπεις,δικο σου το προβλημα!!!!
προσωπικα,ειμαι στα τοπικς,και ΜΑΘΑΙΝΩ!!!Ν αρχισω να λεω μπουρδες,δε συνηθιζω,προτιμω να εκφρασω αποψη οταν νοιωθω οτι θα βοηθηθω και θα βοηθησω...
αν θεωρεις γενικοτητα αυτα που εγραψα,σε πληροφορω οτι ανθρωποι που ειναι ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ,μου γραψαν προσωπικα και ρωτησαν...επισης,ανεφερα βιβλιογραφια,ανεφερα insight,ανεφερα τι καταλαβα απ την μαθητεια μου στη διδασκαλια του τζιντι..αν το θεωρεις ασχετο,παλι δικο σου το προβλημα...ααα,και κατι αλλο,μη προσπαθεις συνεχεια να γ...ς τα θεματα με προσωπικες αντιπαραθεσεις!!!!!!!!Διαβασε τι συμβαινει καθε που μπαινεις σε ενα τοπικ!!!!!αν τα ξερεις ολα,ποιος ο λογος να σαι εδω????αν ειρωνευεσαι τους συν-ζητητες σου,πουναι ο εσωτερισμος??????η λεξουλα αυτη,την εκφραζουμε με τη σταση της ζωης μας,οποιοσδηποτε προλογος κανει μπαμ!!!!!!!!δε θα σου ξανααπαντησω σε τετοιο υφος,γιατι πηγαινω στο υπερ-β- επιπεδο αρα γινομαι μη εσωτεριστης...αν και καποιος αλλος νομιζει οτι αυτο που εγραψα ηταν ασχετο με τον Κ.(ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ "ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΟΛΙΓΟΥΡΙΚΕΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ ΤΟΥ SERPENTPAN ΕΝΝΟΩ και νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο....
ο Κρισναμούρτι μόνο αρλούμπες δεν έλεγε")ΚΑΙ ΔΙΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ,ΑΣ ΤΟ ΠΕΙ...

ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 13:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[ εχω την αποψη οτι ο Κ. εννοησε την αγαπη ως απορροια της ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ της σκεψης..Δεν ειπε κατι διαφορετικο απ τους ΥΙΟΥΣ του αορατου(οσους γνωρισαμε και οσους ερχονται)!!!απλουστατα,θυμισε πως ο χρονος,δημιουργει ΕΓΩ...Η ΑΧΡΟΝΗ διαδικασια εσωτερικευσης(διαλογισμος)οδηγει σε γνωση=αγαπη(βιβλ:ΣΤΗ ΣΙΓΗ ΤΟΥ ΝΟΥ,Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΑΡΚΤΟ,ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ)

ΑΝ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΖΙΝΤΙ,ΜΑΛΛΟΝ ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ
ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ
[/quote]

ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 13:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.
Αλλά απο την άλλη φίλε thoth με εξοργίζει η ειρωνία και το "στυλάκι"...
Ελπίζω σε καλύτερες συζητήσεις αλλιώς το μόνο που έχω να κάνω είναι να παραμείνω απλός θεατής όπως είχα κάνει παλιότερα...

ΤΣ ΤΣ ΤΣ ΤΣ ΑΥΤΗ Η ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ.....


ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 14:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το ερώτημα που ξεπροβάλλει απειλητικά είναι: ποσα κιλά.... άστο δεν το λέω θα με διαγράψουν άμα το πώ και δεν θέλω.
Βλέπω serpentpan είσαι γενικώς αυθεντία επι παντώς επιστητού...μπορείς όμως να μην χαλάς όλα τα θέματα προκαλώντας όσους πιστεύουν στο Χριστό? Τι πρέπει να κάνουμε για να γίνει αυτό ? Θές να σου πούμε όλοι αύριο οτι γινόμαστε "μουσουλμάνοι"? αν αυτό σε βοηθήσει εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνω...

Σχετικά με τον Κρισναμούρτι πιστεύω οτι έκανε μια πορεία μέγιστης προσφοράς. Κατέδειξε την αγάπη, για την οποία και συνεχώς μιλούσε,ώς την ενέργεια που θα βοηθήσει τον άνθρωπο να απελευθερωθεί απο φοβίες (ακούς serpentpan ?) πάθη και κατεστημένα.Κατέδειξε τον άνθρωπο που απελευθερώνεται απο τον περιορισμό του Εγώ του και πετάει ελεύθερος σαν αετός προς την πνευματικότητα, προς το Ένα Εγώ , προς τον θεό δηλαδή... Κατά τη γνώμη μου το βιβλίο του "το πέταγμα του αετού" αποτελεί εγχειρίδιο απελευθέρωσης που δεν πρέπει να λείπει απο κανέναν αναζητητή.

ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ¨:ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΔΑΞΕΣ ΑΠ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΤΖΙΝΤΙ???????ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ?????????????????????ΠΟΙΑ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ?????????ΔΙΑΒΑΣΕΣ,ΒΙΩΣΕΣ ΠΟΤΕ ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ Η ΠΕΤΑΣ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ Η ΚΟΥΤΡΑ ΣΟΥ?????????ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ,ΜΗ ΞΑΝΑΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΜΕΝΑ,ΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ


ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 14:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου αν είσαι τόσο εσωτεριστής (οτι δηλώσεις είσαι) που προσπαθείς να μην πέφτεις σε χαμηλά επίπεδα Β (φυσικά δεν υπάρχει επίπεδο Β απο το μυαλό σου το έβγαλες , α και αν ξέρεις ΣΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ)αυτό έπρεπε να το σκεφτείς λίγο πιο πρίν δεν νομίζεις ? Οχι σαν τις γιαγιές που αμολάνε την μπηχτή και μετά λένε "δεν πέφτω στο επίπεδό σου"

Μήπως το να κρίνεις δεν είναι και τόσο "εσωτερικό" άλλωστε θα έχεις ακούσει πως "ο σοφός δεν παρεμβαίνει ...παρατηρεί" Εγώ παραδέχομαι οτι κρίνω και πολλές φορές παρορμητικά, εσύ ?

Είπες οτι γ..ώ τα topic ... και σε καλώ να μου πείς ποιος κατάλαβες οτι γ.. το συγκεκριμένο τόπικ αλλά και πιο άλλο τόπικ έχω γ... με προσωπικές αντιπαραθέσεις.Αν εννοείς το τοπικ για τους Τέκτονες και εκεί άλλος άρχισε αλλά είναι δικός σου...και δεν σε έπαιρνε ....
Αν οι εσωτεριστές είναι παπαγαλάκια τσιτάτων και ρητών ευχαριστώ δε θα πάρω... Ετσι κι αλλιώς δεν μου πολυαρέσουν οι ταμπέλες.Μπορώ και γώ κάλιστα να αρχίσω να πετάω παραγράφους απο βιβλία και ρητά (δόξα τον θεό υπάρχουν πολλά) αλλά προτιμώ να βάζω ΕΜΕΝΑ και όχι άλλους στις συζητήσεις μου...

Σε κάλεσα να μου απαντήσεις το γιατι μπήκες στη συγκεκριμένη στιγμή στο τοπικ και δεν μου απάντησες.
Το να παραφράζεις τα λόγια άλλων είναι μια πολύ γνωστη τεχνική που ακολοθούν αρκετοι εδω μέσα. Εσύ είπες αυτό :

quote:
εχω την αποψη οτι ο Κ. εννοησε την αγαπη ως απορροια της ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ της σκεψης..Δεν ειπε κατι διαφορετικο απ τους ΥΙΟΥΣ του αορατου(οσους γνωρισαμε και οσους ερχονται)!!!απλουστατα,θυμισε πως ο χρονος,δημιουργει ΕΓΩ...Η ΑΧΡΟΝΗ διαδικασια εσωτερικευσης(διαλογισμος)οδηγει σε γνωση=αγαπη(βιβλ:ΣΤΗ ΣΙΓΗ ΤΟΥ ΝΟΥ,Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΑΡΚΤΟ,ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ)

τα οποία είναι όντως πολύ σχετικά με το θέμα
αλλά ενδιάμεσα είπες και αυτά τα οποία τα ξέχασες καθώς κλαιγόσουν οτι πως γίνεται να λέω άσχετα με το θέμα αυτά που είπες...
quote:
Χριστος και ΤΖΙΝΤΙ!!!Παναγιτσα μου!!!!!!!!!!!!!!!
ποσο εσωτεριστες ειναι οι ανθρωποι που προβαλλουν το υπερφιαλο εγω τους,καθε που η ευκαιρια εμφανιζεταιθυμηθειτε:ο χριστος ειπε οτι τα σταφυλια(γνωσεις)θα μετατραπουν ειτε σε ξυδι(επαρση)ειτε σε κρασι(ΓΝΩΣΗ)
εχω την αποψη οτι ο Κ. εννοησε την αγαπη ως απορροια της ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ της σκεψης..Δεν ειπε κατι διαφορετικο απ τους ΥΙΟΥΣ του αορατου(οσους γνωρισαμε και οσους ερχονται)!!!απλουστατα,θυμισε πως ο χρονος,δημιουργει ΕΓΩ...Η ΑΧΡΟΝΗ διαδικασια εσωτερικευσης(διαλογισμος)οδηγει σε γνωση=αγαπη(βιβλ:ΣΤΗ ΣΙΓΗ ΤΟΥ ΝΟΥ,Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΑΡΚΤΟ,ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ)
ΚΑΙ...ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!1Σταματηστε τη φτηνεια δαυτη..ανθρωποι ερχονται,σας διαβαζουν και......ΦΕΥΓΟΥΝ!!!
Ενω τους χρειαζομαστε,ολες τις ψυχες χρειαζομαστε..

Μίλησες για υπερφίαλα Εγώ για φτήνιες κ.α.
Ποιός είσαι εσύ βαθύτατε στοχαστή και εσωτεριστή που μπορείς να διακρίνεις το φτηνό απο το ακριβό ? Και γιατι μας λές οτι μας διαβάζουν και φεύγουν και στο κάτω κάτω τι μπορεί να με νοιάζει αν φεύγουν ? και ποιος σου είπε οτι χρειάζονται ψυχές ? ΚΑΙ ΤΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕς ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΚΑΛΕ ? ΜΑΝΤΡΙ ?
Φίλε μου κατανοώ οτι πας να περάσεις την εικόνα του ψαγμένου γνώστη εσωτεριστή αλλά θα σε προέτρεπα να σταματήσεις να αγχώνεσαι διοτι εδώ απλά είναι μια ιστοσελίδα ...δεν είναι ούτε πνευματική σχολή,ούτε εκκλησία , ούτε στοά. Εδώ ανταλλάσονται απόψεις. ΑΝ ΣΕ ΚΟΠΤΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ (καλό αυτό θα το λέω στους φίλους μου...) ΤΟΤΕ ΓΙΝΕ ΙΕΑΡΟΠΟΣΤΟΛΟΣ !!!!!!
και μόνο απο το επιχείρημα για τις ψυχές (θα τους δίξεις εσύ το δρόμο ?) είναι ευκολο κανείς να καταλάβει το κίνητρο σου...

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 14:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Τέκτον budha ουδέποτε είπα οτι δίδαξα κανέναν ...άλλωστε θεωρώ τον εαυτό μου μαθητή. Αυτό που κάνεις λέγεται "λαικισμός".
Στο συγκεκριμένο τόπικ όπως εξηγώ και πιο πάνω παρακολοθούσα με πολύ προσοχή μέχρι την στιγμή που ο συμμετέχων serpentpan αποφάσισε να εμπλέξει την διαμάχη που είχαμε σε άλλο θέμα ,στο παρόν.

Το μύνημα που αισχρά απέκοψες και παρουσιάζεις θα πρέπει για να είσαι σωστός να το βάλεις κάτω απο αυτό το μύνημα του serpentpan

quote:
To ερωτημα λοιπον που ξεπροβαλλει απο την γωνια,σαν τον Λεβιαθαν η τον Κθουλου,αργοκουνωντας την γυαλιστερη ουρα του ειναι,
1.Ηταν ο Κ.χριστιανος η κρυπτοχριστιανος?
2.Ηταν ο Κ.μακρυνος εκσυχρονιστικος αποηχος του Ιησου,και αρα ισως περιττος ,μιας και ηταν 'κοινος θνητος',που 'ανησυχησε' τα εβραιοχριστιανικα ιερατεια,αφου αλλος 'Μεσσιας'δεν μπορει να υπαρξει!
Τωρα αν η επανενσαρκωση των Βουδδισατβικων Αβαταρα,αποτελει για τους Ανατολικους 'ιθαγενεις',κυκλικο Κοσμικο Νομο,και αρα κατι ΦΥΣΙΚΟ,και οχι οπως θελησαν Παπυς,Σταινερ,Χαιντελ και οι λοιποι,κατι το μοναδικο,πρωτοφαντο για 'την ευλογημενη'Λευκη φυλη,τους εκλεκτους των εκλεκτων,με Ιερο,Εκλεκτο,και Αξιο Λαο τον Εβραικο ,με την κουλτουρα και την εσωτερικη-εξωτερικη του δοξασια,(μπορει τωρα ισως κανεις να δει ποιοι ειναι οι πραγματικοι ρατσιστες),αυτο 'δεν βολευει'για την κοινωνικο-οικονομικο-πολιτισμικη υποδουλωση-ισοπεδωση των μη χριστιανικων λαων(που βλεπουμε να συμβαινει σημερα).
Γιατι αν ο Χριστος ειναι και Οσιρις και Σινταρτα και Κρισνα,πως θα τους ΑΦΑΝΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ GOYIM?
3.Και αν δεν ηταν ο Κ. χριστιανος,πως θα κανουμε την αγαπη του να φανει χριστιανικη,κυρια οχι για την αληθεια,αλλα για να ικανοποιησουμε τον Εγωισμο της υπεροχης της προσωπικης μας πιστης και και της ενδομυχης φοβιας μας μηπως ο Ουρανος στειλει κανεναν Ανωτερο απο τον Χριστο της φαντασιας και της πιστης μας,αυτον που μας κρατα απο το αδιεξοδο της καθημερινης μας ζωης,που γινεται υποφερτα ανεκτη,απο τις ψευδαισθησεις της μορφινης που λεγεται δηθεν χριστιανικη αγαπη.
4.Φιλε Πλατωνα ,γιατι ο Κ. φιλησε το χωμα στην Ακροπολη,οταν την πρωτοεπισκεφτηκε?


Αν θέλεις να κερδίσεις εντυπώσεις επειδή θίξαμε το ψαγμένο εγώ σου φέρσου ανδρίκια και σωστά.
Το αν σε αναγνωρίζουν οι αδελφοί σου ποσός ενδιαφέρει τον καθένα απο εδω μέσα... και απορώ γιατι μας το πέταξες ....


"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "

Edited by - EoN on 01/04/2003 14:45:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 14:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και κάτι άλλο φίλε μου ...ΕΣΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕΣ ΜΕ ΕΜΕΝΑ !!!
Μην το ξεχνάς αυτό ...είναι σημαντικό!!!

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 14:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Moλις απεδειξες τα λεγομενα-γραφομενα μου!!!!και ας μη ξεχναμε οτι η τελευταια σου λεξη ειναι "εμενα"..απο καποιον που δε σεβεται την ιδια του την ψυχη,πως να περιμενω οτι θα σεβαστει των υπολοιπων???λαθος μου..ειδες??απ τα λαθη μας μαθαινουμε...ακομα περιμενω απαντηση τι μετεφερες στο τοπικ,απ τη διδασκαλια του τζιντι..ακομα περιμενω(και θα περιμενω πολυ,μαλλον)τι ειναι το πως βιωνεται,που οδηγει...κριμα,δε θα μαθω απο σενα,γλυκε μου αναρχικε
ας αφησουμε ομως το τοπικ να τρεξει,μπας και μαθουμε εντελει...


ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 14:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Φίλε μου αν είσαι τόσο εσωτεριστής (οτι δηλώσεις είσαι) που προσπαθείς να μην πέφτεις σε χαμηλά επίπεδα Β (φυσικά δεν υπάρχει επίπεδο Β απο το μυαλό σου το έβγαλες , α και αν ξέρεις ΣΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ)αυτό έπρεπε να το σκεφτείς λίγο πιο πρίν δεν νομίζεις ? Οχι σαν τις γιαγιές που αμολάνε την μπηχτή και μετά λένε "δεν πέφτω στο επίπεδό σου"

Η ΑΓΝΟΙΑ Σ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ!!!!!ΣΟΡΥ,ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ!!!!!!1ΡΩΤΑ ΚΑΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ,ΔΙΑΒΑΣΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΟΥ ΝΟΥ,ΜΗΝ ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ,ΜΙΚΡΕ ΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ

ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 15:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον,αν τωρα δεν φαινεται συννενοηση μεταξυ εβραιοχριστιανων στον τοπο,δεν θα φανει παραστατικωτερα πουθενα αλλου.
Σταματα ο ψευδοκελσος,αρχιζει ο ΕΟΝ,μια απο τα ιδια.
Και σαν γνησιος Γιαχωβας,παιρνει- κοβει -ραβει,οτι θελει,διαστρεβλωνοντας τα παντα,για να δειξει-κουνια που τον κουναγε-αυτα που θελει.
Βλεπετε,παρατηρησα κατι.
Αυτοι που θελουν ναναι ελευθεροι,οπως και ο Κ.,που δεν σκυβουν το κεφαλι σε κανεναν θεο επιβαλλομενο απο το συστημα των εβραιοχριστιανων,πρεπει
η να εβραιοχριστιανικοποιηθουν(ο Κ.προσκυνησε τον Ιησου,η αγαπη του περιγραφτηκε απο τον Χριστο,αρα ο Κ.ειναι περιττος...)
η να συκοφαντηθει απο τους εβραιοχριστιανους του τοπου,για να παραπλανησουμε και κανεναν που δεν ξερει,οπως προσπαθουν με τον serpentpan.
Και αφου ο ουροβορος ειναι ολα αυτα τα συκοφαντικα που προσπαθεις να αποδειξεις ΕΟΝ,γιατι το esoterica.gr,του εφτιαξε 5 σελιδες με τα γραφομενα του?Κατι θα αξιζαν λοιπον.
Και κατι εγραψε ο ουροβορος για τον φυσικο Νομο της ενσαρκωσης των Βουδδισατβικων Αβαταρα.Μηπως ακουσες ποτε γι 'αυτον?Διαβασε και λιγο serpentpan,μπορει να γινει και κανενα θαυμα με σενα-αν και δεν το πιστευω.
Φοβασαι μηπως η ΕΙΚΟΝΑ,το ΕΙΔΩΛΟ του Χριστου,που με αυτο προσπαθεις να μας πεισεις για την αληθεια του και αληθεια σου,οτι ειναι το ανωτερο και τελειωτερο ολων?
Δεν το πιστευω.Γιατι οι εβραιοχριστιανοι,η εφαρμογη της διδασκαλιας του ειδωλου του Χριστου στην γη,εφερε την κολαση,και το αιμα και την βια,μαζι με το υπολοιπο Μουσουλμανικο και Εβραικο συναφι.
Εξ'αλλου αυτα τα τρια ,ειναι βια,καταστροφη,αιμα,πολιτιστικη καταπτωση,τρια σε ενα,το τριγωνο του διαβολου.
Φαινεται σημερα στο Ιρακ.
Εισαι τοσο κοντα στην αληθινη δονηση του Χριστικου στοιχειου,οσο και ο Μπους και ο Ραμσφηλντ,Γουλφοβιτς και αλλοι εβραιοχριστιανοι.
Δεν πιστευω ουτε σε σενα,ουτε και στο ειδωλο του Χριστου σου,οσο βρισκεσαι σε αυτην την κατασταση.
Θυμασαι,αγαπω αυτο που μπορεις να γινεις,που ειναι αληθινη αγαπη και φως,αλλα δεν αγαπω την καταστροφικη παρουσα λειτουργια σου,αυτο που εισαι και δηλωνεις τωρα.
Λοιπον ,σταματω να ασχολουμαι με σκουπιδια.
θα συνεχισω γραφοντας,κατι ωφελιμο,λογια του ιδιου του Κ.,γιατι φιλοι Πλατωνα και Βουδδα,δεν βγαινει ακρη αλλιως,νομιζω.

Edited by - Helios on 01/04/2003 15:53:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy