ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 10:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ πάλι θα ρωτήσω τα εξής 2:

Έχουμε να κάνουμε με με επαφή με ορισμένες οντότητες ή τέτοιου είδους φαινόμενα είναι ανταύγεια της δημιουργικής φαντασίας ;

Mήπως, τελικώς, ό,τι θεωρούμε φαντασία είναι πραγματικότητα, αλλά σε άλλο επίπεδο από αυτό που αντιλαμβανόμαστε με τις 5 αισθήσεις ;

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 11:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Oannes ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Έχουμε να κάνουμε με με επαφή με ορισμένες οντότητες ή τέτοιου είδους φαινόμενα είναι ανταύγεια της δημιουργικής φαντασίας ;

Mήπως, τελικώς, ό,τι θεωρούμε φαντασία είναι πραγματικότητα, αλλά σε άλλο επίπεδο από αυτό που αντιλαμβανόμαστε με τις 5 αισθήσεις ;



ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΗ ????
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΗ Η ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΑ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΛΕΧΘΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΠΙΚ ΟΤΙ ΕΙΔΑΝ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ.
ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΙ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΣΤΑ ΤΟΠΙΚΣ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΗ ΝΑ ΛΕΝΕ ΠΟΛΛΟΙ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΕΙΔΑΝ.

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΔΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΤΟΥΣ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΟΥΝ.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.

ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΩΝ ΦΙΛΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 11:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΕΧΩ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟΘΕΙ ΣΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡEΣ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ Η ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ.

ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ -ΠΕΝΤΕΛΗ, ΠΑΡΝΗΘΑ,ΞΩΤΙΚΑ κτλ.

ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ....

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ?


Νομίζω πως όχι, επειδή υπάρχουν "κατασκευαστικοί περιορισμοί". Τα αισθητήρια όργανά μας έχουν περιορισμένη αντίληψη (όπως είπαν και άλλοι φίλοι), αλλά και η επεξεργασία αυτών των "ερεθισμάτων" γίνεται με περιορισμένα μέσα (την λογική επεξεργασία), όπου συνήθως γίνεται σύγκριση των νέων ερεθισμάτων με την ήδη υπάρχουσα στο μυαλό μας database...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 12:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ostria ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ "ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΩΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ" ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΗ (ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ)ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ Η ΨΥΧΗ.

ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ "ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ".

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ "ΔΟΥΜΕ" ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΤΗΣ "ΛΟΓΙΚΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ" ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 13:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ "ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΩΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ" ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΗ (ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ)ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ Η ΨΥΧΗ.

ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ "ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ".

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ "ΔΟΥΜΕ" ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΤΗΣ "ΛΟΓΙΚΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ" ????


Φίλε Avatar ακόμα κι αν θεωρίσουμε ότι μέσω του πνεύματος ή της ψυχής (αναπόδεικτα και τα δύο) μπορούμε να έχουμε αντίληψη (εξω-αισθητήρια αντίληψη όπως συνήθως την ονομάζουν), και πάλι η επεξεργασία του γεγονότος είναι αδύνατη. Οπότε δεν μπορούμε να καταλήξουμε σε βάσιμα συμπεράσματα.

Αρκετοί σύγχρονοι ψυχολόγοι θεωρούν το φαινόμενο της "διαισθήσεως" ως αυτόματη επεξεργασία των δεδομένων, χωρίς να μεσολαβεί ο χρόνος που χρειάζεται για την ολοκλήρωση της διαδικασίας που μας οδηγεί στο συγκεκριμένο συμπέρασμα.
Δηλαδή το μυαλό μας επεξεργάζεται τα δεδομένα με τέτοια ταχύτητα ώστε δεν αντιλαβανόμαστε την διαδικασία που ακολουθεί για να βγάλει το όποιο συμπέρασμα, αλλά έχουμε κατευθείαν το αποτέλεσμα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 16:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΣΤΡΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΝ ΔΕΧΟΜΑΙ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ...
ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ???????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 22:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΣΤΡΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΝ ΔΕΧΟΜΑΙ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ...
ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ???????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Η δική μου απάντηση είναι "σίγουρα όχι"!
Το θέμα ξέρεις ποιό είναι φίλε avatar; (παρεπιπτόντως φίλη είμαι όχι φίλος) Οτι ακόμα κι αν αντιληφθούμε κάτι περισσότερο από τα συνήθη, δεν έχουμε τον τρόπο να βρούμε την αληθινή φύση αυτού που αντιληφθήκαμε. Είναι προφανώς έξω από τα δικά μας μέτρα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 22:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια φωτογραφια ισως στον χωρο και τον χρονο της υποστασης μας?

οπως γινεται με τους δροσουλιτες?

οι σκιες ισως ειναι το αποτελεσμα επεξεργασιας της υπαρξης μας στον χωρο και τον χρονο,αυτο εννοω.

συγνωμη αν δεν μπορω να το εκφρασω καλυτερα

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 10:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ ΟΣΤΡΙΑ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ......

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΙ.

ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΑ "ΔΟΥΜΕ".
ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ.

ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ ?????
ΕΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ "ΔΕΙ" ΝΑ "ΓΝΩΡΙΣΕΙ" ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ
"ΝΙΩΣΕΙ" ΟΛΑ ΑΥΤΑ?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 11:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μια φωτογραφια ισως στον χωρο και τον χρονο της υποστασης μας?

οπως γινεται με τους δροσουλιτες?

οι σκιες ισως ειναι το αποτελεσμα επεξεργασιας της υπαρξης μας στον χωρο και τον χρονο,αυτο εννοω.


Φίλε Μάνο, μιλάς για ένα "αποτύπωμα" αν κατάλαβα καλά, αλλά σε ποιό πράγμα ακριβώς αναφέρεσαι; Στην αύρα; Στα φαντάσματα; Για κάντο πιό ξεκάθαρο.

Ακόμα κι αν έχουμε αυτό το "αποτύπωμα" πώς το ερμηνεύουμε;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 12:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΙ.

ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΑ "ΔΟΥΜΕ".
ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ.

ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ ?????
ΕΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ "ΔΕΙ" ΝΑ "ΓΝΩΡΙΣΕΙ" ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ
"ΝΙΩΣΕΙ" ΟΛΑ ΑΥΤΑ?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Φίλε Avatar, η άποψη μου είναι ότι σε κανένα θέμα "αναζήτησης της γνώσεως" δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι και κατηγορηματικοί. Εδώ σε καθαρώς επιστημονικά θέματα και βλέπεις ότι κάθε λίγο και λιγάκι ανακαλύπτουμε πράγματα που αναιρούν τους παλιούς καθιερωμένους νόμους και αναγκαζόμαστε να προσδιορίσουμε πολύ πολύ συγκεκριμένα τον χώρο της εγκυρότητάς τους.

Αυτό που λέω όμως είναι ότι υπάρχει ένα πλήθος φυσικών "φαινομένων" που δεν τα αντιλαμβανόμαστε ενώ γνωρίζουμε ότι υπάρχουν και είναι εκεί. Από τις διάφορες ακτινοβολίες που δεν πιάνει το μάτι μας, τους ήχους που δεν πιάνει το αυτί μας, τα ακάρια που ζουν πάνω και γύρω μας αλλά δεν τα βλέπουμε αν και κάπου κάπου τα αντιλαμβανόμαστε...

Ολα αυτά τα γνωρίσαμε μέσω κατασκευασμέων "οργάνων" και όχι μέσω των φυσικών δικών μας. Γιατί λοιπόν να αποκλείουμε την ύπαρξη και άλλων φυσικών "φαινομένων" τα οποία υπάρχουν μεν, αλλά δεν έχουμε τα κατάλληλα όργανα ακόμα για να τα ανιχνεύσουμε;

πχ. ποιός μου λέει ότι η τηλεπάθεια, η πρόγνωση κλπ δεν είναι κάποιες εκπομπές κυμμάτων άγνωσης ακόμα φύσης και συχνότητας;
ή ότι τα "φαντάσματα" δεν είναι το "αποτύπωμα" μιάς έντονης εικόνας στον χώρο; Οπως συμβαίνει και με την αποτύπωση της αύρας των ζωντανών όντων στην φωτογραφική πλάκα της φωτογραφίας Κίρλιαν;

Τί είναι όμως η αύρα και ποιές είναι οι ιδιότητες της; Αποκλείεται να είναι το αποτέλεσμα των χημικών και ηλεκτρολυτικών ενώσεων του σώματός μας;
Κάποιος μίλησε για "σκεπτομορφές". Αν υπάρχουν και μπορούν να "σχηματιστούν" τότε γιατί είναι τόσο σπάνιο φαινόμενο;
Αραγε τί συμβαίνει την στιγμή που ο χρήστης πχ ηρωίνης βλέπει μπροστά του ένα τεράστιο μυρμήγκι (παραίσθηση) και "ζει" αυτή την παραίσθηση;
Υποθέτω ότι και εδώ έχουμε μια σκεπτομορφή η οποία ίσως και να αποτυπωνόταν σε φιλμ αν ήταν κάποιος νιφάλιος κοντά να τραβήξει την φωτογραφία;
Αλλά όπως και να έχουμε αυτή η "σκεπτομορφή" θα ήταν "υπαρκτή";

Δεν ξέρω αν ξεφεύγω από το θέμα, αλλά πόσο τελικά επηρεαζόμαστε από τις ήδη εγγεγραμμένες "εικόνες και γνώσεις" που έχουμε στο μυαλό μας, όταν ζούμε μια "μεταφυσική εμπειρία";
Και πιστεύεις, ότι η προσωπική μας ερμηνεία μπορεί να έχει σχέση με την πραγματική φύση αυτής της εμπειρίας;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xionoula
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 23:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xionoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
egw den 8a xrhsimopoiousa thn lejh blepw alla noiw8w mono me tis ais8hseis mporoume na katalaboume auto pou den mporei na katanohsei to mualo mas giati apo thn fysh tou einai ftiagmeno na analuei mono auta pou dexetai apo ta optika nevra

epomenws oti prepei na eley8erwseis oles tis ais8hseis sou gia na mporeseis na deis kai na dexteis auta pou denmporei na deis me ta matia

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ermioni
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 14:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ermioni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

egw den 8a xrhsimopoiousa thn lejh blepw alla noiw8w mono me tis ais8hseis mporoume na katalaboume auto pou den mporei na katanohsei to mualo mas giati apo thn fysh tou einai ftiagmeno na analuei mono auta pou dexetai apo ta optika nevra

epomenws oti prepei na eley8erwseis oles tis ais8hseis sou gia na mporeseis na deis kai na dexteis auta pou denmporei na deis me ta matia




Μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση μπορεί να μας τη δώσει ένας "μύστης" ή ένας "ραβδοσκόπος" που ασχολείται με τη χρυσοθηρία βλέπουν πράγματα που δε τα συλλαμβάνει ανθρώπινος νους!
Με σεβασμό και απόλυτη ειλικρίνεια,
ermioni

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 15:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΠΩΣ "ΚΙΝΗΤΑΙ" Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ (ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ) ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΣΟΥ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Ο "ΘΕΟΣ" ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xionoula
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 11:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xionoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν χρείάζεται να καταλάβεις το πως κινείται ο κόσμος γιατι αν το καταφέρει κάποιος αυτό δεν 8α εχει νόημα να ελευθερωθεί

οσο για την φύση της πραγματικότητας που διαφέρει απο άτομο σε άτομο ουτε και αυτό εχει σχέση το μόνο που χρειάζεται ειναι να απελευθερωθούμε απο όλες τις σκέψεις μας που μας κρατάνε δέσμιους και επιτέλους να δουμε τα πράγματα οπως τα βλέπει η ψυχή μας

και δεν νομίζω το μυστικό του να είσαι'ΘΕΟΣ' κρύβεται στο 'ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΠΩΣ "ΚΙΝΗΤΑΙ" Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ' ειναι κατί πολύ βαθυτερο και απλησιάστο με το ανθρωπινο μυαλο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 17:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ xionoula ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
και δεν νομίζω το μυστικό του να είσαι'ΘΕΟΣ' κρύβεται στο 'ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΠΩΣ "ΚΙΝΗΤΑΙ" Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ' ειναι κατί πολύ βαθυτερο και απλησιάστο με το ανθρωπινο μυαλο

ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΟ ΡΗΤΟ
ΘΕΟΙ ΕΣΤΕ TO EIΠΕ O XΡΙΣΤΟΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

ΙΣΩΣ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΛΛΑ TΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ..
ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜH ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΚΟΥΜΑΝ

quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ kouman ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ....
ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.
ΑΝ ΣΟΥ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΝΙΟΘΕΙΣ ΤΟΝ ΗΛΙΟ...
ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΥΡΙΖΕΙΣ..

ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ.
ΠΟΥ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ "ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ".

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 12:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, φίλε AVATARGR πολύ ωραίο το ερώτημά σου.

Εγώ πιστεύω πως το ότι έχει να κάνει με το τι βλέπουμε, τι καταλαβαίνουμε και το τι μπορούμε να αντιληφθούμε εξαρτάται μόνο από εμάς και από κανέναν άλλο. Το θέμα δηλαδή δεν είναι γιατί δεν τα βλέπουμε αλλά γιατί δεν θέλουμε να τα δούμε και γιατί δεν θέλουμε να παραδεχτούμε ότι υπάρχουν και είναι γύρο μας. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν ρωτήσεις όλους τους ανθρώπους για το αν πιστεύουνε ότι τους περιβάλλουν ένα σορό άυλα πράγματα, οι περισσότεροι από τους μισούς θα σου απαντήσουν αρνητικά και ένα μεγάλο μέρος των υπολοίπων θα σου πει ότι πιστεύει πως κάτι υπάρχει αλλά στην πραγματικότητα δεν τον πολιενδιαφέρει και δεν το πιστεύει πραγματικά.
Με όλα αυτά θέλω να καταλήξω στο εξής, ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα να τα δει και να τα γνωρίσει όλα, μοναδική προϋπόθεση για να συμβεί κάτι τέτοιο είναι να μπορέσει να απογυμνωθεί από τις στερεότυπες ιδέες και τα πιστεύω που του έχουν φυτέψει και ριζώσει καλά μέσα του οι ίδιοι οι συνάνθρωποι του, από την στιγμή που γεννήθηκε μέχρι και την στιγμή που θα πεθάνει. Αυτές οι ιδέες είναι τόσο στεγνές και στείρες που σε εγλοβίζουν σε μια πραγματικότητα μισή χωρίς να σε αφήνουν να δεις την ολοκλήρωση της και το τι υπάρχει πραγματικά πιο πέρα.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 00:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ. ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΛΕΠΟΥΝ Η ΑΚΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ


ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΣΚΑΦΗ ΜΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Astral_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 13:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Astral_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα...

AVATARGR, να φέρω διάφορα περιστατικά του θέματος

Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις ανθρώπων που μετά απο κάποιο ατύχημα η τέλος πάντον "βλάβη" στον εγκέφαλο υσχιρίζονται ότι έβλεπαν τα πράγματα όπως τα βλέπουμε σε ακτινογραφίες.
Μπορεί να είναι παραπληροφόρηση, μπούρδες αλλά μπορεί και όχι.
Αυτό αν μηλάς μόνο για την αίσθηση της όρασης. Τώρα για να δούμε "πραγματικά" μόνο η όραση δεν είναι αρκετή για να αποκωδικοποιήση την πραματική "πραγματικότητα".

Αυτές είναι η γνώμες μου καθαρά.
Ευχαρηστώ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 21:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΑΦΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΤΙ ΕΝΝΟΩ?ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΟΡΑΤΟ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΣΚΗΘΟΥΜΕ ΣΚΛΗΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΜΑΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΜΕ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ SPIRITSUAL I.Q.ME MIA ΕΝΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΑΓΝΗ ΖΩΗ,ΧΩΡΙΣ ΚΑΤ'ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΣΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ-ΑΓΝΑ ΚΑΙ ΑΔΟΛΑ-ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΟΡΑΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ, ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΤΠΑΓΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΩΣ ΑΠΟΚΥΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 02:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Συγνώμη", είπε ένα πολύ μικρό ψάρι του Ωκεανού, "είσαι πιο μεγάλος από μένα, οπότε μπορείς να μου πεις πού μπορώ να βρώ αυτό το πράγμα που λέγεται Ωκεανός;"
"Ο Ωκεανός", απάντησε το μεγαλύτερο ψάρι, "είναι εδώ που βρίσκεσαι τώρα".
"Τι αυτό;;" Μα αυτό είναι νερό!! Αυτό που ψάχνω είναι ο Ωκεανός" είπε απογοητευμένο το μικρό ψάρι και απομακρύνθηκε κολυμπώντας για να ψάξει κάπου αλλού.

Σταμάτα να ψάχνεις μικρό ψαράκι. Δεν υπάρχει τίποτα να ψάξεις. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να κοιτάξεις! "


quote:
ΦΙΛΕ ΘΩΘ... ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ?????

ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ .... ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ...
ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΨΕΥΤΕΣ.....



ΦΩΣ!


(ΥΓ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΕΛΛΥ...ΣΟΥ ΘΥΜΗΣΑ/ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ...ΟΜΟΡΦΑ :)



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 16:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ "ΑΚΟΥΤΕ "ΦΩΝΕΣ" ????" ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ madmax.

ΣΚΕΥΤΟΜΟΥΝ ΠΩΣ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ "ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ?" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ...
"ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ???? "

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy