ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 «Χαίρε σφόδρα, θυγατέρ Σιων».
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 23:21:56  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Εδώ λοιπόν σκοντάφτει ο άνθρωπος και τι κάνει;;
Αφού πρώτα σταύρωσε Αυτόν που κατέβηκε στο επίπεδό του, έγινε άνθρωπος, για να του δώσει να καταλάβει πως ο Θεός δεν είναι κάτι το αφηρημένο…..Πιστεύει δε, ο φουκαράς άνθρωπος, ότι θα τα καταφέρει.»

Ο άνθρωπος φίλτατε Ψηλέ σκοντάφτει σε παραλογισμούς και ανεφάρμοστες κοινωνικά ιδέες και ιδεοληψίες. Σκοντάφτει σε ένα σκεπτικό αναχωρητισμού και εγκόσμιας μισαλλοδοξίας, δημιουργώντας στρατόπεδα απαθών και αφέντες προβάτων.

Όλα αυτά, μπορούνε να συμβούνε άπαξ και εμποτιστεί σε εσχατολογικές ακροβασίες και μεταθανάτιες μεσσιανικές τσουλήθρες.

Η πεμπτουσία του χριστιανισμού, η θρυλική επί του Όρους ομιλία του Ιησού, χαρακτηρίζει αυτό το περίγραμμα και μας δίνει μια εικόνα της φερόμενης ιδεολογίας που υποθάλπεται.

Μακάριοι οι πτωχοί, Μακάριοι οι πεινώντες! Θα…….χορτάσουνε άραγε στον παράδεισο? Με άλλα λόγια, ένας στυγνός εκμεταλλευτής τι περισσότερο μπορεί να ζητήσει από μια θρησκεία?

Και ας σημειωθεί ότι αυτά δεν είναι τα λόγια του Παύλου, αλλά του Ιησού.

Περαιτέρω, τι το θετικό μπορεί να διδαχθεί η κοινωνία και οι ενεργοί πολίτες από τα εξής παθητικά μηνύματα:

Α) Να στρέφεις τους ανθρώπους από τον πραγματικό κόσμο σ' έναν υπερβατικό, σε έναν………μετά θάνατον κόσμο?

Β) Να εθίζεις και να διδάσκεις στις μάζες την παθητικότητα? («γύρνα και το άλλο μάγουλο»…)

Γ) Να απαιτείς, αλλά και να περνάς το μήνυμα ότι ο φόρος τιμής στην εξουσία που σε καταδυναστεύει? («τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ»)
Επίσης, ας μην λησμονούμε ότι όλα αυτά τα ξεστόμιζε ο Ιησούς όταν η χώρα των Εβραίων βρίσκονταν κάτω από την απάνθρωπη μπότα των ρωμαίων, αλλά καθώς και ενώ ήταν σε εξέλιξη έναν επαναστατικό κίνημα κατά των κατακτητών!

Σκεφτείτε λοιπόν να λειτουργούσαν έτσι, να ασπάζονταν αυτά τα «σοφά» και «θεϊκά» λόγια του Ιησού οι………επαναστάτες στην Οκτωβριανή επανάσταση ή οι αγωνιστές του 1821!!!!

Και όλα τα παραπάνω σύμφωνα με την διδασκαλία του Χριστού, ΟΧΙ του Παύλου.

Με άλλα λόγια, από μια τέτοια ιδεολογία και μια τέτοια ηθική, θα έπρεπε να φιλάμε αιωνίως τους Τούρκους ή να λέμε ευχαριστώ σε όσους μας καρφώνουνε μια μπουνιά είτε στο δικό μας μάτι είτε π.χ. στης γυναίκας μας.

Μπορεί λοιπόν εσύ να αισθάνεσαι καλά φίλτατε με όλα αυτά τα «εξ αποκαλύψεως» διδάγματα, αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ ο κόσμος τα αφήνει πίσω του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 23:38:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
αφού λοιπόν εγώ έκανα το κήρυγμά μου και σε ενθουσίασε κιόλας σε βαθμό να θέλεις να έρθεις μαζί μας, πες μας και εσύ από που έρχεσαι και τι πίστευες έως τώρα έτσι ώστε να μπορέσουμε να σε κατηχήσουμε καλύτερα;;

Μπορείς να με θεωρείς tabula rasa

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 00:15:39  Εμφάνιση Προφίλ
Βρήκα κάτι με τους λατινικούς χαρακτήρες που έγραψες, αυτό ειναι;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 00:24:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Βρήκα κάτι με τους λατινικούς χαρακτήρες που έγραψες, αυτό ειναι;;

Φιλικά όπως πάντα


Αν βρήκες το ρολόι μου, δικό μου είναι, εγώ το έχασα.
Αν βρήκες κάτι άλλο πού να ξέρω τι είναι, αν δεν μου πεις. Έχει 2 μηνύματα που έγινα χριστιανός, δεν μπορώ να κάνω θαύματα ακόμα.

Tabula rasa σημαίνει "άγραφο χαρτί".


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 01:52:08  Εμφάνιση Προφίλ
akk:
«Αν θέλεις απάντηση σε κάτι συγκεκριμένο από αυτά που λέει ο Ιερέας (γιατί λεεί πολλά), γράψε το και ευχαρίστως να απαντήσω.»

Μα, σου το ρώτησα αγαπητή μου δυο φορές ήδη. Μιλώ για την ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ, κατά την διάρκεια της οποίας απαγγέλλονται τα Αναθέματα κατά της λεγόμενης «Θύραθεν Σοφίας», κατά του Ελληνισμού.

Θέλεις μήπως να σου δώσω τα κείμενα?

Απάντηση?

akk:
«Εγώ δεν ανήκω σε κανένα από τους δύο. Είμαι και τα δύο μπορώ να πώ.»

Πιστεύεις ότι είσαι και τα δυο. Δεν φαίνεται όμως αυτό.

Με το συμπάθιο δηλαδή.

akk:
«Δεν ξέρω τι θα έκανε ο Ιησούς. Ξέρω μόνο ότι εγώ δεν είμαι σύμφωνη με τον Μακάριο.»

Παρόλα αυτά, μάλλον δεν θα τον κατήγγειλες, μάλλον δεν θα κατήγγειλες τον σφετερισμό της πολιτικής εξουσίας υπό τον θρησκευτικό μανδύα.

Η το έκανες?

Διότι εάν το έκανες, τότε μάλλον θα πρέπει να αποκηρύξεις ένα τεράστιο κομμάτι τόσο της εκκλησίας όσο και της αυθαίρετης «ιεράς παράδοσης». Της παράδοσης που διαμόρφωσε Χριστιανούς και χριστιανική ηθική……

akk:
«Οι μεγαλύτεροι ίσως ενδιαφέρονται, αλλά οι πιο νέοι όχι. Κάποτε οι μεγάλοι θα πεθάνουν και μαζί τους θα πεθάνει και η ιστορία του τόπου μας.»

Δεν νομίζω. Αντιθέτως, το καινούργιο φέρνει αλλαγές και βελτιώσεις. Έτσι και οι νέοι. Έτσι και γίνεται ήδη θαρρώ.

Εξάλλου, εάν δεν υπάρχει κάποιος να πάρει την σκυτάλη, τότε για ποιόν τρέχουνε οι συγγραφείς και τα βιβλιοπωλεία?

Απλά, οι ιδεοληψίες και τα στερεότυπα του παρελθόντος πρέπει να ξεπεραστούνε και οι Θεοί να πάρουνε την θέση που τους ανήκει: στον μύθο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 04:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk
Schwabe
quote:

Μα, σου το ρώτησα αγαπητή μου δυο φορές ήδη. Μιλώ για την ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ, κατά την διάρκεια της οποίας απαγγέλλονται τα Αναθέματα κατά της λεγόμενης «Θύραθεν Σοφίας», κατά του Ελληνισμού.

Απάντησή μου: ΟΧΙ δεν συμφωνώ, όπως δεν συμφωνώ και με αρκετά άλλα.

quote:

Πιστεύεις ότι είσαι και τα δυο. Δεν φαίνεται όμως αυτό.

Με το συμπάθιο δηλαδή.


Μπορεί να μην Φαίνεται αλλά έτσι είναι. Αυτό άρχισε μέσω του πατέρα μου. Στην αρχή δεν δεχόμουν ότι είναι αλήθεια αυτά που μου έλεγε, μετά το έψαξα και είδα ότι είχε δίκιο.
Τώρα θα μου πεις πως γίνεται ενώ δεν συμφωνώ με αρκετά από την Π.Δ και όχι μόνο, εξακολουθώ να θέλω να λέγομαι Χριστιανή.
Δεν ξέρω αν θα καταλάβεις τι εννοώ αλλά θα το προσπαθήσω.

Μου αρέσει το κήρυγμα του Χριστού, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Αυτοί λοιπόν που πιστεύουν στο Χριστό λέγονται Χριστιανοί, εγώ αυτή την έννοια του Χριστιανισμού δέχομαι. Δεν με νοιάζει τόσο τι λέει στην Π.Δ (που είναι γραμμένη από ανθρώπους πρίν τόσα χρόνια), ούτε και τι έκαναν κάποιοι "Χριστιανοί". Σημασία έχει τι δίδαξε ο Χριστός. Λοιπόν είμαι Χριστιανή (από το Χριστός) και όχι Χριστιανή όπως αυτό κατάντησε.

quote:

Παρόλα αυτά, μάλλον δεν θα τον κατήγγειλες, μάλλον δεν θα κατήγγειλες τον σφετερισμό της πολιτικής εξουσίας υπό τον θρησκευτικό μανδύα.

Η το έκανες?

Διότι εάν το έκανες, τότε μάλλον θα πρέπει να αποκηρύξεις ένα τεράστιο κομμάτι τόσο της εκκλησίας όσο και της αυθαίρετης «ιεράς παράδοσης». Της παράδοσης που διαμόρφωσε Χριστιανούς και χριστιανική ηθική……


Το έκανα, το κάνω και θα το κάνω. Αγαπάω την πατρίδα μου βλέπεις πάρα πολύ, τόσο πολύ που θα θυσίαζα τα πάντα.(αν θέλεις το πιστεύεις βέβαια)

quote:

Δεν νομίζω. Αντιθέτως, το καινούργιο φέρνει αλλαγές και βελτιώσεις. Έτσι και οι νέοι. Έτσι και γίνεται ήδη θαρρώ.

Εξάλλου, εάν δεν υπάρχει κάποιος να πάρει την σκυτάλη, τότε για ποιόν τρέχουνε οι συγγραφείς και τα βιβλιοπωλεία?


Επειδή ανήκω και εγώ στους νέους, μπορώ να πώ με σιγουριά ότι το καινούριο δεν φέρνει πάντα βελτιώσεις. Οι περισσότεροι από τους νέους έχουν χάσει κάθε αξία, αλλώστε αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι ο κόσμος πάει από το κακό στο χειρότερο. Για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα αυτό πρέπει πρώτα από όλα να δεκτούμε την πραγματικότητα όποια και αν είναι αυτή, όσο και αν δεν μας αρέσει.

quote:

Απλά, οι ιδεοληψίες και τα στερεότυπα του παρελθόντος πρέπει να ξεπεραστούνε και οι Θεοί να πάρουνε την θέση που τους ανήκει: στον μύθο.

Αποψή σου. Για σένα μύθος, για μένα ο Θεός πραγματικότητα.

Φιλικά,
akk

"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 10:26:48  Εμφάνιση Προφίλ
akk:
«Για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα αυτό πρέπει πρώτα από όλα να δεκτούμε την πραγματικότητα όποια και αν είναι αυτή, όσο και αν δεν μας αρέσει.»

Δεν ισχύει αυτό.

Ακόμη και αυτό στο οποίο πιστεύεις, τα έβαλε κάποτε με μια άλλη πραγματικότητα. Οι «πραγματικότητες» διαμορφώνονται από κάποιους επαναστάτες, από κάποιους που δεν τους υπολογίζεις στην αρχή.

Επομένως, η προσκόλληση στο παρελθόν ως κριτήριο για το μέλλον δεν αποτελεί θέσφατο. Πόσο δε μάλλον, όταν η «πραγματικότητα» αυτή φέρει μαζί της άπειρες μισαλλοδοξίες και διχαστικά διλλήματα.

Και αναφέρομαι στην θρησκευτική πραγματικότητα.

Άλλες εποχές τότε, άλλες σήμερα. Δεν μπορούμε να πορευόμαστε με σύμβολο μια σταύρωση και ένα μαστίγωμα. Δεν μπορούμε να υποκρινόμαστε λέγοντας πως «οι κακοί τον σταύρωσαν» ενώ ξεκάθαρα ορίζουμε τι εστί πιστός και τι άπιστος.

Αυτές οι εικόνες ανήκουνε στο χρονοντούλαπο. Ειδάλλως, θα κρατούνε και εμάς σε αυτό.

Να’σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 16:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk
Schwabe, αυτά που έγραψα τα έγραψα για τον Ελληνισμό, ότι δηλαδή οι νέοι σήμερα δεν νοιάζονται για την ιστορία του τόπου μας, δεν ενοούσα την θρησκεία. Το έγραψα γιατί εσύ είπες πως οι νεoι σήμερα ενδιαφέρονται και θέλουν να μάθουν, να μου επιτρέψεις όμως να διαφωνήσω.


Φιλικά,
akk


"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ixwr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 17:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ixwr
den ksero an exei sxesi me ton parwn thema i erotisi mou alla tha to kano....

Ypothetika...an kapoios dwdekatheistis thelisei na anegersei enan nao sto onoma tou...Dia gia paradeigma...pia tha einai i thesi tis ellinikis kivernisis?tha einai paranomo? tha dioxthei?

-signomi gia ta greeklish,mia akoma evdomada ypomoni-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 21:21:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ixwr
Ypothetika...an kapoios dwdekatheistis thelisei na anegersei enan nao sto onoma tou...Dia gia paradeigma...pia tha einai i thesi tis ellinikis kivernisis?tha einai paranomo? tha dioxthei?

Όσο κι αν νομίζεις ότι η απάντηση είναι απλή, εντούτοις δεν είναι. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει μόνο μία εξουσία, η Πολιτεία, υπάρχει και η Εκκλησία η οποία είναι κράτος εν κράτει.

Στο ερώτημά σου τώρα.

Το Συνταγμα στο άρθρο 13 ορίζει τη θρησκευτική ελευθερία.. υπό όρους. Λέει λοιπόν ότι: Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων."

Η λέξη κλειδί είναι το γνωστή, που ερμηνεύεται νομικά ως "αποδεκτή".

Η θρησκευτική ελευθερία ορίζεται ουσιαστικά από τους νόμους του Μεταξά ΑΝ.1363/38 και 1369/38 οι οποίοι ισχύουν ακόμη. Σύμφωνα με τους νόμους αυτούς κάθε ελεύθερη έκφραση και διάδοση μη ορθόδοξων ιδεών θεωρείται προσηλυτισμός ενώ για την ανέγερση λατρευτικών χώρων των άλλων εκκλησιών και θρησκειών, δηλαδή για την άσκηση των συνταγματικά κατοχυρωμένων δικαιωμάτων της θρησκευτικής λειτουργίας, απαιτείται η ειδική έγκριση της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

Ο Άρειος Πάγος με απόφασή του θεωρεί συνταγματικούς τους παραπάνω νόμους και δηλώνει ότι η Πολιτεία έχει το δικαίωμα «να αρνείται τη χορήγηση της άδειας όταν η θρησκεία είναι κρυφή (αποκρυφισμός) ή οδηγεί σε προσβολή της δημόσιας τάξης και των χρηστών ηθών ή ακόμη όταν σκοπείται προσηλυτισμός...».

Το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, εκδικάζοντας την υπόθεση 17422/2000 καταδίκασε την ελληνική πολιτεία για "ουσιαστική απαγόρευση ανέγερσης ευκτηρίων οίκων θρησκειών πλην της επικρατούσας (ορθόδοξης)", επειδή "το ελληνικό κράτος χρησιμοποιεί τις δυνατότητες των παραπάνω νόμων ώστε να επιβάλλει προϋποθέσεις αυστηρές έως απαγορευτικές στην τέλεση της λατρείας μη ορθόδοξων ή χριστιανικών θρησκευμάτων".

Με άλλα λόγια.

Για να αναγείρει κανείς έναν χώρο λατρείας που δεν θα είναι χριστιανικός, θα πρέπει:

1. Να πείσεις την πολιτεία ότι δεν είναι κρυφή θρησκεία.
2. Να πείσεις την Πολιτεία ότι η θρησκεία είναι γνωστή.
3. Να πείσεις την πολιτεία ότι δεν θα κάνεις προσηλυτισμό.
4. Να δώσει θετική εισήγηση η οικεία Μητρόπολη

Τώρα για να διωχθείς, όχι, ακόμα δεν διώκονται φανερά οι μη χριστιανοί, με την έννοια ότι δεν υπαρχει τέτοιος νόμος (ακόμα). Άλλο στην πράξη τι γίνεται.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7
Φίλε macedon με έχουν εντυπωσιάσει οι γνώσεις σου στο θέμα. Είμαι έτοιμος να πιστέψω ότι προσπάθησες να χτίσεις κάποιο ναό στο όνομα του Δία!

Σε παρακαλώ μην με παρεξηγήσεις γιατί τα λέω αυτά αστειευόμενος.

Μπράβο γιατί τουλάχιστον είσαι ενημερωμένος και δείχνει ότι ψάχνεις πριν απαντήσεις σε κάτι.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:53:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
orfeas7
Φίλε macedon με έχουν εντυπωσιάσει οι γνώσεις σου στο θέμα. Είμαι έτοιμος να πιστέψω ότι προσπάθησες να χτίσεις κάποιο ναό στο όνομα του Δία!

Τι λες φίλε μου, θέλεις να βρεθώ σε καμιά πυρά σαν την καημένη την Υπατία;

Απλά, λόγω δουλειάς παρακολουθώ τα τεκταινόμενα στην εκπαίδευση και τη θρησκεία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ixwr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 14:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ixwr
efxaristo gia tin plirestati apantisi....

to allo erotima omos pou exo einai...kata tin apopsi sou nomizete oti h koinwnia einai etoimi na dextei mia arxaioelliniki ekklisia-nao?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 15:17:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

efxaristo gia tin plirestati apantisi....

to allo erotima omos pou exo einai...kata tin apopsi sou nomizete oti h koinwnia einai etoimi na dextei mia arxaioelliniki ekklisia-nao?


Ζούμε σε ένα θεοκρατικό κράτος, όπου η επίσημη εκκλησία της Ελλάδας όχι μόνο επηρεάζει την πολιτική βούληση αλλά ενίοτε την καθορίζει, λειτουργώντας ως κράτος εν κράτει. Το Ιράν της Ευρώπης είμαστε.

Η κοινωνία από την άλλη συνήθως δρα ως άλογος όχλος κάτω από την καθοδήγηση και την άκρατη προπαγάνδα που οργανώνεται από μαιτρ του είδους, όπως είναι το ιερατείο.

Αρα, επαγωγικά, ακόμη κι αν η κοινωνία (η κοινή γνώμη δηλαδή) ειναι ώριμη για μια τέτοια ενέργεια, είναι σίγουρο πως η ωριμότητα αυτή θα ξεχαστεί αμέσως μόλις αρχίσουν οι αφορισμοί, οι απειλές και τα αναθέματα από άμβωνος.

Άλλωστε μη ξεχνάς, εδώ και 1218 χρόνια, κάθε "Κυριακή της Ορθοδοξίας" διαβάζονται τα 7 αναθέματα στις χριστιανικές εκκλησίες κατά του ελληνισμού, αναθέματα που συντάχθηκαν στην Ζ΄ Οικουμενική Σύνοδο το 787 μ.Χ. Και όλοι αυτοί οι Έλληνες, πάνε και ακούνε και σκύβουν το κεφάλι, ακούγοντας τους Ιουδαίους να αναθεματίζουν την εθνική τους ταυτότητα, την πολιτιστική τους κληρονομιά, την ιστορία τους, τη φιλοσοφία τους, την ίδια την ελληνική τους υπόσταση. Γραικύλοι!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 16:39:01  Εμφάνιση Προφίλ
Για όσους πραγματικά θα ήθελαν να ακούσουν και να διαβάσουν και μια άλλη άποψη, και δεν αρκούνται στην έτοιμη τροφή,
θα συνέστηνα την παρακάτω ιστοσελίδα που μόλις ανακάλυψα και πρόκειται και εγώ να τη διαβάσω για να δω λοιπόν τι λένε και αυτοί που κατηγορούνται.

Έχει τύχει και εγώ να ακούσω διάφορα σχόλια και ομολογουμένως με σοκάρει το γεγονός ότι οι ίδιοι Έλληνες το γένος και το πνεύμα, να αναθεματίζουν την καταγωγή τους. Αν και δεν θα ήταν και κάτι το καινούργιο μια που στην ιστορία υπάρχουν πολλά παραδείγματα χειρότερων ακόμη εμφύλιων σπαραγμών.

Η σελίδα είναι:

http://www.geocities.com/porta_aurea/arhaioplixia.html#2

κάντε τον κόπο να την επισκεφτείτε.
Ότι νεώτερο βρω σχετικά θα το παραθέσω προς κοινή ανάγνωση και μελέτη.
Φιλικά.


Edited by - Ψηλός on 18/05/2005 17:27:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 17:18:07  Εμφάνιση Προφίλ
Για όσους πραγματικά θα ήθελαν να ακούσουν και να διαβάσουν και μια άλλη άποψη, και δεν αρκούνται στην έτοιμη τροφή,
θα συνέστηνα την παρακάτω ιστοσελίδα που μόλις ανακάλυψα και πρόκειται και εγώ να τη διαβάσω για να δω λοιπόν τι λένε και αυτοί που κατηγορούνται.

Έχει τύχει και εγώ να ακούσω διάφορα σχόλια και ομολογουμένως με σοκάρει το γεγονός ότι οι ίδιοι Έλληνες το γένος και το πνεύμα, να αναθεματίζουν την καταγωγή τους. Αν και δεν θα ήταν και κάτι το καινούργιο μια που στην ιστορία υπάρχουν πολλά παραδείγματα χειρότερων ακόμη εμφύλιων σπαραγμών.

Η σελίδα είναι:

http://www.geocities.com/porta_aurea/arhaioplixia.html#2

κάντε τον κόπο να την επισκεφτείτε.
Ότι νεώτερο βρω σχετικά θα το παραθέσω προς κοινή ανάγνωση και μελέτη.

Φιλικά.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 19:36:20  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Για όσους πραγματικά θα ήθελαν να ακούσουν και να διαβάσουν και μια άλλη άποψη, και δεν αρκούνται στην έτοιμη τροφή,
θα συνέστηνα την παρακάτω ιστοσελίδα που μόλις ανακάλυψα και πρόκειται και εγώ να τη διαβάσω για να δω λοιπόν τι λένε και αυτοί που κατηγορούνται.»

Φίλτατε, ο τρόπος που βλέπεις την συμμετοχή στις συζητήσεις μάλλον θα πρέπει να αναθεωρηθεί.

Με το να κάνουμε μια πρόχειρη έρευνα στο διαδίκτυο και να ψάχνουμε δεκανίκια δεν επιτυγχάνουμε τίποτα απολύτως. Εάν αυτό το υιοθετήσουμε όλοι μας, τότε να’σαι σίγουρος ότι η προσφερόμενη «ύλη» στο esoterica θα έχει κατά πολύ φτωχύνει.

Εξάλλου, δείχνεις και μια μεγάλη ανακολουθία ως προς τα όσα δήθεν κόπτεσαι, περί αντικειμενικότητας και μισαλλοδοξίας ή φανατισμού, καθώς η σελίδα που παραπέμπεις βρίθει από τέτοια στοιχεία.

Εάν επισυνάψω και εγώ παρόμοιες σελίδες ως απάντηση, πράγμα που για κατανόηση θα πράξω, νομίζεις άραγε ότι θα έχουμε εμπλουτίσει τον διάλογο? Για σκέψου.

Καλύτερα να μιλάς με δικά σου λόγια, και αντί της κυριολεκτικά έτοιμης τροφής που διαρκώς αναζητάς, ερεύνησε στα βιβλιοπωλεία και τις βιβλιοθήκες.

Τέλος, η σελίδα που επισημαίνεις περιέχει αστεϊσμούς ως επιχειρηματολογία, και μοναδικός σκοπός της είναι έντεχνα να χρυσώσει το χάπι για τους έτοιμους προς αναχώρηση χριστιανούς.

Όμως, αναχώρηση όχι από την κεντρική ιδέα, αλλά από το άθλιο και χρυσοστόλιστο αιώνιο περίβλημα.

Η κάτωθι σελίδα εξηγεί το γιατί ο Μεσσίας δεν μπορεί ποτέ να είναι Θεάνθρωπος αλλά απλός άνθρωπος.
http://www.jewfaq.org/moshiach.htm

Η κάτωθι σελίδα περιέχει σειρές ολάκερες από αντιφάσεις της Αγίας Γραφής, ανιστόρητες περιγραφές, χαοτικές διαφορές μεταξύ των ευαγγελιστών καθώς και άλλα πολλά που ο πιστός ουδέποτε έχει καν σκεφτεί.
http://members.aol.com/jalw/joseph_alward.html

Η κάτωθι σελίδα εξηγεί πολλές από τις επιπολαιότητες της σελίδας που μας έχεις παραθέσει, καθώς και μια σειρά άλλων ανακολουθιών της χριστιανικής κοσμοθέασης.
http://www.tetraktys.org/

Η κάτωθι σελίδα περιέχει μια παρόμοια τακτική επιχειρηματολογίας σαν και της σελίδας που έχεις παραθέσει. Ο τίτλος της είναι ενδεικτικός: οδηγός προστασίας των Ελλήνων από την χριστιανική προπαγάνδα!
http://www.angelfire.com/rebellion/aamyras/1.html

Επιμένεις λοιπόν φίλτατε ότι ο τρόπος που διάλεξες να «πείθεις» είναι ο πρέπον ή θα πρέπει να σε πείσω και με άλλες σελίδες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ixwr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 19:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ixwr
Psile...i selida pou parathetis einai unavailiable

episis...

quote:
Άλλωστε μη ξεχνάς, εδώ και 1218 χρόνια, κάθε "Κυριακή της Ορθοδοξίας" διαβάζονται τα 7 αναθέματα στις χριστιανικές εκκλησίες κατά του ελληνισμού, αναθέματα που συντάχθηκαν στην Ζ΄ Οικουμενική Σύνοδο το 787 μ.Χ.

afto eilikrina den to gnoriza....pou mporo na vro ta 7 anathemata??

P.S. File macedon se vrisko meletimeno epi tou thematos EYGEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 20:48:06  Εμφάνιση Προφίλ
ixwr,

τα επτά αναθέματα (κατάρες δηλαδή..) αποτελούνε μια κατάπτυστη πρακτική που ακόμα και σήμερα τελείται με περισσή….ιεροπρέπεια από την ορθοδοξία.

Οι αναθεματισμοί κατά των Ελλήνων την «κυριακή της ορθοδοξίας»

Τα του Ιταλού κεφάλαια.

Ιωάννη Ιταλός, έζησε τον 11ο αιώνα μ.α.χ.χ. Μαθήτευσε κοντά στον Μιχαήλ Ψελλό. Επέμενε δημοσίως στην διδασκαλία της Ελληνικής Κοσμοαντιλήψεως και μάλιστα στα χρόνια του μισέλληνος Αλεξίου Κομνηνού!! Διώκεται από τον Κομνηνό και τους παπάδες και του ζητείται να παρασταθεί μπροστά σε «εκκλησιαστικό δικαστήριο» αλλά και εκεί διεκήρυξε δημοσίως τις Ελληνικές απόψεις του.

Οι βυζαντινοί συνόψισαν τις απόψεις του Ιταλού σε ένδεκα κεφάλαια και τα έστειλαν στον βασιλέα. Ο Κομνηνός διέταξε τον Ιταλό να αναθεματίσει αυτά τα κεφάλαια. Η απήχηση των απόψεων του Ιταλού τρόμαξε τους χριστιανούς.

Από τότε γίνεται τακτική ανάγνωση του συνοδικού, γνωστού πλέον ως «τα του Ιταλού κεφάλαια» όπου αρχές και λαός ανανεώνουν όρκο πίστεως στον χριστιανισμό και αποτάσσουν την Ελληνική Κοσμοαντίληψη!

Αυτό το οικτρό θέαμα συμβαίνει κάθε χρόνο την «κυριακή της ορθοδοξίας» όπου ο χριστιανισμός υποχρεώνει τις αρχές και τον λαό να αναθεματίζουν τον Ελληνικό τρόπο σκέψεως, κάτι που συνάμα προσβάλλει βάναυσα την Εθνική μας ταυτότητα.

Ακολουθούνε τα «ιερά κείμενα της ορθοδοξίας»…..

Ανάθεμα σε όσους δηλώνουν μεν ότι είναι ευσεβείς, αλλά εισάγουν αναιδώς ή μάλλον ανευλαβώς , στην ορθόδοξον και καθολική εκκλησία τα ασεβή δόγματα των Ελλήνων περί ανθρωπίνων ψυχών και ουρανού και γής και των άλλων δημιουργημάτων.

Ανάθεμα σε όσους προτιμούν την βλακώδη υποτιθέμενη σοφία των φιλοσόφων και ακολουθούν τους διδασκάλους των, και δέχονται τας μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών ή και ότι αυταί χάνονται ομοίως με τα άλογα ζώα και εκμηδενίζονται, και διά τούτων αρνούνται την ανάστασιν και την κρίσιν και την τελικήν ανταπόδοσιν όσων έχει ζήσει ο καθείς.

Ανάθεμα σε όσους λέγουν ότι οι σοφοί των Ελλήνων και πρώτοι των αιρεσιαρχών-οι οποίοι αναθεματίσθησαν από τας επτά αγίας και καθολικάς συνόδους και από όλους τους πατέρες που έλαμψαν δια την ορθοδοξίαν των, ως ξένοι προς την καθολικήν εκκλησίαν λόγω του ψευδούς και ρυπαρού περιεχομένου των λόγων των-είναι ανώτεροι κατά πολύ, και εδώ και εις την μέλλουσαν κρίσιν, από τους ευσεβείς μεν και ορθοδόξους άνδρας, που όμως έκαμαν κάποιο παράπτωμα λόγω ανθρωπίνου πάθους ή αγνοίας.

Ανάθεμα σε αυτούς οι οποίοι αναλύουν τα Ελληνικά μαθήματα και δεν τα διδάσκονται μόνον δια γλωσσικήν εκπαίδευσιν, αλλ’ ακολουθούν και τας ματαίας θεωρίας των και τας πιστεύουν ως αληθείς και τας ασπάζονται ωσάν να περιείχον κάτι το βέβαιον, ώστε και άλλους ανθρώπους άλλοτε κρυφίως, άλλοτε δε φανερώς, να εισάγουν εις αυτάς και να τας διαδίδουν αδιστάκτως.

Ανάθεμα σε όσους μεταβάλλουν αυτοβούλως, όπως τας διαφόρους μυθολογίας, και την ιδικήν μας διδασκαλίαν περί δημιουργίας, και δέχονται τας Πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς, και λέγουν ότι η ύλη, ούσα αυθύπαρκτος, μορφοποιείται υπό των ιδεών, και φανερώς αναιρούν το αυτεξούσιον του δημιουργού ο οποίος από του μή όντος ωδήγησε τα πάντα εις την ύπαρξιν, και ως ποιητής επιβάλλει εις όλα αρχήν και τέλος εξουσιαστικώς και δεσποτικώς.

Ανάθεμα σε όσους αποδέχονται και διδάσκουν τους ματαίους και Ελληνικούς λόγους ότι προϋπάρχουν αι ψυχαί και ότι δεν παρήχθησαν τα πάντα εκ του μή όντος, και ότι υπάρχει τέλος της κολάσεως ή αποκατάστασις πάλιν της δημιουργίας και των ανθρωπίνων πραγμάτων, και δια τοιούτων λόγων εισηγούνται την κατάλυσιν και το πρόσκαιρον της βασιλείας των ουρανών, η οποία, όπως δίδαξε και παρέδωσε ο ίδιος ο χριστός και θεός μας, είναι αιωνία και ακατάλυτος-και δια της παλαιάς και της καινής διαθήκης ολοκλήρου εμάθαμε εμείς ότι και η κόλασις είναι ατελεύτητος και η βασιλεία αιώνιος-εις αυτούς λοιπόν, οι οποίοι δια των τοιούτων λόγων και τους εαυτούς των καταστρέφουν και γίνονται πρόξενοι αιωνίας καταδίκης δι’ άλλους, ανάθεμα.

Εις εκείνα τα Ελληνικά και ετερόδοξα δόγματα και διδάγματα τα οποία εισήχθησαν αντιθέτως προς την χριστιανικήν και ορθόδοξον πίστιν υπό του Ιωάννου Ιταλού και των μαθητών του που έχουν μολυνθή από την μολυσματική του νόσον, και είναι ενάντια προς την καθολικήν και άψογον πίστιν των ορθοδόξων, ανάθεμα!

Αυτά από τους….Αποστόλους της αγάπης του Χριστού……….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ixwr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 20:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ixwr
file Schwabe efxaristo gia tin plirestati apantisi sou...

se ena mono pragma omos diafonoume...

quote:
Αυτά από τους….Αποστόλους της αγάπης του Χριστού……….

nomizo den ftei toso i thriskeia oso to IERATEIO kai oi kapote arostimenes theseis twn ierewn.

Eimai tis apopsis oti i xristianiki thriskeia den einai toso asximi oso tin katigoroun...EGINE asximi otan dothike i eksousia stous IEREIS.

afti einai i tapini mou gnomi

Edited by - ixwr on 18/05/2005 20:54:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 23:14:03  Εμφάνιση Προφίλ
ixwr:
«nomizo den ftei toso i thriskeia oso to IERATEIO kai oi kapote arostimenes theseis twn ierewn.»

Μα, το είπα αγαπητέ μου. Από τους Αποστόλους.

Να’σαι καλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 00:13:31  Εμφάνιση Προφίλ
Σβάμπε,
αφού και εσύ ψωνίζεις από το Διαδίκτυο. Μην ξεχνάς ότι σε προηγούμενο μήνυμά σε "συνέλαβα" να κάνεις copy paste από ιστοσελίδα του Διαδικτύου (το αρνείσαι μήπως;)

Εγώ δεν το θεωρώ κακό το Διαδίκτυο, αντιθέτως, είναι ένας τρόπος αν διευρύνουμε τη βιβλιοθήκη μας.

Εγώ παρέθεσα μόνο μια ιστοσελίδα και προτείνω όσοι θέλουν να ψάξουν ακόμη και θα βρουν περισσότερες με περισσότερα ακόμη στοιχεία. Όσον αφορά για το πόσο αξιόλογα είναι αυτά τα στοιχεία, ας αφήσουμε τον καθένα να κρίνει από μόνος τους, μιας που πιστεύω πως κανένας δεν έχει ανάγκη χειραγώγησης.
Μήπως θα ήταν καλύτερο να πάρω τα στοιχεία και να τα πουλήσω εδώ ως δικά μου φρούτα; Θα μπορούσα κάλλιστα να πάρω μόνο τα στοιχεία με τις αναφορές τους στις ιστορικές πηγές και να πλάσω ανάλογα το σχόλιο μου, θα το προτιμούσες;

quote:
Eimai tis apopsis oti i xristianiki thriskeia den einai toso asximi oso tin katigoroun...EGINE asximi otan dothike i eksousia stous IEREIS.

εδώ θα συμφωνήσω μερικώς με εσένα φίλε μου. Όντως όταν κάτι ξεκινά στηριζόμενο από τη λαϊκή βάση και στη συνέχεια ανάγεται σε εξουσία χωρίς να κοιτά το από που ξεκίνησε, τότε εκφυλίζεται. Θέλω να πιστεύω όμως πως αυτό αποτελεί ελάχιστη μειοψηφία παρά πλειοψηφία στο χώρο της Εκκλησίας μας.
Πρέπει να προσέξουμε όμως, δεν φταίει ο ΧΡΙΣΤΟΣ μας για αυτό.

Αν εγώ κάνω τα πάντα αίσχη δεν θα φταίει ο ΠΑΤΕΡΑΣ μου μόνο και μόνο επειδή φέρω το επίθετό του.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 00:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk
"Εάν είστε ελληνοχριστιανοί όπως ισχυρίζεστε καί όχι ιουδαιοχριστιανοί όπως σας κατηγορούμε, τότε αφαιρέστε την διδασκαλία της εθνικής θρησκείας των εβραίων-Παλαιά Διαθήκη-από τα ελληνικά σχολεία καί εισάγετε την διδασκαλία της Εθνικής Θρησκείας των Ελλήνων."

Schwabe, αυτό το γράφει σε μια από τις ιστοσελίδες που έχεις πεί.
Θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς εννοεί με το Εθνική Ελληνική θρησκεία και τί θα έπρεπε να μαθαίνουμε στο σχολείο. Ενα περίπου ξέρω τι εννοεί αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα.


Φιλικά,
akk


"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 00:34:09  Εμφάνιση Προφίλ
Προς IXWR,
δες αν θές λίγο τον ορισμό του αναθέματος στο πλαίσιο των λειτουργικών κανόνων της Eκκλησίας μιας που και για αυτή γίνεται ο λόγος.

ΑΝΑΘΕΜΑ

«.. 4. ΕΚΚΛΗΣ. Ειδική βαριά ποινή που ισοδυναμεί με τον αποκλεισμό ενός προσώπου από το σώμα της Εκκλησίας: ρίχνω το ανάθεμα σε κάποιον || παραδίδω κάποιον στο ανάθεμα || απαγγέλλω το ανάθεμα εναντίον κάποιου..»

ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΩ. Γενικά, συνώνυμο του καταριέμαι, όμως..

«.. 2. ΕΚΚΛΗΣ. Αποβάλω (κάποιον) από το σώμα της Εκκλησίας ΣΥΝ. αφορίζω, αποκηρύσσω, αποκόπτω..»

ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΣ. Γενικά, σημαίνει κατάρα, αλλά..
«.. 2. η αποκήρυξη ενός ατόμου από την κοινότητα στην οποίαν ανήκει και ειδικότ. από το σώμα της Εκκλησίας ΣΥΝ. Αφορισμός, αποβολή, αποκοπή.»

(Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, του Κέντρου Λεξικολογίας υπό του Καθηγητού Γ. Δ. Μπαμπινιώτη)

Συνεπώς, το ανάθεμα δεν είναι κατάρα αλλά η αποβολή προστασίας του Τριαδικού Θεού (Ανάθεμα Τρις), από όποιον πρώην «Χριστιανό» εμπίπτει εκτός διδασκαλίας του Χριστού όντας μέσα στην Εκκλησία (πλήρωμα πιστών ή ιερέων).

Η Εκκλησία δεν χρησιμοποιεί τον όρο ανάθεμα με την έννοια που νομίζουν κάποιοι αλλά με δική της σημασία. Όπως είναι γνωστό κάθε επιστήμη κάθε επάγγελμα και κάθε οργανισμός προκειμένου να περιγράψει λεπτομερώς το αντικείμενο του ενδιαφέροντός του είτε δημιουργεί νέες λέξεις, είτε χρησιμοποιεί ήδη υπάρχουσες που τους προσδίδει όμως νέα εξειδικευμένη σημασία. Όταν π.χ. ο γιατρός μιλά για κυκλοφορία δεν εννοεί τα αυτοκίνητα στους δρόμους αλλά το αίμα στης φλέβες και τις αρτηρίες. Το αυτό εκκλησιαστικά συμβαίνει και με την περίπτωση του όρου «Έλλην»

Τουλάχιστον, αν είναι κάποιος που πρέπει να μιλήσει για το εν λόγω θέμα αυτός μάλλον είναι ο κατηγορούμενος, έτσι δεν είναι;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 01:20:25  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Εγώ δεν το θεωρώ κακό το Διαδίκτυο, αντιθέτως, είναι ένας τρόπος αν διευρύνουμε τη βιβλιοθήκη μας.»

Μόνο που….την βιβλιοθήκη σου ακόμα δεν είδαμε φίλτατε!!

Μετά από +2000 χιλιάδες μηνύματα αγαπητέ, καθένας γνωρίζει ποιος και από πού ψωνίζει για να γράψει ή να επικολλήσει κείμενα.

Συνεννοούμαστε φαντάζομαι.

Ψηλός:
«Αν εγώ κάνω τα πάντα αίσχη δεν θα φταίει ο ΠΑΤΕΡΑΣ μου μόνο και μόνο επειδή φέρω το επίθετό του.»

Σωστό, αρκεί όμως και ο πατέρας να είναι αμόλυντος. Είναι ο Πατέρας της Αγίας Γραφής αμόλυντος?

Ψηλός:
«Συνεπώς, το ανάθεμα δεν είναι κατάρα αλλά η αποβολή προστασίας του Τριαδικού Θεού (Ανάθεμα Τρις), από όποιον πρώην «Χριστιανό» εμπίπτει εκτός διδασκαλίας του Χριστού όντας μέσα στην Εκκλησία (πλήρωμα πιστών ή ιερέων).»

Με άλλα λόγια, όποιος κάνει το….ολέθριο σφάλμα κατά τα γούστα του Τριαδικού θεού και…..μελετάει την Ελληνική Σοφία, τότε είτε κατατάσσεται ως «πρώην χριστιανός» είτε γενικότερα ως ανάξιος της περίφημης αγάπης που «απλόχερα» (αλλά ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ) δίδει ο Τριαδικός Θεός!

Κατά τα άλλα φίλτατε Ψηλέ, όταν αντιγράφεις την σελίδα του θρησκόληπτου Απολογητή (http://www.apologitis.com/gr/ancient/anathemata.htm#%C1%CD%C1%C8%C5%CC%C1) φρόντιζε τουλάχιστον να μας δίνεις και την πρωτότυπη σελίδα, ώστε να μπορούνε να απολαύσουνε οι αναγνώστες και τις υπόλοιπες απείρου κάλλους ερμηνείες που περιέχει αυτή η σελίδα-οχετός.

Για παράδειγμα, να μάθουνε ΠΟΙΟΙ και ΠΩΣ κατάντησαν το όνομα Έλλην ως συνώνυμο του ειδωλολάτρη, να μάθουνε τι εστί «νεοπαγανιστική απάτη», να μάθουνε γιατί αποτελεί πλάνη η σοφία των Ελλήνων φιλοσόφων, και άλλα τέτοια ωραία και σκοταδιστικά.

Σου το είπα και με διαφορετικά λόγια φίλτατε. Πολύ βιάζεσαι να «αρθρογραφήσεις», και έτσι πέφτεις διαρκώς στην λακκούβα του κάθε μισαλλόδοξου και θρησκόληπτου υπερ-χριστιανού, όπως και το χάλι του Απολογητή με άλλα λόγια.

Εάν λοιπόν θέλεις να διαβάζουμε απλά τα όσα ο Απολογητής γράφει, τότε τζάμπα μην κουράζεσαι. Πες το απλά, ότι «απάντηση μου είναι ο Απολογητής», και όποιος θέλει μπορεί να κάνει ένα κλίκ.

Τι λες? Καλύτερα δεν είναι από μια διαρκή υποκρισία?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 01:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader
quote:
Κατά τα άλλα φίλτατε Ψηλέ, όταν αντιγράφεις την σελίδα του θρησκόληπτου Απολογητή http://www.apologitis.com/gr/ancient/anathemata.htm#%C1%CD%C1%C8%C5%CC%C1φρόντιζε τουλάχιστον να μας δίνεις και την πρωτότυπη σελίδα, ώστε να μπορούνε να απολαύσουνε οι αναγνώστες και τις υπόλοιπες απείρου κάλλους ερμηνείες που περιέχει αυτή η σελίδα-οχετός.


Το θράσος ορισμένων έχει κατα τα φαινόμενα, ξεπεράσει κάθε όριο. Βγαίνει ο κάθε σκατόμυαλος μαυροφορεμένος μουλάς και νομίζει πως μπορεί να ασκήσει κριτική στο μεγαλείο και το φως της Αρχαίας Ελλάδας. Μην δίνετε σημασία αγαπητοί μου. Πρόκειται για σκουλήκια, με την κυριολεκτική ένοια του όρου.
Λυπάμαι μόνο που τέτοιοι άνθρωποι εκπροσωπούν τον χριστιανισμό, και λυπάμαι ακόμα περισσότερο που υπάρχουν συμπολίτες μας που τους χρησιμοποιούν ως πηγές. Κρίμα, ειλικρινά...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 02:19:14  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν,
αν έχετε το χρονο και θέλετε, πάτε όπως πολύ σωστά προτρέπει ο Σβάμπε, να επισκεφτείτε τη σελίδα και κρίνετε μόνοι σας.
Όποιος είναι ώριμος, μπορεί να κρίνει από μόνος τους.

Από τη σελίδα αυτή, πείρα κάποια κομμάτια.

Εγώ στο προηγούμενο μήνυμα μίλησα για την ερμηνεία της λέξης ΑΝΑΘΕΜΑ στο πλαίσιο της εκκλησίας, και ο Σβάμπε, όπως το συνιθίζει,
στόλισε κατά βούληση το μήνυμα.

quote:
Σωστό, αρκεί όμως και ο πατέρας να είναι αμόλυντος. Είναι ο Πατέρας της Αγίας Γραφής αμόλυντος?

Για λίγα πράγματα είμαι σίγουρος στη ζωή μου. Ένα από αυτά είναι ότι εσύ αγαπητέ Σβάμπε, είσαι ο τελευταίος επί της γης που θα είχε τα επιχειρήματα να τολμήσει να αμφισβητήσει κάτι τέτοιο.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 02:30:52  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Ινβάντερ,
δες το παρακάτω και μελέτησέ το προσεκτικά

"ΑΝΑΘΕΜΑ Α΄

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα και με σύσσωμη κατ΄ έθιμο τη συμμετοχή της πολιτικής, στρατιωτικής και πνευματικής ηγεσίας του Ελληνικού Κράτους, θα εορτασθεί στις 29 Φεβρουαρίου όπως κάθε χρόνο από της ιδρύσεώς του έως σήμερα την Α΄ Κυριακή της Σαρακοστής, η Κυριακή της Ορθοδοξίας.

Κάθε χρόνο την ημέρα αυτή, από το 787 μ.Χ. αφ΄ ότου η Ζ΄ Οικουμενική Σύνοδος της Νικαίας υπό την προεδρία του Οικουμενικού Πατριάρχη Ταρασίου διατύπωσε τα κείμενα του Συνοδικού και τα καθιέρωσε ως μέρος της επίσημης ακολουθίας ψάλλονται σ΄ όλες τις ορθόδοξες εκκλησίες επτά αφορισμοί κατά των Ελλήνων και του Ελληνικού πολιτισμού καθώς κι ένα υβριστικό τροπάριο κι ένας υβριστικός μακαρισμός.

Τα απαράδεκτα αυτά κείμενα έχουν ως εξής :

1 «1. Ετι τοις φρονούσι και λέγουσι, κτιστήν είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυποστάτου Θεότητος ως κτιστήν εκ τούτου πάντως, και αυτήν την θείαν ουσίαν αναγκαζομένοις δοξάζειν κτιστή γαρ κατά τους Αγίους ενέργεια, κτιστήν δηλώσει και φύσιν. Άκτιστον δε, άκτιστον χαρακτηρίσει ουσίαν. Καντεύθεν ήδη κινδυνεύουσιν εις αθείαν παντελή περιπίπτειν, και την Ελληνικήν μυθολογίαν, και των κτισμάτων λατρείαν τη καθαρά και αμώμω των Χριστιανών Πίστει προστριβομένοις, μη ομολογούσι δε κατά τας Αγίων θεοπνεύστου θεολογίας και το της Εκκλησίας ευσεβές φρόνημα άκτιστον είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυποστάτου Θεότητος Ανάθεμα τρις.».

Δηλαδή ανάθεμα τρεις φορές στους Ορφέα, Θαλή, Αναξίμανδρο, Αναξιμένη, Πυθαγόρα, Ξενοφάνη, Παρμενίδη, Ζήνωνα, Εμπεδοκλή, Ηράκλειτο, Αναξαγόρα, Δημόκριτο, Σωκράτη, Πλάτωνα κ.α..

Αυτή είναι η άποψη του Γ. Γρηγορομιχελάκη και η Μετάφραση για απόδειξη της πνευματική του διαστροφικής ανωμαλίας:

(Μτφρ: Επίσης σε αυτούς που φρονούν και λένε ότι είναι κτιστή (δημιουργημένη) κάθε φυσική δύναμη κι ενέργεια της τρισυπόστατης Θεότητας επειδή σαν κτιστή οπωσδήποτε θα αναγκαστούν να δοξάζουν και την Θεία ουσία. Επειδή σύμφωνα με τους Αγίους (Πατέρες) η κτιστή ενέργεια δηλώνει και κτιστή φύση (ουσία) και άκτιστη ενέργεια (δηλώνει) άκτιστη ουσία. Και από αυτό ήδη κινδυνεύουν να περιπέσουν σε παντελή αθεΐα επειδή ανακατεύουν την Ελληνική μυθολογία και την λατρεία των κτισμάτων με την καθαρή κι άμωμη πίστη των Χριστιανών και δεν ομολογούν ότι κάθε φυσική δύναμη κι ενέργεια της τρισυπόστατης Θεότητας είναι άκτιστη σύμφωνα με την θεόπνευστη θεολογία των Αγίων (Πατέρων) και το ευσεβές φρόνημα της Εκκλησίας, ανάθεμα τρεις φορές.)


1. Πού λοιπόν αναθεματίζονται οι έλληνες φιλόσοφοι που διώχθηκαν στην αρχαία Ελλάδα από τους παγανιστές;

2. Πού γνώριζαν οι αρχαίοι φιλόσοφοι την Τρυσιπόστατη Θεότητα (Πατέρα, Χριστό και Άγιο Πνεύμα) ώστε να την πουν πως είναι ΚΤΙΣΤΗ;

Μα κάποιος θα πει: ο Γ.Γ. Δεν είναι παγανιστής

Γ.Γ. «Η Ελληνίδα δεν ευλογείται όπως ευλογήθηκε από τους Έλληνες θεούς η Ανδρομάχη, η Πηνελόπη, η Δανάη, η Αίγινα ή η Υπατία.». Σελίδα περί γυναίκας. Αυτό αρκεί ως απόδειξη.

Tο κείμενο λοιπόν ξεκάθαρα αναφέρεται σε όσους πιστεύουν πως οι ενέργειες και η δύναμη του Θεού καθώς και η ουσία του είναι κτιστά και ουσιαστικά μέρος του κόσμου και όχι η δημιουργική και τελική αιτία του η οποία βρίσκεται έξω απ’ τον κόσμο. Εναντίων αυτών καταφέρεται το παραπάνω απόσπασμα. Και αντιπαραβάλλει την ειδωλολατρική και γενικά την μη Χριστιανική μυθολογία και θεολογία για να καταστήσει την διαφορά ακόμη ευκρινέστερη σε εκείνους τους Χριστιανούς που ασχολούνται με τα αρχαία κείμενα μιας και οι αρχαίοι δεν γνώριζαν καμιά τρυσιπόστατη θεότητα.

Συμπέρασμα: Πουθενά δεν υπάρχει κατάρα κατά των Ελλήνων ως έθνος ή γένος

Φίλε Ινβάντερ,
Θα σε παρακαλούσα να ελέγχεις προσεκτικότερα ποιος ασκεί κακόβουλη κριτική και διαστρεβλώνει κατά το δοκούν στο μεγαλείο και το φως της Αρχαίας Ελλάδας.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 04:47:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Πού λοιπόν αναθεματίζονται οι έλληνες φιλόσοφοι;

1. Βλ. παραπάνω, να μην το ξαναγράφω.

2. Τοις μετά των άλλων μυθικών πλασμάτων, αφ' εαυτών και την καθ' ημάς κλίσιν μεταπλάττουσι, και τας Πλατωνικάς Ιδέας ως αληθείς δεχομένοις, και αυθυπόστατον την ύλην παρά των ιδίων μορφούσθαι λέγουσι, και προφανώς διαβάλλουσι το αυτεξούσιον του Δημιουργού, του από του μη όντος ει το είναι παραγάγοντος τα πάντα, και ως Ποιητού πάσιν αρχήν και τέλος επιτιθέντος εξουσιαστικώς και δεσποτικώς ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

3. Τοις τα Ελληνικά διεξιούσι μαθήματα, και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις, αλλά και ταις δόξαις αυτών ταις ματαίας επομένοις, και ως αληθέσι πιστεύουσι, και ούτως αυταίς ως το βέβαιον εχούσας εγκειμένοις ώστε και ετέρους ποτε μεν λάθρα, ποτέ δε νοερώς ενάγειν αυταίς και διδάσκειν ανενδοιάστως ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

4. Τοις δεχομένοις, και παραδίδουσι τα μάταια και Ελληνικά ρήματα, ότι τε προϋπαρξις εστι των ψυχών και εκ του μη όντος τα πάντα εγένετο, και παρήχθησαν, ότι τέλος εστί της κολάσεως, ή αποκατάστασις αύθις της κτίσεως, και των ανθρωπίνων πραγμάτων, και δια των τοιούτων λόγων την Βασιλείαν Των Ουρανών λυομένην πάντως, και παράγουσαν εισάγουσιν, ήν αιωνίαν και ακατάλυτον αυτός τε ο Χριστός και Θεός ημών εδίδαξε, και παρέδοτο, και δια πάσης της παλαιάς και νέας Γραφής ημείς παρελάβομε, ότι και η Κόλασις ατελεύτητος και η Βασιλεία αίδιος, δια δε των τοιούτων λόγων εαυτούς τε απολλύασι, και ετέροις αιωνίας προξένοις γινομένοις ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

5. Τοις ευσεβείν μεν επαγγελομένοις, τα των Ελλήνων δε δυσσεβή δόγματα τη και Καθολική Εκκλησία περί τε ψυχών ανθρωπίνων, και ουρανού και γής, και των άλλων κτισμάτων αναιδώς, ή μάλλον ασεβώς επεισάγουσιν ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

6. Τοις την μωράν των έξωθεν (=Ελλήνων) φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσι, και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις, και τας τε μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, ή και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύτας απόλλυσθαι, και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτο ανάστασιν και κρίσιν και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

7. Τοις λέγουσιν, ότι οι των Ελλήνων σοφοί και πρώτοι των αιρεσιαρχών, οι παρά των επτά Αγίων και Καθολικών Συνόδων, και παρά πάντων των εν Ορθοδοξία λαμψάντων Πατέρων αναθέματι καθυποβλήθέντας, ως αλλότριοι της Καθολικής Εκκλησίας δια την εν λόγοις αυτών κίβδηλον και ρυπαράν περιουσίαν κρείττονες εισί κατά πολύ, και ενταύθα, και εν τη μελλούση κρίσει, και των ευσεβών μεν και ορθοδόξων ανδρών, άλλως δε κατά πάθος ανθρώπινον ή αγνόημα πλημμελησάντων ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

quote:
Ψηλός
Συμπέρασμα: Πουθενά δεν υπάρχει κατάρα κατά των Ελλήνων ως έθνος ή γένος

Προφανώς το αφήνω ασχολίαστο, διότι είναι γελοίο.

quote:
Ψηλός
Φίλε Ινβάντερ,
Θα σε παρακαλούσα να ελέγχεις προσεκτικότερα ποιος ασκεί κακόβουλη κριτική και διαστρεβλώνει κατά το δοκούν στο μεγαλείο και το φως της Αρχαίας Ελλάδας.

Φίλε Ινβάντερ (Ινβέηντερ)

Το να αμφισβητεί κανείς τις ιστορικές πηγές του άλλου, το καταλαβαίνω, ακόμη κι αν γίνεται γιατί ο αμφισβητίας δεν έχει ιδέα περί τούτου.

Το να αναλύει διαφορετικά τις δικές του πηγές, επίσης το καταλαβαίνω, ακόμη κι αν γίνεται κακόβουλα και με σκοπό τη διαστρέβλωση.

Το να μην ξέρει όμως κανείς ΑΝΑΓΝΩΣΗ και ΓΡΑΦΗ το θεωρώ απαράδεκτο. Και μάλλον στην περίπτωση του Ψηλού, αυτή είναι η περίπτωση...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ixwr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 13:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ixwr
Diladi an katalava kala....

Opoios einai ELLHN exei elliniki paideia kai katagogi...aforizetai apo tous kolpous tis ekklisias kai afto to lei i ELLINIKI orthodoksi ekklisia....katalava kala re pedia???aftos einai o rolos twn anathematon???

Diladi...oi ellines xristianoi iereis anathematizoun olous tous ypoloipous ellines kai oi ellines pistoi dexontai to anathema alla eksakolouthoun na einai meloi tis ekklisias....

ligo mperdemena den einai???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy