ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΕΙΚΟΝΕΣ
 Αγαπημενα παλαια παιχνιδια.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thebest20
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2007, 19:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thebest20  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα Play O.K. ψάχνω photos...μόνο αυτή έχω και μία που ανέβασα πιο πάνω...είναι της εταιρείας carrera και απ'ότι έχω ψάξει δεν βρίσκω photos

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thebest20
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2007, 22:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thebest20  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικά playmobil που έχω από τη σειρά "τσίρκο"

Το "μαγικό κουτί" που εξαφανίζει την κοπέλα και την εμφανίζειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2007, 01:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου North Star ναι, τα battle beasts είναι! Μόνο που ήταν μονoχρωμα το καθένα, και όχι οπως τα παρουσιάζει το λινκ σου! Πο ποοοοοοοο τι μου θύμισες, αθάνατα παιδικά χρόνια...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/

Edited by - satyros on 02/08/2007 01:30:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

best_19_man
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 23:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους best_19_man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PLAYMOBIL 4EVER

ΣΚΗΝΕΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ

http://www.playmobil.de/on/demandware.static/Sites-EDT-Site/Sites-EDT/de_CH/imagesOnline/products/3837.jpg/IMG]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 17:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα παιχνίδι με πιγκουϊνους που ανεβαίνουν μια σκάλα και τσουλάνε κάτω και ξανανεβαίνουν και ξανατσουλάνε σαν αεικίνητο μέχρι να αδειάσει η μπαταρία:

http://store.shop72.com/toypenguinrace.html


Κλασικα επιτραπέζια της εταιρίας Ravensburger

Η Μηλια

http://www.boardgamegeek.com/images/game/6932


Η Χώρα του Παραμυθιού

http://www.boardgamegeek.com/game/938

Μεσονύκτιο Παρτυ

http://www.boardgamegeek.com/game/444

Τυφλόμυγα

http://www.boardgamegeek.com/game/28442

Παιχνίδια μνήμης (δε θυμάμαι τον ακριβή ελληνικό τίτλο αλλα στα αγγλικά είναι «Kinder Memory»)


http://www.yopi.de/rev/296255

Edited by - NorthStar on 05/09/2007 17:42:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2007, 02:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NorthStar σε χιλιοευχαριστω!!!
Εψαχνα καμια δεκαρια χροννια το επιτραπεζιο Η Χώρα του Παραμυθιού αλλα δεν ειχα ιδεα για το πως το λεγανε οποτε εψαχνα ψιλους στα αχυρα. Επισης και το παιχνιδι με τα πιγκουινακια. Ηταν απο τα πρωτα μου παιχνιδια οταν ημουν γυρω στα τεσσερα. Αλλα αυτο που ειδα εχει πολλες διαφορες με αυτο του 82. Enyway παντως μου εκανες δυο πολυ καλα δωρα να σαι καλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
twilight78
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2007, 21:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους twilight78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Edw traviksa mia photogafia apo mia apo tis agapimenes moy pleon Bibi-bo koukles se labada ( an thymastai ) gyrw sto 1989 peripou isws kai 1990, 1991 to argotero! Kokkina toulia pantoy!! Yperoxa ksantha xrysa mallia.. kai panemorfa ble "el greco" matia ;)

BTW: Psaxnw na ti vrw se kainourgia katastasi h sxedon kainourgia. hmm; polla zitaw ;)

Kai egw mazeyw bibi-bo, mikro moy pony, el greco kai allwn xwrwn; kai hasbro arketa! Kapoies Barbie kai exw polles Sindy se koutia polles! ;)

Check out the photo:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2007, 08:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή twilight78, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica!
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς ούτως ώστε να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 23:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NorthStar σε χιλιοευχαριστω!!!
Εψαχνα καμια δεκαρια χροννια το επιτραπεζιο Η Χώρα του Παραμυθιού αλλα δεν ειχα ιδεα για το πως το λεγανε οποτε εψαχνα ψιλους στα αχυρα. Επισης και το παιχνιδι με τα πιγκουινακια. Ηταν απο τα πρωτα μου παιχνιδια οταν ημουν γυρω στα τεσσερα. Αλλα αυτο που ειδα εχει πολλες διαφορες με αυτο του 82. Enyway παντως μου εκανες δυο πολυ καλα δωρα να σαι καλα!

Χαίρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω ! Να και μερικά ακόμα:

Charmkins: Τα πιο πολλά κοριτσάκια του 80/90 τα ήξεραν. Υποτίθεται ότι φοριούνταν στο λαιμό για να φέρνουν καλή τύχη και ότι ήταν αρωματισμένα αλλά προσωπικά τα δικά μου τα χρησιμοποιούσα μόνο σαν παιχνίδια και αν είχαν ποτέ τους άρωμα, το έχουν χάσει ως τώρα.
Ένα από αυτά που έχω είναι το κοριτσάκι με τα ροζ μαλλιά και το κόκκινο τριαντάφυλλο. Το άλλο είναι κάτι σαν μικρό μου πόνυ (άσπρος μονόκερος για την ακρίβεια και ως σήμερα ένα από τα πιο αγαπημένα μου αποκτήματα) αλλά επειδή φωτογραφία δεν βρίσκω στο διαδύκτιο υποθέτω πως ήταν μια από τις πάμπολλες διαφορετικές παραλλαγές που κυκλοφορούσαν σε χώρες εκτός Η.Π.Α..

http://www.chanth.com/charmkins/

Magic Nursery: Μόνο από τη διαφήμιση τα ξέρω γιατί ουδέποτε έχω δει κάποιο αλλά απ’ ό,τι θυμάμαι ήταν κάτι μαγικά ζωάκια ( αρκουδάκια, κουνελάκια κτλ) που τα ντάντευε κανείς και έβγαζαν ένα αστεράκι στη μύτη αν τα φιλούσες εκεί, ή τα ρούχα τους άλλαζαν χρώμα αν τα έπλενες και άλλα τέτοια. Ακριβούτσικα είναι για την ώρα στο Ebay, αλλά τέλος πάντων, θα περιμένω.

http://www.ghostofthedoll.co.uk/Toys_MagicNurseryPets.htm


Α ναι, και σχετικά με Sindy και Barbie, έβαλα τις ιστορίες τους στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=30&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=2721 για όσους δεν γνωρίζουν.
Πράγμα που σημαίνει πως αν η El Greco είχε βγάλει πρώτη τα Μικρά Πόνυ, είναι 99% σίγουρο ότι η Hasbro ή η Mattel θα τα είχαν αντιγράψει.


Edited by - NorthStar on 23/09/2007 23:57:57

Edited by - NorthStar on 23/09/2007 23:58:49

Edited by - NorthStar on 24/09/2007 00:46:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 17:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 17:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2007, 17:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κούκλες Μπιμπιμπο σε αυτές της φωτογραφίες είναι πιο όμορφες από τις δικιές μου. Και του Τζον Τζον του πάει το μάυρο μαλλί (ο δικός μου έχει ανοιχτό καφέ).

Το καροτσάκι είναι ίδιο με το καροτσάκι των πόνυ της Hasbro. Η El Greco χρησιμοποίησε το καροτσάκι και για τα ελληνικά πόνυ (όπως και άλλες χώρες).

P.J Sparkles Baby: η αδερφούλα της P.J. Sparkles που ανέφερα πιο πάνω. Στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες πιο γνωστές ως Twinkle

http://www.geocities.com/litako2/PJ.html

Lil Miss Dress Up/ Lil Miss Make Up

http://www.crowncombo.com/articles/2007/014_lilmiss/lilmiss.html

Σε ένα προηγούμενο μήνυμα έκανα λάθος σχετικά με ένα link για το Littlest Pet Shop. Εννοούσα να βάλω αυτό:

http://littlestpetshop.50webs.com/

Edited by - NorthStar on 27/10/2007 17:27:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 14:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια τι τελειες φωτογραφίες ειναι αυτες που εχετε!
Η BibiBo ειναι τοσο ομορφη!!Τωρα που την βλεπω στεναχωριεμαι που δεν εχω καμια.Δεν θυμαμαι καν αν ειχα ποτε!
Απο παλια παιχνιδια εχω Polly Pocket καινουρια στις καρτελες τους κ ενα αλλο κουκλακι της el greco που λεγεται Φατσακι Τοσοδουλι.Εχω δυο απο αυτα, ενα που ροχαλιζει κ ενα που φταρνιζεται.Πολυ γλυκουλια!!!

Κανω συλλογη κ απο Μικρα Πονυ τα οποια λατρευω!!!

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

titika07
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2007, 17:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους titika07  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ 80.
ΤΥΧΑΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟ FORUM. EXETΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟ.ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΑΝΑΠΟΛΟΥΣΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΜΕ ΓΥΡΙΣΑΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΓΝΟ.ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΕ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ.ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ, ΠΟΛΛΟΙ ΤΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΧΑΝ ΚΡΥΦΤΕΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ
ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΕΙΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΣΑΣ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΡΕΥΝΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ Κ ΝΑ ΣΑΣ ΘΥΜΙΣΩ ΠΑΛΙΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Κ ΙΔΙΩΣ ΣΤΑ ΚΟΡΙΣΤΑ ΤΩΝ ΤΩΡΑ ΤΡΙΑΝΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΜΑΝΙΝΑ+ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΕ 25 ΔΡΑΧΜΕΣ.ΕΙΧΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΑΝΙΕΣ ΤΟΤΕ:
ΤΑ "ΚΙΤΣ" ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ΣΤΙΚΕΡΣ,
ΤΑ ΧΑΡΤΙΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ (ΜΑΝΙΝΑ+ΚΑΤΕΡΙΝΑ)ΠΟΥ ΕΚΟΒΕΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΟΥΣΕΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΡΟΥΧΑ, ΜΑΛΛΙΑ,ΤΣΑΝΤΕΣ ΚΤΛ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ.....
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΡΟΝΤΙΚΑ ΣΕΤ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΤΑΛΑΖΑΜΕ.ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕΤΑ ΧΑΘΗΚΑΝ ΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥΣ.
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΩ ΣΑΝ ΦΥΛΑΧΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΕΙΧΑΤΕ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΑΣ ΜΕ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΛΛΙΑ ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ ΜΕ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ/ΣΤΟΝ "ΚΤΗΤΩΡ".
ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΕ ΨΗΦΙΑΚΑ ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥΤΟ !!!!ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ.ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΠΑΙΔΙΑ

ΥΓ. ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΓΚΟΥΙΝΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΣΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ!ΑΝ ΠΑΤΕ ΣΤΟ JAMBO ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ.
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΦΟΤΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 16:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mix Max (Ravensburger)

http://www.boardgamegeek.com/game/19811

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2008, 22:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Από τις 22 Ιανουαρίου 2008 έως τις 28 Φεβρουαρίου 2008, οι φίλοι της Monopoly σε όλο τον κόσμο θα έχουν για πρώτη φορά την ευκαιρία να διαμορφώσουν οι ίδιοι το νέο ταμπλό του αγαπημένου τους παιχνιδιού, συμμετέχοντας σε μία διεθνή ηλεκτρονική ψηφοφορία που διενεργείται μέσω της ιστοσελίδας www.monopoly.com .

Με τον πρωτότυπο αυτό τρόπο, το κοινό καλείται να επιλέξει τις 22 πόλεις από όλο τον κόσμο, μεταξύ των οποίων και η Αθήνα, οι οποίες θα συμπεριληφθούν στη συλλεκτική έκδοση της Monopoly, «MONOPOLY World Edition», την πρώτη παγκόσμια έκδοση του επιτραπέζιου παιχνιδιού.

Οι επισκέπτες της ιστοσελίδας έχουν το δικαίωμα πολλαπλής συμμετοχής στην ψηφοφορία, επιλέγοντας καθημερινά μέχρι και 10 από τις 68 υποψήφιες πόλεις. Η πόλη που θα συγκεντρώσει τις περισσότερες ψήφους, θα καταλάβει τον τίτλο της ιδιοκτησίας με το μεγαλύτερο ενοίκιο στο ταμπλό του παιχνιδιού.

Παράλληλα, δύο θέσεις του ταμπλό, θα καταλάβουν 2 πόλεις μπαλαντέρ οι οποίες θα προταθούν αυθόρμητα από τους ψηφοφόρους, πέραν των 68 επισήμων υποψηφιοτήτων, συμπληρώνοντας τις 22 πόλεις που θα κερδίσουν μία θέση στην ιστορία της Monopoly.

Η ανακοίνωση των 22 πόλεων-νικητών θα γίνει τον Αύγουστο του 2008 ενώ η συλλεκτική έκδοση «MONOPOLY World Edition» αναμένεται να κυκλοφορήσει στη διεθνή αγορά το φθινόπωρο του 2008.

Οι 68 πόλεις που διεκδικούν μία θέση στο ταμπλό της «MONOPOLY World Edition» είναι οι εξής: Άμστερνταμ, Αθήνα, Βαρκελώνη, Πεκίνο, Βελιγράδι, Βερολίνο, Μπογκοτά, Βοστόνη, Μπρατισλάβα, Βρυξέλλες, Βουκουρέστι, Βουδαπέστη, Μπουένος Άιρες, Κάιρο, Κέιπ Τάουν, Καράκας, Κάρντιφ, Σικάγο, Κοπεγχάγη, Ντουμπάι, Δουβλίνο, Εδιμβούργο, Φρανκφούρτη, Ελσίνκι, Χόνγκ Κόνγκ, Κωνσταντινούπολη, Ιερουσαλήμ, Κίεβο, Κουάλα Λουμπούρ, Λας Βέγκας, Λισσαβόνα, Λιουμπλιάνα, Λονδίνο, Λος Άντζελες, Λυών, Μαδρίτη, Μελβούρνη, Πόλη του Μεξικού, Μόντρεαλ, Μόσχα, Μουμπάι, Μόναχο, Νέα Υόρκη, Όσλο, Παρίσι, Πράγα, Κοουίνσταουν, Ρίγα, Ρίο Ντε Τζανέιρο, Ρώμη, Σαντιάγο, Σεούλ, Σαγκάη, Σιγκαπούρη, Σόφια, Αγία Πετρούπολη, Στοκχόλμη, Σίδνεϋ, Ταλίν, Τόκιο, Τορόντο, Βανκούβερ, Βιέννη, Βίλνιους, Βαρσοβία, Ουάσιγκτον DC, Ζάγκρεμπ, Ζυρίχη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από το 1935 που παρουσιάστηκε για πρώτη φορά η Monopoly έχουν δημιουργηθεί περισσότερες από 200 διαφορετικές εκδόσεις σε 37 γλώσσες, πραγματοποιώντας πωλήσεις μεγαλύτερες των 250 εκατομμυρίων αντιγράφων στις 103 χώρες που κυκλοφόρησε.

πηγή: www.kathimerini.gr "

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
takis71
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 06:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους takis71  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω σπιρτουλιδες ψάχνω δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα πολύ καιρό..για αυτά τα κουκλάκια..αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σας ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mlp
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2009, 01:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mlp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hi! ξέρει κάποιος κανένα κατάστημα,με παλιά παιχνίδια, που να πουλάει "μικρό μου πόνυ" δεκαετίας 80-90 (vintage)? thanxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zampengr
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 13:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zampengr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
katrina βρηκα τυχαια το θεμα σου κ κολλησα κανονικα..τι αναμνησεις μου ξυπνησατε..επαθα πλακα με τις φωτογραφιες που βαλατε..η Bibibo με τα χρυσα ηταν η πρωτη που απεκτησα, ειχα επισης τη διπλη ντουλαπα αλλα κ τη μονη (ειχε βγαλει 2 σχεδια), την κρεβατοκαμαρα της(ηταν καπως περιεργα αν θυμαστε, με φλοκατες λευκες κ το κρεβατι πλαστικο κολλημενο σε ενα τετραγωνο πατωμα,με ενα υπεροχο παπλωμα..κ φυσικα τη συλλογη με τα φουσκωτα στρωματα της ,γυρω στα 15 κ ολα ροζ με λευκο τα οποια φουσκωναν με το στομα..θυμαμαι τα βαζαμε στη θαλασσα κ παθαινανε πλακα ολοι γυρω μου..δυστυχως δεν εχω φωτογραφιες..αλλα ειχα λατρεια με τη Bαrbie κ ειχα τα παντα..ειχα κ φωτεινουλη, κ παταπουφες με δισκακι, κ happy happy κ πιγκουινακια, κ ψαρακια που ειχαν μαγνητακι κ ανοιγοκλειναν το στομα για να τα ψαρεψεις (*πηγα jumbo κ τα ξαναπηρα..)κ μικρο μου πονι(ειχα κ το σταυλο τους) κ sindy κ playmobil..θυμαστε τα σπιτακια τους που ηταν παραλληλογραμμα κ μπορουσες να βαλεις το ενα πανω στο αλλο? ειχα το σχολειο της φωτογραφιας που ποσταρατε..


τι ομορφα χρονια..

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zampengr
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 13:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zampengr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Eπισης θυμηθηκα τη Skipper που ηταν αδερφη της Barbie κ ειχα σε 2 εκδοχες..μια κοριτσακι κ μια εφηβη με στηθος κ πιο γυναικειο σωμα.. κ ειχα κ τα δυδυμακια της Bibibo..και ειχα κολλημα με τα pin pon..

θυμαται κανεις κατι πλαστελινες της πλεϊσκούλ (δε ξερω πως γραφεται) που ειχε κ κατι ανθρωπακια κ τα πηγαινες κομμωτηριο (τα πιεζες απο κατω κ βγαζανε πλαστελινενια μαλλια)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zampengr
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 13:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zampengr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

επισης ειχα το Risk και το μυστηρια στο Πεκινο κ τα παιζαμε φανατικα..κ ειχα 1 Κεν με γκρι λαμέ (!) κοστουμι, ενα jOHN JOHN κ εναν Paul με πατινια..παντως ο Κεν ηταν κουκλος...κ ειχα κ τα δυδυμακια της Bi bi bo..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zampengr
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 13:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zampengr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://img19.imageshack.us/gal.php?g=sindyballerina1992.jpg μερικες Sindy που ειχα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evtsar87
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 19:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evtsar87  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Edw traviksa mia photogafia apo mia apo tis agapimenes moy pleon Bibi-bo koukles se labada ( an thymastai ) gyrw sto 1989 peripou isws kai 1990, 1991 to argotero! Kokkina toulia pantoy!! Yperoxa ksantha xrysa mallia.. kai panemorfa ble "el greco" matia ;)

BTW: Psaxnw na ti vrw se kainourgia katastasi h sxedon kainourgia. hmm; polla zitaw ;)

Kai egw mazeyw bibi-bo, mikro moy pony, el greco kai allwn xwrwn; kai hasbro arketa! Kapoies Barbie kai exw polles Sindy se koutia polles! ;)

Check out the photo:



litsaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evtsar87
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 19:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evtsar87  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Edw traviksa mia photogafia apo mia apo tis agapimenes moy pleon Bibi-bo koukles se labada ( an thymastai ) gyrw sto 1989 peripou isws kai 1990, 1991 to argotero! Kokkina toulia pantoy!! Yperoxa ksantha xrysa mallia.. kai panemorfa ble "el greco" matia ;)

BTW: Psaxnw na ti vrw se kainourgia katastasi h sxedon kainourgia. hmm; polla zitaw ;)

Kai egw mazeyw bibi-bo, mikro moy pony, el greco kai allwn xwrwn; kai hasbro arketa! Kapoies Barbie kai exw polles Sindy se koutia polles! ;)

Check out the photo:

παιδιά γεια σε όλους... ξέρετε που μπορώ να βρω bibibo? ψάχνω απεγνωσμένα να αγοράσω μία.... ευχαριστώ...


litsaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 02:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω σπιρτουλιδες ψάχνω δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα πολύ καιρό..για αυτά τα κουκλάκια..αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σας ευχαριστώ

Εαν εννοείς κατι κουκλάκια σε σπιρτόκουτα που στα αγγλικά λέγονται matchbox dolls, έχει στο www.ebay.com. Ψάξε με τη φράση matchbox doll vintage.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 02:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω σπιρτουλιδες ψάχνω δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα πολύ καιρό..για αυτά τα κουκλάκια..αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σας ευχαριστώ

Εαν εννοείς κατι κουκλάκια σε σπιρτόκουτα που στα αγγλικά λέγονται matchbox dolls, έχει στο www.ebay.com. Ψάξε με τη φράση matchbox doll vintage.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 12:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω σπιρτουλιδες ψάχνω δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα πολύ καιρό..για αυτά τα κουκλάκια..αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σας ευχαριστώ

Σπιρτούλιδες ακόμα μπορεί κανείς να βρει στην Ελλάδα (νομίζω είχα βρει στη Χαλκιδική).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
takis71
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 08:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους takis71  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω σπιρτουλιδες ψάχνω δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα πολύ καιρό..για αυτά τα κουκλάκια..αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σας ευχαριστώ

Σπιρτούλιδες ακόμα μπορεί κανείς να βρει στην Ελλάδα (νομίζω είχα βρει στη Χαλκιδική).


Για χαρά σε όλους !!!!!
Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βρίσκομαι Ελλάδα.
Ευτυχώς που έχουμε και το e-bay..για εμάς του εξωτερικού
Αν κάποιος βρει Σπιρτούλιδες ας μου στήλη μήνυμα
Ευχαριστώ NorthStar και Panpam για την βοήθεια !!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 12:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πιο πολλοί θα θυμούνται τις διαφημίσεις μαλλακτικού για ρούχα με το αρκουδάκι Καζολίν (το οποίο στα αγγλικά λέγεται Snuggles). Κατά καιρούς η συσκευασία περιλάμβανε και ένα αρκουδάκι δώρο. Σίγουρα πολλά κοριτσάκια (και ίσως και αγοράκια) έπεισαν τις μαμάδες και τους μπαμπάδες τους να αγοράσουν το συγκεκριμένο μαλλακτικό μόνο και μόνο για να αποκτήσουν το αρκουδάκι !

http://www.youtube.com/watch?v=eZvCP25ka3E

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 14:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ απο εσας δεν γνωριζετε τα παιχνιδια της δικης μας εποχης ,αγαπημενο μου παιχνιδι ηταν τα ΛΙΝΤΣΙΑ ετσι τα λεγαμε και σιγουρα αγνωστη λεξη για πολους ,λυπων πεζωταν με 20 ομιωμορφες πετρουλες και με διαφορετικο τροπο ,της τιναζαμε στον αερα και ταυτοχρονος γυρνούσαμετης παλαμες αναποδα και ενομενα ουτοσώστε καποιες να μεινουν πανω στα χερια μας,με αυτες ξεκινουσε το παιχνιδι και πετώντας στον αερα 1 προσπαθουσαμε να μαζέψουμε της αλλες απο κατω.Το ιδιο παιχνιδι παιζαμε και με 5 πετρούλες μας αρεσε τρομερα,,,,,αλλο παιχνιδι στο σχολειο ηταν τα ΤΣΙΛΙΚΙΑ μια βεργα 80 εκατοστά περιπου και μια μικροτερι, μισή περιπου,με την μεγαλη χτυπουσαμε την μικρη στον αερα πετωντας την μακρια,απο το σημειο που την πετουσαμε βαζαμε μια πετρα για σημαδι ,οποιος επιανε το ξυλακι προσπαθουσε πετώνταστο στην πετρα να το φερη οσω πιο κοντά μπορουσε ,φυσικα με την μεγαλυτερη βεργα η (μανα ετσι λεγωταν )προσπαθουσε να μην φταση η μικρι βεργα στην πετρα ,,,,,,,,το ποιο συνηθισμενω παιχνιδι για ολους μας ηταν το κρυφτο ,,,ενα αλλο μου αγαπημενω ηταν ,χαραζαμε ενα τετραγωνο σε υγρη γη το χωριζαμε στα δυο και πετουσαμε με λιγη δυναμη ενα μαχαιρι,στο σημειο που καρφωνοταν κοβαμε το κοματι αρεσκιας μας και το ενωναμε μαυτο που ειδη ειχαμε ,συνεχιζωταν μεχρι να κερδισουμε το κοματι του αντιπαλου ,το ιδιο φυσικα προσπαθουσε να κανει και ο αντιπαλος ,παιζαμε ΜΙΛΑΚΙΑ 2 ατομα ηταν αντοκριστα σε αποσταση,ο ενας πετουσε την μπαλα στον αλλων προσπαθωντας να (χτυπησουν)τα ατομα που βρισκοντουσαν αναμεσα στους 2 ,οποιον αγγυζε η μπαλα εβγενε απο το παιχνιδι,,,οσσο γραφω θυμαμε και περισσοτερα παιχνιδια ,το ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ που προανεφερε μια κοπελα ποιο πισω,τα ΚΑΠΑΚΙΑ ισιαζαμε τα καπακια μπιρας,σουρωτης,πορτοκαλαδας και,και,και, τα κρατουσαμε αναποδα (κατι σαν την τραπουλοχαρτα)και κερδιζε ο ενας τον αλλων απο κουκλες ειχα μια που μου εκανε δωρο η νουνα μου και μεχρι σημερα εχω μονο το κεφαλιτης καθως το σωμα χαθηκε ηταν περιπου 15 εκατοστα αγνωστο πιας εταιριας για μενα ,,,,φιαχναμε στεφανια με ανθη και παντευωμασταν αναμεταξη μας παριστανοντα αλλος τον γαμπρο ,κουμπαρο ,παππα,νυφη,,,,,,ηταν τα καλυτερα χρονια ξενιαστα και χωρις φοβους ,,,παιζαμε γωνιες καθως υπηρχε ενα τετραγωνο υψους 1 μετρου κτησμα στην πλατεια διαστασεων 6*6 περιπου ,,,,,τελείες σ'ενα χαρτι που τραβωντας γραμμη εκλεινες τον κυβο και σημειωνες τ'ονομασου ,,,τριαδα η (τριτσες ,τριλιζα) για μερικους 'η 12 αδα στο συνολο καμια 30 διαφορετικα παιχνιδια,αναλογως την παρεα που μαζευωμασταν ,ως και ποδοσφαιρο κοριτσια αγορια ,,ΝΤΖΑΜΙ σπαζαμε κεραμυδια και τα τοποθετουσαμε το ενα πανω στο αλλο που τα ριχναμε με την μπαλα και τα ξανατιποθετουσαμε,φυσικα νωριτερα χωριζωμασταν σε 2 ομαδες 3,4,5,6,7,παιδια η καθε ομαδα,,,,σε μια κολα χαρτι γραφαμε κρατη,πολης,βουνα,ζωα,ποταμια,επαγγελμα,και λέγωντας ενας την αλφαβητα ο αλλος ελεγε στοπ και με το γραμμα που σταματουσε γραφαμε τα παραπανω ,οποιος εγραφε διαφορετικα βαθμολογουνταν με 10 τα ιδια με 5 ,,, οτι και να γραψω ειναι λιγο μποστα στην απλη διασκεδαση των παιδικων μας χρονων,,,,

Edited by - pandi on 13/07/2010 15:32:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy