ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΕ ΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΠΝΕΥΜΑΤΑ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 04:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άστα στην ησυχία τους και μην τα ταλαιπωρείς τσάμπα!

Γιατι ποιος ειπε οτι υπαρχουν..?

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 00:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Άστα στην ησυχία τους και μην τα ταλαιπωρείς τσάμπα!


εμενα παντως αν με καλουσε καποιος θα μου την εσπαγε, οποτε... καλυτερα να μην με καλουσε!

παρεπιπτοντως εχω διαβασει ενα καταπληκτικο διηγημα επιστημονικης φαντασιας με αυτο ακριβως το θεμα - να σε "καλεσει" καποιος απο αλλη διασταση...


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 00:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jonnie, δεν σε προλαβαινω αποψε!!!

aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 00:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 09:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΑΝ ΕΝΑ ΠΝΕΥΜΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ? ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΟΒΟΥΛΟ ΠΝΕΥΜΑ, ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΜΕΝΟΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΛΑΘΟΣ ΕΡΩΤΗΣΗ "ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΟΥ"Η΄ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΟΥΡΕΨΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ" ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΜΕ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΙΟ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ...

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΑ ΕΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΓΙΔΕΥΤΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΥΣ (ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ)ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΚΕΦΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ...!

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΠΑΡΕΙΣ" ΜΙΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ "ΔΩΣΕΙΣ" ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ, ΜΕΤΑ ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 10:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ "ΕΝΟΧΛΟΥΣΕΣ" ΤΟΝ ΠΆΠΠΑ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ, ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΩΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΓΕΝΙΚΗ Η΄ ΚΑΛΟΒΟΥΛΗ...!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ "ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 10:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα, αγαπητή μου 3ADA, είναι τι θα αποκόμιζε κανείς από την επικοινωνία του με ένα πνεύμα.
Δε μπορώ να δώ κάποιο κίνητρο για να θελήσει κάποιος κάτι τέτοιο.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 11:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΣ ΙΣΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Η΄ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΑΛΛΑΧΕ ΡΙΖΙΚΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΖΩΗΣ ΚΑΠΟΙΩΝ. ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ? ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ? ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΙΓΟΥΡΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 12:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θέμα, αγαπητή μου 3ADA, είναι τι θα αποκόμιζε κανείς από την επικοινωνία του με ένα πνεύμα.
Δε μπορώ να δώ κάποιο κίνητρο για να θελήσει κάποιος κάτι τέτοιο.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...


Το πιθανότερο καλέ μου είναι να θέλει υποσυνείδητα ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για την πραγματικότητα της ΑΛΛΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 22:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gretel, πιστεύω πως είναι άλλη η αιτία, καλή μου!
Τέλος πάντων, ας μην ψάχνουμε τόσο την αιτία για τον φίλο μας.
Ας το αναγάγουμε σε γενικότερο φαινόμενο που παρατηρείται σε διάφορα άτομα.
Τότε ναι, ίσως το κάνουν γιατί θέλουν αποδείξεις για την απέναντι πλευρά.
Άλλοι το κάνουν γιατί νομίζουν οτι έτσι θα κάνουν κακό σε συνανθρώπους τους.
Είναι πολλά τα αίτια, καλή μου!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 08:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΟ ΣΚΟΠΟ.
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΑΡΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΙ ΓΙΆΥΤΟ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ..

ΤΙ ΝΑ ΠΩ... ΠΑΝΤΩΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ ΠΑΝΤΑ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rose123
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 19:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rose123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΗΓΗΘΩ ΜΙΑ ΑΛΗΘΙΝΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 8 ΧΡΟΝΙΑ.
ΕΙΜΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ,ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...
ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΤΗΡΑΚΙ.
ΓΡΑΨΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΛΛΑ ΧΑΡΤΙ ΤΗΝ ΑΛΦΑΒΗΤΟ,ΕΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ 0 ΕΩΣ ΤΟ 9.ΑΝΑΨΑΜΕ ΕΝΑ ΚΕΡΙ,ΒΑΛΑΜΕ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΚΟΛΛΑ ΧΑΡΤΙ ΒΑΛΑΜΕ ΕΝΑ ΠΟΡΣΕΛΑΝΙΝΟ ΠΙΑΤΑΚΙ ΜΕ ΕΝΑ ΒΕΛΑΚΙ ΠΑΝΩ ΖΩΓΡΑΦΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΜΑΡΚΑΔΟΡΟ...
ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΜΕ ΤΟ ΠΙΑΤΑΚΙ ΕΛΑΦΡΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΤΩΝ ΔΑΧΤΥΛΩΝ ΜΑΣ.ΚΑΛΕΣΑΜΕ ΕΝΑΝ ΡΩΣΣΟ ΠΟΙΗΤΗ.ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΤΟ ΠΙΑΤΑΚΙ ΚΟΥΝΗΘΗΚΕ ΕΛΑΦΡΩΣ,ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΚΟΥΝΗΣΕ ΤΟ ΠΙΑΤΑΚΙ.ΟΤΑΝ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ,ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ
ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΑΤΟ ΠΗΓΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΑΙ.ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΟΥ ΚΑΛΕΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΠΑΛΙ ΝΑΙ..ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΤΟ ΡΩΤΗΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ,ΑΝ ΘΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ..ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΑΤΟ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΝΑΙ,ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΙ,ΤΟ ΠΙΑΤΑΚΙ ΠΗΓΕ ΣΤΟ 2 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ 3(23).
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΡΟΜΑΞΑΜΕ ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ,ΣΒΗΣΑΜΕ ΤΟ ΚΕΡΙ ΚΑΙ ΣΚΙΣΑΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ..
ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΖΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ,ΔΕΝ ΖΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ...ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΟΝΤΩΣ ΣΤΑ 23,3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ...
ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
honor_25
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 10:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους honor_25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
re paidia sas ekana mia erotisi to oti thelo na kaleso pneymata den nomizo na einai kati skimo ama pisteyo ston theo . apla thelo na to kano peirazei sas zitisa na mou to peite an kserete kapoion tropo. mono o efialtis mou milise kala kai mou eipe an ta katafero einai anagki na epikinoniso prosopiki anagki.....giati na mou milate oloi me eironia mia erotisi sas ekana.telos panton eyxaristo poli gia tis apantiseis sas kai gia tis symboules mou. kapoio allo apos to (potiraki) alla na mporo na to kano monos mou kai oxi me parea upaxei????
efialti otan kai ama kaleso pneymata tha sou anafero to ti egine

me ektimisi o honor_25

andiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 16:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ honor_25 θα σε παρακαλούσα να γράφεις ελληνικά για να είναι ευανάγνωστα τα μηνύματά σου.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 17:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


πως εισαστε σιγουροι οτι αυτο που θα αντιληφθειτε δεν ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου σας σε καποιο αγνωστο ερεθισμα?

ΥΓ. καπου εχω αναφερει (ισως στο ποτηρακι) για το πειραμα που εκαναν επιστημονες παιζοντας με το ποτηρακι - δημιουργησαν ενα "πνευμα" που αυτοι απο την προηγουμενη καθοριζαν πως υα συμπεριφερθει και τι θα πει


οπως εχω αναφερει και την δημιουργια τουλπας (σκεπτομορφης) απο τους Θιβετανους βουδιστες μοναχους


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2006, 16:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ horror, απ' ότι καταλαβαίνω ενδιαφέρεσαι για μια "εμπειρία μεταφυσικότητας" ας πούμε, εν πάση περιπτώσει για τη δημιουργία "φαινομένων ανεξήγητων/που δεν εξηγούνται εύκολα", ασχέτως με το αν πνεύματα υπάρχουν ή είναι κάποιο μέρος της ανθρώπινης ύπαρξής σας η πηγή των "φαινομένων" (αν και η διαφορά ανάμεσα σ'αυτά τα δύο βρίσκεται μόνο στην οπτική γωνία του καθενός, στο "γούστο" του αν θες. Κάνοντας κάποια πράγματα, κάποια αποτελέσματα θα ακολουθήσουν, στοπ.).

Δυο λόγια σχετικά, αν τελικά να το επιχειρήσεις (όσον αφορά τον παράγοντα "μην το επιχειρήσεις γιατί είναι επικίνδυνο και, κυρίως, παντελώς άχρηστο, χωρίς καμμία αποδεικτική αξία" καλύφθην από προλαλήσαντες)

-Αν είσαι χριστιανός, έχε πρόχειρα τα προστατευτικά σύμβολα της θρησκείας σου (αγιασμούς, σταυρούς κτλ.). Η ψυχολογική δύναμη που τους αποδίδεις, καθώς και τα σύμβολα αυτά καθ' αυτά, μπορεί να βγάλουν κάποιον από δυσάρεστες καταστάσεις.

-Mπορείς να βρεις άπειρες "εφαρμογές" στο Ίντερνετ, ειδικά στην αγγλική γλώσσα, και το ψάξιμο που θα χρειαστεί να κάνεις θα εντείνει την ισχύ της προσπάθειάς σου. Μόνο να είναι η "εφαρμογή" αντίστοιχη της προστασίας που είσαι ικανός να διαθέσεις στον εαυτό σου.

-Το να'χετε κλ**** πόμολα είναι βοηθητικό έως απαραίτητο, και έξι άτομα είναι ό,τι πρέπει.

-Εγώ δεν θα έκανα τίποτα αν τουλάχιστον 1 εκ των έξι ατόμων δεν ξέρει ΚΑΛΑ κάποιο τυπικό τύπου LBRΡ.
Αν θες να φας το κεφάλι σου, ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ, αλλά πάντα υπάρχει και το αντίστοιχο τίμημα.
Σχέση δικαιωμάτων-ευθυνών.

-Τα "πνεύματα" (όπως κι αν τα αντιλαμβάνεται κανείς, ο όρος χρησιμοποιείται εδώ για ευκολία επικοινωνίας. Όπως άλλωστε και οποιαδήποτε λέξη.) δεν είναι υποχρεωμένα αν δεν τα υποχρεώσεις εσύ να σου πουν την αλήθεια. Δεδομένου του ότι να τα υποχρεώσεις είναι εκτός ύλης "εμπειριούλα fast food", απλά έχε υπόψη σου ότι αν "κάποιο" συστηθεί ως Χίτλερ/μητέρα-τερέζα/μητέρα-της-μητέρας-της-μητέρας-σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το πιστέψεις.


-Αν θες τη γνώμη μου, χωρίς χρήση του πενταγράμμου δεν πας πουθενά με ασφάλεια. Γενικά, εγώ στη θέση σου δεν θα το έκανα, θα ασχολούμουνα με το να μάθω "τηλεκίνηση" από 'δώ: www.psipog.net , άρκετά γρήγορο και ιδιαίτερα ιδιαίτερα εντυπωσιακό. Και πιο "χειροπιαστό".

"Φαινόμενα" δεν αποδεικνύουν κάτι, διότι προβλέπονται από τους νόμους της φυσικής. Είμαι της (πιθανότατα λανθασμένης) άποψης ότι κάθε άπειρο άτομο έχει το δικαίωμα μίας "εμπειριούλας fast food", αυθάδικης και χωρίς λόγο. Αν είσαι προσεκτικός, πολύ κακό δεν κάνει.

Αυτά.


JBG, ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!


-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2006, 18:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΑΜ!!! χεχε... τον πρόλαβα εγώ...

Αλήθεια... πώς μπορεί κάποιος να προφυλαχτεί από κάτι... που δεν ξέρει ούτε τί ακριβώς είναι, ούτε τί ακριβώς κάνει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 04:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθεια... πώς μπορεί κάποιος να προφυλαχτεί από κάτι... που δεν ξέρει ούτε τί ακριβώς είναι, ούτε τί ακριβώς κάνει?

Διαβάζει πρώτα αυτούς που την πατήσανε και αναλύει, συγκρίνει, αναδιαρθρώνει, απορρίπτει, αποδέχεται , επεξεργάζεται κτλ πρίν πειραματιστεί με το σταυρό στο χέρι χωρίς να ανακαλύψει τις ασφαλείς φόρμουλες
.Υπάρχουν τρόποι και να ξέρεις τι είναι και να ξέρεις τι κάνει αλλά είναι πολύχρονοι ,κοπιώδεις και απαιτούν μία εξειδικευμένη υγιή στάση ζωής με σχετική πειθαρχία (περίεργη κατ άλλους που δεν είναι ικανοί να θυσιάσουν τα Εγώ και τις επιθυμίες τους).

Αλλά αυτοί που ασχολούνται με το ποτηράκι ή το Ουίτζα δεν διαβάζουν ούτε ασχολούνται ούτε πρόκειται να διαλογιστούν , ούτε να ρθουν σε επαφή με τη φύση και τις ενέργειες της (σε προλαβαίνω φίλε ανιμιστή(JBG)), ούτε να μάθουν τεχνικές προσέγγισης του αόρατου κόσμου ή να δούν τουλάχιστον πώς τις προσέγγιζαν οι αρχαιότεροι και πώς οι νεώτεροι εσωτεριστές απο τον αγνό σαμάνο της φυλής , τον Θιβετανό μυημένο, τον Θελεμίστα,τον Καββαλιστή, τον Ινδό γιόγκι,το Ροδόσταυρο, το Μαρτινιστή, τον Μεσαιωνικό μαγγανευτή ή νεκρομάντη κ.ο.κ .
Οι σεάνς π.χ αναπτύχθηκαν αρκετά στο τέλος του 18ου αιώνα με το ρεύμα του πνευματισμού το οποίο αποτελεί και αυτό ένα κομμάτι του Δυτικού Εσωτερισμού (άν και όχι το αντιπροσωπευτικότερο).

Οποιος έχει την ικανότητα αστρικής προβολής μάλιστα μπαίνει σε μεγάλο πειρασμό εάν τύχει περαστικός απο κάποια σεάνς πιτσιρικάδων να τους το παίξει μέχρι και Καζαντζίδης καθως κανείς απο αυτούς δεν θα χει αναπτυγμένη όραση στα αόρατα πεδία για να δεί τη μορφή αυτού που έχει έρθει.

Αλλά ανεκπαίδευτοι και με την ..βλα του Σαββατοκύριακου γιατί έχουν βαρεθεί τα κλάμπ, τα σινεμά και τις συναφείς μορφές διασκέδασης μπλέκουν σε ένα παιχνίδι δημιουργίας σκεπτομορφών εκ του υποσυνειδήτου όπως έλεγε και ο jbg και πιθανών φαινομένων πολτεργκάιστ ή της έλξης κάποιου απενσαρκωμένου εξαιρετικά κακού όντος όποτε και τα αποτελέσματα θα είναι απρόβλεπτα.

Κάποιοι άλλοι όπως ο YHVH παραπάνω αντιμετωπίζουν το θέμα του εσωτερισμού αλλιώς και με μεγαλύτερη προσοχή, σύνεση, απαραίτητο διάβασμα, τελετουργία κτλ παρά τη μικρή τους ηλικία κατανοώντας ότι

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΜΑΣ -ΜΑΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΩ ΕΝΑΝ ΤΟΝΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΗΣ RIO MARE. ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΦΑΙΔΡΟ.

Δυστυχώς όμως πολλοί νομίζουν ότι καλούν ένα φίλο για καφέ λέγοντας πνεύμα πνεύμα είσαι εδώ. Για αυτό το λόγο πολλοί απο αυτούς που την πατανε όταν χτύπησαν την πόρτα εσωτερικών ομάδων η ταγμάτων για βοήθεια μετά την βρήκαν κλειστη καθώς κανείς δεν θα βοηθήσει κάποιον που εσκεμμένα "θα κάψει τα δάχτυλα του" απο περιέργεια.

Το παίρνουν πολλοί και πατριωτικά και σου λένε κάτσε ρε αδερφέ , βαράω δύο ώρες διαλογισμό την ημέρα, διαβάζω άλλες τόσες εσωτερικά συγγράμματα πανεπιστημιακής δυσκολίας, τελετουργώ τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα και είδα πρώτη φορά οντότητα μετά απο χρόνια κάματου και αφού ο δάσκαλος μου με πέρασε απο 40 κύματα κτλ και έρχεται ο άλλος μες στην τούρλα του Σαββάτου και θέλει με ένα χαρτονάκι και ένα ποτήρι και ένα μάτσο τρελαμένους να σκίσει το πέπλο απ την άλλη πλευρά χύμα στο κύμα. Ε όχι , δεν πάει έτσι. Καλά τα παθαίνει όποιος τα παθαίνει.

λαγός τη φτέρη έξυνε που λέει και η παροιμίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2006, 00:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παραπάνω φιλολογία μου θυμίζει τις νουθεσίες των γονιών προς τα παιδιά:
“Μην κάνεις sex, πρίν να είσαι έτοιμος, έμπειρος, κ.τ.λ.”

Αλήθεια, πόσοι από εσάς ήσασταν έτοιμοι/ες πρίν από την πρώτη σας επαφή;


Προχώρα φίλε μου. Η Πρόνοια και μόνο, θα καθορίσει αν είσαι έτοιμος ή όχι. Άλλωστε σε αυτό συμφωνεί και η Fortune, έτσι δεν είναι Yngwie;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2006, 17:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια γενικότερη τοποθέτηση από εμένα.

Σίγουρα το να εισέλθεις στα μεταφυσικά πεδία είναι σημαντική εμπειρία. Ο καθένας όμως που θέλει να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο, πρέπει να απαντήσει πρώτα σε μερικές ερωτήσεις, πιστεύω πολύ σημαντικές.

1. Τι επιδιώκεις με την ενασχόληση με τον πνευματισμό;
2. Αυτό που επιδιώκεις μπορεί να σου το προσφέρει μόνον ο πνευματισμός;
3. Γνωρίζεις τις τεχνικές επίκλησης πνευμάτων ή θεωρείς πως δεν είναι απαραίτητες; Μιλάω για νηστείες, συγκεκριμένες ημέρες, μήνες, ώρες, σεληνιακές φάσεις, αντικείμενα κλπ που πρέπει να υπάρχουν και να ισχύουν πριν την επίκληση.
4. Γνωρίζεις πως να προφυλαχτείς από ένα πνεύμα που έχεις καλέσει, πως και πότε (και έως πότε) να επικοινωνήσεις στη συνέχεια μαζί του;
5. Γνωρίζεις πως να αποπέμψεις ένα πνεύμα που κάλεσες;
6. Είσαι έτοιμος να αλλάξεις ΡΙΖΙΚΑ και ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ τη ζωή σου ασχολούμενος με κάτι τέτοιο; Μην ξεχνάς πως ο πνευματισμός δεν είναι ένα adventure παιχνίδι που αντί να το παίζεις στο PC το ζεις στην πραγματικότητα.
7. Ο πνευματισμός θα αλλάξει τον τρόπο που σκέπτεσαι και τον τρόπο που ζεις. Είσαι έτοιμος για κάτι τέτοιο;
8. Επειδή τίποτα δεν θα είναι το ίδιο στη συνέχεια, να θυμάσαι πως αυτή η ενασχόληση θα έχει επιπτώσεις στην προσωπική σου ζωή και δη στο οικογενειακό σου περιβάλλον. Το πιο πιθανό είναι να βρεις εμπόδια και αντιρρήσεις σε κάτι τέτοιο. Είσαι έτοιμος να τραβήξεις διαχωριστικές γραμμές μεταξύ εσού και της οικογένειάς σου;

Ίσως τα παραπάνω να φαίνονται κινδυνολογίες, όμως θεωρώ πως πρέπει να απαντηθούν από τον κάθε ενδιαφερόμενο. Φυσικά ερωτήσεις υπάρχουν κι άλλες, θεωρώ όμως πως οι ανωτέρω είναι αντιπροσωπευτικές του τι θα συναντήσει ο πνευματιστής.

Τώρα, μερικές απαντήσεις στους φίλους-μέλη.

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ, η ενασχόληση με τον πνευματισμό έχει να κάνει με έναν κόσμο που ΔΕΝ γνωρίζουμε. Δεν έχει καμία σχέση με την πρώτη σεξουαλική εμπειρία, καθώς το τελευταίο αποτελεί μια σαρκική ανάγκη με πολύ πιο ήπιες επιπτώσεις σε μια πιθανή "αποτυχία". Να θυμάσαι πως μια αποτυχία στο κάλεσμα ενός πνεύματος μπορεί να σου στοιχίσει ακόμα και την ίδια σου τη ζωή. Δεν είναι λίγες αυτές οι περιπτώσεις και συμβαίνουν ακόμα και σε έμπειρους πνευματιστές.

Τι σημαίνει η Πρόνοια θα καθορίσει το αν είσαι έτοιμος; Έχεις διαβάσει τις σκέψεις της Dion Fortune για τον πνευματισμό και πως αυτός πρέπει να σκείται; Το σίγουρο είναι πως αν δεν είσαι έτοιμος, δεν υπάρχει επιστροφή και οι πιθανότητες να έχεις σημαντικές ψυχικές απώλειες είναι πολύ μεγάλες (αν σταθείς τυχερός και δεν χάσεις τη ζωή σου).

Οι τοποθετήσεις των μελών Yngwie και YHVH με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

Φίλε/η Rose123 δεν λέω πως δεν υπάρχουν πνεύματα με "ελαφρές" δυνατότητες. Αν όμως παίζεις με τη φλόγα χωρίς προστασία, ποτέ δεν ξέρεις τι δυνατότητες θα έχει ο επισκέπτης σου...

jonniebegood συμφωνώ πως υπάρχουν περιπτώσεις όπου μπορεί να δημιουργηθεί μια σκεπτομορφή ύστερα από συλλογική συγκέντρωση ικανών προς κάτι τέτοιο ατόμων. ΟΜΩΣ! Εδώ μιλάμε για ξεκάθαρες υλοποιήσεις πνευμάτων με διαδραστική σχέση με το περιβάλλον μας! Πως είναι δυνατόν κάποιος πνευματιστής να καλεί ένα πνεύμα που αυτός δημιούργησε (παράγωγο της σκέψης του) και να καταλήγει στο ψυχιατρείο ή στο νοσοκομείο αναρρώνοντας από σωματικά τραύματα; Πιστεύεις ότι παραλογίζομαι;

Φίλε μου πνευματικές ονότητες άλλων κόσμων υπάρχουν, απλώς δεν μπορούμε να τις αντιληφθούμε χωρίς τις απαραίτητες προϋποθέσεις, το απαραίτητο "άνοιγμα-πύλη" δηλαδή μεταξύ των δύο κόσμων. Μιλάμε για οντότητες που ενσαρκώνονται στον κόσμο μας, προκαλούν μετακινήσεις αντικειμένων, αναδίδουν οσμές, τραυματίζουν ανθρώπους κλπ. Είναι αδύνατο να αποδώσουμε όλα αυτά τα φαινόμενα σε κάποιο εξωτικό αποκύημα των σκέψεων μερικών ανθρώπων. Δεν νομίζεις;

Αυτά προς το παρόν.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2006, 21:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Chastity

quote:

Να θυμάσαι πως μια αποτυχία στο κάλεσμα ενός πνεύματος μπορεί να σου στοιχίσει ακόμα και την ίδια σου τη ζωή. Δεν είναι λίγες αυτές οι περιπτώσεις και συμβαίνουν ακόμα και σε έμπειρους πνευματιστές.

Επέτρεψε μου έχοντας βιωματική άποψη πάνω σε αυτό να μπορώ να κάνω μια διαβάθμιση των κινδύνων. Άλλο ο κυνηγός που στοχεύει τσίχλες, και άλλο αυτός που ενεδρεύει λιοντάρια.

quote:

Τι σημαίνει η Πρόνοια θα καθορίσει το αν είσαι έτοιμος; Έχεις διαβάσει τις σκέψεις της Dion Fortune για τον πνευματισμό και πως αυτός πρέπει να σκείται;

Μάλλον εσύ δεν πρέπει να έχεις μελετήσει καλά τα γραπτά της Fortune. Να σου θυμίσω λοιπόν:

“It is said that there is a special Providence to look after fools, drunkards and little children. I think there must be another that looks after inexperienced occultists and their friends.”

Dion Fortune: “Psychic Self-Defence”

Φιλικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2006, 21:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να δώσω και ένα free link για το παραπάνω βιβλίο, μιας και αναφέρεται συχνά:

http://www.harvestfields.ca/ebook/02/014/09.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 01:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το παραπάνω που αναφέρεις δεν έχει σχέση με τον πνευματισμό ως πρώτη επαφή! Εδώ μιλάμε για τις μεθόδους που πρέπει να ακολουθήσει ο πνευματιστής προκειμένου να έρθει σε επαφή με πνεύματα. Ούτε λίγο ούτε πολύ υϊοθετείς την άποψη ότι περπατώντας ξυπόλυτος στα αγκάθια, μια ανώτερη δύναμη θα σε προστατέψει! Φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ας μην παραλογιζόμαστε. Αν ήταν εδώ ο (παμμέγιστος) Dr John Dee, θα μας έδινε την πραγματική διάσταση μιας τέτοιας ενασχόλησης.

Φίλε μου εδώ δεν πρόκειται να μείνουμε στο αν σταθείς ή όχι τυχερός ύστερα από μια επίκληση πνεύματος. Είναι αδικαιολόγητο το να λες σε κάποιον, "εμπρός, κάλεσε ένα πνεύμα και μην ανησυχείς, η Πρόνοια θα σε προστατέψει". Μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα αλλά η πραγματικότητα διαφέρει έτη φωτός από μια τέτοιοα θεώρηση. Αφορά τη ζωή σου ολόκληρη και δεν υπάρχουν πρόβες. Μια επίκληση πνεύματος ΑΠΑΙΤΕΙ προετοιμασία, καθορισμένα τελετουργικά, κύκλο προστασίας, αντικείμενα, ημέρα, ώρα, μήνα κλπ προκειμένου να είναι επιτυχής.

Φιλικά...


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 03:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Chastity

Πως είναι δυνατόν κάποιος πνευματιστής να καλεί ένα πνεύμα που αυτός δημιούργησε (παράγωγο της σκέψης του) και να καταλήγει στο ψυχιατρείο ή στο νοσοκομείο αναρρώνοντας από σωματικά τραύματα;



την πιθανοτητα να αυτοτραυματιζεται μεσα στο παραλληρημα την αποκλειεις?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 03:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

stanfromgreece

ΜΠΑΜ!!! χεχε... τον πρόλαβα εγώ...



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 05:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια επίκληση πνεύματος ΑΠΑΙΤΕΙ προετοιμασία, καθορισμένα τελετουργικά, κύκλο προστασίας, αντικείμενα, ημέρα, ώρα, μήνα κλπ προκειμένου να είναι επιτυχής.


Επίσης χρώματα και αρώματα, καθρέφτες και τάλισμαν, άμφια και κουδουνάκια, καθιερωμένα και καθαγιασμένα μελάνια, χαρτιά, πένες, ξίφη, λάδια, φωτιές, φώτα και τον μπατζανάκη του δαίμονα.

Μπερδεύεις την τυπολατρεία με την ουσία της επίκλησης. Το μόνο πράγμα που ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ είναι... ΕΣΥ. Ακόμα και η αντικειμενική ύπαρξη του πνεύματος δεν είναι προυπόθεση. (Ο Crowley δημιούργησε αρκετά μόνος του)

ΘΑ συνέχιζα αλλά το ότι αναφέρεις τον εμπειρικό "ντόκτορ Ντι" ως παμμέγιστο, μου προκαλεί τουλάχιστον χαμόγελα...

JBG έχω διαβάσει την ιστορία που αναφέρεις παραπάνω, με τον εξωγήινο δαίμονα, που επικαλείται έναν ασφαλιστή ζητώντας του χρυσό, και θεωρώντας τον ως δαίμονα. Πολύ καλή. Με προβλημάτισε πιο πολύ απ'όσο με διασκέδασε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 11:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ δηλαδή πιστεύεις πως δεν απαιτούνται αυτά για τα οποία μίλησε ο chastity? ας πούμε δεν νομίζεις πως είναι απαραίτητος ο κύκλος προστασίας για να μη σου έρθει ίσως κανένας ντουβρουτζάς?
quote:
Μπερδεύεις την τυπολατρεία με την ουσία της επίκλησης. Το μόνο πράγμα που ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ είναι... ΕΣΥ

με όλο το σεβασμό νομίζω ότι δεν μιλάμε εδώ για τυπολατρεία αλλά ίσως (συγχωρέστε την άποψη μίας άσχετης, υποθέσεις κάνω) ενίσχυση ενεργειών είτε λέγονται αρχάγγελοι είτε θεοί είτε όπως αλλιώς πιστεύει ο καθένας.

ίσως ακόμα κάνοντας ένα τελετουργικό να μας βοηθάει για την μεγαλύτερη συγκέντρωση μας, όπως και αν είναι να κάνουμε ένα τελετουργικό πρέπει να διαβάσουμε πολύ για να μαζέψουμε όλα τα απαραίτητα στοιχεία ή συστατικά άρα μεγαλύτερη γνώση πάνω σε αυτά τα θέματα και σίγουρα αυτό δεν είναι κακό.

Για μένα προσωπικά δεν είναι το θέμα τόσο αν τελικά συμφωνείς να ανάψεις τα κόκκινα κεριά την Τρίτη ή να βάλεις το κατάλληλο άρωμα να κάψει, και γενικά αν συμφωνείς να κάνεις ένα τελετουργικό ή όχι, αλλά πάνω απ' όλα ό,τι κάνεις να το κάνεις με προστασία και σεβασμό.

Ευχαριστώ



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 16:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ

...και τον μπατζανάκη του δαίμονα.



quote:

Το μόνο πράγμα που ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ είναι... ΕΣΥ.



συμφωνω απολυτα

ειναι τοσο απλο οσο φαινεται


quote:

JBG έχω διαβάσει την ιστορία που αναφέρεις παραπάνω, με τον εξωγήινο δαίμονα, που επικαλείται έναν ασφαλιστή ζητώντας του χρυσό, και θεωρώντας τον ως δαίμονα. Πολύ καλή. Με προβλημάτισε πιο πολύ απ'όσο με διασκέδασε.



καταπληκτικη!

και διδακτικη!


quote:

another star

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ δηλαδή πιστεύεις πως δεν απαιτούνται αυτά για τα οποία μίλησε ο chastity? ας πούμε δεν νομίζεις πως είναι απαραίτητος ο κύκλος προστασίας για να μη σου έρθει ίσως κανένας ντουβρουτζάς?



ειναι οπως στα λεει

κανενας κυκλος και καμια πενταλφα, εξαλφα, ή πολυγωνο δεν σε προστατευει απο τον εαυτο σου

για να σε βοηθησω οσον αφορα τον ντουβρουτζα, ο μυθος λεει οτι ο Βουδας καποτε μπηκε σε ενα σπηλαιο για να διαλογιστει και συναντησε την βασιλισα των δαιμονων

ειπε σε χρονο μηδεν ο,τι προσευχη γνωριζε, κατουρηθηκε επανω του και την εκανε τρεχοντας - ντουβρουτζας με τα ολα του

μετα την φωτιση του, ξαναπηγε στο σπηλαιο και η βασιλισα των δαιμονων ηταν εκει, αλλά δεν την φοβηθηκε

"δεν με φοβασαι?" ρωτησε η βασιλισα

"πως γινεται να φοβηθω κατι που ειναι δικο μου δημιουργημα?" απαντησε ο Βουδας


quote:

με όλο το σεβασμό νομίζω ότι δεν μιλάμε εδώ για τυπολατρεία αλλά ίσως (συγχωρέστε την άποψη μίας άσχετης, υποθέσεις κάνω) ενίσχυση ενεργειών είτε λέγονται αρχάγγελοι είτε θεοί είτε όπως αλλιώς πιστεύει ο καθένας.



οπως πιστευει ο καθενας

το ειπες μονη σου


εμας ομως τι μας ενδιαφερει (αν μας ενδιαφερει φυσικα), το τι πιστευει ο καθενας (όποιος και ναναι), ή η πραγματικοτητα?


quote:

ίσως ακόμα κάνοντας ένα τελετουργικό να μας βοηθάει για την μεγαλύτερη συγκέντρωση μας



εδω εχεις δικιο - τα τελετουργικα βοηθουν στην συγκεντρωση, αλλά και στην υποβολη


quote:

Για μένα προσωπικά δεν είναι το θέμα τόσο αν τελικά συμφωνείς να ανάψεις τα κόκκινα κεριά την Τρίτη ή να βάλεις το κατάλληλο άρωμα να κάψει, και γενικά αν συμφωνείς να κάνεις ένα τελετουργικό ή όχι, αλλά πάνω απ' όλα ό,τι κάνεις να το κάνεις με προστασία και σεβασμό.



ποιος ο λογος να καλεσεις καποιο πνευμα?

περιεργεια?

επιθυμια για αποκτηση ή κατακτηση?

δυναμη?

να βλαψεις καποιον?


- ολα εμπεριεχουν τον εγωισμο


για να βοηθησεις καποιον?

ποιος ο λογος να καλεσεις καποιο πνευμα, οταν γνωριζεις οτι ειναι μερος της θαλασσας του Θειου οπως κι εσυ, και στην οποια θαλασσα εχεις αμεση προσβαση χωρις μεσολαβητες?


εγω δεν θα παψω να συστηνω απο καρδιας: βγειτε εξω και αφεθειτε στην Φυση ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ, οπως ειπες

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 21:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα:

Φίλε jonniebegood ο αυτοτραυματισμός μπορεί να συμβεί, όχι όμως και οι δυσμενείς ψυχικές συνέπειες μιας αποτυχημένης επίκλησης. Επίσης είναι αδύνατο ένας πνευματιστής να προκαλέσει τον θάνατο στον ίδιο! Επίσης οπτικά και φυσικά φαινόμενα συμβαίνουν και παρουσία αρκετών ατόμων ταυτόχρονα. Δεν γίνεται επίκληση πάντοτε μόνον με ένα άτομο. Έτσι είναι (και πάλι) εξαιρετικά αδύνατο να βρίσκονται όλοι σε μαζική αυθυποβολή και να πλανώνται ταυτόχρονα όλοι τους.

Αν κατάλαβα καλά αποκλείεις την ύπαρξη τέτοιων οντοτήτων. Θέλεις να μας εξηγήσεις γιατί; Επίσης αν όπως ισχυρίζεσαι η επίκληση πνευμάτων είναι κάτι πολύ απλό κι εύκολο, τότε γιατί είναι τόσο μεμονωμένες οι επιτυχημένες επικλήσεις; Για να εξηγούμαι, αποτυχημένη θεωρώ την επίκληση που είτε το πνεύμα δεν εμφανίστηκε, είτε εμφανίστηκε αλλά η κατάληξη της "συνάντησης" ήταν αρνητική.

Φίλε ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ, τα τελετουργικά στοιχεία εν μέρει παίζουν όπως ήδη γράφτηκε υποστηρικτικό κι ενισχυτικό ρόλο σε μία επίκληση. Η τελετουργική μαγεία όμως και ο πνευματισμός συνίσταται στο να γνωρίζεις πως να χειριστείς και να εκμεταλλευτείς τουςε φυσικούς νόμους προς την επίτευξη κάποιου σκοπού (στην περίπτωσή μας επίκληση πνεύματος. Είναι γνωστό πως συγκεκριμένα αντικείμενα, σύμβολα, αρώματα, φράσεις κλπ λειτουργούν ως "δολώματα" σε μία επίκληση και πειθαναγκάζουν το πνεύμα. Συγκεκριμένα πνεύματα έχουν θετική προδιάθεση προς το τάδε άρωμα ή το δείνα σύμβολο. Όλα αυτά συντελούν στη δημιουργία μιας ασφαλούς πύλης μεταξύ των δύο κόσμων.

Είτε το θέλεις είτε όχι, στον πνευματισμό υπάρχουν συγκεκριμένοι νόμοι και τεχνικές που κάποιος πρέπει να ακολουθήσει προς την επίτευξη του σκοπού του. Επίσης δεν καταλαβαίνω τον χλευασμό για τον Dr Dee που αν μη τι άλλο θεωρείται βαθύς γνώστης του πνευματισμού. Θέλεις να το σχολιάσεις;

* Να σημειώσω γενικότερα πως αναφέρομαι στην επίκληση συγκεκεριμένων πνευμάτων (πχ του Amdusias κι όχι στη γιαγιά του τάδε ή στον θείο του δείνα...) καθώς αυτά σχετίζονται με την τελετουργική μαγεία, με τα Γριμμόρια klp(αλα Golden Dawn).


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 23:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Chastity.

Λόγω έλλειψης χρόνου θα πρέπει να περιμένεις έως την αύριο για την απάντησή μου. Θα σου ζητήσω όμως μέχρι τότε να συλλογιστείς αυτό:

Όταν οι αρχαίοι τελετουργοί των γριμμορίων μας προτρέπουν να φτιάξουμε έναν κύκλο, προσέχοντας να μην αφήσουμε κανένα άνοιγμα, τι εννοούσαν;
Γιατί αν το έλεγαν για το σχέδιο, τότε να αντικαταστήσουμε το παραδοσιακό κάρβουνο και την κιμωλία με ανεξίτηλο μαρκαδόρο!! Σε αφήνω να το σκεφτείς.

Μήπως αλήθεια ξέρεις και τη σημαίνει η φράση “cast a circle”;

Για τους Κέλλυ και Ντι τα λέμε αύριο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy