ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Υποχρεωτική στρατιωτική θητεία - μια μεγάλη διάκριση με βάση το φύλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 22:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά, όμως, τι προτείνεις, Imperator; Οι αναλύσεις σου περί του θέματος είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες. Συμφωνώ με όσα λες. Μπορείς, όμως, να προτείνεις κάποια λύση στο πρόβλημα; Προσπαθώ κι εγώ να βρω κάποια που να ικανοποιεί όλες τις πλευρές.

Τι να πει;
Μηπως ο ιδιος γραφει τα τελευταια μηνυματα;

starflower
Εισαι Αλεξ/λη και δεν μας το λες;

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 23:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Τι να πει;
Μηπως ο ιδιος γραφει τα τελευταια μηνυματα;



Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν δεν τα γράφει ο ίδιος ποιος τα γράφει;

Imperator, αν στελεχωθεί και αυτό όπως οι υπόλοιπες κρατικές υπηρεσίες, τότε θα έχουμε μεγαλύτερο πρόβλημα, νομίζω. Αν στελεχωθεί έτσι όπως θα έπρεπε να στελεγχώνονται οι υπόλοιπες κρατικές υπρεσίες, τότε ίσως κάτι να γινόταν. Ελπίζω να κατάλαβα τι εννοείς.

:*)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 14:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εριξα μια γρηγορη ματια στο θεμα...

ρε παιδια ενας χρονος ειναι ο στρατος,ελεος!
τι να πουν και εκεινοι που κανανε 28 μηνες!
και οχι σαν τωρα που ειναι κολεγιο...

να σε βαζουν κατω απο την λαμπα επι 20 λεπτα για να της λες "ω! εισαι το φως μου! "

εγω πιστευω οτι καθε αντρας πρεπει να πηγενει στρατο.
ειδικα αν εχει και φιλοσοφικες αναζητησεις?
στην σκοπια θα τις λυσει ολες μονος του!

οσο για της γυναικες,ας πηγενουν οσες θελουν.

για τις αγγαριες,θα κανεις το κρεβατι αεροδρομιο,θα σφουγκαρισεις και θα καθαρισεις καμια τουαλετα...
πω,πω κοπος!

για κοιτα και την αλλη μερια.
βραδινη πορια σε κανα δασος...
οπλακια-βολες-τεθωρακισμενα...
περιπολια...

φιλαρακια...
ΤΟ γελιο μεσα στους θαλαμους...
εξωδους τυπου μια μεσα-μια εξω...(καλα εδω παιζει ρολο και το μερος που εισαι.}
αυτη την στιγμη στις καφετεριες γινετε πανικος...
παρα πολλες γυναικες.
για φαντασου να ειχαν υπηρεσια και να ηταν ολες μεσα!

χθες στην Αλεξανδουπολη ειχε ενα φεγγαρι...πανω απο την θαλασσα...
ειχαμε γυρισει και λιωμα απο την εξωδο...ολα τα λεφτα ηταν...

Αngi,κανονισε να βγουμε για καφεδακι...
ειμαι σε βδομαδα προσαρμογης και ειμαι ολη μερα-καθε μερα εξω...


when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 16:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο,τι πεις!!!
Μολις εφτιαξε και ο καιρος γιατι απο το πρωι ηταν σε διλημμα! Να βρεξω ή να μην;
Εχω κοσμο να σου γνωρισω στην ηλικια σου


www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 17:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί, ποια είναι η ηλικία του; ;)

Όπως τα περιγράφει ο Starflower μου τα έχουν περιγράψει και άλλοι άνδρες. Υπάρχουν, λοιπόν, πολλοί οι οποίοι γουστάρουν να μπουν στο στρατό. Ίσως είναι περισσότεροι από όσους δε θέλουν. Και όντως, το να καθαρίζεις κουζίνες και τουαλέτες δεν είναι τόσο τραγικό. Οι περισσότερες γυναίκες από τη στιγμή που κάνουν οικογένεια συχνά τα κάνουν μόνες τους για την υπόλοιπη ζωή τους και δεν έχουν βοήθεια από τους συζύγους τους . Οπότε αν για λίγους μήνες της ζωής του κάνει και ο άνδρας καμιά βρωμοδουλειά δε χάλασε κι ο κόσμος. Παρόλα αυτά ο Imperator δε φαίνεται να άνοιξε τη συζήτηση γι αυτόν το λόγο. Νομίζω είναι βαθύτερα τα αίτια για τα οποία δε συμφωνεί με την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία για τους άνδρες.

:*) Μου αρέσει να ζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 17:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
. Παρόλα αυτά ο Imperator δε φαίνεται να άνοιξε τη συζήτηση γι αυτόν το λόγο. Νομίζω είναι βαθύτερα τα αίτια για τα οποία δε συμφωνεί με την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία για τους άνδρες.

Λες να μην το καταλαβα;

quote:
Οπότε αν για λίγους μήνες της ζωής του κάνει και ο άνδρας καμιά βρωμοδουλειά δε χάλασε κι ο κόσμος.

Ελα ντε!! Φαντασου να αναλαβει και κατι σοβαρο!!! (ετσι οπως εχει καταντησει ο στρατος! Ουτε απο την αποψη να κανει νεες παρεες δεν το σκεφτηκε, ουτε και το οτι εχει την ευκαιρια να βρισκει γκομενακια! (αληθεια αυτο δεν μας το ανεφερες! Η ισοτητα μεχρι που κολλαει;)(ολα αρνητικα πια; ειδικα στην εποχη μας!)
Το κρεββατι του ετοιμο ηθελε...
Αχ!! τι κανει αυτο το κρυο το χειμωνα...και αν δεν εχεις και μια μαμα να σε φροντιζει...
Εαν, εσυ αργησες να πας φανταρος, λογω της νεανικης βαριεμαρας σου, δεν φταιει το συστημα...εσυ φταις...
Βασικα πιστευω Imperator, οτι κωλοβαρας....

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 21:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν έχεις μπροστά σου ένα πληκτρολόγιο και ένα μεγάλο ολόασπρο πεδίο από φόρουμ μπορείς να γράψεις ό,τι ΜΑΛΑΚΙΑ θέλεις. Κανένας δε θα σου βάλει πρόστιμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 22:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί, ποια είναι η ηλικία του;
ποσο με κανεις?
23 ειμαι.

quote:
Εχω κοσμο να σου γνωρισω στην ηλικια σου

τελεια!
8 μηνακια παιζει να κανω εδω...
οποτε θα τον χρειαστω!

ξερεις τι γινετε?
εχω συνεχια την εντυπωση οτι ειμαι σε νησι...
εν τω μεταξυ η πολη οσο βραδιαζει τοσο πιο ομορφη γινετε!
χαιρομαι!


when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 00:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α όλα κι όλα φαίνεσαι πολύ μεγαλύτερος. Δε μου λες, είσαι γεννημένος τον Απρίλη του '83;

Ώστε τη συζήτηση, Imperator, την άνοιξες επειδή κωλοβαράς κι όχι επειδή σε προβληματίζει; Αν είναι έτσι, τότε να μη συνεχίσουμε να κάνουμε αναλύσεις περί του θέματος.

:*) Μου αρέσει να ζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 15:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ αυτό κατάλαβες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 17:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

gigenis

θεωρω υποχρεωση ολων των πολιτων μιας χωρας να εκπαιδευτουν για να μπορουν σε μια συραξη να υπερασπιστουν τις ζωες την περιουσια τους
τα εδαφη της πατριδας τους

πχ οι εβραιοι ανεξαρτητου φυλλου περνανε απο αυτη την εκπαιδευση



στην αρχαια Αθηνα στον πολεμο πηγαιναν εθελοντες πολιτες!

ουτε οπλο δεν σου παρειχε η Πολη, οπότε οι μη εχοντες την δυνατοτητα να αγορασουν οπλο, πηγαιναν με ο,τι ειχαν, τσαπα, αξινα, κτλ...


φιλε γηγενη εδωσες την απαντηση που ετοιμαζομουν να γραψω, και εφερες ενα σωστο παραδειγμα

καθε πολιτης πρεπει να εκπαιδευεται στην ενοπλη αντισταση

η πολιτικη εξουσια ομως το τολμα να εκπαιδευει πολεμιστες (καθε φυλλου) και οχι στρατιωτες?

αμφιβαλλω...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 19:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσύ αυτό κατάλαβες?

Μάλλον ο τρόπος με τον οποίο έθεσα το προηγούμενο ερώτημά μου δεν ήταν αυτός που αρμόζει. Συγνώμη. Πόσο καιρό έχεις τελειώσει τη στρατιωτική σου θητεία και σε απασχολεί τόσο το θέμα; Εγώ μαζί σου είμαι και συμφωνώ ότι υπάρχει αδικία σε αυτόν τον τομέα. Παρόλα αυτά υπάρχουν εξίσου πολλοί τομείς όπου αδικείται η γυναίκα. (Έγραψες νομίζω σε κάποιο σημείο νωρίτερα ότι ως άνδρας νιώθεις ότι δεν έχεις ίσα δικαιώματα με τις γυναίκες.)

Εννοείται, ότι το γεγονός ότι αδικούνται οι γυναίκες σε κάποιους τομείς δε σημαίνει ότι πρέπει να αδικηθούν και οι άνδρες. Καλό θα ήταν να μην αδικείται κανείς.

Παρόλα αυτά καλό θα ήταν μέχρι να αλλάξει κάτι (όταν εμείς αδυνατούμε να το αλλάξουμε) όσα αναγκαζόμαστε να τα κάνουμε με το νόμο όχι να τα υπομένουμε, αλλά αντιθέτως να προσπαθούμε να βρίσκουμε την ευχάριστη πλευρά τους, γιατί αλλιώς αυτοκαταστρεφόμαστε από την ίδια μας την ψυχολογία.

Για παράδειγμα είναι υποχρεωτική η εκπαίδευση για όλα τα Ελληνόπουλα. Το μεγαλύτερο όμως ποσοστό από αυτά μισούν το σχολείο γιατί δεν μπορούν να το δουν θετικά. Μάλιστα, πράγματι κάποια από τα μαθήματα του σχολείου είναι άχρηστα για το μέσο μαθητή. Εγώ παρόλο που ένιωθα ως μαθήτρια ότι πολλά από όσα μαθαίνω δε μου χρησιμεύουν στην καθημερινή μου ζωή, αλλά ούτε θα μου χρησιμεύσουν στο επάγγεμά μου αργότερα, αντί να πάω κόντρα στο θεσμό και να πάψω να διαβάζω και να ασχολούμαι, έπεισα τον εαυτό μου ότι γουστάρω να μάθω κάποια πράγματα έτσι για τη χαρά της ανακάλυψης.

Τα παιδιά που γράφουν ότι τους άρεσε ο στρατός και συμφωνούν με την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία, ίσως κατάφεραν να βρουν αυτό που εσύ δε βρήκες όσο καιρό έλιωνες ως φαντάρος.

Σε μια κοινωνία πάντα υπάρχουν κάποιες υποχρεώσεις, οι οποίες ενδέχεται να αδικούν μέρος του πληθυσμού της. Πιστεύω ότι όταν δε γίνεται να αλλάξει κάτι αντί να παραπονιόμαστε θα έπρεπε να βρίσκουμε τα θετικά σημεία και να κρατιόμαστε από αυτά μέχρι να καταφέρουμε με δράση να πείσουμε αυτούς που έχουν θέσει τους θεσμούς και την πλειοψηφία της κοινωνίας φυσικά, να αλλάξουν τους θεσμούς τους.

:*) Μου αρέσει να ζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2006, 00:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχομαι ειλικρινά και γω να πήγαινα φαντάρος μία φορά στη ζωή μου και από κει και πέρα να μην είχα ούτε να σηκώνομαι στις 6.30 κάθε πρωί, να φτίαχνω πρωινό, να τρέχω το παιδί στο σχολείο ν απηγαίνω στη δουλειά, να παίρνω το παιδί μετά, να το ταίζω, να το πλένω, να συμμαζεύω το σπίτι, να σκουπίζω, να σιδερώνω, να διαβάζω το παιδί, να φτιάχνω φαί για την επόμενη μέρα,να παρακαλάω να μου αλλάξουν μία λάμπα στο σαλόνι και τελικά να την αλλάζω εγώ και να πρέπει να κάνω και το καθήκον ως σύζυγος (μή χ..ω). και φυσικά πόσα ακόμα που δεν μπορώ να θυμηθώ που κάνω κάθε μέρα.
ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΦΑΝΤΑΡΟ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΗΣΥΧΗΗΗΗ!!!



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2006, 00:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να σοβαρευτούμε λίγο, για να σοβαρευτούμε λίγο.....

σιγά τη διάκριση ρε παιδιά, όταν το ακούω αυτό ειλικρινά γελάω.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 18:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε μου λες, είσαι γεννημένος τον Απρίλη του '83

οχι,ειμαι τον Δεκεμβρη του 83...
για μερικες μερες θα ημουν το 84!

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 00:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
another star νο στρες κοριτσι μου
αν θες αλαζουμε θεσεις
αλλα εγω ειμαι παλαιων αρχων και θελω να ειμαι σπιτι
οχι δουλεια και τετοια τι να μου βαλει χερι καμια προισταμενη μου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 23:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε iridav κι εσύ τα ίδια? Ρε ξεκολλάτε πια με μένα και τι έκανα εγώ και αν μου άρεσε και δε μου άρεσε κλπ.Πα πα πα πα πα τι ναι αυτό το πράγμα ρε παιδάκι μου? Λες και θα βάλω για τις δημοτικές τώρα κάνετε πια!

Έβαλα κάποιο συγκεκριμένο θέμα. Αυτό είναι στον τίτλο και στο πρώτο post που έγραψα. Και αυτό το θέμα ξέρεις τι είναι? Υπάρχει στο ελληνικό σύνταγμα το άρθρο περί ισότητας. Αλλά ένας νόμος που προβλέπει για κάποιο θεσμό εξαιρείται από αυτό? ΓΙΑΤΙ? Πώς δικαιολογείται? Σα να βλέπω ρε παιδάκι μου μια πορτοκαλιά με μπλε πορτοκάλια και να ρωτάω "γιατί αυτά τα πορτοκάλια βγήκαν μπλε?" Κατάλαβες? Δεν είναι κάτι για να διαφωνήσει κάποιος ή να πει έχεις άδικο κλπ. Δε κολλάει ρε παιδί μου, είναι άτοπο. Διαφωνείς με κάτι όταν αυτό είναι μια κρίση και ιδιαίτερα όταν έχει αξιολογικό περιχόμενο (π.χ. "οι Τούρκοι είναι κρετίνοι") ή αν εκφέρεις κάποιο αίτημα " πιστεύω ότι ο στρατός πρέπει να καταργηθεί". Τώρα σε κάποιο θέμα σαν και αυτό πως κάποιος να διαφωνήσει ή να έρθει σε αντιπαράθεση.

Και είδα ότι γενικά οι χρήστες το πιάσαν και απάντησαν ακριβώς σε αυτή την ερώτηση. Δηλαδή εξέγρασαν το γιατί κατά τη γνώμη τους είναι έτσι αυτός ο νόμος. Άλλος είπε ότι κακώς είναι έτσι ότι όντως είναι αδικαιολόγητη αυτή η εξαίρεση και θα έπρεπε να είναι αλλιώς τα πράγματα. Άλλος είπε ότι και οι γυναίκες συνσισφέρουν με άλλο τρόπο.

Υπήρξαν και απόψεις που έλεγαν ότι καλώς υπάρχει αυτή η διάκριση ως ένα αντιστάθμισμα για άλλες αδικίες που υφίστανται γυναίκες σε άλλους τομείς και ότι δεν είναι κάτι το άξιο λόγου. ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΕΚΤΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΤΑ! Αυτό αρκούσε. Δε θέλω από εκεί και πέρα να συζητήσω την άποψη του καθενός κλπ. Απλά να μάθω ποια είναι. Εγώ εξέφρασα τη δική μου ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!

Τα όσα έγραψα απευθυνόμενος στην Angi δεν αφορουσαν καμιά προσωπική αντιπαράθεση. Επειδή δηλαδή έγραψε για μένα ? Ε και? Δε με ενδιαφέρει αυτό ούτε ασχολούμαι. Για αυτό έγραψα αυτά περί "μαλακιών στο φόρουμ" κλπ. Δε σου κοστίζει τίποτα να κάτσεις και να γράψεις κάτι σε ένα φόρουμ. Όοοοοτι σου κατέβει στη γκλάβα κάθεσει και το γράφεις. Δε νοιώθω λοιπόν υποχρεωμένος να κάτσω να ασχοληθώ. Η κυρία Angi πολύ πιθανό να είναι πιο υπεύθυνη πολίτης από εμένα, να έχει συνεισφέρει στο κοινωνικό σύνολο πολύ περισσότερα, να είναι καλύτερος άνθρωπος και πιο χρήσιμος στην κοινωνία. Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα και μπράβο της. Όπως και μπορεί να μην είναι. ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!

Ξέρεις όμως τι ήταν αυτό που με έκανε να τα πάρω στο κρανίο? Το άσχετο των λεγομένων της με το θέμα. Ρε παιδί μου σε ένα θέμα το οποίο δεν είναι από τη φύση του για αντιπαράθεση ( ζήτησα δηλαδή μερικές γνώμες για ένα ζήτημα μια πραγματικότητα στο κάτω κάτω) άρχισε και έβριζε, έγραφε γενικά τα δικά της. Ξέρεις γιατί το έκανε αυτό? Είχε ρε παιδί μου αυτή την κολονοοτροπία του Έλληνα, αυτό την βλάχικη πονηριά και την καχυποψία που μας δέρνει ότι "για να λέει αυτός αυτό το πράγμα κάτι θα θέλει, θα είναι έτσι , θα είναι αλλιώς κλπ." Λες και για να πει κάποιος κάτι πρέπει να έχει οπωσδήποτε μια σκοπιμότητα. Το λέει είτε από προσωπικά κίνητρα, είτε για σημφέρον , είτε για να υπερασπίσει το μαγαζάκι του, το κόμμα του, το συνδικάτο του και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο. Σαν κάποιο φίλο μου που μια φορά του είπα "στην Αμερική το τάδε πράγμα είναι καλό" και αυτός είπε το συμπέρασμα "ά άρα είσαι φιλοαμερικανός".

Αυτό το να κολλάς κατευθείαν ταμπέλα στην Ελλάδα μόλις πεις κάτι και να βγάζεις αμέσως το συμπέρασμα με εκνευρίζει αφάνταστα. Όπως κάποιοι πο βγαίνουν σε αθλητικές εκπομπές που παίρνουν τηλέφωνα και επειδή ο τάδε είπε ότι ο Παναθηναικός σέρνεται και δε τραβάει βγάζουν αμέσως το συμπέρασμα και το βρίσκουν "ά είσαι αντιπαναθηναικός". Ε που θα πάει ρε παιδιά αυτή η ιστορία? Κόφτε αυτό το βιολί επιτέλους!
Η Angi τώρα τι έκανε. Αφού έβγαλε το συμπέρασμα ότι εγώ ανήκω σε συγκεκριμένη ομάδα πήγε να περάσει τη δική της γραμμή που ανήκει σε κάποια άλλη ομάδα. Κατάλαβες? Είδε κάποιον από το "αντίπαλο" μαγαζάκι (έτσι νόμιζε...) και μπήκε αμέσως στον κόπο να υπερασπιστεί το δικό της. Μου θύμισε κάτι ψευτοαριστερούς της πλάκας που σε οποιοδήποτε ζήτημα βάζουν μια κασέτα που πήραν από το κόμμα τους σε ένα κασετόφωνο και ακούγονται τα ίδια και τα ίδια συνέχεια...

Αυτό το πράγμα με πείραξε, όχι η αντιπαράθεση. Και επιπλέον τι αντιπαράθεση να κάνεις τώρα και συζήτηση. Μερικά άτομα ξέρεις , είτε σε ένα ντουβάρι μιλάς είτε σε αυτά το ίδιο είναι. Δεν έχει διαφορά. Βλέπω ρε παιδί μου εγώ το άσπρο ντουβάρι που είναι απέναντί μου. Άμα το ρωτήσω " γιατί είσαι άσπρο" θα πάρω καμία ανταπόκριση λες? Έ και με αυτά τα άτομα είναι το ίδιο πράγμα. Δε γίνεται, ξέρω γω τι συμβαίνει δε βλέπω καμιά διαφορά εγώ πάντως.

Δε γίνεται ρε παιδί μου να λες σε κάποιον "δε ρουφιάνευα στο στρατό και ήμουν και λοχίας" πράγμα που συμβαίνει ότι διακινδύνευα και προσωπικά και μετά να σου λέει ότι "δε πρέπει να είχες και πολλές παρέες στο στρατό έτσι".Τι να πεις τώρα? Αφού δε κατάλαβε από αυτό πως θα καταλάβει δηλαδή? Άμα της πω ότι δε κλείδωνα καν τα πράγματά μου, ότι έφυγα με άδεια και τα πράγματα τα είχα έτσι ανοιχτά θα καταλάβει τίποτα? Τέτοια εμπιστοσύνη και αλλιλεγγύη ούτε με την οικογένειά μου δηλαδή. Άμα ήθελα νομίζεις δε μπορούσα να κάτσω και να κάνω αντιπαράθεση επί προσωπικού και σε αυτά που είπε?

Άμα ήθελα δε μπορούσα να της πω ότι ο πατέρας μου είναι εν ενεργεία Ταξίαρχος στο στρατό και ξέρω προσωπικά και στρατηγούς και διάφορα πράγματα από πρώτο χέρι? Ούτε ακρίτισα από την Αλεξανδρούπολη μπορεί να μου το παίξει γιατί εγώ στο Σουφλί έμενα μερικές δεκάδες μέτρα από το ποτάμι (πιο ποτάμι? τον Έβρο ) Να της πω δηλαδή ότι ο πατέρας μου στο Κόσοβο όπου υπηρετούσε είχε τις καλύτερες σχέσεις με ΤΟΥΡΚΟΥΣ αξιωματικούς? (και όλοι οι άλλοι Έλληνες αξιωματικοί). Ότι είχαν άψογη συνεργασία, ότι για να ταξιδέψει στην Ελλάδα από την Πρίστινα χρησιμποποίησε C 130 της ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ πολεμικής αεροπορίας και οι Τούρκοι τον εξυπηρέτησαν μια χαρά?

Ακούνε οι στρατιωτικοί αυτά με πολέμους με απειλές με τους Τούρκους που είναι έτοιμοι κάθε τόσο να μπουκάρουν και γελάνε. Και ο κόσμος κάθεται και ακούει τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ του κάθε δημοσιογράφου... Σύμμαχοι είναι ρε κορόιδα. Ποιος πόλεμος. Όλοι οι στρατοί στο ΝΑΤΟ είναι. Ακόμα να το πάρετε χαμπάρι? Θα τους κόψουν τον κόλο, για να το πω έτσι απλά, οι Αμερικάνοι, όχι μόνο σε Τούρκους ή Έλληνες, αλλά στον οποιονδήποτε πάει να τους "χαλάσει τη μανέστρα". Δεν είναι από αυτούς που ανέχονται μπελάδες στο κεφάλι τους οι Αμερικανοί. Το καταλαβαίνετε? Ποιες απειλές και τρίχες κατσαρές? Οι πιο πολλοί Έλληνες στρατιωτικοί μάλιστα βάζουν βύσμα για να πάνε σε κάποια συμμαχική θέση στη Σμύρνη ή ακόλουθοι στην Άγκυρα. Όταν βλέπεις λοιπόν Έλληνες και Τούρκους στρατιωτικούς ( παντού όπου υπάρχουν συμμαχικές αποστολές ) και να είναι σε αγαστή συνεργασία σε πάααρα πολλές περιρτώσεις κλπ. τότε μπορεί να καταλάβει κανείς την κοροιδία.


Και να σας πω και κάτι άλλο? Κατά της θητείς πρώτα πρώτα είναι ΟΙ ΙΔΙΟΙ οι στρατιωτικοί. Εσείς με τι λέτε να προτιμούν να δουλεύουν. Εξειδικευμένους επαγεγλματίες ή νεαρά 20χρονα ατίθασα παιδιά που να τους εμπιστεύονται όπλα και σφαίρες? Εδώ στον Έβρο είχε γίνει θέμα το γιατί δεν είναι σωστά δεμένα τα κορδόνια των στρατιωτών ή διάφορα άλλα ευρτάπελα. Δε κάνω πλάκα. Κρίνονται μεταθέσεις και σταδιοδρομίες από αυτά τα πράγματα. Ούτε βέβαια και σε αποτελεσματικότητα τίθεται θέμα.

Πάνε πια οι εθνικοί πόλεμοι και οι ηρωισμοί κλπ. Πόλεμος με την Τουρκία δε γίνεται ούτε για αστείο αφήστε το. Οι στρατοί όλοι του ΝΑΤΟ είναι ενεταγμένοι σε ευρύτερα πλαίσια και σχεδιασμούς που δεν έχουν να κάνουν με τα εθνικά συμφέροντα κάθε χώρας. Υπάρχουν και εντάσονται σε άλλους σχεδιασμούς και στρατηγικές και με βάση αυτά πρέπει να έχουν και κάποια συγκεκριμένη δομή. Είναι λοιπόν αστεία από πλευράς εργαλειακής ορθολογικότητας η υποχρεωτική θητεία γιατί καθηλώνει ένα στρατό σε επίπεδα περασμένων δεκαετιών και τον καθιστούν δυσκίνητο.

Σήμερα ο στρατιωτικός αντί να ασχολείται με το καθαυτό έργο του ασχολείται με το πως θα τιθασεύσει τον στρατιώτη ( ο οποίος με το δίκιο του αντιδρά ), πως δε θα την κοπανήσει το βράδυ, πως δε θα γίνουν φασαρίες στο στρτόπεδο, πως δε θα τον εκθέσει στους ανώτερους, πως δε θα γίνει κάποιο ατύχημα λόγω έλλειψης εξειδίκευσης, πως πως πως... Και φυσικά οι περισσότεροι δε ξέρουν καν να χειρίζονται ένα απλό τουφέκι. Αυτό που εύχονται λοιπόν είναι μια ώρα αρχίτερα να γίνει επαγγελματικός ο στρατός.

Τώρα καταλαβαίνεις iridav γιατί δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση? Και γιατί γράφω αυτά που γράφω πριν. Για να γράφω ένα πράγμα, κάααααατι λίγο ξέρω κι εγώ έτσι δεν είναι? Είπαμε είμαι χαζός αλλά όχι και τόσο πια...

Όλα αυτά βέβαια δεν ήθελα να τα γράψω. Θα τα έγραφα ως απάντηση στην Αngi αν ήθελα να αντιπαρατεθώ επί προσωπικού. Η συζήτηση όμως θα που θα πήγαινε? Εγώ ρώτησα απλώς κάτι. Κατάλαβες τώρα? Ούτε κανένα κίνητρο είχα ούτε τίποτα. Για να έχει κάποιος μια απορία, για να ρωτάει κάτι, για να πει κάτι τέλοσπάντων δε πρέπει απαραίτητα να έχει κάποιο συμφέρον από αυτό, ούτε το κάνει για να πετύχει κάτι άλλο κλπ. Οπότε τι ασχολείστε με εμένα αν πέρασα καλά αν μου άρεσε αν δε μου άρεσε, αν θέλω άντρα, ή γυναίκα αν είμαι gay ,αν αν αν. Πες ότι είμαι, ε και? Τι θα αλλάξει στη ζωή σου? Δε θέλω να παντρευτώ την κόρη σου, μην ανησυχείς.

Και σκέψου. Αν ήθελα λοιπόν να αντιπαρατεθώ, αυτά που είπα ως τώρα δεν ήταν τίποτα. Σκόνη μπορούσα να την κάνω λέξη προς λέξη.Ε τι θα άλλαζε? Ίσα ίσα που θα κουραζόταν ο κόσμος να διαβάζει και θα αγανακτούσε. Χώρια που θα ήταν εκτός θέματος. Την άποψη του κόσμου ζήτησα για κάποιο ζήτημα, τα άλλα όλα είναι περιττά. Πες "η άποψή μου είναι αυτή" και τελείωσε."Κατά τη γνώμη μου ο νόμος αυτός είναι έτσι γιατί συμβαίνει αυτό και αυτό". Η another star δηλαδή που είπε τη γνώμη της είπα τίποτα? Διαφώνησα σε κάτι? Για αυτό εγώ έθεσα αυτό το θέμα για να ακούσω απόψεις.Και ευχαριστώ που έδοσε μια απάντηση και είναι απόλυτα σεβαστή και δεκτή. Και ούτε οι νόμοι διαμορφώνονται ανάλογα με τα βίτσια μας και το τι μας αρέσει και τι γουστάρουμε. Αλίμονο. Εγώ ζήτησα τη γνώμη του κάθενός για το πιο μπορεί να ήταν το κίνητρο του νομοθέτη όταν έκανε αυτή την εξαίρεση. Εξέφρασα μετά κάποιες απόψεις αλλά το θέμα δεν ήταν αυτό. Πες κι εσύ την άποψή σου και άστα τα υπόλοιπα. Αλλά είπαμε... Σα να μιλάς στο ντουβάρι...

Edited by - Imperator on 18/06/2006 01:00:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 23:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Imperator μήπως θα σου ήταν εύκολο να αφήνεις παραγράφους στα ποστ σου γιατί δεν διαβάζονται εύκολα?

Ευχαριστώ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 00:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφήνω διάστημα εκεί που αρχίζει. Δε ξέρω γιατί δεν εμφανίζεται Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 00:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλεις να στο διορθώσω?

Άφηνε διπλό enter να δούμε αν θα εμφανίζεται


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 01:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα νομίζω είναι καλύτερα. thx Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 01:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator τα κατάφερες... έχεις παραγράφους ...

Ευχαριστώ για την κατανόηση και την προσπάθεια διαβάζονται ευκολότερα έτσι ειδικά σε μεγάλα μηνύματα.

Είναι καλό γενικά να αποφεύγουμε τις αναφορές επί του προσωπικού για να μη δημιουργούνται στειρες αντιπαραθέσεις που χαλάνε τη ροή του θέματος

Γιος ταξίαρχου Imperator? Ακολούθησες κι εσύ την καριέρα του στρατιωτικού?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 01:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι βέβαια...αλλά καλό θα είναι τα προσωπικά να σταματήσουν κάπου εδώ.
Τέλοσπάντων το θέμα το άνοιξα για όσους έχουν την απορία επειδή μελετάω κάποια θέματα συνταγματικού δικαίου. Ήμουν περίεργος να ακούσω την άποψη του κόσμου, τι νομίζει. Και επειδή δε μπορώ να τους πιάνω έναν έναν στο δρόμο και να τους ρωτάω, είπα να το βγάλω στο φόρουμ που είναι πιο πρακτικό. Είπα και την άποψη τη δική μου , έδοσα και επιχειρήματα αλλά το θέμα είναι συγκεκριμένο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 02:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι βέβαια...αλλά καλό θα είναι τα προσωπικά να σταματήσουν κάπου εδώ.
Τέλοσπάντων το θέμα το άνοιξα για όσους έχουν την απορία επειδή μελετάω κάποια θέματα συνταγματικού δικαίου. Ήμουν περίεργος να ακούσω την άποψη του κόσμου, τι νομίζει. Και επειδή δε μπορώ να τους πιάνω έναν έναν στο δρόμο και να τους ρωτάω, είπα να το βγάλω στο φόρουμ που είναι πιο πρακτικό. Είπα και την άποψη τη δική μου , έδοσα και επιχειρήματα αλλά το θέμα είναι συγκεκριμένο.


Συνταγματικού δικαίου?
Δηλ. δικηγόρος γιος ταξίαρχου?

Προσωπική γνώμη. Οι γυναίκες πρέπει υποχρεωτικά να πανε στρατό.

Μέχρι να γίνει βέβαια κατά πασα πιθανότητα θα με πιάνει η ηλικία και δε θα έχω την τιμή.

Πάντως πρέπει να αλλάξουν αρκετά πράγματα και στη νοοτροπία για να είναι υποχρεωτική η στάτευση για το γυναικείο φύλο.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 13:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ρε ούτε δικηγόρος...Κάπου θέλω να μπω και έμπλεξα με αυτές τις μαλακίες... Εδώ λέμε να σταματήσει τελείως και εσύ λες να πηγαίνουν και οι γυναίκες τσ τσ τσ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 13:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator, με άγχωσες! Έγραψες πάρα πολλά και ένιωσα να με κολλάνε στον τοίχο χωρίς να έχω στην ουσία προσπαθήσει να κάνω κάτι κακό. Σε όσους εδώ μέσα έχουν κάτι να πούνε και μου αρέσει τι ή πώς γράφουνε, κάνω και καμιά πιο προσωπική ερώτηση.


Τέσπα. Ευχαριστώ που ένα τέτοιο τεράστιο μήνυμα γράφτηκε ως απάντηση κυρίως σε κάτι που προηγουμένως είπα. Έχεις δίκιο. Δεν εξέφρασα κάπου τη γνώμη μου καθαρά και αυτό δεν οφείλεται στο ότι το παρέλειψα, ακριβώς. Κάποια στιγμή την είχα γράψει και μου σβήστηκε από κάποιο κόλλημα του Η/Υ και μετά δεν την ξαναέγραψα, επειδή βαρέθηκα, με σκοπό να την ξαναγράψω αργότερα.... Το ξέχασα...


Η γνώμη μου, λοιπόν, μετά από όσα έγραψες στο προηγούμενο μήνυμα άλλαξε, επειδή είμαι ανοιχτός άνθρωπος. Το ότι τα πάντα οφείλονται σε πολιτικές μεγαλύτερων δυνάμεων, το φανταζόμουν και ήμουν πεπεισμένη γι αυτό. Έβλεπα, όμως, ότι τελικά αυτές οι πολιτικές είχαν αντίκτυπο στην ελληνική και ίσως και στην τουρκική κοινωνία. Εσύ, όμως, λες ότι δεν έχουν αντίκτυπο στους στρατιωτικούς ηγέτες των δυο χωρών και ότι τα πάνε μια χαρά μεταξύ τους. Ότι δεν υπάρχει κρίση μεταξύ Ελλάδας-Τουρκίας και ότι ένας πόλεμος αποκλείεται. Αφού είσαι γιός ταξιάρχου (καλά τα λέω;) αυτά που λες έχουν βάση και μάλιστα τώρα νιώθω ανακούφιση.


Η γνώμη μου, λοιπόν:
Δε συμφωνώ με την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία μόνο για τους άνδρες.
Η υποχρεωτική στρατιωτική θητεία θα ήταν καλό να υπάρχει για συγκεκριμένο αριθμό ανθρώπων (κι όχι ανδρών) κάθε οικογένειας, ανάλογο με το μέγεθός της. Επίσης, θα ήταν καλό να υπάρχει κάποια μικρή αμοιβή. Επίσης, να κατοχυρωνόταν, ότι δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος, ο οποίος στρατεύεται, να χάσει τη δουλειά του ή τις σπουδές του. Αυτά.

Imperior, το να παντρευτείς την κόρη μου είναι τεχνικώς αδύνατο. Νομίζω είμαι μικρή για να έχω παιδί και μέχρι να παντρευτείς μπορεί να μην έχω αποκτήσει. Πλάκα κάνω, μην μου ξαναγράψεις κανένα κατεβατό για αυτό τώρα. Άντε. Τρομάξαμε να συνέλθουμε από το προηγούμενο.

:*) Μου αρέσει να ζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 16:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Iridav αυτό για την κόρη δε το είπα για σένα αλλά γενικά. Εσύ αν κάποτε κάνεις κόρη σου εύχομαι να είναι γερή και να μη πάρει κάποιον σαν εμένα
Δεν είναι σκοπός μου να αλλάξω τη γνώμη σε κάποιον. Το ζητούμενο είναι να βγάζουμε συμπεράσματα και γνώμες βασιζόμενοι στο μυαλό, την κρίση και τη λογική μας. Στη δική μας σκέψη. Αυτό το "γιος ταξιάρχου" που μου τσαμπουνάτε δε το είπα για άλλο λόγο παρά για να δείξω ότι γράφψ από προσωπική εμπειρία. Από πρώτο χέρι. Εγώ αυτό κάνω. Μιλάω με βάση το τι βλέπω γύρω μου με τα μάτια μου και τι ακούω με τα αυτιά μου. Κι εσύ κάνε το ίδιο. Το θέμα δεν είναι να κάνεις κάποιον να αλλάξει γνώμη. Κάτσε κι εσύ, έχε τα μάτια σου και τα αυτιά σου ανοιχτά και βρες κι εσύ στοιχεία. Ενδεχομένως να αλλάξω εγώ γνώμη μετα! Ξέρεις αυτό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΓΚΙΑ!Ξέρεις πόσες φορές έχω αλλάξει γνώμη έπειτα από πειστικά επιχειρήματα κάποιου? Δεν είναι το θέμα να περάσεις αυτό που θέλεις. Εγώ όταν συζητάω να μάθω θέλω πιο πολύ παρά να πείσω κάποιον άλλον.

Αυτό είναι το σοφό. Το να θες να πείσεις τον άλλον είναι χαζό. Τι θα κερδίσεις? Κι εδώ ακόμη σε αυτό το topic έκανα μια ερώτηση, θέλοντας κάτι να μάθω. Και γενικά εδώ στο φόρουμ μπαίνω γιατί βλέπω πραγματικά ενδιαφέροντα πράγματα, και μαθαίνω αρκετά. Δε μπαίνω ούτε για να το παίξω έξυπνος ούτε για να πείσω κανέναν. Και αν μπαίνω κάποια στιγμή στον κόπο να γράψω, το κάνω επειδή βλέπω πολλά λογικά κενά και αδυναμίες σε επιχειρήματα και προσπαθώ να κάνω τον άλλον να "βγάλει πράγμα". Να πει περισσότερα. Να φέρει κι άλλα επιχειρήματα ΛΟΓΙΚΑ και ΣΤΕΡΕΑ. Αυτό είναι το κέρδος που έχεις από κάποια συζήτηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 20:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood
quote:
στην αρχαια Αθηνα στον πολεμο πηγαιναν εθελοντες πολιτες!

ουτε οπλο δεν σου παρειχε η Πολη, οπότε οι μη εχοντες την δυνατοτητα να αγορασουν οπλο, πηγαιναν με ο,τι ειχαν, τσαπα, αξινα, κτλ...


φιλε γηγενη εδωσες την απαντηση που ετοιμαζομουν να γραψω, και εφερες ενα σωστο παραδειγμα

καθε πολιτης πρεπει να εκπαιδευεται στην ενοπλη αντισταση

η πολιτικη εξουσια ομως το τολμα να εκπαιδευει πολεμιστες (καθε φυλλου) και οχι στρατιωτες?

αμφιβαλλω...


λυπαμαι που δεν απαντησα τοσες μερες τζονυ αλλα ωρες ωρες παθαινω αυτο που λεγεται επιστημονικα (τυφλογκαβακιαση)

οι πολιτικοι παιζουν το παιχνιδι τους
το θεμα ειναι να μπορεσουμε εμεις να το δουμε και να πραξουμε αναλογα

στην αρχαια ελλαδα ειχαν και ενα ακομη καλο
οποιος δεν ηθελε να πολεμησει εχανε την ιδιοτητα του πολιτη
ενω εδω εχουμε ολους τους πολιτικους να μην εχουν παει στον στρατο ουτε μια μερα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

airtangerine
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 03:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους airtangerine  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η θητεία θα πρέπει να είναι αποκλειστικά μισθοφορική, επάγγελμα δηλαδη

Ο φούξια φούσκας το δήλωσε!!!!
Είναι μισθοφόρος Έλληνας.... Επαγγελατίας Έλληνας δηλαδή!!...........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 05:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πραγματικά θλιβερό φαινόμενο η έλλειψη επικοινωνίας στην εποχή μας. Δηλαδή άλλα να λες και άλλα αντι άλλων να καταλαβαίνουν οι συνομιλητές σου.

Αυτά τα Big Brother και τα reality θα φταίνε μάλλον.

Δυστυχώς ο φούξια ελέφαντας, ένα από τα σπάνια διασωθέντα είδη που προφυλλάσω στο φτωχικό μου, παρεξηγήθηκε διότι τον χλευάσανε σε αυτό το φόρουμ αποκαλώντας τον παχύδερμο και φούσκα, με αποτέλεσμα να αποσυρθεί από το γυαλί. Προσπαθούσε να σας θυμίσει το γέλιο αλλά...τζίφος.

Μου είπε βέβαια να μοιράσω φούξια τσιχλόφουσκες ακόμα και σε όσους τραβάνε ζόρι με την πάρτη του,έτσι γιατί είναι μεγάλη καρδιά ο μπούλης.

Με τις υγείες σας.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy