ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΕΡΙ ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΜΑΣ ΣΩΜΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 14:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιαπετ

ηδη σου παρεθεσα ενα κομματι αληθειας και το απεριψες.

σου υπεδειξα το ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ θα βρεις την αληθεια.
αυτην την αληθεια, απο κει δηλαδη που πρεπει να ξεκινησεις, ηδη την απεριψες.
επομενως οτι αλλο ψαξεις σε αλλο δρομο θα σε παει.
αυτη η αδιαλακτη σταση ειναι το αδιεξοδο σου.

(ο Ψηλος και ο Σαμουηλ και καθε ειδους αιρετικοι δεν βασιζονται στη Βιβλο, βασιζονται στις παραδοσεις των 'πατερων', παρεπιπτοντως αναφερονται στη Βιβλο.
οι δικες μου πεποιθησεις βασιζονται αποκλειστικα στη Βιβλο)

(ασχετα την εντυπωση που σου δινω, ειμαι πραγματικα υπερηφανος που κατεχω την μια αληθεια)


αδερφέ eidos

απο τα γραφόμενα σου συμπεραίνω ότι ανήκεις στην "ευγγαλική κοινότητα".
φυσικά μπορεί να κάνω λάθος, και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σου βάλω κάποια ταμπέλα.

σέβομαι την άποψη σου και τον τρόπο που ερμηνεύεις την Αγία Γραφή.
δεν συμφωνώ σε πολλά παρόλα ταύτα χαίρομαι που μέσα απο την Γραφή έχεις βρει το νόημα ζωής σου.

με ξενέρωσες όμως αδερφέ μου με την δήλωση σου ότι κατέχεις την αλήθεια και με τον χαρακτιρισμό που δίνεις σε κάποιους άλλους αδερφούς του αιρετικού.

απλά θα σου θυμίσω ότι όταν δόθηκαν η δυνάμεις στους αποστόλους να εκβάλουν δαιμόνια και να θυματουργούν, παραπονέθηκαν διότι και κάποιοι άλλοι που δεν άνηκαν στην ομάδα των αποστόλων έκαναν το ίδιο πράγμα πάλι στο όνομα του Κυρίου.
η απάντηση που πήραν τότε ήταν ότι όποιος έχει την δύναμη να μιλάει στο όνομα του Κυρίου και να θαυματουργεί είναι μαζί μας ακόμα και αν είναι άλλης παρέας....

όλοι μας είμαστε παιδιά Του, και η ίδια Αγάπη μοιράζετε σε όλους μας.
μην κρίνεις για μην κριθείς, και μην απορρίπτεις ανθρώπους που πιστεύουν στον ίδιο Κύριο που πιστεύεις και εσύ. στον μόνο και αληθινό ζώντα θεό.
η Αλήθεια αδερφέ μου είναι μεγάλη κουβέντα για την κατέχει κανείς.

το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι το πεπερασμένο μας μυαλό δεν την χωράει.


ευχαριστώ.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 17:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Tον άνθρωπο θέλουν δε θέλουν μερικοί ο θεός τον ξεχώρισε από τα ζώα~! του έδωσε το μυαλό!
-Στη φύση υπάρχει το μεγαλείο του Θεού που δεν είναι άλλο από την ισοροπία! υπάρχει το ζαρκάδι για αυτό υπάρχει το αιλουροειδές να φάει το ζαρκάδι για να μην πολλαπλασιαστεί και φάει το χορτάρι και αναγκαστικά εκλείψει...ο άνθρωπος, τα άλλα αιλουροειδή το ίδιο το λιοντάρι, να φάει το λιοντάρι για να μην πολλαπλασιαστεί και φάει όλα τα ζαρκάδια!.....κ.λ.π. ντίλι ντίλι το καντίλι.....
-Εδώ λοιπόν μπαίνει σφήνα ο άνθρωπος! Το λιοντάρι δε θα σκοτώσει για να συγκεντρώσει τον πλούτο! να αγοράσει την καλύτερη βίλα, και το ακριβότερο αυτοκίνητο! το λιοντάρι θα σκοτώσει γιατί πεινάει. Αν δείτε στα ντοκυματέρ δίπλα από ένα χορτασμένο λιοντάρι παιρνάει το ζαρκάδι με απόλυτη ασφάλεια! Το λιοντάρι λοιπόν από τη φύση του ακολουθεί τους κανόνες της φύσης! δεν είναι παράμονο! ούτε την παιδεία και το μυαλό για να καταλάβει αν βιάζει τη λιονταρίνα ή όχι!---Ο άνθρωπος όμως δεν ακολουθεί τους κανόνες, παρεκτρέπεται και γίνεται με τη ματαιοδοξία του, την κακία του και τη διεφθαρμένη ψηχή του παραβάτης της φύσης!. Η φύση λοιπόν? είναι ηλίθια? δεν τον βλέπει? θα τον αφήσει έτσι?
-Βλέπουμε επιχειρηματίες σαν τον Ωνάση για παράδειγμα που πάτησε επί πτωμάτων για να πλουτήσει και ....λέμε.....μωρέ όλα εδώ πληρώνονται!
Πολλοί άλλοι όμως δεν έχουν το κακό τέλος του Ωνάση ισάξιο των εγκλημάτων του! Άρα τη γλίτωσαν? Αν ναι! τότε κάτι δεν πάει καλά με τη φλυση! Είναι δυνατόν?
-Γι αυτό λοιπόν με το τέλος του σώματος έρχεται το πλήρωμα του χρόνου! έρχεται η Δαμόκλειος σπάθη για να αποδώσει διακαιοσύνη! Εκεί λοιπόν ο πραβάτης που τη γλύτωσε στην επίγεια ζωή! θα πληρώσει στην επουράνεια!
-Μετενσάρκωση δεν υπάρχει γιατί δεν έχει νόημα! Δε μπορώ εγώ να καταλάβω εάν στη προηγούμενη ζωή μου ήμουνα κακός άνθρωπος, άρα για αυτό τώρα είμαι κουτσός ή παμφτωχος! Άρα να φροντίσω τώρα να είμαι καλός για να επανέλθω σε καλύτερη μοίρα! Το βρίσκω τελείως ανόητο, χωρίς δηλαδή νόημα!
-Σίγουρα βάση φύσης λοιπόν, μόνο και μόνο ότι μας πρίκοισε με το μυαλό για να προοδεύσουμε δημιουργώντας πολιτισμό! θα έχει από μόνη της φροντίσει και για την απονομή της διακιοσύνης!- Έβλαψες? σκότωσες? έκλεψες? βίασες? ψευδομαρτύρησες? κακοποίησες? εξαπάτησες? θα έρθει η ώρα για να πληρώσεις! το αντίτιμο. Και αν όχι στην επίγεια ζωή! σίγουρα στην επουράνεια! Είναι σοφή η φύση η οποία είναι ο ίδιος ο Θεός!
-Τώρα όσον αφορά το όνομα, σε άλλο θέμα έχω γράψει ότι δεν έχει καμία σημασία εάν έχει και αφόυ έχει, πως τον λένε το Θεό!
-Φούφουτο να τον λένε τι σας πειράζει??? μη χάνετε το δάσος βλέποντας το δέντρο! Αυτή η εμονή από ότι φαίνεται είναι η σανίδα ελπίδας για τους Ιεχωβάδες ότι βρίσκοντε στο σωστό δρόμο παραβλέποντας και εθελοτυφλώντας στο ότι είναι τόσο απάνθρωποι που ούτε αίμα δε δίνουν για τον πλησίον τους! και τις λοιπές πομπές τους!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 19:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελαχιστος

το μυνημα σου ηταν μεστο και ηπιο.
δεν ειμαι ευαγγελικος, και δεν εχει σημασια τι ειμαι τελικα αλλα αυτο που λεω.

πολλοι με ταυτιζουν με τους Μ.τ.Ι.
εγω δεν εχω πει οτι αντιπροσωπευω τους Μ.τ.Ι., (αν και γνωριζω πολυ καλα το πιστευω τους)
αυτο δεν εχει σημασια, ειμαι ο 'ειδος'

ειναι γεγονος οτι καποια πραγματα δεν πρεπει να λεγωνται.
επομενως ηταν λαθος μου που ειπα οτι κατεχω την αληθεια.
ασχετα αν αυτη η δηλωση ειναι ορθη η εσφαλμενη δεν επρεπε να ειπωθει. οκ.

ειναι απιστευτα αφορητο οστωσω να μου γραφουν καποιοι εδω, παντελως ασχετοι με τις Γραφες και το νοημα τους πραγματα ανυποστατα, και στρεβλα.
αυτο καποιες φορες δεν αντεχεται.
και κουραζει.
και οδηγει και σε λαθη.
αλλα ενταξει, ετσι ειναι τα πραγματα τωρα, ετσι πορευομαστε.

επομενως αν σε καποιους αυτη η δηλωση μου (οτι κατεχω την μια αληθεια) φαινεται υπερβολικη, ειμαι προθυμος να την παρω πισω.
(ως γραφομενο)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 19:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ripley

Edited by - eidos on 15/11/2007 19:17:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 23:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε eidos,
Μάλλον, δεν θες να μου λύσεις τις απορίες, έτσι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 00:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
επομενως αν σε καποιους αυτη η δηλωση μου (οτι κατεχω την μια αληθεια) φαινεται υπερβολικη, ειμαι προθυμος να την παρω πισω.
(ως γραφομενο)

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 00:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λέξη θεός στα ελληνικά είναι γιαχβέ στα εβραικά και αλλάχ στα τούρκικα.
Μη τρελαινόμαστε. Πολλοί αν και έλληνες επιμένουν στο τούρκικο ή στο εβραικό. Πείτε το αγγλικά γκοτ για να συνενοούμαστε και ιντερνετικά.
Δεν παρεξηγιέται ο θεός , εμείς είμαστε παράξενοι.

Οταν λέει ότι ο Χριστός γεννήθηκε τέλειος άνθρωπος, δεν εννοεί ότι γεννήθηκε ενάρετος και αλώβητος από αμαρτίες.
Αν ήταν έτσι δεν θα πήγαινε στην έρημο να νηστέψει ούτε θα άρπαζε μαστίγιο.
Τέλειος άνθρωπος σημαίνει ότι δεν υπερείχε σε τίποτα από έναν κοινό θνητό-- της εποχής που ενανθρωπίστηκε.
Ισως η ταινία του Μελ γκίπσον να είναι η θεολογικότερη από άλλες ταινίες που παρουσιάζουν το χριστό σαν έναν όμορφο και ήσυχο νεαρό εκτός τόπου και χρόνου.

Ολοι πιστεύουν ότι ο Ιησούς έζησε ευτυχέστατος και έφυγε από τον κόσμο αυτό ευτυχέστατος γιατί είχε κάτι διαφορετικό μέσα του, το χάρισμα όπως λένε οι πολλοί . δηλ ότι ήταν θεός.

Ομως ο Θεός είναι απαθής. Ενώ ο Ιησούς έκλαψε, απελπίστηκε κτλ.
Είχε προβλήματα σαν κοινός άνθρωπος ψυχολογικά, κοινωνικά, κλπ. Το πάλεψε τσαμπουκαλίδικα και νίκησε.
Δε νίκησε επειδή ήταν θεός. Νίκησε επειδή ήταν άνθρωπος.
Τέλειος άνθρωπος με τα πάθη του και τις αδυναμίες του.
Δεν το βλέπουμε αυτό σε άλλες θρησκείες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 12:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2 συμφωνώ και επαυξάνω.
και σε ρωτάω για να καταλήξουμε πάλι συμφωνώντας (ελπίζω) στην ουσία της ουσίας του Χριστιανισμού.

α)ο Ιησούς νίκησε σαν άνθρωπος, τι κέρδισε;
β) τώρα που Του δόθηκε όλη εξουσία των "ουρανών" και της "γης" είναι άνθρωπος, θεος , ή και τα δυο;
γ)αν υποθέσουμε ότι ένας άνθρωπος αυτήν την στιγμή μετέχει της θεότητας τι αξία έχει αυτό για το ανθρώπινο είδος ;

ευχαριστώ



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 16/11/2007 12:53:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 13:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2 συμφωνώ και επαυξάνω.
και σε ρωτάω για να καταλήξουμε πάλι συμφωνώντας (ελπίζω) στην ουσία της ουσίας του Χριστιανισμού.

α)ο Ιησούς νίκησε σαν άνθρωπος, τι κέρδισε;
β) τώρα που Του δόθηκε όλη εξουσία των "ουρανών" και της "γης" είναι άνθρωπος, θεος , ή και τα δυο;
γ)αν υποθέσουμε ότι ένας άνθρωπος αυτήν την στιγμή μετέχει της θεότητας τι αξία έχει αυτό για το ανθρώπινο είδος ;

ευχαριστώ




-Όσο ακόμη έχω χρόνο σε λίγες μέρες λόγω φύσης αντικειμένου δε θα μπορώ να φιλοσοφώ!
1) Κέρδισε ώς άνθρωπος τη σωτηρία της ψυχής του και παράλληλα απέδειξε το τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος με τη δύναμή του! και έδειξε το δρόμο τον φωτεινό στους συνανθρώπους του!
2)Είναι θεάνθρωπος, μη ξεχνάμε εξάλλου για όσους πιστεύουν ότι γεννήθηκε από Παρθένο!
3)Έχουμε βίσμα!!!!!!!!!!!!!!!!
-<<Όστις σώμα νικήσας, ούτως φύση νικήσας,
ο δε φύση νικίσας παντώς φύση εγε΄νετο!>>

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 16/11/2007 13:27:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 14:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dim.

η λεξη Θεος στα εβραικα ειναι Ελωαχ (ελωχειμ πληθυντικος)
η λεξη Ιεχωβα ειναι λεξη ελληνικοτατη.
οι Εβραιοι αναφεροταν στον Ελωαχ με το τετραγραμματο ΓΧΒΧ)
στα αγγλικα το Θεος ειναι God και το ονομα Jehova

Edited by - eidos on 16/11/2007 14:48:08

Edited by - eidos on 16/11/2007 14:49:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 16:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

α)ο Ιησούς νίκησε σαν άνθρωπος, τι κέρδισε;



Νομίζω την αυτογνωσία, ότι δηλαδή είναι πάνω από όλα είναι άνθρωπος και όχι ζώον. Ολοι εμείς οι εμπαθείς χρησιμοποιούμε τα ζώα σαν δικαιολογία για να καλύψουμε ή και να επιβραβέψουμε τα πάθη μας. Αλληλοπεριχωρούμεθα στο ζωικό βασίλειο όταν φιλονικούμε με τον πλησίον το σύζυγο τον πατέρα ή τα παιδιά και όταν έρχεται η ώρα της αποτίμησης βγαίνουμε και "λάδι" με την δικαιολογία ότι είχαμε νεύρα "σαν ζώα". Και όλοι το αποδέχονται ακόμη και η δικαιοσύνη γιατί όλοι κατα βάθος θέλουν να καλύπτουν τα πάθη τους με τη δικαιολογία ότι είμαστε "και" ζώα.
Ο Χριστός κέρδισε την ανθρώπινη και όχι "θεική" εμπειρία της διαφυγής του ανθρώπου από το ναρκισισμό. Νάρκισος είναι το μωρό που μέσα στις πάνες έχει κέντρο του κόσμου τον εαυτό του. Το αντίθετο είναι ο ενήλικας που πάνω στο σταυρό σε κατάσταση λιποθυμίας από αβάστακτους πόνους μπόρεσε και ψέλλισε, "πατέρα μας συγχώρεσέ τους".
quote:

β) τώρα που Του δόθηκε όλη εξουσία των "ουρανών" και της "γης" είναι άνθρωπος, θεος , ή και τα δυο;

Δεν υπάρχει διαχωρισμός θεού και ανθρώπου. Ο θεός έγινε άνθρωπος για να γίνει ο άνθρωπος θεός. Ο θεός είναι άγιος και μας λέει "άγιοι γίγνεσθε ως ο πατήρ. Αγιος είναι όποιος δεν κλείσει κατάμουτρα την πόρτα στον κλητήρα που του έφερε με χαμόγελο την λυπητερή και όποιος δεν κλείσει κατάμουτρα την πόρτα του στη σύζυγό του επειδή είδε το θέμα ναρκισιστικά .
quote:

γ)αν υποθέσουμε ότι ένας άνθρωπος αυτήν την στιγμή μετέχει της θεότητας τι αξία έχει αυτό για το ανθρώπινο είδος ;


Λιγότερες ασθένειες, λιγότερος πόνος, καλύτερο περιβάλλον, περισσότερη ευτυχία. Φαντάσου να μετείχαν της θεότητας οι αμερικάνοι, ιρανοί κτλ.


eidos, Απο που βγαίνει η ρίζα γιαχβέ από ελληνικά λεξικά?
Δε νομίζω αλλά αν έχεις κάποια στοιχεία θα ήσαν ενδιαφέροντα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 22:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο θεός έγινε άνθρωπος για να γίνει ο άνθρωπος θεός. Ο θεός είναι άγιος και μας λέει "άγιοι γίγνεσθε ως ο πατήρ. Αγιος είναι όποιος δεν κλείσει κατάμουτρα την πόρτα στον κλητήρα που του έφερε με χαμόγελο την λυπητερή και όποιος δεν κλείσει κατάμουτρα την πόρτα του στη σύζυγό του επειδή είδε το θέμα ναρκισιστικά .


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 01:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Δημήτρη,
Είπες κάποια πράγματα που ίσως και να ηχούν πρωτόγνωρα στα αυτιά ενός «ψαγμένου» ή και «άψαχτου» Χριστιανού.


quote:

Οταν λέει ότι ο Χριστός γεννήθηκε τέλειος άνθρωπος, δεν εννοεί ότι γεννήθηκε ενάρετος και αλώβητος από αμαρτίες.

Τι εννοείς με το παραπάνω;

quote:
Τέλειος άνθρωπος με τα πάθη του και τις αδυναμίες του.

Ίσως αυτό να χρειάζεται λίγη περισσότερη ανάλυση;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 10:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλέ αδερφέ μου

ο Ιησούς έδωσε την μάχη του σαν άνθρωπος, έκλαψε , νήστεψε, πίστεψε , πειράχτηκε απο τον Σατάν και απο την κοινωνία της εποχής του, ακόμα και απο τον έτερο του εαυτό...
εν τέλη θανατώθηκε και ετάφη.
σε καμία απο τις φάσεις της ζωής του δεν αμάρτησε, δεν έχασε την πίστη του και δεν έχασε την αγάπη την ειρήνη και την δικαιοσύνη, τα χαρακτηριστικά της θεότητας δηλαδή που πρέπει να εμφυτεύσουμε και εμείς στην καρδιά και στον Νου μας.

μην χάνουμε την ουσία ψάχνοντας το κατα πόσο ήταν άνθρωπος , θεός ή θεάνθρωπος κτλ.
εγώ έχω ίδια γνώμη με εσένα την ορθόδοξη γνώμη, όπως και να ήρθε όμως δεν έκανε κάτι που να μην μπορούμε και εμείς να κάνουμε.
αυτή είναι η ουσία.
ζήσε την ζωή του, και αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν.
πίστεψε τον, λάτρεψε τον στην εκκλησία που προτιμάς και να μετέχεις και των μυστηρίων αυτής,(και εγώ στην ίδια εκκλησία με εσένα πάω αλλά δεν είναι αυτό το παν).
αν δεν τον λατρεύσουμε και στο πρόσωπο του κάθε συνανθρώπου μας δεν κάνουμε τίποτα.

έγραψες για ψαγμένους και άψαχτους χριστιανούς.
τρίχες είναι και οι δυο περιπτώσεις αδερφέ μου.
μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι.
σε πληροφορώ ότι η γιαγιά στο χωριό που δεν γνωρίζει γράμματα θα λάβει καλύτερη θέση απο εμάς την Ημέρα εκείνη.
ξέρεις γιατί;
διότι εκείνη δεν Γνωρίζει, πράττει κατά συνείδηση το καλό όπως έχει μάθει και έχει την συνείδηση της καθαρή. και πίστεψε με ,η συνείδηση μας θα μας κρίνει όλους.
ο θεός της Αγάπη δεν κρίνει. απο όλους μπορούμε να κρυφτούμε απο τον εαυτό μας όμως όχι αδερφέ μου.

για να μην ξεφύγουμε όμως απο το θέμα του τόπικ , την αθανασία του υλικού μας σώματος, εμείς οι ψαγμένοι γνωρίζεις ότι έχουμε μεγάλη ευθύνη. πρέπει να κάτσουμε τον κώλο μας κάτω, να μελετήσουμε την Γραφή, να προσευχόμαστε απο καρδιάς καθημερνά ,όπως έλεγε και ο Πορφύριος, για να μας φωτίσει ο Κύριος να εννοήσουμε και να μας βοηθήσει να εφαρμόσουμε στην ΠΡΑΞΗ όσα και αυτός εφάρμοσε.
αν κάποτε το καταφέρουμε αυτό έχουμε δικαίωμα να μιλάμε για αιώνια ζωή και να την διεκδικήσουμε από τον Πατέρα στο όνομα του Κυρίου.

υπάρχει αιώνια ζωή και στις μέρες μας και πάντα υπήρχε, απλά είμαστε τόσο μπούφοι που δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε αυτό που μας ανήκει.
ο κύριος όπως και αν ήρθε τελικά στην Γη μας έδειξε τον δρόμο.
ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα.

καλό αγώνα...


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 10:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αθάνατο είναι θνητό. Το θνητό είναι αθάνατο. Ο θάνατος είναι αθάνατη ζωή για τους θνητούς, για τους αθάνατους, η θνητή ζωή είναι θάνατος...
ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ

Εκείνο που η κάμπια θεωρεί το τέλος του κόσμου, ο δημιουργός το ονομάζει ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ...


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 11:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΟΡΕΊ.., ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΎΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ
ἔσχατος ἐχθρὸς καταργεῖται ὁ θάνατος, οὐ τῆς βασιλείας οὐκ ἔσται τέλος



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 11:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψηλέ αδερφέ μου

ο Ιησούς έδωσε την μάχη του σαν άνθρωπος, έκλαψε , νήστεψε, πίστεψε , πειράχτηκε απο τον Σατάν και απο την κοινωνία της εποχής του, ακόμα και απο τον έτερο του εαυτό...
εν τέλη θανατώθηκε και ετάφη.
σε καμία απο τις φάσεις της ζωής του δεν αμάρτησε, δεν έχασε την πίστη του και δεν έχασε την αγάπη την ειρήνη και την δικαιοσύνη, τα χαρακτηριστικά της θεότητας δηλαδή που πρέπει να εμφυτεύσουμε και εμείς στην καρδιά και στον Νου μας.



Συμφωνώ!!


quote:

μην χάνουμε την ουσία ψάχνοντας το κατα πόσο ήταν άνθρωπος , θεός ή θεάνθρωπος κτλ.

Σωστά, άλλος είναι ο σκοπός μας.


quote:

εγώ έχω ίδια γνώμη με εσένα την ορθόδοξη γνώμη, όπως και να ήρθε όμως δεν έκανε κάτι που να μην μπορούμε και εμείς να κάνουμε.
αυτή είναι η ουσία.

Ναι, ακριβώς! Το είπε άλλωστε και ο ίδιος


quote:

ζήσε την ζωή του, και αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν.
πίστεψε τον, λάτρεψε τον στην εκκλησία που προτιμάς και να μετέχεις και των μυστηρίων αυτής,(και εγώ στην ίδια εκκλησία με εσένα πάω αλλά δεν είναι αυτό το παν).
αν δεν τον λατρεύσουμε και στο πρόσωπο του κάθε συνανθρώπου μας δεν κάνουμε τίποτα.

Συμφωνώ.

quote:

έγραψες για ψαγμένους και άψαχτους χριστιανούς.
τρίχες είναι και οι δυο περιπτώσεις αδερφέ μου.
μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι.
σε πληροφορώ ότι η γιαγιά στο χωριό που δεν γνωρίζει γράμματα θα λάβει καλύτερη θέση απο εμάς την Ημέρα εκείνη.
ξέρεις γιατί;
διότι εκείνη δεν Γνωρίζει, πράττει κατά συνείδηση το καλό όπως έχει μάθει και έχει την συνείδηση της καθαρή. και πίστεψε με ,η συνείδηση μας θα μας κρίνει όλους.
ο θεός της Αγάπη δεν κρίνει. απο όλους μπορούμε να κρυφτούμε απο τον εαυτό μας όμως όχι αδερφέ μου.

Το ψαγμένος και άψαχτος ήταν σε εισαγωγικά και αφορούσε εμάς μιας και έχουμε βαλθεί να «θεολογούμε» διαδικτυακά επί χάρτου ή μάλλον επί οθόνης υπολογιστή.
Ναι, τα ίδια μας τα έργα θα μας κρίνουν.


quote:

υπάρχει αιώνια ζωή και στις μέρες μας και πάντα υπήρχε, απλά είμαστε τόσο μπούφοι που δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε αυτό που μας ανήκει.
ο κύριος όπως και αν ήρθε τελικά στην Γη μας έδειξε τον δρόμο.
ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα.

καλό αγώνα...



Αυτό πιστεύω και εγώ.
Όταν όλα στην κοινωνία και στην καθημερινή ζωή μας διδάσκουν τη φθαρτότητα, μας κλέβουν την ελπίδα της αιώνιας ζωής και είναι δύσκολο ο πολυάσχολος και γεμάτος με σκοτούρες σημερινός άνθρωπος, να νιώσει πως δημιουργήθηκε με προορισμό να γίνει κατά χάρη Θεός.


Καλό αγώνα και σε σένα αδελφέ.

*****Τα πάθη είναι αμαρτία;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 11:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΠΟΡΕΊ.., ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΎΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ
ἔσχατος ἐχθρὸς καταργεῖται ὁ θάνατος, οὐ τῆς βασιλείας οὐκ ἔσται τέλος


"Άφρονες και αγνοούντες είναι και με την σκέψη τους μακριά δεν φτάνουν,
αυτοί που υποθέτουν πως εκείνο που δεν υπήρχε μπορεί να υπάρξει, ή πως εντελώς να πεθάνει κάτι μπορεί και παντελώς να εξαφανιστεί.
Αδύνατον αρχή να γίνει από τη Μη ύπαρξη.
Αδύνατον επίσης η ύπαρξη στο τίποτε να σβήσει, διότι εκεί όπου μία ύπαρξη οδηγείται, εκεί θα συνεχίσει να είναι.
Ποτέ κανένα μη πιστέψετε που καθοδηγούμενος εις τα θέματα αυτά υπήρξε, ότι τα πνεύματα των ανθρώπων ζουν μόνο όσο η αποκαλούμενη ζωή κρατά.
Ότι μονάχα τότε ζούνε, όσοι απολαμβάνουν τις χαρές και τις λύπες τους, ή ότι προτού να γεννηθούν και αφού πεθάνουν, αυτοί είναι ένα τίποτα..."

ΕΜΠΕΔΟΚΛΗΣ

seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 12:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
ΜΠΟΡΕΊ.., ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΎΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ
ἔσχατος ἐχθρὸς καταργεῖται ὁ θάνατος, οὐ τῆς βασιλείας οὐκ ἔσται τέλος


"Άφρονες και αγνοούντες είναι και με την σκέψη τους μακριά δεν φτάνουν,
αυτοί που υποθέτουν πως εκείνο που δεν υπήρχε μπορεί να υπάρξει, ή πως εντελώς να πεθάνει κάτι μπορεί και παντελώς να εξαφανιστεί.
Αδύνατον αρχή να γίνει από τη Μη ύπαρξη.
Αδύνατον επίσης η ύπαρξη στο τίποτε να σβήσει, διότι εκεί όπου μία ύπαρξη οδηγείται, εκεί θα συνεχίσει να είναι.
Ποτέ κανένα μη πιστέψετε που καθοδηγούμενος εις τα θέματα αυτά υπήρξε, ότι τα πνεύματα των ανθρώπων ζουν μόνο όσο η αποκαλούμενη ζωή κρατά.
Ότι μονάχα τότε ζούνε, όσοι απολαμβάνουν τις χαρές και τις λύπες τους, ή ότι προτού να γεννηθούν και αφού πεθάνουν, αυτοί είναι ένα τίποτα..."


ΕΜΠΕΔΟΚΛΗΣ

-Έχω την εντύπωση ότι κάπου φάσκει και αντιφάσκει! ενύπωση όμως όχι διαπίστωση! Πάντως πριν από το σύμπαν υπήρχε το χάος! Αυτό τουλάχιστον μας λένε οι επιστήμονες!
-ΕΛΑΧΙΣΤΕ Σε καμία περίπτωση δε θέλω να μειώσω τους άλλους αλλά είσαι περίπτωση με την καλή βέβαια έννοια! Μπράβο σου!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 14:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ ψηλε,
quote:


-----
Οταν λέει ότι ο Χριστός γεννήθηκε τέλειος άνθρωπος, δεν εννοεί ότι γεννήθηκε ενάρετος και αλώβητος από αμαρτίες.
---

Τι εννοείς με το παραπάνω;



Να, σήμερα διαβάστηκε το ευαγγέλιο του πλουσίου. Θα μπορούσε αν ήθελε και ο Χριστός να ήταν στη θέση του πλουσίου. Δεν του πρότεινε ο πειρασμός στην έρημο να του δώσει χρήμα και Αυτός αρνήθηκε? Και γράφω το Αυτός με κεφαλαίο όχι γιατί ήταν γιός του Θεού αλλά γιατί αυτόματα έγινε γιος και Θεός αρνούμενος τον πειρασμό.
Αν δεν είχε ανθρώπινα πάθη θα ήσαν όλα μια καλή παράσταση. "Ο απαθής και οι πειρασμοί". Αλλο πάθος και άλλο αμαρτία. Το πάθος συνδέεται με τη φύση και είναι φυσικό ενώ η αμαρτία με τη βούληση και τη σκέψη (προέρχεται από το λάθος) και είναι αφύσικη. Είχε νομίζω πάθη ο Χριστός και ψυχολογικά και σωματικά. Τα σεπτά πάθη δεν ήσαν μόνο ο σωματικός πόνος αλλά κυρίως ο ψυχικός."Λαός μου τι εποίησά σοι και τι ανταπεδωκάς μοι" λέει εν θλίψει σε τροπάριο της Μ. Εβδομάδας. Το είπε σαν άνθρωπος. Ο Θεός είναι απαθής και ποτέ δεν θα έλεγε κάτι τέτοιο άσχετα αν εμείς χρησιμοποιούμε ανθρωπόμορφες περιγραφές του θείου όπως οργή θεού κλπ.
Η καινή διαθήκη δεν γράφτηκε για να θαυμάσουμε αλλά για να πράξουμε κατά μίμηση.
Μιμηταί μου γίγνεσθε καθώς καγώ χριστού.
Ανθρωπο μπορούμε να μιμηθούμε. Θεό όχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 14:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ ψηλε,
quote:


-----
Οταν λέει ότι ο Χριστός γεννήθηκε τέλειος άνθρωπος, δεν εννοεί ότι γεννήθηκε ενάρετος και αλώβητος από αμαρτίες.
---

Τι εννοείς με το παραπάνω;



Να, σήμερα διαβάστηκε το ευαγγέλιο του πλουσίου. Θα μπορούσε αν ήθελε και ο Χριστός να ήταν στη θέση του πλουσίου. Δεν του πρότεινε ο πειρασμός στην έρημο να του δώσει χρήμα και Αυτός αρνήθηκε? Και γράφω το Αυτός με κεφαλαίο όχι γιατί ήταν γιός του Θεού αλλά γιατί αυτόματα έγινε γιος και Θεός αρνούμενος τον πειρασμό.
Αν δεν είχε ανθρώπινα πάθη θα ήσαν όλα μια καλή παράσταση. "Ο απαθής και οι πειρασμοί". Αλλο πάθος και άλλο αμαρτία. Το πάθος συνδέεται με τη φύση και είναι φυσικό ενώ η αμαρτία με τη βούληση και τη σκέψη (προέρχεται από το λάθος) και είναι αφύσικη. Είχε νομίζω πάθη ο Χριστός και ψυχολογικά και σωματικά. Τα σεπτά πάθη δεν ήσαν μόνο ο σωματικός πόνος αλλά κυρίως ο ψυχικός."Λαός μου τι εποίησά σοι και τι ανταπεδωκάς μοι" λέει εν θλίψει σε τροπάριο της Μ. Εβδομάδας. Το είπε σαν άνθρωπος. Ο Θεός είναι απαθής και ποτέ δεν θα έλεγε κάτι τέτοιο άσχετα αν εμείς χρησιμοποιούμε ανθρωπόμορφες περιγραφές του θείου όπως οργή θεού κλπ.
Η καινή διαθήκη δεν γράφτηκε για να θαυμάσουμε αλλά για να πράξουμε κατά μίμηση.
Μιμηταί μου γίγνεσθε καθώς καγώ χριστού.
Ανθρωπο μπορούμε να μιμηθούμε. Θεό όχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 14:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
*****Τα πάθη είναι αμαρτία;

Μα φυσικά. εντοπίζοντας τα ,αφού πρώτα γνωρίσουμε τον εαυτό μας , σιγά σιγά τα ξεριζώνουμε.
στην θέση κάθε ενός που συνειδητά διαγράφουμε βρίσκει χώρο και ένας καρπός του πνεύματος του Αγίου....αγάπη, χαρά, ειρήνη, μακροθυμία, χρηστότης, αγαθοσύνη, πίστις, πραότης, εγκράτεια» (Γαλ.5:22-23).
ψηλέ μου νομίζω ότι τα γνωρίζεις αυτά...μην με δοκιμάζεις αδέρφι!

quote:
-ΕΛΑΧΙΣΤΕ Σε καμία περίπτωση δε θέλω να μειώσω τους άλλους αλλά είσαι περίπτωση με την καλή βέβαια έννοια! Μπράβο σου!

αχ και νάξερες ρε αδέρφι πόσο διαφορετικά είναι τα πράγματα στην πραγματική ζωή. και δυστυχώς αυτό είναι η ουσία στον άνθρωπο, οι πράξεις η ζώσα πίστη και ενέργεια προς το Αγαθό. και εκεί μάλλον πάσχουμε βαριά.... :-(


quote:
Άφρονες και αγνοούντες είναι και με την σκέψη τους μακριά δεν φτάνουν,
αυτοί που υποθέτουν πως εκείνο που δεν υπήρχε μπορεί να υπάρξει, ή πως εντελώς να πεθάνει κάτι μπορεί και παντελώς να εξαφανιστεί.
Αδύνατον αρχή να γίνει από τη Μη ύπαρξη.

ποιος μίλησε ύπαρξη εκ του μηδέν..."Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ Λόγος, καὶ ὁ Λόγος ἦν πρὸς τὸν Θεόν, καὶ Θεὸς ἦν ὁ Λόγος. 2 Οὗτος ἦν ἐν ἀρχῇ πρὸς τὸν Θεόν. 3 πάντα δι' αὐτοῦ ἐγένετο, καὶ χωρὶς αὐτοῦ ἐγένετο οὐδὲ ἕν ὃ γέγονεν. 4 ἐν αὐτῷ ζωὴ ἦν, καὶ ἡ ζωὴ ἦν τὸ φῶς τῶν ἀνθρώπων. 5 καὶ τὸ φῶς ἐν τῇ σκοτίᾳ φαίνει, καὶ ἡ σκοτία αὐτὸ οὐ κατέλαβεν."

quote:
Αδύνατον επίσης η ύπαρξη στο τίποτε να σβήσει, διότι εκεί όπου μία ύπαρξη οδηγείται, εκεί θα συνεχίσει να είναι.
Ποτέ κανένα μη πιστέψετε που καθοδηγούμενος εις τα θέματα αυτά υπήρξε, ότι τα πνεύματα των ανθρώπων ζουν μόνο όσο η αποκαλούμενη ζωή κρατά.
Ότι μονάχα τότε ζούνε, όσοι απολαμβάνουν τις χαρές και τις λύπες τους, ή ότι προτού να γεννηθούν και αφού πεθάνουν, αυτοί είναι ένα τίποτα

η μεν σάρκα ταΐζει, γεννά σκουλήκια, αναθρέφει πρασινάδες κτλ
το δε πνεύμα :«Ἀποδημία πρόσκαιρος, ὕπνος μακρότερος τοῦ συνήθους»

και είπε ο κύριος στον εμπεδοκλή. "ἀμὴν ἀμὴν λέγω σοι ὅτι ὃ οἴδαμεν λαλοῦμεν καὶ ὃ ἑωράκαμεν μαρτυροῦμεν, καὶ τὴν μαρτυρίαν ἡμῶν οὐ λαμβάνετε. 12 εἰ τὰ ἐπίγεια εἶπον ὑμῖν καὶ οὐ πιστεύετε, πῶς ἐὰν εἴπω ὑμῖν τὰ ἐπουράνια πιστεύσετε; 13 καὶ οὐδεὶς ἀναβέβηκεν εἰς τὸν οὐρανὸν εἰ μὴ ὁ ἐκ τοῦ οὐρανοῦ καταβάς, ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου ὁ ὤν ἐν τῷ οὐρανῷ."

βρήκα αυτό στο ιντερνετ και απλά το παραθέτω σχολιάζοντας το κατά βούληση.
είναι η επίσημη θέση της εκκλησίας της ελλάδος δια χειρός Χριστοδούλου.

Τὸ Μυστήριον τοῦ Θανάτου εἰς τὴν Λατρείαν τῆς Ἐκκλησίας
9/11/2007

Επιστολή του Μακαριωτάτου προς το Θ΄ Πανελλήνιο Λειτουργικό Συμπόσιο στο Βόλο
Σεβασμιώτατοι ἅγιοι Ἀδελφοί,

Πανοσιολογιώτατοι, Αἰδεσιμολογιώτατοι καὶ Ἐλλογιμώτατοι κύριοι Εἰσηγηταί,

Ἀγαπητοὶ Σύνεδροι,

Κατ’ ἀρχήν, καίτοι ἀπὼν σωματικῶς, καθόσον ἡ περιπέτεια τῆς ὑγείας μου μὲ κωλύει νὰ ἔλθω στὸν προσφιλῆ μου Βόλο καὶ νὰ μοιραστῶ μαζί σας τὴν ἀτμόσφαιρα τοῦ Συμποσίου σας, οὐχ ἧττον πνευματικῶς εὑρίσκομαι ἐν μέσῳ σας καὶ ἐπιθυμῶ νὰ χαιρετήσω τὴν συμμετοχὴ ὅλων σας εἰς τὸ Θ΄ τοῦτο Πανελλήνιον Λειτουργικὸν Συμπόσιον Στελεχῶν τῶν Ἱερῶν Μητροπόλεων τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος, τοῦ ὁποίου καὶ τὴν ἔναρξιν κηρύσσω καὶ τὰς ἐργασίας ὁλοθύμως εὐλογῶ. Ἐπίσης ἐπιθυμῶ νὰ συγχαρῶ τὴν Διοργανωτικὴν Ἐπιτροπὴν καὶ τὸν Πρόεδρον αὐτῆς Σεβ. Μητροπολίτην Καισαριανῆς κ. Δανιήλ, ὡς καὶ τὸν φιλοξενοῦντα Σεβ. Μητροπολίτην Δημητριάδος κ. Ἰγνάτιον καὶ τοὺς συνεργάτας των καὶ νὰ ἐκφράσω εἰς αὐτοὺς τὸν πρέποντα ἔπαινον τῆς Ἐκκλησίας διὰ τοὺς κόπους των καὶ τὴν ἀρτίαν ὀργάνωσιν τοῦ Συμποσίου. Παραλλήλως ἐπιθυμῶ ἀκόμη νὰ συγχαρῶ ἐκ προοιμίου καὶ νὰ εὐχαριστήσω τοὺς ἐκλεκτοὺς εἰσηγητὰς διὰ τὴν προθυμίαν των καὶ τὴν πολύμοχθον καὶ πολύτιμον ἐργασίαν των. Ἄξιος πάντων ὁ μισθὸς παρὰ Κυρίῳ.

Θέμα μας εἶναι: Τὸ Μυστήριον τοῦ Θανάτου εἰς τὴν Λατρείαν τῆς Ἐκκλησίας, ὡς θανάτου νοουμένου ἐνταῦθα τοῦ σωματικοῦ θανάτου, ἤτοι τοῦ χωρισμοῦ τῆς ψυχῆς ἀπὸ τοῦ σώματος, καὶ ὄχι τοῦ χωρισμοῦ τῆς ψυχῆς ἀπὸ τὸν Θεόν, ὁ ὁποῖος εἶναι ὁ κυρίως θάνατος, ὁ ἀναμένων τοὺς ἀπίστους καὶ τοὺς ἀμετανοήτους, ὁ «δεύτερος θάνατος», περὶ τοῦ ὁποίου ὁμιλεῖ ἡ ἱερὰ Ἀποκάλυψις.

Ὄντως φοβερότατον, λέγομεν μετὰ τοῦ ὑμνῳδοῦ καὶ ἡμεῖς, ἀγαπητοί, τὸ τοῦ θανάτου μυστήριον!.. Βεβαίως, «ὁ Θεὸς θάνατον οὐκ ἐποίησεν, οὐδὲ τέρπεται ἐπὶ ἀπωλείᾳ ζώντων», «φθόνῳ δὲ διαβόλου θάνατος εἰσῆλθεν εἰς τὸν κόσμον». Ὁ θάνατος εἰσῆλθε στὴ ζωὴ τῶν ἀνθρώπων ὡς ἀποτέλεσμα τῆς ἁμαρτίας. Τὸν θάνατον, τονίζει ὁ Μέγας Βασίλειος, «ἐγέννησεν ἡ ἁμαρτία, τὸ πρωτότοκον ἔκγονον τοῦ ἀρχεκάκου δαίμονος». Ὁ θάνατος, κατὰ τὸν ἴδιο Διδάσκαλο τῆς Ἐκκλησίας, εἶναι γέννημακοινῆς εὐθύνης τοῦ ἀνθρώπου καὶ τοῦ διαβόλου: «Ἑαυτῶ τὸν θάνατον ὁ Ἀδὰμ διὰ τῆς ἀναχωρήσεως τοῦ Θεοῦ κατεσκεύασε, κατὰ τὸ γεγραμμένον: Οἱ μακρύνοντες ἑαυτοὺς ἀπὸ Σοῦ ἀπολοῦνται. Οὕτως οὐχὶ Θεὸς ἔκτισε θάνατον, ἀλλ’ ἡμεῖς ἑαυτοῖς ἐκ πονηρᾶς γνώμης ἀπεσπασάμεθα».(5) Ὁ θεῖος Χρυσόστομος παρατηρεῖ ὅτι «Εἰ γὰρ καὶ ἐξ ἁμαρτίας ὁ θάνατος εἰσενήνεκται, ἀλλ’ ὅμως εἰς εὐεργεσίαν ἡμῶν ὁ Θεὸς ἐχαρίσατο»,(6) προφανῶς ἵνα μὴ τὸ κακὸν ἀθάνατον γένηται.
Όπως λέγαμε και στα προηγούμενα post ο θάνατος είναι δική μας ευθύνη. Και μιλάμε πάντα για το σωματικό θάνατο διότι ο πνευματικός θάνατος είναι άλλη ιστορία. Ο Θεός θάνατο δεν έκτισε υπάρχει όμως για τους λόγους που προαναφέραμε για να μην γίνει αθάνατο το κακό όπως είπε και ο Χρυσόστομος. Ο άνθρωπος δηλαδή ο «κακός» αν είναι αθάνατος αυτομάτως δίνει αθάνατη υλική υπόσταση στο πονηρό…
από την άλλη δηλαδή ο αθάνατος «καλός άνθρωπος» δίνει αθάνατη υλική υπόσταση στο Αγαθό. Η υλική αθανασία δηλαδή περνάει υποχρεωτικά δια μέσω του ανθρώπου.


Ἡ φιλανθρωπία τοῦ Θεοῦ ἔχει ἄμεση σχέσι καὶ μὲ τὸν θάνατο καὶ μὲ τὴν ὥρα τοῦ θανάτου: «Θάνατοι ἐπάγονται, τῶν ὅρων τῆς ζωῆς πληρωθέντων, οὕς ἐξ ἀρχῆς περὶ ἕκαστον ἔπηξεν ἡ δικαία τοῦ Θεοῦ κρίσις, πόρρωθεν τὸ περὶ ἕκαστον ἡμῶν συμφέρον προβλεπομένου», θὰ εἴπῃ ὁ Μέγας Βασίλειος. Ὁπωσδήποτε ὅμως δὲν παύει νὰ εἶναι ξένος πρὸς τὴν φύσιν τοῦ ἀνθρώπου γι’ αὐτὸ καὶ ἀπαράδεκτος καὶ ἀνεπιθύμητος καὶ πικρός, ἀκόμη καὶ ὡς σκέψις: «Ὦ θάνατε, ὡς πικρὸν τὸ μνημόσυνόν σου», θὰ εἴπῃ ἡ σοφία. Εἶναι ὁ «ἔσχατος ἐχθρός», τὸν ὁποῖο κατήργησεν ὁ Κύριος ἡμῶν Ἰησοῦς Χριστός, διὰ τοῦ ἰδίου Αὐτοῦ ζωαρχικοῦ θανάτου καὶ τῆς τριημέρου ζωηφόρου ἐκ νεκρῶν Ἀναστάσεώς Του. «Θανάτου θάνατος ὁ Αὐτοῦ θάνατος γέγονεν», παρατηρεῖ ὁ θεῖος Χρυσόστομος, ἐνῶ ἀλλοῦ σημειώνει: «Ὁ Χριστὸς τὸν φοβερὸν ὄντα τῆ φύσει τῆ ἡμετέρᾳ καὶ φοβοῦντα τὸ γένος ἡμῶν ἅπαν, λαβὼν καὶ τὸν φόβον αὐτοῦ διαλύσας ἅπαντα, παρέδωκεν, ὥστε καὶ παρθένους καταπαίζειν αὐτοῦ»
αν λοιπόν ο άνθρωπος είναι προορισμένος για να γίνει αθάνατος ψυχικά και σωματικά, γνωρίζοντας όπως ο Κύριος καλό και κακό , απορρίπτοντας όμως το κακό και με επιλογή του συνταυτίζετε με το απόλυτο αγαθό. Τότε καλώς ο θάνατος είναι ξένος και απαράδεκτος για την φύση του ανθρώπου. Πόσο μάλλον όταν ο Κύριος πήρε σάρκα και οστά , πήρε ανθρώπινη φύση με ότι αυτό συνεπάγετε, για να αποδείξει στην «πνευματική φύση» ότι υπάρχει αθανασία στην ύλη, παράλληλα με τον τρόπο αυτό ευλόγησε την ύλη όπως μας είπε και ο απόστολος Παύλος, και όλα αυτά δια μέσω του ανθρώπου.
Η δικαίωση του ανθρώπου Ιησού έβαλε τον άνθρωπο συμμέτοχο της θεότητας, αυτήν την στιγμή δηλαδή το ένα από τα 3 πρόσωπα της θεότητας είναι ο άνθρωπος Ιησούς. Εκπληρώνοντας με αυτόν τον τρόπο την αποστολή του ανθρώπου.
Καθώς έγινε «του θανάτου θάνατος» , τον κατάργησε δηλαδή δεν υπάρχει πια.Και καθώς του δόθηκε όλη η δύναμη και όλη η εξουσία.
Βέβαια θάνατος υπάρχει, το βλέπουμε το ζούμε κάθε μέρα. Και για αυτό την ευθύνη την έχουν ακέραια οι χριστιανοί άνθρωποι. Διότι κατάργησαν τον χριστιανισμό διαιρώντας τον, ξεφτιλίζοντας τον κάθε στιγμή με τις πράξεις τους και μη κατανοώντας το μήνυμα του.
Δυστυχώς δεν διαφέρουμε πολύ από τους γραμματείς και τους Φαρισαίους εκείνης της εποχής, υποκριτές όντας.
Πώς να φωνάξω δυνατά στον συνάνθρωπο μου για Χριστό κτλ όταν εγώ ο ίδιος είμαι αντίχριστος;
Ο άνθρωπος έχει ήδη πάρει την θέση που του αξίζει στο σύμπαν και ακόμα παραπέρα. Εμείς με τα μυαλά που κουβαλάμε παίρνουμε επίσης την θέση που μας αξίζει, δυστυχώς.
«Πας ο πιστεύον εις εμέ κι αν αποθάνη ζήσει, πας ο ΖΩΝ και πιστεύον εις εμέ ΟΥ ΜΗ ΑΠΟΘΑΝΕΙ ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΙΩΝΑ» (δια στόματος Ιησού Χριστού)


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 00:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η μεν σάρκα ταΐζει, γεννά σκουλήκια, αναθρέφει πρασινάδες κτλ
το δε πνεύμα :«Ἀποδημία πρόσκαιρος, ὕπνος μακρότερος τοῦ συνήθους»

Χωρίς την ύλη δεν υπάρχει σωτηρία. Τα περισσότερα μυστήρια προυποθέτουν ύλη. Δεν γίνεται βάπτισμα χωρίς νερό, εξομολόγηση χωρίς γλώσσα, γάμος χωρίς πέος. Είναι λάθος να βλέπουμε τη σάρκα σαν σκουλίκια και όχι σαν όργανο προς σωτηρία.

quote:
Βέβαια θάνατος υπάρχει, το βλέπουμε το ζούμε κάθε μέρα. Και για αυτό την ευθύνη την έχουν ακέραια οι χριστιανοί άνθρωποι. Διότι κατάργησαν τον χριστιανισμό διαιρώντας τον, ξεφτιλίζοντας τον κάθε στιγμή με τις πράξεις τους και μη κατανοώντας το μήνυμα του.

Η σχέση της αμαρτίας με το σωματικό θάνατο δεν είναι απόλυτη. Η αμαρτία προκαλεί στρες και αυτό σωματικές αρρώστιες. Ομως δεν σημαίνει αυτό ότι όσο πιο άγιος είναι κάποιος καταργεί το θάνατο και ζει περισσότερα χρόνια.
Οι πατέρες μας μιλούν για ψυχικό θάνατο.
Ο σωματικός θάνατος είναι κάτι το φυσικό. Γερνούν τα κύτταρα, βαραίνει το σώμα, κουράζεται ο άνθρωπος. Γιαυτό λέμε ότι μετά ξεκουράζεται, αναπαύεται.
Ενας κύκλος της φύσης είναι και οφείλει ο άνθρωπος να τελέσει το πρόσταγμα της φύσης. Κι αν τα αναμάρτητα ζώα κλείνουν τον κύκλο χωρίς να ενδιαφέρονται εμείς παραπάνω πρέπει να ευχαριστούμε και το θεό. Δεύτε τελευταίον ασπασμόν δώμεν αδελφοί τω θανόντι ευχαριστούντες θεόν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 09:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:η μεν σάρκα ταΐζει, γεννά σκουλήκια, αναθρέφει πρασινάδες κτλ
το δε πνεύμα :«Ἀποδημία πρόσκαιρος, ὕπνος μακρότερος τοῦ συνήθους»


Χωρίς την ύλη δεν υπάρχει σωτηρία. Τα περισσότερα μυστήρια προυποθέτουν ύλη. Δεν γίνεται βάπτισμα χωρίς νερό, εξομολόγηση χωρίς γλώσσα, γάμος χωρίς πέος. Είναι λάθος να βλέπουμε τη σάρκα σαν σκουλίκια και όχι σαν όργανο προς σωτηρία.


δημήτρη συμφωνώ.
η απάντηση μου ,που έχεις στο {quote} εξηγεί πως τίποτα δεν σβήνει δεν πεθαίνει και δεν χάνετε παντελώς.
δηλαδή η σάρκα όταν ο άνθρωπος θαφτεί αλλάξει ενέργεια... και πως το πνεύμα δεν πεθαίνει απλά κοιμάτε...
ήταν απάντηση στα λόγια του Εμπεδοκλή .

quote:
Η σχέση της αμαρτίας με το σωματικό θάνατο δεν είναι απόλυτη. Η αμαρτία προκαλεί στρες και αυτό σωματικές αρρώστιες. Ομως δεν σημαίνει αυτό ότι όσο πιο άγιος είναι κάποιος καταργεί το θάνατο και ζει περισσότερα χρόνια.
Οι πατέρες μας μιλούν για ψυχικό θάνατο.
Ο σωματικός θάνατος είναι κάτι το φυσικό. Γερνούν τα κύτταρα, βαραίνει το σώμα, κουράζεται ο άνθρωπος. Γιαυτό λέμε ότι μετά ξεκουράζεται, αναπαύεται.
Ενας κύκλος της φύσης είναι και οφείλει ο άνθρωπος να τελέσει το πρόσταγμα της φύσης. Κι αν τα αναμάρτητα ζώα κλείνουν τον κύκλο χωρίς να ενδιαφέρονται εμείς παραπάνω πρέπει να ευχαριστούμε και το θεό. Δεύτε τελευταίον ασπασμόν δώμεν αδελφοί τω θανόντι ευχαριστούντες θεόν...

δημήτρη εδώ δεν θα συμφωνήσω.
θα μου δώσεις λίγο χρόνο και θα επανέλθω.
ευχαριστώ.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 22:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η σχέση της αμαρτίας με το σωματικό θάνατο δεν είναι απόλυτη. Η αμαρτία προκαλεί στρες και αυτό σωματικές αρρώστιες. Ομως δεν σημαίνει αυτό ότι όσο πιο άγιος είναι κάποιος καταργεί το θάνατο και ζει περισσότερα χρόνια.
Οι πατέρες μας μιλούν για ψυχικό θάνατο.
Ο σωματικός θάνατος είναι κάτι το φυσικό. Γερνούν τα κύτταρα, βαραίνει το σώμα, κουράζεται ο άνθρωπος. Γιαυτό λέμε ότι μετά ξεκουράζεται, αναπαύεται.
Ενας κύκλος της φύσης είναι και οφείλει ο άνθρωπος να τελέσει το πρόσταγμα της φύσης. Κι αν τα αναμάρτητα ζώα κλείνουν τον κύκλο χωρίς να ενδιαφέρονται εμείς παραπάνω πρέπει να ευχαριστούμε και το θεό. Δεύτε τελευταίον ασπασμόν δώμεν αδελφοί τω θανόντι ευχαριστούντες θεόν...

Δημήτρη θα προσπαθήσω να δώσω μια απάντηση όσο το δυνατόν πιο τεκμηριωμένη Γραφικά. Φυσικά δεν έχω απαίτηση να την ασπαστείς ή να την αφήσεις αναπάντητη , απλά θέλω να γνωρίζεις ότι δεν την κάνω δόγμα, την θεωρώ όμως ουσία στην προσωπική μου πορεία για μια καλύτερη ζωή, δηλαδή κοντύτερα όσο το δυνατόν προς τις επιταγές της πίστης μου.


Να ξεκαθαρίσω πρώτα ότι δεν θεωρώ πως όσο πιο άγιος είναι κανείς καταργεί τον θάνατο και ζει περισσότερα χρόνια. Αλίμονο αν ήταν έτσι τα πράγματα. Τότε τα παιδιά που χάνονται στα τροχαία ή ο κάθε άνθρωπος που πεθαίνει «πριν την ώρα του», όπως λέει και ο λαός, από τις ανίατες αρρώστιες θα σήμαινε αυτόματα ότι πέθανε λόγω των πολλών αμαρτιών του.
Δεν υποστηρίζω μια τόσο μισάνθρωπη θέση . Αφού αν ίσχυε αυτό το πράγμα θα μπορούσαμε να κρίνουμε τον βαθμό αμαρτωλότητας κάθε ανθρώπου ανάλογα με την ηλικία του.

Θεωρώ όμως ότι η αμαρτωλότητα του ανθρώπου έχει να κάνει απολύτως με τον σωματικό θάνατο. Για την ακρίβεια η φθορά στην σάρκα , είναι απόρροια της αμαρτίας του ανθρώπου, από την εποχή που ξεχώρισε ο άνθρωπος για πρώτη φορά το καλό από το κακό, μέχρι και σήμερα. «Ἑαυτῶ τὸν θάνατον ὁ Ἀδὰμ διὰ τῆς ἀναχωρήσεως τοῦ Θεοῦ κατεσκεύασε, κατὰ τὸ γεγραμμένον: Οἱ μακρύνοντες ἑαυτοὺς ἀπὸ Σοῦ ἀπολοῦνται. Οὕτως οὐχὶ Θεὸς ἔκτισε θάνατον, ἀλλ’ ἡμεῖς ἑαυτοῖς ἐκ πονηρᾶς γνώμης ἀπεσπασάμεθα»
Μέγας Βασίλειος
Ὅτι οὔκ ἐστιν αἴτιος τῶν κακῶν ὁ Θεός, ΕΠΕ 7, 110.
«ὁ Θεὸς θάνατον οὐκ ἐποίησεν, οὐδὲ τέρπεται ἐπὶ ἀπωλείᾳ ζώντων»
Σοφ. Σολ. 1: 13,
«φθόνῳ δὲ διαβόλου θάνατος εἰσῆλθεν εἰς τὸν κόσμον»
Σοφ. Σολ. 2: 24.


Αυτό έχει να κάνει με το κανείς Άγιος παρά μόνο ο Θεός,
«τι με λέτε αγαθό; Δεν γνωρίζετε ότι αγαθός είναι μόνο ο θεός»
ουσιαστικά αδερφέ μου κανείς δεν είναι άγιος , ούτε καν οι άγιοι που προσκυνάμε στην εκκλησία μας.
Άγιος σημαίνει αναμάρτητος. Αναμάρτητος δεν υπήρξε κανείς ποτέ παρά μόνο ο Κύριος . το ότι τους τιμούμε και εορτάζουμε την μνήμη τους είναι άλλο θέμα και καλά κάνουμε. Άγιοι όμως με την έννοια της αναμαρτησίας δεν ήταν.

Τέλειος άνθρωπος πλην του Κυρίου δεν πέρασε από τον πλανήτη.
Και στον τέλειο άνθρωπο δεν έχει εξουσία ο θάνατος.
Για αυτό πέθανε ως μη όφειλε ο Κύριος. Για να υποχρεωθεί η ίδια η φύση να αποβάλει το σώμα Του. Δεν είχε δικαίωμα να το διαλύσει στα εξόν συνετέθει από την στιγμή που ήταν Άγιο και αμόλυντο . η φθορά δεν είχε εξουσία πάνω του.
Διότι η αμαρτία θάνατο γεννά. Και μόνο η αμαρτία.
, «θάνατον ἐγέννησεν ἡ ἁμαρτία, τὸ πρωτότοκον ἔκγονον τοῦ ἀρχεκάκου δαίμονος»
Μέγας Βασίλειος
Εἰς τὴν Ἑξαήμερον ΣΤ΄, ΕΠΕ 4, 214.

«Εἰ γὰρ καὶ ἐξ ἁμαρτίας ὁ θάνατος εἰσενήνεκται, ἀλλ’ ὅμως εἰς εὐεργεσίαν ἡμῶν ὁ Θεὸς ἐχαρίσατο»
Χρυσοστομος
Εἰς τὸν ΡΙΔ΄ Ψαλμόν, ΕΠΕ 6, 528-530

Στον αμαρτωλό άνθρωπο έχει εξουσία ο θάνατος. Άσχετα με το πότε θα έρθει η ώρα του κάθε ενός. Αυτό το αποφασίζει άλλος, ο οποίος πάντα επιτρέπει και ενεργεί ανάλογα με το συμφέρον του ανθρώπου ακόμα κι αν δεν το καταλαβαίνουμε .
«Θάνατοι ἐπάγονται, τῶν ὅρων τῆς ζωῆς πληρωθέντων, οὕς ἐξ ἀρχῆς περὶ ἕκαστον ἔπηξεν ἡ δικαία τοῦ Θεοῦ κρίσις, πόρρωθεν τὸ περὶ ἕκαστον ἡμῶν συμφέρον προβλεπομένου»,
Μέγας Βασίλειος.
Ὅτι οὐκ ἔστιν αἴτιος τῶν κακῶν ὁ Θεός, ΕΠΕ 7, 92.

Σαν παράδειγμα θα αναφέρω μια πραγματική ιστορία που μου αφηγήθηκε μια γυναίκα πριν 15 περίπου χρόνια. Η γυναίκα αυτή έχασε τον άνθρωπο της από καρκίνο νιόπαντρη με δύο μωρά στην κούνια. Όταν ήταν στα τελευταία του ο άνθρωπος και ψυχομαχούσε στο νοσοκομείο η γυναίκα προσευχήθηκε στον Κύριο και του είπε: «Κύριε γιατί επιτρέπεις να χαθεί ο άντρας μου , και εγώ να μείνω με δυο μωρά παιδιά χήρα, τι θα απογίνουν τα παιδιά μου;»
Το βράδυ την πήρε ο ύπνος και είδε ένα όνειρο, είδε το Κύριο στα λευκά και τις είπε, «τέκνο μου εγώ τώρα τον βρίσκω καθαρό και τον παίρνω, εσύ εγγυάσαι ότι σε 20 χρόνια θα παραμείνει εντάξει;»
Θέλω να πω ότι στην περίπτωση που δεχθούμε το όνειρο ως αληθινό, και γιατί όχι τουλάχιστον εμείς που πιστεύουμε, παίρνουμε μια απάντηση στο ότι αυτός που ενεργεί , ενεργεί πάντοτε προς το πραγματικό μας συμφέρον όμως εμείς μπορεί να μην το καταλαβαίνουμε…

Κλείνω αυτήν την άτυπη παρένθεση και συνεχίζω λέγοντας ότι στον αμαρτωλό άνθρωπο έχει εξουσία ο θάνατος, αλλά αμαρτία δεν είναι μόνο η κλεψιά , ο φόνος , η πορνεία κτλ αμαρτία είναι ακόμα και η πονηρή σκέψη ακόμα και το ειρωνικό κλείσιμο του ματιού ή η φιλαργυρία, ακόμα και η τεμπελιά κτλ .
Αναμάρτητος υπο αυτήν την έννοια δεν υπάρχει, οπότε ο θάνατος είναι φυσική συνέπεια , αν υπάρξει όμως τέτοιος τέλειος άνθρωπος, ο θάνατος και η φθορά δεν έχει εξουσία επάνω του είναι ξένα προς αυτόν τον άνθρωπο.
Και αυτόν τον άνθρωπο μας υπόδειξε ο Κύριος.
Είπε ξεκάθαρα ότι «όποιος με πιστέψει κι αν πεθάνει θα ζήσει, αλλά όποιος με πιστέψει και ζήσει την ζωή μου δεν θα πεθάνει ποτέ!»
Αν εμείς δεν πιστεύουμε τα λόγια Του ή αν δεν μπορούμε να τα εφαρμόσουμε αυτό είναι άλλο θέμα.
Όμως θεωρητικά ένας άνθρωπος που αποφασίσει να μετανοήσει , να εξομολογηθεί, να μετέχει των μυστηρίων της εκκλησίας αλλά και να διάγει βίο αναμάρτητο ως ο Κύριος, ο θάνατος δεν έχει εξουσία επάνω του.
«Χριστὸς ἀνέστη, λύσας τῶν δεσμῶν Ἀδὰμ τὸν Πρωτόπλαστον, καὶ τοῦ ἅδου καταλύσας τὴν ἰσχύν. Θαρσεῖτε πάντες οἱ νεκροί, ἐνεκρώθη ὁ θάνατος, ἐσκυλέυθη καὶ ὁ ἅδης σὺν αὐτῶ, καὶ ὁ Χριστὸς ἐβασίλευσεν, ὁ σταυρωθεὶς καὶ ἀναστάς˙ Αὐτὸς ἡμῖν ἐχαρίσατο τὴν ἀφθαρσίαν τῆς σαρκός˙ Αὐτὸς ἀνιστᾶ ἡμᾶς καὶ δωρεῖται τὴν ἀνάστασιν ἡμῖν, καὶ τῆς δόξης ἐκείνης μετ’ εὐφροσύνης πάντας ἀξιοῖ, τοὺς ἐν πίστει ἀκλινεῖ πεπιστευκότας θερμῶς ἐπ’ Αὐτῶ»
Ακολουθία ψυχοσάββατου

«Ὁ Χριστὸς τὸν φοβερὸν ὄντα τῆ φύσει τῆ ἡμετέρᾳ καὶ φοβοῦντα τὸ γένος ἡμῶν ἅπαν, λαβὼν καὶ τὸν φόβον αὐτοῦ διαλύσας ἅπαντα, παρέδωκεν, ὥστε καὶ παρθένους καταπαίζειν αὐτοῦ»
Χρυσοστομος
Εἰς τὴν ἁγ. Μάρτυρα Πελαγίαν, ΕΠΕ 37, 88.

Ας υποθέσουμε όμως , ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην πεθάνει σαρκικά ο άνθρωπος ακόμα και την ζωή του Κυρίου να εφαρμόσει σε αυτήν την ζωή.
Ο απόστολος Παύλος στην επιστολή του προς Θεσσαλονικείς περιγράφει την έλευση του Κυρίου μετά δόξης , δηλαδή την δεύτερη έλευση Του όπου λέει πως η γενιά των ανθρώπων που θα έχουν την τύχη να ζουν όταν θα γίνει η δεύτερη Παρουσία του Κυρίου στην γη θα δεν θα πεθάνει, θα γίνει δε πρώτα η πρώτη ανάσταση και έπειτα μαζί με τους ανεστημένους θα προϋπαντήσουν τον Κύριο και πάντοτε θα παραμείνουν μαζί του.
“ημείς οι ζώντες οι περιλειπόμενοι εις την παρουσίαν τού Κυρίου ου μη φθάσωμεν τους κοιμηθέντας· 16 ότι αυτός ο Κύριος εν κελεύσματι, εν φωνή αρχαγγέλου και εν σάλπιγγι Θεού καταβήσεται απ' ουρανού, και οι νεκροί εν Χριστώ αναστήσονται πρώτον, 17 έπειτα ημείς οι ζώντες οι περιλειπόμενοι άμα σύν αυτοίς αρπαγησόμεθα εν νεφέλαις εις απάντησιν τού Κυρίου εις αέρα, και ούτω πάντοτε σύν Κυρίω εσόμεθα.”
Κεφάλαιο δ΄
Προς ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΣ Α΄
Πως ακριβώς θα αναληφθούν εν σώματι και χωρίς να έχουν γνωρίσει θάνατο;
Επίσης Γραφικά έχουμε το παράδειγμα του Μελχισεδεκ , του Ηλία και του Ενώχ. Οι οποίοι δεν γνωρίσαν θάνατο. Ο δε Ενώχ προσευχόταν 300 χρόνια να μην πεθάνει ώσπου ο θεός τον μετέθεσε…
Στην Καινή Διαθήκη επίσης αναφέρετε ότι τις ημέρες που ο Κύριος ήταν στον Σταυρό του μαρτυρίου , εθεάθησαν στους δρόμους άνθρωποι οι οποίοι είχαν πεθάνει πριν χρόνια. Αυτοί τι απέγιναν; Ξαναπέθαναν ή δεν μπορούμε εμείς να τους δούμε;
Διαβάζουμε ότι και στην μεταμόρφωση του Σωτήρος επήλθε μια μεταφυσική κατάσταση στο περιβάλλον, όπως και την Κυριακή του Θωμά όπου μπήκε εν σώματι στο σπίτι χωρίς να ανοίξει πόρτα ή παράθυρο. Παρόλα αυτά συνέφαγε μαζί τους.
Τα αναφέρω αυτά για να καταλίξω πως, μπορεί αθανασία να μην σημαίνει υποχρεωτικά ζωή όπως την γνωρίζουμε και την εννοούμε σήμερα. Πιθανόν να σημαίνει κάποια άλλη κατάσταση στην οποία να εισχωρεί ο άνθρωπος , που τα μάτια μας δεν μπορούν να την συλλάβουν ή ο νους μας δεν μπορεί να την εννοήσει τώρα. Άλλωστε και οι μαθητές στο βουνό την ημέρα της μεταμόρφωσης , σκέπασαν τα κεφάλια τους για να μην τυφλωθούν, ένιωσαν όμως την αγάπη και την ειρήνη της στιγμής, διότι είπαν διδάσκαλε καλά είναι εδώ, εδώ να μείνουμε…

Αδερφέ αυτά πάνω κάτω μελετώ στον χριστιανισμό και γιαυτό έχω κολλήσει στην θρησκεία αυτή. Σίγουρα κάνω λάθη και δεν σκοπεύω να φτιάξω κανένα καινούριο δόγμα ή αίρεση. Έχω δικαίωμα όμως να τα ερευνώ και να τα επεξεργάζομαι όπως όλοι μας.
Στην διάθεση σου για οποιαδήποτε διόρθωση ή διαφωνία..
Ευπρόσδεκτες .


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 21:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελάχιστε,
αν με ρωτάς για το πίσω μέρος της σελήνης δεν είμαι ικανός να σου διηγηθώ γιατί δεν έχω πάει. Το ίδιο για την προπτωκία κατάταση.
Ολα αυτά τα περι λεπτοτέρας ύλης των σωμάτων τα δέχομαι.
Πιστεύω ότι όλη η φύση διαθέτει ένα τέτοιο είδος "σωματότυπου" ίσως αυτό που στα παραμύθια ονόμαζαν τζίνι.
Εχουμε όλοι παρατηρήσει ότι την Μ. Παρασκευή ο καιρός είναι πάντα ομιχλώδης έστω και αν είναι ηλιόλουστος την προηγουμένη και την επομένη.
Η φύσις συμπάσχει λένε τα τροπάρια της εκκλησίας. Για να συμπάσχει η φύση σημαίνει ότι έχει κάποιον υποτυπώδη νου ή διαφορετικό με το δικό μας. Ο ήλιος έκρυψε στη σταύρωση τας ιδίας ακτίνας.
Οπως έγραψα και παραπάνω η ύλη είναι απαραίτητη για τη σωτηρία μας.
Οχι η λεπτή ύλη αλλά αυτή που έχουμε μπροστά μας.
Το νερό είναι απαραίτητο για το βάπτισμα. Το βάπτισμα απαραίτητο για την εκκλησία. Αρα το νερό η ύλη είναι απαραίτητη για την εκκλησία όσο πνευματική κι αν μας φαίνεται.
Το σεξ είναι απαραίτητο για την εκκλησία. Χωρίς σεξ δεν θα υπήρχαν άνθρωποι. Χωρίς σεξ δεν θα υπήρχε εκκλησία.
Η εκκλησία ευλογεί το σεξ στο μυστήριο του γάμου και αναφέρει ότι πρέπει να αγαπά ο άνδρα τη γυναίκα σαν το σώμα του και ότι ουδείς την εαυτού σάρκα εμίσησεν αλλά την εκθρέφει και την περιθάλπτει. Φυσικά εδώ δεν μας μιλά για μια σάρκα που έχει σχέση με τον παράδεισο τον πριν ή μετά αλλά αυτήν που έχουμε τώρα.
Και συνεχίζει λέγοντας ότι το σεξ είναι καλό. Το μυστήριο τούτο (του γάμου) ΜΕΓΑ εστί γιατί ενώνονται τα σώματα και οι ψυχές όπως ο Κύριος με την εκκλησία.
Αυτά δεν τα είπε ο Παύλος από μόνος του αλλά του τα δίδαξε αοράτως ο Ιησούς που επέλεξε να κάνει το πρώτο του θαύμα στο γάμο της Κανά.
Εκανε μια καταδικαστέα πράξη για σημερινούς χριστιανούς να ευλογήσει το κρασί. Το ευλόγησε και το αύξησε για να γλεντήσουν οι ανθρώποι. Και μετά από 300 χρόνια έρχονται ψαγμένοι πατέρες και διαπιστώνουν ότι το κρασί και το γλέντι είναι αμαρτία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 09:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχουμε όλοι παρατηρήσει ότι την Μ. Παρασκευή ο καιρός είναι πάντα ομιχλώδης έστω και αν είναι ηλιόλουστος την προηγουμένη και την επομένη.

Αγαπητέ dimitris2, δεν ξέρω αν το έχουμε παρατηρήσει όλοι.
Ίσως να το έχουν παρατηρήσει κάποιοι άνθρωποι αλλά όχι κι όλοι.
Εγώ για παράδειγμα έχω παρατηρήσει πολλές Μεγάλες Παρασκευές που έχει μια λιακάδα άλλο πράγμα.

quote:
Η εκκλησία ευλογεί το σεξ στο μυστήριο του γάμου και αναφέρει ότι πρέπει να αγαπά ο άνδρα τη γυναίκα σαν το σώμα του και ότι ουδείς την εαυτού σάρκα εμίσησεν αλλά την εκθρέφει και την περιθάλπτει.

Ενώ πριν το γάμο θεωρείται αμάρτημα, αν θυμάμαι καλά!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 10:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχουμε όλοι παρατηρήσει ότι την Μ. Παρασκευή ο καιρός είναι πάντα ομιχλώδης έστω και αν είναι ηλιόλουστος την προηγουμένη και την επομένη.
Η φύσις συμπάσχει λένε τα τροπάρια της εκκλησίας.


"Κλαίει" και ο ....ουρανός (λένε) , για τον θάνατο του Κυρίου. Να σου μετρήσω πόσα Πάσχα (-ατα !) ανήμερα (ανάστασις γαρ !) έριχνε καρεκλοπόδαρα ;;;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 00:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως, πιτσιρικάς όταν ήμουν και πήγαινα για τα κάλαντα, θυμάμαι πως την ημέρα που λέγαμε το "Σήμερα μαύρος ουρανός, σήμερα μαύρη μέρα .....", ο ουρανός ήταν πάντα μαύρος.
Μου είχε κάνει εντύπωση πώς στην ευχή τις Μεγάλες Πέμπτες ο καιρός ήταν πάντα ή σχεδόν πάντα άσχημος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 01:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχει σημασία αν βρέχει το πάσχα αλλά το ότι την Μ Παρασκευή ο ουρανός είναι νεφελώδης καιμουντός το έχω παρατηρήσει.
Βάζω και στοίχημα , αν και δεν κάνει , για την επόμενη Μ Παρασκευή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy