ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΣ….
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 21:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ριζιτις
μην μου συστηνεις καμια σελιδα!!
απο κατι τετοιες εκανα κατι χρονια στα ψυχιατρεια,αστο λοιπον
και το καλο σας,και αυτο που καταλαβα ,και αυτο που δεν καταλαβα!!

ναρκωτικα του μυαλου που αφορουν την αλλη ζωη δεν παιρνω πια!!
ουτε απο σενα ουτε απο τον απολογητη!!

σκεψου κατι τελευταιο φιλε!!

η ελευθερια σου θελει κοτσια να την αποκτησεις,και προπαντων ψυχικα
σε αυτην την κολοκοινωνια!!
και πιστεψε με αυτην δεν ειναι κοντα
σε αυτους οπου σαν αδυναμο ανθρωπακιπολυ ευκολα μπορεις να πας κοντα τους

με λιγο καθαρο μυαλο θα διαπιστωσεις οτι αυτοι ειναι γυπες που κατασπαραζουν τραυματισμενα ελαφια!!

ουτε αυτοι ουτε η κοσμοθεωρια τους!!πιστεψε με !
ουτε χριστοι ουτε πρασινα αλογα
ειναι σε θεση να βοηθησουν εναν ανθρωπο ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟς ΤΟΥΤΟΥ!!


θελει αρετη και τολμη η ελευθερια!!!


μα πολυ παρα πολυ σημερα!!

φιλε ριζιτις εισαι πολυ μακρια!!
απο την ουσια που επρεπε να εισαι!!

παρατησες την ελευθερια σου και σε καθοδηγουν γραφες καημενε!!

καταντια για το ανωτερο ον του συμπαντος

γραφες απατεωνων!που τα ψεμματα τους φαινονται χιλιοστο προς χιλιοστο!!

και εμεις ουτε τοσο δα καθαρο μυαλο!!

εβραιοι θεοι και περιουσιοι λαοι!!

εβραιοι και αυτοι που κυβερνουν τον κοσμο!!

τυχαιο θεικο συμβαν!!

μπραβο τους μαγκες!!
αποδειξη τους

ριζιτις,η μητερα μου,και πολλοι αλλοι!!

καλο βραδυ!!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 22:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Ο προσωπικός θεός είναι νεκρός διότι δεν υπήρξε ποτέ ως πραγματικός Θεός αλλά μόνον μέσα στην φαντασία των λαών του κόσμου.

Ο Θεός είναι ένα δημιούργημα του ανθρώπου για να εξηγήσει αυτά που δεν πιάνει το μυαλό του.

Η πραγματικότητα είναι τόσο πλούσια και πολυποίκιλη που δεν χωρά θεούς και δαίμονες.

Οι πιστεύοντες στον θεό πρέπει κάθε τρεις και λίγο να προσαρμόζουν τις θεωρίες τους ώστε να χωρούν τα νέα δεδομένα. Αυτό και μόνον αποτελεί τρανταχτή απόδειξη ότι ο "Θεός" υπάρχει μόνον στην φαντασία μερικών ανθρώπων.

Η επιστήμη με την σειρά της ανακαλύπτει νέα δυσκολοερμήνευτα από τις παραδοσιακές θρησκείες δεδομένα.
Το ανθρωποειδές που ανακαλύφθηκε στην Ινδονησία ύψους 1,20 και ηλικίας 1,5 εκατομμυρίων ετών θέτει νέα προβλήματα προς επίλυσην στην θρησκεία.

Από ποιά φυλή του Ισραήλ προήλθαν οι κοντοί άνθρωποι; (Για την θρησκεία των Εβραίων και των Χριστιανών)

Ο Θεός που τους έφιαξε κατ'εικόναν και ομοίωση ήταν "τάπας" ή ψηλός σαν κι εμάς;

Για να επανέλθουμε όμως στο θέμα μας, πιστεύω ότι ήλθε επιτέλους η εποχή να απορίψουμε όλες τις δεισιδαιμονίες που ταλαιπωρούν τον κόσμο. Από καφετζούδες μέχρι θρησκείες.
Οι Θεοί των λαών ανήκουν στην ιστορία της ανθρωπότητας.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 22:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Θεός είναι ένα δημιούργημα του ανθρώπου για να εξηγήσει αυτά που δεν πιάνει το μυαλό του.

Η πραγματικότητα είναι τόσο πλούσια και πολυποίκιλη που δεν χωρά θεούς και δαίμονες.



Τώρα τα έκανες ακόμη πιο μπερδεμένα.
Δηλαδή ότι δεν πιάνει το μυαλό του ανθρώπου είναι ύλη.
Από που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?
Επειδή έβλεπαν οι προτόγωνοι αστραπή και έπεφταν και την προσκυνούσαν?
Τα συμπεράσματα θα τα παίρνουμε από υποθετικές θεωρίες για την στάση των πρωτογόνων ή από την επιστήμη που θεωρεί αυτά τα προβλήματα άλυτα?

Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια όχι για να προσευχηθεί γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά της αλλά γιατί ξεκινώντας να παρατηρεί την ύλη ήλθε στο αδιέξοδο να μετρά το κενό, αφού τα πάντα όπως γνωρίζουμε είναι κενά και ζούμε σε οφθαλμαπάτη.

Και αν το κενό δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος αλλά μετριέται με την απόσταση της ύλης που το προσδιορίζει, πως να είναι μετρήσιμο το Πνεύμα?

Είναι πάλι σα να λέμε απορίπτουμε το κενό, τα πάντα είναι ύλη.
Κι όμως το κενό υπάρχει αυτούσιο , δεν είναι η έλλειψη της ύλης.

Είναι ο άνθρωπος και το σύμπαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 22:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια όχι για να προσευχηθεί γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά της αλλά γιατί ξεκινώντας να παρατηρεί την ύλη ήλθε στο αδιέξοδο να μετρά το κενό, αφού τα πάντα όπως γνωρίζουμε είναι κενά και ζούμε σε οφθαλμαπάτη.»

Η επιστήμη αγαπητέ, δεν ήρθε σε κανένα αδιέξοδο. Η επιστήμη συνεχίζει και θα συνεχίζει ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ, την αναζήτηση των ερωτημάτων που βασανίζουνε το μυαλό του ανθρώπου.

Εάν υπάρχει μια ελπίδα για τον άνθρωπο, στο να αποκρυπτογραφήσει το άγνωστο, να κατανοήσει περισσότερα για την εξέλιξη του, αυτή είναι η επιστήμη.

dimitris2:
«Και αν το κενό δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος αλλά μετριέται με την απόσταση της ύλης που το προσδιορίζει, πως να είναι μετρήσιμο το Πνεύμα?»

Τι πάει να πει άραγε «πνεύμα» αγαπητέ? Μήπως μπορείς να μας το εξηγήσεις τι εννοείς αλλά και από πού αντλείς στοιχεία?

Εγώ σου λέω πολύ απλά ότι «πνεύμα» είναι το αποτέλεσμα των νοητικών διαδικασιών του εγκεφάλου, ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Όταν νεκρώνεται ο εγκέφαλος, όταν η ύλη παύει να λειτουργεί εύρυθμα, τότε παύουνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Έχεις κάτι να μας πείσεις περί του αντιθέτου?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 23:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2:
«Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια όχι για να προσευχηθεί γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά της αλλά γιατί ξεκινώντας να παρατηρεί την ύλη ήλθε στο αδιέξοδο να μετρά το κενό, αφού τα πάντα όπως γνωρίζουμε είναι κενά και ζούμε σε οφθαλμαπάτη.»

Η επιστήμη αγαπητέ, δεν ήρθε σε κανένα αδιέξοδο. Η επιστήμη συνεχίζει και θα συνεχίζει ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ, την αναζήτηση των ερωτημάτων που βασανίζουνε το μυαλό του ανθρώπου.

Εάν υπάρχει μια ελπίδα για τον άνθρωπο, στο να αποκρυπτογραφήσει το άγνωστο, να κατανοήσει περισσότερα για την εξέλιξη του, αυτή είναι η επιστήμη.



Δεν είπα τίποτα αντίθετο, αλλά έγραψα απλά ότι "η επιστήμη ύλη ήλθε στο αδιέξοδο να μετρά το κενό, αφού τα πάντα όπως γνωρίζουμε είναι κενά και ζούμε σε οφθαλμαπάτη".
quote:

dimitris2:
«Και αν το κενό δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος αλλά μετριέται με την απόσταση της ύλης που το προσδιορίζει, πως να είναι μετρήσιμο το Πνεύμα?»

Τι πάει να πει άραγε «πνεύμα» αγαπητέ? Μήπως μπορείς να μας το εξηγήσεις τι εννοείς αλλά και από πού αντλείς στοιχεία?



Μα λέμε ότι δε ξέρουμε τι είναι το κενό. Εχεις και την πολυτέλεια να θες να γνωρίζουμε τι είναι πνεύμα?
Λύσε το πρώτο, που δεν το έχει λύσει η επιστήμη και θα λύσουμε και το δεύτερο.
quote:

Εγώ σου λέω πολύ απλά ότι «πνεύμα» είναι το αποτέλεσμα των νοητικών διαδικασιών του εγκεφάλου, ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Όταν νεκρώνεται ο εγκέφαλος, όταν η ύλη παύει να λειτουργεί εύρυθμα, τότε παύουνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Έχεις κάτι να μας πείσεις περί του αντιθέτου?



Φυσικά.
Εσύ παίρνεις τον νεκρό ή αυτόν που του έκαναν λοβοτομή για να λύσεις αυτά που ψάχνει η επιστήμη.
Σου λέω ότι σήμερα η επιστήμη δεν κολλάει στον άνθρωπο.
Κολλάει στην φύση. Οτι ολα είναι κενά.
Δεν είναι αυτά που βλέπουμε.

[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 01:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι περιμένεις αγαπητέ, να σε….καλέσουνε στην συντήρηση του «Αγίου»??

Ωχ ωχ ωχ!!! Για πες βρε! Θέλουμε αποκαλύψεις! Πως τον "συντηρούνε"; Τι ουσίες βάζουνε; Αντισυπτικό ή συντηριτικά που βάζουν στα φαγητά;

quote:

Σε περίμενα λίγο πιο έξυπνο φίλτατε, αλλά και εσύ μια από τα ίδια!

Πρώτον, ΤΙ πάει να πει «ιατροχειρούργοι»??? Τί διαφορά έχουν από τους απλούς χειρούργους? Το γνωρίζεις ή απλά αναμασάς?


Αν σκεφτείς ότι ο αδελφός μου είναι γιατρός, ναι νομίζω, πως εδώ με έπιασες αδιάβαστο.

Έλεος ρε Schwabe! Τίποτα πιο έξυπνο δεν μπορούσες να σκεφτείς για να "μου την πεις";


quote:

Δεύτερον, και επειδή μας είναι γνωστή Η ΨΕΥΔΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΗ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ να παρουσιάζει δήθεν «στοιχεία» που είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ, πες μας ΠΟΥ είναι τα πρακτικά αυτού του συνεδρίου?

ΠΟΥ μνημονεύεται ένα τόσο σημαντικό συνέδριο? Από ΠΟΙΑ ένωση χειρούργων έχει συνοδευτεί στα πρακτικά του? ΠΟΙΟΙ σημερινοί χειρούργοι γνωρίζουνε κάτι από αυτό το "συνέδριο"?


Στειλε mail στον ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΗ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΨΕΥΔΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΗ ΤΑΚΤΙΚΗ να στα στείλει βρε τα πρακτικά!


quote:

ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ λοιπόν ΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ του συνεδρίου, ειδάλλως λυπούμαι που απλά αναπαράγεις τα αίσχη και τα ψεύδη του ανώνυμου Απολογητή σας.

Είδες ε τι κακός άνθρωπος που είμαι;

Με το συμπάθειο κιόλας, ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ μου λέει όποιος μου τα σκάει για να του κάνω δουλειά. Εφόσον δεν μου τα σκας, μην απαιτείς κιόλας βρε αδελφέ!

Πάντως αν θες να μου τα σκάσεις εδώ είμαι, δεν φεύγω!

quote:

Τέτοιο «συνέδριο» ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΥΠΗΡΞΕ! Πρόκειται για ΨΕΥΔΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ και τίποτα περισσότερο.

Α ναι ε, για απέδειξέ το αυτό.

quote:

Κακομοίρηδες, είστε στον τοίχο με την ΜΟΥΜΙΟΛΑΤΡΕΙΑ σας και δεν ξέρετε τι να σκαρφιστείτε πια……

Αχ βρε Schwabe! Αχ βρε Schwabe! Καλά βρε να σε δουλεύει ο καλόπουλος πάει και έρχεται, αλλά να μας λες εμάς μουμιολάτρες χωρίς να αποδείξεις ότι το λείψανο είναι μούμια, ε βρε παιδί μου αυτό παραπάει!

Μην βιάζεσαι! Αν όντως έχεις δίκιο όπως πιστεύεις, τότε θα δικαιωθείς εν καιρώ, όταν μας αποδείξεις τα όσα επιθυμείς!

(σιγά μην δικαιωθείς ποτέ)

quote:

WWalker:
«Άντε βρε, σου 'φεξε πάλι! Τρέχα τώρα να κάνεις κανά τάμα να σε φωτίσει ο Θεός!»

Φτάνει που «φώτισε» εσένα! Έχουμε…..«τυφλωθεί» βρε από το «φως» σου, δεν θα πάρουμε άλλο!!


Προτιμάς το ηλεκτρικό, ε;

quote:

Αλήθεια, εκτός από πτώματα και κόκαλα, «θαυματουργές εικόνες» και άλλα ματζούνια, ΤΙ ΑΛΛΟ πρέπει κανείς να προσκυνά για να είναι ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΗΣ?

Όπα, τι έγινε ρε μεγάλε; Θυμηθήκαμε τα παλιά παρωχημένα επιχειρήματα περί ειδωλολατρείας τώρα;
Ξέρεις έχει μια διαφορά. Όση η αυτοθυσία από την αυτοκτονία.

Τον Velial μου θυμίζεις ρε Schwabe. Κι αυτός κάτι τέτοια έλεγε και τον πήραν στο ψιλό εδώ μέσα.

quote:

WWalker:
«Να και μια ξεγυρισμένη απάντηση στον καλόπουλο:»

Ποια είναι βρε η «ξεγυρισμένη» απάντηση? Η αναπαραγωγή των γνωστών μύθων και μυθοπλασιών?


Μωρέ επι της ουσίας έχεις κάτι να σχολιάσεις απ'το ξεσκέπασμα της μυθοπλασίας περί... μουμιοποίησης (να δω τι άλλη μπούρδα θα ακούσουμε εδώ μέσα) του Καλόπουλου και των συν αυτώ μυθοπλάστες;


quote:

Με αυτά βρε σας πείθουν? Τελικά, πολύ εύκολοι είστε αδερφέ μου!

Άσε φίλε, έρχεσαι δεύτερος!

quote:

WWalker:
«Με το συμπάθειο κιόλας, παρ'όλο που δεν "πάω" να σε ξεγελάσω, παραείσαι εύκολο θύμα βρε αδελφέ! Εδώ σε ξεγελάει ο αντεπιστήμονας ο κομπογιαννίτης ο Καλόπουλος με τα περί... μούμιας!!!!»

Ενώ εσένα σε «πείθει» ο……Απολογητής ε???

Σε πείθει για «ευωδιαστά πτώματα», για «ιερά κόκαλα» και…τα ζεστά χέρια!!



Δεν χρειάζεται να με πείσει εμένα ο απολογητής για τίποτα.
Πάντως ο Καλόπουλος να με πείσει, ούτε με σφαίρες αδελφάκι μου! Τέτοιο ξεπεσμένο άνθρωπο να το ρίχνει στις... μουμιοποιήσεις δεν έχω ξαναδεί!

quote:

Διότι, εάν δεν το γνωρίζεις, υπάρχουνε και……….. το «ζεστό αριστερό χέρι» της Αγ. Μαρίας Μαγδαληνής στην Σιμωνόπετρα αλλά ΚΑΙ……..το Αγιονέρι του Οσίου Δαβίδ που….(ακούστε φουρνάρηδες!!) ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΤΗ ΜΑΓΙΑ!!!!

Και ο βασιλικός ξέρεις αντικαθιστά την μαγιά.

Παράλογο και αυτό έτσι; Θαύμα μήπως;

Ή μήπως η Εκκλησία όταν το έλεγε δεν ήξερε τι έλεγε;

Τέλος πάντων.

quote:

Άντε βρε, άντε, μεταξύ των άλλων «θαυμάτων» τροποποιήσατε….ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΨΩΜΙΟΥ!!!!!

Λες ε;


Προσπάθα λίγο καλύτερα ρε Schwabe, μπας και δούμε τίποτα πιο σοβαρό για τα περί... μουμιοποίησης! Γέλοιο έχει η υπόθεση!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 01:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο προσωπικός θεός είναι νεκρός διότι δεν υπήρξε ποτέ ως πραγματικός Θεός αλλά μόνον μέσα στην φαντασία των λαών του κόσμου.

Μήπως να μας το αποδείξεις αυτό βρε αδελφέ; Λέω εγώ τώρα, θα καταφέρεις να κάνεις το τρομερό, να αποδείξεις ότι Θεός δεν υπάρχει;

quote:
Ο Θεός είναι ένα δημιούργημα του ανθρώπου για να εξηγήσει αυτά που δεν πιάνει το μυαλό του.

Πολύ ωραίος συλλογισμός! Παρακαλώ πολύ να δω τις προκείμενες, ή σε εμάς θα παρουσιάζεις μόνο το συμπέρασμα;

quote:
Η πραγματικότητα είναι τόσο πλούσια και πολυποίκιλη που δεν χωρά θεούς και δαίμονες.

Λέω εγώ τώρα, μήπως και εδώ θέλει κάτι παραπάνω από μια απλή διατύπωση της προσωπικής σου άποψης;

quote:
Οι πιστεύοντες στον θεό πρέπει κάθε τρεις και λίγο να προσαρμόζουν τις θεωρίες τους ώστε να χωρούν τα νέα δεδομένα. Αυτό και μόνον αποτελεί τρανταχτή απόδειξη ότι ο "Θεός" υπάρχει μόνον στην φαντασία μερικών ανθρώπων.

ΩΧ ΩΧ ΩΧ ΩΧ!!!!
ΠΩΣ ΤΟ 'ΠΕΣ ΑΥΤΟ;;;
ΜΑΣ ΒΡΗΚΕΣ "ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ";;;;

ΓΙΑ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΤΩΡΑ ΡΕ ΘΗΡΙΟ!!!!

quote:
Η επιστήμη με την σειρά της ανακαλύπτει νέα δυσκολοερμήνευτα από τις παραδοσιακές θρησκείες δεδομένα.
Το ανθρωποειδές που ανακαλύφθηκε στην Ινδονησία ύψους 1,20 και ηλικίας 1,5 εκατομμυρίων ετών θέτει νέα προβλήματα προς επίλυσην στην θρησκεία.

Ωραία. Ποια είναι αυτά τα ερωτήματα;

quote:
Από ποιά φυλή του Ισραήλ προήλθαν οι κοντοί άνθρωποι; (Για την θρησκεία των Εβραίων και των Χριστιανών)

Γιατί θα πρέπει να προήλθαν από την φυλή του Ισραήλ για να καταλάβω;

quote:
Ο Θεός που τους έφιαξε κατ'εικόναν και ομοίωση ήταν "τάπας" ή ψηλός σαν κι εμάς;

Τι να σου πω τώρα...
"Ψηλός σαν κι εμάς, και συγκεκριμένα σαν τον φίλο μας τον Ψηλό." θα σου πω.

Αλλά βλέπω τα περί "κατ' εικόναν και κατ ομοίωσην" βλέπω δεν γλίτωσαν ούτε και αυτό από τον καλό σου τον μύλο που τα αλέθει όλα και τα βγάζει χαζά.
Τι κρίμα που ο μύλος σου δεν μας φέρνει ποτέ αποδείξεις!

quote:

Για να επανέλθουμε όμως στο θέμα μας, πιστεύω ότι ήλθε επιτέλους η εποχή να απορίψουμε όλες τις δεισιδαιμονίες που ταλαιπωρούν τον κόσμο. Από καφετζούδες μέχρι θρησκείες.
Οι Θεοί των λαών ανήκουν στην ιστορία της ανθρωπότητας.

Κάτι τέτοια μας λέτε εδώ και 200 χρόνια "είναι καιρός και είναι καιρός".
Μήπως, λέω εγώ μήπως, είναι καιρός να μας αποδείξεις πως η θρησκεία είναι δεισιδαιμονία;

Παρακαλώ πάντως να δω προκείμενες στον συλλογισμό. Σκέτα συμπεράσματα δεν θέλω.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 03:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φιλε ριζιτις
μην μου συστηνεις καμια σελιδα!!
απο κατι τετοιες εκανα κατι χρονια στα ψυχιατρεια,αστο λοιπον
και το καλο σας,και αυτο που καταλαβα ,και αυτο που δεν καταλαβα!!

ναρκωτικα του μυαλου που αφορουν την αλλη ζωη δεν παιρνω πια!!
ουτε απο σενα ουτε απο τον απολογητη!!


ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΦΙΛΕ sakhs3 ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ !!!

ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΕΛΙΔΑ;;;;;;;;;;

ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΣΕ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ

ΑΠΟ ΠΟΥ ΩΣ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΗΝΕΣΕ ΣΕ ΕΜΕΝΑ!!!!

ΓΙΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΙΟΙ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΣΕΛΙΔΕΣ....

quote:
σκεψου κατι τελευταιο φιλε!!

η ελευθερια σου θελει κοτσια να την αποκτησεις,και προπαντων ψυχικα
σε αυτην την κολοκοινωνια!!
και πιστεψε με αυτην δεν ειναι κοντα
σε αυτους οπου σαν αδυναμο ανθρωπακιπολυ ευκολα μπορεις να πας κοντα τους

με λιγο καθαρο μυαλο θα διαπιστωσεις οτι αυτοι ειναι γυπες που κατασπαραζουν τραυματισμενα ελαφια!!


ΠΟΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΛΑΦΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΗΝΑ ΑΛΟΓΑ

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟ
ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!!

quote:
ουτε αυτοι ουτε η κοσμοθεωρια τους!!πιστεψε με !
ουτε χριστοι ουτε πρασινα αλογα
ειναι σε θεση να βοηθησουν εναν ανθρωπο ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟς ΤΟΥΤΟΥ!!


θελει αρετη και τολμη η ελευθερια!!!


μα πολυ παρα πολυ σημερα!!


ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ!!!!!!!!!

quote:
φιλε ριζιτις εισαι πολυ μακρια!!
απο την ουσια που επρεπε να εισαι!!

παρατησες την ελευθερια σου και σε καθοδηγουν γραφες καημενε!!

καταντια για το ανωτερο ον του συμπαντος

γραφες απατεωνων!που τα ψεμματα τους φαινονται χιλιοστο προς χιλιοστο!!

και εμεις ουτε τοσο δα καθαρο μυαλο!!

εβραιοι θεοι και περιουσιοι λαοι!!

εβραιοι και αυτοι που κυβερνουν τον κοσμο!!

τυχαιο θεικο συμβαν!!

μπραβο τους μαγκες!!
αποδειξη τους

ριζιτις,η μητερα μου,και πολλοι αλλοι!!

καλο βραδυ!!


ΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!
ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΚΙ ΟΛΟ!
ΠΟΥ ΜΙΛΙΣΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΓΡΑΦΕΣ
ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΝΤΑ!

ΕΧΕΙΣ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΙΛΕ.

ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ Ή ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΕΙΣ Ή ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ!


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 03:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

sakhs3


quote:

φιλε ριζιτις
μην μου συστηνεις καμια σελιδα!!
απο κατι τετοιες εκανα κατι χρονια στα ψυχιατρεια,αστο λοιπον
και το καλο σας,και αυτο που καταλαβα ,και αυτο που δεν καταλαβα!!

ναρκωτικα του μυαλου που αφορουν την αλλη ζωη δεν παιρνω πια!!
ουτε απο σενα ουτε απο τον απολογητη!!


ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΦΙΛΕ sakhs3 ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ !!!

ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΕΛΙΔΑ;;;;;;;;;;

ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΣΕ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ

ΑΠΟ ΠΟΥ ΩΣ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΗΝΕΣΕ ΣΕ ΕΜΕΝΑ!!!!

ΓΙΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΙΟΙ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΣΕΛΙΔΕΣ....

quote:
σκεψου κατι τελευταιο φιλε!!

η ελευθερια σου θελει κοτσια να την αποκτησεις,και προπαντων ψυχικα
σε αυτην την κολοκοινωνια!!
και πιστεψε με αυτην δεν ειναι κοντα
σε αυτους οπου σαν αδυναμο ανθρωπακιπολυ ευκολα μπορεις να πας κοντα τους

με λιγο καθαρο μυαλο θα διαπιστωσεις οτι αυτοι ειναι γυπες που κατασπαραζουν τραυματισμενα ελαφια!!


ΠΟΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΛΑΦΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΗΝΑ ΑΛΟΓΑ

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟ
ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!!

quote:
ουτε αυτοι ουτε η κοσμοθεωρια τους!!πιστεψε με !
ουτε χριστοι ουτε πρασινα αλογα
ειναι σε θεση να βοηθησουν εναν ανθρωπο ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟς ΤΟΥΤΟΥ!!


θελει αρετη και τολμη η ελευθερια!!!


μα πολυ παρα πολυ σημερα!!


ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ!!!!!!!!!

quote:
φιλε ριζιτις εισαι πολυ μακρια!!
απο την ουσια που επρεπε να εισαι!!

παρατησες την ελευθερια σου και σε καθοδηγουν γραφες καημενε!!

καταντια για το ανωτερο ον του συμπαντος

γραφες απατεωνων!που τα ψεμματα τους φαινονται χιλιοστο προς χιλιοστο!!

και εμεις ουτε τοσο δα καθαρο μυαλο!!

εβραιοι θεοι και περιουσιοι λαοι!!

εβραιοι και αυτοι που κυβερνουν τον κοσμο!!

τυχαιο θεικο συμβαν!!

μπραβο τους μαγκες!!
αποδειξη τους

ριζιτις,η μητερα μου,και πολλοι αλλοι!!

καλο βραδυ!!


ΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!
ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΚΙ ΟΛΟ!
ΠΟΥ ΜΙΛΙΣΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΓΡΑΦΕΣ
ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΝΤΑ!

ΕΧΕΙΣ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΙΛΕ.

ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ Ή ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΕΙΣ Ή ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ!


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

[/quote]


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 04:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
παρατησες την ελευθερια σου και σε καθοδηγουν γραφες καημενε

ΜΗΠΩΣ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΜΕΝΕ!

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ , ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΣΤ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!

ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΕΙΣ.

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΔΕΡΦΕ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ , ΑΝΘΡΩΠΗΝΑ ΤΑ ΛΑΘΗ...

ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΙΟΙ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΛΙΝΚ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ
ΔΙΟΤΙ ΧΡΙΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ RIZITIS ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΕΥΘΗΝΕΙΣ ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ!

ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ, ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΧΕΖΕΙ ΤΟΝ ΡΙΖΙΤΗ
ΑΛΛΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ ΑΠΕΥΘΗΝΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ!



Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 09:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο προσωπικός Θεός είναι έννοια ανεξάρτητη από θρησκείες. Γι' αυτό και έγραψα:
Η προσωπική θρησκευτικότητα (και ο προσωπικός Θεός κατά συνέπεια) είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Πρώτα απ' όλα πηγάζει - με ανθρωπολογικούς όρους - από το αίσθημα "Δέους" του Ανθρώπου μπροστά στον Κόσμο (Σύμπαν). Αυτό που έχει επικρατήσει διεθνώς να ονομάζεται "numinous": ένα μίγμα θαυμασμού/απορίας και αίσθησης της ελαχιστότητας του ανθρώπου μπροστά στην απεραντότητα του Σύμπαντος. Έπειτα αυτό συνδυάζεται με την «προσωπική θρησκευτική εμπειρία», τη «μυστική» (γιατί είναι ουσιαστικά ανέκφραστη) Επαφή με το θείο/Θεό/θεότητα και έτσι γεννιέται η προσωπική θρησκευτικότητα που είναι βασισμένη σε έναν προσωπικό Θεό.
Επειδή λοιπόν αυτή είναι προσωπική υπόθεση ο προσωπικός Θεός δεν μπορεί να σκοτωθεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 15:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anchor:
«Επειδή λοιπόν αυτή είναι προσωπική υπόθεση ο προσωπικός Θεός δεν μπορεί να σκοτωθεί.»

Μιλώντας για προσωπικό θεό και τον θάνατο του, αναφερόμαστε στην άποψη και περιεχόμενο που έχει καταγράψει ο Χριστιανισμός/Ιουδαϊσμός για την έννοια του Θεού.

Για παράδειγμα, οι απόψεις των Ελλήνων φιλοσόφων, που έρχονται σε πλήρη σύγκρουση με την Χριστιανική κοσμοθεώρηση, οι οποίες μας μιλούνε για την φιλοσοφική οντολογία του Θεού ή την προΰπαρξη της ψυχής, την αιωνιότητα του χρόνου και του κόσμου ή ότι ο θεός είναι το πρώτον ακίνητον κινούν, ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ «ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΘΕΟΥ».

Σε πλήρη αντίθεση, και όπως προκύπτει από τους Αποστόλους ή τους Πατέρες, ο Θεός του χριστιανισμού δεν είναι η ιδέα του αγαθού, όπως έλεγε ο Πλάτων, αλλά Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΘΕΟΣ, όπως αυτός εμφανίστηκε στους προφήτες της Πεντατεύχου.

Επομένως, δεν είναι μια προσωπική υπόθεση, αλλά είναι το βασικό θεμέλιο της χριστιανικής αποδοχής.

Και ως τέτοιος, προσωπικός, φρονώ ότι πιο νεκρός δεν γίνεται να είναι…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 18:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker,
Λες:
quote:
Μήπως να μας το αποδείξεις αυτό βρε αδελφέ; Λέω εγώ τώρα, θα καταφέρεις να κάνεις το τρομερό, να αποδείξεις ότι Θεός δεν υπάρχει;


Στον χώρο της Θρησκείας πρέπει να αποδείξεις αν υπάρχει Θεός.

Αν δεν το αποδείξεις δεν υπάρχει.

Εσείς βέβαια έχετε αποθέσει όλες τις ελπίδες σας στην Βίβλο. Σε μια συραφή από βιβλία που γράφτηκαν από έναν αμόρφωτο λαό: τους ΕΒΡΑΙΟΥΣ.

Αυτοί λοιπόν αποδεικνύουν δια της μεθόδου του "Έτσι είναι επειδή έτσι γουστάρω" ότι υπάρχει Θεός και δη Εβραίος. Δηλαδή ασχολείται μόνον με τον περιούσιο λαό του.

quote:
quote:Ο Θεός είναι ένα δημιούργημα του ανθρώπου για να εξηγήσει αυτά που δεν πιάνει το μυαλό του.

Πολύ ωραίος συλλογισμός! Παρακαλώ πολύ να δω τις προκείμενες, ή σε εμάς θα παρουσιάζεις μόνο το συμπέρασμα;


Η επιστήμη έχει εξηγήσει με τους γνωστούς νόμους της Φυσικής για το πως "δουλεύει" η Φύση. Πουθενά δεν ανακάλυψε κανέναν Θεό στην προσπάθειά της αυτήν να εξηγήσει την Φύση.

quote:
Από ποιά φυλή του Ισραήλ προήλθαν οι κοντοί άνθρωποι; (Για την θρησκεία των Εβραίων και των Χριστιανών)

Γιατί θα πρέπει να προήλθαν από την φυλή του Ισραήλ για να καταλάβω;


Διότι έτσι λέει η Βίβλος (γέννεσις κεφ. 9 & 10) ότι όλοι οι λαοί προέρχονται από τους Εβραίους.

Μην μου πεις ότι δεν ήξερες ότι οι Εβραίοι εκτός από τον Θεό τους σας έδωσαν και το "σπέρμα" τους; (με την έννοια της καταγωγής)

Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι οι απαντήσεις σας, που πηγάζουν από ένα κείμενο που γράφτηκε πριν από 2800 χρόνια από έναν αμόρφωτο λαό της ερήμου, θα είναι ανεπερκείς.


Φιλικά ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 19:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασίλη,

quote:

Στον χώρο της Θρησκείας πρέπει να αποδείξεις αν υπάρχει Θεός.

Μήπως μπερδεύεις την θρησκεία με τις επιστήμες φίλε; Λέω εγώ τώρα, μήπως;

Στον χώρο της Χριστιανικής Θρησκείας, δέχεσαι ότι Θεός υπάρχει και είναι ο Τριαδικός Θεός.
Στον χώρο της Ισλαμικής Θρησκείας, δέχεσαι ότι ο Θεός είναι ο Αλλάχ, και ο προφήτης του ο Μωάμεθ.
κλπ
Δηλαδή με άλλα λόγια, στον χώρο της θρησκείας δέχεσαι ότι Θεός υπάρχει (ανάλογα με την θρησκεία), κάνεις αρχικές παραδοχές σχετικά με αυτό. (πχ στον Ισλαμισμό, ότι ο Θεός είναι ένας, και ο μεγαλύτερος προφήτης του ο Αλλάχ, και η διδασκαλία του βρίσκεται στο Κοράνι).

quote:
Αν δεν το αποδείξεις δεν υπάρχει.

Λοιπόν αγαπητέ Βασίλη, εγώ σαν βλάκας που είμαι λέω:
μήπως με το σκεπτικό του "υπάρχει ότι αποδείξεις" τα ηλεκτρομαγνητικά κύμματα δεν υπήρχαν πριν αποδειχτεί η ύπαρξή τους;

Για πες το μας κι αυτό, και τότε θα τα έχω ακούσει όλα!!!

quote:
Εσείς βέβαια έχετε αποθέσει όλες τις ελπίδες σας στην Βίβλο. Σε μια συραφή από βιβλία που γράφτηκαν από έναν αμόρφωτο λαό: τους ΕΒΡΑΙΟΥΣ.

Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά μήπως αδελφάκι μου σου κάνανε κανά κακό οι Εβραίοι και τους μισείς τόσο;
Όσο για τους Εβραίους, δεν ξέρω αν στο πανε, αλλά είναι από τους πιο μορφωμένους λαούς σήμερα. Ανέκαθεν ήταν ένας έξυπνος λαός. Α ναι, και για να διαβάσεις το Τορά των Εβραίων θα πρέπει να έχεις μια μόρφωση, οπότε το "επιχείρημά" σου περί... αμόρφωτου λαού καταρρίπτεται.

quote:
Αυτοί λοιπόν αποδεικνύουν δια της μεθόδου του "Έτσι είναι επειδή έτσι γουστάρω" ότι υπάρχει Θεός και δη Εβραίος. Δηλαδή ασχολείται μόνον με τον περιούσιο λαό του.

Για ακόμη μια φορά, λέω, μήπως να μας αποδείξεις αυτό το οποίο λες με τόσο πάθος τόσο ενάντια στον Ιουδαισμό, όσο και ενάντια στον Θεό;

Ή μήπως βολεύτηκες τώρα με το να γράφεις μια χαζομάρα και όταν έρθει η ώρα για στοιχεία κάνεις την πάπια, όπως συνήθως;

quote:
quote: quote:Ο Θεός είναι ένα δημιούργημα του ανθρώπου για να εξηγήσει αυτά που δεν πιάνει το μυαλό του.

Πολύ ωραίος συλλογισμός! Παρακαλώ πολύ να δω τις προκείμενες, ή σε εμάς θα παρουσιάζεις μόνο το συμπέρασμα;

Η επιστήμη έχει εξηγήσει με τους γνωστούς νόμους της Φυσικής για το πως "δουλεύει" η Φύση. Πουθενά δεν ανακάλυψε κανέναν Θεό στην προσπάθειά της αυτήν να εξηγήσει την Φύση.


Άσε φιλαράκι, με την Φυσική έχω μεγαλύτερο πάθος από εσένα. Αν είναι να μου λες τέτοια παρ'το χαμπάρι ότι δεν τα τρώω.
Επίσης δεν ξέρω αν στο είπανε εκεί που τα σπούδασες (ότι σπούδασες τέλος πάντων), η Φυσική μελετάει φυσικά φαινόμενα. Δεν έχει δουλειά να αναλύει θρησκείες και να απαντάει ερωτήματα θρησκευτικού περιεχομένου...

Όσο για το τελευταίο σου το μαργαριτάρι περί... μη ανακάλυψης κανενός Θεού στην προσπάθειά της να εξηγήσει την Φύση, εγώ θα σε ρωτήσω λίγο πιο σοβαρά:

ΤΑ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΣ 'Η ΣΟΥ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝΕ;

quote:

quote: Γιατί θα πρέπει να προήλθαν από την φυλή του Ισραήλ για να καταλάβω;

Διότι έτσι λέει η Βίβλος (γέννεσις κεφ. 9 & 10) ότι όλοι οι λαοί προέρχονται από τους Εβραίους.


Ξεκόλα από αυτή την κοτσάνα. Εβραίοι είναι η φυλή που προήλθε μετά τον Αβραάμ, εκτός κι αν τα έχεις κάνει αχταρμά μέσα στο μυαλό σου και νομίζεις ότι ο Νώε είναι απόγονος του Αβραάμ.

Λέω και γω βρε παιδί μου, γιατί λέει τόσα πολλά μαζεμένα ανέκδοτα αυτός ο άνθρωπος! Τώρα το κατάλαβα: άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις!

quote:
Μην μου πεις ότι δεν ήξερες ότι οι Εβραίοι εκτός από τον Θεό τους σας έδωσαν και το "σπέρμα" τους; (με την έννοια της καταγωγής)

Με την άλλη έννοια να προσέχεις λίγο περισσότερο τι αμολάει το στοματάκι σου.

quote:
Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι οι απαντήσεις σας, που πηγάζουν από ένα κείμενο που γράφτηκε πριν από 2800 χρόνια από έναν αμόρφωτο λαό της ερήμου, θα είναι ανεπερκείς.

Α ναι ε; 2800 χρόνια πριν!
Κοίταξε να δεις: να 'ναι καλά ο φίλος μας ο Schwabe, διαφωνεί μαζί σου. Ξέρεις γιατί; Γιατί σύμφωνα με την "μελέτη" που έχει κάνει, όλα αυτά έγιναν γύρω στο 500 πΧ, οπότε πάμε κάπου 2500 χρόνια, άρα 300 χρόνια απόκλιση!
Ούτε μεταξύ σας δεν συμφωνείτε στις... αναλύσεις σας περί ημερομηνιών!

Γι' αυτό σταμάτα τώρα να "συμβιβάζεσαι" με την ιδέα ότι σου φταίνε οι Χριστιανοί που άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις, και ρίξτο στο ΣΟΒΑΡΟ διάβασμα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 20:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Όσο για τους Εβραίους, δεν ξέρω αν στο πανε, αλλά είναι από τους πιο μορφωμένους λαούς σήμερα. Ανέκαθεν ήταν ένας έξυπνος λαός.»

Σήμερα λοιπόν, ΝΑΙ. Τότε? Έξυπνοι και μορφωμένοι ή απλά καλοί αντιγραφείς?

Σχετικά στοιχεία φίλτατε? Η και εδώ χρειάζεται…..πίστη??

Όσο για την «εξυπνάδα» που λες, να υποθέσουμε ότι την κρίνεις βάση των «Θεϊκών κατασχέσεων» που επαγγέλλονται εκ της Πεντατεύχου τους?

Να υποθέσω ότι την κρίνεις βάση του γεγονότος ότι ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ( που κατέστη δημοφιλής ΟΧΙ από τους Εβραίους ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΕΝΟΥΣ ΛΑΟΥΣ!!) δεν έχουνε να υποδείξουνε ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟ?

Η έχουμε χάσει τα λόγια του αντίστοιχου Πλάτωνα και Αριστοτέλη?

Τέλος, να υποθέσουμε ότι κρίνεις την εξυπνάδα και την ευφυΐα βάση των περιγραφών όπου απλά αναλύεται Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΥΗΜΕΡΙΑ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ (οι οποίοι και θα υποστούνε τις ληστρικές ορέξεις των απολίτιστων και «έξυπνων» Εβραίων..), και η ύπουλη και «θεϊκά αποδεκτή» στάση των νομάδων?

Δεν έχω τίποτα με τους Εβραίους, αλλά….ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!!!

WWalker:
«Κοίταξε να δεις: να 'ναι καλά ο φίλος μας ο Schwabe, διαφωνεί μαζί σου. Ξέρεις γιατί; Γιατί σύμφωνα με την "μελέτη" που έχει κάνει..»

Να σε διορθώσω αγαπητέ, ώστε τα όσα λες να έχουνε και κάποια στοιχειώδη βάση: δεν έκανα καμία μελέτη, αλλά απλά γνωστοποίησα μελέτες και αποδεικτικά στοιχεία τρίτων.

Ως συνήθως, βιάζεσαι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 20:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

anchor:
«Επειδή λοιπόν αυτή είναι προσωπική υπόθεση ο προσωπικός Θεός δεν μπορεί να σκοτωθεί.»
Μιλώντας για προσωπικό θεό και τον θάνατο του, αναφερόμαστε στην άποψη και περιεχόμενο που έχει καταγράψει ο Χριστιανισμός/Ιουδαϊσμός για την έννοια του Θεού.
Για παράδειγμα, οι απόψεις των Ελλήνων φιλοσόφων, που έρχονται σε πλήρη σύγκρουση με την Χριστιανική κοσμοθεώρηση, οι οποίες μας μιλούνε για την φιλοσοφική οντολογία του Θεού ή την προΰπαρξη της ψυχής, την αιωνιότητα του χρόνου και του κόσμου ή ότι ο θεός είναι το πρώτον ακίνητον κινούν, ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ «ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΘΕΟΥ».

Λάθος. Η ιδέα του προσωπικού θεού υπάρχει σε μύριες παραδόσεις, 'οχι χριστιανικές. Καί σε Ελληνικές. Όσο για τη φιλοσοφία:
1ον μη τη μπερδεύεις με τη θρησκεία
2ον και βέβαια και Έλληνες φιλόσοφοι μίλησαν γι' αυτά. Απλά δεν έχεις τα έργα τους αλλά βιβλία που γράφουν για εκείνα (επιλεκτικά)
Διάβασε Τιμαίο του Πλάτωνα και το ξανακουβεντιάζουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 21:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Όσο για τους Εβραίους, δεν ξέρω αν στο πανε, αλλά είναι από τους πιο μορφωμένους λαούς σήμερα. Ανέκαθεν ήταν ένας έξυπνος λαός.»

Σήμερα λοιπόν, ΝΑΙ. Τότε? Έξυπνοι και μορφωμένοι ή απλά καλοί αντιγραφείς?

Σχετικά στοιχεία φίλτατε? Η και εδώ χρειάζεται…..πίστη??

Όσο για την «εξυπνάδα» που λες, να υποθέσουμε ότι την κρίνεις βάση των «Θεϊκών κατασχέσεων» που επαγγέλλονται εκ της Πεντατεύχου τους?

Να υποθέσω ότι την κρίνεις βάση του γεγονότος ότι ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ( που κατέστη δημοφιλής ΟΧΙ από τους Εβραίους ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΕΝΟΥΣ ΛΑΟΥΣ!!) δεν έχουνε να υποδείξουνε ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟ?

Η έχουμε χάσει τα λόγια του αντίστοιχου Πλάτωνα και Αριστοτέλη?

Τέλος, να υποθέσουμε ότι κρίνεις την εξυπνάδα και την ευφυΐα βάση των περιγραφών όπου απλά αναλύεται Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΥΗΜΕΡΙΑ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ (οι οποίοι και θα υποστούνε τις ληστρικές ορέξεις των απολίτιστων και «έξυπνων» Εβραίων..), και η ύπουλη και «θεϊκά αποδεκτή» στάση των νομάδων?

Δεν έχω τίποτα με τους Εβραίους, αλλά….ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!!!


Χαλάρωσε Schwabe.
Δεν κάνω σύγκριση Ελλήνων-Εβραίων.
Κάτι τέτοιο θα ήταν ηλίθιο για έναν πολύ απλό λόγο: είμαι έλληνας.

Δεν κρίνω από το γεγονός ότι για τα δικά σου δεδομένα γράψανε την βίβλο.
Κρίνω από το γεγονός ότι οι ραββίνοι τους ήταν τέρατα μόρφωσης για την εποχή τους. Σε σχέση με τους υπόλοιπους λαούς, ήταν ένας ικανοποιητικά μορφωμένος λαός.
Με αυτό δεν εννοώ ότι ο κάθε εβραίος της εποχής ήξερε γράμματα. Εννοώ ότι δεν ήταν στα χάλια των σαρματών ή των γαλατών που μόνο να βγάζουν κραυγές ξέρανε.
Με αυτό το σκεπτικό, ναι, ήταν και πολύ μορφωμένος και έξυπνος λαός.

Πάντως ρε μπαγάσα, κατευθείαν, μόλις άκουσες για εβραίους, ξύπνισε ο "έλληνας" μέσα σου!

Μην με βάζεται να απολογούμαι για τους Εβραίους. Από την μια δεν το χρειάζονται, και από την άλλη δεν μου αρέσει.

quote:
WWalker:
«Κοίταξε να δεις: να 'ναι καλά ο φίλος μας ο Schwabe, διαφωνεί μαζί σου. Ξέρεις γιατί; Γιατί σύμφωνα με την "μελέτη" που έχει κάνει..»

Να σε διορθώσω αγαπητέ, ώστε τα όσα λες να έχουνε και κάποια στοιχειώδη βάση: δεν έκανα καμία μελέτη, αλλά απλά γνωστοποίησα μελέτες και αποδεικτικά στοιχεία τρίτων.

Ως συνήθως, βιάζεσαι.


Τα οποία τι λένε ρε Schwabe? Ότι την Βίβλο την γράψανε οι ραββίνοι το 800 πΧ;

Λέω γιατί εμμένα μου έλεγες ότι το όλο συμβάν με τον Μωυσή τοποθετείται κάπου στο 500 πΧ.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 22:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να υποθέσω ότι την κρίνεις βάση του γεγονότος ότι ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ( που κατέστη δημοφιλής ΟΧΙ από τους Εβραίους ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΕΝΟΥΣ ΛΑΟΥΣ!!) δεν έχουνε να υποδείξουνε ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟ?
Η έχουμε χάσει τα λόγια του αντίστοιχου Πλάτωνα και Αριστοτέλη?

Απλά δεν τους ξέρεις. Όταν δεν ξέρουμε κάτι κοιτάμε να μάθουμε, δεν κάνουμε επιδείξεις άγνοιας.
Πάρε μια "Εισαγωγή στη Φιλοσοφία", αρχισε από τον Φίλωνα Αλεξάνδριας και φτάσε στο Μεσαίωνα για Εβραίους φιλόσοφους με την Ελληνική έννοια. Πιο πριν στη βιβλική γραμματεία υπάρχει φιλοσοφία.
Μπορεί η εβραϊκή φιλοσοφία να ξεκίνησε ως θεολογία αλλά είχαν και φιλοσόφους. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. (Άσε και που η Ελληνική ξεκίνησε από τους "θεολογούντες" - Φερεκύδη, Ησίοδο, Μουσαίο, Ορφέα, Λίνο κτλ. Διάβασε τους Βίους Φιλοσόφων του Διογέννη Λαέρειου να βεβαιωθείς για Έλληνες "θεολόγους".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 23:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker,

quote:
Στον χώρο της Χριστιανικής Θρησκείας, δέχεσαι ότι Θεός υπάρχει και είναι ο Τριαδικός Θεός.

Θα ήταν ωραία εάν ήταν τόσο απλό.
Όμως στον χώρο αυτόν κάποιοι σας είπαν ότι υπάρχει Θεός και δη Εβραίος, και εσείς το χάψατε. Σας έγραψαν κι ένα σωρό μυθοπλασίες για την δημιουργία του κόσμου από αυτόν τον Θεό, και εσείς το ξαναχάψατε.

Στην ουσία οι αποδείξεις σας είναι μέσα στην Παλαιά Διαθήκη. Μια συράφή βιβλίων ενός αμόρφωτου λαού της ερήμου. Λαού που είναι γνωστός μόνον για τον φανατισμό του και την επιμονή του στις αρχές του. Γι'αυτό και έπεσε θύμα του ιερατείου του που με την δημιουργία ενός Θεού προσπάθησε να ελέγξει τον λαό.

Λες:

quote:
Λοιπόν αγαπητέ Βασίλη, εγώ σαν βλάκας που είμαι λέω:
μήπως με το σκεπτικό του "υπάρχει ότι αποδείξεις" τα ηλεκτρομαγνητικά κύμματα δεν υπήρχαν πριν αποδειχτεί η ύπαρξή τους;

Θέλεις να πεις ότι υπάρχει Θεός και απλά δεν μπορούμε να τον δούμε;

Τότε πως τον έβλεπαν και συνομιλούσαν μαζί του την εποχή της Βίβλου;


quote:
Για ακόμη μια φορά, λέω, μήπως να μας αποδείξεις αυτό το οποίο λες με τόσο πάθος τόσο ενάντια στον Ιουδαισμό, όσο και ενάντια στον Θεό;

Τι να αποδείξω αυτά που λέει η Βίβλος και η Καινή Διαθήκη;
Οτι ο Θεός είναι Εβραίος και ασχολείται μόνον με τον περιούσιο λαό του;
Να πας να διαβάσεις την Βίβλο για να ανοίξουν τα μάτια σου.

Δεν έχω τίποτε με τους Εβραίους και τον Θεό τους (και σας).
Εσείς μόνον μην αρνείστε ότι είσαστε θύματα του Εβραικού Ιερατείου. Συμβιβαστήτε με τον Εβραίο Θεό σας. Δεχτήτε τον όπως είναι. Δεν είναι κακό να είναι κάποιος Εβραίος.
Εντάξει, σας εξαπάτησαν και δεν σας το είπαν στο σχολείο.
Εσείς όμως γιατί δεν πήρατε τα αυθεντικά κείμενα να τα διαβάσετε και να βρείτε την αλήθεια μόνοι σας. Δεν είναι ποτέ δυνατόν οι Χριστόδουλοι να σας πουν ότι ο θεός σας είναι Εβραίος. Θα χάσει τους πελάτες του.

Εσείς όμως μην απεχθάνεσθε την αλήθεια. Μεγαλώσατε με ψέματα. Είναι καιρός να το ψάξετε λίγο παραπάνω.

Βασίλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 23:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να το θέσουμε διαφορετικά.

Πρέπει ο άνθρωπος να είναι αντιγραφέας των γονιών του ή να παίρνει δική του θέση στη ζωή έστω και αντίθετη όταν μεγαλώνει?

Δηλαδή αν ο πρώτος άνθρωπος ήταν ιρλανδός, δεν θα σήμαινε ότι και τα δις των ανθρώπων σήμερα θα είχαν κάποια σχέση με ιρλανδία και θα έπρεπε να είναι φαν αυτής?

Οι εβραίοι διαμαρτύρονται ότι οι χριστιανοί στις ακολουθείες τους και ειδικά της Μ. εβδομάδας προσβάλουν το έθνος τους και τη θρησκεία τους.

Δηλαδή τι σχέση έχουν οι χριστιανοί με τους εβραίους όταν λένε στα τροπάριά τους "λαός ιουδαίων άπιστος και δυσεβής"?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 00:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anchor:
«Η ιδέα του προσωπικού θεού υπάρχει σε μύριες παραδόσεις, 'οχι χριστιανικές. Καί σε Ελληνικές.»

Υπάρχει, και υπάρχει σε όλα τα Αβρααμικά παρακλάδια. Και αυτά, είναι όντως πολλά.

Κατά τα άλλα, μήπως μπορείς να μας υποδείξεις ΠΟΥ εντοπίζεται στην Ελληνική κοσμοθεώρηση ο Προσωπικός Θεός ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΛΑΟ ΚΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΠΛΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΡΙΕΥΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΛΑΚΕΡΟ?

Θα αναμένω αγαπητέ.

anchor:
«Διάβασε Τιμαίο του Πλάτωνα και το ξανακουβεντιάζουμε.»

Γιατί δεν διαβάζεις Επίκουρο? Γιατί δεν διαβάζεις Αναξαγόρα? Γιατί δεν διαβάζεις Ηράκλειτο?

Σε κάθε περίπτωση, τι σχέση έχει ο «Θεός» και τα φιλοσοφικά κατηγορήματα που αποδίδει ο Πλάτων με τις σχολαστικές ακρότητες και τις νεκραναστάσεις που πρεσβεύει ο ιουδαιοχριστιανισμός?

Λάθος πόρτα χτυπάς αγαπητέ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 00:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Κρίνω από το γεγονός ότι οι ραββίνοι τους ήταν τέρατα μόρφωσης για την εποχή τους. Σε σχέση με τους υπόλοιπους λαούς, ήταν ένας ικανοποιητικά μορφωμένος λαός.»

Σε ΤΙ ήταν «τέρατα» παρακαλώ? ΤΙ ήταν αυτό που δεν ανέδειξαν οι Ασσύριοι και οι Αιγύπτιοι ιερείς και το ανέδειξαν (αντέγραψαν..) τα «τέρατα» που λες φίλτατε?

Προτρέχεις αγαπητέ, και αδικείς πρωτίστως τον εαυτό σου.

WWalker:
«Πάντως ρε μπαγάσα, κατευθείαν, μόλις άκουσες για εβραίους, ξύπνισε ο "έλληνας" μέσα σου!»

Δεν μου αρέσουνε οι «στρογγυλεύσεις» που τείνουν να ωραιοποιήσουνε τους (δήθεν) συγγραφείς της (υποτιθέμενης) Αγίας Γραφής. Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά, και θα πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός.

WWalker:
«….Λέω γιατί εμμένα μου έλεγες ότι το όλο συμβάν με τον Μωυσή τοποθετείται κάπου στο 500 πΧ.»

Τζάμπα μην με κουράζεις. Τα έχω πει ουκ ολίγες φορές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 00:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anchor:
«Απλά δεν τους ξέρεις. Όταν δεν ξέρουμε κάτι κοιτάμε να μάθουμε, δεν κάνουμε επιδείξεις άγνοιας.»

Ουδείς αλάθητος αγαπητέ. Ας δούμε λοιπόν τι εννοείς.

anchor:
«Πάρε μια "Εισαγωγή στη Φιλοσοφία", αρχισε από τον Φίλωνα Αλεξάνδριας και φτάσε στο Μεσαίωνα για Εβραίους φιλόσοφους με την Ελληνική έννοια. Πιο πριν στη βιβλική γραμματεία υπάρχει φιλοσοφία.»

Κατ’αρχάς θα πρέπει να μάθεις ότι για τον ιουδαϊσμό η φιλοσοφία ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΔΕΚΑΝΙΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ, και τίποτα περισσότερο. Το ίδιο βέβαια ισχύει ΚΑΙ για τον χριστιανισμό.

Ωστόσο, ας πούμε λίγα πράγματα, μιας και το θέμα έχει και μια άλλη διάσταση. Ο κλάδος της θρησκειολογίας που επιχειρεί φιλοσοφική θεώρηση του θρησκευτικού φαινομένου ονομάζεται φιλοσοφία της θρησκείας. Η διαφοροποίησή της από τους άλλους θρησκειολογικούς κλάδους έγκειται στη μεθοδολογία που είναι αυστηρά φιλοσοφική, επειδή κάνει αποκλειστικά χρήση του ορθού λόγου για να ερμηνεύσει το θρησκευτικό γεγονός και υποβάλλει στην αυστηρή βάσανο του κριτικού στοχασμού κάθε πτυχή της θρησκευτικότητας.

Παρότι η φιλοσοφική θεώρηση της θρησκείας είναι φαινόμενο πανάρχαιο, ωστόσο η αυτονόμηση του κλάδου της φιλοσοφίας της θρησκείας εντοπίζεται στο νεότερο δυτικοευρωπαϊκό πολιτισμό ως παρεπόμενο της εκκοσμίκευσης. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο όρος "φιλοσοφία της θρησκείας" ("Religionsphilosophie") παρουσιάζεται για πρώτη φορά μόλις το 1799 στο πλαίσιο του διαφωτισμού της νεοτερικότητας.

Δύο βασικές μορφές της φιλοσοφίας της θρησκείας είναι η φυσική θρησκεία του ευρωπαϊκού διαφωτισμού και η θρησκευτική φιλοσοφία του δυτικοευρωπαϊκού χριστιανισμού.

Όταν δίνεται έμφαση στη φιλοσοφία αντί στη θρησκεία, τότε πια ως φιλοσοφία της θρησκείας νοείται η "θρησκεία των φιλοσόφων" που αποκαλείται φυσική θρησκεία και αναπτύσσεται από Βρετανούς εμπειριστές και Γάλλους εγκυκλοπαιδιστές το 17ο-18ο αι. Κύριο γνώρισμά της είναι η άσκηση κριτικής επί της θετικής θρησκείας, της παραδοσιακής μορφής της θεσμοποιημένης θρησκευτικότητας, που προκαλεί δυσφορία στο διαφωτισμένο Ευρωπαίο.

Γι' αυτό επιχειρείται η αντικατάστασή της με τη φυσική θρησκεία, δηλαδή το σύνολο των θρησκευτικών πεποιθήσεων που αρμόζουν στην ανθρώπινη φύση και στον ορθό λόγο.

Με λίγα λόγια, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΙΟΥΔΑΙΣΜΟ ή ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ!!

Μιλάς για τον Φίλωνα τον Ιουδαίο, ο οποίος έχει ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ, όπως άλλωστε και ο περιπατητικός Αριστόβουλος. Μπορείς να μας υποδείξεις κάποιο γνήσιο τέκνο της «Εβραϊκής φιλοσοφίας» ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΙΣΤΕΣ ΙΟΥΔΑΙΟΥΣ??

Είναι γνωστές οι επιρροές των δυο, όπως επίσης είναι γνωστό ότι δεν άφησαν έργα που να αποτελούνε φάρους γνώσης αλλά εισήγαγαν π.χ. την αλληγορία στον ιουδαϊσμό θέλοντας έτσι να εξευγενίσουν το άχαρο ιουδαϊκό μυθολογικό υπόβαθρο.

Εάν αυτός είναι ο «φιλόσοφος» που έχεις να αναδείξεις με τόσο στόμφο αγαπητέ…..ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ!!

anchor:
«Μπορεί η εβραϊκή φιλοσοφία να ξεκίνησε ως θεολογία αλλά είχαν και φιλοσόφους.»

ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί?? Υπέδειξε μας λοιπόν αυτά τα «άγνωστα τέρατα» που αγνοούμε!

Άντε να δούμε….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 10:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

anchor:
«Απλά δεν τους ξέρεις. Όταν δεν ξέρουμε κάτι κοιτάμε να μάθουμε, δεν κάνουμε επιδείξεις άγνοιας.»
Ουδείς αλάθητος αγαπητέ. Ας δούμε λοιπόν τι εννοείς.
anchor:
«Πάρε μια "Εισαγωγή στη Φιλοσοφία", αρχισε από τον Φίλωνα Αλεξάνδριας και φτάσε στο Μεσαίωνα για Εβραίους φιλόσοφους με την Ελληνική έννοια. Πιο πριν στη βιβλική γραμματεία υπάρχει φιλοσοφία.»
...
ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί?? Υπέδειξε μας λοιπόν αυτά τα «άγνωστα τέρατα» που αγνοούμε!
Άντε να δούμε….

Θα πρέπει να ορίσεις το "κριτήριό" σου γιατί ο υπόλοιπος κόσμος θεωρεί ιουδάϊκή φιλοσοφία πολλά πράγματα που μάλλον αρνείσαι. Μόνο που δεν είσαι εσύ εκείνος που ορίζει το ποιος είναι φιλόσοφος και ποιος όχι.
Ο Φίλωνας ήταν ιουδαίος. Η φιλοσοφία του ανήκει στην Ελληνική φιλοσοφία αλλά θεωρείται "ιουδαϊο-ελληνική". Εσύ όμως ζήτησες "Εβραίο" (φυλετικά) φιλόσοφο (πλην βίβλου), δεν μίλησες για το είδος της φιλοσοφίας του, και σου έδειξα. Αυτό ήταν το κριτήριό μου. Εσύ αλλάζεις διαρκώς τους κανόνες γιατί δεν "σου κάθονται".
Υπήρχαν θα τους βρεις αν ψάξεις ως "ιουδαϊκή φιλοσοφία" (Jewish Philosophy), να ένα δείγμα: http://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_philosophy
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 10:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να το θέσουμε διαφορετικά.
Πρέπει ο άνθρωπος να είναι αντιγραφέας των γονιών του ή να παίρνει δική του θέση στη ζωή έστω και αντίθετη όταν μεγαλώνει?

Ο καθένας κρίνεται από αυτά που λέει και κάνει.
Οι γονείς έχουν την ευθύνη, και το να κάνεις "αντίγραφο" το παιδί σου είναι τάση από τη φύση (γονίδια). Πόσο χαίρεται ο γονιός όταν το παιδί του μοιάζει; Πέρα από αυτό το πρόβλημα είναι να καθοδηγηθεί το παιδί ώστε να αποκτήσει κρίση. Διαφορετικά θα βρεθούν άνθρωποι που θα εκμεταλλευτούν την αδυναμία κρίσης. Έτσι το παιδί μαθαίνει, και τι μαθαίνει; Μα το κριτήριο των γονιών, αυτό έχουν, αυτό μπορούν να δώσουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 13:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ΤΙ ήταν «τέρατα» παρακαλώ? ΤΙ ήταν αυτό που δεν ανέδειξαν οι Ασσύριοι και οι Αιγύπτιοι ιερείς και το ανέδειξαν (αντέγραψαν..) τα «τέρατα» που λες φίλτατε?

Προτρέχεις αγαπητέ, και αδικείς πρωτίστως τον εαυτό σου.


Γιατί εμείς τι κάναμε; Τα μαθηματικά ατόφια από τους Βαβυλώνιους τα πείραμε. Τους αλγορίθμους ένα ξεπατήκωμα τους κάναμε από τους λαούς της Μεσοποταμίας.
Να 'ναι καλά ο μηχανισμός των αντικυθήρων μας έβγαλε ασπροπρόσωπους.

Σύγκριση όπως σου είπα, δεν κάνω με μας τους Έλληνες ή με τους Ρωμαίους. Κάνω με τους βαρβάρους της εποχής.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 13:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Στον χώρο της Χριστιανικής Θρησκείας, δέχεσαι ότι Θεός υπάρχει και είναι ο Τριαδικός Θεός.

Θα ήταν ωραία εάν ήταν τόσο απλό.
Όμως στον χώρο αυτόν κάποιοι σας είπαν ότι υπάρχει Θεός και δη Εβραίος, και εσείς το χάψατε.


Εδώ θα πω το ωραίο:

ΞΥΠΝΑ ΒΑΣΙΛΗ!!!!!!!!! Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΟΣ!

quote:
Σας έγραψαν κι ένα σωρό μυθοπλασίες για την δημιουργία του κόσμου από αυτόν τον Θεό, και εσείς το ξαναχάψατε.

Είδες τι κουτορνίθια που είμαστε, ε;

Εσύ άραγε πως βγήκες τόσο έξυπνος και τα πήρες όλα χαμπάρι βρε παιδί μου;

quote:
Στην ουσία οι αποδείξεις σας είναι μέσα στην Παλαιά Διαθήκη.

Μήπως να μας τις αναφέρεις;
Λέω γιατί όταν φτάσει το θέμα σε αποδείξεις, μας "παραπέμπεις" αλλού...


quote:
Μια συράφή βιβλίων ενός αμόρφωτου λαού της ερήμου.

Είσαι λίγο αντισημίτης ή μου φαίνεται;

quote:
Λαού που είναι γνωστός μόνον για τον φανατισμό του και την επιμονή του στις αρχές του. Γι'αυτό και έπεσε θύμα του ιερατείου του που με την δημιουργία ενός Θεού προσπάθησε να ελέγξει τον λαό.

Σίγουρα είσαι αν κρίνω από τα παραπάνω.

quote:
Λες:

quote:Λοιπόν αγαπητέ Βασίλη, εγώ σαν βλάκας που είμαι λέω:
μήπως με το σκεπτικό του "υπάρχει ότι αποδείξεις" τα ηλεκτρομαγνητικά κύμματα δεν υπήρχαν πριν αποδειχτεί η ύπαρξή τους;

Θέλεις να πεις ότι υπάρχει Θεός και απλά δεν μπορούμε να τον δούμε;


Ναι, αυτό θέλω να πω.


quote:
Τότε πως τον έβλεπαν και συνομιλούσαν μαζί του την εποχή της Βίβλου;

Γιατί επέλεξε να τους φανερωθεί τότε.

Δηλαδή πάει να πει πως αν εσύ αραιώσεις τις επαφές σου με έναν φίλο σου, μέχρι να ξαναπάρεις τηλέφωνο δεν υπάρχεις;

quote:

Τι να αποδείξω αυτά που λέει η Βίβλος και η Καινή Διαθήκη;

Όχι, να αποδείξεις αυτά που υποστηρίζεις.

quote:
Οτι ο Θεός είναι Εβραίος και ασχολείται μόνον με τον περιούσιο λαό του;

Ναι, αυτό θα πρέπει να το αποδείξεις.
Το πρώτο σκέλος δεν μπορείς (το ότι ο Θεός είναι... Εβραίος)
Το δεύτερο σκέλος και πάλι δεν μπορείς.

Γενικότερα, αν μπορείς απέδειξέ το.

quote:
Να πας να διαβάσεις την Βίβλο για να ανοίξουν τα μάτια σου.

Για κακή σου τύχη την Βίβλο την έχω διαβάσει πολλές φορές, με προσοχή και επιμέλεια. Όχι σαν εσένα που την διάβασες μια στα κλεφτά και ήρθες εδώ μέσα να μας πεις ότι σου κατέβαινε στο κεφάλι όταν την "διάβαζες".

quote:
Δεν έχω τίποτε με τους Εβραίους και τον Θεό τους (και σας).

ΤΙ ΛΕΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ; ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!!!

quote:
Εσείς μόνον μην αρνείστε ότι είσαστε θύματα του Εβραικού Ιερατείου. Συμβιβαστήτε με τον Εβραίο Θεό σας. Δεχτήτε τον όπως είναι. Δεν είναι κακό να είναι κάποιος Εβραίος.
Εντάξει, σας εξαπάτησαν και δεν σας το είπαν στο σχολείο.
Εσείς όμως γιατί δεν πήρατε τα αυθεντικά κείμενα να τα διαβάσετε και να βρείτε την αλήθεια μόνοι σας. Δεν είναι ποτέ δυνατόν οι Χριστόδουλοι να σας πουν ότι ο θεός σας είναι Εβραίος. Θα χάσει τους πελάτες του.

Εσείς όμως μην απεχθάνεσθε την αλήθεια. Μεγαλώσατε με ψέματα. Είναι καιρός να το ψάξετε λίγο παραπάνω.


Βασίλη, να σε καλοσωρίσουμε στον κανονικό κόσμο, ή να σε αφήσουμε να κοιμάσαι κι άλλο;

Για κάποιον λόγο, μόνο να μονολογείς ξέρεις και να λες ότι μας "εξαπατήσανε". Αλήθεια, να τα στηρίξεις αυτά που λες με επιχειρήματα θα μπορέσεις ποτέ;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 14:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anchor:
«Ο Φίλωνας ήταν ιουδαίος. Η φιλοσοφία του ανήκει στην Ελληνική φιλοσοφία αλλά θεωρείται "ιουδαϊο-ελληνική". Εσύ όμως ζήτησες "Εβραίο" (φυλετικά) φιλόσοφο (πλην βίβλου), δεν μίλησες για το είδος της φιλοσοφίας του, και σου έδειξα.»

Αν δεν έχεις κάτι να υποδείξεις ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ ΑΠΑΝΤΕΣ, καλύτερα να μην τα φουσκώνεις τόσο τα πράγματα φίλτατε.

Οι παπαγάλοι και οι ιερουργοί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ «ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ».

Εξάλλου, αυτό λέει και η σελίδα που ο ίδιος σου μας υπέδειξες!!!

Για δες τι λέει στην αρχή: «Jewish philosophy is not a universally agreed-upon term, but it does exist as a field of scholarship. It is therefore a subject that requires careful analysis, definition, clarification and explanation.»

Το αντιλαμβάνεσαι για τι είδους «φιλοσοφία» μιλάμε? Υπό αυτό το σκεπτικό, γράφει παρακάτω η ίδια σελίδα: «As with any fusion of religion and philosophy, the attempt is difficult because classical philosophers start with no preconditions for which conclusions they must reach in their investigation, while classical religious believers have a set of religious principles of faith that they hold one must believe.

Due to these divergent goals and views, some hold that one cannot simultaneously be a philosopher and a true adherent of a revealed religion.»

Με άλλα λόγια, όταν όσα λέμε τα λέμε ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ «ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΟΥΜΕ» ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΟΣΑ ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΗ, τότε μιλάμε ουσιαστικά ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ!

Άσε λοιπόν τα «δεν σου κάνουνε», και ξεμπέρδεψε στο μυαλό σου την αδογμάτιστη έννοια της φιλοσοφίας από ΤΗΝ ΜΑΝΤΡΩΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ.

Περαιτέρω, και για να αντιληφθούνε οι αναγνώστες ότι «φιλόσοφοι» σαν τον Φίλωνα τον Ιουδαίο ουσιαστικά υπήρξανε Απολογητές της Ιουδαϊκής εσχατολογίας ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ας παραθέσουμε τα όσα και πάλι η ίδια σελίδα σχετικά λέει: «Philo made his philosophy the means of defending and justifying Jewish religious truths. These truths he regarded as fixed and determinate; and philosophy was used as an aid to truth, and as a means of arriving at it.»

Σε απλά λόγια, πρόκειται για ΤΗΝ ΚΑΠΗΛΕΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ εις το όνομα του Γιαχβέ, για την στυγνή εκμετάλλευση του όρου μόνο και μόνο για να κάνει πιο «εύπεπτη» την σωτηριολογική δογματική που πρέσβευε.

Καταβάλεις προσπάθειες φίλτατε, αλλά με τόση παραποίηση και υποκρισία δεν θα πετύχεις τίποτα απολύτως.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 20:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για δες τι λέει στην αρχή: «Jewish philosophy is not a universally agreed-upon term, but it does exist as a field of scholarship. It is therefore a subject that requires careful analysis, definition, clarification and explanation.»

but it does exist as a field of scholarship
Δεν συμφωνούν όλοι αλλά υπάρχει ως πεδίο μελέτης θα πει ότι κάποιοι συμφωνούν. Εσύ όχι, εγώ ναι. Αυτά είναι υποκειμενικά.
Εκείνο που δεν είναι υποκειμενικό, αλλά είναι γεγονός, είναι ότι η "φιλιά για τη σοφία" δεν περιορίζεται σε φτωχά κριτήρια και περιορισμούς. Άλλωστε και οι πρώιμοι Έλληνες φιλόσοφοι ήταν "πρώτοι θεολογίσαντες". Γιατί ζορίζεσαι; Επειδή κατί που λες ανύπαρκτο το βρίσκει οποιοσδήποτε χωρίς παρωπίδες σε κοινή εγκυκλοπαίδεια;
Αν θέλεις να βάζεις παρώπίδες δεν φταίω εγώ. Πάντως τώρα έχεις αρκετά ονόματα. Ψάξτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 23:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anchor:
«Δεν συμφωνούν όλοι αλλά υπάρχει ως πεδίο μελέτης θα πει ότι κάποιοι συμφωνούν. Εσύ όχι, εγώ ναι. Αυτά είναι υποκειμενικά.»

Ναι, από αυτούς που θεωρούνε τους προφήτες…..φιλόσοφους!!

Γνωρίζεις πολλούς φίλτατε που να διαφωνούνε ότι ο Σωκράτης ΕΙΝΑΙ φιλόσοφος? Γνωρίζεις πολλούς που να διαφωνούνε ότι ο Πλάτων ΕΙΝΑΙ φιλόσοφος?

Είπαμε, ΜΑΝΔΥΑΣ είναι η «φιλοσοφία» αυτή, μανδύας για να μεταπωληθεί καλύτερα ΕΝΑ ΔΟΓΜΑ, και τίποτα περισσότερο.

Γι’αυτό και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΥΡΕΙΑ ΑΠΟΔΟΧΗ ΩΣ «ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ», διότι ο καθένας που σέβεται τον εαυτό του οφείλει να αναγνωρίσει πως βασικό μέλημα της φιλοσοφίας είναι μια ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ, κάτι που όμως αποτελεί ΑΝΑΘΕΜΑ για τους «φιλοσόφους» που χαριεντίζεσαι.

anchor:
«Άλλωστε και οι πρώιμοι Έλληνες φιλόσοφοι ήταν "πρώτοι θεολογίσαντες".»

Άσχετο!

Οφείλεις να γνωρίζεις ότι η έννοια του θεού στην φιλοσοφία των Ελλήνων έχει ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΑ και όχι ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ ΤΕΡΤΙΠΙΑ ΣΩΤΗΡΙΟΛΑΓΝΕΙΑΣ!

Λες που λες, φρόντισε τουλάχιστον να μένεις σε κάποια αποδεκτά πλαίσια.

anchor:
«Γιατί ζορίζεσαι; Επειδή κατί που λες ανύπαρκτο το βρίσκει οποιοσδήποτε χωρίς παρωπίδες σε κοινή εγκυκλοπαίδεια;»

Έχω πάψει εδώ και πολύ καιρό να «ζορίζομαι», και τώρα απλά το διασκεδάζω φίλτατε.

Προσπάθησε να καταλάβεις έστω και ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ, διότι ΕΑΝ διάβαζες με προσοχή την σελίδα που έδωσες, τώρα δεν θα έγραφες τόσες πολλές ασυναρτησίες.

Ψυχραιμία. Έχουμε καιρό ακόμα.

«Philo made his philosophy the means of defending and justifying Jewish religious truths. These truths he regarded as fixed and determinate; and philosophy was used as an aid to truth, and as a means of arriving at it.»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy