ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΞΟΡΚΙΑ??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 14:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το να αποδιδεις ο,τι δυσαρεστο σου συμβει σε εξωτερικη επεμβαση και οχι σε δικα σου λαθη ή απροσεξιες, εκτος του οτι δεν σε βοηθαει στην αυτοβελτιωση, μπορει να δημιουργησει και συνδρομο καταδιωξης.


ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η΄ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΡΑ ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΟΥΤΕ ΦΥΓΟΠΟΝΗ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΖΩ ΣΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΑΓΙΚΑ ΠΛΑΣΜΕΝΟ ΚΟΣΜΟ. ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ. ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΚΟ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ (ΑΛΟΙΜΟΝΟ!), ΠΟΥ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΙΩΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ..

ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ JONNIEBEGOOD.

Edited by - 3ADA on 21/03/2005 14:22:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 23:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


να μεινουμε στην πραγματικοτητα κι ας μιλαμε για ανεξηγητα πραγματα.


η συγχρονικοτητα μας βοηθαει με ενα καλο παραδειγμα:

Μαρια Βουνελακου

παραψυχολογος, μεντιουμ, κτλ...


χαρτομαντεια, προβλεψη, ταρο, ΣΦΙΓΓΑ, αναδρομες, επαναφορα γονιμοτητας...


μηπως καποιος ξερει να μου πει την τεχνικη της σφιγγας???


30ρα μου, ενα θα σου πω ως 46αρης: ψαξε μεσα σου και θα βρεις ο,τι σου χρειαζεται για να μην φοβασαι κανεναν!

το Θειον!


.

.


ΥΓ. μα δεν σε υποστηριξα!


γιατι δεν νομιζω πως σου χρειαζεται υποστηριξη!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 03:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά καλώς σας βρήκα,είμαι νέο μέλος, συγχαρητήρια για τις συζητήσεις σας. Γενικότερα είμαι πολύ δύσπιστο άτομο, ειδικά με τα μεταφυσικά θέματα, και η λέξη ξόρκια γενικότερα μου έβγαζε κάτι πολύ κατινέ, ας μου επιτραπεί η έκφραση, ώσπου συνέβη σε σχετικώς δικό μου άτομο...και άρχισαν και οι πρώτες αμφιβολίες. Εν ολίγοις, μια οικογενειακή μου φίλη ετοιμαζόταν να παντρευτεί το παιδί που ήταν ερωτευμένη για χρόνια, και ξαφνικά της γυρίσαν τα μυαλα και δεν τον ήθελε καθόλου. Είχε πάθει κάτι σαν κατάθλιψη. Οι δικοί της προσέφυγαν σε γνωστό και μη εξαιρεταίο μάγοcelebrity, ο οποίος προσωπικά μου φαίνεται μεγάλος απατεώνας αλλά anyway..
Να μην τα πολυλογώ, τους έβαλε να ψάξουν το σπίτι για μάγια, τα οποία όντως βρήκαν, και στην συνέχεια να ακολουθήσουν ορισμένη ιεροτελεστία-ξόρκια υπό το φως της σελήνης και τα λοιπά γραφικά-για να λυθούν τα μαγιά. Όσο και αν ακούγεται περίεργο η κοπέλα επανήλθε και ο γάμος έγινε κανονικά. Τα μάγια λύθηκαν-με το αζημίωτο βέβαια, αφού ο τύπος ζήτησε ένα αρκετά μεγάλο ποσό. Δεν θα έδινα την παραμικρή σημασία στην ιστορία, αν δεν είχε συμβεί σε κοντινό μου πρόσωπο. Ακούγεται λίγο κοινότοπο, αλλά έτσι έγινε... Εσείς τι θα πιστεύατε στην θέση μου? Ελπίζω να μην είμαι εκτός topic. Χαιρετισμούς και Καλημέρα σε όλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 04:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω με τι κριτηριο επελεξαν τον μαγο-celebrity οι γνωστοι σου.
Εμενα αν το παιδι μου μου εσκαγε τετοιο παρατραγουδο θα πηγαινα σε ψυχιατρο να αναζητησω διαγνωσεις και λυσεις.
Εισαι βεβαιος πως δεν υπηρξε φαρμακευτικη αγωγη στην οποια να μην αναφερθηκαν?
Ειναι γενικως ως οικογενεια επιρρεπεις στις υποβολες?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 08:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου αρέσει αυτό το θέμα γιατί είναι κατι για το οποίο αντιδρούσα απο μικρή με μανία καμιά φορά(γιατί μικρή ήμουνα και δεν ήξερα να συζητάω).
Λοιπόν δεν μπορώ να πιστέψω πως κάποιος έχει μεγαλύτερη δύναμη απο μένα και μπορεί να μου μου δημιουργήσει ψυχολογικές πλάνες και αηδίες.
Οσο για τα ξόρκια μάλλον για αυτούς που τα πιστεύον "πιάνουν",καιαποδίδουν ποικιλοτρώπως.Μυστήριο οι δυνάμεις του νου,πρόκειται προφανως για υποβολή,ταυτόχρονη,του θυτη και του θύματος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 10:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΓΕΝΙΚΑ Η ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΜΑΓΟΥ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ... ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΠΑ Η΄ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ.
quote:
Εισαι βεβαιος πως δεν υπηρξε φαρμακευτικη αγωγη στην οποια να μην αναφερθηκαν?

ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ Ο ΜΑΓΟΣ!
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΥ ΜΑΣ ΣΑΝ ΙΔΕΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ 21ο ΑΙΩΝΑ.

ΤΙ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΕΚΕΙ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 11:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

σελεμπριτυ μαγος μονο ο μαυρος Πητ ειναι!


δεν θα του εδινα ουτε χειραψια, μην μου κλεψει κανα δακτυλο και το κανει χρυση αλυσιδα...


να διευκρινησουμε οτι αφου η οικογενεια πιστευε στα μαγια, ηταν επιρεπης στην υποβολη και του μαγου, αλλα και του όποιου παππα διαλεγε.


το φαινομενο ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο και ονομαζεται πλασεμπο!


οσο για την μεταστροφη της νυφης, ρωτηστε εναν ψυχιατρο ποσες περιπτωσεις γνωριζει που η νυφη ή ο γαμπρος τις τελευταιες μερες πριν τον γαμο πεφτουν σε καταθλιψη ή την κοπανανε!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 14:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι!Αν το καλοσκεφτείτε δεν είναι και πολύ περίεργο που κατέφυγαν στο μάγο γιατί μιλάμε για οικογένεια χαμηλής γενικοτερα μόρφωσης, στα τέλη της δεκαετίας του 80, στην επαρχία. Εννοώ πως εκεί δεν υπάρχει καν ψυχολογός... και αν υπάρχει, είναι πιο εύκολο να πιστέψεις ότι η κόρη σου είναι μαγεμένη παρά "τρελλή".
Δεν υπήρξε καμία προηγούμενη φαρμακευτική αγωγή, όντως ο μάγος ήταν η πρώτη τους επιλογή,αν θυμάμαι καλά. Το φαινόμενο της νύφης που άλλάζει γνώμη είναι πολύ συχνό-και πιο πολύ του γαμπρου- αλλά αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω είναι ότι μετά το "λύσιμο" από το μάγια, η κοπέλα επανήλθε. Η οικογένεια ήταν σαφώς προδιατεθημένη υπέρ του μάγου, αλλά το "θύμα" δεν γνώριζε τίποτα. Γενικότερα δεν καταλαβαίνω πως μερικά λόγια-ξόρκια, και ένα μάτσο πράγματα που πρέπει να κάψεις ή δεν ξέρω γω τι, μπορούν ερήμην σου να αλλάζουν έτσι την διάθεση σου, αν δεχτούμε πως μπορούν και δεν παίζει κάτι άλλο. Όσον αφορά την ψυχολογία, παρόλο που όντως ζούμε στον 21ο αιώνα δεν βλέπω σε καμία περίπτωση ο επιστημονικός λόγος να μπορεί να αντικαταστήσει μάγους, αστρολόγους, μέντιουμ, κομπογιαννίτες, κτλ, ζούν και βασιλεύουν! Και είναι φυσικό γιατί αυτό που υποτίθεται πως προσφέρουν δεν μπορεί να στο δώσει ούτε ο επιστήμονας ούτε ο παπας. Πολλές φορές ακόμη και η ψυχολογία είναι τόσο γενικόλογη και ασαφής, μπαίνει σε στεγανά, κατηγοριοποιει τους ανθρώπους, και αναγκαστικά περιορίζεται σε απλή θεωρητική επισκόπηση και ανάλυση των προβλημάτων σου και των αιτιών τους...ενω εσύ βλέπεις το πρόβλημα ως τεράστιο και ζητάς την άμεση λύση του..αρα προτιμάς τον μάγο, τα ξόρκια κτλ. Επίσης μην ξεχνάμε ότι στον ψυχολόγο πας για κάτι που έχει σχέση με σένα, ενώ στον μάγο πας για να επηρεάσεις άλλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2005, 23:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν το καλοσκεφτείτε δεν είναι και πολύ περίεργο που κατέφυγαν στο μάγο γιατί μιλάμε για οικογένεια χαμηλής γενικοτερα μόρφωσης, στα τέλη της δεκαετίας του 80, στην επαρχία.



αρα πιστευαν οτι μπορει καποιος να σε επηρεασει με μαγια.


quote:

Γενικότερα δεν καταλαβαίνω πως μερικά λόγια-ξόρκια, και ένα μάτσο πράγματα που πρέπει να κάψεις ή δεν ξέρω γω τι, μπορούν ερήμην σου να αλλάζουν έτσι την διάθεση σου, αν δεχτούμε πως μπορούν και δεν παίζει κάτι άλλο.




αμα πιστευεις στα μαγια πιστευεις και στους μαγους (ακομη και στον Πητ)


και αμα πιστευεις ολα γινονται.


η πιστη κρυβεται πισω απο ολα.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 21:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν όμως δεν γνωρίζεις πως σου κάνουν μάγια ή δεν πιστεύεις σε αυτά, δεν τίθεται θέμα πίστης ή πλασεμπο. Σε επηρεάζουν σε αυτή την περίπτωση?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 22:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποιος που εχει κερδος θα σου πει ναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 00:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αν όμως δεν γνωρίζεις πως σου κάνουν μάγια ή δεν πιστεύεις σε αυτά, δεν τίθεται θέμα πίστης ή πλασεμπο. Σε επηρεάζουν σε αυτή την περίπτωση?


θα σου πω κατηγορηματικα ΟΧΙ!


αλλα θα σου πω οτι ακομη και αυτοι που πιστευουν στην μαγεια δεν ειναι ευπροσβλητοι ντε και καλα.

και εξηγουμαι: οι Ινδιανοι μαγοι πιστευαν οτι οι ανταγωνιστες τους ειχαν τις ικανοτητες να τους βλαψουν απο μακρυα, αλλα δεν τους εδιναν την ευκαιρια.

το πως, λεγεται "παραφυλαξη".

δηλαδη συνεχης παρακολουθηση του εαυτου μας, των σκεψεων μας, των πραξεων μας.


ο αντιπαλος μαγος μπορει να εστελνε οση αρνητικη ενεργεια μπορουσε, αλλα αν ο στοχος δεν εκανε "σφαλματα" και απροσεξιες, τιποτα δεν τον ακουμπουσε.

πιο απλα, αν δεν παραπατησεις απο δικη σου απροσεξια, δεν θα μπορεσει να σου σπασει το ποδι η αρνητικοτητα καποιου αλλου.

η παραφυλαξη οδηγει σε μια αψογη ζωη με δυναμη, και τιποτα δεν μπορει να σε βλαψει, περα απο τον εαυτο σου που ειναι και ο πιο ισχυρος αντιπαλος μας.

απορω ομως με τα θρησκευομενα ατομα που τρεχουν στους μαγους και τα μεντιουμ για να τους λυσουν τα "μαγια".

δηλαδη αυτος που τους τα εκανε εχει περισσοτερη δυναμη απ τον Θεο?

και αυτος που τα λυνει ακομη περισσοτερη?


εμενα αυτο μου ακουγεται ως Υβρις!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 00:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Καποιος που εχει κερδος θα σου πει ναι.


αμ ετσι φτιαχνονται οι χρυσες αλυσιδες και τα χοντρα δακτυλιδια!


απο τους αφελεις που πιστευουν αυτο το ναι...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 19:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood, πολύ ενδιαφέροντα όσα λες, μου αρέσει πολύ αυτή η ιδέα της παραφύλαξης και της συνεχούς ενδοσκόπησης του εαυτού μας.
Όσον αφορά τα άτομα που καταφεύγουν σε μάγια και μέντιουμ,μάλλον έχει να κάνει περισσότερο με αυτό που λες παρά με την θρησκευτικότητα, δηλαδη πρόκειται για άτομα που νομίζουν πως ό,τι τους συμβαίνει πηγάζει από τους άλλους, από την τύχη, από τον Θεό κτλ, και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να "κοιτάξουν" λίγο μέσα τους. Το βλέπεις αυτό σε πολλά άτομα, ότι πιστεύουν στο Θείο περισσότερο από συνήθεια χωρίς να το ψάχνουν και πολύ. Ούτε αμφισβητούν, ούτε αποδέχονται, ούτε αρνούνται. Είναι πιο εύκολο να κάνεις ό,τι κάνουν και οι άλλοι. Και είναι πολύ φυσικό να αναζητάς κάθε είδους ψευτομύστες και "ενδιάμεσους" για να σε βοηθήσουν στην αντιμέτωπιση μιας απλής κατάστασης μέσω του μεταφυσικού, άμα δεν ξέρεις τι σου γίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 19:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά επειδή είμαι καλός άνθρωπος και μου αρέσει πάντα να βρίσκω ελαφρυντικά, και εμαθα και πρόσφατα ότι μια γνωστή μου, που την είχα και για έξυπνη, πήγε και έσκασε ένα κάρο χρήματα σε τέτοιους μάγους για να μάθει γιατί την χώρισε ο φίλος της και για να τον φέρει πίσω, κάτι που δεν το περίμενα ποτέ από την συγκεκριμένη, έχω να πω και αυτό: Είναι τρομακτικό που μπορεί να σε οδηγήσει η απόγνωση, ειδικά όταν χάνεις κάποιον δικό σου για οποιονδήποτε λόγο.

Το αστείο είναι που έμαθα πως η "μάγισσα" ζήταγε το σπέρμα του τύπου για να τον "δέσει" και να μην πάει με άλλη. Και η γνωστή μου έψαχνε να βρει πως θα καταφέρει να τους το πάει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 01:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

jonniebegood, πολύ ενδιαφέροντα όσα λες, μου αρέσει πολύ αυτή η ιδέα της παραφύλαξης και της συνεχούς ενδοσκόπησης του εαυτού μας.


καλως ηρθες στην κοινωνια του φορουμ φιλε μου!


δεν θελω να υπαρξει παρανοηση (δεν εννοω απο εσενα) περι παραφυλαξης επειδη ανεφερα Ινδιανους μαγους.

αυτοι δεν ειναι μαγοι, ειναι σαμανοι, μεντισιν μεν!

ειναι θεραπευτες που ερχονται σε επαφη με το Αγνωστο μερος της Φυσης, το Πνευματικο.


και η παραφυλαξη ειναι ενας σαμανιστικος τροπος αυτοβελτιωσης της αντιληψης παγκοσμια εφαρμοζομενος απο τους σαμανους, αλλα και αλλους μυστες.


καποτε ενας κυνηγος που αφου κατανοησε την συμπεριφορα του θηραματος του το επιασε, συνειδητοποιησε οτι και ο ιδιος ηταν προβλεψιμο θηραμα τοσον καιρο!

ετσι ασκει την παραφυλαξη και γινεται πολεμιστης, ετοιμος ανα πασα στιγμη για την τελικη μαχη με τον θανατο του.

το κερδος της παραφυλαξης ειναι οτι ζεις την στιγμη, την καθε στιγμη, αφου ξερεις οτι μπορει να ειναι η τελευταια.

το ελκυστικο σε σχεση με αλλες μεθοδους ειναι οτι δεν επιβαλλει στερησεις και δοκιμασιες - αυτες τις προσφερει η ζωη.

επιβαλλει μετρο σε ολα, αλλα δεν απαγορευει τιποτα!

μπορεις να μεθυσεις αν θες, αρκει να το κανεις συνειδητα, να εισαι σε επιφυλακη ακομη και οταν εισαι λιωμα, αλλα να μην σου γινει εξαρτηση!

quote:

Όσον αφορά τα άτομα που καταφεύγουν σε μάγια και μέντιουμ,μάλλον έχει να κάνει περισσότερο με αυτό που λες παρά με την θρησκευτικότητα, δηλαδη πρόκειται για άτομα που νομίζουν πως ό,τι τους συμβαίνει πηγάζει από τους άλλους, από την τύχη, από τον Θεό κτλ, και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να "κοιτάξουν" λίγο μέσα τους.



απο την στιγμη που οι μονοθεϊστικες θρησκειες εφηυραν τον διαβολο, γεννηθηκε ουσιαστικα και η μαυρη μαγεια.

ειναι ο απαραιτητος δρακος για να πουλαει το παραμυθι.


καποιοι ομως πουλανε τον δρακο ως ξεχωριστο προϊον με την ιδια επιτυχια!


και τα ευκολα θυματα ειναι φυσικα αυτοι που "νομίζουν πως ό,τι τους συμβαίνει πηγάζει από τους άλλους, από την τύχη, από τον Θεό κτλ, και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να "κοιτάξουν" λίγο μέσα τους".

quote:

Το βλέπεις αυτό σε πολλά άτομα, ότι πιστεύουν στο Θείο περισσότερο από συνήθεια χωρίς να το ψάχνουν και πολύ.



εγω θαλεγα οτι το Θειον πρεπει να το νιωθεις και οχι να πιστευεις σε αυτο!


δεν εχει τιποτα για να πιστεψεις, αλλα απειρα για να νιωσεις!

ΥΓ. αν νιωθετε οτι βγηκαμε απο το θεμα (που βγηκαμε!) πεστε το ωστε να επανελθω δυναμικα στα ξορκια!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 01:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Το αστείο είναι που έμαθα πως η "μάγισσα" ζήταγε το σπέρμα του τύπου για να τον "δέσει" και να μην πάει με άλλη. Και η γνωστή μου έψαχνε να βρει πως θα καταφέρει να τους το πάει...



να γελασει ή να κλαψει κανεις?


προτιμω να γελασω!


αλλα η μαγισα μονο χαζη δεν μου φαινεται...

για να τον καταφερει η κοπελια ενω ηταν χωρισμενοι να ξανακανουν ερωτα ωστε να αποκτησει το πολυποθητο συστατικο, θα επρεπε να τον ξανακατακτησει, αρα αν καταφερνε να της παει το σπερμα της μαγισας θα τα ειχαν ουσιαστικα ηδη ξαναβρει!

και η μαγισα θα καρπωνοταν την επιτυχια και την αμοιβη!


γατα με πεταλα η κυρια...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 17:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας εδώ και πολύ καιρό ένας καλός φίλος μου μίλησε για το esoterica μπήκα λοιπόν και άρχιζα απλά να διαβάζω σχεδόν έχω διαβάσει τα περισσότερα forum
Βέβαια πολλές φορές θα ήθελα να πω κάτι και εγώ αλλά σκεφτόμουν ότι μπορεί να ήταν εκτός θέματος . Πάντως αυτό που θα σας πω τώρα είναι σίγουρα εντός .
Κατά αρχήν θα σας πω την ιστορία μιας γνωστής μου ας την πούμε Μαρία.
H Μαρία λοιπόν σπουδαγμένη και με καλή δουλεία νέα και όμορφη έμπλεξε με
Ένα παντρεμένο όταν κάποτε το έμαθε η γυναίκα του έγινε χαμός !!!!
Την έπιασε και τη Μαρία και της είπε ότι θα το πληρώσει αυτό που της έκανε !
Αν και σπουδαγμένη και με πτυχία (όλη η οικογένεια) άρχισε να ψάχνετε και να φοβάται διάφορα μέχρι που πήγε σε κάποιο μέντιουμ και της είπε ότι της έχει κάνει μαγιά η γυναίκα του…..
Πήγε το μέντιουμ λοιπόν και τα βρήκε ( γιατί συνήθως τα βρίσκουν αυτοί και όχι άλλοι???)
Μέσα σε ένα μπαούλο ήταν διάφορα ! μη σας λεω τι νομίζω καταλαβαίνετε
Τους πήρε αρκετά αλλά έκανε δουλεία ! τα έλυσε λεει!!!!!
Το αποτέλεσμα??????
Η Μαρία Δε βγήκε ξανά από το σπίτι βράδυ μόνο πρωί να πάει στη δουλεία της
Ο αδερφός της από τα μαγιά λεει Δε θέλει να δει κανένα και κλείσθηκε μέρα νύχτα Μέσα στο σπίτι ! το σπίτι τους είναι πάντα κλειστό (πόρτες παράθυρα) το τηλ Δε το σηκώνουν αν δεν αφήσεις μήνυμα στον τηλεφωνητή!
Και αυτά δεν έγιναν τώρα έγιναν πριν 25 χρόνια !
αλλά ακόμη Δε βγαίνουν και Δε μιλάνε παρά μόνο τώρα πανε σε διάφορες εκκλησίες (παλιοημερολογιτικες ) και φυσικά δεν παντρεύτηκε ποτέ κανείς από τους 2 έφταιγαν τα μάγια λεει που τους έκαναν!
Αφού θα σας πω και άλλες ιστορίες παρακάτω θα σας πω στο τέλος τι πιστεύω εγώ για τα ξόρκια!!!!
Έχω ακόμη πολλές και μια προσωπική!! Την αφήνω για τελευταία όμως!


ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 23:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιστορία δεύτερη!!
Φίλος γύρω στα 40 αρχιτέκτων έχει δεσμό με κύρια 50 ετών αλλά πολύ καλή!
Η κύρια βέβαια δεν έχει εμπιστοσύνη και αρχίζει να τρέχει σε μέντιουμ και χαρτορίχτρες !
Η ζωή του φίλου γίνετε κόλαση και για να βγουν έξω πρέπει να ρωτήσουν , παρά τα όσα γίνονται αυτός επιμένει να την θέλει και να στέκει δίπλα της !
Η κύρια έχει καθιερώσει και μέρες που παει (3 φορές τη βδομάδα) για να έχει πλήρη γνώση λεει του τι κάνει αυτός όταν ελάχιστες ώρες είναι μακριά της ( δουλεύανε μαζί στον ίδιο χώρο και μένανε μαζί και παρά πολλές βραδιές ) κάποια στιγμή έρχεται από Κρήτη μια ξαδέρφη του μη θέλοντας να την γνωρίσει στην κύρια λεει ότι είναι απλή φίλη από τα παιδικά του χρόνια και μακρινή συγγενής θα τη φιλοξενούσε για 2 μέρες και θα γύριζε στην Κρήτη! Αφού πέρασε η πρώτη νύχτα που τη φιλοξένησε κατά το μεσημεράκι χτυπάει το τηλέφωνο ! Η κύρια!!!!
Ντροπή σου του λεει Δε το περίμενα ποτέ από σένα αυτό!
αυτός τα έχασε τι έγινε λεει ?? τι έκανα??
< μου είπες ψέματα> λεει
Εγώ??? Γιατί??
Γιατί αυτή που έχεις εκεί δεν είναι φίλη ούτε συγγενής σου
Και μάλιστα εχθές βράδυ εσύ και αυτή ……………………….
Μα τι λες είσαι καλά τις λεει??
Μια χαρά είμαι τα είδε όλα πεντακάθαρα το μέντιουμ ότι ακριβώς κάνατε εχθές !!
Αυτή ήταν η απάντηση της !
Φυσικά ο Φίλος κατάλαβε ότι πίστευε μόνο το μέντιουμ και όχι τίποτα άλλο δεν έδωσε συνεχεία και τελείωσε η σχέση εκεί!!!
Και το πιο κουφό???
αυτός την θέλει ακόμη σαν τρελός και άρχισε τώρα να τρέχει αυτός σε μέντιουμ να δει λεει πως θα τη φέρει πίσω!!!!
Φυσικά με το που πήγε του είπαν ότι του έχει κάνει μαγιά αυτή και για αυτό την θέλει έτσι !
Και τώρα ψάχνει να βρει λύση για τα μαγιά σε μέντιουμ και χαρτορίχτρες!
(ευτυχώς χρήμα υπάρχει και θα φανε καλά )

ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2005, 12:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να σας αποκαλύψω και το δικό μου σφάλμα. Σε μικρή ηλικία στα 22 μου, έχοντας απογοητευθεί ερωτικά πήγα σε ένα (ψευτο)μέντιουμ για να μου την φέρει πίσω. Αυτός είδε στα χαρτιά ότι με χώρισε γιατί ήθελε γάμο!!!!. Το μόνο που δεν ήθελε η κοπέλα ήταν αυτό!! εγώ από την απελπισία μου πήγα (ο βλάκας) και σε δεύτερο απατεώνα. Συμπέρασμα υπάρχουν πολλοί που κάνουν επάγγελμα την απελπισία του άλλου και όχι μόνο δεν έχουν τύψεις γιαυτό αλλά το διασκεδάζουν κιόλας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2005, 16:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι ειναι..εκμεταλλευση του πονου και της αδυναμιας του αλλου.
Ξερω ατομο απο την πολη μου, που μετα απο διαφορες αποτυχημενες καριερες, το ειδα μια μερα να γραφει ωροσκοπια σε μεγαλης κυκλοφοριας εφημεριδα. Κι επειδη του εκατσε προφανως καλα, την ειδε μετα με ξορκια και μαγειες, και απολαμβανει πια ανεση, λυνοντας και δενοντας τις ζωες ανθρωπων που ειναι σε απογνωση.

Edited by - the elder sister1 on 27/03/2005 16:08:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2005, 16:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιστορία τρίτη!
Η μητέρα μου είχε μια αδερφή (πολλές είχε αλλά για τη μια θα πούμε)
Όταν ήταν να παντρευτεί λοιπόν βρήκε μέσα σε μια γλάστρα τα συνηθισμένα ξέρετε
Αυτά που λενε μάγια
Ειπώθηκε τότε ότι εκείνη ασχολιόταν με αυτά και κάποιος για την εκδικηθεί της το έκανε ! η θεια παντρεύτηκε και έκανε 6 παιδιά από αυτά το ένα Δε μιλάει καθόλου και τα αλλά έχουν μικρό η μεγάλο πρόβλημα ομιλίας!Αυτό λενε ότι οφείλετε στα μάγια που της κάνανε
Κάποια στιγμή εγώ σαν πιο ψαγμένη τη ρώτησα αν ξέρει από αυτά
Μου είπε ότι για να είναι πρακτική ( έφτιαχνε σπασίματα και γενικά ταν κάτι σαν γιατρός στο νησί τότε) ξέρει πολλά! αλλά εσύ Δε χρειάζεσαι τίποτα από μένα λεει
Απόρησα και τη ρώτησα γιατί?
(Υπάρχουν πολλές ιστορίες στα νησιά μια από αυτές λεει ότι η γιαγιά μου ήταν νεράιδα ) εσύ και οι γέννες σου λεει Δε έχετε φόβο και κάτι να σας κάνουν έχετε προστασία!!! Σας προσέχει η γιαγιά σου ! ( από του μπαμπά μου το σοι )
η εγγόνα λοιπόν της θειας έπεσε σε βαθύ ερώτα και αυτός Δε την ήθελε
η λύση??????
Η γιαγιά της έκανε κάτι και του το έδωσε να πιει και πήρε και ένα φανελάκι του και κάτι διάβασε !
Αποτέλεσμα…………..
αυτός πήγε κοντά της και περούσαν ζάχαρη ώσπου μια μέρα αυτός της είπε ότι παντρεύετε και μάλιστα μια ξαδέρφη της !!!
Τι έγινε Δε ξέρω αλλά άμα ο άλλος Δε σε θέλει ούτε μάγια ούτε βότανα τον κρατάνε!!!


ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2005, 21:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι ειναι! Το λυπηρο ειναι οτι αντι καποιος να διοχευτεσει την ενεργεια του στο να βελτιωσει τον εαυτο του, τις αδυναμιες του, να παλεψει να σωσει τη σχεση του η απλα να συνειδητοποιησει οτι δεν ταιριαζει με καποιον και να ψαξει να βρει την αγαπη που του αρμοζει σε αλλο συντροφο, καταπιανεται με μαγιοκλικια. Θελει θαρρος και τολμη να παραδεχτεις πως στυχησες, πως δεν διαλεξες σωστα, πως εσφαλες, πως καπου υστερεις και πρεπει να προσπαθησεις να διορθωσεις τα οσα σε προβληματιζουν. Ειναι μια ευθυνοφοβια, που ευκολα την χαιδευει η δικαιολογια της μαγειας: δεν φταιω εγω που δεν παει καλα η σχεση μου, η δουλεια μου, η οικογενεια μου, καποιος πονηρος μου εκανε ξορκι. Δεν χρειαζεται να αγωνιστω να σωθω, θα κανω μαγια, θα βρω καποιον να τα κανει για μενα, και ετσι ολα θα λυθουν μαγικα. If only it were that simple!
Και μεσα σε ολα αυτα, οι επιτηδειοι, να σφετεριζονται αδυναμιες και λαθη ανθρωπινα και να πουλανε ελπιδα, να πασαρουν μαγικες συνταγες. Κριμα ειναι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 01:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


να φρικαρουμε λιγο με την αρρωστια και την ψυχικη μαυριλα μερικων ανθρωπων?


ριχτε μια ματια στο τελευταιο μου μηνυμα στην παρακατω σελιδα...


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3522&whichpage=10&ARCHIVE=

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 02:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα θα πω: καλυτερα να κανουν κουκλακια, παρα να παρουν καμια καραμπινα και να αρχισουν να κανουν βολτες αναμεσα μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 02:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elder sister συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

καλοσώρισες e-shadow!
Ένδιαφέρουσες ιστορίες- νομίζω ότι και πάλι αν πρυτανεύσει η λογική μπορούν να εξηγηθούν εύκολα. Μια πρώτη προσπάθεια λογικής ερμηνείας: Αφενός, στις δυο πρώτες ιστορίες πρόκειται ενδεχομένως για, ας το πούμε μεταφυσική υστερία, η οποία αποδεδειγμένως μεταδίδεται πανευκολα, ιδιαίτερα σε οικογενειακό πλαίσιο, - άλλωστε αν μείνεις 25 χρόνια κλεισμένος στο σπίτι, δεν χρειάζεται να σου κάνουν μάγια για να μην παντρευτείς, είναι φυσικό ακόλουθο- αφετέρου, όσον αφορά στην τρίτη ιστορία, νομίζω ότι σε παλίοτερες και όχι τόσο σεξουαλικά απελευθερωμένες κοινωνίες μια "καπάτσα" γυναίκα που έβαζε πραγματικά στο μάτι έναν άντρα, κατάφερνε να τον κερδίσει με το -δυσεύρετο για μη παντρεμένους- σεξ, το οποίο μπορούσαν να βρούν, μόνο στα χαμαιτυπεία της εποχής, με κίνδυνο κοινωνικής κατακραυγής. Αυτό ίσως εξηγεί πως ορισμένες κοπέλες τραβούσαν κοντά τους τους άντρες -μπορεί να πίστευαν ότι τα μάγια τις βοηθούσαν, αλλά πιθανώς αυτό να τους έδινε απλώς μια επιπρόσθετη ώθηση για την τέλεση των σκοπών τους.

johnnybegood, ιδιαίτερα εύγλωττη η παραπομπή σου.. με ανατρίχιασε η κουκλίτσα της εγκύου... τί να πω...οι χαζοί είναι όντως αήτηττοι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 03:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... μια και το θυμήθηκα και για να βγω για μια τελευταία φορά από το θέμα (ο καταστροφέας της συζήτησης - sorry παιδιά) και να παραθέσω τις ταπείνες μου γνώσεις στο θέμα των σάμαν που έθιξε ο johnnybegood, θυμάμαι πως διάβαζα για μια εργασία που είχα κάνει παλίοτερα στο θέμα του Unio Mystica, πως οι Ινδιάνοι μάγοι, επιτύγχαναν για τους ίδιους ένα είδος, ας το πω, συνένωσης με το θείο μέσω φυσικών μεθόδων δηλ με την λήψη του ευρέως διαδεδομένου στην Αμερική φυτού mescaline, το οποίο διεγείρει το μέρος του εγκεφάλου που σχετίζεται με το μεταφυσικό και ελέγχει εκτός άλλων το κατά πόσον ο εγκέφαλός μας είναι επιρρεπής στις μεταφυσικές εμπειρίες ή επιλέγει την λογική οδό για να ερμηνεύει τα συμβάντα.

Ίσως -προσπάθωντας να το φέρω πάλι κοντά στο θέμα- το πόσο πιστεύουμε στα ξόρκια ή στα μάγια κτλ κτλ να έχει να κάνει με το πόσο ανεπτυγμένο είναι το συγκεκριμένο σημείο του εγκεφάλου και όχι με τον πυθμένα της βλακείας του καθενός. Έτσι ενδεχομένως εξηγείται και το γιατί βλέπουμε ιδιαίτερως μορφωμένα και έξυπνα άτομα να παρασύρονται σε μάγια κτλ..

Παιδιά sorry αν το κούρασα με τις εκλάμψεις μου, επανερχόμαστε στο θέμα πάραυτα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dancing verum
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 03:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dancing verum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Και μια μικρη παρακληση στον προλαλησαντα: το ποιημα που εχεις στην υπογραφη σου ειναι υπεροχο. Αλλα δεν ειναι ελληνικο. Οποτε οπως πολλοι εδω μεσα φρικαρουν με τα greeklish, ετσι κι εγω φρικαρω με την αποδοση ποιησης στην αγγλικη στα ελληνικα. Κανε κατι!: ))))"

αγαπητή elder sister , δεν απαντησα πιο πριν,τυχαια ειδα τη συστασή σου...Οχι δε θα κάνω κάτι,ακριβώς όπως μεταφράζονται αρχαία ελληνικά κείμενα,ρητά,φράσεις σε όλες τις γλώσσες του κόσμου,ώστε να γίνονται κατανοητά στα βαθύτατα νοήματά τους και να διδασκουν,έτσι και σ’όλη την ανθρωπότητα υπάρχουν ποιήματα,κείμενα,αντίστοιχα ρητά ή φράσεις που μεταφράστηκαν για αυτόν τον ίδιο σκοπό.Λατρεύω αυτή τη φράση,χαραξε πορεία στη ζωή μου από τότε που την ανακάλυψα και σου αφιερώνω το περιεχόμενο της,για να μη λαμβάνεις τα πράγματα τόσο,αλήθεια,επιφανειακά.

Ζητώ συγνώμη που παρέκλεινα το κεντρικό σας θέμα...


Πηγα στο δασος γιατι ήθελα να ζήσω ελευθερα.Ηθελα να ζήσω βαθεια τη ζωη,να ρουφηξω ολο της το μεδουλι.Να βαλω στην ακρη ολ'αυτα που δεν ηταν ζωη και να να μην ανακαλυψω,οταν θα εφθανε η στιγμή να πεθάνω,πως δεν εζησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 04:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειναι το ιδιο η ποιηση, χανει σε ρυθμο, χανει σε αποδωση ιδιωματισμων.
Συγχαρητηρια παντως για την ανακαλυψη. Πιασε και μια Ιθακη στα Ρωσικα και εχεις πιασει το νοημα. Τσιταρισε σε μεταφραση και James Joyce και εισαι μεσα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 03:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ενα θα πω: καλυτερα να κανουν κουκλακια, παρα να παρουν καμια καραμπινα και να αρχισουν να κανουν βολτες αναμεσα μας!


ποσο δικιο εχεις...


σημερα απειλησε με ενα ανοιχτηρι την μεγαλη μου κορη ενας χαπακωμενος πρεζακιας, μερα μεσημερι.


την εσωσε η παρεμβαση ενος γερακου που του απεσπασε την προσοχη φωναζοντας του, και προλαβε η κορη μου να το βαλει στα ποδια.


και αναρωτιεμαι τωρα εγω, θα φταιω αν του την στησω και του κανω ενα "ξορκι" με τιρμπουσον και αποκτησει παρα φυσην εδρα?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy