ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝOI-ΑΘΕΟΙ-ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 00:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ isNGOOD;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!

Η απάντησή μου είναι απλή. Εσύ πιστεύεις ή όχι στην ελεύθερη βούληση των ατόμων; Απάντησέ μου αν θες και θα επανέλθω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 00:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
3:Οι διαφοροι ανθρωποι οι οποιοι εχω συναντισει να πολεμουν με ή χωρις στομφο τον Χριατιανισμο ανηκουν στις εξεις κατηγοριες:

Α:Αυτοι που ξουσαν τη ζωη τους αδιαφορώντας(και αμαρτουσαν ελευθερα) για θρησκεια και θεους και οι οποιοι οταν ακουγαν για κολαση τους επιανε ιλιγκος και γι αυτο μου λεγαν <<ρε φιλε στον 21 αιωνα ειμαστε>>.Απαντουσαν ετσι δηλαδη γιατι ξεραν οτι ειχαν <<λερωμενη τη φωλια τους>>.
Β:Αυτοι που βλεποντας την τρελα ή και τον φανατισμο των παπαδων αλλαξοπισθησαν.Γιατι δυστυχως οι παπαδες δινουν στους ανθρωπους που δεν εχουν γνωσεις πανω στο Χριστιανισμο λαθος εικονα.
Γ:Οι ανθρωποι που εχουν γνωσεις και αμφιβαλουν επιστημονικα ή εγωιστικα.
____->Οι ανθρωποι που ανηκουν στη Β κατιγορια μπρουν να ξαναγινουν χριστιανοι αν εχουν διαβασει το Α.Οι υπολοιποι μπορουν απλα να παψουν να ουν εγωισμο και να να αμφιβαλουν επιστημονικα.
Αυτα εχω να παραθεσω ως εδω, αναμενονται κι αλλα να γραψω μεσα στον μηνα.
μην μου πειτε οτι ειστε ολοι καλητεροι... αλλα και να να στε δεν με ενδιαφερει
Palatianos


Φίλε Palatiane πάνω στην (βιασύνη) και τον....(θυμό) σου ξέχασες να αναφέρης την βασικότερη και ίσως την πολυπληθέστερη κατηγορία μή χριστιανών αθρήσκων όπως εγώ ή αθέων .
Την κατηγορία των ανθρώπων που αφού μελέτησαν πρώτα τις Διαθήκες (Παλαιά και Καινή) , δεν έμεινα μόνο σ'αυτά αλλά το έψαξαν και ιστορικά το πράμα , και κατέληξαν στο συμπέρασμα οτι ο Χριστιανισμός είναι ένα (Κολάζ) στοιχείων αρχαιότερων θρησκειών , όπως Μιθραϊσμός , λατρεία της Ίσιδος , αλλά και της θρησκείας των προγόνων μας , πάνω στον Ιουδαϊσμό , ο οποίος είναι και ο βασικός κορμός της θρησκείας αυτής .
Όσο για το ποιόν του παπαδαριού ποσώς μας ενδιαφέρει (αυτό ειναι δικό σας πρόβλημα)στο μέτρο που δεν επηρεάζει τις τσέπες και την ιδιωτική μας ζωή με τις κατα καιρούς επεμβάσεις του στις αρμοδιότητες της πολιτείας , και τόσο εμένα προσωπικά , όσο και τους υπόλοιπους υποθέτω της κατηγορίας μου , δεν ήταν το ποιόν του κλήρου το κριτήριο της απόρριψης της θρησκείας αυτής , αλλά αυτή η ίδια .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 00:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ότι, τέτοιας μορφής καθολικές παρεμβάσεις του Θεού θα ισοδυναμούσαν με τερματισμό της Ιστορίας, θα αποτελούσε αναίρεση της βασικής νομίζω αρχής που είναι η ελευθερία της βούλησης

ωστε για να μην χασει καποιος την ελευθερη του βουληση στο να ανεβαζει αλογιστα την τιμη σε ενα προιον
ο θεος αφηνει εκατομυρια παιδια να λοιμοκτωνουν
για να μην χασει καποιος την ελευθερη του βουληση στο να ασελγει σε παιδια εκατομυρια παιδια γινονται θυματα του
εκατομυρια γυναικες βιαζονται για να μην χασουν καποιοι την ελευθερη τους βουληση

αν αυτο ειναι αληθεια τοτε ο θεος αυτος ειναι πολυ γκαγκα

αρα αν καποια στιγμη βρεθει κανεις ανωμαλος και βιασει το παιδι σου πες στο παιδι σου οτι ο θεος δεν επενεβη απλα για να μην χασει ο βιαστης την ελευθερη του βουληση

αρε μουροχαυλοι που υπαρχουν


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Η φρασεολογία και οι ύβρεις του μάλλον 'οικονομολόγου' φίλου μας δεν μου επιτρέπει να απαντήσω, γιατί αν έμπαινα σε τέτοιας μορφής διάλογο ειλικρινά θα υποτιμούσα τον εαυτό μου.

Ένα μόνο πράγμα έχω να πω: Ότι έχοντας συνηθίσει σε πολιτισμένα και ανώτερα επιπέδα διαλόγου, μου είναι δύσκολο να παρακολουθήσω τα κατώτερα επίπεδα ατόμων, που νομίζουν πως η ελευθερία λόγου στο παρόν φόρουμ, τους δίνει το δικαίωμα να υβρίζουν λες και βρίσκονται σε κανένα πεζοδρόμιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 01:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CROWL26:
«Φίλε Schwabe θα ήθελες δηλαδή ο Θεός να σου πεί παιδί μου κάνε ο,τι γουστάρεις,σκότωσε,βίασε,αδίκησε και ΟΛΑ ΚΑΛΑ-ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.»

Κοίτα να δεις, εάν θέλεις να κάνουμε θεολογική συζήτηση, ευχαρίστως να το πράξουμε. Με εικασίες και αυθαίρετους συσχετισμούς δεν απαντάμε φίλτατε.

Εγώ άλλο ρώτησα, και εάν απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα τότε θα διαπιστώσεις ότι το ερώτημα που εσύ θέτεις ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ στην απάντηση που ζήτησα.

Φρόντιζε να μένεις στο θέμα.

CROWL26:
«Τότε ο άνθρωπος θα ήταν πολλάκις χειρότερος από ότι είναι σήμερα και αμφιβάλλω αν θα υπήρχε ανθρωπότητα.Θα είχαμε αλληλοσκοτωθεί!»

Δεν μου λες, απο ιστορία πως τα πάς?

Ο άνθρωπος συνεχίζει σε διάφορα σημεία του πλανήτη να είναι όπως και πριν 2000 χρόνια ως προς την βία, επίσης, και καθώς μοιραία όλα διαρκώς αλλάζουνε, συχνά έχουμε μια απο τα ίδια αλλά βλέπουμε και πρόοδο.

Τον «θεό» δηλαδή σε όλα ετούτα, ΠΟΥ το είδες εσύ και δεν τον είδε η ιστορία?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 10:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ isNGOOD;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!

Η απάντησή μου είναι απλή. Εσύ πιστεύεις ή όχι στην ελεύθερη βούληση των ατόμων; Απάντησέ μου αν θες και θα επανέλθω.



ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ:ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΠΥΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΥΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ!

Ο ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΟΣ ΕΙΠΕ: ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΟΣ, ΕΝΕΡΓΗΣΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ.
Si non espraedestinatus, Fac ut praedestineris!

ΕΛΠΙΖΩ ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ isNGOOD ΝΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 11:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel,η κόλαση θα γεμίσει από κοσμάκη και ο παράδεισος θα έχει 20 άτομα...καλό αυτό που έγραψες...

αγαπητέ Στράτο,αν και τέως χριστιανή και νυν αγνωστικίστρια,συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες.Είναι οι σκέψεις και οι οποίες οδήγησαν εμένα προσωπικά στο να μην είμαι χριστιανή πλέον.
και θα συμφωνήσω με τον openmind επίσης(το ΣΚ απέχω από το φόρουμ και έρχομαι την Δευτέρα και διαβάζω όλες τις απαντήσεις που θα έδινα η ίδια αν ήμουν στο φόρουμ,οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο από το να συμφωνήσω απλά με κάποιες απόψεις).

quote:
Δεν φταίει επίσης ο Θεός αν μόνοι μας καταστρέφουμε την υγεία μας (καπνίζοντας, πίνοντας, κλπ), δεν φταίει ο Θεός αν στον τελευταίο σεισμό για παράδειγμα, κάποιοι δεν έπραξαν σωστά το καθήκον τους και τα κτίρια κατέρρευσαν. Δεν φταίει ο Θεός, αν υπάρχει αυτή η τεράστια έλλειψη κοινωνικής ευθύνης.


Ο Θεός δεν φταίει αν πίνουμε και καπνίζουμε,δεκτόν.Ο θεός δεν φταίει που "χαρίζει" παιδιά σε παιδεραστές γονείς,ή σε γονείς που τα σακατεύουν στο ξύλο,ή σε γονείς που τα σκοτώνουν στο ξύλο(πολλά περιστατικά έχουν συμβεί πρόσφατα).Ο Θεός δεν φταίει που τότε με το τσουνάμι,σκοτώθηκαν τόσες χιλιάδες κόσμος και στην πλειοψηφία τους παιδιά...Ο θεός δεν "φταίει" σε πολλά ακόμα...

quote:
Ως άνθρωποι κάνουμε σίγουρα πολλά λάθη στη ζωή μας.Αυτό που έχει σημασία ως χριστιανοί είναι να τα εντοπίζουμε και να ζητούμε τη συγχώρεση για αυτά μετανοόντας για τις πράξεις μας αυτές.

Να σε ρωτήσω κάτι αγαπητέ;ο εγκληματίας που έχει διαπράξει πολλά εγκλήματα,αλλά λίγο πριν πεθάνει μετανοεί και ζητάει να εξομολογηθεί και να μεταλάβει,αυτός ο εγκληματίας λοιπόν,κατα τον χριστιανισμό,συγχωρείται;

quote:
ΚΟΛΑΣΗ ΑΝΟΙΞΕ ΔΙΑΠΛΑΤΑ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΣΟΥ
ΕΡΧΟΜΑΙ

Μαζί σου!!!!!!


quote:

ωστε για να μην χασει καποιος την ελευθερη του βουληση στο να ανεβαζει αλογιστα την τιμη σε ενα προιον
ο θεος αφηνει εκατομυρια παιδια να λοιμοκτωνουν
για να μην χασει καποιος την ελευθερη του βουληση στο να ασελγει σε παιδια εκατομυρια παιδια γινονται θυματα του
εκατομυρια γυναικες βιαζονται για να μην χασουν καποιοι την ελευθερη τους βουληση
αν αυτο ειναι αληθεια τοτε ο θεος αυτος ειναι πολυ γκαγκα
αρα αν καποια στιγμη βρεθει κανεις ανωμαλος και βιασει το παιδι σου πες στο παιδι σου οτι ο θεος δεν επενεβη απλα για να μην χασει ο βιαστης την ελευθερη του βουληση,αρε μουροχαυλοι που υπαρχουν


Εγώ συμφωνώ με όσα λές,εκφράζονται και δικές μου σκέψεις,αλλά συμφωνώ και με τον φίλο isNGood,ως προς τον τρόπο που διατύπωσες την άποψη σου.Ασφαλώς και σε καταλαβαίνω,όμως ο καλός τρόπος είναι ο καλύτερος "φίλος" του ήρεμου διαλόγου μεταξύ διαφορετικών απόψεων ανθρώπων...Όπως και να έχει όμως,συμφωνώ μαζί σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 12:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
3:Οι διαφοροι ανθρωποι οι οποιοι εχω συναντισει να πολεμουν με ή χωρις στομφο τον Χριατιανισμο ανηκουν στις εξεις κατηγοριες:

Α:Αυτοι που ξουσαν τη ζωη τους αδιαφορώντας(και αμαρτουσαν ελευθερα) για θρησκεια και θεους και οι οποιοι οταν ακουγαν για κολαση τους επιανε ιλιγκος και γι αυτο μου λεγαν <<ρε φιλε στον 21 αιωνα ειμαστε>>.Απαντουσαν ετσι δηλαδη γιατι ξεραν οτι ειχαν <<λερωμενη τη φωλια τους>>.
Β:Αυτοι που βλεποντας την τρελα ή και τον φανατισμο των παπαδων αλλαξοπισθησαν.Γιατι δυστυχως οι παπαδες δινουν στους ανθρωπους που δεν εχουν γνωσεις πανω στο Χριστιανισμο λαθος εικονα.
Γ:Οι ανθρωποι που εχουν γνωσεις και αμφιβαλουν επιστημονικα ή εγωιστικα.
____->Οι ανθρωποι που ανηκουν στη Β κατιγορια μπρουν να ξαναγινουν χριστιανοι αν εχουν διαβασει το Α.Οι υπολοιποι μπορουν απλα να παψουν να ουν εγωισμο και να να αμφιβαλουν επιστημονικα.
Αυτα εχω να παραθεσω ως εδω, αναμενονται κι αλλα να γραψω μεσα στον μηνα.
μην μου πειτε οτι ειστε ολοι καλητεροι... αλλα και να να στε δεν με ενδιαφερει
Palatianos


Φίλε Palatiane πάνω στην (βιασύνη) και τον....(θυμό) σου ξέχασες να αναφέρης την βασικότερη και ίσως την πολυπληθέστερη κατηγορία μή χριστιανών αθρήσκων όπως εγώ ή αθέων .
Την κατηγορία των ανθρώπων που αφού μελέτησαν πρώτα τις Διαθήκες (Παλαιά και Καινή) , δεν έμεινα μόνο σ'αυτά αλλά το έψαξαν και ιστορικά το πράμα , και κατέληξαν στο συμπέρασμα οτι ο Χριστιανισμός είναι ένα (Κολάζ) στοιχείων αρχαιότερων θρησκειών , όπως Μιθραϊσμός , λατρεία της Ίσιδος , αλλά και της θρησκείας των προγόνων μας , πάνω στον Ιουδαϊσμό , ο οποίος είναι και ο βασικός κορμός της θρησκείας αυτής .
Όσο για το ποιόν του παπαδαριού ποσώς μας ενδιαφέρει (αυτό ειναι δικό σας πρόβλημα)στο μέτρο που δεν επηρεάζει τις τσέπες και την ιδιωτική μας ζωή με τις κατα καιρούς επεμβάσεις του στις αρμοδιότητες της πολιτείας , και τόσο εμένα προσωπικά , όσο και τους υπόλοιπους υποθέτω της κατηγορίας μου , δεν ήταν το ποιόν του κλήρου το κριτήριο της απόρριψης της θρησκείας αυτής , αλλά αυτή η ίδια .



ΦΙΛΕ ΜΟΥ Sesostris ΘΑ ΠΩ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΣΟΥ, ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΦΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ: ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 20/11/2006 13:35:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 12:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΕΜΑΣ ΑΤΟΜΙΚΑ ΕΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΧΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ.
ΕΝΑ ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΝ ΟΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΝΟΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΠΧ ΝΑ
ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 12:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο άνθρωπος συνεχίζει σε διάφορα σημεία του πλανήτη να είναι όπως και πριν 2000 χρόνια ως προς την βία, επίσης, και καθώς μοιραία όλα διαρκώς αλλάζουνε, συχνά έχουμε μια απο τα ίδια αλλά βλέπουμε και πρόοδο.


Φίλε Schwabe δηλαδή δεν μας ενδιαφέρει το μέγεθος της προόδου αυτών των κοινωνιών???????Αν ζούν πρωτόγονα και κάνουν πρόοδο ανά χίλια χρόνια αυτό είναι πράγματι άξιο αναφοράς????

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 12:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


[/quote]
Ο Θεός δεν φταίει αν πίνουμε και καπνίζουμε,δεκτόν.Ο θεός δεν φταίει που "χαρίζει" παιδιά σε παιδεραστές γονείς,ή σε γονείς που τα σακατεύουν στο ξύλο,ή σε γονείς που τα σκοτώνουν στο ξύλο(πολλά περιστατικά έχουν συμβεί πρόσφατα).Ο Θεός δεν φταίει που τότε με το τσουνάμι,σκοτώθηκαν τόσες χιλιάδες κόσμος και στην πλειοψηφία τους παιδιά...Ο θεός δεν "φταίει" σε πολλά ακόμα...


[/quote]
ΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑ
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ( ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ )ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 13:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]
Να σε ρωτήσω κάτι αγαπητέ;ο εγκληματίας που έχει διαπράξει πολλά εγκλήματα,αλλά λίγο πριν πεθάνει μετανοεί και ζητάει να εξομολογηθεί και να μεταλάβει,αυτός ο εγκληματίας λοιπόν,κατα τον χριστιανισμό,συγχωρείται;


[/quote]
ΜΑΡΑΚΙ
ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ;

ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΖΩΣ ΤΟΥ, Η ΜΙΛΑΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΛΑΒΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΕΣΥ ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 13:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑ
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ( ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ )ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αυτό κάνω αγαπητέ ελ.ελυον.Το ψάχνω.
Και ποιός φταίει;για τέτοιου είδους φαινόμενα,σίγουρα δεν φταίει ο άνθρωπος.Γιατί ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών,δεν κόβει από την ρίζα το χέρι σε εκείνον που χτυπάει μέχρι θανάτου το παιδί του;γιατί δεν ευνουχίζει όλους εκείνους τους άρρωστους που βιάζουν τα ίδια τους τα παιδιά(αν κι εκείνοι θέλουν σκότωμα).Αφου είναι τόσο φιλεύσπλαχνος,γιατί επιτρέπει και υποφέρουν τόσο οι άνθρωποι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 13:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΑΡΑΚΙ
ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ;

ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΖΩΣ ΤΟΥ, Η ΜΙΛΑΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΛΑΒΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΕΣΥ ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



Δεν ξέρω ποιός το αποφασίζει,γι'αυτό ρώτησα ποιά είναι η άποψη του χριστιανισμού για αυτό...εντελώς υποθετικά μιλάω.
Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 15:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑ
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ( ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ )ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αυτό κάνω αγαπητέ ελ.ελυον.Το ψάχνω.
Και ποιός φταίει;για τέτοιου είδους φαινόμενα,σίγουρα δεν φταίει ο άνθρωπος.Γιατί ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών,δεν κόβει από την ρίζα το χέρι σε εκείνον που χτυπάει μέχρι θανάτου το παιδί του;γιατί δεν ευνουχίζει όλους εκείνους τους άρρωστους που βιάζουν τα ίδια τους τα παιδιά(αν κι εκείνοι θέλουν σκότωμα).Αφου είναι τόσο φιλεύσπλαχνος,γιατί επιτρέπει και υποφέρουν τόσο οι άνθρωποι;


ΜΑΡΑΚΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΝΤΟΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΙΑΣΤΗΚΕΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ΘΕΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

ΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΕ ΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙ. ΑΡΑ ΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ( ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.

ΜΑΡΑΚΙ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΧΩΡΑ ΑΡΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗ, ΙΝΔΟΥΙΣΤΙΚΗ ΧΩΡΑ Η ΣΤΗ ΚΙΝΑ,ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΘΕΟ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕΣ; ΘΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΖΑΝΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ; ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΟΠΟΣ ΤΩΡΑ; ( ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ )
ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΚΗ ΑΛΒΑΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΟ ΔΕΝ ΘΑ ΗΣΟΥΝΑ ΑΘΕΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΗ; ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΗΣΟΥΝΑ ΟΠΟΣ ΕΙΣΑΙ ΤΩΡΑ;

ΜΑΡΑΚΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΨΑΧΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΠΟΥ ΔΕΧΕΣΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
ΜΑΡΑΚΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ Σ'ΑΥΤΟΥΣ;

ΜΑΡΑΚΙ ΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ;
ΟΤΙ ΟΝΤΟΣ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΑΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 16:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CROWL26:
«Φίλε Schwabe δηλαδή δεν μας ενδιαφέρει το μέγεθος της προόδου αυτών των κοινωνιών???????Αν ζούν πρωτόγονα και κάνουν πρόοδο ανά χίλια χρόνια αυτό είναι πράγματι άξιο αναφοράς????»

Το τι είναι «άξιο αναφοράς», το ορίζει ΠΟΙΟΣ φίλτατε?

Κάτι που για σένα είναι «άξιο», δεν είναι τέτοιο για έναν άλλο. Λοιπόν?

Οφείλουμε να έχουμε τα μάτια ανοιχτά....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 18:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά, μένω άφωνος! Παρατηρώ μια τραγική έλλειψη ευθύνης, διάχυτη άλλωστε σήμερα στην ελλ. κοινωνία, διανθισμένη όμως εδώ πέρα και με μία σουρεαλιστική διάθεση για απόδοση ευθυνών εκεί όπου με κανένα τρόπο δεν ανήκουν.

Ας είμαστε όμως λίγο περισσότερο ρεαλιστές. Είναι η ευθύνη των πράξεων μας μια μεταφυσική ιδιότητα έξω από εμάς ή μια προσωπική υπόθεση, μια στάση ζωής;

Όπως προείπα, ο Θεός δημιούργησε μια κοινωνία ανθρώπων, όπου και το καλό και το κακό, αποτελούν επιλογές. Δηλ. αν αύριο κάποιος από τους κήνσορες της αρετής, προβεί σε μια πράξη άδικη απέναντι στα δίκαια συμφέροντα κάποιου άλλου θα κατηγορήσει τον Θεό;

Ο Θεός το μόνο που έκανε ήταν να δημιουργήσει ένα κόσμο "λίαν καλό". Δεν εκβίασε ποτέ, αλλά πάντα σεβάστηκε, την ελευθερία και τα διακαιώματα και των καλών και των κακών. Ο ήλιος δεν ανατέλλει άλλωστε μόνο για τους καλούς αλλά και για τους κακούς.

Από την άλλη πλευρά, εγώ τουλάχιστον θεωρώ άκρως υποκριτικό να κατηγορούν κάποιοι εδώ μέσα τους εγκληματίες, τους βιαστές κλπ, κλπ, όταν όλοι μας είμαστε λίγο ή πιο πολύ άδικοι. Γιατί κι εγώ με εύκολία θα μπορούσα να χαρακτηρίσω όλους αυτούς τους δήθεν ηθικολόγους, ως τους χειρότερους υποκριτές και εγκληματίες, αφής στιγμής θα μπορούσαν να βοηθήσουν, αλλά δεν το πράττουν πολλά παιδάκια να μην πεθαίνουν από την πείνα και τις αρώστιες. Θα μπορούσαν να σέβονται το περιβάλλον το οποίο εκδικείται, να σέβονται τους συνανθρώπους τους βοηθώντας τους, κλπ, κλπ.. Όμως όλοι κραυγάζουν -και οι κραυγές τους ακούγονται συνέχεια και παντού: η περιουσία μας, η περιουσία μας!

Πόσο λοιπόν μπορεί να λάβει στα σοβαρά κανείς, όλους αυτούς τους θιασώτες της ηθικής, όταν a priori σχεδόν και ex ante είναι όλοι άδικοι;

Αλλά τι εύκολη και τραγική λύση, αντί να κατηγορούμε τους εαυτούς μας, κατηγορούμε τον Θεό. Οποία υποκρισία!

Μόνο που με με τέτοιες σκέψεις δυστυχώς εκείνοι που τις πιστεύουν δεν απορρίπτουν μόνο τον Θεό, απορρίπτουν (μη αποδεχόμενοι την ευθύνη τους) και τον άνθρωπο καθώς και τη δυνατότητα του ατόμου για μια καλύτερη κοινωνία.


Edited by - isNGood on 20/11/2006 18:33:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 19:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
isNGood:
«Παρατηρώ μια τραγική έλλειψη ευθύνης, διάχυτη άλλωστε σήμερα στην ελλ. κοινωνία, διανθισμένη όμως εδώ πέρα και με μία σουρεαλιστική διάθεση για απόδοση ευθυνών εκεί όπου με κανένα τρόπο δεν ανήκουν.»

Ο καθένας «παρατηρεί», σύμφωνα με την εικόνα που βλέπει, σύμφωνα με τον ορίζοντα που ατενίζει. Ο ορίζοντας του καθενός συνάμα, διαφέρει σύμφωνα με παράγοντες όπως πολιτισμός, παιδεία, ακόμα και ψυχοσύνθεση.

Οπότε, οι «παρατηρήσεις» που απο τον προλαλλήσαντα σημειώνονται φέρουν κατα κύριο λόγο το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΙΓΜΑ. Έτσι, αλλιώς για παράδειγμα «παρατηρούσε» το θέμα των ταυτοτήτων ο Αρχιεπίσκοπος και αλλιώς η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού που δεν προσήλθε να υπογράψει στα παγκάκια των εκπροσώπων του θεού.....

isNGood:
«Όπως προείπα, ο Θεός δημιούργησε μια κοινωνία ανθρώπων, όπου και το καλό και το κακό, αποτελούν επιλογές...»

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι ο isNGood αναφέρεται στην Ιουδαϊκή/Χριστιανική εκδοχή της έννοιας και ύπαρξης του Θεού.

Όμως, γνωρίζουμε πως ο Μονοθεϊσμός, από τις απαρχές του στην Περσία, υπήρξε ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΡΑΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ στη βάση του «ενός ανδρός αρχή».

Χρησιμοποιώντας μια συγκεκριμένη προσέγγιση του θείου, μια προσέγγιση με ΘΕΣΦΑΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ, προκειμένου να τιθασεύσουμε την ανθρώπινη συνείδηση στην όποια κοσμική εξουσία, την τιθασεύουμε πρώτα σε ένα «ουράνιο απόλυτο». Όπως επάνω έτσι και κάτω: Ένας θεός επάνω, ένας θεός κάτω. Δουλικότητα, ταπείνωση, πίστη, υπακοή Επάνω, δουλικότητα, πίστη, υπακοή Κάτω.

Υπό αυτό το ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΠΛΑΙΣΙΟ, δεν υφίσταται καμία απολύτως επιλογή μεταξύ κακού και καλού, διότι κατ αρχάς ο άνθρωπος ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ (προπατορικό αμάρτημα), και επίσης πορεύεται διαρκώς με το κακό, καθώς ακόμη και η απαγορευμένη σκέψη είναι μια αμαρτία, και άρα κακό!

Το παραμύθι με τις «επιλογές», είναι καιρός να τελειώνει.

isNGood:
«Ο Θεός το μόνο που έκανε ήταν να δημιουργήσει ένα κόσμο "λίαν καλό". Δεν εκβίασε ποτέ, αλλά πάντα σεβάστηκε, την ελευθερία και τα διακαιώματα και των καλών και των κακών.»

Ο θεός δημιούργησε έναν κόσμο ΑΤΕΛΗ («λίαν καλό»), πράγμα που είναι εμφανές τόσο απο τον άνθρωπο και τις καταστάσεις που είναι αναγκασμένος να ζει (αρρώστιες-πείνα-φυσικές καταστροφές), αλλά όσο και απο το γεγονός ότι φορτώθηκε στην πλάτη του τον Σατανά, ένα ακόμη ατελές δημιούργημα του θεού.

Επομένως, δεν μπορούμε να λέμε ότι ««Ο Θεός το μόνο που έκανε ήταν να δημιουργήσει ένα κόσμο "λίαν καλό"», διότι στην ουσία Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟΥ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΤΕΛΗΣ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ.

Ο ίδιος ο θεός που ταυτόχρονα του δίδει του ανθρώπου......«επιλογές», ο ίδιος ο θεός που τελικά θέλει να σώσει τον άνθρωπο απο την ίδια την απρονοησία Του!!

isNGood:
«Αλλά τι εύκολη και τραγική λύση, αντί να κατηγορούμε τους εαυτούς μας, κατηγορούμε τον Θεό. Οποία υποκρισία!»

Αλήθεια, ΤΥΨΕΙΣ δεν έχει ο θεός αυτός για το χάλι που δημιούργησε «λίαν καλός»?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 20:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθεια, ΤΥΨΕΙΣ δεν έχει ο θεός αυτός για το χάλι που δημιούργησε «λίαν καλός»?


Για να καταλάβω.. εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει ατελής, τιμωρός κλπ κλπ Θεός ή ότι δεν υπάρχει καθόλου;

Γιατί, ένα από τα δύο θα συμβαίνει κατά τα λεγόμενά σου: ή ευθύνεται ο Θεός, επομένως υπάρχει -- ή αν δεν υπάρχει, τότε δεν ευθύνεται.

Πάντως και να μην υπάρχει και να ευθύνεται, αυτό είναι το μόνο που δεν γίνεται!

Edited by - isNGood on 20/11/2006 20:18:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 20:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
isNGood:
«Για να καταλάβω.. εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει ατελής, τιμωρός κλπ κλπ Θεός ή ότι δεν υπάρχει καθόλου;»

Αναφέρομαι στην εκδοχή που ΕΣΥ θέτεις ως κριτήριο Θεού, και να είσαι απολύτως βέβαιος ότι γνωρίζω άριστα την θεολογία που ενσωματώνει και εκφράζει ο ορθόδοξος χριστιανισμός.

Αυτό, νομίζω αρκεί.

isNGood:
«Γιατί, ένα από τα δύο θα συμβαίνει κατά τα λεγόμενά σου: ή ευθύνεται ο Θεός, επομένως υπάρχει -- ή αν δεν υπάρχει, τότε δεν ευθύνεται.»

Είπαμε, αναφέρομαι στην εκδοχή που ΕΣΥ υιοθετείς αλλά και φυσικά στο πλαίσιο που θέτει η Αγία Γραφή μιας και μιλάμε για την χριστιανική θεολογία.

Στην παρούσα συζήτηση επομένως, αξία έχουνε οι αναφορές που γίνονται και όχι το ερώτημα του εάν υπάρχει ή όχι ΑΥΤΟΣ ο θεός.

Για σένα υπάρχει? Εάν ναι, τότε συνεχίζουμε.

Πάντως, καλό θα είναι να βλέπουμε και ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ σου ΕΠΙ των ερωτήσεων, καθώς και τις σχετικές θεολογικές πηγές, ειδάλλως ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Στην Ελλάδα είμαστε....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 22:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΖΩΣ ΤΟΥ, Η ΜΙΛΑΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΛΑΒΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΕΣΥ ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



ο εγκληματιας που πηρε εισητιριο για τον παραδεισο απο τον χριστο
οταν σταυρωνοταν μαζι του

το λεει η καινη διαθηκη

quote:
Παρατηρώ μια τραγική έλλειψη ευθύνης, διάχυτη άλλωστε σήμερα στην ελλ. κοινωνία, διανθισμένη όμως εδώ πέρα και με μία σουρεαλιστική διάθεση για απόδοση ευθυνών εκεί όπου με κανένα τρόπο δεν ανήκουν

αν υπαρχει θεος που ειναι πανταχου παρων κλπ κλπ κλπ
φερει ευθηνη γιατι αφηνει τον καθε ενα να εγκληματει σε αθωες ψυχες

αν αυριο εγω αρχησω να σκοτωνω οποιον βρω μπροστα μου ο θεος φερει ευθηνη οχι για την αποφαση μου να αρχησω να σκοτωνω αλλα γιατι δεν με εμποδησε να αφεραισω τις ζωες αυτες

και μην πει κανεις
οτι θεα με τημωρησει μετα θανατον
γιατι και αυτο ειναι μια μπουρδα και μιση
απο την στιγμη που υπαρχει θεος και αγαπαει τους ανθρωπους θα επρεπε να εχει εξαφανησει ολους τους εγκληματιες
εκτος και αν ο θεος γουσταρει
να βλεπει παιδακια να τα κοβουν φετες για να τους παρουν τα οργανα τους
να βλεπει παιδακια να παιθενουν στα χερια των βιαστων τους
να βλεπει παιδακια να τα απαγαγουν οι βιαστες και να ζουν σε υπογεια για οσο γουσταρουν οι βιαστες τους
να βλεπει παιδια να πεθαινουν απο την πεινα και απο ασθενιες


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 00:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2:
«Θα έπρεπε ο θεός σύμφωνα με τα παραπάνω να ήταν τιμωρός.
Να τιμωρούσε το Σατανά και να τον βάζει 10 ώρες την ημέρα να κάνει παρέα με αγγέλους.»

Το «θα», άραγε γιατί το θέτεις αγαπητέ?

Μήπως δεν είναι τιμωρός ο θεός? (Ο θεός του Χριστιανισμού φυσικά.)

Και αλήθεια, εφόσον ΕΙΝΑΙ ο θεός τιμωρός, καθώς επιφυλάσσει ΠΥΡ ΑΙΩΝΙΟ κατα την κρίση της Δευτέρας Παρουσίας για κάτι δισεκατομμύρια άπιστων, ληστών, βιαστών, ψευτών, ανώμαλων, κλεφτών, για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ δεν τιμωρεί με ΑΦΑΝΙΣΜΟ εδώ και τώρα τον Σατανά ώστε να μην υποφέρουνε οι άνθρωποι απο την παρουσία του?



Μα ο σατανάς είναι παιδί του δημιουργημά του όπως ακριβώς και ο άνθρωπος .
Το να αφανίσει το σατανά είναι ακριβώς το ίδιο με το να αφανίσει έναν άνθρωπο.
Θα έπρεπε να αφανίσει αυτόν που εφεύρε την πυρίτιδα, το ντουφέκι, ή τον πυρικό αντιδραστήρα?
Θα έπρεπε να αφανίσει αυτόν που με χίλια δύο ψυχολογικά προβλήματα σηκώνει το όπλο και αιματώνει το πρόσωπο του φονιά του παιδιού του?
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Ο Θεός έφτιαξε ένα κόσμο και δεν θέλει να παρεμβαίνει φασιστικά στις πράξεις των όντων είτε λέγονται δαίμονες είτε άνθρωποι.
Αν το καλοσκεφτείς στον πλανήτη όλοι έχουν δίκιο αλλά και όλοι άδικο γιατί δεν έχουν τη γνώση, δεν ξέρουν. Που είδες βίβλο δικαίου και αδίκου? Ποιός είναι άδικος ή δίκαιος? Ποιός είναι σίγουρος για το μέλλον και τη μεταθανάτιο? Κανείς δεν τόλμησε να γράψει γι αυτό κι αν έχεις κάποιο κείμενο θα με ενδιαφέρει.

quote:

Έχει να κερδίσει κάτι ο θεός απο τον χιλετή πόνο και δυστυχία των ανθρώπων, ένεκα της δράσης και παρουσίας του Σατανά? ( ο οποίος Σατανάς ας σημειωθεί είναι μια αποκλειστική ευθύνη και δημιουργία του ίδιου του θεού...)


Ο Σατανάς αγαπητέ μου δεν φέρνει πόνο σήμερα. Γι αυτο είναι και πικραμένος. Πόνο φέρνουν οι λογαριασμοί του ΟΤΕ της ΔΕΗ , διάφοροι αφορισμοί, κτλ τα οποία δεν είναι έργα σατανά αλλά ανθρώπων.!!!
quote:

Αρέσκεται ο θεός στο θέαμα που αντικρύζει εδώ και χιλιετίες? Τελικά, εκτός απο τιμωρία και διαχωρισμό πιστών και άπιστων, λίγο ΦΙΛΟΤΙΜΟ δεν έχει αυτός ο θεός?


Δεν είναι θέμα τιμωρίας αγαπητέ, ο θεός κατά το χριστιανισμό ήλθε και έκλαψε γι αυτά και τιμωρήθηκε. Τιμωρήθηκε για αυτό ακριβως που λες ότι μεριρίμνησε για τους απίστους, τις πόρνες τους τελωνες κτλ.
[/quote]
«Καλά νομίζω τα έφτιαξε ο Θεός.
Εφτιαξε ανθρώπους και όχι μηχανάκια.»

Ένας τέλειος δημιουργός, όπως τουλάχιστον εσύ αποφαίνεσαι Δημήτρη, όφειλε να μεριμνήσει και για την δημιουργία και ενός τέλειου κόσμου. Πόσο δε μάλλον, όταν υπήρξε και απόλυτος γνώστης των μελλοντικών καταστάσεων (και άρα του σήμερα..) ο θεός, και επομένως γνώριζε εκ των προτέρων το κακό και τον πόνο που θα προκαλούσε ο ατελής σχεδιασμός του.
[/quote]
Για τέλειο δημιουργό δεν μιλώ εγώ αλλά οι αρχαίοι σοφοί οι χριστιανοί κ.α.
Εσύ από ότι έχω καταλάβει μιλάς για ένα φασιστικό Θεό θα ήθελε όλα τα πλασματά του να κάνουν το θέλημα του να μην έχουν βούληση , κάνουν πάντα το καλό και να έχουν κι ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά.
Διαφωνώ, είναι άκρως προτεσταντική θέση και την απεχθάνομαι.
Καλύτερα το κακό στον κόσμο παρά άνθρωποι ρομποτάκια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 01:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Μα ο σατανάς είναι παιδί του δημιουργημά του όπως ακριβώς και ο άνθρωπος .
Το να αφανίσει το σατανά είναι ακριβώς το ίδιο με το να αφανίσει έναν άνθρωπο.»

Τελικά Δημήτρη....ωραία οικογένεια έχει αυτός ο θεός!!!!!

Ο εκπεσών άγγελος Του είχε...ξεφύγει και κυκλοφορούσε μέσα στον οίκο του θεού (!), για έναν «παράξενο» λόγο ο ίδιος ο εκπεσών άγγελος συνεχίζει την σταδιοδρομία του στην γη (!), και οι προτόπλαστοι για έναν επίσης «παράξενο» λόγο......οδηγούνται στην γη παρέα με τον Σατανά, και αυτή τη φορά θα έλθει με τα «σωστά εργαλεία» να τιμωρήσει ο θεός!!!!

Ρε συ Δημήτρη, δεν νομίζεις ότι αυτό το πραγματικά ανεγκέφαλο παραμύθι δεν αρμόζει ούτε καν σε παιδιά του δημοτικού?

Και αλήθεια, εφόσον όπως μας λες ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, και επομένως για αυτό τον λόγο δεν τον αφανίζει, τότε κατα την Δευτέρα Παρουσία πως θα το σηκώσει η καρδιά του θεού να καταδικάσει στο αιώνιο πυρ το παιδί Του?

Γιατί τότε και όχι τώρα η καταδίκη/αφανισμός? Μήπως διότι ενδεχομένως Σατανάς και Θεός είναι ένα και το ίδιο?

dimitris2:
«Ο Σατανάς αγαπητέ μου δεν φέρνει πόνο σήμερα. Γι αυτο είναι και πικραμένος. Πόνο φέρνουν οι λογαριασμοί του ΟΤΕ της ΔΕΗ , διάφοροι αφορισμοί, κτλ τα οποία δεν είναι έργα σατανά αλλά ανθρώπων.!!!»

Λάθος μας τα λες φίλτατε.

Ο Σατανάς διδάσκει η εκκλησία κάνει τα πάντα ώστε να μας απομακρύνει απο τον δρόμο του θεού. Και αυτό το κάνει καθημερινά!

Έτσι, μάλλον δεν μου φαίνεται για «πικραμένος» ο Σατανάς, καθώς εάν κοιτάξεις γύρω σου (η ακόμα και μέσα στην ίδια την εκκλησία..) όλα βαίνουν καλώς για τον Σατανά!

Πολέμους δεν έχουμε? Σκοτωμούς? Βιασμούς? Εκμετάλλευση? Κλεψιά? Επομένως, και σύμφωνα με τα στερεότυπα του χριστιανισμού, ο Σατανάς είχε και έχει τον απόλυτο έλεγχο.

Οπότε, και πόνο φέρνει αλλά και καθημερινά αποδεικνύεται η ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ της δήθεν «πρόνοιας» αλλά και «παρουσίας» ενός κατα τα άλλα.....Πάνσοφου Θεού!

Αναρωτιέμαι, εάν τελικά δεν είχε αυτή τη «σοφία» ο θεός, τότε ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ?

dimitris2:
«Δεν είναι θέμα τιμωρίας αγαπητέ, ο θεός κατά το χριστιανισμό ήλθε και έκλαψε γι αυτά και τιμωρήθηκε. Τιμωρήθηκε για αυτό ακριβως που λες ότι μεριρίμνησε για τους απίστους, τις πόρνες τους τελωνες κτλ.»

Τι λες Δημήτρη, το έχεις περάσει απο τη λογική σου σκέψη καθόλου?

Μας λες δηλαδή ότι ήλθε ο θεός και....έκλαψε στα μάτια των ανθρώπων ως συγνώμη για την απρονοησία που επέδειξε? Η όχι?

Και παρακαλώ, εφόσον ήλθε και έκλαψε, ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΕΚΤΟΤΕ? Τι άλλαξε για τον άνθρωπο? Απο τι απάλλαξε τον άνθρωπο η έλευση του? Βελτιώθηκε κάτι έκτοτε, το οποίο δεν υπήρχε πριν?

Και εάν ναι, τότε ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

Ελπίζω να εξηγήσεις την προφανή αντίφαση των όσων έγραψες...

dimitris2:
«Για τέλειο δημιουργό δεν μιλώ εγώ αλλά οι αρχαίοι σοφοί οι χριστιανοί κ.α.»

Όπα, μισό λεπτό!

Είναι, για δεν είναι τέλειος ο θεός κατα την άποψη σου? Είναι, για δεν είναι τέλειος ο θεός κατα την άποψη της Αγίας Γραφής?

Για μορφή αίρεσης σε κόβω Δημήτρη, αν και προσωπικά μου είσαι συμπαθής θα έλεγα....

dimitris2:
«Εσύ από ότι έχω καταλάβει μιλάς για ένα φασιστικό Θεό θα ήθελε όλα τα πλασματά του να κάνουν το θέλημα του να μην έχουν βούληση , κάνουν πάντα το καλό και να έχουν κι ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά.»

Αυτός ακριβώς είναι ο Θεός της Πεντατεύχου. Αυτή είναι ταυτόχρονα και Η ΚΑΤΑΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 09:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΙΑΣΤΗΚΕΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ΘΕΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
ΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΕ ΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙ. ΑΡΑ ΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ( ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.


Μα για αυτό αγαπητέ μου είπα ότι αναζητώ,ψάχνω.Και φυσικά δεν ξέρω την αλήθεια.Από την άλλη η αλήθεια σε κάτι τέτοιες αναζητήσεις είναι κάτι το υποκειμενικό.
Και δεν νομίζω ότι βιάστηκα να βγάλω συμπεράσματα.Μπορείς να μου πείς ποιός φταίει για την πείνα και την εξαθλίωση στις χώρες του τρίτου κόσμου,για παράδειγμα;και ας δεχτούμε ότι φταίει ο άνθρωπος και όχι ο Θεός.Γιατί ο Θεός δεν κάνει κάτι για διορθώσει την κατάσταση;κάτι δραστικό,κάτι θεϊκό,γιατί όχι ένα θαύμα;γιατί επιτρέπει στα τέκνα Του να δυστυχούν τόσο;

quote:
ΜΑΡΑΚΙ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΧΩΡΑ ΑΡΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗ, ΙΝΔΟΥΙΣΤΙΚΗ ΧΩΡΑ Η ΣΤΗ ΚΙΝΑ,ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΘΕΟ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕΣ; ΘΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΖΑΝΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ; ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΟΠΟΣ ΤΩΡΑ; ( ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ )
ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΚΗ ΑΛΒΑΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΟ ΔΕΝ ΘΑ ΗΣΟΥΝΑ ΑΘΕΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΗ; ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΗΣΟΥΝΑ ΟΠΟΣ ΕΙΣΑΙ ΤΩΡΑ;


Οι αναζητήσεις και οι ανησυχίες του καθενός,είναι γνώρισμα του χαρακτήρα του.Όντας λοιπόν έτσι,σε διαβεβαιώνω ότι και πάλι θα ψαχνόμουν.Και πάλι θα έκανα τις παρατηρήσεις μου στις απανταχού θρησκείες.Υπό την προυπόθεση ότι θα μπορούσα να το κάνω,δηλαδή αν θα είχα την ελευθερία να το κάνω,είτε λόγω θρησκευτικών συνθηκών,είτε λόγω κοινωνικοπολιτικών συνθηκών.

quote:
ΜΑΡΑΚΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΨΑΧΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΠΟΥ ΔΕΧΕΣΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
ΜΑΡΑΚΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ Σ'ΑΥΤΟΥΣ;


Τα προκείμενα θέματα που έχεις δεί τις απαντήσεις μου,αφορούσαν συγκεκριμένα τον χριστιανισμό.Δεν είμαι εναντίον του χριστιανισμού και καμίας άλλης θρησκείας,απλά καταδεικνύω κάποια ελαττώματά τους.
Και ναι,έχει καλά στοιχεία ο χριστιανισμός,όπως και όλες οι θρησκείες.
Όχι,οι χριστιανοί δεν είναι οι χειρότεροι των ανθρώπων.Η πόρωση,ο φανατισμός και η μισαλλοδοξία και η υποκρισία,είναι γνωρίσματα των θρησκειών όλης της υφηλίου.Και ΟΠΟΙΟΣ(όχι όλοι) διακατέχεται από τέτοια γωρίσματα,είναι ο χειρότερος άνθρωπος και εκπρόσωπος της θρησκείας του,όποια και αν είναι αυτή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 09:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απο την στιγμη που υπαρχει θεος και αγαπαει τους ανθρωπους θα επρεπε να εχει εξαφανησει ολους τους εγκληματιες
εκτος και αν ο θεος γουσταρει
να βλεπει παιδακια να τα κοβουν φετες για να τους παρουν τα οργανα τους να βλεπει παιδακια να παιθενουν στα χερια των βιαστων τους
να βλεπει παιδακια να τα απαγαγουν οι βιαστες και να ζουν σε υπογεια για οσο γουσταρουν οι βιαστες τους
να βλεπει παιδια να πεθαινουν απο την πεινα και απο ασθενιες


Ακριβώς αυτά θέλω να καταδείξω κι εγώ.Ότι αν υπάρχει Θεός,είναι ο μεγάλος απών..
Είναι παρών όμως,στα χριστιανικά ορφανοτροφεία(το αναφέρω γιατί πήγα τις προάλλες σε ένα),όπου οι καλοί χριστιανοί/ές,έχουν πάρει υπό την σκέπη της εκκλησίας τους ορφανά παιδάκια και τα μεγαλώνουν με πολύ αυστηρά χριστιανικά πρότυπα,σε ένα περιβάλλον που ουδεμία σχέση έχει με παιδάκια και τα μεταμορφώνουν σε μελλοντικούς "γενίτσαρους" της ορθοδοξίας...Ανέφερα ότι είναι όλα τους παιδάκια διαφόρωνε εθνικοτήτων και φυλών;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 09:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ isNGOOD;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!

Η απάντησή μου είναι απλή. Εσύ πιστεύεις ή όχι στην ελεύθερη βούληση των ατόμων; Απάντησέ μου αν θες και θα επανέλθω.



ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ:ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΠΥΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΥΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ!

Ο ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΟΣ ΕΙΠΕ: ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΟΣ, ΕΝΕΡΓΗΣΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ.
Si non espraedestinatus, Fac ut praedestineris!

ΕΛΠΙΖΩ ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ isNGOOD ΝΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!




ΦΙΛΕ isNGOOD ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΛΑΒΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΣ ΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Edited by - el.elyon on 21/11/2006 12:51:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 10:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΖΩΣ ΤΟΥ, Η ΜΙΛΑΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΛΑΒΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΕΣΥ ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



ο εγκληματιας που πηρε εισητιριο για τον παραδεισο απο τον χριστο
οταν σταυρωνοταν μαζι του

το λεει η καινη διαθηκη




ΦΙΛΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΥΣΤΗ ΝΑΙ ΟΝΤΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΟΝ ΚΑΛΕΣΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΝΕ ΤΟΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΝΝΟΟΥΣΑΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΣΤΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 11:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

isNGood:
«Παρατηρώ μια τραγική έλλειψη ευθύνης, διάχυτη άλλωστε σήμερα στην ελλ. κοινωνία, διανθισμένη όμως εδώ πέρα και με μία σουρεαλιστική διάθεση για απόδοση ευθυνών εκεί όπου με κανένα τρόπο δεν ανήκουν.»

Ο καθένας «παρατηρεί», σύμφωνα με την εικόνα που βλέπει, σύμφωνα με τον ορίζοντα που ατενίζει. Ο ορίζοντας του καθενός συνάμα, διαφέρει σύμφωνα με παράγοντες όπως πολιτισμός, παιδεία, ακόμα και ψυχοσύνθεση.

Οπότε, οι «παρατηρήσεις» που απο τον προλαλλήσαντα σημειώνονται φέρουν κατα κύριο λόγο το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΙΓΜΑ. Έτσι, αλλιώς για παράδειγμα «παρατηρούσε» το θέμα των ταυτοτήτων ο Αρχιεπίσκοπος και αλλιώς η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού που δεν προσήλθε να υπογράψει στα παγκάκια των εκπροσώπων του θεού.....

isNGood:
«Όπως προείπα, ο Θεός δημιούργησε μια κοινωνία ανθρώπων, όπου και το καλό και το κακό, αποτελούν επιλογές...»

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι ο isNGood αναφέρεται στην Ιουδαϊκή/Χριστιανική εκδοχή της έννοιας και ύπαρξης του Θεού.

Όμως, γνωρίζουμε πως ο Μονοθεϊσμός, από τις απαρχές του στην Περσία, υπήρξε ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΡΑΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ στη βάση του «ενός ανδρός αρχή».

Χρησιμοποιώντας μια συγκεκριμένη προσέγγιση του θείου, μια προσέγγιση με ΘΕΣΦΑΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ, προκειμένου να τιθασεύσουμε την ανθρώπινη συνείδηση στην όποια κοσμική εξουσία, την τιθασεύουμε πρώτα σε ένα «ουράνιο απόλυτο». Όπως επάνω έτσι και κάτω: Ένας θεός επάνω, ένας θεός κάτω. Δουλικότητα, ταπείνωση, πίστη, υπακοή Επάνω, δουλικότητα, πίστη, υπακοή Κάτω.

Υπό αυτό το ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΠΛΑΙΣΙΟ, δεν υφίσταται καμία απολύτως επιλογή μεταξύ κακού και καλού, διότι κατ αρχάς ο άνθρωπος ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ (προπατορικό αμάρτημα), και επίσης πορεύεται διαρκώς με το κακό, καθώς ακόμη και η απαγορευμένη σκέψη είναι μια αμαρτία, και άρα κακό!

Το παραμύθι με τις «επιλογές», είναι καιρός να τελειώνει.

isNGood:
«Ο Θεός το μόνο που έκανε ήταν να δημιουργήσει ένα κόσμο "λίαν καλό". Δεν εκβίασε ποτέ, αλλά πάντα σεβάστηκε, την ελευθερία και τα διακαιώματα και των καλών και των κακών.»

Ο θεός δημιούργησε έναν κόσμο ΑΤΕΛΗ («λίαν καλό»), πράγμα που είναι εμφανές τόσο απο τον άνθρωπο και τις καταστάσεις που είναι αναγκασμένος να ζει (αρρώστιες-πείνα-φυσικές καταστροφές), αλλά όσο και απο το γεγονός ότι φορτώθηκε στην πλάτη του τον Σατανά, ένα ακόμη ατελές δημιούργημα του θεού.

Επομένως, δεν μπορούμε να λέμε ότι ««Ο Θεός το μόνο που έκανε ήταν να δημιουργήσει ένα κόσμο "λίαν καλό"», διότι στην ουσία Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟΥ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΤΕΛΗΣ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ.



ΦΙΛΕ Schwabe ΓΙΑ

ΦΙΛΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ isNGOOD. ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΣ ΛΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΩΜΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΠΟΥ ΑΝΕΡΟΥΝ ΟΤΙ Ο θΕΟΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΣΤΗ ΠΕΡΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ( ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ) ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ;
Η ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΤΟΤΕ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΕΣΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ; ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗ ΓΕΝΕΣΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΑΤΕΛΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΙΛΑΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 21/11/2006 11:15:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 11:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΑΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΩΣ ΕΔΩ .ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ
ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΜΑΡΤΩΛΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 99% ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ .
ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ? ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ?
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΚΑΘΑΡΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
ΑΦΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ?.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 11:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα προκείμενα θέματα που έχεις δεί τις απαντήσεις μου,αφορούσαν συγκεκριμένα τον χριστιανισμό.Δεν είμαι εναντίον του χριστιανισμού και καμίας άλλης θρησκείας,απλά καταδεικνύω κάποια ελαττώματά τους.


ΜΑΡΑΚΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ topic ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ,ΑΛΛΑ ΜΑΡΑΚΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΡΑΚΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ;
ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΠΡΙΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 12:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]
Ακριβώς αυτά θέλω να καταδείξω κι εγώ.Ότι αν υπάρχει Θεός,είναι ο μεγάλος απών..

[/quote]
ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ;
ΓΙΑΤΙ ΜΑΡΑΚΙ TON ΘΕΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ. ΑΡΑ ΜΑΡΑΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ. ΑΡΑ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΣΟΥ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΩΝ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΣΥ ΜΑΡΑΚΙ ΔΕΝ ΤΟN ΒΛΕΠΕΙΣ.

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ: ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΠΩΣ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ, ΞΕΡΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ, ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ; ( ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ )

ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΑΛΛΑ ΜΑΡΑΚΙ ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, ΑΡΑ ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ Η ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ;
ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy