ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Γνωριζοντας τα ζωα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 14:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάτι που μου είπε ένας φίλος μου - και το οποίο δεν γνώριζα εγώ - είναι οτι η σαλαμάνδρα έχει κάποιου είδους αναγεννητική ικανότητα.

Aληθεύει σχεδόν για όλα τα ερπετά...
quote:
Όταν ήμουν παιδί είχα ακούσει πως η θηλυκή οχιά πεθαίνει όταν πρόκειται να γεννήσει αρσενικό φίδι (αστρίτης) το οποίο της σκίζει την κοιλιά για να βγει.
Έχει ακούσει κάποιος κάτι για αυτό?

Ράδιο αρβύλα...
Πρώτον: Tα φίδια γεννούν αβγά...
Δεύτερον: Tα φίδια γεννούν αβγά από τα οποία βγαίνουν φίδια της ίδιας κατηγορίας.
Κοινώς μια οχιά δεν μπορεί να βγάλει έναν αστρίτη...

Στο χωριό μου λένε: "Aν σε φάει η οχιά έχεις και παρηγοριά... αν σε φάει ο αστρίτης το κερί με το λιβάνι και το χώμα με το φτυάρι" υποδηλώνοντας πόσο άμεσος είναι ο θάνατος...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 07/01/2007 14:36:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 14:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και κατι αλλο.Θα εχετε ακουσει για ενα πολυ χαριτωμενο πλασμα που ονομαζεται σμερνα.Εχω ακουσει οτι συνηθως βρισκμονται κοντα στα βραχια.Δεν γνωριζω αν ειναι επικινδυνο.

Σου εύχομαι να μη τη συναντήσεις γιατί έτσι θα το ανακαλύψεις βιωματικά... με τον δύσκολο τρόπο


quote:
Αλλο χαριτωμενο πλασμα ειναι η δρακαινα.Η δρακαινα εχει το σχημα κανονικου ψαριου μονο που στη ραχη της εχει κατι δηλητηριωδη αγκαθια. Ειναι δηλητηριωδες ψαρι, γι' αυτο, επειδη αφθονει στην περιοχη μας, θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι.

H δράκαινα νομίζω ότι εκτός από αγκάθια φουσκώνει και γίνεται στρογγυλή όταν απειλείται... Διορθώστε με αν κάνω λάθος...
Για αυτό που είμαι σίγουρη είναι ότι κάνει εξαιρετική σούπα


Ενα αλλο χαριτωμενο πλασμα ειναι το σαλαχι.Θυμαστς οτι προσφατα πεθανε ο γνωστος με το παρατσουκλι κροκοδειλακιας που χτυπηθηκε απο ενα σαλαχι.Το σαλαχι ειναι μεγαλο ψαρι, το οποιο εχει φαρδια πτερυγια και ουρα. Ζει σε βαθια νερα. Μερικα απο αυτα προκαλουν ηλεκτρικες εκκενωσεις από την ουρα και τα ακρα.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 23:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές επισημάνσεις:

Η δράκαινα είναι το παρακάτω ψάρι που μοιάζει με γοβιό. Δεν είναι όλο το ψάρι δηλητηριώδες, αλλά μόνο τα τρία αγκάθια της κεφαλής. Γι’ αυτό οι νοικοκυρές τα κόβουν με ένα ψαλίδι πρίν την καθαρίσουν. Με το βράσιμο άλλωστε, καταστρέφονται οι ιδιότητες του δηλητηρίου.

Η σκορπίνα για σύγκριση, είναι αυτό το ψάρι:

Παρότι φαινομενικά η σκορπίνα μοιάζει πιο επικίνδυνη μιας και φέρει αγκάθια σε όλο της το σώμα, το δηλητήριο της δεν είναι τόσο ισχυρό όπως της δράκαινας. Επιπλέον η ομοιότητα της δράκαινας με το γοβιό, και το ότι συναντάται πολύ συχνά ακόμη και σε μισό μέτρο βάθος, την καθιστά ιδιαιτέρως επικίνδυνη.
Αυτά δεν είναι λόγια του αέρα, μιας και έχω νιώσει το χτύπημα της στο χέρι μου. Ο πόνος ήταν αφόρητος, και η ιατρική θεραπεία που μου παρεσχέθη (και είναι η κατάλληλη), περιελάμβανε μεγάλες δόσεις κορτιζονούχων.
Οι επαγγελματίες ψαράδες πάντως αν τυχόν και χτυπηθούν στη διάρκεια του ξεψαρίσματος των διχτυών, καίνε αμέσως με την κάφτρα του τσιγάρου το τσίμπημα. Το δηλητήριο καταστρέφεται μιας και είναι ευαίσθητο στη θερμότητα, και ο πόνος από το κάψιμο είναι λιγότερος. Αν πάντως σας συμβεί κατά τους καλοκαιρινούς μήνες βάλτε το χέρι σε ζεστό νερό και απευθυνθείτε στο πλησιέστερο ιατρείο.
Με την σκορπίνα πάντως τα πράγματα δεν είναι τόσο οδυνηρά, αλλά χρειάζεται προσοχή ειδικά αν κάποιος είναι αλλεργικός.
Φτιάχνουν και τα δυο είδη, καταπληκτικές σούπες.

Δηλητηριώδη σαλάχια (με ουραίο κεντρί) δεν υπάρχουν στην Ελλάδα. Το μόνο που υπάρχει είναι η μουδιάστρα

η ηλεκτρική εκκένωση της οποίας πονάει μεν, αλλά δεν είναι επικίνδυνη. Αν ποτέ πιάσετε κάποια, απλά περιμένετε να ψοφήσει μιας και το ηλεκτρικό της φορτίο σταματά με το θάνατο της.

Α, και κάτι τελευταίο. Οι παλαιοί ψαράδες λένε πως όποιος έχει χτυπηθεί από δράκαινα, δεν πονάει μετά σε τυχόν τσίμπημα του σκορπιού της γης, γιατί έχουν το ίδιο δηλητήριο. Μύθος; Ελπίζω να μην το διαπιστώσω.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 07:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon, αυτό με την οχιά και τον αστρίτη το είχα ακούσει σαν παιδί για αυτό και το ανέφερα, θέλοντας να μάθω αν γενικά αυτή η πεποίθηση "έπαιζε" ή είχαν παραμυθιάσει μόνο εμένα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 11:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Στο χωριο μου οι παππουδες λενε οτι αν σε φαει η οχια το στουπι και το αλατακι μα αν σε φαει ο αστριτης το τσαπι και το φτιαρακι.Συμφωνα με τα λεγομενα των παππουδων του χωριου μου η οχια ειναι το μοναδικο φιδι που δεν γεννα αυγα και τα μικρα της την τρωνε για να βγουν απο μεσα της.Αυτο ακουγεται ομως αρκετα περιεργο γιατι τα φιδια ειναι γνωστο πως καταπινουν αμασητη την τροφη τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 16:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνα με τα λεγομενα των παππουδων του χωριου μου η οχια ειναι το μοναδικο φιδι που δεν γεννα αυγα και τα μικρα της την τρωνε για να βγουν απο μεσα της.Αυτο ακουγεται ομως αρκετα περιεργο γιατι τα φιδια ειναι γνωστο πως καταπινουν αμασητη την τροφη τους.

Έλεος έχουμε 2007 μ.Χ!!!

Η οχιά είναι ωοζωοτόκο ερπετό, δηλαδή γεννά ζωντανά μικρά αφού εκκολάπτει τα αυγά μέσα στο σώμα της. Σε αντίθεση τα περισσότερα φίδια είναι ωοτόκα δηλαδή γεννούν αυγά. Το φαινόμενο της οχιάς δεν είναι τόσο σπάνιο μιας και συμβαίνει και σε άλλα είδη, π.χ τους καρχαρίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 11:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Γνωστό Χρυσόψαρο..

* Το χρυσόψαρο είναι το πλέον σύνηθες κατοικίδιο στον κόσμο.
* Δεδομένου ότι υπάρχουν πάνω από 100 είδη, τα χρυσόψαρα ποικίλλουν σε χρώματα, από ανοιχτό κίτρινο έως και μαύρο. Ένα χρυσόψαρο ευρισκόμενο σε σκοτεινό δωμάτιο τείνει να γίνει λευκό.
* Τα χρυσόψαρα είναι δυνατό να μεγαλώσουν ώστε να φτάνουν τα 45εκ., ενώ συνήθως φτάνουν τα 30εκ. Σε ηλικία 6 ετών, θεωρείται φυσιολογικό να έχουν μήκος 20-25εκ.
* Η διάρκεια ζωής τους είναι δυνατό να φτάσει τα 30 έτη, ενώ συνήθως ζουν 9 με 10.
* Διαθέτουν αντίληψη και αναγνωρίζουν τον άνθρωπο που τα ταϊζει.
* Έχουν μεγάλα μάτια και αρκετά μεγάλο πεδίο όρασης, ενώ είναι ευαίσθητα σε δυνατούς ήχους. Θα πρέπει να αποφεύγετε να χτυπάτε το ενυδρείο ή να ανοίγετε απότομα το φως. Αναλογιστείτε ότι δεν διαθέτουν βλέφαρα ώστε να προφυλαχθούν από τον απότομο φωτισμό.
* Το γηραιότερο γνωστό κατοικίδιο χρυσόψαρο, με το όνομα Tish, πέθανε το 1999 σε ηλικία 43 ετών!!!
Είχε κερδηθεί το 1956 από ένα 7χρονο τότε αγόρι ως βραβείο σε λοτταρία. Ο Tish μοιραζόταν το ενυδρείο με τον Tosh, ο οποίος πέθανε το 1975. Τότε, η οικογένεια χρειάστηκε να βάλει δίχτυ πάνω από το ενυδρείο, καθώς ο Tish αναπηδούσε απεγνωσμένος.
* Είναι παμφάγα και θα φάνε οτιδήποτε χωράει στο στόμα τους.

πηγη:www.goldfish.gr



Η Μεγάλη μου Αγάπη!

Edited by - GWGW on 12/01/2007 11:30:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 03:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τότε, η οικογένεια χρειάστηκε να βάλει δίχτυ πάνω από το ενυδρείο, καθώς ο Tish αναπηδούσε απεγνωσμένος.

Αχ GWGW, να ξερες τι μου θύμισες...!
Μικρή που είχα ένα χρυσόψαρο (και το αγαπούσα πολύ το άτιμο) μία μέρα το βρήκαμε στο πάτωμα ξερό...
Δεν ξέραμε βλέπεις για την αναπήδηση.
Από τότε, βάζαμε πάνω από τη γυάλα ένα τούλι και το δέναμε. Νομίζω πάντως, πως ήταν αυτοκτονία, γιατί είχαμε λείψει για 2-3 μέρες και είχε μείνει μόνο του. Εκείνη την εποχή, ήμουν πολύ μικρή (πήγαινα στις πρώτες τάξεις του δημοτικού) και δεν ήξερα πως ακόμα και τα χρυσόψαρα έχουν ένα είδος αντίληψης. Πράγμα πολύ γοητευτικό: με σκύλο, γάτα, άλογο, κ.λπ, το καταλαβαίνεις εύκολα πως έχουν αντίληψη. Με ψάρι, είναι πιο δύσκολο να το χωνέψεις, αλλά συμβαίνει!

Πριν από κάποιο καιρό, είχα πιάσει φιλίες με ένα μικρός καρχαριάκι σε μία ταβέρνα που συνηθίζαμε να πηγαίνουμε. Κάθε φορά που πήγαινα (μπορεί να ήταν και 2 μήνες ανάμεσα στις φορές που πήγαινα), ένιωθα πως με θυμότανε. Την τελευταία φορά που πήγα, το έψαχνα και μου είπαν ότι ψόφησε. Μετά από 2 βδομάδες, έκλεισε και το μαγαζί...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 10:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πράγμα πολύ γοητευτικό: με σκύλο, γάτα, άλογο, κ.λπ, το καταλαβαίνεις εύκολα πως έχουν αντίληψη. Με ψάρι, είναι πιο δύσκολο να το χωνέψεις, αλλά συμβαίνει!

ετσι ειναι αμαλια μου...
εχουν αντιληψη..και μαλιστα..μεγαλη..και οχι μονο τα χρυσοψαρα..

δειτε και αυτο..μιλησε κανεις για 3 δευτερολεπτα μνημης?

http://www.youtube.com/watch?v=wGw6EhBtznM&mode=related&search=


Η Μεγάλη μου Αγάπη!

Edited by - GWGW on 13/01/2007 10:56:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 16:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GWGW Καταπληκτικό βίντεο!!

(Εάν έχεις και λίγο μυωπία, τα ψαράκια μοιάζουν σαν κατσαρίδες που κάνουν φιγούρες επάνω σ' ένα τραπέζι - τι κάνουν πια αυτοί οι ανατολίτες..!)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 20:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω πάντως, πως ήταν αυτοκτονία,

λαθος νομιζεις δεν ηταν αυτοκτονια
λογο του οτι εισασταν απων για τρεις μερες
το πιθανοτερο ειναι οτι αναπτυχθηκαν παρασιτα σε μεγαλο βαθμο
η αναπηδηση εγινε γιατι ο δρομος διαφυγης προς νεα περιοχη ηταν κλειστος
δεν γνωριζε οτι εξω απο την γυαλα δεν υπηρχε νερο


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 17:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε πολλά ψάρια γινεται αναπαραγωγή με Στοματική εκκόλαψη (Mouthbrooding) :

ενα απο αυτα είναι και οι κιχλίδες της Malawi που εκκολάπτουν τα αυγά στο στόμα τους. Οι θηλυκιά γεννά τα αυγά πάνω σε μία πέτρα ή στην άμμο και μετά ο αρσενικός τα γονιμοποιεί. Η θηλυκιά παίρνει τα γονιμοποιημένα αυγά στο στόμα της και τα επωάζει μέχρι να γίνουν ψαράκια. Η διαδικασία αυτή διαρκεί συνήθως από 18 μέχρι 25 ημέρες, ανάλογα με το είδος και την θερμοκρασία του νερού. Τα περισσότερα μικρά έχουν μέγεθος περίπου 1 εκατοστό, κολυμπούν άνετα μέσα στο ενυδρείο και τρέφονται μόνα τους. Παρ’ όλα αυτά, η θηλυκιά τα προσέχει για αρκετές ημέρες μετά, αλλά και τα μικρά, τα πρώτα βράδια, επιστρέφουν ευχαρίστως στο στόμα της μητέρας τους για να προφυλαχθούν.


Θηλυκό Lambidochromis caeruleus με αυγά στο στόμα

πηγη: http://www.tsamisaquarium.gr


Η Μεγάλη μου Αγάπη!


Edited by - GWGW on 16/01/2007 17:03:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 23:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


το ειδατε το λιονταρι πως εξεφρασε την ευγνωμοσυνη του και την Αγαπη του στην γυναικα που το εσωσε απο το τσιρκο?


ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΑ ΤΣΙΡΚΑ!!!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 07:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου GWGW, λες με αφορμή αυτό το ψαράκι να έχει βγει το ρητό "μην σε πιάσει στο στόμα της"?
Εκπληκτική πάντως η Φύση!

Αλήθεια, το θηλυκό ψάρι για 18 - 25 ημέρες πως τρώει?

quote:
το ειδατε το λιονταρι πως εξεφρασε την ευγνωμοσυνη του και την Αγαπη του στην γυναικα που το εσωσε απο το τσιρκο?

Όχι, δεν είδα κάτι.
Ειπώθηκε κάτι σχετικό σε κάποιο δελτίο ειδήσεων?
Παρακολούθησα λίγο εχθές αλλά μόνο για τον καιρό.
Θα μπορούσες να πεις κάτι για την ιστορία?

quote:
ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΑ ΤΣΙΡΚΑ!!!

Κι εγώ μαζί σου Jonnie μου...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 09:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλή μου GWGW, λες με αφορμή αυτό το ψαράκι να έχει βγει το ρητό "μην σε πιάσει στο στόμα της"?


χεχεχε

quote:

Αλήθεια, το θηλυκό ψάρι για 18 - 25 ημέρες πως τρώει?

η θηλυκιά που φέρει αυγά,μπορει να εντοπιστει πολυ ευκολα ακόμα και αν δεν την δουμε να ζευγαρώνει. Θα απέχει από το φαγητό, το στόμα της θα δείχνει γεμάτο από… κάτι και κάπου-κάπου θα την βλέπουμε να «μασάει». Μπορουμε να την αφήσουμε στο κυρίως ενυδρείο για 14 ημέρες και μετά να την μετακινήσουμε στο ενυδρείο-μαιευτήριο (εκτός αν της αποσπάσουμε τα αυγά από στόμα). Όμως θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι τα θηλυκά ψάρια που προέρχονται από μητέρες που τα αυγά τους αποσπάστηκαν βιαίως από το στόμα, συνήθως καταπίνουν τα δικά τους αυγά. Γι’ αυτό, αφήνουμε την θηλυκιά να αποφασίσει μόνη της για το πότε είναι ώρα να ελευθερώσει τα ψαράκια από το στόμα της. Η θηλυκιά μπορεί να καταπιεί ή να απελευθερώσει πρόωρα τα μικρά από το στόμα της σε περίπτωση που κάποιο άλλο ψάρι την κυνηγήσει, ή ακόμα και όταν προσπαθήσουμε να την πιάσουμε με την απόχη προκειμένου να την μετακινήσουμε σε άλλο ενυδρείο. Εάν την αφήσουμε για λίγο στην ησυχία της θα ξαναπάρει τα αυγά πίσω στο στόμα της. Μιας και κατά τη διαδικασία της εκκόλαψης των αυγών η μητέρα δεν τρέφεται καθόλου, προτιμουμε να την μετακινήσουμε σε δικό της ενυδρείο για 10 ημέρες και να της προσφερουμε υψηλής ποιότητας τροφή, πλούσια σε πρωτεΐνες ώστε να πάρει βάρος και να ανακτήσει δυνάμεις.

quote:
το ειδατε το λιονταρι πως εξεφρασε την ευγνωμοσυνη του και την Αγαπη του στην γυναικα που το εσωσε απο το τσιρκο?

εδω λεπτομερειες και το πληρες βιντεο..
http://www.local6.com/news/10726779/detail.html


quote:
ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΑ ΤΣΙΡΚΑ!!!

και γω μαζι σας!!!!!!


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 08:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου GWGW, δυστυχώς δεν φαίνεται η φωτογραφία.
Θα προσπαθήσω όμως να δω το βίντεο από τον υπολογιστή στο σπίτι μου για να δω τι παίζει με το λιοντάρι.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 10:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περιεργο....εγω την βλεπω..


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 21:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

την ειδατε την αρκουδα στο τσιρκο που παρουσιασε στις ειδησεις (οχι ως καταγγελια, αλλά ως αξιοθαυμαστο) ο ΣΤΑΡ?

αναρωτηθηκε κανεις απο τους τηλεθεατες, τι τραβηξε η αρκουδα για να κανει πραγματα που βρισκονται εκτος της φυσης της?


αν δειτε το αναλογο ντοκυμανταιρ για το πως "εκπαιδευουν" τα ζωα του τσιρκου, θα φρικαρετε - η γυναικα μου εβαλε τα κλαματα και αλλαξε καναλι οταν το ειδε

ΟΧΙ ΖΩΑ ΣΤΑ ΤΣΙΡΚΟΥΛΑ

ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΗΣΥΧΑ


ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΓΡΙΜΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΗΣΥΧΟΙ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 07:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είδα το βιντεάκι με το λιοντάρι, που "ευχαριστεί" την σωτήρα του και είναι πράγματι εντυπωσιακό.

quote:
αν δειτε το αναλογο ντοκυμανταιρ για το πως "εκπαιδευουν" τα ζωα του τσιρκου, θα φρικαρετε - η γυναικα μου εβαλε τα κλαματα και αλλαξε καναλι οταν το ειδε

Δεν ξέρω και πολλά. Δώσε περισσότερα στοιχεία για το θέμα αδελεφέ

.
.
.
.
.
.
.
.
Τέλος πάντων, τώρα θα σας πάω σε ένα άλλο ζώο που μου εχει κάνει μεγάλη εντύπωση.

Αναφέρομαι σε ένα είδος γαρίδας που ζει σε κοραλλιογενείς υφάλους του Ειρηνικού και του Ινδικού ωκεανού και έχει ένα εντυπώσιακό χαρακτηριστικό!
Πρόκειται για θαλάσσιο πυγμάχο! Ναι, καλά ακούσατε. Η γαρίδα αυτή ρίχνει θανατηφόρα μπουκέτα στα θηράματά της, οστρακόδερμα κυρίως.

Εψαξα στα "παπίρς" μου και συγκέντρωσα τα πιο βασικά στοιχεία.
Λοιπόν, έχουμε και λέμε

Γαρίδα παγόνι

Η Αγγλική της ονομασία είναι «γαρίδα παγόνι» λόγω της πολυχρωμίας της και του παρουσιαστικού της. Ανήκει γενικά στις «γαρίδες μάντεις», οι οποίες αποτελούν μια από τις παλιότερες ομάδες οστρακόδερμων, τα Στοματόποδα, που πήραν το όνομά τους από το έντομο μάντις(αλογάκι της Παναγίας).

Βασικά χαρακτηριστικά

- Το μήκος της φτάνει μέχρι και τα 18 εκατοστά και ζει κυρίως σε τροπικούς κοραλλιογενείς υφάλους του Ειρηνικού και του Ινδικού ωκεανού, σε βάθη μέχρι και 50 μέτρα.

- Tα δύο μπροστινά τροποποιημένα πόδια της γαρίδας παγόνι έχουν τη μορφή «σφυριών» των οποίων ο μυς λειτουργεί σαν ελατήριο. Όταν το «ελατήριο» αποδεσμεύεται, το σφυρί εκτινάσσεται με μεγάλη δύναμη. Επίσης, τα μπροστινά πόδια της μπορούν να ξεδιπλωθούν περισσότερο έτσι ώστε το σφυρί να σχηματίσει αιχμηρό «δόρυ» (συνήθως όταν ο εχθρός πλησιάσει κοντά το κάνει αυτό και για άλλους λόγους).

- Αμέσως μετά το χτύπημα δημιουργείται το φαινόμενο της σπηλαίωσης δηλαδή η εμφάνιση φυσαλίδων που σχηματίζονται από τις πολύ γρήγορες κινήσεις των «σφυριών» οι οποίες δημιουργούν περιοχές με χαμηλή πίεση. Οι φυσαλίδες σκάνε κι αυτές με εκρηκτική δύναμη κάνοντας ουσιαστικά το χτύπημα της γαρίδας παγόνι διπλό, το οποίο μάλιστα γίνεται όπως είπαμε με δύο σφυριά!

- Θεωρείται ότι διαθέτει το πιο γρήγορο «κροσσέ» του ζωικού βασιλείου το οποίο μπορεί να σπάσει μέχρι και διπλό τζάμι ενιδρύου! Κυνηγάει κυρίως άλλα οστρακόδερμα π.χ. καβούρια. Με το δόρυ καμακώνει κυρίως μικρά ψάρια με τα οποία τρέφονται καθώς και το λεπτό κέλυφος μυδιών. Το σφυρί χρησιμεύει για να σπάει τα πιο χοντρά κελύφη καβουριών, στρειδιών και μυδιών. Χρησιμεύει επιπλέον για το άνοιγμα τρυπών στους κοραλλιογενείς υφάλους στις οποίες μπαίνει για να προφυλάσσεται από τα αρπακτικά.

- Τα πίσω πόδια της γαρίδας παγόνι διαθέτουν μια χρωματιστή πλάκα, την οποία χρησιμοποιεί ως «πόρτα» για να κλείνει τις τρύπες όταν βρίσκεται μέσα στους κοραλλιογενείς υφάλους.

- Τα μάτια της τα βρίσκονται μπροστά στην άκρη δύο «μίσχων» και κινούνται σχεδόν ακατάπαυστα ανεξάρτητα το ένα από το άλλο για να ελέγχουν το περιβάλλον. Τα μάτια της αποτελούνται από χιλιάδες μικρότερα μάτια όπως και στα έντομα. Η ικανότητά των ματιών της να διακρίνει χρώματα είναι από τις καλύτερες που υπάρχουν, μιας και διαθέτει 8 οπτικές χρωστικές, ενώ εμείς οι άνθρωποι μόνο 3 και τα πουλιά μέχρι 5. Η πολύ εξειδικευμένη όραση της γαρίδας παγόνι, της δίνει πλεονέκτημα στους πολύχρωμους κοραλλιογενείς υφάλους και μπορεί να διακρίνει το καμουφλάζ των αντιπάλων της.

- Μερικές φορές διεξάγονται μονομαχίες μεταξύ των αρσενικών γαρίδων παγόνι αλλά προσέχοντας να μην τραυματιστούν. Δηλαδή τα χτυπήματα περιορίζονται στο σκληρό σημείο του κελύφους τους μέχρι ένα από τα δύο αρσενικά να υποχωρήσει. Η μονομαχία δηλαδή μεταξύ των γαριδών παγόνι έχει κανόνες όπως ένα ανθρώπινος αγώνας μποξ! Επίσης πρώτα ανασηκώνονται στα πίσω πόδια παίρνοντας απειλητική στάση ξεδιπλώνοντας τα εκβλαστήματά τους. Γενικά προσπαθούν να αποφύγουν το μεταξύ τους καυγά αλλά αν πλησιάσουν πολύ κοντά αυτός ξεκινάει.


Και τώρα μερικές εντυπωσιακές φωτογραφίες της



Περισσότερες πληροφορίες για την γαρίδα παγώνι στα:

http://www.2cah.com/pandora/O_scyllarus.html

http://www.berkeley.edu/news/media/releases/2004/04/21_shrimp.shtml

http://en.wikipedia.org/wiki/Peacock_mantis_shrimp

Και για το τέλος μερικά πολύ εντυπωσιακά βιντεάκια(εμ τι, έτσι θα σας άφηνα?). Στο πρώτο θα δείτε να πλακώνει στις καρπαζιές ένα φουκαρά κάβουρα και να του σπάει τη μια δαγκάνα! Και όχι μόνο.Μετά συνθλίβει κάτι ψαράκια τα οποία και καταβροχθίζει.

http://www.youtube.com/watch?v=mu6yrC6bjNo

Στο δεύτερο θα δείτε να παθαίνει αμόκ και να παίζει αγριο βρωμόξυλο με μεγάλύτερο κάβουρα από το πρώτο βίντεο.
Τον λυπήθηκα τον φουκαρά. Αφού τον έκανε ασήκωτο στο ξύλο, τον άρπαξε και τον πήγε στη "σπηλιά" της για μεσημεριανό

http://www.youtube.com/watch?v=Hkv_30niM_A&mode=related&search=

Τα μπουκετίδια της είναι τόσο γρήγορα που μερικές φορές δεν προλαβαίνεις να τα δεις. Ωστόσο ξεχωρίζει το ηχητικό "πλαφ" που βγάζουν!
Ποιος Ρόκυ! Εδώ μιλάμε για μπουκέτα-δυναμίτες που τσακίζουν κόκκαλα, όχι αστεία

Τα λέμε.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 22/01/2007 07:48:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 08:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Agnostic, η περιγραφή σου με έκανε να λυθώ στα γέλια κι είμαι και στο γραφείο!!!

Από την αρχή ακόμα:

quote:
Η γαρίδα αυτή ρίχνει θανατηφόρα μπουκέτα στα θηράματά της, οστρακόδερμα κυρίως.

Ε, μετά φαντάστηκα την συνέχεια!
Τα βίντεο δεν τα χάνω με τίποτα όταν πάω σπίτι!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 00:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΧΙ ΖΩΑ ΣΤΑ ΤΣΙΡΚΟΥΛΑ

ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΗΣΥΧΑ


ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΓΡΙΜΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΗΣΥΧΟΙ


βρε συ johnnie, δε ξερω με αυτο το topic σε εχω συμπαθησει παααρα πολυ...
μπραβο..και εγω δει πολλα για τα τσιρκο..τα κακοποιουν απιστευτα..
συμφωνω απολυτα..


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 07:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και εγω δει πολλα για τα τσιρκο..τα κακοποιουν απιστευτα..
συμφωνω απολυτα..

Αγαπητή μου GWGW, αυτό δεν το αντιλαμβανόμαστε όλοι οι άνθρωποι και λυπάμαι που το λέω.
Για κάποιους ανθρώπους τα ζώα είναι πολύ κατώτερα μας που δεν αξίζουν ούτε μιας καλή μεταχείριση, ούτε την φροντίδα μας.
Τα ζώα μεταφέρονται σε τσίρκα, μαθαίνουν με "πολιτισμένο" τρόπο να εκτελούν ένα πρόγραμμα, ζουν σε πολύ καλές συνθήκες κι αποφέρουν χρήματα εκτός από ένα εντυπωσιακό θέαμα.

Και το πρόβλημα δεν εστιάζεται μόνο στο τσίρκο, υπάρχει κάθε μέρα δίπλα μας με όλα τα ζώα αυτά που περνάνε τα πάνδεινα στα χέρια του ανθρώπου.
Κατά τα άλλα είμαστε στην κορυφή της ζωϊκής αλυσίδας ως το πιο εξελιγμένο είδος (έως σήμερα) μόνο που την έχουμε δει την όλη φάση κάπως αρχηγικά.
Κι όμως, έρχεται η ώρα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 09:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα ζώα μεταφέρονται σε τσίρκα, μαθαίνουν με "πολιτισμένο" τρόπο να εκτελούν ένα πρόγραμμα, ζουν σε πολύ καλές συνθήκες κι αποφέρουν χρήματα εκτός από ένα εντυπωσιακό θέαμα.

μακαρι να ηταν ετσι καλε μου incubus.. αλλα δεν ειναι..

http://www.morebeautifulwild.com/c_home.php

http://www.api4animals.org/a1a_circus.php

http://www.argosgr.org/lib_tsirko.html

http://www.cres.gr/efap/circo1.html

και αλλα πολλα, αν σας ενδιαφερει το θεμα..

επισης μπορω να σας βρω και απιστευτα λινκ για τα πειραματα που γινονται πανω στα ζωα..(αν αντεχει το στομαχι σας)


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 11:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου GWGW, το είπα με ειρωνική χροιά αυτό.
Όσο για τα links, δε μπορώ να τα δω τώρα αλλά ξέρω πως αν τα δω θα στενοχωρηθώ...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 11:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα σε ολους.Γνωριζεται πως μαθαιναν στις αρκουδες να χορευουν?Τις βαζαν τις κακομοιρες πανω σε υπερθερμασμενες λαμαρινες και αυτες για να γλυτωνουν το καψιμο επειδη ηταν δεμενες και δεν μπορουσαν να φυγουν σηκωναν τα ποδια εναλλαξ σαν να χορευουν ενω ταυτοχρονα ο "εκπαιδευτης" επαιζε το ντεφι.Ετσι καθε φορα που η αρκουδα ακουγε το ντεφι σκεφτοταν το καψιμο στα ποδια της και χορευαι.Ευτυχως πλεον οι αρκουδιαρηδες εξαφανιστηκαν.Στην περιοχη που κατοικω οι αρκουδες ειναι αρκετες και το ασχημο ειναι οτι οι κυνηγοι τις σκοτωνουν η τις τραυματιζουν.Ειναι φοβερο ζωο συμβολο της δυναμης και της ελευθεριας οπως καθε αγριμι και ειναι κριμα να τα φυλακιζουμε και να τα βασανιζομε για να γινονται δημοσια θεαματα για τους "πολιτισμενους ανθρωπους".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 12:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη μου GWGW, το είπα με ειρωνική χροιά αυτό.


χεχε..δε το επιασα..

@lousipan: φρικη!!!!


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2007, 08:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πειράζει GWGW μου!

Αγαπητέ lousipan, δεν το γνώριζα αυτό για τα κάρβουνα και τις αρκούδες.
Θυμάμαι πήγαινα στο δημοτικό όταν η δασκάλα μας έλεγε για τους αρκουδιάρηδες που έσερναν την αρκούδα από τον χαλκά στη μύτη και πόσο βάρβαρο ήταν αυτό για το καημένο το ζώο.

Προσπαθώ να σκεφτώ τι θα μου προσέφερε να δω ένα ζώο που έχει περάσει τόσα και τόσα να χορεύει.
Δε μπορώ να βρω κάτι το ευχάριστο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2007, 09:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντως φιλε DYING INCUBUS οχι μονο δεν ειναι ευχαριστο αλλα ειναι ειναι πολυ προσβλητικο και ασχημο για εμας τους ιδιους τους ανθρωπους να εκμεταλλευομαστε τον φοβο και την αγωνια ενος ζωου για να "διασκεδασουμε".Βεβαια ποιο θεαματικο ειναι οταν μερικοι κυνηγοι ραμπο τραυματισουν καμια αρκουδα ελαφρα και αυτην εκνευριζεται.Εκει εχει ασταματητο γελιο ριχνουν κατι χορους οι ανθρωποι για να ξεφυγουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2007, 09:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, δυστυχώς δεν είναι μόνο οι αρκούδες που υπέφεραν από τα βασανιστήρια του ανθρώπου.
Έχουμε τις κυνομαχίες, τις κοκορομαχίες, τις ταυρομαχίες κτλ.
Όπως θα βλέπεις λοιπόν ο άνθρωπος έχει βρει πολλούς τρόπους για να διασκεδάζει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2007, 12:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε DYING INCUBUS δυστυχως οι ανθρωποι συμπεριφερομαστε σαν τυρρανοι και νομιζουμε οτι η γη μας ανηκει και οτι εχουμε εξουσια ζωης και θανατου σε ολα τα εμβια οντα.Αλλα θα μου πεις εδω σφαζομαστε μεταξυ μας θα εχουμε ευαισθησιες μετα στα ζωα.Στην πολη που μενω υπαρχει ενα δασακι που καποιες μερες της εβδομαδος παω για τρεξιμο.Εκει καποιος αφησε νεογεννητα κουταβια.Οποτε καθε φορα που πηγαινε για τρεξιμο επαιρνα κατι να τα ταισω,Στο τελος πηρα και το ενα και ενας συναδερφος πηρε αλλο.Το τι δουλεμα μας εριχναν οι υπολοιποι συναδερφοι δεν λεγεται.Επειδη ασχολουμασταν με την φροντιδα τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy