ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 11:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θρησκευτικός γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων δεν είναι δυνατό ποτέ να επιτραπεί διότι ο Θεός ευλόγησε τον γάμο μεταξύ αντιθέτων φύλων και όχι μεταξύ ιδίου φύλου!

Η φιλελεύθερη και δημοκρατική κοινωνία έχει θεσπίσει τον πολιτικό γάμο όπου κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει είτε μεταξύ ιδίου φύλου, είτε μεταξύ αντιθέτων φύλων.Στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει για κάποιον πολιτικό γάμο μεταξύ ομοφυλοφίλων αλλά κατά την γνώμη θα πρέπει να επιτρέπεται εφ'όσον το επιθυμούν.

Αυτό όμως που δεν μπορεί να γίνει δεκτό είναι να επιμένουν ορισμένοι ομοφυλόφιλοι να λάβουν την ευλογία της Εκκλησίας στο γάμο τους.Αυτό είναι τουλάχιστον προκλητικό και αυθάδες.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 11:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διάβασα σε ορισμένα μηνύματα περί εκ γεννετής ομοφυλόφιλους!Τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει!Οι επιστήμονες λένε ότι κανείς δεν γεννιέται ομοφυλόφιλος.Υπάρχουν ωστόσο εκ γεννετής θυληπρεπείς άνδρες λόγω γονιδιακών ανωμαλιών που όμως δεν έχουν καμμία σχέση με τους ομοφυλόφιλους και δεν είναι ομοφυλόφιλοι!Απλά είναι θυληπρεπείς.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους και τους σέβομαι.Κατά τη γνώμη μου όμως δεν είναι κάτι φυσιολογικό και δεν μπορώ να το δεχτώ ως φυσιολογικό αλλά ως παρά φύσει και παθολογικο!!

Γι'αυτό και η Εκκλησία ορθώς το θεωρεί αμάρτημα σαρκικό και μάλιστα από τα πολύ σοβαρά.

Φιλικά.-
ICXC



Μαζί με το ξύρισμα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 11:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφέρθηκε κάποιος στο μήνυμα του ότι ο Χριστός είπε για τρείς κατηγορίες ομοφυλοφίλων και μάλιστα για τους εκ γεννετής ομοφυλόφιλους.ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΑΤΕ ΑΥΤΟ????????????ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΥΠΟΔΕΙΞΤΕ ΜΟΥ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 11:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Διάβασα σε ορισμένα μηνύματα περί εκ γεννετής ομοφυλόφιλους!Τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει!Οι επιστήμονες λένε ότι κανείς δεν γεννιέται ομοφυλόφιλος.Υπάρχουν ωστόσο εκ γεννετής θυληπρεπείς άνδρες λόγω γονιδιακών ανωμαλιών που όμως δεν έχουν καμμία σχέση με τους ομοφυλόφιλους και δεν είναι ομοφυλόφιλοι!Απλά είναι θυληπρεπείς.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους και τους σέβομαι.Κατά τη γνώμη μου όμως δεν είναι κάτι φυσιολογικό και δεν μπορώ να το δεχτώ ως φυσιολογικό αλλά ως παρά φύσει και παθολογικο!!

Γι'αυτό και η Εκκλησία ορθώς το θεωρεί αμάρτημα σαρκικό και μάλιστα από τα πολύ σοβαρά.

Φιλικά.-
ICXC

--------------------------------------------------------------------------------


Μαζί με το ξύρισμα;


Μαράκι καλημέρα.Ομολογώ πως δεν αντιλήφθηκα το νόημα της απάντησης σου.Εννοείς πως θεωρεί το ξύρισμα ως αμαρτία???Δεν το έχω ακούσει πουθενά αυτό!!!(θα έχει πλάκα)

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 11:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θρησκευτικός γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων δεν είναι δυνατό ποτέ να επιτραπεί διότι ο Θεός ευλόγησε τον γάμο μεταξύ αντιθέτων φύλων και όχι μεταξύ ιδίου φύλου!

Η φιλελεύθερη και δημοκρατική κοινωνία έχει θεσπίσει τον πολιτικό γάμο όπου κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει είτε μεταξύ ιδίου φύλου, είτε μεταξύ αντιθέτων φύλων.Στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει για κάποιον πολιτικό γάμο μεταξύ ομοφυλοφίλων αλλά κατά την γνώμη θα πρέπει να επιτρέπεται εφ'όσον το επιθυμούν.

Αυτό όμως που δεν μπορεί να γίνει δεκτό είναι να επιμένουν ορισμένοι ομοφυλόφιλοι να λάβουν την ευλογία της Εκκλησίας στο γάμο τους.Αυτό είναι τουλάχιστον προκλητικό και αυθάδες.

Φιλικά.-
ICXC



Μα το θέμα αγαπητέ,όπως έχω ξαναπεί,είναι ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν ζητάνε να παντρευτούν θρησκευτικά,αλλά πολιτικά.Αλλά για μπορέσουν να παντρευτούν πολιτικά,δεν υπάρχει νόμος.ο νόμος για τον πολιτικό γάμο,ισχύει μόνο για τα ετερόφυλα ζευγάρια.Δεν νομίζω ότι απασχολεί τους ομοφυλόφιλους να παντρευτούν θρησκευτικά αλλά πολιτικά...
Το να θέλουν να παντρευτούν θρησκευτικά μου φαίνεται υπερβολικό και αναίτιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 12:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαράκι καλημέρα.Ομολογώ πως δεν αντιλήφθηκα το νόημα της απάντησης σου.Εννοείς πως θεωρεί το ξύρισμα ως αμαρτία???Δεν το έχω ακούσει πουθενά αυτό!!!(θα έχει πλάκα)

Φιλικά.-
ICXC



Καλημέρα σου κι εσένα.Μπορείς να κοιτάξεις ένα μήνυμά μου στην προηγούμενη σελίδα και θα δείς από που το διάβασα το συγκεκριμένο.Κι έχεις δίκιο,όντως έχει πλάκα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 14:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξύρισμα είναι αμαρτία για τον άνδρα

Για τη γυναίκα είναι αμαρτία αμα ΔΕΝ ξυρίζεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 14:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΚΟΨΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΨΑΝΕ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ;

Θα δανειστώ τα λόγια του Δημήτρη <<Τα λόγια του Χριστού καλώς τα μεταδίδουν οι καλοπροαίρετοι με το δικό τους τρόπο αλλά βάζουν μέσα και το αμαρτωλό συναισθηματικό τους κόσμο.>>,μόνο που εκεί που λέει "καλοπροαίρετα" θα προσθέσω και την λέξη "συνήθως".Δηλαδή,συνήθως καλοπροαίρετα..Πες μου αγαπητέ μου,ο παπάς που επικαλείται τα συγκεκριμένα κείμενα και που το βράδυ επιδίδεται σε οργια με νεαρούς,τι ακριβώς είναι;

quote:
ΜΑΡΑΚΙ ΔΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΚΟΨΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΚΟΨΑΝΕ; ΠΟΤΕ; ΠΟΥ; ΟΝΟΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ; ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ, ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΒΡΗΚΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΟΨΑΝΕ; ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.
ΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΟ. Ο ΠΑΠΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΑΠΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΑΛΑΘΗΤΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ( ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΟ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ, ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΔΟΓΜΑΤΟΣ.
ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ!

[quote] ΓΙΑΤΙ ΜΑΡΑΚΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ Η ΠΡΟΘΕΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙΣΩ ΟΤΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ, ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ/ΣΟΥ.

ΤΕΛΟΣ ΜΑΡΑΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ Η ΑΝ ΑΔΥΝΑΤΗΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑ ΔΙΑΛΟΓΟΣ.



Δεν νομίζω ότι υπάρχει κλίμα σύγκρουσης φίλε μου.Το αντίθετο μάλιστα,χαίρομαι να μιλάω μαζί σου,γιατί μιλάς ήρεμα,χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς και ειρωνείες.Νομίζω ότι κάνουμε ήρεμο διάλογο και παράθεση απόψεων.
Να σε ρωτήσω όμως κάτι.Τι διάλογος εννοείς πως θα πρέπει να γίνει;μεταξύ των ομοφυλόφιλων και ποιών άλλων;

[quote]
ΜΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ. ΑΡΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝΕ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΔΙΑΛΟΓΟΣ, ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΜΑΡΑΚΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΟ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ. ΤΙ ΔΙΑΛΟΓΟ; ΣΩΚΡΑΤΗΣ, ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΥΨΗ, ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ, ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ Η ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.
ΑΡΑ ΜΑΡΑΚΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ.
ΑΝ ΕΣΥ (Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ) ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ ΠΡΟΧΩΡΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΡΑΚΙ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 14:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτό αγαπητέ μου είναι το θέμα,δυστυχώς.Ότι δεν υπάρχει πρόθεση για διάλογο από σκληροπυρηνικά στοιχεία(που είναι πολλά και στις δυο μεριές),ούτε και η ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη για διάλογο.Μα τι λέω;ποιό διάλογο;όσο υπάρχουν φράσεις όπως:φτερού,πού...ης,αδελφή,τον παίρνεις,τον ρίχνεις,κι ένα σωρό άλλα ρατσιτσικά σχόλια,πως ο δίκαια θιγόμενος ομοφυλόφιλος να θέλει να κάνει διάλογο;αν υπήρχαν πιο πολλοί πράοι και ανοιχτόμυαλοι συνομιλητές σαν εσένα,κάτι θα γινόταν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 15:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Για τη γυναίκα είναι αμαρτία αμα ΔΕΝ ξυρίζεται...

Γενικά

Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 22:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ρώτησαν μερικοί που το είδα γραμμένο ότι ο χριστός είπε για ομοφυλόφιλους .
Ο Χριστός δεν είπε ακριβώς για ομοφυλόφιλους αλλά για ευνούχους.
Τότε δεν υπήρχε αυτή η λέξη και η αντίστοιχη ήταν αρσενοκοίτες.
Ο Χριστός έφερε 3 περιπτώσεις. Αφορμήθηκα από την πρώτη για να πω ότι σαν χριστιανοί πρέπει να εξαντλήσουμε τα αποθέματα ελέους που διαθέτουμε πριν καταδικάσουμε κάποιον που δεν είναι σαν κι εμάς.
Λέει ο Χριστός:
Εισίν γαρ ευνούχοι οίτινες εκ κοιλίας μητρός εγεννήθησαν ούτως,
(άνθρωποι δηλαδή που γεννήθηκαν με το θυλικό DNA να επικρατεί του αρσενικού και να μην έχουν ίδιες επιθυμίες με τους άνδρες),
και εισίν ευνούχοι οίτινες ευνουχίσθησαν υπό των ανθρώπων.
Δεν εννοεί μόνο τους ευνούχους των χαρεμιών νομίζω αλλά και τους ευνούχους που η μαμά η ο μπαμπάς τους φόραγε φουστανάκια ή αντίστροφα όχι γιατί περιμέναν κοριτσάκι και ήλθε αγοράκι που λένε οι πολλοί αλλά κατ εμέ για κάποιο ανεξιχνύαστο διαστροφικό σκοπό που έχει να κάνει με την υπαρξιακή ψυχολογία των γονέων.
Η τέλεια μέθοδος ευνουχισμού!!!)
και
εισίν ευνούχοι οίτινε ευνούχισαν εαυτούς δια την βασιλεία των ουρανών.
Εδώ νομίζω ότι εννοεί όλους τους ασκητές των εποχών και θρησκειών που προτίμησαν την αποχή από την καλοπέραση, σεξ, χρήμα, φαί,δόξα κλπ για κάποιο δικό τους όραμα.

Τα λέει στο κατά Ματθαίο 19.12.1

Edited by - dimitris2 on 17/11/2006 22:06:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 23:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή ρώτησαν μερικοί που το είδα γραμμένο ότι ο χριστός είπε για ομοφυλόφιλους .
Ο Χριστός δεν είπε ακριβώς για ομοφυλόφιλους αλλά για ευνούχους.
Τότε δεν υπήρχε αυτή η λέξη και η αντίστοιχη ήταν αρσενοκοίτες.
Ο Χριστός έφερε 3 περιπτώσεις. Αφορμήθηκα από την πρώτη για να πω ότι σαν χριστιανοί πρέπει να εξαντλήσουμε τα αποθέματα ελέους που διαθέτουμε πριν καταδικάσουμε κάποιον που δεν είναι σαν κι εμάς.
Λέει ο Χριστός:
Εισίν γαρ ευνούχοι οίτινες εκ κοιλίας μητρός εγεννήθησαν ούτως,
(άνθρωποι δηλαδή που γεννήθηκαν με το θυλικό DNA να επικρατεί του αρσενικού και να μην έχουν ίδιες επιθυμίες με τους άνδρες),
και εισίν ευνούχοι οίτινες ευνουχίσθησαν υπό των ανθρώπων.
Δεν εννοεί μόνο τους ευνούχους των χαρεμιών νομίζω αλλά και τους ευνούχους που η μαμά η ο μπαμπάς τους φόραγε φουστανάκια ή αντίστροφα όχι γιατί περιμέναν κοριτσάκι και ήλθε αγοράκι που λένε οι πολλοί αλλά κατ εμέ για κάποιο ανεξιχνύαστο διαστροφικό σκοπό που έχει να κάνει με την υπαρξιακή ψυχολογία των γονέων.
Η τέλεια μέθοδος ευνουχισμού!!!)
και
εισίν ευνούχοι οίτινε ευνούχισαν εαυτούς δια την βασιλεία των ουρανών.
Εδώ νομίζω ότι εννοεί όλους τους ασκητές των εποχών και θρησκειών που προτίμησαν την αποχή από την καλοπέραση, σεξ, χρήμα, φαί,δόξα κλπ για κάποιο δικό τους όραμα.

Τα λέει στο κατά Ματθαίο 19.12.1

Edited by - dimitris2 on 17/11/2006 22:06:33



ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΑ ΕΔΑΦΙΑ 4,5,6, ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤΟ ΜΑΤΘΑΙΟ ΑΝΑΙΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΣΤΟ 12 ΕΔΑΦΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΕΝΙΣΧΥΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ Ο ΕΥΝΟΥΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΥΝΟΥΧΟΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 16:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Δημήτρη πιστεύω ότι ο ευνούχος δεν έχει καμμία σχέση με τον ομοφυλόφιλο.

"Εισίν γαρ ευνούχοι οίτινες εκ κοιλίας μητρός εγεννήθησαν ούτως,
(άνθρωποι δηλαδή που γεννήθηκαν με το θυλικό DNA να επικρατεί του αρσενικού και να μην έχουν ίδιες επιθυμίες με τους άνδρες),
και εισίν ευνούχοι οίτινες ευνουχίσθησαν υπό των ανθρώπων.
Δεν εννοεί μόνο τους ευνούχους των χαρεμιών νομίζω αλλά και τους ευνούχους που η μαμά η ο μπαμπάς τους φόραγε φουστανάκια ή αντίστροφα όχι γιατί περιμέναν κοριτσάκι και ήλθε αγοράκι που λένε οι πολλοί αλλά κατ εμέ για κάποιο ανεξιχνύαστο διαστροφικό σκοπό που έχει να κάνει με την υπαρξιακή ψυχολογία των γονέων."

Η παραπάνω αναφορά είναι προφανώς δική σου ερμηνεία, μάλλον αυθαίρετη.Ο Χριστός δεν μίλησε για φουστανάκια στα αγοράκια.Αυτά είναι περισσότερο στοιχεία της μετέπειτα ηθικής πτώσης του ανθρώπου, ούτε βεβαίως μίλησε για "θυλικό" DNA!!!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 16:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευνούχος είναι αυτός ο οποίος στερείται γεννητικών οργάνων(μεταφορικά όταν υπάρχει ατέλεια ή βλάβη λειτουργίας) είτε εκ γεννετείς είτε κατόπιν ευνουχισμού του!Δεν έχει καμμία σχέση με τον ομοφυλόφιλο!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 16:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Ρωμαίους:

Κεφάλαιο Α
20 τα γάρ αόρατα αυτού από κτίσεως κόσμου τοίς ποιήμασι νοούμενα καθοράται, ή τε αίδιος αυτού δύναμις και θειότης, εις το είναι αυτούς αναπολογήτους, 21 διότι γνόντες τον Θεόν ουχ ως Θεόν εδόξασαν ή ευχαρίστησαν, αλλ' εματαιώθησαν εν τοίς διαλογισμοίς αυτών, και εσκοτίσθη η ασύνετος αυτών καρδία· 22 φάσκοντες είναι σοφοί εμωράνθησαν, 23 και ήλλαξαν την δόξαν τού αφθάρτου Θεού εν ομοιώματι εικόνος φθαρτού ανθρώπου και πετεινών και τετραπόδων και ερπετών. 24 Διό και παρέδωκεν αυτούς ο Θεός εν ταίς επιθυμίαις των καρδιών αυτών εις ακαθαρσίαν τού ατιμάζεσθαι τα σώματα αυτών εν αυτοίς, 25 οίτινες μετήλλαξαν την αλήθειαν τού Θεού εν τώ ψεύδει, και εσεβάσθησαν και ελάτρευσαν τή κτίσει παρά τον κτίσαντα, ός εστιν ευλογητός εις τους αιώνας· αμήν. 26 Διά τούτο παρέδωκεν αυτούς ο Θεός εις πάθη ατιμίας. αί τε γάρ θήλειαι αυτών μετήλλαξαν την φυσικήν χρήσιν εις την παρά φύσιν, 27 ομοίως δε και οι άρσενες αφέντες την φυσικήν χρήσιν της θηλείας εξεκαύθησαν εν τή ορέξει αυτών εις αλλήλους, άρσενες εν άρσεσι την ασχημοσύνην κατεργαζόμενοι και την αντιμισθίαν ήν έδει της πλάνης αυτών εν εαυτοίς απολαμβάνοντες. 28 Καί καθώς ουκ εδοκίμασαν τον Θεόν έχειν εν επιγνώσει, παρέδωκεν αυτούς ο Θεός εις αδόκιμον νούν, ποιείν τα μη καθήκοντα, 29 πεπληρωμένους πάση αδικία πορνεία πονηρία πλεονεξία κακία, μεστούς φθόνου φόνου έριδος δόλου κακοηθείας, 30 ψιθυριστάς, καταλάλους, θεοστυγείς, υβριστάς, υπερηφάνους, αλαζόνας, εφευρετάς κακών, γονεύσιν απειθείς, 31 ασυνέτους, ασυνθέτους, αστόργους, ασπόνδους, ανελεήμονας·

Μετάφραση
20Kαθότι, οι αόρατες ιδιότητές του, δηλαδή τόσο η παντοτινή δύναμή του όσο και η θεϊκή του υπόσταση, από την αρχή ακόμα της δημιουργίας του κόσμου διακρίνονται καθαρά, καθώς γίνονται αντιληπτές με το νου μέσα στα δημιουργήματα, έτσι που να είναι οι άνθρωποι τελείως αδικαιολόγητοι. 21Γιατί, ενώ διέκριναν το Θεό, δεν τον δόξασαν ούτε και τον ευχαρίστησαν σαν Θεό. Aπεναντίας, με τους διαλογισμούς τους απομακρύνθηκαν από την αλήθεια και οδηγήθηκε στο σκοτάδι η ανόητη διάνοιά τους. 22Kι ενώ ισχυρίζονται πως είναι σοφοί, έχουν ξεμωραθεί, 23και αντικατέστησαν τη δόξα του αναλλοίωτου Θεού με ομοιώματα που έχουν τη μορφή του φθαρτού ανθρώπου και πουλιών και τετραπόδων ζώων και ερπετών!
24Γι αυτό κι ο Θεός τούς εγκατέλειψε, σύμφωνα με τις επιθυμίες των καρδιών τους, στην ηθική ακαθαρσία, ώστε να ατιμάζουν τα σώματά τους μεταξύ τους, 25αυτοί που αντικατέστησαν την αλήθεια του Θεού με το ψέμα και σεβάστηκαν και λάτρεψαν τη δημιουργία αντί για το Δημιουργό, ο οποίος είναι ευλογητός για πάντα. 26Aκριβώς γι αυτό το λόγο τους παράτησε ο Θεός στα αισχρά τους πάθη. Έτσι, οι γυναίκες μετέτρεψαν τη φυσική τους χρήση στην αφύσικη. 27Παρόμοια και οι άντρες παράτησαν τη φυσική χρήση της γυναίκας και, μέσα στο πάθος τους, ξάναψαν μεταξύ τους, διαπράττοντας την αχρειότητα άντρες σε άντρες και εισπράττοντας έτσι για τον εαυτό τους την αμοιβή που τους άρμοζε για την πλάνη τους.
28Έτσι, λοιπόν, καθώς απέφυγαν ενσυνείδητα να ερευνήσουν και να αποκτήσουν μια σαφή γνώση για το Θεό, τους παράτησε ο Θεός στην ακρισία τους, να συνεχίσουν να κάνουν όσα δεν αρμόζουν. 29Tους εγκατέλειψε ξέχειλους με όλη την αδικία τους, την πορνεία τους, την πονηρία τους, την πλεονεξία τους, την κακία τους. Oλόγιομους με φθόνο, φόνο, διένεξη, απάτη, κακοήθεια. Ψιθυριστές, 30κατάλαλους, εχθρούς του Θεού, αναιδείς, περήφανους, αλαζόνες, επινοητές κακών, ανυπάκοους στους γονείς, 31επιπόλαιους, ασυνεπείς, άστοργους, πεισματάρηδες, σκληρόκαρδους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 17:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου pr_gid συμφωνώ με το μήνυμα σου!Ο Απόστολος μιλάει για τους ομοφυλόφιλους αλλά δεν τους δίνει την ερμηνεία του ευνούχου.Μιλάει για το ηθικό κατάντημα της εποχής.Ευνούχος δεν ήταν ο ομοφυλόφιλος.
Είναι δύο έννοιες ξένες μεταξύ τους.

Ο Απόστολος δε, δεν ομιλεί για εκ γεννετείς ομοφιλόφιλους αλλά για συνειδητή επιλογή και επιθυμία αυτών να ατιμάσουν τη φύση τους και συνευρεθούν με ομόφυλους τους.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 18:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κροουλ δεν απάντησα σε εσένα απάντησα στο θέμα του φόρουμ «Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός» και στις άστοχες ερμηνείες διαφόρων που ρωτάνε άλλα και ερμηνεύουν αυθαιρετως άλλα.

Edited by - pr_gid on 18/11/2006 19:11:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 18:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maraki8
Μα το θέμα αγαπητέ,όπως έχω ξαναπεί,είναι ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν ζητάνε να παντρευτούν θρησκευτικά,αλλά πολιτικά.Αλλά για μπορέσουν να παντρευτούν πολιτικά,δεν υπάρχει νόμος.ο νόμος για τον πολιτικό γάμο,ισχύει μόνο για τα ετερόφυλα ζευγάρια.Δεν νομίζω ότι απασχολεί τους ομοφυλόφιλους να παντρευτούν θρησκευτικά αλλά πολιτικά...
Το να θέλουν να παντρευτούν θρησκευτικά μου φαίνεται υπερβολικό και αναίτιο...

Γιατί; Δεν το καταλαβαίνω, εφόσον μάχεσαι για τα δικαιώματα τους, όπως λες, γιατί ξαφνικά θέτεις ταβάνι; Αυτό μπορούν να το διεκδικούν,το άλλο όχι;

Τι τραβεστί ισότητα είναι αυτή; Στην τελική δεν ανήκει και σε κανέναν ο γάμος. Δεν μας κοστίζει και τίποτα. Κανονικά θα έπρεπε, όποιος θέλει, να μπορεί να παντρευτεί, με όποιον τρόπο γουστάρει.

Τέλος πάντων, νομίζω ότι το ζητούμενο των ομοφυλόφιλων ζευγαριών που ζούνε μαζί, δεν είναι αυτό καθαυτό ο γάμος, αλλά οι διάφορες οικονομικές και φορολογικές ελαφρύνσεις που τον ακολουθούν. Να μπορούν να κάνουν περιουσία μαζί, κοινή φορολογική δήλωση, απευθείας κληροδότηση περιουσίας, κτλ.

Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα αυτό θα λυθεί στην Ελλάδα, όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη με το PACS, ή αλλιώς, το Σύμφωνο Συμβίωσης. Οπότε, τζάμπα ο αγώνας, γιατί το σχέδιο έχει ήδη κατατεθεί στην Βουλή από τον Απρίλιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 19:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το link για κάποιον λόγο δεν οδηγεί στο άρθρο που ήθελα. Μπορείτε εναλλακτικά να δείτε εδώ και εδώ , εφόσον γνωρίζετε γαλλικά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 21:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αν ταιριάζουν οι ομοφυλόφιλοι με τους ευνούχους είναι φυσικά ένα θέμα αρκετά σοβαρό.
Οταν γεννιέται ένας άνθρωπος έχει ένα αριθμό αρσενικών και θηλυκών ορμονών. Ο άνδρας έχει περισσότερες αντρικές και αντιστροφα.
Αλλος έχει πολλές και άλλος λίγες ή ελάχιστες, ή καθόλου όπως αναφέρει ο Χριστός για ευνούχους από κοιλία μητρός.
Οι ορμές καθοδηγούν τον άνθρωπο στη ζωή του και ανάλογα με αυτές έχει και διαφορετικό δρόμο.
Αναφέρει το γεροντικό ότι δύο κοριτσάκια δίδυμα λόγω ανέχειας των γονέων το ένα το έδωσαν σε μοναστήρι και το άλλο σε πορνείο. Η κατάληξη ήταν ότι οταν μεγάλωσαν η του μοναστηριού διάλεξε το δρόμο της πορνείας και η του πορνείου το δρόμο του μοναχισμού.
Είναι εύκολο να κατακρίνει κάποιος τον άλλον παρατηρώντας μόνο τις εξωτερικές του κινήσεις.
Σήμερα δεν ισχύουν τα λόγια του Χριστού ότι μαθητές του είναι όσοι έχουν αγάπη αλλά βλέπουμε σαν συμμαθητές όσους δεν παρεκτρέπονται από το σωστό δρόμο της σωφροσύνης.
Προτεσταντιμός σε όλο του το μεγαλείο.!
Δεν είναι άσχετα με το θέμα γιατί οι εκ κοιλίας μητρός ευνούχοι που λέει ο Χριστός δεν υπάρχει περίπτωση να παραστρατήσουν από το δρόμο της σωφροσύνης αλλά αντίθετα είναι στην καλύτερη θέση να κριτηκάρουν τους έχοντας ορμές.
Και καλά θα κάνουν γιατί ο έχων ορμές αγκαλιάζει το συνάνθρωπό του γεύεται τον ιδρώτα του, εκδηλώνει την αγάπη του.
Αυτοί? γιοκ?

Το πως κρίνει ο Θεός τους ανθρώπους μας το είπε ο ίδιος ο Χριστός.
Αν θέλει κάποιος να αλλάξει το ευαγγέλιο της κρίσεως δικαίωμά του αλλά δεν θα πάρουμε.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 22:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε κροουλ δεν απάντησα σε εσένα απάντησα στο θέμα του φόρουμ «Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός» και στις άστοχες ερμηνείες διαφόρων που ρωτάνε άλλα και ερμηνεύουν αυθαιρετως άλλα.

Edited by - pr_gid on 18/11/2006 19:11:31



ΦΙΛΕ ΓΙΑ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟΥΣ ΕΝΝΟΕΙΣ;


ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ; ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 22:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το αν ταιριάζουν οι ομοφυλόφιλοι με τους ευνούχους είναι φυσικά ένα θέμα αρκετά σοβαρό.
Οταν γεννιέται ένας άνθρωπος έχει ένα αριθμό αρσενικών και θηλυκών ορμονών. Ο άνδρας έχει περισσότερες αντρικές και αντιστροφα.
Αλλος έχει πολλές και άλλος λίγες ή ελάχιστες, ή καθόλου όπως αναφέρει ο Χριστός για ευνούχους από κοιλία μητρός.
Οι ορμές καθοδηγούν τον άνθρωπο στη ζωή του και ανάλογα με αυτές έχει και διαφορετικό δρόμο.
Αναφέρει το γεροντικό ότι δύο κοριτσάκια δίδυμα λόγω ανέχειας των γονέων το ένα το έδωσαν σε μοναστήρι και το άλλο σε πορνείο. Η κατάληξη ήταν ότι οταν μεγάλωσαν η του μοναστηριού διάλεξε το δρόμο της πορνείας και η του πορνείου το δρόμο του μοναχισμού.
Είναι εύκολο να κατακρίνει κάποιος τον άλλον παρατηρώντας μόνο τις εξωτερικές του κινήσεις.
Σήμερα δεν ισχύουν τα λόγια του Χριστού ότι μαθητές του είναι όσοι έχουν αγάπη αλλά βλέπουμε σαν συμμαθητές όσους δεν παρεκτρέπονται από το σωστό δρόμο της σωφροσύνης.
Προτεσταντιμός σε όλο του το μεγαλείο.!
Δεν είναι άσχετα με το θέμα γιατί οι εκ κοιλίας μητρός ευνούχοι που λέει ο Χριστός δεν υπάρχει περίπτωση να παραστρατήσουν από το δρόμο της σωφροσύνης αλλά αντίθετα είναι στην καλύτερη θέση να κριτηκάρουν τους έχοντας ορμές.
Και καλά θα κάνουν γιατί ο έχων ορμές αγκαλιάζει το συνάνθρωπό του γεύεται τον ιδρώτα του, εκδηλώνει την αγάπη του.
Αυτοί? γιοκ?

Το πως κρίνει ο Θεός τους ανθρώπους μας το είπε ο ίδιος ο Χριστός.
Αν θέλει κάποιος να αλλάξει το ευαγγέλιο της κρίσεως δικαίωμά του αλλά δεν θα πάρουμε.




ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΙΑ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΕΚ ΓΕΝΕΤΗΣ;

....ΠΡΟΤΕΣΤΑΝΤΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ...ΑΥΤΟ ΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΙΝΟΣ, ΕΙΡΩΝΕΙΑ, ΚΑΚΙΑ,Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΗΣ ΚΡΙΣΕΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 00:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ευαγγέλιο της κρίσεως αγαπητέ, το ξέρουμε όλοι μας όπως το παρέδωσε ο Χριστός, απλά δεν τολμάμε να το αγγίξουμε γιατι πραγματικά καίει.
Δεν μιλάει για ομοφυλόφιλους και λεσβίες, για ληστές και δολοφόνους.
Ο ληστής εξ άλλου ο σταυρωθείς με το χριστό είναι στον παράδεισο σήμερα σύμφωνα με τα λόγια του χριστού. Ο άγιος αντώνιος και ο κάθε ενάρετος θα είναι στον παράδεισο μετά την δεύτερη παρουσία.
Δηλαδή σήμερα στον παράδεισο είναι ένας αμαρτωλός και η Παναγία μας.
Αν έχεις αντίρηση, πες μας και το συζητάμε.
Καταννοώ τα προβλήματα των ανθρώπων που άλλαξαν το ευαγγέλιο σύμφωνα με τις επιθυμίες των , αλλά διάλεξαν την δύσκολη οδό, είτε είναι ορθόδοξοι, είτε ρασοφόροι ή οτιδήποτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 01:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Το ευαγγέλιο της κρίσεως αγαπητέ, το ξέρουμε όλοι μας όπως το παρέδωσε ο Χριστός, απλά δεν τολμάμε να το αγγίξουμε γιατι πραγματικά καίει.»

Ρε συ Δημήτρη, συνεχώς μαθαίνουμε, αλλά μήπως μπορείς να μας ερμηνεύσεις αυτό που γράφεις?

Τι εστί «Ευαγγέλιο της κρίσεως»? Πόθεν η ταυτοποίηση αυτή?

Θα αναμένω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 10:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ευαγγέλιο της κρίσεως αγαπητέ, το ξέρουμε όλοι μας όπως το παρέδωσε ο Χριστός, απλά δεν τολμάμε να το αγγίξουμε γιατι πραγματικά καίει.
Δεν μιλάει για ομοφυλόφιλους και λεσβίες, για ληστές και δολοφόνους.
Ο ληστής εξ άλλου ο σταυρωθείς με το χριστό είναι στον παράδεισο σήμερα σύμφωνα με τα λόγια του χριστού. Ο άγιος αντώνιος και ο κάθε ενάρετος θα είναι στον παράδεισο μετά την δεύτερη παρουσία.
Δηλαδή σήμερα στον παράδεισο είναι ένας αμαρτωλός και η Παναγία μας.
Αν έχεις αντίρηση, πες μας και το συζητάμε.
Καταννοώ τα προβλήματα των ανθρώπων που άλλαξαν το ευαγγέλιο σύμφωνα με τις επιθυμίες των , αλλά διάλεξαν την δύσκολη οδό, είτε είναι ορθόδοξοι, είτε ρασοφόροι ή οτιδήποτε

Φίλε Δημήτρη δεν είπε κανείς ότι οι ομοφυλόφιλοι θα καούν στην κόλαση.Τελικός κριτής των πάντων και όλων των ανθρώπων είναι ο ίδιος ο Χριστός και δεν γνωρίζουμε το πως θα κρίνει γιατί δεν είμαστε Θεοί.

Απλά ανέφερα ότι δεν υπάρχει εκ γεννετείς ομοφυλόφιλος(και ότι ο Χριστός δεν μίλησε για τέτοιους) και ότι η ομοφυλοφιλία είναι όχι δημιούργημα της φύσης,γιατί με αυτό τον τρόπο θα σπεύσουν οι ομοφυλόφιλοι να ισχυριστούν ότι δεν το ήθελαν αλλά η φύση τους έκανε έτσι, αλλά προιόν δικής τους συνειδητής επιλογής-νοσηρής για εμένα.

Η φύση μπορεί να δημιουργήσει θυληπρεπείς-λόγω γονιδίων-άνδρες που δεν έχουν καμμία σχέση με τους ομοφυλόφιλους.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 15:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CROWL26:
«Απλά ανέφερα ότι δεν υπάρχει εκ γεννετείς ομοφυλόφιλος(και ότι ο Χριστός δεν μίλησε για τέτοιους) και ότι η ομοφυλοφιλία είναι όχι δημιούργημα της φύσης,γιατί με αυτό τον τρόπο θα σπεύσουν οι ομοφυλόφιλοι να ισχυριστούν ότι δεν το ήθελαν αλλά η φύση τους έκανε έτσι, αλλά προιόν δικής τους συνειδητής επιλογής-νοσηρής για εμένα»

Νοσηρή, μπορεί κάλλιστα φίλτατε να είναι και η άποψη που εκφράζεις, μιας και φαίνεται να μην αντιλαμβάνεσαι ότι η ομοφυλοφυλία ήταν, είναι και θα παραμένει ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ της κοινωνίας των πολιτών.

Είτε μιλάμε για άνδρική είτε για γυναικεία ομοφυλοφυλία.

Επομένως, κλείνοντας τα μάτια μπορούμε πολύ εύκολα να δημιουργήσουμε διάφορες «νοσηρές» καταστάσεις.

Η υπερέκφραση ορισμένων γενετικών θέσεων στο γονιδίωμα των ομοφυλόφιλων, οδηγεί σε αυξημένη παραγωγή ορισμένων ορμονών, του αντίθετου φύλου, και μειωμένη έκκριση των ορμονών του ίδιου φύλου. Έτσι, ορμόνες που έχουνε να κάνουνε με τη σεξουαλική δραστηριότητα του ατόμου αποκτούν άλλη «κατεύθυνση».

Αποτέλεσμα είναι να εμφανίζουν αυτά τα άτομα μια έντονη έλξη για άτομα του ίδιου φύλου, αφού ο οργανισμός τους δεν είναι σε θέση να αναγνωρίσει το φύλο εκείνο με το οποίο θα μπορούσαν να αναπτύξουν σεξουαλικότητα με σκοπό την τεκνοποίηση.

Ομοφυλόφιλος δεν γίνεσαι απο συνήθεια και βίτσιο, αλλά ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ. Ξέρεις πολλούς που έως τα 30 τους χρόνια για παράδειγμα γούσταραν γυναίκες και ξαφνικά άρχισαν να «κολλάνε» απο μια «συνειδητή» τάση.....για τον Μήτσο τον υδραυλικό??

Το εάν είναι λάθος της φύσης, είναι άλλη σηζήτηση, αλλά σίγουρα δεν γίνεσαι ομοφυλόφιλος απο επιλογή και συνήθεια!!

Και μάλιστα, η ομοφυλοφυλία δεν είναι προνόμιο των ανθρώπων, ως τα ανώτερα της ζωικής αλυσίδας, αλλά υπάρχει φυσικά και στα ζώα!!
http://www-unix.oit.umass.edu/~ewelby/nature/animal.html

Θεωρείς λοιπόν φίλτατε CROWL ότι.........και οι πάπιες και οι πίθικοι έχουνε «συνειδητή νοσηρή επιλογή» ή μήπως πρόκειται για ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΦΥΣΗΣ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 16:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε ρε συ Crowl.

Με βάση ποια λογική δηλαδή παίζει αυτό:

quote:
Η φύση μπορεί να δημιουργήσει θυληπρεπείς-λόγω γονιδίων-άνδρες

μαζί με αυτό;

quote:
και ότι η ομοφυλοφιλία είναι όχι δημιούργημα της φύσης,γιατί με αυτό τον τρόπο θα σπεύσουν οι ομοφυλόφιλοι να ισχυριστούν ότι δεν το ήθελαν αλλά η φύση τους έκανε έτσι, αλλά προιόν δικής τους συνειδητής επιλογής-νοσηρής για εμένα

Γιατί δέχεσαι ως λάθος της φύσης το ένα και ως συνειδητή επιλογή το άλλο;
Επειδή το ένα έχει απτά συμπτώματα και το άλλο όχι;

Όσον αφορά τους ευνούχους, δεν νομίζω ότι πρέπει να μας ενδιαφέρει και πολύ, γιατί πλέον δεν υπάρχουν ευνούχοι.

Νομίζω πως πριν εκφέρετε γνώμη για κοινωνικά θέματα, δηλαδή θέματα που αφορούν και μας τους υπόλοιπους, θα ήταν καλό να συμβουλεύεστε την επιστήμη και κυρίως την κοινωνική σας εμπειρία, όχι μόνο την Καινή Διαθήκη.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά ψηφίζετε κιόλας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 21:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«Το ευαγγέλιο της κρίσεως αγαπητέ, το ξέρουμε όλοι μας όπως το παρέδωσε ο Χριστός, απλά δεν τολμάμε να το αγγίξουμε γιατι πραγματικά καίει.»

Ρε συ Δημήτρη, συνεχώς μαθαίνουμε, αλλά μήπως μπορείς να μας ερμηνεύσεις αυτό που γράφεις?

Τι εστί «Ευαγγέλιο της κρίσεως»? Πόθεν η ταυτοποίηση αυτή?

Θα αναμένω....



Είναι αυτό που λέει ότι πεινούσα και δε μουδωσες να φάω, ήμουν φυλακή και δεν ήλθες να με δεις κτλ και με αυτές τις κατηγορίες θα πάνε οι δίκαιοι δεξιά και οι άδικοι αριστερά.
Τα έργα πιστεύω που υποκινούνται από την αγάπη είναι τα αγιότερα όπως και αυτά που παρακινούνται από το μίσος είναι τα χειρότερα.
Νομίζω ότι αν ο ομοφυλόφιλος έχει αγάπη θα πάει δεξιά ενώ ο ετερόφυλος αν δεν έχει αγάπη θα παει αριστερά κι ας έχει και 3 κιλά.

Οταν γεννιέται κάποιος με γυναικεία χαρακτηριστικά άτριχος κινητικός κτλ, λογικό είναι να μην τραβάει τις γυναίκες αλλά να τραβάει οριμένους άνδρες που έχουν παρεκλίνει από τη φύση τους.

Οταν στο παιδί καταδικάζεται η σεξουαλικότητά του και συνθλίβεται ο εγωισμός του τότε συσωρεύεται μέσα του μια τεράστια ενέργεια η λιμνάζουσα λίμπιτο και κάποτε γίνεται η μεγάλη έκριξη.

Δεν είναι τυχαίο που σε περιβάλλοντα με πολλά παιδιά του ιδίου φύλλου και αυστηρών αρχών παρατηρούνται παρατράγουδα ώστε να κλέινουν ακόμη και σχολές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 21:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομοφυλόφιλος δεν γίνεσαι απο συνήθεια και βίτσιο, αλλά ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ. Ξέρεις πολλούς που έως τα 30 τους χρόνια για παράδειγμα γούσταραν γυναίκες και ξαφνικά άρχισαν να «κολλάνε» απο μια «συνειδητή» τάση.....για τον Μήτσο τον υδραυλικό??

Φίλε μου αν δείς λίγη τηλεόραση θα δεις πολλούς δηλωμένους ομοφυλόφιλους που είναι παντρεμένοι με παιδιά!!!!

Θέλεις να με πείσεις φίλε μου Schwabe ότι η "φύση" τους ξύπνησε μετά τον γάμο και τα παιδιά?????

Είναι καθαρή συνειδητή επιλογή προϊον σεξουαλικής διαστροφής.Δεν μπορεί να παντρεύεσαι με γυναίκα,να κάνεις παιδιά και ξαφνικά να ξυπνά το γονίδιο της ομοφυλοφιλίας!!!!Απλά θέλεις να δοκιμάσεις και άλλες ατραπούς λόγω διαστροφής.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 21:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν γεννιέται κάποιος με γυναικεία χαρακτηριστικά άτριχος κινητικός κτλ, λογικό είναι να μην τραβάει τις γυναίκες αλλά να τραβάει οριμένους άνδρες που έχουν παρεκλίνει από τη φύση τους.


Φίλε Δημήτρη από πότε οι άτριχοι, με γυναικεία χαρακτηριστικά ή ψιλή φωνή άνδρες έγιναν ομοφυλόφιλοι??????Αυτό είναι πολύ επικίνδυνο να ακούγεται ως άποψη.

Το ότι αυτοί "έλκονται"από ορισμένους άνδρες αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να υποκύψουν σε αυτές τις ορέξεις των άλλων,ούτε να αρχίζουν να επιδίδονται σε οθωμανικά για να διοχετεύσουν την σεξουαλικότητά τους ή τη λίμπιντο τους.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy