ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λευκός Θόρυβος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Cthulhu
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 02:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cthulhu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντως εχει γινει παλιοτερα καποιο πειραμα οπου ενας τυπος ειχε φτιαξει μια μηχανη κ μιλουσε με πνευματα. Η εποχη περιπου 1970 πανω κατω, το ντοκιμαντερ το ειχε στο BBC2 πριν μερικα χρονια. Στο εν λογο λοιπον σχολιαζαν πολλοι επιστημονες κ καθηγητες πανεπιστημιων κ το γενικοτερο που σου αφηνε η εκπομπη στο τελος ηταν οτι ολα ηταν αληθινα. Δεν θυμαμε περισσοτερα δυστηχως αλλα η ταινια μου θυμησε το ντοκιμαντερ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Logical
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 06:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logical  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα την ταινία σε dvd. Τα extras της ταινίας είναι όλα τα λεφτά!
Δείχνει την τεχνική της ηχογράφησης φωνών από το υπερπέραν ακόμα και με ένα απλό κασσετοφωνάκι. Δείχνει και ηχογραφημένα παραδείγματα όπου όντως ακούγονται φωνές.
Πάντως μου φαίνεται κουφό να δώσω ραντεβού με την πεθαμένη γιαγιά μου πχ και να μιλάω μαζί της από το pc.
Αλλά και από την άλλη δεν το αποκλείω το φαινόμενο και το βρίσκω τρομακτικό!

LogicalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 09:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟΤΑΤΟ! ΑΝ ΥΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΠΟΥ ΔΙΧΝΕΙ Η ΤΑΙΝΙΑ ΤΟΤΕ ΠΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ. ΕΓΩ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΔΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ. ΑΚΟΥΣ ΚΑΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

ΟΤΑΝ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗ ΣΥΝΕΧΗ ΜΟΝΟΤΟΝΗ ΒΟΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ, ΦΡΙΚΑΡΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ ΦΩΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΒΑΒΟΥΡΑ. ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΒΡΑΔΥ ΕΦΟΣΟΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΟΠΟΤΕ Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΣΤΑ ΚΡΕΒΒΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΛΑΚΡΙΝΤΙ ΣΤΙΣ ΒΕΡΑΝΤΕΣ ΤΟΥΣ.

ΦΥΣΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΙΠΟΤΑ ΒΑΖΩ ΕΝΑ CD ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΥΠΤΩ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ ΗΧΟΥΣ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΣΗΚΩΝΩ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ... ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!! ΜΕ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 09:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΛΕΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΕΙΤΕ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΕΙΤΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ, ΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΟ "ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ" ΕΜΕΝΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΚΡΥΦΤΟΥΛΙ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 10:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΤΑΝ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗ ΣΥΝΕΧΗ ΜΟΝΟΤΟΝΗ ΒΟΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ, ΦΡΙΚΑΡΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ ΦΩΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΒΑΒΟΥΡΑ.

Αγαπητή μου 3ADA, μήπως είναι η φαντασία σου?
Μήπως, επειδή είσαι φοβισμένη για το τι μπορεί να συμβαίνει στο σπίτι σου μιάς που δεν ακούς λόγω του απορροφητήρα, είσαι σε "επιφυλακή"?
Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις αλλά προσπαθώ να δώσω μία λογική εξήγηση ώστε να σε βοηθήσω...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 12:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΑΑΑ... ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟΡΟΦΗΜΕΝΗ ΣΤΙΣ (ΑΣΧΕΤΕΣ) ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΥΤΕΣ ΟΙ "ΦΩΝΕΣ" ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΤΟΥΝ! ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ EVP Η' ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΡΠΕΡΑΝ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΑΠΟΣΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ.

ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΥΩ 9 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ 2 ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΟΜΕΝΟ Ο ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΔΙΑΦΟΡΑ!

ΦΥΣΙΚΑ ΑΜΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΡΙΛΕΡΑΚΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΚΡΥΟΣ ΙΔΡΩΤΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ ΚΙΟΛΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 08:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΑΝΑΕΙΔΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΑ XTRAS. ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΔΙΧΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ.. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΜΑΣ ΠΡΟΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΖΑ, ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΓΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ? ΚΑΤΙ ΑΠΕΙΛΙΤΙΚΟ? ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΖΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 09:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΞΑΝΑΕΙΔΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΑ XTRAS. ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΔΙΧΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ.. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΜΑΣ ΠΡΟΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΖΑ, ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΓΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ? ΚΑΤΙ ΑΠΕΙΛΙΤΙΚΟ? ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΖΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ?????

ΕΓΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ DVD ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ
ΤΑΙΝΙΑ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΑ EXTRAS.
ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΑΝ ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΖΑ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 11:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είδα την ταινία σε dvd. Τα extras της ταινίας είναι όλα τα λεφτά!
Δείχνει την τεχνική της ηχογράφησης φωνών από το υπερπέραν ακόμα και με ένα απλό κασσετοφωνάκι. Δείχνει και ηχογραφημένα παραδείγματα όπου όντως ακούγονται φωνές.
Πάντως μου φαίνεται κουφό να δώσω ραντεβού με την πεθαμένη γιαγιά μου πχ και να μιλάω μαζί της από το pc.
Αλλά και από την άλλη δεν το αποκλείω το φαινόμενο και το βρίσκω τρομακτικό

ΤΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ EXTRAS ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΕΓΩ
ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 19:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ESOTERICA ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ ΦΩΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=2581
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 20:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To φαινόμενο ΕVP όντως υπάρχει και έχει καταγραφεί από πολλούς ανθρώπους. Μπορείτε να το κάνετε και μόνοι σας με ένα απλό καταγραφέα ήχου, με ευαίσθητο μικρόφωνο και ένα επεξεργαστή ήχου στο pc για να φιλτράρετε το θόρυβο υποβάθρου και να ενισχύσετε τις υποτιθέμενες "φωνές".

Το θέμα όμως είναι τι ακριβώς είναι το φαινόμενο και τι το προκαλεί;

Όπως θα αποδείξω παρακάτω το φαινόμενο EVP έχει σχέση με το πως εκλαμβάνει ο εγκέφαλος μας συγκεκριμένα ηχητικά ερεθίσματα που προέρχονται είτε από συμφραζόμενες μπερδεμένες φωνές ή από κοινό λευκό θόρυβο σε συνδιασμό με τις μεταφυσικές μας ανησυχίες και την έντονη συναισθηματική μας ανάγκη να έρθουμε σε επαφή με τους νεκρούς ή με μια άλλη "διάσταση".

Επίσης μπορείτε να ακούσετε κάποια δείγματα EVP στο www.aaevp.com και να κρίνετε μόνοι σας.

Oι επιστήμονες μπορεί όντως να μην ασχολούνται συστηματικά με το EVP αλλά υπάρχουν ερευνητές παγκοσμίως (ξεκινόντας από που αλλου...την Αμερική) που ψάχνουν και καταγράφουν το φαινόμενο αρκετοί από αυτούς με επιστημονικό υπόβαθρο και πανεπιστημιακές γνώσεις, αλλά με μεταφυσικές ανησυχίες άρα και προκατειλειμένοι ως προς την ερμηνεία των "φωνών" να προέρχονται από το υπερπέραν.

Την ταινία την είδα και προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου, πρόκειται για χονδροειδέστατα ψέματα και υπερβολές του hollywood που μικρή εώς καμία σχέση έχουν με το πραγματικό φαινόμενο ΕVP.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 22:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skeptic

To φαινόμενο ΕVP όντως υπάρχει και έχει καταγραφεί από πολλούς ανθρώπους. Μπορείτε να το κάνετε και μόνοι σας με ένα απλό καταγραφέα ήχου, με ευαίσθητο μικρόφωνο και ένα επεξεργαστή ήχου στο pc για να φιλτράρετε το θόρυβο υποβάθρου και να ενισχύσετε τις υποτιθέμενες "φωνές".

Το θέμα όμως είναι τι ακριβώς είναι το φαινόμενο και τι το προκαλεί;



ψηγματα εκπομπων εικαζω οτι ειναι - και αυτα που ακουσα μου επιβεβαιωσαν οτι δεν προκειται για κατι "μεταφυσικο".

quote:

Όπως θα αποδείξω παρακάτω το φαινόμενο EVP έχει σχέση με το πως εκλαμβάνει ο εγκέφαλος μας συγκεκριμένα ηχητικά ερεθίσματα που προέρχονται είτε από συμφραζόμενες μπερδεμένες φωνές ή από κοινό λευκό θόρυβο σε συνδιασμό με τις μεταφυσικές μας ανησυχίες και την έντονη συναισθηματική μας ανάγκη να έρθουμε σε επαφή με τους νεκρούς ή με μια άλλη "διάσταση".


ακουσα μερικα απο τα ηχητικα δειγματα και ακουσα αλλες λεξεις σε καποια απο αυτα, απ ο,τι εγραφε ο τιτλος τους και προφανως ακουσαν αυτοι που τα μαγνητοφωνησαν.

.

οσον αφορα τον ηλεκτρονικο λευκο θορυβο (που περιεχει ολες τις συχνοτητες) ενδιαφερον παρουσιαζει οτι το πανεπιστημιο του Πρινσετον επι 7 χρονια καταγραφει εξαρσεις που συνδεονται με σημαντικα γεγονοτα και την εξαρση ψυχικης ενεργειας του πληθυσμου πριν ή μετα απο αυτα.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 19:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
electronic voice phenomenon (EVP)

“Aκόμα, ο άνθρωπος ακούει ότι θέλει να ακούσει και περιφρονεί τα υπόλοιπα” – Paul Simon, “The Boxer”

Το Φαινόμενο Ηλεκτρονικής Φωνής (Electronic Voice Phenomenon – EVP) είναι η υποτιθέμενη επικοινωνία με πνεύματα διαμέσου κασετοφώνων και άλλων ηλεκτρονικών συσκευών. Η πίστη στο EVP στις ΗΠΑ φαίνεται να άνθισε λόγω της Sarah Estep, προέδρου του Αμερικανικού Συλλόγου για το Φαινόμενο Ηλεκτρονικής Φωνής (www.aaevp.com), που υποστηρίζει ότι έχει μέλη σε 40 πολιτείες των ΗΠΑ και δημοσιεύει επιστολές νέων. H Estep ισχυρίζεται ότι στη δεκαετία του ’70 άρχισε να εντοπίζει φωνές στο μαγνητόφωνο του άνδρα της. Είναι βέβαιη ότι οι φωνές αυτές είναι πνεύματα, αποδεικνύοντας με αυτό τον τρόπο ότι υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο. Η Εstep επίσης ισχυρίζεται ότι ακούει φωνές από εξωγήινους σε ορισμένες από τις κασέτες της. Λέει ότι μαγνητοφώνησε περίπου 20.000 φαντάσματα και εξωγήινους. Οι εξωγήινοι δεν μιλούν Αγγλικά βέβαια, συνεπώς δεν είναι σίγουρη τι ακριβώς λένε.

Το ενδιαφέρον για το EVP κατά τα φαινόμενα ξεκίνησε στη δεκαετία του ’20. Ένας δημοσιογράφος του Scientific American ρώτησε τον Tomas Edison για την πιθανότητα να έρθει κανείς σε επικοινωνία με νεκρούς.

Ο Edison, ένας όχι και τόσο θρησκόληπτος άνθρωπος, απάντησε ότι κάνεις δεν ξέρει αν «οι προσωπικότητες μας περνάν σε άλλη ύπαρξη-διάσταση ή σφαίρα» αλλά είναι πιθανό να κατασκευάσεις μια συσκευή η οποία θα είναι τόσο ευαίσθητη ώστε εάν υπάρχουν προσωπικότητες σε άλλη ύπαρξη-διάσταση ή σφαίρα που θα επιθυμήσουν να έρθουν σε επαφή με εμάς σε αυτή την διάσταση ή σφαίρα, αυτή η συσκευή θα τους δώσει τουλάχιστον μια καλύτερη ευκαιρία να εκφραστούν απ’ότι τα κινούμενα τραπέζια, οι πίνακες ouija τα μέντιουμ και οι άλλες χονδροειδείς μέθοδοι που σήμερα ευρύτερα είναι τα μόνα μέσα επικοινωνίας.
Ωστόσο δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι ο Edison σχεδίασε ποτέ ή προσπάθησε να κατασκευάσει μια τέτοια συσκευή. Και πιθανόν δεν προέβλεψε πνεύματα που επικοινωνούν με τα κασετόφωνα μας και τις τηλεοράσεις μας.

Αν και είναι αδύνατον να αποδειχθεί ότι όλα τα EVP’s προέρχονται λόγω φυσικών φαινομένων, οι σκεπτικιστές επιμένουν ότι οφείλονται πιθανόν σε πράγματα όπως παρεμβολές από ένα κοντινό CB ή σταυρωτή διαμόρφωση (cross modulation).
Κάποιες από τις «φωνές» είναι πολύ πιθανόν άνθρωποι που δημιουργούν νόημα από τυχαίο θόρυβο, ένα είδος ακουστικής παρειδολίας ή αποφενίας. Και τώρα που το φαινόμενο έχει αποκτήσει σημαντικό αριθμό πιστών οπαδών (λόγω της ταινίας «Λευκός Θόρυβος»), κάποιοι απατεώνες θα έχουν πιθανόν διεισδύσει.

Ο ψυχολόγος Jim Alcock εξηγεί γιατί πολλοί άνθρωποι πιστεύουν στο EVP.
“Η αντίληψη είναι μια αρκετά πολύπλοκη διαδικασία, και όταν οι εγκέφαλοι μας προσπαθούν να βρουν συγκεκριμένες δομές, καθοδηγούνται εν μέρει από αυτό που περιμένουμε να ακούσουμε. Όταν προσπαθείς να ακούσεις τον φίλο σου ενώ συζητάς σε ένα θορυβώδες δωμάτιο, ο εγκέφαλός σου αυτομάτως παίρνει μικρά κομμάτια ήχου και τα συγκρίνει με πιθανές αντίστοιχες λέξεις, και καθοδηγούμενοι από τα συμφραζόμενα, μπορούμε συχνά να «ακούσουμε» πιο καθαρά απ’ότι θα έκαναν οι ηχητικές δομές που φτάνουν στα αυτιά μας. Όντως, είναι σχετικά εύκολο να επιδείξουμε σε ένα εργαστήριο ψυχολογίας ότι οι άνθρωποι μπορούν να ακούσουν «καθαρά» ακόμα και πολύ παραμορφωμένες φωνές, αρκεί να έχουν μπροστά τους μια εκτύπωση που τους λέει τι λέξεις υποτίθεται ότι ακούγονται. Ο εγκέφαλος συνδυάζει το οπτικό και το ακουστικό ερέθισμα και «ακούμε» πραγματικά, ότι πληροφορούμαστε ότι ακούγεται, ενώ δίχως αυτήν την πληροφορία δεν θα διακρίναμε τίποτα. Πηγαίνοντας ένα βήμα παραπέρα, μπορούμε να επιδείξουμε ότι οι άνθρωποι μπορούν καθαρά να «ακούσουν» φωνές και λέξεις όχι απλά μεταξύ των συμφραζόμενων μπερδεμένων φωνών, αλλά και σε δομές λευκού θορύβου, δομές μέσα στις οποίες δεν υπάρχουν ούτε φωνές ούτε λέξεις.
Λαμβάνοντας υπόψιν ότι μπορούμε συχνά να επιδείξουμε αυτό το φαινόμενο, έχουμε να δηλώσουμε φειδωλά ότι αυτό που οι άνθρωποι εκλαμβάνουν ως ΕVP, είναι το προϊόν των εγκεφάλων τους, και των προσδοκιών τους, και όχι οι φωνές των αγαπημένων προσώπων τους που απεβίωσαν. (Alock 2004)

Παρά την ευρύτερα διαδεδομένη πίστη για το EVP, οι επιστήμονες δεν έχουν δείξει ενδιαφέρον και προφανώς για τον ίδιο λόγω που απορρίπτουν και άλλα αντίστοιχα φαινόμενα (όπως η θεωρία του ανάστροφου λόγου του John Oates). Ήδη γνωρίζουμε την δύναμη της αυθυποβολής. Όπως λέει ο Alcock, η πιο απλή εξήγηση για το EVP είναι ότι πρόκειται για το προϊόν του απίστευτα πολύπλοκου εγκεφάλου μας, υποβοηθούμενο από την ισχυρή συναισθηματική μας επιθυμία να έρθουμε σε επικοινωνία με τους νεκρούς.

Ο μηχανικός ήχου David Federlein λέει:
Χρησιμοποιώ πολύ πιο εξελιγμένο εξοπλισμό καταγραφής ήχου από τον μέσο πιστό του ΕVP, κατάλληλα σχεδιασμένο σε υψηλές ανοχές. Ποτέ δεν έχω ακούσει φωνές από νεκρούς, και ακούω καταγραφές σε μαγνητόφωνα και σκληρούς δίσκους για αρκετά χρόνια. Μπορεί να είναι η χαμηλή ποιότητα του εξοπλισμού τους που προκαλεί τους θορύβους που λανθασμένα εκλαμβάνονται ως πνεύματα, αλλά σίγουρα δεν είναι έλλειψη ηθελημένης άγνοιας!

συνεχίζεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 11:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skeptic ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 23:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα,

Πιστεύω οτι στο θέμα καλό θα είναι να παρέμβει και ο φίλος medtech για να σας δώσει λίγες πληροφορίες σχετικά με τον λευκό θόρυβο και την χρήση του.

Όσσον αφορά τις τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα:

Οι καθοδικές τηλεοράσεις λειτουργούν με πολλύ υψηλή τάση, 30.000 Volt και παραπάνω.
Για να παράγουν αυτήν την υψηλή τάση χρειάζονται ένα κύκλωμα που θα μετατρέψει τα 220 Volt σε 30-40-50 KV.
Το κύκλωμα αυτό είναι ένας ταλαντωτής υψηλών συχνοτήτων που συνεργάζεται με έναν μετασχηματιστή υψηλής απο φερίτη.
Η συχνότητα του ταλαντωτή είναι πάνω απο 20-25 KHz για να μην γίνεται αντιληπτός θόρυβος απο τον άνθρωπο.
Ο φερίτης όμμως επειδή κατεβάζει αρμονικές συχνότητες κάποιες φορές δίνει σήμα εντός ακουστικού φάσματος και λειτουργεί παράληλλα ως ηχείο,(αυτό το απαλό σφύριγμα που ακούμε καμιά φορά απο τις τηλεοράσεις).
Η συχνότητα της οθόνης είναι ίδια ή λίγο μεγαλύτερη απο αυτήν που δουλεύει η λάμπα που φωτίζει, δεν είναι καμιά ιδιαίτερη συχνότητα.
Τα περισότερα μυστήρια πειράματα λαμβάνουν χώρα όταν η συχνότητα και η τάση είναι πολλύ υψηλά, (π.χ. 50 ΚV τάση με συχνότητα 30+KHz).
Ένα ωραίο πείραμα αλλά επικίνδυνο, είναι να πάρουμε ένα μεταλλικό πιατάκι και να το συνδέσουμε με την βεντούζα της T.V.
Το πιατάκι θα αρχίσει να αιωρείται, παράλληλα όμως θα εκπέμπει στον χώρο ακτινοβολία Χ η οποία θα βρει δίοδο προς το σώμα μας.
Επίσης ο χώρος θα υπεριονιστεί και αν ακουμπήσουμε το πιατάκι θα έχουμε ένα ισχυρότατο σοκ, ίσσως και θάνατο.
Πέραν τούτου ο αέρας θα γίνει αγώγιμος και ίσσως να μην χρειαστεί να ακουμπήσουμε το πιατάκι για να γίνουμε ψητοί.
Ο ήχος πάντως της τηλεόρασης όταν κλείνει οφείλεται στην έλειψη τάσης που με την σειρά της προκαλεί μια καθοδική σάρωση απο τα (30-40 KHz και προς τα κάτω).
Εκεί ο καθ' ένας ακούει ό,τι θέλει, vril, grill, drill και ό,τι άλλο του βάζει ο νους του.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 21:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το φαινόμενο EVP επίσης πρέπει να έχει σχέση και να είναι παρόμοιο με το πως εκλαμβάνει και ερμηνεύει ο εγκέφαλος διάφορες μορφές-πρόσωπα από τυχαίες συγκεντρώσεις χαοτικών νεφών ή καπνού. Για παράδειγμα όταν διακρίνουμε πρόσωπα ή προβατάκια στα σύννεφα του ουρανού.
Είναι ακριβώς ένα εφέ του εγκεφάλου μας, μόνο που στην περίπτωση του EVP λειτουργεί στο ακουστικό κέντρο του εγκεφάλου.

Επίσης να τονίσω το στιγμιαίο του φαινομένου. Το φαινόμενο ΕVP λειτουργεί μόνο για πολύ λίγα δευτερόλεπτα. Δεν ακούγονται δηλαδή ολόκληρες φράσεις παρά μόνο λίγες ή μια λέξη μέσα από πολλές ώρες χαοτικού λευκού θορύβου.

Ακουλουθεί παράδειγμα μορφής(πάλι στιγμιαία εμφανίζεται ένα πρόσωπο ή δαίμονας) από τυχαία και χαοτική συγκέντρωση καπνού στα γεγονότα της 911:
ordo ab chao (φαινόμενο "τάξης" μέσα από το χάος)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αιλουροειδές
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 02:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αιλουροειδές  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επικοινώνησα με το σάιτ παλιότερα. Η ταινία (την είδα) δεν τους αρέσει, δεν δείχνει την πραγματικότητα. δεν ξέρω τι τεχνικές χρησιμοποιούν στην αποκωδικοποίηση, αλλά κα΄τατάσσουν τα μηνύματα σε 3 κατηγορίες, ανάλογα με την καθαρότητά τους. Στην 1η κατηγορία είναι, λένε σαν να σου μιλά κάποιος πίσω από την πλάτη σου.
Για μένα αυτό είναι νεκρομαντεία με επιστημονικές μεθόδους ή δανειζόμενη την τεχνολογία. Αν όνταω όμως τα πνεύματα έχουν ηλεκτρομαγνητική υφή, μπορούν να παρεμβάλλουν στα μηχανήματα. άλλωστε είναι πολύ πιθανό να επικοινωνούν με τους ανθρώπους μέσω υπερήχων. Κάθε υπερ-φυσική ή παρα-φυσική δραστηριότητα που μπορεί να καταγραφεί σε φίλμ, μαγνητοταινίες , μηχανήματα κλπ και να φανεί σε τρίτους δεν είναι υποκειμενική και φευγαλέα εμπειρία, όπως π.χ. γίνεται με τους σχιζοφρενείς, αλλά είναι πραγματικό φαινόμενο και οφείλεται σε εξω-ανθρώπινη δραστηριότητα. Πρόκειται για συνεργασία ανθρώπων και πνευμάτων. ποιός όμως μας παρέχει τα εχέγγυα ότι τα πνεύματα αυτά είναι των νεκρών συγγενών μας ή όποιου δηλώσουν, τέλος πάντων; Αποκλείεται να έιναι αδέσποτα πνεύματα (δαίμονες) που ξεγελάνε το ανθρώπινο μυαλό; Οι διηγήσεις της Αγίας γραφής μας ειδοποιούν για την ύπαρξη τέτοιων πνευμάτων και για τους κινδύνους που ελλοχεύουν όταν εκθέτουμε τον εαυτό μας στις επιδράσεις τους.
Άλλωστε η επικοινωνία με τα πνεύματα θεωρείται πνευματική μοιχεία, γινόμαστε έρμαια των πνευμάτων αυτών και στο κάτω-κάτω ποτέ δεν βγήκε καμμιά αξιόλογη πληροφορία ή χρήσιμο και σαφές μήνυμα από όλων των ειδών τις επαφές, μαντείες κλπ που επί αιώνες τώρα απασχολούν τους ανθρώπους που θέλουν να τραβήξουν λίγο το πέπλο του αγνώστου...
Προειδοποιήσεις έχουμε ωστόσο για την ύπαρξη των μοχθηρών πνευμάτων. Και γιατί να μην είναι έτσι;
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΥΧΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΙΘΑΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΟ ΚΑΛΠΑΖΟΥΣΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 07:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA SE OLOUS.THA ITHELA NA MATHO AN KAPOIOS EXEI DIKEIMASEI NA ERTHEI SE EPAFH MESW TOY EVP ME KAPOIO APOTHANWN AGAPHMENO TOY PROSOPO.KAI AN NAI POIA HTAN H EMPEIRIA TOU.BLEPETE THELW NA EPIKOINWNHSW ME KAPOION POU EXASA PROSFATA KAI EIXE POLI SYMANTIKO ROLO STH ZWH MOY,OMWS DYSTIXWS DEN KSERW POU PREPEI NA APEYTHINTHW.EYXARISTV POLY!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis Religiosus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Kenya
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 18:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis Religiosus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξερει κανεις αυτοι που ασχολουνται με το αντικειμενο τι software χρησιμοποιουν για να επεξεργαστουν τους ηχους που καταγραφουν;


STOP BIRD FLU!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 21:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
COOL EDIT PRO
www.sintrillium.com SOFTWARE...

Ενισχύει τους ήχους σε τέτοιο βαθμό που δύνασαι να σκούσεις παντού πνεύματα απ' το υπερπέραν.


Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis Religiosus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Kenya
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 23:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis Religiosus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπαρχει Cool Edit Pro.Το link βγαζει στο
http://www.adobe.com/special/products/audition/syntrillium.html
Το Cool Edit Pro ειναι το ιδιο με το Adobe Audition;
Θα πρεπει να ειναι καποιος πολυ τρελος για να δωσει 400 ευρω να αγορασει το Audition για να ακουσει τα φαντασματα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 22:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NAI σωστά, τώρα το είδα.

Η adobe πρέπει να εξαγόρασε τη μικρότερη εταιρεία και άλλαξε το όνομα στο πρόγραμμα.

Δοκίμασε να σηκώσεις πειρατική σημαία ίσως μέσω του emule μπορεί κάτι να τσιμπίσεις.

Όσο για τα 400ευρώ τι σου είναι 400 ευρουδάκια όταν θα μπορείς να μιλάς με τον μπάρμπα σου απ'το υπερπέραν. Μπορεί να σου πει και τα νούμερα του τζόκερ και να κάνεις απόσβεση... who knows...


Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis Religiosus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Kenya
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 23:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis Religiosus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δικιο εχεις.Πρεπει να ριξω καμια ματια στην χαρα του πειρατη.Σιγα μην φιλοτιμηθουν τα φαντασματα και μου μιλησουν μεσω του auditiom,το μονο σιγουρο ειναι οτι θα γραψω ολα μου τα mp3 σε μουσικα CD με φορματ υψηλης ποιοτητας ηχου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Megas
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 12:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Megas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σας σε όλους θέλω αν είναι δυνατό να μου πείτε ότι ξέρετε για το evp τι ακριβώς μπορεί να γίνει αν το κάνεις τι ακριβώς μπορείς να ακούσεις άμα το κάνεις τι πρέπει να έχει κάποιος για να το κάνει?

Και θέλω το μου πείτε αν ξέρετε για να φωτογραφίσεις πνεύμα τι κάμερα θέλει κάποιος και γενικά τι χρειάζεται....

Ευχαριστώ περιμένω απάντηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 10:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρακάτω κείμενο αποτελεί απάντηση στο θέμα που δημοσίευσε ο Radical_Dreamer (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9354) και που λόγο συνάφειας με το παρόν Topic κλειδώθηκε ώστε να συνεχιστεί η συζήτηση εδώ.

Radical_Dreamer:

quote:

Γεια σας,ειμαι καινουριος στο φορουμ, ειμαι 18 χρονων και θα ηθελα να σας αναφερω τι συνεβη πριν μολις μια ωρα περιπου.Θα ηθελα να διευκρινησω πως δεν εχω σκοπο να κοροιδεψω και να πω ψεματα για να κερδισω εντυπωσεις παρα μονο να μοιραστω αυτο που συνεβη μαζι σας και να μου πειτε τι πιστευετε.

Λοιπον,πριν περιπου μια ωρα βρηκα τα λογια ενος τραγουδιου που μου αρεσει πολυ και ειπα να ηχογραφησω τη φωνη μου ενω τραγουδω το συκεκριμενο τραγουδι(ειμαι απαισιος τραγουδιστης

Τα λογια του τραγουδιου ειναι τα εξης(Ειναι το Scars and Wounds των Machine Men)

I believe in life as a soul after death
But please forgive me before my last breath
I've been a fool but I'm not the only one
Will you bless me beneath the real sun

I can feel presence of the souls
They're searching for the reason of this
I can hear the screams of unknown
Remorse, their sins, the scars and wounds
Remind them of unsuccessful life

Παρακαλω δωστε ιδιαιτερη εμφαση σε καθε στιχο.Λοιπον,στην ηχογραφηση αυτη που ηταν τριτη κατα σειρα(δηλαδη ειχα αναφερει αυτα τα λογια αλλες δυο φορες)ακουγεται ενα τσιριγμα στην αρχη.Και για να το ξεκαθαρισω απο τωρα, η τηλεοραση εδειχνε καναπεδες και ηταν σιγα και μακρια,η συσκευη που χρησιμοποιησα δεν το εχει ξανακανει αυτο και δεν ειναι λογικο αφου κατα την ηχογραφιση δεν παραγει ηχο και δεν υπηρχε καποιο αντικειμενο εκει γυρω που να μπορουσε να προκαλεσει τετοιο ηχο.Επισης θα ηθελα να προσθεσω πως τις τελευταιες μερες ημουν καπως ανησυχος σχετικα με γεγονοτα που αφορουν το μεταφυσικο λογω καποιων εμπειριων που ειχα με ενα φιλο.Το θεμα ειναι πως πιστευα πως ειμαι σκεπτικιστης ομως παρολα αυτα επηρεαστηκα πολυ απο αυτο που συνεβη και εγω προσωπικα εχω ακουσει 2 μολις φορες την ηχογραφηση και την εστειλα και σε ενα φιλο μου για να την ακουσει και αυτος και τετοια ωρα δεν θα ηθελα να την ακουσω ξανα.Για αυτο την ανεβασα στο νετ για να ακουσετε και εσεις και να μου πειτε τι πιστευετε και παρακαλω δωστε προσοχη και στους στιχους και αγνοηστε την παραφωνια


Οριστε το link: http://rapidshare.com/files/46033785/REC003.WAV.html
Ευχαριστω!


Μια φίλη μου που ασχολείται πολλά χρόνια με ραδιοφωνικές εκπομπές ακούγοντας το ηχητικό απόσπασμα που ανάρτησες εδώ (http://rapidshare.com/files/46033785/REC003.WAV.html) θεωρεί πως ακούσια (εκούσια μας το απέκλεισες -οπότε το σέβομαι αυτό) σφυρίζεις λίγο πριν ξεκινήσεις να τραγουδάς ορισμένους στοίχους του τραγουδιού (-συμβαίνει σε πολλούς μαθητευόμενους τραγουδιστές).

Το πρώτο μεγάλο σφύριγμα – ανάσα κατά την γνώμη της ακούγεται στην αρχή της ηχογράφησης (00:02.057’’) και επαναλαμβάνεται συγκεκομμένα στο 00:21.334’’ δευτερόλεπτο όπου μεσολαβεί μια παύση σου πριν ξανά ξεκινήσεις να τραγουδάς. Το ίδιο μοτίβο μετά από μια μεγαλύτερη παύση, επαναλαμβάνεται ακόμα πιο συγκεκομμένα στο 00:47’’ δευτερόλεπτο. Αργότερα έχουμε το ίδιο μοτίβο και στην έξοδο του στοίχου σου (00:50).

Με απλά λόγια, δοκίμασε να κρατήσεις διαφορετικά το κασετόφωνο σου σε σχέση με το στόμα σου – τώρα όσον αφορά την φωνή σου, την βρήκε πολύ συμπαθητική .

Υ.Γ.
Το αρχείο ήχου σου είχαμε πρόβλημα να το αναπαράγουμε μέσο WinAMP και Nero Wave-Editor, ευτυχώς το παλιό καλό Cool-Edit και ο MS-Windows Media Player τα κατάφεραν μια χαρά.

Edited by - XD on 01/08/2007 10:32:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 19:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου φάνηκε και εμένα ότι ο ήχος προέρχεται από εσένα μπορεί να είναι
Αυτό που έγραψε ο XD πιο πάνω.
Πάντως τραγουδιστικά χωρίς να είμαι και ειδήμονας η γνώμη μου είναι οτι τα πας καλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

best_19_man
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2007, 22:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους best_19_man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ έχω ένα δείγα από ηχογράφηση...το ηχογράφησα από mp3 player το οποίο το είχα πάνω σε καταψύκτη,κατα τις 3 τη νύχτα...παρατηρείται κάτι περίεργο...ενδιάμεσα κάπου στο 0.48 ακούγεται κάτι σαν τραγούδι αλλά και μια φωνή,μετά σταματάει....να προσθέσω πως είναι ΑΜ και παρόλα αυτά αλλάζοντας κατεύθυνση άκουσα σε μια φάση κανονικό τραγούδι από Καραφώτη...δεν το έχω ηχογραφήσει αυτό!οκ εδώ είναι το απόσπασμα:


http://rapidshare.com/files/51682297/REC001.WAVΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy