ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΣΟΛΩΜΟΝΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 15:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ReDragon,

ας δεχτούμε το παράδειγμά σου:

για όλους τους Έλληνες έχει την ίδια σημασία ο Παρθενώνας;


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 09:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όλους όχι φυσικά. Ποτέ δεν υπήρχε και ούτε πρόκειται να υπάρξει ταύτιση απόψεων - αισθημάτων μεταξύ των ανθρώπων. Αυτό μας κάνει διαφορετικούς. Αλλά όπως είπα το παράδειγμα ήταν τυχαίο και δεν έχει να κάποιο "ουσιαστικό" ρόλο στο θέμα που προσπαθούμε να αναλύσουμε. Ζήτησα να μάθω τη σημασία έχει για αυτούς το συγκεκριμένο σύμβολο.

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 14:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα... μόνος σου απάντησες ήδη.

Διάβασε τί έγραψες και βάλε όπου "Έλληνας", τη λέξη "Εβραίος" και όπου "Παρθενώνας", τη λέξη "Ναός του Σολομόντα".

Τα ίδια ισχύουν. Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Γιατί οι Εβραίοι πιστεύεις ότι έχουν καθολική άποψη επί του θέματος, ενώ οι Έλληνες για αντίστοιχο θέμα δεν έχουν;

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 16:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν οι φωτογραφίες (μάλλον διαγράμματα) είναι έτοιμες! Δυστυχώς όμως είναι τρεις και με συνολικό μέγεθος πάνω από 2MB, οπότε περιμένω κάποιον συντονιστή να μου πει αν μπορούν να σταλούν στο topic κι επανέρχομαι...

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 21:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oculatis Abis Τι γίνεται με τις φωτογραφίες; Δεν βλέπω ανταπόκριση απο κάποιο συντονιστή.

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 21:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπερα σε ολους
1) Σχετικα με τους Ελληνες θα ηθελα να καταθεσω
οτι υπαρχουν αναφορες για Διονυσιακους εργατες
που βοηθησαν στην οικοδομηση του Ν τ Σ
2) Μεσα στις διαφορες προσεγγισεις που εχουν αναφερθει
ισως δεν θα επρεπε να αφησουμε απ' εξω τους Ναιτες η
και καποιες αναφορες σχετικα με την ομοιοτητα που εχει
με τον Ν, το αββαειο του Rosslyn.

3) O N τ Σ ηταν τοπος λατρειας ενος συγκεκριμμενου
λαου και συγκεκριμμενης θρησκειας.
Λεγεται οτι ο Σολομων, αυτος που στην διαρκεια
της βασιλειας του οικοδομηθει ο Ν, προς το τελος του
βιου του, λατρευε και αλλες θεοτητες.
Ετσι ο Ν γινεται συμβολο για καθε θρησκευομενο -
τουλαχιστον στην Δυση. Κατι τετοιο δε γινεται προσπαθεια
να δωθει μεσα απο την προφορικη και εσωτερικη διδασκαλια
των Εβραιων, που ειναι ταυτοχρονα και ο αλγοριθμος της
εσωτερικης παραδοσης της Δυσης. Ιδιαιτερα μετα την Βαβυλωνια
αιχμαλωσια οπου συνανταμε, για πρωτη φορα σαφως,την
πνευματικοποιηση του Ναου. Η παραδοση αυτη μιλα για τις
διαστασεις του 'σωματος του Θεου' το οποιο μοιαζει με το
ανυπερβλητο οικοδομημα, καθως αυτος εδωσε το σχεδιο.

ΝΑΟΣ η λεξη προερχεται απο το ελληνικο 'ναιω'=κατοικω.
Ετσι ομιλουμε για ενα χωρο ιερο. Αρχαιολογοι μελετησαν
αντιστοιχιες μεταξυ του ανθρωπινου σωματος και ναων με
βαση τον ναο του ΛΟΥΞΟΡ Εδειξαν οτι οι ναοι κατασκευαζονται
με βαση τον ενεργειακο χαρτη του ανθρωπου.

Η παρομοιωση του ανθρωπου με Ναο και τη υπερψυχη του να
κατοικει στο εσωτατο τμημα του απανταται τοσα στα λογια
του Ιησου, περι ανοικοδομησης, οσο και στα λογια του Πετρου
οπου πιστοποιει οτι το σωμα εναι ναος του Αγ Πνευματος.
Ετσι ο ναος γινεται εσωτερικος και ταυτιζεται με τον
ανθρωπο, ο δε θρονος του Θεου,ο ιδιος ο Θεος, βρισκεται
μεσα στον ανθρωπο

Οσο για το υπολοιπα, μου εκανε εντυπωση, παλαιοτερη
συμφωνια Ισραηλ και Παλαιστινης, που εδινε στους
τελευταιους δικαιωμα - εδαφος- στον λοφο του Ναου,
αλλα ουτε εκατοστο στο υπεδαφος. Δεν ειχαν οι Παλαιστινιοι,
στο εδαφος που, θεωρητικα κατειχαν, να σκαψουν.
Τι κρυβεται αραγε στο λοφο αυτο ??
Να τοι παλι οι Ναιτες ?? !!!

LAVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 02:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Oculatis Abis Τι γίνεται με τις φωτογραφίες; Δεν βλέπω ανταπόκριση απο κάποιο συντονιστή.

Το πρόβλημα είναι τεχνικής φύσεως. Οι εικόνες είναι μεγάλες' από τη μία θα προκαλέσουν resizing στη σελίδα και από την άλλη δεν μπορώ να τις κάνω upload στο site που χρησιμοποιώ για φωτογραφίες . Όποιος ενδιαφέρεται θα του τις στείλω με e-mail.

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 03:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Oculatis Abis,

νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω.

Αν θέλεις, στείλε μου τις φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω.


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 09:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Knight MIXAIL καλώς ήρθες στην συζήτηση μας. Αναφέρεις στο τέλος --Τι κρύβεται άραγε στο λόφο αυτό ??
Να τοι πάλι οι Ναίτες ?? !!!
Επειδή δεν γνωρίζω και πάρα πολλά για τους Ναίτες (εγκυκλοπεδικές γνώσεις) θα μπορούσες να μου δώσεις κάποια ιστοσελίδα για να διαβάσω το τι σχέση εχουν με τον Ν τ Σ. Και κάτι τελευταίο, θα ήθελα να μάθω την άποψη σου για το τι κρύβεται στο λόφο.
Η Zadok βλέπω έλυσε και το πρόβλημα με τις φωτογραφίες ;))
Καλή συνέχεια σε όλους.-

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 14:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Oculatis Abis,

νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω.

Αν θέλεις, στείλε μου τις φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω.


Οκ σου τις έχω ήδη στείλει. Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια.

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 15:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ReDragon,

υπάρχει θέμα στο esoterica: Το μυστικό των Ναϊτών, το οποίο, παρά το γεγονός ότι εκτείνεται σε αρκετές σελίδες, αξίζει να το διαβάσεις.

Φίλε Oculatis Abis, τις αναμένω...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 03:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, κάνω απόπειρα να βάλω τις εικόνες, που μου έστειλε ο αγαπητός Oculatis Abis.

Για να δούμε...



3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 03:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτη απόπειρα σχεδόν απέτυχε. Μπορείτε να δείτε την εικόνα από το σύνδεσμο, έως ότου εντοπίσω κάποιον υπεύθυνο εδώ μέσα.
Συνεχίζω απτόητη...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 03:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή τη φορά δεν ήταν κακό!

Συνεχίζω...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 03:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 03:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 03:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό θα πει ομαδικό πνεύμα! Η Zadok έκανε αξιόλογη δουλειά. Πάντως η πρότελευταία εικόνα που δίνει κι επεξηγήσεις δυστυχώς δεν χωρούσε χωρίς resizing. Anyway το αποτέλεσμα ήταν καλό. Περιμένω τα σχόλιά σας. Πάντως η όλη διάταξη παραείναι ακριβής και συγκεκριμένη και σίγουρα όχι τυχαία, δεν βρίσκετε;

btw, τα στοιχεία τα έχω αντλήσει κυρίως από το βιβλίο Genisis του David Wood. Το θεωρώ ένα από τα classics θεμάτων σχετικών με Ναΐτες, Μαγδαληνή, Baphomet, Priory of Sion, Τεκτονισμό, Et in Arcadia ego, Rennes le Chateau κλπ, κλπ. Αχ το άτιμο μου κόστισε και πολύ (40€ ).

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 04:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παραπομπή για την εικόνα του παραπάνω μηνύματος της "28/09/2004 : 03:26:49" διορθώθηκε μετά από το σχετικό μήνυμα της Zadok στο Θέμα "ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΤΟ EDIT ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ?".

Ελπίζω να φαίνεται σωστά τώρα.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 10:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή η εικόνα με τις επεξηγήσεις δεν φαίνεται καλά, βοηθάω λίγο

Έχουμε λοιπόν:

Το αριστερό σχέδιο δείχνει καθαρά το περίφημο "κόκινο ερπετο" (Le serpent rouge) από την περιοχή της Peyrolles. Το Le serpent rouge είναι ένα αινιγματικό κείμενο σχετικό με Ναΐτες, Ιησού, Μαγδαληνή Rennes le Chateau κλπ. Όποιος ενδιαφέρεται του το στέλνω με e-mail.

Στη δεξιά εικόνα υπάρχει σχεδιασμένη η αναπαράσταση του Ναού με την είσοδο στο άνω μέρος (στο 4-6), σε μια περιοχή βασισμένη στα "64 τετράγωνα" (πάλι από το κείμενο Le serpent rouge). Οι αριθμοί αντιστοιχούν στις αριθμημένες θέσεις (με κόκινα γράμματα).

1: Rennes le Chateau
2: Coustaussa
3: Cassaignes
4: Chateau de Serres
5: Τάφος του Poussen
6: Berco Grando
7: Rennes les Bains (το κεντρικό σημείο του Ναού)
8: Bugarach
9: St. Just et le Bezu

Μπλε χρώμα: το διάγραμμα των 64 τετραγώνων και το εξάκτινο αστέρι...
Σιέλ χρώμα: το κεντρικό μέρος του Ναού (Άγια των Αγίων)
Πράσινη γραμμή: Ο μεσημβρινός του Παρισιού (ο παλαιός μεσημβρινός)
Κόκινο περίγραμμα: ο Ναός

Φιλικά, Ο.Α.

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 00:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
""Γιά 7 χρόνια στήν Παλαιστίνη δέν θά καίνε ξύλα, αλλά μπαστούνια, αλλά πού νά ξέρετε εσείς από μπαστούνια καί ξύλα! Εσείς έχετε στά σπίτια σας καλοριφέρ ( χαμογελώντας), ενώ εγώ, καίω ακόμη ξύλα στό τζάκι κι΄ έτσι ξέρω απ΄ αυτά...( προφ. Ιεζεκ. 39,9-10)

-- Καί οί Εβραίοι Γέροντα;

-- Ενας ευσεβής Ιορδανός μού έλεγε ότι οί Εβραίοι έχουν σκάψει ένα τούνελ κάτω από τό τέμενος τού Ομάρ ( τέμενος Αλ Ακτσά ) θέλοντας νά τό καταστρέψουν. Εκεί βρίσκονται καί τά θεμέλια τού αρχαίου Ναού τού Σολομώντος.

Εκεί, όταν έλθει ό Αντίχριστος, θά κτίσει πάλι καί τόν Ναό τού Σολομώντος... { κείμ. Β΄}""


Αυτα ειναι απο ομιλιες με τον πατερα Παίσιο..Ειδα οτι ελεγε και για τον ναο του Σολομωντα και ετσι θεωρησα οτι ειναι χρησιμο να το δουμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 08:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημερα ,
Οι πρωτοι Ναιτες,-ονομαστηκαν ετσι διοτι ειχαν
το καταλυμμα τους διπλα στον αρχαιο Ντ Σ- για μια
περιοδο 9 ετων δεν δεχοντο νεα μελη.
Το ταγμα αποτελουσαν 9 ιπποτες και συντομα -κατα
την διαρκεια της σιγης- εισηλθαν αλλοι 2.
Λεγεται λοιπον οτι τα χρονια αυτα αναζητουσαν καποιο
πολυτιμο θησαυρο στα ερειπια του Ν
Σε αυτο αποσκοπει το τουνελ που αναφερετε. Δεν νομιζω
οι αφορα την καταστροφη του τεμενους

Ο Ναος, φιλοι μου, καταστραφηκε. Μεχρι τοτε το μυητικο
μηνυμα των Εβραιων μεταδιδοταν μεσα απο τον συμβολισμο
την αιχμαλωσιας στην Αιγυπτο, τις περιπετειες της Εξοδου
και τις υπολοιπες μεχρι την οικοδομηση του.

Μετα την Βαβυλωνια αιχμαλωσια ο Ναος πνευματικοιηθηκε.
Εγιναν προσπαθειες ανοικοδομησης του Ναου,οπως επι Τιτου κλπ,
αλλα ουδεποτε εφτασε τοσο στο αισθητικο οσο και στο μυητικο
αποτελεσμα του πρωτου Ναου.

Ο Ναος παραμενει πνευματικος και πλεον ζητειται η
ανοικοδομηση του Ναου της Καρδιας του Νοος και του Πνευματος.
Μεσα στο χαος που επικρατει στην Ιερουσαλημ μπορει ενας τετοιος
ναος να σταθει ??

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 14:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά απο τις πολύ ενδιαφέρουσες εικόνες που παρέθεσε στην συζήτηση μας ο Oculatis Abis προσπάθησα να βρω κάποια στοιχεία για τον Ναό. Αυτά που είδα (-τώρα το κατα πόσο αληθεύουν δεν ξέρω-) ήταν οτι ο Ναός χτίστηκε με τέτοιο τρόπο ώστε και το κάθε του εκατοστό σε καθε του πλευρά να είναι υπολογισμένο απο πριν ωστε να προδίδει κάποιο συμβολισμό-στοιχείο. Τι άποψη έχετε για αυτό τον συσχετισμό που δίνουν; Μπορεί να έχει κάποια βάση αυτή η αριθμολογία η οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με την αρχική του κατασκεύη; (Τα στοιχεία που βρήκα αν θέλετε μπορώ να τα παραθέσω).

Φίλε Knight MIXAIL αναφέρεις οτι στα αρχικά στάδια της δημιουργίας των Ναιτών αυτοί είχαν ως αρχική βάση δίπλα στα κατάλυπα του Ναού. Συνήθως σε τέτοια σχήματα η "παράδοση" ακολουθείται τυφλά. Άρα μπορεί ακόμα να έχουν το βασικό τους κέντρο εκεί; Επίσης αναφέρεις κάτι για κάποιον κρυμμένο θυσαυρό που έψαχναν. Τι μπορεί να ήταν; Κάποια σκέψη - στοιχείο.

Τέλος μια επιλέον πληροφορία απο τον Oculatis Abis. Τα ονόματα που δίνεις στο 1,2,3,4,6,7,8,9 τι είναι; Εννοώ τι το ξεχωριστό έχουν οι τοποθεσίες. Τα 64 τετραγωνα τι σημαίνουν και πως ορίζονται με αυτές τις διαστάσεις. Επισης αν μπορεις θα ηθελα να μου στειλεις το e-mail που αναφέρεται σε αυτό το κόκκινο ερπετό (Le serpent rouge). Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 14:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ReDragon,

όπως σου έγραψα και πιο πάνω, υπάρχει ήδη ενεργή συζήτηση στο esoterica για τους Ναΐτες.

Το μυστικό των Ναϊτών

Θα παρακαλούσα τόσο εσένα, όσο και το φίλτατο Knight MIXAIL να συνεχιστεί η συζήτηση εκεί, ώστε ν' αποφευχθούν τυχόν επαναλήψεις ή διάχυση της συζήτησης...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 16:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος μια επιλέον πληροφορία απο τον Oculatis Abis. Τα ονόματα που δίνεις στο 1,2,3,4,6,7,8,9 τι είναι; Εννοώ τι το ξεχωριστό έχουν οι τοποθεσίες. Τα 64 τετραγωνα τι σημαίνουν και πως ορίζονται με αυτές τις διαστάσεις.

Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνον σε 'μένα αλλά οι εικόνες της Zadok χάθηκαν! Anyway, οι αριθμημένες τοποθεσίες (1-9) είναι πόλεις όπου υπάρχουν μικροί Ναϊτικοί ναοί. Όλες οι τοποθεσίες διαγραμματικά άπτονται ενός ευρύτερου σχεδίου (κάτοψης) όπως φαίνεται στη δική μου εικόνα. ReDragon σου έχω ήδη στείλει το κείμενο.

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 18:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Oculatis Abis,

άλλες φορές ανοίγουν όλες κι άλλες φορές μερικές.

Απ' ότι είδα, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους συνδέσμους. Μάλλον είναι θέμα Διαδικτύου ή προγράμματος πλοήγησης.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 17:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oculatis Abis Ευχαριστώ πάρα πολύ :)

Zadok οι ερωτήσεις μου είχαν να κάνουν με τον Ναό και επειδή συσχετίζονται με τους Ναίτες αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να απευθυνθούν αλλού. Δεν ήμουν εκτός θέματος.

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 18:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zadok οι ερωτήσεις μου είχαν να κάνουν με τον Ναό και επειδή συσχετίζονται με τους Ναίτες αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να απευθυνθούν αλλού. Δεν ήμουν εκτός θέματος.

Έγραψα εγώ, ότι είσαι εκτός θέματος

Εγώ έγραψα ότι αυτή η συζήτηση γίνεται αλλού.
Δεν καταλαβαίνω το "πνεύμα" σου! Θα συζητάμε το ίδιο θέμα σε δυό μεριές;

Το θέμα εκεί έχει ήδη αναπτυχθεί και συζητάμε ακριβώς αυτό που ρωτάς και όχι για το "ψάρεμα της πέστροφας", ώστε να μη σε αφορά πιθανά!!!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 00:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σκηνή του μαρτυρίου δε ήταν τίποτα άλλο, παρά ο κινητός ναός των Ιουδαίων που περιείχε την Κιβωτό της Διαθήκης

Από τότε που σύμφωνα με την Ιουδαϊκή παράδοση ο Θεός έδωσε στον Μωυσή τις πλάκες του Νόμου, αυτές αποτελούσαν ένα πολύ ιερό αντικείμενο που συμβόλιζε την ίδια την παρουσία του Θεού ανάμεσά του. Οι πλάκες του Νόμου φυλάσσονταν στην περίφημη Κιβωτό της Διαθήκης. Για να φυλαχτεί κάπου η Κιβωτός ο Θεός παράγγειλε στον Μωυσή να κατασκευαστεί ένα οίκημα που να μπορεί να συναρμολογείται και να αποσυναρμολογείται γρήγορα ώστε να καθίσταται εύκολη η μεταφορά του. Έτσι δημιουργήθηκε η «Σκηνή του Μαρτυρίου» ή «Σκηνή της Συνάντησης». Υπεύθυνοι για την φύλαξη και την μεταφορά της ήσαν οι Λευίτες.


Η σκηνή του μαρτυρίου αποτέλεσε για αιώνες τον χώρο φύλαξης της Κιβωτού της Διαθήκης έως ότου ο βασιλιάς Δαυίδ σκέφτηκε να οικοδομήσει κτίριο και να την στεγάσει εκεί μέσα «και είπεν ο βασιλεύς προς Νάθαν τον προφήτην: ιδού δη εγώ κατοικώ εν οίκω κεδρίνω, και η κιβωτός του Θεού κάθηται εν μέσω της σκηνής» (Β’ Βασιλειών, Ζ΄, 2). Ο Θεός ωστόσο είχε πει στον Δαυίδ ότι «ου κατώκηκα εν οίκω» και του παράγγειλε να μην οικοδομήσει ναό ο ίδιος «ότι αίματα πολλά εξέχεας επί της γης» (Α’ Παραλειπομένων, ΚΒ΄, 8). Με διαταγή του Θεού ο εντεταλμένος να κατασκευάσει τον πρώτο ναό θα ήταν ο υιός του Δαυίδ, ο Σολομώντας «και αναστήσω το σπέρμα σου μετά σε, ος έσται εκ της κοιλίας σου…αυτός οικοδομήσει μοι οίκον τω ονόματί μου» (Β’ Βας. Ζ. 12-13)

Ο 1ος ΝΑΟΣ ή ΝΑΟΣ του ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ & η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ του

Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ο Σολομώντας θα ήταν αυτός, που σύμφωνα με εντολή του Θεού, θα ανοικοδομούσε τον πρώτο ναό. Η βασιλεία του Σολομώντα μπορεί να τοποθετηθεί χρονολογικά γύρω στο 1100 - 900 π.Χ. Για πιο προσεγμένη προσέγγιση οδηγείται κανείς όχι μόνο από τις Βιβλικές μαρτυρίες αλλά και από τα αιγυπτιακά και συριακά χρονικά που αναφέρουν τον γάμο του Σολομώντα με την κόρη ενός φαραώ και την αποδοχή από τον Σολομώντα της πόλης Gezez ως προίκας. Αλλά μόνο ο φαραώ Σιάμουν (979 - 960 π.Χ.) είναι ο το μόνο μέλος της δυναστείας που αναμείχθηκε με στρατιωτικές επιχειρήσεις στην Ανατολή. Με αυτά τα γεγονότα η βασιλεία του Σολομώντα μπορεί να τοποθετηθεί γύρω στο 970 - 930 π.Χ.


Ο Σολομώντας λίγο καιρό μετά την άνοδό του στον θρόνο ασχολήθηκε με την οικοδόμηση του ναού του Θεού, η οποία ξεκίνησε τον 2ο μήνα (Ζιφ) του 4ου έτους της βασιλείας του και ολοκληρώθηκε σε 7 χρόνια. Η επιλογή του λόφου του Μορία έγινε με βάση κριτήρια, που τον καθιστούσαν ιερό για τον λαό του Ισραήλ. Το βασικότερο ήταν αυτό της Θεοφανείας, δηλαδή της οπτικής και ακουστικής εμφάνισης του Θεού σε αυτόν τον τόπο. Συγκεκριμένα στον Μορία ήταν ο χώρος της αποτραπείσας θυσίας του υιού του Αβραάμ καθώς και η αποστολή του Αγγέλου εξολοθρευτή επί της βασιλείας του Δαυίδ (Β’ Βασιλ. ΚΔ΄, 18). Στο λόφο Μορία συνεπώς επιχωματώθηκαν οι χαράδρες και ισοπεδώθηκε το έδαφος και θεμελιώθηκε σε μεγάλο βάθος ο ναός. Ο οίκος του Θεού (Ιώσηπος, Ιουδαϊκή αρχαιολογία, VII) επεκτείνονταν σε μήκος 27 μ (60 πήχεις), ενώ το πλάτος του ήταν 9μ. και το συνολικό ύψος 54μ. Ο Ναός οικοδομήθηκε ολόκληρος από λευκές πέτρες, που λαξεύτηκαν στον τόπο εξόρυξης και όχι στον χώρο του ναού. Εκτός από πέτρα χρησιμοποιήθηκε ξύλο και χρυσός ενώ οι τεχνίτες ήσαν κατά βάση Φοίνικες. Επί τα χρόνια της βασιλίας του Σολομώντας με την οικοδόμηση του ναού αλλά και άλλων θαυμαστών τεκτονικών κτιρίων, με την επέκταση του εμπορίου μέχρι τις Ινδίες και την Μονζαβίκη δια μέσου του κόλπου του Ελανιτικού (Άκαμπα) του Φοινικικού στόλου του Σολομώντα, η Ιερουσαλήμ έγινε το κέντρο του πολιτισμού της Δ. Ασίας. Αλλά αυτή η κορύφωση και η ευτυχία ήταν βραχέα.

Ο Ιεροβοάμ, διάδοχος του Σολομώντα, αποσπάσθηκε από την Ιερουσαλήμ με 10 φυλές δημιουργώντας το Β. βασίλειο του Ισραήλ, ενώ σε αυτήν έμειναν μόνο 2, εκείνες του Ιούδα. Η Ιερουσαλήμ για 3 αιώνες δέχονταν τις επιθέσεις των Αιγύπτιων, των Φιλισταίων και άλλων λαών που ενώθηκαν με αυτούς. Ο Ιεροβοάμ ηττήθηκε από τον Αιγύπτιο Σεσόγχιο Α ο οποίος λεηλάτησε τον ναό και το ανάκτορο, το οποίο επίσης λεηλατήθηκε από τους Άραβες και τους Φιλισταίους επί του Ιωράμ. Εξήντα χρόνια αργότερα ο Ιωάς, βασιλέας του Ισραήλ, νίκησε τον Αμασία , βασιλιά του Ιούδα και εισήλθε στην Ιερουσαλήμ. Ο υιός του Αμάσιου επανέφερε την ευτυχία στην πόλη αλλά μεγάλος σεισμός έφερε μεγάλες καταστροφές.

Με το πέρασμα του χρόνου ο ναός συλήθηκε και άλλοτε επισκευάσθηκε. Έγιναν προσθήκες καινούργιων στοιχείων και αφαιρέσεις άλλων, για να συληθεί το 597 με αρπαγή των ιερών σκευών και να καταστραφεί τελικά από τον στρατηγό του βασιλιά Ναβουχοδονόσορ Ναβουζαρδάν το 587 π.Χ.. Αυτό ήταν και το έτος της κατάλυσης του βασιλείου του Ιούδα και ξεκίνησε για το λαό του Ισραήλ η λεγόμενη βαβυλώνια αιχμαλωσία που κράτησε 40 χρόνια. Μαζί με τον ναό καταστράφηκε η Κιβωτό της Διαθήκης με τις Πλάκες του Μωσαϊκού Νόμου. Σήμερα δεν σώζεται τίποτα από τον άλλοτε περικαλλή αυτό ναό και όσα γνωρίζουμε δεν είναι αποτέλεσμα αρχαιολογικών ανασκαφών αλλά φιλολογικών μαρτυριών, να και παρόμοιοι ναοί ως προς την κατασκευή έχουν ανακαλυφθεί στο βόρειο Ισραήλ και στα σύνορα με την Συρία.
Ο 2ος ΝΑΟΣ ή ΝΑΟΣ του ΖΟΡΟΒΑΒΕΛ και η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ του

Έπειτα από 70 χρόνια της αιχμαλωσίας των εβραίων από τους Βαβυλώνιους, το 538 ο βασιλιάς των Περσών Κύρος χορήγησε με διάταγμα άδεια ανοικοδόμησης του ναού του Σολομώντα, πάνω στον χώρο, που αυτός προϋπήρχε. Στο διάταγμα αυτό μάλιστα καθορίζονται και οι διαστάσεις του ως εξής: ύψος και πλάτος 27μ. τον επόμενο χρόνο, το 537 π.Χ. δηλαδή, άρχισε να ξανακτίζεται το θυσιαστήριο των ολοκαυτωμάτων και μετά το εξωτερικό τείχος του ναού. Ωστόσο οι μακροχρόνιοι εχθροί των Ισραηλιτών, οι Σαμαρείτες, διέβαλαν το έργο στους Πέρσες, λέγονταν ότι οι Ισραηλίτες δεν κατασκεύαζαν ναό αλλά οχυρωματικά έργα και φρούριο με το πρόσχημα του ναού. Η άδεια ανοικοδόμησης ανακλήθηκε 2 φορές και 2 φορές χορηγήθηκε, με συνέπεια ο ναός να ολοκληρωθεί το 516 π.Χ., επί της βασιλείας του Δαρείου Α΄. Πρίν όμως ξεκινήσει η ανοικοδόμηση του ναού έγιναν εργασίες ισοπέδωσης και διεύρυνσης του λόφου της Σιών. Το τείχος έγινε από 3 σειρές πελεκητών λίθων και μια σειρά ξύλινων δοκών με 3 μεγάλες πύλες. Στις 4 άκρες του τείχους προστέθηκαν τώρα πύργοι.

Ο ιερός βράχος (es- Sakhra) όπως φαίνεται σήμερα μέσα στον περικαλλή θόλο του Βράχου. Κάποτε εδώ αναπαύονταν η Κιβωτός της Διαθήκης και εδώ σύμφωνα με την μουσουλμανική παράδοση ο Μωάμεθ ανέβηκε στον ουρανό έπειτα από ολονύχτια πορεία από την Μέκκα. Οι βράχοι αυτοί επί σταυροφοριών καλύφθηκαν με μάρμαρο για να μπορούν να λειτουργούν επάνω τους.

Το όνομα που πήρε ο ναός οφείλεται στο όνομα του αρχηγού των εξόριστων αιχμαλώτων στην Βαβυλώνα, του Ζοροβάβελ, υιού του Σαλαθιήλ. Το όνομά του σημαίνει «γόνος της Βαβέλ». Ο νέος ναός είχε μια διαφορά με τον παλιό σημαντική εκτός των άλλων κατασκευαστικών. Το Άγιο των Αγίων τώρα ήταν άδειο και δεν ήταν τίποτα παραπάνω παρά οι πέτρες πάνω στις οποίες υπήρχε κάποτε η Κιβωτός της Διαθήκης. Σε αυτόν τον βράχο θυμιάτιζε ο ιερέας μια φορά τον χρόνο στην γιορτή του εξιλασμού. Ο νέος ναός όμως δεν μπορούσε να συγκριθεί σε μεγαλείο με τον ναό του Σολομώντα «τοσούτον γα υπερείχε ο πρώτος εκείνος, ον Σολομών ανωκοδόμησεν» (Ιώσηπου, Ιουδ. Αρχ. XV, 386). Στην ουσία επρόκειτο για βιαστική αποκατάσταση του προηγούμενου ναού και συχνά χρειάζονταν επιδιορθώσεις.

Το 70 π.Χ. ο Πομπήιος κατέλαβε την Ιερουσαλήμ , επέβαλλε ρωμαϊκή επικυριαρχία και κατάστρεψε τον ναό. Όταν το 37 π.Χ. ο Ηρώδης ο Μέγας έγινε βασιλιάς της Ιουδαίας καταβάλλοντας φόρο υποτέλειας στους Ρωμαίους, ένωσε όλη την Παλαιστίνη. Αυτός ανέλαβε την ανοικοδόμηση του ναού του Ζοροβάβελ 20-19 π.Χ.
Ο 3ος ΝΑΟΣ ή ΝΑΟΣ του ΗΡΩΔΗ, η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ του ΙΗΣΟΥ & η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ του

Ο Ηρώδης ο Ιδουμαίος, υπήρξε ευρύτερα γνωστός για την οικοδομητική του δραστηριότητα. Ξεκινώντας το 20 π.Χ. διεύρυνε με πολλές χωματουργικές εργασίες την ισοπέδωση του ναού του Ιερού Λόφου. Ο Φλάβιος Ιώσηπος αναφέρει ότι ο Ηρώδης κατέστρεψε «τους αρχαίους θεμέλιους και καταβαλλόμενος ετέρους επ’ αυτών ναόν ήγειρεν» (Ιουδ. Αρχ. XV 3, 391). Οι εργασίες στον Ιερό Λόφο σταμάτησαν το 25 μ.Χ., μετά δηλαδή από συνεχή 45 χρόνια οικοδομικών δραστηριοτήτων , οι οποίοι έγιναν από 1000 ιερείς. Ο κύριος ναός ωστόσο, οικοδομήθηκε μέσα σε 17 μήνες κατά την διάρκεια των οποίων αναφέρεται ότι «λέγεται…. Τας μεν ημέρας ουχ ύειν, εν δε ταις νυξί γίνεσθαι τους όμβρους, ως μη κωλυσιεργείν» (Ιουδ. Αρχ. XV 7, 425).

Η βασική διαφορά του τείχους του ναού του Ηρώδη με τους προηγούμενους είναι ότι το κάθε τείχος είχε στοά με μια πύλη. Οι στοές πιθανόν να χρησίμευαν ως προφύλαξη από την βροχή για τους πιστούς. Η πιο μεγαλοπρεπής στοά, η νότια η λεγόμενη «Βασίλειος» στηρίζονταν σε 3 γραμμές κιόνων κορινθιακού τύπου. Από αυτή την στοά γίνονταν η είσοδος στην εξωτερική αυλή ή «αυλή των εθνών». Ένα δεύτερο τείχος χώριζε τον κυρίως ναό από την αυλή των εθνών. Λίγο πριν από αυτό το τείχος υπήρχε ένα κιγκλίδωμα πάνω στο οποίο βρίσκονταν πινακίδες στα ελληνικά και λατινικά και προειδοποιούσαν ότι ο θάνατος περίμενε όποιον μη Ιουδαίο μπει εντός του τείχους:

«ΜΗΘΕΝΑ ΑΛΛΟΓΕΝΗ ΕΙΣΠΟΡΕΥΕΣΘΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΤΡΥΦΡΑΚΤΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΟΛΟΥ ΩΣ Δ’ ΑΝ ΛΗΦΘΗ ΕΑΥΤΩ, ΑΙΤΙΟΣ ΕΣΤΑΙ ΔΙΑ ΤΟ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΝ ΘΑΝΑΤΟΝ»

Σε αυτόν τον ναό στα Άγια των Αγίων δεν υπήρχαν ιερά αντικείμενα. Ο ναός του Ηρώδη έμοιαζε πολύ με τον παλαιότερο του, ναό του Σολομώντα αλλά ήταν μεγαλύτερος, πλουσιότερος και περικαλλέστερος. Ο Ναός ολοκληρώθηκε το 65 μ.Χ. λίγο πριν την καταστροφή του. Σύντομα όμως με την ανακατάληψη της Ιερουσαλήμ από τον Ρωμαίο Τίτο το 70 μ.Χ. καταστράφηκε αυτό το μεγάλο έργο από πυρκαγιά που άναψε δαυλός ριπτόμενος από Ρωμαίο στρατιώτη έστω και αν το ρωμαϊκό στράτευμα είχε σαφείς εντολές ώστε ο ναός να μην πειραχθεί

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 00:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο περίβολος του ναού ήταν χώρος τόσο για Ιουδαίους όσο και για Εθνικούς. Επισης στο τείχος πέρα του οποίου απαγορεύονταν η είσοδος στους Εθνικούς. Απαγόρευση που δεν έγινε σεβαστή από τον Αντίοχο τον Επιφανή, με αντίκτυπο τα δυστυχή γεγονότα κατά των Ιουδαίων και την έναρξη των Μακκαβαϊκών πολέμων και την εκδίωξη των ελληνικών δυνάμεων από την Παλαιστίνη

Ο ναός του Ηρώδη του Μεγάλου αποτέλεσε το κατά βάση σημείο έρευνας των περισσότερων μελετητών, ίσως γιατί γι’ αυτόν υπάρχουν κάποια αρχαιολογικά ευρήματα.

Η επιγραφή στον Εθνικό ναό των Ιεροσολύμων δεν έχει διαφορά με άλλες απαγορεύσεις σε άλλους ελληνικούς ναούς και Εθνικά θρησκευτικά τεκτενόμενα (βλ. Ελευσίνια). Ο Χριστιανισμός διαφοροποιώντας την θέση του με τέτοιες Εθνικές καταστάσεις είναι ανοιχτός προς τους πάντες ως θρησκεία όλων των Εθνών, λογικό συνεπακολούθημα εφόσον πρεσβεύει τον Θεό όλων των Εθνών.


Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ 3ου ΝΑΟΥ


«Και εξελθών ο Ιησούς επορεύετο από του ιερού και προσήλθον οι μαθηταί αυτού επιδείξαι αυτώ τας οικοδομάς του ιερού, ο δε Ιησούς είπεν αυτοίς. ου βλέπετε πάντα ταύτα; αμήν λέγω υμίν ου μη αφεθή ωδέ λίθος επί λίθον ος ου καταλυθήσεται»

Ματθαίος Κδ’ 1

Το αξιοθαύμαστο σε αυτή την προφητεία του Ιησού Χριστού είναι το εξής: ότι ο Ρωμαίος Τίτος είχε δώσει σαφή εντολή στους στρατιώτες του να μην πειράξουν τον Ιουδαϊκό ναό. Πάρα ταύτα και ως σαφή επαλήθευση της προφητείας κάποιος ή κάποιοι ρωμαίοι στρατιώτες παράκουσαν τις εντολές και τον πυρπόλησαν και ο ναός καταστράφηκε ενώ ο Τίτος προσπαθούσε απεγνωσμένα να τον σώσει.

Σημ: κάποιοι «ανίδεοι» (μόνο έτσι μπορούν δυστυχώς να ονομαστούν διότι αν γνωρίζουν θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν βαρύτεροι όροι εναντίων τους) έχουν υποστηρίξει παντελώς εσφαλμένα ότι αυτή η πρόρρηση ήταν «διαταγή» για την καταστροφή των αρχαίων Ελληνικών Ιερών. Μια λαϊκή παροιμία λέγει «Με όποιο δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις». Οι δάσκαλοι εδώ, είναι οι φανατικοί «διαφωτιστές - σκοταδιστές -παραχαράχτες των γραφών» ηγέτες των νεοΕθνικών συμπολιτών μας

Ο ΝΑΟΣ, οι ΡΩΜΑΙΟΙ και η ΔΙΑΣΠΟΡΑ των ΙΟΥΔΑΙΩΝ

Από την βασιλεία του Ηρώδη και για 600 χρόνια αργότερα ο Ιερός Λόφος αγνοήθηκε και από τους Ρωμαίους όσο και από τους Βυζαντινούς, οι οποίοι ανέγειραν κτίσματα χωρίς σημασία. Εκεί όμως που έστεκε ο ναός του Ηρώδη, ο Ρωμαίος αυτοκράτορας Αδριανός ανέγειρε Ναό του Καπιτωλίου Διός και ένα βωμό. Οι Ιουδαίοι θεώρησαν αυτή την ενέργεια ως αμέριστη ασέβεια και γι’ αυτό εξεγέρθηκαν σε άγρια αντίσταση που κράτησε 3 ή 4 χρόνια (132 - 135), κατά την οποία οι Ρωμαίοι αναγκάσθηκαν να καταλάβουν την Ιουδαία βήμα προς βήμα. Λέγεται ότι οι Ρωμαίοι κατέλαβαν 50 κάστρα, 985 πόλεις και εξολόθρευσαν 580.000 Ιουδαίους. Όσοι απέμειναν πουλήθηκαν ως δούλοι και η πόλη έγινε στρατιωτική αποικία με το όνομα Αίλια Καπιτωλίνα (Aelia Kapitolina) και η σιγή του τάφου απλώθηκε σε όλη την Ιουδαία. Η είσοδος στους Ιουδαίους απαγορεύονταν αυστηρά στην Αίλια και γι’ αυτό ο Αδριανός λέγεται ότι έκοψε νομίσματα με χοίρους επ’ αυτών αλλά και από πάνω από την κεντρική πύλη έστησε μεγάλο άγαλμα χοίρου. Με αυτό τον τρόπο συντελέσθηκε η διασπορά των Ιουδαίων σε όλο τον κόσμο και η οποία είχε αρχίσει επί Βεσπασιανού (70 μ.Χ.). Στους Ιουδαίους απαγορεύθηκε η είσοδος στην Ιερουσαλήμ, και μόνο μια φορά το χρόνο τους επιτρέπονταν να κλαίνε στα πόδια του περιτειχίσματος την δυστυχία του λαού και της ιερής πόλης τους.

Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ


«17 Υιέ ανθρώπου, ότε ο οίκος Ισραήλ κατώκησαν εν τη γη αυτών και δια των πράξεων αυτών, η οδός αυτών ήτο έμπροσθέν μου ως ακαθαρσία αποκεχωρισμένης 18 Διατ τούτο εξέχεα τον θυμόν μου επ' αυτούς, δια το αίμα, το οποίο έχυσαν επί την γην, και δια τα είδωλα αυτών, με τα οποία εμόλυναν αυτήν 19 και διέσπειρα αυτούς μεταξύ των εθνών και ήσαν διεσκορπισμένοι εν τοις τόποις κατά την οδόν αυτών και κατά τα έργα αυτών έκρινα αυτούς 20 Και ότε εισήλθον εις τα έθνη, όπου ήλθον, εβεβήλωσαν το όνομά μου το άγιον, ενώ ελέγετο περί αυτών, Ούτοι είναι ο λαός του Κυρίου και εκ της γης αυτού εξήλθον 21 εσπλαγχνίσθην όμως ένεκεν του αγίου ονόματός μου, το οποίον ο οίκος Ισραήλ εβεβήλωσε μεταξύ των Εθνών εις τα οποία ήλθον 22 Δια τούτο ειπέ προς τον οίκο Ισραήλ, Ούτω λέγει ο Κύριος ο Θεός, Εγώ δεν κάμνω τούτο ένεκεν υμών, οίκος Ισραήλ, αλλ' ένεκεν του αγίου ονόματός μου, το οποίο εβεβηλώσατε μεταξύ των εθνών, εις τα οποία ήλθετε. 23 Και θέλω αγιάσει το όνομά μου το μέγα, το βεβηλωθέν μεταξύ των Εθνών, το οποίο βεβηλώσατε εν μέσω αυτών, και θέλουσι γνωρίσει τα έθνη ότι εγώ είμαι ο Κύριος ο Θεός, όταν αγιασθώ εν υμίν έμπροσθεν των οφθαλμών αυτών 24 Διότι θέλω σας λάβει εκ μέσου των εθνών και θέλω σας συνάξει εκ πάντων των τόπων και σας φέρει επί εις τη γη υμών... 28 Και θέλετε κατοικήσει εν τη γη, την οποία έδωκα εις τους πατέρας σας»

Προφήτης Ιεζεκιήλ Λς'


Ο Αδριανός ας σημειωθεί ότι υπήρξε μεγάλος φιλέλληνας και με διάταγμα που αναφέρει ο Ευσέβιος ο ιστορικός της Εκκλησίας, απαγόρευσε κάθε διωγμό για τις θρησκευτικές πεποιθήσεις και επί της βασιλείας του κανείς δεν τιμωρήθηκε για τις δοξασίες του. Εντούτοις κατά την συνήθη ανώμαλη κατάσταση του χαρακτήρα του δεν άφησε τους Χριστιανούς ελεύθερους ύβρεων και μετέτρεψε το Σπήλαιο της Βηθλεέμ σε ναό του Άδωνι και ίδρυσε αγάλματα του Δία και της Αφροδίτης στον Κρανίου τόπο (Γολγοθά) και στον Άγιο Τάφο. Αλλά από τον καιρό των ρωμαίων ο Γολγοθάς και ο Πανάγιος Τάφος είχαν μετατραπείς σε ναούς της Αφροδίτης.

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ, ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ και ΝΑΟΣ 361 μ.Χ.

Το 327 μ.Χ. η μετέπειτα Αγία Ελένη μετέβηκε στα Ιεροσόλυμα όπου πάνω από τον Πανάγιο Τάφο ανέγειρε τον ναό της Αναστάσεως. Εκεί ανακάλυψε, έπειτα από όραμα και τα λείψανα του Τιμίου Σταυρού, κομμάτι του οποίου απέστειλε στην Κωνσταντινούπολη.

Για τον Ιουλιανό και τον ναό του Σολομώντα μπορεί κανείς να συμβουλευτεί την σελίδα με τους αυτοκράτορες

Το 1970 ανακαλύφθηκαν πάνω στον λόφο τα απομεινάρια ενός ναού που είχε κτίσει η Αγία Ελένη, στο σημείο εύρεσης του Τίμιου Σταυρού. Αργότερα ο αυτοκράτορας Ιουστινιανός έστησε ένα μεγάλο σταυρό στο σημείο όπου βρίσκονταν πριν το Άγιο των Αγίων. Ο ίδιος οικοδόμησε πάνω στο λόφο μια Βασιλική προς τιμή της Θεοτόκου.

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 00:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΝΑΟΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ

ΑΡΑΒΙΚΗ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ: Το 638 μ.Χ. οι άραβες μουσουλμάνοι με τον χαλίφη Omar κατέλαβαν τον χώρο του λόφου μετατρέποντάς τον σε ιερό χώρο και για τους ίδιους. Ο λόφος Μορία ονομάστηκε Al Haram - Al Sharif, που σημαίνει ιερό άσυλο, αφού πρώτα εξαγνίστηκε με ροδόνερο και θυμίαμα. Το 691 ο σουλτάνος Abd Al- Malk Ibn Marwan έκτισε ένα οκταγωνικό θόλο, τον λεγόμενο Θόλο του Βράχου που βρίσκεται πάνω από τον ιερό βράχο es-Sakhra, όπου σύμφωνα με την παράδοση ο Σολομώντας είχε κτίσει τον ναό του Θεού. Από αυτόν τον βράχο ανέβηκε σύμφωνα με την παράδοση ο Μωάμεθ στον ουρανό έπειτα από την ολονύκτια πορεία του από την Μέκκα.


Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΞΗΣ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ


24 Διότι θέλω σας λάβει εκ μέσου των εθνών και θέλω σας συνάξει εκ πάντων των τόπων και σας φέρει επί εις τη γη υμών... 28 Και θέλετε κατοικήσει εν τη γη, την οποία έδωκα εις τους πατέρας σας»

Προφήτης Ιεζεκιήλ Λς'


Η χρυσή πύλη, από όπου λέγεται ότι ο Ιησούς εισήλθε στα Ιεροσόλυμα, κλείσθηκε από τους Μουσουλμάνους. Ένα μικρό υπόγειο τζαμί χτίσθηκε στη νοτιανατολική γωνία του λόφου. Αυτό κατά την παράδοση περιελάμβανε απομεινάρια από την βρεφική ηλικία του Ιησού.

Σημερινή άποψη του περιβόλου του θόλου του Ομάρ, πάνω από την αρχαία βάση του ναού του Σολομώντα

ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΟΙ: Το 1099 σταυροφόροι από την Ευρώπη σπάζουν την βόρεια Πύλη της Ιερουσαλήμ και καταλαμβάνουν τον Ιερό Λόγο Μορία, ο οποίος και από αυτούς θεωρείται ιερός τόπος. Η ιερότητα του τόπου σχετίζονταν με το ότι εκί υποδέχτηκε τον Ιησού ο Συμεών κατά την Υπαπαντή του Κυρίου. Ο σοφός Πρεσβευτής Συμεών, λοιπόν, υπηρέτης του Θεού σύμφωνα με τον Παλαιό Νόμο, αναγνωρίζει τον Ιησού ως ενσάρκωση του Θείου Νόμου. Έτσι με την επίθεση των σταυροφόρων το Haramμετατρέπεται αν και ιερός χώρος σε χώρο σφαγής. Όλοι οι Μουσουλμάνοι κατέφυγαν στο Al-Aqsa για να σωθούν. Εκεί ωστόσο σφαγιάσθηκαν το επόμενο πρωί από τους σταυροφόρους. Οι σταυροφόροι μετέτρεψαν ελαφρώς τον ναό των Αράβων και σκέπασαν με μάρμαρο τον Ιερό Βράχο ώστε να λειτουργούν επάνω του. Πριν από το 1170 ένας τεράστιος σιδερένιος σταυρός τοποθετήθηκε πάνω από τον θόλο. Το τζαμί Al-Aqsa χρησιμοποιήθηκε ως παλάτι των Λατίνων Βασιλέων. Έγιναν και άλλες εσωτερικές αλλαγές αλλά δεν υπάρχουν σημερινά υπολείμματα εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις.

ΣΑΛΑΝΤΙΝ: Το 1187 ο Αιγύπτιος Σουλτάνος Saladin κατέλαβε την Ιερουσαλήμ και την έθεσε ξανά υό αραβική κυριαρχία. Τα μοναστήρια και οι εκκλησίες του Haram μετατράπηκαν σε μεντρεσέδες (μουσουλμανικά σχολεία όπου διδάσκονταν ο νόμος του Ισλάμ). Τα μάρμαρα που κάλυπταν τον Ιερό Βράχο έσπασαν και ο σταυρός που έστεφε τον Θόλο του Βράχου σύρθηκε στους δρόμους μέχρι τον λεγόμενο Πύργο του Δαυίδ, όπου τον έλιωσαν. Ο Ιερός λόφος έμεινε υπό αραβική κατάκτηση έως το 1917, οπότε περιήλθε σε Αγγλική αρμοστεία για να δοθεί το 1967 μαζί με όλη την παλιά Ιερουσαλήμ στο κράτος του Ισραήλ.

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ, ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ Ο ΝΑΟΣ

Εκτός από την καταστροφή τού 70 μ.Χ., μία νέα θλίψη περιμένει την Ιερουσαλήμ, από στρατεύματα που θα στρατεύσουν εναντίον της. Αυτή τη φορά όμως, τα στρατεύματα δεν θα είναι μόνο Ρωμαϊκά όπως τού 70 μ.Χ., αλλά μια πολυεθνική δύναμη.

Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΞΗΣ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ


«όταν δείτε την Ιερουσαλήμ περικυκλουμένην υπό στρατοπέδων, τότε γνωρίσατε ότι επλησίασεν η ερήμωσης αυτής 23...διότι θέλει έσθαι μεγάλη στενοχώρια επί της γης και οργή κατά του λαού τούτου 24 και θέλουσι πέσει εν στόματι μαχαίρας και θέλουσι φερθεί αιχμάλωτοι εις πάντα τα έθνη, και η Ιερουσαλήμ θέλει έσθαι πατουμένη υπό εθνών, εωσού εκληρωθώσιν οι καιροί των εθνών 25 Και θέλουσι έσθαι σημεία εν τω ηλίω και τη σελήνη και τοις άστροις, και επί της γης στενοχώρια εθνών εν απορία, και θέλει ηχεί η θάλασσα και τα κύματα, 26 οι άνθρωποι θέλουσι αποψυχεί εκ του φόβου και προσδοκίας των επερχομένων δεινών εις την οικουμένη, διότι οι δυνάμεις των ουρανών θέλουσι σαλευθή 27 Και τότε θέλουσιν ιδεί τον Υιόν του ανθρώπου ερχόμενον εν νεφέλη μετά δυνάμεως και δόξης πολλής»

Λουκάς Κα’ 20

Υ.Γ. Αρκετοί ανατρέχοντας στην σύγχρονη ή μεσαιωνική ιστορία θα δουν την Ιερουσαλήμ περικυκλωμένη από στρατόπεδα. Αλλά αυτές οι περιστάσεις δεν έχουν καμιά σχέση με την πρόρρηση του Λουκά. Διότι όπως λέει ο Λουκάς από το Κα’ 25 και μετά, η έσχατη περικύκλωση της Ιερουσαλήμ θα γίνει όταν σημείο φανερωθεί στον Ήλιο. (ιδιαίτερη προσοχή τότε στις θεωρίες ηλιολατρών!).

Αυτό το γεγονός, περιγράφεται και στα κεφάλαια 12/ιβ΄ - 14/ιδ΄ τού Ζαχαρία. Ας δούμε ένα μόνο χαρακτηριστικό εδάφιο, για το μικρό «υπόλοιπο» πιστών Ισραηλιτών που θα απομείνει στην Ιερουσαλήμ από την καταστροφή: «Και θέλω συνάξει πάντα τα έθνη κατά τής Ιερουσαλήμ εις μάχην. Και θέλει αλωθεί η πόλις, και αι οικίαι θέλουσι λεηλατηθεί, και αι γυναίκες θέλουσι βιασθεί. Και το ήμισυ τής πόλεως θέλει εξέλθει εις αιχμαλωσίαν, το δε υπόλοιπον τού λαού δεν θέλει εξολοθρευθεί εκ τής πόλεως».Ο πόλεμος αυτός, θα είναι καθοριστικής σημασίας για τη μεταστροφή τού Ισραήλ στο Χριστιανισμό, και την καταστροφή των απίστων Ισραηλιτών. Μετά απ' αυτό, μια περίοδος ειρήνης και ευημερίας περιμένει την ανθρωπότητα, που περιγράφεται προφητικά στον Μιχαΐα 4/δ΄ 1 - 4, και υπονοείται από τον απόστολο Παύλο, στην προς Ρωμαίους 11/ια΄ 15.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Για να εισέλθει ο Αντίχριστος στο ναό των Ιουδαίων στην Ιερουσαλήμ στις έσχατες ημέρες και να ανακηρύξει εαυτόν θεό, θα πρέπει να συμβούν 2 τινά: 1) Να ξαναχτιστεί ο ναός του Σολομώντα 2) Να κατεδαφιστεί (είτε από σεισμό, είτε από πόλεμο) ο μωαμεθανικός θόλος του Ομάρ, που βρίσκεται πάνω από την θέση του αρχαίου ναού του Σολωμόντα ώστε να μπορεί να συμβεί το πρώτο. Συνεπώς όταν ο θόλος εκλείψει, οι έσχατες ημέρες θα «πλησιάζουν».Μερικοί μπορεί να εκφέρουν την άποψη ότι το Status Quo της περιοχής δεν αλλάζει ούτε πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο. Δυστυχώς γι’ αυτούς αυτό θα αποδείξει ότι δεν κατέχουν ιστορία. Διότι η ιστορία διδάσκει ότι οι «Ιεροί τόποι» άλλαξαν πολλές φορές χέρια (είδε Ιουδαίους, Φιλισταίους, Παλαιστίνιους, Έλληνες, Ρωμαίους, Βυζαντινούς, Σταυροφόρους, Άραβες, Άγγλους, Γάλλους, Αμερικάνους, Ισραηλίτες, Σύριους κ.α). Συνεπώς μια μελλοντική εκδίωξη των Μουσουλμάνων από αυτό τον χώρο δεν θεωρείται ιστορικά διόλου απίθανη. Αλλά προσωπικά για τον γράφοντα μια τέτοια πράξη θα αποτελέσει το επίκεντρο ή στόχο μεγάλου «μεσανατολικού» πολέμου ή την «περιφερειακή» επιδίωξη ενός τέτοιου..

Η δε επιστροφή του Κυρίου θα συμβεί μόνο μετά την μετάνοια των Ισραηλιτών και της αποδοχής του Ιησού ως Θεού πλέον :

Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ


Αφορά τους Ιουδαίους που ως γνωστό τότε όπως και τώρα Τον αρνήθηκαν «Διότι σας λέγω, Δεν θέλετε με ιδεί εις το εξής, εωσού ειπήτε, Ευλογημένος ο ερχόμενος εν ονόματι Κυρίου»

Ματθαίος ΚΓ’ 39

«και θέλει κηρυχθεί τούτο το ευαγγέλιον της βασιλείας εν όλη την οικουμένη προς μαρτυρίαν εις πάντα τα έθνη, και τότε θέλει ελθεί το τέλος. »

Ματθαίος ΚΔ’ 14

Σημ: Είναι άξιο απορίας το πώς μια δράκα αμαθών ψαράδων (κατά νεοΕθνικούς) κατάφεραν να επιτύχουν τέτοιες προφητείες 2000 χρόνια μετά την Σταύρωση του Κυρίου περί της διαδόσεως του Ευαγγελίου (250 μόνο σελίδες κατά νεοΕθνικούς) σε όλο τον κόσμο. Άραγε ποιος άλλος φιλόσοφος μπορούσε να γνωρίζει κάτι τέτοιο; πώς αυτοί η ολιγομελή ομάδα των 12 (Αποστόλων) ή του ενός (Παύλου) μπόρεσε και κατασκεύασε άνευ θεϊκής επέμβασης (κατά νεοΕθνικούς) κείμενα που έχουν τύχει εκπληκτικής επιβεβαίωσης τόσους αιώνες αργότερα; Πραγματικά θέσεις που αξίζουν περιθωριοποιήσεως.


Υ.Γ. Για Περισσότερα γύρω από την 2η Παρουσία και τις έσχατες ημέρες ανατρέξτε στον δικτυακό τόπο της «Αποκάλυψης του Ιωάννη» του Ανώνυμου Πιστού, για μια πολυμεσική παρουσίαση, ή της ΟΟΔΕ, για μια πιο λεπτομερή ανάλυση των γραφών.

ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΝΑΟΥ

Υπάρχουν σήμερα σχέδια για την ανακατασκευή του ναού; Υπάρχει θέληση για κάτι τέτοιο;

ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ: Πραγματικά θα πρέπει κάποιος να είναι αφελής ώστε να πιστεύει ότι δεν υπάρχουν σχέδια για την ανακατασκευή του ναού και συνεπώς με έμμεσο τρόπο την εκπλήρωση των προφητειών της Π.Δ. και της Κ.Δ. Είναι γνωστό ότι θρησκευτική σέχτα με την υποστήριξη μεγάλης μερίδας Ισραηλιτικού λαού, είχε συμβολικά θέσει το 1997 ένα θεμέλιο - ακρογωνιαίο λίθο του νέου ναού. Ιδρυτής αυτής της σέχτας με την ονομασία «Temple of Mount Faithfull» είναι ο Gershon Salomon . Μάλιστα η προσπάθεια του συνοδεύτηκε από ένα λιθοβολισμό Αράβων εναντίων των συμπραξάντων της σέχτας του και την επακόλουθη επέμβαση των Ισραηλινών δυνάμεων με το πικρό θάνατο 21 νέων Αράβων.

ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΙΣΡΑΗΛ: Η προσπάθεια αυτή, ας σημειωθεί ότι έχει γερές βάσεις μέσα στην ψυχολογία του μέσου Ισραηλινού διότι οι Ισραηλινοί μετά την καταστροφή του ναού του Ηρώδη , την απαγόρευση που τους επιβλήθηκε από τους Ρωμαίους με την δημιουργία της Αίλιας Καπιτολίνας ώστε να μην πλησιάζουν τον «Ιερό Λόφο» και η οποία ακόμη και σήμερα ισχύει υπό τους Άραβες πλέον, την διασπορά τους για 2000 χρόνια, την Αραβική κατάκτηση και «ιερόσυλη» τοποθέτηση Μουσουλμανικού τέμενους επί του βράχου του νόμου της Διαθήκης για 1400 χρόνια και την επανίδρυση του κράτους τους το 1948, θεωρούν ότι ο «Ιερός Λόφος» είναι ιερό κεκτημένο της ιστορίας τους και επιθυμούν να μπορούν μετά από 2000 χρόνια να ξαναπροσευχηθούν σε ένα ναό που θα βρίσκεται πάνω στον πιο ιερό τους χώρο. Οι απόψεις τους έχουν μια δόση θρησκευτικής πικρίας διότι υποστηρίζουν ότι οι Μουσουλμάνοι άδικα κρατούν τον «Ιερό Βράχο» και σίγουρα θα ένιωθαν πολύ προσβεβλημένοι αν κάποιος άλλος π.χ. Χριστιανός ή Ισραηλίτης καταλάμβανε την Μέκκα και αφού κατάστρεφε τους Αραβικούς ναούς έκτισε εκεί ένα δικό του ναό.

ΕΙΡΗΝΗ ή ΠΟΛΕΜΟΣ: Το σίγουρο είναι και αποδεικνύεται από την ιστορία, ότι όταν σε ένα ιερό χώρο μιας θρησκείας βρίσκεται τέμενος άλλης θρησκείας και μάλιστα εχθρικής προς αυτήν, σπάνια βρίσκεται ειρηνική λύση που να συμβιβάζει και τα 2 μέρη. Ιδίως όταν το τέμενος αυτό βρίσκεται πάνω από επίμαχο συγκεκριμένο «ιερό χώρο». Ιστορικά είναι πολύ πιθανότερο μια τέτοια Ισραηλινή διεκδίκηση κατά των Αράβων να στηριχθεί σε πολεμική σύγκρουση παρά σε ειρηνική διευθέτηση. Ας σημειωθεί ότι και οι Άραβες πολεμικά διεκδίκησαν τον χώρο από τους Χριστιανούς. Σπάνια ανάμεσα σε θρησκείες, ιδίως στις αντιπαλόμενες, υπήρξε διάθεση για ειρηνική διευθέτηση προβλημάτων, ιδίως όταν το πολεμικό ιστορικό υπόβαθρο κάθε άλλο παρά αμελητέο είναι. Αλλά ας γίνει ακόμη μια παρατήρηση. Είναι αξιοπρόσεχτο το ότι το νέο κράτος του Ισραήλ από το 1948, όντως μια ασθενική μειοψηφία σε σχέση με τους Άραβες και η οποία ακόμη υπάρχει αν σκεφτεί κανείς ότι αριθμεί 4.000.000 κάτοικους, επεκτάθηκε στο σημερινό εύρος παρά αυτή την πάρα πολύ μικρή του πληθυσμιακή σύσταση. Πολλοί έχουν υποστηρίξει ότι το Ισραήλ έχει την υποστήριξη των Η.Π.Α. και αυτό τους αρκεί. Στρατιωτικά όμως, και ο γνώστης και μελετητής των τακτικών και στρατηγικών θεμάτων το γνωρίζει, μπορεί να λεχθεί ότι οι Άραβες του «περίγυρου» ήσαν πάντοτε αριθμητικά ανώτεροι σε στρατιωτικό εξοπλισμό και υποστηριζόμενοι από το οπλοστάσιο της πρώην Ε.Σ.Σ.Δ. Είναι αξιοσημείωτες λοιπόν οι Ισραηλιτικές στρατιωτικές νίκες όσο υπήρξαν οι άλλοτε Γερμανικές νίκες του Β’ Π.Π. που πολλές φορές αποδόθηκαν προπαγανδιστικά από τους σύμμαχους σε διαφορετικούς λόγους από εκείνους τους πραγματικούς και τόσο όσο ακόμη ήσαν οι Ελληνικές νίκες του 1821 και των απελευθερωτικών αγώνων του έθνους μας. Συνεπώς ας μην απορήσει κανείς αν το Ισραήλ αποτολμήσει στρατιωτικά νέα μελλοντική σύγκρουση στον χώρος της Μέσης Ανατολής.


Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy