ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Λιαντίνης
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GuessWho
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Anguilla
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 01:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GuessWho
ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ
ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΔΕΝ ΦΟΒΟΤΑΝ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.ΟΠΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΙΠΕ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΟΥ.ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!!

Master Of Puppets
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 10:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
"Όποιος μπορεί να σκοτώσει τον εαυτό του χωρίς λόγο γίνεται θεός", έχει πει(γράψει) ο Ντοστογιέφσκι.
Είναι μεγάλη κουβέντα που κατανοείται δύσκολα. Ο Λιαντίνης την είχε κατανοήσει πλήρως. Μπήκε στα πολύ βαθιά. Τα κατάφερε άραγε;

_________________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 13:32:27  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Λιαντίνης είχε πολύ καλά κατανοήσει ότι ο Θάνατος δεν είναι παρά η Αρχή για κάτι άλλο... πολύ μεγαλύτερο...πολύ σπουδαιότερο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
80 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 03:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
Καλημερα σε ολους!!!
Ειναι ο θανατος ενα θεμα που με απασχολει και δεν μπορω να καταλαβω γιατι μερικοι τον φοβουνται και λενε μακαρι να μην πεθαινα ποτε και τετοιες κουταμαρες εγω παντως τον θανατο τον εχω παρει σαν ακομα ενα μυστηριο που θελοντας και μη ολοι μας θα το ανακαλυψουμε!!
!!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 10:35:15  Εμφάνιση Προφίλ
Eγώ προσωπικά φίλε μου τον Θάνατο δεν τον φοβάμαι...
Φαίνεται από τον τρόπο που ζω τη ζωή μου, πως οδηγώ, πως συμπεριφέρομαι στις "δύσκολες" στιγμές...
Αν μου έλεγες ότι σήμερα είναι η τελευταία μου μέρα δε θα με πείραζε...

Αυτό όμως που φοβάμαι και τρέμω... και νομίζω ότι είναι ανθρώπινο γιατί όλοι το φοβούνται ειναι το ταλάνισμα, το βασανιστήριο της ασθένειας της βαριάς ασθένειας που σε κάνει να αργοσβήνεις...
Αυτό δε θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω.
Πιστεύω ότι αν μου τύχαινε μάλλον θα έβαζα τέλος στην ίδια μου τη ζωή!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 16:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"Ο Λιαντίνης είχε πολύ καλά κατανοήσει ότι ο Θάνατος δεν είναι παρά η Αρχή για κάτι άλλο... πολύ μεγαλύτερο...πολύ σπουδαιότερο..."
AVALLON,ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ Κ.Λ.Π

"Αυτό όμως που φοβάμαι και τρέμω... και νομίζω ότι είναι ανθρώπινο γιατί όλοι το φοβούνται ειναι το ταλάνισμα, το βασανιστήριο της ασθένειας της βαριάς ασθένειας που σε κάνει να αργοσβήνεις...
"
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 18:54:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
AVALLON,ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ Κ.Λ.Π

Eγώ πάλι είμαι σίγουρη για το αντίθετο!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 21:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ..
ΟΠΟΤΕ ΒΡΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ,ΟΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ..
ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ,ΟΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΑΡΝΙΕΤΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ..
ΤΙ ΛΕΣ ?
ΧΑΛΑΡΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΧΡΟΝΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΓΟΣ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 22:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
εσεις που ταλαντευεστε ;;;μεταξυ φυσικου η μεταφυσικου;;;;

ο ανθρωπος επελεξε μια οδο,αφησε πισω του αρκετα για να μην θελει να παρει μαζι του τιποτα...

εμεις τι αφηνουμε πισω μας ,οταν ερθει η επιλεξουμε την ωρα να φυγουμε ;;;;

προσωπικα θα αφησω οτι πολυτιμοτερω θεωρω για'μενα,κατι για το οποιο αξιζε το ταξιδι μου,αυτο ειναι η αγαπη που αισθανομαι και νοιωθω για το ολο ,εκτος απο τον εαυτο μου,που ειναι και το μονο που με εμποδιζει απο το να φυγω...

ειναι η ελλειψη θαρρους,η το οτι δεν θελω να παρω τον εαυτο μου μαζι ;;;δεν το γνωριζω...

το μοναδικο που βιωνω ειναι η ανυπαρξια μου...

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 23:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
το μοναδικο που βιωνω ειναι η ανυπαρξια μου...



μαζι σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 11:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Για τον Λιαντίνη θάνατος σημαίνει ανυπαρξία για πάντα, μαύρο σκοτάδι και απόλυτο τίποτα.
Ο Λιαντίνης όσο υπήρχε ανάμεσά μας βίωνε τον θάνατο του. Κάθε στιγμή. Ήταν ζωντανός λοιπόν με όλη την σημασία της λέξης. Όλοι εμείς οι υπόλοιποι μυρίζουμε πτωμαίνη και δεν το έχουμε καταλάβει.
Η πρόταση του Μάνου "το μοναδικο που βιωνω ειναι η ανυπαρξια μου..." είναι απόλυτα εύστοχη.

______________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 12:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"Οι μύθοι για τη μεταθανάτια ζωή είναι το ύπατο ψέμα του ανθρώπου από την άποψη του απόλυτου και του καθολικού.....Εκείνος από τους ιδρυτές θρησκειών που θα άντεχε να στηρίξει τη θεϊκή ιδέα του σε οποιοδήποτε άλλο έξω από αυτό το αρχιμήδειο σημείο, το μοναδικό οπαδό που θα αποχτούσε θα τον έβρισκε στον εαυτό του…
"

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 12:18:07  Εμφάνιση Προφίλ
Mε κάλυψες...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 13:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
..ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ :)

"Ο φόβος και ο πόνος μπροστά στο θάνατο είναι η αιτία που έπλασε ο άνθρωπος τον κάτω κόσμο και τον Αδη. Και πάντα μέσα στη σφαίρα της ποίησης. Στη σφαίρα της θρησκείας όμως η αιτία αυτής της επινόησης, πέρα από το φόβο και τον πόνο, εκπορεύτηκε κυρίαρχα από το χυδαίο στοιχείο της ανθρώπινης φύσης. Και τέτοιο ονομάζω την ημιμάθεια, τον εγωισμό, και την ανανδρία…
Αν έξαφνα συναντήσεις στο δρόμο σου άνθρωπο, κι είναι ανάγκη να καρατάρεις το μέταλλο της ανθρωπιάς του, έχεις ασφαλή μέθοδο να το κάμεις. Είναι η λύδια λίθος που δοκιμάζει το ποιό του μυαλού και της «ύπαρξης» των ανθρώπων.
- Πες μου ξένε, θα τον ρωτήσεις, πιστεύεις στη ζωή μετά θάνατο;
Αν σου αποκριθεί «Ναι πιστεύω!», τότε το πιο φρόνιμο που έχεις να κάμεις είναι να του δώσεις ένα τάλληρο να του πεις «Καλημέρα», και να φύγεις. Να πάρεις εκείνο το δρόμο που δε θα ξαναβγεί ποτέ μπροστά σου.
Γιατί η απάντηση που σου έδωσε δηλώνει ότι αναζητούσες άνθρωπο και σύντυχες πίθηκο. Πίθηκο κολομπίνο και μακάκο… "

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 15:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:
Πες μου ξένε, θα τον ρωτήσεις, πιστεύεις στη ζωή μετά θάνατο;
Αν σου αποκριθεί «Ναι πιστεύω!», τότε το πιο φρόνιμο που έχεις να κάμεις είναι να του δώσεις ένα τάλληρο να του πεις «Καλημέρα», και να φύγεις. Να πάρεις εκείνο το δρόμο που δε θα ξαναβγεί ποτέ μπροστά σου.
Γιατί η απάντηση που σου έδωσε δηλώνει ότι αναζητούσες άνθρωπο και σύντυχες πίθηκο. Πίθηκο κολομπίνο και μακάκο…"

Δεν έτυχε να διαβάσω Λιαντινη… άκουσα λίγο από διαλέξεις που έδωσε…. μα έχω την εντύπωση πως κάπου εξυμνεί (αν δεν κάνω λάθος)… και τον Πλάτωνα…

Τώρα στη λέξη ΠΙΣΤΕΥΩ... *(που ερωτά) νομίζω βρίσκεται ένα κλειδί κατανόησης… τόσο του Λιαντινη…όσο του Πλάτωνα…μα και του αυθεντικού / Πραγματικού Φιλόσοφου…

Πεθαίνουν στιγμή με στιγμή…ψυχολογικά μέσα τους…****

Αναρωτιέμαι αν σε όλο το φόρουμ….(μα και εκτός)…υπάρξει ένα μόνο άτομο να γράψει….Ξέρω πως πεθαίνουν ψυχολογικά!!! *(που δεν είναι ξεχνώ… ούτε χρόνο σκεπάσματα…)

Θα του έδινα ένα εκατοστάρικο!!!

....δεν θα το έπαιρνε.... ξέρετε γιατί?

Πιστευω πως δεν εχει αναγκες...καθε μερα ειναι ΝΕΑ...ξυπνα και αισθανεται πως ζει ΑΙΩΝΙΑ....ετσι, ούτε καν χρειάζεται...(να φύγει ΤΩΡΑ)…προς το θάνατο… (Αυτό....να το δειτε... με τα εσωτερικα ματια)

Γνωρίζει…*(Τον ΘΑΝΑΤΟ)....εν ΖΩΗ…

Έτσι δεν είναι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 22:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
Γνωρίζει…*(Τον ΘΑΝΑΤΟ)....εν ΖΩΗ…

η "η ζωη εν ταφο",οπου τον ρολο του ταφου παιρνει η ιδια η ζωη σε εναν κοσμο ψυχικης ανυπαρξιας και ειναι μονοδρομος προς αδιεξοδο..

ας ειναι η αγαπη εκεινη που θα αφησω πισω ,γιατι με αυτην τις καρδιες σας θα γεμισω...

δεν θελω να παρω τιποτα ,γιατι χωρις αγαπη θα ειμαι ο ιδιος ενα τιποτα,στον αιωνιο κοσμο της ψυχικης μου ηρεμιας....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 00:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Φίλε ΜΑΣ…. Μάνος ΜΑΣ!!!

Θα σε παρακαλούσα (μιας και επαναλαμβάνεις κάτι που έγραψα)….να δεις και την πιο βαθιά σημασία του θανάτου...(Ψυχολογικη)

Από γλυκές, αγάπες, σιρόπια και μελομακάρονα…ΠΥΞΑΜΕ!

Αλήθεια,

είσαι σίγουρος πως γνωρίζεις τι είναι η ΖΩΗ/ΑΓΑΠΗ (που δεν είναι τα μελοδράματα και οι ρομαντικό λεξούλες)….χωρίς να γνωρίσεις… τι είναι ο θάνατος?

Επιτρέπεις φυσικά ΜΑΝΟΣ ΜΑΣ….να τρέφουμε κάποιες αμφιβολίες….για οτι μας λενε....χωρις εξερεσεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 05:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Αχ ερωτά!!!! Ερωτα!!!! Που να είναι τώρα? Με ποιον να σαλιαριζει….(τώρα και παχιά να ήταν….σαν εσωτερικότατοι που είμαστε... πρέπει να κοιτάμε την ψυχή!. )!!!!!

δικη σου παραγραφος,δικα σου λογια ,ισως να θελεις να την σχολιασουμε ,ισως οχι...

προσωπικα θα μεινω και θα ειμαι εδω να βιωνω την ανυπαρξια μου,οτιδηποτε χρειαστεις ,θα βιωνω την καθημερινη αγαπη του θανατου μου που ειναι η μοναξια...

απο εξυπνουλιδες σαν του λογου σου στα 31 μου που ειμαι εχω γνωρισει πααααρα πολλους,θελεις να μελετησεις καλυτερατα λεγομενα μου...καντο ,μην πηγαινεις απο την πλαγια οδο ομως...

αδικεις τον εαυτο σου και εμενα...

φιλακια και να εισαι πιο προσεκτικος στο τι γραφουν οι αλλοι ,χωρις εξαιρεση....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

υ.γ ryche ,φιλε ειμαι και εγω διπλα σου:)))

Edited by - manos on 02/12/2003 05:09:33

Edited by - manos on 02/12/2003 05:12:26

Edited by - manos on 02/12/2003 05:26:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 07:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Φιλε μας ΜΑΝΟΣ ΜΑΣ....

Έχω την εντύπωση πως στα 31 σου, δεν έμαθες ακόμα να ξεχωρίζεις, (και είναι σοβαρό) το ΧΙΟΥΜΟΡ… από τη ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ… …

Εκτός αυτού, πηγαίνω και από πλάγια οδό…!!!!.* Τόσο πλάγια... (ώστε να θέλεις να σχολιάσω λόγια του Αχλαδοτηρου…σε άλλα ΦΟΡΟΥΜ…?) Και βρήκες τόσους εξυπνούληδες στη Ζωή *(Σαν και τον Πλάτωνα έτσι?)…!!!

Μα καλά κανείς δεν σου μίλησε για τη μεγάλη διάφορα που έχει η μοναξιά από τη Μοναχικότητα?
Ας είναι…

Μάνος μας Φίλε Μας,
Στο φόρουμ λίγο πιο ψηλά *(ΣΟΦΙΑΣ) είναι γραμμένα αρκετά (και όχι πλάγια)…

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=623&whichpage=4&ARCHIVE=

στα περί Αγάπης…*(ΣΕΛ.4) θα βρεις…

quote:
Η μοναχικότητα δεν είναι απομόνωση. Δεν υπάρχει σοφία χωρίς μοναχικότητα.
Η Μοναχικότητα είναι του ΕΙΝΑΙ, και είναι αδιαίρετη, κάτι σαν τη φωτιά. Όταν υπάρχει μοναχικότητα μπορείς και επικοινωνείς ΑΛΗΘΙΝΑ με τα πάντα.

Η Απομόνωση, είναι μοναξιά, με το φόβο και πόνο που την συνοδεύουν, κατά συνέπεια επιθυμία να απαλλαγούμε από αυτό, από την ανικανότητα μας να επικοινωνήσουμε.
Με την κατανόηση του ΕΑΥΤΟΥ, τελειώνουν τα πέπλα της ουτοπίας.
Η Εαυτός….. Η Αγάπη.


Μα ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ….μιας και ΓΡΑΦΕΙΣ…

quote:
ειναι η ελλειψη θαρρους,η το οτι δεν θελω να παρω τον εαυτο μου μαζι ;;;δεν το γνωριζω...
το μοναδικο που βιωνω ειναι η ανυπαρξια μου...

ΚΑΙ,

quote:
η "η ζωη εν ταφο",οπου τον ρολο του ταφου παιρνει η ιδια η ζωη σε εναν κοσμο ψυχικης ανυπαρξιας και ειναι μονοδρομος προς αδιεξοδο..


Νομίζεις ακόμα πως σε αδίκησα? Πως δεν προσεξα? …τότε ζήτω ΣΥΓΝΩΜΗ!

Και φυσικα ΣΥΓΝΩΜΗ και στα υπολοιπα μελη, μιας και ξεφυγαμε απο το θεμα ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ.

Βεβαια, οχι και τοσο...


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 02/12/2003 07:47:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 13:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
Επιλεγμένα αποσπάσματα από το βιβλίο του ''Τα Ελληνικά'',

μεσα απο το http//:www.liantinis.gr


«Προορίζεται μόνο για τους φοιτητές και για τους εκπαιδευτικούς που δεν έχουν περάσει το μεσοστράτι της ζωής τους»

ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ

Να υπάρχεις ελληνικός δηλώνει τέσσερες τρόπους συμπεριφοράς.

Ότι δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα από την φύση. Όχι την αλήθεια που φτιάχνει το μυαλό των ανθρώπων.

Ότι ζεις σύμφωνα με την ηθική της γνώσης. Όχι με την ηθική της δεισιδαιμονίας και των προλήψεων.

Ότι αποθεώνεις την εμορφιά. Γιατί η εμορφιά είναι δυνατή σαν το νου σου και φθαρτή σαν τη σάρκα σου.

Και κυρίως αυτό.. Ότι αγαπάς τον άνθρωπο.Πως αλλιώς! Ο άνθρωπος είναι το πιο τραγικό πλάσμα μέσα στο σύμπαν.


Με κρασί και τραγούδι

Έλληνας θα πει δύο και δύο τέσσερα στη γη. Όχι δύο και δύο είκοσι δύο στον ουρανό.
Έλληνας θα πει να τελείς στους νεκρούς τις χοές της Ηλέκτρας. Όχι κεριά στους νεκρόλακκους και δηνάρια στο σακούλι του τουρκόπαπα.
Έλληνας θα πει να προσκυνάς τακτικά στους Δελφούς το γνώθι σαυτόν. Όχι να κάνεις εξομολόγηση στους αγράμματους πνευματικούς και στους μαύρους ψυχοσώστες.
Έλληνας θα πει να σταθείς μπροστά στη στήλη του Κεραμεικού και να διαβάσεις το επιτύμβιο:
στάθι και οίκτιρον
Σταμάτα και δάκρυσε, γιατί δεν ζω πια. Και όχι να σκαλίζεις πάνω σε σταυρούς κορακίστικα λόγια και νοήματα:προσδοκώ ανάσταση νεκρών.
Έλληνας θα πει το πρωί να γελάς σαν παιδί. Το μεσημέρι να κουβεντιάζεις φρόνιμα. Και το δείλι να δακρύζεις περήφανα. Και όχι το πρωί να κάνεις μετάνοιες στα τούβλα. Το μεσημέρι να γίνεσαι φοροφυγάς στο κράτος και επίτροπος στην ενορία σου. Και το βράδυ να κρύβεσαι στην κόχη του φόβου σου, και να ολολύζεις σαν βερέμης.
Ακόμη και ο Ελύτης, καθώς εγέρασε το ρίξε στους αγγέλους και στα σουδάρια. Τι απογοήτεψη…
Έλληνας θα πει όσο ζεις, να δοξάζεις με τους γείτονες τον ήλιο και τον άνθρωπο. Και να παλεύεις με τους συντρόφους τη γη κα τη θάλασσα. Και σαν πεθαίνεις, να μαζεύονται οι φίλοι γύρω από τη μνήμη σου, να πίνουνε παλιό κρασί και να σε τραγουδάνε…


με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

υγ.συγνωμη που δεν εχω στα 31 αισθηση του χιουμορ και την δυνατοτητα να σε μαθω να σεβεσαι τους ομιλητες σου ,πριν ξεκινησεις προφορικη η γραπτη επιθεση,εναντιων τους.

Edited by - manos on 02/12/2003 13:47:57

Edited by - manos on 02/12/2003 13:56:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 15:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Τώρα Μάνος μας….μάλλον κάνεις Χιούμορ..

Εκτός του ότι κανείς (quote) λόγια αλλού... (λες πράγματα που αν και δεν διάβασα Λιαντινη….τα εκφράζω εδώ μέσα… από αρχής…) σε ρωτώ και εγώ….

Αυτό είναι σεβασμός?

Έγραψα…
Γνωρίζει…*(Τον ΘΑΝΑΤΟ)....εν ΖΩΗ… (Εννοώ ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ…) Αυτό είναι το μυστικό του γνώθι σαυτόν….

Και κολλάς από κάτω…

quote:
η "η ζωη εν ταφο",οπου τον ρολο του ταφου παιρνει η ιδια η ζωη σε εναν κοσμο ψυχικης ανυπαρξιας και ειναι μονοδρομος προς αδιεξοδο..

Είναι σεβασμός στο συνομιλητή σου…να παίρνεις κάτι που όπως είδες δεν είχε καμία σχέση, και να γράφεις λέξεις….(ψυχική ανυπαρξία….και μονόδρομος προς αδιέξοδο)…. κάτι που ούτε καν περνάει στο το μυαλό ενός Φιλόσοφου?

Μα όχι Μανο μας!

Θίχτηκες για τις αγάπες τα σιρόπια και τα μελομακάρονα….

Αχ βρε Μάνο μας, και σε είχα για ξεφτέρι! Αν αντιδράς *(σε αυτό)….(και θέλεις να διδάξεις σεβασμό σε κάποιο)….πριν το κανείς…. Κοίτα μήπως είναι αλήθεια..…Αν δεν ειναι... γιατι χολοσκας?

Πολύ σιροπιαστός είσαι βρε Μανάρι μας… Σε κερήθρα σε βαφτίσανε?

Αν δεν κανω λαθος οι Ελληνες, που μας ανεφερες με το αποσπασμα του Λιαντινη….προτυμουν να τους λένε τα πράγματα ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ….γιατί ΜΑΝΟΜΑΣ γλυκοπετιμεζενιε... ΚΑΠΟΙΟΙ τα λένε ΠΙΣΩ ΜΑΣ….και μετά έρχονται στο ΦΟΡΟΥΜ…(μας κάνουν και τους φίλους/καθολου ελληνικο αυτό!)….. και γράφουν… συροποκουφετοπαντρειας λογάκια!

Σε πικραινω Μανο μας….το ξερω, μα ισως και να σε αγαπω, περισσοτερο από τη μαμα σου και τον μπαμπα σου!

Χωρίς ψευτοσεβασμό….διχως ψευτοαγαπη….ο Πλατωνακος σας!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 22:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Ας μιλήσει ο Λιαντίνης για να λύσει την "παρεξήγηση":

"Το γεγονός του θανάτου είναι για τον καθένα από μας το ατομικό όριο του απόλυτου. Είναι ο βαθμό μείον 273 όχι στην κλίμακα της θερμότητας, αλλά στην κλίμακα του ανθρωπολογικού Μηδέν. Από τη στιγμή που θα πεθάνω περιέρχομαι αστραπιαία στην ίδια κατάσταση, που βρίσκεται εκείνος που δεν εγεννήθηκε ποτές.

Νέκυια σημαίνει να ζήσεις ζωντανός σε όλη τη ζωή σου τη γνώση και τη λύπη του θανάτου σου εδώ στον απάνω κόσμο.
Νέκυια σημαίνει να στοχαστείς και να ζήσεις τη ζωή σου όχι μισή αλλά ολόκληρη. Με την απλή, δηλαδή και τη βέβαιη γνώση ότι ενώ υπάρχεις ταυτόχρονα δεν υπάρχεις. Ότι ενώ ζεις αυτό που είσαι, δηλαδή ζωντανός του σήμερα, ταυτόχρονα ζείς κι αυτό που δεν είσαι δηλαδή το νεκρός του αύριο. Η ζωή σου στην ουσία της είναι η δυνατότητα και η δικαιοδοσία της φαντασίας σου. Όχι άλλο".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 23:30:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Με την απλή, δηλαδή και τη βέβαιη γνώση ότι ενώ υπάρχεις ταυτόχρονα δεν υπάρχεις.

Αν πρέπει να ζούμε με την επίγνωση ότι ενώ υπάρχουμε ταυτόχρονα και δεν υπάρχουμε...
Αν η ζωή είναι ανυπαρξία...
Τότε τι στην ευχή είναι ο Θάνατος?
Α! ναι το βρήκα: H ανυπαρξία της ανυπαρξίας...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 01:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ
ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ!
Είναι από τους λίγους που έγινε η πράξη ,
όλων αυτών που έλεγε..


H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 12:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
http://liantinis.gr/bvnews/news.shtml?nid=36


Έρωτας και θάνατος

Κάθε φορά που ερωτεύονται δύο άνθρωποι, γεννιέται το σύμπαν. Η, για να μικρύνω το βεληνεκές, κάθε φορά που ερωτεύουνται δύο άνθρωποι γεννιέται ένας αστέρας με όλους τους πρωτοπλανήτες του.
Και κάθε φορά που πεθαίνει ένας άνθρωπος, πεθαίνει το σύμπαν. Η, για να μικρύνω το βεληνεκές, κάθε φορά που πεθαίνει ένας άνθρωπος στη γη, στον ουρανό εκρήγνυται ένας αστέρας supernova.
Έτσι , από την άποψη της ουσίας ο έρωτας και ο θάνατος δεν είναι απλώς στοιχεία υποβάθρου. Δεν είναι δύο απλές καταθέσεις της ενόργανης ζωής.
Πιο πλατιά, και πιο μακρυά, και πιο βαθιά, ο έρωτας και ο θάνατος είναι δύο πανεπίσκοποι νόμοι ανάμεσα στους οποίους ξεδιπλώνεται η διαλεκτική του σύμπαντος. Το δραστικό προτσές δηλαδή ολόκληρης της ανόργανης και της ενόργανης ύλης. Είναι το Α και το ω του σύμπαντος κόσμου και του σύμπαντος θεού. Είναι το είναι και το μηδέν του όντος. Τα δύο μισά και αδελφά συστατικά του.
Έξω από τον έρωτα και το θάνατο πρωταρχικό δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Αλλά ούτε είναι και νοητό να υπάρχει. Τα ενενήντα δύο στοιχεία της ύλης εγίνανε, για να υπηρετήσουν τον έρωτα και το θάνατο. Και οι τέσσερες θεμελιώδεις δυνάμεις της φύσης, ηλεκτρομαγνητική, ασθενής, ισχυρή, βαρυτική, λειτουργούν για να υπηρετήσουν τον έρωτα και το θάνατο.
Όλα τα όντα, τα φαινόμενα, και οι δράσεις του κόσμου είναι εκφράσεις, σαρκώσεις, μερικότητες, συντελεσμοί, εντελέχειες του έρωτα και του θανάτου.
Γι αυτό ο έρωτας και ο θάνατος είναι αδελφοί κα ομοιότητες, είναι συμπληρώματα, και οι δύο όψεις του ιδίου προσώπου.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 09:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Ζω με επίγνωση θανάτου σημαίνει ότι κατέκτησα την πνευματική μου ολοκλήρωση. Σημαίνει ότι μετά από πολύ κόπο και πόνο μπόρεσα να ανέβω άλλο ένα σκαλοπάτι της εξέλιξης. Ίσως το τελευταίο. Μπορώ να λέγομαι Άνθρωπος.
Σημαίνει ότι Ζω

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 14:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Στο www.liantinis.gr γράφουν ότι θα δημοσιοποιηθεί ηχητικό ντοκουμέντο του Λιαντίνη που μιλάει για τον αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο.
Μου ακούγεται περίεργο καθώς ο Χριστόδουλος ενθρονίστηκε μόλις λίγες μέρες πριν ο Λιαντίνης εξαφανιστεί. Πότε πρόλαβε και διαμόρφωσε άποψη. Ας περιμένουμε όμως να δούμε...

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Aκρίτας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 23:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Aκρίτας
Δεν έχω διαβάσει ποτέ βιβλίο του Λιαντίνη.
Με τα αποσπάσματα που παραθέτετε κατάλαβα ότι έχω διαπράξει μέγα αμάρτημα.
Διαβάζοντας το κείμενο του <<ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ>> που ο φίλος manos μας παράθεσε, διαπίστωσα ότι μέσα σε λίγες γραμμές ο Λιαντίνης εκφράζει την αρχαία ελληνική σκέψη σε όλο της το μεγαλείο.
Αναδεικνύει την ποιότητα και την ομορφιά, την λεβεντιά και τον έρωτα.
Απαξιώνει την υπερβολή, την ηθική της κοινωνίας και τον ατομικισμό.
Αν και είναι υπερβολή αυτό που θα πω, (εντούτοις με εκφράζει την συγκεκριμένη στιγμή ) και ενώ δεν έχω διαβάσει όπως είπα έργα του, ο Λιαντίνης είναι ο φιλόσοφος που άγγιξε την ψυχή μου με μόλις <<τρεις αράδες>>.
Τόσο απλός και τόσο εύστοχος.
Όπως και οι αρχαίοι Πατέρες μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 13:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante

Δείτε, ή μάλλον ακούστε αυτό http://liantinis.gr/bvnews/news.shtml?nid=64

Και όμως μας είχε προειδοποιήσει...

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 14:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος
Ο Λιαντίνης είχε μια εμμονή με τον θάνατο που τον οδήγησε
στην καταστροφή του.


Το ερώτημα που του τέθηκε στο δρόμο, κάτι σαν το αίνιγμα
της Σφίγγας στις Θήβες, εστάθηκε το ακόλουθο:
«Καθώς κοιτάς το μηδέν στα μάτια δύνεσαι να μην αποκαρτερήσεις;»
Αποκρίθηκε: «Ναι»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy