ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 01:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβάμπε με εκπλήσσεις,
από εσένα περίμενα πιο σοβαρές απαντήσεις και συναφείς με το θέμα.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 01:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe, όπως τα λές είναι...

quote:
Αν δεν έχεις σκοπό να παντρευτείς και έχεις σαρκικές επαφές με μια κοπέλα, τότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου για το αν διαπράττεις αμαρτία ή όχι. Είσαι πολύ μακριά απ'το πρότυπο του Χριστιανού.


Ε, βέβαια! Δεν πρέπει ο κάθε τραγόπαπας να σου επιβάλλει τι θα κάνεις στην προσωπική σου ζωή Ακόμα και στο κρεβάτι σου πρέπει να σε ελέγχουν...

quote:
Τα γνωστά. Όποτε δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε (δηλαδή πάντα), τα φταίει η Εκκλησία. Και κάπως έτσι γεννήθηκε η αθεία.

Όχι, φίλε μου! Η αθεία γεννήθηκε επειδή μερικοί άνθρωποι καταλαβαίνουν το οτι μια θρησκεία είναι ανύπαρκτη και παραμυθάκια για παιδάκια.

quote:
Αγγελε,
έγραψα ότι η εκκλησία ευλογεί το προγαμιαίο σεξ με την ακολουθία του αρραβώνα. Δεν ευλογεί την αδικία.
Αν θέλουν και οι δύο κάτι δεν υπάρχει αδικία. Είναι ευλογημένο.

Αυτό γιατί εμένα μου ακούγεται ως αμπελοφιλοσοφία που την έχει μεταδώσει κάποιος και απλά έχει γίνει πιπίλα σε κάποιους?
Δηλαδή, ακόμα κι αν ήταν έτσι, εγώ θα πρέπει να κάνω 15 αραββώνες στη ζωή μου?
Τι άλλο θα ακούσω....

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhoeniX_13
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 02:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoeniX_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου "Deva Parinito", είμαι καινούριος στο forum του εσωτέρικα και δεν έχω διαβάσει όλα τα topic. Να είσαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα "σκάσω μύτη" κι εκεί...
[:)!
Παιδιά έχουμε ξεφύγει απο το θέμα μας. Καλό δεν θα ήταν να συνεχίζαμε τη συζήτηση στο "αν υπάρχει θεός"? ας πει ο καθένας τι πιστεύει τελικά. Μέσα απο την κουβέντα μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. 50/50 είναι να υπάρχει ή όχι. Ας το προσπαθήσουμε λοιπόν! Οι διαφορετικές απόψεις είναι αυτές που μετράνε!


Το δυσκολότερο πράγμα είναι να μπορείς να νικήσεις τον εαυτό σου, γιατί δεν είναι ένας, αλλά πολλοί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 05:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει Θεός;

Βεβαιως και υπαρχει.
Μοναχα που το εχει ξεχασει και ο ιδιος.
Ή μαλλον προσποιειται οτι το εχει ξεχασει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 10:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Σβάμπε με εκπλήσσεις,
από εσένα περίμενα πιο σοβαρές απαντήσεις και συναφείς με το θέμα.»

Τα «θέματα», είναι για να αναδεικνύουνε τις αντιφάσεις και τα κενά που ενίοτε δημιουργούνε αγαπητέ Ψηλέ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝΕ «ΣΥΝΑΦΕΙΣ» ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Λυπάμαι που δεν γίνομαι αρεστός κατά τα πρότυπα που θα’θελες να διαβάσεις, αλλά νομίζω ότι αρκετά κλείστηκε ο άνθρωπος στα σκοτεινά δίχτυα του δήθεν καθωσπρεπισμού των εκάστοτε αυτόκλητων Σωτήρων.

Κατά τα άλλα, θα επιθυμούσα να μου εξηγήσεις ως προς ποια σημεία εντόπισες το κενό σοβαρότητας στις απαντήσεις μου, καθώς η μομφή σου είναι (και πάλι..) δίχως την απαραίτητη τεκμηρίωση.

Λοιπόν?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 11:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βεβαιως και υπαρχει.
Μοναχα που το εχει ξεχασει και ο ιδιος.
Ή μαλλον προσποιειται οτι το εχει ξεχασει.

Χεχεχε! Νομίζω πως τον κάλυψες...

quote:
Λυπάμαι που δεν γίνομαι αρεστός κατά τα πρότυπα που θα’θελες να διαβάσεις, αλλά νομίζω ότι αρκετά κλείστηκε ο άνθρωπος στα σκοτεινά δίχτυα του δήθεν καθωσπρεπισμού των εκάστοτε αυτόκλητων Σωτήρων.


Και με το που πάει να αφυπνιστεί, θέλουν να τον κοιμίσουν πάλι...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 13:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ψηλος
<<Όντως, τι ποιο φυσικό όταν συνευρίσκονται-συνουσιάζονται δύο άνθρωποι. Γιατί όμως παίρνουμε τόσα μέτρα προφύλαξης;; Εδώ δεν πάμε κόντρα στη φύση;;;
Γιατί θέλουμε να είμαστε εμείς αυτοί που θα ορίσουν την έναρξη μιας ζωής;;
Είδες εσύ οποιοδήποτε άλλο πλάσμα-ζώο στην πλάση όλη να συμπεριφέρεται όπως ο άνθρωπος (μιας που θεωρείς τον άνθρωπο όπως και όλα τα άλλα δημιουργήματα της φύσης);;>>


για να δουμε εχουμε κανενα ζωο που να αποφασιζει την εναρξη της ζωης;

μην ειναι οι αρκουδες;;;
οι αρκουδες που οι θυληκες εχουν την ιδιοτητα να αναστελουν την αναπτυξη του γονημοπιοιμενου τους ωαριου μεχρι την περιοδο που αυτες κρινουν βαση των περιβαλοντολογικων συνθηκων οτι ειναι καταληλη στιγμη λογο πληθωρας τροφης και ελειψης εχθρων για να αναπτηχθει το εμβριο και να επιβιωσει

να που υπαρχει ενα ζωο που εχει αυτη την δυνατοτητα
να αποφασιζει ποτε θα αρχισει η ζωη
αν το ψαξουμε θα βρουμε και αλλα

πχ
υπαρχει ζωο που κανονιζει το φυλο του παιδιου του;
ναι οι κροκοδειλοι αναλογα με την θερμοκρασια της φωλιας καθοριζετε το φυλο

υπαρχει ζωο που αν δει ελυψη ενος φυλου στην ομαδα που ζει να αλαζει φυλο για να μην χαθει το ειδος;

ναι υπαρχουν βατραχοι στον αμαζονιο που το κανουν

η φυση εχει σκεφτει τα παντα
το οτι εμεις περνουμε προφυλαξεις ειναι γιατι σε σχεση με τα αλλα ζωα που εχουν μια αντε δυο φορες τον χρονο γονιμη περιοδο τα θυληκα σε εμας ειναι καθε 28 μερες


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 13:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«α) Προγαμιαίες σχέσεις
β) Εξωσυζυγικές σχέσεις
γ) Πορνικές σχέσεις (εννοείται έξω απ'τα πλαίσια του γάμου, και όχι επι... πληρωμή)
δ) Ομοφυλοφιλικές σχέσεις
ε) Αγαμία (λαικών, όχι κληρικών)
στ) Υιοθεσία παιδιών από ομοφυλοφιλικά ζευγάρια
ζ) Διαστροφές πάσης φύσεως»

θα σου πω την προσωπικη μου αποψη

α)ειμαι υπερ
β)κατα
γ)δεν καταλαβα ανελησε το
δ)ειμαι κατα αλλα ο καθε ενας εχει το δικαιωμα να διαθεσει το ατομο του οπως θελει
ε)δες δ
στ)ειμαι κατα
ζ)με καλυψε ο Schwabe

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 14:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενη, σε βλεπω ενημερωμενο στις
συνηθειες ζευγαρωματος της αρκουδας !


Το θεμα ειναι οτι τη δυνατοτητα στα ζωα την
εδωσε ο Θεος. Ενω εσυ οταν βαζεις προφυλακτικο,
πηγαινεις κοντρα στη φυσικη λειτουργια που
σου εδωσε ο Θεος.


Απο την αλλη πλευρα, και εμας, ο Θεος
μας εδωσε τη δυνατοτητα να σκεφτουμε
ωστε να κατασκευασουμε το προφυλακτικο.
Για να μην το παρακανουμε με το
"αυξανετε και πληθυνεστε"

Βλεπετε και εσεις μια αντιφαση ?
Αν ο θεος δεν ηθελε να συμπεριφερομαι
οπως συμπεριφερομαι ας μη με εφτιαχνε οπως με εφτιαξε.

Αν απο τη μια που δινει ελευθερη βουληση για να
διαλεγω εγω ποτε πως και με ποια θα κανω ερωτα και
απο την αλλη με τιμωρει που χρησιμοποιησα την ελευθερη
βουληση ε τοτε τι να πω... Η ο θεος ειναι παραλογος,
η αυτοι που τον κατασκευσαν του κληροδοτησαν τον
παραλογισμο τους.


ΑγγελοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 14:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Angelos:
«Αν απο τη μια που δινει ελευθερη βουληση για να
διαλεγω εγω ποτε πως και με ποια θα κανω ερωτα και
απο την αλλη με τιμωρει που χρησιμοποιησα την ελευθερη
βουληση ε τοτε τι να πω... Η ο θεος ειναι παραλογος,
η αυτοι που τον κατασκευσαν του κληροδοτησαν τον
παραλογισμο τους.»

Η θρησκεία αυτή αγαπητέ, όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, κληρονόμησε τον Ασιατικό παραλογισμό των νομάδων, από όπου και ξεκίνησε.

Ότι συνήθειες είχανε τότε, έχουνε και τώρα. Ότι παρέλαβαν οι εκχριστιανισμένοι δυτικοί, ακολουθούνε έστω και τυπολατρικά και τώρα. Το ότι σχεδόν κανείς δεν κάνει αυτά τα οποία κατά τα άλλα δήθεν κραυγάζει, είναι ηλίου φαεινότερο.

Οι πρόσφατες αποκαλύψεις περί των ανώμαλων επιδόσεων μέσα στους κόλπους της εκκλησίας, δίνουνε και την τραγικότητα της όλης κατάστασης.

Θετικό ωστόσο, είναι το γεγονός ότι ο κόσμος πλέον ενημερώνεται και μελετά, και έτσι μπαίνει σιγά σιγά ο κάθε ένας στην θέση που του αρμόζει……..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 16:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, βρε παιδιά, αν δεν ελέγχαμε εμείς οι ίδιοι το αν θα και το πότε θα κάνουμε παιδιά, θα βλέπαμε τους εαυτούς μας να είμαστε γονείς από την εφηβεία μας και να έχουμε καμιά 30αριά παιδιά!!!
Με άλλα λόγια, οι γυναίκες μας θα είχαν τρελλαθεί...

quote:
Βλεπετε και εσεις μια αντιφαση ?
Αν ο θεος δεν ηθελε να συμπεριφερομαι
οπως συμπεριφερομαι ας μη με εφτιαχνε οπως με εφτιαξε.

Αν απο τη μια που δινει ελευθερη βουληση για να
διαλεγω εγω ποτε πως και με ποια θα κανω ερωτα και
απο την αλλη με τιμωρει που χρησιμοποιησα την ελευθερη
βουληση ε τοτε τι να πω... Η ο θεος ειναι παραλογος,
η αυτοι που τον κατασκευσαν του κληροδοτησαν τον
παραλογισμο τους.


Angelos, εδώ έγραψες...
Μου άρεσε το παράδειγμα που έθεσες!

quote:
γ) Πορνικές σχέσεις (εννοείται έξω απ'τα πλαίσια του γάμου, και όχι επι... πληρωμή)

Αυτό ούτε εγώ το έπιασα. Οι πορνικές σχέσεις δεν είναι πάντα επί πληρωμή...?

Το συμπέρασμα είναι πως η Φύση έχει προνοήσει για τα πλάσματα που ζούν σε αυτό τον πλανήτη που λέγεται Γή και να επιτευχθεί και διατηρηθεί μία ισορροπία.
Αλλιώς θα γεννοβολούσαμε σαν τα ποντίκια και θα κατακλύζαμε κάθε γωνία του πλανήτη μας.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Allien
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Azores
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 16:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Allien  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είστε και οι δύο (Άγγελος κ Σβάμπε) φιλοσοφικά βαθύτατα νυχτωμένοι..

Ο μεν πρώτος εξακολουθεί να θέτει νηπιακά ερωτήματα (βλ. μου δόθηκε μια δυνατότητα, την χρησιμοποιώ, γιατί τιμωρούμαι;) κ ο δεύτερος εξακολουθεί να δίνει φαιδρές απαντήσεις..

Η δυνατότητα των ελεύθερων -αλλά τεχνικά περιορισμένων- επιλογών που έχει ο άνθρωπος δεν σημαίνει -από ανθρωπιστική σκοπιά- ότι όλα επιτρέπονται. Δεν το έχεις μάθει ακόμα αυτό Άγγελε;

Έχεις μια τάση να πιστεύεις μόνο ότι 1+1 κάνει 2 και 2 συν 2 κάνει 4. Αλλά ο άνθρωπος έχει κ ψυχή ξέρεις.. ή δεν το ξέρεις;

Όσο για τον Σβάμπε, ο οποίος εξακολουθεί συστηματικά να (παρ)ερμηνεύει στενά τα πάντα, δίχως ίχνος επί της ουσίας κατανόησης του Χριστιανισμού, δεν αντιλαμβάνεται μάλλον ότι οι Νόμοι υπάρχουν για να μπορεί να δωθεί η Χάρη και όχι η τιμωρία. Ο Θεός δεν είναι τιμωρός.

Α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 17:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alien

Το θεμα δεν ειναι αν εγω η ο Schwabe ειναι νυχτωμενος.

Το θεμα ειναι να πεισεις οτι η θρησκεια που υποστηριζεις
εχει κατι να προσφερει στη συγχρονη κοινωνια. Εγω αν και
αθεος δεν ενοχλουμαι απο μια θρησκεια που προσφερει
χρησιμο κοινωνικο εργο. Αντιθετα την επικροτω.

Δυστυχως μεχρι τωρα απο την ελληνικη ορθοδοξη εκκλησια
σε αυτον τον τομεα βλεπω οικτρη αποτυχια.

Αντι να κοιτας λοιπον τα χαλια του Αγγελου και του Schwabe
κοιτα πως θα συμαζεψεις το δικο σου μαγαζακι. Τοσο απο
φιλοσοφικης οσο και απο πρακτικης σκοπιας.


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 17:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είστε και οι δύο (Άγγελος κ Σβάμπε) φιλοσοφικά βαθύτατα νυχτωμένοι..

Ο μεν πρώτος εξακολουθεί να θέτει νηπιακά ερωτήματα (βλ. μου δόθηκε μια δυνατότητα, την χρησιμοποιώ, γιατί τιμωρούμαι;) κ ο δεύτερος εξακολουθεί να δίνει φαιδρές απαντήσεις..

Η δυνατότητα των ελεύθερων -αλλά τεχνικά περιορισμένων- επιλογών που έχει ο άνθρωπος δεν σημαίνει -από ανθρωπιστική σκοπιά- ότι όλα επιτρέπονται. Δεν το έχεις μάθει ακόμα αυτό Άγγελε;

Έχεις μια τάση να πιστεύεις μόνο ότι 1+1 κάνει 2 και 2 συν 2 κάνει 4. Αλλά ο άνθρωπος έχει κ ψυχή ξέρεις.. ή δεν το ξέρεις;

Όσο για τον Σβάμπε, ο οποίος εξακολουθεί συστηματικά να (παρ)ερμηνεύει στενά τα πάντα, δίχως ίχνος επί της ουσίας κατανόησης του Χριστιανισμού, δεν αντιλαμβάνεται μάλλον ότι οι Νόμοι υπάρχουν για να μπορεί να δωθεί η Χάρη και όχι η τιμωρία. Ο Θεός δεν είναι τιμωρός.


Πειράζει που διαφωνώ με αυτό?
Προσωπικά δεν διαπίστωσα πουθενά ούτε οτι ο Schwabe δίνει φαιδρές απαντήσεις, ούτε οτι ο Angelos θέτει νηπιακά ερωτήματα.
1+1=2 , 2+2=4. Από όσο ξέρω έτσι δεν είναι?
Δε λέω πως πρέπει να είμαστε κολλημένοι μόνο σε αυτό αλλά ο Χριστιανισμός από αυτό που μου έχει παρουσιάσει ως τώρα λέει πως 1+1=5 και 2+2=15.
Πως το στηρίζεις οτι πουθενά ο Γιαχβέ δεν φαίνεται ως τιμωρός?
Όταν δημιούργησε τον κατακλυσμό του Νώε τι ήταν?
Όταν καταράστηκε το ανθρώπινο γένος να ακολουθείται από το προπατορικό αμάρτημα τι ήταν?
Όταν έκαψε τα Σόδομα και τα Γόμορρα τι ήταν?
Όταν προέτρεπε τους Εβραίους να γενοκτονούν εναντίον άλλων λαών τι ήταν?
Που την βλέπεις εσύ την ελευθερία σε όλα αυτά?
Εγώ βλέπω καταδυνάστευση και παρέμβαση στα πάντα, παρά ελευθερία.
Και δεν σου ζητάω ούτε να μου δώσεις υποκειμενικές εξηγήσεις που μπορεί να έχεις ακούσει από τους παπάδες, ούτε δικές σου.
Αν μπορείς δικαιολόγησε μου με αντικειμενικά κριτήρια πώς φαίνεται ο Γιαχβέ Θεός της ελευθερίας και της αγάπης μέσα από τα παραδείγματα που σου έφερα.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Allien
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Azores
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 19:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Allien  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ξαναπεί ότι ο Χριστιανισμός ξεκινά με την γέννηση του Ιησού. Το τι κάνουν κάποιοι κληρικοί ή λαϊκοί δεν αφορά την ουσία του Χριστιανισμού. Ούτε οι Εβραϊκές δοξασίες μας αφορούν..

Αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει είναι ο συνδυασμός των θεωριών Χριστιανισμού και Ελληνισμού. Δυστυχώς, διαχρονικά λάθη κι από τις δύο πλευρές καθώς και συστηματικές διχαστικές τοποθετήσεις δεν έχουν επιτρέψει την αρμονική και καθολική σύμπνοια των δύο ρευμάτων.

Σε κάθε περίπτωση όμως ο Ελλ. λαός πιστεύει βαθύτατα στις παραδόσεις του. Η πίστη βέβαια δεν αρκεί. Γιατί για να γίνει κάτι δικό μας θα πρέπει να το κερδίσουμε.

Θα πρέπει επομένως όλοι να γνωρίσουν τις κοσμοθεωρίες του Χριστιανισμού και του Ελληνισμού, πέρα από τις διαχαστικές ιστορικές παρωπίδες και να τις κατανοήσουν.

Όταν ο Ιησούς είπε, νυν εδοξάσθη ο Υιός του Ανθρώπου κάτι θα εννοούσε. Άλλωστε ο Ελλ. λαός τιμήθηκε με τη δωρεά να γραφούν τα πρωτότυπα Ευαγγέλια στη γλώσσα του και να μπορεί να ερμηνεύσει με σχετική ακρίβεια τα νοήματα της Κ.Δ..

Η ουσία λοιόν έτσι όπως προκύπτει από την ΚΔ είναι η Χάρη, όχι η τιμωρία. Όχι ότι δεν υπάρχει τιμωρία, αλλά αυτή προκύπτει όχι από το Νόμο, αλλά επειδή ο άνθρωπος πίστεψε αλλού και όχι στην Αλήθεια.

Όπως λέει και ο Σαίξπηρ (βλ. ο θάνατος του Εμποράκου .. αν θυμάμαι καλά), "με της δικαιοσύνης την πορεία δεν θα 'βρισκε κανείς μας σωτηρία".

Η Χάρη λοιπόν είναι η ουσία του Χριστιανισμού ενώ οι Νόμοι υπάρχουν για να υπάρχει συναίσθηση της αμαρτίας.

Α.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 21:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει είναι ο συνδυασμός των θεωριών Χριστιανισμού και Ελληνισμού. Δυστυχώς, διαχρονικά λάθη κι από τις δύο πλευρές καθώς και συστηματικές διχαστικές τοποθετήσεις δεν έχουν επιτρέψει την αρμονική και καθολική σύμπνοια των δύο ρευμάτων.


Μήπως εννοείς καλύτερα την επικράτηση του Χριστιανισμού επί του Ελληνισμού? Τουλάχιστον εγώ αυτό διαπιστώνω μέσα από την Ιστορία...

quote:
Όταν ο Ιησούς είπε, νυν εδοξάσθη ο Υιός του Ανθρώπου κάτι θα εννοούσε. Άλλωστε ο Ελλ. λαός τιμήθηκε με τη δωρεά να γραφούν τα πρωτότυπα Ευαγγέλια στη γλώσσα του και να μπορεί να ερμηνεύσει με σχετική ακρίβεια τα νοήματα της Κ.Δ..


Δυστυχώς όμως μεταφράστηκε κι η Παλαιά Διαθήκη κι αυτά που αποκαλύπτονται δεν είναι καθόλου κολακευτικά για τον Χριστιανισμό...
Εξάλλου, υπάρχουν τόσα ανθελληνικά μηνύματα μέσα στην "Αγία Γραφή".
Επιπλέον, η Ελληνική γλώσσα εκείνη την εποχή ήταν διαδεδομένη, την Εβραϊκή ποιός την γνώριζε...?
Οπότε ήταν πολύ βολικό να γραφτεί στα Ελληνικά η Αγία Γραφή.

quote:
Η ουσία λοιόν έτσι όπως προκύπτει από την ΚΔ είναι η Χάρη, όχι η τιμωρία. Όχι ότι δεν υπάρχει τιμωρία, αλλά αυτή προκύπτει όχι από το Νόμο, αλλά επειδή ο άνθρωπος πίστεψε αλλού και όχι στην Αλήθεια.


Κι η ουσία της Παλαιάς ποιά είναι....?
Αυτό λοιπόν που συνάδει από τα λεγόμενα σου είναι πως πρέπει αναγκαστικά να πιστέψουμε μαντρωμένοι στον Χριστιανισμό αλλιώς θα τιμωρηθούμε στην κόλαση.
Άρα δεν μιλάμε για αγάπη κι ελευθερία αλλά για τρομοκρατία κι "εκβιασμό".
Το οτι ο Χριστιανισμός προάγει την αγάπη, την ειρήνη και την ελευθερία είναι μία καραμέλα που έχει μασηθεί πολύ συχνά άδικα.
Αν αμφιβάλλεις, διάβασε προσεκτικά την Αγία Γραφή και θα δείς τι εννοώ....
Αλλά διάβασε την ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ κι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.
Από την αρχή ως το τέλος της.

quote:
Η Χάρη λοιπόν είναι η ουσία του Χριστιανισμού ενώ οι Νόμοι υπάρχουν για να υπάρχει συναίσθηση της αμαρτίας.


Επέτρεψε μου να συμπληρώσω σε αυτή τη φράση: "και την τιμωρία που θα επέλθει στους άπιστους".

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 22:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Schwabe, την απάντηση για το γιατί δυο άτομα δεν πρέπει να έχουν προγαμιαίες σχέσεις, μαζί με όλη την υπόλοιπη ηθική που προτείνει η Εκκλησία στο ποίμνιο, μπορείς να την αντλήσεις είτε από την Ορθόδοξη/Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία, είτε από τον Στάλιν!»

Χαίρομαι που ταυτίζεις τους δικτάτορες της σκέψης με τους δικτάτορες του οντολογικού ερωτήματος.


Κατά πολλούς ο μεγαλύτερος ηγέτης όλων των εποχών. Ξεφεύγουμε όμως, οπότε ας το καλύτερα.
Καλός σαν προσπάθεια ο ελιγμός σου να ξεφύγεις απ'το γιατί δύο εντελώς αντίθετες πλευρές που μισεί η μια την άλλη προτείνουν το ίδιο κοινωνικό σύστημα για να λειτουργεί μια κοινωνία ομαλά, αλλά βγάζει μάτι. Προσπάθησε περισσότερο άλλη φορά.


quote:
WWalker:
«ΟΚ, μιλάς για δύο υπεύθυνα άτομα. Ποιος θα κρίνει ότι είναι υπεύθυνα;»

Οι ίδιοι! Και να’σαι σίγουρος ότι τόσο τα λάθη όσο και οι ωραίες στιγμές είναι μέρος του παιχνιδιού της ζωής. Πάντως, σίγουρα δεν θα κρίνει κάποιος σκοταδιστής ρασοφόρος για την επάρκεια!


Ναι αγαπητέ, τα λάθη είναι μέρος του παιχνιδιού της ζωής, όπως το καθορίζει η φύση. Το θέμα είναι ότι η έκτρωση δεν είναι.

quote:
WWalker:
«Γιατί την έχουμε ψωνίσει αγαπητέ, μαζικά και αρσενικά και θηλυκά, και νομίζουμε πως είμαστε ώριμοι! Και να σου τα διαζύγια, να σου και οι εκτρώσεις, να σου και τα 25 εκαττομύρια στην Αφρική που πάσχουν από AIDS.»

Και λοιπόν?

Αυτός είναι ο νόμος της εξέλιξης, ο νόμος της φύσης, ο νόμος της προσαρμογής. Έτσι ήταν πάντα, έτσι είναι και τώρα. Το AIDS, ας το αναζητήσουνε οι επιστήμονες, και ας κάτσουνε οι ηθικολάγνοι ρασοφόροι στις ευθύνες των αρρωστιών του μεσαίωνα και στην ανυπαρξία επιστημονικής έρευνας ένεκα……προσευχών και ταμάτων στους «Αγίους»!


Τις περισσότερες ασθένειες τις κουβάλησαν οι μογγόλοι και τα λοιπά ταταροειδή στην Ευρώπη με τις ανώμαλες συνήθειές τους να στοιβάζουν τα πτώματα γύρω απ'τα πολιορκούμενα κάστρα. Η γέννηση της σύγχρονης φυσικής τοποθετείται (αν και διαφωνούν αρκετοί) στα χρόνια του Νεύτωνα, ή για άλλους του Κοπέρνικου, δηλαδή έξω απ'τον Μεσαίωνα, οπότε οι προσευχές και τα τάματα δεν έγιναν εις βάρος της επιστημονικής έρευνας.

Λοιπόν, ας πάμε στο ζουμί της υπόθεσης:

quote:
«α) Προγαμιαίες σχέσεις
Α) Μια χαρά είναι. Δικαίωμα των ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ.

Σαφέστατα είναι δικαίωμα, όπως και όλα τα υπόλοιπα που διαταρράσουν/καταστρέφουν τις κοινωνικές δομές της οικογένειας. Δεν είναι αυτό το θέμα μας.

quote:
β) Εξωσυζυγικές σχέσεις
Β) Το θέμα αφορά τον νομοθέτη και όχι την εκάστοτε θρησκεία.

Αφορά και την ψυχολογία της κυράς που κερατώνεται, μόλις το μάθει.

quote:
γ) Πορνικές σχέσεις (εννοείται έξω απ'τα πλαίσια του γάμου, και όχι επι... πληρωμή)

Γ) Νομικό θέμα, εφόσον διαταράσσεται η οικογενειακή γαλήνη.


Εννοώ εκτός οικογένειας, το να γλεντάει ένας νέος με μια κοπελιά που νομίζει πως το παληκάρι της θα την παντρευτεί κάποια στιγμή, και αυτός πάει μαζί της μόνο επειδή... είναι ωραίο γκομενάκι.

quote:
δ) Ομοφυλοφιλικές σχέσεις
Δ) Αναφαίρετο δικαίωμα ενήλικων ατόμων.

Ναι, όπως είπα και πιο πάνω, δεν μιλάμε για το τι είναι δικαίωμα, μιλάμε για το τι συμβαδίζει με την ηθική, τον βασικό άξονα που θα πρέπει να ακολουθούν οι πολίτες μιας χώρας για να λειτουργεί αυτή ρολόι. Κατά συνέπεια θεωρώ ότι δεν έχεις απαντήσει, και εδώ όπως και πιο πάνω. Περιμένω μια απάντηση του τύπου "Καλά κάνουν" ή "Άσχημα κάνουν".

quote:
ε) Αγαμία (λαικών, όχι κληρικών)
Ε) Δημοκρατική επιλογή ελεύθερων πολιτών. Ίσως, περισσότερα κίνητρα.

Δεν πιστεύεις πως αυτοί οι άνθρωποι θα πρέπει να παντρεύονται και να κάνουν παιδιά;

quote:
στ) Υιοθεσία παιδιών από ομοφυλοφιλικά ζευγάρια
ΣΤ) Δεν είμαι σίγουρος, δύσκολη μια μονοδιάστατη απάντηση.

ΟΚ, σαφής η απάντησή σου και έξυπνη. Αν και εδώ είναι η αιχμή του δόρατος, ειδικά σε αυτό το θέμα.

quote:
ζ) Διαστροφές πάσης φύσεως»

Ζ) ΟΥΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Δεν υπάρχουνε «διαστροφές» όταν γίνονται με την συγκατάθεση των ενήλικων εμπλεκομένων προσώπων. Στα 11 μέτρα βέβαια ανήκουνε αποκλειστικά οι παιδεραστές. Ξεκάθαρο.


Ας το κάνουμε λίγο πιο πιπεράτο/shocking:
Λοιπόν, οι διαστροφές λίγο πολύ, αν και κάπως απόμακρες απ'τον μέσο άνθρωπο, είναι γνωστές. Μερικές ειδικές περιπτώσεις, στις οποίες εντοπίζεται μεγάλο πρόβλημα (όχι πάντα της ίδιας φύσης πρόβλημα) είναι οι εξής (θέλω την άποψή σου για την καθεμιά):
α) Παιδεραστία
Το ανέλυσες πιο πάνω πως δεν είναι πράξη προς επικρότηση, ωστόσο έχω να σε ρωτήσω το εξής: Σε τέτοια θέματα πολύ πιθανό είναι να παίζει ρόλο ο βιολογικός παράγοντας. Όπως ακριβώς ένας straight άντρας ερεθίζεται σεξουαλικά με εικόνες μιας γυναίκας, αυτοί ερεθίζονται με εικόνες παιδιών. Πιστεύεις ότι επειδή η διαστροφή τους σχετίζεται έντονα με τον ψυχικό πόνο παιδιών, αυτοί δεν έχουν δικαίωμα σε έναν έρωτα, τόσο ικανοποιητικό όπως και οι υπόλοιποι;
β) Κοπρολαγνία
Μια περίεργη διαστροφή: οι άνθρωποι αυτοί ερεθίζονται να έχουν σεξουαλική επαφή σε ανθυγιεινό περιβάλλον, καθώς έτσι ικανοποιούνται σεξουαλικώς καλύτερα. Ωστόσο, το πιο πιθανόν είναι ότι θα αντιμετωπίσουν οι ίδιοι προβλήματα υγείας, χώρια που αναγκάζουν έναν απολύτως υγιή σύντοφο να συνευρεθεί μαζί τους σε τέτοιο περιβάλλον, κατά συνέπεια εγείρονται ζητήματα ηθικά τεράστια.
γ) Νεκροφιλία
Μια απ'τα ίδια με τα παραπάνω. Εκτός απ'το γεγονός βέβαια ότι είναι ανθυγιεινά τα πράγματα για τον άνθρωπο που έχει αυτή την διαστροφή, υπάρχουν ένα σωρό ζητήματα σχετικά με την εκταφή του νεκρού σώματος, ή την χρήση ενός νεκρού σώματος και εμπλοκή αυτού σε σεξουαλικό βιασμό (γιατί το νεκρό σώμα δεν συμμετέχει, αλλά ανέχει), χωρίς την σύμφωνη θέληση αυτού που κατοικούσε στο σώμα αυτό πριν πεθάνει ή των συγγενών που θέλουν την μνήμη του νεκρού αμόλυντη.

Όπως βλέπεις τα πράγματα δεν είναι και τόσο ΟΚ με τις διαστροφές. Έχουμε πολλά προβλήματα. Και στο κάτω κάτω της γραφής, γιατί να τιμωρείται μόνο ο παιδεραστής, που το μόνο στο οποίο έφταιξε είναι στο ότι η φύση (αν όντως έτσι είναι) τον φόρτωσε με αυτή την διαταραχή και όχι πχ με την διαφυλική διαταραχή.

Απάντα με την άνεσή σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 22:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«α) Προγαμιαίες σχέσεις
β) Εξωσυζυγικές σχέσεις
γ) Πορνικές σχέσεις (εννοείται έξω απ'τα πλαίσια του γάμου, και όχι επι... πληρωμή)
δ) Ομοφυλοφιλικές σχέσεις
ε) Αγαμία (λαικών, όχι κληρικών)
στ) Υιοθεσία παιδιών από ομοφυλοφιλικά ζευγάρια
ζ) Διαστροφές πάσης φύσεως»

θα σου πω την προσωπικη μου αποψη

α)ειμαι υπερ
β)κατα
γ)δεν καταλαβα ανελησε το
δ)ειμαι κατα αλλα ο καθε ενας εχει το δικαιωμα να διαθεσει το ατομο του οπως θελει
ε)δες δ
στ)ειμαι κατα
ζ)με καλυψε ο Schwabe


Λίγο πολύ συμφωνούμε φίλε Γηγενή, αν και στο ζ) φαντάζομαι και εσύ θα έχεις κατά νου τις "light" περιπτώσεις διαστροφών (κανά μαστίγιο...) όχι τις βαριές...
Για το γ) το ανέλυσα λίγο πιο πάνω, ρίχτου μια ματιά.

quote:
Αυτό ούτε εγώ το έπιασα. Οι πορνικές σχέσεις δεν είναι πάντα επί πληρωμή...?

Όχι. Πορνικές είναι οι σχέσεις οι οποίες δεν αποσκοπούν στην ολοκλήρωση της σχέσης δυο ανθρώπων, ο άντρας δεν προσπαθεί να χαρίσει ευχαρίστηση στην γυναίκα, ούτε η γυναίκα στον άντρα, το μόνο το οποίο θέλει είναι να ευχαριστηθεί ο ίδιος και μετά η γυναίκα ας κάνει ότι θέλει. Σε τελική ανάλυση, είναι μια κατάσταση παρόμοια με τις επι πληρωμή, μόνο που δεν πέφτει χρήμα στο τέλος.
Κοίτα λίγο έξω απ'το παράθυρο να δεις πόσες είναι οι πορνικές σχέσεις και πόσες οι μη πορνικές. Είναι εύκολο μέτρο για να τις ξεχωρίσεις είναι το αν το παληκάρι που σκάρωσε την δουλειά θα ζητήσει απ'την κοπελιά του μετά να κάνει έκτρωση για να μην φορτωθεί υποχρεώσεις, ή θα την παρατήσει την κοπελιά του να γεννήσει μόνη της, και αυτός θα πάει για dolce vita.

Edited by - WWalker on 31/07/2005 23:03:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 00:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«α) Προγαμιαίες σχέσεις
β) Εξωσυζυγικές σχέσεις
γ) Πορνικές σχέσεις (εννοείται έξω απ'τα πλαίσια του γάμου, και όχι επι... πληρωμή)
δ) Ομοφυλοφιλικές σχέσεις
ε) Αγαμία (λαικών, όχι κληρικών)
στ) Υιοθεσία παιδιών από ομοφυλοφιλικά ζευγάρια
ζ) Διαστροφές πάσης φύσεως»



α. η εκκλησία τις ευλογεί με την ακολουθία του αρραβώνα.
β. απαγορεύονται αλλά θεωρούνται και καλές μεταξύ ζευγαριών γιατί έχουν κοινό μυστικό να μη χωρίσουν. Βέβαια υπάρχει κι εκεί η σύγκριση και ανθεώρηση.
γ. Αν δεν είναι επι πληρωμή είναι ίδια με την προηγούμενη περίπτωση. Αν είναι με πληρωμή, τότε μπαίνει το εμπόριο και το εμπόρευμα άνθρωπος.
δ. Αν είναι εκ γεννετής καλά κάνουν. Αν δεν είναι, είναι τεράστιο ψυχολογικό πρόβλημα.
ε. εξαρτάται από τον άνθρωπο και όχι άνθρωπος από αυτό.
στ. Αν δεν μπορείς να γεννήσεις κολ#@$$
ζ. Έχει δικαίωμα να κάνει κανείς οτιδήποτε αρκεί να μη βλάπτει τον άλλο π.χ. το παιδί του επειδή είναι μπλεγμένος με κάτι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 09:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Angelos

<<Γηγενη, σε βλεπω ενημερωμενο στις
συνηθειες ζευγαρωματος της αρκουδας !>>

αυτη με προκαλεσε δεν φταιω

για να σοβαρευτουμε λιγο
εχεις δικιο αν δεχτουμε οτι τα παντα ειναι δημιουργημα του θεου τοτε αυτος μας εδωσε την ευκαιρια να κανουμε επεμβαση στο ποτε θα εχουμε απογονους

αν το δουμε απο την φυση δεν βλεπω διαφορα απο το οτι κανει η αρκουδα
οταν επιλεγουμε να μην εχουμε απογονο το κανουμε γιατι κρινουμε οτι δεν θα μπορεσουμε να τον συντηρησουμε
και συντηρηση δεν ειναι μονο ενα πιατο φαι
η καθε οικογενια βλεπει ποσα ατομα μπορει να συντηρησει και πρατει αναλογα


WWalker
<<Λίγο πολύ συμφωνούμε φίλε Γηγενή, αν και στο ζ) φαντάζομαι και εσύ θα έχεις κατά νου τις "light" περιπτώσεις διαστροφών (κανά μαστίγιο...) όχι τις βαριές...>>
μα τι λες τωρα;; εδω στον αγγελο προσπαθησα να τον πισω οτι δεν εφταιγα
δεν ηπαρχουν βαριες και ελαφριες αν εξερεσεις την παιδοφιλια και την νεκροφιλια αλλα οχι την ψευτικη δηλαδη οταν ο ενας κανει το πτωμα
τα αλλα ειναι αναμεσα στα ατομα που συμετεχουν

Για το γ) το ανέλυσα λίγο πιο πάνω, ρίχτου μια ματιά.>>

η σχεση που γινετε και ο ενας εκμεταλευετε τα αισθηματα του αλλου ειναι λαθος αν ομως εχουν συμφωνησει οτι θα βρησκονται μονο για το σεξ και ειναι ξεκαθαρισμενο τοτε δεν βλεπω κατι λαθος

dimitris2

α. η εκκλησία τις ευλογεί με την ακολουθία του αρραβώνα.

λαθος πριν μπει η κουλουρα δεν μπαινει τυποτα
αλλα ακομα και οταν μπει η κουλουρα υπαρχουν μερες που δεν επιτρεπετε το σεξ

β. απαγορεύονται αλλά θεωρούνται και καλές μεταξύ ζευγαριών γιατί έχουν κοινό μυστικό να μη χωρίσουν. Βέβαια υπάρχει κι εκεί η σύγκριση και ανθεώρηση.

εξωσυζυγικες σχεσεις θεωρουνται καλες;;;τι λες τωρα
θεωρεις καλο το να τρως κερατο και να κερατωνεις την γυναικα σου;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 09:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker
<<Λίγο πολύ συμφωνούμε φίλε Γηγενή, αν και στο ζ) φαντάζομαι και εσύ θα έχεις κατά νου τις "light" περιπτώσεις διαστροφών (κανά μαστίγιο...) όχι τις βαριές...>>
μα τι λες τωρα;; εδω στον αγγελο προσπαθησα να τον πισω οτι δεν εφταιγα
δεν ηπαρχουν βαριες και ελαφριες αν εξερεσεις την παιδοφιλια και την νεκροφιλια αλλα οχι την ψευτικη δηλαδη οταν ο ενας κανει το πτωμα
τα αλλα ειναι αναμεσα στα ατομα που συμετεχουν

Κι όμως... είναι πολλές οι βαριές, και δεν τις φαντάζεσαι. Οι περισσότερες από αυτές είναι τρομερό βάρος για το ίδιο το άτομο που τις φέρει, καθώς ένα μεγάλο ποσοστό έχει τάσεις αυτοκτονίας ή πέφτει σε κατάθλιψη. Υπάρχουν πολύ περίεργες, βλέπε να ερεθίζεται ο άλλος σεξουαλικά στην ιδέα συγκεκριμένων αντικειμένων, ή άλλες όπως ο φετιχισμός ή ο τρανσβεστισμός, όπου ο άνθρωπος "δένεται" με το πρώτο ένδυμα που αντιστοιχεί στο άλλο φύλο και ερεθίζεται μόνο αν αυτό βρίσκεται κοντά του (ή πάνω του βλέπε). Τώρα δεν είναι να στενοχωριέσαι και συ και αυτός ξέρω γω αν βλέπεις άντρα μαντραχαλά 30 ετών με μουστάκι + γένια + κομπολόι να έχει τα φορέματα μπαλαρίνας με τις ντουζίνες μέσα στην ντουλάπα του, και όταν λείπουν οι άλλοι να τα προβάρει; Χώρια που ώρες ώρες ξεφεύγουν τα πράγματα και το κάνει και δημόσια αυτό.
Και άλλες περιπτώσεις πιο βαριές, βλέπε διαφυλική διαταραχη (αγγλιστί transexualism) όπου το άτομο νιώθει εγκλωβισμένο σε ξένο σώμα και αν δεν καταφέρει να το αλλάξει το ρίχνει στην κατάθλιψη ή ακόμα και στην αυτοκτονία. Και αν το αλλάξει, πάλι μόνο μια ελαφριά βελτίωση έχει στην ψυχολογία... Και σε τελική ανάλυση το μόνο που καταφέρνει είναι να δείχνει εξωτερικά γυναίκα (πχ αν ήταν άντρας, και ΑΝ το κατάφερε) και μόνο γυναίκα να μην είναι εσωτερικά. Και μετά έχουμε τα άλλα: αν το κατάφερε και άλλαξε και μοιάζει πειστικά με γυναίκα, και το χρησιμοποιήσει εν αγνοία κάποιου για να συνευρεθεί μαζί του, και αυτός το καταλάβει αργότερα, ξέρεις πως θα νιώθει; Παρέχεται μια ελευθερία που δεν επιτρέπεται. Και για τις γυναίκες, ομοίως. Αν ένα τέτοιο άτομο (πχ) καπαρώσει από έναν άντρα, ουσιαστικά αυτό που γίνεται είναι να χαλάει η αρμονία της κοινωνίας που θέλει οικογένεια + παιδιά στην οικογένεια, και να νιώθουν οι γυναίκες άβολα.
Οι άνθρωποι αυτοί είναι λίγο πολύ δυστυχισμένοι. Γι'αυτό λέω εγώ τώρα: βάλαμε τον παιδεραστή κάτω και λέμε: "σουτάρετέ τον!". Τι φταίει αυτός; Αν δεις άτομο με διαφυλική διαταραχή μόνο τότε θα καταλάβεις πόσο καταδικασμένα στην δυστυχία είναι τα άτομα με διαστροφές, όποια διαστροφή κι αν έχουν αυτά. Και καλά τώρα, τα σιδερικά και τα μαστίγια τα χρησιμοποιούνε και άνθρωποι που δεν ερεθίζονται με τέτοια (σαδο...) αλλά το κάνουν για περισσότερο ενδιαφέρον.


Edited by - WWalker on 01/08/2005 10:00:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 09:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε εγώ νομίζω πως είναι εκμετάλλευση όταν μία σχέση στηρίζεται μόνο στο σέξ, αρκεί να συμφωνούν κι οι 2 πλευρές.
Σχετικά με τον αραββώνα, όπως προείπα, δεν γίνεται να κάνουμε 20 αραββώνες στη ζωή μας...
Όσο για τις "ανωμαλίες", αν δε μιλάμε για παιδεραστία, βιασμούς κτλ, αν το κάθε ζευγάρι συμφωνεί και την βρίσκει με οποιονδήποτε τρόπο, αφορά εκείνους και μόνο εκείνους!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 10:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον


Αν καταλαβα καλα το επιχειρημα απο την πλευρα της
εκκλησιας ειναι.

"Καποιες σεξουαλικες συμπεριφορες ενδεχεται να προκαλουν
κοινωνικα προβληματα. Επειδη εσεις ειστε ανωριμοι για να
κρινετε τι προβληματα ενδεχεται να σας προκαλεσουν οι
συμπεριφορες σας, θα πρεπει να ακολουθειτε αυτα που σας
λεει η εκκλησια. Οταν παντρευτειτε θα εχετε ωριμασει,
και τοτε μπορειτε να δοκιμασετε 2-3 πραγματακια ακομα
αλλα παλι με την συνεχη καθοδηγηση της εκκλησιας"

Αυτο το επιχειρημα θα δεχτω οτι εχει καποια
βαση σε μια κοινωνια αγραματων, που κανενας δεν εχει
διδαχτει σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση και που χρειαζεται
μπαμπουλας για να μην πηγαινουν ολοι με ολους και για
να μην βιαζουν τις κατσικες.

Στη σημερινη ελληνικη κοινωνια οπου ολα τα παιδακια πανε
σχολειο, οπου ολα τα παιδακια εχουνε μπαμπα και μαμα
ειναι φανερο οτι το επιχειρημα δεν εχει απηχηση.
Οι ανθρωποι ειναι πλεον αρκετα ενημερωμενοι για να ξερουν
τις συνεπειες των πραξεων τους και μπορουν να συγκρατουν
τις παρορμησεις τους χωρις να χρειαζονται το φοβητρο της
αμαρτιας.

Το να προσπαθει η εκκλησια να βαλει σε καλουπια
την ερωτικη μας συμπεριφορα, δηλωνει την αποκοπη της απο
τη συγχρονη πραγματικοτητα.

Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 11:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ANGELE ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΨΕΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΟΥΛΑ.
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΑΛΛΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΜΟΝΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ Η ΦΟΒΗΤΡΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ.
ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΙ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 11:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω να έχει σταματήσει αυτή η καραμέλα, snoopy!
Η φίλη μου που είναι Χριστιανή και εξομολογήθηκε, ο παπάς της είπε πως είναι αμαρτία που κάνει έρωτα με τον φίλο της και από εδώ και πέρα να μην το επαναλάβει...
Ποιοί είναι αυτοί που θα μας επιβάλλουν τι θα κάνουμε ακομα και στην προσωπική μας ζωή?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 12:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η φίλη μου που είναι Χριστιανή και εξομολογήθηκε, ο παπάς της είπε πως είναι αμαρτία που κάνει έρωτα με τον φίλο της και από εδώ και πέρα να μην το επαναλάβει...

Πολυ καλα της ειπε. Να μην το επαναλαβει
(το να παει για εξομολογηση).

Σνουπι

Οι περισοτεροι που δηλωνουν χριστιανοι, οπως εσυ, ειναι μια
χαρα παιδια, με τις παρεες τους, τις σχεσεις τους και την
φυσιολογικη ερωτικη ζωη. Η εκκλησια με το να τους λεει
οτι "ειναι αμαρτωλοι" απλα τους διωχνει. Δεν συμφωνεις και εσυ
οτι πρεπει καποτε να αλλαξει το τροπαρι ?

Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 12:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολυ καλα της ειπε. Να μην το επαναλαβει
(το να παει για εξομολογηση).


Χεχε! Δε νομίζω να ξαναπάει ούτως ή άλλως!
Άλλωστε, γιατί ο κάθε παπάς να είναι ικανός να δίνει συγχώρεση ή να κρίνει τον καθένα μας?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 16:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Καλός σαν προσπάθεια ο ελιγμός σου να ξεφύγεις απ'το γιατί δύο εντελώς αντίθετες πλευρές που μισεί η μια την άλλη προτείνουν το ίδιο κοινωνικό σύστημα για να λειτουργεί μια κοινωνία ομαλά, αλλά βγάζει μάτι.»

Εξουσίες επιζητούνε και οι δύο, ο καθένας με την δικιά του καραμέλα. Τι άλλο θέλεις δηλαδή?

WWalker:
«Ναι αγαπητέ, τα λάθη είναι μέρος του παιχνιδιού της ζωής, όπως το καθορίζει η φύση. Το θέμα είναι ότι η έκτρωση δεν είναι.»

Διαφωνώ κάθετα. Αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός η ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗ του σώματος του ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΓΕΙ.

WWalker:
«Αφορά και την ψυχολογία της κυράς που κερατώνεται, μόλις το μάθει.»

Το ίδιο και του κυρίου. Αυτή είναι όμως η ζωή και η ομορφιά της.

WWalker:
«Εννοώ εκτός οικογένειας, το να γλεντάει ένας νέος με μια κοπελιά που νομίζει πως το παληκάρι της θα την παντρευτεί κάποια στιγμή, και αυτός πάει μαζί της μόνο επειδή... είναι ωραίο γκομενάκι.»

Η ζωή είναι μια περιπέτεια, και όποιος τα καταφέρει θα περάσει καλά. Το ίδιο συμβαίνει και αντίστροφα. Και λοιπόν?

WWalker:
«Ναι, όπως είπα και πιο πάνω, δεν μιλάμε για το τι είναι δικαίωμα, μιλάμε για το τι συμβαδίζει με την ηθική, τον βασικό άξονα που θα πρέπει να ακολουθούν οι πολίτες μιας χώρας..»

Η ηθική, είναι ένα βαρέλι δίχως πάτο. Ανάλογα με τις συνήθειες και τις καταστάσεις διαμορφώνεται, και επηρεάζεται από υποβολείς και εξουσιαστές. Καλά κάνουν λοιπόν και κάνουν αυτό που επιθυμούνε!!

Εξάλλου, ο Λώτ……..τι έκανε μπροστά στα μάτια του θεού του??

WWalker:
«Δεν πιστεύεις πως αυτοί οι άνθρωποι θα πρέπει να παντρεύονται και να κάνουν παιδιά;»

Ο γάμος, είναι μια τεράστια ευθύνη και μια μεγάλη κληρονομιά. Ο καθένας, δεν επιθυμεί ή δεν αισθάνεται αντάξιος των καταστάσεων. Ας επιλέγει ΕΛΕΥΘΕΡΑ ο κάθε πολίτης.

WWalker:
«ΟΚ, σαφής η απάντησή σου και έξυπνη. Αν και εδώ είναι η αιχμή του δόρατος, ειδικά σε αυτό το θέμα.»

Αισθάνομαι απλά ότι δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος να τεκμηριώσει κάτι τόσο λεπτό. Ωστόσο, ένα σωστό και άρτιο παιδαγωγικό σύστημα βαραίνει πολύ περισσότερο στην ανατροφή ενός παιδιού πλέον.

WWalker:
«Σε τέτοια θέματα πολύ πιθανό είναι να παίζει ρόλο ο βιολογικός παράγοντας. Όπως ακριβώς ένας straight άντρας ερεθίζεται σεξουαλικά με εικόνες μιας γυναίκας, αυτοί ερεθίζονται με εικόνες παιδιών.»

Υπάρχουνε σειρά παραδειγμάτων από άντρες που είχανε μάλιστα και οικογένεια, και ωστόσο είχανε τέτοιες ανώμαλες τάσεις με μικρά παιδάκια. Είναι η εξαίρεση, και μάλλον δεν μπορούμε να είμαστε τόσο κάθετοι με τον «βιολογικό» παράγοντα.

WWalker:
«β) Κοπρολαγνία
Μια περίεργη διαστροφή: οι άνθρωποι αυτοί ερεθίζονται να έχουν σεξουαλική επαφή σε ανθυγιεινό περιβάλλον, καθώς έτσι ικανοποιούνται σεξουαλικώς καλύτερα. Ωστόσο, το πιο πιθανόν είναι ότι θα αντιμετωπίσουν οι ίδιοι προβλήματα υγείας, χώρια που αναγκάζουν έναν απολύτως υγιή σύντοφο να συνευρεθεί μαζί τους σε τέτοιο περιβάλλον, κατά συνέπεια εγείρονται ζητήματα ηθικά τεράστια.»

Έχω (δεν το επέλεξα…) προσωπική εμπειρία. Βλέπεις, με τόσα χρόνια στην βόρεια Ευρώπη……πολλά συναντάς!!

Είναι όντως μια αρκετά παράξενη αισθητικά διαστροφή, ωστόσο δεν νομίζω ότι πιέζεται κανείς, καθώς εάν δεν το επιθυμεί και ο έτερος εμπλεκόμενος δεν προχωράει τίποτα (όπως και στην περίπτωση της αφεντιάς μου..).

Επομένως, είναι μια αυστηρά προσωπική σχέση και στιγμή και δεν αποτελεί θέμα δημοσίου διαλόγου.

WWalker:
«γ) Νεκροφιλία»

Το ίδιο κατακριτέο και καταδικαστέο όπως και ο βιασμός υπό κανονικές συνθήκες. Κανένα ελαφρυντικό.

WWalker:
«Όπως βλέπεις τα πράγματα δεν είναι και τόσο ΟΚ με τις διαστροφές.»

Όντως. Για αυτόν τον λόγο και δεν πρέπει να απλουστεύουμε και να τα περνάμε όλα από μια χτένα, αλλά να εξετάζουμε ένα προς ένα. Υπάρχουνε κάποιοι (και γνωρίζω και έναν-δυο……) που την βρίσκουνε με ανελέητο πόνο ή και ξύλο κατά την «τελετή» της ερωτικής συνεύρεσης. Εδώ τι να πούμε? Απλά, είναι δικαίωμα τους καθώς και ότι δεν ενοχλούνε κανέναν.

Στην Γερμανία, πρόσφατα, υπάρχουνε και πολλοί που αναζητούνε συντρόφους ή συντρόφισσες (ερωτικούς πάντοτε) που να είναι κατά το δυνατόν ακρωτηριασμένοι ή παράλυτοι ή καμπούρηδες ή τέλος πάντων κάποιας μορφής δυσλειτουργίας.

Εδώ τι να πούμε? Κάνουνε κάτι το κακό ή έτσι δίνεται και μια ευκαιρία στο όλο εύρος της ζωής και στα άτομα αυτά?

Μυστήριο η ζώη…………
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 22:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Καλός σαν προσπάθεια ο ελιγμός σου να ξεφύγεις απ'το γιατί δύο εντελώς αντίθετες πλευρές που μισεί η μια την άλλη προτείνουν το ίδιο κοινωνικό σύστημα για να λειτουργεί μια κοινωνία ομαλά, αλλά βγάζει μάτι.»

Εξουσίες επιζητούνε και οι δύο, ο καθένας με την δικιά του καραμέλα. Τι άλλο θέλεις δηλαδή?


Εχ, ρε Schwabe, τι θέλω: Να δεις πως το ίδιο κοινωνικό πρότυπο που προτάσσει την οικογένεια σαν βασικό κύτταρο το επιλέγουν δύο πλευρές που είναι αιώνιοι εχθροί και δεν λένε να μονοιάσουνε με τίποτα.

quote:
WWalker:
«Ναι αγαπητέ, τα λάθη είναι μέρος του παιχνιδιού της ζωής, όπως το καθορίζει η φύση. Το θέμα είναι ότι η έκτρωση δεν είναι.»

Διαφωνώ κάθετα. Αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός η ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗ του σώματος του ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΓΕΙ.


Θα σε στενοχωρήσω τώρα που θα στο πω αυτό, αλλά ένα έμβρυο δεν είναι προιόν. Έχω ακούσει πολλάκις γιατρούς που το λένε ξεκάθαρα, ότι το έμβρυο δεν ανήκει στην μητέρα, είναι ξεχωριστή ζωή, και η μητέρα που το κυοφορεί οφείλει να το σεβαστεί αυτό. Ωστόσο, και αυτοί κάνουν τις πάπιες και το αφήνουν στο φλού το θέμα γιατί τα λεφτά απ'τις εκτρώσεις είναι πολλά και δεν θέλουν να τα χάσουν με τίποτα.

Θεωρείς λοιπόν πως το έμβρυο είναι ένα προιόν; Δεν έχει ψυχή; Ε λοιπόν, η ίδια η φύση διαφωνεί. Μέσα στην κοιλιά της μάνας του το έμβρυο έχει συνήθειες μωρού πχ πιπιλίζει το δάχτυλό του.
Μπορώ να σου αναφέρω συγκεκριμένα γιατρό Σέρβο που έκανε εκτρώσεις και τις υπολογίζει μεταξύ 48.000-64.000 (!!!!) ο οποίος έχει μετανοήσει οικτρά για αυτό που έκανε, και αναγνωρίζει πως θα πρέπει η γυναίκα που φέρει ένα έμβρυο στην κοιλιά της να το σέβεται.


quote:
WWalker:
«Αφορά και την ψυχολογία της κυράς που κερατώνεται, μόλις το μάθει.»

Το ίδιο και του κυρίου. Αυτή είναι όμως η ζωή και η ομορφιά της.


Η ασχήμια είναι να λες. Εσύ πως θα ένιωθες αν η κυρά σου στην έκανε την λαδιά; Ότι αυτό που σου έκανε είναι όμορφο, και ας την να κάνει ότι θέλει;
Εγώ πάντως, θα ένιωθα ελεεινά. Και μαζί μου είναι ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού σε όλον τον κόσμο. Κατά συνέπεια η μοιχεία θα πρέπει να θεωρείται ανήθικη.

quote:
WWalker:
«Εννοώ εκτός οικογένειας, το να γλεντάει ένας νέος με μια κοπελιά που νομίζει πως το παληκάρι της θα την παντρευτεί κάποια στιγμή, και αυτός πάει μαζί της μόνο επειδή... είναι ωραίο γκομενάκι.»

Η ζωή είναι μια περιπέτεια, και όποιος τα καταφέρει θα περάσει καλά. Το ίδιο συμβαίνει και αντίστροφα. Και λοιπόν?


Και λοιπόν, γιατί να μην πληρώνεται κιόλας η κοπελιά; Βοηθάει και την διακίνηση κεφαλαίου; Καλά δεν θα έκανε;

quote:
WWalker:
«Ναι, όπως είπα και πιο πάνω, δεν μιλάμε για το τι είναι δικαίωμα, μιλάμε για το τι συμβαδίζει με την ηθική, τον βασικό άξονα που θα πρέπει να ακολουθούν οι πολίτες μιας χώρας..»

Η ηθική, είναι ένα βαρέλι δίχως πάτο. Ανάλογα με τις συνήθειες και τις καταστάσεις διαμορφώνεται, και επηρεάζεται από υποβολείς και εξουσιαστές. Καλά κάνουν λοιπόν και κάνουν αυτό που επιθυμούνε!!

Εξάλλου, ο Λώτ……..τι έκανε μπροστά στα μάτια του θεού του??


Τι να σου πω τώρα, αν προτείνεις πως πρέπει να κάνουμε αυτό το οποίο μας αρέσει, χωρίς να ενδιαφερόμαστε για τις συνέπειες, επειδή μακριά απ'τους κόλπους της Εκκλησίας η ηθική είναι απύθμενη, ε, δεν γυρνάμε και στην φύση πίσω μαζί με τα ζώα; Τουλάχιστον τότε θα δικαιωθεί και ο Δαρβίνος, δεν θα μπορεί να τον αμφισβητήσει κανείς (αν και συμφωνώ με την εξέλιξη).

quote:
WWalker:
«Σε τέτοια θέματα πολύ πιθανό είναι να παίζει ρόλο ο βιολογικός παράγοντας. Όπως ακριβώς ένας straight άντρας ερεθίζεται σεξουαλικά με εικόνες μιας γυναίκας, αυτοί ερεθίζονται με εικόνες παιδιών.»

Υπάρχουνε σειρά παραδειγμάτων από άντρες που είχανε μάλιστα και οικογένεια, και ωστόσο είχανε τέτοιες ανώμαλες τάσεις με μικρά παιδάκια. Είναι η εξαίρεση, και μάλλον δεν μπορούμε να είμαστε τόσο κάθετοι με τον «βιολογικό» παράγοντα.


Συγκεκριμένα έχω ακούσει (αν και εννοείται πως δεν είναι βέβαιο γιατί τίποτα δεν είναι ακόμα βέβαιο, μιας και οι επιστήμες αυτές είναι σε πρώτα στάδια) ότι η σεξουαλικότητα επηρεάζεται από την χημική σύσταση μιας περιοχής του εγκεφάλου. Μικροδιαταραχές μπορεί να προκαλλούν τέτοιες αποκλίσεις απ'τα βασικά πρότυπα. Ωστόσο, αν κοιτάξεις την συχνότητα εμφάνισης μιας διαστροφής σε έναν ανθρώπινο πληθυσμό, θα δεις πως αυτή δεν μεταβάλλεται σε κάθε εποχή (όχι εντελώς, αλλά μέσα σε επιτρεπτά πλαίσια), το οποίο μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι κάτι παίζει από άποψη βιολογίας.
Το ότι αντρες ήταν παντρεμένοι & είχαν τέτοια συμπεριφορά δεν μας λέει τίποτα. Υπάρχουν παρόμοια περιστατικά ανθρώπων που ήταν παντρεμένοι & με παιδιά και μια χαρά οικογένεια, και κάποια μέρα βγήκαν τα ένστικτα τους στην επιφάνεια και αποκαλύφθηκαν. Το ενδεχόμενο πάντοτε να είχαν τέτοιες φαντασιώσεις και να τις παραμέριζαν για να κάνουν παιδιά είναι στην πραγματικότητα πολύ πιθανό.

quote:
WWalker:
«β) Κοπρολαγνία
Μια περίεργη διαστροφή: οι άνθρωποι αυτοί ερεθίζονται να έχουν σεξουαλική επαφή σε ανθυγιεινό περιβάλλον, καθώς έτσι ικανοποιούνται σεξουαλικώς καλύτερα. Ωστόσο, το πιο πιθανόν είναι ότι θα αντιμετωπίσουν οι ίδιοι προβλήματα υγείας, χώρια που αναγκάζουν έναν απολύτως υγιή σύντοφο να συνευρεθεί μαζί τους σε τέτοιο περιβάλλον, κατά συνέπεια εγείρονται ζητήματα ηθικά τεράστια.»

Έχω (δεν το επέλεξα…) προσωπική εμπειρία. Βλέπεις, με τόσα χρόνια στην βόρεια Ευρώπη……πολλά συναντάς!!

Είναι όντως μια αρκετά παράξενη αισθητικά διαστροφή, ωστόσο δεν νομίζω ότι πιέζεται κανείς, καθώς εάν δεν το επιθυμεί και ο έτερος εμπλεκόμενος δεν προχωράει τίποτα (όπως και στην περίπτωση της αφεντιάς μου..).

Επομένως, είναι μια αυστηρά προσωπική σχέση και στιγμή και δεν αποτελεί θέμα δημοσίου διαλόγου.



quote:
WWalker:
«γ) Νεκροφιλία»

Το ίδιο κατακριτέο και καταδικαστέο όπως και ο βιασμός υπό κανονικές συνθήκες. Κανένα ελαφρυντικό.


Βλέπεις λοιπόν που σιγά σιγά αρχίζει να χτίζεται η ηθική; Κατακριτέο το πρώτο, επίσης το δεύτερο, στα 11 μέτρα οι παιδεραστές. Έτσι λοιπόν, έχοντας ως αρχή το δικό σου σκεπτικό, το οποίο υπαγορεύει πως οι παιδεραστές & οι νεκρόφιλοι είναι κατακριτέοι, προτείνει έναν κώδικα ηθικής στους πιστούς που επέλεξαν να ακολουθούν τον δρόμο του Χριστιανού, ο οποίος υπαγορεύει πως οι διαστροφές πάσης φύσεως, τόσο για την προσωπική ευτυχία του πιστού, όσο και για την ομαλή λειτουργία της κοινωνίας, δεν είναι επιτρεπτές.
Συγκεκριμένα έχουμε το εξής: "Αυξάνεσθε & πληθύνεσθε". Είναι μια εντολή. Ο Χριστιανός θα πρέπει να την σεβαστεί, τόσο για τον εαυτό του, όσο και για τον συνάνθρωπό του που επιθυμεί να την ακολουθήσει. Απ'την στιγμή που η συνουσία λοιπόν είναι πράξη που χρειάζεται δύο άτομα, θα πρέπει ο Χριστιανός να έχει πλήρη σεβασμό της επιθυμίας του προσώπου με το οποίο κάνει αυτή την πράξη. Θα πρέπει η πράξη της συνουσίας κατά το δυνατό να σέβεται την δεύτερη (ίσως και πρώτη αν θες) φύση της συνουσίας: αυτή που προωθεί την αναπαραγωγικότητα.

Έτσι λοιπόν, θα πρέπει η Εκκλησία, όπως και για τις άλλες περιπτώσεις όπου χρειάστηκε να αναπτύξει τον ηθικό κώδικα που χρειάζεται ένας Χριστιανός, τόσο για να είναι αρεστός στον Θεό, όσο και για να κυλάει η ζωή του χωρίς αναποδιές (το δυνατόν λιγότερες) προτείνει έναν κώδικα σεξουαλικής συμπεριφοράς ως εξής: επιτρέπεται η συνουσία μόνο μεταξύ δύο ανθρώπων διαφορετικού φύλου, έτσι ώστε να προωθείται η αναπαραγωγικότητα (όποτε αυτό είναι δυνατόν), αλλά και να απουσιάζει το στοιχείο του σαρκικού πάθους, της συνήθειας δηλαδή που κρατάει δέσμιο τον άνθρωπο μέσω του εθισμού, και τον υποδουλώνει στις βιολογικές λειτουργίες του σώματός του.
Έτσι λοιπόν ο Χριστιανός θα πρέπει να αναγνωρίζει, και να καταλαβαίνει και ο ίδιος, πως η σεξουαλικότητα είναι η ύψιστη έκφραση των ανθρώπινων σχέσεων, να ακολουθεί το πρότυπο σύμφωνα με το οποίο σέβεται την ύπαρξη του ετέρου προσώπου με το οποίο έχει σχέση καθώς και των συγγενών ατόμων πίσω από αυτό που νοιάζονται για αυτό, και να μπορεί να αντιληφθεί πως η υποβίβαση του άλλου προσώπου σε "κρέας" προς σεξουαλική χρήση και από κει και πέρα ότι θέλει ας κάνει είναι αμάρτημα και δεν ευχαριστεί τον Θεό στον οποίο πιστεύει.

Σε ποια σημεία διαφωνείς και γιατί;

quote:
WWalker:
«Όπως βλέπεις τα πράγματα δεν είναι και τόσο ΟΚ με τις διαστροφές.»

Όντως. Για αυτόν τον λόγο και δεν πρέπει να απλουστεύουμε και να τα περνάμε όλα από μια χτένα, αλλά να εξετάζουμε ένα προς ένα. Υπάρχουνε κάποιοι (και γνωρίζω και έναν-δυο……) που την βρίσκουνε με ανελέητο πόνο ή και ξύλο κατά την «τελετή» της ερωτικής συνεύρεσης. Εδώ τι να πούμε? Απλά, είναι δικαίωμα τους καθώς και ότι δεν ενοχλούνε κανέναν.

Στην Γερμανία, πρόσφατα, υπάρχουνε και πολλοί που αναζητούνε συντρόφους ή συντρόφισσες (ερωτικούς πάντοτε) που να είναι κατά το δυνατόν ακρωτηριασμένοι ή παράλυτοι ή καμπούρηδες ή τέλος πάντων κάποιας μορφής δυσλειτουργίας.

Εδώ τι να πούμε? Κάνουνε κάτι το κακό ή έτσι δίνεται και μια ευκαιρία στο όλο εύρος της ζωής και στα άτομα αυτά?

Μυστήριο η ζώη…………


Ξέρω και γω πράγματα... Άστα καλύτερα...

Θέλω την προσωπική σου άποψη εδώ: γιατί στην Γερμανία και όχι στην Ελλάδα; Γιατί σε μια "ευρωπαική προχωρημένη" χώρα τα κρούσματα να είναι τόσο συχνά και στην Ελλάδα που είναι πίσω απ'την Γερμανία να είναι σαφώς λιγότερα (αν και υπάρχουν και εδώ);Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 22:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Angelos:
Οι περισοτεροι που δηλωνουν χριστιανοι, οπως εσυ, ειναι μια
χαρα παιδια, με τις παρεες τους, τις σχεσεις τους και την
φυσιολογικη ερωτικη ζωη. Η εκκλησια με το να τους λεει
οτι "ειναι αμαρτωλοι" απλα τους διωχνει. Δεν συμφωνεις και εσυ
οτι πρεπει καποτε να αλλαξει το τροπαρι ?

Η εκκλησία έχει ηδη προσαρμοστεί στα δεδομένα αυτά και συμπαραστέκεται στους νέους. Συμφωνώ οτι οι ερωτικές σχέσεις δέν πρέπει να εμποδίζονται αλλά δέν ζούμε ούτε στον Μεσαίωνα, ούτε στο Ισλάμ που δέν θα μπορούσαμε να πούμε ούτε το ονομά μας.
Η ερωτική ελευθερία είναι πλήρης και είναι η μέγιστη υποκρισία να βάζουμε μπροστά το φάντασμα της εκκλησίας οτι τάχα την εμποδίζει.

Τώρα άν εννοείς την σεξουαλική ελευθερία στο να κάνουμε παιδιά με την σέσουλα με την πρώτη τυχόντα που θα συναντήσουμε και θα μας έρθει να κάνουμε ερωτική σχέση χωρίς να συναισθανόμαστε την ευθύνη των πράξεων μας, θα σου απαντήσω οτι για τα πάντα υπάρχει και κάποιο όριο!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy