ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ , ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 23:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cybermaster δεν θα σχολιάσω τα αυθαίρετα επιχειρήματα του πισινού που μας παρέθεσες. Αν και ομολογώ πως είναι διασκεδαστικά, με έκανες να γελάσω.

Πάντως με τα όσα έγραψες που απέδειξες πως έκανα λάθος, δεν έισαι αδαής , είσαι ημιμαθής. Ως γνωστόν η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια. Δεν κατηγορώ όμως μόνο εσένα, το μεγαλύτερο φταίξιμο είναι του εκπαιδευτικού μας συστήματος.



C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 23:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

LOCO ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

INVADER , ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΟΤΙ Ο ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΔΕΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ , ΤΟΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΑΝ!!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ ΚΑΤΙ ΛΕΕΙ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΕΧΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΟΡΥΧΕΙΑ, ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ,ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ,ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ.ΕΞΑΛΟΥ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΑ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ.

CYBERMASTER ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΣΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΝΑΓΕΝΟΜΕΝΟ ΦΟΙΝΙΚΑ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ , ΑΛΛΑ ΑΝ Η ΣΗΜΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΤΟΥ 1821 ,ΜΕ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ ΛΕΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.
Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΣΗΜΑΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΑΣΠΡΟ ΣΤΑΥΡΟ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ.

INVADER ΣΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΥΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ,ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ.ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΕΔΩ ΗΤΑΝ ΚΙΝΑ ,ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ !
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ? (Α ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΖΕΡΒΑΣ ΕΚΕΙ ΣΟΡΡΥ)

Διάβασε παραπάνω για να δεις ποιός πούλησε την Κύπρο στους Τούρκους. Και γενικώς διάβαζε και κάτι άλλο εκτός απ'το σχολικό σου βιβλίο ιστορίας( αν το νοίγεις ποτέ και αυτό).
quote:
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΕΝΑ ΦΕΟΥΔΟ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ???

Διάβασε παραπάνω και αν διαφωνείς, να δω επιχειρήματα και όχι πυροτεχνήματα.

quote:

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΟΥ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΓΙΑ ΚΕΡΔΟΣ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ??????



Τι ακριβώς ενοείς? Σε ποιούς πούλησε όπλα η χούντα? Ποιές ε΄ναι οι πηγές σου?
quote:

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΑΝΚ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΝΕΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ????



Οι νέοι αυτοί είχαν πλήρη επίγνωση των συνεπειών που θα είχε η πράξη τους( η οποία υπαγορεύτηκε απο πολύ πιο ''πεζά'' κίνητρα απο αυτά που νομίζουμε σήμερα και νόμιζα και εγώ παλαιότερα...) οπότε δεν τους παίρνει να κλαίγονται. Και νομίζω πως σε μια περίοδο που οι ελληνοτουρκικές σχέσεις ήταν σε τόσο δύσκολη φάση, το τελευταίο πράγμα που χρειαζόταν η Ελλάδα ήταν ένα ''πολυτεχνείο'', καταλαβαίνεις αγαπητέ?
quote:
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ???????????????????????????

Στο ξαναλέω... Κόψε τα ''πυροτεχνήματα''!
Η γνώμη σου είναι απόλυτα σεβαστή φίλε. Αρκεί ότι λες να το στηρίζεις με επιχειρήματα και όχι να αμολάς ότι σου καπνίσει για να κερδίσεις το διαγωνισμό ''ποιός είναι ο ποιό καλός δημοκράτης''...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Cybermaster δεν θα σχολιάσω τα αυθαίρετα επιχειρήματα του πισινού που μας παρέθεσες. Αν και ομολογώ πως είναι διασκεδαστικά, με έκανες να γελάσω.

ΝΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ......
ΚΡΙΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ....... (ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ)
ΑΝ Ο ΠΟΝΟΣ ΤΟΣΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΓΕΛΙΟ ΤΟΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ.....
ΑΝ ΟΙ ΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΓΕΛΑΣ ΛΥΠΑΜΑΙ.....
ΑΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΠΩΣ ΔΝ ΑΞΙΖΕ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΑΥΤΗ Η ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΓΕΛΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.....

ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΠΑΛΗΘΕΥΟΜΑΙ ΤΟ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.....

quote:
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!



Η ΚΑΙ ΑΝΕΚΔΟΤΟ.......

ΑΑΑΑΑΑΑ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ......
ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΕΝΑΣ ΗΜΙΜΑΘΗΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΙΣΗ..........

YG: ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.......
ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΥΑΛΑ ΟΠΥ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ.....(ΞΕΡΩ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΟΠΥ ΘΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΛΑΜΠΡΕΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΣΑΣ ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΗΜΙΜΑΘΗΣ ΕΙΜΑΙ......)

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σχολικό σου βιβλίο ιστορίας

ΚΟΙΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟ ΓΙΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑΤΧΟΥΡΑ ΜΙΛΑΣ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΙΚ ΝΑ ΜΑΘΩ ΙΣΤΟΡΙΑ ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ Β'ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΦΤΑΝΕΙ.......


quote:
Τι ακριβώς ενοείς? Σε ποιούς πούλησε όπλα η χούντα? Ποιές ε΄ναι οι πηγές σου?


ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΜΟΥ????
ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΑΝ ΤΙΣ ΚΟΥΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΟΠΛΑ ΒΡΙΣΚΑΝΕ ΜΕΣΑ ΠΕΤΡΕΣ?????
ΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΔΝ ΞΕΡΑΝ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΗΤΑΝ ΜΕΙΟΝ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΟΠΛΑ.....

quote:
Οι νέοι αυτοί είχαν πλήρη επίγνωση των συνεπειών που θα είχε η πράξη τους( η οποία υπαγορεύτηκε απο πολύ πιο ''πεζά'' κίνητρα απο αυτά που νομίζουμε σήμερα και νόμιζα και εγώ παλαιότερα...) οπότε δεν τους παίρνει να κλαίγονται. Και νομίζω πως σε μια περίοδο που οι ελληνοτουρκικές σχέσεις ήταν σε τόσο δύσκολη φάση, το τελευταίο πράγμα που χρειαζόταν η Ελλάδα ήταν ένα ''πολυτεχνείο'', καταλαβαίνεις αγαπητέ?


ΕΣΥ ΔΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ......


quote:
Διάβασε παραπάνω για να δεις ποιός πούλησε την Κύπρο στους Τούρκους.

ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΡΑΒΟΣ ΚΑΙ ΔΝ ΕΙΔΑ ΤΠΤ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΙΟΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ....???? ΜΟΠΡΕΙΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ......

quote:
Διάβασε παραπάνω και αν διαφωνείς, να δω επιχειρήματα και όχι πυροτεχνήματα.


Ε ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.....
ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΕΜΑΘΕ ΠΟΤΕ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΧΑΜΕ ΧΟΥΝΤΑ ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ.......
ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΗΞΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΡΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ?????

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ ΚΑΤΙ ΛΕΕΙ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΕΧΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΟΡΥΧΕΙΑ, ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ,ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ,ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ.ΕΞΑΛΟΥ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΑ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ.




Κοίτα, αγαπητέ, αν είναι να συνεχίσεις τα αυθαίρετα συμπεράσματα και τις προβλέψεις τύπου... ταρώ για το μέλλον της Κίνας, τότε θα σε αφήσω να συνεχίσεις μόνος σου και απλά θα αποχωρήσω.
Τι προσπαθείς να πεις φίλτατε? Πως εργατικά ατυχήματα σε ορυχεία συμβαίνουν μόνο υπο... άυταρχικά καθστώτα?
Και τι έχεις να πεις για το Βιετνάμ, που με ένα φασιστικό ουσιαστικά καθεστώς( μην ακούσω αηδίες ήταν κομμουνιστικό και όχι φασιστικό. Ο κομμουνισμός είναι απλώς η άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος) έκανε σκόνη τους ''δημοκράτες'' αμερικάνους? Για την Κούβα που επι τόσα χρόνια κρατάει τους αμερικάνους μακρυά?
Για την Ισπανια του Φράνκο που απο καθυστερημένο αγροτικό κράτος μεταβλήθηλε στα 40 χρόνια της διακυβέρνησης του τελευταίου σε ισχυρότατη οικονομική δύναμη? Για τη Ρωσία που υπο τη δικτατορία του Στάλιν απέκρουσε τους πανίσχυρους γερμανούς εισβολείς? Για την Ελλάδα ακόμα που υπο τον Μεταξά τσάκισε τους ιταλούς φασίστες?
Πήγαινε πες σε όλους αυτούς πως πατρίδα χωρίς δημοκρατία είναι δύναμη με...ξύλινα πόδια!!!
Το κείμενο σου το διάβασα προσεκτικά και ομολογώ πως μου φαίνεται πολύ περίεργο πως έγκλημα που έγινε την περίοδο της χούντας δεν τιμωρήθηκε( εδώ τιμωρήθηκαν εγκλήματα που δεν έγιναν...). Το πιο πιθανό είναι πως όλα αυτά ήταν στη φαντασία αυτού που τα είπε και πως το παιδί πράγματι αυτοκτόνησε( αλήθεια, αυτό το αποκλείεις?)
Αλλά και έτσι όπως τα λες να έγιναν τα πράγματα, σου επαναλαμβανω, απο πότε η παράλογη βία είναι χαρακτηριστικό μόνο των αυταρχικών καθεστώτων? Ρε εδώ πριν λίγα χρόνια τα ΜΑΤ σαπίσανε στο ξύλο... συνταξιούχους! Καταλαβαίνεις? Γέρους ανθρώπους που το μόνο έγκλημα τους ήταν πως ... διαδήλωναν ζητώντας υψηλότερη σύνταξη!!!
Μην ξεγελάτε τους εαυτούς σας αγαπητοί. Κατηγορείτε τη χούντα για τα ίδια πράγματα που συμβαίνουν κάλλιστα και επι δημοκρατίας(!), πράγμα που φυσικά βολεύει τις εκάτοστε κυβερνήσεις και τις διευκολύνει να αποποιηθούν κάθε ευθύνη για ανάλογα εγκλήματα.
Και ο νοών νοείτω...


Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kaizer άδικα προσπαθείς ο μικρός είναι ανεπίδεκτος μαθήσεως. Τους έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου.

Και έτσι για να τιμήσουμε την ελληνική σημαία και να κάνουμε τη χάρη στο φίλο dan, ορίστε:


Σημαία του Α. και Δ. Υψηλάντου λίγο πριν την επανάσταση του 1821. Με την σημαία αυτή αγωνίστηκαν οι Ιερολοχίτες. Απο την α' όψη είχε τον Φοίνικα:

Η πρώτη επίσημη σημαία της ελεύθερης ελληνικής πολιτείας είναι η σημαία της Επτανήσου πολιτείας (1800 μ.Χ.). Ισχυσε μέχρι το 1807 μ.Χ. οπότε τα Επτάνησα παραχωρήθηκαν στην Γαλλία.



C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mparmpa_giwrgis
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mparmpa_giwrgis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dan
den exw alli grammatoseira
ayto mou apagoreyei na grafw?
katalavainw oti einai kourastiko alla den mporw na kanw kati dystyxws.

tin tropi pou pire i syzitisi
as tin xairontai osoi prospathisan na stisoun ena katigoritirio
stirizomenoi se politika ypovathra anthrwpwn.

contro la societa multiculturale...tradizione...distinzione...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

INVANDER

KATAΛABAINΩ ΟΤΙ ΕΣΥ ΘΑ ΔΕΧΟΣΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΔΙΚΤΑΤΩΡ,

ΠΕΙΘΗΝΙΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΤΟΥ ΔΙΚΤΑΤΩΡΟΣ ΘΑ ΔΕΧΟΣΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΟΙΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟ ΓΙΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑΤΧΟΥΡΑ ΜΙΛΑΣ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΙΚ ΝΑ ΜΑΘΩ ΙΣΤΟΡΙΑ ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ Β'ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΦΤΑΝΕΙ.......

Απο που διαβάζεις ιστορία εσύ αγαπητέ? Με ενδιαφέρει πραγματικά να μάθω!
quote:
ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΜΟΥ????
ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΑΝ ΤΙΣ ΚΟΥΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΟΠΛΑ ΒΡΙΣΚΑΝΕ ΜΕΣΑ ΠΕΤΡΕΣ?????

Και σε ξαναρωτάω, ποιες είναι οι πηγές σου? Δεν μπορείς να αμολάς οτι σου καπνίσει χωρίς να το τεκμηριώνεις, όσο προφανες και αν φαίνεται σε εσένα, πολύ περισσότερο μάλιστα όταν αυτό δεν είναι καθόλυ, μα καθόλου προφανές!
Καταλαβαίνεις τώρα γιατί στο forum σε αντιμετωπίζουν σαν παιδάκι και σου λένε να την ''κάνεις'' ή απλώς δεν σου δίνουν σημασία όταν συζητάνε για σοβαρά θέματα? Καταλαβαίνεις επιτέλους το νόημα της φράσης του loco ''πήγαινε παίξε πιο πέρα''?
Δεν φταίει η ηλίκία σου για αυτο, φταίει η έλλειψη γνώσεων για να σταθείς σε μια συζήτηση με σοβαρό ιστορικό περιεχόμενο, φταίει η άγνοια σου πάνω στο πως διεξάγεται ένας διάλογος και πάνω απ'όλα η απίστευτη, αδιανόητη επιπολαιότητα που σε διακατέχει. Άκου εκεί να βγάλουμε το φοίνικα απο τη σημαία γιατί... θυμίζει τη χούντα!!!
quote:
ΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΔΝ ΞΕΡΑΝ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΗΤΑΝ ΜΕΙΟΝ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΟΠΛΑ.....
΄
Όταν οι στρατιωτικοί παρέδωσαν την εξουσία, μικρέ και ανιστόρητε φίλε μου, η Ελλάδα δεν χρωστούσε ουτε μια δραχμή, είχε μια ανθηρή τουριστική οικονομία και είχαν τεθεί οι βάσεις για την εκβιομηχανοποίηση της. Σύγκρινε με το σημερινό χάλι! Αν δεν πιστεύεις εμένα, ρίξε μια ματιά στον 16ο τόμο της ''Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους''( θα την βρεις, υποθέτω, στην κοντινότερη σου δημοτική βιβλιοθήκη...), διάβασε και μετά ξαναέλα να τα πούμε!
Στο ξαναλέω, καταλαβαίνεις γιατί η συζήτηση μαί σου είναι κάτι άσκοπο? Στερείσαι ακόμα και βασικών γνώσεων!
quote:
ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΗΞΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΡΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ?????

Ξαναδιάβασε λίγα post παραπάνω, και μη με κουράζεις σε παρακαλώ...
Αυτά για απόψε!

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΩΡΓΗ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΤΗΝΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ)

LOCO ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KATAΛABAINΩ ΟΤΙ ΕΣΥ ΘΑ ΔΕΧΟΣΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΔΙΚΤΑΤΩΡ,

ΠΕΙΘΗΝΙΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΤΟΥ ΔΙΚΤΑΤΩΡΟΣ ΘΑ ΔΕΧΟΣΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ?



OK,αγαπητέ, κατάλαβα... Στριμωχτήκαμε, μας τελείωσαν τα επιχειρήματα και το ρίχνουμε στην παλαβή μπας και σώσουμε τις εντυπώσεις... Πάγια νεοελληνική τακτική!
Αρνούμαι να συνεχίσω να συζητάω υπο τέτοιους όρους και σε αφήνω αν θέλεις να συνεχίσεις να πετάς ότι σου κατέβει μονος σου. Καλά να περάσεις με τον Cybermaster...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cybermaster μήπως σου θυμίζει και ο φοίνικας στη σημαία των Ιερολοχιτών χούντα; Ή μήπως δεν γνωρίζεις του Ιερολοχίτες;

Ξανά λοιπόν το σχόλιο και η σημαία γιατί η επανάληψη είναι μητέρα της μαθήσεως.

Σημαία του Α. και Δ. Υψηλάντου λίγο πριν την επανάσταση του 1821. Με την σημαία αυτή αγωνίστηκαν οι Ιερολοχίτες. Απο την α' όψη είχε τον Φοίνικα:

Σημείωση: Ο σταυρός είναι επίσης αρχαίο ελληνικό σύμβολο και προυπήρχε κατά πολλούς αιώνες του χριστιανισμού.



C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!

Edited by - Loco on 08/04/2005 01:01:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mparmpa_giwrgis
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mparmpa_giwrgis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dan
den exw tetoio pliktrologio
kai kyriws DEN EXW ELLINIKA WINDOWS !

sygnwmi pou den mporw na xalasw xrimata na agorasw allo pliktrologio!

contro la societa multiculturale...tradizione...distinzione...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 01:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπάρμπα-γιώργη δεν είναι θέμα πληκτρολογίου ούτε και έκδοσης των Windows. Εγώ χρησιμοποιώ αγγλική έκδοση. Πήγαινε στο Control panel και επέλεξε "Regional and language options" , πρόσθεσε τα ελληνικά και κάθε φορά που θα θες να αλλάξεις απο ελληνικά σε αγγλικά και vice verca θα το κάνεις με τον συνδυασμό των πλήκτρων ALT+SHIFT. Για περισσότερες πληροφορίες να απευθυνθείς στα "τεχνικά θέματα" γιατί δεν έχω την υπομονή να σου εξηγήσω αναλυτικά.



C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mparmpa_giwrgis
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 01:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mparmpa_giwrgis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kale mou file LOCO
s eyxaristw gia ton xrono pou prospathises na mou eksigiseis
alla gia kapoio periergo logo
ayta pou les ta exw kanei alla den eida apotelesma.
eyxaristw kai pali!

contro la societa multiculturale...tradizione...distinzione...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 01:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

INVANDER
EINAI ΑΠΟΔΕΙΓΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΟΤΙ ΟΙ ΧΟΥΝΤΙΚΟΙ ΗΤΑΝ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΤΗΣ C.I.A ,KAI ΜΟΛΙΣ ΕΦΕΡΑΝ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ ,ΝΑ ΔΙΑΜΕΛΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΤΟΥΣ ΣΟΥΤΑΡΑΝ ΚΑΙ ΕΦΕΡΑΝ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.

ΔΙΚΤΑΤΩΡ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ
ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΠΕΙΘΗΝΙΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ,ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΙΑΦΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΤΑΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΟ.

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΩΡΓΗ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΕΓΩ,ΕΛΛΗΝΙΚΑ WINDOWS ΚΑΙ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΟΥ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΘΥΡΙΔΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mparmpa_giwrgis
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 01:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mparmpa_giwrgis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dan
se eyxaristw alla den me endiaferei
an ta xreiastw tha ta agorasw monos mou
nomiza oti gia na grapseis se ayto to forum den einai apagoreytiko to na min xrisimopoieis elliniki grammatoseira!

as teleiwsei edw to thema twn grammatoseirwn kai as epistrepsoume sto thema mas sas parakalw!

contro la societa multiculturale...tradizione...distinzione...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 01:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
INVANDER
EINAI ΑΠΟΔΕΙΓΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΟΤΙ ΟΙ ΧΟΥΝΤΙΚΟΙ ΗΤΑΝ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΤΗΣ C.I.A ,KAI ΜΟΛΙΣ ΕΦΕΡΑΝ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ ,ΝΑ ΔΙΑΜΕΛΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΤΟΥΣ ΣΟΥΤΑΡΑΝ ΚΑΙ ΕΦΕΡΑΝ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.
Επέτρεψε μου να αμφιβάλω. Ποιός δηλαδή το απέδειξε ιστορικά; Δεν είπαμε οτι την ιστορία την γράφουν οι νικητές. Κατά την γνώμη μου είναι πιο πιθανό ο Καραμανλής να ήταν όργανο των αμερικανών.



C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 02:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο LOCO ,NA ΠΑΣ ΣΤΟ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ,ΣΤΗ ΣΤΗΛΗ ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟΝ JEJEJE ,TO ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ,ΚΑΙ Ο JE EXEI BOHΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ.

ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΠΙΕΖΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΞΕΝΗ ΣΕΙΡΑ(ΙΣΩΣ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ).

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 16:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
INVANDER
EINAI ΑΠΟΔΕΙΓΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΟΤΙ ΟΙ ΧΟΥΝΤΙΚΟΙ ΗΤΑΝ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΤΗΣ C.I.A ,KAI ΜΟΛΙΣ ΕΦΕΡΑΝ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ ,ΝΑ ΔΙΑΜΕΛΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΤΟΥΣ ΣΟΥΤΑΡΑΝ ΚΑΙ ΕΦΕΡΑΝ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.

Συνεχίζεις να αραδιάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, χωρίς να απαντήσεις στο απλούστατο ερώτημα που σου έχω θέσει απο εδώ και πέντε post. Ποιά ιστορική πηγή επιβεβαιώνει τα όσα λες? Ποιός ιστορικός το υποστηρίζει? Και με βάση ποιά έγγραφα και ποιά στοιχεία?
Επιπλέον, αγνόησες επιδεικτικά το παράδειγμα του πολέμου του Γιόμ Κιπούρ που σου ανέφερα. Να σου υπενθυμίσω επίσης( ή το ακούς για πρώτη φορά?) ότι όταν στον Παπαδόπουλο πρότειναν, λίγα χρόνια πριν το θάνατο του στη φυλακή, να υπογράψει δήλωση ''μεταμέλειας'' και να αποφυλακιστεί, αυτός αρνήθηκε κατηγορηματικά. Είναι αυτή συμπεριφορά φιλοτομαριστή ''πράκτορα''? Μέχρι και ένα παιδάκι μπορεί να δει πως δεν είναι...
Και απο που συμπεραίνεις, δηλαδή πως η χούντα πούλησε την Κύπρο στους τούρκους? Είναι γνωστό πως η χούντα ήταν που οργάνωσε το πραξικόπημα κατά του Μακάριου το 1974 και εγκατέστεισε στην κύπρο την κυβέρνηση της ΕΟΚΑ ΄Β υπο τον Νικόλαο Σαμψών, που είχε σαν δηλωμένο στόχο της την ένωση με την Ελλάδα.
Η χούντα μπορεί βεβαίως να κατηγορηθεί για έλλειψη πολιτικής διορατικότητας και ασυγχώρητη ολιγορία στην περίπτωση της Κύπρου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν επρόκειτο για συνειδητή προδοσία. Εξάλου, όταν ο αμερικάνος πρέσβης συνάντησε τον ταξίαρχο Δ.Ιωανίδη, τον επικεφαλής της χούντας το 1974 την επόμενη μέρα απο αυτή της εισβολής των τούρκων στην Κύπρο, ο τελευταίος ''του τόνισε σε οργισμένο τόνο πως η Ελλάδα θα κύρησε τον πόλεμο, αν η Τουρκία δεν αποσυρόταν άμεσα''.( Σταύρος Καρκαλέτσης, ''Η μάχη της Κύπρου'').
Βεβαίως, το ίδιο βράδυ, στρατιωτικό συμβούλιο καθαίρεσε τον Ιωαννίδη και έδωσε την εξουσία στον Καραμανλή, ο οποίος στην κυριολεξία βρήκε μια χώρα επι ποδός πολέμου, πανέτιμη για τη μεγάλη μάχη που θα έδινε το αποφασιστικό πλήγμα στον τουρκικό ιμπεριαλισμό. Και τότε, προς κατάπληξη των πάντων, δηλώνει το επαίσχυντο ''Η Κύπρος είναι πολύ μακρυά'', και εγκαταλείπει στην τύχη τους όχι μόνο τους άμοιρους Κυπρίους, που περίμεναν τα ελληνικά αεροπλάνα να εμφανιστούν στους κυπριακύς ουρανούς και συνέχιζαν να μάχονται με απόγνωση αδυνατώντας να πιστέψουν πως η Πατρίδα τους πρόδιδε τόσο άνανδρα, αλλά και τα ελληνικά στρατεύματα της ΕΛΔΥΚ, που πήραν διαταγή ''να τα βγάλουν πέρα όπως μπορούσαν''!!!
Είναι λοιπόν φανερό ποιός ήταν ο προδότης στην Κύπρο.
Άσε λοιπόν τις εξυπναδες dan, και αν διαφωνείς φέρε μου επιχειρήματα τεκμηριωμένα απο ιστορικές πηγές, και όχι άρες μάρες κουκουνάρες που, που ίσως να ήταν χρήσιμες αν συζητούσες με κανά παιδάκι της ΚΝΕ ή της νεολαίας του ΠΑΣΟΚ, που άλλο που δεν θέλει να πειστεί, αλλά όχι με κάποιον που εδώ και 15 χρόνια έχει στην κυριολεξία ξεκοκαλίσει την ιστορία αυτού του τόπου.
Όταν μου λες, για να στο κάνω ποιό λιανα, πως κάτι είναι ''ιστορικά αποδεδειγμένο'', πρέπει να μου πεις και απο ποιόν και πως.
Δεν είναι καθόλου προφανές για εμένα πως όλη η προπαγάνδα που τρώμε στη μάπα απο τη Μεταπολίτευση και μετά δεν είναι επι το πλείστον μπούρδες που σκοπό έχουν να παρασύρουν την άβουλη μάζα και να εξυπηρετήσουν πολιτικές σκοπιμότητες.

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 18:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο οποίος στην κυριολεξία βρήκε μια χώρα επι ποδός πολέμου, πανέτιμη για τη μεγάλη μάχη που θα έδινε το αποφασιστικό πλήγμα στον τουρκικό ιμπεριαλισμό. Και τότε, προς κατάπληξη των πάντων, δηλώνει το επαίσχυντο ''Η

ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ.....
ΔΥΟ ΘΕΙΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΛΕΙΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΝ ΤΟ 74' ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΠΩΣ ΑΝΟΙΓΑΝ ΤΑ "ΚΟΥΤΙΑ" ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΑ ΠΟΛΕΜΟΦΟΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΒΡΗΚΑΝ ΠΕΤΡΕΣ....
ΕΝΩ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΟΜΟΛΟΓΗΣΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΩΣ ΤΑ ΟΠΛΑ ΕΙΧΑΝ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ ΣΕ ΞΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΖΗΜΙΑΣ......
ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΗΤΑΝ ΣΕ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ......


ΥΓ(1): ΔΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΙ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΠΗΓΗ
ΥΓ(2): ΕΠΙΣΗΣ ΔΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΑΞΙΩΘΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΤΟΥ......

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

[img]http://www.dlarc.org/n3sig/fireinthesky2.JPG" width="480" height="360">
[b]ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...</

Edited by - CYBERMASTER on 08/04/2005 18:22:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 21:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CYBERMASTER, αγορίνα μου, δεν έχεις βαρεθεί να πετάς απιχειρήματα της πεντάρας και να ξευτιλίζεσαι? Πόσες σφαλιάρες πρέπει να φας για να πάρεις χαμπάρι οτι απλώς καταβαραθρώνεσαι ολοένα και περισσότερο με την κάθε μπούρδα που πετάς?
Το οτι ανακαλύφθηκε ένα κενό πυρομαχικών μεταξύ των προμηθειών του Στρατού σε μια μικρή μονάδα δεν σημαίνει καθόλου πως η κυβέρνηση πούλησε τα όπλα αυτά, ούτε φυσικά πως ένας ολόκληρος στρατός βρίσκονταν σε...χείριστη κατάσταση!
Ακόμα και να είχαν πουληθεί τα όπλα, είναι παντελώς απίθανο ένας κατώτερος αξιωματικός να γνωριζε σε τι είχαν χρησιμοποιηθεί αυτά, αφού απλώς θα τον είχαν διατάξει να τα μεταφέρει κάπου, χωρίς να του πουν σε τι θα χρησιμοποιηθούν. Και μάλλον καταλαβαίνεις πως ως στρατιωτικός ξέρω κάτι παραπάνω για το πως λειτουργούν τα πράγματα στο Στρατό, οπότε... Το πιθανότερο είναι πως ο αξιωματικός που αναφέρεις είχε χάσει τα πυρομαχικά λόγω αμέλειας και απλά βήκε ευκαιρία να ρίξει τις ευθύνες στην κυβέρνηση μετά τη Μεταπολίτευση, πράγμα που επαναλήφθηκε ένα σε πάρα πολλές περιπτώσεις και αποδείχτηκε ιδιαίτερα ''βολικό'' για πολλούς, ακόμα και μεσα στις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων.Θα μπορούσε κάλλιστα να συμβεί και επι Δημοκρατίας, το έχω δυστυχώς δει και εγώ να συμβαίνει με ανεύθυνους συναδέλφους , και μάλιστα σε παραπέμπω στην περίφημη κλοπή όπλων απο στρατόπεδο απο την...17 Νοέμβρη ( συνέβη επι ΠΑΣΟΚ ή κάνω λάθος?).
Και, παρότι το θέμα το μελετάω επι πάρα πολλά χρόνια και μάλιστα στη Σχολή είχα κάνει και εργασία με θέμα την κατάσταση του ΕΣ το 1974, δεν μπόρεσα να βρω σε κανένα περιστατικό, ακόμα και σε βιβλία διαπρεπών ιστορικών της Αριστεράς όπως ο Σ.Γρηγοριάδης και ο Τ.Βουρνάς κανένα περιστατικό που να αναφέρει την πώληση όπλων απο τη χούντα για την κάλυψη ''ζημιάς''... Όσο για την οικονομία την ίδια περίοδο, τα ξαναείπαμε, αν και αμφιβάλλω αν σε έπεισα, παρότι πρόκειται για πράγματα που είναι καταγεγραμένα και απλά σε περιμένουν να τα δεις ( σου έδωσα και την πιο απλή πηγή που μου ερχόταν στο μυαλό!!!). Πάντως, γενικά, αν το έχεις παρατηρήσει, η οικονομία την περίοδο της Χούντας είναι κάτι που αποφεύγουν να θίξουν οι πολιτικοί και οι διάφοροι ''συζητητές'' που βγαίνουν στα παράθυρα και μιλούν για την ''τυρανική και ανελεύθερη δικτατορία'', όπως και η Δημόσια Διοίκηση την ίδια περίοδο... Δεν σε προβληματίζει καθόλου αυτό?
Αν λοιπόν ολόκληρη η γνώμη σου για την κατάσταση του Ελληνικού Στρατού την περίοδο της Χούντας βασίζεται στη γνώμη ενός ανεύθυνου κατώτερου αξιωματικού, τότε λυπάμαι, ατύχησες, και απλώς μας δείχνεις για μια ακόμα φορά την επιπολαιότητα σου και τον επιφανειακό τρόπο με τον οποίο εξετάζεις τα πράγματα.
Και όσο για το αν ο Ελληνικός Στρατός ήταν έτοιμος για πόλεμο το 1974, είναι αξιοσημείωτη η γνώμη ενός αντιστρατήγου του ΝΑΤΟ, ο οποίος το 1980 σημείωνε πως''''απορώ πως οι Τούρκοι επεβίωσαν και επέζησαν κατα την επιχείρηση ΑΤΤΙΛΑΣ...''.(
...''.( Σπύρος Παπαγεωργίου, ''Ο Αττίλας πλήτει την Κύπρο'') Και δεν νομίζω να βάζεις τη γνώμη των θείων σου πάνω απο τη γνώμη ενός στρατηγού του ΝΑΤΟ! Τι άλλο να σου πως? Πως το ηθικό των αντρών ήταν σε άριστη κατάσταση?( γνωστός μου που υπηρετούσε ως καταδρομέας, αναφέρει πως, όταν ρωτήθηκαν απο τον εξιωματικό τους ποιοί ήταν εθελοντές για να πάν στην Κύπρο, ολόκληρο το τάγμα έκανε ένα βήμα μπρός και ξέσπασε σε ιαχές του τύπου ''Τούρκοι θα σας γ.... τις μάνες''!) Πως πολλά σμήνη των μαχητικών μας είχαν εκπαιδευτεί στις ΗΠΑ και ήταν εξοπλισμένα με τα καλυτερα αεροπλάνα την νοτιοανατολικής Μεσογείου? Για το πανίσχυρο, όπως πάντα Ελληικό Ναυτικό?
Ή μήπως νομίζεις πως οι Τούρκοι είχαν...καλύτερο Στρατό? Το 1974, απέναντι σε έναν ταλαίπωρο λαό που μάχονταν για την ελευθερία του και μια αποστεωμένη και ελλιπώς εξοπλισμένη μεραρχία πεζικού, υπέστησαν απώλειες που αναλογούσαν στο...30% της συνολικής τους δύναμης, ποσοστό απίστευτο για μια εκστρατευτική δύναμη ακόμα και αν μάχονταν απέναντι σε ένα Στρατό άριστα εξοπλισμένο, πολύ περισσότερο όταν αντιμετώπιζε ένα στρατό χωρίς άρματα μάχης, χωρίς πυροβολικό, χωρίς ναυτικό, χωρίς αεροπορία και χωρίς αντιαρματικά. Βετεράνος ΕΛΔΥΚάριος αναφέρει πως'' οι τούρκοι ως πολεμιστές είναι μπουνταλάδες... Αυτό είναι το λιγότερο που μπορώ να πω! Αν δεν είχαν τόσο συντριπτική υπεροχή σε αεροπορία, δεν θα μας νικούσαν με τίποτα...''.
Τέρμα λοιπόν οι μύθοι πως ο Ελληνικός Στρατός το 1974 δεν ήταν έτοιμος για πόλεμο. Ο ΕΣ το 1974 θα μπορούσε να τα βάλει ακόμα και με τους Τούρκους και τους Βούλγαρους παράλληλα,και η πτώση της Κύπρου ήταν αποτέλεσμα απλής, ξεκάθαρης και αγνής Προδοσίας, της πιο επαίσχυντης στην ελληνική ιστορία!
Άνθρωποι όπως ο CYBERMASTER φυσικά πάντοτε θα υπάρχουν, προσκυνημένα ανθρωπάκια που πάντοτε θα αναζητούν να αποφύγουν να κάνουν το καθήκον τους, που θα είναι οι πρώτοι που θα βρίσκουν δικαιολογίες για μα αρνηθούν να πολεμήσουν, κοιλιόδουλοι οπαδοί της νοοτροπίας ''σφάξε με αγά μου να αγιάσω''.
Θα υπάρχουν όμως και αληθινοί Έλληνες, όπως ηρωικός λοχαγός Σταυριανάκος, που έπεσε το 1974 στην Κύπρο,του οποίου τα ηρωικά τελευταία λόγια αφιερώνω σε όλους αυτούς που είναι τόσο πρόθυμοι να παραδοθούν και να λιποτακτήσουν μόλις τους δοθεί η ευκαιρία!
'' Είμαστε Έλληνες! Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν απο πάνω μας, εμείς θα μείνουμε εδώ!''.

ΚΥΠΡΟΣ 1974-ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!


Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 22:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
INVANDER
EINAI ΑΠΟΔΕΙΓΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΟΤΙ ΟΙ ΧΟΥΝΤΙΚΟΙ ΗΤΑΝ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΤΗΣ C.I.A ,KAI ΜΟΛΙΣ ΕΦΕΡΑΝ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ ,ΝΑ ΔΙΑΜΕΛΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΤΟΥΣ ΣΟΥΤΑΡΑΝ ΚΑΙ ΕΦΕΡΑΝ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.
--------------------------------------------------------------------------------


Συνεχίζεις να αραδιάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, χωρίς να απαντήσεις στο απλούστατο ερώτημα που σου έχω θέσει απο εδώ και πέντε post. Ποιά ιστορική πηγή επιβεβαιώνει τα όσα λες? Ποιός ιστορικός το υποστηρίζει? Και με βάση ποιά έγγραφα και ποιά στοιχεία?


ΠΡΟΣ INVADER:

ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ (29-7-2001)

Του ΜΑΚΑΡΙΟΥ ΔΡΟΥΣΙΩΤΗ

"Οταν το 1968 ο υποψήφιος πρόεδρος των ΗΠΑ Ρίτσαρντ Νίξον ανακοίνωσε ότι όρισε ως υποψήφιο αντιπρόεδρό του τον ελληνοαμερικανό κυβερνήτη του Μέριλαντ, Σπύρο Αγκνιου, η «Ουάσιγκτον Πόστ» έγραψε στην πρώτη της σελίδα ότι «αυτός ήταν ο πιο εκκεντρικός πολιτικός διορισμός από τότε που ο ρωμαίος αυτοκράτορας Καλιγούλας ονόμασε το άλογό του σύμβουλό του».

Ο Τομ Πάπας με το δικτάτορα Παπαδόπουλο.


Τότε, ο αμερικανικός τύπος αγνοούσε το γεγονός ότι ο «εκκεντρικός» αυτός διορισμός ήταν μέρος μια μεγάλης διαπλοκής, που είχε ως πρωταγωνιστή τον επίσης ελληνοαμερικανό μεγιστάνα Τομ Πάπας.
Ο Νίξον, με την απόφασή του εκείνη, ξεπλήρωσε οφειλόμενα γραμμάτια προς τον Τομ Πάπας, ο οποίος είχε τόση ισχύ, που ήταν σε θέση να διορίζει τον αντιπρόεδρο μιας υπερδύναμης. Ακόμη μεγαλύτερη ήταν η δύναμη του Τομ Πάπας στην Ελλάδα, όπου, με εξαίρεση την περίοδο της Ενωσης Κέντρου, επηρέαζε σε σημαντικό βαθμό τις αποφάσεις όλων των κυβερνήσεων, από το 1960 έως το 1980.

Ο Τομ Πάπας αντλούσε τη δύναμή του από τη δεινή ικανότητα που είχε να διαπλέκει τα οικονομικά με τα πολιτικά συμφέροντα και να αξιοποιεί στο έπακρο τις διασυνδέσεις που είχε με τις μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ, από τη δεκαετία του 1950. Κατά δική του ομολογία, σε συνέντευξη στον Φρέντι Γερμανό, υπήρξε συνεργάτης της CIA και ήταν «πολύ περήφανος» γι' αυτό. «Εργάστηκα για την CIA κάθε φορά που μου ζητήθηκε η βοήθειά μου», είπε. Σύμφωνα με στοιχεία που κατατέθηκαν στο Κογκρέσο, κατά τη διάρκεια της διερεύνησης του σκανδάλου Γουότεργκεϊτ, η οικογένεια Πάπας είχε τρεις φιλανθρωπικές οργανώσεις, απαλλαγμένες από την καταβολή φόρων. Αυτά τα τραστ χρησιμοποιούνταν ως κανάλια για τις χρηματοδοτήσεις επιχειρήσεων της CIA στο εξωτερικό.

Από την εποχή του Αϊκ
Ο Τομ Πάπας είχε προσωπική σχέση με τον στρατηγό Αϊζενχάουερ και ήταν μέλος της επιτροπής χρηματοδότησής του, στις προεδρικές εκλογές του 1952. Ηταν τότε που γνωρίστηκε με τον Νίξον, ο οποίος ήταν αντιπρόεδρος του Αϊζενχάουερ. Ο Πάπας ήταν μέλος της επιτροπής χρηματοδότησης του Νίξον, στις εκλογές του 1960, όταν ο τελευταίος διεκδίκησε τις εκλογές με αντίπαλο τον Τζον Κένεντι. Οταν έχασε τις εκλογές, ο Νίξον αποχώρησε από την πολιτική και ο Τομ Πάπας ήρθε στην Ελλάδα και δημιούργησε την οικονομική αυτοκρατορία του. Ο Τομ Πάπας συνήψε συμβάσεις με την τότε κυβέρνηση Καραμανλή, για επενδύσεις 125 εκατομμυρίων δολαρίων σε διάφορους τομείς και κυρίως τη διύλιση πετρελαίου. Ιδρυσε την ESSO-PAPAS και εξασφάλισε τη σχεδόν αποκλειστική εκμετάλλευση της εσωτερικής αγοράς καυσίμων.

Η Ενωση Κέντρου του Γεωργίου Παπανδρέου θεωρούσε τις συμβάσεις αυτές αποικιακές και όταν κέρδισε τις εκλογές, επέβαλε στον Πάπας την επαναδιαπραγμάτευσή τους. Ο Πάπας αντέδρασε έντονα και πίεζε την ελληνική κυβέρνηση, μέσω των διασυνδέσεων που είχε με την κυβέρνηση των ΗΠΑ, να σταματήσει τις «σοσιαλιστικές μεταρρυθμίσεις» στην ελληνική οικονομία.

Τελικά, το φθινόπωρο του 1964, η κυβέρνηση της Ενωσης Κέντρου υποχρέωσε τον Τομ Πάπας να υπογράψει νέα βελτιωτική υπέρ του Δημοσίου σύμβαση με την ΕΣΣΟ - PAPAS. Τη νέα συμφωνία υπέγραψε ο αναπληρωτής υπουργός Συντονισμού Αντρέας Παπανδρέου.

Ο Τομ Πάπας κήρυξε ανελέητο πόλεμο κατά του Παπανδρέου. Τελικά, συνέπραξε με τους αντιπάλους του στην Ενωση Κέντρου και συνέδραμε στην ανατροπή της κυβέρνησής του, κατά την αποστασία του 1965.

Η νέα χρυσή εποχή του Πάπας στην Ελλάδα άρχισε με την κατάληψη της εξουσίας από τη χούντα. Τον Ιούνιο του 1967, δύο μήνες μετά την επιβολή της δικτατορίας, ο Νίξον επισκέφθηκε την Ελλάδα ως ιδιώτης. Ο Τομ Πάπας ήταν στο αεροδρόμιο, στην υποδοχή της πρώτης ξένης προσωπικότητας που επισκεπτόταν τη χώρα, μετά το πραξικόπημα.

Η επίσκεψη του Νίξον στην Ελλάδα, ο οποίος επανήλθε στην πολιτική και διεκδικούσε τις εκλογές ως υποψήφιος πρόεδρος στις εκλογές του 1968, αποτέλεσε την απαρχή μιας στενής σχέσης συνεργασίας μεταξύ Νίξον και χούντας, με μεσάζοντα τον Τομ Πάπας. Μέρος αυτής της συνεργασίας ήταν και η χρηματοδότηση της προεκλογικής εκστρατείας του Νίξον από την ελληνική χούντα.

Σύμφωνα με στοιχεία που κατέθεσε στο αμερικανικό Κογκρέσο, ο αυτοεξόριστος στην Ουάσιγκτον έλληνας δημοσιογράφος, Ηλίας Π. Δημητρακόπουλος, η χούντα διοχέτευσε στο ταμείο της εκστρατείας του Νίξον 549.000 δολάρια σε μετρητά. Το ποσό αυτό προερχόταν από τα κονδύλια που η CIA διοχέτευσε στην ελληνική ΚΥΠ, για την αντικομμουνιστική της εκστρατεία. Η χρηματοδότηση γινόταν με εντολή του Παπαδόπουλου, μέσω του διοικητή της ΚΥΠ Μιχάλη Ρουφογάλη.

Με απλά λόγια, μέρος των χρημάτων που διέθετε η CIA στην ελληνική ΚΥΠ ξεπλένονταν μέσω του Τομ Πάπας, επέστρεφαν στην Αμερική και κατέληγαν στα ταμεία της προεκλογικής εκστρατείας του Νίξον. Καταθέτοντας σε κλειστή συνεδρία επιτροπής του Κογκρέσου, ο τότε πρέσβης των ΗΠΑ στην Αθήνα, Χένρι Τάσκα, ανέφερε «οφ δι ρέκορντ», ότι το 1968 ο Τομ Πάπας ενήργησε ως κανάλι για τη μεταφορά κονδυλίων, από την ελληνική κυβέρνηση για την καμπάνια του Νίξον.

Οπως στον υπόκοσμο

Οταν ο Νίξον κέρδισε τις εκλογές και ανέλαβε τα καθήκοντά του, άρχισε να ξεπληρώνει τα γραμμάτιά του προς τον Πάπας και τη χούντα. Τα στρατηγικά συμφέροντα των ΗΠΑ συνέπεσαν με τις εξαρτήσεις του Νίξον και τα οικονομικά συμφέροντα του Τομ Πάπας. Η συναλλαγή γινόταν με όρους και πρακτικές που δεν διέφεραν σε τίποτα από αυτές που μεταχειρίζεται ο υπόκοσμος. Το καθεστώς Παπαδόπουλου αγόραζε από τον Νίξον επιρροή και πλήρωνε με χρήματα της CIA, με μεσάζοντα τον Τομ Πάπας.

Ο Πάπας επέλεξε και πρότεινε στον Νίξον τον Χένρι Τάσκα ως νέο πρέσβη των ΗΠΑ στην Ελλάδα, μετά την παραίτηση του Φίλιπ Τάλμποτ, τον Ιανουάριο του 1968. Η παραίτηση του Τάλμποτ αποδίδεται σε σύγκρουση που είχε με τον Τομ Πάπας.

Ο Τάσκα εμφανίστηκε στην Αθήνα ως «ο άνθρωπος του προέδρου». Στην πραγματικότητα, όμως, ήταν ο άνθρωπος του Τομ Πάπας. Δεχόταν τον Πάπας στο γραφείο του, στην Αθήνα, τρεις ή τέσσερις φορές την εβδομάδα. Ο Τομ Πάπας έγινε, μέσω του πρέσβη, η γέφυρα επικοινωνίας μεταξύ Αθηνών και Στέιτ Ντιπάρτμεντ και εξαργύρωνε τη σχέση του αυτή με ελκυστικές συμβάσεις με το Δημόσιο.

«Αντάλλαγμα» η Κόκα-Κόλα

Από τα μεγαλύτερα επιχειρηματικά «επιτεύγματά» του ήταν η εξασφάλιση άδειας για τη δημιουργία εργοστασίου εμφιάλωσης της Κόκα-Κόλα στην Ελλάδα. Η αμερικανική πολυεθνική προσπαθούσε για μια δεκαετία να μπει στην ελληνική αγορά, χωρίς αποτέλεσμα, λόγω της φοβίας που υπήρχε ότι θα ανταγωνιζόταν τα ελληνικά προϊόντα.

Στις οικονομικές του συναλλαγές με το καθεστώς, ο Τομ Πάπας διασύνδεσε και τον αδελφό του Νίξον, Ντόναλντ, ο οποίος συμμετείχε μαζί με τον Πάπας στην επιχείρηση «Marriot de Montis Α.Ε.», η οποία παρασκεύαζε τρόφιμα για τις αεροπορικές εταιρείες.

Ανθρωπος του Τομ Πάπας εθεωρείτο και ο πρωθυπουργός του καθεστώτος Ιωαννίδη, Α. Ανδρουτσόπουλος. Οι εξουσίες του, ωστόσο, ήταν περιορισμένες και «κυβερνούσε» στη σκιά του Ιωαννίδη, ο οποίος ήταν απρόσιτος και είχε τη φήμη του «αδιάφθορου». Αυτός θεωρείται ένας από τους λόγους για τους οποίους ο Πάπας επεδίωκε με επιμονή, με τη συνδρομή του Τάσκα, να πείσει την Ουάσιγκτον για το σχηματισμό κυβέρνησης υπό τον Καραμανλή («Κ.Ε.», 22.7.01)

Τα σχέδια του Πάπας παρέμειναν ανεκπλήρωτα μέχρι το καλοκαίρι του 1974, διότι ανατρέπονταν από τον Κίσινγκερ, ο οποίος είχε άλλα σχέδια για τον Ιωαννίδη"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 23:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε VIKING, τι προσπαθείς να μου πεις με αυτό το άρθρο? Πως η χούντα είχε σχέσεις με την αμερική κατα την Επταετία( πράγμα φυσικά λογικό και αυτονόητο)? Και πως πρέπει να κατηγορήσουμε τη χούντα γιατί διατήρησε φιλικές σχέσεις με τους αμερικάνους?
Ξέρεις πολλά ευρωπαικά κράτη που δεν ανήκαν στο Σύμφωνο της Βαρσοβίας που να μην ακολούθησαν μια ακριβώς ίδια πολιτική κατά την περίοδο του Ψυχρού Πολέμου? Οι Άγγλοι, οι Γάλλοι, οι Ισπανοί τι έκαναν δηλαδή?
Επιτέλους, τι θα έπρεπε να κάνει η χούντα για να μείνετε ικανοποιημένοι? Να κυρήξει τον πόλεμο στις ΗΠΑ?
Εξάλλου, το ίδιο σου το άρθρο λέει πως
quote:
Ο Τομ Πάπας συνήψε συμβάσεις με την τότε κυβέρνηση Καραμανλή, για επενδύσεις 125 εκατομμυρίων δολαρίων σε διάφορους τομείς και κυρίως τη διύλιση πετρελαίου. Ιδρυσε την ESSO-PAPAS και εξασφάλισε τη σχεδόν αποκλειστική εκμετάλλευση της εσωτερικής αγοράς καυσίμων.

Άρα, τι προσπαθείς να πεις?
Επιπλέον, το αρθράκι βρίθει αυθαίρετων συμπερασμάτων όπως
quote:
Η Ενωση Κέντρου του Γεωργίου Παπανδρέου θεωρούσε τις συμβάσεις αυτές αποικιακές και όταν κέρδισε τις εκλογές, επέβαλε στον Πάπας την επαναδιαπραγμάτευσή τους. Ο Πάπας αντέδρασε έντονα και πίεζε την ελληνική κυβέρνηση, μέσω των διασυνδέσεων που είχε με την κυβέρνηση των ΗΠΑ, να σταματήσει τις «σοσιαλιστικές μεταρρυθμίσεις» στην ελληνική οικονομία.


quote:
Ο Τομ Πάπας κήρυξε ανελέητο πόλεμο κατά του Παπανδρέου. Τελικά, συνέπραξε με τους αντιπάλους του στην Ενωση Κέντρου και συνέδραμε στην ανατροπή της κυβέρνησής του, κατά την αποστασία του 1965.

Εξάλλου, το άρθρο μόνο του χαρακτηρίζει τον Ιωανίδη ως ''αδιάφθορο'' και απλά επιβεβαιώνει τις απόψεις μου, όταν λέει πως ο Καραμανλής εγκαταστάθηκε στην εξουσία απο τους Αμερικάνους!

Και φυσικά, δεν είδα πουθενά στο άρθρο ούτε καν έναν υπαινιγμό που να επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό πως οι χουντικοί εγκαταστάθηκαν στην εξουσία απο τους αμερικάνους.
Απλώς, επανέλαβε το αυτονόητο, πως η Ελλάδα δηλαδή, όπως και κάθε άλλη χώρα της Δυτικής Ευρώπης την περίοδο εκείνη , είχε στενές διπλωματικές σχέσεις με τις ΗΠΑ, που περιείχαν και κάποιες πιο ''βρώμικες'' πτυχές, αλλά το συμφέρον της Πατρίδας καμιά φορά απαιτεί και τέτοια πράγματα.Και βέβαια,να μην πιάσω τώρα ''δημοκράτες'' πολιτικούς για ύποπτες σχέσεις με τις ΗΠΑ, γιατί δεν σε παίρνει,έτσι? Το ίδιο το άρθρο χαρακτηρίζει εμέσως πλην σαφώς τον Καραμανλή πράκτορα των αμερικάνων, ακριβώς δηλαδή αυτό που έλεγα και εγώ!
Και θα το εκτιμούσα αν απο εδώ και στο εξής, μου παρέθετες στοιχεία απο ιστορικούς και όχι εφημερίδες...

Υ.Γ. Για την πολιτική της χούντας κατα τον πόλεμο του Γιόμ Κιπούρ που προανέφερα, τι έχεις να πείς? Και για την άρνηση του Παπαδόπουλου να πάρει ''συγχωροχάρτι'' και να αποφυλακιστεί?

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 23:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VIKING

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.


ΙNVADER

ΛΕΣ ΟΤΑΝ ΟΡΚΙΣΤΗΚΑ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ.
ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΤΟΥ ,Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ,ΚΑΙ ΣΕ ΝΤΥΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΤΟΛΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΛΑΣ ΠΑΤΡΙΔΑ,ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΟΝ ΟΡΟ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΚΑΛΑ ΘΑΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.

Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ,ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ, ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΣΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ,
ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ,ΝΑ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΤΕΣ ΣΟΥ ΝΑ ΟΜΙΛΟΥΝ,
ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ
ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΑΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΔΙΠΛΑΝΟΥ ΜΟΥ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙΣ,ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ,ΞΕΠΕΡΝΑΣ ΚΑΘΕ ΟΡΙΟ ΑΝΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΣΥΤΗΤΑΣ.


ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ,ΤΟΥΣ ΧΟΥΝΤΙΚΟΥΣ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΑΣΑΝΙΣΘΕΝΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΤΑΕΤΙΑ ,ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΑΙΩΝΙΩΣ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΕ ,ΠΛΗΘΟΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ(ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ)ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΤΟΝ ΠΡΑΚΤΟΡΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΔΟΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟ.

ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ,ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΣΤΕΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ,ΚΑΙ ΕΠΙ 7 ΕΤΗ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ,ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΙΣΧΥΡΟ ΣΤΡΑΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΕ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.
ΚΑΙ ΟΜΩΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ, ΚΑΤΕΒΑΣΑΝ ΤΑ ΒΡΑΚΙΑ ,ΚΑΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΑΜΗΣΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ , ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΤΟΝ ΜΑΡΤΥΡΙΚΟ ΛΑΟ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΥ ΜΑΣ,ΣΤΟΝ ΔΙΑΜΕΛΙΣΜΟ,ΤΗΝ ΑΤΙΜΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΦΟΡΑ.

ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 23:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θρασύτατε και αναιδέστατε ανθρωπάκο, η ''δημοκρατία'' σου( που αν οι πρόγονοι μας έβλεπαν τι έχει καταντήσει να σημαίνει σήμερα η λέξη αυτή θα αυτοκτονούσαν ομαδικά απο ντροπή) δεν έχει τίποτα να φοβηθεί απο εμένα. Εγώ είμαι στρατιώτης( ναι, μόνιμος αξιωματικός αλητάκο, και αυτή τη στιγμή είμαι σε ένα χωριό κοντα στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα, μακρυά απο την οικογένεια μου και ξενυχτάω για να μπορείς εσύ να κοιμάσαι ήσυχος στο ζεστό σου κρεβατάκι) και τέτοιος θα παραμείνω.
Η ανάμειξη σε αυτό το βρομερό παιχνίδι που ονομάζεται πολιτική με αηδιάζει, είτε πρόκειται για ''δημοκρατια'', είτε για ''δικτατορία'', είτε για οτιδήποτε. Εγώ απλώς υπηρετώ την Ελλάδα, ανεξαρτήτως πολιτεύματος. Για εμένα είναι το ίδιο πράγμα, η αγαπημένη μου πατρίδα, ο φάρος του παγκόσμιου πολιτισμού που νιώθω πως έχω χρέος να υπερασπιστώ μέχρι θανάτου!
Προσπάθησα να σου δώσω να καταλάβεις πως το να δέχεσαι αδιαμαρτύρητα τα όσα σου σερβίρουν τα τελευταία 30 χρόνια για να εξυπηρετήσουν πολιτικές σκοπιμότητες είναι ανόητο και επιπόλαιο. Προσπάθησα να σε κάνω να δεις την ιστορία αμερόληπτα για μια φορά στη ζωή σου.
Τις τελευταιες τρεις μέρες, έχω κουραστεί να γράφω και να παραθέτω πηγές, και εσύ σε απάντηση με προσβάλεις και με βρίζεις, χωρίς να μου απαντήσεις ούτε μια φορά με τον ίδιο τρόπο.
Ας είναι. Έκανα και παλαιότερα το λάθος να απαντήσω σε ανθρωπάκια όπως εσύ όπως τους αξίζει, και το πλήρωσα με διαγραφές( δεν έχω εξάλου την παραμικρή αμφιβολία πως και εδώ εγώ θα βγώ ο ''κακός''...).
Κάνε όπως νομίζεις. Πήγαινε χειροκρότα, φώναζε ΕΛΑΣ-ΕΑΜ-ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ αδιαφορώντας για τους εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς που έφερε ο ΕΛΑΣ στην Πατρίδα μας, χειροκρότα για τον ''Εθνάρχη'' μην ενοώντας να καταλάβεις πως ήταν αυτός που πούλησε την Κύπρο μας στους τούρκους( ακόμα και η πηγή του VIKING το επιβεβαιώνει, αν διάβασες προσεκτικά), κάψε και την Ελληνική Σημαία στο όνομα της ...Ενωμένης Ευρώπης και της Δημοκρατίας. Εγώ θα μείνω εδώ, σε αυτό το χωριουδάκι κοντά στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα και θα φυλάω εσένα και οποιονδήποτε άλλον ζει σε αυτή τη χώρα απο αυτούς που ψάχνουν μια ευκαιρία, μια στιγμή αδυναμίας, έναν Καραμανλή να πεί ''η Κύπρος είναι πολύ μακρυά'' για να έρθουν και να κόψουν και άλλο ένα κομάτι απο αυτή την ταλαίπωρη Πατρίδα...
Ζήσε λοιπόν τη ζωούλα σου, θλιβερέ νεοελληνίσκο, ρίξε τα τσιφτετέλια σου, πήγαινε στα μπουζούκια σου, κάνε τα ρουσφέτια σου,χτύπα το κομπολόι σου και ανέπτυξε απο την ασφάλεια του σπιτιού σου τις θλιβερές διεθνιστικές σου ιδέες. Εμείς, οι ''κακοί'' στρατιωτικοί, θα είμαστε πάντοτε παρόντες στο καθήκον για να σε φυλάμε, είτε σε εκπροσωπεί ο Καραμανλής, είτε ο Παπανδρέου. Εσένα και όλο αυτό το θλιβερό Σύστημα που εκπροσωπείς!
Αυτό το Σύστημα που δεν χρειάζεται εμάς για να καταρεύσει. Θα πέσει μόνο του, θα πέσει απο τις κομπίνες, τις απάτες, τους εκβιασμούς, τις δολοπλοκίες και τις πισώπλατες μαχαιριές. Θα πέσει απο τις φοροδιαφυγές, τη διαφθορά, το ''δαιμόνιο του Νεοέλληνα'', τους λαθρομετανάστες και όλα αυτά που σε εξαπατάνε και σε κάνουν να νομίζεις πως έχεις ''Δημοκρατία''( ο ελληνικός λαός δεν θα ερωτηθεί για το αν θέλει το Ευρωσύνταγμα. Θα ψηφίσουν οι βουλευτές στη βουλή, τη στιγμή που το 95% του Ελληνικού λαού δεν γνωρίζει το περιεχόμενο του!!!).
Είσαι θλιβερός. Σε αφήνω λοιπόν εδώ, εσένα και την κατάντια σου, να κλαίγεσαι και να πιστεύεις οτι υπερασπίζεις τη ''δημοκρατία''( γιατί σε τέτοιο βαθμό φτάνει η ανοησία και η επιπολαιόητα σου!!!). Σε αφήνω να πιστεύεις πως ''νίκησες''( και ας μην παρέθεσες ούτε μια πηγή για να στηρίξεις τα όσα είπες).
Να ξέρεις όμως πως μια μέρα, το άθλιο σύστημα πουν εκπροσωπείς και με απίστευτο θράσος ονομάζεις ''δημκρατία'' , το Σύστημα που χτίστηκε πάνω στο έγκλημα και την προδοσία, θα καταρεύσει, και απο εκεί θα αναγενηθεί η πραγματική Ελληνική Δημοκρατία, σε ολόκληρο το αρχαίο της Μεγαλείο, και εκεί ανθρωπάκια σαν εσένα δεν έχουν θέση!



Φιλικά,
*πρώην Kaizer

Edited by - Invader on 09/04/2005 00:05:24

Edited by - Invader on 09/04/2005 00:33:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 00:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

INVANDER

ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΣΟΥ ,ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΛΑΣ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΜΑΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ.

ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ,ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΑΝ ΕΑΜ -ΕΛΑΣ-ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΕ ΝΙΚΗΣΕΙ Ο ΕΛΑΣ ΣΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ ΕΔΩ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ,ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΣΤΙΣ ΔΥΤΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ .

ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΧΩΡΑ ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΕΜΦΥΛΙΟΥΣ,ΔΙΑΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΧΟΥΝΤΕΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΣΚΟΠΟ ,ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΣΕΒΟΜΕΝΟΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.ΑΝ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ.

ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ , ΝΑ ΦΥΛΑΕΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΣΟΦΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 10:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ!

Kaizer τα σέβη μου αδελφέ. Πρέπει να σου ομολογήσω οτι διαβάζοντας τμηματα των κειμένων σου ανατρίχιασα απο υπερηφάνεια. Χαίρομαι που οι αξιωματικοί του ένδοξου και τιμημένου στρατού μας ήταν και είναι ΕΛΛΗΝΕΣ. ΝΥΝ ΥΠΕΡ ΠΑΝΤΩΝ Η ΠΑΤΡΙΣ αυτό είναι ένα απο τα πράγματα που ξέχασαν τελείως οι πολιτικοί και τα άβουλα κοπάδια τους. Αυτός ο άγιος τόπος θα μείνει ελληνικός σε πείσμα ορισμένων να τον καταστρέψουν.

DAN δεν έχεις καταλάβει πως επικίνδυνες είναι οι απόψεις όσων λένε τα αντίθετα απο τον Invader φίλε μου. Δεν έχεις καταλάβει πως "Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης" και οχι περί πάρτης.



C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 11:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

LOCO

ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ INVANDER

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΛΕΙΣΕΙΣ
ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ

ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ,
ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΜΙΑ ΣΗΜΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΦΕΙ
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ
ΘΑ ΦΑΙΝΕΣΤΕ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟΙ.


ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1914063
Maintained by Digital Alchemy