ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός ναι η όχι????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 22:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί εννοείς λέγοντας οτι "τα πάντα είναι ενέργεια σε διαφορετική δόνηση"?
Αυτό αδυνατεί να το συλλάβει ο νούς μου... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΥΡΜΙΝΗ
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 10:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΡΜΙΝΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυρίνες με ηλεκτρόνια & διαφορετική δόνηση κάτι τέτοιο ας πούμε:
Φαντάσου μια απόσταση να την κάνεις με τα πόδια & την ιδια απόσταση να την κάνεις με Ferrari ή κάτι πιο γρήγοροΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 20:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:
Για μία ακόμα φορά συμφωνώ μαζί σου, actr.
Εγώ απλά πιστεύω πως θα έπρεπε να απαλλαγούμε από θρησκείες, Θεούς κτλ για να νοιώθουμε εμείς πιό δυνατοί. Ότι μπορούμε να καταφέρουμε μόνοι μας κάποια πράγματα, με τις δικές μας δυνάμεις, που στην πραγματικότητα αυτό γίνεται....

ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΘΕΟ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΩΡΙΣ ΠΙΣΤΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ?
ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΣΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑΥΜΑΤΑ.
ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΕΝΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ ΓΗΙΝΩΝ ΝΟΜΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ.
ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΤΟ-ΘΕΟΠΟΙΗΘΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ Η ΤΟΝ ΘΕΛΕΙ Η ΟΧΙ.
ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ Η ΘΕΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 00:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΘΕΟ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΩΡΙΣ ΠΙΣΤΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ?
ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΣΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑΥΜΑΤΑ.
ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΕΝΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ ΓΗΙΝΩΝ ΝΟΜΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ.
ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΤΟ-ΘΕΟΠΟΙΗΘΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ Η ΤΟΝ ΘΕΛΕΙ Η ΟΧΙ.
ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ Η ΘΕΟΥΣ

Ρε φίλε ώρες ώρες απορώ μαζί σου. Για ανάφερέ μου παραδείγματα οπου με την πίστη ξεπερνάμε τα γήινα όρια της ανθρώπινης πίστης.
Ο dying Incubus δε σου είπε πώς με την απιστία γινόμαστε πιο δυνατοί αλλά συμφώνησε με τα δικά μου λόγια πως δε γίνεται πίσω απο κάθε υπαρξικό και αναζητησιακό(δεν ξέρω αν υπάρχει η λέξη) ερώτημά μας η απάντηση να είναι ο Θεός...

Συμφωνώ μαζί σου πως δεν υπήρξε ποτέ κοινωνία στην ιστορία χωρίς θεό ή θεούς αφού μην ξεχνάς..."η θρησκεία είναι το όπιο του λαού"....(δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιος το είπε αυτό σόρρυ)

Τώρα απο εκεί και πέρα τα συμπεράσματα δικά σου


There is no dark side of the moon really... as a matter of fact it's all darkΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 08:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy, διαφωνώ με τα όσα είπες.
Με το να είσαι θρήσκος περιμένεις από ένα Θεό να σε βοηθήσει ανάλογα με τα καπρίτσια του κι αν ειναι "στις καλές του". Οι εκβάσεις των πράξεων σου κρίνονται από "το θέλημα Του".
Με το να μην αναγάγεις το κάθε τι στις αποφάσεις ενός Θεού αλλά στις δικές σου ικανότητες αποκτάς αυτοπεποίθηση και προσπαθείς περισσότερο για αυτό που θέλεις να πετύχεις γιατί πολλές φορές η επιτυχία ή αποτυχία κρίνεται κι από την προσπάθεια που καταβάλλεις (Πέραν των εξωτερικών παραγόντων).
Και μιλάω από προσωπική πείρα...

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 10:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε φίλε ώρες ώρες απορώ μαζί σου. Για ανάφερέ μου παραδείγματα οπου με την πίστη ξεπερνάμε τα γήινα όρια της ανθρώπινης πίστης.

Tα θαύματα κάθε χρόνο τον 15Αύγουστο στην Παναγία της Τήνου καταγράφονται δεκάδες θαύματα αρρώστων χωρίς καμία ελπίδα που γιατρεύονται. Ο κόσμος συρρέει κάθε χρόνο στην Τήνο την συγκεκριμένη ημερομηνία κατά χιλίαδες μήν πώ εκατομμύρια.
Μήν μου πείς οτι όλοι αυτοί ζούν τόσο πολύ στον κόσμο τους!!
Οι αναφορές απο τα Νέα για ανεξήγητα θαύματα με την βοήθεια Χριστιανών Αγίων γίνονται σε καθημερινή βάση. Και τα θαύματα είναι αποτέλεσμα της πίστης στον Θεό ή άν όχι σε αυτόν σε κάτι ανώτερο πάνω απο μάς που μας βοηθάει. Στα καλά καθούμενα και σε άθεο δέν έχει ακουστεί ποτέ να συμβαίνει το παραμικρό.

Άν πιστεύεις στις δικές σου δυνάμεις αποκτάς αυτοπεποίθηση, προσπαθείς περισσότερο και καταφέρνεις περισσότερο. Συμφωνώ αλλά τα ίδια μπορείς να καταφέρεις απο μόνος σου άν προσπαθήσεις είτε πιστεύεις ή όχι σε Θεό. Δέν είναι δυνατό να θεωρηθεί η πίστη στον Θεό ανασταλτικός παράγοντας για να προσπαθήσεις. Η προσπάθεια και τα προσωπικά κατορθώματα είναι ανεξάρτητα εντελώς της πίστης.
Αλλά χωρίς πίστη μπορεί μέν να καταφέρνεις τα πάντα αλλά είσαι εγκλωβισμένος στους νόμους της Φύσης δέν μπορείς με τίποτα να τους ξεπεράσεις. Υπάρχουν και δυνάμεις πάνω απο μάς και Θεός που μπορούν να μας βοηθήσουν να τους ξεπεράσουμε πετυχαίνοντας ανεξήγητα πράγματα. Αυτό μπορεί να γίνει με την βοήθεια τους γιατί χωρίς την πίστη και την παράκληση σε αυτούς είναι αδύνατο να μας βοηθήσουν.
Ο καρκίνος χωρίς την βοήθεια του Θεού δέν θεραπεύεται όσο δυνατοί και άν είμαστε με την βοήθεια του Θεού θεραπεύεται.

quote:
Συμφωνώ μαζί σου πως δεν υπήρξε ποτέ κοινωνία στην ιστορία χωρίς θεό ή θεούς αφού μην ξεχνάς..."η θρησκεία είναι το όπιο του λαού"....(δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιος το είπε αυτό σόρρυ)

Ναί το είπε ο Μάρξ ο ιδρυτής του Κομμουνισμού και οι κομμουνιστικές κοινωνίες πραγματικά ήταν οι μόνες στην ιστορία που δέν πίστεψαν ποτέ σε κανέναν Θεό. Είδες τί κατάληξη είχαν και πόσο βασάνισαν τους πολίτες τους, είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 10:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy, έχεις ακούσει καθόλου από τους επιστήμονες οτι όταν ένας άνθρωπος ποθήσει κάτι πραγματικά πολύ και πιστέψει οτι αυτό που επιθυμεί είναι πραγματοποιήσιμο, μπορεί να το καταφέρει...?
Αν το έχεις ακούσει, νομίζω οτι σε κάλυψα για τα υποτιθέμενα θαύματα.

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 10:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το έχω ακούσει πολλές φορές και οι επιστήμονες έτσι θέλουν να δώσουν μιά ικανοποιητική εξήγηση για τα θαύματα.
Αλλά εγώ με την σειρά μου όλα τα θαύματα που έχω ακούσει γίνονται ύστερα απο πίστη και επίκλιση ή στον Κύριο ή σε κάποιον Άγιο. Ποτέ δέν έχω ακούσει να συμβαίνει θαύμα χωρίς αυτή την προυπόθεση πρώτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 11:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς κιόλας, αλλά προτιμώ να πιστεύω την επιστήμη και τις εξηγήσεις που δίνει παρά υποθέσεις για θαύματα και Θεούς...

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΡΜΙΝΗ
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 13:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΡΜΙΝΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά φυσικά μπορεις να πιστεύεις ότι θέλεις αλλά η Γή δεν έγινε στρογγυλή όταν το ανακάλυψαν οι επιστήμονες & όταν αποφάσισαν να μη τους κάψουν αλλά να το δεχθούνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 14:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί, δεν έκαψαν κανένα επιστήμονα!!!
Ούτε τον Γαλιλαίο πέρασαν από δίκη.....

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΡΜΙΝΗ
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 16:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΡΜΙΝΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαι το θέμα μας δεν είναι ακριβώς αυτο, αλλά η σχέση πίστης με επιστήμη.Τουλάχιστον χρονικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 17:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΡΜΙΝΗ, απλά απάντησα στο ερώτημα σου....
Όσο για την σχέση πίστης - επιστήμης δεν θα είναι ποτέ αρμονική επειδή η πίστη φοβάται την επιστήμη γιατι την καταρρίπτει κι η επιστήμη δεν θα αποδεχθεί ποτε την πίστη.

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 23:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για την σχέση πίστης - επιστήμης δεν θα είναι ποτέ αρμονική επειδή η πίστη φοβάται την επιστήμη γιατι την καταρρίπτει κι η επιστήμη δεν θα αποδεχθεί ποτε την πίστη.

Εξαρτάται τι εννοούμε "πίστη"
και τι εννοούμε "επιστήμη" (τώρα θα αρχίσω να γράφω σαν τον Deva...)

Αν έχεις πίστη ότι τον κεραυνό τον ρίχνει ο Δίας, τότε σίγουρα θα έχεις πρόβλημα με την επιστήμη...

Αν έχεις όμως πίστη σε κάτι "άλλο" που έδωσε υλικό στην επιστήμη να ασχολείται, τότε αυτό είναι άλλο ζήτημα...

Σε καμιά περίπτωση βέβαια δεν βλέπω διαμάχη, γιατί και τα δυο παίζουν μπάλα σε διαφορετικά γήπεδα οπότε κανονικά δεν θα πρεπει να μπλέκονται...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 01:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρόλα αυτά όμως, μπλέκονται...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 00:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρόλα αυτά όμως, μπλέκονται...

Από μόνα τους δεν μπλέκονται...

Τα μπλέκουν οι εκατέρωθεν ημιμαθείς, εσκεμμένα...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 01:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok, προσωπικά δε μπορώ να πιστέψω οτι υπάρχει θεός από την στιγμή που δεν έχω αποδείξεις.
Δε μπορώ να στηριχτώ ούτε στο μυθολογικό βιβλίο των Εβραίων ούτε στα όσα λένε οι παπάδες 2000 χρόνια.
Προτιμώ τους επιστήμονες που έχουν πολύ πιο λογικές ερμηνείες...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 09:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει Θεός ναι η όχι????

Υπάρχει Θεός ναι η όχι????
NAI!!
και βεβαια υπαρχει.Η αλαζονεια του ανθρωπου ειναι που δεν του επιτρεπει να τον διακρινει.Νομιζετε οτι οι λαοι και ολες οι θρησκειες
ειναι τιποτα τυχαια σκορπια λογια αδυναμων ανθρωπων;
Iσα,ισα ειναι ανθρωποι που ειχαν την δυναμη να ανοιξουν την καρδια τους και να δεχτουν το θειο βαπτισμα της Πιστης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 09:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Υπάρχει Θεός ναι η όχι????

Οχι!!
και βεβαια δεν υπαρχει.
Η εννοια του θεου ειναι φτιαγμενη και επινοημενη στα μετρα του πρωτογονου ανθρωπου που αυτο που αδυνατει να εξηγησει το ονομαζει θεο,και του προσδιδει διαφορες ιδιοτητες,π.χ ρυθμιστη του συμπαντος.
Επιπλεον μεσα σε αυτον τον πρωτογονο ανθρωπο αναπτυσσεται το συναισθημα που ονομαζεται Πιστη και χωρις καμμια τεκμηριωμενη αποδειξη επιβαλλον στους διαφορους λαους και πολιτισμους δογματα που μονο κακο προκαλουν στην ανθρωποτητα.Η επιστημη ομως ειναι εδω για να πολεμησει το σκοταδι με οπλο της την Λογικη μια "ιδιοτητα" που ενυπαρχει στα ανωτερα και πολυ εξελιγμενα οντα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 11:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ryche, μήπως μας μπέρδεψες λιγάκι.....?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cascabell
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 11:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cascabell  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΥΤΕ ΘΕΤΙΚΗ ΟΥΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ.ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΡΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ.ΚΑΠΟΤΕ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ.Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΟΜΩΝ ΠΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΛΗ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ .Η ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ.
Η ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΥΠΑΡΞΕΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕ ΗΜΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΟΛΕΣ.Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΡΡΟΙΕΣ.Η ΑΙΩΝΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ.ΟΤΑΝ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΔΕΝ ΧΡΕΙΖΕΤΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ Η ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΠΛΕΟΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΡΤΙΠΙΑ ΤΟΥ ΝΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΟΝ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΖΙ.
ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΝΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ.Π.Χ. ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΗΛΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΑΠΛΑ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΗΛΙΑΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΤΟΝ ΦΤΥΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ.ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΚΤΡΙΚΑ.Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΑΠΟΡΡΟΙΑΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΟΧΙ.
ΠΙΣΤΗ,ΘΕΟΣ,ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΕΔΟ.

ΘΕΟΣ......Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ.......

cascabellΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 19:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ryche, μήπως μας μπέρδεψες λιγάκι.....?

Μα γιατι φιλε Dying_Incubus το λες αυτο;
εκανα δυο ξεκαθαρες τοποθετησεις συμφωνα με το πνευμα της ερωτησης

καλησπερουδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 21:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χεχεχε!
Να υποθέσω πως ήθελες να καλύψεις και τις 2 πλευρές, έ?
Είσαι η προσωποποίηση της δικαιοσύνης και της ισορροπίας, ryche!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 00:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O φίλος ryche τοποθετήθηκε σωστά...

όσοι κατηγορηματικοί υπέρμαχοι του "Ναι" υπάρχουν, μπορούν να βρεθούν άλλοι τόσοι του "όχι", χωρίς να μπορούν ούτε οι μέν αλλά κυρίως οι δε να αποδείξουν τα λεγόμενά τους...

Το θέμα είναι ότι οι περί τον (οποιοδήποτε) "Θεό" πιστεύοντες έχουν ένα αβαντάζ: μπορούν να του φορτώσουν οτιδήποτε παράδοξο ή λογική ανακολουθία συναντούν μπροστά τους, ενώ οι δεύτεροι "κολλάνε στα σημεία" και μπλοκάρονται σε λογικά αδιέξοδα...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 07:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xmavidis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 10:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xmavidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει Θεός, είμαι Χριστιανός αλλά δε πιστεύω στο κάθετι που λέει η εκκλησία.

Νομίζω το μεγαλύτερο λάθος της εκκλησίας είναι το ότι πρέπει να 'χει άποψη για το κάθε τι, σε αντίθεση με την επιστήμη που ορθώς αν δεν έχει "σκληρές" αποδείξεις δεν βγάζει κάποιο νέο νόμο ή μια νέα ανακάλυψη μόνο και μόνο λόγω της υπάρξης κάποιων ενδείξεων. Η άγνοια είναι καλύτερη από την αμάθεια.

Σίγουρα, ποτέ δε θα ανακαλυφθεί από την επιστήμη κάποιο στοιχείο αν υπάρχει Θεός ή όχι, είναι θέμα πίστης λοιπόν.

Enjoy the webΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 10:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' όσο γνωρίζω η επιστήμη δεν αποδέχεται καμία θρησκεία ως αληθινή...
Μίλησες ορθά πάντως και με βρίσκει σύμφωνο η γνώμη σου.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xmavidis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 11:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xmavidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιστήμη όπως σωστά είπες δε δέχεται καμιά θρησκεία όμως όπως είπα και προηγουμένως δε μπορεί να απορρίψει τα πράγματα που δε γνωρίζει ακόμα, κάτι τέτοιο θα ήταν έξω από την επιστημονική δεοντολογία.

Enjoy the webΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 23:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χεχεχε!
Να υποθέσω πως ήθελες να καλύψεις και τις 2 πλευρές, έ?
Είσαι η προσωποποίηση της δικαιοσύνης και της ισορροπίας, ryche!


Dying_Incubus χαιρε!
Φιλε μου προθεση μου δεν ηταν να φανω δικαιος.Χρειαζεται πληρη αντικειμενικοτητα για κατι τετοιο.Αυτο που προσπαθησα να φανερωσω ειναι οτι η αρχικη ερωτηση ειναι Λαθος κατα την αποψη μου.Η απολυτοτητα και η ακαμψια της ερωτησης οδηγουνε αμεσα την κουβεντα σε απολυτα συμπερασματα τεμαχιζοντας αν θες την ιδια την ολοτητα της εννοιας του θεου.

Αυτο που μου κανει ακομα μεγαλυτερη εντυπωση ειναι οχι γιατι γεννηθηκε μια τετοια ερωτηση στο νου του συνοδοιπορου αλλα το οτι ανοιξε ενα τοπικ θετοντας την απορια του με τοσο καθετο τροπο.
Αναρρωτιεμαι γιατι εχει σημασια να συζηταμε κατι τετοιο;
Τι θα προσφερε στον αναζητητη μια απαντηση μου ή δικη σου ή καποιου αλλου;Ποιος εχει αναγκη απο απαντηση;Σε τι θα καλυτερεψει την ζωη του αν μαθει απο καποιον αλλο αν υπαρχει θεος ή δεν υπαρχει;

Τετοιες αποριες μου γεννιουνται σε τετοια ερωτηματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 23:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως έχεις δίκιο! Το θέμα είναι τοποθετημένο κάπως κάθετα...
Το ζήτημα είναι όμως τι πιστεύει ο καθένας μας.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy