ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 12:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ/Η UNSEEN!
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ?ΤΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΕΒΛΕΠΕΣ?ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 12:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ elfeye

Κατ' αρχάς μου αρέσει πολύ το όνομά σου.
Αφού το θέλεις, θα σου διηγηθώ την πρώτη εμπειρία που μοιράστηκα με τον παππού μου. Ήταν καλοκαίρι και είχαμε πάει για διακοπές στην Κρήτη. Το σούρουπο, καθώς περπατούσαμε προς το σπίτι στο χωριό, βρεθήκαμε να διασχίζουμε έναν ελαιώνα. Υπήρχε μια εκπληκτική ηρεμία γύρω, ο αέρας έκανε έναν απαλό ήχο καθώς περνούσε μέσα από τα κλαδιά. Δεν τα γράφω αυτά για να επιδείξω τις συγγραφικές μου ικανότητες, αλλά επειδή πιστεύω ειλικρινά πως η οικολογία και η συγχρονικότητα έχουν μεγάλη σημασία για τέτοιου είδους συναντήσεις. Περπατούσαμε λοιπόν και ξαφνικά -σύνηθες θέαμα για μένα- σε μια συστάδα από ελιές άρχισαν να λαμπυρίζουν μικρά φωτάκια στον αέρα ανάμεσα στις ελιές που κινούνταν σε έναν όμορφο χορό. Χαμογέλασα γιατί ήταν πραγματικά πολύ όμορφο αυτό που έβλεπα αλλά μάλωσα τον εαυτό μου γι' αυτό που θεωρούσα φαντασιοπληξία. Ώσπου με έκπληξη άκουσα τον παππού μου να αναφωνεί (στην κρητική διάλεκτο): "χαρώ τα!". Τον κοίταξα με απορία, μου αντιγύρισε κι αυτός ένα παρόμοιο βλέμμα ώσπου τρέμοντας τον ρώτησα "παππού τα βλέπεις κι εσύ;". Κι αφού διευκρινήσαμε τι βλέπαμε κι οι δύο, ένιωσα μια τεράστια ανακούφιση που τέλος πάντων δεν ήμουν τρελλή. Ή που, αν ήμουν, δεν ήμουν μόνη! Όμως τα χρόνια που πέρασαν δεν κατάφεραν να με πείσουν για την τρέλλα μου.
Μπορώ να σου πω elfeye πολλές ιστορίες που αφορούν την περιοχή καταγωγής του παππού μου, όπως ένα ολόκληρο χωριό που μέχρι σήμερα είναι ζωσμένο με αυτά τα μικρά εικονοστάσια που βάζουν στο δρόμο όταν παθαίνει κανείς ένα ατύχημα -πώς στην ευχή τα λένε- κι αυτό γιατί συνέβαιναν τέτοιας έκτασης φαινόμενα εκεί που οι κάτοικοι είχαν κατατρομάξει.
Έχω όμως υποσχεθεί στον εαυτό μου όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, που είναι πολύ κοντινό στην καρδιά μου, να μη μεταφέρω εμπειρίες και ιστορίες τρίτων το περιεχόμενο των οποίων δεν μπορώ να εγγυηθώ από πλευράς αξιοπιστίας. Κι αυτό περιλαμβάνει και τις ιστορίες του πολυαγαπημένου μου παππού...
Όσον αφορά άλλες προσωπικές εμπειρίες, έχω πολλές να σου πω. Έχω όμως και έναν ενδοιασμό να μοιραστώ ελαφρά τη καρδία στιγμές που θεωρώ ιερές για τη ζωή μου και την εξέλιξή μου ως ανθρώπου. Ελπίζω να μου συγχωρήσεις αυτόν τον ενδοιασμό. Αν ωστόσο πιστεύεις ότι μια δική μου ιστορία μπορεί να εμπνεύσει εσένα ή κάποιον άλλον να αναζητήσει τρόπους ανάκτησης της χαμένης επικοινωνίας με αυτούς τους κόσμους, ευχαρίστως να διηγηθώ κι άλλες...

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 01:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα Unseen,ωραία τα παρακάλια αλλά σε παρακαλώ μπες στο ψητό γρήγορα!!!
Πίστεψε με,είμαστε πολλοί αυτοί που αγαπούν τα πνεύματα της φύσης,και λίγοι έχουμε δει πραγματικά ή είμαστε σιγουροι ότι τα έχουμε δεί,ιδίως όταν συνέβη σε μικρή ηλικία,οπότε καθε ιστορία ή βίωμα απο κάποιο συνομιλητή είναι πάντοτε απολαυστικά.Εγω προσωπικά θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις εμπειρίες σου,μιας και μέσα μου πιστεύω στα ξωτικά και πάντα απολαμβάνω μαρτυρίες ύπαρξης τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 01:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο για την ανάκτηση της χαμένης επικοινωνίας,εγώ προσωπικά έχω παραιτηθεί,μιας και δεν νομίζω να μου έχει μείνει η απαραίτητη παιδική αθωότητα.Και η αθωότητα είναι κάτι που δεν επανακτιέται.
Πάντα βέβαια θα ελπίζω...Που ξέρεις;Ισως κάποτε να ξαναδώ τα πράγματα πιο καθαρά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 01:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΞΩΤΙΚΟ-ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ...
ΠΡΟΣΟΠΙΚΑ,ΕΙΜΑΙ ΠΤΩΜΑ...
ΤΑ ΛΕΜΕ ΤΟ ΠΡΩΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 02:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΝΟΙ ΚΑΙ ΑΘΩΟΙ,ΑΛΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ...
ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ...ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 10:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, αγαπητοί φίλοι, κατ' αρχάς ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
Κατά δεύτερο λόγο, αγαπητέ/-η elfeye η τελευταία (και μακράν συγκλονιστικότερη) φορά που επικοινώνησα με ξωτικό έγινε στον Εθνικό Κήπο, και ειλικρινά δεν το περίμενα ούτε εγώ! Αλλά έγινε.
Και θα σου πω τη δική μου εξήγηση γι' αυτό. Φαντάζομαι πως όλοι γνωρίζουμε για την ανθρώπινη αύρα. Δεν μου αρέσει η ορολογία γιατί παραπέμπει σε φιλοσοφίες της Ανατολής που είναι βεβαρυμένες από πλευράς σημασιών και ερμηνείας, αλλά σίγουρα πάντως μιλάω γι' αυτό το ωοειδές ηλεκτρομαγνητικό πεδίο γύρω από το σώμα το οποίο δημιουργείται από τη δόνηση των κυττάρων και των μορίων/ατόμων που τα απαρτίζουν. Συγνώμη που γίνομαι εδώ λίγο πιο "τεχνική". Τέλος πάντων, έχοντας ψάξει το ζήτημα από όσες περισσότερες δυνατές απόψεις μπορούσα, κατέληξα στη βεβαιότητα ότι οι εμφανίσεις αιθερικών όντων και οντοτήτων όπως τα ξωτικά και οι νεράιδες στον ανθρώπινο κόσμο μπορούν να συμβαίνουν κατ' αρχάς μόνο μέσα στο χώρο της ανθρώπινης αύρας. Και ότι συμβαίνουν ως αποτέλεσμα αμοιβαίας έλξης.
Οπότε είναι πολύ σχετικό αυτό που γράφει ο Italos περί αθωότητας... Αλλά μπορώ να σου πω φίλε/-η Italos ότι προσωπικά δεν είμαι πια και τόσο αθώα δυστυχώς. Ίσως προ μιας δεκαετίας, αλλά όχι πια. Και έτσι θα συμφωνήσω με τον/την elfeye ότι όλοι μας είμαστε μέσα στην καρδιά μας αγνοί και αθώοι και ότι το παν είναι να τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας, δηλ. να μην έχουμε βαριά καρδιά. Και θα συμπληρώσω ότι αν καταφέρουμε να εναρμονίσουμε κάπως καλύτερα τον εαυτό μας με τη φύση (το οποίο είναι απολύτως εφικτό) είναι δυνατό να ανακτήσουμε τη χαμένη αυτή επικοινωνία. Υπάρχουν τρόποι, υπάρχουν τεχνικές και μέθοδοι (προς Θεού δεν αναφέρομαι σε επικίνδυνες πρακτικές όπως η Wicca, αστρικά ταξίδια ή άλλες τέτοιες επικίνδυνες ηλιθιότητες), τα πάντα υπάρχουν.
Πιστεύω ακράδαντα ότι η επικοινωνία με αυτούς τους κόσμους είναι κάτι τόσο απλό και τόσο φυσικό όσο ο τρόπος που αναπνέουμε ή που κτυπά η καρδιά μας. Είναι κάτι που βρίσκεται μέσα στις προδιαγραφές μας, είναι κάτι που μας ανήκει δικαιωματικά. Το ζήτημα είναι: το θέλουμε; Ειλικρινά όμως.

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 11:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...
ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ...ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩΜΑΙ Κ.Ο.Κ...
ΤΕΛΙΚΑ,ΑΣ ΝΟΜΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ!
ΠΑΝΤΩΣ,ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΓΟΡΙ!
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ...ΑΓΑΠΗΤΗ UNSEEN ΛΕΣ ΟΤΙ: κατέληξα στη βεβαιότητα ότι οι εμφανίσεις αιθερικών όντων και οντοτήτων όπως τα ξωτικά και οι νεράιδες στον ανθρώπινο κόσμο μπορούν να συμβαίνουν κατ' αρχάς μόνο μέσα στο χώρο της ανθρώπινης αύρας. Και ότι συμβαίνουν ως αποτέλεσμα αμοιβαίας έλξης.ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΟΜΩΛΟΓΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ...ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 12:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για την αβλεψία elfeye. Η αρχική εντύπωση που είχα από σένα ήταν ότι είσαι αγόρι γι' αυτό και στην πρώτη μου απάντηση σε σένα σε αποκάλεσα "αγαπητέ". Αλλά, βλέπεις, η ζωή όπως έχει καταντήσει μας αναγκάζει να προσφεύγουμε συχνότερα απ'όσο πρέπει στη λογική, κι έτσι αγνόησα την διαίσθησή μου και σκέφτηκα, θέλοντας να μην σε προσβάλλω, να σου απευθυνθώ με...ουδέτερο τρόπο!
Όσο για τα δικά μας, δεν αισθάνομαι καμία έκπληξη που μου λες ότι δεν έχεις ξανακούσει αυτή την άποψη. Αλλά πάλι πολλά που θα μπορούσα να σου πω είναι αρκετά πρωτάκουστα και ίσως και περίεργα ακόμη. Θα στηρίξω φυσικά αυτό που λέω αλλά συγχρόνως σου τείνω το χέρι και σου λέω: εμπιστεύσου με.
Κάτσε τώρα να δούμε από πού θα το πιάσουμε το θέμα γιατί οι παράμετροι είναι σχεδόν άπειρες. Πρώτα-πρώτα ας δούμε έναν βασικό συμπαντικό νόμο: αυτόν του συντονισμού. Αυτός λοιπόν ο νόμος πρεσβεύει ότι το όμοιο έλκεται από το όμοιο (επομένως αυτό που μαθαίναμε στη φυσική ότι τα αντίθετα έλκονται πάει κατ' ευθείαν στα σκουπίδια όπου και ανήκει) και μια απλή εφαρμογή του είναι το διαπασών. Αν πάρεις δύο διαπασών και σταθείς εσύ στη μία γωνία ενός δωματίου και κάποιος άλλος στην άλλη γωνία του δωματίου και εσύ ηχήσεις το διαπασών σου, μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα χωρίς καμία άλλη παρέμβαση θα ηχήσει και το διαπασών που κρατά ο φίλος σου στην άλλη άκρη.
Αυτό μας δείχνει κάτι πολύ απλό: για να υπάρξει μία συνάντηση σαν αυτές που συζητάμε εδώ, πρέπει το διαπασών που κρατάμε (το σύνολο αυτού που είμαστε το οποίο δονείται και κατά τον Πυθαγόρα παράγει μία συγκεκριμένη μουσική ακολουθία) να προσομοιάζει με το διαπασών που κρατά η άλλη πλευρά (οι νεράιδες και τα ξωτικά ή άλλα παρόμοια όντα αγγελικής τάξης εν προκειμένω), να δημιουργείται δηλαδή κοινό έδαφος προκειμένου να πραγματοποιηθεί η συνάντηση.
Ακόμη και κατ' ευθείαν σε έναν νεραϊδότοπο να μπεις, αν η αύρα σου δεν μπορεί να δονηθεί κατά τρόπο παρόμοιο με τη δόνηση του συγκεκριμένου τόπου, θα τον προσπεράσεις σα να μη συμβαίνει τίποτα.
Οι συγκεκριμένες οντότητες είναι πολύ λεπτές από πλευράς ουσίας (ωστόσο υλικές, υπό την έννοια ότι και το χρώμα είναι ύλη όπως και ο ήχος), γι' αυτό δεν πρέπει ποτέ να περιμένεις να δεις κάποια νεράιδα να σου χτυπήσει το κουδούνι και να σου πει "ήρθα". Είναι όμως απόλυτα φυσιολογικό να περιμένεις να εμφανιστεί, εάν κι εφόσον υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς μεταξύ σας, στον τόπο που ορίζει η αύρα σου ο οποίος αντανακλά την κατάσταση του συνολικού σου Είναι, δηλ. της ψυχής, του πνεύματος, του σώματος και γενικά όλων σου των συστατικών.
Είναι λογικό, έτσι δεν είναι;
Από την άλλη (κι αυτό ίσως θα το βρεις εξίσου πρωτάκουστο), οι κόσμοι μας δεν είναι ακριβώς παράλληλοι. Είχα μια νοητική εικόνα αυτού που σου λέω και θα προσπαθήσω να σου την περιγράψω: είναι όπως αν σε μια θήκη για παγάκι βάλουμε δύο υγρά που δεν μπορούν να αναμιχθούν, τη βάλουμε στην κατάψυξη και μετά βγάλουμε το παγάκι και το κοιτάξουμε. Αυτά τα υγρά θα έχουν παγώσει αλλά δεν θα είναι χωρισμένα στη μέση, θα είναι αναμεμιγμένα σχεδόν παντού. Αναμεμιγμένα αλλά πάντα ευδιάκριτα και χωριστά. Αυτό ίσως εξηγεί τη συνάντηση που είχα στον Εθνικό Κήπο. Υπάρχει παντού και ανά πάσα στιγμή η δυνατότητα, εφόσον υπάρχει οικολογία και συγχρονικότητα, που έγραφα και στην αρχή. Και η οικολογία αυτή οπωσδήποτε είναι αρχικά η αύρα σου. Όσο για τη συγχρονικότητα, θα σου φαινόταν πάλι περίεργο αν σου έλεγα ότι κι αυτή εσύ ο ίδιος έμμεσα την ορίζεις;

Πολύ φιλικά,
Unseen

ΥΓ Italos σου χρωστώ μια ιστορία, αλλά δεν μπορώ να γράψω άλλο αυτή τη στιγμή, πιάστηκαν τα δάχτυλά μου! Θα επανέλθω όμως, σου το υπόσχομαι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 12:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ...
ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΠΑΣΩΝ ΜΟΥ ΠΡΟΣΟΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΠΑΣΩΝ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ?ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?...ΚΑΙ,ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΣΥΜΒΕΙ,ΤΙ ΘΑ ΔΩ?ΤΙ ΘΑ ΝΙΩΣΩ?ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΤΙ ΕΙΔΕΣ?ΑΠΛΑ ΕΝΙΩΣΕΣ ΚΑΤΙ?
ΕΠΙΣΗΣ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ...ΔΗΛΑΔΗ,ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΜΥΘΩΝ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΩΝ ΑΠΛΑ ΖΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ?ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΡΙΛ ΤΗΣ ΚΟΥΦΙΑΣ ΓΗΣ?ΑΙΘΕΡΙΚΑ ΟΝΤΑ?
ΕΣΥ UNSEEN,ΠΩΣ ΤΑ ΘΕΩΡΕΙΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητοί φίλοι.
Χρωστώ πρώτα απ' όλα μια ιστορία στον Italos.
Και η ιστορία που θα σου πω εκτυλίχθηκε στον Όλυμπο 3 χρόνια πριν. Γενικά, ενώ μου αρέσει η πεζοπορία, με την ορειβασία δεν τα πάω πολύ καλά επειδή έχω φοβία για τα ύψη. Δηλαδή παθαίνω το εξής: στη θέα μιας απότομης κατηφόρας με πιάνει πανικός και είναι σαν να παραλύω, δηλ. δεν μπορώ να κουνηθώ καθόλου γιατί φοβάμαι πως θα κουτρουβαλιαστώ. Αν κάποιος εκείνη την ώρα μου πιάσει ελαφρά το χέρι, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κατεβώ ακόμη και στα Καζάνια (μια και μιλάμε για Όλυμπο). Παραδόξως δεν έχω το ίδιο πρόβλημα με τις ανηφόρες. Εν πάση περιπτώσει, είμαστε λοιπόν μια παρέα τεσσάρων και αποφασίζουμε να ανεβούμε στον Όλυμπο. Η πρώτη στάση μας ήταν στο καταφύγιο Ζολώτας και θέλαμε να πάμε από κει στο Οροπέδιο των Μουσών διασχίζοντας τα περίφημα Ζωνάρια. Ξεκινήσαμε απόγευμα να πάμε στο Οροπέδιο και σύντομα καταλάβαμε πως ήταν λάθος μας γιατί δεν θα προλαβαίναμε να πάμε και να επιστρέψουμε προτού μας πιάσει η νύχτα. Έτσι διανύσαμε τμήμα μόνο της διαδρομής. Αλλά αυτό το τμήμα ήταν πολύ δύσκολο, οι κλίσεις πολύ απότομες και σε κάποια σημεία το μονοπάτι κοβόταν εξαιτίας κατολισθήσεων που το είχαν παρασύρει. Και κάτω, φυσικά, το κενό.
Γνωρίζοντας τη φοβία μου άρχισα να με βρίζω για την απερισκεψία μου να ανεβώ εκεί πάνω αλλά προτού προλάβω να φοβηθώ πραγματικά ένιωσα μεγάλη ασφάλεια σα να με κρατούσε κάποιος από το χέρι. Ε λοιπόν τα πόδια μου ήταν λες και είχαν φτερά! Με τεράστια ευκολία πέρασα τα σημεία που είχαν κοπεί και κάποια στιγμή που φτάσαμε σε μια χιονούρα και ήθελαν οι δύο από την παρέα να βγάλουν φωτογραφίες, οι άλλοι δύο (ο άντρας μου κι εγώ) ξεκινήσαμε να επιστρέψουμε στο καταφύγιο και πραγματικά ποτέ μα ποτέ δεν φανταζόμουν ότι μπορούσα να κατεβώ τέτοιες κλίσεις τόσο άνετα και γρήγορα. Όταν επιτέλους ήρθαν οι άλλοι δύο (οι οποίοι επίσης έχουν εμπειρίες από τους αόρατους κόσμους) μου είπαν -παραξενεμένοι και οι ίδιοι- πως τους μίλησε η Μούσα Κλειώ και τους είπε ότι με περίμενε και έκανε ό,τι ήταν δυνατό να πάω και να επιστρέψω με ασφάλεια και ταχύτητα. Όπου τους εμπιστεύτηκα τα περί φοβίας μου και μείναμε όλοι άναυδοι!
Υπάρχει και μια φωτογραφία που τραβήχτηκε εκείνη τη μέρα λίγο πριν δύσει ο ήλιος, στην οποία φαίνεται ένα άσχετο φωτεινό περίγραμμα, όμως ποτέ δεν καταλάβαμε αν αυτό προέκυψε επειδή ήταν βρώμικος ο φακός, λόγω των φωτοσκιάσεων του σούρουπου ή αν όντως ήταν κάποια Μούσα...

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τώρα έρχομαι σε σένα elfeye.
Αλλά επειδή μάλλον δημιουργώ άθελά μου την εντύπωση πως μονοπολώ το φόρουμ, νομίζω ειλικρινά ότι αυτή θα είναι η τελευταία μου απάντηση... Αν θέλεις, elfeye, διευκρινήσεις ή ο,τιδήποτε σχετικό με αυτά που συζητάμε, το e-mail μου (που φαίνεται στο προφίλ μου νομίζω, αν όχι πες μου και θα δούμε τι θα κάνουμε) είναι στη διάθεσή σου και θα χαρώ πολύ να "μιλάμε" ηλεκτρονικά.
Το ζήτημα που θέτεις είναι καίριο. Οι διαθέσιμες πληροφορίες για τα ξωτικά και τις νεράιδες είναι συγκρουόμενες. Αυτή η φαινομενική ανακολουθία δεν σημαίνει ότι οι αόρατοι κόσμοι ανήκουν στο πεδίο της φαντασίας. Αντίθετα, η ανακολουθία υπάρχει επειδή οι κόσμοι αυτοί έχουν τη δυνατότητα να προσαρμόζουν την κραδασμική δόνησή τους, δηλ. την εκδήλωσή τους, στον παρατηρητή. Και αυτό ίσως από θεία Οικονομία, γιατί θα ήταν άσκοπο να εκτεθεί κάποιος σε μια ενέργεια που δεν αντέχει. Αυτός είναι ο λόγος που κάποιοι μιλούν για τα ξωτικά σα να είναι άσχημα, μικροκαμωμένα πλάσματα με χθόνια προέλευση και προσανατολισμό, ενώ άλλοι έχουν να πουν για πανώριες παρουσίες με ευγενείς επιδιώξεις.
Η προσωπική μου μαρτυρία είναι ότι υπάρχουν και οι δύο μορφές, αλλά καθένας έλκει αυτήν που είναι κοντύτερα στην αντίληψη, την επιθυμία και την ψυχοσύνθεσή του τη συγκεκριμένη στιγμή.
Οπότε μπορείς να δεις μια νεράιδα της γης (π.χ. των δέντρων) σαν ένα γαλαζωπό (αναμεμιγμένο με κίτρινο και πράσινο συνήθως) αιθερικό μικροσκοπικό σκουφάκι καθισμένο αναπαυτικά στην άκρη ενός κλαδιού ή σαν μια κανονικού μεγέθους φωτεινή παρουσία που θα ήθελα πάρα πολλές γραμμές να περιγράψω ή ακόμη (σπάνιο) και σαν μια πολύ μεγαλύτερη του κανονικού μεγέθους φωτεινή παρουσία.
Για τις φυλές της Κάτω Γαίας δεν ξέρω πολλά πράγματα ούτε σκοπεύω να καμωθώ πως ξέρω κάτι που δεν ξέρω. Έχω συναντήσει κάποιους νάνους και στον Εθνικό Κήπο συνάντησα έναν Πρίγκηπα από αυτές τις φυλές, οι οποίες έμαθα ότι ήταν κάποτε υπέργειες (κάποιες από αυτές έστω) και υποχώρησαν στη συνέχεια στην Εσωγή. Ο πρίγκηπας αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο μπήκα σε αυτό το φόρουμ και γενικά αποφάσισα να μιλήσω ανοιχτά για τους αόρατους κόσμους. Κι αυτό επειδή συνειδητοποίησα πόσο μεγάλη ευλογία είναι για τον άνθρωπο να επικοινωνεί με αυτά τα όντα. Είναι μια κατάσταση διαρκούς έμπνευσης, χαράς και ευλογίας - συγνώμη αλλά δεν έχω καλύτερη λέξη, πράγματι για ευλογία πρόκειται.
Πώς θα ξέρεις ότι το διαπασών σου είναι κουρδισμένο στην ίδια νότα; Απλά θα αρχίσεις να βλέπεις. Τι θέλεις να σου πω εδώ, τον τρόπο να το κάνεις; Σου λέω λοιπόν: να προσπαθείς συνέχεια να γίνεσαι καλύτερος και να λεπταίνεις όσο γίνεται τη δόνησή σου κάνοντας καλές σκέψεις, βάζοντας την ευγένεια στην καθημερινότητά σου, ακτινοβολώντας αγάπη για το σύμπαν και τη δύναμη που το δημιούργησε. Αν θέλεις, ευχαρίστως να σου δείξω το μονοπάτι που ακολούθησα η ίδια και που θα σε φέρει ενδεχομένως στο ίδιο σημείο που βρίσκομαι κι εγώ. Δεν είναι δύσκολο, θέλει μόνο ειλικρινή προσπάθεια και λίγο χρόνο κάθε μέρα για να ασχολείσαι με τη φύση, π.χ. κάνοντας κηπουρική σε δυο γλάστρες στο μπαλκόνι. Μπορεί να φαίνεται γελοίο αλλά σκέψου πόσο σημαντικό είναι να μπορείς να προσφέρεις λίγο-πολύ την ίδια υπηρεσία με αυτή των ξωτικών και των νεράιδων: να βοηθάς τη φύση να αναπτυχθεί, να βοηθάς την ομορφιά να έρθει στον κόσμο.
Και μια μικρή άσκηση για όποιον θέλει να προσπαθήσει να δει κάτι από τους φωτεινούς αόρατους κόσμους, πριν σας αφήσω: για μια σειρά ημερών, π.χ. για μια εβδομάδα, καθίστε το σούρουπο ή την αυγή σε ένα σημείο όπου μπορείτε να δείτε τον ορίζοντα ή έστω τον ουρανό ανεμπόδιστα. Μισοκλείνοντας τα μάτια και χωρίς να εστιάζετε το βλέμμα, σα να κοιτάτε αφηρημένα, θα μπορέσετε (μετά από προσπάθειες λίγων ημερών) να διακρίνετε τα ενεργειακά μοτίβα που γεμίζουν το χώρο. Αυτό είναι το πρώτο βήμα.
Και λοιπόν, όπως ήρθα, έτσι φεύγω.

Εύχομαι η αγάπη και η έμπνευση να γεμίζουν τη ζωή σας πάντα,
Unseen


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 12:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω συναντήσει κάποιους νάνους και στον Εθνικό Κήπο

Να τους προσέχεις αυτούς τους νάνους, έχουν βίτσια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

varda
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 21:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να τους προσέχεις αυτούς τους νάνους, έχουν βίτσια



ΟΠΩΣ???????????

My life is a legend...but I want to make it a myth...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 13:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Varda,

Γιατί δεν προσπαθείς μόνη σου να δεις και να μάθεις και μένεις εκστατική (έτσι δείχνουν τα emoticons σου) μπροστά σε κάτι που λέει κάποιος; Είναι -θα μου πεις- πολύ πιο εύκολο απλά να πλέκουμε θεωρίες για κάτι -και να καταλήγουμε να αερολογούμε- από το να προσπαθούμε μόνοι μας να βρούμε την αλήθεια. Κι αν έρθω τώρα και σου πω ότι ο Vril δεν έχει δίκιο, ποιον από τους δυο μας θα πιστέψεις;

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 15:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΛΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!
ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΛΕΙΨΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ.
1ο ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΗΓΗΘΕΙΣ ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΟΥ.
2ο ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ, ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΤΕΣ ΜΑΣ. ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΙΟ ΠΑΝΩ, ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ Ο ΤΟΛΚΙΝ????
3ο ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ?
4ο ΤΑ ΟΝΤΑ ΑΥΤΑ ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Η΄ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ?
5ο ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ?

ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΓΕΡΑΣΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΟΛΕΣ!

ΚΑΛΗ/ΚΑΛΕ ΜΟΥ Unseen. ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ! ΘΑ ΣΕ ΤΡΕΛΛΑΝΩ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΣΩ ΣΤΗΝ ΥΣΗΧΙΑ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΑΚΟΜΑ!


I NEED TO KNOW....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 15:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I HAVE TO KNOW...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 15:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΞΩΤΙΚΟΥΛΙ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΚΟΝΙΤΣΑ ΓΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΟΠΩΣ Ο ELFEYE...

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ....

ΑΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ PLEASE PLEASE PLEASE...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 15:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΡΙΣΤΕ..... ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 17:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδώ είμαστε!

τα ξωτικά στις υπηρεσίες σας!

λοιπόν για να ανεβάσει κανείς μία εικόνα (την οποιαδήποτε) στην ψηφιακή του υπογραφή πρέπει να κάνει τα εξής :

1ον πηγαίνει σε ένα από τα sites που κάνουν image hosting, πολύ γνωστά σ'αυτό το είδος είναι το ΙmageShack και το ImageZone...

2oν στο πεδίο που δίνει διαλέγει κανείς από τον υπολογιστή του κάποια εικόνα και την δίνει για upload

3ον παίρνει το λινκ που δίνεται με την ένδειξη forums

4ον το κάνει αντιγραφή στο πεδίο που δίνει το esoterica στο προφίλ χρήστη με την ένδειξη "ψηφιακή υπογραφή"

αυτά...

μετά κάνει τις απαραίτητες δοκιμές στο αντίστοιχο θέμα που υπάρχει στην κατηγορία "Τεχνικά Θέματα"

προσοχή: το λινκ πρέπει στην αρχή να έχει το [img] και στο τέλος το [/ιmg] για να λειτουργήσει

καλή επιτυχία

Galadriel


in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 23:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή 3ΑDA,
Είσαι πραγματικά σαρωτική αλλά αυτός ο τρόπος σου έχει κάτι από τον τρόπο των ξωτικών! Να προσπαθήσω, λοιπόν, να σου απαντήσω:
1ο. Θα μας έπαιρνε πολύ καιρό. Δεν λυπάσαι τα καημένα τα χεράκια μου που θα πιαστούν από την πληκτρολόγηση;
2ο. Έχω εν μέρει απαντήσει και δεν είμαι πολύ καλή στα copy-paste. Πάντως υπάρχουν πολλές και διάφορες μορφές που μπορεί να πάρει μία οντότητα και επίσης υπάρχει και η διαδικασία της προβολής, δηλ. αυτός που σηκώνει το πέπλο και έρχεται σε επαφή μαζί της προβάλλει την εικόνα που έχει στο μυαλό του και εντέλει αυτή βλέπει. Πάντως, έχω δει elf σαν του Τόλκιν, αλλά συνήθως αυτά που βλέπω εγώ τουλάχιστον είναι πολύ πολύ μικρότερα σε μέγεθος και έχουν άλλες μορφές. Οι νεράιδες της γης μοιάζουν με γαλαζοπράσινα σκουφάκια, εκείνες του νερού με γαλάζιες βαριές μπάλες που κινούνται κυματιστά, του αέρα με μικρές λάμψεις χρυσές, ασημένιες, μπλε, κίτρινες ή πράσινες και της φωτιάς με σπίθες όπως αυτές που βγαίνουν αν χτυπήσουμε ένα αναμμένο ξύλο.
3ο. Έχω επικοινωνήσει μαζί τους λεκτικά με τηλεπαθητικό τρόπο, ελάχιστα με έχουν αγγίξει και πολλές φορές αυτό που υπάρχει μεταξύ μας είναι απλά αίσθηση και αυτή η αίσθηση μπορεί καλύτερα να περιγραφεί με τη λέξη "αγάπη".
4ο. Υπόκεινται σε εξελικτικές διαδικασίες χωρίς η εξέλιξή τους να είναι απαραίτητη συνθήκη της ύπαρξής τους (ανάλογα και με το είδος) και έρχεται κάποια στιγμή που απλά διαχέονται στο φως, θα το λέγαμε -φαντάζομαι- πεθαίνουν. Τώρα που το λες, η γέννησή τους δεν με απασχόλησε ποτέ και έτσι δεν έχω ρωτήσει πώς γίνεται.
5ο. Δεν είναι ψυχές ανθρώπων με την έννοια που νομίζω ότι το λες. Πρόκειται για έναν εντελώς ξέχωρο κόσμο. Ωστόσο, οι άνθρωποι αναπτύσσουν ή κληρονομούν ψυχικές συνδέσεις με τις νεράιδες και τα ξωτικά αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη, δύσκολη και τεχνική συζήτηση.

Πολύ φιλικά,
Unseen

ΥΓ Galadriel η φωτογραφία στην υπογραφή σου είναι πραγματικά εξαιρετική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 09:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ "ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ"....!
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΕΠΑΦΗ... ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ.. ΣΝΙΦ.

ΠΕΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ..

GALADRIEL ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ. ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΡΓΜΤ,, ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΝ ΘΕΣ, ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 09:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3ADA, μάλλον θα έπρεπε να την μικρύνεις ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα μεγέθους και μετά να την αποστείλεις στο forums@esoterica.gr ώστε να σου δώσουν τη νέα διεύθυνση προκειμένου να την βάλεις ως ψηφιακή υπογραφή.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 16:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέραααα

αγαπητή 3ΑDA μπράβο! είδα ότι τα κατάφερες και με τις δύο φωτό! με γεια!

ευχαριστώ και για τα καλά λόγια της unseen για την δική μου φωτό...

με την ευκαιρία και μια και το θέμα με αφορά άμεσα... (ξωτικό γαρ)


τα ξωτικά υπάρχουν σε οτιδήποτε έχει σχέση με την φύση, όταν εξοικειώνεται κανείς με την φύση, όταν αφήνει τον εαυτό του ελεύθερο στα χέρια της τότε έχει και τις μεγαλύτερες πιθανότητες να τα "δει"....

αν και δεν θα έλεγα ότι τα βλέπει κανείς με τα μάτια (αν και εγώ ομολογώ πως είμαι ορατή, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...)

για όσους ζουν στην πόλη μερικές γλάστρες στη βεράντα με φυτά και λουλούδια που θα προσελκύσουν πεταλούδες είναι μία καλή αρχή... οι πεταλούδες και τα ξωτικά προτιμάνε συνήθως την παρέα το ένα του άλλου... κάντε μια δοκιμή


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 22:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά έχεις δίκιο Galadriel όταν λες ότι τα ξωτικά υπάρχουν σε ο,τιδήποτε έχει σχέση με τη φύση και ασφαλώς η κηπουρική είναι σπουδαία πρόταση και για βαθύτερους λόγους, όπως ότι τα ξωτικά είναι αιθερικής φύσης όντα που για την εκδήλωσή τους στον υλικό κόσμο χρειάζονται κάτι σαν άγκυρα. Και η άγκυρα αυτή είναι κατ'αρχάς τα στοιχεία και κατά δεύτερο λόγο το φυτικό βασίλειο, η ύπαρξη του οποίου στηρίζεται στα στοιχεία αυτά. Κάνοντας λοιπόν κηπουρική κάποιος, έρχεται με δύο τρόπους κοντά τους: (α) τους προσφέρει μια τέτοια άγκυρα, (β) αναλαμβάνει ανάλογα με εκείνα έργο: να προάγει τη φυσική ζωή και να φέρει την ομορφιά στον κόσμο.
Θα μου επιτρέψεις ωστόσο να σου πω ότι δεν έχεις δίκιο πως δεν είναι ορατά με τα μάτια. Αντιθέτως, με τα μάτια γίνονται ορατά. Και για να σου πω πώς γίνεται θα πρέπει να σου πω για το Βόρειο Σέλας. Λοιπόν ο βόρειος και ο νότιος πόλος της γης σε συνδυασμό με την περιστροφή της δημιουργούν το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο γύρω της, το οποίο θα μπορούσαμε πολύ δόκιμα πιστεύω να ονομάσουμε αύρα της γης. Από την άλλη, η αστρική και η ηλιακή ακτινοβολία προσκρούουν πάνω σε αυτή την αύρα και δημιουργούν ένα είδος καψίματος, ένα είδος μικρής έκρηξης, αποτέλεσμα του οποίου είναι το υπέροχο Βόρειο (και Νότιο στο νότιο ημισφαίριο) Σέλας, που στην ουσία είναι ότι η αύρα της γης γίνεται ορατή στο συγκεκριμένο σημείο. ΄
Οι άνθρωποι λοιπόν που βλέπουν τα ξωτικά και τους αιθερικούς κόσμους εν γένει μπορούν (από τύχη, κληρονομιά ή κατόπιν εξάσκησης) να στέλνουν από τα μάτια τους μια ανάλογη ακτινοβολία που να "καίει" τέτοιου είδους λεπτά ηλεκτρομαγνητικά πεδία και να τα φωτίζει. Όπως ακριβώς γίνεται με το Βόρειο Σέλας. Αυτό κάνουν όσοι βλέπουν αύρες, αυτό κάνουν όσοι βλέπουν τα ξωτικά.
Και μπορεί να είναι αποτέλεσμα εξάσκησης, εγώ η ίδια έχω δει ανθρώπους να εξασκούνται και να τα καταφέρνουν. Η τεχνική που περιέγραφα σε ένα προηγούμενο μήνυμά μου αποσκοπεί σε αυτό ακριβώς. Αλλά όπως όλα τα σοβαρά πράγματα, απαιτεί συνέπεια στην εφαρμογή της.
Από την άλλη, είναι εξίσου έγκυρο να "δει" κανείς ξωτικά νοητικά, ακόμη και να τα αγγίξει (με σχεδόν υλικό τρόπο), να τα ακούσει, να τα μυρίσει ή να έχει και συγκεκριμένη γεύση στο στόμα κατά τη θέασή τους.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τη δική σου ιστορία (γράφεις "ομολογώ πως είμαι ορατή, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία").

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 22:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή 3ADA,

Με συγχωρείς, δεν σε ξέχασα, θα σου γράψω αύριο γιατί έχω κι έναν μικρό να κοιμήσω!

Πολύ φιλικά,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 09:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
galadriel ΝΑ΄ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΒΡΕ! ΕΙΔΕΣ? ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑ!

Unseen ΤΩΡΑ Η ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ! ΠΩΣ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ. ΠΧ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΣΚΙΣΗ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ, ΓΙΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ ΤΗΝ ΑΥΡΑ ΚΤΛ...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ Η΄ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΑ ΕΧΟΥΜ ΠΕΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΞΩΤΙΚΟΥΛΙΑ?

ΖΗΛΕΥΩ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 15:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ καλησπέρα

ας βάλουμε τα πράγματα σε μία τάξη μια και είμαι το αρχαιότερο ξωτικό εδώ μέσα...

αυτό που περιγράφεις αγαπητή unseen δεν είναι παρά ο φυσιολογικός τρόπος που βλέπουμε έτσι κι αλλιώς με τα μάτια μας...
εκπέμπουμε ακτινοβολία, "προσκρούει" στα αντικείμενα, επιστρέφει στο βυθό του ματιού και από εκεί μέσω του οπτικού νεύρου μετατρέπεται σε ηλεκτρικούς παλμούς που αποκωδικοποιούνται μέσα στον εγκέφαλο...

είναι καλή η περιγραφή σου για το Βόρειο Σέλας, αλλά έχει ένα αδύνατο σημείο... έχει μία αξιωματική παραδοχή η οποία δεν είναι αληθής... ότι δηλαδή το aurora borealis είναι η αύρα της Γης... όταν χρησιμοποιούμε τον όρο "ακτινοβολία" αναφερόμενοι σε πεδία πέραν του φυσικο/αιθερικού, πρέπει να κατανοήσουμε ότι δεν πρόκειται για την συνηθισμένη μορφή ακτινοβολίας που καταγράφει η φυσική επιστήμη...

πιο πολύ, αναφερόμαστε σε κάτι "δανειζόμενοι" τον όρο προκειμένου να περιγράψουμε κάπως καλύτερα αυτό που συμβαίνει... είναι ανάγκη επίσης να πούμε το εξής... τα όργανα των αισθήσεων που έχουμε είναι φτιαγμένα για να λειτουργούν μέσα στο πεδίο που ανήκουν (δηλ. το φυσικό), κάθε επιπλέον πεδίο έχει τα δικά του "όργανα" αίσθησης και γι'αυτό μιλάμε για διόραση, διακοή κλπ....

η καθημερινή εξάσκηση εστίασης του βλέμματος, πράγματι έχει αποτελέσματα αλλά για διαφορετικό λόγο... αυτό συμβαίνει γιατί εστιάζοντας το βλέμμα, στην ουσία μπαίνουμε σε μία διαδικασία αυτοσυγκέντρωσης και διαλογισμού σε ένα συγκεκριμένο θέμα (ξωτικά π.χ.), στη συνέχεια η συνείδηση μας μετατοπίζεται σε ένα διαφορετικό επίπεδο όπου σιγά σιγά μας αποκαλύπτοναι κάποιες από τις μορφές που το "κατοικούν"...

τέλος, σε κάθε προσπάθεια μας επαφής με άλλα πεδία χρησιμοποιούμε κάποιες τεχνικές και αντικείμενα που αντιστοιχούν κατά κάποιο τρόπο στο πεδίο που θέλουμε να πλησιάσουμε... τα ξωτικά τα προσεγγίζουμε και μας προσεγγίζουν καλύτερα μέσω της επαφής με την φύση, καθώς ανταποκρίνονται περισσότερο στις στοιχειακές δυνάμεις...

αυτά

την αγάπη μου
Galadriel


Υ.Γ. όπως είπα η δική μου "ορατότητα" είναι μεγάλη ιστορία... αφορά άλλα θέματα και όχι το παρόν...

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 08:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
???????!!!

ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΑΦΗΣΕΙ ΑΦΩΝΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 03:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και συγνώμη για τη μικρή καθυστέρηση να απαντήσω.

Κατ' αρχήν 3ADA ζήτησες να σου πω άλλη μια εμπειρία. Θέλω εδώ να διευκρινήσω ότι δεν βλέπω νεράιδες και ξωτικά κατά βούληση, δηλ. δεν έχω "ανοικτή γραμμή επικοινωνίας" και μολονότι υπήρξαν περιπτώσεις που ζήτησα επικοινωνία μαζί τους και ανταποκρίθηκαν, τις περισσότερες φορές η επικοινωνία μαζί τους συντελέστηκε επειδή εκείνα το ήθελαν κι εκείνα την ξεκίνησαν... Και μιλώ για επικοινωνία που πηγαίνει πέρα από τις απλές θεάσεις.

Κάποια λοιπόν από όσα λέω μου τα έχουν πει τα ίδια τα ξωτικά, αλλά το δώρο των ξωτικών δεν είναι τόσο η γνώση όσο η έμπνευση και η αγάπη. Αν ισχύει αυτό που πρεσβεύουν κάποιες Σχολές, ότι ο Λόγος διακρίνεται σε Αγάπη και Σοφία, τα ξωτικά δουλεύουν στον κλάδο της Αγάπης.

Πολλά από αυτά που λέω είναι αποτέλεσμα της περιήγησής μου σε πολλές "σχολές", "τάγματα", "μεθόδους" τα τελευταία 16 χρόνια. Και ο λόγος που πέρασα από τόσα πολλά τέτοια πράγματα ήταν ότι έψαχνα να βρω μια εξήγηση του τι μου συμβαίνει και του "γιατί εγώ". Γιατί εγώ να βλέπω και οι άλλοι γύρω όχι.

Τώρα γιατί δεν έμεινα σε κανένα, είναι μεγάλη ιστορία, σαν της Galadriel. Πάντως είδα πολλές απόψεις, δοκίμασα η ίδια αρκετές, απέρριψα άλλες τόσες, περιπλανήθηκα σε επικίνδυνα μέρη και σήμερα μπορώ να πω ότι ξέρω κάποια πράγματα και τα ξέρω σαν αποτέλεσμα βιωματικής εμπειρίας.

Όσο για τις εμπειρίες που μας ενδιαφέρουν εδώ..
Πριν καμιά 10ριά χρόνια, στο σπίτι μου, τότε που δεν είχα τον γιό μου να πειράζει τα πάντα και δεν ήμουν καν παντρεμένη και είχα άνεση χρόνου και ασχολούμουν με την ατμόσφαιρα του σπιτιού μου πολύ και φρόντιζα πάντα να υπάρχει μέσα σε αυτό ισορροπία όλων των στοιχείων, να ακούγεται όλες τις ώρες μουσική για την ευχαρίστηση των οντοτήτων που κατοικούν εδώ και γενικά φρόντιζα την οικολογία μου πολύ, τότε λοιπόν παρακάλεσα μια νεράιδα να έρθει κοντά μου σε πλήρη μορφή. Εννοώ όχι μικροσκοπική που συνήθως βλέπω και που περιέγραψα σε άλλο μήνυμα νωρίτερα.

Και ήρθε. Μέσα στο σπίτι μου. Βέβαια το σπίτι μου είναι χτισμένο πάνω σε ρέμα και μπροστά υπάρχει πεζόδρομος και στη συνέχεια μια εκπληκτική μικρή πλατεία με τρεις τεράστιες λεύκες, χορτάρι και μικρότερα φυτά, είναι κάτι το ξένο μέσα στον αστικό ιστό.
Τέλος πάντων, η νεράιδα ήρθε και θα σου περιγράψω πώς την είδα: ήταν λίγο πιο κοντή από μένα, αυτό που νόμιζα φτερά ήταν ένα ενεργειακό κύμα ουσιαστικά, παλλόμενο, που άλλαζε χρώμα όλη την ώρα, είχε τα θρυλικά μυτερά και κάπως πεταχτά αυτιά, πολύ τριγωνικό σαγόνι και γενικά πρόσωπο και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν τα μάτια της που δεν ήταν ανθρώπινα αλλά δεν μπορώ και να τα περιγράψω! Πάντως ακτινοβολούσε έναν αέρα μεγαλοσύνης και ήταν και η ίδια πολύ περίεργη για μένα. Τότε όμως δεν είχα εξασκήσει το εσωτερικό μου αυτί και δεν μπορέσαμε να έχουμε άλλου είδους επικοινωνία.
Άσε που μέσα στην τότε άγνοιά μου μ' έπιασε ένας απίστευτος φόβος (συνηθισμένος τρόπος άμυνας των νεράιδων) και την παρακάλεσα να φύγει όπως ήρθε!

Πολύ φιλικά,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy