ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 AΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ace of Cups
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 12:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ace of Cups  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΗ.
ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ, ΩΣ ΠΙΟ "ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΣ" ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΒΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΣΠΑΖΟΜΕΝΟΣ ΘΕΩΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΟΙ.
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΑΣ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ?
ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ, ΤΗΝ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ , ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΟΠΙΚΡΗ ΑΝΑΜΝΗΣΗ.... ?!
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΜΕΝΕΙ ?
Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ, ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ, ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΑΣ ΑΓΑΠΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ....?
ΕΧΟΝΤΑΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΟ ΜΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΤΕΛΕΣ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ "ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΨΥΧΗ", ΗΤΑΝ ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΖΛ...ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ.

ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΕΓΩ!

ΜΕ ΑΓΑΠΗ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 13:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ...

ΦΙΛΕ Ace of Cups ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ESOTERICA.gr.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ.

quote:
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΑΣ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ?
ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ, ΤΗΝ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ , ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΟΠΙΚΡΗ ΑΝΑΜΝΗΣΗ.... ?!
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΜΕΝΕΙ ?
Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ, ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ, ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΑΣ ΑΓΑΠΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ....?
ΕΧΟΝΤΑΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΟ ΜΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΤΕΛΕΣ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ "ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΨΥΧΗ", ΗΤΑΝ ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΖΛ...ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΩ.....(THN DIAFORETIKOTHTA)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 13:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΗ.
ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ, ΩΣ ΠΙΟ "ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΣ" ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΒΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΣΠΑΖΟΜΕΝΟΣ ΘΕΩΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΟΙ.
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΑΣ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ?
ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ, ΤΗΝ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ , ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΟΠΙΚΡΗ ΑΝΑΜΝΗΣΗ.... ?!
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΜΕΝΕΙ ?
Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ, ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ, ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΑΣ ΑΓΑΠΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ....?
ΕΧΟΝΤΑΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΟ ΜΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΤΕΛΕΣ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ "ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΨΥΧΗ", ΗΤΑΝ ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΖΛ...ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ.

ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΕΓΩ!

ΜΕ ΑΓΑΠΗ.




ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ+ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΙΚΡΑ ΣΤΑ ΧΕΙΛΗ ΤΗΝ ΕΝΟΙΩΣΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ...
ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΕΝΟΣ ΣΟΦΟΥ ,ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ(ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...)...

--------------------------------------------------------------------------------
"ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ'ΧΑ ΜΑΤΙΑ ΑΕΤΟΥ +ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΗΛΙΟ,ΑΝ ΟΜΩΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΕΛΘΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΤΗΣ ΠΡΩΙΝΗΣ ΔΡΟΣΙΑΣ,ΘΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΗ ΦΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΩ ΠΟΛΥ,ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ.
ΑΛΟΙΜΟΝΟ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΣΤΑΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ Μ'ΑΓΑΠΑ ΠΙΑ,ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΨΑ ΤΟΥ ΙΔΕΩΔΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥ,+ΕΓΩ ΕΠΙΣΗΣ ,ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΝΕΡΟ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ+ΝΑ ΚΑΤΑΡΑΣΤΩ,ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΓΙΝΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ ΔΑΚΡΥ,ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙ ΠΙΑ ΤΟΝ ΗΛΙΟ?"
EL.LEVI


.......ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 13:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!....+ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...
Ο ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΕΚΠΛΗΡΩΤΟΣ ......

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 16:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και παλι!

Φιλε Ace of Cups,
τα λογια σου μιλησαν στην ψυχη μου και νομιζω οχι μονο στη δικη μου!Ειναι σχεδον σιγουρο, πως μονο μια ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ, εχει τη δυναμη να ΕΙΝΑΙ ταυτοχρονα τελεια και ατελης, να σου δινει δυναμη την ιδια στιγμη που σε συνθλιβει, να σου δειχνει τον πονο και να σε κανει να γελας, να σου χαριζει τα παντα και να τα εχει ολα δικα της! Ποτε μην λες πως μετανοιωνεις για αυτην,...αυτη υπηρξε, υπαρχει και θα την κουβαλας παντα μαζι σου!....Αυτη, εισαι ΚΑΙ εσυ!

Φιλη ΑΤΜΑ,
ο ΤΕΛΕΙΟΣ ερωτας ειναι ο ανεκπληρωτος,....και δυστυχως για εμας τους θνητους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 16:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ,ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΜΟΥ.ΠΑΝΤΟΥ ΟΜΩΣ ΛΟΥΖΕΙ ΑΚΟΜΗ Ο ΗΛΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ.ΚΟΙΤΑΖΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΜΟΥ.4.44

... ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙ'ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ...
+ΚΑΘΩΣ ΚΟΙΤΑΖΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ,ΕΝΩ ΜΕΣΑ Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ +ΕΓΩ ΔΙΑΒΑΖΕΙ....

ΙΣΩΣ Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΕΚΠΛΗΡΩΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΠΕΙΡΕΙ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ.....ΤΟΝ ΑΘΑΝΑΤΟ......


ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΑΝΕΒΗΚΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ 44...55..ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 55 ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΜΟΥ.....ΤΟΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ.....
'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 15/01/2003 16:58:37

Edited by - ΑΤΜΑ on 15/01/2003 17:03:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 19:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου και απο εμένα, αν και λίγο καθυστερημένα θα έλεγα...
Αυτή η καθυστέρηση όμως, μου δίνει την δυνατότητα να ΚΟΙΤΩ και να ΒΛΕΠΩ το πλέον ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΦΕΓΓΑΡΙ...
Κοιτώντας το όμως δεν θα το αφήσω να με παρασύρει απο το θέμα, αν και είναι πολύ εύκολο αυτό και θα κοιτάξω να παραμείνω στο ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΨΥΧΩΝ...

Δεν θα ήθελα να πώ πράγματα ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΙΑ, άλλωστε την ΚΑΘΕ θεωρία, ΕΜΕΙΣ ήμαστε που την εφαρμόζουμε στην πράξη και ΟΧΙ κάποιος άλλος γι εμάς...

Παρατηρώ λοιπόν την "σύνχηση" να παραμένει στο ΜΥΣΤΗΡΙΟ...
Επειδή παρέθεσα ΤΡΕΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΡΩΤΑΓΑΠΗΣ, ίσως να σας μπέδεψα λίγο παραπάνω απ'όσο περίμενα και ζητώ συγγνώμη...
Από αυτές τις ΤΡΕΙΣ περιπτώσεις, η ΠΡΩΤΗ είχε να κάνει με την ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ και ΜΟΝΟ... Οι υπόλοιπες ΔΥΟ έχω την πεποίθηση ότι είναι ΟΛΑ όσα έχουν παρατεθεί απο όλους μας, ΑΛΛΑ αυτό ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ...

Ανέφερα αν δεν κάνω λάθος, το να συλλογιστούμε "λίγο" επάνω στα παραδείγματα ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΟΨΥΧΩΝ που σε "κάποια" σάρκωσή τους ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ και έμεινα για ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, τόσο μαζί όσο όταν ήταν στην ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥΣ...

Συλλογιστήτε φίλοι μου ΠΟΙΟΣ ο λόγος που συναντήθηκαν και συλλογιστήτε την συνέχειά τους...
Ο εσωτερισμός, αυτή η ΠΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ των ΕΣΩ αλλά και των ΕΞΩ κόσμων έχει την απάντηση, όχι γιατί υπάρχει η ερώτηση, αλλα γιατί ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ... Εκεί μπορούμε να αποτανθούμε μέσα απο την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ εξέλιξη, ΜΥΗΣΗ στον εαυτό μας...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 10:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα και σημερα!

Φιλε μου Ace of Cups,...

''Αν συγχωρεσεις τον εαυτο σου, αν καταφερεις να αγαπησεις,
λενε αυτο το μαυρο φως αλλαζει χρωμα,
νομιζω λενε κατι ακομα....
.......
...εκει που λαμπουν τα χαμενα δαχτυλιδια,
στην αμμουδια σου, να μην ξεχασω,
της μοναξιας μου το γερακι να γυμνασω,...
.......
...τι ειν'η γαληνη, τι ειν'η γαληνη,
αν συγχωρεσεις τον εαυτο σου,
λενε πως βλεπεις την απαντηση γραμμενη στη σεληνη''
''TO KAΡΑΒΙ''-ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ

Φιλε ΚΕΛΣΕ,
αν και καθυστερημενος, εχεις παντα δυο καλες κουβεντες να πεις!
Πισω απο τα ονοματα που ανεφερες, σαν μονη περιπτωση ΑΔΕΛΦΩΝ ΨΥΧΩΝ, λες:

...σε "κάποια" σάρκωσή τους ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ και έμεινα για ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, τόσο μαζί όσο όταν ήταν στην ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥΣ...

Αναφερεσαι αντοιστιχα, στη ΜΟΥΣΙΚΗ, τη ΦΥΣΗ, τη ΣΟΦΙΑ, τους ΑΡΙΘΜΟΥΣ, το ΜΥΣΤΗΡΙΟ της ΖΩΗΣ, η απλως εμενα ετσι μου μοιαζει?...δεν ειναι δυσκολο να βλεπεις συνεχως πισω απο καθε τι, κατι ΑΠΛΟ?....οσο κι αν ξερεις -οχι εσυ, ολοι μας- οτι πισω απο οποιοδηποτε ΜΥΣΤΗΡΙΟ ειναι κρυμμενο το πιο ''απλο'' και ''καθαρο'', δεν εχεις παντα τη δυναμη, το κουραγιο αν θελεις, να το δεις!....Αν μου επιτρεπεις, με ολο το σεβασμο που διαθετω, θα ηθελα να σε ρωτησω κατι προσωπικο... Ερμηνευεις τα παντα στη ζωη σου συμφωνα με τους νομους του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ?...ακομα κι αν καπως ετσι ειναι, δεν εχεις καποιες φορες την αναγκη να μιλας με τα βιωματα σου, τα συναισθηματα και τις προσωπικες σου σκεψεις?...ασχετως του σε ποιο βαθμο αυτα γινονται αντιληπτα η κατανοητα με τον ιδιο τροπο....? Αν δεν ετρεφα πραγματικη ΕΚΤΙΜΙΣΗ στο προσωπο σου, δεν θα σε ρωτουσα, απλως ειναι ο μονος τροπος να σε προσεγγισω και να σε καταλαβω, τοσο εσενα, οσο και ολα αυτα που λες!....σε παρακαλω, δωσε μου ''κατι'' δικο ΣΟΥ να πιαστω, και να κανω ενα βημα παραπερα....που ξερεις, μπορει να ειμαστε ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ και να το αγνοουμε!

ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 15:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην καλησπέρα μου σε όλους, ιδιεταίρος στο Ελιξήριο (της Γνώσεως και της Αιωνίου Ζωής)...

Κάνεις μια παρατήρηση σχετικά με τα γραφώμενά μου. Σε πληροφορώ λοιπόν ότι είσαι το πρώτο μέλος που με ρωτά ευθέως για τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ και ΒΙΩΜΑΤΑ επί όλων αυτών των θεμάτων...
Πόσο βέβαιη είσαι για το "γεγονός" ότι αυτά που αναφέρω, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΒΙΩΜΑΤΑ;;;

Πιστεύεις λοιπόν καλή μας φίλη, ότι ΟΛΑ όσα παραθέτω ΕΙΝΑΙ απλές "βιβλιοσοφίες";;;
Προσπαθώ (επίμονα και επίπονα) να ΜΗΝ αντιγράφω βιβλία, ειδικά σε θέματα που ο μέσος κόσμος, διατηρεί άγνοια και αν μη τι άλλο ΜΠΕΡΔΕΜΑ θα πρόσφερα και ΟΧΙ έναν ανοικτό ορίζοντα για να προσεγγίσουν όλο και περισότερα μέλη θέματα που μέχρι τώρα δεν προσέγγιζαν...
'Αλλωστε σε ΟΛΕΣ τις "κονταρομαχίες" που έχω δώσει μέσα στα forums όποτε μου ζητούσαν ΕΠΙΜΟΝΟΣ να παραθέσω κείμενα απο βιβλία που να υποστηρίζουν τις απόψεις μου, τήρησα την παραπάνω στάση, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

Αυτό που έχω κάνει ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, δεν είναι άλλο να παραθέτω την ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΕΝΗ άποψή μου, επι των τόσο σοβαρών θεμάτων. Και το φίλτρο αυτό καλή μου φίλη, δεν είναι άλλο παρά η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...
Σε κάποιο άλλο τόποικ (από τα λίγα που έχω συμετάσχει μέχρι τώρα), έχω αναφέρει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι δεν νοήται ΜΥΗΣΗ, χωρίς να έχεις ΒΙΩΜΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ...
Κατ'επέκταση η ΜΥΗΣΗ δεν είναι ένα ΣΤΕΙΡΟ ΤΥΠΙΚΟ που δίνεται απο "κάποιον" σε "κάποιον άλλο", ΑΛΛΑ Ο ΠΟΝΟΣ που έχει αποτυπωθεί με σιδηρά καυτά γράμματα ΕΠΑΝΩ στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ και ΜΕΣΑ στην ΨΥΧΗ ΜΑΣ.
Και όταν ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ περνάς ΜΕΣΑ απο τον ΠΟΝΟ, τον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, τότε επιτελής και μια απο τις ύψιστες "καταστάσεις", αυτή της ΘΥΣΙΑΣ...

Ο ΠΟΝΟΣ, που το συναίσθημα που αφήνει μετά είναι μια απέραντή ΑΓΑΠΗ, μια απέραντη ΓΑΛΗΝΗ, τόσο στην ΨΥΧΗ, αλλά πολύ παρισσότερο σε αυτόν τον ΜΕΓΑ ΔΕΙΝΑΣΤΗ, τον ΕΓΩΠΑΘΗ ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟ ΜΑΣ, που δεν μπορεί ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να δεχτεί, αυτά με τα οποία τρέφεται και εξελίσεται η ΠΝΕΥΜΑΤΟΨΥΧΗ ΜΑΣ...

Και για να έρθω στο θέμα των ΑΔΕΛΦΩΝ ΨΥΧΩΝ, φαντάσου καλό μας Εληξίριο αυτές τις τελευταίες λέξεις μου:

quote:
εξελίσεται η ΠΝΕΥΜΑΤΟΨΥΧΗ ΜΑΣ...

Τότε λοιπόν είναι που "ΚΑΠΟΙΑ" στιγμή ΜΕΣΑ στον απέραντο και αιώνιο ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ, που συναντά η ΑΤΟΜΙΚΗ ΨΥΧΗ, το ΑΙΩΝΙΟ ταίρι της. 'Οταν πιά έχει ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ και έχει φτάσει στην ώρα της ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ...
Επιστροφή στη Πρώτη του Πάντός Πηγή, απο όπου τα ΠΑΝΤΑ ξεπήδησαν, τότε... στην Αυγή του Χρόνου.
'Οταν λοιπόν ΟΛΑ επιστρέφουν πίσω, "λογικό" θα ήταν η επιστροφή αυτή να γίνει με τους "ΙΔΙΟΥΣ ΟΡΟΥΣ" που έγινε και η "φυγή", η "αρχή του ταξιδιού" που κράτησε ένα ΜΕΓΑΑΑΑΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ μέ πάρα πολλά "πήγαινε - έλα" μέσα στον κόσμο της Μορφής...
Αυτός είναι λοιπόν ο "λόγος", η "αιτία" αν θές, που οι ΔΥΟ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΕΣ (και ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ) Πνευματοψυχικές Οντότητες ανταμώνουν με το ταίρι τους και ΕΝΩΜΕΝΕΣ, ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ενώνονται με την Πηγή απο όπου είναι μέρος, τμήμα της, κομμάτι της...

Τώρα σε σχέση με το ΠΩΣ αντιμετωπίζω την ζωή, τι απάντηση φαντάζεσαι ότι θα σου έδινα;;;
ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, όπως όλοι (φαντάζομαι)....
Πώς θα μπορούσα αλλιώς να την αντιμετωπίσω;;;

Μακάρι (το εύχομαι άλλωστε για ΟΛΟΥΣ) γρήγορα να βρείς την δική σου ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ... Αυτό θα σημάνει πολλά για σένα και την αγνή Ψυχή σου.

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 18:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλε μου φιλε KΕΛΣΕ,
χαιρομαι πολυ που καταλαβες τον τροπο που σε ρωτησα και χαιρομαι διπλα με την απαντηση σου! Φυσικα και δεν ειπα, οτι ΟΛΑ οσα γραφεις ειναι ''βιβλιοσοφιες'' (που ακομα κι αν ηταν δεν θα ηταν κακο, με την εννοια, οτι δεν βρισκω κατι μεμπτο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ κι αν εγραφε μονο η μερικως με ''βιβλιοσοφιες'', εξαλλου γνωσεις παιρνεις και απο τα βιβλια...), απλως, ακριβως επειδη ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΗ και επειδη ''εμπνεεις'' τετοιες-φιλτραρισμενες γνωσεις, μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι τα περισσοτερα τα εξηγεις με βαση τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ, χωρις να περιγραφεις η εστω να φωτογραφιζεις καποιο προσωπικο γεγονος της ζωης σου. Ηταν απλως ΜΙΑ ΕΠΙΘΥΜΙΑ μου, να ''ακουσω'' κατι τετοιο απο εσενα...Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες, ειλικρινα, το θεωρω τιμιτικο! Δεν θα ρωτησω ''πραγματα'' που σε διαφορετικη περιπτωση θα ρωτουσα (που πολυ θα το ηθελα)....ισως γιατι τις απαντησεις θα πρεπει να τις βρω σε αυτα που μου απαντησες. Και παλι για αυτα που μου ειπες, σε ευχαριστω!

Τωρα, οσο αφορα το θεμα μας...
....μια μικρη -τελευταια- ερωτηση (προς ολους) και νομιζω εχω πολλα να ξανα-φιλτραρω στη ζωη μου:...οταν βρισκεις την ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ σου, σημαινει οτι βρηκες τον ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΣΟΥ, η καλυτερα, βρηκες το ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ της επιστροφης σου στη ΠΗΓΗ....?....δηλαδη, ολοι μας ''δουλευουμε'' για την εξελιξη της...ΠΗΓΗΣ?...πολυ ΕΞΥΠΝΗ αυτη η ΠΗΓΗ....και φισικα, δεν ειναι μονο οταν βρεις την ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ σου, αλλα ακομα και οταν καταφερνεις να ''ξεπερνας'' τον εαυτο σου και σε καθημερινα πραγματα, κανεις ενα βημα προς το ΦΩΣ-ΠΗΓΗ...? ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ!
-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ευχη σου, ΚΕΛΣΟ

ΦΙΛΙΚΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 22:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η υποκειμενική, μου ΠΑΝΤΑ άποψη είναι ΠΩΣ όχι απλά έχεις αγνή ψυχή, αλλά και εξελιγμένη, αρκετά πάνω απο τον μέσο όρο που είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΣ...
Και μόνο απο την φράση σου αυτή:
quote:
...δηλαδη, ολοι μας ''δουλευουμε'' για την εξελιξη της...ΠΗΓΗΣ?...
σε μένα προσωποκά λέει πολλά, μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ...

Ναί και εγώ της αυτής άποψης είμαι Εληξίρο Ζωής, με την ΓΝΩΣΗ ΟΜΩΣ ότι Αυτή η Πηγή δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ άλλο παρά ΕΓΩ, ΕΣΥ, ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ, τα ΠΑΝΤΑ... μέσα στο ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΟ και ΜΟΡΦΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟ ΚΟΣΜΟ...

Ρωτάς τώρα εμάς, τι γίνεται ΟΤΑΝ βρούμε την ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΜΑΣ...
Χμμμμ τι να σου πούμε τώρα ή για να ΜΗΝ γενικεύω, τι να σου πώ τώρα;;;

ΔΕΝ ΞΕΡΩ...

Και αυτό είναι βιωματικό, μιάς και ΔΕΝ έχω γευτεί αυτόν τον καρπό ακόμα...
Από ΚΑΡΠΟ, ΜΟΝΟ εκείνον του δέντρου της ΓΝΩΣΕΩΣ έχω φάει, ΟΧΙ εκείνον απο το δέντρο της ΑΙΩΝΙΟΥ ΖΩΗΣ... ακόμα!!!

Αλλά νομίζω, υποπτεύομαι ότι τον προορισμό τον βρίσκεις ΠΡΙΝ απο αυτήν τη Θεία και Μαγική συνάντηση που:

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ
ΚΑΝΕΝΑΣ ποιητής λόγια για να την περιγράψει...
ΚΑΝΕΝΑΣ ζωγράφος χρώματα για να την ζωγραφίσει...
ΚΕΝΕΝΑΣ συνθέτης μουσική για να της γράψει τραγούδι...

'Οταν (και ειληκρινά απο βάθους ψυχής, το εύχομαι ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ) την συναντήσεις, ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ (φαντάζομαι) πώς ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ΤΗΣ...
Κοιτάχτε τον Μέγα Μύστης Ορφέα... Στον Κάτω Κόσμο κατέβηκε για να την πάρει πίσω, ΕΠΑΝΩ στον δικό του ΘΕΪΚΟ κόσμο...
'Ολοι, μα ΟΛΟΙ νομίζουν πώς ο Ορφέας, ΑΠΛΑ κατέβηκε στον 'Αδη, για να πάρει πίσω την Ευρηδίκη Του, την αδελφή Του Ψυχή...
Ω!!! μα πόσο απατώντε...Πόσο...

Να τα μυστήρια τι ρόλο έπαιζαν... να συγκαλύπτουν με πέπλα την ΑΛΗΘΕΙΑ, όχι να ΚΡΥΒΟΥΝ όπως τόσο ΑΣΤΟΧΑ λένε οι φιλολογίζοντες τα Ιερά και Αγια Μυστήρια και δεί τα ΟΡΦΙΚΑ...
Συγκάλυψη...
Αλληγορία...
Θάρος...
Θυσία...
Πόνος...
μα στο τέλος, ο ΜΥΣΤΗΣ θα αντικρύσει ΓΥΜΝΗ ΤΗΝ ΙΣΙΔΑ (την Αλήθεια...)

Ο ΟΡΦΕΑΣ κατέβηκε στον Κάτω Κόσμο δηλαδή ΣΑΡΚΩΘΗΚΕ η Υπεράγια Πνευματοψυχή Του, ντύθηκε το βαρύ ένδυμα της Υλης για να μπορέσει να πάρει μαζί Του το άλλο του Μισό, την Αδελφή Ψυχή Του, την ΕΥΡΥΔΙΚΗ Του.
Και το αποτέλεσμα...
Εκείνος ΗΤΑΝ έτοιμος...
Εκείνη ΟΧΙ ΑΚΟΜΗ...

Ποιά συναισθήματα μπορεί να είχε;;; Πόσο ΑΚΟΜΑ πόνο;;;

Για το τελευταίο που αναφέρεις, έχω να πώ πώς ΠΡΕΠΕΙ ο άνθρωπος να ΔΡΑ και ας κάνει και λάθος!!! Στη δράση μπορείς να βρείς το ΦΩΣ, ενώ στην ΑΔΡΑΝΕΙΑ μένεις στο ΣΚΟΤΑΔΙ και ας μην ξεχνάμε, ότι ΣΚΟΤΟΣ είναι η ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ...
Καλύτερα ΛΑΘΟΣ στην δράση, παρά να μένουμε ΑΔΡΑΝΕΙΣ λοιπόν....

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 23:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυγενεστατε ΚΕΛΣΟ,(ΚΕΛΣΕ δεν ειναι το σωστο? Απλως μου ακουγεται παραξενο...)

...Δεν ξερω αν εχω εξελιγμενη Ψυχη οπως λες εσυ, αλλα δεν θα ηταν τιποτα αν δεν υπηρχε καποιος να την αναγνωρισει!...και σε ευχαριστω ιδιαιτερα για αυτο!...Και κοιτα να δεις τωρα, ποσο ομορφα τα λογια σου μας γυρισαν πισω στη ΠΗΓΗ, δηλαδη στην αρχη του topic:

Λες:
''Αλλά νομίζω, υποπτεύομαι ότι τον προορισμό τον βρίσκεις ΠΡΙΝ απο αυτήν τη Θεία και Μαγική συνάντηση που:


ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ
ΚΑΝΕΝΑΣ ποιητής λόγια για να την περιγράψει...
ΚΑΝΕΝΑΣ ζωγράφος χρώματα για να την ζωγραφίσει...
ΚΕΝΕΝΑΣ συνθέτης μουσική για να της γράψει τραγούδι...''

και εγω ειχα ρωτησει να μαθω περισσοτερα για:

''Δεν ξερω αν εχει γινει σηζητηση σε αλλο topic για αυτο που λεμε κεραυνοβολο ερωτα, αλλα ετσι οπως το αντιλαμβανομαι εγω, το περιγραφω σαν ενα συναισθημα αγαπης, αλλα και αναγνωρισης, δηλαδη περα απο το οτι σε ελκυει αυτο που βλεπεις, εχεις και μια εντονη αισθηση οικιοτητας, σαν να τον ξερεις τον αλλον(=αδελφη ψυχη?). Πολλες φορες, ακομα κι αν δε βρισκεσαι στον ιδιο χωρο με το ατομο αυτο, αισθανεσαι τις ανησυχιες και τις πολυ εντονες στιγμες του. Δεν ξερω αν ο παραλληλισμος του ''κεραυνοβολου ερωτα'' με την ''αδελφη ψυχη'' ειναι σωστος, σιγουρα ομως καταλαβαινω πως εχουν κοινα στοιχεια και ειναι εμφανη.''

Οποτε, δεν χρειαζεται να σου πω ποσο πολυ συμφωνω με οσα λες!
Και κατι τελευταιο σε αυτο που λες:

''Για το τελευταίο που αναφέρεις, έχω να πώ πώς ΠΡΕΠΕΙ ο άνθρωπος να ΔΡΑ και ας κάνει και λάθος!!! Στη δράση μπορείς να βρείς το ΦΩΣ, ενώ στην ΑΔΡΑΝΕΙΑ μένεις στο ΣΚΟΤΑΔΙ και ας μην ξεχνάμε, ότι ΣΚΟΤΟΣ είναι η ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ...
Καλύτερα ΛΑΘΟΣ στην δράση, παρά να μένουμε ΑΔΡΑΝΕΙΣ λοιπόν....''

....ευχομαι να βρω οσο περισσοτερη δυναμη μπορω, για να αντικριζω το ΦΩΣ, οσο το δυνατον περισσοτερο!!

Καλη δυναμη και σε σενα, καλε μου φιλε!

ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 11:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...μια μικρη -τελευταια- ερωτηση (προς ολους) και νομιζω εχω πολλα να ξανα-φιλτραρω στη ζωη μου:...οταν βρισκεις την ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ σου, σημαινει οτι βρηκες τον ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΣΟΥ, η καλυτερα, βρηκες το ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ της επιστροφης σου στη ΠΗΓΗ....?....

Μια καλή φίλη η οποία έχει διαισθητικές (και πολλές άλλες) ικανότητες εκ γεννετής και την οποία είχα να δω χρόνια, όταν βρεθήκαμε φέτος το καλοκαίρι η πρώτη κουβέντα που μου είπε συμπερασματικά ήταν:
"Την βρήκες την Ιθάκη σου, ε;"...
Δεν την ρώτησα τίποτα παραπάνω γιατί κατάλαβα ότι κατάλαβε!
Χαρηκα πολύ που το ένοιωσε αυτό, και αισθάνθηκα για μία ακόμη φορά ευτυχής που "βρήκα την Ιθάκη μου"... Ίσως όλη μας η πορεία να προσπαθεί να μας οδηγήσει (ή να μας επιστρέψει όπως εύστοχα λες φίλη elixir) εκεί...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 12:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 23/01/2003 18:33:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 16:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους τους καλούς και εξαίρετους φίλους και φίλες...

Παρατηρήστε την φώτο της καλής μου φίλης ΑΤΜΑ...
Θα μπορούσε να είναι και φώτο ΜΙΑΣ ΑΔΕΛΗΣ ΨΥΧΗΣ, ενωμένει με την άλλη...
Και τι μαγικό σχεδιάζουν τα μαλιά ΤΟΥΣ;;;
Το μαθηματικό σύμβολο του ΑΠΕΙΡΟΥ (σε κάθετη θέση 8)...

Επόμενο, μιάς και ΑΝ είναι ΟΝΤΩΣ οι ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ, τότε για ΑΠΕΙΡΟ χρόνο θα είναι ΜΙΑ..., Αυτή Εκείνη η ΑΡΧΙΚΗ... ενωμένη με τον άπειρο και αιώνιο τροφοδότη και ζωοδότη των ΠΑΝΤΩΝ, μέρος Του (ΠΛΕΟΝ) αναπόσπαστο...

'Ετσι είναι φίλε μου Ανανάςςςς, αυτό που είπε πολύ σωστά το Εληξίριο και που έρχεται να ΚΟΥΜΠΩΣΕΙ με την περίπτωσή σου... η οποία όμως, ΜΑΛΛΟΝ δεν έχει να κάνει με την ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ, αλλά με εκείνη την περίπτωση Αγάπης και 'Ερωτα που έρχεται να επιφέρει ΑΡΜΟΝΙΑ στις ΚΑΡΜΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ μεταξύ ΜΑΣ...

Τι να ήθελε να πεί άραγε ο μεγάλος Καζαντζάκης στη ΑΣΚΗΤΙΚΗ του, όταν έγραφε ότι:

"...σκοπός του καραβιού που κάνει το ΤΑΞΙΔΙ,
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ (η Ιθάκη του καθενός μας)
αλλά το
ΝΑΥΑΓΙΟ..."

Ποιά σχέση θα μπορούσε να έχει με το θέμα μας, τις ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ;;;


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 19:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλοι μου!

''Για να δουμε τι καλο μας ''ετοιμαζεις'' και εδω φιλε ΚΕΛΣΟ!

"...σκοπός του καραβιού που κάνει το ΤΑΞΙΔΙ,
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ (η Ιθάκη του καθενός μας)
αλλά το
ΝΑΥΑΓΙΟ..."

Ποιά σχέση θα μπορούσε να έχει με το θέμα μας, τις ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ;;;''

...θα προσπαθησω να κανω μια καλη ''μαντεψια'', αν και περιμενα λιγη βοηθεια και απο αλλους φιλους αυτες τις μερες...

....Και στο μυαλο μου, ερχονται οι εξης σκεψεις:

Ειναι ''κοινως'' αποδεκτο, οτι σημασια δεν εχει το να κατακτησεις τον στοχο σου (την Ιθακη σου-την Αδελφη Ψυχη σου), αλλα ολη η διαδρομη και η πορεια που θα σε οδηγησουν σε αυτον(την Ιθακη-την Αδελφη Ψυχη). Μεσα απο την ''ροτα''(ΚΑΡΜΑ) αυτη, θα γνωρισεις τον κινδυνο της φουρτουνιασμενης θαλασσας, θα αντιμετωπισεις τις προκλησεις και τις εκπληξεις της, θα δοκιμασεις το σωμα και τη ψυχη σου, θα ξεπερασεις τις αντοχες και τις δυναμεις σου, αλλα παραλληλα θα εχεις και την ευκαιρια να απολαυσεις την ηρεμια και γαληνη της, θα θαυμασεις τοπους και μερη καινουργια, θα εξελισσεσαι συνεχως, μεχρι να φτασεις στο λιμανι σου! Και φυσικα, οσα περισσοτερα εχεις περασει μεσα στο ταξιδι αυτο, τοσο πιο ομορφο θα βλεπεις το λιμανι σου! Τετοια ταξιδια μπορεις να κανεις πολλα και σε καθε ενα απο αυτα να εξελισσεσαι και να μαθαινεις, να γνωριζεις καινουργιους κοσμους και να ξεκουραζεσαι σε ολο και πιο ομορφα λιμανια, ΜΕΧΡΙ.......μεχρι που καποια στιγμη θα τα γνωρισεις ολα!...ΟΛΑ?....
ΟΧΙ ΟΛΑ!!!.....
....τη πραγματικη ΜΑΓΕΙΑ της θαλασσας, αυτο που ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ, αν δεν ναυαγησεις, αν δεν ΒΥΘΙΣΤΕΙΣ μεσα της και δε σου φανερωσει τον μαγικο της κοσμο, αν δεν ''χαθεις'' στη ΑΒΥΣΣΟ της, τοτε πολυ απλα....θα εχεις μεινει στην ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ!...και τοτε καταλαβαινεις, ΤΙ ηταν ΑΥΤΟ (η θαλασσα-η ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ), που σε ολα τα προηγουμενα ταξιδια σου ηταν ΠΑΝΤΑ μαζι σου, ΑΥΤΗ που στην ουσια ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΣΕ το καραβι σου, αυτη που σου ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ μονο στο ΤΕΛΟΣ....!Το ΝΑΥΑΓΙΟ ειναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ σου ταξιδι στην επιφανεια, το ΠΡΩΤΟ σου ταξιδι ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!

-ΠΡΟΣΟΧΗ:ΠΑΡΤΕ ΒΑΘΕΙΕΣ ΑΝΑΠΝΟΕΣ-

Σας κουρασα, αλλα οδηγουμαι συνειρμικα απο τις λεξεις και δεν μπορω να ειμαι συντομη!....

ΥΓ. Μαγικη η ΑΤΜΑ, μαγικες και οι εικονες της!

ΦΙΛΙΚΑ!

Edited by - elixir on 18/01/2003 19:59:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 10:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους τους καλούς φίλους και ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ, μέσα στην ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ...

Ναι καλό ΜΑΣ Εληξίριο, πολύ όμορφα τα λές και να ξέρεις ότι ο συνειρμός σου δεν μας κουράζει καθόλου (τουλάχιστον εμένα)...

Θα μπορούσε να είναι και έτσι τα πράγματα, αλλά κατα νού μου είχα ως ΛΙΜΑΝΙ τον Τελικό Προορισμό (την επιστροφή στην Πρώτη Του Παντός Πηγή).
Το ΠΛΟΙΟ είναι σώμα που ΜΕΣΑ ΤΟΥ "κατοικεί" η Ψυχή.
Το ΝΑΥΑΓΕΙΟ είναι ο φυσικοϋλικός θάνατος που ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ την Ψυχή.
Η ΘΑΛΑΣΣΑ είναι η 'Υλη που επάνω της κινούντε τα ΠΛΟΙΑ και που ναυαγούν.

ΚΑΘΕ σάρκωση λοιπόν, ΧΩΡΙΣ το αντάμωμα των ΑΔΕΛΦΩΝ ΨΥΧΩΝ, καταλήγει ως ένα ΑΠΛΟ ΝΑΥΑΓΕΙΟ.
ΑΛΛΑ και όταν ανταμώσουν οι ΑΔΕΛΦΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΟΨΥΧΕΣ, και τότε θα υπάρξει "κάποιο" ΝΑΥΑΓΕΙΟ, αλλά θα είναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ, κάπου πολύ κοντά στις ακτές, στο ΛΙΜΑΝΙ, που η μετάβαση των ΝΑΥΑΓΩΝ (αδελφών πνευματοψυχών) θα είναι εύκολη.
Και θα ΞΕΡΟΥΝ ότι σε αυτό το ΛΙΜΑΝΙ, θα μείνουν μέχρι την ΑΥΓΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΥ, ενωμένοι μεταξύ τους, αλλά ΚΑΙ με το ΙΔΙΟ το ΛΙΜΑΝΙ....

Ο μεγάλος Καζαντζάκης, νομίζω πώς αυτό θέλησε να μας πεί μέσα απο την συμβολική και αλληγορική του γραφή...

Αχ αυτή η ΑΤΜΑ, πραγματικά, οι φώτο που μας στέλνει, είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ...
Η φούσκα... Αχ και να ΗΞΕΡΕΣ στο δράμα των αδελφών ψυχών, τι ρόλο παίζει αυτή η ΦΟΥΣΚΑ που κρατά η γυναίκα και που κοιτά ΜΕΣΑ σε αυτήν τον ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 14:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι έγραψε η φίλη μου η ΑΤΜΑ στις 13:36, αλλά δυστυχώς ΔΕΝ μπορω να το διαβάσω...
Που θα μου πάει όμως...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 16:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους!

Φιλε ΚΕΛΣΟ,
εκτιμω ιδιαιτερα τις αναφορες σου σε αυτο το θεμα....
....και οχι μονο τις δικες σου, αλλα ολων αυτων που εχουν γραψει δυο λογια εδω και βρηκαν το θεμα των Αδελφων Ψυχων αξιο ενδιαφεροντος! Προσωπικα, εχω αποκομισει πολυ περισσοτερα πραγματα απο αποψεις που δεν συμφωνουν με τη δικη μου, μια εκ των οποιων ειναι και η δικη σου, (αναφερομενος στο αποσπασμα του Καζατζακη). Ομως, με στενοχωρει η παρακατω σου προταση (και ΜΟΝΟ αυτη, για να μην παρεξηγηθω):

''Θα μπορούσε να είναι και έτσι τα πράγματα, αλλά κατα νού μου είχα ως ΛΙΜΑΝΙ τον Τελικό Προορισμό...''

...γιατι διακρινω μια ΑΡΝΗΤΙΚΗ σταση απεναντι σε οσα πιστευω εγω για το αποσπασμα αυτο! Φυσικα, σου αναγνωριζω ΑΠΟΛΥΤΑ το δικαιωμα να διαφωνεις, αλλα ΟΧΙ να με αμφισβητεις! Βεβαιωθηκα για την δικη σου αποψη, αλλα αλλο τοσο ΑΠΟΛΥΤΑ ΒΕΒΑΙΗ ειμαι για το οτι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ η ΔΙΚΗ ΜΟΥ-αναφερομαι στην αποψη που κατεθεσα- για ΜΕΝΑ!....και το ξαναγραφω, EIMAI APOLYTA BEBAIH ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!Ακομα και αν ο ιδιος ο Καζατζακης συμμεριζοταν την αποψη σου, παλι θα ημουν το ΙΔΙΟ ΒΕΒΑΙΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ!......Αυτο, ωφειλεις να μου το αναγνωρισεις και οχι να προσπαθεις να μου υποδειξεις το τροπο που πρεπει να σκεφτομαι!...Αυτο ΔΕΝ στο επιτρεπω και με ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ!...και ειλικρινα αναρωτιεμαι, αν τελικα μετα απο ολα αυτα, ''καταφερνεις'' να με κανεις να ΕΓΚΡΙΝΩ και να ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ απο το να ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ και να ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ!...Το σιγουρο ειναι οτι κατεχεις ΓΝΩΣΕΙΣ, αξιες ενδιαφεροντος, τις οποιες και σου αναγνωριζω, αλλα το οτι στις αναγνωριζω με κανει ΙΣΑΞΙΑ σου, πραγμα που φαινεται να σου διαφευγει!....Για αυτον τον λογο, σου ζητω να ανακαλεσεις αυτο που ειπες και αν πραγματικα σε ενδιαφερει το θεμα, να καταθεσεις την σεβαστη σου αποψη, ως ΑΠΟΨΗ και οχι ως ΚΑΘΕΣΤΟΣ!....Δεν θα ηθελες να με κανεις να πιστεψω, πως το ΚΑΡΑΒΙ σου ειναι ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ, θα ηθελες???

Αν παλι καταλαβα λαθος, καντο μου κατανοητο και εδω ειμαι, να ανακαλεσω....ως ΙΣΗ προς ΙΣΟ!

ΦΙΛΙΚΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 17:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους...
Καλό ΜΑΣ Εληξίριο, ευθής ΑΜΕΣΩΣ ανακαλώ και ζητώ συγγνώμη, ΚΑΤΑΡΧΑΣ...

'Ομως τώρα (αφού ζήτησα συγγνώμη), να σου ΕΞΗΓΗΣΩ τι είπα, γιατί ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΒΕΒΑΙΟΣ ότι υπάρχει μια μικρή, αλλά ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ παρανόηση.

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ανέφερα ένα απόσπασμα του Καζαντζάκη.
Εγώ, ο Κέλσος...

Στη συνέχεια, μας έδωσες μια ΕΡΜΗΝΕΙΑ του αποσπάσματος λέγοντας συνάμα:

quote:
''Για να δουμε τι καλο μας ''ετοιμαζεις'' και εδω φιλε ΚΕΛΣΟ!

"...σκοπός του καραβιού που κάνει το ΤΑΞΙΔΙ,
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ (η Ιθάκη του καθενός μας)
αλλά το
ΝΑΥΑΓΙΟ..."

Ποιά σχέση θα μπορούσε να έχει με το θέμα μας, τις ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ;;;''



Και συνεχίζεις με την περισή ειληκρίνια που σε διακρίνει:
quote:
...θα προσπαθησω να κανω μια καλη ''μαντεψια''...

'Ετσι έχουν τα πράγματα και έρχομαι στη συνέχεια και λέω:

quote:
Θα μπορούσε να είναι και έτσι τα πράγματα, αλλά κατα νού μου είχα ως ΛΙΜΑΝΙ τον Τελικό Προορισμό (την επιστροφή στην Πρώτη Του Παντός Πηγή).

Δηλαδή καλή μου φίλη, ΝΑΙ συμφωνώ με την ΕΡΜΗΝΕΙΑ που αποδίδεις στο απόσπασμα, ΑΛΛΑ όταν το παρέθεσα (εγώ ο Κέλσος), είχα άλλο κατα νού, το οποίο το ΕΠΕΞΗΓΗΣΑ...

Ζητώ όμως και πάλι ειληκρινά συγγνώμη, "για την ΚΑΚΗ απόδοση του λόγου". Δέν είχα ΚΑΝΕΝΑΝ σκοπό να σε μειώσω και πολύ περισότερο να σε ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΩ, όπως και ΚΑΝΕΝΑΝ δέν έχω αμφισβητίσει μέχρι τα τώρα...

Ανέφερες όμως και κάποια άλλα πραγματάκια μικρά ίσως, αλλά αν τα κολλήσουμε δίπλα στα "άλλα" μικρά πραγματάκια, τότε έχουμε ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ να αντιμετωπίσουμε...

Σε καμία περίπτωση, ΜΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ, δεν κάνω επίδηξη γνώσεων και επέτρεψέ μου να είμαι για μία και μόνη φορά ΚΑΘΕΤΟΣ σε αυτό.
Από την αρχή, εξήγησα τους λόγους που λαμβάνω μέρος στη συζήτηση, που άν θέλεις ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, είναι η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΤΕΡΗ και ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΗ όλων των άλλων...

Το παρόν λοιπόν hot θέμα, ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΜΟ έχει ΚΑΝΟΝΕΣ (όπως και ΟΛΑ τα θέματα) και στην αναφορά και μόνο των κανόνων, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα πρέπει να ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ "προσμίξεις", για τον απλό ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ λόγο ότι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
Σε ΚΑΜΙΑ λοιπόν περίπτωση ΟΛΑ αυτά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ (αποκοιήματα φαντασίας για κάποιους), θεωρήματα, νόμοι ή κανόνες, ΑΛΛΑ ξαναλέω του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ...

Στην τυχόν ερώτηση - παγίδα: "ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ", υποκειμενικά θεωρώ ότι ΚΑΙ ΜΟΝΟ αφού ανοίχτηκε αυτό το ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ (κατ'εμέ πάντα) θέμα, και παρατηρόντας την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ του θέματος, επέλεξα να μην κρατήσω κλειστό το στόμα μου, ΑΛΛΑ να "υποστώ το κάρμα" και να βάλω ΚΑΙ τον εσωτερισμό στη κουβέντα...
Αν έκανα λάθος, ΖΗΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ και σταματά εδώ η όποια παρερμηνεία ΜΟΥ...

'Αλλωστε μπορεί να κάνω λάθος, ένα ακόμα λάθος στα τόσα που έχω πράξη...

ΣΥΓΓΝΩΜΗ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 21:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου ΚΕΛΣΟ,

δεν ζητησα να μου ζητησεις συγνωμη, ουτε να συμφωνησεις με μενα, ουτε να μου δικαιολογησεις την υπαρξη σου σε αυτο το topic! Δεν μιλησα-ουτε υπονοησα- οτι κανεις επιδειξη γνωσεων, ουτε τιποτα απο τα ''μεγαλα πραγματα'' που υποθετεις!...(Νομιζω πως η σταση μου και τα λεγομενα μου απεναντι σου ολο αυτο το διαστημα, δειχνουν την εκτιμηση μου στο προσωπο σου, και νομιζω αυτο το εχεις εισπραξει και εσυ!) Ζητησα απλως να επανατοποθετηθεις σε σχεση με τη συγκεκριμενη φραση, που με ενοχλησε!....και σου εξηγησα και τον τροπο που σκεφτηκα και το γιατι με ενοχλησε!....Δεχομαι την αληθεια σε οσα λες για το πως εξελιχθηκε η ''κουβεντα'' μας και αναφερεις:

''Δηλαδή καλή μου φίλη, ΝΑΙ συμφωνώ με την ΕΡΜΗΝΕΙΑ που αποδίδεις στο απόσπασμα, ΑΛΛΑ όταν το παρέθεσα (εγώ ο Κέλσος), είχα άλλο κατα νού, το οποίο το ΕΠΕΞΗΓΗΣΑ...''

...και θεωρω οτι ειναι η μονη ευστοχη απαντηση που δινεις στη ''διαφωνια'' μας(και λεω η μονη, γιατι ολα τα υπολοιπα που αναφερεις ειναι περιττα, εφοσον δεν τεθηκε ΚΑΝΕΝΑ θεμα αμφισβητησης ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ). ΔΕΚΤΗ Η ΘΕΣΗ ΣΟΥ και ευχαριστω που μου εξηγησες!
Παρ'ολα αυτα, αναφερεσαι και σε ΚΑΝΟΝΕΣ του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ, κανεις λογο για κατι απολυτο οταν λες ''ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ'' και αποποιεισαι της ευθυνης των οσων γραφεις, λεγοντας πως δεν ειναι ΔΙΚΑ ΣΟΥ, αλλα του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ! Λες:

''Το παρόν λοιπόν hot θέμα, ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΜΟ έχει ΚΑΝΟΝΕΣ (όπως και ΟΛΑ τα θέματα) και στην αναφορά και μόνο των κανόνων, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα πρέπει να ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ "προσμίξεις", για τον απλό ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ λόγο ότι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
Σε ΚΑΜΙΑ λοιπόν περίπτωση ΟΛΑ αυτά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ (αποκοιήματα φαντασίας για κάποιους), θεωρήματα, νόμοι ή κανόνες, ΑΛΛΑ ξαναλέω του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ''

....Καλε μου φιλε ΚΕΛΣΟ, προσωπικα παντα, περιμενω με αγωνια τις Δικες σου Προσμιξεις και οχι κανονες του Εσωτερισμου(?), περιμενω καταθεση ΔΙΚΗ ΣΟΥ και οχι του Εσωτερισμου, θελω να μιλαω με την ''γλωσσα'' του ΚΕΛΣΟΥ και οχι με αυτη του Εσωτερισμου!! Μου αρεσει να μαθαινω ΚΑΙ για το πως τα ερμηνευει ολα αυτα ο Εσωτερισμος, αλλα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ωφειλει ο ΚΕΛΣΟΣ να μου πει τι σημαινει ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ για ΕΚΕΙΝΟΝ και πως τον βιωνει!...και λεω, φιλε μου, απαιτω, γιατι την ΑΛΗΘΕΙΑ των οσων λες τη στηριζες ΠΑΝΤΑ στον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ! ???
Επομενως, οχι μονο η-τυχον-ερωτηση ''ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ'' δεν ειναι παγιδα, αλλα περιμενω (και θα επιμεινω) να συνεχισεις να ΜΗΝ κρατας το στομα σου κλειστο και να κανεις το ''λαθος'' να συνεχισεις να παραθετεις τις αποψεις του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ, αλλα ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΕΛΣΟΥ!!
Στην τυχόν ερώτηση - παγίδα: ''ΚΑΙ ΤΙ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ'', θα απαντουσα, πως εκτιμω, σεβομαι και μαθαινω πραγματα ΚΥΡΙΩΣ απο ανθρωπους, που μπορουν και κανουν τετοια ''λαθη''!

ΥΓ. Τι εννοεις οταν λες: ''ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ του θέματος''??
ΥΓ. Μην ξεχασεις να μου απαντησεις, ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 09:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου...

Ας ΜΗΝ μπερδέψουμε φίλη Εληξίριο στο παρόν τόπικ, το ξαναλέω, το ΤΟΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ που εσύ άνοιξες, με άλλα θέματα ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ.
'Ανοιξε ένα ΝΕΟ τόπικ στο οποίο ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ φίλοι απο τα forums θα μπορέσουν να παραθέσουν την άποψή τους...
(Αναφέρομαι στα δύο υστερόγραφα σου)

Πάντως για να ΜΗΝ θεωρηθώ ΑΓΕΝΗΣ, θα σου πώ...
Αναφέρεις ότι:

quote:
Παρ'ολα αυτα, αναφερεσαι και σε ΚΑΝΟΝΕΣ του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ, κανεις λογο για κατι απολυτο οταν λες ''ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ'' και αποποιεισαι της ευθυνης των οσων γραφεις, λεγοντας πως δεν ειναι ΔΙΚΑ ΣΟΥ, αλλα του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ!

Ζητάς απο εμένα, την ΜΕΙΔΑΜΗΝΟΤΗΤΑ να φτιάξω ΝΕΟΥΣ "νόμους" και "κανόνες" του Εσωτερισμού;;;
Πώς αλλιώς μπορεί κάποιος να παραθέσει ΚΑΝΟΝΕΣ και ΝΟΜΟΥΣ που ΗΔΗ υπάρχουν;;; ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣΙΟΥΣ.
Αν αυτό φαντάζει ΑΠΟΛΥΤΟ (που ναί, μπορεί να είναι κι'ολας), αισθάνομαι ότι είναι κάτι ΕΞΩ και ΠΕΡΑ απο εμένα, τουλάχιστον εφ'όσον βρίσκομαι ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΣ ΥΛΗΣ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ.

Θα μπορούσε κάποιος να έρεθει και να "κόψει" και "ράψει" το νόμο της βαρύτητας π.χ στα μέτρα ΤΟΥ;;; Μέτρα που εξυπηρετούν τη σκέψη του;;;
Δε νομίζω, άρα όταν κάποιος αναφέρεται σε ΗΔΗ ΘΕΜΕΛΙΩΜΕΝΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ αυτό που έχει να κάνει είναι να τους παραθέτει...

Ξανγράφω λοιπόν ότι:

quote:
Πόσο βέβαιη είσαι για το "γεγονός" ότι αυτά που αναφέρω, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΒΙΩΜΑΤΑ;;;

Πιστεύεις λοιπόν καλή μας φίλη, ότι ΟΛΑ όσα παραθέτω ΕΙΝΑΙ απλές "βιβλιοσοφίες";;;
Προσπαθώ (επίμονα και επίπονα) να ΜΗΝ αντιγράφω βιβλία, ειδικά σε θέματα που ο μέσος κόσμος, διατηρεί άγνοια και αν μη τι άλλο ΜΠΕΡΔΕΜΑ θα πρόσφερα και ΟΧΙ έναν ανοικτό ορίζοντα για να προσεγγίσουν όλο και περισότερα μέλη θέματα που μέχρι τώρα δεν προσέγγιζαν...
'Αλλωστε σε ΟΛΕΣ τις "κονταρομαχίες" που έχω δώσει μέσα στα forums όποτε μου ζητούσαν ΕΠΙΜΟΝΟΣ να παραθέσω κείμενα απο βιβλία που να υποστηρίζουν τις απόψεις μου, τήρησα την παραπάνω στάση, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

Αυτό που έχω κάνει ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, δεν είναι άλλο να παραθέτω την ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΕΝΗ άποψή μου, επι των τόσο σοβαρών θεμάτων. Και το φίλτρο αυτό καλή μου φίλη, δεν είναι άλλο παρά η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...


Σου υπενθυμίζω λοιπόν ότι με είχες ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΕΙ και σου είχα απαντήσει. Δέν είμαι ένα "μαγνητόφωνο" που απλά ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ και ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ότι έχει ΑΚΟΥΣΕΙ, αλλά ένας ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ που αυτά που έχω ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ, τα ΜΕΤΟΥΣΙΟΝΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΒΙΩΜΑΤΑ...

Αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΙΚΕΙΟΠΟΙΗΘΩ τις διδασκαλίες της ΑΡΧΕΓΟΝΗΣ ΓΝΩΣΗΣ & ΣΟΦΙΑΣ και με περισή αυθάδεια να πώ ότι "ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ". Το ΘΛΙΒΕΡΟ αυτό γεγονός το βλέπω ΕΝΤΟΝΑ και ΣΥΧΝΑ γύρω μου και ΜΕΣΑ στίς διάφορες ΣΧΟΛΕΣ, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΑΓΜΑΤΑ κλπ κλπ και το ΑΠΟΚΥΡΙΣΩ ΜΕΤΑ ΒΔΕΛΗΓΜΙΑΣ...

Θέλω να με πιστέψεις, ΑΝ ανέφερα τους ΝΟΜΟΥΣ χωρίς το φιλτράρισμα το προσωπικό, τα πράγματα θα ήταν ΑΚΟΜΑ πιό δύσκολα.
Φαντάσου μια ΒΑΒΕΛ απο διάφορους ΟΡΟΥΣ και ΚΑΝΟΝΕΣ που κρύβοντε ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...
Πώς θα ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ, όταν ο "ένας" λέει ΑΛΦΑ και οι "άλλοι" καταλαβένουν ΒΗΤΑ, ΓΑΜΜΑ, ΔΕΛΤΑ ή ΟΠΟΙΟ ΑΛΛΟ γράμμα ΕΚΕΙΝΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ;;;

Σε κάποιο άλλο τόπικ παλαιότερα το είχα αναφέρει και πάλι. Μιλάμε με ΟΡΟΥΣ που ΔΕΝ είναι κατανοητοί, αλλά είναι συνάμα και ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ σε εμάς τους ίδιους που τους χρησημοποιούμε...
Το ανέφερα ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ, ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ σε μία ΕΝΝΟΙΑ του Εσωτερισμού και της Μεταφυσικής, αλλά τις αποδίδουμε ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ γνωρίσματα, τα γνωρίσματά μας...

Δεν θα ήθελα να επεκταθώ παραπάνω. Απεναντίας θα ήθελα να ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Καλή μου φίλη Εληξίριο, το ΑΝ και ΠΟΣΟ σε εκτιμώ, αυτό είναι φανερό. Το ότι ΣΥΜΦΩΝΩ με σένα, δεν το κάνω γιατί "πρέπει", αλλά γιατί "έτσι είναι"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 15:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ!.ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΓΑΠΗΤΟΥ ΚΕΛΣΟΥ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΕΔΩ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ![ΓΕΙΑ,
ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΜΟΥ!
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ,ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΠΟΤΕ ΚΑΛΗ ΣΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΟΡΙΣΜΟΥΣ ,Η,Ν' ΑΠΟΣΤΗΘΙΖΩ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΚΑΛΩ ΚΑΘΕ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΩ. ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ,ΤΙ ΘΕΣ ΕΔΩ ,TΟΤΕ...]

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΗΡΘΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΝΥΧΤΑΣ...
ΑΣ ΓΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ΘΕΜΑ....


"ΑΙΩΝΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ Η ΨΥΧΗ ΕΨΑΞΕ +ΨΑΧΝΕΙ...ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΑΡΓΩ , ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟΜΑΛΛΟ ΔΕΡΑΣ,ΑΝ ΗΤΑΝ Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ, ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ...
ΑΝ,ΑΝ,ΑΝ...
ΨΑΧΝΕΙ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ Σ'ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ.ΟΤΙ ΘΥΜΙΖΕΙ,ΟΤΙ ΜΟΙΑΖΕΙ,ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ,ΟΤΙ ΓΥΑΛΙΖΕΙ.....
ΜΑ ,ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝΕΜΕΛΙΑΣ,ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΡΟΣΕΞΙΑΣ,ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ,ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ,
ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ,ΒΡΕΘΗΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΓΝΩΣΤΟ...ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΥΜΙΖΕ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ,ΚΑΝΕΝΑ ΒΛΕΜΜΑ
ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ.....
ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΤΟΥ ΝΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΜΙΑΝ ΑΝΕΛΠΙΣΤΗ ΑΝΟΜΟΛΟΓΗΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΑΙΔΑΛΩΔΕΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ...ΣΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΝΟΥ...ΣΤΑ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ....
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΚΡΥΒΟΤΑΝ ΕΝΑ ΝΑΥΑΓΙΟ....
ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΠΟΥ ΣΕ ΜΙΑΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΕΙΧΕ ΠΛΕΥΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΡΟΤΑ....."

Edited by - ΑΤΜΑ on 23/01/2003 18:43:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 17:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλοι μου....

...φιλε ΚΕΛΣΟ,
διαβαζοντας ξανα και ξανα τα παραπανω, βρισκω τον εαυτο μου λιγο ακραιο στη συμπεριφορα προς εσενα και για το λογο αυτο θα ηθελα με τη σειρα μου να ζητησω ΣΥΓΝΩΜΗ!...ελπιζω να καταλαβαινεις, οτι ο μονος λογος των ''εξαρσεων'' μου, προερχεται απο το ''φιλτραρισμα'' οσων, με ευγενεια παραθεσες εσυ και ολοι οι καλοι φιλοι και οτι ειμαι ακομα στην ΑΡΧΗ του ''εσωτερικου μου ταξιδιου'', πραγμα που μου προκαλει μια...''αναστατωση''!
Ας συνεχισουμε λοιπον να μιλαμε για το θεμα μας και θα προσπαθησω να ''περιορισω'' τα ερωτηματα μου, μεσα σε αυτο!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 17:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ ΣΑΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΖΕΙ!
ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑ Ο ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ "ΨΥΧΗΣ".Η ΕΝΝΟΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΑΦΗΣ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΗ.ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΕΣΤΕ ΕΤΣΙ ΑΠΡΟΚΑΛΗΠΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ "ΘΕΟΣ"..ΟΛΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ,ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ Η' ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ(ΠΙΣΤΟΣ+ΑΠΙΣΤΟΣ=ΤΟ ΙΔΙΟ....ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΦΕΤΗΡΙΑΣ,Η ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ).ΕΠΟΜΕΝΩΣ Η ΕΝΝΟΙΑ¨"ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ" ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΡΕΤΙΚΟ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΠΕΡΙΠΛΕΚΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΟΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΞΥΠΝΙΟ ΤΟΥΣ.ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΡΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ "ΒΙΟΛΟΓΙΑ"...ΣΕ ΕΛΚΕΙ ΜΙΑ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ(ΣΚΑΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ-ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ...ΜΠΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΑ-ΤΑ ΔΥΟ ΑΡΧΙΔ...ΤΟΥ ΗΛΙΑ).ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΕΥΕΣΑΙ ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΣ...ΩΧ!ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ..Η ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΜΟΥ..(ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ).ΚΑΙ Ο ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΣΑΝ ΚΑΧΥΠΟΠΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΕΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ:ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΑΣΤΑΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ??????1!2!3!ΚΑΜΜΙΑ?ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ,ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ "ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ" ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΤΟΥΣ.Ο ΕΡΩΤΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ¨"ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ" ΚΑΙ ΑΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΘΙΑ ΚΡΥΜΕΝΟ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ ΤΟΥ ΝΟΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΓΕΥΤΕΙΤΕ.....ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΙΟΣ!!!!!!Ο ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΤΑΠΕΙΝΟΣ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΗΣΕ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 19:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Αιρετικέ.

Ενδιαφέροντες οι μη-προβληματισμοί σου σε ένα forum προβληματισμού και εσωτερικής Αναζήτησης.

Το ίδιο ενδιαφέρουσες είναι και οι μη-εκφράσεις σου, διακοσμημένες με κοινότυπες βρισιές, που δεν εξυπηρετούν καμία σκοπιμότητα και απλώς "πετιούνται" ως ένα... μη-αιρετικό πυροτέχνημα. Και στα δύο μηνύματά σου που διάβασα έως τώρα το ίδιο συμπέρασμα βγάζω.

Δεν είσαι πραγματικά αιρετικός. Δεκάδες ελληνικά fora είναι γεμάτα από τέτοιους αιρετικούς σαν και εσένα να εκφράζονται με τέτοιον κοινότυπο τρόπο αναμασώντας μη-επιστημονικοφανή συμπεράσματα. Μάλλον εμείς είμαστε οι αιρετικοί, μέσα σε αυτήν την ανοήτη, παραφουσκωμένη κυβερνούπουλη, αν το σκεφτείς καλύτερα.

Αν έχεις να πεις κάτι για να συμμετέχεις στην συζήτηση και στον διάλογο πες το. Αν απλώς ήρθες να μας θυμίσεις πόσο... αιρετικοί είμαστε, και αυτό είναι το μόνο που έχεις να προσφέρεις ευχαριστούμε αλλά δεν θα πάρουμε, και τότε θα σε παρακαλέσω, να κάνεις στροφή και να επιλέξεις ένα πιο κατάλληλο περιβάλλον για τέτοιου είδους φρασεολογία.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2003, 09:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πειρασμός είναι μεγάλος για μένα στην καταπληκτική αποτύπωση της σκέψης(;;;) του Αιρετικού φίλου...

Βάζω ερωτηματικά στη ΛΕΞΗ "σκέψη" αφ'ενός μέν γιατί αμφιβάλω ΑΝ είναι όντως ΣΚΕΨΗ και αφ'ετέρου γιατί η ΣΚΕΨΗ δεν έχει ερωτηματικά, αλλά ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, καταλήγει σε συμπέρασμα...

Φυσικά, αυτά ΟΛΑ (και άλλα πολλά) για να ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ, έχουν ανάγκη του ανθρώπινου ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΥ, την ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ και όχι το ΚΕΝΟ ΤΟΥ...
'Οταν το 'Ανω μέρος του ανθρώπου κατοικείται απο το ΚΕΝΟ, το ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΕΝΟ, τότε είναι εύκολο το να γεννιούνται ΜΕΣΑ απο το κενό, απόψεις που φαντάζουν στα μάτια του έχοντος και κατέχοντος το κενό, ώς ΑΙΡΕΤΙΚΕΣ και άρα ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΕΣ...

Ας ξαναγυρίσουμε στα γραπτά του Καζαντζάκη, και ας δούμε ΠΩΣ θέτη την ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ του...

Αλλά θα παρακαλέσω τον Αιρετικό φίλο μας, να ανοίξει ένα νέο θέμα και να αποτυπώνει εκεί τις "σκέψεις του", τις όποιες σκέψεις του. Απλά θα ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ να είναι στην απόδοση των σκέψεών του πιό μετρημένος, εκτός και αν αποδέχεται ότι τα γραφώμενά του ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ το μεγαλείο και το "κάλος" (όχι ΤΟΝ κάλο) που κατοικεί στο ΑΚΑΤΟΙΚΕΙΤΟ του, κατά την εύστοχη ατάκα της αξέχαστης Μαλβίνας...

Τώρα στο κείμενο της φίλης 'Ατμα, είναι ΚΑΙ αυτό μια ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ αντίληψη του "επίμαχου" αποσπάσματος, με το οποίο συμφωνώ όπως άλλωστε συμφώνησα ΚΑΙ με το καλό ΜΑΣ Εληξίριο...

Εληξίριο, ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ, θεωρώ ότι ΔΕΝ ξεκινάς ΤΩΡΑ το ταξίδι. Αυτό το έχεις ΗΔΗ ξεκινήσει εδώ και πάααααααρα πολύ καιρό....
Απλά, ίσως τώρα να έρχεσαι πιό κοντά στο λιμάνι ΣΟΥ και να αναγνωρίζεις τις κοντά σε αυτό ακτές...
Ακτές που έχεις άπειρες φορές κολυμπίσει και σου είναι τόσο μα τόσο γνώριμες...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 03:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 16:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΑΙΡΕΤΙΚΕ ΚΑΛΩΣ ΕΙΛΘΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr.

ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΑΙΡΕΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ?????????????
ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.
ΜΑΛΛΟΝ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ.

ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 16:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....ουδεις προφητης στον τοπο του....

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΑΒΑΤΑΡ...

'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy