ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 19:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Starflower,δεν έχεις άδικο για τις παλαιότερες πράξεις των Χριστιανών...Και για την τρέλα της εφηβείας έχεις δίκιο,αλλά κι εγώ έφηβος είμαι όμως δεν καίω εκκλησίες...Τότε ήταν και περισσότερο της μόδας η όλη έκταση που είχε λάβει το black metal attitude

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 19:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower
quote:
οπως οι χριστιανοι κατεστρεψαν την θρησκεια και τους ναους των Νορβηγων,
ετσι και οι Νορβηγοι κατεστρεψαν τους ναους των χριστιανων...

φιλε αυτο το ειχε πει ατομο απο την black metal mafia...
αναφερεις την λεξη "μοδα",
κατι που,ειδικα τοτε,δεν ισχυε στο black...
NO TRENDS λεγανε.
τελος παντων, περασμενα ξεχασμενα.

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 20:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Αποδείχτηκε πως ήταν μόδα γιατί τώρα δεν υπάρχει το συγκεκριμένο φαινόμενο.

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 08:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χμμμ!
Βρε παιδιά, έχει ακούσει κανένας Estatic Fear?

Υ.Γ. Φίλε μου starflower, ομολογώ οτι επιλέγεις πολύ ωραίες ψηφιακές υπογραφές!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 18:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
να και μερικά ονόματα που επιβεβαιώθηκαν για τη metal μέρα του Rockwave...
Εχουμε και λέμε λοιπόν...

1)The Cult
2)Crimson Glory(επανασυνδεδεμένοι με τον Midnight)

http://www.avopolis.gr/metal/news/default.asp?ID=2813]

3)Celtic Frost
http://www.celticfrost.com/main.html

4)Moonspell!!!
http://forum.moonspell.com/viewtopic.php?t=38601&postdays=0&postorder=asc&start=0

με φαντάζομαι εκεί στις πρώτες γραμμές να εκστασιάζομαι κατω από τους ήχους των Opium και Vampiria.....


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 19:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Μοοnspel...!!!!...Γουστάρω...

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 20:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower
quote:

Φίλε μου starflower, ομολογώ οτι επιλέγεις πολύ ωραίες ψηφιακές υπογραφές!
thanks φιλε μου!
εχω γουστο...

οσο για τους Estatic Fear,
πρωτη φορα τους ακουω...


NO MORE BU****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 09:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου starflower, οι Estatic Fear είναι ένα Gothic/Doom Metal συγκρότημα από την Αυστρία που φτιάχτηκε το 1994.
Κι εγώ το ανακάλυψα πολύ πρόσφατα, μη νομίζεις...
Σαν μουσικά όργανα θα ακούσεις ένα "πάντρεμα" από πιάνο, τσέλο και φλάουτο (κυρίως).

Μέχρι τώρα έχουν βγάλει 2 albums που τελευταία τα ακούω συνέχεια:

  • Somnium obmutum (1996),
  • A sombre dance (1999).

Εγώ πάντως θα πρότεινα να τους ψάξετε....

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 14:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Estatic Fear....
Γ@@μ@τοι...
Ειδικά κομμάτια όπως Des Nachtens suss Gedone,Somnium Obmutum(από το ομώνυμο), και όλα τα chapters από το sombre dance....
To φλάουτο και οι κλασικές κιθάρες σκίζουν!!
Φίλε Dying Incubus συμφωνείς πως σε όσους αρέσουν οι Estatic Fear πρέπει να προτείνουμε και Empyrium ή τους πρόσφατους The Vision Bleak??...Νομίζω πως ταιριάζουν κάπως αυτά τα ακούσματα,έτσι?

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 20:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower
quote:
The Vision Bleak

ως nosoforos ειχα μιλησει για αυτο το φοβερο γκρουπ...

φαντασου εποχη 1860 σε εναν απολυτα γοτθικο πυργο με τον Λαβκραφτ, τον Ποε, μερικα βαμπιρ και πολυ αψεντι(...)...

α,και μια αγελη λυκων να ουρλιαζει ολο το βραδυ...

οι δισκοι τους ειναι ο απολυτως τρομος.


when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 07:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου Savaoth, δεν άφησες και κανένα τραγούδι των Estatic Fear που να μην προτείνεις παρά 2 τραγούδια από το "Somnium obmutum"!
Είναι πολύ καλοί πάντως....

Σχετικά με τους Empyrium & The Vision Bleak, δεν θα διαφωνούσα.
Από τους πρώτους έχω όλη την δισκογραφία και πραγματικά μου αρέσουν πάρα πολύ, ειδικά απ' όταν το έριξαν στο πιο μελωδικό...
Από τους "The Vision Bleak" έχω μόνο το 2ο album, το "Carpathia - a dramatic poem" (2005).
Είναι αρκετά καλό αν και μου έχουν πεί οτι το πρώτο τους (The daithship has a new captain) είναι πιο ατμοσφαιρικό οπότε πρέπει να το βρώ...

quote:
φαντασου εποχη 1860 σε εναν απολυτα γοτθικο πυργο με τον Λαβκραφτ, τον Ποε, μερικα βαμπιρ και πολυ αψεντι(...)...

α,και μια αγελη λυκων να ουρλιαζει ολο το βραδυ...


Χμμμ!
Άκρως γοητευτικό σκηνικό...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 15:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Γειά σας φίλοι μου,

Με έκπληξη είδα πως γεμίσαμε ένα θέμα και ανοίξαμε και δεύτερο....

Με το φίλο Ntavelis666 είχαμε ανταλάξει κάποιες προτάσεις για σκανδιναβικά (κυρίως) γκρουπ. Θέλω να επανέλθω με κάποιες νέες προτάσεις από πρόσφατα downloads.

Δεν είμαι σε θέση να διαβάσω όλες τις σελίδες οπότε θα με συγχωρέσετε άμα ξανακάνω αναφορές σε γκρούπ που έχουν ήδη αναφερθεί.

SCAR SYMMETRY - μιλάμε για καταπληκτικό γρουπ. Μοιάζουν λίγο με τους Amorphis και τους SOILWORK, αλλά κατ'εμέ είναι κλάσεις ανώτεροι. Άμα σας αρέσει το στυλ των Amorphis ετοιμαστείτε για ηχητική καταιγίδα.

ANTGORIA - Αλλό ένα symponic metal γκρουπ με γυναικία φωνητικά. Συμπαθητικοί, αλλά μάλλον καταντήσανε μόδα τα εν λόγω συγκροτήματα (ελέω Nightwish).

BLUE OCTOBER - όχι τόσο Heavy, άλλά αρκεί και μόνο ότι είναι το γκρουπ του FISH (πρωην Μarillion) αξίζει ένα άκουσμα.

Kovenant - τους είχα λίγο στο φτύσιμο αλλά για καλοκαίρί είναι ευχάριστοι να τους ακούς στο μποτιλιάρισμα της παραλιακής....

Θα επανέλθω με πιό φρέσκα ονόματα, πάντως ακούστε SCAR SYMMETRY και θα με θυμηθείτε....

Α! κυκλοφορεί και νέο MINISTRY με τίτλο RIO GRANDE BLOOD, κυκλοφορεί ήδη στα downloands και επιτέλους o Αl θυμήθηκε τα παλιά καλά του....

NTAVELIS666 ελπίζω να είσαι καλά. Οι GRAVEWORM που μου σύστησες μου κράτησαν ευχάριστη παρέα στα χιονισμένα αχανή δάση της Λετονίας τα περασμένα Χριστούγεννα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 15:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Kυκλοφορεί και νέο Satyricon με τίτλο(νομίζω)
Now,Diabolical..

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 19:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower
quote:
Kυκλοφορεί και νέο Satyricon

το hammer του εβαλε 3(!)παντως...
που ειναι οι καλες εποχες του nemesis divina...

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 20:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
MΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ MOTHER NORTH
Πάει....Χαλάσανε και τα καλά black metal groups..
Έχω παρατηρήσει πως τα νορβηγικοειδή black metal συγκροτήματα(Darkthrone,Marduk,Satyricon,Mayhem,Thorns κτλ.)το ρίχνουν σε πιο thrasopunk ρυθμούς(ανέκαθεν υπήρχε αυτό το στοιχείο στο Νορβηγικό black).Επίσης τα πιο μελωδικά συγκροτήματα γυρίζουν στις power metal ρίζες...Όλο και περισσότερα σολάκια,δισολίες,καθαρά φωνητικά κτλ...
Καλό αυτό αλλά με μέτρο...

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 20:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower
φιλε μου οι Marduk ειναι Σουηδοι...
και δεν νομιζω οτι εχουν αλλαξει τον τροπο που παιζουν...
το plague angel ειναι φοβερος δισκος.
ενταξει,δεν εχει τραγουδια σαν το legion,funeral bitch και kaziklu bey αλλα ειναι επος.
η αλλαγη ειναι ατους στιχους...
παντως υπαρχουν ακομα φοβερα γκρουπ,οπως οι δικοι μας naer mataron ή οι ragnarok αλλα και οι summoning...
οσο για την παραδοση τους black...
οι gorgoroth παραμενουν πιστοι...

παντως οταν αλλαζεις το στυλ που παιζεις παει να πει οτι απλα το βαρεθηκες...
αυτo ηταν σποντα για τους dark throne

κανω εντιτ για να πω οτι οταν λες "νορβηγικοειδή" μαλλον εννοεις στο παιξιμο,οποτε γραψε λαθος για τους Marduk.

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away

Edited by - starflower on 04/05/2006 20:42:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 20:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Σωστός για τους Marduk...

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 23:06:59  Εμφάνιση Προφίλ

FOR EVER ............ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 13:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Ετσι έτσι.....
Let the metal flow....

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 16:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Καλώς την Καποδίστρια.

Επιτέλους να δω άλλη μια γυναικεία παρουσία στο Τόπικ -όχι ότι παραπονιέμαι με τόσους ιππότες γύρω μου- αλλά να έχουμε και μια γνώμη του γυναικείου φύλου.:))


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 17:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χεχε!
Πραγματικά, βρε gretel, εδώ και τόσο καιρό ήσουν η μόνη γυναίκα ανάμεσα μας.
Καλώς ήλθες λοιπόν κι από δω kapodistria!

Με την ευκαιρία, να παρουσιάσω κι ένα Ολλανδικό Gothic Symphonic συγκρότημα, τους Nemesea.
Ιδρύθηκαν το 2002 κι έχουν βγάλει ως τώρα ένα album, το Mana (2004).
Περιλαμβάνει 13 τραγούδια και θα το συνέστηνα σε όσους ενδιαφέρονται για συγκροτήματα τέτοιου στυλ.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 22:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower
εγω παλι νομιζα οτι η kapodistria ηταν αντρας...
καλως ηρθες λοιπον!

που τα βρισκεις βρε d.incubus αυτα τα γκρουπ?
Ολλανδια,ε?
the gathering εχεις ακουσει?

α,ειδες αφιερωμα που εχει το νεο τευχος του strange?
ενδιαφερον,αν και σε οσους εχουν ασχοληθει λιγο με το ειδος δεν εχει να τους πει κατι το νεο...

παιδια,νομιζω οτι εχουμε αδικησει ενα πολυ καλο και δυνατο γκρουπακι...
τους system of a down φυσικα...
πλεον θεωρουνται ενα απο τα καλυτερα συγκροτηματα.
ισχυει οτι θα τους δουμε το καλοκαιρι?

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 22:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower
quote:
ANTGORIA - Αλλό ένα symponic metal γκρουπ με γυναικία φωνητικά. Συμπαθητικοί, αλλά μάλλον καταντήσανε μόδα τα εν λόγω συγκροτήματα (ελέω Nightwish).

φιλε kerry king, οι antgoria ειναι,επιτελους,το πρωτο γκρουπ της φοβερης,απιστευτης,καταπληκτικης (δεν συνεχιζω) Sarah Jezebel Deva...
τι να πει κανεις για αυτη την γυναικα...
απο therion μεχρι cradle of filth και απο graveworm μεχρι mortiis...
τελεια!
εχω σκοπο να αγορασω το σι-ντι της αλλα τι βομβα ηταν αυτη που πεταξες...
μοιαζουν με τους nightwish?
δεν ξερω αλλα με εκνευριζει αυτο το γκρουπ.

οσο για τους the kovenant,τους θεωρω φοβερους...
cyber-metal...και γαμω τις μουσικες.
το animatronic ηταν δεκα χρονια μπροστα απο την εποχη του...
το s.e.t.i ειναι ακομα πιο πολλα...
α,και ως covenant ηταν καλοι...

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 00:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χμμμ!
Πολύ στο Metal το έχουμε ρίξει, βρέ παιδιά!
Μήπως να νιώσω σχετικά μειονότητα?

Φίλε μου starflower, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο η ανακάλυψη ενός καινούριου συγκροτήματος απλά θέλει λίγο ψάξιμο...

The Gathering φυσικά κι έχω ακούσει!
Αρκετά καλοί αλλά όπως μου είπε κι ένας φίλος σχετικά μ' αυτούς κάπως μονότονοι, βρε παιδί μου!

Σχετικά με τους Nightwish, θα διαφωνήσω.
Αν και γενικά δεν τους ακούς ιδιαίτερα, μερικά κομμάτια τους είναι απίστευτα.
Ειδικά το "Angels fall first" νομίζω πως είναι πάρα πολύ καλό τραγούδι.
Κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα τους...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 04:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
παιδια,νομιζω οτι εχουμε αδικησει ενα πολυ καλο και δυνατο γκρουπακι...
τους system of a down φυσικα...
πλεον θεωρουνται ενα απο τα καλυτερα συγκροτηματα.
ισχυει οτι θα τους δουμε το καλοκαιρι?


Πράγματι οι System of a Down αποτελούν γκρουπάρα. Οι άνθρωποι χιπ χοπ-άρουν πάνω σε μέταλ φόρμες με λίγα oriental στοιχεία. Μου αρέσει που ειναι μπάντα εμπρηστική και χύμα, πότε περνώνtας κοινωνικοπολιτικά μυνήματα και πότε κάφρικα ή και σεξιστικά. Οπως και να'χει αυτή η μπάντα έχει ήδη αποτελέσει φαινόμενο και το μέλλον της διαγράφεται λαμπρό. Κορυφαίοι δίσκοι τους για μένα το Mezmerize και το Tocixity. Το τελευταίο "Hypnotize" καλό είναι σίγουρα, όμως κάνει κοιλιά σε σημεία. Αρχικά όταν τους πρωτοάκουσα τους σνόμπαρα, αλλά τώρα καραγουστάρω και αν έρθουν θα πάω για "ντου"
Προσωπικά, μαζί με τους System γουστάρω και Slipknot από τη Nu Metal φάση ενώ ανερχόμενοι και ιδιαίτερα ταλαντούχοι από το New Wave of American Metal είναι οι Trivium(έχουνε riff-αρες οι άνθρωποι), τους οποίους θα απολαύσουμε την 6η Ιουνίου μαζί με Dio και In Flames στη Ριζούπολη(δυνατό πακέτο-πιο δυνατό και από τα πακετα του Λιακόπουλου)

quote:
Χμμμ!
Πολύ στο Metal το έχουμε ρίξει, βρέ παιδιά!
Μήπως να νιώσω σχετικά μειονότητα?

Είσαι τυχερός γιατί συμπαθώ τις μειονότητες
Αντε παραπονιάρη μου...
Και φυσικά θα συμφωνήσω για το Angels Fall First...μαγεία...αν και προτιμώ τα πιο δυνατά τους κομμάτια(The Kinslayer, Dark Chest of wonders, Slaying the dreamer, Wishmaster, Passion & the Opera κτλ.).

Και μιας και αναφέρατε για Nightwish είμαι περίεργος να δω τι ανταποκριση θα έχουν τώρα χωρίς τη "Ντίβα".
Θα πρέπει να προσλάβουν σίγουρα κάποια τραγουδίστρια στο στιλ της Tarja αλλιώς...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!Δεν ξέρω αν το έχουν κάνει ήδη...Το καλό που τους θέλω...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 14:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χμμμ!
Λογικά θα πάρουν κάποια άλλη κοπέλα αλλά επειδή δεν ακούω κι ιδιαίτερα Nightwish δεν το έχω ψάξει αν έχουν ήδη αντικαταστήσει την Tarja...
Έχουν κι άλλα ωραία τραγούδια κατά την γνώμη μου:

Moondance, Gethsemane, The Pharaoh sails to Orion, Tutankhamen.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 17:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε Starflower, μας αρέσουν ή όχι, οι Nightwish δώσανε μεγάλη ώθηση στην symponic metal σκηνή, έχω πολύ κόσμο να με ρωτάει "έχεις τίποτα άλλο που να ακούγεται σαν τους Nightwish" ?

Πάντως το album των ANGTORIΑ λέγεται GOD HAS A PLAN FOR US ALL και είναι αρκετά καλό ! Περιέχει και διασκευή Kylie Minogue, το Confide In Me !!!

Μιας και έγινε αναφορά στους THE GATHERING, το νέο album τους ΗΟΜΕ είναι ΔΙΣΚΑΡΑ !!!!!!

Ακούω σε promo το νέο album των CELTIC FROST με τίτλο Monotheist... Δεν ξέρω, περίμενα παραπάνω από ένα group που την εποχή του '80 ήτανε δεκαετίες μπροστά. Όχι ότι είναι άσχημο, αλλά είχα την εντύπωση ότι θα άκουγα κάτι που θα συγκλόνιζε....

Ερώτηση : To κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ο album των DIMMU BORGIR "Death Cult Armagedon", συμμετέχει η συμφωνική της Πράγας ?????

Κατεβάζω το νέο album των VENOM με τίτλο Metal Black (τι πρωτότυπο) και έχω μεγάλη αγωνία να ακούσω τι παίζουν πλέον... Ο Mantas θυμάμαι πως θεωρούτανε ο χειρότερος κιθαρίστας στις ψηφοφορίες πίσω στα 80es, φίλος μου όμως που είχε δουλέψει μαζί του σε κάποιες πρόβες μου είχε πει πως ο τύπος ήτανε αρκετά progressive στις δικές του συνθέσεις...

Φίλε Dying Incubus, μιας και είσαι πιο gothic άκουσε τους GARDEN OF DELIGHT. Μοιάζουν με CASSANDRA COMPLEX λιγάκι και είναι ότι πρέπει για αντίστοιχα πάρτυ (αλήθεια γίνονται gothic-electro parties στην Ελλάδα???)

Σε όσους αρέσουν οι ΗΙΜ, το Ι ΑΜ ΥΟUR RUIN των BEYOND THE VOID θα σας αρέσει. Συμπαθιτικοί και οι SINAMORE στο Α ΝΕW DAY.

Κλείνω με περισσότερα στοιχεία για τους SCAR SYMMETRY. Το CD τους λέγεται PITCH BLACK PROGRESS. AKOYΣΤΕ ΤΟ - ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΤΟ - ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ δεν ξέρω πως θα το βρείτε αλλά θα με θυμηθείτε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 18:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Φίλε Kerry King στην ερώτησή σου για το καταπληκτικό όντως Death Cult Armagedon,ναι συμμετέχει η συμφωνική της Πράγας,Τα σημεία στο grand piano όμως και κάποια "χορωδιακά" μέρη καθώς και τα πιο "ηλεκτρονικά" ensembles τα παίζει στα πλήκτρα ο Mystis.
Θεϊκό....

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 18:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
Ακούω σε promo το νέο album των CELTIC FROST με τίτλο Monotheist... Δεν ξέρω, περίμενα παραπάνω από ένα group που την εποχή του '80 ήτανε δεκαετίες μπροστά. Όχι ότι είναι άσχημο, αλλά είχα την εντύπωση ότι θα άκουγα κάτι που θα συγκλόνιζε....


Εγώ το έχω ρίξει στα "To Megatherion" και "Into the Pandemonium" έτσι για να ζεσταθώ εν'όψη Rockwave
To Monotheist δεν το έχω ακούσει αλλά καταλαβαίνω τι θες να πεις. Δύσκολα πολλές μπάντες που μεγαλούργησαν στο παρελθόν θα βγάλουν κάτι ανάλογο στο παρόν. Οχι αδύνατο βέβαια, αφού έχουμε δει τέτοιες εξαιρέσεις. Π.χ. ποιος θα περίμενε ότι οι ιδρυθέντες από το 75 Judas Priest θα έβγαζαν τον για πολλούς καλύτερο δίσκο τους μετά από 15 χρόνια, το 90 δηλαδή(Painkiller). Δεν μπορώ να θυμιθώ αυτή τη στιγμή κάποια παρόμοια περίπτωση(φαντάζομαι θα υπάρχει)...


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 18:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε Agnostic, με τα album των Celtic Frost που παρέθεσες, είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες απόλυτα τι ήθελα να πω. Όταν οι ξερώλες έλληνες συντάκτες των metal περιοδικών κοροϊδεύαν κομμάτια τύπου "I won't dance" , κάποιοι που πιάσαμε και ένα μουσικό όργανο ακούσαμε κάτι παραπάνω τότε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1230469
Maintained by Digital Alchemy