ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ηταν ο Χριστος Ελληνας;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 14:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ «ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ» ΤΟΥ ΦΙΛΤΑΤΟΥ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ

quote:
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι στον κόρακα εννοείτε οι χριστιανοί.....

ΕΣΥ είσαι χριστιανός και παραδέχεσαι τις Χριστιανικές Γραφές. Άρα ΕΣΥ ΜΟΝΟΣ σου λες ότι ....

Τις παραδέχεσαι φίλτατε τις Χριστιανικές Γραφές ΝΑΙ Η ΟΧΙ; Είσαι του Χριστού ή δεν είσαι;;

Εαν ΝΑΙ τότε γιατί κλαίγεσαι; Εάν ΟΧΙ τότε τι Χριστιανός είσαι;

παραδέχεσαι φίλτατε τις Γραφές σας τελικά ΝΑΙ Η ΟΧΙ; Κρίμα δηλαδή να χαραμίζουμε την ώρα μας!

Καψερές δικαιολογίες.

Κάθε φορά που εσείς οι χριστιανοί στριμώχνεστε πιάνετε το παραμυθάκι

ΑΠΛΩΣ δεν μπορείς να υποστηρίξεις τα πιστεύω σου με επιχειρήματα.

Αν είχες επιχειρήματα δε θα έκανες τον κόπο να κλαίγεσαι έτσι. Θα παρέθετες τα επιχειρήματά σου.

Τα FORA ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ είναι για ανθρώπους που διαλέγονται με επιχειρήματα. Δεν καταλαβαίνω γιατί ορισμένοι γράφουν για να κλαφτούν δημοσίως.

Ο φίλτατος ΑΝΤΟΝΙΟΣ1997, παραπονέθηκε ότι τον λέω "τέκνο του Αβραάμ" από κακία. Αυτό με εκνεύρισε και του σύστησα έντονα να μελετήσει τι πιστεύει. Δεν μπορείς να λες "ΕΙΜΑΙ ΝΑΖΙΣΤΗΣ" και μετά να σε ενοχλεί όταν σε συνδέουν με δολοφόνους και φασίστες!

Ποιός σου αλλοιώνει το όνομα του θεού σου; ....
Μα δεν είπε κανείς να μην αναγνωριστεί ο Γιεζούα
(ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΕΡΩΤΩΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ)

Αυτό που εμένα με ενδιαφέρει φίλτατε είναι να μην χαραμίζω την ώρα μου να συζητώ άλλα αντ' άλλων

Προσωπικά θεωρώ αυτονόητη βάση διαλόγου την κοινή παραδοχή περί ανωτερότητας της ΛΟΓΙΚΗΣ και της ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ.



Χορτασμένος, πραγματικά μπουχτισμένος θα έλεγα από όλο αυτό το καταιγισμό των επιχειρημάτων του ευγενούς διαλόγου και των γνώσεων κυρίως επάνω στη πίστη μου ομολογώ και παραδέχομαι ότι καμία απολύτως τύχη και θέση δεν έχω ΚΑΙ σε αυτή τη συζήτηση. Διότι μέχρι τώρα γνώριζα ανθρώπους που ήξεραν τι πρέπει να κάνω στη ζωή μου, να που τώρα γνώρισα και κάποιους που ξέρουν τι πιστεύω, πως το πιστεύω, γιατί το πιστεύω, που με κατακρίνουν γιατί δεν το πιστεύω έτσι όπως θα έπρεπε να το πιστεύω, και αφού δεν το πιστεύω έτσι όπως πρέπει, τι αξία έχει να το πιστεύω, αλλά εάν δεν το πιστεύω γιατί δεν βγαίνω σθεναρά να πω ότι δεν το πιστεύω, και αυτό χωρίς ποτέ να πω ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ.
Όλοι αυτοί που γνωρίζουν και διαβάζουν τις γραφές για εμένα (για να με ενημερώσουν τι πιστεύω), που έχουν όλο εκείνο το πνευματικό βάθος να τις ΑΝΑΛΥΟΥΝ για μένα (και μάλιστα αυτολεξεί)* ας συνεχίσουν μόνοι τους τον έτσι και αλλιώς μονόλογο τους για να αποδείξουν την ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ (ποιας από όλες) και της ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ (τι αντικειμενικό και μονοδιάστατο!!!) της θρησκείας του ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ, ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΤΕΧΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΔΑΧΕΣ.

*Για εμένα εν γένει οι γραφές και κυρίως η Παλαιά διαθήκη είναι κείμενα εξ’ ολόκληρου παραβολικά και συμβολικά. Για να αντλήσεις τα μηνύματα πρέπει να τα μελετήσεις γνωρίζοντας ότι ο θεός μιλά και σε άλλους ανθρώπους και όχι μόνο σε σένα. Αυτό ακριβώς πίστευαν οι Φαρισαίοι ή οι ιεροεξεταστές αλλά και πολλοί από αυτούς που «διαφώνησαν» μαζί τους αλλά μόνο λόγω συγκυριών δεν έκαναν τα ίδια.


ANTONIOS1997

””ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ””

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 21:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ, ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ,
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ -ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ -ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΟΝΙΟ,ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ+ΘΑΛΕΓΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ +ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ!
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ Η ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗ(ΟΥΔΕΙΣ ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥ )ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ...
ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑΣ ΑΣΧΗΜΟΣ ,ΑΓΥΜΝΑΣΤΟΣ ,ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ,ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΝΟΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?
ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ -ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΖΟΥΣΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ, ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ,ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ?ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ...

ΔΕΝ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΩ, ΑΛΛΑ ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ...
ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ.....
ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟ-ΕΤΣΙ ΤΟ ΖΩΓΡΑΦΙΣΑΝ!ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ,ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ Ο ΘΕΟΣ ,ΕΙΤΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ ΘΕΟΤΗΤΕΣ...
ΝΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ!
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝΗΚΕΙΣ ΚΑΠΟΥ,ΑΛΛΑ,ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ?ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ ΜΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ!
"ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΟΟΡΙΖΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ"+ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΦΡΑΣΗ!
ΑΚΟΥΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ!ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ +ΤΟ ΞΕΡΩ,ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΤΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΑΣ ,ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ !ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΗΡΘΑΤΕ??????????????????
ΦΩΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 08:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω τους φίλους και ομολογώ ότι το κάνω χαρά.
Με χαρά, γιατί βρίσκομαι μέσα σε έναν χώρο συζήτησης, τον οποίο και μοιράζομαι με ανθρώπους που ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ.

Είναι ΑΣΧΕΤΟ για μένα το που "ανήκουν" ιδεολογικά, θρησκευτικά, φιλοσοφικά, εθνολογικά (και ολά τα ...ικά).
ΣΗΜΑΣΙΑ έχει το ότι ΜΠΟΡΩ και μαθαίνω τις απόψεις τους, τις θέσεις τους, τα πιστεύω τους...
Μέσα απο αυτά που "μαθαίνω", εμπλουτίζω τις δικές μου απόψεις, θέσεις, πιστεύω...
Και έτσι απλά, μα πάρα πολύ απλά θεωρώ ότι ΣΥΜΠΛΗΡΟΝΟΜΑΙ και αποκτάω μια ΣΦΑΙΡΙΚΟΤΕΡΗ ΟΨΗ ΤΨΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ.

Κατέθεσα στους φίλους μου το λόγο που συζητώ και θα ήθελα να το προσέξει ο καλός φίλος Αντώνιος 1997.
Φίλε μου, το να ΜΗΝ συνεχίσεις να συζητάς, θεωρώ ότι δίνεις "λαβή" για σχόλια τα οποία ΕΙΔΙΚΑ για σένα, είναι ανεδαφικά.

Καταλαβένω ότι κάποιοι, επιχειρηματολογία θεωρούν ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ.
Ξεχνούν όμως ότι η ΛΟΓΙΚΗ στα θέματα που διαπραγματευόμαστε, είναι πολύ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ για να τα παρακολουθήσει και ακόμα πιό λίγη για να τα αποδείξει.

Ελα να συνεχίσουμε τη συζήτηση φίλε και μην παρατήσεις την συζήτηση...

Συμφωνώ και με τη φίλη ΑΤΜΑ που συμφωνεί με την Αντώνιο 1997 με ένα μικρό ΑΛΛΑ...
Ναι, ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ, αλλά στα μάτια της ΘΕΟΤΗΤΑΣ (που είναι το σύνολο άπειρων θεοτήτων), ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...

Είμαστε κομμάτι Εκείνου

Την φιλική μου καλημέρα σε ΟΛΟΥΣ

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 10:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που υπάρχουν και οι Συντονιστές και τοποθετούν τα πράγματα όπως έχουν (Kelsos, τα σέβη μου!). Το να εκφράζει κανείς τις απόψεις του, όποιες κι αν είναι αυτές, είναι το λιγότερο εποικοδομητικό για όλους. Διαβάζω -εδώ και λίγες μέρες που ανακάλυψα το συγκεκριμένο site- όσο το δυνατόν περισσότερα θέματα σε διάφορα forum, όχι για να πάρω μέρος και να συμφωνήσω/διαφωνήσω, αλλά γιατί έτσι αποκτώ πιο ολοκληρωμένη άποψη και οξύνω την κρίση μου ανάλογα με το πόσο δεκτικός είμαι στο κάθε τι που ακούω... Ελπίζω (και προτείνω) οι αντιδικίες να μην γίνονται αφορμή για να αποχωρούν συνομιλητές που σαφώς έχουν κάτι να προσφέρουν και στους άλλους που σίγουρα δεν τους γνωρίζουν καν. Φίλε ΑΝΤΟΝΙΕ, συνέχισε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 13:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙΘΑ ΟΙ ΚΕΤΑΛΛΗΛΟΙ ΔΙΑ
ΝΑ ΟΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ!!
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΝΘΟΥΜΕ
ΔΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!ΔΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΜΕΘΑ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΕΙΝΑΙ Η
ΟΥΡΑΝΙΟΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΙΣ ΤΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 13:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι που "αναγκάζομαι" -λόγω χαρακτήρα- να πάρω θέση σε κάτι που σαφώς δες έχει σχέση με το θέμα της συζήτησης, έχει όμως με τα γενικότερα πλαίσια στα οποία μπορεί να αναπτυχθεί μια συζήτηση...

quote:

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙΘΑ ΟΙ ΚΕΤΑΛΛΗΛΟΙ ΔΙΑ
ΝΑ ΟΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ!!

Ποιος ισχυρίζεται από δω μέσα ότι είναι ο "κατάλληλος" να μιλήσει για κάποια θέματα; Και ποιος ορίζει τον "κατάλληλο" και "ακατάλληλο";... Η ελευθερία έκφρασης είναι θεμελιώδες δικαίωμα και έχει (δυστυχώς) χυθεί πολύ αίμα γι' αυτό το δικαίωμα...

quote:

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΝΘΟΥΜΕ
ΔΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!

Μα είναι δυνατόν να προσπαθεί κανείς από δω μέσα να βγάλει αποφάσεις; Να "αποφανθεί" κάτι για το οποίο απλά ο καθένας εκφέρει άποψη και εκ διαμέτρου αντίθετες πολλές φορές;

Ας προσπαθήσουμε να μην είμαστε απόλυτοι σ' αυτά που λέμε, να μη βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα και τουλάχιστον να δεχόμαστε ότι μπήκαμε εδώ μέσα απλά για να διαλεχθούμε με άλλους, έχοντας γνώση της διαφορετικότητας του καθενός.

Αυτά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 14:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΑΥΤΟ
ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΘΕΙ
ΕΚ ΤΩΝ ΑΝΩΘΕΝ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 15:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙΘΑ ΟΙ ΚΕΤΑΛΛΗΛΟΙ ΔΙΑ
ΝΑ ΟΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ!!
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΝΘΟΥΜΕ
ΔΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!ΔΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΜΕΘΑ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΕΙΝΑΙ Η
ΟΥΡΑΝΙΟΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΙΣ ΤΟΥ.


Μα όλες οι Θεότητες αν όχι όλες ήταν και είναι Ουράνιες. Για παράδειγμα σου αναφέρω την Ορφική επιγραφή

"ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΝΕΣΤΡΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ.
ΑΛΛΑ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΕΙΝΙΑ ΜΟΜΟ ΟΥΡΑΝΙΑ.."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 16:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Φίλε Redivivus θα ήθελα αν γίνεται να προσπαθήσης να μας αιτιολογήσης την άποψή σου.
Αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ δεν μπορούμε....
Επίσης αναρωτιέμαι ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ....

Ξαναλέω ότι ο χώρος είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που λέει ο φίλος ananasss,
ΧΩΡΟΣ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ.
Κανένας, ειδικά εμείς οι ιθύνοντες του site δεν δώσαμε τη διάσταση ότι είμαστε οι επαϊοντες σε διάφορα θέμα ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ και ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ.

Σίγουρα έχουμε να πούμε πολλά, αλλά ΟΥΔΕΠΟΤΕ ισχυρηστήκαμε ότι αυτό που έχουμε να πούμε, είναι και το ΑΠΑΝ...
Ξαναλέω, ΟΥΔΕΠΟΤΕ...

Περιμένω λοιπόν να μας αιτιολογήσης την θέση σου καθώς και να μας καθορίσης τα όρια που ΕΣΥ πιστεύης ότι μπορούμε να προσεγγίζουμε...

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 17:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΦΙΛΤΑΤΟΙ:
Η ΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΩΡΕΣΕΙ
Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ''ΧΩΡΕΣΕΙ'' ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΥΒΑ.
Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ.
ΜΠΟΡΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΝΑ ''ΧΩΡΕΣΕΙ'' ΣΕ ΕΝΑ
ΚΟΥΒΑΔΑΚΙ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 20:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΦΙΛΤΑΤΟΙ:
Η ΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΩΡΕΣΕΙ
Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ''ΧΩΡΕΣΕΙ'' ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΥΒΑ.
Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ.
ΜΠΟΡΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΝΑ ''ΧΩΡΕΣΕΙ'' ΣΕ ΕΝΑ
ΚΟΥΒΑΔΑΚΙ;;;

Λυπάμαι που ακούω ακόμα να υποστηρίζεται αυτό το παράδειγμα που από την ηλικία των 10 ετών που πήγαινα στο κατηχητικό μας έλεγαν οι δάσκαλοί μας ως απάντηση σε κάθε απλή απορία που εκφράζαμε τότε σαν παιδιά... Αναρωτιέμαι, αν το ίδιο ενστερνιζόταν ο Σωκράτης πόσο αρνητικά διαφορετικός θα ήταν ο κόσμος μας... Για μένα δυστυχώς αυτή η άποψη περιορίζει την σκέψη και την αναζήτηση και ενδυναμώνει το λανθασμένο κατά τη γνώμη μου "πίστευε και μη ερεύνα"...
Σαφώς πιστεύω πως όποια κι άν είναι η ανωτέρα δύναμη/ενέργεια/ον/Θεός (δεν ξέρω...) κατέχει "Σοφία" ανώτερη από τα δημιουργήματά του, αλλά δεν μπορούμε να προφασιζόμαστε συνεχώς αυτό για να δικαιολογήσουμε την έλληψη απάντησης σε κάθε θεμελιώδες ερώτημα. Βέβαια δεν ισχυρίζομαι ότι το θέμα "Ο Χριστός ήταν Έλληνας" είναι θεμελιώδες. Αλοίμονο! Σαφώς είναι όμως είναι ένα θέμα στο οποίο υπάρχουν πολλές απόψεις και καλό είναι να ακούγονται, όσο κι αν δεν μας αρέσουν.

Υ.Γ. Φίλτατε Redivivus, σου είπα και σε άλλο forum (προς αποφυγή παρεξηγήσεων) ότι ουδεμία διάθεση αντιπαράθεσης έχω απέναντί σου. Καταθέτω την γνώμη μου. Απλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 08:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω τους φίλους...
Χαίρομαι που ξαναβρίσκω εμπρός μου αυτού του είδους την "επιχηρηματολογία"...

Θα σου απαντήσω φίλε μου, ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είχα απαντήσει στον ιερέα που τυχαία σε φιλική συγκέντρωση κάναμε μια κουβεντούλα...

Αν μέσα σε έναν κουβά, μπορέσει και ΜΕΙΝΕΙ έστω και ΜΙΑ σταγόνα απο τον άπειρο ωκεανό ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα μπορέσω να βρώ απο τι ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ο ωκεανός!!!
ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ διαφορά δέν υπάρχει...
Μελετώντας λοιπόν το περιεχόμενο του κουβά, ΞΕΡΩ τι είναι η θάλασσα.
Μελετώντας τη θάλασσα, ΞΕΡΩ τι κατοικεί ΜΕΣΑ σε αυτή.
Μελετώντας τους κατοίκους της θάλασσας, ΞΕΡΩ λοιπόν τι να περιμένω να βρώ, ΟΤΑΝ ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ...

Φίλε μου Redivivus, το θέμα σε όλο αυτό το σκεπτικό σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η θάλασσα και ο ωκεανός, ΑΛΛΑ ο κουβάς!!!
Ας μάθουμε λοιπόν να ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΜΕ τον κουβά που έχει (ΕΥΤΥΧΩΣ) ο κάθε ένας απο εμάς που είμαστε ο αντικατοπτρισμός, η αντανάκλαση του ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΟΥ (Εκείνου δηλαδή) και έτσι φίλε μου κάποια στιγμή θα πραγματώσουμε, εφαρμόσουμε τα λόγια του μεγάλου Ραβί:
ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΚΑΝΕ ΕΚΕΙΝΟΣ!!!

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Περιμένω ακόμα να μας πείς τι κατα την άποψή σου ΜΠΟΡΟΥΜΕ να ερευνούμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 11:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημερίζω τους φίλους...
Χαίρομαι που ξαναβρίσκω εμπρός μου αυτού του είδους την "επιχηρηματολογία"...

Θα σου απαντήσω φίλε μου, ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είχα απαντήσει στον ιερέα που τυχαία σε φιλική συγκέντρωση κάναμε μια κουβεντούλα...

Αν μέσα σε έναν κουβά, μπορέσει και ΜΕΙΝΕΙ έστω και ΜΙΑ σταγόνα απο τον άπειρο ωκεανό ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα μπορέσω να βρώ απο τι ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ο ωκεανός!!!
ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ διαφορά δέν υπάρχει...
Μελετώντας λοιπόν το περιεχόμενο του κουβά, ΞΕΡΩ τι είναι η θάλασσα.
Μελετώντας τη θάλασσα, ΞΕΡΩ τι κατοικεί ΜΕΣΑ σε αυτή.
Μελετώντας τους κατοίκους της θάλασσας, ΞΕΡΩ λοιπόν τι να περιμένω να βρώ, ΟΤΑΝ ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ...

Φίλε μου Redivivus, το θέμα σε όλο αυτό το σκεπτικό σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η θάλασσα και ο ωκεανός, ΑΛΛΑ ο κουβάς!!!
Ας μάθουμε λοιπόν να ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΜΕ τον κουβά που έχει (ΕΥΤΥΧΩΣ) ο κάθε ένας απο εμάς που είμαστε ο αντικατοπτρισμός, η αντανάκλαση του ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΟΥ (Εκείνου δηλαδή) και έτσι φίλε μου κάποια στιγμή θα πραγματώσουμε, εφαρμόσουμε τα λόγια του μεγάλου Ραβί:
ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΚΑΝΕ ΕΚΕΙΝΟΣ!!!

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Περιμένω ακόμα να μας πείς τι κατα την άποψή σου ΜΠΟΡΟΥΜΕ να ερευνούμε...




ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΕ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΜΑΣ,
ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΟΥΜΕ!!!
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΜΕ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΑΠΟ ΜΑΣ
ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ
''ΗΡΘΕ ΩΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΣΤΗ ΓΗ''...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 16:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προτιμούσα για το γόνιμο του πράγματος να μην αναφερόμαστε με αφορισμούς, ΑΛΛΑ με ορισμούς.
Την αρχή ην έκανες φίλε μου, δώσε λοιπόν και συνέχεια στο πράγμα...
Δώσε την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΣΟΥ απάντηση...

Σε περιμένω...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 00:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς απαντηση της πλαστης "επιστολης" που παρουσιασε ο χρηστης "ΠΛΩΤΙΝΟΣ".


Βρισκόμαστε στην εποχη της Ρωμαϊκης Αυτοκρατοριας...

Ετος σε συμβατικη χρονολογηση 6-26 μ.α.χ.χ.
Ο Ρωμαιος Αυτοκρατωρ Οκταβιανος καθαιρει τον Ηρωδη Αρχελαο κι εγκαθιδρυει αμεση ρωμαϊκη διοικηση στην Ιουδαια ωστε να επιτυχει την αποτελεσματικη καταστολη του εβραϊκου εξτρεμισμου και των ανεξελεκτων μαχαιροβγαλτων "σικαριων" που εσφαζαν και ληστευαν τους Ρωμαιους και αλλους εθνικους της επαρχιας.

Μεσα σε τρεις αιωνες απο το 165 π.α.χ.χ ως την τελευταια εξεγερση του Μπαρ Κοσεβα 132-135 μ.α.χ.χ. υπολογιζονται σε 62 οι θρησκευτικοι πολεμοι και ανταρσιες των Ιουδαιων ζηλωτων κατα των εθνικων, με πολλαπλασιες ενδιαμεσες μικροεξεγερσεις ή περιοδικες σφαγες Ρωμαιων, Ελληνων κι Ελληνιστων.

Εγκαιναζεται μια εικοσαετης περιπου περιοδος ειρηνης σε ολη την επαρχια Ιουδαιας (Σαμαρια, Ιουδια και Ιδουμαια) επι διοικησεως Κοπονιου, Μ. Αμπιβιου, Αννιου Ρουφου και Ποντιου Πιλατου.

Ομως αυτη η προσκαιρη εξουδετερση του ιουδαϊκου εξτρεμισμου εχει μια παρενεργεια: τον λεγομενο "μεσσιανισμο".

Πανω απο 130 Ιουδαιοι ραβινοι ή τυχοδιωκτες εμφανιζονται αυτη την περιοδο ως "θεοθεν" ηγετες και λυτρωτες του "Λαου του Ισραηλ" ("Μεσσιες"). Οι περισσοτεροι εξουδετερωνονται απο το ιουδαϊκο αρχιερατειο των Σανχεντριν και απο τους Φαρισαιους, που αποφευγουν καθε ρηξη με τη ρωμαϊκη εξουσια.

Ετος 34 μ.α.χ.χ.
Το αρχιερατειο των Σανχεντριν κηρυσσει διωγμο ολων των εκτος ιουδαϊκης Ορθοδοξιας θρησκευτικων παραταξεων. Σαμαρειτες κι αλλοι "βλασφημοι" Ιουδαιοι (οπως ο λεγομενος "πρωτομαρτυς" Στεφανος) λιθοβολουνται απο τον Ιουδαϊκο οχλο. Σε πολλαπλασιες αλλες περιπτωσεις οι Ρωμαιοι στρατιωτες επεμβαινουν, αποκαθιστουν την ταξη και σωζουν τους απειλουμενους απο την μισαλλοδοξια των Σανχεντριν.

Συμφωνα με τον χριστιανο απολογητη Τερτυλλιανο (Apologeticum, V, 2) ο αυτοκρατωρ Τιβεριος φτανει σε σημειο να εισηγηθει στη Συγκλητο την αναγνωρηση ως μελος του Ρωμαϊκου Πανθεου τον ραβι Τζεσουά, ενος απο τους 130 "μεσσιες" των Ιουδαιων που μια ανορθοδοξη τοπικη παραδοση, η των λεγομενων "Ναζαρηνων" ηθελε να εχει σταυρωθει το προηγουμενο ετος στην Παλαιστινη με προτροπη του ιερατειου των Σανχεντριν. Συμφωνα παλι με τον Τερτυλλιανο, η Συγκλητος θεωρησε τη λατρεια του ραβινου απρεπη για τα παραδοσιακα δεδομενα των Ρωμαιων πολιτων.
Κανενας μη-χριστιανος ή μη ιουδαιος συγγραφεας της εποχης δεν αναφερει κατι σχετικο με την υποτιθεμενη σταυρωση. Ο μονος ειναι ο Τακιτος ο οποιος γραφει τα Annals (ΧV 44.5) εναν αιωνα μετα το "γεγονος" της σταυρωσης.

Ετοσ 42 μ.α.χ.χ.
Μια μυστηριωδης φυσιογνωμια ο Σαουλ, Σαυλος ή "Παυλος", ιδρυει το λεγομενο Χριστιανισμο με μελη της ιουδαϊκης κοινοτητος της Αντιοχειας, πολεως εδρας του ληγατου Συριας, η οποια προσφερε εξαιρετικη ασυλια σε ολους τους εχθρους των Σανχεντριν. Σκοπος της νεας ιδεολογιας ειναι απο τη μια η αποσχιση απο το συντηρητικο ιουδαϊκο εθνικοθρησκευτικο συστημα και απο την αλλη η ολοσχερης καταστροφη του Πολιτισμου των Εθνικων. Ο Σαουλ επιζητωντας ενα θρησκευτικο και συγχρονως ανατρεπτικο υποβαθρο για τη νεα σχισματικη ιδεολογια του, τοποθετει ως κεντρικο προσωπο τον προαναφερθεντα ραβι Τζεσουά.
Παρολα αυτα η ανεξιθρησκη λογικη των Ρωμαιων εθνικων τους κανει να βλεπουν αρχικα την αναδυση της νεας αυτης σχισματικης τασεως του Ιουδαϊσμου ως μια αποκλειστικα εσωιουδαϊκη υποθεση. Τις περισσοτερες φορες δε ακομη και υπερασπιζονται τους οπαδους της απεναντι στην εχθροτητα του ορθοδοξου ιερατειου των Σανχεντριν. Δυο χαρακτηριστικα δειγματα αυτης της οπτικης ειναι η περιπτωση των Ρωμαιων Γαλλιωνος (Κορινθος) και Αντωνιου Φηλιξ και Πορκιου Φηστου (Ιερουσαλημ) που αρνηθησαν κατηγορηματικως να παρεμβουν σε "εσωιουδαϊκες υποθεσεις" οταν τα μελη των τοπικων Συναγωγων ζητησαν απο τις ρωμαϊκες αρχες την διωξη των "Χριστιανων".

Ετος 45 μ.α.χ.χ.
Ενας ακομη "μεσσιας" των Ιουδαιων ο ραβι Θευδας ξεσηκωνει την Ιουδαια και συγκεντρωνει μεγαλα πληθη κοντα στον Ιορδανη ποταμο για να τους επιδειξη την...θεϊκη δυναμη του, διαχωριζοντας τα υδατα οπως ο Μωυσης. Ο Ηρωδης Αγριππας Α διατασσει την διαλυση του οχλου απο το ιππικο και την αμεση θανατωση του Θευδα. Παρα την καταστολη της αιρεσεως του Θευδα, για τα επομενα τουλαχιστον 20 χρονια η Ιουδαια κατακλυζεται απο δεκαδες νεους "μεσσιες" που συχνα προκαλουν εξεγερσεις του οχλου κατα των Ρωμαιων, των ρωμαϊζοντων ή των ελληνιστων.

Η χειροτερη σταση σημειωνεται το ετος 54 μ.α.χ.χ. οταν ενας ακομη "μεσσιας", αιγυπτιωτης Εβραιος αυτη τη φορα, συγκεντρωνει πληθη θεομανων στο Ορος των Ελαιων, διακηρυσσοντας οτι με απλη επικληση του πατερα του Θεου Ιεχωβα θα σαρωσει τα τειχη της πολης και θα καταπλακωσει τους Ρωμαιους. Και αυτη η σταση βρισκει αδοξο τελος κατω απο τα ξιφη των λεγεωναριων.

Ετος 62 μ.α.χ.χ.
Οι Σανχεντριν εκμεταλλευονται ενα συντομο κενο ρωμαϊκης εξουσιας στην Ιερουσαλημ αναμεσα στο θανατο του διοικητου Πορκιου Φηστου και στην αφιξη του νεου διοικητη ΑΛμπινους και αρχιζουν διωγμο κατα των σχισματικων Ιουδαιων που αυτοαποκαλουνται "Χριστιανοι", "Ναζαρηνοι" ή "Γαλλιλαιοι". Οι σχισματικοι λιθοβολουνται απο τον ιουδαϊκο οχλο (συμφωνα με τον Μωσαϊκο Νομο) ως ενοχοι βλασφημιας. Η αποκατασταση της ρωμαϊκης ταξεως σωζει τους σχισματικους και ο Μεγας Αρχιερεας των Σανχεντριν Ανανιας καθαιρειται ως ενοχος καταχρησεως εξουσιας.

Ετος 64 μ.α.χ.χ.
Φωτια που ξεκινα απο Ναους των Εθνικων καταστρεφει την Ρωμη, Οι Εθνικοι την αποδιδουν οπως ειναι λογικο σε εμπρηστικη ενεργεια χριστιανων τρομοκρατων και ακολουθει ενας συντομος αλλα μαζικος διωγμος. Ο αυτοκρατωρ Νερωνας καθως απουσιαζε τοτε απο τη Ρωμη επιστρεφει εσπευσμενα και διατασσει να ανοιξουν οι κηποι των ανακτορων του ως καταφυγιο των αστεγων υπηκοων του. Μετα την επιβολη του χριστιανισμου η ιστορια ξαναγραφτηκε (χεχεχεχε..) και ο εμπρησμος απεδοθη φυσικα στον αυτοκρατορα Νερωνα.

Ετος 70 μ.α.χ.χ.
Η Ρωμη συντριβει την τελευταια πανεθνικη ιουδαϊκη επανασταση και καταστρεφει το Ναο της Ιερουσαλημ.

Ετη 80-90 μ.α.χ.χ.
Οι "Χριστιανοι" ασκουν ψυχολογικη τρομοκρατια στους ιουδαϊκους οχλους με διασπορα μιας γελοιας "προφητειας" οτι ο Νερων θα...αναστηθει εκ νεκρων και θα κυβερνησει ως...Αντιχριστος με το ονομα Μπελιαρ, για αυτο και πρεπει να υπαρξει συσπειρωση ολων γυρω απο τις "Χριστιανικες" κοινοτητες που τις προστατευει "ο Θεος του Ισραηλ".

Ετος 90 μ.α.χ.χ.
Η ιουδαϊκη Συνοδος της Jamnia επιχειρει τη διατυπωση μιας Ιουδαϊκης Ορθοδοξιας ως ξεπερασμα της φαρισαϊκης αντιληψεως στην οποια θελουν οι Ιουδαιοι να φορτωσουν ολη την ευθυνη για την καταστροφη της Ιερουσαλημ. Στην ιδια Συνοδο οι ακολουθουντες την αιρεση του "Χριστιανισμου" χαρακτηριζονται "επικινδυνοι αποστατες" και τιθενται εκτος της ιουδαϊκης Ορθοδοξιας. Θεμελιωνεται ετσι ενα αβυσσαλεο μισος αναμεσα στους "Χριστιανους" και τους Ορθοδοξους Ιουδαιους που θα διαρκεσει ασβεστο ως και τον αιωνα μας.

Ας προχωρησουμε λιγο...

Ετος 138-161 μ.α.χ.χ.
Ο αυτοκρατωρ Αντωνινος Πιος εξαιρετικα ανεξιθρησκος, συστηνει ανοχη προς ολες της θρησκειες της Αυτοκρατοριας, παρα τις συνεχεις αναφοες των διοικητων της Ανατολης που περιγραφουν συνεχεις ταραχες εξαιτιας των προκλησεων των "Χριστιανων" οι οποιοι σε καθημερινη βαση προσβαλλουν βωμους και Ιερα, καταστρεφουν αγαλματα Θεων και ηρωων και κηρυσσουν ανοικτη ανταρσια κατα της ανθρωπινης κοινωνιας.

Ετος 161-180 μ.α.χ.χ.
Στο θρονο της Ρωμης βρισκεται ο φωτισμενος στωικος φιλοσοφος Μαρκος Αυρηλιος, που τον περισσοτερο καιρο μαχεται στον Βορρα κατα των γερμανικων εθνων. Αφηνιασμενοι απο τη μοντανιστικη λογικη που κυριαρχει αναμεσα τους εκεινη την εποχη, οι χριστιανοι επιδιδονται σε ενα σωρο συνομωσιες, διασπορα διαδοσεων και κοινωνικες αναταραχες αλλα κι επισης σε αθλιοτητες και βεβηλωσεις κατα θερμων και ιερων των Εθνικων. Παρα την αρχικη ανοχη του ο Μαρκος Αυρηλιος υποχρεωνεται να διαταξει επι διετια (166-168) αυστηρη καταστολη των εγκληματικων πραξεων, διδοντας ιστορικα στους χριστιανους τη διολου τιμητικη ιδιαιτεροτητα να εχουν υποχρεωσει σε βιαιη αντιδραση εναν πραο, ανεξικακο, ανεξιθρησκο και γαληνιο στωικο.

Ετος 170 μ.α.χ.χ.
Επιστολες του Διονυσιου, επισκοπου της Κορινθου, με καταγγελιες οτι η Εκκλησια πλαστογραφει συνεχως τα αρχικα "Ευαγγελια".

Ετος 177 μ.α.χ.χ.
Με τη στεψη του υιου του Κομμοδου ως συναυτοκρατορα ο Μαρκος Αυρηλιος υποχρεωνεται σε εναν νεο συντομο διωγμο στις επαρχιες για να σταματησει τα εγκληματα των μοντανιστων χριστιανων. Οι λεγομενοι "απολογητες" των χριστιανων στελνουν επιστολες στον φιλοσοφο αυτοκρατορα κι εξασφαλιζουν την -πολυ ευκολη αλλωστε- ευμενεια του, πειθοντας των οτι προφανως οι μοντανιστες αποτελουν μειοψηφια μεσα στην κοινοτητα τους

Ετη 180-192 μ.α.χ.χ.
Ο παραφρων Κομμοδος βασιλευει στη Ρωμη και δε θυμιζει σε τιποτε τον φιλοσοφο πατερα του. Σε αντιδραση προς τον πατερα του επιτρεπει την ανασυνταξη της Εκκλησιας και την επιτυχημενη εισβολη της στην αυτοκρατορικη αυλη.

Ετος 202 μ.α.χ.χ.
Οι χριστιανοι πιστευουν και διαδιδουν οτι αυτο το ετος θα συμβει η ελευση του...Αντιχριστου.

Ετος 211 μ.α.χ.χ.
Το ανεξιθρησκο καθεστως των Σεβηρων ενοχλει τους σκληροπυρηνικους μοντανιστες χριστιανους γιατι χαλαρωνει τον φανατισμο των ομοϊδεατων τους και αλλοτε ασπαζονται τα "ειδωλολατρικα" εθιμα ή δικαιολογουν τις τιμωριες των παρανομουντων φανατικων.

Ετος 216 μ.α.χ.χ.
Οι χριστιανοι απολαμβανουν απεραντη ελευθερια κι εχουν τη δυνατοτητα να διοργανωνουν ακομη και στην περιφερεια επισκοπικες Συνοδους. Το ετος αυτο αναφερεται στη Βορειο Αφρικη Συνοδος 71 επισκοπων υπο την προεδρια του επισκοπου Αγριππινου.

Ετη 248-250 μ.α.χ.χ.
Ο απολογητης του Χριστιανισμου Ωριγενης προσπαθωντας να απαντησει στον παλαιοτερο του Εθνικο φιλοσοφο Κελσο ("Αληθης Λογος" ή "Κατα Χριστιανων") συγγραφει το βιβλιο του "Κατα Κελσου, σε υπερασπιση του ιουδαϊκου εθους και κοσμοαντιληψεως. Δυο χρονια αργοτερα η επισκοπικη Συνοδος της Ρωμης καταδικαζει τον Ωριγενη επειδη και μονον ανεφερε την εκδοχη που υποστηριζε ο Κελσος και απεδεικνυε ανυπαρκτη την "αμμωμο" συλληψη του ραβι Τζεσουά, ο οποιος φεροταν ως νοθος γιος ενος Ρωμαιου μισθοφορου, του Πανθηρος.

Θα σταματησω εδω, μια και απο εδω και στο εξης η ιστορια γινεται πολυ θλιβερη για μενα...
Δε θελω να γραψω αλλο για τις σφαγες των Εθνικων, τις πυρπολησεις βιβλιοθηκων, τις λεηλασιες των Ναων τους. Αυτα ειναι λιγο πολυ γνωστα. Και εαν δεν ειναι...ας προσεχατε.

Ολοφανερο απο τα παραπανω ειναι το συμπερασμα οτι ο "Χριστος" οπως σημερα τον ξερετε δεν υπηρξε ποτε. Σε αλλο μου μηνυμα εχω ηδη γραψει ποιων Θεων τους μυθους και τις λατρειες εκλεψαν, οικοιοποιηθηκαν και διαστρεβλωσαν οι Χριστιανοι, στην προσπαθεια τους να τους ενσωματωσουν στην αιρεση τους, ελλειψη οποιωνδηποτε δικων τους στοιχειων, μυθων, ιστοριας.


ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΝΝΟΙΑΣ

Χριστος σημαινει ο εχων το Χρισμα, το Χαρισμα δηλαδη. Και ως εννοια (μη συνυφασμενη με τα παραμυθακια των χριστιανων προβατων και των βοσκων τους) αναφερεται σε απειρους Χριστους και Χριστες που υπηρξαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα.

Οπως λεει κι ενας παλιος και ξεχασμενος στιχος:
Και βαζω τωρα χαλινο στο νου μου, πιοτερο απο οτι συνηθιζα αλλοτε για να μην τρεχει σε στρατες που δεν εχει για οδηγο την αρετη, σε τροπο που αν ενα αστρο καλο ή κατι αλλο ακομα πιο ανωτερο μου εχουν δωσει το Χαρισμα, να μην το βλαψω εγω ο ιδιος...


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 13:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΕ,ΑΓΑΠΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΤΙ
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ;;;......
ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ;......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 13:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΠΕΡΣΕΙΑ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.
ΜΓΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΗΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙΣ ΤΑ
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ;
''ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΡΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ
ΡΩΜΑΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΟΛΟΚΡΗΡΗΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ''
ΑΠΠΟΛΩΝΙΟΣ Ο ΤΥΑΝΕΥΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 15:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Καταρχάς, Πέρσεια Εκάτη μια ερώτηση.
Σε ποιά "ψευδή επιστολή" του φίλου Πλωτίνου αναφέρεσαι;
Σε ότι έχει σχέση με την ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΚΔΟΧΗ περί των γεγονότων που προσπαθής να περιγράψεις θα ήθελα και εγώ να έχω τις ΠΗΓΕΣ απο όπου αντλής το υλικό σου.

Εν κατακλείδι συμπεραίνω ότι είσαι της άποψης - εκδοχής ότι ο Ιησούς δεν υπήρξε ως φυσικό πρόσωπο. Αυτό φυσικά δεν ΘΕΜΕΛΙΩΝΕΤΑΙ έτσι απλά και ίσως και επιπόλαια θα τολμούσα να πώ, ιδιαίτερα μέσα απο έναν χώρω ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ ΑΠΟΨΕΩΝ
Θα ήθελα μερικά ακόμα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (εάν υπάρχουν)...

Φίλε Redivivus και πάλι δεν απαντάς σε αυτό που σε ρωτάνε, απορώ γιατί;

Με ρωτάς τι είναι αλήθεια ώς άλλος Πιλάτος...
Θα τιρήσω την στάση του Ιησού και θα σου απαντήσω:
'Οτι συ νομίζεις πώς είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ...

Φίλε μου, περιμένω να ακούσω τον λόγο σου, μην κρύβεσαι πίσω απο ερωτήσεις "βεγγαλικά", ξέρεις αυτά που πολύ θόρυβο κάνουν στην αρχή, φώς δίνουν προσωρινά στη συνέχεια και μετά... ΣΙΩΠΗ και ΣΚΟΤΟΣ....

Οι εντυπώσεις με αφήνουν παγερά αδιάφορο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 16:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ:

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ ΚΕΛΣΟΥ...ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙ ΑΠΟΨΗ ΕΙΧΕ Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 18:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαταρχήν ωφείλω να ευχαριστήσω την Εκάτη για την φιλοφρόνηση της, όσον αναφορά το πνεύμα και τις γνώσεις μου..Εάν και δεν γνωρίζω πόσο καλά γνωρίζεις την σκέψη μου Εκάτη, πάντα υπάρχει και η θετική πλευρά των πραγμάτων, όπως λέει ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ
«Σκέφτεται σωστά αυτός που δεν λυπάται για όσα δεν έχει, αλλά που χαίρεται για όσα έχει»
Αναρωτιέμαι λοιπόν εάν αξιζει εγώ ο πτωχός το πνέυματι να ανταπαντήσω...
Όπως εχω τονίσει και άλλη φορά καλούμαστε εμείς οι «συντονιστές», πολλές φορές να υπερασπίζουμε απόψεις, με τις οποίες δεν συμφωνούμε κατά ανάγκην. Εάν αυτό το κάνουμε είναι για να υποστηρίζουμε την καλοπροάιρετη αντιπαράθεση απόψεων χωρίς φανατισμούς και υπερβολές. Θα σου πρότεινα λοιπόν Εκάτη να διαβάσεις άρθρο μου (αν και αρκετά παλαιό) όπου μπορείς στην διέυθυνση για να καταλάβεις τις απόψεις μου επι του θέματος.
http://www.esoterica.gr/articles/contributions/esoteric/kivotos_3/kivotos3.htm

«Το μόνο λοιπόν που κατάφεραν οι σοφοί του παρελθόντος (που αλήθεια πιστέψτε με, είναι ανθρώπινα μεγάλο ), ήταν, να μας εφοδιάσουν με τον καλύτερο δυνατό εξοπλισμό, έτσι ώστε το ταξίδι μας να είναι, όχι λιγότερο οδυνηρό, αλλά περισσότερο οικείο και αγαπητό. Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να γίνουμε αντάξιοί τους και να αξιοποιήσουμε ό,τι μας προσέφεραν. Αυτό είναι το μόνο, που μπορώ να ελπίζω και να ευχηθώ.»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 08:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω τους φίλους συνομιλητές.
Θα ΞΑΝΑΣΥΜΦΩΝΗΣΩ με τον Πλωτίνο... και θα πρόσθετα (αν μου επιτρέπει φυσικά), ότι αυτό το κάνουμε ακριβώς επειδή η αντιπαράθεση απόψεων γίνεται πολλές φορές (ΔΥΣΤΥΧΟΣ), αρκετά ΟΞΕΙΑ με αποτέλεσμα να "χαλάει" η ροή της κουβέντας και το πραγματικά καλό κλιμα διαλόγου.

Τώρα φίλε μου 'Ατλα με ρωτάς για την άποψη που ΕΙΧΕ ο Κέλσος για τον Χριστιανισμό.
Τονίζω όπως βλέπεις τη λέξη ΕΙΧΕ γιατί είναι μια λέξη ΚΛΕΙΔΙ στην ερώτησή σου.
Φυσικά ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ εγώ το τι πίστευε, αλλά θα σου προτίνω να διαβάσεις το έργο του ΑΛΗΘΗΣ ΛΟΓΟΣ, απο τις ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ θα έλεγα εκδόσεις Θύραθεν.
Διάβασε λοιπόν το έργο του με ΕΥΡΗ ΠΝΕΥΜΑ και όχι με στείρο σκεπτικισμό.
Προσπάθησε να ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ την ιστορική περίοδο που έγραψε το έργο του.
Κατανόησε τους λόγους που τον οδήγησαν σε αυτό και πρός θεού, να έχεις ΠΑΝΤΑ στο νού σου ότι μπορεί να έχει κάνει και λάθη....

Είμαι στην απόλυτη διάθεση του καθενός συνομιλητή μου να το ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ και ίσως μετά απο μια ΣΦΑΙΡΙΚΗ και ΕΥΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ να δούμε πράγματα ΜΕΣΑ στο έργο, που με τη πρώτη ΕΠΙΦΑΝΙΑΚΗ ΜΑΤΙΑ και ΑΝΑΓΝΩΣΗ να μην μπορούσαμε να τα ανακαλύψουμε...

Πάντα φίλος πρός όλους και όλα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 13:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχει ενα εξαιρετικο ιστορικο βιβλιο:
Μια...ιστορια αγαπης (Η ιστορια της χριστιανικης επικρατησεως) - Β. Ρασσιας, εκδ. Ανοιχτη Πολη.
Τα στοιχεια που παραθεσα προερχονται απο εκει, οσο για τη βιβλιογραφια ειναι καπου οχτω σελιδες και δε γινεται να κατσω να την αναφερω εδω. Οποιος ενδιαφερεται ας αγορασει το βιβλιο, δεν ειναι δα και ακριβο κι ας δει μονος του το εγκυρο των πληροφοριων.
Επισης το βιβλιο
"Βυζαντιο, Αυτοκρατορες, Κληρος κι Ελληνισμος - Σ. Μιχοπουλος, Νεα Θεση, που και αυτο περιεχει πληθωρα πηγων και ιστορικων στοιχειων σχετικα με τη δραση των χριστιανων και το βυζαντινο εκτρωμα, οπως και για τα δρωμενα της Ελληνικης Επαναστασης.

Παρολα αυτα, οποιος φοραει παρωπιδες και βρισκεται σε κατασταση αρτηριοσκληρωσης καλυτερα να μην ασχοληθει με τα θεματα αυτα, μια και δεν εχουν νοημα στην περιπτωση του.
Οποιος μεγαλωσε με τις ιστοριουλες του σχολειου και τις ταινιουλες της τηλεορασης καθε "χριστουγεννα" και "πασαχ" που δειχνουν κατι "ηρωικες εξοδους του Μωυση" και κατι δακρυβρεχτα παραμυθακια για ενα ξανθο τυπο με μπλε ματακια και μακρι μαλλι (ουτε χιππις απο τα 70's να ηταν) και αυτα τα εχουν περασει για αληθινα, ε, τοτε, δεν υπαρχει περιπτωσηει καμια ιστορικη ή αλλη πληροφορια να διαπερασει την κρουστα που εχει πιασει ο εγκεφαλος τους, ή οτι τελοσπαντων εχουν αντι για εγκεφαλο...

ΠΛΩΤΙΝΕ, δεν με εντυπωσιαζει το γεγονος οτι ενας ακομη προσπαθει να συνδεσει τον ελληνικο πολιτισμο και κοσμοθεαση με το χριστιανικο εκτρωμα. Κατω απο το βαρος των ιστορικων γεγονοτων, μερικοι απελπισμενα προσπαθουν να γαντζωθουν απο παραμυθακια και να πεισουν τους εαυτους τους οτι καποιοι "καλοι χριστιανοι" με αρχηγο τον "καλο χριστουλη" καναν την αρχη μιας υπεεεεεεεεροχης (!) θρησκειας που αργοτερα καποιοι "κακοι εβραιοι" οικειοποιηθηκαν.
Δεν υπαρχουν αντιστοιχιες αναμεσα στην ελληνικη κοσμοθεαση και το χριστιανικο εκτρωμα. Δεν μπορει καποιος να κατανοησει τον ελληνικο πολιτισμο και φιλοσοφια μεσα απο το χριστιανικο πλαισιο αναφορας. Ουτε να ισχυριστει οτι δηθεν οι χριστιανοι ενσωματωσαν και "διαφυλαξαν" τα ελληνικα στοιχεια στο εκτρωμα τους.

Τα χω γραψει και τα χω ξαναγραψει και δεν προκειται να επαναλαμβανομαι αλλο. Ως γνωστον η επαναληψη μητηρ της μαθησεως αλλα και αδερφη της βαρεμαρας.

Στην τελικη ο καθενας ας πιστεψει σε οτι παραμυθακια τον βολευουν κι ας παρει οτι του αξιζει...


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2002, 21:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα


"Πέρσεια Εκάτη : Στην τελικη ο καθενας ας πιστεψει σε οτι παραμυθακια τον βολευουν κι ας παρει οτι του αξιζει"

μια αληθεια του κοσμου ολου , αυτο κανουμε ολοι αιωνες τωρα , ο καθενας μας βολευεται με το παραμυθακι του ειτε το θελουμε ειτε οχι , ειτε λιγο ειτε πολυ. μιας και κανεις δεν ξερει τη ΑΛΗΘΕΙΑ ειναι λογικο οτι εχουμε το παραμυθι μας συντροφια. πιστυεω οτι ολα ξεκινησαν και ξεκινουν απο ενα "παραμυθι" και οι αρχαιοι φιλοσοφοι σε καποιο παραμυθι πιστευαν μονο που αποφασισαν να το ψαξουν λιγο το ιδιο και ολοι οι λαοι του κοσμου ετσι εχουμε φτασει στο σημερα

και οι Θεοι το Ολυμπου απο παραμυθι ξεκινησαν και ο Χριστος απο παραμυθι ξεκινησε
τελικα αυτο που επικρατει απο τι εξαρταται ? απο το περιεχομενο ? απο τον εκδοτη ? απο τους πωλητες ? μπερδεμα τελικα ?????

Εαν ο Χριστος εκανε και ειπε οσα ειπε τοτε φοβαμαι οτι ο Κρινος μαλλον ηταν ελληνικος !!! οσο αφορα τους πιστους του και τι καναν αυτο ειναι ενα αλλο θεμα και δεν αφορα το Χριστο.
Μονο ενας Ελληνας θα μπορουσε εκεινη την εποχη να γυρισει το κοσμο αναποδα με τις θεωριες του. Οπως επισης καποιες σκεψεις που εχω κανει ειναι οτι παρα τις διαφορες μας στο βαθος εχουμε πολλα κοινα με τους Εβραιους και δεν ξερω εαν εχουμε και συγγενεια αιματος - φυλης κατι μου λεει οτι καποτε θα βρεθει οτι η ριζα μας ειναι κοινη!!! Ειμαστε οι μονοι που κανουμε του κεφαλιου μας χωρις κανεις να μπορει να καταλαβει πως το καταφερνουμε αυτο και πως επιβιωνουμε τοσους αιωνες!!!

αυτα φιλοι μου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2002, 23:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κελσο,
δεν περιγραφω "μια ακομη εκδοχη" που θελει τον "χριστο" σαν ανυπαρκτο για φυσικο προσωπο. Εξηγω με ιστορικες πηγες και λογικα επιχειρηματα γιατι δεν υπηρξε ποτε σαν φυσικο ροσωπο. Εκτος απο τα εκτενη ιστορικα στοιχεια που παρεθεσα και τα οποια ειναι ελεγμενα και για τα οποια παραθεσα πηγες (που περιεχουν κι εκτενη βιβλιογραφια), εχω γραψει εδω
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=334&whichpage=16&ARCHIVE=
για το ποια στοιχεια αλλων λαων και παραδοσεων εκλεψαν, οικειοποιηθηκαν και διαστρεβλωσαν οι "χριστιανοι" κατα την κατασκευη της εικονας του "χριστου". Το να συνεχισω να αναλυω και να γραφω εκτενη ιστορικα γεγονοτα ειναι περιττο και δεν γινεται πρακτικα μια και θα χρειαζοταν τριτομη εγκυκλοπαιδεια και οχι μια σειρα μηνυματων σε ενα φορουμ. Οποιος επιθυμει ας παει σε μερικα καλα βιβλιοπωλεια και βιβλιοθηκες και ας διαπιστωσει μονος του περι των ιστορικων αυτων γεγονοτων.
Κιτκατ, οχι μονο δεν υπαρχουν κοινα στοιχεια αναμεσα στους Ελληνες και τους Εβραιους, αλλα εαν μπεις στον κοπο (εσυ ή οποιος αλλος επιθυμει) να διαβασει τα "Αιγυπτιακα" του Μανεθωνος, εκδ. Κεδρος ή οτι τουλαχιστον σωζονται απο τα κατακρεουργημενα Αιγυπτιακα μια και τα παρελαβε ο "πατηρ Ευσεβιος" θα δεις μια μακρα ιστορια σφαγων και εγκληματων απο την εισβολη των Υξως (συνοθυλευμα βαρβαρων εβραϊκων φυλων) μεχρι και την εξοδο του Οσαρσηφ και τα εκγληματα και τις σφαγες των τυχοδιωκτων του (γνωστου σημερα ως Μωυση) που περασε ο λαος της Αιγυπτου.
Ο χριστιανος "πατηρ Ευσεβιος" το λεει ξεκαθαρα αλλωστε "η ιστορια του λαου μας...", "ο λαος μας...", "οι γραφες του λαου μας..." κλπ σε καθε του αναφορα για τους Εβραιους.
Μην προσπαθεις να μπλεξεις το υγιες κυτταρο με το καρκινωματικο. Το ενα λειτουργει φυσικα και φυσιο-λογικα, το αλλο ανωμαλα. Η συνυπαρξη δε και των δυο στον ιδιο οργανισμο ειναι αδυνατη. Ειτε θα επιζησει το υγιες και θα αφαιρεθει το καρκινωματικο ειτε θα επιβιωσει το καρκινωματικο και θα σκοτωσει ολα τα υγιη κυτταρα και τον οργανισμο. Ειναι αυτονοητο ποιο ειδους κυτταρων θελει κανεις να εχει, εαν ειναι φυσικος οργανισμος....


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 01:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκάτη σε ένα "εσωτερικό" χώρο το αναμενώμενο θα ήταν να μας βοηθήσεις στην ερμηνεία του Ελληνικού Πάνθεου (σύμφωνα με τον Πλάτων:«Τα έργα πάλι του Κρόνου και όσα έπαθε από τον γιο του Δία, έστω και αν ήταν αληθινά, νομίζω πως δεν έπρεπε να λέγονται έτσι στους νέους, αλλά μάλιστα να αποσιωπούνται. Κι αν είναι ανάγκη να ειπωθούν, να τα ακούν με μυστικότητα όσο δυνατόν λιγότεροι…») το οποίο γνωρίζεις (όπως φαντάζωμαι) πολύ καλά, παρά να αφορίζεις και να είσαι απόλυτη στις αλήθειες που εσύ γνωρίζεις και οι άλλοι όχι... Τετοιες συμπεριφορές καταδίκασαν έναν Σωκράτη γιατί είπε πράγματα που δεν ήθελαν να ακούσουν..
Εάν νομίζεις ότι οι Ελληνες είναι οι μόνοι που γνωρίζουν τους πραγματικούς Θεούς δικαίωμα σου. Αναγνώρισε όμως και στους άλλους το δικαίωμα να πιστεύουν ίσως στο αντίθετο. Εδώ Απευθύνεσαι κυρίως σε ανθρώπους ωριμους τόσο ηλικιακά όσο και πνευματικά.
Τέλος Ειλικρινά δεν κατάλαβα πως απέδειξες ότι είναι πλαστή η επιστολή που σου παρέθεσα, τα στοιχεία που έγραψες καμμία σχέση δεν έχουν με την επιστολή αυτή καθεαυτή.. Σε παρακαλώ να είσαι πιο προσεκτική.

Δεν αμφισβητώ τις Δέκα Εντολές. Δεν αμφισβητώ το Λόγο του Χριστού το Λόγο του Βούδδα ή όποιου άλλου «μεγάλου» που μίλησε για αγάπη. Μα υπάρχει ένας Κανόνας ή Αρχή αν θέλετε, που έτσι και την ακολουθούσαν οι άνθρωποι, η κοινωνία μας θα ήταν ακόμη καλύτερη.

« Μην Κάνεις Ό,τι Δεν Θα΄θελες Να Σου Κάνουν..»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 03:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Υπερίωνα καλώς ήρθες στο "εσωτερικά". Είναι λογικό να μην αναφέρεται απο πολλούς ιστορικούς ο Ιησούς "Χριστός". Και αυτό διότι ο Χριστιανισμός τα πρώτα χρόνια αριθμούσε ελάχιστους οπαδούς, και μάλιστα ως εκ των πλειστων αμόρφωτων ανθρώπων που δεν μπορούσαν να εμβαθύνουν στο φιλοσοφικό υπόβαθρο των παγανιστικών θρησκειών, και ιδιαιτερως της Ελληνικής φιλοσοφίας. Γιαυτό τον λόγο ο Ιησούς μιλούσε σε απλή γλώσσα και με παραβολές(ο άνθρωπος πάντα χρειαζόταν οικείες εικόνες για να αντιλαμβάνεται ο Νούς). «Γιατί σε εσάς έχει αποκαλυφθεί το βασίλειο των ουρανών , ενώ σε αυτούς ακόμα όχι, γιατί ενώ έχουν μάτια δεν βλέπουν, και ενώ έχουν αφτιά δεν ακούν».
Αυτό που ενδιαφέρει τον εσωτεριστή είναι το μύνημα της κάθε θρησκείας αλλά και το υπόβαθρο της. Τα έργα και οι διωξεις είναι έργα των ανθρωπων και της εξουσίας.......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 06:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκάτη σε ένα "εσωτερικό" χώρο το αναμενώμενο θα ήταν να μας βοηθήσεις στην ερμηνεία του Ελληνικού Πάνθεου

Πολυ ευχαριστως. Πρωτο βημα για την οποια ερμηνεια του Ελληνικου Πανθεου ειναι η κατανοηση του. Πρωτο βημα για την κατανοηση του ειναι η ελληνικη κοσμοθεαση. Ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κατανοησει κανεις την ελληνικη κοσμοθεωρηση (και τους Θεους) μεσα απο το αντιληπτικο πλαισιο του ιουδαιοχριστιανισμου.

quote:

παρά να αφορίζεις και να είσαι απόλυτη στις αλήθειες που εσύ γνωρίζεις και οι άλλοι όχι...

Δεν ειμαι εγω απολυτη μα η Ιστορια. Δεν αναφερω "αληθειες" που "εγω γνωριζω" αλλα ιστορικα γεγονοτα, εγκυρα και επιβεβαιωμενα περα απο καθε αμφιβολια. Πλωτινε εκτος απο μομφες στο ατομο μου, εχεις τιποτε ουσιωδες να παραθεσεις και να αντιπαραθεσεις σε ιστορικα γεγονοτα;
Απο οτι ειδα μεχρι τωρα, μαλλον οχι. Διεψευσε με..

quote:

Τετοιες συμπεριφορές καταδίκασαν έναν Σωκράτη γιατί είπε πράγματα που δεν ήθελαν να ακούσουν..

Απο οσο ξερω ο Σωκρατης τοποθετουταν πανω σε φιλοσοφικα ζητηματα που κανεις δεν μπορει να ορισει απολυτα, παρα να προσφερει τη δικη του συνεισφορα. Δεν καταδικαστηκε σε καμια περιπτωση για ιστορικη ερευνα ουτε ηταν ιστορικος. Διεψευσε με αν κανω λαθος...

quote:

Εάν νομίζεις ότι οι Ελληνες είναι οι μόνοι που γνωρίζουν τους πραγματικούς Θεούς δικαίωμα σου.

Οι Ελληνες ειναι οι μονοι που γνωριζουν περι Ελληνων Θεων. Οι Αιγυπτιοι ειναι οι μονοι που γνωριζουν περι Αιγυπτιων Θεων. Οι Ινδοι ειναι οι μονοι που γνωριζουν περι Ινδων θεων. Οι Σκανδιναυοι ειναι οι μονοι που γνωριζουν περι Σκανδιναυων Θεων. Οι Ινδιανοι ειναι οι μονοι που γνωριζουν περι Ινδιανικων Θεων. Οι Αφρικανοι ειναι οι μονοι που γνωριζουν περι Αφρικανων Θεων. Οι Εσκιμωοι ειναι οι μονοι που γνωριζουν περι Εσκιμωων Θεων. Κλπ, κλπ, κλπ...

Η καθε κοσμοθεωρηση ειναι γνωστη στο λαο που την εβγαλε και οχι σε οποιον αλλο ειναι διαφορετικης κουλτουρας, παραδοσεων, ηθων κι εθιμων και προσπαθει να την "φιλτραρει" απο ενα ξενο αντιληπτικο πλαισιο αναφορας.

quote:
Αναγνώρισε όμως και στους άλλους το δικαίωμα να πιστεύουν ίσως στο αντίθετο.

Το τι πιστευει ο καθενας μου ειναι ειλικρινα αδιαφορο. Δεν εξεταζω απο θεολογικη και φιλοσοφικη αποψη τα πιστευω και τις αποψεις κανενος και ουτε με ενδιαφερει να το κανω. Εξεταζω καιρια ιστορικα σημεια που διδασκονται παραποιημενα, αποσαφηνιζω τα σκοτεινα σημεια και αυτο το κανω με ιστορικες πηγες, επιβεβαιωμενες. Η Ιστορια, δεν ειναι θεμα πιστης ή πιστευω, αλλα γεγονοτων. Μπορει να πει καποιος οποιοσδηποτε "ξερετε παιδια, εγω δεν πιστευω οτι υπηρξε Χιτλερ". Εαν τα ιστορικα στοιχεια συνηγορουν περα απο καθε αμφιβολια στο αντιθετο, ειτε αυτος ο καποιος οποιοσδηποτε θα πρεπει να αναθεωρησει την οποια αποψη του, ειτε να δεχτει το χαρακτηρισμο του "ανιστορητου" και "αμορφωτου" ανθρωπου και η οποια γνωμη του να απορριπτεται. Μπορει καποιος αλλος να πει "ξερετε, η ελληνικη επανασταση του '21 δεν εγινε ποτε". Απο τη στιγμη που ολες οι ιστορικες πηγες συνηγορουν στο αντιθετο, ειτε θα πρεπει να αναθεωρησει, ειτε δεν θα τον υπολογισει κανεις. Που το πολυπλοκο εδω;

quote:
Εδώ Απευθύνεσαι κυρίως σε ανθρώπους ωριμους τόσο ηλικιακά όσο και πνευματικά.

Μηπως απευθυνομαι σε ανθρωπους αμορφωτους ιστορικα;

quote:
Τέλος ειλικρινά δεν κατάλαβα πως απέδειξες ότι είναι πλαστή η επιστολή που σου παρέθεσα, τα στοιχεία που έγραψες καμμία σχέση δεν έχουν με την επιστολή αυτή καθεαυτή.

Τα στοιχεια που παρεθεσα:
Α. Εξηγουν οτι εκεινη την εποχη υπηρχαν καπου 130 Μεσσιες. Σε ποιον απο ολους αραγες να αναφεροταν η επιστολη;
Β. Εξηγουν οτι οι "πατερες της εκκλησιας" ειχαν την προσφιλη συνηθεια να παραποιουν ιστορικες πηγες (ακομη και τα δικα τους αρχικα "Ευαγγελια") για να κατασκευασουν ενα συστημα αντιληψης που πηρε την τελικη του μορφη κατα τον 4ο και 5ο αι. μ.α.χ.χ.
Γ. Δειχνουν ολοφανερα το γεγονος οτι ιστορικες πηγες εχουμε παρα πολλες για την εποχη εκεινη. Δε νομιζεις οτι εαν ειχε υπαρξει καποιος "ιησους χριστος" σαν φυσικο προσωπο, οι πηγες θα ηταν πολλαπλες και επιβεβαιωμενες απο διαφορετικα σημεια; Δεν νομιζεις οτι εαν υπηρχαν πολλαπλες τετοιες πηγες οι λεγομενοι "πατερες της εκκλησιας" θα τις ειχαν χρησιμοποιησει κατα κορον; Αντιθετα οχι μονο δε συμβαινει κατι τετοιο αλλα υπαρχει παντελης ελλειψη ιστορικων αναφορων οχι μονο στο φυσικο προσωπο ενος "ιησου χριστου" αλλα και σε ολα οσα φερεται κατοπιν να εχει κανει (ζωη, "θαυματα", διδασκαλιες κλπ)

quote:
Δεν αμφισβητώ τις Δέκα Εντολές. Δεν αμφισβητώ το Λόγο του Χριστού το Λόγο του Βούδδα ή όποιου άλλου «μεγάλου» που μίλησε για αγάπη.

Ξανα μανα τα ιδια παντελακη μου... Πώς ξερεις οτι υπηρξε ο οποιος "ιησους χριστος" και πως ξερεις με τετοια βεβαιοτητα τα λογια του και τις διδασκαλιες του. Ελλειψη οποιωνδηποτε ιστορικων πηγων. Εδω εχουμε πληροφοριες για τη δραση και τις διδασκαλιες ατομων που εζησαν πολυ προγενεστερα απο την εποχη οπου τοποθετειται η δραση του "ιησου χριστου". Ειναι δυνατον να ξερουμε (ΑΠΟ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΕΣ ΠΗΓΕΣ, το τονιζω) τι ειπε και τι εκανε π.χ. ο Σολων, Ο Περικλης, ο Σωκρατης, ο Ηρακλειτος, ο Διογενης και να μην εχουμε απολυτως καμια πηγη για τον υποτιθεμενο "ιησου χριστο";

quote:
Μα υπάρχει ένας Κανόνας ή Αρχή αν θέλετε, που έτσι και την ακολουθούσαν οι άνθρωποι, η κοινωνία μας θα ήταν ακόμη καλύτερη.

«Μην Κάνεις Ό,τι Δεν Θα΄θελες Να Σου Κάνουν..»


Γι'αυτο και δεν εχουμε πυρπολησει ακομη τους ρασοφορους Μακαβαιους και τις Συναγωγες Μακαβαιων (με το ψευδεπιγραφο ονομα "ορθοδοξιστανικες εκκλησιες") που δυστυχως ακομη και σημερα φιλο-ξενουνται στον ιερη μας και λατρεμενη πατριδα, παρολο που συμπεριφερονται σαν αφενταδες... Τετοιοι μεθοδοι αρμοζουν μοναχα στους χριστιανους (ξανα, μανα θα το ξαναπω/γραψω ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΗ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΕΙΣΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ)

Αληθεια, μηπως εχεις ακουστα ποιοι ειναι οι Μακαβαιοι; (οχι, δεν θιγω την οποια πιστη σου, ρωταω απο ιστορικης πλευρας).

Τελος, Πλωτινε, γιατι αρχιζω να βαριεμαι και η ουσια της συζητησης ειναι απλη. Εχεις καποιο οποιοδηποτε ΙΣΤΟΡΙΚΟ στοιχειο να αντιπαραβαλλεις, ή θα συνεχισεις με αυτο τον τροπο; Ετσι, ρωταω...



ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 06:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπεριων,
πολυ καλο αρθρο. Δεν γνωριζα τον πληρη καταλογο των ιστορικων της εποχης, σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο να τον παραθεσεις.


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 13:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εγω ανταπαντω
φιλε Κελσε:
ΙΔΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 14:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη ζητησες να εχεις την γνωμη μου
για το τι μπορει ενας ανθρωπος και ποια ειναι τα ορια του, σου λεω
να μου ορισεις ΕΣΥ Κελσε τι θεωρεις ως ΥΒΡΙΝ και να μου πεις τι
θεωρουσαν οι
Αρχαιοι μας προγονοι ως ΥΒΡΙΝ...
εγω δεχομαι την αποψη των Αρχαιων!
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy