ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΣΕ ΚΑΠΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 01:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ιδέα σου Twilightfairy είναι καλή αλλα απαιτεί τεράστιο όγκο δουλειάς και πλήρης συννενόηση, κάτι που δε μπορεί να γίνει μέσω του forum. Άρα πρέπει να οργανωθεί μια συνάντηση σε κεντρικό σημείο και όσοι πιστοί ας προσέλθουν.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FIRE
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 02:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FIRE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια απορία, ετσι και πάμε νύχτα και σηκώσουμε όσα βρούμε (αυτα που έχουν κάποιο κενό απο κάτω,όχι τα τσιμεντομένα και είναι σε δημόσιο χώρο), ποιος? θα τα αντικαταστήσει?
Είναι δυνατόν να αφήσουν το κενό? Όποιος βάλει καινούριο (έστω και απλο) κάτι θα ξέρει δεν μπορεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 13:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Fire αυτό που λες δεν στέκει. Λες να αφήσουν έτσι ανοιχτές τις τρύπες στα πεζοδρόμια; Το παράξενο είναι αν κάποιος αντικαταστήσει το καπάκι που έχει μόνο τσιμέντο από κάτω.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 13:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μεσημέρι σε όλους!

Το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται πράγματι και στην πόλη της θεσ/νίκης.
Αυτά τα καπάκια υπάρχουν στην συντριπτική τους πλειοψηφία στο ιστορικό κέντρο της πόλης καλύπτοντας τους άξονες της δυτικής και της ανατολικής πλευράς.
Πηγαίνοντας στον χώρο εργασίας τα προσέχω καθημερινά εδώ και δύο χρόνια.
Η αλήθεια είναι ότι σε ερώτηση που είχα κάνει πριν από ένα χρόνο περίπου σε φορείς της τοπικής αυτοδιοίκισης, δηλώνουν πλήρη άγνοια για το θέμα αυτό.
Προσωπικά έχω παρατηρήσει τρία διαφορετικά σχέδια δίχως το Πεντάκτινο αστέρι.

Φιλικά
Φάνης!

ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 13:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φάνη θα ήταν χρήσιμο αν μπορούσες να παραθέσει φωτό από τα περίεργα καπάκια που φέρουν άλλο σήμα εκός του πεντάκτινου αστεριού.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 13:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ευχαρίστως φίλε "Jimmerlus".

Πρώτα όμως πρέπει να βρω κάποιον που να' χει ψηφιακή φωτ. μηχανή
και δεύτερον να μάθω πως θα την μεταφέρω στο topic αυτό.

Πάντως το πρώτο απ' αυτά που αναφέρω είναι το συνήθες σύμβολο που πράγματι το συναντώ αρκετές φορές κοντά στα "κουτιά" του Ο.Τ.Ε αλλά όχι μόνο εκεί!

Υ.Γ Την φωτογραφία την κατέβασα από το συγκεκριμένο άρθρο που παρουσιάζεται στην αρχή του topic.

Φιλικά
Φάνης!

ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 16:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φάνη, επειδή κι εγώ είμαι στη Θεσσαλονίκη, μπορείς σε παρακαλώ να πεις σε ποιες οδούς τα είδες αυτά τα καπάκια που αναφέρεις? Στο ιστορικό κέντρο γενικά δηλαδή, Ερμού, Βενιζέλου, στα Λουλουδάδικα, στην πλ. Άθωνος κλπ?

Θα πάω να κάνω μία αναγνωριστική εξόρμιση γιατί το θέμα είναι άκρως ενδιαφέρον. Και δεν είναι και η πρώτη φορά που το ακούω, αλλά το είχα ξεχάσει. Πριν αρκετά χρόνια, όταν ακόμα ήμουν στο σχολείο, έτυχε να μου το αναφέρει η μαμά μου της οποίας της έκανε εντύπωση ένα σχέδιο πάνω σε ένα καπάκι, αλλά φυσικά δε θυμάμαι ούτε που ήταν ούτε το σχέδιο και σίγουρα δε θυμάται ούτε αυτή πια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 19:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτείνω αυτοσυγκράτηση, ειδικά τώρα με τους Ολυμπιακούς αγώνες μπορεί να υπάρξουν μπελάδες με άτομα που θα φωτογραφίζουν καπάκια, άντε να εξηγήσεις στις αρχές τι κάνεις και γιατί.. προσοχή λοιπόν! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 22:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η υπόθεση των περίεργων καπακιών με τα περίεργα σύμβολα στους δρόμους της Αθήνας και πολλών άλλων ελληνικών (και όχι μόνο) πόλεων είναι πλέον ευρύτερα γνωστή.

Για την ιστορία του θέματος, στα πεζοδρόμια (συνήθως) μπορεί κανείς να ανακαλύψει άφθονα μεταλλικά καπάκια φρεατίων τα οποία είναι αλλιώτικα από τ’ άλλα. Πρόκειται για καπάκια –σχετικά μικρά συνήθως σε διαστάσεις- που φέρουν καταφανώς μαγικά σύμβολα με κυριότερο ανάμεσά τους το πεντάκτινο αστέρι και πάμπολλες παραλλαγές του.

Τα εν λόγω καπάκια πρέπει να είναι αρκετά παλιά, αλλά περνούσαν απαρατήρητα, ακόμα και από ανθρώπους του χώρου της έρευνας του αγνώστου που μπορούσαν να εντοπίσουν την ιδιομορφία τους. Αυτό δεν είναι κατ’ ανάγκη παράξενο. Τα μεταλλικά καπάκια των πεζοδρομίων είναι κάτι τόσο κοινό και εμφανές που δύσκολα το προσέχει κανείς –σαν το Κρυμμένο Γράμμα του Εντγκαρ Αλλαν Πόε.

Η πρώτη έμμεση νύξη γι αυτά έγινε το 1993 στο βιβλίο του Γιώργου Μπαλάνου Η Σκιά του Κθούλου (στην πρώτη του έκδοση). Δυο χρόνια αργότερα, στην τηλεοπτική εκπομπή Τα Μυστήρια της Ελλάδας, που παρουσίαζε ο Γ. Μπαλάνος, τα μυστηριώδη καπάκια φιγούραραν και στο «γυαλί». Έκτοτε το θέμα έγινε ευρύτερα γνωστό και πολλά γράφτηκαν, ειπώθηκαν και συζητήθηκαν χωρίς όμως να υπάρξει ουσιαστική πρόοδος στο θέμα της έρευνας.

Το κύριο μυστηριώδες σύμβολο των καπακιών είναι το πασίγνωστο πεντάκτινο αστέρι/πεντάλφα, παμπάλαιο μαγικό σύμβολο την ιστορία και τα παρακλάδια του οποίου μπορεί κανείς να ανακαλύψει σε πολλά βιβλία και άλλες πηγές. Εδώ δεν θα μας απασχολήσει το θέμα της ιστορίας του πεντάκτινου αστεριού. Αρκεί να σημειώσουμε ότι πρόκειται για πανάρχαιο και πανανθρώπινο σύμβολο που δυστυχώς τα τελευταία χρόνια συνδέθηκε με «σατανισμό», «μαύρη μαγεία» και άλλες τέτοιες λέξεις-κλειδιά που ξυπνούν αρνητικούς συνειρμούς –ας είναι καλά ο χείμαρρος της παραπληροφόρησης και της ηλιθιότητας που τρέχει διαρκώς από τα «αποκαλυπτικά ρεπορτάζ» των ιδιωτικών τηλεοπτικών καναλιών και άλλων συναφών οχετών.

Ουσιαστικά το πεντάκτινο αστέρι είναι ένα πανάρχαιο προστατευτικό σύμβολο, ένα σύμβολο του ανθρώπου και του κόσμου του που συναντάται από την αρχαία Αίγυπτο, Μεσοποταμία και Ελλάδα, μέχρι το σύγχρονο αποκρυφισμό. Ως αποτρεπτικό σύμβολο χρησιμοποιείται ακόμα και σήμερα σε ποικίλες μορφές.

Το βασικό αυτό σύμβολο των καπακιών συναντάται σε εξαιρετικά πολυάριθμες παραλλαγές. Υπάρχουν πεντάκτινα αστέρια με κύκλο εγγεγραμμένο ή περιγεγραμμένο, αυθεντικές πεντάλφες, πεντάκτινα με το σύμβολο του γιν-γιανγκ στο εσωτερικό τους, με βαθούλωμα ή εξόγκωμα στο εσωτερικό τους, με το γράμμα «Α» στο εσωτερικό τους (κάτι που θυμίζει τους περίφημους Χαλδαϊκούς Χρησμούς), μικρά, μεσαία, διπλά, μονά, αποτελούμενα από κουκίδες, μέσα σε ημισέληνο… κοντολογίς μια απέραντη ποικιλία η οποία σε συνδυασμό με την παντελή έλλειψη αναφοράς στοιχείων κατασκευαστή, δημιουργεί ένα επίμονο αίνιγμα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 22:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι φυσικά για τα καπάκια αυτά ΠΟΤΕ δεν μπορούμε να έχουμε μια αντικειμενική άποψη για το αν πρόκειται για κανονική ή ανεστραμμένη πεντάλφα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 22:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται πράγματι και στην πόλη της θεσ/νίκης.

Τα μυστηριώδη καπάκια δεν βρίσκονται μόνο στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και άλλες ελληνικές μεγάλες πόλεις. Υπάρχουν και στην ελληνική επαρχία, σε μικρά χωριά, ακόμα και σε απομονωμένα νησιά, με ποικίλη συχνότητα. Όμως δεν περιορίζονται αποκλειστικά στον ελληνικό χώρο. Προσωπικά έχω εντοπίσει και φωτογραφίσει παραπλήσια καπάκια και σε άλλες πόλεις του εξωτερικού (αρκετά ετερόκλητες: Παρίσι, Λονδίνο, Πόλη του Μεξικού, Δαμασκός και αλλού). Παρόλα αυτά, μπορούμε να είμαστε… εθνικά υπερήφανοι! Τα δικά μας καπάκια είναι μοναδικά και στο είδος, και στις παραλλαγές, και στη συχνότητα.

Ενα καπάκι από το Παρίσι...

Ενα καπάκι από τη Δαμασκό...

Από αριστερά προς δεξιά τα 2 πρώτα είναι από το Παρίσι και το 3 στην Γ' Σεπτεμβρίου όπως φαίνεται καθαρά εισαγόμενο...

Το καταπληκτικό αυτό καπάκι, υπάρχει στο Couiza της Γαλλίας κονά στο Rennes-le-Chateau, περιοχή με ιδιαίτερο ερευνητικό ενδιαφέρον (από το Fortean Times, τ. 98, Μάιος 1997).

Edited by - Avallon on 27/07/2004 22:56:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 08:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVALLON , την κατάλληλη στιγμή πάντα σαν απομηχανής θεός , έρχεσαι να μας φωτίσεις . Μιλάμε λοιπόν για κάποιο γενικευμένο είδος συνομοσίας από συγκεκριμένους ανθρώπους ; Πες μας κιάλλα λοιπόν .

Φιλικά ,

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 10:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα στην παρέα!

quote:
Φάνη, επειδή κι εγώ είμαι στη Θεσσαλονίκη, μπορείς σε παρακαλώ να πεις σε ποιες οδούς τα είδες αυτά τα καπάκια που αναφέρεις? Στο ιστορικό κέντρο γενικά δηλαδή, Ερμού, Βενιζέλου, στα Λουλουδάδικα, στην πλ. Άθωνος κλπ?

Φίλη errietta,
Αν μένεις στην ανατολική πλευρά της πόλης,
μπορείς να τα βρεις διασχίζοντας την οδό Εθνικής Αμύνης κι από την αριστερή κι από τη δεξιά πλευρά του δρόμου.
Μπορείς σίγουρα να τα δεις μπροστά από το κτίριο της κεντρικής Βιβλιοθήκης του Δήμου θεσ/νίκης αλλά και περπατώντας κατά μήκος του δρόμου.
(Σημ. ο δρόμος αυτός ήταν κάποτε ρέμα κι λίγο πιο πίσω βρίσκονταν τα εξωτερικά Ανατολικά τείχη της παλιάς πόλης τα οποία μπορείς να τα δεις δίπλα από την εταιρεία Ύδρευσης)
Από τη δυτική πλευρά της πόλης, πολλά μπορείς να συναντήσεις
στους κάτωθι δρόμους:
Λέοντος Σοφού (κάτω από την Εγνατία), Βαλαωρίτου (καθέτως της Λ.Σοφού), Φράγκων(Μπροστά από το κρατικό Ωδείο και το Ναό των Καθολικών κλπ)
Κατεβαίνοντας αυτούς τους δρόμους και σε μικρή απόσταση από τη δεξιά πλευρά σου συναντάμαι τα εξωτερικά τείχη της Δυτικής Εισόδου της πόλης.

Αν διασχίσεις αυτούς αλλά και τους διπλανούς δρόμους θα διαπιστώσεις ότι τα καπάκια αυτά δεν βρίσκονται τοποθετημένα σε τυχαίες θέσεις.
Έχουν μια συνέχεια κατά μήκος του ιστορικού κέντρου και συναντιούνται στις εξόδους της παλιάς πόλης...

Καλή συνέχεια στην αναζήτησή μας.....


Με εκτίμηση
Φάνης!

ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 10:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ AVALLON , την κατάλληλη στιγμή πάντα σαν απομηχανής θεός , έρχεσαι να μας φωτίσεις

Aν ρίξεις μια ματιά στο προφίλ μου θα δεις ότι έρχομαι σαν απομηχανής ΘΕΑ...

Το στοιχείο που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΜΕ εξαρχής είναι αυτό της σύμπτωσης. Οι δεκάδες ή και εκατοντάδες παραλλαγές, η απουσία στοιχείων κατασκευαστή, οι σαφείς μαγικές παραπομπές και πολλά άλλα στοιχεία δείχνουν ότι κάθε άλλο παρά συμπτωματική είναι η ύπαρξη των συμβόλων –που σε άλλη περίπτωση θα μπορούσαν να εξηγηθούν ως επιχειρηματικά ή βιομηχανικά λογότυπα.
Και σαν να μην έφτανε αυτό, εκτός από τα «καθαρόαιμα» καπάκια με το πεντάκτινο αστέρι, έχουμε και άλλα με εξάκτινα αστέρια (άστρο του Δαβίδ), καπάκια με ηλιακά σύμβολα, καπάκια με στυλιζαρισμένα πεντάκτινα και εξάκτινα αστέρια κι ένα σωρό άλλα στα οποία οι προαναφερθέντες συμβολισμοί συνδυάζονται με περίεργα αρχικά ή άλλα σύμβολα.
Τι σκεπάζουν αυτά τα καπάκια; Κατ’ αρχάς να διευκρινίσουμε ότι τα καπάκια αυτά ΔΕΝ ανήκουν στην ΕΥΔΑΠ, όπως έχει γραφτεί λανθασμένα πολλές φορές. Απλώς ΜΟΙΑΖΟΥΝ με εκείνα της ΕΥΔΑΠ. Η ίδια η ΕΥΔΑΠ δηλώνει άγνοια –και μάλλον λέει την αλήθεια. Άλλωστε τα μεταλλικά καπάκια των ΔΕΚΟ έχουν πάντα τη στάμπα με τα αρχικά της επιχείρησης (ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΕΥ, ΕΥΔΑΠ κλπ), και πολλές φορές τη χρονολογία τοποθέτησης, ακόμα και τα στοιχεία του κατασκευαστή –στοιχεία που απουσιάζουν στα αινιγματικά καπάκια.
Η συχνότητα παρουσίας των καπακιών είναι υψηλότερη σε ορισμένους δρόμους ή περιοχές.
Mε μια πιο προσεκτική ματιά μπορείτε να διαπιστώσετε τα εξής:

1. τα καπάκια υπάρχουν κυρίως σε παλιότερες γειτονιές και περιοχές, τουλάχιστον στην Αθήνα.

2. είναι συγκριτικά αραιότερα (ή και ανύπαρκτα) σε μεγάλες λεωφόρους και κεντρικές αρτηρίες και συγκριτικά συχνότερα σε μικρούς δρόμους συνοικιών.

Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι πολλά. Ποιος σχεδίασε και κατασκεύασε τα καπάκια και γιατί; Υπάρχει κάποιο μοτίβο στην διασπορά και διάταξή τους; Γιατί επελέγησαν τα συγκεκριμένα μαγικά σύμβολα με έμφαση στο πεντάκτινο αστέρι και τις παραλλαγές του



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 12:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon
quote:
Aν ρίξεις μια ματιά στο προφίλ μου θα δεις ότι έρχομαι σαν απομηχανής ΘΕΑ.

"απομηχανης" εννοεις copy-paste με το ποντικι??

το original -> http://www.vembos.gr/lidsresearch.htm

Edited by - ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ on 28/07/2004 12:23:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 12:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα προτείνω λοιπόν αγαπητή να σε αποκαλούμε Αθηνά . . .

Λοιπόν κάτι που μου ήρθε διαβάζοντας το Post ΤΗΣ AVALLON . Μήπως κάποια από τα καπάκια τοποθετήθηκαν τις σκοτεινές χρονιές του 70 - 76 ...; από ανθρώπους που ήταν τότε μέσα στα πράγματα....; Ο νοών νοήτο


Φιλικά,

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 13:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Κολοκοτρώνη ... η ιστοσελίδα αυτή είχε κάποιες πληροφορίες που είχα κάνει copy-paste στο word... To συνηθίζω αυτό όταν βρω κάτι το ενδιαφέρον και θέλω να το σώσω γιατί δεν ξέρω αν αύριο αυτή η ιστοσελίδα θα υφίσταται... και του φρονίμου τα παιδιά...

Οπως θα είδες ήδη το ξένο σάϊτ που αφορά στα καπάκια αυτά και το αναφέρει μέσα αυτή η ιστοσελίδα ήδη έχει πάψει να υφίσταται... και το ξέρω γιατί το τσέκαρα γιατί θέλησα να το προτείνω εδώ...το ίδιο φαντάστηκα και για το υπόλοιπο κείμενο του οποίου όμως το λινκ δυστυχώς δεν είχα κρατήσει.

Λοιπόν ... αλλάζει σε τίποτα τη συνεισφορά μου στο τόπικ τούτο?
Μήπως είπα πουθενά ότι τα καπάκια πήγα εγώ η ίδια και τα φωτογράφισα στο Παρίσι???? Η μήπως τα σχόλιά μου περί κανονικής ή ανεστραμμένης πεντάλφα είναι κι αυτά από αλλού?

Λοιπόν τι είναι πιο κατακριτέο στην προκειμένη περίπτωση: Eγώ που έδωσα τις πληροφορίες και δεν είχα συγκρατήσει το λινκ της ιστοσελίδας ή ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΝΩ ΤΗΝ ΗΞΕΡΕΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Μάθε τέλος (επειδή είσαι μάλλον ΝΕΟΣ και προφανώς δεν έχεις παρακολουθήσει πως λειτουργώ) ότι πάντα αναφέρω τις πηγές μου όταν αυτές μου ζητηθούν... Πολλές φορές μάλιστα το γράφω και εξ'αρχής αλλά δεδομένου ότι υπάρχουν τώρα τελευταία κάποιοι "καλοπροαίρετοι" που λένε ότι δίνω έτοιμη τροφή έχω αρχίσει και το ελαττώνω...

Ζήτησε και θα λάβεις...
Ρώτησε και θα μάθεις...

Υ.Γ. Για του λόγου το αληθές πέρνα από το τόπικ μου ΚΙΒΩΤΟΣ ΜΥΘΟΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 28/07/2004 13:14:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 15:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Avallon,

Ευχαριστούμε πολύ για τις χρήσιμες & ενδιαφέρουσες πληροφορίες!

Το καπάκι αυτό που έχεις στο μήνυμά σου υπάρχει και στην πλατεία Ομονοίας, ένα ακριβώς μπροστά από το «Everest» & άλλο ένα στο απέναντι πεζοδρόμιο, μπροστά από τον φούρνο «Βενέτη».

Τα είδα εχθές το πρωϊ και μου έκαναν τρομερή εντύπωση!


* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 16:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eιρήνη ευχαριστούμε για την πληροφορία η οποία είναι πολύ ενδιαφέρουσα... Προτείνω να συστήσουμε επιτροπή χαρτογράφησης και έρευνας και κάτι μου λέει ότι το θέμα έχει πολύ ζουμί...

Υ.Γ. Μεγιά το καινούργιο μαγιό...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LNE
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 12:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LNE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους! Μπήκα πρώτη φορά στο Forum για να σας πω αυτά που ξέρω για τα καπάκια και για την ακρίβεια για αυτό που έχουν από κάτω τους! Γύρω από το σπίτι μου έχω τουλάχιστον 4 (με το πεντάκτινο αστέρι)και ρωτώντας τους συγγενείς μου που έκτισαν το σπίτι τη δεκαετία του ’60 μου είπαν ότι είναι καπάκια που σκέπαζαν παλιά τα φρεάτια του βόθρου. Έτσι σε κάποιες περιπτώσεις (σε δημόσιους χώρους και όχι στο σπίτι μου) έχουν ρίξει μέσα τσιμέντο ώστε να μην υπάρχει ένα άδειο φρεάτιο. Αυτό βέβαια δεν εξηγεί τα σύμβολα που έχουν επάνω τους! Στην περιοχή της Ηλιούπολης (Αθήνα) και συγκεκριμένα απέναντι από την εκκλησία της Παναγίας είναι γεμάτη τέτοια καπάκια (με το πεντάκτινο αστέρι)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 14:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε LNE καλωσήρθες στο Esoterica! Καταρχάς μήπως θα μπορούσες να μάθεις από που προμηθεύτηκαν οι συγγενείς αυτά τα καπάκια; Επίσης μήπως θα μπορούσες να παραθέσεις μία φωτογραφία;

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 16:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως τον LNE...καλωσηρθες στην αναζητηση στοων μεσα απο καπακια...χαχα

He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 18:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά λυπάμαι που δεν μπορώ να σας συνδράμω στην αναζήτηση λόγω υποχρεώσεων και μειωμένου ελεύθερου χρόνου αλλά ελπίζω να μας κρατάτε ενήμερους για τις ανακαλύψεις σας...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 22:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ανυσηχείς φίλη Avallon. Κάτι θα κάνουμε πιστεύω. Φίλε AvatarGR την έγινε με το καπάκι που έλεγες;

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LNE
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 00:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LNE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ’ ότι λένε οι συγγενείς μου τα έβαλαν οι υδραυλικοί όταν κτιζόταν το σπίτι. Δεν έχουν την παραμικρή ιδέα από πού βρήκαν οι υδραυλικοί. Εκτός και αν υπάρχει κάποια μυστικιστική οργάνωση που το παίζουν υδραυλικοί!!! για να βάζουν καπάκια σε αθώους πολίτες (πλάκα κάνω!). Μοιάζουν με το τελευταίο πεντάκτινο που έχει πιο πάνω η AVALON,όχι με αυτά που βρίσκονται στη Γαλλία.
(Είμαι φίλη και όχι φίλος!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 10:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη φίλη LNE για το λάθος μου! Όσο για τα καπάκια δεν ξερω τι άλλο να πω..έχω στερέψει από ιδέες σχετικά με την προέλευση τους.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 10:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βάζω κι εδώ καπάκι το μήνυμα που είχα γράψει στο τόπικ "ΑΓΝΩΣΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ", μετά από προτροπή της AVALLON.

----------------------------------------------------------
Λοιπόν,

Ξανάκανα μια βόλτα εκεί που σας έλεγα στο άλλο ποστ και να:

Α. ΕΦΤΑΦΩΤΕΣ ΛΥΧΝΙΕΣ

1. Γ’ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 22(δύο μαζί !), 30, 38, 46(δύο τεμάχια πάλι σε
νεοκλασσκό κτήριο), 19, 21
αυτά είναι μικρά καπάκια και το σύμβολο περιβάλλαται από μαίανδρο
2. ΧΑΛΚΟΚΟΝΔΥΛΗ 36
μεγάλο καπάκι όπως τα προηγούμενα.
3. ΣΤΟΥΡΝΑΡΗ 51, 57

Β. ΑΓΚΥΡΑ (αυτό που λεει ο ΘΩΘ δλδ αγκυρα, αυτό που ζωγράφισε ο
μαραν)

1. Γ’ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 31, 32, 34, 36, 38

Γ. ΞΥΜΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙΑ (έχουν σβήσει το σύμβολο)

1. Γ’ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 27, 31(δύο τεμάχια), 35, 37, γωνία με ΜΑΡΝΗ, 46, 17(μεγάλο)

2. ΣΤΟΥΡΝΑΡΗ 26(ξυμένο μικρό)

Γ. ΚΑΠΑΚΙΑ ΜΕ ΜΑΙΑΝΔΡΟ ΣΚΕΤΟ (τπτ άλλο, ούτε αριθμοί, σκέτο
μαίανδρο όλο το καπάκι)
Τέτοια υπάρχουν πολλά, δεν σημείωνα.

Δ. ΚΑΠΑΚΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ

Υπάρχουν και κάτι άλλα με παράξενα σχήματα, μονογράμματα, αστέρι με ακτίνες μόνο
(σαν Χ με μια οριζόντια στη μέση ας πούμε)

Ε. Ολα τα μικρά με τις εφτάφωτες είναι στην άκρη των κτηρίων.
Τα μεγάλα με τις «άγκυρες» είναι στη μεριά του δρόμου (ή και μέσα σ’ αυτόν)

ΣΤ. Δεν είναι δημόσιας υπηρεσίας γιατί αυτά ( των υπηρεσιών )
βρίσκονται σε στάνταρ αποστάσεις, συνήθως στη μέση του
πεζοδρομίου.

Ζ. Υπάρχουν και κάτι τεράστια στρογγυλά με περίεργα σύμβολα σε
γωνίες δρόμων, μέσα στο δρόμο. Σ’ αυτά θα χώραγε και η πεθερά μου
( αν είχα ).

Η. Κανένα δεν υπάρχει σε στοά αλλά σε ελεύθερα πεζοδρόμια
(έχει σημασία για τη χρονολόγηση)

Θ. Τα περισσότερα άλλα είναι της εταιρίας ΒΙΟΦΡΕ

Ολα αυτά σε 2-3 τετράγωνα.

Αυτά.

---------------------------------------------------------

...και συμπληρώνω:

Μην ψάχνετε μακριά, η εξήγηση για τα ΚΑΠΑΚΙΑ είναι απλή και θα σας την παρουσιάσω σε ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΗ αργότερα

(ή θα πάρω το ΠΟΥΛΙΤΖΕΡ ή τον ΠΟΥΛ.)

Προς το παρόν, εκτός από τα προηγούμενα hint (παράγραφοι Δ, Ε, ΣΤ, Ζ, Η)
να δώσω μερικά ακόμη:

hint I: Τα σύμβολα είναι κοντά στα 20.
hint K: Εχουν σημασία τα μεγέθη.
hint Λ: Εχει σημασία που υπάρχουν και σε άλλες πόλεις (και χώρες).
hint M: Εχει σημασία η χρονολόγηση.

Αντε, δουλέψτε λίγο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 14:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lamogio εισαι ο ή η; Και τι περιμένεις για την αποκάλυψη; Είμαι σε αγωνία!

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 07:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες είχα κατέβει στο Σύνταγμα και για να είμαι ειλικρινής είδα δυο – τρία ιδιαίτερα καπάκια, δυο με Πεντάλφα και ένα *μικρό στρογγυλό με γύρο από το κύκλο του μικρά σύμβολα με μορφή 69 (νομίζω, θύμιζαν σφαίρες ενέργειας ή κάτι τέτοιο) κατά κάποιον τρόπο, κρίμα που δεν έχω κινητό με κάμερα αλλά ούτε την ψηφιακή εκείνη την στιγμή για να τα φωτογραφίσω.. (δεν κράτησα αναλυτική διεύθυνση διότι πήγαινα σε μια δουλεία ψάχνοντας το κτίριο οπότε..).

Επίσης, συμφωνώ πως τα σύμβολα από κάποια καπάκια είχαν τροχισθεί.. είχα αυτή την εντύπωση όταν τα κοίταζα.

Υ.Γ.
Για κάποια σύμβολα σε αυτές τις περιοχές υπάρχει εξήγηση αλλά είναι «too hot» για να αναφερθεί καθώς άπτεται ορισμένων ευαίσθητων ζητημάτων που ουδεμία σχέση έχουνε με το υπερφυσικό (ειλικρινά δεν μπορώ να πω τίποτε περισσότερο πέραν αυτού).

*Σαν την πρώτη εικόνα που παραθέτει ο Avallon (καπάκι από το Παρίσι) μόνο που δεν είχε αστέρια αλλά στις ίδιες θέσεις το προαναφερθέν περιγραφόμενο σύμβολο..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 11:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καπακια...καπακια...παντου καπακια...
Καθε μαγαζι εχει απο εξω 2-3 καπακια...γιατι...τοσα καπακια
και τα μισα απο αυτα γεματα με μπετον...αχχχ ποιος παιζει μαζι μας?

Μια προσωπικη παρακληση προς καθε φιλο που ψαχνει για καπακια και ανακαλυπτει κατι...προσωπικα πιστευω πως αυτο το Forum περα απο τα λαμπρα ατομα που εχει, περιεχει και καποιους "βαλτους" απο την πλευρα αυτων που επιθυμουν να μην γνωριζουμε αρκετα, και αυτων που θελουν να αλοιωσουν τα στοιχεια και την αληθεια περι καποιας μυστικης συνδεσης στα συμβολα των καπακιων με τυχον στοες...Γιαυτο προσεχετε τι αποκαλυπτετε!!!
Μην δελεαζεστε απο την δοξα της ανακαλυψης, γιατι στο τελος η ανακαλυψη σας θα παει χαμενη!!!
Εγω απλα σας λεω την αποψη μου...οποιος θελει ας την ακολουθησει!!!

Υ.Γ.
Δεν αναφερομαι ονοματικα αλλα προσωπικα σε αυτους που μας "δουλευουν" πισω απο ενα nickname...

"Αυτο ειναι μονο η αρχη...η μαχη,η παλη,η δυναμη,ο πολεμος...το γιατι?
Μα γιατι ειναι μονο η αρχη!!!" Von Fran Clauw(The master of O.A.I.)...The sinister ways of War...


He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy