ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΑ ΚΕΡΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 21:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και συνεχίζω, φίλοι μου:

Έλπιζα να έχω πάρει κανά-δυο απαντήσεις παραπάνω από του φίλου Xotchipilli2 (νά'ναι καλά το παιδί, δεν σνομπάρει ποτέ έναν ευγενικό συνομιλητή). Κάτι που να μου εξηγεί από πού αντλεί τις γνώσεις του ο/η ΚΑΜΙΚΑΖΕ όταν μας λέει:

quote:
μην συμπεριλάβεις την παραμικρή μέθοδο για το πώς γίνονται τέτοια πράγματα σε κανένα θέμα. Απλά για λόγους ασφάλειας, γιατί υπάρχουν πολλά "παιδάκια" όπως επίσης και πολλοί που είτε γιατί δεν πιστεύουν σε αυτά τα πράγματα και θέλουν να αποδείξουν τη ματαιότητα των όσων γράφονται, είτε από περιέργεια, καταλήγουν να δοκιμάζουν τις μεθόδους και τα αποτελέσματα δεν είναι και τόσο ευχάριστα.

Κάτι που να με διαφωτίσει στο τι εννοεί ο, πάντα ευγενής, AVATARGR με το:

quote:
ΦΙΛΕ Cagliostro ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΤΟΠΙΚ....

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΡΙΑ...
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΥΤΗ...

Ο ΚΑΘΡΕΥΤΗΣ ΦΙΛΕ Cagliostro ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΥΛΗ...
ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ....

ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ....


Και περισσότερα συμβαίνουν κάθε μέρα αλλά... σε τι αναφέρεσαι αγαπητέ;

Φίλη Amazona, γιατί

quote:
είναι πολύ επικίνδυνο να πειραματιζόμαστε με τέτοια θέματα πόσο μάλλον να καταπιανόμαστε με κ'άτι τέτοιο κι να αποφεύγουμε όσο μπορούμε να περιγράφουμε τέτοιες διαδικασίες!
???

Σε ποιές "επικίνδυνες παραμορφώσεις" αναφέρεται ο Kost;
Ο φίλος Απέρριτος θεωρεί τόσο επικίνδυνη τη δυνατότητα να ανοιχτούν "πύλες" που καλεί σε επέμβαση τους συντονιστές;

Τελικά, έχουμε προσωπική πείρα των κινδύνων που υπαινισσόμαστε (αλλά δεν αποκαλύπτουμε!)και είναι πραγματικά πιθανό να συμβούν σε ανυποψίαστα πιτσιρίκια που παίζουν μέσα στο χάος της άγνοιας περιμένοντας να δουν κανά καλό θρίλερ;
Ή απλά ΗΘΙΚΟΛΟΓΟΥΜΕ με τον συντηρητισμό Προέδρου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, βασισμένοι στα βιβλία του αγαπημένου μας συγγραφέα; Μήπως, όταν συναντάμε θέματα τελείως ξένα στη δική μας ψυχοσύνθεση ή εμπειρία, αντί να δίνουμε τα στοιχεία μας με νηφάλιο τρόπο κουνάμε σαν καθηγητές το δάκτυλο από καθέδρας;
Είναι παράλογη η σκέψη πως έτσι ενισχύουμε ανόητους μύθους αντί να τους εξαφανίζουμε; Εξάλλου κανείς μας δεν πειραματίστηκε με αφελή τρόπο (έστω και στη... μακρινή του νεότητα!);
Σκέπτομαι και εκείνο το θέμα με τα ενθεογενή... Παρά τη σοβαρή και υπεύθυνη δουλειά των εισηγητών ήταν εντυπωσιακό να βλέπεις σε δράση το αντανακλαστικό της "αυτόματης αντίθεσης λόγω παγιωμένης άποψης". Όταν γινόμαστε υπερσυντηρητικοί αυτόματα εκτοξεύουμε κάτι για την ασφάλεια "των παιδιών μας". Σαν τα παλιά "κοινωνικά μηνύματα" του ΑΝΤ1, ένα πράμα.

Καταλήγω:
Θεωρώ πως η απαξιωτική μας στάση σε κάποια θέματα δεν λύνει απορίες, δεν βοηθά τους νεότερους να αποτινάξουν την αμάθειά τους, δεν καθαρίζει τα θολά νερά.
Ούτε τα μισόλογα μας βοηθούν, αντίθετα ενισχύουν την ασάφεια των αμαθών. Και δεν δείχνουν καμία ουσιαστική εμπειρία: μάλλον την έλλειψή της και την επανάληψη κουρασμένων κλισέ με ύφος "γερόλυκου" που τα "έχει φάει με το κουτάλι" αλλά "δεν μιλά γιατί είναι επικίνδυνα πράγματα".
Δεν βάζω την ταμπέλα σε κάποιον,φίλοι μου. Αλλά έτσι που τα λέμε, τέτοιες εντυπώσεις δίνουμε. Αν κάποιος έχει κάτι να πει ας το πει, να μάθουμε και οι υπόλοιποι. Αν έχει να εκφράσει μόνο τη δυσαρέσκειά του για κοινωνικούς ή ψυχολογικούς λόγους ας κάνει μόνο αυτό. Αν κινδυνολογεί άνευ στοιχείων ούτε δείχνει να γνωρίζει ούτε βοηθά.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 01:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας κάνω τον ψυχρό παρατηρητή, ή τον Δικηγόρο του Διαβόλου, αν θέλετε:

Αν δε σου λέει κάτι η εκεί συζήτηση προσπέρνα... διαφορετικά τοποθετήσου εκεί.

Ο καθένας επιλέγει να διατυπώνει τις σκέψεις του όπως εκείνος νομίζει, τα σχόλια είναι έμμεση λογοκρισία.

quote:
Δεν βάζω την ταμπέλα σε κάποιον,φίλοι μου. Αλλά έτσι που τα λέμε, τέτοιες εντυπώσεις δίνουμε. Αν κάποιος έχει κάτι να πει ας το πει, να μάθουμε και οι υπόλοιποι. Αν έχει να εκφράσει μόνο τη δυσαρέσκειά του για κοινωνικούς ή ψυχολογικούς λόγους ας κάνει μόνο αυτό. Αν κινδυνολογεί άνευ στοιχείων ούτε δείχνει να γνωρίζει ούτε βοηθά.

Υπάρχουν πολλές άλλες εκδοχές, τις οποίες πιθανά ούτε καν διανοήσαι, οπότε ας μην πατρονάρουμε τις απαντήσεις των άλλων.

Αλήθεια, τί το κακό έχουν τα θολά νερά; Μια χαρά θολά νερά είναι κι έχουν κι αυτά την χρησιμότητά τους...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 10:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τα εύστοχα ερωτήματα, που θέτει ο wendigo, με γλαφυρότητα διατύπωσης.

Γιατί το να αφήνει κάποιος υπόνοιες για τους "κινδύνους" που πρόκειται να επέλθουν, σε καμία περίπτωση δεν επιφέρει τον αποτρεπτικό ρόλο που ίσως θα ήθελε να έχει η νουθεσία του.

Αντιθέτως, ενισχύει την περιέργεια αδαών και αμαθών ως προς το θέμα.

Αν, λοιπόν, έχει να λεχθεί ο,τιδήποτε, καλό είναι να λεχθεί με σαφήνεια.

Και μη μου πει κανείς ότι δεν μπορεί να μιλήσει έτσι γι' αυτά τα θέματα, γιατί θα κάνει "κακό".
Ε, τότε, καλύτερα να σιωπήσει.

Γιατί, αγαπητή Zadok, στα θολά νερά μπορεί να πέσει κανείς μέσα και να αποδειχθούν βούρκος.
Και φυσικά λογοκρισία δεν αποτελεί το να κρίνεις με επιχειρήματα τη γνώμη του άλλου, αλλά το να του αφαιρείς το δικαίωμα της έκφρασης.

Υ.Γ. Τέλος, εδώ μέσα υπάρχουν κάποιοι που σίγουρα είναι αδαείς και "επικίνδυνοι".
Αυτοί, καλό είναι να αντιμετωπίζονται ως trolls, όπως εύστοχα σε άλλο θέμα πρότεινε ο 1900 και επεσήμανε εδώ η Zadok.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 14:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στέφανε,

όταν κάποιος ισχυρίζεται ότι γνωρίζει, αλλά απορεί για τα θολά νερά, είναι άξιος της μοίρας του.

Αν θέλεις, αναρωτήσου γιατί υπάρχουν θολά νερά στη φύση... Για να μαθαίνουν οι ανόητοι τί κάνει η περιέργεια; Όχι, η φύση δεν ενδιαφέρεται για τους ανόητους. Για τους ανόητους όμως, η απάντηση είναι μάλλον προφανής.
Τα θολά νερά υπάρχουν... για να κρύβονται βαμπίρ, διαβόλοι και τριβόλοι...

Μπουουουου....!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 16:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν θέλεις, αναρωτήσου γιατί υπάρχουν θολά νερά στη φύση... Για να μαθαίνουν οι ανόητοι τί κάνει η περιέργεια; Όχι, η φύση δεν ενδιαφέρεται για τους ανόητους. Για τους ανόητους όμως, η απάντηση είναι μάλλον προφανής.
Τα θολά νερά υπάρχουν... για να κρύβονται βαμπίρ, διαβόλοι και τριβόλοι...

Μπουουουου....!


Zadok, τώρα φοβήθηκα.

Αλλά επειδή ο φόβος, ανά τους αιώνες, στηρίζεται στην άγνοια, επιθυμώ να χύνεται άπλετο φως, ακόμα και στα "θολά νερά".

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 17:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι, η φύση δεν ενδιαφέρεται για τους ανόητους.
τους αναπαραγει ομως για να κανουν την διαφορα.
τα θολα νερα υπαρχουν για τον ιδιο λογο

ειδαμε και τα καθαρα νερα



we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 00:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Στέφανε, κανείς δεν σταματά κανέναν (δεν το μπορεί εξάλλου), εφόσον το θέλει, να ρίξει φως σε όποια θολά νερά βλέπει η αντίληψή του. Δύναται όμως;

Ιδού η Ρόδος...

Ας κοιταχτούμε στον καθρέπτη πρώτα, που ούτε αυτό δεν τολμάμε και μετά βλέπουμε για τεχνητούς φωτισμούς...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 00:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Zadok, εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου.

quote:
Ας κοιταχτούμε στον καθρέπτη πρώτα, που ούτε αυτό δεν τολμάμε και μετά βλέπουμε για τεχνητούς φωτισμούς...


Νομίζω ότι το "κοίταγμα στον καθρέπτη" αφορά στον καθένα από εμάς ατομικά.

Επίτρεψέ μου, όμως, να πιστεύω και στη συνδρομή των κατάλληλων ανθρώπων στον κατάλληλο χρόνο.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 01:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόλυτα σύμφωνη είμαι.

Ποιός ο "κατάλληλος" άνθρωπος λοιπόν και ποιός ο "κατάλληλος" χρόνος;

Πολλοί διαβάζουν, άλλοι συμμετέχουν κιόλας, και για τον καθένα το "κατάλληλο" είναι σχετικό.

Η λάσπη του βούρκου κρύβει τα ψήγματα χρυσού και όποιος πραγματικά αναζητεί, θα τα βρει...

...όπως τα έχουν βρει όλοι όσοι προϋπήρξαν και συναντήθηκαν με το "κατάλληλο" της ύπαρξής τους.


Και για να μη σε κουράζω άλλο με γρίφους και αλληγορίες (αν και δε νομίζω ότι πραγματικά δυσκολεύεσαι):
Κατά την άποψή μου το θέμα έχει εξαντληθεί. Η απάντηση έχει δοθεί από το μήνυμα, το οποίο κανείς δε φάνηκε να προσέχει, ενώ αντίθετα οι περισσότεροι έσπευσαν να στρέψουν την προσοχή τους σε ό,τι "έλαμπε"...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 02:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η λάσπη του βούρκου κρύβει τα ψήγματα χρυσού και όποιος πραγματικά αναζητεί, θα τα βρει...

...όπως τα έχουν βρει όλοι όσοι προϋπήρξαν και συναντήθηκαν με το "κατάλληλο" της ύπαρξής τους.


Αυτή η "συνάντηση" είναι ουσιώδης.
quote:
Η απάντηση έχει δοθεί από το μήνυμα, το οποίο κανείς δε φάνηκε να προσέχει, ενώ αντίθετα οι περισσότεροι έσπευσαν να στρέψουν την προσοχή τους σε ό,τι "έλαμπε"...

Και επειδή ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός... για άλλη μια φορά, αγαπητή Zadok, αποδεικνύεις την αξία του Άρη στον Τοξότη.

Ίσως και όχι μόνον...

Αλλά αυτό ανήκει σε ένα άλλο θέμα.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 02:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή η "συνάντηση" είναι ουσιώδης.

...και γι' αυτό απαιτεί σεβασμό.

Να 'σαι καλά, Στέφανε! Πάμε γι' άλλα...

Παρεπιμπτόντως, ωραία φωτό!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 02:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρεπιμπτόντως, ωραία φωτό!
Ευχαριστώ Zadok.

Με εκφράζει.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 07:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός από την δικτατορία του δυσνόητου, υπάρχει και η δικτατορία του ανόητου στην οποία καλό είναι να μην υποκύπτουμε...


Οσο για τον καθρέφτη κρίμα είναι να τον βαράμε όταν απλά καθρεφτίζει αυτό που βλέπει....
αν βλεπει θολά νερά αυτά θα καθρεφτίσει, αν βλέπει βούρκο επίσης...

και μην ξεχνάμε ότι τα σκουπίδια του ενός είναι "χρυσάφι" για τον άλλο και το αντίστροφο...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 11:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά αυτό ανήκει σε ένα άλλο θέμα.
ευτηχως που το ειπες γιατι για μια στιγμη νομιζα οτι μπηκα καταλαθος σε ενα αλλο θεμα.

αφου τα θολα νερα κουβεντιαζονται ακομα να συμπληρωσω οτι αλλοι κολυμπαμε στα θολα νερα και αλλοι κολυμπατε στην θαλασσα της βλακειας
αλλα αυτο δεν ειναι κακο τα νερα της βλακειας ειναι τα πιο καθαρα

κρυσταλλινα σαν την επιφανεια του καθρεφτη

οποιος κολυμπαει σε αυτα φαινεται καθαρα και βλεπει τον χρυσο να κολυμπαει παρεα του στην επιφανεια της θαλασσσας
λογικο στην βλακεια να επιπλεει ο χρυσος

οσο για τον καθρεφτη δειχνει οτι θελουμε εμεις να δουμε
τουλαχιστον τα ματια των αλλων "πιανουν" οτι κρυβεται εσεις απο τον καθρεφτη


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 21:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από μια αναγκαστική απουσία διάβασα τις απόψεις σας και επανέρχομαι:

Αγαπητή Zadok, η κουβέντα στο topic που ανέφερες και το οποίο σχολίασα (ασκώντας μια ομολογουμένως ακραία κριτική) είχε πολλά να μου πει. Παρ'όλ'αυτά είναι σε μεγάλο βαθμό μια συλλογή από ποιητικά υπονοούμενα. Τοποθετήθηκα εδώ γιατί προτάθηκε σε αυτό το topic (ως μια ουσιαστικότερη πηγή από τα εδώ λεγόμενα, φαντάζομαι).

Θεωρώ πως τα σχόλια, αν δεν είναι υβριστικά, δεν είναι ούτε έμμεση ούτε άμεση λογοκρισία. Είναι η βάση για κάθε συζήτηση που φιλοδοξεί να μας εμπλουτίσει λίγο.

quote:
Υπάρχουν πολλές άλλες εκδοχές, τις οποίες πιθανά ούτε καν διανοήσαι, οπότε ας μην πατρονάρουμε τις απαντήσεις των άλλων.

Δεν επιθυμώ να πατρονάρω κανέναν, αλλά και να το επιθυμούσα δεν νομίζω πως θα ήταν τόσο εύκολο. Χρησιμοποιούμε ένα μέσο με τους περιορισμούς του (πχ. αν σου μιλούσα θα έβλεπες τις εκφράσεις του προσώπου μου και θα έβγαζες συμπέρασμα για το αν ήμουν καλοπροαίρετος, επιθετικός, ειρωνικός ή δεκτικός). Και επαφίεται και στη διάθεση του καθενός μας το πώς θα εκλάβουμε τα γραφόμενα του άλλου. Κάνω ό,τι μπορώ. Δεν είναι πάντα εύκολο να εκφράζεις μια διαφορετική άποψη και να καταφέρνεις να μην ενοχληθεί κανείς σε κανένα βαθμό. Αν θες, βοήθησέ με σ'αυτό.

Έχω αρκετή φαντασία και μπορώ να διανοηθώ αρκετές εκδοχές. Αν κάποιες πιστεύεις πως μου διαφεύγουν (δεν είναι απίθανο) διαφώτισέ με. Θα το εκτιμήσω. Γι αυτό βρίσκομαι σ'αυτό το forum.

quote:
Αλήθεια, τί το κακό έχουν τα θολά νερά; Μια χαρά θολά νερά είναι κι έχουν κι αυτά την χρησιμότητά τους..

Ασφαλώς και έχουν την χρησιμότητά τους, αν είσαι κουνούπι. Αν η αμάθεια, η επιπολαιότητα, η έλλειψη πληροφόρησης και κριτικής σκέψης είναι χρήσιμα για εμάς, απορώ γιατί βρισκόμαστε σ'αυτό το forum!
Παρεπιπτόντως, δεν ισχυρίστικα ότι γνωρίζω (και μάλλον είμαι κι εγώ άξιος της μοίρας μου, καλής ή κακής), αλλά πράγματι απορώ γιατί κάποιος που υπαινίσσεται πως γνωρίζει δεν επιθυμεί να διαφωτίσει τον συνάνθρωπό του που ρωτά. Ίσως έχει να κάνει με την απόλαυση του να έχεις μυστικά (μια άλλη έννοια του "μυστικισμός"; χμμμ). Βέβαια, αν οι υποτιθέμενες γνώσεις μας μένουν κρυμμένες μπορεί να γίνονται λιγότερα σεβαστά τα επιχειρήματά και οι απόψεις μας.

Όσον αφορά τους "τεχνητούς φωτισμούς": Γνώση παρθενογεννημένη δεν υφίσταται. Σε αντίθεση με ποιά "φυσικότητα" είναι "τεχνητή" η ανταλλαγή εμπειριών και γνώσεων;

ΑΝ κάνω λάθος και τα θολά νερά είναι θαύμα, και όποιος ψάχνει στο βούρκο θα βρει, και ο βούρκος κρύβει ψήγματα χρυσού ΤΟΤΕ μια χαρά έκανε ο εισηγητής του θέματος που θέλει να 'παίξει" και ΚΑΚΩΣ τον κράξατε!

Το σημαντικότερο όλων, για μένα είναι το εξής:
Γιατί κάνοντας μια ερώτηση οι απαντήσεις είναι λιγοστές ενώ γράφοντας δυο πράγματα που κάτι τολμούν να κριτικάρουν (και όχι με αγένεια, αν μου επιτρέπετε) τα πληκτρολόγια παίρνουν φωτιά;

Όσο περιμένω τη γνώμη σας γι αυτό, τολμώ να προτείνω μια απάντηση:
Διότι οι προσωπικές μας απόψεις είναι τόσο απίστευτα πολύτιμες που ασχολούμαστε μόνο με όποιον τις αποδέχεται (οπότε γίνεται κολλητός μας) ή τις κριτικάρει (οπότε τον στέλνουμε στο πυρ το εξώτερο). Οι λοιποί δε μας αφορούν, μπορούν να συνεχίσουν να μιλούν μόνοι τους.


ΥΓ: Συνεπώς, ας ευχαριστήσω τον φίλο Στέφανο για τα καλά του λόγια. Διάβασε στα λόγια μου αυτά που ήθελα κι εγώ να εκφράσω και με παινεύει κι όλας. Τι άλλο να πω!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantasio
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 14:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantasio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,εμείς θα σας διηγηθουμε μια πραγματική εμπειρία που ζησαμε χωρις να το περιμενουμε.Οταν διαβασαμε στο site αυτο για το πειραμα με τα κερια στον καθρεπτη,στην αρχη γελασαμε(μαζι με καποιο καλο φιλο)και μετα-περισσοτερο για πλακα- το δοκιμασαμε.Επειδη ομως ειμασταν και λιγο φοβισμενοι πηραμε μαζι με τα κερια ενα θυμιατο και λιβανι...
Unbelievable!!!!!!Ζησαμε μια τρομακτικη και γλυκια εμπειρια.Ηταν λιγο μετα τα μεσανυκτα οταν στο σκοτεινο καθρεπτη που φωτιζοταν μονο απο το φως των κεριων και τη λαμψη του μπρουτζινου θυμιατου παρουσιαστικε μια αιθερια γυναικεια φιγουρα.Το τρομακτικο στην υποθεση το οποιο διαπιστωσαμε μετα τη ληξη του¨πειραματος¨ειναι οτι εγω που προτιμω τις μελαγχροινες την ειδα σαν θεσπεσια μελαγχροινη,σαν μια απο τις κρυφες μου επιθυμιες.Ο δε φιλος μου που προτιμαει τις ξανθιες ειδε ακριβως οτι κι εγω αλλα με τη διαφορα οτι τη θεσπεσια αυτη παρουσια την εβλεπε ξανθια.Ταυτοχρονα την βλεπαμε να απλωνει το χερι της προκλητικα και να μας καλει μ ενα χαμογελο ολο μυστηριο τον καθενα χωριστα.Αυτο που δεν μπορεσαμε να καταλαβουμε ηταν αν ηθελε αυτη να μας τραβηξει μεσα η να την τραβηξουμε εμεις εξω...
Σας μιλαω ειλικρινα εχουμε παθει σοκ,δε μας φευγει απο το μυαλο ουτε μερα ουτε νυχτα και θελουμε να το επαναλαβουμε αλλα τρομαζουμε μονο με την ιδεα.Αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια με εμας και συνεχισε παρακαλουμε να επικοινωνησει αμεσα.
ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ!!!!!!!!!
Βοηθηστε μας σας παρακαλω.

Δυο απεγμωσμενοι φιλοι.

nicolasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 00:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές παρατηρήσεις στους καινούργιους νεοφερμένους...

-Αν το πήρατε ώς παιχνίδι:
Περάσατε καλά? Διασκεδάσατε? Θα το επαναλαμβάνατε στην θέση μιας βαρετής παρτίδας μονόπολη?

-Αν το πήρατε ώς πείραμα:
Ποιά η αρχική σας υπόθεση?Ποια τα συμπεράσματά σας μετά την έκβαση του πειράματος?

Αλήθεια,γιατί λιβάνια και θυμιατά? "Οτιδήποτε εμφανιστεί που θα μπορούσε να μας βλάψει ,θα φύγει με λίγο λιβάνι"...Μήπως εδώ είμαστε εππιρεασμένοι απο την κυρίαρχη θρησκεία της χώρας μάς? Μήπως βλέπουμε το οποιοδήποτε χριστιανικό-θρησκευτικό σκέυος ώς "πανάκεια"? Προσωπικά τέτοιες "ευρεσιτεχνίες" τις θεωρώ "χριστιανομαγγανείες",μία πρώιμη μίξη χριστιανισμού και αυτοσχέδιας μαγείας...Και αν αυτό που ερχόταν δεν έφευγε με το λιβανάκι?

Επίσης σε αυτό το σημείο θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει πώς μια τέτοια "απλή" επίκληση ,βασικού επιπέδου θα έφερνε κάποιον σε επαφή με την οποιαδήποτε οντότητα.Η οντότητα δηλαδή στο μεταφυσικό πεδίο στο οποίο υπάρχει έχει θεσπίσει μια τέτοια μέθοδο για να έρχετε σε εμάς? Αν ναι,με ποια κίνητρα? Εμείς έχουμε βρεί μια τέτοια μέθοδο για να ερχόμαστε σε επαφή με την οντότητα? Αν ναι,πάλι με ποιά κίνητρα?

Εδώ κάποιος θα μπορούσε να μου πεί οτι η μεταφυσική και ο αόρατος κόσμος έχει τους δικούς του νόμους και κανόνες...Ποιός είναι ο "νόμος" ή ο "κανόνας" που΄εφαρμόζεται σε αυτή την περίπτωση και γίνεται δυνατή μια τέτοια επίκληση?

Εμείς προσωπικά δεν έχουμε φτάσει ακόμα τα...όρια μας.Αντέχουμε κιάλλα παιχνιδίσματα!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 15:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Εμείς προσωπικά δεν έχουμε φτάσει ακόμα τα...όρια μας.Αντέχουμε κιάλλα παιχνιδίσματα!





"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 18:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμείς προσωπικά δεν έχουμε φτάσει ακόμα τα...όρια μας.Αντέχουμε κιάλλα παιχνιδίσματα!

... ναι... αλλά για πόσο ακόμα ? !

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 21:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΟΡΕΞΗ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΡΙΑ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 22:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μωρέ ναι...

απλά φοβάμαι μην μας τελειώσουν τα σπίρτα !


κι όχι τίποτα άλλο, αλλά πώς θα ανάβουμε και τα κεριά μετά ?

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantasio
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 13:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantasio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι.Μέσα απο συγχυση και συναισθηματικό μπέρδεμα με αντίκτυπο στις ερωτικές μας επιδόσεις.Μετά την εμπειρία στον καθρέπτη αρχίζουμε να πιστεύουμε οτι πάθαμε κάτι σαν ''βασκανία'' !!!!!!!!!!!!Πώς θ'απαλλαγούμε απο την εικόνα της θεσπέσιας φιγούρας που αναδύθηκε απο τον καθρέπτη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Όποιος μπορεί ας μας βοηθήσει..........................

Δύο απεγνωσμένοι φίλοι.

nicolasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 14:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως να προσπαθούσατε να βρίσκατε μία έξω απ' αυτόν?

και θα έχει σίγουρα καλύτερο αντίκτυπο στις ερωτικές σας επιδόσεις...


Θηλυκά, Galadriel


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 16:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας και πάλι.Μέσα απο συγχυση και συναισθηματικό μπέρδεμα με αντίκτυπο στις ερωτικές μας επιδόσεις.Μετά την εμπειρία στον καθρέπτη αρχίζουμε να πιστεύουμε οτι πάθαμε κάτι σαν ''βασκανία'' !!!!!!!!!!!!Πώς θ'απαλλαγούμε απο την εικόνα της θεσπέσιας φιγούρας που αναδύθηκε απο τον καθρέπτη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Όποιος μπορεί ας μας βοηθήσει..........................

Δύο απεγνωσμένοι φίλοι.

nicolas


ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ. ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΘΑ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ, ΤΟ ΚΑΤΟΠΤΡΟ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΕΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΑΜΜΕΝΑ ΕΚΕΙ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ "ΓΙΑΤΡΕΥΤΗΤΕ" ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ -- ΑΝ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΔΑΤΕ ΤΗΝ ΘΗΛΥΚΗ ΣΑΣ ΠΛΕΥΡΑ, ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΓΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 17:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι επειδή το "πρόβλημα" δεν είναι πνευματικό (βλ. πνευματιστικό)...

...μην ξεχνάτε ποτέ ότι υπάρχουν και ψυχίατροι.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 10:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Γεια σας και πάλι.Μέσα απο συγχυση και συναισθηματικό μπέρδεμα με αντίκτυπο στις ερωτικές μας επιδόσεις.Μετά την εμπειρία στον καθρέπτη αρχίζουμε να πιστεύουμε οτι πάθαμε κάτι σαν ''βασκανία'' !!!!!!!!!!!!Πώς θ'απαλλαγούμε απο την εικόνα της θεσπέσιας φιγούρας που αναδύθηκε απο τον καθρέπτη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


nicolas



το προβλημα δημιουργειται οταν δεν ξερεις ΤΙ ψαχνεις, ΓΙΑΤΙ το ψαχνεις, και ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ τι βρηκες

για να σε καθησυχασω σου λεω οτι απλα κοιταξατε μεσα σας

το τι ειδατε εχει αμεση σχεση με την μικρη σας ηλικια (δεν το λεω υποτιμητικα) και την σεξουαλικοτητα της


οι θεσπεσιες γυναικες που ειδατε (αφου αλλη ειδε ο καθενας) ειναι κοματι της ψυχης σας, η θηλυκη πλευρα της, η ιδανικη γυναικα για τον καθενα σας που αναδυθηκε μεσα απο το ασυνειδητο σας, η anima σας


φυσικο ειναι να εισαστε ερωτευμενοι μαζι της

χαχαχα

να δω πως θα σας συγκινησει αλλη γυναικα τωρα!!!

πλακα κανω φιλε μου, θα σας περασει


αλλα αλλη φορα μαθε πριν "παιξεις", γιατι το να μαθεις παιζοντας μπορει να ειναι οδυνηρο

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 11:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

No Method, No Guru, No Teacher


χαχαχα


εδω με βρισκεις απολυτα συμφωνο φιλε wendigo


λοιπον, οι υπαινιγμοι και τα θολα νερα πιστευω πως θα παρασυρουν περισσοτερους να παιξουν απο περιεργεια, παρα αν εξηγηθει το τι συμβαινει ξεκαθαρα και τεκμηριωθουν οι κινδυνοι


εχω ξαναπει οτι το όποιο τελετουργικο χρησιμευει απλα ως καταλυτης για την συγκεντρωση του νου

απο μονο του δεν εχει καμια αξια - εμεις του την δινουμε με το να το αναγνωρισουμε σαν τετοιο


τα κερια (και μαλιστα συγκεκριμενου χρωματος) ειναι για γελια


το μονο που προσφερει το φως του κεριου εκτος απο χαλαρωση ειναι η κινηση του φωτος του

η φλογα κινειται και το φως της δημιουργει σκιες και κινηση, πραγμα που σε εναν καθρεπτη βοηθαει να υπαρξουν οπτικες απατες και ψευδαισθησεις

ο καθρεπτης σαν μεσο συγκεντρωσης οντως μπορει να ανοιξει πυλη, αλλα και απλα να προκαλεσει οπτικες παραισθησεις


ομως αν δεν υπαρχει σκοπος και γνωση του τι ψαχνει κανεις να βρει, απλα ανοιγει μια πυλη στο Αγνωστο μερος της Φυσης και αντιμετωπιζει την οποια ενεργεια, μορφοποιημενη απο τον εγκεφαλο του


οταν ο εγκεφαλος αντικρυζει κατι αγνωστο, αυτοματα ανακαλει απο το υποσυνειδητο την πλησιεστερη σε αυτο "μορφη"


αν αντιμετωπισει κατι Αγνωστο αντλει απο το ασυνειδητο, αρα και απο το συλλογικο ασυνειδητο της ανθρωποτητας, οπου εκει υπαρχουν ολα τα αρχετυπα που αποθηκευτηκαν στην ιστορια της


το ποιο αρχετυπο θα επιλεξει ο εγκεφαλος για να μορφοποιησει τον Αγνωστο ερεθισμα εξαρταται απο το γνωσιακο μας επιπεδο, και την αντιληψη μας


αλλος θα αντλησει δαιμονες και αγγελους, και αλλος τον Πανα και τις Νυμφες

αλλος σκοτεινες σκιες και αλλος λαμπερο Φως

εχουν δικιο λοιπον και οσοι θεωρησαν επικινδυνο το να παιζει ο οποιοσδηποτε με τους καθρεπτες γιατι παιζει με την αντιληψη του και τον ψυχικο του κοσμο, αλλα το ιδιο επικινδυνο ειναι να παιζεις με το Αγνωστο με οποιοδηποτε τροπο χωρις σοβαρο σκοπο - δηλαδη τη γνωση


για τα θολα νερα που τοσο αναφερθηκαν εδω μεσα να πω οτι υπαρχουν τρεις πιθανοτητες να μιλαει κανεις ασαφως:


να μην ξερει για τι πραγμα μιλαει


να ξερει πολυ καλα για τι πραγμα μιλαει


να μιλαει ξεκαθαρα αλλα οι αλλοι να θεωρουν οτι μιλαει ασαφως γιατι δεν τον καταλαβαινουν


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giwrgos_1
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 15:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giwrgos_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ...ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ......ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΥΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ...!!!!ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ...????
ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ , ΥΠΟΘΕΤΩ.....

G.DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 19:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ...ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ......ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΥΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ...!!!!ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ...????
ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ , ΥΠΟΘΕΤΩ.....

G.D


ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ?
ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟΝ?
ΑΠΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΗΚΩΣ ΗΛΙΘΙΟΣ.

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΑΡΚΕΙ "ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΓΕΙΑ-ΡΙΚΗΣ", ΕΝΑΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΚΕΡΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΗΛΙΘΙΟΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 23:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που είναι πραγματικά επικίνδυνο είναι η μπουρδολαγνεία μερικών - μερικών εδώ μέσα.

Food for thought:
Τα κεριά γενικώς θρέφουν το διπλό αιθερικό.

Όποιος καταλαβαίνει τί σημαίνει αυτό, γνωρίζει και γιατί είναι έθιμο να φυσάμε τα κεράκια της τούρτας στα γενέθλιά μας...

...όπως και γιατί πρέπει να "φροντίζουμε" τα κεριά γενικώς κι όχι να τα μεταχειριζόμαστε (όπως και άλλα αντικείμενα) απλά για δημιουργία ατμόσφαιρας.

Άραγε, όταν "δημιουργούμε ατμόσφαιρα" καταλαβαίνουμε τί κάνουμε μέσα μας και γιατί το ημίφως διεγείρει το ρομαντισμό μας;

Ανακαλύψτε τον εαυτό σας και κόψτε τα ληγμένα, με τα οποία τροφοδοτείτε το νου σας...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy