ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 'Eνας άγγελος πολύ ψηλά,μια αληθινή ιστορία μετάνοιας,ένας άνθρωπος χαμηλά και από κάτω δαίμονας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2009, 16:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνια αιώνια φίλε. Αληθώς Ανέστη ο Κύριος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amartolos makedonas
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 14:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amartolos makedonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφέ Ψηλέ χρόνια πολλά!!, και στους Μάρκους και Θωμάδες σήμερα.Μεγάλη η Χάρη του Ευαγγελιστού λέοντα και του Απόστολου Θωμά βοήθεια μας.Και άριστος συνειρμικός τρόπος να κλείσω το topic.Εμείς θα τα ξαναπούμε αδελφέ σε άλλο δικτυακό μέρος,θύμησε μου αν θες πως λέγεσαι εκεί.Να στε καλά όλοι μακάρι να μας φωτίσει ο Θεός.Από μένα τον πενιχρό και τα λίγα που έιπαμε αυτά,γειά σας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2009, 01:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amartole Macedona παρακαλω να κοιτάς αυτό το φόρουμ ανα καιρούς να απαντάς καμιά τυχόν ερώτηση.. πρακτικού επιπέδου για χάρη του καλού αγώνα.

quote:
Η Αγία Γραφή και το βιβλίο του γέροντα Πα¨ί¨σιου

Εννοείς την γνωστή βιογραφία του(Κατα Ισαακ) ή καποιο βιβλίο που έχει γράψει ο ίδιος(κατι τέτοιο έχει διαφύγει της προσοχής μου)?


quote:
Τη συνείδηση πρέπει να την εκλαμβάνουμε ως διαρκή.

Τη συνειδηση κάποιου συγκεκριμένου πράματος(λχ. του χρόνου?)?
Κάποιος που έχει διαρκη συνείδηση πώς βλέπει τα πράματα?

quote:
παρατασσόμενος το εγώ της κατώτερης τετραπλότητας, έδινα ερμηνείες.
Εννοείς λέγοντας αυτό οτι οι ερμηνείες σου ήταν ανακριβείς εξαιτίας του εγώ ή οτι το συγκεκριμένο εγώ προσφερε την πιο σωστή ερμηνεία που μπορούσες να δόσεις ως άνθρωπος?
Το εγώ(-πάθη, τάσεις) ξέρεις τι είδους "οντότητα" αποτελεί? Επίσης, ξέρεις αν και πώς δυνάται να οδηγήσει τα δαιμόνια στον δευτερο θάνατο(ασυνειδησία)?
quote:
Είπα και άλλα που δεν κοινοποιούνται.

Πράματα πέρα απο την "εξομολόγιση"? Έκανες ερωτήσεις δηλαδή? Βοήθεια σου..

quote:
με την ανάπτυξη μια ασύμετρης διανόησης

Ασσυμετρη διανόηση? Αυτο δεν το χω ούτε ακουστά και έχω ασχοληθεί κ γώ με τον αποκρυφισμό!


Τελευταία ερώτηση.
Εγώ διαβάζω κυρίως Αγία γραφή, Χαιρετισμούς της Θεοτόκου και ψαλτήρι για την πνευματική μου ίαση. Απο κει κ πέρα διαβάζω διάφορα κείμενα αποκρυφιστών και "δασκάλων" για την γνώση.
Έχεις να προτείνεις κάποιο βιβλίο(ή ό,τι άλλο) που πιστεύεις οτι θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο?


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy