ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 11:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
Α, δεν ξερεις τι χάνεις...
Σε βρίσκω λιγο φυγόπονο πάντως.

Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 12:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Σε εμένα απευθύνεσαι, Rumyana? Αν ναί, ομολογώ πως είμαι λιγο αναβλητικός, λίγο αναίσθητος.... Χεχε! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 22:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
Καλησπέρα , θα ηθελα να ρωτησω τον xchamp αν
γνωριζει και για αλλες υποπτες μεταφρασεις με
εξαφανισμένα "του" και παραποιημενες αντωνυμιες εκτος
απο τις 2 περιπτωσεις που μου παρεθεσε σε προηγουμενο ποστ.

Επισης αν υπαρχει κανενα ολοκληρωμενο αρθρο που μπορω να προμηθευτω αναζητησω ...

Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 15:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe

Γεια σας κ απο εμενα. Ελειπα 5-6 μήνες , κ ετσι μολις σημερα ειδα πως υπαρχει αυτο το θεμα.

Ειμαι 18 χρονον, εδω κ περιπου 10 χρονια στην παρεα μου ειναι μια κοπελα, στην ηλικια μου φυσικα, που ειναι μαρτυρας του Ιαχωβά.
Ο πατερας της ειναι χριστιανος, εχουν όλα τα παιδια βαπτιστει, ομως εκεινα ακολουθουν την θρησκεια της μητερας τους.

Απο αυτα που μου εχει πει η ιδια, πιστευουν οτι στην δευτερα παρουσια, ολοι θα πεθάνουν κ οι μονοι που θα επιζησουν ειναι αυτοι. Στην συνεχεια η γη θα χωριστει κ θα μοιραστεί σε εκεινους και η ζωη θα συνεχιστει με εκεινους μονο να ζουν πανω στην γη κ να την κυβερνουν, διπλα στο βασίλειο Του.

Ακομα, δεν κανουν παρελαση, δεν γιοστάζουν, δεν κανουν γενέθλια και δεν δεχονται να πανε στρατο επειδι δεν τους επιτρεπετε να πιασουν όπλο, δεν δημιουργουν ερωτικες σχεσεις κ πολλα αλλα..

Στο νισή υπαρχουν αρκετοι που ειναι μαρτυρες. Αυτο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι ειναι πολυ κλειστει σαν ανθρωποι, και συνήθως κανουν παρεα μονο μεταξυ τους. Κατα καποιο τροπο μας αποφευγουν.

ΥΓ: Συγνώμη για τυχον ορθογραφικά λαθη!

A reason 2 start over new, 'n' the reason is u..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 07:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Alkithoe, αυτά που είπες για τους Μάρτυρες του Ιεχωβά είναι πάνω κάτω οι βασικές αρχές του.
Επειδή ξέρω αρκετά νομίζω για αυτούς, θα σου παραθέσω τα εξής:
1) Δεν κάνουν τον σταυρό τους, αφού τον θεωρούν σύμβολο βασανισμού του Ιησού, και δεν προσκυνούν σε εικόνες.
2) Δεν πιστεύουν σε γιορτές αγίων και γενικά πιστεύουν πως οι άγιοι θα είναι 144.000 οι οποίοι θα μπούν στον Παράδεισο μετά την Δευτέρα Παρουσία.
3) Δεν πιάνουν όπλο στο στρατό και δεν κάνουν προγαμιαίο σέξ.
4) Δεν πηγαίνουν στην εκκλησία και δεν υϊοθετούν τα μυστήρια της (γάμος, βάφτιση και κηδεία).
Έχουν δικά τους μυστήρια για αυτούς τους λόγους.
5) Κατά τακτά χρονικά διαστήματα (νομίζω κάθε Κυριακή) κάνουν συνάθροιση σε κάποιο μεγάλο χώρο και διαβάζουν αποσπάσματα της "Αγίας Γραφής", όπως πχ πηγαίνουν την Κυριακή στη λειτουργία οι Ορθόδοξοι.
6) Θεωρούν πως δε μπορούν να κοινωνήσουν όλοι και το κάνει μόνο μία πολύ μικρή ομάδα από αυτούς, νομίζω οι πιό μεγάλοι σε ηλικία.

Γενικά, είναι πιο δογματικοί από τους Χριστιανούς Ορθόδοξους και πιστεύουν μόνο όσα αναφέρει η "Αγία Γραφή".
Θεωρούν χρέος τους να ενημερώνουν τον απλό κόσμο για το δόγμα τους (για αυτό και μοιράζουν τα περιοδικά τους) αλλά συνηθίζουν να κάνουν παρέα μεταξύ τους και να αλληλοβοηθιούνται πάλι μεταξύ τους.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 11:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
Νομίζω οτι η εν λόγο οργάνωση δεν θα έπρεπε να εξατάζεται σε ένα φόρουμ σχετικό με θρησκείες ...αλλά σε ένα φόρουμ σχετικό με οικονομία και διοίκηση επιχειρήσεων.Ένας εκδοτικός οίκος που έχει καταφέρει μια σχεδόν μόνιμη πελατεία...η οποία λειτουργεί αμισθί και σαν πλασιέ της....Το δόγμα τους έχει τροποποιηθεί ουκ ολίγες φορές...και φυσικά αν κάποιος έχει ενστάσεις με αυτό ή με τις τροποποιήσεις αποκόπτεται με μεθοδεύσεις εντελώς ολοκληρωτικές...ΑΠΟΦΑΣΙΖΩΜΕΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΣΩΜΕΝ.

Έχει ήδη χαρακτηρισθεί απο ευρωπαικά δικαστήρια ως επικίνδυνη οργάνωση(όπως αναφέρεται σε σχετικά σάιτς στο ίντερνετ)......κι ίσως αυτό είναι το σημαντικότερο σημείο στο οποίο θα έπρεπε να εστιαστεί κανείς....στο πόσο επικίνδυνη μπορεί να γίνει η οργάνωση αυτή αν αρχίσει και αναπτύσεται περισσότερο...Για δε το πλήθος που την ακολουθεί....το μόνο που θα μπορούσα να εκφράσω είναι τη λύπη μου...

Edited by - LOGOS on 03/08/2006 13:13:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 11:30:34  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε LOGOS,
ενδιαφέροντα τα όσα είπες.
Μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις κάποιο παράδειγμα σχετικά με την τροποποίηση του δόγματός τους και σχετικά με αυτό που λες "ΑΠΟΦΑΣΙΖΩΜΕΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΣΩΜΕΝ";

Γνωρίζεις κάποιες αποφάσεις των ευρωπαϊκών δικαστηρίων;

Ίσως αν υπήρχε κάποιος μάρτυρας του Ιεχωβά να μας δώσει κάποια στοιχεία σχετικά με το "δόγμα" τους;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 12:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
quote:

Φίλε LOGOS,
ενδιαφέροντα τα όσα είπες.
Μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις κάποιο παράδειγμα σχετικά με την τροποποίηση του δόγματός τους και σχετικά με αυτό που λες "ΑΠΟΦΑΣΙΖΩΜΕΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΣΩΜΕΝ";

Γνωρίζεις κάποιες αποφάσεις των ευρωπαϊκών δικαστηρίων;

Ίσως αν υπήρχε κάποιος μάρτυρας του Ιεχωβά να μας δώσει κάποια στοιχεία σχετικά με το "δόγμα" τους;




Αγαπητέ φίλε...το ίντερνετ βρίθει απο μαρτυρίες πρώην μαρτύρων και αν βάλεις σε οποιοδήποτε πόρταλ το ex JW (ex Jehoba witness) θα βρείς μια πληθώρα σάιτ που γράφτηκαν απο απεσπασμένα μέλη αυτής της οργάνωσης...Υπάρχει επίσης και βιβλιογραφία σχετική με όλα αυτά και με τις αντιφάσεις τους παραθέτοντας αποσπάσμα μέσα απο τέυχη της Σκοπιάς.
Ενδεικτικά θα αναφέρω και ένα ελληνικό σάιτ
http://www.oodegr.com/paratir/grindex.htm
στο οποίο θα βρείς πολλές πληροφορίες και ειδικά για το θέμα ΑΠΟΦΑΣΙΖΩΜΕΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΣΩΜΕΝ διάβασε το ψηφιακό βιβλίο που εκτίθεται στη σελίδα και φέρει τον τίτλο "ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ".

Όσο για τις δογματικές αντιφάσεις τους...θα αρκεστώ σε μια που "βγάζει μάτι"...Οι μάρτυρες δεν πιστεύουν στον Σταυρό....τον θεωρούν κάτι σαν ειδωλολατρικό σύμβολο και υποστηρίζουν οτι ο Χριστός κρεμάστηκε σε πάσαλο.Έλα όμως που μέχρι πριν κάποια χρόνια ο Σταυρός ήταν έμβλημα της Σκοπιάς και της οργάνωσης τους...υπάρχουν βιβλία ακόμα και του ίδιου του Ράδερφορντ που εικονίζουν το Χριστό σταυρωμένο ενώ το μνημείο που έφτιαξε η ίδια η Σκοπιά στον ιδρυτή της (Ρώσσελ) φέρει επίσης Σταυρό.(Βέβαια ειδικά περι αυτού του μνημείου...υπάρχουν αναφορές στο ίντερνετ που υποδηλώνουν και άλλα πολλά πράγματα...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 12:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
Και να προσθέσω και κάτι ακόμα...που επίσης μπορεί να γίνει κατανοητό τόσο μέσα απ τις πηγές που προσφέρει το ίντερνετ όσο και συζητώντας με κάποιον μάρτυρα.Γι αυτούς η βασική πηγή φώτισης δεν είναι η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ...αλλά τα έντυπα της εταιρείας τους και κυρίως οι Γραφικές μελέτες (τις οποίες έγραψε ο ιδρυτής τους Ρώσσελ...άσχετα αν έπεσε πολλάκις έξω στις εκτιμήσεις του περι δευτέρας παρουσίας..και συντέλειας του κόσμου).

Δεν υπήρξα ποτέ μέλος αυτής της εταιρίας...αλλά δυστυχώς κάποιοι γνωστοί μου παρασύρθηκαν και οι συζητήσεις μαζί τους μου έδωσαν το ερέθισμα να ψάξω λίγο περισσότερο τι συμβαίνει....Όσο για το "επικίνδυνη αίρεση" αυτός είναι χαρακτηρισμός που απέδωσαν τα γαλλικά δικαστήρια (αν θυμάμαι καλά..) και που σίγουρα μπορείτε να το βρείτε κι αυτό στο διαδίκτυο...

Edited by - LOGOS on 03/08/2006 12:54:48

Edited by - LOGOS on 03/08/2006 12:57:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 06:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ..ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΟΥΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ..ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΤΟΣ 2006 Η ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ..ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΜΕΡΙΚΩΝ ΤΕΤΟΙΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ...ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ...

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 11:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
quote:

ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ..ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΟΥΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ..ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΤΟΣ 2006 Η ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ..ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΜΕΡΙΚΩΝ ΤΕΤΟΙΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ...ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ...

Raphael



Ίσως ένα απ τα πιο μελανά σημεία αυτής της εταιρίας είναι αυτό που αναφέρεις φίλε μου.Τόσο στην ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ (Γένεσις) όσο και στην ΚΑΙΝΗ (ΠΡΑΞΕΙΣ..) γίνεται λόγος για αποχή απ το αίμα....αλλά πιο αίμα...αυτό των ζώων που χρησιμοποιούσαν στις θυσίες και εν συνεχεία το έτρωγαν....Η μετάγγιση ήταν κάτι εντελώς άγνωστο για τον κόσμο των Γραφών.Πώς υπεργενικεύτηκε αυτή η αποχή απ το αίμα...και έγινε τρόπαιο των "εκλεκτών" κατα των μεταγγίσεων είναι πραγματικά να κλαίει και να γελάει κανείς.Όμως αφού θέλουν να κάνουν υπεργενικεύσεις...και να απέχουν πλήρως του αίματος...θα πρέπει να βγάλουν απο μέσα τους και το αίμα που ρέει στις αρτηρίες και τις φλέβες τους (όσο παράλογο και να ακούγεται αυτό....συμβαδίζει απόλυτα με τη λογική που ερμηνεύουν κάποια εδάφια).Αλήθεια....μπορεί ένας άνθρωπος να αποφύγει τη μετάγγιση...ακόμα και με όλα αυτά τα μέτρα που λαμβάνει η εταιρία? Δυστυχώς γι αυτούς μάλλον όχι....μιας και όσο είμαστε έμβρυα...μέσω του πλακούντα το αίμα μας ανακατεύεται με το αίμα της μητέρας μας...άρα όλοι γεννιόμαστε με μεταγγισμένο αίμα.Για να μην προσθέσω και το ενδεχόμενο ανταλλαγής αίματος κατα την διάρκεια της συνεύρεσης δυο ανθρώπων με σκοπό την τεκνοποιία (όπου πολλές φορές δημιουργούνται τραυματισμοί στις ανατομικές επιφάνειες που επαφίονται κατα την διάρκεια της συνουσίας).

Στο ίντερνετ...βρήκα όμως κάτι που με έκανε να αηδιάσω ακόμα περισσότερο.Κάποια απ τα παιδιά που πέθαναν επειδή δεν δέχτηκαν αίμα (όταν το χρειάζονταν) ...γίνανε εξώφυλλα σε έντυπα τους "ως παραδείγματα προς μίμησιν".Έχω γνωστά μου άτομα...που προσχώρησαν στην εταιρεία αυτή...και που παρακάμπτουν ιατρικές πράξεις (που έχουν το ρίσκο της μετάγγισης)αν και τις έχει ανάγκη η κατάσταση της υγείας τους...μόνο και μόνο για να μην ανακατευτεί το αίμα τους.Όμως ...ένας εύλογος (πιστεύω) προβληματισμός που εγείρεται μέσα μου βλέποντας αυτήν την στάση ζωής είναι...άν ένας άνθρωπος είναι έτοιμος να δώσει ακόμα και τη ζωή του για κάτι....άραγες πόσο πιο έτοιμος δεν θα είναι να κάνει οποιεσδήποτε άλλες παραχωρήσεις γι αυτό το ίδιο το κάτι.(Όπου κάτι...βάλτε εσείς το οτιδήποτε....)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 22:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity
Πάντως το περίεργο είναι που ούτε ένας από την πλευρά τους δεν βγήκε να αναλύσει τα πιστεύω τους και να προβάλλει βάσιμα επιχειρήματα. Είναι πραγματικά θλιβερό


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 14:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
quote:

Πάντως το περίεργο είναι που ούτε ένας από την πλευρά τους δεν βγήκε να αναλύσει τα πιστεύω τους και να προβάλλει βάσιμα επιχειρήματα. Είναι πραγματικά θλιβερό


Θα έλεγα κάθε άλλο παρά περίεργο είναι αυτό...άν αναλογιστεί κανείς ποια είναι η στάση τους απέναντι σε αυτούς που διώχνουν απ την εταιρεία...για λόγους όχι πάντα ιδιαίτερα σοβαρούς αλλά και για το ότι τολμούν να προβάλουν ενστάσεις απέναντι στις ερμηνείες που δίνει η εταιρεία.Εμείς εδώ...σαφέστατα εκφράζουμε πολλές ενστάσεις ..άρα κάθε άλλο παρά προβατοειδείς δείχνουμε ώστε να έρθουν και να μας μιλήσουν.Στην ορολογία της αγοράς....δεν θα μπορούσαμε να ανήκουμε στο target group της εταιρείας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 20:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity
Άστα να πάνε φίλε. Ευτυχώς που δεν γεννηθήκαμε σε τέτοια οικογένεια


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fatsas2007
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 10:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fatsas2007
Στο εδαφιο ιωαννης 1:1 αναφερει<<εν αρχη ητο ο Λογος,και ο λογος ητο παρα τω Θεω,και θεος ητο ο λογος>>εδω βασιζονται για να υποστηριξουν την τριαδα....ωστοσο παρατηρηστε οτι και εδω τα συμφραζομενα θετουν τη βαση για ακριβη κατανοηση......ακομα και η νεολληνικη μεταφραση λεει<<ο λογος ητο παρα[δηλ,μαζιμε]τω θεω>>καποιος που ειναι<<μαζι>>με καποιο αλλο προσωπο δεν μπορει να ειναι ο ιδιος εκεινο το αλλο προσωπο ..... ..
ΚΑΘΩΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ,Ο ΙΗΣΟΥΣ ΦΩΝΑΞΕ<< ΘΕΕ ΜΟΥ,ΘΕΕ ΜΟΥ,ΔΙΑ ΤΙ ΜΕ ΕΓΚΑΤΕΛΙΠΕΣ?>>(ΜΑΡΚΟΣ 15:34) ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΦΩΝΑΖΕ ΟΙΗΣΟΥΣ?...ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΑΤΟΥ ΤΟΥ? ΑΣΦΑΛΩΣ ΑΥΤΗ Η ΚΡΑΓΗ,<<ΘΕΕ ΜΟΥ>>,ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΟΤΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ ΘΕΟ...........................
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΓΙΑ ΜΕΡΗ ΤΡΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ.ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ,ΤΟΤΕ ΤΟ ΕΔΑΦΙΟ ΑΒΒΑΚΟΥΜ 1:12 ΕΙΝΑΙ ΕΣΦΑΛΜΕΝΟ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ << Ο ΑΓΙΟΣ ΘΕΟΣ ΜΟΥ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΘΝΗΣΚΕΙΣ>>.Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΟΜΩΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΝΕΣΤΗΣΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ?.....ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΝΕΚΡΟΣ,ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.......ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ,ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΕΚΡΟΣ,ΤΟΤΕ Ο ΠΡΟΣΠΟΙΗΤΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΤΟΥ ΛΥΤΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΑΔΑΜ....ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΑΤΕΒΑΛΕ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ.ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ <<Ο ΘΕΟΣ[ΠΟΥ]ΑΝΕΣΤΗΣΕ[ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ]ΛΥΣΑΣ ΤΑΣ ΩΔΙΝΑΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ>>(ΠΡΑΞΕΙΣ 2:24)


ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΡΑΦΙΚΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ....ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΜΥΣΤΙΡΙΟ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 12:28:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Στο εδαφιο ιωαννης 1:1 αναφερει<<εν αρχη ητο ο Λογος,και ο λογος ητο παρα τω Θεω,και θεος ητο ο λογος>>εδω βασιζονται για να υποστηριξουν την τριαδα....ωστοσο παρατηρηστε οτι και εδω τα συμφραζομενα θετουν τη βαση για ακριβη κατανοηση......ακομα και η νεολληνικη μεταφραση λεει<<ο λογος ητο παρα[δηλ,μαζιμε]τω θεω>>καποιος που ειναι<<μαζι>>με καποιο αλλο προσωπο δεν μπορει να ειναι ο ιδιος εκεινο το αλλο προσωπο ..... ..
ΚΑΘΩΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ,Ο ΙΗΣΟΥΣ ΦΩΝΑΞΕ<< ΘΕΕ ΜΟΥ,ΘΕΕ ΜΟΥ,ΔΙΑ ΤΙ ΜΕ ΕΓΚΑΤΕΛΙΠΕΣ?>>(ΜΑΡΚΟΣ 15:34) ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΦΩΝΑΖΕ ΟΙΗΣΟΥΣ?...ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΑΤΟΥ ΤΟΥ? ΑΣΦΑΛΩΣ ΑΥΤΗ Η ΚΡΑΓΗ,<<ΘΕΕ ΜΟΥ>>,ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΟΤΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ ΘΕΟ...........................
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΓΙΑ ΜΕΡΗ ΤΡΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ.ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ,ΤΟΤΕ ΤΟ ΕΔΑΦΙΟ ΑΒΒΑΚΟΥΜ 1:12 ΕΙΝΑΙ ΕΣΦΑΛΜΕΝΟ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ << Ο ΑΓΙΟΣ ΘΕΟΣ ΜΟΥ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΘΝΗΣΚΕΙΣ>>.Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΟΜΩΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΝΕΣΤΗΣΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ?.....ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΝΕΚΡΟΣ,ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.......ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ,ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΕΚΡΟΣ,ΤΟΤΕ Ο ΠΡΟΣΠΟΙΗΤΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΤΟΥ ΛΥΤΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΑΔΑΜ....ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΑΤΕΒΑΛΕ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ.ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ <<Ο ΘΕΟΣ[ΠΟΥ]ΑΝΕΣΤΗΣΕ[ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ]ΛΥΣΑΣ ΤΑΣ ΩΔΙΝΑΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ>>(ΠΡΑΞΕΙΣ 2:24)


ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΡΑΦΙΚΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ....ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΜΥΣΤΙΡΙΟ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕ..


Φίλε fatsas2007, χαίρομαι που συνεισφέρεις στις συζητήσεις που είναι σχετικές με τους αδελφούς μας μάρτυρες του Ιεχωβά.

Όταν λέει "Εξ αρχής ή Εν αρχή (όπως θες πεστο) ήταν ο λόγος, για πια αρχή μας μιλά;;
Αν έχεις την καλοσύνη, παράθεσε και τα αντίστοιχα εδάφια σε παρακαλώ.

Οι μάρτυρες του Ιεχωβά πιστεύουν ότι ο Ιησούς Χριστός (δεχόμενοι για την περίσταση ότι είναι "κατώτερος θεός") ήρθε σε εμάς ως τέλειος άνθρωπος;

Πριν σχολιάσω αυτά που είπες θα ήθελα μια απάντηση, αν θες φυσικά, σε αυτά που σε ρωτώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 16:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
quote:

Στο εδαφιο ιωαννης 1:1 αναφερει<<εν αρχη ητο ο Λογος,και ο λογος ητο παρα τω Θεω,και θεος ητο ο λογος>>εδω βασιζονται για να υποστηριξουν την τριαδα....ωστοσο παρατηρηστε οτι και εδω τα συμφραζομενα θετουν τη βαση για ακριβη κατανοηση......ακομα και η νεολληνικη μεταφραση λεει<<ο λογος ητο παρα[δηλ,μαζιμε]τω θεω>>καποιος που ειναι<<μαζι>>με καποιο αλλο προσωπο δεν μπορει να ειναι ο ιδιος εκεινο το αλλο προσωπο ..... ..
ΚΑΘΩΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ,Ο ΙΗΣΟΥΣ ΦΩΝΑΞΕ<< ΘΕΕ ΜΟΥ,ΘΕΕ ΜΟΥ,ΔΙΑ ΤΙ ΜΕ ΕΓΚΑΤΕΛΙΠΕΣ?>>(ΜΑΡΚΟΣ 15:34) ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΦΩΝΑΖΕ ΟΙΗΣΟΥΣ?...ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΑΤΟΥ ΤΟΥ? ΑΣΦΑΛΩΣ ΑΥΤΗ Η ΚΡΑΓΗ,<<ΘΕΕ ΜΟΥ>>,ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΟΤΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ ΘΕΟ...........................
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΓΙΑ ΜΕΡΗ ΤΡΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ.ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ,ΤΟΤΕ ΤΟ ΕΔΑΦΙΟ ΑΒΒΑΚΟΥΜ 1:12 ΕΙΝΑΙ ΕΣΦΑΛΜΕΝΟ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ << Ο ΑΓΙΟΣ ΘΕΟΣ ΜΟΥ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΘΝΗΣΚΕΙΣ>>.Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΟΜΩΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΝΕΣΤΗΣΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ?.....ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΝΕΚΡΟΣ,ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.......ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ,ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΕΚΡΟΣ,ΤΟΤΕ Ο ΠΡΟΣΠΟΙΗΤΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΤΟΥ ΛΥΤΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΑΔΑΜ....ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΑΤΕΒΑΛΕ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ.ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ <<Ο ΘΕΟΣ[ΠΟΥ]ΑΝΕΣΤΗΣΕ[ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ]ΛΥΣΑΣ ΤΑΣ ΩΔΙΝΑΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ>>(ΠΡΑΞΕΙΣ 2:24)


ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΡΑΦΙΚΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ....ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΜΥΣΤΙΡΙΟ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕ..




"1 ΕΝ αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος. 2 Ούτος ην εν αρχή προς τον Θεόν. 3 πάντα δι' αυτού εγένετο, και χωρίς αυτού εγένετο ουδέ εν ό γέγονεν." Το ότι τα "πάντα δι'αυτού εγένετο και χωρίς αυτού εγένετο ουδέ εν ό γέγονεν" σε συνδιασμό με το Γενεσις α'1 "Εν αρχή εποίησεν ο Θεός τον ουρανόν και την γήν" δεν μαρτυρούν το τι είναι ο Ιησούς ?

Το Ρωμ.θ'5 " 5 ων οι πατέρες, και εξ ων ο Χριστός το κατά σάρκα, ο ων επί πάντων Θεός ευλογητός εις τους αιώνας· αμήν. " ..είναι ένα απ τα εδάφια που μας φωτίζουν περι του ότι ο Ιησούς υπήρξε στη γή ως Θεάνθρωπος και συνεπώς ότι αναφέρεται σε θάνατο αφορά το κατα σάρκα του.Μην ξεχνάς όμως ότι τις τρείς μέρες που βρίσκονταν στον Άδη...συνέχιζε το σωτήριο έργο Του στις ψυχές που βρίσκονταν στον Άδη.
(Πάντως μιας και συζητάμε περι θανάτου...μπορείς να μου απαντήσεις σε παρακαλώ τι πιστεύουν οι μάρτυρες για το τι ακολουθεί μετα τον θάνατο ,πως επιλέγουν τους "κεχρισμένους" και ποιά η μοίρα αυτών των "κεχρισμένων" ?)

Περι δε της Τριαδικότητας θα μπορούσαμε να πούμε πολλά ας ξεκινήσουμε όμως απ τη Γένεση α'26 "26 και είπεν ο Θεός· ποιήσωμεν άνθρωπον κατ ‘ εικόνα ημετέραν και καθ ‘ ομοίωσιν, και αρχέτωσαν των ιχθύων της θαλάσσης και των πετεινών του ουρανού και των κτηνών και πάσης της γης και πάντων των ερπετών των ερπόντων επί γης γης." όπου ο Θεός είπεν "ποιήσωμεν"...γιατί στον πληθυντικό ? Ομοίως στο Γένεσις γ'22 "22 και είπεν ο Θεός· ιδού Αδάμ γέγονεν ως εις εξ ημών, του γινώσκειν καλόν και πονηρόν· και νυν μη ποτε εκτείνη την χείρα αυτού και λάβη από του ξύλου της ζωής και φάγη και ζήσεται εις τον αιώνα." πρόσεξε το "εξ ημών".Ομοίως και στον Γένεσις ια'7 " δεύτε και καταβάντες συγχέωμεν αυτών εκεί την γλώσσαν, ίνα μη ακούσωσιν έκαστος την φωνήν του πλησίον" πρόσεξε το "συγχέωμεν".
Στον Ματθαίο γ'16-17 " και βαπτισθείς ο Ιησούς ανέβη ευθύς από του ύδατος· και ιδού ανεώχθησαν αυτω οι ουρανοί, και είδε το Πνεύμα του Θεού καταβαίνον ωσεί περιστεράν και ερχόμενον επ’ αυτόν· 17 και ιδού φωνή εκ των ουρανών λέγουσα· ούτός εστιν ο υιος μου ο αγαπητός, εν ω ευδόκησα." μπορούμε να δούμε τα τρία πρόσωπα της τριάδος ενώ στο Ματθαίο κη'19 "19 πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη, βαπτίζοντες αυτούς εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος." φαίνεται και το ισότιμο τους.Και θα μπορούσαμε να παραθέσουμε και άλλα εδάφια...όμως φίλε μου θα συμφωνήσω με τον φίλο Ψηλό ότι έχουν μείνει αρκετά απ τα ερωτήματα που σου θέσαμε εντελώς ανέγγιχτα (ειδικά αυτά που αφορούν την εταιρεία) και θα θέλαμε τη θέση σου και σε αυτά.

Edited by - LOGOS on 12/08/2006 16:32:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 16:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΝ ΜΑΡΤΥΡΩΝ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ ΕΙΝΑΙ www.watchtower.org ΚΑΙ ΠΑΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Η ιστοσελίδα αυτή φροντίζει βέβαια για την ξενάγηση στην οργάνωση των μαρτύρων αλλά δεν έχει εφαρμογές όπως φόρουμ ή chatroom ώστε να μπορέσει κάποιος να συζητήσει μαζί τους.Μήπως έχεις υπόψη σου κάποια ιστοσελίδα μαρτύρων όπου να δίδεται η ευκαιρία αλληλεπίδρασης υπο μορφή συζήτησης είτε σε πραγματικό χρόνο (chatroom) είτε όχι (φόρουμ)?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

user10
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 14:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους user10
Σχετικά με το αν ο Χριστός είναι ο Θεός ή όχι:

Στα θρησκευτικά Β' Γυμνασίου είχαμε μάθει ότι ο Χριστός λέει "ο Πατέρας Μου" και "ο Πατέρας σας", αλλά ποτέ "ο Πατέρας Μας", ακριβώς για να τονίσει την ιδιαίτερη σχέση Του με τον Πατέρα!

Από την άλλη, σχετικά με τον αν πέθανε ή όχι και ποιος τον ανέστησε:
Πιστεύουμε ότι ο Χριστός είναι τέλειος θεός και τέλειως άνθρωπος. Πώς θα μπορούσε να είναι τέλειως άνθρωπος αν δεν πέθαινε;;; Τώρα για το πώς αναστήθηκε, δεν μπορώ να το πω ούτε εγώ ούτε κανένας, γιατί κάποια πράγματα τα γνωρίζει μόνο ο Θεός!

Δεν νομίζω πώς έχει νόημα να προσπαθούμε να καταλάβουμε το τι κάνει ο Θεός ή το ποιος είναι ο Θεός βασιζόμενοι στις δικές ανθρώπινες εμπειρίες!!! Αν κάποιος νομίζει ότι "αντιλαμβάνεται" το Θεό, καλό θα είναι να... τον προσέχουμε (χωρίς παρεξήγηση)!

Το θέμα είναι πως η θρησκεία είναι κάτι που βασίζεται στην πίστη, και όχι στην επιστημονική παρατήρηση! Στο κάτω κάτω, το Σύμβολο της Πίστεως ξεκινά λέγοντας: "Πιστεύω εις ένα Θεό Πατέρα Παντοκράτορα..." και όχι "Έχει αποδειχθεί ότι υπάρχει Θεός κτλ κτλ"

Ο Κύριος μεθ'υμών!

Hope is only thing you must never lose!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 17:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
Επειδή ακούγεται απο πολλούς ότι στην Παλαιά διαθήκη δεν αναφέρεται πουθενά το ότι ο Ιησούς Χριστός είναι ταυτόχρονα τέλειος Θεός και τέλειος άνθρωπος, παραθέτω ένα απόσπασμα απο τον 109ο ψαλμό του Δαβίδ, όπου αναφέρεται απο τον Δαβίδ προφητικά το μυστήριο της ενσαρκώσεως του Θεού.

Οι ψαλμοί βρίσκονται στο:
http://www.pigizois.gr/psalmoi_david/

Ψαλμός ΡΘ΄. 109

Είπεν ο Κύριος τω Κυρίω μου· Κάθου εκ δεξιών μου, έως αν θω τους εχθρούς σου υποπόδιον των ποδών σου. Ράβδον δυνάμεως εξαποστελεί σοι Κύριος εκ Σιών και κατακυρίευε εν μέσω των εχθρών σου. Μετά σου η αρχή εν ημέρα της δυνάμεως σου, εν ταις λαμπρότησι των αγίων σου. Εκ γαστρός προ εωσφόρου εγέννησα σε. Ώμοσε Κύριος και ού μεταμεληθήσεται· συ ιερεύς εις τον αιώνα, κατά την τάξιν Μελχισεδέκ...

Ας δούμε τώρα τι λέει ο ψαλμός αναλυτικά και ας ψάξουμε να βρούμε σε ποιό πρόσωπο αναφέρεται:

"Είπεν ο Κύριος τω Κυρίω μου"
Είπε ο Θεός στον Θεό μου. Εδώ γίνεται ξεκάθαρο ότι Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ. Ποιός έιναι ο Θεός τον οποίο λατρέυει ο Δαβίδ; Ο Θεός του Αβραάμ, του Ισαάκ και του Ιακώβ.

"Κάθου εκ δεξιών μου"
Ο Θεός είναι παντού, αλλά εδώ δίνεται σε κάποιο προσωπο η τιμητική θέση απο τα δεξιά του Θεού. Οι βασιλιάδες όταν θέλουνε να τιμήσουνε κάποιο πρόσωπο το βάζουνε να καθίσει απο τα δεξιά τους, σε αντίθεση με την θέση απο τα αριστερά, όπου κάθεται ένας υπηρέτης. Ποιός λοιπόν είναι αυτός ο Θεός, που τιμητικά κάθεται εκ δεξιών του Θεού;

"Εκ γαστρός προ εωσφόρου εγέννησα σε."
Σε γέννησα απο την κοιλιά μου πριν τον εωσφόρο. Λέει "σε γέννησα" όχι "σε δημιούργησα". Άλλο γένεσις που σημαίνει δημιουργία και άλλο γέννησις. Ποιός λοιπόν είναι αυτός, τον οποίο ο Θεός γέννησε απο μέσα του πριν φτιάξει τον πρώτο άγγελο, δηλαδή πριν την δημιουργία; Όσο για τον εωσφόρο σε άλλο σημείο των ψαλμών αναφέρει "δράκων ούτος, ον έπλασας" δηλαδή ο διάβολος είναι ένα δημιούργημα, ένα πλάσμα και δεν αναφέρεται πουθενά ως γέννημα Θεού. "Ο Λόγος γεννάται εκ του Πατρός".

Ωραία θα πει κάποιος, λέει οτι αυτό το πρόσωπο αναφέρεται σε κάποιον Θεό και όχι σε κάποιον άνθρωπο, αλλά αν διαβάσουμε παρακάτω...

"συ ιερεύς εις τον αιώνα, κατά την τάξιν Μελχισεδέκ"
"Εσύ είσαι ο αιώνιος ιερέας, κατα την τάξη Μελχισεδέκ". Ο ιερέας είναι άνθρωπος, ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΙΕΡΕΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, δεν είναι ο ίδιος ο Θεός ιερέας του Θεού. Δεν μπορεί ο Θεός να είναι ιερέας άλλου θεού, γιατί Ένας είναι ο Θεός. Ποιός λοιπόν είναι Αυτός που αναφέρει ο Δαβίδ, που είναι ταυτόχρονα ΑΝΘΡΩΠΟΣ και ΘΕΟΣ; Ο Μέγας Αρχιερέας της εκκλησίας, ο Ιησούς Χριστός.


Επειδή μερικά μυστήρια, όπως της ενσαρκώσεως του Θεού, είναι ασύλληπτα με το ανθρώπινο μυαλό, πολλοί μιλάνε για μπερδεμένα λόγια της Αγίας Γραφής. Μπερδεμένος όμως είναι όποιος προσπαθεί να τα ερμηνεύσει αυτά τα μυστήρια με την ανθρώπινη λογική, γιατί όποιος προσπάθησε να το κάνει αυτό, ένιωσε ίλιγγο.

Edited by - samuel1974 on 13/08/2006 17:47:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

user10
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 21:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους user10
Επειδή μερικά μυστήρια, όπως της ενσαρκώσεως του Θεού, είναι ασύλληπτα με το ανθρώπινο μυαλό, πολλοί μιλάνε για μπερδεμένα λόγια της Αγίας Γραφής. Μπερδεμένος όμως είναι όποιος προσπαθεί να τα ερμηνεύσει αυτά τα μυστήρια με την ανθρώπινη λογική, γιατί όποιος προσπάθησε να το κάνει αυτό, ένιωσε ίλιγγο.

Όταν ένας ολόκληρος ωκεανός θα χωρέσει σε μια λακούβα σκαμένη με το χέρι, τότε θα μπορέσουμε και εμείς να κατανοήσουμε τα μυστήρια του Θεού!
Πίστη και Ελπίδα!!!

---


Hope is only thing you must never lose!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 21:35:07  Εμφάνιση Προφίλ

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fatsas2007
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 22:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fatsas2007
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ...............ΜΕ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΕΣ ,ΟΠΩΣ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ (Β ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ
η΄ 12 θ 7)ΔΕΝ ΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΔΙΣΚΟΙ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΘΡΟΙΣΕΙΣ ΤΟΥΣ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΖΗΤΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΙΝΟ. ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙ Η ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ..Η ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΚΙΝΕΙ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΤΟΡΓΙΚΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ........Η ΒΙΒΛΙΚΗ ΚΑΙ ΦΥΛΛΑΔΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΠΕΝΣΥΛΒΑΝΙΑΣ ΕΝΑ ΝΟΜΙΜΟ 8ΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΕ ΩΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΤΟ 1884 ΣΥΝΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΠΕΝΣΥΛΒΑΝΙΑΣ ΤΩΝ Η.Π,Α.ΕΤΣΙ ΣΥΝΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ,ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟΚΟΜΙΖΟΥΝ ΚΕΡΔΗ ΜΕΣΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ....ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fatsas2007
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 22:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fatsas2007
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΡΩΜΑΙΟΥΣ Θ 5 <<ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ,ΚΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΓΕΝΝΗΘΗΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑ ΣΑΡΚΑ,ΩΝ ΕΠΙ ΠΑΝΤΩΝ ΘΕΟΣ ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΑΣ ΑΜΗΝ>> ΩΣΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΜΝΚ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΔΑΦΙΟΥ ΛΕΕΙ<<ΑΠΟ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΠΡΟΗΡΘΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΑΡΚΑ:Ο ΘΕΟΣ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ΄ΟΛΑ,ΑΣ ΕΙΝΑ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΜΗΝ>>ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΤΣΙ....ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΔΑΦΙΟ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ?Η ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΣΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΠΡΩΣΟΠΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ?ΠΟΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΡΩΜΑΙΟΥΣ Θ 5 ΣΥΝΦΩΝΗ ΜΕ ΤΟ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΙΕ 5,6 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ ΝΑ ΔΟΞΑΣΕΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΑΣ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ?
.......ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΔΑΦΙΟ ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΚΗ 19 ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ..ΑΛΛΑ Η ΛΕΞΗ ΟΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΕΝΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ..ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ<<ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ>>,ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕΝΑ ΠΡΩΣΟΠΟ.ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΕΥΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ,ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ.ΤΟ ΣΥΓΡΑΜΜΑ ..word pictures in the new testament(ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ)ΤΟΥ ΡΟΜΠΕΡΤΣΟΝ,ΛΕΕΙ<< Η ΛΕΞΗ ΟΝΟΜΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΙΘΙΣΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΩΝ ΕΒΔΟΜΗΚΟΝΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΠΥΡΟΥΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ,Η ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ>>....ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΜΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ,ΟΤΙ ΠΡΟΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΝΘΗΣΕΙ ΤΟΥ ΘΕΙΚΟΥ 8ΕΛΗΜΑΤΟΣ............ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 00:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
quote:

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ...............ΜΕ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΕΣ ,ΟΠΩΣ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ (Β ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ
η΄ 12 θ 7)ΔΕΝ ΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΔΙΣΚΟΙ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΘΡΟΙΣΕΙΣ ΤΟΥΣ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΖΗΤΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΙΝΟ. ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙ Η ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ..Η ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΚΙΝΕΙ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΤΟΡΓΙΚΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ........Η ΒΙΒΛΙΚΗ ΚΑΙ ΦΥΛΛΑΔΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΠΕΝΣΥΛΒΑΝΙΑΣ ΕΝΑ ΝΟΜΙΜΟ 8ΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΕ ΩΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΤΟ 1884 ΣΥΝΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΠΕΝΣΥΛΒΑΝΙΑΣ ΤΩΝ Η.Π,Α.ΕΤΣΙ ΣΥΝΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ,ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟΚΟΜΙΖΟΥΝ ΚΕΡΔΗ ΜΕΣΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ....ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ...

*Θα επαναλάβω το αρχικό μου ερώτημα...άν η εταιρεία αυτή ξεκίνησε ως μετοχική εταιρεία με τιμή έκαστης μετοχής τα 10 δολάρια ...οπότε κανείς αποκτούσε και το δικαίωμα ψήφου ?

*Αναφέρεις ότι η αγάπη που έχουν για τον Θεό είναι αυτή που υποκινεί τους μάρτυρες για να πηγαίνουν απο πόρτα σε πόρτα...και δεν έχω καμμιά αμφιβολία σε αυτό.Παράλληλα όμως με αυτήν την αγάπη ή στα πλαίσια αυτής της αγάπης μήπως είναι και ένα χρέος τους προς την εταιρεία?Και για να γίνω πιο σαφής...βρήκα στο ίντερνετ στοιχεία που δείχνουν ότι ο μάρτυρας έχει μια κάρτα εργασίας στην οποία καταγράφεται πλήρως η εργασία τους αυτή (ώρες που εργάσθηκαν,βιβλία,νέες συνδρομές ,επανεπισκέψεις κτλ).Θέλω να μου πείς επίσης οι χρόνος που αφιερώνεται απ τον κάθε μάρτυρα σε αυτήν την πόρτα-πόρτα ενημέρωση μήπως είναι ποσοτικά καθορισμένος/ημέρα απο την εταιρεία ? Τα έσοδα απ τις συνδρομές(εισφορές)....που πηγαίνουν..και ποιός τα διαχειρίζεται?Υπάρχει κάποιο "πνευματικό" αντίτιμο-βραβείο για αυτήν την εργασία ή τις συνεισφορές...?

*Και κάτι ακόμα..που το έχω ξαναρωτήσει...Πως αποδεικνύεται μέσα απ την Αγία Γραφή ότι η συγκεκριμένη εταιρεία είναι ο ορατός εκπρόσωπος του Θεού ?
Ευχαριστώ...για τον διάλογο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 00:50:59  Εμφάνιση Προφίλ
Επίσης αγαπητέ fatsas2007 θα σε παρακαλούσα να γράφεις πιο ...ανθρώπινα ώστε να μπορεί να διαβάσει κάποιος αυτά που γράφεις και να βγαίνει και κάποιο νόημα.

Βάζε καμιά τελεία, κάνε καμιά παράγραφο, δωρεάν είναι δεν κοστίζει τίποτε. Αν θες να σε διαβάζουν δηλαδή.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 01:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
quote:

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΡΩΜΑΙΟΥΣ Θ 5 <<ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ,ΚΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΓΕΝΝΗΘΗΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑ ΣΑΡΚΑ,ΩΝ ΕΠΙ ΠΑΝΤΩΝ ΘΕΟΣ ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΑΣ ΑΜΗΝ>> ΩΣΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΜΝΚ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΔΑΦΙΟΥ ΛΕΕΙ<<ΑΠΟ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΠΡΟΗΡΘΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΑΡΚΑ:Ο ΘΕΟΣ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ΄ΟΛΑ,ΑΣ ΕΙΝΑ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΜΗΝ>>ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΤΣΙ....ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΔΑΦΙΟ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ?Η ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΣΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΠΡΩΣΟΠΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ?ΠΟΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΡΩΜΑΙΟΥΣ Θ 5 ΣΥΝΦΩΝΗ ΜΕ ΤΟ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΙΕ 5,6 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ ΝΑ ΔΟΞΑΣΕΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΑΣ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ?
.......ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΔΑΦΙΟ ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΚΗ 19 ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ..ΑΛΛΑ Η ΛΕΞΗ ΟΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΕΝΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ..ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ<<ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ>>,ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕΝΑ ΠΡΩΣΟΠΟ.ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΕΥΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ,ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ.ΤΟ ΣΥΓΡΑΜΜΑ ..word pictures in the new testament(ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ)ΤΟΥ ΡΟΜΠΕΡΤΣΟΝ,ΛΕΕΙ<< Η ΛΕΞΗ ΟΝΟΜΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΙΘΙΣΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΩΝ ΕΒΔΟΜΗΚΟΝΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΠΥΡΟΥΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ,Η ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ>>....ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΜΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ,ΟΤΙ ΠΡΟΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΝΘΗΣΕΙ ΤΟΥ ΘΕΙΚΟΥ 8ΕΛΗΜΑΤΟΣ............ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ

Η ΜΝΚ (η μετάφραση του νέου κόσμου) είναι η μετάφραση της εταιρίας Σκοπιάς και συνεπώς ουαί και αλοίμονο αν δεν ήταν προσαρμοσμένη σε αυτό που θέλει να διδάξει.Όσο αφορά το εδάφιο Ρωμ ιε' 5,6 αναφέρεται στον Ιησού ως "Κύριος ημών"...το δε "Κύριος" στην Αγία Γραφή χρησιμοποιείται και για τον Πατέρα και για τον Υιό και για το Άγιο Πνεύμα...δεν βλέπω λοιπόν κάποια διάκριση που να υποδεικνύει ότι ο Υιός δεν είναι ομοούσιος τω Πατρί.Αλλά μιας και επανερχόμαστε σε αυτό το θέμα ...έχω ρωτήσει επανειλημένως τι πιστεύουν οι μάρτυρες για τη σχέση του Ιησού με τον αρχάγγελο Μιχαήλ.

Όσο αφορά το παράδειγμα που χρησιμοποιείς ...πράγματι η φράση "έν ονόματι" μπορεί να έχει και την μετάφραση αυτή που υποδεικνύεις.Μόνο που στον Ματθαίο έχουμε το "εις το όνομα του..." και αυτό πηγαίνει και στον Πατέρα και στον Υιό και στο Άγιο Πνεύμα.Άν το Άγιο Πνεύμα δεν ήταν διακριτό σε σχέση με τον Πατέρα...τότε θα αρκούσε το εις το όνομα του Πατρός και του Υιού.Μην ξεχνάς και τα Ιωάννη ιδ'16"Και εγώ ερωτήσω Πατέρα και άλλον Παράκλητον δώσει υμίν.." και Ιωάννη ιδ'26 "Ο δε Παράκλητος ,το Πνεύμα το Άγιον,ό πέμψει ο Πατήρ εν τω ονόματι μου,εκείνος υμάς διδάξει πάντα και υπομνήσει υμάς πάντα α είπον υμίν" που δείχνουν το Άγιο Πνεύμα ως πρόσωπο-Παράκλητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 17:47:56  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε fatsas2007,
Σε καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να απαντάς σε πολλά άτομα ταυτόχρονα.
Είδα όμως πως, στην ουσία δεν απαντάς, παρά μόνο παραθέτεις κάποιες παραπομπές από τη Γραφή, οι οποίες δεν καταλαβαίνω που κολλάνε;

Ίσως να φταίει ότι τις παραθέτεις εντός ενός μπερδεμένου κατεβατού, όπου είναι πολύ δύσκολο να τα βάλεις σε μια σειρά και να βγάλεις άκρη.

Αν θες, και όταν έχεις χρόνο, απάντησε μου σε κάτι που σε ρώτησα σε προηγούμενο μήνυμα:

1) Όταν λέει "Εξ αρχής ή Εν αρχή (όπως θες πέστο) ήταν ο λόγος, για πια αρχή μας μιλά;;
Αν έχεις την καλοσύνη, παράθεσε και τα αντίστοιχα εδάφια σε παρακαλώ.

2)Οι μάρτυρες του Ιεχωβά πιστεύουν ότι ο Ιησούς Χριστός (δεχόμενοι για την περίσταση ότι είναι "κατώτερος θεός") ήρθε σε εμάς ως τέλειος άνθρωπος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 21:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3
ενα σχολιο θελω να κανω μονο..!!!
δεδομενου..εξακολουθω να εχω πολλες σχεσεις εδω και χρονια με μαρτυρες
του ιεχωβα..

εχω παρατηρησει τα εξης..

σαν ανθρωποι ειναι πολυ καλυτεροι..(ακομα και οι φανατικοι)
απο ορθοδοξους...
γενικα πιο χαλαροι..

χαμογελαστοι ως επι το πλειστον..!!

με πιο ελαστικη υφη χαρακτηρα..

επισης πολυ λιγοτερο υποκριτες..διχως τασεις στρουθοκαμηλισμου..
οπως το 99% των φανατικων ορθοδοξων..

αυτο πιστευω οτι πραγματικα πηγαζει..μεσα απο την αντιληψη που εχουν
γυρω απο τα ευρυτερα ¨¨ πρεπει τους¨¨ οπου τους τα καθοριζει μεχρι ενα βαθμο η θρησκεια τους..!!

θα ελεγα ..οτι λογω της αιρεσης τους(σε σε χριστιανικη σχεση)
οτι καταφεραν μεσω αυτης να ξεφυγουν ...απο τον χριστιανικο στυγνο ζυγο..απλα ακολουθωντας κατι αλλο..κατι πιο χαλαρο..ισως..
εστω και λανθασμενα...
να ειναι πολυ καλυτεροι απο καποιους αλλους..

εχουν κατ εμε και αυτοι την τρελλα τους ..πιστευουν σε φαντασιοπληξιες..θεους και πρασινα αλογα..

αλλα εμπειρικα ..πλεον..τους βρισκω απλα καλυτερους σαν ανθρωπους..!!


καλο βραδυ..!!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 22:43:26  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Επειδή ακούγεται απο πολλούς ότι στην Παλαιά διαθήκη δεν αναφέρεται πουθενά το ότι ο Ιησούς Χριστός είναι ταυτόχρονα τέλειος Θεός και τέλειος άνθρωπος, παραθέτω ένα απόσπασμα απο τον 109ο ψαλμό του Δαβίδ…»

Επειδή η χριστιανική προπαγάνδα ανάδειξης της δήθεν «θεότητας» του Ιησού είναι δεδομένη (πάντοτε σε σχέση με την Π.Δ.), ας δούμε φίλτατε με ποιους τρόπους χαλκεύετε την θρησκευτική πορεία των Ιουδαίων προς όφελος σας.

samuel1974:
«Ψαλμός ΡΘ΄. 109»

Πρώτον και ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ: οι ψαλμοί δεν αποτελούσαν…….προπομπούς για τον Μεσσία (!) αλλά ενεργό στοιχείο της ζωής και παράδοσης, ΠΟΥ ΕΞΕΛΙΣΣΟΝΤΑΝ, των Εβραίων!!!

Ο Ψαλμός 109 αποτελεί μέρος των λεγομένων ΨΑΛΜΩΝ ΚΑΤΑΡΑΣ, και σαφέστατα δεν ομιλεί για τον…..«τέλειο Θεό και τέλειο άνθρωπο».

Μάθε επιτέλους και κάτι σωστά, ανοίγοντας βιβλίο και όχι σελίδες διαδικτύου…

samuel1974:
«Είπεν ο Κύριος τω Κυρίω μου…Εδώ γίνεται ξεκάθαρο ότι Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ. Ποιός έιναι ο Θεός τον οποίο λατρέυει ο Δαβίδ;…»

Εδώ φίλτατε το μόνο που είναι σαφές είναι ότι……Ο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΤΟΥ!!!

Τι πάει να πει άραγε στα Ελληνικά το «..Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ»???? Και φυσικά απευθύνεται στο Θεό του Δαβίδ καθώς……ΑΛΛΟΣ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΑΒΙΔ ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ!!!

Και αυτό το πήρατε βρε ΑΘΕΟΦΟΒΟΙ ως «απόδειξη» για το ότι τάχα μιλάει για…………..τον Ιησού Χριστό???? Είναι προφανέστατο θα έλεγα ότι ΤΟ ΕΔΑΦΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΥΣ» ή «τέλειους και ατελείς θεούς»!

Σαμουήλ, σοβαρευτείτε όταν διαβάζετε σκοταδιστές σαν τον Απολογητή.

samuel1974:
«Ποιός λοιπόν είναι αυτός ο Θεός, που τιμητικά κάθεται εκ δεξιών του Θεού;»

Ο ίδιος ο Δαβίδ είναι φίλτατε, καθώς είναι ηλίου φαεινότερο ότι Η ΠΡΟΣΘΗΚΗ της λέξης «το Θεώ μου» (η λαθεμένη ερμηνεία με άλλα λόγια) δεν βγάζει καμία απολύτως λογική, δεδομένου ότι Ο ΔΑΒΙΔ ΚΑΤΑΡΙΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΨΑΛΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟ» και πράσινα άλογα!
http://www.pigizois.gr/psalmoi_david/101_110.htm

Αρα, και εδώ καμία συσχέτιση με Ιησού και «τέλειους ανθρώπους»….

Επίσης, και για να αναδειχθεί ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΟ ΑΛΑΛΟΥΜ που επικρατεί στις τάξεις των χριστιανών και των διαφόρων «μελετητών» της Αγίας Γραφής, αρκεί να δούμε το τι γράφει η ίδια η ΟΟΔΕ στις σελίδες της για τον ψαλμό 109 ώστε να αντιληφθούμε ότι…..ΚΑΙ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΓΙΑ «ΣΩΣΤΟ»!!

Λέει λοιπόν σχετικά με τον ψαλμό 109 ένας πρώην Ραβίνος που έγινε λέει ορθόδοξος: «και εν συνέχεια πιστεύω εις την ανάστασιν του Ιησού, διότι και πάλιν διαβάζω εις τον Ψαλμόν το: «Είπεν ο Κύριος τω Κυρίω μου κάθου εκ δεξιών μου…» (ψαλ. ΡΘ’ 1).

Σε απλά λόγια, εδώ συσχετίζεται η αναφορά του Δαβίδ με……..την ανάσταση του Ιησού (!!!!) ενώ ο Σαμουήλ μας λέει ότι «Ο Θεός είναι παντού, αλλά εδώ δίνεται σε κάποιο προσωπο η τιμητική θέση απο τα δεξιά του Θεού….Ποιός λοιπόν είναι αυτός ο Θεός, που τιμητικά κάθεται εκ δεξιών του Θεού;»

Με άλλα λόγια, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ «ΜΕΛΕΤΗ» ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΟΥ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ…….ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟΝ «ΤΕΛΕΙΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟ» ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΗΝ «ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ»!!!!!!!!!!!!!!!!

Σαμουήλ, ΠΟΣΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ??

Τουλάχιστον, καθίστε και βρείτε τα ΣΕ ΕΝΑ ΨΕΜΑ για να μην ξεφτιλίζεστε τόσο εύκολα ρε άνθρωπε μου!!

Και πάλι λοιπόν: ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ» ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy