ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η πινακοθήκη των ηλιθίων...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2005, 16:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ στην αγγλία που ειμαι προς το παρών πληρώνω περίπου 30 ευρώ το μήνα για σύνδεση στα 2Mbps. Επιπλέων η εταιρία ανακοίνωνε ότι θα αυξήσουν την ταχύτητα μέσα στο δεκέμβριο. Υπάρχει άλλη εταιρία που δίνει με περίπου 40 Ευρώ το μήνα 8 Mbps. Βέβαια καμιά φορά η ταχύτητα δεν είναι πραγματική είναι λίγο χαμηλότερη αλλά μικρό το κακό! Με 30 ευρώ όλα τα έξοδα μέσα, στην Ελλάδα δεν παίρνεις ούτε isdn 64kbps!

_____________________
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο και τ'ονομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2005, 20:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
γιατι δεν μπορουμε να δουμε τα πραγματα λογικα ετσι οπως ακριβως ειναι, ακομη και αν η φυση τους ειναι μεταφυσικη?
Αυτό τώρα πώς σου ήρθε, καμμιά σχέση δεν έχει με το θέμα.
Αν σε τρομάζει η πραγματικότητα ή προσαρμόζεσαι ή αντιδράς ή αυτοκτονείς άλλη επιλογή δεν υπάρχει. Στην περίπτωσή σου μάλλον εθελοτυφλείς δηλαδή προσαρμόζεσαι...
Αν δεν εθελοτυφλείς, τότε δεν κατανοείς την πραγματικότητα, δηλαδή αγνοείς.
Αν δεν αγνοείς λυπάμαι που μόλις σε ξυπνήσαμε γιατί κοιμόσουν τον ύπνο του δικαίου. Διάλεξε και πάρε!!!! (μπορώ να γίνω και πιο προσβλητικός ως απάντηση στο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ post σου, εγώ δεν σε πρόσβαλα πρώτος και δεν θα το έκανα αν είχες να προσφέρεις κάτι αντί να μας κατακρίνεις από υπεροψία και μόνο!!!)

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος

Edited by - Peronosporos on 13/11/2005 21:12:00

Edited by - Peronosporos on 13/11/2005 21:13:02


τι σε κανει να πιστευεις οτι αναφερομουν σε σενα, στον διπλα στον παραδιπλα ή σε οποιοδηποτε που γραφει εδω μεσα?

η μυγα προφανως.

εκτος του φορουμ αγαπητε, εχω και αλλες πηγες. πηγες που μου τρωνε πολλυ περισσοτερο χρονο απο οτι το ιντερνετ.


ηταν απλως η φωνη ενος βοωντος εν τη ερημω.

αυτα.


A mari usque ad mareΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 19:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι με μεγάλη λύπη (και το λέω με ειλικρίνεια αυτό γιατί άλλα πιστεύαμε...) κρεμώ στην πινακοθήκη μας ένα μεγαλειώδη πίνακα αφιερωμένο στην Ευρώπη των λαών και των ελευθεριών του πολίτη καθώς και στους εκπροσώπους της....
Ο λόγος;
Θα σας μεταφέρω με συντομία τα κύρια σημεία ενός άρθρου που διάβασα σήμερα το πρωί στην Ελευθεροτυπία.
Παμψηφεί λοιπόν οι υπουργοί δικαιοσύνης των κρατών μελών ενέκριναν οδηγία η οποία επιτρέπει και προβλέπει την παρακολούθηση και καταγραφή όλων των τηλεφωνικών και ηλεκτρονικών συνδιαλέξεων και επικοινωνιών των πολιτών και μάλιστα με την προοπτική να αποθηκεύονται σε βάθος χρόνου απο 6 έως και 12 μήνες. Και ξέρετε ποιο είναι το χειρότερο; Οι διαφωνίες που υπήρξαν δεν είχαν να κάνουν με τον προβληματισμό του αν πρέπει να σκεφτούμε λίγο περισσότερο τα ατομικά δικαιώματα και την προστασία του ευρωπαίου πολίτη απο την ανεξέλεγκτη πια παρακολούθηση (και μάλιστα επίσημα και με άδεια...), αλλά για το ότι όπως είπαν κάποιοι υπουργοί, θα έπρεπε να παρθούν σκληρότερα μέτρα και μάλιστα η Πολωνία ζήτησε τα δεδομένα των παρακολουθήσεων να φυλάσσονται για 35 χρόνια!!!
Άκουσον άκουσον.... ποιος; Η Πολωνία αυτή που μέχρι χτές ήταν κάτω απο τον ζυγό ενός ολοκληρωτικού καθεστώτος...
Και να σας πω και το χειρότερο; Επειδή λέει οι τηλεφωνικές εταιρίες αντιδρούσαν στο να αναλάβουν την καταγραφή των δεδομένων λόγω υπερβολικού κόστους, τους δόθηκε το δικαίωμα να πωλούν τα δεδομένα αυτά σε οποιδήποτε εταιρία το ζητήσει για χάρη του μάρκετινγκ ή δεν ξέρω εγω τι άλλο...
Τι να πω...
Ντρέπομαι για την πορεία που παίρνει η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση. Καθώς φαίνεται αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν καμία σχέση με τα οράματα και τις ανησυχίες των πολιτών. Αναρωτιέμαι... γιατί τους στείλαμε εκεί; Για να δίνουν το δικαίωμα στον οποιονδήποτε να "ολοκληρώνει" το "όραμά του" πάνω στο πρόσωπό μας; Αυτό οραματίστηκαν οι λαοί;
Και για να παραφράσω λίγο την γνωστή φράση...:
"Ποιός επιτέλους κυβερνά αυτήν την ήπειρο;"
Ενθάδε κείται... αυτό που κάποτε λεγόταν ευρώπη των λαών...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 20:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πριν μηνες, ειχα μπει σε ενα σαιτ, που ηταν καταγεγραμμενα ολα τα σαιτς που εμπενα πριν δυο τρια χρονια.

ΑΥΤΟ δεν ειναι παρακολουθηση????

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 21:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αυτό που λες μου έχει συμβεί και μένα και να σου πω και το χειρότερο; Μου έστειλαν ιό μέσω μέιλ που υποτίθεται ότι είχε έρθει απο την CIA και η οποία μου ζητούσε να απαντήσω σε ένα ερωτηματολόγιο γιατί λέει είχα καταγραφεί να μπαίνω σε παράνομα σάιτ. Το ζήτημα είναι ότι τώρα πια δεν κρατάνε ούτε τα προσχήματα. Ξέρουμε πολύ καλά ότι μας παρακολουθούσαν ανέκαθεν απλά υποτίθεται ότι υπήρχε κάποια προστασία. Τώρα θα κάνουν ότι θέλουν χωρίς να δίνουν λογαριασμό σε κανέναν... Κατά τα άλλα η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων είναι για να μην επιτρέπει να βγαίνουν τα ονόματα ανθρώπων όπως αυτών που διακινούσαν παιδική πορνογραφία στο διαδίκτυο... τι να πει κανείς.. η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 22:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πριν μηνες, ειχα μπει σε ενα σαιτ, που ηταν καταγεγραμμενα ολα τα σαιτς που εμπενα πριν δυο τρια χρονια.
ΑΥΤΟ δεν ειναι παρακολουθηση????

Προφανώς θα έμπαινες απο τον υπολογιστή του σπιτιού σου, για να μπορέσουν να τα βρούν τόσο εύκολα
Με τα μέσα που διαθέτουν αυτό δέν μου φαίνεται και τόσο απίθανο. Θα χαρακτήριζα τους εν λόγω κυρίους της CIA που αναφέρεται και ο Απέριττος σάν Administrators του παγκόσμιου Internet. Τώρα τελευταία έχω ακούσει και για τον γραφικό χαρακτήρα ώστε να μπορούν να σε αναγνωρίσουν ακόμα και άν μπαίνει στο Internet απο ξένο υπολογιστή.
Όπως και να το κάνουμε προσωπικά δεδομένα δέν υπάρχουν πλέον. Τουλάχιστον για κάποιους ηλεκτρονικούς εγκεφάλους όλα τα προσωπικά δεδομένα έχουν καταντήσει ιδιωτικά. Και εάν θέλουν τα κρατάνε προσωπικά, εάν δέν θέλουν και θέλουν να καταστρέψουν κάποιον αντιπαθητικό σε αυτούς χρήστη δέν το έχουν σε τίποτα να του τα βγάλουν στην επιφάνεια.
Και όσους διακινούν παιδική πορνογραφία τους γνωρίζουν αλλά απο την στιγμή που με την βοήθεια τους θησαυρίζουν θα τους προφυλάσσουν με νύχια και δόντια.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 20:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οποτε συντομα, θα βγουν στον αερα ολα τα σκανδαλα στα οποια εχω εμπλακει εις το παρελθον....

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 22:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με μεγάλη μου λύπη θα πρέπει να κρεμάσω στην πινακοθήκη μας έναν μεγάλο πίνακα που να συμπεριλαμβάνει την συντριπτική πλειοψηφία των πολιτικών μας. Αυτοί που τώρα βγαίνουν ωρυόμενοι και διαμαρτύρονται και κόπτονται για τα ατομικά δικαιώματα και τις ελευθερίες μας, είναι οι ίδιοι που επέτρεψαν την εποχή που ήρθε ο Κλίντον στην Ελλάδα να φέρει μαζί του δεκάδες κοντέινερ με συστήματα παρακολούθησης που δεν έφυγαν ποτέ. Αυτοί οι ίδιοι που ξόδεψαν δισεκατομμύρια ευρώ για την ασφάλεια των Ολυμπιακών αγώνων για να μπουν κάμερες και συστήματα παρακολούθησης ακόμη και στους καμπινέδες. Αυτοί οι ίδιοι οι αναίσχυντοι που για χάρη της καταπολέμησης της τρομοκρατίας υπέγραψαν στην ευρωπαϊκή ένωση και έδωσαν το οκ ώστε να καταχωρούνται σε ηλεκτρονικά αρχεία όλες μας οι συνδιαλέξεις και το ηλεκτρονικό μας ταχυδρομείο. Αυτοί που πίστεψαν ότι με το να βάλουν τον λαό κάτω απο την σκέπη του μεγάλου αδελφού θα έμεναν στο απυρόβλητο ως καλοί και πιστοί υπηρέτες. Και τώρα που ανακάλυψαν ότι ο μεγάλος αδελφός δεν χαρίζεται σε κανέναν, πανικόβλητοι τρέχουν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα....
Σε άλλες εποχές το γεγονός μπορεί να μου προκαλούσε γέλιο...
Σήμερα μου προκαλεί βαθύτατη θλίψη, λύπη και αγωνία για αυτά που θα ακολουθήσουν...
Καλό ξημέρωμα...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)

Edited by - Απέριττος on 02/02/2006 22:03:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 14:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να πω κάτι έτσι για να το δούμε καλύτερα το θέμα. Έστ ότι ήσασταν ξένοι, όχι Έλληνες. Τι άποψη θα είχατε για αυτό το λαό?
Πως θα χαρακτηρίζατε αυτό το λαό? Κάντε το και μη κρύβεστε πίσω απο΄τον εαυτό σας. Πως θα χαρακτηρίζατε ένα λαό κύριο χαρακτηριστικό του οποίου είναι το ΜΙΣΟΣ και η ΖΗΛΕΙΑ για τον καλύτερό τους? Σε ποιο τομέα ο ΚΑΛΟΣ δεν ΠΟΛΕΜΑΤΑΙ με ΛΥΣΣΑ και ΠΑΘΟΣ?
Όλοι μας δεν έχουμε παραδείγματα καλών μαθητών που οι άλλοι τους κορόιδευαν στο σχοελίο? Σε όλους δε τυχαίνει στη δουλειά ο καλός να υποσκάπτεται? Παντού σε αυτή τη χώρα υπάρχει ένα μίσος για οτιδήποτε καλό και υψηλό και ποιοτικό ( ας πούμε την τέχνη, οτιδήποτε) και μια ανεξήγητη αγάπη και πάθος για τη μετριότητα και τα ΣΚΑΤΑ! ( θέλετε παραδείγματα? δείτε γύρω σας... )
Και αυτός ο φιλοτομαρισμός... ο καθένας κοιτάει το τομάρι του λες και επρόκαιται για το κέντρο του σύμπαντος... η θρασυδειλία.. το παίζουμε και γενναίοι και ήρωες αλλα φοβόμαστε τα πάντα: το κρύο, τους Αλβανούς ( ναι! αυτοί μας έφταιξαν! μακάρι να μασταν το ΜΙΣΟ ΕΣΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ!), τα μικρόβια, τους κλέφτες, τους μικροπωλητές, τον κάυσωνα και δε ξέρω κ εγώ τι άλλο...
Βλέπει κανείς μια βλάχικη πονηριά και καμαρώνουν κιόλας τα ζώα λες και τι θα κερδίσουν ? Και μετά απορούμε γιατί οι γύρω μας λαοί δεν έχουν καλή άποψη για εμάς... Ε για ελάτε στη θέση τους και κρίνετε εμάς σα λαό. τι συμπέρασμα θα βγάζατε?
Δυστυχώς εγώ που είμαι και Έλληνας, εάν ήταν στο χέρι μου να κρίνω αυτό τον λαό δε θα του επεφύλασα καλύτερη μοίρα από ότι κάποιοι πριν μισό αιώνα περίπου σε έναν άλλο λαό...Αυτός ο λαός, μόνο αηδία και αποστροφή μπορεί να προκαλέσει συλλήβδην . Τεμπέληδες κουτοπόνηροι, μοχθηροί, κακοί, πονηροί, σκληροί με τον αδύνατο και γλύφτες με το δυνατό...Μίασμα της ανθρωπότηταςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GeorgiO
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 18:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GeorgiO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυστυχώς εγώ που είμαι και Έλληνας, εάν ήταν στο χέρι μου να κρίνω αυτό τον λαό δε θα του επεφύλασα καλύτερη μοίρα από ότι κάποιοι πριν μισό αιώνα περίπου σε έναν άλλο λαό...Αυτός ο λαός, μόνο αηδία και αποστροφή μπορεί να προκαλέσει συλλήβδην . Τεμπέληδες κουτοπόνηροι, μοχθηροί, κακοί, πονηροί, σκληροί με τον αδύνατο και γλύφτες με το δυνατό...Μίασμα της ανθρωπότητας

Καλο είναι αυτό που κάνεις φίλε δηλ. το να κάνουμε αυτοκριτηκή σαν λαός για να βλέπουμε τα λάθοι μας και μετά να τα διορθόνουμε, αλλά εσυ μόνο τα χειρότερα λές για τον λαό μας, να σου πώ και αλλο ενα μειωνέκτιμα που έχουμε σαν λαός: γκρινιάζουμε συνέχεια, για τα <<κακά >> που μας συμβαίνουν αλλα ποτέ δεν φτέμε εμείς πάντα οι άλλοι
για κοιτάξου και λίγο στον καθρέφτι και θα δείς όλα αφτα που ανέφερες σε όλο τους το μεγαλείο, για αυτό κοίτα να διορθόσεις τον δικό σου χαρακτίρα και μετά να κατακρίνεις τα υπόλοιπα 10.999.999 άτομα της Ελλάδας. Σίγουρα στην πληωψηφεία μας δεν είμαστε άξιοι απόγονοι των προγώνων μας αλλα σίγουρα υπάρχουν φωτηνά παραδείγματα (100% δεν ειμαι εγώ!!)που μας βοηθούν καθημερινά να ξεφύγουμε απο τον βούρκο που έχουμε κολήση. Αλλά μην το γενικεύεις τοσο πολυ, στο κάτω-κάτω της γραφής αν πιστεύεις ότι οι συμπατριώτες σου δεν είναι άξιοι για εσένα σήκω και φύγε να πας να ζήσεις σε άλλη χώρα, αλλα μην στεναχωριέσε γιατι όπου και να πάς τα ίδια θα βρείς (στο λέω αυτό γιατι ζώ στο εξωτερικό και εχω δεί πως συμπεριφέρονται και οι άλλοι)γιατί όλοι οι λαοί έχουν τα προτερήματα και τα μειωνεκτίματα τους, ο <<πολιτισμός>> πλέον είναι παγκόσμιος.

Α! και τώρα που το ξαναείδα για εξηγησέτο μου λίγο καλύτερα αυτό

quote:
τους Αλβανούς ( ναι! αυτοί μας έφταιξαν! μακάρι να μασταν το ΜΙΣΟ ΕΣΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ!),
για πές μου για αυτό το μισό που θα έπρεπε να είχαμε?

"Μερικοί βλέπουν το αύριο ως μια άλλη ημέρα. Εγώ το βλέπω ως άλλη μια ευκαιρία."


Edited by - GeorgiO on 07/02/2006 18:20:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 20:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε φιλαράκι; Μήπως βαστάς απο Αλβανία μεριά; Σαν πολύ βαριά δεν μας την είπες; Είμαστε με πολλά στραβά αλλά έχουμε και πολλά προτερήματα σε σχέση με κάτι άλλους ξενέρωτους.. πχ.. εγγλέζους... για ξεκαθάρισε την θέση σου...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 22:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχαμε.... μέρα με τη μέρα χειροτερεύουμε. Ξέρεις βάζω και τον εαυτό μου μέσα δε βγαίνω έξω από το χορό. Αλλά απηύδηυσα, έω φάει στη μάπα πάρα πολλά και πολλές αδικίες αλλα και τα βλέπω. Ναι κάτι τέτοια πίστευα κι εγώ, αλλά δεν είναι καλό να βαυκαλιζόμαστε και ας κοιτάξουμε την αλήθεια κατάματα. Γιατί μήπως δεν είναι έτσι? Είναι τίποτα ψέματα από όσα έγραψα?
Και να σου πω κάτι? Αν ήμουν από Αλβανία μεριά δε θα τά έλεγα αυτά. Να είσαι σίγουρος ότι οι Αλβανοί αγαπάνε την Ελλάδα ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από τα κομπλεξικά ανθρωποειδή που θέλουν να λέγονται και Έλληνες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GeorgiO
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 09:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GeorgiO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είχαμε.... μέρα με τη μέρα χειροτερεύουμε

Δεν κατάλαβα γιατί το αναφέρεις αυτό????????????


quote:
οι Αλβανοί αγαπάνε την Ελλάδα ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από τα κομπλεξικά ανθρωποειδή που θέλουν να λέγονται και Έλληνες!

Σε αυτό που λες έπεσες 100% μέσα, μην σου πώ 1000% αυτοί ονειρεύοντε
πως θα δημιουργήσουν την "Μεγάλη Αλβανία"(μην χέ..ω) εις βάρος της πατρίδας μας και εσύ μου λές οτι αγαπάνε την ελλάδα!! Τι να πώ?
Δεν τους κατακρίνω ούτε βέβαια λέω ότι είναι κατώτεροι απο εμάς όπως λές εσύ για τους συμπατριότες σου, τα ίδια σκ..α είμαστε, αλλά εμείς τουλάχιστον απο εκεί που είμασταν οι τελευταίοι των τελευτέων έχουμε εξεληχθεί οσο να 'ναι, αυτοί εδω και δεκαετίες στο ίδιο σημείο έχουν παραμείνοι. Οπώτε ως προς τί είναι καλήτεροι? Ρε μπάς και βαστάς απο Αλβανία οπως είπε και ο Απέριττος και βρήκες ευκαιρία να μας τα χώσεις, λέω τωρα εγώ ο ηλίθιος?

Α! και για να λές τα όσα λες για τους Έλληνες θα πρέπει να είναι το ίδιο και η παρέα σου και οι γονείς σου και εσυ ο ίδιος όπως μας είπες

quote:
Ξέρεις βάζω και τον εαυτό μου μέσα δε βγαίνω έξω από το χορό

Ε και τι στο καλό μπήκες μέσα στο θέμα για να προσθέσεις τον πινακά σου!! Δεν μας τα λές καλά, μάλλον κάτι είχες σκεφτεί να γράψεις αλλά δεν το είχες σκεφτεί καλά, για ξανασκέψου το και έλα γράψε με απλά λόγια αυτό που σκέφτηκες. Ξαναδές αυτά που έγραψες και Η ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ.

Υ.Γ
Συγνώμη, αν σε προσβάλουν τα όσα γράφω αλλά δεν μπορούσα να απαντήσω διαφορετικά σε αυτά που έγραψες, γιατί με προσβάλεις ως Έλληνα και δεν πιστεύω να είμαι τουλάχιστων όλα αυτά που έγραψες, ίσως κάποια απο αυτά

"Μερικοί βλέπουν το αύριο ως μια άλλη ημέρα. Εγώ το βλέπω ως άλλη μια ευκαιρία."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 14:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θίγοντας την "αρεία φυλή", δεν περίμενα να ακούσω τίποτα μπράβο και επιδοκιμασίες. Κι όμως, για δείτε γύρω σας ρε παιδιά... δεν πικραίνεστε? δεν απογοητεύεστε? Απλά λέω κάποια πράγματα που ισχύουν και ποιος είπε ότι βγάζω τον ευατό μου απ έξω? Μια και μένεις στο εξωτερικό, αν γίνεις καλός, έλα μετά στην Ελλάδα να κάνεις καριέρα.. Να μπλέξεις με τα βύσματα, με την αναξιοκρατία, την υποκρισία, την αδικία... Γιατί όλοι οι συμπατριώτες μας πυο είναι κορυφές εδώ ξευτυλίζονται και διώχνονται κακήν κακώς? Και έξω διαπρέπουν? 'Η μήπως είναι ψέμματα το ότι ο Έλληνας αν πάρει εξουσία το εκμεταλλέυεται και κάνει κατάχρηση κοιτάει πως να πατήσει τους άλλους. Μικροψυχία, ζήλεια, άφθονο κόμπολεξ, φιλοτομαρισμός, γλοιώδης υποκρίσία, καιροσκοπισμός και θρασυδειλία είναι αυτά που μας χαρακτηρίζουν σα λαό. Τουλάχιστον οι Αλβανοί ή οι Βούλγαροι ή Τούρκοι θα το κάνουν στα ίσια. Κι εσένα φίλε Georgios ποιος σε έχει αναγκάσει να είσαι στο εξωτερικό? Έλα μετά εδώ και δες να κάθονται στις καρέκλες άχρηστα και γελοία υποκείμενα και να στο παίζουν και δερβέναγες από πάνω. Στρατό έχεις πάει παρεπιπτώντος? Αν ναι τότε ξέρω τι θα σκέφτεσαι. Ότι κ εγώ ότι κ ο καθένας που έχει καταναγκαστικά σα δούλος συρθεί να υπηρετήσει ΤΙ? Εγώ που υπηρέτησα νοιώθω κορυφαίος ΜΑ...ΚΑΣ!!
Αλβανούς έχεις γνωρίσει? Προσωπικά? Έχω γνωρίσει και υ συμπεριφορά τους ήταν πολύ καλύτερη από ότι των ομοεθνών μου. Και αυτό ισχύει και για πακιστανούς, άραβες και όποια άλλη φυλή εμείς θέλουμε να μειώνουμε. Έχω πολλές εμπειρίες, τι νομίζεις έτσι βγαίνω και μιλάω έτσι? Έχω αναγκαστεί να δουλέψω έξω στο δρόμο, και είδα συμπεριφορά και Ελλήνων προς καποιον άνρθωπο του μόχθου και του μεροκάματου και Αλβανών. Σε πληροφορώ ότι ο Έλληνας κοιτάει να σε θάψει, να σε πολεμήσει, να βγάλει από τη μύγα ξύγκι από σένα, σε βλέπει σαν εχθρό και θέλει να σε πατήσει. Και καμαρώνει για αυτό. Ο Αλβανός είχνει αλλυλεγγύη, σεβασμό, συναδελφικότητα. ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ την ώρα που ο συμπατριώτης σου σε ΠΑΤΑΕΙ. Αυτά τα ένιωσα και τα είδα με τα μάτια μου.
Αλλά για να μη λέτε ότι γλύφω τους Αλβανούς ( οι οποίοι τυχαίνει να παράγουν τον πλούτο της χώρας που ζούμε την ώρα που οι Έλληνες μόνο κοιτάνε πως να κάνουν με απάτες τους άλλους να δουλεύουν για αυτούς και να κονομήσουν αεριτζίδικα δίχως να το αξίζουν) να σας πω και για την Αμερική. Γιατί εκεί ( από εμπειρίες φίλων) στη δουλειά σε αντιπετωπίζουν σαν ίσο, απλά σαν ένα άτομο που πάει να κάνει μια εργασία και να ζήσει και να κάνει λεφτά? Γιατί σου δείχνουν πως να κάνεις τη δουλειά? Εδώ γιατί με το που θα πας σε βλέπουν με μισό μάτι λες και έχεις κάνει έγκλημα που πήγες εκεί? Γιατί δε σου δείχνουν τίποτα και κάνουν όλοι, συνάδελφοι και προιστάμενοι το παν για να σε βλάψουν και όχι να σε βοηθήσουν? Βλέπεις ρε φίλε τίποτα ωραίο γύρω σου?Από τις πόλεις και τα κτήρια γύρω μας, μέχρι τις μίζερες μουτρωμένες φάτσες καταλαβαίνεις που ζεις. Μια αγάπη για οτιδήποτε μέτριο και ένα ΜΙΣΟΣ για οτιδήποτε ωραίο και ανώτερο. Μια πρωτοφανής αδιαφορία για το κοινό καλό (ποιο?) και μόνο πως να κάνουμε καλό στο τομάρι μας. Και γιατί μίσος για οτιδήποτε ωραίο? Γιατί το κάνει άλλος, δεν έχουμε εμείς το μονπώλιο ώστε να το εκμεταλλευτούμε σαν έξυπνοι που ήμαστε να πάμε να τα φάμε στα μπουζούκια...
Άτομα που δεν είναι ικανά να συκγροτήσουν κοινωνία πως θα τα χαρακτήριζες? Λέτε είναι βαρείς οι χαρακτηρισμοί μου... ε περιγράφω αυτό που βλέπω. Δε μπορούν να συκγροτήσουν κοινωνία αυτοί οι άνθρωποι. Δε μπορούν να συμβιώσουν. Τα ζώα συμβιώνουν πιο εύκολα. Δε το βλέπετε? Πρέπει κάποιος να γίνει κακός για να τα πει? Είναι ίσως το topic και η άποψη για την οποία κανείς δε μπορεί να πει "δεν έχεις επιχειρήματα". ΧΙΛΙΑΔΕΣ, ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ.Και όχι μόνο εγώ, κάθε μέρα βρίσκει κανείς αυτά που λέω παραπάνω. Έχω πάει κιόλας στο εξωτερικό και έχω δει, μη νομίζεις ότι τα λέω έτσι αυτά. Απλά ρε παιδιά διαψέυστε με. Δείξτε μου ότι λέω μ...κίες και ότι αυτά δεν ισχύουν. Δείξτε μου ότι ο έλληνας είναι μεγαλόψυχος, δίκαιος, επιδεικνύει κοινωνική αλλυλεγγύη, θα κάτσει να δουλέψει για να πάει μπροστά, είναι ντόμπρος αναγνωρίζει το ανώτερο και το καλύτερο και προσπαθεί να το φτάσει και αυτός, Δείξτε μου ότι αυτοί που κάθονται στις καρέκλες δε το κάνουν για ιδιοτέλεια αλλά έστω και για λίγη προσφορά και ότι το αξίζουν. Ότι δε κατασπαταλούν τα λεφτά του φορολογούμενου , ότι δε κοιτάνε να βολευτούν στο δημόσιο με αναξιοκρατία στερώντας τη θέση από κάποιον που την αξίζει.Ανοίξτε τα στραβά μου και δείξτε μου όλα αυτά ρε παιδιά.Που είναι και δε τα βλέπω και κάθομαι και βρίζω γιατί είμαι βαλτός ή δε ξέρω εγώ τι άλλο.. Όποιος θέλει ας με γνωρίζει από κοντά... λέω αυτό που ΒΛΕΠΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GeorgiO
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 16:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GeorgiO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρότων καλό είναι να ξεκαθαρίσω την θέση μου γιατί νομίζω ότι παρεξήγησες τα γραφόμενα μου, δεν πιστεύω σε καμία άρια φυλή δεν είμαι εθνηκιστής ούτε ρατσιστής είμαι όμως πατριώτης και με πονάει όταν λές ότι οι Έλληνες είναι το μίασμα της ανθρωπότητας. Πως μπορείς να κάνεις αυτό το <<έγκλημα>> βάζοντας ταμπέλα σε ένα ολόκληρο λαό, πως μπορείς να λές ότι οι Αλβανοί ή οι Βούλγαροι ή οι Τούρκοι θα το <<κάνουν στα ίσια>> πιστεύεις ότι ξέρεις τόσο καλά αυτούς του λαούς που ανάφερες ώς παράδειγμα.

Όταν με το καλό τελειώσω τις σπουδές και είμαι καλός όπως λές να είσαι σίγουρος ότι όπου και να πάω ακόμα και στην Ελλάδα θα κάνω καριέρα, γιατί ότι και βύσμα να έχει ο άλλος, τουλάχιστων στον ιδιοτηκό τομέα, ο <<καλός>> πάντα προοδεύει και όποιος λέει το αντίθετο για εμένα είναι άξιος της μοίρας του γιατί περιμένει με τα ψέματα να κάνει καριέρα, τώρα για τον δημόσιο τομέα εκεί συμφονώ μαζί σου εκεί ναι! έχουμε τα μαύρα μας τα χάλια, γι' αυτό καταστράφηκε η ολυμπιακή,ο Ο.Τ.Ε κ.τ.λ αλλα και πάλι μην νομίζεις ότι αυτό είναι <<καινοτομία>> Ελληνική απλός οι προηγμένες χώρες το κατάλαβαν νωρίς και ιδιοτικοπηοίσαν τις δημόσιες εταιρίες τους, οι μεγαλύτεροι γραφιοκράτες ήταν οι Γάλλοι.

quote:
Ο Αλβανός δείχνει αλλυλεγγύη, σεβασμό, συναδελφικότητα. ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ την ώρα που ο συμπατριώτης σου σε ΠΑΤΑΕΙ
Τώρα τι είναι αυτό που λές εδώ στα πλέον αξιωκρατίκα κράτοι όπως η Αγγλία αν είσαι <<κακός>> ή ακόμα και <<μέτριος>> και βέβαια θα σε πατήσει στο λαιμό κιόλας, γιατί ο συνάδελφος σου θα κοιτάξει το συμφέρον του, εκεί να δείς φθόνος και ανταγωνισμός, τώρα αν είσαι <<καλός>> όπως σου είπα όπου και να είσαι θα προοδεύσεις. Το ότι προοδεύουν οι Έλληνες στο εξωτερικό δεν είναι επηδεί είναι διαφορετικό το σύστημα αλλα γιατί υπάρχει περισότερο χρήμα και είναι ποιο εύκολο να πραγματοποιησουν τις ιδέες τους, εξάλου το σύστημα που έχουμε και έμεις απο τους Άγγλους και τους Αμερικάνους το κονομίσαμε.

quote:
1ο)Στρατό έχεις πάει παρεπιπτώντος?2ο) Αν ναι τότε ξέρω τι θα σκέφτεσαι. Ότι κ εγώ ότι κ ο καθένας που έχει καταναγκαστικά σα δούλος συρθεί να υπηρετήσει ΤΙ? Εγώ που υπηρέτησα νοιώθω κορυφαίος ΜΑ...ΚΑΣ!!

1ο)Όχι 2ο)Γιατί ρε φίλε, τι περίμενες να κερδίσεις δηλαδή απο τον στρατό, ο λόγος καθαρά για τον οποίο υπάρχη ο θυτεία είναι για να σου μάθει να χειρίζεσε το γαμημένο το όπλο, όποτε σε περίπτοση (θεός φυλάξη) πολέμου να είσαι έτειμος να υπερασπίσης την οικογένεια σου ,το σπίτι σου και τα ιδανικά που πρεσβεύη το έθνος μας όσο ουτοπικό και αν ακούγετε το τελευτέο, γιατί και αν δεν θέλεις εσύ τον πόλεμο οι Τούρκοι μπορεί να τον θέλουν, το μόνο κακό που βλέπω είναι οι 12 μήνες ενώ η εκπέδευση διαρκεί πολυ πιο λίγο.

Έχω και άλλα πολλα να σου γραψω, τα οποία δεν προλαβένω τώρα, δεν δηκαιολογώ καταστάσης και δεν εθελοτυφλώ τα βλέπω τα χάλια μας σε πολούς τομείς, αλλα εσύ ρε αδελφέ μου έφερες την καταστροφή. Πιστεύω οτι σου έτυχαν πολλές <<κατραπακιές>> στην ζωή σου και πολλες αδηκίες αλλα δεν είναι λόγος αυτός να βάζεις ταμπέλα σε ένα ολόκληρο λαό, οι αδηκίες και οι <<κατραπακιές>> είναι μες το παιχνίδη το θέμα είναι να βρήσκουμε την δύναμη να συνεχίζουμε γιατί αλλίως θα έχουμε βοηθήση τους ΜΑ...ΕΣ να πετύχουν τον σκοπό τους.

Υ.Γ Δεν ξέρω ίσως είμαι πολύ αισιόδοξος, ίσως είμαι πολύ νέος ακόμα και δεν εχω νοιώση το παλούκι!!

"Μερικοί βλέπουν το αύριο ως μια άλλη ημέρα. Εγώ το βλέπω ως άλλη μια ευκαιρία."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 02:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θίγοντας την "αρεία φυλή", δεν περίμενα να ακούσω τίποτα μπράβο και επιδοκιμασίες.

ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ TA ΕΧΕΙΣ ΡΕ IMPERATOR.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ.

ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΕΧΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΦΤΑΙΜΕ ΜΟΝΟ
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ Η ΚΑΚΗ ΜΑΣ Η ΚΕΦΑΛΗ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ
ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.

ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΟΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ
ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΤΟ
ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ.

ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΔΟΥΛΕΨΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ
ΔΟΥΛΕΨΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΔΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ,ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΔΑ
ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ. ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΕΙΔΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ
ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ/ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΜΟΥ.
ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ.

ΕΙΔΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΟΨΟΥΝ, ΕΝΩ
ΕΙΔΑ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΟΥΝ ΜΕ ΟΡΕΞΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΟΒΟΥΝ.

ΕΙΔΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ
ΠΑΙΖΟΥΝ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΡΝΑΡΙΑ ΚΑΙ
ΕΙΔΑ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΝΑ ΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ
ΑΡΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΦΩΣΤΗΡΕΣ
ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΗΤΑΝ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΗΘΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΥΤΟΠΡΟΒΑΛΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ
ΕΠΙΔΥΚΝΥΟΝΤΑΙ.

ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΑΝΕ
ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΣΕ ΟΛΛΕΣ ΤΗΣ ΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ
ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΤΟΥ ΦΕΙΔΙΑ, ΤΟΥ ΠΡΑΞΙΤΕΛΗ
ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΓΙΑ ΤΕΧΝΗ, ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΙΝΑΚΕΣ
ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ, ΓΛΥΠΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΓΟΣΧΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟΥΣ.

ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΩΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΗ
ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ
ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΣΑΝ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ
ΝΑ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΜΙΑ ΣΚΑΛΑ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΡΜΟΖΟΝ ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ 'ΝΟΥΣ ΥΓΙΗΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΗ'.

ΕΙΔΑ .....
ΕΙΔΑ ....
ΕΙΔΑ ...
ΕΙΔΑ ..
ΕΙΔΑ .

ΕΙΔΑ 'ΕΛΛΗΝΕΣ' ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ 'ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ' ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ
ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΗΣ
ΕΝΔΟΞΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ
ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΠΛΗΝ ΚΑΠΟΙΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ
ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ
ΠΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ.

ΚΑΙ ΟΠΩΣ Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ ΜΗΤΣΙΧΟΛΕΒΕΝΤΗΣ ΛΕΕΙ

''''''''''''''''''''''''ΞΥΠΝΑΤΕ ΖΩΑ''''''''''''''''''''''''''


ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ

quote:
αλλά εμείς τουλάχιστον απο εκεί που είμασταν οι τελευταίοι των τελευτέων έχουμε εξεληχθεί οσο να 'ναι, αυτοί εδω και δεκαετίες στο ίδιο σημείο έχουν παραμείνοι. Οπώτε ως προς τί είναι καλήτεροι?

ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ
ΗΜΑΣΤΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ
ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΜΑΣ (ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ) ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ.

ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ
ΜΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ
ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΥΠΟΑΝΑΠΤΥΣΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΧΕΛΩΝΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ
ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΜΑΣ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΕΝΗΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ.

ΔΕΝ ΒΓΗΚΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΑΚΙΝΗΤΟΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΟΠΙΣΘΟΧΩΡΗΣΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΜΑΣ
ΜΟΝΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΝΑ ΚΟΚΟΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΓΙΝΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟΙ.

ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ
ΓΙΑΤΙ ΔΕΚΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ,
ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΙΣΩ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΤΕ ΓΙΑ
ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΨΑΝ
ΤΑ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΚΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ.
ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΚΟΣΙ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ
ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΔΕΚΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΑΝΕΡΓΟΥΣ.
ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΩΤΗΤΑ ΜΑΣ.
Ο ΕΝΑΣ ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.


'ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ'??????
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΨΑΧΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΞΕΝΟ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΟ
ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΤΗΣ ΜΙΖΕΡΙΑΣ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ
ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΝΕ.

ΚΑΙ ΘΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ????

1η.ΑΛΒΑΝΙΑ .
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΖΥΜΗΣΗ ΤΟΥ ΡΕΥΣΤΟΥ ΤΗΣ
ΧΩΡΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΥΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.

ΠΑΡΟΝ.
ΠΛΗΡΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΕΜΕΣΗ ΕΥΡΕΣΗ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ.


2η.ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΔΙΧΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΠΑΡΑΚΙΝΟΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΥΠΟ ΤΗΝ
ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ. ΔΙΑΜΕΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΟΥ. ΠΟΛΕΜΟΣ. ΠΟΛΕΜΟΣ. ΠΟΛΕΜΟΣ.

ΠΑΡΟΝ.
ΠΛΗΡΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΑ
ΚΡΑΤΙΔΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.


3η.ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.
ΤΕΧΝΗΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ '90
ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (ΣΥΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ) ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ
ΕΝ ΜΙΑ ΝΥΚΤΙ ΑΠΟΣΥΡΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ
ΚΑΤΑΡΑΚΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΕΛΕΙΨΗ ΡΕΥΣΤΟΥ,
ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΛΑ.. ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟΣ 1.6% ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΟ
ΚΡΑΧ 137% ΜΕ ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΤΩΣΗ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΣΤΟ 284%.

ΠΑΡΟΝ.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΧΡΕΟΚΩΠΗΣΑΝ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ.
ΠΛΗΡΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗ ΓΙΑ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ.


4η.ΤΟΥΡΚΙΑ.
ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΟΣ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ. ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΟΠΛΩΝ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
Ή ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΜΕΝΙΑ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ Ή ΜΕ ΤΗΣ ΡΩΣΣΙΑ Ή
Ή ΜΕ ΤΗ ΣΥΡΙΑ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΙΟΡΔΑΝΙΑ Ή ΜΕ ΤΟ ΙΡΑΚ(ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ) Ή........

ΠΑΡΟΝ.
ΠΛΗΡΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΗΜΙΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΗ.


5η.ΚΥΠΡΟΣ.
ΕΠΙΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΜΙΣΗΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΥΠΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΜΕ
ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΗΣ ΑΜΑΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΤΕΛΟΥΣΕ ΥΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΗΣ
ΔΙΚΤΚΤΟΡΙΑΣ.

ΠΑΡΟΝ.
ΠΛΗΡΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΓΛΛΙΑ (=ΑΜΕΡΙΚΗ), ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΡΩΣΣΙΑ (ΛΕΦΤΑ ΝΑ'ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΝΑ'ΝΑΙ).


ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΝΟΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΚΤΑΘΩ, ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ
ΘΑΛΑΣΣΑ (ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ).

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ
ΑΧ ΕΜΕΙΣ
ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΚΟΣΜΑΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΝΩ ΔΕΝ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ ΓΛΥΚΟ ΜΑΣ
ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ....

ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕ, ΖΩΑ.

ΑΙΣΧΟΣ......
...........
........
......
....
..
.


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GeorgiO
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 05:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GeorgiO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε φίλε δεν λέω όχι, αλλα ο τρόπος δεν ήταν σωστός!!
Και στο κάτω-κάτω της γραφής πιοι είναι οι Έλληνες: Εγώ, εσύ και ο παραδίπλα, οπώτε ας κάνουμε ότι καλήτερο μπορούμε ( Εγώ, εσύ και ο παραδίπλα) και μην φοβάσε η αλλαγή θα είναι αναπόφευκτη. Το να λέμε όμως ότι οι Έλληνες είναι μίασμα της ανθρωπότητας καθησμένοι μπροστά από ενα Η/Υ, δεν ξέρω εγώ το θεωρώ ανοησία και αν μη τι άλλο είναι προσβολή για το όνομα καθ' αυτό. Η αλλάγη δεν μπορεί να έρθει από την μια στιγμή στην άλλη, δεν μπορεί απο τα 400 χρόνια σκλαβίας ή απο την χούντα αναγκαζόμασταν να είμαστε <<λαμόγια>> για να βρούμε ενα κομάτι ψωμί και ξαφνικά να εθελοτυφλούμε ότι μέσα σε 30 ή 40 χρόνια θα φτάσουμε το επίπεδο των ευρωπαίων απο άποψη κουλτούρας και συμπεριφοράς, αν και πολύ συμπατριώτες μας το έχουν καταφέρει. Εγώ για αυτό δεν δέχομαι να καταλογίζουμε τοσα πολά σε ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες και να παθαίνουμε τέτοια << ξενό-φηλια>> αυτό είναι ρατσισμός προς την ίδια σου την πατρίδα.

Ελπίζω να καταλάβατε το σκεπτικό μου.


"Μερικοί βλέπουν το αύριο ως μια άλλη ημέρα. Εγώ το βλέπω ως άλλη μια ευκαιρία."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 08:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, ομολογώ πως διαβάζοντας τις τελευταίες απαντήσεις μου γεννήθηκαν κάποιες σκέψεις τις οποίες θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.
Το να λέμε οτι η Ελλάδα έχει 1000 προβλήματα μου φαίνεται κάπως μοιρολατρικό την στιγμή που ο καθένας μας ατομικά δεν κάνει κάτι για να το αλλάξει.
Και δεν εννοώ κάποιον από εσάς αλλά μιλάω για τον κάθε πολίτη.
Για να πραγματωθεί κάτι που επιθυμούμε ως λαός πρέπει να γίνει μια συλλογική προσπάθεια.
Την συλλογική λοιπόν προσπάθεια την αποτελούν οι επιμέρους ατομικές προσπάθειες.
Καταλαβαίνετε λοιπόν οτι ο ωχαδερφισμός κι η μετατόπιση ευθυνών "καθυστερεί" μια τέτοια προσπάθεια.

Κάτι άλλο το οποίο παρατηρώ και θα ήθελα να σας παρακαλέσω να σταματήσει.
Παρατηρώ οτι η συζήτηση αναλώνεται σε ένα μεγάλο τμήμα της στο αν οι αλλοδαποί που διαμένουν στην χώρα μας (διαφόρων εθνικοτήτων) βοηθούν την χώρα μας ή την επιβαρύνουν.
Παρατηρώ επίσης μια συζήτηση σχετικά με το αν ο Χ λαός είναι καλός ή κακός, αν ωφελεί την χώρα μας ή αν μας δημιουργεί πρόβλημα.
Νομίζω πως αυτό το θέμα φλερτάρει έντονα με την ιδέα του δογματισμού κι ίσως μιας ρατσιστικής συμπεριφοράς.
Κατά την γνώμη μου είναι άδικο να κρίνουμε έναν ολόκληρο λαό από την συμπεριφορά κάποιων ανθρώπων κι είναι επίσης άσχημο να κραυγάζουμε για τους αλλοδαπούς.
Μπορεί ένας αλλοδαπός λοιπόν να είναι ένας άνθρωπος αξιοπρεπής, που να εργάζεται και να προσπαθεί να συντηρήσει την οικογένεια του.
Κι έχω γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους...
Μπορεί επίσης ένας αλλοδαπός να έχει μια συμπεριφορά εγκληματική.
Αναλογιστείτε όμως, φίλοι μου, πως αυτό συμβαίνει και με εμάς τους ίδιους κι ούτε πιστεύω πως η εγκληματικότητα στην χώρα μας φάνηκε με την προσέλευση κάποιων αλλοδαπών στην χώρα μας.
Αυτό μου θυμίζει έντονα την αρχαία Σπάρτη και τον Καιάδα....
Θα συμβούλευα λοιπόν να είμαστε πιο προσεκτικοί στην έκφραση μας ειδικά σε τέτοια ζητήματα...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 00:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι... Να σας ξεκαθαρίσω κάτι. Δε βλέπω το forum σα δικαστήριο και δε ΚΡΙΝΩ κανέναν και ούτε θέλω να διορθώσω κανέναν και τίποτα και να το παίξω σωτήρας. Το να κρίνεις σημαίνει ότι έχεις εξουσία και έχει επιπτώσεις η κρίση σου στον κρινόμενο. Εγώ τέτοια δύναμη για να κρίνω δεν έχω αλλά ούτε και θέληση.
Εγώ απλά είπα το εξής: προσπαθώ να γίνω "μη Έλληνας" και να δω πως είναι οι Έλληνες. Τι εικόνα δείχνουν... Απλά περιγράφω κάτι που βλέπω, διαπιστώνω. ΔΕ ΚΡΙΝΩ. Έτσι τους βλέπω, τι να κάνουμε τώρα. Όπως κάποιος βλέπει τον ουρανό μπλε, ή το χορτάρι πράσινο έτσι κι εγώ βλέπω τους Έλληνες έτσι. Αν κάποιος τα βλέπει διαφορετικά ε ας πει τη γνώμη του. Και ποιος είπε ότι εγώ θέλω να διορθώσω αυτά που βλέπω ή οτιδήποτε άλλο. Αφού έτσι θέλουν να είναι ε, με για τους με χαρά τους ας είναι! θα τους χαλάσω εγώ το χατήρι?
Το θέμα είναι τι λέω εγώ ή πως το λέω και αν κάνω κάτι και αν είμαι εγώ έτσι ή αλλιώς? Ε ναι λοιπόν να σας πω και για μένα πολύ περιισότερα "στραβά" . Ε και? τι θα γίνει? θα ικανοποιηθείτε? Ίσα ίσα θα τρώτε στην μάπα άλλον έναν... Το ότι όπως περιγράφω εγώ τους Έλληνες είναι πολύ πιθανό να μας βλέπουν πολλοί άλλοι λαοί και επομένως εκατοντάδες εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο δεν απασχολεί κανέναν? Το θέμα είναι αν τα πω εγώ ή δεν τα πω? Εντάξει ρε παιδιά, ούτε δικαστήριο κάνουμε ούτε καταδίκες θα μοιράσουμε ούτε θα τιμωρήσουμε ή θα αθωώσουμε κανέναν... Για αυτό και δε κοιτάω τις αιτίες ή οτιδήποτε άλλο. Δε πάω να το παίξω έξυπνος ότι εγώ είμαι ο ωραίος και οι άλλοι οι στραβοί. Βγαίνω εκτός του κοινωνικού συνόλου που ζω και το χαρακτηρίζω ως κοινωνικό σύνολο από έξω. Ε και αυτό που βλέπω είναι αυτό που είπα , τι να κάνουμε τώρα?Αφού αυτά μου έχουνε δείξει τόσα χρόνια? Για αυτό δε θα επιχειρήσω να αλλάξω γνώμη σε κανέναν γιατί αυτός μπορεί να βλέπει κάτι άλλο. Δε θα κερδίσουμε τίποτα προσπαθώντας να πείσουμε τον άλλον αν δε μας αρέσουν αυτά που λέπει.Δεν έχουν καμία επίπτωση σε κανέναν τα όσα είπα και έγραψα. Τώρα αν είναι προσβλητικά πρώτον δε λέω ατομικά για κάποιον και δεύτερον βλέπω τους Έλληνες ως σύνολο το οποίο διαμορφώνεται από τον καθένα ατομικά και όσο ναναι κάθε σύνολο έχει και τις ιδιότητές του και για αυτό άλλωστε χαρακτηρίζεται ως ξεχωριστό σύνολο. Ε αυτές τις ιδιότητες εγώ βλέπω. Αν είναι προσβλητικά λυπάμαι αλλά δεν ευθύνομαι εγώ! Αν ας πούμε κάποιος έχει σκωτόσει άνθρωπο είναι δολοφόνος είτε τον πουν έτσι είτε όχι. Θέλω να πω δηλαδή ότι και να μη τα πω εγώ αυτά τα πράγματα έχουν όμως έτσι ούτως ή άλλως και πιστεύω ότι αυτή η εικόνα υπάρχει στο μυαλό και πολλών άλλων ανρθώπων και Ελλήνων και ξένων.
Και δηλαδή συγγνώμη. Πως να χαρακτηρίσω ένα λαό ο οποίος γράφει.. μη πω που τους νόμους οι οποίοι ρυθμίζουν υποτίθεται τη συμβίωση με τους συνανρθώπους του? Και το θεωρεί και μαγκιά κιόλας? Ή μήπως το ότι ο Έλληνας θέλει να μειώσει και να υποβιβάσει τον καλύτερό του για να τρώμε στη μάπα καλύτερα το τομάρι του είναι ψέμα? Θα μου πεις Έλληνας δε θα είναι και ο άλλος? Ε ναι αυτός θα κάνει τα ίδια σε κάποιον άλλον κλπ. Και στο κάτω υπάρχουν οι εξαιρέσεις , κάποιοι που δεν είναι έτσι και βέβαια οι υπόλοιποι κοιτάνε να τους κάνουν τη ζωή δύσκολη. Δέκα εκατομμύρια λαός , ομοιογενής, ούτε μειονότητες ούτε τίποτα και δε μπορούν να συννενοηθούν και να ζήσουν μαζί, να συγκροτήσουν κοινωνία!!! Αυτό δεν είναι πρωτοφανές?Να επιδίδεται με ζήλο ο καθένας στο πως να καταστρέψει και να κάνει τη ζηώ δύσκολη στον άλλον...
Φίλε Georgio, να σου πω κάτι... Όταν κάποιον δε τον έχεις ανάγκη και συναναστρέφεσαι μαζί του μέχρι ένα σημείο ( ας πούμε της διασκέδασης), τότε είναι καλός. Αυτά που σου λέω θα τα βρεις όταν θα αναγκαστείς να έρθεις σε σχέση αλληλεξάρτησης μαζί τους... Τότε θα δεις τι κουμάσια είναι οι συμπατριώτες σου... Όταν θα πρέπει να διεκδικήσεις θέσεις, να δικδικίσεις κάτι που σου αξίζει. Εσύ θα το θεωρείς αυτονόητο ότι πρέπει να το πάρεις αλλά πολλοι θα προσπαθήσουν να σου το στερήσουν γιατί πρέπει με το έτσι θέλω να είναι αυτοί και κανένας άλλος. Αυτός ο κακώς νοούμενος και πολύ νοσηρός εγωισμός και φιλαυτία μόνο στους Έλληνες ενυπάρχει τόσο έντονα σε βαθμό βασικής ιδιότητας... Τώρα εγώ τι να κάτσω να σου πω είναι φανερό ότι δε τα βλέπεις. Αν κάποτε επιστρέψεις όμως είμαι σίγουρος ότι θα τα δεις, δεν υπάρχει περίπτωση.Και αν θέλεις μια προσωπική συμβουλή εκτός θέματος: ΜΗΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ! Και ας μη έχεις ποτέ την ευκαιρία να δεις τα πράγματα στην πραγματικότητα πως έχουν και να συμφνωνήσεις μαζί μου.Καλύτερα για σένα να είσαι εκεί έξω και να νομίζεις ότι εδώ είναι ωραία και καλά παρά να φας στη μάπα αυτή τη χυδαιότητα και την αηδία που είναι στην πραγματικότητα η σύγχρονη ελληνική κοινωνίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 22:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι... βλέποντας τις τελευταίες μέρες αυτό το σόου που γίνεται με τους τραπεζικούς και τις συμβάσεις τους, δεν μπορώ παρά να τους αφιερώσω και σε αυτούς έναν πίνακα στην πινακοθήκη των ηλιθίων και μάλιστα σε περίοπτη θέση. Ο λόγος είναι απλός και κυρίως με εξόργισαν οι αφίσες τους με τις οποίες έχουν γεμίσει τις προσόψεις των τραπεζών και καταγγέλουν τους τραπεζίτες ως δράκουλες που πίνουν το αίμα του λαού. Αλήθεια;
Αν σας μοίραζαν ποσοστό όμως απο τα υπερκέρδη τους δεν θα το λέγατε αυτό. Και που είσασταν αγαπητοί μου όλα αυτά τα χρόνια που οι τράπεζες κατάκλεβαν τον λαό με τα πανωτόκια με τα υπέρογκα επιτόκια, με τις ληστρικές και καταχρηστικές συμβάσεις που αν δεν πλήρωνες μια δόση μπορούσαν να σου πάρουν το αμάξι ή το σπίτι; Που ήσασταν; Πότε κάνατε μια απεργία ή μια στάση έστω για να καταγγείλετε στον λαό τα ψιλά γράμματα των συμβολαίων και να τον προστατεύσετε απο αυτούς.
Δεν ήσασταν πουθενά. Συνεννούσατε γιατί σας μπούκωναν το στόμα με προνομιακές συμβάσεις και δεν βλέπατε και δεν ακούγατε. Και πιστεύατε ότι πάντα θα είστε τα χαϊδεμένα παιδιά. Τώρα που φάγατε την καρπαζιά έχετε το απύθμενο θράσσος να βγαίνετε και να ζητάτε την υποστήριξη όλων αυτών που κάποτε βλέπατε αφ' υψηλού και περιφρονούσατε...
Γι αυτό σας λέω... παρτε κι εσείς την πινακάρα σας... και λίγη είναι...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 17:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε βέβαια τι περίμενες ρε Απέρριτε... φιλοτομαρισμός μέχρι εκεί που δε πάει άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 20:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator Δεν διαφωνώ ιδιαίτερα σε αυτά που γράφεις,κάνεις όμως κατά την άποψη μου ένα λάθος...είσαι απόλυτος.Αυτό που θέλω να πω είναι οτι ναι ,υπάρχουν τέτοιοι Ελληνες,ίσως να χουμε γίνει κ οι περισσότεροι έτσι,αλλά δεν είναι όλοι έτσι.Οπως και οι Αλβανοί,υπάρχουν και οι κακοί,υπάρχουν και οι καλοί.Κι αυτό το λέει ένας έλληνας που έχει φίλους πολλούς και πραγματικά άξιους Αλβανούς.Αυτά που γράφεις ισχύουν για όλους τους ανθρώπους.Με το να λες ότι οι έλληνες είναι οι χειρότεροι μας κάνεις να φαινόμαστε ξεχωριστοί,έστω και από την άλλη.Και η αλήθεια είναι μια..ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ Κ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ!!! Και πράγματικά δεν κάνουμε τίποτα να βετιωθούμε,αλλά για αυτό φταίμε εμείς κατα 99,9%.Υπάρχει ένα 0,01% που δεν εξαρτάτει από εμάς προσωπικά.Εχει μεγάλη σημασία το που μεγαλώνεις,τι σου μαθανε όταν ήσουν μικρος κτλ..Και μετά ερχεται η κρίσιμη ερώτηση:Γιατί μου τα μάθανε αυτά...και απο κει και πέρα η συζήτηση είναι ανέφικτη,γιατί ο καθένας θα πεί τα δικά του,η αυτά που τον βολεύουν αν θες,ανάλογα με τα βιώματα του.Και για να κλείσω αυτό που εννοώ είναι ότι:ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΚΟΙ ΛΑΟΙ,ΟΥΤΕ ΚΑΛΟΙ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥΣ.Δεν υπάρχουν ανώτεροι λαοι,ούτε κατώτεροι,υπάρχουν ανώτεροι κ κατώτεροι άνθρωποι.Τέτοιοι άνθρωποι μπορουν να είναει είτε Ελληνες,είτε αλβανοι,είτε πακιστανοι,είτε αμερικάνοι είτε είτε είτε...Οι παράγοντες για κάτι τέτοιο είναι πολλοί,μα πάνω από όλα είναι οι επιλογές που κάνει ο καθένας.Αυτή είνα η γνώμη μου.

Υ.Γ.Αν οι άνθρωποι αγαπούσαν τον διπλανό τους ως εαυτόν,ο κόσμος θα τν καλύτερος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 23:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε itale λες ότι είμαι απόλυτος. Όπως το πες είναι είμαι απόλυτος και επίτηδες είμαι απόλυτος. Εννοείται ότι στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι. Όμως επίτηδες κι εγώ ήμουν απόλυτος για να καταδείξω το απόσταγμα, τη γενική εικόνα. Μη πάει το μυαλό σας σε εθνικιστικά ή αντεθνικιστικά και σε ένα "πολιτικού" περιεχομένου λόγο.Είναι περισσότερο κοινωνικό το θέμα. Είναι απλά αν θέλεις η εντώπωση, η "γεύση" που αφήνει ο Έλληνας ως κοινωνική κατηγορία σε κάποιον ουδέτερο παρατηρητή. Ο "Έλληνας" δεν αποτελεί μια κατηγορία? Ένα ξεχωριστό σύνολο? Ε αυτό που το κάνει ως σύνολο να ξεχωρίζει -όπως και κάθε σύνολο- είναι κάποιες ιδιότητες. Ε αυτές που περιέγραψα είναι κατά τη γνώμη μου. Πρόσεξε. Δε θέλω να το παίξω σωτήρας ή ξερόλας ούτε πολύ περισσότερο να διορθώσω κλπ. Δεν έχω κανένα τέτοιο "κόψιμο". Απλά έβαλα στη πινακοθήκη που "δημιούργησε" ο φίλος Απέριττος την μοναδική ιδιότητα των Ελλήνων να αγαπάνε τη μετριότητα και να μισούν το ωραίο και το καλό.Και βρήκα την ευκαιρία να το "διανθίσω" και με μερικές άλλες ιδιότητες, όπως φιλοτομαρισμός, θρασυδειλία κλπ. Και αγένεια να προσθέσω εδώ. Γενικά την εικόνα που παρουσιάζουν οι Έλληνες ( δε λέω για τους αρχείους και γενικά για του παρελθόντος, λέω για αυτούς που ζω σήμερα εγώ) σε κάποιον ουδέτερο παρατηρητή. Ε η εικόνα αυτή αξίζει να απεικονιστεί σε κάποιον μεγάλων διαστάσεων πίνακα και να μπει πρώτη μούρη στην "γκαλλερί" για να βλέπει ο κόσμος και να θαυμάζειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GeorgiO
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2006, 10:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GeorgiO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλέ Italos μάλλον το αντίθετο θέλεις να πείς
quote:
Και πράγματικά δεν κάνουμε τίποτα να βετιωθούμε,αλλά για αυτό φταίμε εμείς κατα 99,9%.Υπάρχει ένα 0,01% που δεν εξαρτάτει από εμάς προσωπικά
το 0,01% εξαρτάτε απο εμάς και το 99,9% δεν εξαρτάτε από εμάς, ίσως έχεις ακούσει για ένα πείραμα (που δεν ξέρω αν είναι αλήθεια) που έκαναν οι αμερικάνοι στο παρελθόν, που είναι το εξής: δώσαν δύο ορφανά δίδυμα αγόρια γενημένα απο το ίδιο ωάριο (δεν θυμάμε ποια είναι ακριβώς η λέξη αλλα θέλω να πω ότι ήταν γενετικά ίδια) σε δύο διαφορετικές οικογένειες, η μια ήταν ένα αντρόγυνο <<μορφωμένο>> αρκετά ευκατάστατο και η άλλη ένα αντρόγυνο <<αμόρφωτο>> και με όχι τόσο καλή οικονομική κατάσταση. Ε, το ένα παιδί πέρασε στο Μ.Ι.Τ και το άλλο δεν πέρασε πουθενά και δούλευε στην επηχείρηση του πατέρα του.
Με αυτό θέλω να πω ότι στις περισότερες περιπτόσεις εξαρτάτε το που θα καταλήξει καποιος απο το περιβάλων που μεγάλωσε, εκτός κάποιους <<φωτισμένους>> κάποια ταλέντα που και αυτοί ακόμα αν δεν βρούν στην κατάληλη ηλικία την <<κλίση>> τους τότε χάνονται.

Με αυτό το σκεπτικό ειληκρινά δεν μπορώ να καταλάβω την αγανάκτηση σας για την Ελληνική κοινωνία, ειληκρινά δεν μπορώ να κατανοήσω γιατι δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι όλα είναι θέμα εξέληξης και τίποτα παραπάνω και μιάς και συγκρίνετε τους Έλληνες με τους <<Ευρωπαίους>> για δείτε λίγο το παρελθών, όταν εμείς είμασταν σκλαβωμένοι αυτοί δημιουργούσαν την την αναγένηση στηριζόμενοι σε αρχαίες Ελληνικές ιδεές και την βιομηχανική επανάσταση, όταν πάλι αυτοί περνούσαν την μετά βιομηχανική επανάσταση εμείς φτιάχναμε το κράτος μας, δημιουργήσαν πλούτο μέσα από κατακτήσεις (λόγια φίλου μου άγγλου) και σφαγές άλλων λαών (Προσθέτω) δημιούργησαν μια κοινωνία αρκετά συγκροτιμένοι και νομοταγή, σαν μυρμίγκια για να δουλεύουν χωρίς να κοιτάνε παραπέρα με σκοπό να αποκτήσουν πλούτο ακόμα και όλα τα επηστιμονικά επιτεύγματα τους με σκοπό τον πλούτο ή ακόμα και τον πόλεμο, και όλα αυτά τα απέκτησαν γρήγορα πολύ γρήγορα, δείτε Αμερική,Αυστραλία οι αρχαίοι Έλληνες περάσαν χιλιάδες χρόνια <<τριβής>> για να δημιουργήσουν αυτα που δημιουργησαν και για να κάνουν μια κοινωνία που ακόμα ολόκληρος ο κοσμος θαυμάζει.

τι μπορείς να περιμένεις απο κοινωνίες που δημιούργησαν τόσα επιτεύγματα σε τόσο μηκρό χρόνο χωρίς βάσεις?
Δες τηλεόραση και θα καταλάβεις και επίσης θα διακρίνεις την καταληξεί τους.
Όλα είναι θέμα εξέληξεις αν διαθέτεις βάσεις και θα σας το θέσω και με ένα άλλο προσωπικό παράδειγμα, ο προπάππους ήταν κτηνοτρόφος, ο παππούς μου έφτιαξε ένα ταβερνάκι σε ένα μηκρό χωριό, ο πατέρας μου σπούδασε σε σχολή τουριστικών επαγγελμάτων και εγώ σπουδάζω στο πανεπιστήμιο όπως και ένα μέγαλο ποσοστό ελλήνων σε σχέση με το παρελθών οπώτε οι επόμενες γενιές θα μεγαλώσουν σε ένα καλήτερο περιβάλων και οι επόμενες σε καλήτερο κ.τ.λ Να η εξέληξη που έλεγα. Δέν λέω ότι είμαστε καλά τώρα και ότι δεν πρέπει να συζητάμε τα μειωνεκτήματα προ θεού καλό είναι να τα συζητάμε αλλά όχι τόσο απόλυτα όπως ο φίλος Imperator και με κλειστό μυαλό και να φέρνουμε την καταστροφή και τον ρατσισμό προς τους ίδιους μας τους εαυτούς άλλωστε αν θέλουμε να αλάξουμε τόσο γρήγορα ας αρχίσουμε απο τους ίδιους μας τους εαυτούς να προσπαθούμε καθε μέρα να φτασουμε την τελειώτητα σιγουρα δύσκολος ο δρόμος αλλά με την συμπεριφορα μας ίσως να αλάξουμε τον γνωστό,τον φίλο μας και αυτός με την σειρά του καποιον άλλο κ.λ.π έτσι έρχεται η αλλάγη γρήγορα.
Να παψουμε να ζηλεύουμε τους <<Ευρωπαίους>> και να κοιτάξουμε πως θα γίνουμε εμείς καλήτεροι μην κοιτάτε πως θα τους μιάσουμε αλλά πως θα κάνουμε τον δικό μας υπάρχον πολιτησμο καλητερο και μην τους φαντάζεστε ως κάτι το τέλειο όπως έκανα εγώ πριν έρθω εδώ
και μιάς και συγκατικό με 4 αγγλους μπορώ να σας κατανομάσω καποια πράγματα που δεν μου αρέσουν :

1. Δεν μου αρέσει που καπνίζουν <<μπάφο>> ( δεν λέω ότι είναι έγκλημα άλλωστε και στην ελλάδα έχω πολλους φίλους που κάνουν, αλλά όχι καθε μέρα όπως αυτοί) και το θεωρούν ως κάτι το ασήμαντο 3 απο τους συγκάτικους μου καπνιζουν και ένας απο αυτούς μου είχε πεί ότι η μάνα του προτημάει να τον αφήνει να κάνει μπάφο παρά κανονικο τσιγάρο, στην αρχή δεν τον πίστεψα αλλά όταν μας επισκεύτικε ο 30χρονως αδερφος του πολιτηκός μηχανικός στο επάγγελμα και κάθησε να καπνήση μαζί με τον 21χρονών αδερφό του μπάφο κατάλαβα. Δέν ξέρω αλλα στην Ελλάδα δεν το έχω συναντησει ποτέ αυτό

2. Δεν μου αρέσει που δεν συζητούν ποτέ επηστιμονικά πράγματα ή πολιτικά ή τελος πάντων πράγματα που να έχουν σχέση με τον κόσμο που τους περιβάλει (αν δεν το κάνουν τώρα που είναι φοιτητές πότε θα το κάνουν)

3. Δεν μου αρέσει που βλέπουν κάθε μέρα κατι ηλίθιες κομωδίες και ότι άλλο σκουπίδι έχει η αγγλική τηλεόραση αντι να δουν κανα ωραίο έργο ή ντοκυματέρ απο το B.B.C

4. Δεν μου αρέσει που έχουν χεσμένη την αξία της οικογένειας και οι γονείς τους αφήνουν να φυγουν απο τα 18 και όπου κάτσουν, απο την άλλη όμως δεν μου αρέσει το καλοανάθρεμα μεχρι αηδίας που κάνουν οι Έλληνες γονείς αλλα όχι και απο 18 ρε γαμότω και όπου κάτσει.

5. Δεν μου αρέσει που έχουν χεσμένη την αξία της φιλίας και του φιλότημου (ένας ενώ των είχα κεράσει αρκετά πότα μια προηγούμενη βραδιά βγήκαμε πάλι μια άλλη μέρα και όχι μόνο δεν με κέρασε ένα ποτό αλλά επειδη μας πήγε με το αυτοκινιτό του μας έβαλε όλους να πληρώσουμε μισα-μισα την βενζίνη, οι άγγλοι εντομεταξεί το περάσαν ετσι λες και δεν έγινε τίποτα, εγώ αν και δεν μίλησα απο μέσα μου έβραζα)

Και άλλα πολλά που βαριέμε να τα γράψω,βέβαια δεν είμαι απόλυτος και δεν λέω ότι όλοι είναι έτσι (αν και πολυ άλλοι έλληνες φητοιτές μου έχουν πεί παρόμοια περιστατικά με άγλλους). Για να βλέπετε ότι και εμείς σε σχέση με αυτούς εχουμε καποια πράγματα για τα οποία θα έπρεπε να μας ζηλεύουν (αν έβλεπαν λίγο παρα έξω απο τη χώραα τους)

Αυτά τα λίγα είχα να πω, αυτη είναι η ταπηνη μου άποψη.

Συγνώμη για τα ορθωγραφικά αλλα δεν έχω κοιμηθή καθόλου και πριν δειάβαζα (το τί θα θυμάμε απο αυτά που δειάβαζα με την νύστα που έχω είναι ένα πρόβλημα) Καλή ημέρα.

"Μερικοί βλέπουν το αύριο ως μια άλλη ημέρα. Εγώ το βλέπω ως άλλη μια ευκαιρία."

Edited by - GeorgiO on 02/03/2006 10:22:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2006, 21:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα να τοποθετηθώ σε κάποια ζητήματα που προέκυψαν. Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι εγω δεν ζηλεύω καθόλου τους Ευρωπαίους. Πιστεύω ότι πέρα απο τα πολλά στραβά μας έχουμε και πολλά καλά σαν λαός και αν αυτά τώρα τα χάνουμε είναι εξαιτίας ακριβώς της επιρροής μας απο τους ξένους και απο την υποκουλτούρα τους. Αντέχουμε ακόμα σαν κοινωνία γιατί έχουμε ακόμα ισχυρό τον θεσμό της οικογένειας για παράδειγμα, πράγμα που στους αγγλοσάξονες έχει πάψει να υπάρχει εδω και δεκαετίες. Χάνουμε σιγά σιγά το φιλότιμό μας και την αλληλεγγύη προς τον συνάνθρωπο εξαιτίας του φιλοτομαρισμού και του απάνθρωπου ανταγωνισμού που έχει περάσει απο την γιάπικη φιλοσόφία των Αμερικανών. Οι εργασιακές σχέσεις έχουν γίνει ένα χάλι μαύρο γιατί μπήκαμε στην εποχή του απρόσωπου αφεντικού και των μάνατζερ που ακολουθούν συστήματα που δεν έχουν τίποτε ανθρώπινο μέσα τους.
Αυτό το τόπικ για όσους δεν έχουν καταλάβει είναι στην ουσία μια κραυγή διαμαρτυρίας. Είναι το φιλικό σκαμπίλι που μας δίνει ένας φίλος όταν χάνουμε τον εαυτό μας για να μας συνεφέρει. Ακριβώς για τον λόγο μήπως αρχίσουμε να σκεφτόμαστε τι ήμασταν, πως γίναμε και που πάμε. Μπορεί το θέμα αυτό να ξενίζει σε αυτήν την κατηγορία. Όμως αν γινόταν θα έπρεπε να είναι σε όλες τις κατηγορίες ταυτόχρονα γιατί πρέπει να το βλέπουμε όλοι και να προβληματιζόμαστε πάνω σε αυτές τις αδυναμίες που τα τελευταία χρόνια τείνουν να γίνουν καθεστώς.
Όμως παρόλα αυτά θα σας πω κάτι. Θέλω να δώσω μια νότα αισιοδοξίας και να σας πω ότι παρότι όλα μοιάζουν ζοφερά στην ανθρωπότητα σήμερα κάτι αλλάζει. Αργά αλλά αλλάζει. Οι καιροί που έρχονται θα είναι πολύ ενδιαφέροντες και όλοι μας θα κληθούμε να αποφασίσουμε τον ρόλο μας μέσα στον καινούριο κόσμο που είναι προ των πυλών. Η απογοήτευση είναι γεγονός ότι είναι διάχυτη. Όλος ο κόσμος είναι ανήσυχος όπως πάντα είναι ανήσυχος τις περιόδους που κάτι βρίσκεται στα σπάργανα.
Ας στηλιτεύουμε τα κακά και ας προσπαθούμε ο καθένας μέσα του να γίνει λίγο καλύτερος. Καλυτερεύοντας τους εαυτούς μας καλυτερεύουμε τον κόσμο...
Μέχρι το τέλος αυτής της χρονιάς θα γίνουν απίστευτα πράγματα που δεν θα προλαβαίνουμε να τα ταξινομούμε στην συνείδησή μας... Υπομονή...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)

Edited by - Απέριττος on 02/03/2006 21:45:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 23:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα καιρό να εμπλουτίσω την πινακοθήκη μου...
Αποφάσισα απόψε τώρα που έχει καταλαγιάσει αρκετά το θέμα, να κρεμάσω ένα πινακάκι σε όλους τους φανατικούς θρησκόληπτους. Αφορμή μου έδωσε η εσπευσμένη αγιοποίηση ενός ανθρώπου του Θεού εν ονόματι Βησσαρίων, ο οποίος ο άνθρωπος το μόνο που έκανε στην ζωή του ήταν το στοιχειώδες... δηλαδή να είναι άνθρωπος με όλη την έννοια της λέξης. Πέθανε ο άνθρωπος κάποια στιγμή τον θάψανε εκεί που τον θάψανε και για κάποιον λόγο δεν έλιωσε. Επειδή λοιπόν δεν έλιωσε όπως θα έλιωνε συνήθως κάποιος βγήκαν οι ειδικοί του σώματος και του πνεύματος να δηλώσουν απερίφραστα ότι είναι θαύμα!!! Ότι ο Θεός το έκανε εσκεμμένα για να μας κάνει να επιστρέψουμε στην πίστη. Γιατί ο Θεός είναι ταχυδακτυλουργός κατά την γνώμη τους και πρέπει να δίνει σημάδια και να εντυπωσιάζει για να τον πιστεύουμε. Γιατί κανείς δεν μπορεί να καταλάβει ότι το σημαντικό είναι η πίστη που έχει ο ίδιος απέναντι στο Θείο και όχι το σκήνωμα του οποιουδήποτε ή η εικόνα της Παναγιάς ή τα πασουμάκια του αγίου Νεκταρίου. Και βέβαια αυτοί που ελέγχουν το μαγαζί καλά κάνουν γιατί έχουν το σκοπό τους. Αφού υπάρχουν κορόϊδα που πάνε και τους γεμίζουν τα παγγάρια και πάνε δεκάδες τα πούλμαν, τα αεροπλάνα και τα καράβια τι να πει κανείς... Περαστικά μας... δεν υπάρχει ελπίδα να ξυπνήσουμε... Άλλωστε όπως έλεγε στην "Μπαλάντα του κυρ Μένιου" ¨"...άϊντε θύμα αϊντε ψώνιο αϊντε σύμβολο αιώνιο... αν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς..."
Καλό ξημέρωμα...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 16:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντηση στον "Απέριττο".
Δεν διαφωνώ με τα όσα γράφεις για "τα πούλμαν, τα αεροπλάνα και τα καράβια", θα έπρεπε να εξετάζεις όμως, πιο καλά κάποια θέματα. Δεν είμαι ούτε φιλορθόδοξος ούτε έχω κάποιο ίδιο όφελος. Απλά μεγάλωσα σε ένα χωρίο της Λαμίας και είχα την τύχη να γνωρίσω τον μοναχό αυτόν, (δεν ξέραμε τότε οτι τον έλεγαν Βησσαρίωνα), εν ζωή.
Τον θυμάμαι από τότε που ήμουν μικρό παιδάκι που ερχόταν να μαζέψει σιτάρι και λάδι για το μοναστήρι, γυρίζοντας μέσα στο χωριό. Φορούσε ένα τριμμένο ράσο και μιλούσε χαμηλόφωνα και βραχνά, με κάποιο πρόβλημα σαν άνθρωπος που έχει κάνει τραχειοτομή. Συχνά έμενε νηστικός γιατί δεν βρισκόταν κάποιος να του προσφέρει κάτι να φάει. Ήταν με απλά λόγια, μια σεβάσμια μορφή γέροντα. Χρόνια μετά τον θάνατό του θυμάμαι τον πατέρα μου (που δεν χωνέυει τους παπάδες) να μιλά με σεβασμό γι'αυτόν και να τον φέρνει σαν παράδειγμα λέγοντας: "ο μόνος παπάς που άξιζε να εξομολογηθεί κανείς, ήταν εκείνος ο παππούλης από την Μονή Αγάθωνα".
Ναι ίσως να είναι αλήθεια ότι το σώμα του δεν έλιωσε για φυσικά αίτια. Ο λόγος όμως που ξέσπασε αυτός ο ντόρος είναι ότι αυτός ο μοναχός ήταν υπόδειγμα ανθρώπου του θεού και υπάρχει η μαρτυρία πολλών ανθρώπων γι'αυτό.
Όσο για το τι μας νοιάζει αν κάποιος "έκανε στην ζωή του το στοιχειώδες... δηλαδή να είναι άνθρωπος με όλη την έννοια της λέξης"..............

Υπάρχει ένας όμορφος εβραϊκός μύθος για τους Λάμεντ Βαβ, τους 32 δίκαιους ανθρώπους, που δικαιώνουν το έργο της δημιουργίας στη Γη και που εξαιτίας τους ο Θεός συγκρατείται από το να καταστρέψει τον Κόσμο. Κανείς δεν γνωρίζει ποιοί είναι, ούτε καν οι ίδιοι, ενώ όταν κάποιος τους πεθαίνει τότε ένας άλλος τον αντικαθιστά.
Ίσως όμως αυτό να είναι απλά ένας μύθος.
Έτσι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 22:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε... μάλλον με παρεξήγησες και απο τα γραφόμενά σου θα έλεγα ότι μου είσαι συμπαθής. Το πρόβλημά μου δεν είναι με τον καλό αυτόν μοναχό και είναι πιστεύω μου ότι άνθρωποι σαν και αυτόν εφόσον ήταν όπως τον περιγράφουν και ανεξαρτήτως της θρησκείας στην οποία ανήκουν πρέπει να γίνονται υπόδειγμα για όλους μας. Άλλωστε ο πρώτος διδάξας στην επίσημη θρησκεία μας είναι ο ίδιος ο Χριστός. Όμως καλέ μου φίλε άλλο Χριστός και άλλο χριστέμποροι. Αυτοί όλοι που προβάλουν το θέμα αυτό, το μονο που τους ενδιαφέρει είναι το ξεπούλημα της σεπτής αυτής μορφής. Αν τους ενδιέφερε θα φρόντιζαν να γίνουν και αυτοί ίδιοι και να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους αφιλοκερδώς. Όμως μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα αποτελεί η βλακεία μας να πηγαίνουμε να τα ακουμπάμε στα ρασοφόρα λαμόγια και αντί να δίνουν αυτοί απο την αμύθητη περιουσία τους πάμε και τους δίνουμε κιόλας... Δεν θέλω να συνεχίσω γιατί θα ανοίξει ο βόθρος και δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω στα δικαστήρια... τέλος πάντων.
Σκέψου μονο κάτι για να δεις ένα μέρος της εκμετάλλευσης. Αυτός ο σταυρός που υποτίθεται ότι βρήκε ο "μέγας" (μη χ...ω) Κωνσταντίνος και η αγία μητέρα του, πόσα μέτρα και ποσους τόνους ήταν, γιατί αν σκεφτούμε ανα τους αιώνες πόσα κομμάτια έχουν πουληθεί στους πιστούς πρέπει να σχηματίζουν ένα σταυρό απο εδω μέχρι την άλλη άκρη του Ατλαντικού. Και μια απορία ακόμα. Αν ο Χριστός είχε εκτελεσθεί στις μέρες μας με Καλάσνικοφ θα κρεμούσαμε πάνω μας μινιατούρες πολυβόλων για να τον τιμήσουμε και θα πουλούσαμε ρινίσματα σιδήρου και βίδες απο το όπλο για να μας φυλάνε;
Αχ Μεγαλοδύναμε... πότε θα εξαλειφθεί η βλακεία απο τα δημιουργήματά σου;
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 01:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Απέριττε

Φοβάμαι ότι κάνεις ένα μικρό λάθος. Ταυτίζεις τον χριστιανισμό με την ελληνορθόδοξη εκκλησία, όπως αυτή διαμορφώθηκε στις απαρχές του Βυζαντίου. Σωστό το παράδειγμα σου με τον «Μέγα Κωνσταντίνο» όμως τα περί αυτόν είναι γνωστά σε όλους μας . Βλέπε:
Σιμόπουλος Κυριάκος, «Ο μύθος των Μεγάλων της Ιστορίας», εκδ. «ΣΤΑΧΥ», Αθήνα 1995.
Ο Κωνσταντίνος επέβαλε βίαια τον χριστιανισμό ως επίσημη θρησκεία δανειζόμενος πολλά στοιχεία από την λατρεία του Μίθρα η οποία ήταν τότε εξαιρετικά δημοφιλής στο στράτευμα του.
Έκτοτε δημιουργήθηκαν και τα «ρασοφόρα λαμόγια» τα οποία καμία σχέση δεν έχουν με τον χριστιανισμό.
Γέλασα με αυτό που έγραψες για τα καλάσνικοφ.
Ο χριστιανός δεν προσκυνά υλικά αντικείμενα:
«Πλην έρχεται ώρα, και ήδη είναι, ότε οι αληθινοί προσκυνηταί θέλουσι προσκυνήσει τον Πατέρα εν πνεύματι και αληθεία» Ιωάννης δ,23 (μετάφραση Βάμβα)
Ο σταυρός που φορά ο πιστός, δεν συμβολίζει το όργανο εκτέλεσης ενός ανθρώπου από τη Ναζαρέτ, ονόματι Γιέσουα Μπενι Γιόσεφ (Ιησούς υιός Ιωσήφ). Το τελικό χτύπημα άλλωστε, δόθηκε με λόγχη στα πλευρά.
Ο σταυρός είναι το σύμβολο του φορτίου που πρέπει να επωμισθεί ο καθένας μας στην πορεία της ζωής του σύμφωνα με τους λόγους του Ιησού.
Πάντως αν υποθετικά, ο Χριστός έμπαινε με τα κουρέλια του στην εκκλησία, στην τελετή ενθρόνισης του Χριστόδουλου, να είσαι σίγουρος ότι θα τον πετούσαν έξω με τις κλωτσιές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 18:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
επειδή το ίντερνετ έχει καταντήσει η χαρά του απατεώνα και με αφορμή μια είδηση που άκουσα το πρωί στο ραδιόφωνο, θα ήθελα να αναρτήσω έναν πίνακα στην πινακοθήκη των ηλιθίων, σε όλους εμάς που εμπιστευόμαστε με την μεγαλύτερη ευκολία διάφορους ελεεινούς, οι οποίοι με απίθανες δικαιολογίες και υποσχέσεις, μας αποσπούν στοιχεία απο τις πιστωτικές μας κάρτες και μετά μας ξαφρίζουν κανονικότατα. Μην δίνετε σε κανέναν και για κανέναν λόγο τα νούμερα των πιστωτικών σας καρτών μέσα απο το δίκτυο.
Αν και το θέμα δεν έχει σχέση με το παράξενο, νομίζω ότι μπορεί να είναι ωφέλιμο για όλους μας εδω. Και κατά τα άλλα το ύψος της βλακείας που μας διακρίνει μερικές φορές, είναι ίσως το πιο παράξενο πράγμα στην ανθρώπινη ψυχολογία.
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.328125
Maintained by Digital Alchemy