ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Ο ΣΕΙΡΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 21:30:10  Εμφάνιση Προφίλ
Πυθαγορας

quote:

[Τελικά έχω ή δεν έχω σόι στο Σείριο????]

Θα σου απαντήσω αμέσως.

Μελέτησα την περίπτωσή σου δύο μέρες και κατέληξα στο εξής συμπέρασμα:

Θεωρώ πως έχεις καταγωγή, από κάποιο πλανήτη ή σύστημα εντός του Μ.Κυνός, ίσως και από το τριπλό άστρο των Σειριων...γακ.

Αυτό επειδή κάτι σε τράβηξε να νυμφευθείς μια πιθανή απόγονο των Ντόγκον.Ξέρεις τα ομώνυμα έλκονται.

Οταν βρούμε τον πρώτο εξωγήϊνο από σείριο, θα δούμε το DNA σας και θα είμαι πιο σίγουρος.Μέχρι τότε αρκέσου στην πιθανότητα.Ακουσα πως το τσίπουρο έχει "ουράνια" προέλευση.Αλλη μία ένδειξη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 22:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Pythagora τώρα κάνεις πλάκα έτσι;;

Δηλαδή τι να πω ρε μάγκες, η αντικειμενική σας 'διαιτησία' με σκλαβώνει...εντωμεταξύ το άλλο το μόγγολο επαναλαμβάνει περί τριπλού αστεριού...

Pythagora άκου:

quote:
Στο κομμάτι που έθιξες τώρα σχετικά με πτυχία και διαπιστεύσεις,
μάγκες έλεος, αν ήταν να περνάμε και screening interview πριν γράψουμε στο Εσωτέρικα τότε...χέσε μέσα!

Φόρουμ είναι, και μάλιστα με αρκετές "ελευθερίες" σε θεματολογία, έκφραση, κλπ, και αυτό ακριβώς είναι το Ατού (αλλά και το μειονέκτημά του) και το΄χουμε επισημάνει πάμπολλες φορές αυτό, σε πολλά θέματα και σε όλους τους τόνους.

Ας κρατάμε λοιπόν τα θετικά, και ας συνεισφέρουμε στην κοινή γνώση και στο διάλογο, αναλόγως τα προσόντα, τις γνώσεις και το "μπόι" του καθενός στο όποιο πεδίο. Δεν κάνουμε διαγωνισμό εδώ, ούτε θα "τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε..."



Αυτά προφανώς δεν τα λες σε μένα Pythagora, έτσι δεν είναι;;; Στον άμπαλο πες τα...εγώ είπα ότι 'δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ειδικός, ο οποιοσδήποτε μπορεί να εκφέρει γνώμη για τα πάντα, αρκεί όμως να παρέχει μία τεκμηρίωση', και πετάγεται το συμπλεγματικό το άμπαλο και λέει 'εγώ είμαι 8 χρόνια αστροφυσικός, και όταν μιλάω θα με ακούς' (πάρτα να μη στα χρωστάω άσχετε)...


πάμε παρακάτω...


quote:
Τα πράγματα είναι (σχετικώς) απλά. Τουλάχιστον εγώ πήρα την απάντηση που ήθελα, σε αυτή τη φάση, και τα πήρα κυρίως από Νικόμαχο και Αμεινία (με το λίνκ της μελέτης).

Για την τηγανίτα λοιπόν,
με βάση αυτή τη μελέτη, το ερώτημα δεν είναι πλέον αν υπάρχει τρίτο 'σώμα' στο σύστημα Σείριος Α και Σείριος Β,
αλλά τί είναι αυτό το άγνωστο Χ τρίτο σώμα (Σείριος Γ) το οποίο μπορεί να είναι από νεκρό άστρο -νάνος, ή πλανήτης,
αλλά πάντως προκαλεί ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΗ διαταραχή με 6ετή περίοδο στο χορό των άλλων δυο.

Με αυτό νομίζω απαντώνται πολλές από τις κατηγορίες που εκτοξεύεις εναντίον του Νικόμαχου.



Συνεχίζεις το δούλεμα Pythagora. Εγώ πρώτος αναφέρθηκα στην εργασία των δύο αστροφυσικών το 1995, και στη συνέχεια ο Αμεινίας πολύ σωστά μάς υπέδειξε το λινκ. Ο Νικόμαχος δεν έχει την παραμικρή ιδέα για αυτό το άρθρο.

Δηλαδή εγώ αφήνω στην άκρη την τραγική φρασεολογία βοσκού που έχει. Επίσης αφήνω στην άκρη τα γραφικά περί της πρωτόγονης φυλής. Πάμε καθαρά στο τί μάς είπε για το Σείριο Γ. Μάς είπε ότι έχει ανακαλυφθεί (ρίχτε του γιαούρτια εδώ), και ότι οι άλλοι δύο περιφέρονται γύρω από αυτόν (ρίχτε του ντομάτες, οι δύο αστροφυσικοί υποθέτουν ότι ο Γ περιφέρεται είτε γύρω από τον έναν είτε γύρω από τον άλλον)!!!


Eπίσης Pythagora κάνεις και εσύ δύο χοντρά φάουλ:

1) οι δύο αστροφυσικοί δεν λένε αυτό που λες εσύ, ότι δηλαδή έχει παρατηρηθεί αυτή η διαταραχή με 6ετή περίοδο. Λένε ότι προκύπτει από τα δεδομένα τους αρκετά υψηλή πιθανότητα μίας τέτοιας διαταραχής (πρόσεξε τη φρασεολογία), και ότι αυτή η πιθανή διαταραχή κατά τη δική τους γνώμη εξηγείται από την ύπαρξη του τρίτου σώματος.


ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠ'ΌΛΑ: η περιοχή του Σείριου έχει χτενιστεί από πολλούς παρατηρητές τις τελευταίες δεκαετίες, ουδέν τρίτο σώμα έχει παρατηρηθεί, κάποιες δε καταγραφές αστρονόμων της δεκαετίας του '20 ελέγχονται ως πιθανότατα εσφαλμένες (οι ίδιοι οι παρατηρητές δήλωναν τότε την έλλειψη βεβαιότητας για αυτό που έβλεπαν).

Όποιο πρόσφατο βιβλίο αστροφυσικής και αν διαβάσετε το συμπέρασμα είναι κοινό: μετά και τις εκτεταμένες έρευνες των τελευταίων δεκαετιών η πιθανότητα ύπαρξης του περιβόητου Σείριου Γ είναι πλέον πολύ μικρή, χωρίς όμως να έχει αποκλειστεί εντελώς.


Ελπίζω να το λύσαμε τώρα το θέμα του Σείριου Γ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 22:37:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πυθαγορα
Με ρώτησες κάτι και σου απάντησα ευθέως και επί της ουσίας.Θεωρώ πως όταν μιλώ για τέτοια θέματα, ο λόγος μου είναι αρκετός και μάλιστα στους φίλους μου.

Σαφέστατα,
και σε ευχαριστώ γι'αυτό.

quote:
Για μένα η ερώτηση περί Σείριου ή άλλου ουράνιου σώματος, είναι σαν να με ρωτάει κάποιος την απόσταση Γης-Σελήνης και να απαιτεί και λινκ επιβεβαίωσης.Δεν λειτουργώ έτσι.

Μα, γι'αυτό το λόγο ρώτησα εσένα,
για να πάρω απάντηση καρφί-κέντρο. Αλλιώς θα ρώταγα...τον Γιαλαντζή

quote:
Κατά τα άλλα, μας λείπεις Φίλε.

αμοιβαία τα αισθήματα,
αλλά πιστεύω σύντομα σχετικά θα τα πούμε από κοντά
(για το γνωστό τσίπουρο ....)

quote:

Αυτό επειδή κάτι σε τράβηξε να νυμφευθείς μια πιθανή απόγονο των Ντόγκον.Ξέρεις τα ομώνυμα έλκονται.

πού ξέρεις ότι κι εγώ δεν είμαι Ντόγκον ?
Γνωριζες τον προπάππο μου γενεές Δεκατέσσερις πριν?

quote:
Οταν βρούμε τον πρώτο εξωγήϊνο από σείριο, θα δούμε το DNA σας και θα είμαι πιο σίγουρος.Μέχρι τότε αρκέσου στην πιθανότητα.Ακουσα πως το τσίπουρο έχει "ουράνια" προέλευση.Αλλη μία ένδειξη.

Το λέει και το γνωστό τραγούδι,
ότι στην Aνδρομέδα πίνουν τσίπουρο και τρων λακέρδα!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 22:55:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Pythagora τώρα κάνεις πλάκα έτσι;;

Oχι, στο συγκεκριμένο δεν κάνω.
quote:

Δηλαδή τι να πω ρε μάγκες, η αντικειμενική σας 'διαιτησία' με σκλαβώνει...εντωμεταξύ το άλλο το μόγγολο επαναλαμβάνει περί τριπλού αστεριού...

Ακουσε κοστ δεν είμαι και ούτε έχω σκοπό να κάνω κανενός είδους "διαιτητή". Την άποψη μου και τη γνώμη μου λέω, όπως έκανα πάντα άλλωστε.Αν συμφωνώ μαζί σου, θα στο πω. Αν διαφωνώ επίσης.
Το ίδιο και με το Νικόμαχο και οποιονδήποτε άλλο.

Αυτό που ανέφερα, ήταν ότι στο συγκεκριμένο τμήμα/θέμα, ταυτίζομαι με την τοποθέτηση του Αμεινία απόλυτα,
και από κει και πέρα μου απαντούν/με καλύπτουν οι θέσεις του Νικόμαχου.

Όσον αφορά εσένα, για κάποιο λόγο φαίνεται να το χεις παρει προσωπικά, τόσο με το Νικόμαχο, όσο και γενικά απ'ότι φαίνεται,
με σκοπό να αποδείξεις κάτι σε κάποιον/κάποιους? Τι? Δεν ξέρω και δεν με αφορά. Από το ύφος και τα γραφόμενά σου κρίνω.


quote:
Αυτά προφανώς δεν τα λες σε μένα Pythagora, έτσι δεν είναι;;; Στον άμπαλο πες τα...εγώ είπα ότι 'δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ειδικός, ο οποιοσδήποτε μπορεί να εκφέρει γνώμη για τα πάντα, αρκεί όμως να παρέχει μία τεκμηρίωση', και πετάγεται το συμπλεγματικό το άμπαλο και λέει 'εγώ είμαι 8 χρόνια αστροφυσικός, και όταν μιλάω θα με ακούς' (πάρτα να μη στα χρωστάω άσχετε)...

Αυτά τα λέω γενικά. Και εσένα συμπεριλαμβανομένου.

Αλλά όπως σου είπα, και αν διάβασες προσεκτικά την άποψη του Αμεινία, για να μην επαναλαμβανόμαστε,
στα της Αστροφυσικής επέτρεψέ μου να εμπιστεύομαι/ακούω/[παρα]δέχομαι περισσότερο το Νικόμαχο από ότι εσένα (για πολλούς και διαφόρους λόγους).

Και δεν ξέρω από πού κι ως πού έχεις βγάλει το συμπέρασμα ότι είναι "άμπαλος" ή "μόγγολο" [στα συγκεκριμένα θέματα πάντα]. Θεωρώ ότι απλώς ανταποδίδες χαρακτηρισμούς σε μια προσωπική σας διένεξη. Γιατί αν είναι παραπέρα, τότε εσύ κάνεις φάουλ,και δεν σε τιμά.

quote:
Συνεχίζεις το δούλεμα Pythagora. Εγώ πρώτος αναφέρθηκα στην εργασία των δύο αστροφυσικών το 1995, και στη συνέχεια ο Αμεινίας πολύ σωστά μάς υπέδειξε το λινκ. Ο Νικόμαχος δεν έχει την παραμικρή ιδέα για αυτό το άρθρο.

ΟΚ, να μη σου φάμε τελείως το δίκιο, εσύ ανέφερες πρώτος τα περί εργασίας το 1995, αλλά ο Αμεινίας έδωσε το λινκ. Νταξ, ξηγημένοι με αυτό?
Το ότι ο Νικόμαχος δεν έχει υποτίθεται ιδέα για το άρθρο, από πού το συμπέρανες αλήθεια?

quote:
Πάμε καθαρά στο τί μάς είπε για το Σείριο Γ. Μάς είπε ότι έχει ανακαλυφθεί (ρίχτε του γιαούρτια εδώ), και ότι οι άλλοι δύο περιφέρονται γύρω από αυτόν (ρίχτε του ντομάτες, οι δύο αστροφυσικοί υποθέτουν ότι ο Γ περιφέρεται είτε γύρω από τον έναν είτε γύρω από τον άλλον)!!!

Ασε τα γιαούρτια κατά μέρος και πάνε στο ψητό.
Ξαναδιάβασε αργά και προσεκτικά τι ειπώθηκε/γράφτηκε.
Το ποιος περιφέρεται γύρω από ποιον, ακόμα δεν το ξέρουμε διότι απαιτεί ΠΟΛΥΠΑΡΑΜΕΤΡΙΚΗ ανάλυση, κάτι που αναφέρεται στη μελέτη.
Το perturbation όμως δεν αμφισβητήθηκε. (και εξ αυτού εμμέσως η ύπαρξη "Σώματος" -βγάλε το "Σείριος Γ" αν σε μπερδεύει -βάφτισε το καρύδι ή κολοκύθι , αλλά κάτι υπάρχει εκεί τριγύρω και "χαλάει" τις υπολογιζόμενες τροχιές εάν επρόκειτο μόνο για δυαδικό σύστημα άστρων.


quote:
1) οι δύο αστροφυσικοί δεν λένε αυτό που λες εσύ, ότι δηλαδή έχει παρατηρηθεί αυτή η διαταραχή με 6ετή περίοδο. Λένε ότι προκύπτει από τα δεδομένα τους αρκετά υψηλή πιθανότητα μίας τέτοιας διαταραχής (πρόσεξε τη φρασεολογία), και ότι αυτή η πιθανή διαταραχή κατά τη δική τους γνώμη εξηγείται από την ύπαρξη του τρίτου σώματος.

Δείξε πού το λέει αυτό ρητά, με τον τρόπο αυτό και να εννοεί αυτό που λες, απευθείας στα Αγγλικά σε πρόταση ή παράγραφο , να το πάμε λέξη-λέξη άμα θες.


quote:
ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠ'ΌΛΑ: η περιοχή του Σείριου έχει χτενιστεί από πολλούς παρατηρητές τις τελευταίες δεκαετίες, ουδέν τρίτο σώμα έχει παρατηρηθεί, κάποιες δε καταγραφές αστρονόμων της δεκαετίας του '20 ελέγχονται ως πιθανότατα εσφαλμένες (οι ίδιοι οι παρατηρητές δήλωναν τότε την έλλειψη βεβαιότητας για αυτό που έβλεπαν).

Χαίρω πολύ. Είπαμε κανείς δεν το "είδε¨" ακόμα αυτό το σώμα.
Για τις ισχυρές ενδείξεις μιλάμε, και τις μεθόδους οι οποίες έχουν οδηγήσει σε πλειστες ανακαλύψεις εξωπλανητών, που είναι ο κοινός τρόπος παρατηρήσιμης διαταραχής τροχιάς ουρανίων σωμάτων.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 23:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Pythagora, όταν κάποιος βιάζει τη λογική, βαφτίζει τις εικασίες του 'αλάθευτες γνώσεις' και επιπλέον βρίζει σαν βόθρος, ναι τότε πεισμώνω, και πεισμώνω και άσχημα, και αναγκαστικά θα πέσω και στο επίπεδό του.

quote:
Το ότι ο Νικόμαχος δεν έχει υποτίθεται ιδέα για το άρθρο, από πού το συμπέρανες αλήθεια?

To έγραψα Pytahgora το γιατί. Ο αστροφυσικός Νικόμαχος έγραψε επανειλημμένα ότι το τρίτο αυτό σώμα έχει ανακαλυφθεί (αυτό όμως το έβγαλε από το μυαλό του όπως έχουμε ήδη δει, καμία τέτοια ανακάλυψη δεν έχει γίνει).

Επιπλέον έγραψε το εξής:

quote:
Το περίεργο είναι, πως οι Α και Β περιφέρονται γύρω από τον Γ.Ας σημειωθεί ότι ο Σείριος Γ, δεν είναι απόλυτα εξακριβωμένο ακόμη, αν πρόκειται για λευκό νάνο ή για κάποιο πλανήτη του συστήματος.Η περιοχή είναι πολύ φωτεινή.Εικάζεται ότι ίσως ο Γ να λαμβάνει και να εκτρέπει ποσότητες φωτός από τους συνοδούς του και εξ' αιτίας αυτού να φαίνεται φωτεινός σε μας

Ρεσιτάλ αμάθειας για αστροφυσικό, διότι έχει παρερμηνεύσει πλήρως την υπόθεση των Benest & Duvent. Θεωρεί ότι οι άλλοι δύο περιφέρονται ως συνοδοί γύρω από τον υποτιθέμενο Σείριο Γ έχοντας κάνει σαλάτα την υπόθεση των Benest & Duvent (άρα είτε δεν έχει διαβάσει ποτέ το άρθρο, είτε τα μπέρδεψε εντελώς στο μυαλό του επειδή είναι στα αγγλικά).


Διότι οι Benest και Duvent (1995) λένε το εξής (κοίτα στο τέλος της σελίδας 624-625):
'the conclusion of the preceding section is therefore a fairly high probability of existence for a perturbation of period around 6 years acting on the orbit of the binary Sirius. As said in the introduction, we suppose that this perturbation is due to the presence of a third star in the system, revolving with a 6-year period either around Sirius A or around Sirius B. Unfortunately, the great number of parameters of the problem makes the solution not unique, i.e. the mass of Sirius C is not well determined, inducing large uncertainties on the orbital elements of this suspected companion; moreover, we can't determine around which star revolves Sirius C (around Sirius A or around Sirius B?).

Τι μας λένε λοιπόν οι δύο αστροφυσικοί εδώ;
Μάς λένε ότι θεωρούν πολύ υψηλή την πιθανότητα της εν λόγω διαταραχής, και ότι η εν λόγω διαταραχή κατά τη γνώμη τους οφείλεται στην ύπαρξη του μυστικού συνοδού. Τονίζουν επίσης ότι το τρίτο αυτό σώμα θα πρέπει σίγουρα να έχει πολύ μικρότερη μάζα από τους άλλους, και ότι έχει ρόλο συνοδού, χωρίς όμως να είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε εάν περιφέρεται γύρω από τον Σείριο Α ή τον Σείριο Β.

Συνεπώς, για τους Α και Β γνωρίζουμε ότι περιφέρονται ο ένας γύρω από τον άλλο (δυαδικό σύστημα σαν τον Πλούτωνα), ωστόσο για τον τρίτο θεωρούν ότι σίγουρα περιφέρεται γύρω από τον έναν από τους δύο.


Πολύ ενδιαφέρουσα λοιπόν η υπόθεσή τους, και εδώ που τα λέμε δεν ήταν οι πρώτοι που υπέθεσαν την ύπαρξη ενός τρίτου σώματος. Ωστόσο οι εκτεταμένες παρατηρήσεις διαφορετικών ερευνητών ομάδων δεν έχουν βρει κάτι μέχρι τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 00:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

εντωμεταξύ στο σκορ έπεσες εντελώς έξω (και φυσικά δεν το εμπιστεύτηκα να το παίξω παρότι δωρεάν στοίχημα)...σε αυτό δεν σου καταλογίζω προφανώς κάτι (ήταν πολύ δύσκολη πρόβλεψη) αλλά είχε πλάκα ρε φαιδρέ ο τρόπος πρόβλεψης, τύφλα να΄χουν τα μέντιουμ: ρίχνεις τα χαρτιά στα τυφλά και αμολάς ένα 3-1 εκτός πραγματικότητας!!!

ποιά μέντιουμ και ποιές χαρτορίχτρες, γατάκια όλες μπροστά σου!!!! ρε έχουμε εδώ το ενορατικό χάρισμα το Νικόμαχο, ό,τι θέλετε, για λεφτά, γκομενικά τα πάντα όλα αυτός θα σας τα βρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 00:41:52  Εμφάνιση Προφίλ
Ένας "αστρολόγος" ζητάει προγνωστικά ποδοσφαίρου από έναν "αστροφυσικό". Ο "αστροφυσικός" τα δίνει και πέφτει απολύτως έξω. Τότε έρχεται ο "αστρολόγος" και βάζει χέρι στον "αστροφυσικό", επειδή ο δεύτερος κάνει πρόγνωση, ρίχνοντας τα χαρτιά.

Μόνο εγώ βλέπω το οξύμωρο του πράγματος?

Υ.Γ. Χαλαρώστε και οι δυο σας. Πάρτε off. Αν υπήρχε η ελάχιστη καλή διάθεση, θα μπορούσαμε να κάνουμε ωραίες κουβέντες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 01:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Ένας "αστρολόγος" ζητάει προγνωστικά ποδοσφαίρου από έναν "αστροφυσικό". Ο "αστροφυσικός" τα δίνει και πέφτει απολύτως έξω. Τότε έρχεται ο "αστρολόγος" και βάζει χέρι στον "αστροφυσικό", επειδή ο δεύτερος κάνει πρόγνωση, ρίχνοντας τα χαρτιά.
Μόνο εγώ βλέπω το οξύμωρο του πράγματος?


έχεις χιούμορ Dsm...έχε υπόψιν πάντως πως τα προγνωστικά τα ζήτησα ώστε να χαλαρώσω την ατμόσφαιρα με τον άλλον στη μόνη γλώσσα που μπορούμε να συνεννοηθούμε (πιστεύω είσαι ξύπνιος και θα το κατάλαβες). Τελικά όμως δεν ηρέμησε το κλίμα διότι ο άλλος επέμενε στην ασύστολη μπουρδολογία και τους χαρακτηρισμούς.

Επίσης εγώ δεν είμαι αστρολόγος, το έχω ξαναπεί. Αυτή είναι η εικόνα που προσπαθεί ο άλλος να δημιουργήσει. Ακριβώς επειδή τρέμει και αποφεύγει τον διάλογο μαζί μου (για ευνόητους λόγους) το γυρνάει διαρκώς σπασμωδικά στην αστρολογία. Όπως την προηγούμενη φορά, που τον έκανα χρυσό να ξεκινήσει επιστημονική συζήτηση μαζί μου και από την κόμπλα του μουρμούραγε διαρκώς περί αστρολόγων

Αν θέλετε πάντως να μού αποδώσετε ντε και καλά μία ταμπέλα 'ειδίκευσης' θα προτιμούσα το 'ιστορικός τέχνης'. Ακόμα καλύτερα βέβαια θα ήταν να με λέτε Κώστα

Επίσης ο Μάριος δεν είναι σοβαρός αστροφυσικός. Δεν ξέρω τι γράφει το πτυχίο του, δεν ξέρω τι του λένε οι φίλοι του, πάντως σοβαρός αστροφυσικός δεν είναι (αποδεδειγμένα μετά και από σήμερα). Άτομο που μιλάει με τέτοια αυταρέσκεια και σιγουριά και ξεστομίζει τόσες μαλακίες μαζεμένες, που ακόμη και ένας μη-αστροφυσικός όπως εγώ τις παίρνει χαμπάρι μονομιάς, το άτομο αυτό σοβαρός αστροφυσικός δεν είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 01:22:16  Εμφάνιση Προφίλ
Κώστα

Προφανώς και είδες τα quotes που έβαλα στους τίτλους. Έχεις λοιπόν ένα θεωρητικό background, τουλάχιστον με τους διαχωρισμούς της εποχής μου, ενώ τόσο ο Μάριος, όσο κι ο Μπερνάρ με τον Δημήτρη, έχουν ένα θετικό background. Πιθανώς κι εγώ. Δεν γίνεται να έχουν όλοι λάθος σε αυτή την περίπτωση, και να έχεις δίκιο μόνο εσύ. Αντικειμενικά δες το θέμα. Στο οποίο δεν πρόκειται να πάρω θέση.

Πρόσεξε τί κάνεις εδώ: Αντιδράς ενστικτωδώς στο πέσιμο του Μάριου, ο τρόπος του οποίου είναι απαράδεκτος ως προσέγγιση ευφυών ανθρώπων, κι αρχίζεις το ψιλοκοκό με αιτιάσεις ακαδημαϊκού τύπου. Δεν παίζει έτσι το forum. Στο είπε και ο Δημήτρης.

Σας το ξαναγράφω. Η Δ.Ο. σκίζει τα νούμερα εν ριπή οφθαλμού πλέον. Είναι κρίμα να γελάνε μαζί μας. Τα νούμερα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 01:37:50  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζω ότι δεν έχει νόημα άλλη ενασχόληση με το φαινόμενο Kost.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 01:39:49  Εμφάνιση Προφίλ
Έλα κι εσύ ρε Μάριε. Ήμαρτον.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 01:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Προφανώς και είδες τα quotes που έβαλα στους τίτλους. Έχεις λοιπόν ένα θεωρητικό background, τουλάχιστον με τους διαχωρισμούς της εποχής μου, ενώ τόσο ο Μάριος, όσο κι ο Μπερνάρ με τον Δημήτρη, έχουν ένα θετικό background. Πιθανώς κι εγώ. Δεν γίνεται να έχουν όλοι λάθος σε αυτή την περίπτωση, και να έχεις δίκιο μόνο εσύ. Αντικειμενικά δες το θέμα.


Tα είδα DSM.

Τα πιο πρόσφατα βιβλία με θέμα τον Σείριο καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι "μετά και τις έρευνες των τελευταίων 15 ετών η πιθανότητα ύπαρξης του περιβόητου τρίτου σώματος είναι πλέον πολύ μικρή, χωρίς όμως να αποκλείεται εντελώς". Και αναφέρονται αναλυτικά στις ερευνητικές ομάδες και τις σύγχρονες μεθόδους παρατήρησης που χρησιμοποίησαν.

Ποιούς να πιστέψω λοιπόν Dsm για πες μου; Ο Pythagoras λέει ότι εμπιστεύεται σ'αυτά τον Νικόμαχο, ο Νικόμαχος όμως εν προκειμένω λέει μπούρδες!!! Ποιόν να πιστέψω λοιπόν, επιστήμονες-συγγραφείς που έχουν γράψει τα πιο πρόσφατα βιβλία για τον Σείριο ή τον Νικόμαχο??? Αντικειμενικά δες το θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 01:46:40  Εμφάνιση Προφίλ
Κώστα

Λίγη ώρα μετά την αρχική ερώτηση του Δημήτρη, εντόπισα κι εγώ το link που παράθεσε ο Μπερνάρ. Δεν ήθελα να εμπλακώ στην κουβέντα, ειδικά από τη στιγμή που μπήκες κι εσύ. Το έβλεπα το επεισόδιο. Είπα επίσης, πως δεν πρόκειται να πάρω θέση.

Την ουσία της παρέμβασής μου, την καταλαβαίνεις?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 01:50:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Έλα κι εσύ ρε Μάριε. Ήμαρτον.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Τι ήμαρτον ρε φίλε?

Το άτομο είναι εντελώς για τα σίδερα.Κοντεύει να μας ζητήσει ευθύνες γιατί δεν έκατσε το σκορ.

Και γιατί δεν του λέει κάποιος, να πιστεύει ότι νομίζει πως καταλαβαίνει από επιστημονικές ανακοινώσεις?

Κάπως έτσι δεν ξεκίνησαν οι μεγάλες μπαρούφες?Από ανθρώπους που νομίζουν ότι καταλαβαίνουν ένα αντικείμενο για το οποίο δεν έχουν ιδέα.

Δηλαδή πόσο υπομονή να κάνει κάποιος?
Και τι είδους επιστημονική γλώσσα να χρησιμοποιήσει, αφού δεν κατανοούν ούτε τα απλά ελληνικά?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 01:58:13  Εμφάνιση Προφίλ
Μάριε, κάπου στο βάθος, ένας Ανδρεαδάκης σπάει πλάκα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 02:00:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μάριε, κάπου στο βάθος, ένας Ανδρεαδάκης σπάει πλάκα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Ο Ανδρεαδάκης μπορεί να πάει *******.Μου είναι αδιάφορο αν γελάει ένα βλήμα, την στιγμή που αμύνομαι σε ένα άλλο βλήμα.Βαρέθηκα να σκύβω να τους αποφεύγω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


_________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω προσβλητικής έκφρασης
10/3/2016
_________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 02:10:06  Εμφάνιση Προφίλ
Κι ενώ σπάτε ο ένας τα νεύρα του άλλου, ένας Πανολύδιος απελευθερώνεται.

Υ.Σ. Δύσκολο πράγμα η χειραφέτηση...


Edited by - DSM on 10/03/2016 04:17:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 02:55:42  Εμφάνιση Προφίλ
Οι ανούσιες κόντρες επί προσωπικού
και η χρήση γλώσσας πεζοδρομίου, ελαφρά τη καρδία
δεν είναι αποδεκτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 03:30:01  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτά είναι. Το πρόβλημα έγκειται στις λεξούλες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 09:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Το άτομο είναι εντελώς για τα σίδερα.Κοντεύει να μας ζητήσει ευθύνες γιατί δεν έκατσε το σκορ.

Έχεις χάσει τη λαλιά σου στα περί Σείριου και πας να διώξεις την κουβέντα μακρυά...ουδέποτε θα σού ζητούσα ευθύνες για το σκορ βλακέντιε! ίσα-ίσα εάν το έβρισκες έδωσα το λόγο μου ότι δεν θα σε ξαναέκραζα (μετά μεγάλης δυσκολίας βέβαια).


Προς Aitherovammon και λοιπά μέλη.

Ένα τελευταίο μήνυμα. Λοιπόν ακούστε μάγκες το ρεζουμέ του θέματος. Μετά την κόντρα μου με τον άλλον μπήκαν στη σειρά ο Αμεινίας, ο Pythagoras kai o Dsm.

Εκτιμώ την καλοπροαίρετη παρέμβασή τους, ωστόσο κακά τα ψέματα και οι τρεις έδωσαν κάλυψη στο φίλο τους που πέρναγε δύσκολες στιγμές.

Και οι τρεις ουσιαστικά τι μου είπαν: ρε συ Κώστα, οκ μπορεί ο άλλος να σού απάντησε πολύ απότομα, αλλά δεν μπορείς να αμφισβητείς τις γνώσεις του. Δεν γίνεται να έχεις εσύ ο μη-αστροφυσικός δίκιο, και εκείνος ο αστροφυσικός άδικο! Στο τέλος μάλιστα ο Dsm χρησιμοποίησε το ποσοτικό επιχείρημα 'τρεις άνθρωποι του θετικού χώρου δεν γίνεται να έχουν άδικο, και εσύ ο μη-θετικός να έχεις δίκιο"!!

Ακούστε ρε παιδιά, για να τελειώνουμε. Ο φίλος σας έγραψε ένα σωρό μπούρδες. Το ξέρω, δύσκολο να το παραδεχτείτε αλλά τα γραπτά μένουν.


Και συνοψίζουμε:

με ύφος αυθεντίας και παντογνώστη αστροφυσικού ο αγαπητός Μάριος μάς είπε τα εξής:

- "o Σείριος Γ ανακαλύφθηκε προσφάτως (το 1995)"
(τεράστιο λάθος για αστροφυσικό. Ουδέποτε έγινε τέτοια ανακάλυψη. Το 1995 δημοσιεύτηκε η εργασία στην οποία έχουμε ήδη αναφερθεί η οποία κάνει μία πειστική υπόθεση και τίποτα παραπάνω. Τέλη '90 όμως και αρχές '00 γίνανε πολύ σύγχρονες έρευνες που χτενίσανε την περιοχή του Σείριου και δεν βρήκανε τίποτα. Οι αστροφυσικοί ισχυρίζονται ότι η πιθανότητα ύπαρξης του σώματος αυτού είναι πλέον πολύ μικρή).

-"ο υποτιθέμενος Σείριος Γ είναι το κέντρο του τριπλού συστήματος, και οι άλλοι δύο περιφέρονται γύρω από αυτόν" (τεράστιο λάθος, η εργασία του 1995 προύποθέτει ένα μικρότερο τρίτο σώμα που περιφέρεται είτε γύρω από τον έναν είτε γύρω από τον άλλον).

-"μετά την ανακάλυψη (??) του Σείριου Γ φαίνεται πλέον πως η φυλή Ντόγκον δέχτηκε τη γνώση αυτή (περί τριπλού συστήματος) από εξωγήινους ή κάποιον άλλο μεταφυσικό τρόπο
(καθαρή σπέκουλα, απανωτά μη-λογικά άλματα που δεν στηρίζονται σε στοιχεία και αποδείξεις. Οι ισχυρισμοί των ανθρωπολόγων για τα λεγόμενα των Ντόγκον έχουν οπωσδήποτε ερευνητικό ενδιαφέρον ωστόσο δεν έχουν γίνει γενικώς αποδεκτά).

Και άλλα χοντρά είπε, αλλά επικεντρώθηκα σε αυτά.

Και να σημειωθεί Aitherovammon ότι με το που επιχείρησα να κάνω σοβαρή συζήτηση μαζί του εκείνος άρχισε τις προσβολές και τα μπινελίκια.

Αμέσως μετά βέβαια αν δεις άρχισε τις αναδιπλώσεις του στυλ "ε ναι, πρόκειται για εικασίες και όχι ανακάλυψη", κωλοτούμπες συνοδευόμενες από νέες προσβολές, ωστόσο επιμένει στην τριπλότητα του συστήματος χωρίς να πει ότι "ναι, δεν έχει βρεθεί τίποτα, αλλά εγώ προσωπικά εκτιμώ ότι πρόκειται για τριπλό σύστημα"!

Με τέτοια άτομα όπως καταλαβαίνεις αναγκαστικά η συζήτηση περνάει στο προσωπικό! Άτομα που αδυνατούν να σταθούν στο ύψος μίας σοβαρής συζήτησης, άτομα που φωνάζουν "αυτό που σας λέω εγώ είναι, 40 χρόνια φούρναρης γατάκια", μυρωδιάδες που νομίζουν ότι ξέρουν τα πάντα και με περισσή έπαρση ξεφουρνίζουν ένα κάρο μαλακίες.

Και υπόψιν, δεν θα το συνέχιζα. Επειδή τυχαίνει να έχω υψηλό επίπεδο και χιούμορ επιχείρησα να χαλαρώσω το κλίμα με τα ποδοσφαιρικά. Μπήκαν όμως με τη σειρά οι τρεις φίλοι του, καλοπροαίρετα μεν, αλλά δίνοντας στον άλλον ψήφο εμπιστοσύνης, αρνούμενοι να δουν τις εξώφθαλμες μαλακίες που ξεφούρνισε. Ο οποίος άλλος βέβαια έχει χάσει τη λαλιά του, δεν λέει τίποτα περί Σείριου.

Όσο όμως εκείνος δεν παραδέχεται αντρίκεια να πει "ναι ρε γελοίε, γράψε λάθος, είχα κακή πληροφόρηση, ή δεν θυμόμουνα καλά", όσο δεν το παραδέχεται και συνεχίζει τους χαρακτηρισμούς τότε δυστυχώς θα συνεχίζουμε στον ίδιο τόνο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 10:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Συμπληρωματικές πληροφορίες:

-η υπόθεση των Benest & Duvant τελικά τοποθέτησε αργότερα τον υποτιθέμενο Σείριο Γ ως δορυφόρο του Σείριου Α. Τα ευρήματα τους για την περίφημη διαταραχή διαφωνούν με τα ευρήματα των Lindelbland (1973) και Gatewood (1978).

-Οι παρατηρήσεις των Schroeder et al. (2000) και Kuchner & Brown (2000) (διαφορετικές ερευνητικές ομάδες), μέσω του Hubble Space Τelescope δεν βρήκαν το περίφημο τρίτο σώμα. Οι Bonnet & Bidaud (2000) κάνανε επίσης εξαιρετικά προσεκτική έρευνα της περιοχής μέσω στεμματογράφου αλλά δεν βρήκαν κάτι.

-Οι καταγραφές 'εμφανίσεων' του Σείριου Γ τη δεκαετία του ΄20 έχουν πλέον αποδοθεί σε ένα άλλο αστέρι κοντά από το οποίο πέρασε τότε ο Σείριος. Επίσης οι υπολογισμοί των Benest & Duvent διαφωνούν εντελώς με τα τότε στοιχεία. Έχει προκύψει ξεκάθαρα ότι οι τότε εμφανίσεις δεν έχουν ουδεμία σχέση με το υποτιθέμενο τρίτο σώμα.

Το συμπέρασμα: ύστερα από τις πιο πρόσφατες παρατηρήσεις μέσω του Hubble (από διαφορετικές ερευνητικές ομάδες) πλέον απομένουν πολύ λίγες περιοχές για έρευνα όπου θα μπορούσε να κρύβεται ο υποτιθέμενος Σείριος Γ. Οι περιοχές αυτές είναι οι πολύ κοντινές στον Σείριο Α και Β. Σε μερικά χρόνια θα ξέρουμε και για αυτές. Η πιθανότητα θεωρητικά ακόμα υπάρχει, ωστόσο είναι μικρή.


Tις πηγές για τα παραπάνω όποιος θέλει μού τις ζητάει, αν και είναι εύκολο να βρεθούν στο ίντερνετ.

Edited by - kost on 10/03/2016 10:12:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 12:08:07  Εμφάνιση Προφίλ
Kost,

Πρέπει να καταλάβεις ότι για να αποδείξεις την καλή σου πρόθεση, όταν μιλάς με κάποιον που μόνος λες ότι είναι καλοπροαίρετος, πρέπει όταν κάνει παραδοχές,να κάνεις και συ.Όταν τις πιστεύεις φυσικά.
ΔΕΝ το κάνεις.
Προφανώς είναι θέμα νοοτροπίας...

Έχεις διάθεση αναζήτησης και είσαι αναλυτικός στις αναρτήσεις σου.Στο πιστώνω αυτό.
Όμως γράφοντας σεντόνια που κατά 95% είναι σωστά, ΚΡΥΒΕΙΣ το 5% που έγκειται στην ανάγκη της παραδοχής σου.Αυτήν που δεν κάνεις.

Αν νομίζεις ότι ο υποφαινόμενος δεν μπορεί να απαντήσει σε ατάκες του τύπου:

quote:
Το ξέρω, δύσκολο να το παραδεχτείτε αλλά τα γραπτά μένουν.

Είαι γελασμένος.Και λυπάμαι που το λέω.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα,άσχετο με το θέμα μας,μπας και δεις που διαφέρει η επιστημονική έρευνα και θεωρία,από την εικασία ή την υπόθεση....
Μετά θα σου δώσω και απόσπασμα από το link που ανέβασα και που διαβάζεις από χτες διεξοδικά(και καλά κάνεις),στο οποίο φαίνεται η διαφορά της δικής σου θέσης από τη δική μου(που θεωρώ ότι ταυτίζεται με του link).

To "άσχετο" πρώτα:

Η θεωρία χορδών π.χ. είναι μια επιστημονική θεωρία που δεν έχει αποδειχθεί πειραματικά.'Εχουν περάσει και πολλά χρόνια από τότε..

Αν όμως βγεις παραέξω και προσπαθήσεις να την αποδομήσεις με επιχείρημα ότι είναι απλώς μια υπόθεση-εικασία,ειδικά μη κατέχοντας το επιστημονικό υπόβαθρο,θα σε πάρουν με τις ντομάτες.

Διότι αυτοί που την συνέθεσαν,αλλά και αυτοί που προσπαθούν να βρουν τα μειονεκτήματά της,όπως και τα σημεία που πιθανώς λανθάνει έχουν ΦΑΕΙ ΧΡΟΝΙΑ μελετών και ερευνών,ώστε να νομιμοποιούνται να το κάνουν.
Δεν το καταλαβαίνεις ρε άνθρωπε?

Δεν έχουν ανατρέξει με data mining καναδυο ωρίτσες στο διαδίκτυο..
Όπως εγώ και συ...
Κατάλαβες Κώστα?

Και επανέρχομαι στο δικό μας θέμα.
Στο link που ρίξαμε μια ματιά όλοι μας,υπάρχουν αρκετές σελίδες που εγώ δεν μπορώ να διαβάσω επειδή περιέχουν επιστημονικούς όρους που δεν καταννοώ.
Και είμαι και των ..θετικών σπουδών,όπως είπε ο DSM.

Πάω στοίχημα ότι εσύ καταλαβαίνεις, έστω και ένα κλικ λιγότερα, από αυτά που καταλαβαίνω εγώ, από αυτούς τους όρους.Πες μου ότι κάνω λάθος,αν μπορείς...

Τι κάνεις λοιπόν?
Διαβάζεις το άρθρο-και το κάθε άρθρο-επί των εκλαικευμένων σημείων του και δη εκεί που συνοψίζει και συμπερασματολογεί.
Διαλέγεις αυτό που σου φαίνεται ότι εξυπηρετεί τη θέση σου και καταλήγεις ότι υπάρχει ελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει ο Σείριος Γ.

Σου εξηγώ, ότι η επιστήμη πάντα ερευνά και επειδή το εύρος γνώσης είναι άπειρο,συνήθως αναθεωρεί.

Βάσει των νέων δεδομένων και τεχνικών.Κάθε φορά.
Στο λέει και το άρθρο:
Fortunately the recent progress in stellar coronagraphs, let us hope that this technic,together with the use of adaptive optics,could finally allow us to find Sirius C,if it exists,or at least give a maximum value for its luminosity,and hess for its mass.

Αυτό το απόσπασμα είναι το καταληκτικό συμπέρασμα στο τέλος του άρθρου.

Αυτοί λοιπόν που έχουν φάει τη μισή ζωή τους να ασχολούνται με το αντικείμενο των σπουδών τους,ελπίζουν ότι με νέες τεχνικές θα βρουν ,αν υπάρχει φυσικά,τον Σείριο Γ,στο μέλλον, ή έστω τη μάζα του...

Kαι ψάχνουν γι' αυτόν και όχι για κάποιο άλλο σώμα, διότι είναι λίγα τα σώματα που έχουμε έστω και λίγα στοιχεία για να την ψάξουμε τη δουλειά..
Διότι είναι πολύ μακριά για να λέμε ότι τα βλέπουμε με σιγουριά ή ότι δεν υπάρχουν.Με σιγουριά.
Κατάλαβες τι λέω?

Λέω ότι σαφώς και έχεις κάθε δικαίωμα να σχολιάζεις επιστημονικά θέματα.
Αλλά με προσοχή.
Μου απάντησες ότι είσαι προσεκτικός.
Και εννοείς ότι είσαι προσεκτικός στο DATA MINING...
Και σου λέω ότι ακόμη και κει, κάνεις επιλεκτικές αναφορές.
Αλλά και έτσι να μην ήταν,δεν αρκεί να είσαι προσεκτικός στις εκλαικευμένες παραγράφους.

Πρέπει να είσαι φειδωλός με τα συμπεράσματα.

Διότι κάποιοι έχουν φάει χρόνια από τη ζωή τους για να μελετήσουν μια πιθανότητα.

Αυτήν την πιθανότητα που θα επιτρέψει σε κάποιους άλλους να πάρουν τη σκυτάλη και να πατήσουν στη δική τους έρευνα και να πάνε ένα σκαλάκι παρακάτω.Και ούτω καθεξής...

Από το 1900 χοντρά χοντρά έχουν μελετήσει την πιθανότητα ύπαρξης του Σείριου Γ ένα κάρο επιστήμονες(έχοντας τα εργαλεία της εποχής τους, ο καθένας).
Όλοι αυτοί κόπιασαν πολύ επί σειρά ετών..
Στις μέρες μας ακόμη ΔΕΝ έχουν αποφανθεί αν υπάρχει ή δεν υπάρχει.

Το φάουλ του Νικόμαχου ήταν ότι είπε ότι μάλλον υπάρχει.(και μη μου ξαναπείς ότι έγραψε ανακαλύφτηκε..Το διόρθωσε-διευκρίνησε γρήγορα.Είτε σου αρέσει, είτε όχι.)

Άσε που εγώ προσωπικά πήγα ένα σκαλοπάτι παραπάνω στη μεταξύ μας συνομιλία και αναγνώρισα ότι ήταν καθαρό φάουλ.
ΔΕΝ αρκέστηκες ούτε σε αυτό Κώστα.
Ήθελες "επικράτηση"...Αν είναι δυνατόν...

Το φάουλ το δικό σου, είναι ότι επιμένεις μέχρι και τώρα να συνοψίζεις 100 χρόνια έρευνας στη φράση:

quote:
Οι αστροφυσικοί ισχυρίζονται ότι η πιθανότητα ύπαρξης του σώματος αυτού είναι πλέον πολύ μικρή

Αυτό είναι ύβρις ρε άνθρωπε.Δεν έχεις τα δεδομένα για να αποφανθείς περί πιθανοτήτων.Δεν μπορείς καν να τα διαβάσεις.(λόγω όρων κλπ)

Εκτός του ότι δεν μπορεί να ξέρεις τι ισχυρίζονται οι αστροφυσικοί στο σύνολό τους,θα πρέπει να σου πω ότι αυτό που μάλλον έχεις διαβάσει(αν μιλάμε για μέρος του link) είναι ότι έχουν μείνει λίγες ανεξερεύνητες περιοχές,ΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ,που απομένουν να ερευνηθούν.
Στις υπόλοιπες,ΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ,δεν έχει βρεθεί ίχνος του ΣΕΪΡΙΟΥ Γ.

Δεν είσαι ο μόνος που μπορεί να κάθεται και να κάνει DATA MINING για να βγάζει τον άλλο παλαβό.Απλά εγώ βαριέμαι.Συνήθως.
Μη με τσιγκλάς λοιπόν με ατάκες του τύπου:

quote:
Το ξέρω, δύσκολο να το παραδεχτείτε αλλά τα γραπτά μένουν.

Εγώ δεν είμαι ο Μάριος που τσαντίζεται και λέει μαλακιούλες και καντήλια.
Όταν δε βαριέμαι απαντάω διεξοδικά.
Σε αυτό το παιχνιδάκι δεν μου την έχει βγει κανείς εδώ μέσα, μέχρι τώρα.
Απλά το βαριέμαι τις περισσότερες φορές.

Καταληκτικά:
1.Σου έκανα αρκετές παραδοχές επί της αντιδικίας.
2.Αναγνώρισα ότι είσαι λογικός και καλλιεργημένος.
Τίποτα από τα δυο δεν παίρνω πίσω.Προφανώς.Σάλια δεν είπα ποτέ.

Και συ μετά από αυτά, λες ότι καλύπτω το Μάριο και τον κάθε Μάριο.

Το θεωρώ προσβλητικό για μένα.
Το έχεις ξανακάνει στο παρελθόν.Με είχες κατηγορήσει ως εμπαθή τότε...

Φτάνει φίλε.

Αν δεν παραδεχτείς ότι, τα τελευταία σεντόνια σου -που προέκυψαν από το ελαφρύ χτεσινοβραδυνό ψαξιματάκι σου- ήταν μονάχα για τις εντυπώσεις,
ΤΟΤΕ θα αναγκαστώ να θεωρήσω ότι είσαι μαλάκας.Λογικός.Καλλιεργημένος.Αλλά μαλάκας.

Και δεν θα ξαναασχοληθώ μαζί σου.

Απόδειξέ μου ότι έχω λάθος για τα περί μαλάκα, και ξεκίνα από καμμιά παραδοχή.
Περιεκτική παραδοχή.
Με σαφή τρόπο.

Πως το είπες και συ? Τα γραπτά μένουν.

Την καλημέρα μου.

ΥΣ: Οι πηγές που αναφέρεις είναι καλοδεχούμενες.Το συμπέρασμά σου περισσεύει.
ΥΣ2: Κατάλαβες γιατί βαριέμαι αυτό το παιχνιδάκι..επειδή αναγκάζομαι και γω να γράφω σεντόνι,για να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 13:28:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έχεις χάσει τη λαλιά σου στα περί Σείριου και πας να διώξεις την κουβέντα μακρυά....

Εχεις σκεφτεί την πιθανότητα
απλώς να μην θέλει ή να μην γίνεται να "παίξει" πλέον μαζί σου,
όπως ίσως θα έκανε -μιας που είσαι και του ποδοσφαίρου-
ο Μέσσι πχ ή ο Ιμπραήμοβιτς αν ένα τσογλανάκι της αλάνας του πέταγε τη μπάλα και του έλεγε Ελα να μου κάνεις τρίπλα αν μπορείς - και ο άλλος δεν έδινε σημασία ? είναι "χάσιμο λαλιάς" αυτό, ή απλώς ο άλλος δεν θέλει να χαραμίζει τα νεύρα του και το μελάνι, για να μην καίει τζάμπα η λάμπα?


quote:
Μετά την κόντρα μου με τον άλλον μπήκαν στη σειρά ο Αμεινίας, ο Pythagoras kai o Dsm.

Εκτιμώ την καλοπροαίρετη παρέμβασή τους, ωστόσο κακά τα ψέματα και οι τρεις έδωσαν κάλυψη στο φίλο τους που πέρναγε δύσκολες στιγμές.


Κανείς δεν πήρε σειρά σε πληροφορώ. Δεν λειτουργεί έτσι το σχήμα, και αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα.

Όσο για την "κάλυψη"
ιδίως σε Αστρονομικά θέματα και Αστροφυσική
ο Νικόμαχος ούτε χρειάζεται τη δική μας,
και κατά βάση δεν μπορούμε να του την παρέχουμε κιόλας εκ των πραγμάτων και λόγω διαφοράς γνώσεων και επιπέδου.

quote:
Στο τέλος μάλιστα ο Dsm χρησιμοποίησε το ποσοτικό επιχείρημα 'τρεις άνθρωποι του θετικού χώρου δεν γίνεται να έχουν άδικο, και εσύ ο μη-θετικός να έχεις δίκιο"!!

Το οποίο επιχείρημα σαφέστατα ισχύει, και αν κοιτάξεις μια γύρα στον κόσμο θα δεις για πιο λόγο οι πιο μάγκες και τα μεγαλύτερα μυαλά είναι (τυχαίο?) όλα από Πολυτεχνεία και Θετικές επιστήμες.

Διότι ο συνετός, συνεπής, λογικός και διαβαστερός Πολυτεχνίτης μπορεί να κάνει/μάθει/καταλάβει τα πάντα και να παίξει μπάλα σε όλα τα γήπεδα, Λογοτεχνία, Φιλοσοφία, Γλωσσολογικά, Εκφραση-Εκθεση, Ιστορία, Δημοσιογραφία, Πολιτικά, Νομικά, Κοινωνιολογία, Τεχνη, κλπ, των Θεωρητικών αλλά το αντίστροφο ΔΕΝ ισχύει και δεν το'δαμε ποτέ!

quote:
Ακούστε ρε παιδιά, για να τελειώνουμε. Ο φίλος σας έγραψε ένα σωρό μπούρδες. Το ξέρω, δύσκολο να το παραδεχτείτε αλλά τα γραπτά μένουν

To ξαναλέμε: Υφολογικά ο Νικόμαχος ελέγχεται και από μας και από όλους πολλές φορές. Αλλά επί της ουσίας, και επί του παρόντος θέματος, εγώ τουλάχιστον δεν είδα καμιά μπούρδα. Και δεν είναι "κάλυψη" αυτό, τα'παμε. Γνώμη μου είναι.

quote:
Οι αστροφυσικοί ισχυρίζονται ότι η πιθανότητα ύπαρξης του σώματος αυτού είναι πλέον πολύ μικρή).

Ποιοι και πού το είπανε αυτό ?
[Με ακριβή διατύπωση/αντιγραφή/πηγή, διεθύνσεις και ονόματα. Αλλιώς....παπ@ρολογείς και ....γιαλαντζολογείς....]

quote:
-η υπόθεση των Benest & Duvant τελικά τοποθέτησε αργότερα τον υποτιθέμενο Σείριο Γ ως δορυφόρο του Σείριου Α. Τα ευρήματα τους για την περίφημη διαταραχή διαφωνούν με τα ευρήματα των Lindelbland (1973) και Gatewood (1978).

στην όλη ιστορία, το ποιος γυρίζει γύρω από ποιον, ο Γ απ'τον Β ή τον Α, ή όλοι μαζί γύρω από τον Γ ή αν κάνουν αλλαξοτροχιές και αλλαξοκωλιές, πραγματικά είναι Δευτερεύον.

Εμείς λέμε ότι ΚΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ (ως το πιθανότερο ενδεχόμενο) λόγω των καταγεγραμμένων παρατηρήσεων.
Απλώς δεν έχει γίνει κατορθωτό [μέχρι σήμερα] να γίνει μετρήσιμο επακριβώς αυτό το σώμα και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του (μάζα, είδος άστρου/πλανήτη, θέση-τροχιά, κλπ)

quote:
-Οι παρατηρήσεις των Schroeder et al. (2000) και Kuchner & Brown (2000) (διαφορετικές ερευνητικές ομάδες), μέσω του Hubble Space Τelescope δεν βρήκαν το περίφημο τρίτο σώμα. Οι Bonnet & Bidaud (2000) κάνανε επίσης εξαιρετικά προσεκτική έρευνα της περιοχής μέσω στεμματογράφου αλλά δεν βρήκαν κάτι.

Ε, και? Θα μας τρελάνεις κι εσύ?
Τι σημαίνει αυτό?
Δεν το βρήκαν...Στις περιοχές που έψαξαν και με τα μέσα που είχαν.

'Οπερ σημαίνει ότι αν ψαχτούν και άλλες περιοχές, και με ενδεχομένως άλλα μέσα στο παρόν ή στο μέλλον,
τίποτα δεν αποκλείει ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΟΥΜΕ/ΔΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ τον Σείριο Γ.

quote:
-Οι καταγραφές 'εμφανίσεων' του Σείριου Γ τη δεκαετία του ΄20 έχουν πλέον αποδοθεί σε ένα άλλο αστέρι κοντά από το οποίο πέρασε τότε ο Σείριος. Επίσης οι υπολογισμοί των Benest & Duvent διαφωνούν εντελώς με τα τότε στοιχεία. Έχει προκύψει ξεκάθαρα ότι οι τότε εμφανίσεις δεν έχουν ουδεμία σχέση με το υποτιθέμενο τρίτο σώμα.

Εδώ έχεις καταλάβει την ΠΑΤΑΤΑΡΑ που έγραψες Κοστ?

Στο αφήνω για κουίζ, να δούμε πόσα "απίδια" πιάνετε και οι θεωρητικοί, αφού τη μπαίνεις και τσαμπουκαλίδικα γενικώς. Θα επανέλθουμε, όποτε και αν θέλεις -οι άλλοι παρακαλώ μην τοποθετείστε σε αυτό το συγκεκριμένο, μη μας πει και ότι ντεμέκ "αλληλοκαλυπτόμαστε"


quote:
Το συμπέρασμα: ύστερα από τις πιο πρόσφατες παρατηρήσεις μέσω του Hubble (από διαφορετικές ερευνητικές ομάδες) πλέον απομένουν πολύ λίγες περιοχές για έρευνα όπου θα μπορούσε να κρύβεται ο υποτιθέμενος Σείριος Γ. Οι περιοχές αυτές είναι οι πολύ κοντινές στον Σείριο Α και Β. Σε μερικά χρόνια θα ξέρουμε και για αυτές. Η πιθανότητα θεωρητικά ακόμα υπάρχει, ωστόσο είναι μικρή.

Ποιανού συμπεράσματα είναι αυτά? Δικά σου μήπως?
Ποιος ποσοτικοποίησε αυτή την πιθανότητα και με ποιο τρόπο/κριτήριο?
Τι θα πει "κοντά" και "μακριά" από τον Σείριο, είτε τον Α είτε τον Β?

Θεωρείς ότι το να σαρωθούν οι περιοχές πέριξ αυτών, σε πλήθος θέσεων υποψιαζόμενων τροχιών με διαφορετικές εκκεντρότητες κλπ είναι τόσο εύκολο ή θέμα μερικών εβδομάδων/μηνών/ετών?

Εν τέλει, αφού όπως σου είπε και ο Αμεινίας,
που ξανά-μανά συμφωνώ μαζί του 10000% στο προηγούμενο σεντόνι και περί data mining,
πες τη γνώμη σου ρε άνθρωπα, εκλαϊκευσε την επιστήμη στο σημείο που μπορείς να την καταλάβεις (όσο και αν την καταλάβεις) και εσύ και οι όμοιοί σου -αλλά μην μπαίνεις και γυμνός στον κήπο με τα αγγούρια, και μάλιστα με Υφος...Σπαλιάρα, όρτσα και σας έφαγα.
Να το κοιτάξεις αυτό....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 14:11:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Διότι ο συνετός, συνεπής, λογικός και διαβαστερός Πολυτεχνίτης μπορεί να κάνει/μάθει/καταλάβει τα πάντα και να παίξει μπάλα σε όλα τα γήπεδα, Λογοτεχνία, Φιλοσοφία, Γλωσσολογικά, Εκφραση-Εκθεση, Ιστορία, Δημοσιογραφία, Πολιτικά, Νομικά, Κοινωνιολογία, Τεχνη, κλπ, των Θεωρητικών αλλά το αντίστροφο ΔΕΝ ισχύει και δεν το'δαμε ποτέ!

Εγραψες!!!!!

Η μεγαλύτερη αλήθεια όλων των εποχών.
Τι αποφθέγματα Αϊνσταϊν και Σρετινγκερ.Τρίχες μπροστά στον Κόμη.

Ξέρεις Πυθαγόρα πως υπολογίζουν οι αστρολόγοι τις κινήσεις των σωμάτων?
Θα πάθεις εγκεφαλικό.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 15:52:12  Εμφάνιση Προφίλ
Χωρίς να είμαι αστροφυσικός, και με πολύ ξεθωριασμένες γνώσεις ακόμα και στη μηχανική (της φυσικής), θέλω να θίξω πως θεωρώ πιο πιθανό, το ενδεχόμενο να υπάρχουν σημεία ή περιοχές στο σύμπαν που να μην είναι ομοιογενής ο χώρος, χωρίς παραμόρφωση λόγω βαρύτητας, παρα να κατάγονται οι Ντόγκον απο τον Σείριο. Υπονοώντας ότι μπορεί η ανωμαλία στην κίνηση των άστρων να μην οφείλεται σε τρίτο άστρο, αλλά σε κάτι που δεν έχει καταγραφεί ακόμα, μια νέα συνιστώσα σε αυτό που ονομάζουμε σύμπαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 20:06:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χωρίς να είμαι αστροφυσικός, και με πολύ ξεθωριασμένες γνώσεις ακόμα και στη μηχανική (της φυσικής), θέλω να θίξω πως θεωρώ πιο πιθανό, το ενδεχόμενο να υπάρχουν σημεία ή περιοχές στο σύμπαν που να μην είναι ομοιογενής ο χώρος, χωρίς παραμόρφωση λόγω βαρύτητας, παρα να κατάγονται οι Ντόγκον απο τον Σείριο. Υπονοώντας ότι μπορεί η ανωμαλία στην κίνηση των άστρων να μην οφείλεται σε τρίτο άστρο, αλλά σε κάτι που δεν έχει καταγραφεί ακόμα, μια νέα συνιστώσα σε αυτό που ονομάζουμε σύμπαν.



Ναι, είναι και αυτή μια από τις άγνωστες συνιστώσες του σύμπαντος.

Με τις ως τώρα γνώσεις μας όμως, οποιαδήποτε βαρυτική διαταραχή-ανωμαλία, μας προδιαθέτει στην ύπαρξη αντικειμένου, ίσης και μεγαλύτερης μάζας του υπό παρατήρηση σώματος.Ενίοτε και μικρότερης μάζας, αλλά διαφορετικής πυκνότητας.

Π.χ. μάζα ύλης 3 γραμμαρίων αντιστοιχεί σε 1 τόνο ύλης στον Σείριο.
Σε παρακείμενα του Σείριου σώματα, εντός του συστήματος πάντα, δεν θα δούμε ανάλογα ποσά.
Σπάνια σε συστήματα δύο αστέρων ίσου μεγέθους θα συναντήσουμε διαφορετική πυκνότητα, τόση ώστε να προκαλέσει κατάρρευση και των δύο, προκαλώντας υπερμεγέθη βαρυτικά κύματα σε διπλανά άστρα.Μια τέτοια περίπτωση, θα μπορούσε να προκαλεί βαρυτικές ανωμαλίες, σε άλλα εγγύτερα συστήματα.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2016, 23:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Aμεινία, Pythagora, δεν ξέχασα να σάς απαντήσω, ούτε αποφεύγω, θα επανέλθω άμεσα, να τα πούμε και σε πιο χαλαρούς ρυθμούς!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2016, 23:42:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Aμεινία, Pythagora, δεν ξέχασα να σάς απαντήσω, ούτε αποφεύγω, θα επανέλθω άμεσα, να τα πούμε και σε πιο χαλαρούς ρυθμούς!

Μην αγχώνεσαι Κοστ...
Το θέμα με τον Σείριο δεν εξαντλείται σε μια μέρα! (Εξάλλου και ο Σείριος Α με τον Β, ....50 χρόνια περίοδο έχουν! )
Εδώ είμαστε, όποτε θες και κάνεις κέφι.

Και να τα πούμε σοβαρά, χωρίς κορώνες και ανούσιες κοκορομαχίες.

Μια μελέτη των ειδήσεων και των επιστημονικών δεδομένων,
μας βοηθάει όλους νομίζω.
Και μόνο που μαθαίνουμε ή εμβαθύνουμε σε κάτι που μέχρι χθες δεν ξέραμε, ή το ξέραμε αρπακολλίστικα και πασαλειμματικά,
κέρδος είναι. Εγώ για μένα το έχω δει ήδη, όπως το έχω πει και παραπάνω.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2016, 23:58:31  Εμφάνιση Προφίλ
Κατάλαβα.
Να ετοιμάσω το...στυλιάρι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2016, 00:02:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κατάλαβα.
Να ετοιμάσω το...στυλιάρι?

Εσύ κάνε κράτει
είπαμε!

θα σε έχουμε με φίμωτρο, σαν τον Χάνιμπαλ Λεκτερ

Ανά 10 αναρτήσεις, θα στο βγάζουμε για μισή ώρα, να μας λές το ρεζουμέ, αυστηρώς επιστημονικά,λιτά και περιεκτικά, και μετά θα το ξεψαχνίζουμε εμείς


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy